Milliarden-dans Sleeptros brak na storm; zwaar deinende zee Vorming collectief beveiligingsstelsel Commissionnair stak eigen huis in brand Naar vrijwillige sanering van sigarenfabricage? Tussen neus en lippen 2 schilderijen verduisterd ,ïot hoofd en hart Eis: drie jaar gevangenisstraf Spitsbergen zwaar getroffen Belgische regering afgetreden Productie sal er niet onder lijden Stelt Truman zich niet herkiesbaar? Trein grijpt kind FL. 2600 IN DE KACHEL „F rameggen" 50 m verder in zee öee MC IR RIS ielmuoaU Het weer RESOLUTIE AANGENOMEN IN POLITIEKE COMMISSIE DER VER. NATIES GELDMOEILIJKHEDEN DE OORZAAK 15 doden en 6 gewonden bij twee mijnrampen N.S. breiden diesel- tractie uit Pineau aangezocht al$ formateur Meeste geld een prooi der vlammen Bij hoog water eindelijk vlot? Vermoedelijke dader overval te Yarsseveld in arrest WOENSDAG 9 JANUARI 1952 75ste JAARGANG No. 25271 LONDEN, hedenmorgen. Terwijl de burgerij van de Zuid-Engelse havenplaats Falmouth voorbereidselen trof om kapitein Kurt Carlsen van het Ameri kaanse schip „Flying Enterprise" een grootse ontvangst te berei den, kwamen van de Amerikaanse torpedojager „William Keith", welke de „Flying Enterprise" en de sleepboot „Turmoil" escor teert, verontrustende berichten binnen. Toen de „Turmoil" en de „Flying Enterprise" nog slechts 90 kilometer van Falmouth ver wijderd waren, raakten zij in een storm met een windsnelheid van 82 kilometer per uur. De „Flying Enterprise" zonk dieper in het water en helde verder over. De storm duurde bijna zes uren, gedurende welke tijd de „Turmoil" voor anker lag. Toen de storm afnam, hervatte men de moeizame tocht in de richting van Fal mouth. Doch vannacht om even voor twee uur ontvingen de eige naars van de „Turmoil" per radio het bericht, dat het sleeptouw tussen de „Turmoil" en de „Flying Enterprise" geknapt was. iMft De onderhandelingen in Korea Groslijststemming K.V.P. Feestelijke rit van Alkmaar naar Den Helder Franse regeringscrisis NEDERLAND 1652 KAAPSTAD 952 Meisje op onbewaakte overweg op slag gedood Tegen kunsthandelaar tien maanden geëist Gabardine Regenjassen j BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45 tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABVÉRTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. In een hoofdartikel vestigt „De Linie nogmaals de aandacht op het feit, dat zoals zij dit reeds sinds 22 Sept. P lovenswaardige wijze heeft gedaan, ,e belastingontvangsten systematisch te ag worden geraamd met het gevolg, at de vraag gesteld dient te worden of b niet méér betalen dan nodig is. v wij geloven, dat „De Linie" goed werk M'i'icht met de vinger op deze wonde- r'ek te leggen. In September 1950, bij jjet indienen van de zogenaamde „Milli- /Pennota" deed zij reeds uitkomen, at het gewoonte was geworden de ra ssen der „Rijksmiddelen" een goed m'lliard te laag in te zetten. °e daardoor verkregen speelruimte as dan ook meer dan dubbel zo groot de extra-uitgaven van de voor de de cisie-inspanning benodigde vijfhon- ,erd millioen te bekostigen, zodat het Jcffen van f245 millioen aan nieuwe c'astingen overbodig was, waar het na- burlijk accres der staatsontvangsten, ,°ntstaan door de verhoogde prijzen, ■|et grotere nationale inkomen, uitge lekt in een betaalmiddel met een ge ldelijk verminderde koopkracht) meer °an voldende was. De nieuwe belastingen zijn met het Politieke pistool in de vuist doorgedre gd- De critiek op zijn te lage ramingen minister Lieftinck uit de weg door *'Jh ontvangstenraming over 1951 tot ??demaal toe te verhogen en daarbij te P'iiven volhouden, dat hij de nieuwe be kistingen toch nodig had, zij het dan "M heel andere bedoelingen dan oor spronkelijk naar voren gebracht. Deze 'sctiek werd in „De Linie" van 10 Au gustus 1951 aan de kaak gesteld. Zelfs ?e laatste ministeriële raming was nog .c laag. Een overschrijding in de orde ^ah 300 a 400 millioen kon worden P°orzien. welke dus alle nieuwe belas- 'hgen overbodig maakte. De van Rijkswege over de eerste elf "laanden verstrekte gegevens spreken JM.h duidelijke taal, die niemand kan Misverstaan. In deze periode werd aan kohier- en niet-kohierbelastingen door kot Rijk minstens f 4352 mill, ontvangen, Jorwiji voor het gehele jaar netto slechts M"l39 mill, geraamd was, zodat op 30 •November 1951 reeds een meer-ont- ®ngst aanwezig was van f 313 millioen. '■De Linie" raamt dan de totale meer- pitvangst voor het gehele jaar 1951 op Minstens f 560 millioen. Gaat men uit van de oorspronkelijke millioenennota ®Ver i95i. dan blijkt de werkelijke ont- ahgst van 4599 millioen netto met phnstens 1171 millioen te zijn overschre- ~en. Het befaamde reservemilliard zat ?r dus ook voor 1951 weer ruimschoots «1. In de eindeloze redevoeringen van mi nister Lieftinck, aldus „De Linie" v ,zalmen vergeefs zoeken naar een v klaring, hoe het met de beginselen j- democratisch stelsel verenigbaar linonr,. ??batkist zich honderden mil- stromen dan w" belastinSen, ziet, en strikt daarop zij gerekend had exploitati men nodig heeft voor haar |p.ferecht Y!!st he.t blaci 'op het kort ge- Oen gepubliceerde verkiezingsplan van Partij van de Arbeid, waarbij ge- Woken wordt van „de weg naar de Jtijheid". Ook wij geloven, dat deze ("rijheid bestaan zou, indien zij ten min- door de Nederlandse kiezers werd Lostrekt, in het doen verhuizen van ?et bezit van de ene categorie van de Ufgerij, zij die dikwijls generaties lang sewerkt en gespaard hebben, in de zak en van een massa, wier stemmen men Pdeze wijze hoopt te verwerven. V= men in bet partijprogramma atl de PvdA hoort spreken van een mi- "(v. Um inkomen voor de bezitloze eerderheid en een maximum-inkomen ^oor de bezittende minderheid van de ,evolking. dan lijkt deze grondslag op eerste gezicht wel bijzonder hu- .taan. In werkelijkheid is dit principe .1 strijd met de tien geboden. Bovendien 8 de stelling misleidend en niet in het erkelijk belang van de arbeidende Massa. immers kunnen voordelen als 'e- welke door de Partij van de Arbeid °rden voorgespiegeld ten bate van de T^ssa alleen doelmatig zijn, wanneer Conomisch en financieel verantwoord. De overmatige belastingen, nodig om ?G in dit opzicht niet-voorgelichte kie- -®rs, die achterna worden gelopen et dit soort van misleidende propa- ?anda. te bevredigen, drukken op het cdrijfsleven, ontmoedigen de productie 0 de ondernemingsgeest en verminde- jCh derhalve de goederenstroom. Zij Roeten grotendeels in de kostprijzen orden verwerkt met het gevolg, dat de Cvensduurte, de grootste plaag waar- !/ede de verbruikersmassa te kampen epft. eerder toe- dan afneemt, j TV at aan de bezitters ontnomen wordt 8 gedeeltelijk kapitaal of is voorbestemd vfl kap. te worden. Dit geld bevond zich Jet in de consumptieve, in de verbruiks- ?Ger, doch met het te doen overhevelen ^Or de massa, komt het regelrecht in j,? consumptieve sfeer, hetgeen een v'eUwe aanleiding is voor het ontstaan inflatie en het opvoeren van de „^jzen, juist voor de meest onmisbare (P de meest noodzakelijke levensbehoef- Voor zover de aan de bezitters door d''"rdreven belastingen ontnomen mid den niet voorbestemd waren voor ka- r'taalvorming (dus investering in het ?edrjjfsieven, dat er een nijpende be sefte aan heeft) zou het in de con- Mhiptieve sfeer zijn beland, niet voor sdingsmiddelen 'of eerste behoeften Maar voor aankopen bij de detailhandel an artikelen, waarvan de verkleinde -'Uzet ernstige gevolgen teweeg brengt, t uls uit het gestadig toenemende aan- faillissementen blijkt. v De door de Partij van de Arbeid voorgespiegelde wereld van „Alice in i Uhderland" moge afgunstigen het ze®r v."'rekkelijke genoegen verschaffen de 'Jken te zien verarmen, de goedgelovi- kiezers, die menen op de in het ver- 'czingsprogramma vervatte beloften kunnen afgaan, zullen ten slotte be- J'igen uitkomen. Zij zullen dit beleven, fineer zij door de afnemende koop- 'acht van het geld zullen zien, dat het gG®de geld, dat van de bezitters is af- "Chornen in hun eigen handen tot meer o, 'Heer waardeloos, tot „apengeld", is jjMgetoverd en dat de sociale rechtvaar- 'Sheid is ontaard in een algemeen pau- tisme. iv' De Linie" doet goed. werk met te ha- btnren °P de noodzaak van verlaagde (Vastingen. Lagere belastingen beteke- ivM een zuiniger staatshuishouden en dit jM'ekent lagere prijzen, dus een ver- VQ°Sde levensstandaard, juist en vooral °r de massa. „Flying Enterprise" in moeilijkheden (Telefonisch van onze Londense correspondent) Kapitein Carlsen en tweede' stuurman Dancy wuiven aan boord van de hevig slagzij makende Flying Enterprise naar de bemanning van het vliegtuig, waar uit deze opname is gemaakt. Het schip heeft met zeer slecht weer te kampen gehad, bovendien maakt het water, zo als op de foto duidelijk te zien is. Indien de „Turmoil" er na het aan breken van de dageraad in zou slagen de „Flying Enterprise" wederom op sleep touw te nemen, begint het gevaarlijkste deel van de reis. Als namelijk de beide schepen de uiterste punt van Cornwall naderen, de Lizard, komen zij terecht in buitengewoon sterke zeestromingen In dit gebied liggen bovendien verschil lende gevaarlijkse rotsen waaronder de Manada Rocks. Gistermiddag wakkerde de wind vrij plotseling aan, ofschoon voor het gebied, waarin de sleeproute ligt, geen storm- waarschuwing werd uitgegeven. Kort voordat de sleep stil moest gaan liggen, bleek uit 'n boodschap van Carlsen. dat hij zich voor 't eerst 'n weinig ongerust voelde. Het schip maakte water en door de golven, die soms twee tot twee en een halve meter hoog waren, verloor het de laatste reddingsboot. De „Flying Enterprise" ging dieper liggen en maakte soms een slagzij van tachtig gra den. Een woordvoerder van de rederij van de ..Turmoil" verklaarde, dat er echter geen gevaar dreigde. Gistermid dag werd het mogelijk geacht, dat de „Enterprise" hedenmiddag te Falmouth zou arriveren. Kort na het breken van de sleeptros heeft de „Turmoil" een boodschap ge zonden aan kapitein Carlsen, waarin hem werd aangeraden tot het dag licht te wachten, alvorens te trachten opnieuw de tros te bevestigen. De Deense marine-attaché in Londen, J Jegistrup, is naar Falmouth vertrok ken om een persoonlijke boodschap over te brengen van de koning van Dene marken aan kapitein Kurt Carlsen van de „Flying Enterprise". Een woordvoerder van de Deense am bassade heeft verklaard, dat kapitein Carlsen zal worden uitgenodigd om naar Londen te komen om daar de Dan- nebrog-orde te ontvangen, welke hem door koning Frederik van Denemarken verleend is. Er zijn op het ogenblik 200 journa listen in Falmouth en hun aantal groeit met het uur. Maar bovendien krioelt het er van publiciteitsagenten. Zij vertegen woordigen tijdscriften, kranten, radio stations, boekuitgevers en filmmaat schappijen. Al meer dan tien dagen zijn nu voor bij gegaan, sedert Carlsen de beman ning van z'n schip liet gaan en zelf al leen achterbleef, voor de belangen van zijn maatschappij en de verzekerings maatschappijen. De politieke commissie van de V-Jï. heeft met een en vijftig tegen vijf stem men, bij drie onthoudingen, de door elf landen ingediende resolutie aangeno men, waarin wordt aanbevolen een collectief beveiligingsstelsel in te voe ren om aan elke toekomstige agressie, waar ook ter wereld, het hoofd te kun nen bieden. Argentinië, India en Indo nesië onthielden zich van stemming. Het Russische voorstel, om de com missie, die de door elf landen beoogde collectieve maatregelen moet bestude ren, op te heffen, werd met twee en vijftig tegen vijf stemmen bij twee onthoudingen verworpen. De aangenomen resolutie beoogt o.m. de volgende maatregelen: be schikbaarstelling van speciaal opge leide en uitgeruste strijdkrachten door de leden-staten ten behoeve van de V.N.; vorming van een groep militai re deskundigen om hulp te bieden bij de opleiding, organisatie en uitrus ting dezer eenheden. Over het Russische voorstel, om een speciale bijeenkomst van de Veiligheids raad te doen spreken over de wapen stilstandsonderhandelingen in Korea, zou heden worden gestemd. In het de bat van gistermiddag heeft de Franse afgevaardigde Jean Chauvel verklaard, dat de besprekingen te Pan Moen Jon niet zo slecht verliepen, tot dat de Sov jet-afgevaardigde dit plan voorlegde. Vishinsky antwoordde dat de enige ma nier om de besprekingen te Pan Moen Jon spoedig tot een goed einde te De Officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen de 47-jarige com missionnair L. E. J. S. uit 's Gravenhage, wegens opzettelijke brandstichting, drie jaar gevangenisstraf met aftrek en voor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering geëist met een proeftijd van drie jaar. In de vroege morgenuren van 4 Juni 1951 kreeg de politiepost aan het Bui tenhof te 's Gravenhage bezoek van een man, die aan de wachtcommandant kwam vertellen dat zijn huis aan de Koninginnegracht in brand stond. Drie motorspuiten en een ladderwagen ruk ten uit. Op de politiepost werd de man, die S. bleek te zijn, aan een nader ver hoor onderworpen. Middelerwijl brand de het hele huis, waarvan S. de hoofd bewoner was geweest, en waar op de ^°lksmisleiders spelen vangbal met de volken Door explosies in twee kolenmijnen op het Noordpooleiland Spitsbergen zijn Maandag vijftien mijnwerkers om het leven gekomen en zes gewond- De eer ste explosie, waarbij zes mijnwerkers om het leven kwamen en drie gewond werden, deed zich voor in een particu liere mijn te Longyearbyen- In de staatskolenmijn te Ny Aalesund, 100 km. van Longyearbyen, kwamen negen mensen om het leven en werden drie gewond. De ontploffingen zijn vermoe delijk veroorzaakt door gas. Dertien mijnwerkers raakten gisteren ingesloten door een instorting in de graaf Bismarck-mijn te Gelsenkirchen. Een der dertien is al met lichte verwon dingen naar boven gehaald. Men pro beert ook de andere twaalf te bereiken De Belgische homogeen-katholieke regering'-Pholien heeft hedenmorgen haar ontslag aangeboden. De stemming over de groslijst van candidaten voor de a.s. Kamerverkiezin gen zal Zondag 20 April in de afdelin gen van de Katholieke Volkspartij wor den gehouden. benedenverdieping een accountantskan toor was gevestigd, geheel uit. Tegen S rezen verdenkingen, te meer daar men er van op de hoogte was dat zijn finan ciële toestand deplorable was en zo ging de wens van S. die hij zou nebben ge uit toen hij op de politiepost arriveerde, en die geluid zou hebben: „ik hoop dat u me maar vast houdt, anders ga ik nog gekke dingen doen", in vervulling De politie arresteerde S., verdacht van brandstichting. Na een aanvankelijke ontkenning be kende S. dat hij omstreeks vier uur in de morgen van 4 Juni brand had ge sticht in een kast in zijn achterkamer op de benedenverdieping. Daarna had hij in de keuken zijn jas aangetrokken en was naar de politie gelopen. Hij had in een moedeloze bui verkeerd. Financieel zat hij aan de grond en zakelijk zou hij zijn vastgelopen; hij was echter niet verzekerd. Later trok hij deze verklaring weer in en thans ter zitting van de rechtbank ontkende S. wederom op de bewuste morgen brand te hebben ge sticht. Twee psychiaters brachten over de geestesvermogens van S. een rapport uit; beide noemden hem verminderd toerekeningsvatbaar en adviseerden dat S. geen alcoholische dranken meer zou gebruiken. De Officier achtte in zijn requisitoir het bewijs ondanks de ont- kentenis van S. duidelijk geleverd. Alhoewel de twee psychiatrische rap porten S. verminderd toerekeningsvat baar noemden, achtte mr. Tonckens het niet aannemelijk dat S. niet geweten kon hebben wat hij deed. Al wilde hij graag aannemen, dat hij in een bui van moedeloosheid had verkeerd. Uitspraak 22 Januari. BRjkens een mededeling van het lan delijke Verbond van midden- en kiein- sigarenfabrikanten wordt naar een weg gezocht om tot sanering van de sigaren fabricage te komen. Een hiertoe door het Verbond uitgewerkt plan wordt op het ogenblik met overheid en vakgroep besproken. Dit plan behelst een vrijwil lige sanering door een vorm van „uit koop" van een aantal kleine fabrikan ten. Men hoopt vijfhonderd hunner hiervoor te winnen. Door het wegvallen van deze fabri kanten zou de concurrentie verminde ren. De rentabiliteit van andere bedrij ven zou groter worden en tevens zou den, in plaats van de vijfhonderd kleine fabrikanten, vijfhonderd thans werk loze sigarenmakers in grotere fabrieken Op de baanvakken AlkmaarDen Helder, HarlingenLeeuwarden en Gro ningen—Winschoten zijn gisteren diesel- treinen in gebruik genomen, terwijl op de baanvakken NijmegenDordrecht en ArnhemWinterswijk de diensten met dieseltractie aanmerkelijk zijn uitge breid. Op de verschillende trajecten ge schiedde dit zonder meer, doch de V.V.V.'s in de kop van Noord-Holland hadden er een feestelijk tintje aan ge geven, waarbij de chef dienst exploitatie der Nederlandsche Spoorwegen, de heer W. R. Blankert, de directie vertegen woordigde. De eerste dieselrit, van Alkmaar naar Den Helder om 9.19 uur, werd meege maakt door de gemeentebesturen van Alkmaar, Schagen en Den Helder. Voorts door de directeuren der V.V.V.'s in de kop van Noord-Holland en de ka- pitein-ter-zee A. J. Quanjer, namens de commandant zeemacht Nederland. In Schagen werd een grote krans aan de trein gehecht. In Den Helder heeft een erewacht van de Koninklijke Marine de eerste na-oorlogse diesel in de Mari- nestad verwelkomd. aan de slag kunnen gaan, aldus het Verbond. Men is van mening, dat de productie van zeshonderd millioen siga ren per jaar door het wegvallen van vijfhonderd kleine bedrijven niet zal teruglopen. Wél zou aanzienlijk op kost prijzen en op energie bespaard worden door het wegvallen van 500 droogka- mers en het verwarmen en verlichten van de werkplaatsen. Volgens het ontwerp zou de sanering voor vijftig procent betaald kunnen worden uit de te verhogen rentabiliteit der overblijvende bedrijven en voor de andere helft uit accijnsvoordelen welke de overheid uit deze sanering zou trek ken. De president van Frankrijk, Vincent Auriol, heeft de socialist Christian Pi neau verzocht een nieuwe Franse rege ring te vormen. Pineau heeft na een ge sprek van drie kwartier met de presi dent verklaard, dat hij vandaag zou mededelen of hij de opdracht zou aan vaarden. Pineau is een voormalig secretaris van de federale afdeling van de Franse Bank en Beurs en voorzitter van de financiële commissie van de Algemene Vergadering. In politieke kringen te Washington verneemt A.F^P., dat de voorzitter van het nationale comité der democratische partij. Frank McKinney, heeft gevraagd de naam van president Truman niet op de candidatenlijst te plaatsen voor de voorverkiezingen, welke 18 Maar! in Minnesota zullen worden gehouden. Mc Kinney zon. alvorens dit voorstel aan de leiders der democratische partij in ge noemde staat te doen. met president Truman overleg hebben gepleegd. Dit bericht versterkt de onbevestigde geruchten, dat de president zou hebben besloten zich niet voor het president schap herkiesbaar te stellen, aldus A.F.P. 300 jaar geleden, op 7 April 1652, zette de Nederlandse chirurgijn Jan van Riebeeck voet aan wal bij Kaap de Goede Hoop. Ter gelegenheid van deze herdenking worden dit jaar in Zuid- Afrika grootse feesten gehouden. Tot steun voor de bouw van een Van Rie- beeck-monument te Kaapstad worden in Nederland speciaAe postzegels uit gegeven. Zij verschijnen in vier waar den en zijn naar een ontwerp van de heer R. J. Drayer. Een portret van Jan van Riebeeck. geschilderd door J. Coe- man, diende hem als voorbeeld. Een afdeling van de Koninklijke Marine stond Dinsdagmorgen aangetreden op het station in Den Helder, toen de eerste Diesel-electrische trein daar bin nenreed. De burgemeester, mr. G. D. Rehorst, hield een toespraak tot de passa giers en de autoriteiten van de Nederlmdsche Spoorwegen, die waren meege reisd. Hiermede werd een aanzienlijke verbetering in de dienst tussen Alkmaar e»' Den Helder inoeluid. Geen veto De Rus Vishinsky mo ge vaak uitermate grof en onbeschaamd optre den in de vergaderingen van de Ver. Naties, niet ontkend kan worden, dat hij soms ook geestig uit de hoek kan komen. Hel gesprek van de dag was Maandag j.l. in Parijs natuurlijk de mogelijke candidatuur voor he' Amerikaanse presidem schap van generaa Eisenhower. Vishinsky verklaarcip tegenover journalisten schertsend er niet aan t.r denken zijn veto hier over uit te spreken „Laat hem gerust met doen", zei hij grinne kend, „ik heb er geer bezwaar tegen". Vishinsky, die dikwijls ook ter verduidelijking van zijn betoog zich van spreekwoorden of fabeli bedient, maakte dezer dagen ter afwisseling eens een woordspeling. Sprekende over een re devoering van de Cana dees Stuart Garson, waar in deze de Westerse anti- aarcssievoorstellen had verdedigd, zei Vishinsky: „Garrson gargon be tekent jongen in het Frans, is het niet? Nu, zijn argumenten zijn even jongensachtig ols Zijn naam Kunst Heinz Amtz uit Hagen (Duitsland) 'is van me ning een nieuw wereld record pianospelen be reikt te hebben, nu hij 220 uur onafgebroken op de toetsen heeft getim merd. Hij heeft het reeds eerder gepresteerd 202 uur de toetsen te bewer ken. Toen hij echter in ie kranten gelezen had. tat de Engelsman James :t,rickland 205 uur „ge- tpeeld" had, meende rntz. dat het nodig was iet iets langer te gaan 'oen. Hij was door deze nededeling uit Engeland •o getroffen, dat hij ne ren dagen en vier uur nnn één stuk in een café ling zitten' „spelen" om zijn record terug te win nen. Hij zei, dat hij nu naar Engeland wil gaan -<m met Strickland een wedstrijd op touw te zet ten. Tijdens zijn record- ianoconcert rookte Arnt- mgeveer 1000 sigaretten •'ronk tien pond koffie -n at 150 rolletjes peper munt leeg. Zichzelf aanstekende sigaret Een Zwitserse chemi cus, de 35-jarige Ernest Heimo, heeft een sigaret uitgevonden, die zichzelf aansteekt. Een van de einden van de siaaret is behandeld mot een ge heim preparaat. Dit eind begint te branden, wan neer men de Sigaret zachtjes tegen de rand van het pakje wrijft. Er ontstaat geen vlam en ook behoeft men niet aan het andere einde te trek ken. Volgens Heimo zal de uitvinding een grote om mekeer teweeg brengen Aan de productie van sigaretten en Sigaren, die zichzelf aamsteken, zijn volgens de uitvinding geen grote kosten ver bonden. Een aantal Europese en Amerikaanse fabrieken onderhandelt reeds met Heimo over de octrooi rechten. Pech Antonio Sorci, een ar me werkman uit Ascoli, ging dezer dagen zielsge lukkig naar een bank met 846000 lire (bijna 5000 gulden) in bankbil jetten, die zijn vrouw had gevonden, toen zij de kamer opruimde van een tante, die dezer dagen was overleden. Maar Sorci kwam ont moedigd thuis. Hij had te horen gekregen, dat de bankbiljetten waarde loos waren. Het was door de Geallieerden in Italië in circulatie gebracht geld, dat juist 1 Januari j.l alle waarde had ver loren. brengen was. een „bijeenkomst op hoog niveau van de verantwoordelijkste per sonen ter wereld met uitzondering van de staatshoofden". Hij waarschuw de vervolgens, dat Rusland op de voor gestelde zitting van de Veiligheidsraad zijn eis zou herhalen, dat de Koreaanse oorlog beëindigd zal worden door „de terugtrekking van de Amerikaanse troepen en de eenheden van hun bond genoten. die daar zijn". Tsjechoslowakije heeft er in toege stemd een bijeenkomst bij te wonen van een U.N.O.-commissie ter bespreking van het vraagstuk van de repatriëring van Griekse kinderen, die drie jaar ge leden uit Griekenland naar communis tische landen werden overgebracht. loen de electrische trein, die gisteren ongeveer elf uur uit Oudenbosch ver trok in de richting Zevenbergen, de on bewaakte overweg naderde in 't Groe- newoud. stak plotseling het negen-jarig dochtertje van de familie Adr. de Hoon per fiets de spoorwegovergang over. Het kind werd gegrepen en op slag ge dood. Tijdens de weekmarkt te Veenendaal rekende landbouwer Van G. met een veehandelaar af voor geleverde varkens en ontving een bedrag van f 2600. Thuis gekomen legde hy de „knip" met het grote bedrag aan geld op een tafel in de keuken. Even daarna kwam zijn echtgenote binnen en wierp een handvol aanmaakhout op de beurs. Een ogen blik later werd het hout met de beurs opgenomen, om de kachel aan te maken De landbouwer kwam echter spoedig terug en ontdekte toen met schrik wa' geschied was. Het vnur was spoedig ge doofd, doch het meeste geld was reed een prooi der vlammen geworden. Vannacht na hoog water, het was om streeks half vier, hebben de sleepboten, die de „Frameggen" van de Hondsbosse Zeewering proberen vlot te trekken, na verwoede pogingen en tijdens onstui mig weer, de gestrande Noor vijftig meter verder in zee kunnen trekken. Het schip kwam echter ongelukkiger wijs door de onstuimige zee met de boeg op de strekdam 12 terecht, waar het bleef liggen. Toen was het tij zó laag geworden, dat de sleepboten de poging staakten, maar de kans is groot, dat bij hoog wa ter de langdurige sleperij met volledig succes bekroond zal worde" Mr. L. H. Feitsma. Officier van Justi tie bij de Amsterdamse rechtbank, heeft tien maanden gevangenisstraf geëist tegen de kunsthandelaar S. K. uit Die ren. die er van beschuldigd wordt twee schilderijen te hebben verduisterd. Ver dachte was niet op de zitting versche nen. In zijn requisitoir noemde mr. Feits ma deze K- „een knoeier, die misbruik maakt van de goede naam, die de an dere leden van deze familie op kunst gebied hebben '- In 1946 heeft K. twee schilderijen in consignatie gekregen van L-, zo verklaarde de laatste ter zit ting. K. heeft deze twee schilderijen aan een caféhouder P., van wie hij al een bedrag van f 10.000 had geleend als onderpand gegeven toen hij K. nog meer geld wilde lenen. Getuige L. verklaarde, dat hij hiervoor K. geen toestemming had gegeven. Uitspraak 22 Januari. In verband met de roofoverval op een alleenwonende oude man te Varsseveld, waarbij een bedrag van circa f 2000. werd geroofd, vernemen wi; thans van de Rijkspolitie te Terborg. dat twee ar restaties zijn verricht. Eén verdachte 'S reeds voorgeleid voor de Officier van Justitie te Arnhem. Nadat bij W. te Varsseveld huiszoeking was verricht, is aldaar het ontvreemdde bedrag ia aijn geheel teruggevonden. Advertentie V zz BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Matige tot krachtige Westelijke tot Noord-Westeiyke wind. Iets kouder. Zon: 8.45—16.49 Maan: 14.42—8.09

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1