MinAlbregts legt nadruk op opvoering van productiviteit NIJVERHEID BIEDT MEER WERKGELEGENHEID ricdeA4ómuM: HET MOERASMONSTER Croupiers van Haagse speelclubs voor de politierechter Onvoorwaardelijke gevangenis straffen geëist De ontslagaanvragen van Ford Voor bijna een milliard aan bouwwerken Expositie over geschiedenis van Staten-Generaal Ondanks gevaar voor tijdelijke werkloosheid in sommige bedrijfstakken Overheid diligent Beroering rond dokter in Dreumel éénmaal Opheffing van restricties gevraagd In eerste drie kwartalen van 1951 „Dolly Town'' in Den Haag N"n AKKERTJE In het Haagse museum NATIONALE PRQDUCTIYITEITSDAG TE UTRECHT Sinds 1930 een vermeerdering van 608.000 personen CHARLES NYPELS BEGRAVEN Wethouder contra raadsleden Leerlingen van Zee vaartscholen drie dagen op zee MINDER PRETTIG INCIDENT „Wij kunnen ook ons aandeel leveren" Tafelzilver van arts meegenomen Vernuftige verbetering van systeem-„Groote* Van 26 Mei tot 1 Juli DINSDAG 8 JANUARI 1952 PAGINA 5 Werkloosheid D Proefvaart Oldenbarnevell de sigaret met het grootste aantal vaste rokers! Poppen van Bond Zonder Naam ook naar buitenland Dure patiënten Spit, rheumatiek,9 FAMILIEVETE WERD UITGEVOCHTEN ei» Hedenmorgen werd In de Stads schouwburg te Utrecht de Nationale "roductiviteitsdag geopend onder de ^Hspiciën van de Contactgroep Opvoe- ting Productiviteit (C.O.P.). Na een "'oord van welkom door de voorzitter, ;r XV. H. van Leeuwen, hield de minis ter voor de productiviteitsvordering, J*0*, dr. A. H. M. Albregts, een ope- "'«gsredc. De minister wijdde een kort woord ®an de economische positie van ons iand. Hij merkte op, dat er reeds in Parlement en pers veel aandacht ge schonken is aan de recente verbetering SJan onze betalingsbalans. Gelukkig is oaaraan steeds de opmerking toege voegd, dat ofschoon een gunstige wen ding is ingetreden, wij er in ons land ?°g niet zijn en er derhalve geen reden ls onze activiteit te verminderen. Het zelfde geldt ten aanzien van de stijging oor productie; ook hier merkte de mi- h'ster onmiddellijk op. dat wij ons doel «hg niet hebben bereikt. Minister Albregts zeide, dat de op voering van de productiviteit, naast de Personeelsbezetting de bepalende factor V°or de omvang der voortbrenging, be- «aive van andere middelen, afhankelijk 's van de wijze waarop het bedrijf is georganiseerd Het blijkt, dat in vele gevallen de productiviteit door middel an een betere organisatie kan worden opgevoerd, terwijl onmiddellijk een Jendcntie tot kostprijsverlaging op treedt. Hij' merkte op, dat de „technical as sistance" van de E.C.A. van grote bete kenis was en dat de C.O.P. deze op uit stekende wijze heeft georganiseerd. Hij hoemde het frappant, dat mede als ge- v°ig van de teamreizen, aan onderne- r°erszjjde ten aanzien van technische Waagstukken in de betrokken bedrijfs- ê'oepen veelal een constante samen werking tot stand is gekomen. Het be- Jb'ijfstakgewijs overleg achtte hij daar- Phi zo gelukkig, omdat de welvaart van °hs land alle bedrijfsgenoten aangaat. De overheid heeft het streven van de C.O.P van de aanvang af ge steund. Zij heeft aan de C.O.P. een grote zelfstandigheid toegekend, om dat het streven naar productiviteits verhoging een st; even van het gehele Nederlandse volk dient te zijn, en dit bet beste tot uitdrukking kan komen k ,_een vrijwillige samenwerking in net bedrijfsleven. sprekend is ook de overheid nrn,i,?. 'Mmt van de verhoging van de stfiiiJ 'teit diligent. Ik wijs op de in- l K van een commissie, die tot taak j eft een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van coördinatie van de 'nonbelasting en de vereveningsliei'fing enerzijds en de heffingen van de eiaie verzekeringspremies anderzijds. Naar ik meen te weten, is het rapport Van deze commissie in concept gereed ?n ik koester de verwachting, dat dit Jnderdaad zal voeren tot de noodzake nd geachte vereenvoudiging van de ad ministratie, aldus spr. Daarnaast is een commissie inge steld welke nagaat op welke wijze x-a- bonalisatie in de volkswoningbouw kan "'orden bereikt. Ik heb de hoop, dat het fapport van deze commissie binnen korte tijd zal verschijnen en reële Perspectieven zal openen. Het is eveneens mogelijk dgt de over heid, waarbij ook de lagere publiek rechtelijke organen, door gemeenschap pelijk overleg ertoe komen meer een- beid te brengen in de vraag naar be paalde producten. Daartoe zal de stan daardisatie van een aantal producten bunnen wprden bespoedigd met als ge- jdlg een stijging van de productiviteit, ajdus prof. Albregts. Hij vestigde nog aandacht op het feit, dat de regering waarbij hij met Jjame dacht aan de ministeries van We deropbouw en Volkshuisvesting en van Dorlog en Marine ter bevordering van de wenselijke concurrentie en daar mee van de efficiëntie, zoveel mogelijk 'angs de weg van aanbesteding werken doet uitvoeren. Het openbaar maken V'an de aanbestedingen staat daarbij op de voorgrond, ai is die niet steeds mo eilik. Ook op eigen terrein is de overheid diligent en poogt zij het bedrijfsleven een goed voorbeeld te geven. De rege ling heeft b.v. in beginsel besloten geen nieuwbouw ten behoeve van de Rijks overheid meer tot stand te brengen, in dien niet tevoren door deskundigen een O'ganisatie-onderzoek is ingesteld. Om de efficiëntie in het bijzonder ook voor povincie en gemeente te bevorderen Peeft de minister van Binnenlandse Za- ?en zich gewend tot de besturen der Iagere overheidsorganen en hen er op Scwezen welke mogelijkheden er nog Pp het terrein der efficiëntie bestaan, wet name heeft hij het doen instellen Sn organisatie-onderzoeken gepropa geerd, niet alleen door eigen deskundi gen, maar voorzover nodig ook door ^schakeling van zelfstandige bureaux. -Op het Ministerie van Oorlog en Marine houdt een efficiency-bureau van w personen zich bezig met het onder dek van de technische en administra •'eve organisatie. Ofschoon dit onder dek ten dele nog in een aanvangssta- ?lüm verkeert, meent min. Albregts, dat •jet vertrouwen gewettigd is, dat bij de •JPbouw van het militaire apparaat de Eanisatie op efficiente wijze zal wor- en verzorgd. vraag, die zich onmiddellijk op- j l"gt, aldus vervolgde Prof. Albregts of in de naaste toekomst een grote werkloosheid zal optreden. Hoewel ten opzichte van het vorige jaar een stij ging van het aantal werklozen valt waar te nemen, mag dit werkloosheids cijfer nog geenszins verontrustend wor den genoemd. Toch mag en wil ik u niet verhelen, dat productiviteitsverhoging als gevolg van een organisatie-onderzoek in be paalde bedrijfstakken aanleiding kan zijn tot tijdelijke werkloosheid en dat, ook al zal nu per X Juli a.s. de wacht geld- en werkloosheidsverzekeringswct in werking treden en dus ten aanzien van de geldelijke gevolgen van de werkloosheid een bevredigend geheel van maatregelen getroffen zijn, deze tijdelijke werkloosheid op zichzelf een gevaar blijft vormen. Niettemin wil ik er hier direct aan toevoegen, dat deze werkloosheid door het Nederlandse volk moet worden geaccepteerd teneinde een grotere werkloosheid, en dan van blij vende aard, te voorkomen. Nederland is nu eenmaal econo misch een uitermate kwetsbaar land en al mag nu onze uitvoer, in gelds waarde- uitgedrukt, het viervoud be dragen van de uitvoer van 1047, het Nederlandse volk zal er op bedacht moeten zijn en blijven, dat wij op de wereldmarkt onze plaats zullen moe ten behouden. Wij zullen dit alleen Kunnen door producten te brengen van zeer goede kwaliteit tegen zo laag mogelijke prijs. Zou Nederland daar in niet slagen, dan betekent dit het verloren gaan van een gedeelte van onze export met als gevolg een dras tische verlaging van onze import, het geen in dit geval neerkomt op minder grondstoffen, het sluiten van bedrij ven en massale werkloosheid. Deze kringloop kan alleen worden doorbroken door productiviteitsverho ging. De inspanning behoort er met na me op gericht te zijn om uit de thans reeds bij het voortbrengingsproccs in geschakelde productiefactoren een gro tere hoeveelheid product te winnen. Het eist geen betoog, dat juist indien de eco nomische integratie van Europa zou voortschrijden, dit vraagstuk voor Ne derland van nog grotere betekenis wordt dan het nu reeds is. Indien deze Europese markt werkelijk tot stand zou mogen komen, is het van de allergrootste betekenis dat wij ook 111 staat zullen zijn onze producten op de ze markt te slijten om zodoende van de kansen die een verruiming der markt ons biedt te kunnen profiteren. Ik hoop, dat het Nederlandse volk in toenemende mate ervan zal worden doordrongen, dat de verhoging van de productiviteit een zaak van primair belang is, welke iedereen, van klein tot groot en van hoog tot laag aangaat. „Productivity for freedom" het devies van Foster, beklemtoont de noodzaaK, willen de Westerse landen de handha ving en opvoering van het levenspeil als doelstelling kunnen realiseren naast de vervulling van de eisen die een ver sterking der weerbaarheid vraagt. Ik weet, dat Nederland onder de West-Europese landen het land is, dat op dit gebied wellicht de grootste door tastendheid te zien geeft. Ik hoop, dat deze doortastendheid, deze volharding en ijver, ons ook in het jaar 1952 mogen blijven bezielen", aldus besloot Prof. Albregts. Volgens de voorlopige gegevens van de in October 1950 in ons land gehouden bedryfsteiliug is het aantal personen, dat werkzaam is in de nijverheid (indus trie en ambacht) gestegen van 1.034.000 in 1930 tot 1.642.000 in 1950, een vermeer dering dus van 608.000 personen of 59 pet., zo deelt het C.B.S. mede. De bevolkingsaanwas bedroeg tus sen 1930 en 1950 circa 2(5 procent. Het aantal in de nijverheid werkzame personen is naar verhouding veel sterker toegenomen dan de bevol king; de betekenis van de nijverheid voor de werkgelegenheid in ons land is dus sedert 1930 aanzienlijk ver groot. In liet procentuele aandeel van de ver schalende bedrijfsklassen is in het alge meen geen grote verandering ingetreden. Niettemin lopen de indexcijfers, die de verhouding aangeven van het aantai personen per bedrijfsklasse in 1930 en in 1950 sterk uiteen. Aanzienlijk boven Maandagmorgen is in de Coenaculum- kerk van de Heilig Landstichting te Nijmegen de plechtige uitvaartdienst ge houden van wijlen Charles Nypeis. de bekende meester-drukker, die enige jaren verpleegd werd in het sanatorium Dekkerswald bij Groesbeek en daar aan het eind van de vorige week op 56-jarige leeftijd is overleden. Het stoffelijk overschot was in een eenvoudige stoet van Dekkerswald over gebracht naar de Coenaculumkerk, waar een Requiemmis werd opgedragen door prof. dr. F. van der Meer, hoogleraar aan de R.K. Universiteit. Hij werd ge assisteerd door dr. C. Verbeek, vicaris van de Heilig Landstichting en door pater H. Weltens, Montfortaan. De schola van de Heilig Landstichting zong de liturgische gezangen. Er was uit de kringen van Nederland se uitgevers en boekdrukkers bijzondere belangstelling, o.a. werden opgemerkt leden van „Het Spectrum" en de kunste naars Charles Eyck uit Maastricht, Jan Engelman en anderen. Ook zusters van Dekkerswald, waar de overledene jaren lang verpleegd is, waren bij de plechtig heid aanwezig. De absoute werd verricht door prof. dr. F. van der Meer. De lijkkist was door verschillende kransen gedekt, o.a een prachtige krans van „de vrienden van Het Spectrum", een van Leiter- Nypels uit Maastricht en van de directie van de drukkerij voorheen L. E. Bosch en Zonen uit Utrecht. Na de absoute werd het stoffelijk overschot in een lijkauto gedragen om naar De Bilt te worden vervoerd, 's Middags is het op de R.K. Begraafplaats aan de schoot der aarde toevertrouwd. De oud-vrienden van de overledene Jan Engelman, Utrecht, H. van Jelin- gen, Maastricht, W. Wansink, Amster dam en G. A. Bloemsma, Utrecht,, fun geerden hier als slippendragers. Voorts merkten we op Paul Hut. Otto van Rees, Wouter Paap. Gabriël Smit, G. Mieiet, S. H. de Roos, Jan van Krimpen, G. Proost, Alb. Kuyle, de drukker Th. van Rossum, Otto B. de Kat de directeur-geneesheer van het sanatorium Dekkerswald. dr. Henneman en een deputatie van het ver plegend personeel dezer Inrichting. Aan de groeve sprak de heer A. Han- brink als neef van de overledene een kort afscheidswoord, waarna de oudste broer dankte voor de belangstelling. heerst beroering in het plaatsje ®hmel in de Betuwe over de dokter- kei uc'er' E- "D van der Kleij, die en- ged raaclsleden schriftelijk heeft mede- WeeJd, dat hij.niet langer hun huisarts Vaj, z'jn en dat zij in voorkomende ge- «p» n maar een beroep moeten doen op andere dokter. tp e. dokter-wethouder schijnt ontstemd *aad n over het f®it» dat de gemeente- voorstel van B. en W. om het huis waarin de dokter woont en dat ge meente-eigendom is, aan hem te verko pen. heeft verworpen. Na de raadszit ting heeft de dokter aan drie leden van de gemeenteraad het bewuste briefje gezonden. De raad heeft thans een motie aan genomen, waarin de houding van de wet houder-dokter scherp wordt afgekeurd. Dokter Van der Kleij heeft hierop ge zegd, dat de raad zich niet in zijn zaken heeft te mengen. „Patiënten, die niet betalen, zie ik liever gaan dan komen. Ik zal zelf weten wie ik tot mijn patiën ten wil hebben." de gemiddelde toeneming (59 pet.) ligt de stijging van het aantal personen in de bouwnijverheid (89 pet.), de chemi sche nijverheid (140 pet.) en de metaal nijverheid (98 pet.). Belangrijk onder het gemiddelde bleven de aardewerk- (21 pet.) en de houtnijverheid 28 pet.), de grafische nijvex-heid (22 pet.) en de klasse voedings- en genotmiddelen (27 pet.). Het aantal personen ging zelfs achteruit in vergelijking met 1930 in de diamantnijverheid en in de klasse mijn bouw en veenderijen. In het algemeen is het aantal vestigin gen minder stex-k gestegen dan het aan tal personen. In 1930 was dit aantal 158.997 en in 1950 170.690. Hiervan waren er circa 150.000 waarin 10 of minder pex-sonen werkten en 20.000 waarin meer dan 10 pexsonen werkzaam waxen. (Van een onzer vei-slaggevers) Een bonte groep passagiers vertrekt vannacht met de Johan van Oldenbar- nevelt uit de haven van Amsterdam. Op uitnodiging van de directie van de Ne derland maken alle gepensionneerden van deze maatschappij een vijfhon derd in getal en een aantal leraren en leex-lingen van zeevaart- en machinis- tenscholen een proefvaart met een kort geleden herbouwd schip. Na een tocht van drie dageix over de Noox-dzee zal de Oldenbarnevelt Dondex-dag weer in Am sterdam terugkeren. Vanavond om acht uur begint de inscheping en vannacht tegen twee uur zal het schip vertrekken. Als Eric door het moeras terug gaat, stelt hij niet zonder teleurstelling vast, dat het bezoek aan Nifurr niet veel heeft opgeleverd.. „Er ligt een zware druk op deze streek," peinst de Noorman mismoedig en hij bedenkt, dat zelfs zijn adelaar het schijnt te voelen. De vogel, toch al afkerig van de nabijheid van andere mensen, heeft zich de laatste dagen helemaal niet meer laten zien. Voor de koning ligt de bosrand, en als hij eer, troep watervogels onder luid gesnater de vlucht ziet nemen, laat hijhoopvolhet schelle gefluit horen, waar zijn arend aan gewoon is. Doch hij moet het herkennings teken tot driemaal toe herhalen, voor hij eindelijk tot zijn onuitsprekelijke opluch ting de machtige vogel in het oog krijgt. Luid k-njsend duikt de adelaar op zijn meester neer, die hem met. een glimlach op de arm neemt. Rusteloos verheft hel dier zich onmiddellijk daarop weer in de lucht en Eric kijkt hem peinzend na. Eindelijk nadert de Noorman de schrale akkers van de boeren. Voor de eerste armoedige hut aan de rand van het woud, zit op een krukje een man in gedachten verdiept voor zich uit te staren. De Noorman werpt een onderzoekende blik op hem. doch, denkend aan de vijandige houding, die de mannen de vorige dag jegens hem hebben aangenomen, wil hij met een korte hoofdknik het huisje voorbijgaan, als de boer hem eensklaps aanroept. „Heer wacht een ogenblik! Laat mij met u spreken!" Verwonderd keert, de koning zich om. De boer komt op hem toelopen. „de mannen waren niet vriendelijk „Edele heer!" zegt hij met een lichte aarzeling, tegen u, maar „Welnu?" vraagt Eric welwillend. De man tegenover hem is nog betrekkelijk jong en hij heeft een verstandigscherp gesmeden gezicht. „Ik geloof dat ge gelijk hebt, heer!" zegt de landbouwer langzaam en op gedempte toon voegt hij er aan toe „Deze nacht is het mijn beurt! Een schepel tarwe „Die moet ge dus aan dat monster brengenzegt Eric peinzend, „wel, zult ge gehoorzamen?" „Ik twijfelantwoordt de boer, „ik zou willen weigeren, als „Uw vrouw?" vraagt de Noorman doch de ander schudt het hoofd. ,.Ik heb niemand op deze wereld!" zegt hij, „als ik maar op de anderen kan rekenen, dan zou ik nimmer „Gij kunt op mij rekenen!" valt de Noorman krachtig in, ,,gij zul: met gehoor zamen! Deze nacht zal ik bij u komen in uw hut en samen zullen wv de bedret- gingen van dat monster het hoofd bieden!" De jonge boer k\jkt End enkele ogenblikken aan. „Het is goed," zegt hij, „dan zal ik de schatting niet gaan brengen! (Van onze Haagse x-edactie) Zoals wij gisteren reeds in een gedeelte van onze oplage berichtten, stonden een groot aantal croupiers van de speelclubs Aristo en Circle Privé Mondial te Den ilaag, waar de Haagse politie in de nacht van 3 op 4 Augustus 1951 invallen deed in een aantal autobussen moesten de vele arrestanten naar het politie bureau vervoerd worden voor de politierechter, mr. Rutgers, terecht. Het be trof hier mensen van het „tweede plan", maar de officier van Justitie, mr. Maris, eiste toch betrekkelijk zware straffen. Al lang genoeg, vond hij, heeft de justitie waarschuwingen laten publiceren en zelfs de actie, die in Augustus begonnen is, werd van tevoren aangekondigd. Toch is men rustig voortgegaan. Bij het onder zoek heeft de politie slechts met zeer grote moeite kunnen dringen door het cordon van leugens en bedrog. Bij het bepalen van de strafmaat wenste de officier rekening te houden met bet feit, dat men hier te doen had met de mensen van het tweede plan. De straf verdiende echter een preventieve werking te hebben en daarom eiste hij onvoorwaardelijke gevangenisstraffen, in de meeste gevallen van één maand, in één geval eebter van zes maanden. Drie croupiers, die bij verstek terecht stonden, kregen door de politierechter geldboeten opgelegd en voorwaax-delijke gevangenisstraffen mef» proeftijden van ten hoogste drie jax-en. In vrijwel alle gevallen, waarin de politiex-echter vroeg, waarom dit werk, waarvan men wist dat het strafbaar was, werd aangepakt, werd geantwoord, dat mexi het deed met het oog op de toe komst De verdiensten van de crou piers varieerden van twintig tot vijftig gulden per week. In een hoek van de rechtzaal stonden ■de stukken van overtuiging: de roulettes en wat daar zo al bij hoort. Een der ver dachten, aan wie gevraagd wei'd of dat nu het ding was waarmee hij gewerkt had en of hij het herkende, zei: „Jawel, meneer de politierechter, hij lacht tegen me!" Tot een andere vex'dachte zei mr. Rutgers: „U kijkt er zo meewarig naar; het gaat U zeker aan het hart?" Toen kwam het verrassende antwoord, waar om de hele rechtzaal hartelijk lachte: „Er is niets van mij bij, edelachtbare." Onmiddellijk daarop vond er echter een minder prettig incident plaats. Bij het horen van een getuige a décharge devicc-voorzitter van een speelclub, die de eed niet wilde afleggen, omdat hij zei overtuigd atheïst te zijn viel mr. Ma- ris uit: „U liegt en bedriegt; Uw vereni ging is geen besloten club." De verdedi ger, mr. P van 't Hof Stolk, eiste, dat deze woorden teruggenomen zouden worden, waarop de officier repliceerde: Advertentie De directie van de N. V- Nederlandse Ford Automobielfabriek te Amsterdam heeft een nadere- toelichting gegeven op de vex-gunning, die bij het Gewestelijk Arbeidsbureau is aangevraagd voor het ontslag van personeel. Eind 1947 heeft de egering medege deeld, dat er voor Ford geen dollars meer beschikbaar zouden zijn per 1 Januari 1948 voor de aankoop van automobielmateriaal i de V. S. De materialen zouden uit Je Europese sfeer betrokken moeten worden. De fabriek werd toen geschikt gemaakt voor de bouw van Engelse, Franse en Duitse wagens en het materiaal zou van de plaatselijke industrieën uit de Europese landen betrokken worden. Men was met deze voorbereidingen zo goed als klaar aldus de mededeling van de direc tie toen in Nederland een fabriek verrees, die dollars nodig had om ma teriaal uit Amerika te betrekken. De Ford-directie was toen van mening, dat zij nu voor deze fabriek dollars ter beschikking waren hier evenzeer recht op had. Twee jaar geleden werden aa» de Ford en ook aan de importeurs belangrijke restricties opgelegd op mate riaal-invoer. Materiaal voor de opbouw van vrachtwagens in de klasse van 3,5 tot 7 ton mocht niet meer worden inge voerd. Met dit materiaal werden in Amsterdam de wagens opgebouwd- Het productieschema van de Ford was zo ingericht, dat indien er minder perso nenauto's werden vervaardigd dit op gevangen kon worden als uitwijkmo gelijkheid door de fabricage van vrachtwagens en bestelauto's. Deze mo gelijkheid is er nu niet meer. Het afgelopen jaar heeft een neer gaande verkoop te zien gegeven. Naar het oordeel van de directie is het ver zadigingspunt voor personenauto's in Nederland nog niet bereikt. Daarbij komt, dat de belangrijke leveranties van vroeger aan het leger, de P. T. T„ de N. S. en de ATO nu niet meer bij Ford komen- Het teveel aan arbeiders in het afgelopen jaar eeft men op de koop toegenomen, in de hoop, dat zich een bevredigende oplossing voor de moeilijkheden zou voordoen. Iets waar op de directie, naar zij nadrukkelijk verzekerde, nog geenszins le hoop heeft opgegeven. De directeur heeft een on derhoud gehad met de burgemeester van Amsterdam, waarbij ook de voor zitter van de Kamer van Koophandel aanwezig was, Wjj vragen aldus de directeur geen bescherming of monopolie-positie, maar bijvoorbeeld om te beginnen op heffing van de restricties. Het moe- mo gelijk zijn, dat wij in verband met de herbewapening ook ons aandeel daarin kunnen leveren. De voertuigen die het leger nodig heeft kunnen wij ook pro duceren. Het moet niet tot de onmogelijkhe den worden geacht, dat het er eventu eel van zou kunnen komen, dat de ge hele productie naar België zou worden verplaatst en Amsterdam alleen een „service station" zou worden. „I k zal opmerkingen plaatsen, die i k dienstig acht." De verdediger, die aan tekening vroeg, dat deze woorden door de officier gebezigd waren, zei zich dan wel te zullen wenden tot de „chef van de officier", daar hij een en ander ern stig beledigend achtte voor de getuige. Later deelde de politierechter mede, dat hij de woorden van de officier niet toe laatbaar achtte, waarmede het incident gesloten was. In zijn pleidooi vroeg mr. Van 't Hol Stolk zich af, hoe het mogelijk was. dat in een stad als Den Haag, die toch heus geen millioenenstad is, jarenlang 'n spel- rage is geweest zonder dat de justitie daartegen iets heeft kunnen doen. De politie nam het standpunt in, dat spelen in clubverband niet strafbaar was; men kon hiertegen althans geen bezwaar maken. Toen kwam er plotseling oij het O.M. de idee om de verenigingen te ver volgen als clubs, die misdrijven pleeg den. Er is een proefproces hangende bij de Hoge Raad der Nederlanden, maar toch heeft de justitie gemeend om, han gende dit proces, de croupiers te dag vaarden. „Stel U gerust", interrumpeer - de de officier daarop, „een dagvaarding tegen de besturen van de clubs ligt klaar." De verdediger meende echter, dat met een veroordeling van deze twee- derangse figuren geen enkel belang van de sti-atvordering gediend was. Hij bestreed verder de opvatting van de officier als zouden deze mensen deei hebben aan het spel. Zij hebben ook niet rechtstreeks aar. het bedrijf deelgeno men en bij de leden bestond ook geen verplichting om hmx in een of andere vorm geld te geven Mr. Van 't Hof Stolk pleitte tenslotte voor een princi piële geldboete van vijftig cent. Maandag a.s. zal de politierechter uit spraak doen. De zeven uitgestelde ge vallen de verdediging had nog niet de tijd gehad om inzage te krijgen van de desbetreffende stukken zullen Vrijdag a.s in behandeling komen. In de eerste drie kwartalen van 1951 werd aan bouwwerken een bedrag ver werkt van 988 millioen; hiervan heeft 875.4 millioen betrekking op gebouwen. Bij vergelijking van de productie in de eerste drie kwartalen van 1951 met die van dezelfde periode in het vorig jaar valt op, dat het vêrwerkte bedrag in de eerste drie kwartalen van 1951 belang rijk hoger is dan in dezelfde periode van 1950, n.l. 988 millioen tegen 895 millioen. Voor gebouwen werd in de eerste drie kwartalen van 1951 rond 875 millioen verwerkt tegen 768 millioen in dezelfde periode van 1950. Hier spreekt de hogei e productie nog sterker. In de eerste negen maanden van 1951 wexd de bouw van 29.569 woningen goedgekeurd. Daar er in die periode minder woningen in uitvoering werden genomen (30.702) dan er gereed kwamen (42.031), daalde het aantal in uitvoering zijnde woningen, en wel tot 41.261 aan het eind van September 1951 (eind De cember 1950: 52.719 en eind Juni 1951: 47.305). In het aantal in aanbouw zijnde woningen op 1 October 1951 zijn 11.900 montagewoningen begrepen. Het hoog ste aantal woningen in uitvoering wei-d op 1 Maai-t 1951 geteld n.l. 55.500. Het resultaat van de goedkeuringsstop is eind Juni duidelijk af te lezen. Het aantal woningen in aanbouw verminder de van 55.500 (eind Maart 1951) op eind September tot 41.261. Het is de bedoe ling dat geregeld ongeveer 40.000 wo- (Van onze verslaggeefster) De tentoonstelling, die is ingericht In het Katholieke Weeshuis aan de War- moezierstraat in Den Haag, werd Zon dagmiddag geopend door de Haagse wethouder Ir. Feber. Onder de aanwezigen bevonden zich Z.E. min. Peeters, de hbofdvlootaalmoe- zenier mgr. J de Sain, mgr. van Hus- sen, regenten van het weeshuis en pro- motoi-en van de Bond Zonder Naam. Drs. Bartel, lid der financiële com missie van de Bond, spi'ak namens pa ter Loop. Hij herdacht het baanbrekende werk van de zeereerw. heer De Greeve, die, zo zeide hij, slachtoffer is geworden van het kwaad, dat hij steeds zo fel heeft bestreden: de roddel. Helaas is de stichter van de Bond Zonder Naam nog niet genezen. Henri de Greeve be vindt zich onder behandeling van de be kende prof. Prick en verblijft in een klooster der paters Montfortanen. Na Den Haag gaat Dolly-Town naar Rotterdam, waar zij op 16 Januari wordt geopend. Waarschijnlijk zal de poppenstad nog verschillende buiten landse reizen maken, want er zijn reeds aanvragen hiertoe binnengekomen uit Argentinië, de Ned. Antillen en Spanje. ningen aan het eind van een maand in uitvoering zijn. Door het gereedkomen van 42.031 wo ningen. door verbouwing en verandering van bestemming vermeerderde de wo ningvoorraad in de eerste negen maan den van 1951 met totaal 43054 woningen. Tengevolge van afbraak, enz. vermin derde hij met 2081 stuks, zodat in de eerste negen maanden van 1951 een totaal vermeerdering van de woning voorraad plaats had van 40.973 wonin gen. In de gereedgekomen woningen zijn 1304 duplexwoningen begrepen, zodat de woningvoorraad uiteindelijk vermeer derde met 42.277. Een Haagse arts kwam enige dagen geleden tot de onaangename ontdekking dat zijn tafelzilver, dat in een steeds goed gesloten dressoir in de wachtkamer was opgeborgen was verdwenen. Het bleek gestolen te zijn door een drietal patiënten, die bekenden. Zij hadden ge drieën in de wachtkamer gezeten. Toen het wachten hun te lang duurde was een van hen eens gaan neuzen en had de sleutel in het vaasje op het dressoir gevonden. Hij bleek op het deurtje te passen en toen de inhoud van het dres soir was geïnspecteerd wex-d besloten dat ieder een gedeelte mee zou nemen. Zij kenden elkaar overigens in het ge heel niet. Zij zijn in arrest gesteld. Advertentie De heer Th P. Olgers, stenograaf te Amsterdam en beoefenaar van 't systeem „Groote", heeft lange tijd geëxperimen teerd in de richting van een nog kortere en minder inspannende schrijfwijze dan waartoe „Groote de stenograaf in staa: stelt. Zijn bevindingen staan neergeschre ven in het enige dagen geleden versche nen gestencilde boekwerk „Stenografie Columbus"*). Iedere „Groote'-schrijver. die zich de moeite getroost dit boek te bestuderen, zal tot de ontdekking korren dat het opzienbarende bevindingen zijn Dit blad is niet de plaats om het systeem van de heer Olgers technisch uit te plui zen. Wij zullen daarom volstaan met en kele algemene opmerkingen, die degenen, voor wie vlugschrift onmisbaar is. in ieder geval op de belangrijkste bijzonderheden van de vernuftige methode, volgens welke de ontwerper te werk gaat, zullen attende ren. De heer Olgers heeft als uitgangspunt genomen, dat het stenogram zich zoveel mo gelijk op de schrijflijn moet bewegen, evenals ons gewone schrift. Hij zocht der halve naar een weg om „bergtochten hoog boven, afgewisseld door diepzee-onderzoe kingen beneden de basislijn-- te voorko men. De schrijver noemt de geringe regel vastheid van het systeem „Groote" m zim voorwoord terecht allerbezwaarhjkst en verricht daarom op dit punt zijn „revolu- tionnaire daad" door de horizontale streep het ,,i(e)"-teken als basis te nemen en vervolgens met behulp van accenten on der en boven de streep de verschillende klinkers aan te duiden. Dit geldt natuur lijk alleen voor lastige woordsamenstellin gen. waarover dagblad-, Kamer- en ver gaderingstenografen maar al te vaak drei gen te struikelen. Het al dan niet toepassen van deze algemeene verkortingsregel wordt de beoefenaar overigens geheel vrijgelaten, zodat deze ziin hoofd niet meer hoeft te vullen met een legio aantal „vaste" afkor tingen. Het blijkt verder in de practijk mogelijk te zijn het ,J"-teken ook te ge bruiken ter aanduiding van de klanken ,.oe" en „au", terwijl voorts in woord samenstellingen vaak medeklinkers kunnen worden weggelaten. Aldus in het kort de belangrijkste kenmerken van het systeem „Columbus". Op enkele tekens na, die een nuttige verbetering hebben ondergaan, is het al phabet van „Groote" gehandhaafd geble ven. zodat het niet moeilijk zal vallen om zich van „Groote" naar „Columbus" te la ten voeren. Eén bezwaar zou tegen het systeem van de heer Olgers kunnen wor den ingebracht: er worden grote eisen ge steld aan het intelligentiepeil van de beoefe naar, die een gedegen woordenkennis en een uitgebreide fantasie te berde moet brengen. A„. z. Uitgave Th. P. Olgers, Ten Katestra: 74 III, Amsterdam (W Zaterdagmiddag is het tot ernstig handtastelijkheden gekomen in een Haags café waar een reeds lang slepen de familievete met bierflessen en bil- jartqueue's werd uitgevochten. Twee zoons van de familie van V. respectievelijk 25 en 22 jaar oud en van beroep opperman en darmbewerker, dronken in een café een biei"tje na de Zaterdagse wasbeurt in het badhuis. Vier zoons van de familie G. respectief velijk 23, 22, 20 en 15 jaar oud en alle vier stratenmaker van beroep, kwamen ook een bezoek brengen aan dit café. De gevechtshandelingen werden ge opend door de broers G. en door middel van bierflessen en biljartqueue's werd aan de strijd kracht bijgezet tot de po litie ax-riveerde en de twee gebroeders van V. konden worden ontzet en naar het ziekenhuis overgebracht. Nadat zij verbonden waren mochten zij naar huis tenxgkeren, doch zij weigerden een aan klacht 'tegen de gebroeders G., die een onderdak op het politiebureau hadden gevonden, in te dienen, daar zij van me ning waren dat de politie zich niet me deze familieruzie hoeft te bemoeien. Van 26 Mei tot 1 Juli zal in het Haagse Gemeentemuseum een tentoon stelling worden gehouden, die een over zicht geeft van de geschiedenis der Staten-Generaal. Deze expositie, waar voor de idee is uitgegaan van de voor zitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, zal de bezoekers 'n indruk geven hoe in de loop der eeuwen de standenvertegenwoordiging zich ont wikkeld heeft tot de volksvertegen woordiging, zoals wij deze heden ten dage kennen. Daar deze tentoonstelling vlak vóór de verkiezingen wordt inge richt, bevat zij dus tevens een instruc tie voor de kiezer, hoe nu eigenlijk de Staten-Generaal xverken. Op de ten toonstelling zullen verschillende docu menten uit het Rijksarchief aanwezig zijn, die belangrijke gebeurtenissen uit „parlementaire leven" het Nederlandse illustreren. Het ligt voorts in de bedoeling van het tentoongestelde een filmpje te doen vervaardigen, dat door het gehele land vertoond zal worden. In het comité voor deze tentoonstelling hebben zitting de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. resp. nar. J. Jonkman en dr. L G. Kortenhorst. de griffiers van beide colleges, prof. mr. L. A. de Block en mr. A. F. Schepel, de directeur van het ka binet van H. M. de Koningin: mej. M. A. Teilegen; de commisssaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper; de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandse Za ken, dr. M. J. Prinsen; de algemeen Rijksarchivaris, jhr. mr. dr. D P. M. Graswinckel; de gemeente-archivaris dr. W. Moll; Staatsraad prof. mr. dr. R. Kranenburg; het lid der Eerste Kamer prof. mr. A. Anema; de voorzitter van het Haags Cultureel Centrum, mr H. van Riel en de directeur van de Dienst voor Schone Kunsten mr. L. J. F. Wy- senbeêk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5