EEN BEGRAFENIS IN WUM: cabaret Missionarissen paren lichamelijk aanpassings vermogen aan enorme geestelijke elasticiteit Eerste formele besprekingen tussen Truman en Churchill Hernieuwd Brits-Frans- Amerikaans overleg Oud gebruik isiMota „ZONDERLINGE CRISIS" IN BELGIË Volle maan lokt lawaai uit Staalprobleem en Europees leger Studiegroep ingesteld Defensie van Z.-O. Azië Credieten voor vluchtelingen Twee inbrekers in hoofdstad gepakt DINSDAG 8 JANUARI 1952 PAGINA 3 Ds. Niemöller vandaag naar Berlijn „A'iet ontevreden" Chinese generaal uit N.-Korea in Z.-China? DOOR ALEXANDRA ORME Zweden achter Hoge Com missaris voor vluchtelingen Betoging in Oostenrijk Prins Ruediger von Starhemberg Vliegveld Beek wordt belangrijk vergroot Valse gegevens in een notariële acte Pools meisje bleef in Nederland Mogelijk goede slag Pholien zet besprekingen voort Eerst openlijk na samenstelling van het nieuwe kabinet In zijn vijfde en laatste artikel over zijn verblijf in Brits Kameroen vertelt dr. J. A. G ten Berg het een en ander over heidense gewoonten en gebruiken. Met name geeft hij een levendige beschrijving van een begrafenisplechtigheid in Wum. G edurende de twee en halve week, die ik in de prachtige Bamenda-provln- cie, waar men m de regentijd van zeer fraaie vergezichten genieten kun, rondreisde, raakte ik bij mijn bezoek aan de missiestaties Bamenda, Nkar. Kumbo. Tabenken, Babanki-Tungo, Babui, Njnikom, Baut en Wum niet alleen °P de hoogte van de grote medische nood, waarin zówet de bevolking als de vhssionarissen zelf verkeren, maar ook van het zware, doch buitengewoon Prachtige beschavingswerk, dat hier door de missie wordt verricht; onder dik wijls zeer moeilijke omslanaigheden en ondanks vele en grote tegensla-gen en kleurstellingen. De missionarissen hebben op de meeste grotere missiestaties zet) een behoor lik, eenvoudig, doch doelmatig ingericht van steen gebouwd Fathershuis, een kerk, scholen, onderwijzershuizen, soms ook een dispensary. Een en ander geeft °P het eerste gezicht de indruk, dat de fathers, die daar gewoonlijk met tweeën Wonen, een nog relatief comfortabel leven leiden, maar bij nadere beschouwing blijkt, dat de missionarissen slechts enige maanden per jaar samen „thuis" zijn. Vrijwel alle vaste staties hebben 2040 buitenstaties, bestamde uit een klem bhsh-kerkje en bnsh-hut. Om beurten maken de fathers een trek door de bush, ban 3—6 weken; vim buitenstatie naar buitenstatie, met voettochten van zes ,0' acht uur per dag, in het Zuiden door oerwoud, in het Noorden door het berg- "catige grasland. Dikwijls gaan deze tochten over onbegaanbare wegen en moe ten zij meermalen per dag een rivier doorwaden. Na aankomst 's avonds wordt biecht gehoerd en worden moeilijkheden op gelost en zieken behandeld. De vol gende ochtend na de H. Mis gaat men ®an weer verder. Bij terugkomst op de h°ofdstatie vertrekt gewoonlijk binnen ®nige dagen de confrater weer voor een 'rek. In totaal zijn er in Brits Kameroen p stammen en talen, resp. dialecten; 1,1 de Bamenda-provincie alleen al zijn 42 stammen, elk met eigen taal en dialect, die dikwijls zoveel van elkaar rt'schillen, dat stammen, die op een kilometer of tien afstand van elkaar ^otien, eikaars taal niet kunnen ver baan. De omgangstaal is hier het Pid- gin-Engeis. Een zeer kinderlijke taal, svenalr de negertaal zelf; zij bestaat dan ook eenvoudig in het gebruik van ftge'se woorden in plaats van de in- jandse; in zinconstructie en uitbeelding zij zuiver Afrikaans. De fathers un- ?en zich overal met dit Pidgin-Engels "ehelpen; voor abstracte begrippen be- ®?aan geen woorden maar die worden an omschreven. .Ondanks het zware „buitenleven" ("kien de missionarissen nog tijd voor ^''ken- en scholenbouw: zij zijn daarbij v'f bouwheer en dikwijls ook ontwer- 5tr- En ook vinden zij nog gelegenheid jAor hun speciale interesses. De één 'eeft een stenenbakkerij, de ander een /'"delbo'erderij met gemengd bedrijf, *eer een ander legt zich speciaal toe 0 de medische behandeling van de be- ,°'king of maakt een studie van volk, a'. gebruiken enz. p^an een groot lichamelijk aanpassings- n uithoudingsvermogen paren zij een ben-me geestelijke elasticiteit. Het valt j"et mee voortdurend onder de negers 'even met hun zorgeloze, fatalistische mentaliteit, en zelf geestelijk fit te blij- j Voortdurend brengen zü nieuwe initiatieven op en bij de opvoeding en orming van de negers houden zij een „?°e voor bet goede van de inheem- penb uiken gewoonte en kunstuitin- t„ i, Pn s'a£pn zij er wonderwel in die e benutten e„ te stimuleren. Missiepost in Wum In Wum is wel de moeilijkste missie- bost; deze werd eind 1949 als experiment deze heidense plaats gesticht. Er was uier wel een buitenstatie doch gewoon lijk wordt een vaste statie pas opge- I'eht wanneer er een belangrijke katho- J'eke kern is, die niet meer van de rt'ofdstatie uit kan worden bediend. In Mim. waar een waarschijnlijk uit Ni- jpia afkomstige negerstam woont, kre- ®en de missionarissen echter weinig °et aan de grond. Het eerste jaar was ^eer moeilijk en vol tegenslagen, waar- j ®h ik slechts vier branden noem. Maar ^bgzamerhand is er enige kentering rtkomen. vooral door de scholen die jjk worden bezocht. Twee van de vijf Chiefs (burgemees- ,-rs van een wijk) staan thans wel wil- tegenover de Missie: één van hen, 't ange Teun" genoemd, heeft zelfs zijn heidense vergaderzaal beschikbaar ge bold als katechismus-lokaal; er hangt aan een paal middenin een kruiS- eeld en een plaat van hét H. Hart. In de twee dagen die ik in Wum Verbleef heb ik volop kennis gemaakt hiet de heidense gebruiken en ge woonten. Het was juist volle maan. £>at betekent voor de neger: zingen, schreeuwen, dansen en Mimbo (palm wijn) drinken tot eindelijk de maan ondergaat. Het trof nu juist dat het tevens Native Zondag was. Iedere Scht dagen heeft de neger een Zon dag en iedere vier dagen een halve Zondag. Veel geslapen heb ik hier dan ook niet. De missionarissen wel; die zijn n.l. aan het lawaai geduren de de volle maan-nachten wel ge- Wend. Bij de rondgang door de stad, de éni- stad in Brits Kameroen waar de jatten regelmatig, .straatsgewijs zijn ge- wuwd, hebben wij een bezoek gebracht de beide goedgezinde Chiefs. Lan- Teun liet, toen hij hoorde dat ik jbedicus was, ogenblikkelijk alle zieken g.lt zijn wijk waarschuwen. Ik moest ze SUemaal in de open lucht onderzoeken. Iwee kleine kinderen, evenals de moe- ?.6rs vrijwel naakt, bleken een longont- 'eking te hebben, verder zag ik ver- r^uillende kinderen met framboesia, W'aw craw (verzamelnaam voor schim- ?dzieken van de huid) en vele mensen jbrt opgezette buiken tengevolge van de Ozijdige voeding. Bij de schoolinspec tiën kerk in Kameroen, die ook *oii kunnen thuishoren in het berglandschap van Zwitserland. tie 's ochtends was mij gebleken dat on geveer 70 pet van de 200 leerlingen Craw craw had verschillenden hadden ring worm en zeven leden aan framboesia. Begrafenis We bezochten ook de Head-Chief, maar die was 's ochtends om tien uur al dronken van de palmwijn en dien overeenkomstig volkomen ongeniet baar. Hij vertelde ons we hoorden geregeld schieten dat er een begra fenis van een belangrijk man van zijn stam plaats vond. Daar gingen wij op af. Een heidense begrafenis duurt een uur of vijf. Het graf wordt gegraven vóór het huis. Onderwijl zit het lijk, aangekleed in zijn mooiste pak, omge ven door zijn weeklagende vrouwen en familieleden in het huis, terwijl een aantal mannen op trommels en houten blaasinstrumenten het geweeklaag be geleiden. Daar de man pas 's morgens vroeg was overleden, ondervond de be grafenis enige vertraging omdat de Juju's (tovenaars) nog moesten worden opgetrommeld. Terwijl men in het huis bezig was waren de Juju's in het dorp aan het offers opdragen om de geesten gunstig te stemmen. Toen het ons te lang begon te duren werd op ons verzoek het lijk vast naar buiten gebracht en, door twee mensen vastgehouden, tegen een ladder vóór zjjn huis neergezet. Rondom zat de hele buurt met een zeker plezier het geheel gade te slaan. Vrienden en familie dronken Mimbo. Het graven van het graf vorderde langzaam en in een zij straatje timmerden een paar mannen uit bamboe een kist. De mannen van de muziek liepen rond. De vrouwen van de overledene die eerst rustig op zij van het huis een pijp zaten te roken kwamen een dans uitvoeren waarbij ze (volgens een der fathers) het lijk ver zochten niet te komen spoken, hen rus tig te laten slapen enz. Onderwijl werd voortdurend uil oude voorlaadgeweren in alle richtingen geschoten, ook al weer om de geesten te bezweren. Plotseling ontstond er grote beroe ring: alle vrouwen en kinderen vlucht ten want de Juju's waren op komst. Voorafgegaan door medicijnmannen die uit kalebassen met palmblaren me dicijn rondsprenkelden. verscheen een Juiu in veren pak met een houten mas ker op het hoofd; hij voerde een speer- dans uit: toen volgde een hoofd-Juju, geheel met as besmeurd en met een grote beeslcnkop op; hij werd geleid aan een lang touw, danste en sprong woest, viel voor het lijk op de grond, ging op diens schoot zitten, maakte be zwerende gebaren en verdween tenslotte evenals zijn voorganger binnen een omheinde plaats om te gaan offeren. Toen kwam nog een Ju.iu in een grijs touwenpak; deze viel de omgeving noga) lastig; volgens een der omstanders om dat hij een kip verlangde, die nem werd geweigerd. Ik kreeg niet de indruk dat oe kijkers nog enig respect hadden voor de hei dense ceremoniën, ze hadden althans het grootste plezier, en men kreeg meer de indruk van een soort cabaretvoorstel ling. Father Groot, die onze gastheer was, probeerde ons nog te introduceren bij de offerplaats, maar dit was alleen maar mogelijk tegen betaling van 10. Na Wum werd de terugtocht naar de kust weer aanvaard. We logeerden nog in Widikum, bij Father Van Son, die daar in een bush-hut woont en er een nieuwe parochie moet stichten. De laat ste jaren heeft hij zich zeer verdienste lijk gemaakt door het bouwen van een fraai kerkje in Bambui en van kweek scholen, zowel voor onderwijzers als onderwijzeressen te Bambui en Kumba; alle mooie stenen gebouwen. In Kumba verbleven we drie dagen en ik bezocht er het Loa Research Team van de Medical School uit Liverpool. De Loa Loa is een in dit gebied endemische wormziekte, pok voor de Europeanen. De infectie wordt overgebracht door vliegen, De worm die 48 cm lang is leeft onder de huid, en kruipt ook dik wijls onder het bindvlies van net oog door, vandaar de naam „Afrikaanse oog worm". In verband met de praeventie van deze ziekte is men hier nu op grote schaal onderzoekingen aan het doen naar de levensgewoonten van de vlie gen. De meeste uit deze gebieden repa triërende missionarissen zijn ook met deze wormziekte geinfecteera Sinds enige jaren is hier een geneesmiddel Lange Teun tegen bekend, waarmee in Rotterdam ook al vele paters met succes werden behandeld. Jeugdorganisatie In Brits-Kameroen bestaat no? weinig aan „Jeugdorganisatie", de enige vorm is de gidsen- en verkennersbeweging. In Kumba kwamen de Girlguides en Boyscouts demonstreren; een demon stratie die uitsluitend bestond uit hel tonei) van de uniformen en het opvoeren van dansen. Het Spel van Verkennen, zo als door Baden I"owell beschreven, is weinig attractief voor de negerjeugd. Voor de Europese jeugd is het buiten leven van een woudloper zeer aantrek kelijk, maar een negerkind heeft in zijn leven nooit anders gedaan. Voor de neger is de attractie: de uniform. Bo vendien begrijpen de negers nog niets van de Verkennerswet. Het zal nog een hele toer zijn voor de aangestelde Ka tholieke jeugdleiders om hun negers be grip van dergelijke deugden bjj te bren gen. Het zal veel geduld vergen. Boven dien zal het verkennen moeten worden aangepast aan de lokale toestanden; anders heeft het m.i. geen toekomst als „opvoedingssysteem" voor de neger jeugd. De laatste dagen bracht ik in Soppo bij mijn gastheren de Fathers Roosen daal (pastoor) en Staats, de secretaris van de Bisschop, door. Vele medische problemen werden uitvoerig besproken en nadat hij verslag over de tocht aan de Vicaris-Generaal. Father Jansen, te Bota, had uitgebracht reed mijn voor treffelijke reisleider Father Haak juist weer hersteld van een fikse mala ria-aanval, waar hij onze gezamenlijke tocht mee had beëindigd,mij 24 Sep tember we. i- naar de bananentrein; hij bracht mij tezamen mqt Father Roosen daal veilig aan boord van een oananen- «chip, dat in 24 uur door honderden zingende negers, in razend tempo met 120.000 bananen „sterns" werd geladen Vermoeid, maar zeer dankbaar en vol daan en vol van nieuwe indrukken en veel ervaringen rijker aanvaardde ik de terugreis. Het was een verkwikking vooj de geest, deze weken te hebben kunnen doorbrengen in zo'n nauw contact met deze benijdenswaardige pioniers en avonturiers voor God, die ondanks licha melijke en geestelijke ontberingen, on danks vele moeilijkheden en zware te genslagen blijmoedig en gelukkig door werken. Dr. J. A.. G. TEN BERG Ds. Niemöller heeft Maandag te Mos kou verklaard, dat hij „niet ontevreden'' was over de besprekingen met functio narissen van de Russische orthodoxe kerk over een eventueel toetreden tot de wereldraad van kerken. Op de afscheidsmaaltijd, die ds. Nie möller gaf aan een aantal van zijn Rus sische gastheren waren om. tegen woordig patriarch Alexie, metropoliet Nikolai, het hoofd van de Baptisten te Moskou, Zjidkof, de voorzitter van het Russische vredescomité, Nikolai Timho- nof, en het hoofd van de Oost-Duitse diplomatieke vertegenwoordiging te Moskou, Rudolf Appelt. Ds. Niemöller zal vandaag per vlieg tuig naar Berlijn vertrekken. De eerste twee van de vier formele besprekingen tussen Truman en Churchill, hebben gisteren in het Witte Huis plaats gehad. De Britse minister van Buiten landse Zaken. Anthony Eden en Sir Oliver Franks. Brits ambassadeur te Washington, woonden de eerste bespreking bij. Tijdens de eerste bespreking werd volgens een communiqué van het Witte Huis, gesproken over economische vraagstukken welke verband houden met de Westerse herbewapening. ..Bepaalde vraagstukken van de de fensieproductie. welke voor beide rege ringen van bijzonder belang zijn", aldus het communiqué, werden verwezen naar een werkgroep welke onder lei ding zal staan van Charles Wilson, di recteur van het Amerikaanse bureau voor defensie-mobilisatie. en Lord Cberwell, lid van het Britse kernkabi net. Het staalprobleem is een van de onderwerpen, die door de werkgroep moeten worden bestudeerd. Naar Agence France Presse meldt, wordt in Washington aangenomen, dat Churchill niet naar de Verenigde Staten is gekomen voor het verkrij gen van omvangrijke financiële steun en dat hij evenmin wenst te onder handelen over een nieuwe lening noch over het vragen van een nieuw voorschot. Er zouden andere moge lijkheden voor Amerikaanse huln aan Engeland overwogen worden en een plan hiertoe zou reeds bestudeerd worden Hierbij zouden de Amerika nen grote aankopen van tin in Ma- lakka verrichten en zou Washington ten gunste van Engeland grote hoe veelheden staal vrijgeven In ruil hiervoor zou Engeland minder alu minium van Canada betrekken, waar- door hoeveelheden Canadees alumi nium beschikbaar zouden komen voor de vliegtuig-industrie in Detroit en Los Angelos Tijdens de tweede officiële bespreking van Truman en Churchill was. naar verluidt, de rol van Duitsland in de verdediging van West-Europa en het voorgestelde Europese leger in het al gemeen het voornaamste onderwerp van het gesprek. Volgens berichten van Amerikaanse zijde zou Churchill te kennen hebben gegeven bereid te zijn. zijn persoonlijke invloed aan te wenden, om bezwaren der Nederlandse en Belgische regerin gen tegen sommige aspecten van het plan-Pleven. te overwinnen In vroeger dagen kende ik, en zor.g ik zelfs wel eens, een liedje dat ..In Laren wil ik wel wonen" heette. Waarom ik wel in Laren wilde wonen was mij toen ook niet duidelijk, maar dat deed er ook niet toe. Als het gezang had betoogd: „In Huissen wil ik wel wonen" dan had ik mij er on getwijfeld ook toe bekend. Ik zeg met de meest nadruk had. Want op dit ogenblik zou ik dat lied dan beslist niet meer zingen. De laatste plek op aarde waar ik op het ogenblik wil wonen is Huissen. Sinas ze daar n.l. gesloten kapellen met ge weld openbreken. De Huissenaren be roepen zich inzake hun collectieve in braak. als wij ons niet v ergissen, op een oud gebruik. Nu. wij hébben het niet op deze soort oude gebruiken. Zij rieken mij al te zeer naar de brandstapel; nóg een oud gebruik. Ik zie het al gebeuren: ik kom in Huis sen en word plotseling door vier kloeke Huissenaren in een sloot ge worpen. ..Nu. nu, heren", zeg ik drui pend. ..was dat nou wel nodig ge weest?" ..Da's hier een oud gebruik in Huis sen". zeggen de stoere dorpelingen. Tja, weet ik veel. Elf Januari zal te Washington een Brits-Frans-Amerikaanse militaire con ferentie' beginnen, waarvan het doel is de bespreking der defensieplannen voor Zuid-Oost Azië. Generaal Juin zal in zijn hoedanig heid van de Franse strijdkrachten de Franse delegatie leiden. Hij vervangt generaal De Lattre de Tassigny. die van een operatie herstellende is. Tot de Franse delegatie behoren verder admi raal Nomy, chef van de Franse marine staf, en generaal Cognv, die Indo-China zal vertegenwoordigen- Generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van chefs der Amerikaanse generale Huisvrouwen kopen vis bij de eigenaar van een kano. staven, zal de Verenigde Staten op de besprekingen vertegenwoordigen. Het bureau van de (thans demis- sionnaire) premier van Frankrijk. Pleven, heeft medegedeeld, dat de militaire conferentie over de defensie van Zuid-Oost Azië gehouden zal worden op voorstel van Frankrijk. Het overleg tussen de drie mogend heden is het vervolg van de confe rentie, welke in Mei van het vorig jaar te Singapore werd gehouden. De Franse delegatie, die heden naar de V S. vertrekt, is gisteren door de kabinetsraad ontboden, voor het in ont vangst nemen van instructies- Na de bijeenkomst werd bekend ge maakt dat generaal Raoul Salan is be noemd tot tijdelijk opperbevelhebber van de Franse troepen in Indo-China. Hij was reeds de voornaamste mede werker van generaal De Lattre de Tas signy. Nog steeds komen berichten binnen over toenemende concentratie van Chi nese communistische strijdkrachten langs de Indo-Chinese grens, maar in Franse kringen is men van mening, dat niets wijst op een komende invasie, al dus meldt A. P. uit Saigon. Ook werd vernomen, aldus A.P.. dat de Chinese generaal Teng Hoea. die deel heeft uitgemaakt van de wapenstilstandscommissie in Korea, Pan Moen Jon had verlaten en te Nanning in de Chinese provincie Zuid Kwangsi was aangekomen. Nanning zou lange tijd het brand punt geweest zijn van de concentra ties van de Chinese land- en lucht strijdkrachten. Een hooggeplaatste militaire zegsman heeft bekend gemaakt dat luitenant Ltclerc, de zoon van wijlen generaal Philippe Leclerc de Hauteclocque, door de Vietminh gevangen is genomen, na dat hij tijdens een recent gevecht in Indo-China een verwonding aan zijn been had opgelopen. DE RUSSEN VERTALING: FRANS VAN OLDENBURG ERMKE 111 KOMEN Hitier werd nu altijd afgebeeld als liggend onder een Zwitserse koe, en sa men met Ribbentrop. Göbbels en Goe- ring zich voedend met haar melk. Soms zaten ze alle vier in een aardig chalet, dat ..Hotel Zwitserland" heette, terwijl de Zwitsers, afgebeeld als zeer gedien stige kellners, aan hen uitgezochte lek kernijen, chocolade, blikjes melk, hor loges en andere zaken aanboden, dier baar aan het hart van iedere Rus. „Ja," zei mijn nieuwe vriend, ..alle fascisten zijn er vandoor en hebben zich in Zwitserland verstopt. Het is een sluw stel. Ze zullen niet in Berlijn op ons wachten. We zullen moeten blijven doorvechten, totdat we hen allemaal ge pakt hebben. En ik wed. dat we hen in Zwitserland zullen vinden." „Heel waarschijnlijk," zei ik. Het was nog vroeg, toen het bureau van de commandant ons bericht zond, dat we voor de nacht een officier met een ooriogsbruid ingekwartierd zouden krijgen, en we begonnen er ruzie over te maken, waar de Russische kapitein slapen zou. Even later kwam Vanyusha aanzetten met een heel gewone, oudere vrouw in uniform en haar minnaar, de zelfde officier, die het huis voor de staf in orde gemaakt had. toen we er uit ge zet waren en naar Julie's huisje ge stuurd. Neen, zei de officier, hij zou niet bij ons blijven. Hij was van gedachten veranderd en was alleen maar gekomen om eens te kijken. ..O, hemel!" zuchtten we. „Tolbuchin komt terug." Elsie wierp ons een giftige blik toe. We hadden haar zopder noodzaak uit haar kamer verdre ven. De officier vertelde ons van de ver overing van Kolberg en we spraken over het Sovjet-offensief. Toen begonnen we herinneringen op te halen aan de oude tijd, toen de staf nog in het dorp geves tigd was. We spraken, alsof dat een lang vervlogen, bijna legendarische tijd was. hoewel we eigenlijk nog in die grote en heroïsche tijd leefden, want het front was nauwelijks opgeschoven. Toch voel den we hoe dan ook, dat „tijden" alleen groot zijn, wanneer men ze in perspec tief ziet en we verwezen hen dus instinc tief naar het verleden om hen niet van hun glans en glorie te beroven. Plotse ling was er een opschudding bij de deur en Jack en Rudi kwamen de kamer bin nenstormen. rood van de kou en de wodka. De Russen namen afscheid, ter wijl ik Jack vlug meenam naar- mijn ka mer. als een hond met een been. Er was hongersnood in de hoofdstad, vertelde Jack me. maar al onze naaste familie leden waren in leven. Onze vijanden daarentegen had het N.K.V.D. flink te pakken, welk feit. daar we ook maar mensen waren, ons hooglijk genoegen deed. Maar overigens, wat waren een paar klappen in je gezicht, vergeleken bij de behandeling, welke je kreeg in een Duits concentratiekamp? Er zijn allerlei soorten Russen en je kunt van alles van hen zeggen, maar ik zag onder hen nooit ook maar een enke le echte sadist. De Russische geschiede nis is vol van wreedheid, maar Rusland werd tot dusverre geregeerd door zijn tige marteling, maar enkel het gevolg van gejaagdheid en ongeduld. Men begrijpe goed: de Russische ma nier van doen is ruw, even ruw als het Russische leven. Het zijn de manieren van barbaren, van Noormannen, of van ongeciviliseerden uit de vroege Middel eeuwen. Sluwheid en list hebben dezelf de waarde als moed en physieke kracht. Iets behendig te stelen is een even grote daad, als een granaat onder een tank te gooien. Die Russen zijn van thuis weggegaan om buit te maken en daar voor hadden ze veel mensen moeten do den. Dat ze een ideaal daarvoor als voorwendsel gebruikten, is niets nieuws, want was het niet uit naam van een zelfs nog veel hoger ideaal, dat sommi gen der Kruisvaarders het Midden-Oos ten plunderden? Nadat we min of meer op de hoogte hogere standen, wier slecht voorbeeld de waren van wat er in de hoofdstad ge lagere wellicht enkel maar^ imiteerden. Tk beurdej vroegen we, of de expeditie ge- slaagd was en of ze genoeg wodka ge kregen hadden om de neus van de ka pitein der telefonisten te redden. „Tja", zei Jack en begon zich uit te kleden, want hij had opnieuw temperatuurs-ver- hoging en ging terug naar bed. „Wat be doel je met tja?" „Non. wat we aan wodka te pakken konden krijgen, dronken we onderweg op, omdat het zo vervloekt koud op die wagen was. Zeven-en-twintig mijl in een dergelijke wind is geen grap, dat kan ik je verzekeren." „Juist, maar hoe moet dat nu met de kapitein en zijn syphilis?" „Misschien zal dat hem helpen om er over heen te komen", veronderstelde Jack raadselachtig en viel vast in slaap. Alles was rustig en stil, dus haalde ik een boel water en waste me eens goed. Ik waste me helemaal en was er meer dan een half uur mee bezig. Het was heerlijk! De volgende dag begonnen de Russen een driedaags feest om ik-weet-niet-wat te vieren. Het offensief zou klaarblijke lijk niet beginnen, totdat het feest voor bij was, zoals men ons tenminste op het bureau van de commandant vertelde. heb nooit enige neiging tot sadisme bij de gewone Russen opgemerkt. Ik denk, dat het verschil tussen de wreedheid van primitieve volkeren en sadisme daarin bestaat, dat de sadist een hels genoegen schept in de reacties van zijn slachtof fer, terwijl voor de primitieve mens de reacties van het slachtoffer van geen be lang zijn. Toen ik eens een paar kozak ken vroeg om een ziek paard neer te schieten, weigerden ze, omdat ze er niets voor voelden om een warme kamer te verlaten. Ze waren gedachteloos en ge woon aan nog wel erger dingen dan het zien van een stervend paard. Bij een an dere gelegenheid was een klein meisje door hen aangerand, maar dat moesten ze waren er wel toe gedwongen, ver klaarden ze. Ze hadden ook liever een groter gehad, maar al de volwassen vrouwen waren weggelopen en de paar. die er waren overgebleven, hadden sy philis, dus wat moesten ze anders doen? Ze hoopten, dat er verder niets met het kleine meisje gebeuren zou, maar zij hadden geen keus gehad. Ze hadden al die maanden gevochten en gevochten, en nooit een vrouw kunnen krijgen. Een boer, die we kenden, was eens ge arresteerd en gedurende de ondervra ging verschillende keren in het gezicht geslagen. Maar dat was geen stelselma- In de sociale commissie van de V.N. heeft de Zweedse vertegenwoordiger gisteren verklaard het juist te achten, de Hoge Commissaris voor vluchtelin gen. mr. G. J. van Heuven Goedhart toe te staan, de door hem gevraagde elf bijkantoren te openen en hem hier voor gelden te geven op basis van vrijwilligheid. De vertegenwoordigers van Polen, Tsjechoslowakije en de Oekraine hebben Maandag in de sociale commissie mee gedeeld. dat zij gekant zijn tegen het verlenen van credieten ten behoeve van vluchtelingen. Tsjechoslowakije. Roemenië. 3ulgarije en Hongarije hebben niet geantwoord op de uitnodigingen van de V.N. om afge vaardigden naar Parijs te zenden voor een bespreking van de kwestie van de repatriëring van Griekse kinderen, die zich in genoemde landen bevinden. De politieke commissie van de V.N heeft gisteren het debat voortgezet over de resolutie van elf U.N.O.-leden over de ..collectieve veiligheid". In deze re solutie wordt de bestudering beoogd van gemeenschappelijke, door de V.N. te nemen maatregelen, „om de kansen op oorlog te verminderen". Alle staten leden van de V.N. worden in de resolu tie verzocht strijdkrachten in gereedheid te houden, om een mogelijke aanval het hoofd te kunnen bieden. De Russische minister van Buiten landse Zaken. Vishinsky. heeft verklaard dat het door de Sovjet-Unie ingediende plan om de Veiligheidsraad te doen spreken over de wapenstilstandsonder handelingen in Korea, de besprekingen te Pan Moen Jon niet zou belemmeren, daar het werk van de Veiligheidsraad in deze kwestie niet moet worden gezien als alternatief van de besprekingen in Korea. Communisten en socialisten zijn gis teren naar het Oostenrijkse parlement opgetrokken, stremden het verkeer en legden voor korte tijd het werk neer. Zij protesteerden tegen een beslissing van het Oostenrijks federaal hof waarbij de geconfiskeerde eigendommen van prins Ernst Ruediger von Starhemberg, die de Oostenrijkse sociaal-democratische be weging hielp vernietigen, terug gegeven werden. In honderden Weense fabrieken en in fabrieken in de provincie werden gisteren protestvergaderingen gehouden. De Oostenrijkse socialisten zullen op 23 Januari een voorstel voor hernieuw de confiscatie van de landgoederen van de voormalige prins Ruediger Starhem berg indienen bij het parlement. Vrijdag is in Bandung gearriveerd dr. Dietmar Petersen, afgevaardigde van de ..Oost-Aziatische Vereniging Hamburg- Bremen" in West-Duitsland. Dr. Diet mar Petersen hoopt enige dagen in Ban dung te blijven om contact op te nemen met handelskringen. Groot-Brittannië Koning George van Engeland zal tezamen met koningin Elizabeth en prinses Margaret in Maart of April een paar weken vacantie door brengen in "Zuid-Afrika, aldus is offi cieel te Pretoria medegedeeld. Een firma uit Breda zal de volgende maand beginnen met de werkzaamhe den verbonden aan een belangrijke ver groting van het vliegveld Beek in Zuid- Limburg. Het zal onder toezicht van de dienst der genie worden ingericht voor het landen en starten van straaljagers en andere snelle vliegtuigen. De hoofd startbaan zal worden verlengd tot 1800 meter, gevolgd door de aanleg van z.g. rolbanen. Op een later tijdstip zullen nog meer werkzaamheden worden uit gevoerd. o.a. de aanleg van wegen en het maken van bouwwerken. Het vlieg veld zal in tijd van nood als militaire luchtbasis worden gebruikt. De procureur-generaal bij het Am sterdamse Gerechtshof heeft Maandag in hoger beroep, wegens het opzettelijk in een notariële acte valse gegevens laten opnemen tegen het echtpaar Van V. uit Broek in Waterland, de model leur B. uit Gouda en de pottenbakker J. uit Edam vijftig gulden boete geëst. J. van V. was in 1945 uit Duitsland gekomen met een Pools meisje, dat kort daarna waarschijnlijk als ongewenste vreemdelinge over de grens zou -worden gezet. Hij verklaarde toen met haar ge trouwd te zijn en hij liet een notariële acte opmaken met de verklaring van twee getuigen, B. en J. er bij. Later bleek, dat het tweetal in Duitsland nim mer gehuwd was. Intussen waren zij in Broek in Waterland in den echt ver bonden. Voor de Amsterdamse rechtbank werden alle vier op juridische gronden vrijgesproken, maar de officier tekende hoger beroep aan. Uitspraak 21 Januari. De Amsterdamse politie heeft een tweetal inbrekers gearresteerd en hoopt met deze vangst een aantal gedurende de laatste tijd gepleegde inbraken tot klaarheid te brengen. Het zijn de zeven en vijftigjarige V. B„ die ongeveer vijf en twintig jaar in de gevangenis heeft doorgebracht en die als beroep opgaf antennebouwer en schilder en de vgf en dertigjarige tegelzetter K. Reeds was de politie opgevallen, dat deze mannen de laatste maand veel geld uitgaven. Zij hadden zich rijk in de kleren gestoken, kochten radiotoestel len, schonken vorstelijke fooien aan taxichauffeurs, etc. Ten huize van V. B. zijn vele waar devolle voorwerpen aangetroffen, waar van de politie de herkomst tracht na te gaan. O.m. vond zij een luxe. grote, lederen koffer. B. heeft een artistiek gezicht, grijs haar en draagt een bril met gedeeltelijk metalen montuur. Verscheidene malen heeft hij zich bij mogelijke aanstaande slachtoffers aangediend als antenne- bouwer of als schilder teneinde toegang lot de woning te krijgen en dan de si tuatie op te nemen. De hoofdstedelijke politie ontvangt gaarne nadere informaties. (Wordt vervolgd). i Telefonisch van onze Belgische correspondent) Brussel. Maandagavond. De- zonderlinge regeringscrisis in Bel gië duurt voort. Eerste minister Pholien bracht hedenmorgen zijn wekelijkse be zoek aan de Koning, aan wie hij naar algemene verwachting ditmaal in plaats van een verslag over de lopende zaken het ontslag van de regering zou aan bieden. Dat er inderdaad van wat anders sprake is geweest dan gewoonlijk, bleek wel uit het communiqué van het Ko ninklijk Paleis, waarin dit bezoek offi cieel werd medegedeeld, alsmede uit de komst van 's Konings kabinetschef bij de eerste minister in de namiddag. Pholien was tegen zijn gewoonte somber ge stemd en weigerde iedere verklaring aan de pers. Het schijnt werkelijk een hard gelag voor hem te zijn. In de loop van de dag had hij intussen talrijke gesprekken met politieke perso naliteiten. Hij onderhield zich geruime tijd met twee kopstukken van zijn hui dige kabinet, de ministers Segers en Harmei, ontving verder de voorzitter van de CVP alsmede verschillende ma len graaf d'Aspremont Lynden. die door velen genoemd wordt als eventueel mi nister van Binnenlandse Zaken bij wijze van tegemoetkoming aan de blijkbaar erg verstoorde conservatieve vleugel van de partij, die nog steeds vergeefse pogingen doet Pholien van zijn stap te rug te houden. intussen is men voortdurend bezig met veronderstellingen over de samen stelling van het nieuwe kabinet Van de ministers Segers (Verkeerswezen). Har mei (Onderwijst van Houtte 'Financi en i. de Quae (Koloniën) en Moyersoen (Justitie) schijnt het aanblijven vast te staan, doch haast even zeker verwacht men het heengaan van de heren Bras- seur (Binnenlandse Zaken), de Boodt (Wederopbouw) en de Taeye (Volksge zondheid. Als mogelijke opvolgers van minister Meurice (Buitenlandse Handel) worden genoemd de economische adviseur van de regering, Maurice Masoin. of de volksvertegenwoordiger Raymond Schey- ven Ook zou er sprake zijn van een te rugkeer van oud-minister Wigny, die evenals Evskens en Duvieusart na de Koningskwestie werd afgedankt. Hij zou eventueel een grondwetswijziging moeten voorbereiden, die de CVP graag zou laten samenvallen, aldus onlangs minister HarmeL met de nor male verkiezingen in 1954. Deze grondwetswijzing houdt o.m. verband met een aantal vraagstukken van in ternationale politiek. plan-Schuman. Europees leger, e.d. Het wordt nu wel duidelijk, dat een regeringscrisis pas werkelijk openlijk zal uitbreken, wanneer men een nieuw kabinet kant en klaar zal hebben met inbegrip van een nieuw regeringspro gram. Maar of men dan feitelijk nog van een crisis kan spreken, is een an dere kwestie. Vandaar deze „zonderlinge crisis".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3