Per kotter van de kustwacht aan land gezet i, Werkelijke doelhet vestigen van een goede overeenstemming Eisenhower geplaatst op candidatenlijst Blokkade van de Chinese kust bij schending bestandslinie? Vrachtwagen in het water „Flying Enterprise op sleep naar Falmouth „FRAMEGGEN" ZIT MUURVAST Pogingen om het schip los te trekken zonder succes HANDELDE POLITIEMAN UIT ZELFVE RDEDIGING Tot hoofd en hart W achten is op zijn reactie Amerika zou straffe maatregelen aan bondgenoten hebben voorgesteld ïlet bezoek van ^r- Drees aan V.S. Mgr. Beran krijgt geen rust Gen. de Lattre geopereerd Nieuwe ramp voor Am. luchtmacht Ford ontslaat 96 man 75 proeent kans om veilig te arriveren Twintig gouden munten gestolen Belgische procureur twijfelt aan de verklaring van Nederl. ambtenaar Het weer Stadhuisplan voor Amsterdam p MAANDAG 7 JANUARI 1952 75ste JAARCANC No. 25269 ooruitzichten vrede in 1952 „deugdelijk" Voorlopig programmee opgesteld Nu weer naar Moravïè overgebracht? Niemöller bezoekt en spreekt in kerkdiensten Vliegveld Eelde in 1953 gereed? 2 vliegtuigen in botsing Zeven vliegers gedood Omwonenden visten naar 50.000 eieren Sieraad van Koningin gevonden Door Zweedse dame in Parijs ■:l Brutale inbraak in gemeente museum te Nijmegen Wachten op springvloed op 14 Januari? (jee MOR ?1S Sefoïcycu Ciy! LODEN REGENJASSEN Ontwerp van architect Valk uit 's-Hertogenbosch BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnememen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45 tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter, i Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. CHURCHILL IN AMERIKA ®e ..Queen Mary" met Churchill, Eden en hun staf van 35 personen aan boord, 's Zaterdagmiddag bij het quarantaine-station van New York aangekomen. /^"niddellijk kwam een kotter van de kustwacht langszij, die premier Churchill. "nister Eden en verscheidene leden van het gezelschap te Brooklyn aan land 2n'c. Op de kade verklaarde Churchill in hoofdzaak te streven naar het herstel Var> de vriendschappelijke verhouding op elk niveau, die gedurende de tweede Wereldoorlog had geheerst. De V.S. en Engeland moesten elkaar begrijpen. Hij het Britse en Amerikaanse publiek de raad, van zijn besprekingen met Tfuman niet een groot aantal beslissende en opzienbarende resultaten te ver wachten. Zaterdagmiddag is premier Churchill **a een vlucht van een uur met het yhegtuig van president Truman uil New *ork op het vliegveld van Washington aangekomen, waar president Truman ■cm persoonlijk verwelkomde. Voorts ^'aren ,°P het vliegveld tër begroeting ®?^ezig vice-president Barkley, het ha 1 kabinet, de stafchefs, de am bassadeurs van het Britse Gemenebest en TVash' V^n ^et diplomatieke corPs te Na de verwelkoming zeide Churchill, pat bij een goede verstandhouding de Wee landen een „grote kracht" konden Pbouwen en „vrede, hoop en redding ponden brengen aan een worstelende mensheid". Voor zijn vertrek uit New York naar Washington heeft Churchill een korte Persconferentie gehouden. Het „wcrke- 'ike doel van zijn komst, noemde hij P'et zozeer het regelen van kwesties, als Wel het vestigen van een goede over eenstemming tussen de regeringshoofden fan beide zijden van de oceaan, zodat toekomstige gebeurtenissen zouden kun nen worden aangepakt met kennis van de wederzijdse standpunten. Op vragen zei hij, dat de vooruit zichten" voor de vrede in 1952 „deugdelijk" waren. Op de vraag of de vrede zou worden bevorderd door een ontmoeting van Truman en Churchill met Stalin antwoordde hij, dat dat zou afhangen van de opzet en de gebeurtenissen, die aanleiding voor die bijeenkomst zouden zijn. Truman en Winston Chur- chul beemdigden Zaterdagavond hun voorbereidende besprekingen. Volgens n-umans perssecretaris William Short espraken zij tal van actuele vraagstuk ken. De aard daarvan kon Short niet onthullen. In antwoord op een vraag deelde hij echter mede, dat de bespre kingen verband hadden gehouden met de onderwerpen die Maandag en Dinsdag ter conferentietafel komen, maar niet met de agenda, die al vrijwel vast stond voor Churchills aankomst. Hij zei dat de agenda voor wijziging en uitbreiding vatbaar is. De besprekingen werden ge houden aan boord van Truman's jacht ..Williamsburg". De ministers van Bui- tenlandse Zaken Anthony Eden en Dean Acheson waren bij de besprekingen aan wezig. De Engelse premier Churchill en president Harry Truman van de Verenigde Staten, gefotografeerd aan boord van de Williamsburgna een bespreking van een half uur in de „lounge". De Amerikaanse republikeinse senator Henry Cabot Lodge (Massachusetts) heeft op een persconferentie verklaard, dat hij de naam van generaal Eisenhower zal opnemen in de lijst van candidaten, die New Hampshire zal stellen voor de voorverkiezing van candidaten voor het presidentschap der V.S. Cabot Lodge verklaarde, dat Eisenhower hem persoonlijk verzekerd had een republikein te ziin en dat hij op grond daarvan de naam van de generaal op de candidatenlijst opneemt. Tn een brief aan Adams, gouverneur van New Hampshire, schreef Lodge, die leider is van de beweging „Eisenhower als President", dat hij de kwestie van Eisenhower's aanhanger zijn van de Partij niet direct aan de generaal kon voorleggen omdat deze zich niet met een candidatuuractie mag bezig houden, zolang hij militair' is- Volgens de wet van New Hampshire ,,.Y°ls:ens in de Amerikaanse pers ge publiceerde berichten zouden de Ver- lpa- 6 staten voornemens zijn een vol kse oorlog ter zee en in de lucht te- het communistische China te begin- k vuiHuiumawacne viiuid i*. Kor lnd'en dit een wapenstilstand in te zou schenden door opnieuw aan hun h De Verenigde Staten zouden conii?ondgen°ten hebben voorgesteld de ®<Mnm neDoen voorgesiem uc toek0^nisten deze waarschuwing te doen Korea ""dien een wapenstilstand in Keuter'0" Worden gesloten, aldus meldt de t,l0n communistische strijdkrachten ald«s "dslinie zouden overschrijden, SeSaa* e berichten, zou worden over- klist i1 Tot een blokkade van de Chinese strijd?001' Amerikaanse vloot- en lucht- ^krachten. cstanj commissie voor toezicht op een rih£ ak heeft vandaag haar vergade- Pistisc.vruPt beëindigd nadat de commu- aren v6 afgevaardigde de onderhande dat Zjj h de V. N. er van beschuldigd v.'aren "lijkbaar niet langer van plan j, 56l"ieus te onderhandelen. t« rS1 geallieerde marinehoofdkwartier oorln 0 heeft bekend gemaakt dat <je jJsschepen der verbondenen Vrijdag 38ste i?' die iuist ten Zuiden van de vare breedtegraad stroomt, zijn opge- liugi? v°or het bombarderen van stel- dem? der communisten aan de Noor- PedoK 06ver. De Nederlandse tor- de ac.?°t.iager „Van Galen" heeft aan 16 deelgenomen. WaPenstf?Vaardiëde van de V.N. bij de "tilc - - standsonderhandelingen, gene- "'eid een voorlopig programma opge- dat .v.- veertiendaagse bezoek, Vereniedi «?7sident Drces aan dc Tfbitoa d Staten brengt, aldus meldt d Press uit Washington, het miaaees komt 12 Januari omstreeks l New Vork aan; in hezLt 1 ccn aantal fabrieken Piet i-®? en een ontmoeting hebben ^eging U1 de Amerikaanse vakbe- bUrlhJanr?ari,VÜegt dr- naar Pitts- lanlil' De dne dagen, die de Neder- tieecmt Premier in het grootste produc- er Amerikaanse staalin- ïaak zal. doorbrengen, zullen in hoofd en ziJn aan de bezichtiging Promi?, ?e werken en contact met trie ï>nerte fl§uren u» de staalindus- bt,r2h Januari verlaat dr. Drees Pitts- ■h L'.u. volgende morgen wordt hij kaan*! u gton verwacht. In de Ameri- toeven r?ofdstad zal hij drie dagen ver- Soek aa p het program staan een be- tie on H President Truman, een recep- conferp f Nederlandse ambassade en ^Obarisse S met hoge regerings-func- raai Nuckols, heeft Zondag verklaard dat de Chinese beschuldiging, die Za terdag bij de besprekingen werd geuit, als zouden Amerikaanse vliegtuigen Chinese steden hebben gebombardeerd, uitgebracht is voor propaganda-doel- einden. Hij geloofde echter dat vorig jaar November een verdwaald toestel van de V.N. bij vergissing een bom op Antoeng, een Chinese stad aan de Mand- sjoerijse kust van de rivier de Jaloe, had laten vallen. Volgens het bulletin „Veritas" dat te Rome door Tsjechische vluchtelingen wordt uitgegeven, is de aartsbisschop van Tsjechoslowakije, Joseph Beran, op last van de Tsjechische autoriteiten naar Tele in Moravië overgebracht, na dat een katholiek complot aan het licht was gekomen om de aartsbisschop te bevrijden uit het gebouw in Budejovice, waar hij het laatst gevangen werd ge houden, aldus bericht U.P. De leiders van het complot zouden volgens „Veritas" gearresteerd zijn. Het Franse ministerie voor verbonden staten heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat generaal De Lattre de Tassigny Zaterdagmorgen in een kliniek bij Pa rijs onder gunstige omstandigheden een operatie heeft ondergaan. Er zullen geen bulletins over zijn gezondheids toestand worden gepubliceerd. Eerder had de Franse minister van overzeese gebieden, Letourneau, ver klaard, dat generaal De Lattre de Tas signy. die enkele weken geleden naar Frankrijk teruggekeerd is, „zwaar ziek" was. Ds. Niemöller heeft Zondagnacht de kerkdienst van de Russische ortho doxe kerk bijgewoond. Tevoren had hij in de baptistenkerk te Moskou, welke geheel gevuld was met 2.000 mensen, een preek van onge veer een half uur gehouden. Bij af scheid wuifde de gehele menigte met zakdoeken Naar hij verklaarde dacht hij, dat de eerste stappen thans zijn gezet voor het vestigen van ononderbroken betrekkin gen tussen de Russische en de Duitse evangelische kerk. Ds. Niemöller zal Dinsdag per vlieg tuig naar Duitsland terugkeren. kan de naam van een candidaat op de lijst van de voorverkiezingen worden gezet door aanhangers. Elke candidaat, wiens naam wordt opge nomen, kan verzoeken, deze te schrappen. Indien hij niet binnen tien dagen zijn naam terugtrekt, kan op hem gestemd worden. De voorstanders van Eisenhower in de republikeinse partij hebben te ken nen gegeven, dat zij het als een duide lijk bewijs zullen beschouwen, dat Eisenhower candidaat wil staan, indien hij niet verzoekt zijn naam te schrap pen- Toen men Lodge vroeg of Eisenhower hem ooit persoonlijk had verzekerd, dat hij zich candidaat zou stellen, ant woordde de senator „Ik geloof dat zijn bereidheid, om in New Hampshire mee te doen, bewijst dat hij zich candidaat stelt. Hij heeft vele mensen verzekerd, dat hij de candidaatstelling zou aan vaarden". Gevraagd of hij gemachtigd was, voor de generaal te spreken, zei Lodge: „Ik spreek voor hem en zal niet gedesavoueerd worden". Een woordvoerder van Eisenhower's hoofdkwartier te Parijs heeft verklaard, dat de generaal geen commentaar heeft op de mededeling van de Amerikaanse senator. Personen, die in nauw contact staan met generaal Eisenhower, hebben ver klaard, aldus meldt U.P., dat de gene raal van te voren geweten heeft wat senator Lodge op de persconferentie ging bekend maken. Gisteren was het een jaar geleden, dat generaal Eisenhower zijn taak als opper bevelhebber der geallieerde strijdkrach ten in Europa op zich nam. (Van onze correspondent) Op het terrein van het vliegveld Eelde wordt momenteel hard gewerkt aan de reorganisatie en de vernieuwing, zulks in verband met het bestemmen van dit luchtvaartterrein tot uitwijkhaven voor Schiphol en de overplaatsing van de Rijksluchtvaartschool naar hier. De ver wachting wordt uitgesproken dat in de loop van 1953 deze hele ombouw gereed zal komen. Zaterdag zijn op de luchtbasis Burton Wood (Lancashire) zeven Amerikaan se vliegers om het leven gekomen, toen een landende „Neptune" van de Ameri kaanse marine in botsing kwam met een op de startbaan voor vertrek ge reed staande „Dakota" van de Ameri- kanase luchtmacht. Aan boord van de „Dakota" bevonden zich negen en aan boord van de „Neptune" vijftien per sonen. Beide machines vlogen in brand. Achttien personen zijn met verwon dingen in een ziekenhuis opgenomen. Burton Wood is een der Amerikaanse luchtbases in Groot-Brittannië. Groot-Brittannië De markies van Linlithgow, gewezen onderkoning van (Brits)-Indië, is gisteren overleden. Hij bereikte de leeftijd van 64 jaar. Van 1936 tot 1942 was hij onderkoning (Van onze correspondent) In Giethoorn geraakte een vrachtauto geladen met een vracht van 50.000 eieren van de O.P.C. te Coevorden in de Cor- nelisgracht. De chauffeur had zich te ver in de zachte berm gewaagd, waar door de wagen kantelde en in het water terecht kwam. De beide inzittenden kon den zich in veiligheid stellen door het inslaan van een ruit. Met behulp van een kraanwagen werd de zwaar bescha digde vrachtauto op het droge gebracht. De bewoners kwamen al gauw van alle kanten toesnellen om naar eieren te vissenDe schade is groot. De Nederlandse Fordfabriek in Am sterdam heeft aan zesennegentig arbei ders ontslag aangezegd en daarvoor vergunning aangevraagd bq het Ge westelijk Arbeidsbureau. Deze aanvraag motiveert de directie met de volgende oorzaken; „Enerzijds de opgelegde drastische beperking in de fabricage van trucks voor commerciële doeleinden welker vervaardiging past in het algemene productieschema om voor korter of langer tijd de terugval in de bouw van personenwagens op te van gen en anderzijds de ongebreidelde im port van omgebouwde automobielen, welke hier arbeid brengt". De moeilijkheden duren al geruime tijd. Naar verluidt zouden tweehonderd van het achthonderd man omvattende personeel moeten worden ontslagen. Een Zweedse dame is dezer dagen verblijd met een Nederlandse chèque voor een bedrag van 20.000 kronen. Dat geld werd haar, aldus meldt Het Vrije Volk, overhandigd als „vindersloon" yoor een sieraad, dat door koningin Juliana in Parijs was verloren. De dame uit Stockholm had onlangs op een markt te Parijs dit sieraad ge zien. De prijs kwam haar erg laag voor en ze kocht het pronkjuweel. Bij haar terugreis via Nederland her kende de douane het sieraad echter als eigendom van koningin Juliana. Deze had het tijdens haar officiële Dezoek aan Parijs in Mei 1950 verloren. Zaterdagmorgen is het. naar wij reeds in een gedeelte van onze oplage hebben gemeld, de sleepboot „Turmoil" gelukt, de sleeptros aan het Amerikaanse schip „Flying Enterprise" te bevestigen. Negen maal waren alle pogingen daartoe mis lukt. Het succes was te danken aan het feit, dat de eenzame kapitein Carlsen gezelschap had gekregen van Dancy, stuurman van de „Turmoil". Carlsen heeft besloten aan boord van zijn schip, dat nog steeds een slagzij van ruim zestig graden maakt, te blijven, totdat het veilig de haven is binnengesleept Vandaag was de ..Flying Enterprise" halverwege op weg naar de haven en de veiligheid. Het schip ligt nu bijna geheel op zijn bakboordzijde. Vanmorgen stak de wind weer wat op er was meer dan alleen maar dei ning en de „Turmoil" deelde per radio telefoon mee: „.We moeten steeds bij sturen ten gevolge van de veranderin gen in het weer". Kapitein Carlsen en Kenneth Dancy. die Zaterdagmorgen van de ..Turmoil" aan boord van de „Flying Enterprise" wist te komen, doen 's nachts om beur ten de wacht: Twee uur slapen, twee uur waken. Carlsen krijgt ieder uur meer ver trouwen en wordt steeds vrolijker Hi.i is bijna uitgeput, maar zijn gezondheid is prima niettegenstaande de beproe ving. Zijn goede humeur nam nog meer toe, toen hij van zijn vader een radiobood schap kreeg, die -vanaf de Amerikaanse torpedojager „Keïth" gerelayeerd werd. Naarmate de schepen de kust naderen ziet de „Turmoil" zich verplicht de rou tes van de Atlantische schepen te krui sen en daar de „Enterprise" geen lich ten heeft en bijna 800 meter achter de sleepboot aan komt wordt, vooral ge durende de nacht, het gevaar groter. Sergeant Verassel een van de Belgische vrijwilligers in Korea, kust de bis schopsring van Kardinaal Spellman, die momenteel een bezoek aan de strijdende troepen in Korea brengt. (Van onze speciale verslaggever) Tot nog toe onbekende inbrekers heb ben Zaterdag een zeer brutale inbraak gepleegd in het gemeentemuseum iD Nijmegen. Dit museum voor oudheid kundige voorwerpen is ondergebracht in de historische kapel op het Mariën- burgplein. De dieven hebben zich toe gang tot het gebouw verschaft door met een koevoet een raam open te breken en zijn spoorloos verdwenen met een twintigtal waardevolle historische gou den munten als buit. De inbrekers hebben in het museum danig huis gehouden. Alle deuren wer den geforceerd en vele vitrines werden opengebroken. De uitgebreide collectie munten, waarover het Nijmeegse mu seum beschikt, is volkomen door elkaar geraakt. De dieven hebben alles afge zocht, maar alleen de gouden penningen en munten meegenomen. Goudguldens uit verschillende steden en provincies uit de zestiende eeuw worden vermist, alsmede gouden Nederlandse Rijders, tienguldenstukken, een dubbele dukaat uit 1781, een halve Reaal Philips II, een Scheepjes Schelling, vijfguldenstukken uit de negentiende eeuw en verschil lende andere waardevolle munten. Aanvankelijk werd ook gedacht dat de dieven de beroemde „Gouden Bul", een uitzonderlijk waardevol document uit de geschiedenis van Nijmegen, had den ontvreemd. Dit is een dubbel-gou- den zegel, dat was bevestigd aan de bul, waarin Keizer Karei V de privilegieën van de stad Nijmegen bevestigde en alle vrijheden, rechten en gewoonten, daaraan verbonden, vastlegde. Deze bul was eeuwenlang opgeborgen in de schatkamer van de St. Stevenskerk en werd de laatste tijd bewaard in de ka mer van de Nijmeegse gemeente-archi varis, dr. J. de Jong. Gelukkig bleek bij nadere inventarisatie dat de bul niet gestolen was. De „Enterprise" en de Britse sleep boot ..Turmoil" zullen naar verwach ting Woensdag te Falmouth (Z.W. Engeland) aankomen. Kapitein Carlsen zal niet over gebrek aan belangstelling te klagen hebben als hij eenmaal voet aan wal heeft gezet. Zijn ouders, die per vliegtuig uit Ko penhagen in Engeland zijn gearriveerd, zullen hem in Falmouth opwachten. Jo seph Grillo. burgemeester van de Ame rikaanse havenplaats Gloucester, heeft bekend gemaakt, dat Carlsen is uitver koren om de medaille in ontvangst te nemen, die jaarlijks door zijn stad wordt toegekend voor „heldhaftig op treden". Er bestaan plannen om een film te maken over het avontuur van kapi tein Carlsen en de „Flying Enter prise". Burt Lancaster zal de hoofd rol in deze film spelen. De producer Hal Wallis heeft medegedeeld, dat hij telefonisch onderhandeld heeft met de eigenaars van het schip „The Is- brandtsen Lines". Zijn volgende dé marche zal zijn het verkrijgen van de toestemming van kapitein Carlsen zelf. aldus meldt Reuter uit Holly wood. (Van onze speciale verslaggever) Ondernemende lieden zijn met kramen „koek en zoopie" naar de plaats ge trokken waar de Noorse vrachtboot „Frameggen" op de tweede dag van dit jaar door zware Zuid-Wester stormen op de zeedijk van de Hondsbossche zee wering is gelopen. Deze mannen hebben daarmede blijk gegeven van een vooruitziende blik. Vooral tijdens het weekeinde hebben zij bijzonder goede zaken gedaan, want duizenden uit vrijwel alle delen van het land hebben de koude verre tocht aanvaard om de „Frameggen" te gaan zien. „Voor mijn part blijft die schuit daar nog veertien dagen op zijn buik liggen", zegt mijnheer Blauw, die met een lichtblauw soort rijdende cafetaria met veel blinkend blik en spiegelglas een standplaats heeft gekozen aan de voet van de dijk. Met die uitspraak legt hij zijn hart op zijn tong, want een door ver kleumde voeten en oren geplaagde menigte verdringt zich voor zijn warme soep, koffie en worstjes. Het geheel heeft iets van een kermis of open luchttentoonstelling waar de politie regelend moet optreden om het verkeer in goede banen te leiden. met moeite, want nu en dan doemden voor de schijnwerpers van de sleepbo ten, die in de verte voortdurend bewo gen, hoge golven op om zich met witte kammen brullend op de basaltstenen van de dijk te werpen. Desalniettemin bleef de steven van het schip droog, slechts af en toe omspoeld door de witte uitschieters van de golven. Beide nach ten waren helder en koud. De duizen den, die ondanks de opkomende lichte vorst op de dijk samendromden, trok ken in een voortdurend bewegen heen en weer om warme voeten te houden, hetgeen onmogelijk bleek op de natte, glibberige stenen. „Deskundige" op merkingen werden door leken, die nog nooit een voet op een scheepsdek had den gezet, kwistig rondgestrooid en fa milieleden schreeuwden groeten naar De bemanning van het stille schip ziet in deze drukte een gerede afwisse ling in het eentonig wachten, totdat het getij gunstig genoeg zal zijn om het weg te slepen. Daarmede is Zaterdag- en Zondagnacht overigens reeds een druk begin gemaakt. Zes enorme sleepboten hebben met smokende schoorstenen alle krachten uit hun sidderend ;f aangewend om de „Frameggen" los te krijgen, terwijl zij zelf aan zware an kers rukte, die ver in zee waren uitge legd. De zee hield zich. rustig, zij het de mannen van de bergingsdienst_ die aan boord van de Frameggen dienst deden. De directie van de Hondbosschezeewe- ring heeft in allerijl trappen tegen de zeedijk gelegd, om onnodige beschadi ging door de duizenden nieuwsgierigen te voorkomen. Op het moment dat de hoge lad der, die tegen de ranke boeg van het schip stond, halverwege werd op getrokken, meende een ieder dat het moment was aangebroken, om het olauwgrijze schip met de menie ode waterlijn vaarwel te zeggen. De sirenes van de sleepboten in de ,erte loeiden ten teken dat de ka- jels werden aangetrokken, maar de Frameggen gaf geen centimeter mee. Zij stond daar, thans lichtelijk over- nellend. als was zij in beton vastge- goten. Een treurend schip. De steven was in het duister van de nacht als een gezicht omkranst door de maan- en sterrenverlichte hemel, met de zware boegankers als twee wenende donkere ogen, mysterieus en indruk wekkend. Hoe'" de sleepboten ook trokken, het gelukte hen niet de boot van de basal ten beschoeiing af te trekken. Boven dien raakte een der sleeptrossen Zater dag onklaar. Tussen tien en twaalf uur 's avonds bereikt het water voor de Honds- bosschezeewering zijn hoogste stand Dit bleek zowel gister- als eer gisteravond niet voldoende. De Fra meggen is tijdens de woeste stormen te ver op de dijk geschoven. Daarom zullen de sleepboten voorlopig althans hun stoere arbeid niet met succes be kroond kunnen zien. Zij zullen waar schijnlijk moeten wachten tot op 14 Januari de springvloed hen zal komen helpen. 25 Augustus 1950 werd de Belgische jager Beyens op de grens van België en Nederland ter hoogte van Lage Mierde op het grondgebied van Arendonk (Bel gië) door het lid van de Nederlandse rijkspolitie L. neergeschoten. Beyens, die in het bezit was van een Belgische jachtacte, was in de vroege ochtenduren aan het jagen op klein wild en L. zou in de mening hebben verkeerd, dat het slachtoffer op Nederlands grondgebied aan het stropen wTas. Het onderzoek blijkt evenwel te hebben uitgewezen, dat Beyens zich op Belgisch grondge bied bevond toen hij werd gedood- Tiidens de behandeling van deze zaak voor de rechtbank te Turnhout werd een verklaring van L., die verstek had laten gaan, voorgelezen, waarin deze beweert uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Volgens hem zou Beyens zich op zeker ogenblik, toen hij werd gevolgd, hebben omgedraaid om op hem te schieten. Hij had hierop onmiddellijk zijn pistool getrokken en het dodelijke schot gelost. De rechter van instructie, die werd gehoord, verklaarde evenwel van oordeel te zijl. dat Beyens geen enkele reden had om op de politieman te vuren. Hij sprak een verklaring van de vader van Beyens tegen, volgens welke Nederlandse leden van de Rijks politie getracht zouden hebben zijn zoon op Nederlands gebied te slepen. Vol gens hem zou L. aanvankelijk niet ge weten hebben dat hij Beyens op Bel gisch gebied heeft neergeschoten. Op een vraag van de voorzitter wat het ge volg voor L. is geweest van zijn daad in Nederland, antwoordde hij, dat de Nederlandse politieman berispt en overgeplaatst is. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 Verwachting tot Dinsdagavond: Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige motregen. Matige en in het Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige, Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon; 8.46—16.47. Maan: 13.11—6.07. Een „tot hoofd en hart"-je is voor velen ivel zo aangenaam te lezen als op te volgen. De Nederlandse politieman J. van Hout uit Hoge Mierde, die als getuige werd gehoord, verklaarde dat een Ne derlandse collega van L-, Kr., hem ver telde, dat Beyens op L. heeft willen schieten, nadat deze hem er op had be trapt dat hij op Nederlands grondge bied bezig was te stropen. Deze getuige verklaarde daarop drie schoten te heb ben gehoord, welke door Beyens zou den zijn gelost. Andere Belgische getui gen houden evenwel staande, dat zij slechts één schot hebben gehoord er dat dit afkomstig moet zijn geweest uit het pistool van L. De advocaat van de burgerlijke partij was van oordeel, dat L. geen enkele reden had om te schieten aangezien hij niet werd bedreigd en het slachtoffer zich op Belgisch grondgebied bevond. Hij vroeg een schadevergoeding van fr. 970.980. De procureur verklaarde de mening van de burgerlijke partij te delen. L. kon hoogstens gehandeld heb ben uit schrik en dit kon geen recht vaardiging van zijn daad zijn- De rechtbank zal 25 Januari uitspraak doen. (Van onze verslaggeefster) Om een bijdrage te leveren tot de op lossing van een reeds drie eeuwen oude kwestie heeft architect Valk te 's-Her togenbosch besloten om de hoofdstad zijn grondplan voor het eens te bouwen Amsterdamse raadhuis aan te bieden. De hoofdverdieping van Valk's raad huis komt te liggen op 5 tot 6 meter boven A.P. Deze hoogte waarborgt, zo als de ondervinding heeft geleerd, een beter uitzicht vanuit de ontvangstzalen. Hoewel de Amsterdamse gemeenteraad indertijd het Waterlooplein als stand plaats voor het nieuwe raadhuis heeft verworpen, heeft architect Valk toch dit plein gekozen, hoewel het voor de uit voering van zijn ontwerp niet noodzake lijk is. Omringd door. het water zou het nieuwe raadhuis dan het symbool zijn van het zeevarend Nederland. Want ar chitect Valk heeft zijn grondplan niet alleen voor Amsterdam ontworpen. Het nieuwe raadhuis moet het centrum wor den van het hart van Nederland, dat onze hoofdstad is. Architect Valk heeft reeds tientallen jaren aan zijn plan gewerkt, het steeds verbeterend en verdedigend tegenover heftige aanvallen van vele zijden. Thans acht hij het rijp. Daarom heeft hij op zijn 65e verjaardag besloten om Amster dam zijn ontwerp ten geschenke aan te bieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1