Haarlemmer sloeg de etalage ruiten in Gestolen lood en koper werden verhandeld Taxi? 18000 Roof- en plundertochten tijdens bezetting PATER BALM viert koperen priesterfeest CENTRALE VERWARMING r~~ en ging met een fikse buit er van door Jeugdruiterfeest 25 jaar volksdans HERINGA WUTHRICH 25 JAAR TANDVERZORGING Zoll-Sekretar moet zich te Haarlem verantwoorden GROEN Co. Seminaristen op de planken Hartelijke viering in Spaurndam MAANDAG 7 JANUARI 1952 PAGINA 2 Goede vangst voor Heemsteedse politie IN AMSTERDAM GEVAT WASSERIJ DUYN in de Haarlemse manege MOTORRIJDER VERONGELUKT St. Christoffel Burgerlijke Stand De heer v. d. Wateren 1 gehuldigd H.O.V. Opera Der Freischütz" in concertvorm TIMMERMAN WAS BOOS Ruit van Sociale Zaken net gered Stille Armen HAARLEM HEEMSTEDE Gecombineerde duiven- tentoonstelling Opkopers voor Haarlemse politierechter DAMMEN Nieuws uit Kennemerland Rijdt werkelijk 20 km op 1 liter benzine. Bekende Haarlemse instelling jubileerde Ongelukkige val Feestelijke sluiting schilderijententoonstelling 'n TIP VAN BOOTZ 55 BLOEMENDAAL TEL. 22143 Ruim f 100.' voor studiefonds Begin van tournee langs Haarlemse parochies? BASKETBALL Goede prestatie van Rapiditas-dames Meegesleurd He Lustrumconcert Kon. Mannenkoor „Caecilia" Zwemmen Kringen-ontmoeting HaarlemDen Haag IJmuidens scheepvaart verkeer in '51 flink gestegen 1927 1952 Ged.Oude Gracht 108-110 ^'TéfÈfööR 17185 14 Jan. begint onze opruiming Beurs van Amsterdam Beurs van New York Dank zjj het naarstig speuren van de Heemsteedse recherche is het haar, in samenwerking met de recherche te Am sterdam gelukt de hand te leggen op de 25-jarige Haarlemmer M„ waarmede Heemstede en Haarlem verlost zijn van een brutale dief, die er onder meer zijn gewoonte van maakte etalageruiten in te gooien en een greep te doen uit de geëtaleerde voorwerpen. Zoals men zich zal herinneren werd in de nacht van 1 op 2 Januari van dit jaar een ruit in gegooid bij een winke lier op de Binnenweg te Heemstede. De dader maakte zich uit de voeten met foto-apparaten, die een waarde hadden van ƒ900.Enige weken tevoren was dat ook een juwelier op de Binnenweg overkomen. De buit bestond toen uit een aantal polshorloges. Toen de Heemsteedse recherche dezer dagen contact opnam met de Amster damse recherche op het hoofdbureau van politie in de hoofdstad, werd juist een man binnen gebracht voor een nader verhoor. Het bleek de 25-jarige Haar lemmer M. te zijn, die er op betrapt was, dat hij 'n splinternieuw fotofilmopname- apparaat voor een zacht prijsje bij een opkoper te Amsterdam van de hand wilde doen. Het onderzoek wees uit, dat het betrokken toestel evenals het belichtingsapparaat, dat op de man ge vonden werd, hetzelfde nummer droeg Advertentie IMSTKKDAMSE V ,V\KT 20 TH. 11053 Zaterdagavond hebben de jeugdige leerlingen van de Haarleme manege, verenigd in de jeugdrijvereniging „En Avant". een hippische uitvoering gege ven. die in en vrij uitvoerig program ma een demonstratie van hun rijvaar digheid is geweest. Zelfs wanneer deze jonge ruiters een vrij critische maat staf wordt aangelegd, kan toch worden verklaard, dat er over de gehele lijn zeer behoorlijk, soms goed, en in een enkel nummer zelfs zeer goed is gere den. Het heeft ons bijzonder getroffen dat de jongelui, die de zo moeilijke rijkunst met groot enthousiasme ble ken te beoefenen, een goede zit toonden en een juist gebruik van de beenhul pen wisten te maken. In het nummer carousselrijden, dat ondanks enkele fouten met gracieuze discipline werd uitgevoerd, trok het rijden van Margaret Schroder, in hou ding en in ongedwongen beheersing van het paard, de aandacht. In de cavaletti (lage hindemissen voor een paard), door de gehele groep opvallend correct gereden, muntte An- nemarie Buchner uit Alleraardigst was de voorstelling van de ouderwetse rijles de z.g. de- kenles waaraan vijf van de jongste meisjes deelnamen. Dit nummer, waar in Liekje Molenburgh en een peuter van twee turven hoog. Ellen Adrian, excelleerden, wekte tevens nog eens de herinnering op aan de toch wel gron dige, methodische wijze, waarop oud tijds rijles werd gegeven. Het springnummer, waarin over ze ven, tot middelhoge, hindernissen moest worden gesprongen, werd ge wonnen door Dick Posthumus met nul fouten in 26 seconden. In de altijd vermakelijke stoelen- race, waarin de paarden nu eenmaal niet altijd wensen mede te werken, wanneer de afgestegen ruiters zich naar de stoelen reppen wist Monique Tetering zich als laatste te handhaven. De avond werd besloten met een vol tige, waarbij de jeugdige Jimmy Swin- kels zich als een circusartist in de dop ontpopte, neen, als een, die er al min stens voor de helft is uitgekropen. Zaterdagmiddag ruim twaalf uur is op de Rijksweg te Velsen nabij de Meervlietstraat de 37-jarige Haarlem mer F. Th. L. W. v. V-, met zijn motor komende van de pont, verongelukt. De man reed geheel rechts van de weg en ging plotseling schuin rechts de weg af de berm in, waar hij met zijn motor kantelde en viel. Het slacht offer bloedde hevig uit net en mond en is na door twee geneesheren onder zocht te zijn naar het Anthonius Zie kenhuis in IJmuiden-Oost overge bracht, waar hij dezelfde avond is overleden- Als tragische bijzonderheid geldt, dat de man ruim een maand ge leden ook een hersenschudding had opgelopen. De R.K. handelsvertegenwoordigers hielden hun jaarvergadering, welke goed was bezocht. De voorzitter sprak in zijn Nieuw jaarsrede over de niet hoopvolle voor uitzichten in 1952, wat betreft het be drijfsleven en de moeilijkheden, welke voor de vertegenwoordiger daaruit kun nen voortvloeien en zich reeds doen ge voelen. Spreker spoorde dan ook aan tot gro tere activiteit, opdat alle R.K. vertegen woordigers lid worden van St. Chris toffel om daardoor de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden in morele en materiële zin. De aftredende voorzitter werd her kozen. De G.A. wees in zijn Nieuwjaarswens bijzonder op de geest van samenwerking en hulp, welke in sombere tijden zo dringend noodzakelijk, maar eveneens zo heilzaam kan zijn. Het Vastenavondfeest werd vastge steld op 23 Februari in een der zalen van Brinkmann. De voorzitter besloot met enige mede delingen uit de redê van prof. v. d. Ven i.z. de toekomstige positie in de PB O. op het gehouden congres in Utrecht. Tevens spoorde hij allen aan deel te nemen aan de Burgerzinlening. BEBORENH. van OuwerkerkStroo- band, M. v. d. PuttenWijkhuijzen, M. v. HerwaardeHessels, G. v. Soestv. d Ploeg, allen een zoon. OVERLEDEND. Zoef. 36 J L Bartel, 32 j.: J. Stevens, 69 j.: J. Muddev Wijnen. 50 j. Rectificatie; 3 Jan. C. Rutgers v. d. Loeffvan Holten. als een van de apparaten, die bij de Heemsteedse winkelier verdwenen wa ren. De Haarlemmer werd overgebracht naar het politiebureau te Heemstede, maar ontkende hardnekkig iets met de diefstal te maken gehad te hebben. Hij verklaarde een en ander van een onbekende op straat in Amsterdam gekocht te hebben, maar na een lang durig verhoor, gaf hij toch toe ae dief stal gepleegd te hebben. Hij bekende ook de diefstal bij de juwelier op zijn geweten te hebben en voorts wees het onderzoek uit, dat hij ook de dader was van de diefstal bij de juwelier C. in de Generaal Cronjéstraat. Dat was in de nacht van 5 op 6 De cember en ook daar paste hij zijn eigen tactiek toe: ruit ingooien en ver trekken met een buit van veertien pols horloges. Tenslotte bekende hij ook een poging tot inbraak te hebben gedaan in een winkel in de Kleine Houtstraat. In Amsterdam had hij nog kans gezien een fiets te ontvreemden. De politie onderzocht nog de woning van de verdachte in Haarlem en trof daar op zolder verborgen een foto-appa raat aan. Zondag vierden de Nederlandse volks dansers het feit dat in ons land de be oefening van de volksdansen vijf en twintig jaar geleden nieuw leven werd ingeblazen. In het Krelagehuis te Haar lem werd een massabijeenkomst gehou den. waar ongeveer duizend Neder landse ,-olksdansbeoefenaars uit ver schillende plaatsen elkaar ontmoetten. De pionier van de volksdans in Neder land, de heer Henk v. d. Wateren, die een kwart eeuw geleden in Haarlem be gon met een clubje en spoedig ook bui ten Haarlem cursussen gaf, viel een en thousiaste huldiging ten deel, waarbij ook de officiële belangstelling niet ont brak. In tegenwoordigheid van de Haar lemse wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, werd de heer v. d. Wateren toegesproken door de voorzit ter van het volksdanscentrum Haarlem, de heer H. Kruijt, die de nadruk legde op de dankbaarheid van allen in Neder land die door het initiatief van de heer v. d. Wateren tot de be oefening van volksdansen zijn ge komen en daardoor een vrijetijd- besteding hebben gevonden die zo wel lichamelijk als geestelijk heilzaam werkt. De heer Arie van Nierop uit Hil versum voerde eveneens het woord, na hem de voorzitter van de Ned. Volks dansvereniging. de heer A. Steijnen uit Rotterdam. Namens de Nederlandse volksdansers werd de heer v. d. Wate ren een polshorloge als herinnering aan deze dag aangeboden. Hij werd boven dien met zijn echtgenote in de bloe metjes gezet. Dan volgde een dansprogramma van plezierige stijl, waarbij de veelzijdig heid van het repertoire duidelijk tot uiting kwam. De muziek werd geleverd door een uit verschillende plaatsen sa mengesteld ensemble. Er werden de monstraties van buitenlandse dansen gegeven, o.a. zwaard- en zakdoekdansen. De heer v. d. Wateren geeft op hst ogenblik ook cursussen in volksdansen aan de Haarlemse Rijkskweekschool, zodat de daar gevormde onderwijzers deze herlevende vorm van lichaamsbe weging op hun diverse scholen kunnen voortdragen. Op verschillende scholen wordt trouwens al veel aan volksdansen gedaan. Zondag 20 Januari geeft de H.O.V. een extra concert met de bekende opera „Der Freischütz" van Carl Maria von Weber. Aan deze uitvoering werken 13 solis ten en 2 koren mede. De solisten zijn: Ottokar, Emile Linssen; Cuno, Henk Weimar; Agathe, Corry Bijster; Aenn- chen, Erna Spoorenberg; Kaspar, Her man Schey; Max, Leo Larsen; de here miet, Arie de Rijk; Kilian, Emile Lins sen; Samiël, Erich Schönland; vier bruidsmeisjes, Marie-Louise Jacometti Josine van Waveren, Corrie Houtman en Tilly Schade. De koren zijn de Stem des Volks afd. Haarlem en Kunst en Strijd uit Amster dam. Naar aanleiding van het grote succes, dat dezelfde uitvoering twee maanden geleden in Amsterdam had (het Con certgebouw was geheel uitverkocht), heeft de dirigent Hans Lichtenstein het initiatief genomen om te trachten, ook een uitvoering van „Der Freischütz" in Haarlem te geven. Dank zij de spontane toezegging van alle solisten, die voor een gering honorarium hun medewer king verlenen, is het mogelijk gewor den. deze unieke uitvoering in Haarlem te doen plaats vinden. De opera ..Der Freischütz" is bijzon der geschikt voor uitvoering in concert- vorm. daar de muziek rijk en van groot gehalte is. De opera heeft al bij zijn eerste uitvoering (in 1821 te Berlijn) een sensationeel succes gehad. Bepaalde fragmenten zijn door de radio en door uitvoeringen van orkesten en koren zeer bekend geworden. De ouverture, het jagerskoor. het lied van de bruids meisjes, Agathe s gebed en vele andere melodieën zijn zeer populair en hebben niets aan aantrekkelijkheid ingeboet. Bij de uitvoering op 20 Januari zal de tekst door korte toelichtingen worden vervangen, zodat de toehoorders de handeling kunnen volgen: Toen aan een 54-jarige timmerman op het kantoor van Sociale Zaken aan de Raamsingei was medegedeeld, dat hij zijn overbruggingsgeld pas over twee dagen zou krijgen, maakte de man zich kwaad en probeerde, voordat hij het ge bouw de rug toekeerde, een klinker door de ruit te gooien. De steen bereikte echter zijn doel niet en kwam tegen de gevel terecht. In totaal is er voor de Stille Armen f 17.844.01 ontvangen Het Comité vooi i de Stille Armen dankt allen, die hiertoe j ■hebben bijgedragen. 1 Zaterdag 5 Januari Stadsschouwburg: Comedia met „De eeuwige romance", 8 uur. Concertgebouw: Tentoonstelling „Het ras konijn". open 21 uur. BIOSCOPEN Rembrandt: Het lied van de Zuidzee, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Palace: Alice in Wonderland, a.l. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Morgen is te laat, 14 f. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Bom Yesterday, 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. City: De onvindbare Pimpernel, 14 j. 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Grensconflicten" en „De onzichtbare hand", 14 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Maandag 7 Januari Minerva, Heemstede: KRO-parade, 8 uur Dinsdag 8 Januari Stadsschouwburg: De Ned. Comedie met „Eens in de honderd jaar", 8 uur. Minerva, Heemstede: Harmonie St., Mi chael, 8 uur. Advertentie TELEVISIE-DEMONSTRATIES Dinsdags- en Vrijdagsavonds na afspraak Sinds enige jaren is het een goede ge woonte geworden van de beide plaatse lijke postduivenverenigingen „De Vre desduif" en „Gevleugelde Vrienden" ge zamenlijk een tentoonstelling te organi seren in het Volkskoffiehuis. Ook dit jaar is men deze gewoonte getrouw ge bleven en zo was het Zaterdagavond in dit gebouw weer een gekoer van be lang. Ettelijke honderden duiven waren in kooien aanwezig om, nadat ze eerst door ervaren keurmeesters onder de loupe waren genomen, zich te laten be kijken en bewonderen door de echte dui- venliefhebbers. Behalve deze duiven waren er ook een groot aantal prijzen binnengekomen, waaronder een zeer mooie prijs van de burgemeester mr. A. G. A. Ridder van Rappard, die zelf in zijn vorige standplaats intensief de dui vensport heeft beoefend, en een fraaie prijs van het gemeentebestuur, dat ook deze tak van sport een goed hart toe draagt. Ook de Heemsteedse winkeliers hadden als naar gewoonte zich niet on betuigd gelaten eh vele mooie en sma kelijke prijzen geschonken. Te ongeveer 8 uur heette de voorzitter van de ten toonstellingscommissie, de heer E. des Bouvrie. de aanwezige duivenliefhebbers hartelijk welkom. De voornaamste prijswinnaars zijn: Klasse Oude Doffers: 1. M. Kaiser, 2. E. des Bouvrie. Klasse Oude Duivinnen: 1. C. de Bruin, 2. A. Compier. Klasse Jonge Doffers; 1, S. A. Lange- veld, 2. E. des Bouvrie. Klasse Jonge Duivinnen: 1. A. Com pier, 2. E. des Bouvrie. Klasse Late Jonge Doffers: 1. A. Com pier. 2. F. v. Deutekom. Klasse Late Jonge Duivinnen: 1. E. des Bouvrie, 2. J. Laars. Beste Oude Doffer van het geheel: J. Samson. Beste Oude Duif van het geheel: C. A. v. d. Wal. Beste Jonge Doffer: C. v. d. Werf. Beste Jonge Duif: A. M. Vork. De Haarlemse politierechter behandel de vanmorgen een vijf-tal lood- en ko perdiefstallen. Twee jongelui uit Heem stede verschenen als eerste in het ver- dachtebankje. De een had van de ander een loodkabel gekocht voor f 6.die deze bij zijn oom in Aalsmeer had weg gehaald. De koper M. had zich niet erg druk gemaakt over de mogelijkheid, dat de kabel wel eens gestolen zou kunnen zijn. Tegenover de politierechter beweer de hij, dat men tegenwoordig loden ka bels weggooit, omdat plastic-kabels meer en meer in gebruik komen. De politie rechter vond het maar onzinnig gepraat en de officier merkte op, dat de ver dachte reeds meerdere malen veroor deeld was en blijkbaar niet veel lering getrokken had uit de voorwaardelijke veroordelingen, die hij achter de rug had. De eis was één maand gevangenisstraf. De politierechter maakte er 14 dagen van. De jongeman, die het lood weggehaald en verkocht had, kreeg de eis van f 30.— boete en 1 maand voorwaardelijk te horen. Hij werd comform deze eis ver oordeeld. De loden kabel was niet in de handen van de eerste verdachte gebleven. Deze had hem weer verder verkocht aan een handelaar in metalen, die er f 11.20 voor moest betalen. De erkende opkoper was er niet van op de hoogte, dat hij geslo- len materiaal kocht en had de jongeman zich eerst laten legitimeren. De officier zei in zijn requisitoir, dat opkopers niet lukraak kunnen kopen, ook al hebben ze eerst de mensen, die iets komen aan bieden, hun legitimatiebewijs laten zien. Deze strafvervolging was voor allen een laatste waarschuwing. De eis was f 20. en twee weken voorwaardelijk. De poli tierechter zal over een week uitspraak doen. Na de uitstekend geslaagde kienavond in Die Raekse is er tijdens de feestwe- ken niet veel activiteit geweest. Voor de reserve hoofdklasse werd ge speeld HalfwegOosterkwartier 2, die door laatstgenoemde gewonnen werd met het kleinste verschil: 11—9. Voor deze afdeling rest nu nog één wedstrijd tussen VKD en Kijk Uit. Voor de 2de klasse werd genoteerd: VKD 2Sportief 155 terwijl de wed strijd St. Bavo 2BDC 3 werd afgebro ken in een voorlopige stand 6—6; vol gens BDC wordt het 812. In deze week wordt er gespeeld: Hoofddorp—DOS; HDC 3—Sportief; Cru- quius—St. Thomas; BDC 3—DCY 2; Half weg 2VKD 2 en, 't NoordenSt, Bavo 2. DOS zal zich vermoedelijk wel van het kampioenschap verzekeren doch om de laatste plaats wordt nog heftig gestreden tussen BDC 3 en Halfweg 2, beiden krij gen het deze week niet gemakkelijk doch houden moedig vol. In de 3de klas bracht de wedstrijd Kijk Uit 2Hillegom 2 een overwinning voor Hillegom 2, 911. Hillegom heeft nu 8 uit 4, St. Thomas 8 uit 5 en Diagonaal 6 uit 3, de strijd is dus spannend. In deze week moet er gespeeld worden VKD 3—Kijk Uit 2 en DiagonaalHille gom 2. Vooral de laatste wedstrijd is van groot belang. Advertentie Importeur: J. Leonard Lang STADHOUDERSKADE 114 AMSTERDAM TEL 37100 Met een feestelijke receptie in res taurant Brinkmann, werd Zaterdag middag het zilveren jubileum van de Vereniging van Haarlemse Zieken fondsen tot Bevordering van Tand heelkundige Verzorging gevierd. Ver scheidene sprekers zongen "tijdens deze bijeenkomst de lof over het werk van de vereniging en van de bestuursleden. De voorzitter, de heer R. Schreuder, gaf een kort historisch overzicht van de afgelopen vijf'en twintig jaren. In Januari 1927 werd de vereniging door de vijf in Haarlem werkende zieken fondsen opgericht. De eerste voorzit ter werd toen dr. Maurits en twee tandartsen werden te werk gesteld. In October 1927 werd er echter al een derde tandarts bij aangesteld. Toen de inrichting floreerde en men ondervond, dat er aan een grote behoefte was te gemoet gekomen, benoemde men meer tandartsen. In de loop der jaren werd de voor zittershamer gehanteerd door dr. Mau rits, dr. Menalda van Schouwenburg, dr. Van Beers, dr. Gutte, de heer J. J. Schneiders (waarnemend voorzitter) en dr. R. Schreuder. Nadat men tot dan toe in het perceel Nieuwe Gracht 3 was gehuisvest, ver- hu.sde de vereniging in 1932 naar per ceel 32. Dr. Schreuder deelde voorts mede. dat "ooral na de oorlog het bezoek aan de kliniek was toegenomen door dat het tandbederf door het slechte voedsel was gestegen. In 1947 kwam de vraag; naar huisbéhandeling naar voren en in 1949 ging deze nieuwe re geling in, waarna er een nieuw bestuur werd gekozen. De Commissaris der Koning in in de provincie Noord-Holland heeft Zater dagmiddag Nieuwjaarsreceptie gehou den. De burgemeester van Haarlem, mr P. O. F. M. Cremers. biedt lijn geluk- ■wensen aan. De voorzitter noemde ook enige cij fers. In 1927 begon men met 23.367 verzekerden, thans zijn het er 35.211. In 1927 bedroeg het aantal vullingen 1650 en trekkingen 21316; dit aantal is resp. veranderd in 46060 en 15090. Dr. Schreuder wees tenslotte op het grote belang van een goede tandver- zorging voor de gezondheid van de Haarlemse bevolking. Hij sprak de wens uit, dat de vereniging nog lang haar werk in het belang van de volks gezondheid zou mogen verrichten. Namens het gemeentebestuur voerde wethouder W. Bakker het woord. Vijf en twintig jaar geleden, aldus de heer Bakker, waren alleen de financieel draagkrachtigen in staat om hun gebit te verzorgen en daardoor liepen de minder met aardse goederen bedeelden met tandeloze monden rond. Dank zij het werk, dat de jubilerende stichting heeft verricht, is het thans mogelijk, dat een ieder zich laat helpen. Wet houder Bakker hoopte, dat de samen werking met de Schooltandverzorging en de stichting nog zou worden ver groot, zodat de gezondheidstoestand van de bevolking er wèl bij zou varen. Namens de gezamenlijke fondsen sprak hierna de heer De Bruin. Hij roemde de verdiensten van de be stuursleden J. J. Schneiders en Men- sink, en bood hun een geschenk aan. In dezelfde trant sprak en handelde de heer Scholten van het Medisch Con trolebureau. Nadat er een korte pauze was gehou den, waarin de aanwezigen het bestuur geluk wensten, sprak tandarrs E. Fraenkel namens alle in de kliniek te werk gestelden. Hij deed dit op zeer geestige wijze. Als jubileumgeschenk werd een fraaie klok aangeboden, waarop de namen van de heren Men- sink en Schneiders en van de gezamen lijke ziekenfondsen. Bovendien kregen de heren Mensink en Schneiders ieder nog een geschenk. Namens het Tandtechnisch Labora torium bood de heer R. Uittenbogaardt dr. Schreuder eer voorzittershamer aan. Tot slot sprak dr. C. J. Wafelbak ker, chef-tandarts, een woord van hulde. Tijdens de korfbalwedstrijd A.K.C Indo uit Amsterdam tegen Animo Ready uit Haarlem gistermiddag op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Kleverlaan, kwam 'de 33-jarige Amster damse taxichauffeur J. J. M. zo on gelukkig te vallen, dat hij een nier bloeding opliep. Hij is naar de Sint Joannes de Deo vervoerd. Doordat hij vlak voor een uit tegen overgestelde richting komende auto de Rijksstraatweg overstak, werd een fiet ser gisteravond omstreeks half twaaif ernstig verwond. Hij kreeg enige grote hoofdwonden en enige vleeswonden aan de rechtercnkel. De man is naar de Joannes de Deo vervoerd. Aan de rij van handelaren in metalen werden nog twee verdachten toegevoegd, toen een jongeman in het bankje ver scheen, die aan dezelfde M. uit Heem stede een hoeveelheid lood voor f 6. had verkocht. Het geld had hij nodig om zijn dansles te kunnen betalen, f 30. en 1 maand voorwaardelijk was de eis. De politierechter besloot tot f 20.eri één maand voorwaardelijk. M. Kreeg 3 weken voorwaardelijk, nadat 14 dagen tegen hem geëist was. Tenslotte was daar de handel in oud koper, dat gestolen was op het terrein van de suikerfabriek te Zwanenburg. Te gen de twee verdachten luidden de eisen f 30.en 1 jnaand voorwaardelijk en f 25.en 3 weken voorwaardelijk. De uitspraken waren 1 20.en één maand voorwaardelijk en f 20,en drie Weken voorw. Advertentie De Heemsteedse Kring van beelden de Kunstenaars heeft de tentoonstelling op feestelijke wijze gesloten en daartoe hadden zich Zaterdagavond in „Het Wa pen van Heemstede" een groot aantal genodigden verenigd. De heer Roel Ree opende met een kort woord de bijeenkomst. Hij gaf een be knopte uiteenzetting van het programma dat-geheel door eigen krachten werd verzorgd en sprak de verwachting uit, dat de gasten van het gebodene zouden genieten, zowel van de ernst als van de luim, die na de pauze wel de overhand zou krijgen. Er zijn op deze avond goede dingen naar voren gebracht; beide opera-aria's, gezongen door mevrouw Preijerv. Am- stel, vielen zeer in de smaak, evenals een drietal berijmde schetsen van Hella Haase door de declamatrice mevrouw Greet Brakel. De mooiste declamatie vonden wij de Maria-legende van deze schrijfster en al dadelijk na de opening plaatsten deze beide medewerksters de avond op een hoog niveau. Zo is deze feestelijke sluiting een groot succes ge worden en het is wel zeker, dat uit deze Kring iets goeds, maar ook iets groots zal groeien. De tentoonstelling zelf is door 250 per sonen bezocht en in aanmerking geno men, dat het de eerste maal is, dat Heemsteedse kunstenaars exposeren, mag er zeker gesproken worden van een groot succes. Advertentie Als er 'n tip aan de Beurs wordt gegeven, Blijkt de waarde vaak sterk overdreven. Maar al krijg je desnoods Slechts één „Tip van Bootz", Dan blijft dat de „Tip" voor je leven! Inz. Hr. L. J. M. te A'dam ontv. 1 fl. TIP De Bijzondere Haarlemse Strafkamer behandelde Zaterdagmorgen de zaak te gen de Duitser Willy Fischer, die als „Zol-Sekretar in de tijd van 1944 tot aan de capitulatie in 1945 in Medemblik en Opperdoes beslag legde op particu liere eigendommen en zijn ondergeschik ten liet plunderen en roven. De ver dachte was zelf niet in de rechtszaal aanwezig. Een winkelierster uit Medem blik verklaarde hoe op een dag in De cember 1944 de Grüne Polizei onder commando van Fischer een inval in haar woning deed en haar beschuldig de van illegaal werk. Ook zou zij Jo den verborgen houden. Deze beschul digingen waren echter een voorwendsel om te kunnen plunderen. De Duitsers namen geld en kleren mee en haalden de tabakswinkel leeg. Ook de vrouw zelf moest met de militairen mee. Zij werd 's nachts weer vrijgelaten, na mishandeld te zijn. Later werd zij weer opgepakt. Eveneens in Medemblik ontdekte een rijwiel- en motorhersteller, dat er in zijn werkplaats ingebroken was. Dat was op Sinterklaasavond van 1944. De Grüne Polizei bleek de dader te zijn. maar toen de man naar hen toeging, schreeuwden ze het woord „eingesperrt" en daarmee was zijn lot bezegeld. Hij werd vastgehouden, maar wist te ont vluchten. Toen hij. weer in zijn huis kwam. was het huisraad verdwenen. In het Prov. Ziekenhuis t Medemblik brachten de Duitsers ook een bezoek. Militairen en Grüne Polizei, in totaal 200 personen, hielden er een razzia op 20 Januari 1945. Het commando had Fi scher. Naar ze zeiden, verwachtten ze er onderduikers en illegale papieren. De verpleegsters werden in een lokaal bijeen gebracht en ondertussen sloegen de Duitsers aan hét plunderen. Latei- vernam men. dat vier leden van het personeel gevangengenomen waren en drie gefusilleerd. In Opperdoes weiden door de onder geschikten van Fischer f 3600.uit de brandkast van een tuinder gehaald. Van een manufacturier in dezelfde plaats werd het huis leeggestolen. Na deze getuigenverklaringen merkte de Officier in zijn requisitoir op, dat de dagvaarding tegen de verdachte niet juist was. Hierin was sprake van vorde- Advertentie Studenten van het Seminarie Hage- veld hebben Zaterdagavond in c.pa rochie van de St. Bavo-kathedraal ruim 100 gulden voor het studiefonds bij el kaar gebrachtHet was het resultaat van een collecte en een Amerikaanse verloting, die in de pauze van een door de seminaristen zelf georganiseerde, re vile gehouden werden. De Leonarduszaal van de school aan de Westergracht was vol, toen het doek open schoof en een echte geit zich mekkerend aankondigde om in leven de lijve de titel van de bonte avond te onderstrepen. Deze luidde kort en krachtig „Hup met de geit." Vanaf dat moment werd het publiek een pro gramma voorgezet, dat van het ene tafereel in het andere rolde en zonder onderbreking mét het grootste gemak twee en een ,half uur vulde Onder de aanwezigen bevond zich ook plebaan H- W. Agterof. Het enthousiasme van de studenten kende geen grehzen. De jongeren le verden al met evenveel vaart hun aan deel in de toneelstukjes als de oude ren. De bonte rij van schetsjes wis selde af met zang. De eerw. heer Rut- te, die de leiding had, koppelde ge heel die vliegende storm van program ma-onderdelen in vlot temjio aan elkaar Het publiek, dat dit alles gratis mee maakte, leefde met de studenten mee en vergat zeer zeker niet het doel van deze avond. Toen het dier uit de titel van dit studentikoze programma voor de laatste maal op de planken ver scheen, had men achter de coulissen juist de inhoud geteld van de bolhoe den, waarmee de jongere seminaristen in de pauze de zaal waren rond ge gaan. Het studiefonds was weer eens behoorlijk gespekt en daarvoor bracht de eerw. heer Rutte hartelijk dank. Deze avond was een proef. De bedoe ling is om ook in andere parochies op te treden. Als de studenten in iedere parochie, die ze van plan zijn te be zoeken, zoveel .publiek trekken als Za terdagavond het geval was, dan is suc ces reeds bij voorbaat verzekerd. ren en in beslag nemen en deze twee beginselen hadden apart vermeld die nen te worden. De verdachte heeft zich aan een straf baar feit schuldig gemaakt, n.l. inbe slagname van particulier eigendom, maar dat is hem volgens de bewoor dingen in de dagvaarding niet ten laste gelegd. Daarom moest de dagvaarding nietig verklaard worden. Over 14 dagen volgt de uitspraak in deze zaak. Programma voor Donderdag 10 Janu ari 7.15 uur Krelagehuis. Dames: HOC I—Antilopen I, SCH li- Antilopen II. Heren: Antilopen III—HOC IV, OK I HHC I, HOC II—HG A II. RAO II—HOC III. Vrijdag 11 Januari 1952 a.s. 7 uur., Krelagehuis. Dames: PSVH II—SC Haarlem IV, OK I—SC Haarlem I, HHC II—HGA I. Heren: HGA IV—SC Haarlem IV, PSVH IAntilopen I, Antilopen II— PSVH ti, HHC II— SC Haarlem II. Het team van Antilopen heren heeft in de eerste klasse zware strijd moeten leveren tegen de Gemeenteambtenaren, welk laatste team goed van zich heeft afgebeten en zelfs een ruststand van 8-2 wist op te halen tot 10-8, met welke stand ook het einde kwam, zodat Anti lopen nog steeds ongeslagen is gebleven. De andere wedstrijden in de eerste klasse heren eindigden in overwinningen voor SC Haarlem en RAO, al had laatst genoemde ploeg tegen HOC met een kleine overwinning 21-18 genoegen te nemen, nadat het HOC-team nog kans had gezien een achterstand om te zetten in een kleine voorsprong. In de tweede klasse heren is de strijd voorlopig beslist ten gunste van het 2e Antilopen-team, welk team een 15-10 overwinning behaalde op no. 2 n.'i. ;:HC il A Bij de dames (ie klasse) won Antilo pen zoals verwacht van OK (16-13),. doch het team van Rapiditas zorgde voor een verrassing door een overwinning op PSVH. Voor deze week zijn enige be langrijke wedstrijden vastgesteld, waar bij wij niet geloven, dat Antilopen he ren zich door de Politiemensen zal laten verrassen, terwijl bij OKHHC heren de zenuwen wel een woordje mee zullen spreken, want de verliezende ploeg kan zich voorlopig als uitgeschakeld beschou wen. Nu Antilopen II in de 2e klasse ook de leiding genomen heeft zal dit team geen risico nemen tegen PSVH ÏI, terwijl HHC II wel zal afrekenen met SCH II. Ook voor de dames le klasse zijn en kele ontmoetingen vastgesteld, maar wij geloven, dat zowel de leidende HOC-da- mes als SC Haarlem zich kunnen hand haven. Uitslagen 3 en 4 Januari 1952. Dames: Antilopen IOK I 16-13. Ra- piditas III—SCH IV sch. n. o„ Rapidi- tas I—PSVH I 8-5, SC Haarlem—HHC I 14-7, HOC II—HHC II 8-9. Heren: HOC II—OK II 21-10. SC Haar. lem i_ PSVH 1 35-18, HHC II—Antilo pen II 10-15. OK III—Antilopen III 6-9, HGA III—HOC III 16-8, Antilopen I— HGA I 10-8, RAO I—HOC I 21-18. Vijf meter meegesleurd werd de 46- jarige bedrijfsleider N. M. uit Haarlem, die Zaterdagmiddag om drie uur door een driewielig motorrijtuig werd aan gereden. M. wilde met zijn bromfiets vanaf de Jansweg het Stationsplein oprijden. Juist toen hij het plein op draaide werd hij gepasseerd door het motorrijtuig, dat hem meesleurde. Het slachtoffer liep enige kneuzingen op en vermoedelijk een lichte hersenschud ding. Het Koninklijk Mannenkoor „Caeci lia" geeft Donderdagavond 10 Januari in het Concertgebouw het 11e lustrum concert. De uitvoering begint om acht uur. Medewerking verleent Stevah Bergmann, piano. Op Zaterdag 12 Januari a.s. wordt ifl het Sportfondsenbad te Haarlem een Kringen-ontmoeting georganiseerd tus sen de zwemkringen Haarlem en Den Haag ten bate van het Bierenbroodspot trainingsfonds. Er staan zwm- en wa terpolo wedstrijden ep net nrogramma In de IJmuidense haven zijn in 1951 in totaal 14.135 schepen binnengevaren met een totaal inhoud van 3.177.310 kuh- meter. In 1950 kwamen 12.941 schepen binnen met een totaal inhoud van 2.889.829 kub. meter. Advertentie EERSTE JUBILEUM AANBIEDING Zuiver wollen pluche TAFELKLEDEN f 39.50 Extra kwaliteit. Pracht dessins. 2 persoons verende BEDSTELLEN f 65.— 1 persoons verende BEDSTELLEN 46.50 Groot Speciaalhuis (Niet-officiële Koersen-, Vorig Opening slot 3'4 Nederl. 1948 84(1 3 >4 PCI Ned. 1950 84 IS 3-314 NederlanO 1947 85% 3 Ned. 62-64 oei.tac 87-4 Inschr Grtbk 48 3 DCt. 87% Ned Handel Mt1 eert 141J4 A.K.Ü 158% Van Berkels Patent 97% Calve-Delft eert U® Van Geldei 158% Kon Hoogovens eert nilevet eert 184% Unilever nwe. 178% Nea Kabel 203 Philips 168% Philips nwe. 164% Kon Petroleum 289 vg „Amsterdam tiubber 94% Holl Amerika Win 183 Kon N. StoomP MU- 128% \ed. Scheepv Unie 140% B.VA Heli Mn eert 72's Nieuwe AKU 7/1 ES ii 159 185$ 179 164 289,L 95% 129 14% 99 73 153 4/1 Anaconda Copper Bethlehem Steel Jhrysler Corp General Electric Genera) Motor* H udson Motors Kennecott Copper Montgomery ward North American Co. Radio Corp riepuoiic Steel Shell Oil southern Pacific southern Railway ndewatei (j .S Steei ex div. 50% 51% TOti 59% 51% 13% 86% 67 19% 24% 41% 70 63 51% 43 n0% »A '51, 51'? 70% 51$ 13*4 87 67 19$ 24% 41$ 69 %b 62$ 5lb 43 404» De parochie van Spaarndam vierde gisteren op plechtige wijze het koperen priesterfeest van pater Engelmundus Balm, O.E.S.A., sinds 1945 vicarius-pro- vinciaal in het apostoiaatswerk der pa ters Augustijnen rond de Sorbonne in Parijs. In het kerkje van Sint Adalber- tus droeg de jubilaris een plechtige H. Mis op. daarbij geassisteerd door pater dr. Modestus van Straaten, rector van het Triniteitslyceum. en pater Herraets, leraar op dat lyceum. Kapelaan G. Keu kens fungeerde als ceremoniarius. Af wisselend met de gelovigen zong het koor de achtste Gregoriaanse mis. Pater dr. Van Straaten hield de feest- predicatie, waarbij hij dieper inging op de woorden uit het Drie-Koningen- Evangelie: „Zijn Heerlijkheid is over U opgegaan". Met welgekozen woorden zette pater Van Straaten de betekenis en de waarde van het priesterschap uit een. Na deze H. Mis, die door zeer vele ge lovigen en het voltallig kerk- on arm bestuur werdl bijgewoond, recipieerde pater Balm 's middags om twee uur in het Jeugdhuis. Vele vrienden en be langstellenden kwamen de jubilerende priester persoonlijk complimenteren, onder wie pater Van Baar, leraar op he' missiehuis te Driehuis, patei Reichwei"' priesterzoon van de parochie, pastoor J- Groen uit Edam, pastoor A. TrouwhorS» uit Tholen en de heer Ponsin, hoofd, va' de katholieke school in Spaarndam. De voorzitter van de R.K. Kring Spaarndam. de heer Warmerdam, voel de het woord tijdens deze receptie e" moreerde 't vele werk, dat Pater Balm Frankrijk moet verzetten. Welisw».-»1 beschikt hij daar over een gebouw e- een kerk, maar het was wel duideiu geworden, dat daarin nog van alles o'1 j brak. Een kleine feestcommissie h» zich dan ook niet onbetuigd gelaten e dank zij veler steun was het spreker r- mogelijk pater Balm een geschenk, O", der couvert aan te bieden. De jubila' mocht bij zijn feest overigens nog ve» schillende fraaie geschenken ontvangf' Zo zagen wij een prachtig door ijveri».,, dameshanden vervaardigd (kasuifel, dalmatiek, koorkap en velun en een verguld-zilveren kelk, vervaa digd door een parochiaan en neef v» pater Balm. Na de receptie celebreerde de ris een plechtig danklof met assisteh van pastoor Groen en pater Reich we» Hij sprak een hartelijk dankwoord, noemde deze feestviering een uiu van geloof. Hij gewaagde voorts van n.j verschil met het geloofsleven in Fart'd en vroeg allen om voortdurend ëe jp voor het welslagen van zijn missie Frankrijk. top

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2