Melksanering in Haarlem in kannen en kruiken Handelaren werd reeds een wijk toegewezen Kath. Vrouwenbeweging moest op korte termijn adviseren Dozijn hotelplannen van anderen moest wijken Haarlemmers zorgden tot heden voor 178 woningen Bijzondere lycea in Haarlem kosten de gemeente niets Verwoede jacht van politic Gunstig oordeel van gemeentebestuur Wat zal de practijk leren? Alles is nog niet verloren Gemeentebestuur zat niet stil en kan er 346 van maken Wie maken de 500 vol? K.R.O.-parade in Heemstede Waardoor onbillijkheid ontstaat E. v. Nederhasselt overleden Hoe spelen de R.K. clubs? Op slingerende auto in Haarlems binnenstad DINSDAG 8 JANUARI 1952 PAGINA 2 Kersttentoonstelling verlengd K.A.B. Kring Oost Waterpolo Burgerlijke Stand Ons standpunt Kerstvacantie verlengd op Triniteitslyceum De chemische fabriek Rids Waterstanden SCHAKEN Jubileumtournooi Haarlems Schaakgezelschap Zandvoorts raad en Marshall Drukkersbedrijf Waarderpolder Lening in bouwkosten ad f400.000 Herwonnen Levenskracht ZANDVOORT Loop der bevolking C. Appel nam afscheid Kien-avond Woningbouw in 1951 „Nieuwjaarscocktail" Bevolkingsonderzoek R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK ZILVEREN JUBILEUM HOOGOVENS De kwestie met de buitengemeenten Oud-weth. van Bloemen- daal en oud-kerkmeester SANTPOORT Santpoortse sloot nog steeds struikelblok Jeugdige dieven Indonesische fondsen gevraagd Beurs van Amsterdam Beurs van New York -- Si* lBh Tip van taxichauffeur Naar wij vernemen, zal nog deze maand de melksanering voor Haarlem en randgemeenten worden doorgevoerd. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft aan het Bedrijfschap bericht accoord te gaan met de voorgestelde in deling der wijken, waarna dit bedrijfschap op zijn beurt de Coöperatieve vereniging van melkhandelaren voor Haarlem en omstreken heeft doen weten, dat de sanering kan worden doorgevoerd. De melkhandelaren heb ben dan ook een stencil ontvangen, waarin zeer zakelijk ieder zijn wijk wordt opgegeven. Daarmede is dus een eind gekomen aan de strijd van voor- en tegenstanders met een overwinning voor degenen, die reeds lange tijd met de administratieve voorbereiding van de sanering bezig waren. Laten wij hopen, dat onze burgeressen het besluit van het gemeentebestuur, genomen na advies van de vrouwenverenigingen, niet zullen behoeven te betreuren. Het gemeentebestuur heeft verschil lende besprekingen gevoerd vooraleer het een beslissing nam. Zeer voornaam was het advies van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen en nadat dit oorspronke lijk als het enige van de kant der klan ten beschouwd werd. bleek het later verstandig om ook de katholieke en christelijke vrouwenorganisaties te ho ren. Het resultaat van alle onderzoekin gen was, dat 90% van de melkhandela ren zich voor de sanering verklaarde en dat de vrouwenorganisaties in het alge meen geen bezwaar hadden, indien aan bepaalde eisen, die werden ingewilligd, zou worden voldaan. Het belangrijkste daarbij was de keuze tussen twee of drie leveranciers. De Coöperatie had de be doeling om op 1 Januari te starten, maar door de nadere in te winnen adviezen is het wat later geworden, hoewel mag worden aangenomen, dat de zaak nog deze maand haar definitief beslag zal krijgen Van de zijde der Ned. Katholieke Vrouwenbeweging, afdeling Haarlem, vernemen wij over deze aangelegenheid het volgende. Het bestuur van de afde ling moest op zeer korte termijn een antwoord geven aan het gemeentebe stuur zodat het de mening van de leden der afdeling niet heeft kunnen peilen. Afgezien van de waarde van een even tuele enquête onder de leden, is dit toch te betreuren, hetgeen aan B. en W. is medegedeeld. In het bestuur waren de meningen verdeeld. Voornamelijk om principiële redenen. Een aantal leden kon namelijk niet stappen over het bezwaar, verbonden aan het vrijgeven van een kostbaar goed als de zelfstandigheid zowel van de klant waar het de vrije keuze van haar melkhandelaar betreft als van de melkhandelaren zelf. Men maakte zich oog ongerust over de behandeling van degenen, die zich tegen de sanering hadden verklaard, hetgeen toch altijd nog 10 pCt. is. Het bedrijfschap zou slechts toestem- nvng geven, als 90 pCt. van de hande- Gezien het bevredigende bezoek aan de Kersttentoonstelling 1951 in het mu seum „Het Huis Van Looy" is besloten deze te verlengen tot en met 27 Jan. •Een speciaal beroep zal worden ge daan op de scholen om de Haarlemse jeugd vretrouwd te maken met het werk van kunstenaars die in onze stad werkzaam zijn. Van de geboden ge legenheid om kunstwerken aan te ko pen op conditie van termijnbetaling, waartoe in Haarlem op deze tentoon stelling voor het eerst gelegenheid be staat. werd reeds dankbaar gebruik ge maakt. De tentoonstelling is dagelijks ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur; des Zondags van 14 tot 17 uur (ingang Kamperlaan). Het bestuur van kring Oost van de K.A.B. deelt mede dat voor de cabaret avond van Zondag 13 Januari a.s. geen kaarten meer verkrijgbaar zijn. Met nadruk wordt nog medegedeeld dat de cabaretavond precies half acht begint. Vriendelijk verzoek dus aan allen om op tijd aanwezig te zijn. Na afloop van de zwemwedstrijden, die Zaterdagavond 12 Januari in het rlemse Sportfondsenbad worden ge houden in de ontmoeting tussen de krin- Haarlem en Den Haag, ten bate van et mr. Bierenbroodspot-trainingsfonds, "en waterpoiowedstrijden worden ge- d. De polocommissie van de Kring lem van de K.N.Z.B. heeft de Haar- e ploegen als volgt samengesteld; Dames; doel: Ciska Halleen (HVGB); achter: Nanny Franken (Haarlem), Do keburg (DWT) en Paula van Brug gen (DWT); voor: Rie ThuisVan Veen (DWR), Greet Zieren (DWR) en Mia Prins (DWT). Reserves zijn: AL Vonk —De Hoop (HPC), Ida Smit (HPC) en Margot Marsman (HVGB). Heren; E. Vrugt (HPC); achter: F. M.chielsen (HVGB), F. Prager (HPC), Max Driesken (HVGB); voor J. J. Ho- geland (HVGB), Ad Rol (HVGB) en W. Geurtsen (HPC i Reserves zijn: T. Brok ken (HVGB), T. Kloots (HPC) en J. Tjebbes (HPC). ONDERTROUWD: W. den Braven en "V. M. De Splenter; K. J. de Jong en J. L. Lucas. GEBOREN: I. Reuvekamp Gille-Jar- man: W. C. A. Deen-van der Wal; M. M. Tijsterman-de Visser; T. I. Stiekel- Teenstra; E. J. Verwoerdt-Behiels; A. M. Schutter-Westra; C. H. van Buurin- gen-Dreijer; Al. AI. Scholte-Schoen; J. T. "W eber-Bijl, alien een zoon; E. Berends- Bastiaanse, B. J. van Gaaien-van Em merik, W. M. Stuifbergen-van Nimwe- gen, M. W. van der Heiden-v. d. Weert, alien een dochter. OVERLEDEN: H. S. van Amesvoord- de Vries, 89 j., Sinneveltstraat; W. C. Jansen-Haak, 80 j., Lorentzplein; D. Z •.jdam-Bakker, 79 j.. Tweede Zuidpol derstraat; J. Mink-van der Meer, 79 j.f Neptunusstraat; S Kaandorp, 78 j., Rip- perdapark; M. C. W. Bruyns-Romijn, 68 car. Olieslagerslaan: C. M. Reijkers-van ..oekhoven, 71 j., Zoetestraat. laren die tezamen tenminste 90 pCt. van de in Haarlem geconsumeerde melk leveren, voorstanders zouden zijn. Het bestuur heeft deze percentages niet kunnen controleren. In de adviescom missie, waarin ook de vrouwenvereni gingen vertegenwoordigd zijn. is mevr. Van der Vaart voor de Haarlemse af deling van Kath. Vrouwenbeweging af gevaardigd. Wat de houding van onze courant in deze kwestie betreft, zal de lezer weten, dat wij geen voorstander ge weest zijn en nog niet zijn. Men moet zich echter goed verliezer tonen en daarom willen wij nu eerst de prac tijk afwachten. Intussen hebben wij weer enige ingezonden stukken over deze melksanering ontvangen. Daar uit wensen wij alle scherpe passages te schrappen om enkele zakelijke opmerkingen beter tot haar recht te laten komen. Een lezer gewaagt van „het paard van Troje''. Hij hekelt de dictatoriale stijl van het stencil van de coöperatie, dat herinnert aan de „Verordnungsmitteilun- gen" uit de bezettingstijd, hoewel de clausule van „verbeurdverklaring en zoveel jaar hechtenis" mankeert. Hij meent verder, dat de volgende stap zal zijn, dat de huisvrouwen de melk maar aan de winkel moeten halen. (Deze stap zien wij echter geenszins. Red.). De voorstandérs voor de sanering denken alle beter te worden van de nieuwe re geling, gaat de schrijver voort. De ouden, de zieken en minder actieven leveren hun wijk in en krijgen een vorm van pensioen, waarvoor ze niets behoeven te doen. Deze mensen vormen verliesposten voor de coöperatie, dus voor al die melkhandelaren. De overheid subsidieert deze coöperatie niet, zodat de onkosten van kantoren, adviseurs en „gepension- neerden" ten laste komen van de „club". Deze lezer verklaart ons, dat de voor standers van de sanering er 'geenszins slecht aan toe zijn, maar dat degenen, die de durf hebben gehad om zich te verzetten, er bekaaid afkomen. Een andere lezer wijst er op, dat via de coöperatie de staatsbemoeienis ver groot wordt, zij het nu middels een zij weggetje. De middenstanders die hun vrijheid hebben prijs gegeven, zullen deze slechts zeer moeilijk kunnen her winnen. Tot zover deze schrijvers van inge zonden stukken. Wij hopen, dat ze onge lijk krijgen. Maar nogmaals, wij wachten op de practijk. Naar de rector van het Triniteitsly ceum, pater dr. Modestus van Straaten OESA, meedeelt, zullen wegens onvoor ziene vertraging bij de uitvoering van bouwwerkzaamheden aan de school de lessen op beide afdelingen van het Ly ceum pas hervat worden op Maandag 14 Januari 's morgens om kwart vóór negen. De communistische fractie is niet te vreden over het antwoord van B. en W. op de vragen over de chemische industrie Rids te Haarlem. Zij stelt thans de gemeenteraad voor een motie te aanvaarden, waarin afgekeurd wordt dat deze industrie sinds jaren function- neert. zonder vergunning van B. en W. krachtens de Hinderwet, daarbij hande lend in strijd met de wet. Dinsdag 8 Januari Hoog water: 0.54 uur en 13.21 uur Laag water: 8.43 uur en 21.07 uur Woensdag 9 Januari Hoog water: 1.52 uur en 14.10 uur Laag water: 9.44 uur en 22.04 uur BIOSCOPEN Rembrandt: Het lied van de Zuidzee, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Alice in Wonderland, a.l. 2, 4.15, 7 9.15 uur. Luxor: Morgen is te laat, 14 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Born Yesterday, 18 j. 2.30 en 8 uur. City: IJe onvindbare Pimpernel, 14 j. 2.15, 4.30, 7 en 9 15 uur. Spaarne: „Grensconflicten" en „De on zichtbare hand", 14 jt 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Warschau Concerto, 14 j. 2.30 en 8.15 uur. Dinsdag 8 Januari Stadsschouwburg: De Ned. Comedie met „Eens in de honderd jaar"', 8 uur, Minerva, Heemstede: Harmonie St. Michael, 8 uur. Woensdag 9 Januari Frans Halsmuseum: Didi Sanders (mezzo-sopraan) en Hans Schouwman (piano), 8 uur. In de 6de en 7de ronde van dit tour- nooi werden de volgende partijen ge speeld: Groep A: De JongNaerebout 01, SeewaldDe Ree v. d. Hoff Seewald De JongKroone 01. Groep B: ïr. Van Donkv. Bem- melen 01, FelderhofBaay 10, Schneiders—Spinhoven 10, Barkema A. Verhoeff 10, v. BemmelenA. Ver- hoeff 01, ir. Van DonkFelderhof 01. Daar er nog verscheidene hangpar- tijen te spelen zijn, is de eindstand nog niet bekend. In groep A heeft Van Vlo ten (Utrecht) de leiding met vier pun ten uit vijf partijen, terwijl in groep B er goede kans bestaat, dat Schneiders (Haarlem) en Felderhof (VVGA) ge lijk eindigen. Beide spelers hebben thans vier punten uit vijf partijen. De palen op onze pleinen wijzen van daag honderd acht en zeventig huisjes aan, hetgeen wil zeggen dat tot nu toe voor een bedrag van j' 1.780.000.is in geschreven op de Haarlemse burgerzin- lening. Zoals bekend wordt deze in schrijving, die reeds verlengd werd, op 10 Januari gesloten. En daar de laatste dagen van alle kanten kleine bedragen zijn toegezegd, die bij elkaar toch een kapitaal zullen vertegenwoordigen, is het niet onwaarschijnlijk, dat de actie zal eindigen met de bouw van twee honderd huizen. Alen mag deze resultaten niet onder schatten, omdat in onze stad grote levensverzekeringen niet hebben deel genomen. In Utrecht schreef een der gelijke maatschappij voor een kwart millioen in en in Leeuwarden waar het slagen der lening ten voorbeeld werd gesteld met 1,2 millioen. In de ware zin van het woord hebben de Haarlemmers een voortreffelijke bur gerzin getoond. Intussen kan het ver blijdend genoemd worden, dat het ge meentebestuur zo goed als zeker in staat zal worden gesteld om de driehonderd zes en veertig woningen in het Amster damse kwartier zo spoedig mogelijk te doen bouwen. De burgers zullen het ze ker op prijs stellen te vernemen, dat ons stadsbestuur zijn eerste taak om voor ons aller welzijn te zorgen niet heeft laten rusten tijdens de progagan- da-actie om van de burgers geld te lenen. Met nadruk dient hier echter bijge voegd te worden, dat voor iedere tien duizend gulden, die in deze laatste da gen vóór het sluiten der inschrijving op de Burgerzinlening binnenkomen, in derdaad telkens een huis gebouwd zal worden, waardoor dus het plan voor de bouw van vijfhonderd huizen de werkelijkheid dichter benadert. Wij zouden dan ook ieder willen toe roepen: er zullen huizen komen, meer dan de palen uitwijzen, maar er zullen nóg meer woningen gebouwd worden, ais de huisjes op die palen dichter bij de stratosfeer komen. Naar aanleiding van de beslissing van de Zandvoortse gemeenteraad, waarbij werd afgewezen een verzoek van de heer A. H. Pomper om hem in erfpacht te geven een stuk duinreep, nodig voor de aanbouw aan zijn café-restaurant „Riche" van een hotelaccommodatie, had de burgemeester van Zandvoort een onderhoud met de directeur-gene raal van de middenstand, dr. W. L. Groeneveld Meijer. Zulks in verband met het feit, dat de heer Pomper voor zijn hotel-project een bedrag van plm. f 250.000 uit de tegenwaardefondsen der „Marshallhulp" heeft toegewezen gekregen. De burgemeester heeft ver zocht genoemd bedrag alsnog voor Zandvoort te reserveren. Hoewel het onderhoud in een prettige sfeer plaats vond. kon de burgemeester zich na af loop van het onderhoud niet verhelen, dat de perspectieven voor behoud van deze gelden voor het plan-Pomper uitermate somber zijn- Dr. Groeneveld Meijer heeft de burge meester duidelijk gemaakt dat voor het plan-Pomper ongeveer een dozijn, door alle technische, economische en finan ciële instanties goedgekeurde, plannen voor hotelbouw elders in Nederland heeft moeten wijken! Het feit, dat Zandvoort de enige ge meente is, die voor twee hotels Mar shallhulp kreeg toegezegd, heeft in den lande nogal wat reacties opgeleverd, vooral in de provincie Noord-Brabant, waar men geen cent Marshallhulp voor hotelbouw kreeg. Het is dan ook niet te verwonderen, dat dr. Groeneveld Meijer onmiddel- De N.V. Grafische Industrie te Heem stede wenst, zoals wij enige tijd geleden berichtten, een nieuw bedrijfspand te vestigen op de industrieterreinen in de Waarderpolder. De N.V. wenst thans in erfpacht te ontvangen gronden ter grootte van 2206 m.2, gelegen op de hoek van de Oude Weg en de Nijver- heidsweg'. Deze erfpacht zal totaal ruim ƒ2000.per jaar bedragen. B. en W. hebben bij de voorlopige besprekingen tevens vastgesteld dat de aanvraagster tot vijf jaren na het van kracht worden van de overeenkomst het recht heeft de gronden te kopen, gedeeltelijk tegen 20.per m.2, gedeeltelijk tegen 16. per m.2. Teneinde een uitbreidingsmogelijk- heid open te houden heeft de N.V. ge durende een periode van twee jaren optie gekregen op aangrenzende gron den. Vervolgens is onderhandeld over het garanderen door de gemeente van de rente en aflossing nodig voor de bouw van het nieuwe fabriekspand. De bouwkosten zullen ongeveer ƒ400.000. bedragen. De lening zal 75 pet. van deze kosten kunnen zijn. De gemeente krijgt daartoe een recht van de eerste hypotheek op gebouw en industriële In ventaris. De financiële en economische positie van het bedrijf is gezond. Voor een uitverkocht Minerva-theater heeft het KRO-ensemble, meer bekend als het Orkest Zonder Naam, onder lei ding van Ger de Roos en met medewer king van verschillende artisten, Maan dagavond ook Heemstede in de ban ge slagen van zijn muzikale en artistieke prestaties en het is in alle opzichten een buitengewoon succesvolle avond gewor den. Dat het Orkest Zonder Naam met de drie Musketiers het leeuwenaandeel had in dit succes, is te begrijpen, doch ook de andere medewerkenden, Fanta- sio, de uitstekende imitator Peter Piekos, de tovenaar Ton en Zambel hebben eveneens in belangrijke mate daartoe bijgedragen. Verschillende leden van het orkest traden bovendien op als so list, natuurlijk ook Fred Roozendaal als de xylophoon-wervelwind en bevestig den ook hier hun uitstekende reputatie. Zeer in de smaak vielen de komische opera in anderhalf bedrijf l'Amore Fa tale en de fantastische finale die een lust was voor het oog, oor en zelfs voor het reukorgaan, dank zij de geurige me dewerking van een chemische fabriek. De heer Hermans sprak in de pauze een kort maar kernachtig propagandistisch woord. Naar aanleiding van verschillende ontvangen klachten, zowel mondeling als schriftelijk ,over het gevolgde sys teem van de kaartverkoop voor de KRO-avond, waarbij de eerstkomenden zoveel kaarten konden bestellen als zij wilden en daardoor velen teleurgesteld moesten worden, verzoekt de directie van het Minerva-theater ons, er op te willen wijzen, dat de kaartverkoop ge heel georganiseerd was zoals de KRO dat wenste. Het is ook de KRO geweest die het gebouw voor de avond heeft ge huurd en de directie heeft aan de gehele organisatie van deze avond part noch deel gehad. De afdeling Heemstede van „Herwon nen Levenskracht" organiseert Donder dagavond in het R-K. Verenigingsge bouw een grote filmavond. Vertoond zal worden „De Hemelse Magiër", een film over de Pastoor v. Ars, terwijl ook een propagandistisch, woord zal wor den gesproken ten bate van de t.b-c.- bestrijding. De voorstelling beguit te 8 uur. In 1951 werden in Zandvoort geboren 228 kinderen, en vestigden zich 1772 personen, zodat de vermeerdering dei- bevolking precies 1000 personen be droeg. Het bevolkingscijfer onderging vermindering door overlijden met 76 en vertrek van 1488 personen. Per saldo steeg het aantal inwoners van 11046 tot 11482. Maandagmiddag vond op het politie bureau te Zandvoort het afscheid plaats van de heer C. Appel, brigadier van po litiedienst. die de dienst met pensioen gaat verlaten. De korpschef, de heer Vreman, schetste de heer Appel als een voorbeeldig politieman en dankte hem voor hetgeen hij gedurende dertig jaren voor de politie heeft verricht. Zijn dienstverband te Zandvoort werd in 1944 onderbroken omdat de heer Appel door de Duitsers als een ongewenst ele ment werd beschouwd en in Bussum werd gedetacheerd. In 1948 kwam de heer Appel naar Zandvoort terug als brigadier. Namens het politiepersoneel ontving de heer Appel een leeslamp en zijn echtgenote een ruiker bloemen. Burgemeester van Fenema richtte zich in een korte toespraak tot de scheidende politieman en wenste hem alle goeds toe. De heer van Kampen bood namens de afd. Kennemerland van de algemene politiebond een geschenk aan. Men bleef hierna nog enige tijd in aangename stemming bijeen. Zondagavond organiseerde de K.A.B- in het patronaatsgebouw te Zandvoort een „kien-avondDe heer W. Castien sprak namens de K.A.B. het openings woord, waarna J- Zegwaard namens de Kajotters het programma toelichtte. De Beierse kapél uit Haarlem (samenge steld uit leden van de Postfanfare) wist er spoedig de stemming in t' brengen. Ook de hersengymnastiek en de wed strijd 2x1 1 vielen bij het talrijke publiek zéér in de smaak. Tenslotte werd nog met grote animo het kienspel beoefend- Deze feestavond, die o.a. werd bijgewoond door Pastoor van Diepen, Kapelaan Blom en de oud- kapelaan; Nijman is een goed succes voor de K-A.B. en K.A.J. geworden. Te Zandvoort kwamen in 1951 gereed 163 woningen, waaronder 18 duplex-wo- ningen, totaal dus 181 woonruimten. Van die 163 woningen werden er 139 ge bouwd ter vervulling van een beste dingsplicht, verbonden aan inschrijvin gen in het grootboek van de wederop-r bouw en 24 in de zogenaamde „vrije" sector, in uitvoering zijn momenteel 77 woningen (herbouw), 12 flat-woningen en 1 woning in de „vrije sector". Zaterdag 19 Januari a.s. zal de Nederl. Reisvereniging, in samenwerking met de stichting „Touring Zandvoort" in „Zomer- lust" te Zandvoort, een feestavond geven onder de titel: ..Nieuwjaarscocktail". Het 17 leden tellende Kennemerstaten-show- orkest zal optreden met The Velno's en de conferencier Frans Eykhof. Zij, die reeds in het bezit zijn van een oproepkaart, maar tot op heden niet in de gelegenheid waren zich te laten onder zoeken, kunnen zich op de hierna genoem de uren aanmelden bij het onderzoeklokaal in de Hannie Schaftschool, Herenstraat 11. Diegenen, die nog geen oproepkaart heb ben ontvangen, kunnen zich desgewenst eveneens op de hierna genoemde uren bij het onderzoeklokaal aanmelden. Er zal naar gestreefd worden ook deze personen onmiddellijk te onderzoeken. Vrijdag 11 Januari is de laatste onder- zoekdag! Er wordt met nadruk op gewezen, dat de resultaten van het onderzoek eerst eind Januari bekend kunnen zijn, zodat vóór die tijd nog geen oproepingen voor een eventueel nader onderzoek zullen worden verzonden. Voor dames: op Dinsdag om 9.45, 11.45, 13.30 en 15 uur, op Woensdag om 11, 13.30, 15 en 19 uur, op Donderdag om 13.30, 15.45, 19 en 21 uur en op Vrijdag om 9 en 13.30 u. Voor heren: op Dinsdag om 9, 11, 14.30 en 16.15 uur, op Woensdag om 14.30, 16. 20 en 21.15 uur: op Donderdag om 15.35, 16.30 en 20.30 uur en op Vrijdag om 11 en 15 uur. Aanwinsten van de R.K. Openbare Lees zaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70: Henri Bosco, Le mas Théotime; J. Brou wer et S. Henstra, Modèles et exercices - correspondance; Carlo Cöccioli, Le ciel et la terre (vertaald uit het Italiaans): Luc Estang (L. Bastard), Cherchant qui dévo- rer; Jean Giono, Un de Baumugnes; Julien Green, Léviathans; Paul-André Lesort, Le til de la vie (Deel I: Né de la chair); Da niel Pezeril, Rue Notre-pame; K. J. Rie- mens, Bon voyage, Handboekje voor prac- tisch Frans. lijk nadat de beslissing van de Zand voortse raad bekend werd van ver schillende kanten is benaderd met het dringend verzoek om in aanmerking te komen voor de Marshallhulp, welke in Zandvoort niet besteed kon worden. De burgemeester moest dan ook in zien, dat verwacht kan worden dat onder deze omstandigheden nóch dr. Groene veld Meijer, nóch de minister zonder portefeuille prof. dr. Albregts, bereid zullen zijn deze zaak maandenlang aan te houden om af te wachten of men zich in Zandvoort over dit plan nog nader zal beraden. Het enige resultaat dat de burgemees ter bij zijn bezoèk kon bereiken is, dat de discussie over de eventuele andere bestemming van de aan de heer Pompei- toegezegde Marshall-gelden tot uiterlijk het eind van deze maand werd uitge steld. In het feestelijk versierde schaftlokaal van de Bouwafdeling der Hoogovens werd de heer A. de Vries, schilder, op hartelijke wijze door zijn collega's in het jubileumzonnetje gezet, ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum. De geluk wensen der directie mocht de jubilaris in ontvangst nemen bij monde van de voorzitter der directie, ir. A. H. Ingcn Housz, aan welke gelukwensen de ge bruikelijke jubileumenveloppe niet ont brak. De heer Th. Fokkens, chef van de Bouwkundige Buitendienst, huldigde de „humorist van de schilderswerkplaats" in een pittige toespraak. De gelukwensen van de bedrijfsdirec teur ir. F. W. E. Spies werden vervol gens met het Getuigschrift en het Ge denkbord der Maatschappij aangeboden. De heer H. J. van der Ham, chef van de schilderswerkplaats, was de eerste van een rij afgevaardigden, die geschen ken kwamen aanbieden. Een veelkleu rige ruiker van lof, vriendschap en har telijke gevoelens zou men kunnen sa menstellen uit de woorden, die door de collega's en opzichters (in volgorde van hun optreden), de heren A. J. R. Vink, J. Reijnen, G. Post, W. Korver, H. Min- neboo, J. de Vries, P. Broens, J. Groot en J. Geluk tot de jubilaris en zijn vrouw die door alle sprekers in de huldiging werd betrokken en mooie bloemen kreeg werden gesproken. Enkelen hadden hun gelukwensen in rijmvorm gegoten, doch bij allen hadden ongetwijfeld de zin voor humor en het optimisme van de jubilaris aanstekelijk gewerkt en menige opmerking wist een uitbundige vreugde bij de vele aanwezi gen op te wekken. Deze vrienden kwa men niet met lege handen; ieder van hen accentueerde zijn woorden door een cadeau. - De heer W. Alberda, baas van de hout opslag, haalde herinneringen op uit de jaren toen jubilaris en spreker gezamen lijk in de schilderswerkplaats werkten. Een daverend succes had het slotnum mer van deze hartelijke en vrolijke hul diging: het optreden der „Mapiapo's" (de heren P. Kuiper, M. Spruit, J. Worms- bepher, zangers, en G. Barbiers, guita rist) met een muzikale schets. Men heeft in onze courant kunnen le zen, dat de stijging van de uitgaven voor het openbaar middelbaar en gym nasiaal onderwijs burgemeester en wet houders van Haarlem met zorg vervult. Geen wonder ook, walmeer men kennis neemt van 'n kostencijfer per leerling van rond 680 jer jaar; voor 1760 leerlingen vormt dit 'n uitgave voor dc gem. Haar lem van rond 1.200.000. De inkomsten wegens schoolgelden en subsidie van het rijk zijn reeds in mindering gebracht, zo dat deze 1 millioen 2 ton netto ten laste van Haarlem blijven. Nu gaan er ongeveer 700 leerlingen uit de buitengemeenten op de openbare middelbare scholen en het gymnasium der gemeente Haarlem. Ingevolge de wettelijke bepalingen moeten die ge meenten aan Haarlem 'n bijdrage geven; welke pl.m. 210 per leeriing bedraagt. Haarlem ontvangt uit dien hoofde dus rond 150.000. Als de buitengemeenten verplicht waren aan Haarlem een bij drage te leveren in verhouding tot de wer kei ij ke kosten per leerling, dan zouden de financiële lasten van Haar lem met ruim ƒ300.000 verminderen! Het is dan ook niet te verwonderen, dal het gemeentebestuur van Haarlem nu de wettelijke voorschriften in een bil lijke vergoeding te kort schieten met de besturen van de buitengemeenten in overleg is getreden over de vraag of hier op basis van vrijwilligheid iets kan wor den bereikt. Naar Wij vernemen, is het eerste contact met de buitengemeenten niet erg hoopgevend geweest. Men wil deze zaak commissoriaal maken en trachten gemeenschappelijk bij het rijk stappen te doen, opdat de subsidierege ling van het lijk wordt aangepast aan de grote stijging der exploitatiekosten. Want hierin ligt vooral de oorzaak van de toenemende lasten der gemeente Haarlem voor het openbaar middel baar en gymnasiaal onderwijs. Wij hebben het woord „openbaar" ge spatieerd, omdat in Haarlem ook ver schillende bijzondere inrichtingen van middelbaar en gymnasiaal ci.derwijs zijn gevestigd en de lezer zal zich intussen hebben afgevraagd wat de gemeente Haarlem daaraan ten koste legt. Het ant woord op deze vraag is snel te geven: niets! De gemeente Haarlem legt geen cent ten koste aan de bijzondere lycea, welke in geen enkel opzicht behoeven onder In de ouderdom van 81 jaren is heden morgen in zijn woning te Bloemendaal overleden de heer E. A. W. van Neder hasselt, oud-wethouder van Bloemen daal, oud-hoofd van de plantsoendienst aldaar en oud-kerkmeester der parochie van de Allerheiligste Drieëenheid. Hij kreeg in zijn jonge jaren bekend heid als orchideeënkweker en was be stuurslid van de Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde. In 1919 werd hij benoemd tot lid van de Bloemendaalse gemeenteraad en twee jaar later volgde hij Ign. Bispinck als wethouder op. Ja renlang was hij voorzitter van de ka tholieke kiesvereniging. Als gevolg van zijn reputatie in bin nen- en buitenland als orchideeënkwe ker en kenner van planten werd hij in 1931 benoemd tot hoofd van de Plant soenendienst in Bloemendaal, welke functie hij tot zijn pensioengerechtigde leeftijd bleef uitoefenen. De heer Van Nederhasselt is een der ijveraars ge weest voor de spoorweghalte te Aerden- houtHeemstede. Vele jaren was hij ook kerkmeester en een goed adviseur van mgr. Willenborg. In 1949 achtte hij de tijd gekomen om als kerkmeester af te treden. Bij die gelegenheid huldigde pastoor Beune hem als een parochiaan, die voor de parochie zeer veel heeft gedaan. te doen voor de openbare inrichtingen van onderwijs en waarop honderden Haarlemse scholieren middelbaar en gymnasiaal onderwijs ontvangen. Gezien de enorme bedragen welke de gemeente Haarlem moet toeleggen op de exploitatie van de openbare middel bare scholen en het gymnasium, behoeft het geen betoog, dat hier door de groe pen der bevolking, welke het bijzonder onderwijs voorstaan, voor het onderwijs van hun eigen kinderen zeer grote offers worden gebracht en via het belasting biljet moeten deze categorieën bovendien nog mee betalen aan het openbaar on derwijs! De gemeente Haarlem zucht nu reeds onder de lasten van het openbaar mid delbaar en gymnasiaal, onderwijs, maar wat zouden haar zorgen in dat opzicht groot zijn indien er eens geen bijzondere inrichtingen van onderwijs waren! Nu het vraagstuk van de financiering van het middelbaar en voorbereidend onderwijs aan de orde is gesteld, zou men tevens moeten nagaan hoe men aan het bijzonder onderwijs recht kan doen wedervaren. Het bijzonder onderwijs heeft niets aan mensen en overheids personen, die de gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs slechts met de lippen belijden! Over de buitengemeenten gesproken: deze overwegen nu of het mogelijk is. Haarlem boven de wettelijk voorge schreven bijdrage van pl.m. ƒ210 per leerling extra tegemoet te komen. Wij verwachten niet, dat zij hiertoe zullen overgaan. Maar ook voor hen stellen wij de vraag: wat vergoeden zij voor de leerlingen van het bijzonder middelbaar en gymnasiaal onderwijs? Nu slaan zij een beter figuur dan de gemeente Haarlem, maar het is toch bij lange na niet zó„ dat zij een billijke bij drage in de netto-kosten per leerling geven. Voor een leerling, die een bij zondere school bezoekt, betalen zij een bijdrage, die veel lager ligt dan de wet telijk verschuldigde bijdrage voor leer lingen van een openbare middelbare school of gymnasium. Heemstede betaalt een wisselend be drag, afhankelijk van de exploitatie kosten; dit bedrag varieert van ƒ20 tot ƒ30 per leerling. Voor andere gemeenten werden ons de volgende bedragen ge noemd: Bloemendaal 65, Haarlemmer meer pl.m. f 50, Velsen ƒ25 en Zandvoort 80. Deze cijfers leren, dat ook door de buitengemeenten nog niet is doorgevoerd de financiële gelijkstelling tussen open baar en bijzonder middelbaar en gymna siaal onderwijs. Ook hier is nog veel te verbeteren. Het komt ons voor, dat een gezamen lijk initiatief van de besturen van aile betrokken bijzondere inrichtingen van onderwijs behoort uit te gaan, opdat hun althans enigermate recht zal worden ge daan. OP ZONDAG 13 JANUARI Gr. Willem IILisse ASC—SJC LugdunumConcordia TeylingenTHB NAS—VI. Vogels TDW—ADO HBC—Alphen VIOS—TYBB QSCWijk aan Zee Velsen—RK A VIC Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlem- sche Courant, Smedestraat 5, Haarled- Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnengekomen klachten worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing' wordt één punt toege kend. De sloot langs een gedeelte van de Hoofdstraat te Santpoort heeft al me nigmaal onderwerp van gesprek uit gemaakt in de raadsvergaderingen van Velsen. Ook in het afdelingsonderzoek is hij niet onbesproken gebleven, want ia tegenstelling tot vorige jaren is op de begroting voor 1952 geen bedrag voor het dempen van deze sloot uitgetrokken- wat een. der leden de opmerking in de mond legde, dat men thans blijkbaar van deze werkzaamheden heeft afge zien. Neen, zeggen B. en W„ zo liggen de zaken niet. maar de noodzakelijke grondwerving heeft de uitvoering tot nu toe in de weg gestaan. Men wil ni- eerst alle beken in Santpoort saneren en de sloot langs de Hoofdstraat, welke een schakel vormt in het afwateringsstelsel van de terreinen in Santpoort, kan, als die bekenloop gesaneerd is. zonder meer vervallen en daarna dus worden ge dempt. Overgaan tot riolering van de sloot, vooruitlopende op de sanering van de bekenloop, zou volgens B. en W. on juist zijn, daar dit een onnodige kapi taals-investering zou betekenen. En dus blijft voorlopig alles nog oil het oude en houdt Santpoort's Hoofc; straat de sloot, die helemaal niet mo"1 is, maar dje op de duur nog historische waarde zal kunnen krijgen, al was he' alleen al om de vele woorden die aan haar in de gemeenteraad zijn gewijd- In de nacht van Zondag op Maanda? hebben jeugdige dieven een bezoek gf' bracht aan de groentenhandel aan d® Rijksstraatweg. Zij wisten een schim" slot te verbreken en haalden bananen- pindas en appels weg. Ook worden er een fles bosbessen en een fles zurt augurken vermist. Het gestolene heel» een waarde van twaalf gulden. De da ders zijn een 19-jarige bankwerker, eer i6-jarige timmerman, twee broers va 13 en 14 jaar en een 16-jarige jongen. AMSTERDAM, 7 Jan. De meeste belangstelling ter beurze trokken vandaag de Indonesische fonö' sen door een vrij vaste houding. Dooi de nationalisatiemogelijkheden, die a vorige week bij de Indonesische "er voersmaatschappij reeds van invloed °P het koerspeil waren geweest, werden nieuwe kopers in de markt gelok»- ■31.4 Nederl. 1948 11/ pCt Ned 1858 (-3U, Nederlano 1947 t Ned. BZ-04 oei lac msclir. Grtbk 48 3 oCt i\ed Handel Mn eert A K.0 van Berkels Batent jaive-Delfi eert Van Geldet Kon Hoogovens eert. nilevei eert Umlever nwe. Neo Kaoei Philips Philips nwe. Kon Petroleum „Amsterdam ..uoher Hou Amerika uun Kon N. Stoomb Mo ved. Scheepv Unie B.V.A ieh Mlt eert Nieuwe Aku 5/1 Vorig Openi^ slot 8/1 94"* 84% 85 «4 87% 87 H 141% 159 Hf'* 97 116 157 150 s» 182% 177 y4 176T 205 167*2 163% 287% 287 95 95J 2 185 129 128'; 141 140!» 100*4 100 73% 151») Anaconda Copper Bethiehem Steel Chryslei Corp General Electrtc Genera) Motors Hudson Motors Kennecott copper Montgomery ward North American Co. Radio Corp Repuolic Steel shell Oh southern Pacific Southern Railway idewatei U.S steel ex div. 51 5 Ha 70 Vi 59% 51% 13% 87 67 19% 24% 41% 69 lab 62% 51b 43 40% 7/1 51 51 69k Si"-' 86H 65'> <93* 24 H 41"» 63!; 62! a 50'» 40'.» Een hoofdagent en een agent van po litie hebben in samenwerking met een taxichauffeur vannacht een verwoede jacht gehouden op een dronken auto bestuurder uit Haarlem, die met grote snelheid door de stad slingerde. De achtervolging begon in de Grote Hout straat en eindigde op de hoek van de Kloppersingel en het Spaarne, waar de slingerende auto juist vier meter voor het water tot stilstand kwam. De taxi-chauffeur, die met zijn auto in. óe Grote Houtstraat stond, merkte de dronken autobestuurder het eerst op. In snelle vaart zigzagde deze over de weg. Twee surveillerende politieman nen werden direct gewaarschuwd. Zij sprongen in de taxi, waarna de chauf feur vol gas de slingerende auto ach- ternazette. Op de hoek van de Jans straat en de Grote Markt haalden ze de wagen in. Met een behendige draai aan het stuur slaagde de taxi-chauffeur er in de andere auto klem te rijden. Zijn tegenstander bleek echter het stuur rad met evenveel handigheid te han teren. Hij stuurde zijn auto van de weg af het trottoir op en wist aan de op gezette val te ontkomen. In een m'Pl mum van tijd werd de achtervolgt-1 voortgezet. Op de Jansweg probceru de bestuurder van de taxi de voor h® uit rijdende auto weer vast te zet D Ook hier zag de achtervolgde kans p het laatste nippertje te ontsnapP® door gebruik te maken van het trotto Hetzelfde herhaalde zich bij de Kenn merbrug. De dronken chauffeur n noeuvreerde met zijn wagen over wegdek en de trottoirs net zolang dat hij weer vol g-as aan de pol1"®. ontsnappen. Hij sloeg rechts af de r».p persingel op, recht op het Spaarne a Op vier meter afstand van het wa wist hij blijkbaar geen uitweg mee Achter hem zat de taxi, waarvan fle zittenden eindelijk hun doel „„M De man moest uit zijn auto gena worden, die aan de rechtervoorzijo zwaar beschadigd was. Hij werd me taxi naar het bureau centrum gebrac Uit een Onderzoek aldaar bleek, dat in Voorburg een verkeerszuil omve' gereden had.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2