PELSER maakt het Parijs lastig Roothooft in Van der Leek: Zwaar programma HET DOMEIN DER VROUW Wat is het leven duur DOE HET EENS ANDERS Na de Opruiming komt de voorjaarsmode Arbeidende inspanning mens moet van grotere profiteren Kampioenskansen voor de R eerste klassers Haarlem Dreigend gebrek energiebronnen Constant Permeke begraven Overval op oude man berecht Serieus en regelmatig overleg tussen leiding en ondergeschikten Nederlands team treedt tegen België aan 't Amsterdam Open Frcms tafel- tenniskampioenschap Vooruitzichten Uitkomst door atoom energie Soepeler hantering loonplafond Dr.v. Nes nam medisch0 staf niet mee WOENSDAG 9 JANt/ARI 1952 PAGINA 4 De Nederlandse deelnemers hadden het met de indeling van het enkelspel in de open Franse kampioenschappen, die van Zondag tot en met Dinsdag j.l. werden gehouden in het Cou- bertin-stadion te Parijs, niet bijster getroffen. Cor dü Buy en Wim Stoop overleefden de eerste twee ronden, doch strandden in de achtste finale op Hagenauer (Frankrijk, no. 11 op de wereld ranglijst), beiden zonder een game op hun naam te brengen. Cor Pelser kwam reeds in de eerste ronde tegen Roothooft, de favoriet van het Franse publiek, die onlangs nog het open Bel gisch kampioenschap voor zich opeiste. Pelser trok zich weinig aan van de faam van de Fransman en nam van meet af aan het initiatief in handen. Er ontwikkelde zich een interessant duel tus sen de aanval van Pelser en de verdediging van Roothooft. Lan ge rallies, die besloten werden met geraffineerde afstopballen van Pelser, waarop Roothooft niet het juiste antwoord wist te vinden, ofwel met oerharde smashes, wanneer Roothooft de bal te hoog moest terugspelen. Na drie games had Pelser dan ook tot ieders verrassing met 21 de leiding genomen en was hard op weg Cor du Buy na te volgen, die Roothooft het vorig jaar in dezelfde kampioenschappen had uitgeschakeld. SLECHT IJS WEER IN OSLO Ned. rijders ingeschreven voor wedstrijden Ned. Elftalclub weer bijeen Veertien dagen „Skutsje- silen in Friesland Oslo hoopt nog op Russen Kurt Edel krabbelt terug Minister Van den Brink naar Bonn NATIONALE PRODUCTIVITEITSDAG TE UTRECHT De kwestie Annakliniek (Van onze tafeltennismedewerker) Zover kwam het echter niet. Root hooft speelde zo mogelijk nog ragfijner over het net en gaf minder smashkan- gen weg. Tot overmaat van ramp liet de scheidsrechter zich in de vijfde game, onder invloed van het publiek, verlei den tot enige onjuiste beslissingen, waardoor de Fransman tenslotte op goedkope wijze aan de overwinning kwam. De gedetailleerde uitslag luidt: 21—17, 13—21, 21—16, 13—21, 15—21. De goede prestatie van Pelser wordt geaccentueerd door het feit. dat Root hooft eerst in de finale verslagen werd door de Engelsman Bergmann, die de titel veroverde. Binnen onze grenzen heerste in de tafeltenniswereld de eerste dagen van het nieuwe jaar een weldadige rust. die een welkome gelegen heid biedt de standen te bezien van de eerste klassen in de districten 't Gooi, Haarlem en Amsterdam. In afdeling A beantwoordt het twee de team van de bekende R.K. vereni ging V.I.F. volledig aan de hooggespan nen verwachtingen. Nadat het de eerste helft van de competitie had afgesloten met één punt voorsprong op de naaste concurrent. Hilversum 3, heeft het Maandag j.l. kans gezien Hilversum 3 in de eerste wedstrijd van de tweede helft een nederlaag toe te brengen (64) en heeft daarmee een niet te mis sen Hans op de titel gekregen. Inmid dels is het team van V.I.F. nog ver strekt door de vervanging van W. Lankrijer door de vroegere Quickspe- ler R. den Hertog. Bijzondere vermel ding verdient het sterke spel van W. Vlug, die nog geen partij verloor en derhalve een belangrijk aandeel heeft in de mooie positie van V.I.F. 2. De stand luidt: UBTV Beatrix 3 Victoria OSO 8 9 8 3 8 3 8 0 VIF 2 9 16 Hilversum 3 9 13 Beatrix 1 8 12 Melkhuis je 8 9 Quick 4 8 9[ In afdeling B is de strijd om de lei ding voorlopig nog niet beslist. VIF 3 ziet zich in deze afdeling geen rol van betekenis toebedeeld, doch zal zich niettemin wel weten te handhaven. De stand na de eerste helft van de competitie luidt: Hilversum 2 7 12 Quick 3 7 11 Hilversum 4 7 11 ■ihefana 7 10 VIF 3 Beatrix 2 Quick 5 BTTC Ook in Haarlem speelt een der R.K. teams een rol in de strijd om de leiding tan de enige eerste klasse afdeling. Na de eerste helft van de competitie heeft het eerste team van R.K. G.T.T.C., be staande uit Blom, Dijkzeul en Sleper, een punt voorsprong op Hobac. doch de grootste concurrent is wel Prowano, dat een wedstrijd minder heeft ge speeld. Van de andere R.K. teams bengelt Rapidity zonder punten onderaan de ranglijst. Veel hoop is er voor de bewo ners van Beverwijk niet meer. Oranje Zwart vergaat het niet veel beter, ter wijl Winfried 2 noch in de strijd om de bovenste plaats, noch in de strijd om de onderste plaats betrokken is De stand luidt: GTTC Hotac Prowano Togido Heemstede 2 7 14 i Winfried 2 13 TOG 3 11 O. Zwart 9 Rapiditv 7 I zone weg te werken en zullen bij het einde van de competitie wel op de bovenste helft van de ranglijst prijken,, nu Van Gaaien hun gelederen komt versterken. De stand luidt thans: In de eerste klasse afdeling A is R.K Rapiditas (Weesp) na een vlotte start raar de middenmoot teruggezakt en heeft geen kans meer op het afdelings kampioenschap. De Jong Leven-reserves wisten zich langzaam uit de gevaarlijke Ook op de tweede dag van de Noorse selectiewedstrijden op de Jordal Baan lie ten de weersomstandigheden veel te wen sen over. Hjalmar Andersen won de 1500 meter in 2.27.3. Op de 3.000 meter maakte Roald Aas met 5.01.3 de beste tijd. Het klassement voor deze tweedaagse wedstrijden ziet er aldus uit: 1. Andersen 190.043 2. Roald Aas 199.727 3. Karlsen 200.340; 4. Haugli 202.527. Men mag dus aannemen, dat Andersen. Aas, Karisen en Haugli in elk geval de Noorse kleuren bij de winterspelen zullen verdedigen. Volgens United Press zijn Van der Voort Broexman en Huiskes ingeschreven voor de internationale wedstrijden welke op 19 en 20 Januari in het Bislet-stad ion te Oslo gehouden zullen worden. Ook de Ameri kaanse Olympische schaatsploeg, welke op het ogenblik te Lillehammer oefent, is in geschreven. Bij de dameswedstryden te Moskou heeft Rej Sjukova de 3.000 meter gereden in 5 min. 21.3 sec. Dit is een nieuw wereld record. Rapid 4 APGS KKK 2 Rapiditas Volewijck. J. Leven 2 7 CSM 7 NedLloyd 3 8 OG 7 diger in deze afdeling, gaat het minder naar den vleze, ai is de zwakte van Asscass een waarborg voor de tafelten nissers van de Kanaalstraat, dat zij niet op de laatste plaats zullen belanden. De stand luidt hier; Smash 2 Nehamy DTS PSZ K.K. VGZ 7 NedLloyd 4 7 S. en V. 7 Asscass 7 In afdeling C speelt VDO niet meer dan een tweede viool, hetgeen niet te verwonderen valt als men bedenkt, dat de derde man van VDO nog geen enkel» partij gewonnen heeft. De stand is in deze afdeling: A VGA 3 ATTC Sparta 3 Rapid 5 Maccabi 16 11 10 8 7' VDO Shell VVGA AMVJ 3 Smash 2 gaat in afdeling B onver droten verder op het zegepad en staat aan het hoofd van de ranglijst met een voorsprong van twee punten op de employé's van de Nederlandse Han delmaatschappij, die hun één punt af wisten te snoepen. K.K. (Katholieke Kring) doet het dit seizoen beter dan vorige seizoenen en weet zich, vooral dank zij de nog altijd lastige speler Schumacher, in het midden van de ranglijst te handhaven. S. en V. de derde R.K. vertegenwoor- Morgenavond gaat het Nederlands ta- feltennisteam, bestaande uit Cor du Buy, Cor Pelser en Wil van Zoelen, in de zaal van Hotel Santbergen te Hilversum voor de zoveelste maal proberen een overwin ning te behalen op het Belgische team. Tot nu toe is dat slechts eenmaal gelukt, n.l. in Weert, toen de Belgen niet op hun sterkst uitkwamen. Toch verwach ten wij, gezien de internationale resul taten van het laatste halfjaar, een kleine Nederlandse overwinning. Zondag a.s. vinden in het St. Willi- brordushuis, St. Willibrordusstraat 17-19, Amsterdam, de jaarlijkse wedstrijden om de NTTB-coupe plaats. Aan deze wedstrijden wordt, zoals ieder jaar, door tien spelers deelgenomen, die daartoe door de Keuze Commissie worden aan gewezen. Dit jaar zijn uitgenodigd: Cor du Buy, Cor Pelser, Wil van Zoelen, Wim Stoop <allen Amsterdam), Roel Willemstein en Jan Boomsïrta (Rotterdam), Beb van Ham (Hilversum), Wout Heemskerk (Roelofarendsveen), Jan Scheffer (Arn hem) en Bertus v. d. Spek (Den Haag). Daarnaast zijn nog enige reserves aange wezen. De wedstrijden beginnen om 10 uur 's morgens en zijn circa 19 uur ten einde. „Er staat ons een zwaar, maar am bitieus programma te wachten, jon gens", zo zei bondscoach Van der Leek Dinsdagavond in „De Kuil" van het Olympisch Stadion na afloop van de conditietraining en de voetbaloefenin gen op het veld. „Er zullen a- en b-elf- tallen worden samengesteld en Zwalu wenteams moeten worden gevormd. Je kunt er dus allen op rekenen, je komt aan bod en je kunt dus tonen, wat je waard bent". Zo ongeveer begon Van der Leek zijn Nieuwjaarstoespraakje voor de Nederlands Elftalclub, die na een on derbreking van enkele weken in ver band met Kerstdagen en Nieuwjaar, weer bijeen was gekomen. „Wij zijn op de goede weg", zo ging Van der Leek verder, „en wij zullen dezelfde richtlijnen blijven volgen. We zullen werken aan de lichamelijke con ditie, wij zullen proberen het ploegver- band op te voeren en gaarne mede werken om de grote onderlinge vriend schap, die in le club heerst, nog te verbeteren. Maar daarom mogen wij - van de spelers verwachten, dat zij ijverig zijn en hun voorbereiding voor de komende internationale wedstrijden tot in de puntjes zullen verzorgen. In Kopenhage heeft het Ned.-Duitsï koppel Bakker—Knoke een americaine over 100 kilometer gewonnen. Was in vroeger jaren de tweede Dins dag in Januari voor de stad Sneek een echte schippersdag, omdat van heinde en verre de schippers naar Waterpoort- stad kwamen voor het inhuren van een knecht, zoals zoveel oude tradities was ook deze in verval geraakt. Thans heeft de centrale commissie van het skutsje- silen in Friesland een poging gedaan deze „koperen Dinsdag" iets van de oude glorie terug te geven door haar jaarvergadering met de wedstrijdschip pers in Sneek te houden. Tjalken met een zeil worden zeld zaam op de Friese wateren, maar toch mag worden verwacht dat er ook m de komende zomer weer voldoende Aved- strijdschippers aan de start zullen ko men om duizenden te laten genieten van het aloude „skutsjesilen". Enthousiasme is er genoeg bij de schippers, die voor hun werk zijn aangewezen op motori sche kracht, maar in de vacantie graag nog eens het zeil hijsen om elkaar op sportieve wijze de loef af te steken. Het is echter een dure liefhebberij om voor één week zeilgenot een 50 tons-tjalk zeilklaar te houden. Bij harde wind is bovendien de kans op averij groot, maar om de schippers in die kosten wat te gemoet te komen is reeds een subsidie fonds opgericht. Het ligt in de bedoeling komende zomer het skutsjesilen af te werken in veertien dagen en wel van 2 t m 15 Augustus. Een voorlopig pro gramma werd vastgesteld: 2 Aug. Grouw, 4 Aug. Veenhoop, 5 Aug. Eernewoude, 6 Aug. Lemmer, 9 Aug. Langeveer, 13 Aug. Sneek, 14 Aug. Koudum en 15 Aug. Staveren. Voor de internationale wedstrijden in het hardrijden, die 19 en 20 Januari a.s. in de Noorse hoofdstad worden gehouden en waaraan, naar verwacht wordt, verschei dene leden van Olympische ploegen zullen deelnemen, zijn ook Russiscne rijders uit genodigd. De uitnodiging werd vóór Kerst mis verzonden, maar een antwoord is nog niet ontvangen. Het Noorse organisatiecomité hoopt ook nog altijd op een inschrijving van de Rus sen voor de Winterspelen. Weliswaar is de termijn hiervoor verstreken, maar met machtiging van het I.O.C. zou een eventu ele Russische inschrijving toch nog geac cepteerd kunnen worden. Het Olympisct) Comité van Oost-Duits land hoopt nog steeds, dat het een ploeg naar de Winterspelen zal kunnen afvaar digen. De president, Hurt Edel, verklaarde, dat hij de voorkeur zou geven aan een gemeenschappelijke ploeg, die geheel Duits land zou vertegenwoordigen. Mocht de vorming van een dergelijk team onmoge lijk blijken, dan hoopt het Oost-Duitse co mité, dat het door het I.O.C. erkend zal worden en een eigen ploeg zal Kunnen zen den. Kurt Edel zeide voorts, dat zijn co mité de deur open noudt voor verdere be sprekingen tussen Oost en West. De ge schillen betroffen volgens hem slechts kwesties van prestige. De piublemen van zuiver sportieve en technische aard zouden gemakkelijk kunnen worden opgelost. „Sta open", zo vervolgde Van der Leek, „voor indrukken, luister naar raadge vingen, heb zelfcritiek. Laat je niet afleiden van het doel, houd je aan dacht geconcentreerd op datgene wat wij willen bereiken en toon, dat je wilskracht bezit om te slagen". Uitvoerig ging de bondscoach ten slotte in op de plannen, welke op theoretisch en practisch gebied in de komende maanden aan de orde zuilen worden gesteld, waarbij hij mededeel de, dat verscheidene films ter beschik king staan o.a. een uitstekende En gelse over het Leaguevoetbal om de theorie aan de practijk te toetsen. Bij deze eerste centrale training in het nieuwe jaar waren de officials A. W. Verlegh, H. Mom—ers, A. J. van Meulen en dr. J. Thomee aanwezig. Prof. dr. H. Brinkman, hoogleraar- directeur van het natuurkundig labora torium der Rijksuniversiteit te Gronin gen, heeft in een onderhoud met een re dacteur van het A.N.P. gewezen op de noodzakelijkheid van het bruikbaar ma len van andere energiebronnen dan steenkool en aardolie, waarvan de we reldvoorraden uitgeput raken. Zijn ge dachten gaan daarbij vooral uit naar de atoom-energie. Zijn gegevens wijzen uit dat Neder land nog voor 70 jaar kolenvoorraad kan delven, België voor 107 jaar, 'Frankrijk voor 81 jaar, Engeland voor 228 jaar, Duitsland en Polen voor 513 jaar. De reserve aan aardolie en aard gas zal zelfs reeds in 50 a 100 jaat zijn uitgeput Nederland zou kunnen denken aan het gebruik van Waterenergie, waarover het zelf niet beschikt, maar die het in de vorm van stroom uit Noorwegen sou kunnen invoeren. Dat brengt evenwel zeer grote moeilijkheden mede. Het zou ook kolen van elders kunnen invoeren, maar men moet met de res terende voorraden zuinig zijn, omdat zij ook belangrijk zijn voor de synthe tische olieproductie en voor de organisch chemische industrie. De professor bepleit daarom de in stelling van een commissie van deskun digen, die het gebruik van de energie bronnen bestudeert. Tevens dient nage gaan of er voor Nederland mogelijk heden bestaan zich tijdig er voldoende van kernsplijtstoffen als uranium en thorium te voorzien en Nederland zal ook zelf aan de opsporing en winning van die stoffen tjjd en geld moeten besteden. Dinsdagmorgen is te Jabbeke, in tegen woordigheid van een grote hienigte, Con stant Permeke begraven. Onder degenen, die in het sterfhuis een laatste groet aan de overledene kwamen brengen, werden opgemerkt de heren Harmei, minister van Openbaar Onder wijs, Van Acker, voormalig eerste minis ter, Storme, lid van de permanente de putatie en voorzitter van het „Christe lijk Vlaamse Kunstenaarsverbond", Lan gui, kunstadviseur bij het ministerie van Openbaar Onderwijs, Kanunnik Dochy, vertegenwoordiger van de Bisschop van Brugge en talrijke vooraanstaande figu ren uit kunstenaarskringen, zoals Renaat Veremans, Tytgat, Saverys en Luc Peire, evenals Van Becelaere, conservator van het museum voor Schoone Kunsten te Antwerpen. De heer Harmei hield een rede, waarin hij het werk van Permeke vergeleek met de huidige dichtkunst van Claudel. Al is het werk van Permeke ook essentieel Vlaams, zo zeide de minister, toch heeft het een universele waarde. Na de uitvaart in de kerk van Jabbeke werd het stoffelijk overschpt van Constant Permeke ter aarde besteld op de gemeen telijke begraafplaats, waar de heer Storme de overledene herdacht namens de Vlaarh- se christelijke kunstenaars, wier ere-deken hij was. Ónder de talrijke bloemstukken bevond zich een krans van Koningin Elizabeth. De toneelspeler Jan Muschdie 22 December 76 jaar werd, zal, zoals wij reeds meldden, over en!ige weken zijn diamanten toneeljubileum vieren. Zijn entrée op het toneel mmkte hij in het begin van het seizoen 1892. Een recente opname van Jan Musch, die vele liefhebberijen heeft (schilderen, boetseren, pianospe len), achter de piano in zijn huis te Blaricum. De duurte van het le ven is voor tal van mensen, en vooral voor tal van huisvrouwen, een onuitputtelijke bron van gesprek. Als men echter deze duurtegesprekken eens beluistert komt men tot de bevreemdende bevinding, dat al deze vrouwen het klaarblijkelijk op verschil lende punten roerend eens zijn. Dat is eerst en vooral over het feit, dat alles schrikbarend duur is. En toch is zelfs dit slechts be trekkelijk waar. De groen ten zijn „verschrikkelijk duur", maar als wij eens na gaan wat er allemaal ge beurd is voor b v. een bosje worteltjes bij ons als groen te op tafel staat, dan zou den we eigenlijk moeten zeggen: „Hoe is het mogelijk, dat dat allemaal voor die paar centen kan?" De grond heeft men moeten bewerken. De worteltjes moesten ge zaaid, gekweekt, geplukt, vervoerd, geveild, verkocht, schoongemaakt en gekookt worden. Zo is het ook met tal van andere artikelen. Voedsel, kleding, gebruiks voorwerpen, wij noemen al les duur en verdiepen er ons zelden in, wat er voor nodig is geweest om het, zelfs voor die prijs te kunnen leveren. Iets anders is, dat inder daad het leven duur is, om dat onze middelen niet zo groot zijn, dat wij maar naar willekeur kunnen ko pen wat wij nodig hebben of menen te hebben. Daarom is het tweede punt, waarover blijkbaar al le vrouwen het zo roerend' eens zijn, nog verwonderlij ker. Wij bedoelen het feit, dat men het als vanzelfspre kend schijnt te beschouwen, dat er niets meer kan wor den bezuinigd. Zelden of nooit hoort men op het ogenblik de ene huisvrouw de andere nog adviseren over mogelijke bezuinigin gen. Wat meri in de bezet tingstijd heel gewoon vond, waar we toen zelfs een soort sport van maakten, n.l. steeds weer andere en nieu we methoden te vinden om van niets iets te maken, dat schijnt nu helemaal afgelo pen te zijn. En toch zullen er maar weinig vrouwen zijn, die naar eer en geweten kunnen verklaren, dat zij nu niet royaler leven dan tij dens de oorlog. Nu willen wij helemaal niet betogen, dat we maar weer naar die tijd terug moeten, of dat wij ons zelf vrijwillig de ontbe ringen op moeten leggen, die wij toen ongaarne en noodgedwongen accepteer den. Maar met wat goede wil is er overal nog wel wat te bereiken. „De kolen vliegen door de kachel", zegt de een en toch heeft ze de akelige gewoonte om altijd als ze de kamer uitgaat de deur op een kier te laten staan, waardoor heel wat kostbare warmte onbenut op de koude gang verdwijnt. „De electriciteit is ook al weer duurder", zegt de an der, maar toch laat ze stee vast de lamp branden' in kamer, waar niemand z' terwijl ze zelf in de keuke bezig is. „En een gas, dat we weet gebruikt hebben!", zegt a derde, terwijl ze een dn®1 tersketel met water opz voor een potje, dat nauw lijks een liter thee kan t>e' vatten. Het zijn allemaal kleinigheden, piaar klein'», heden, die met elkaar ne leven aardig' wat duurde maken dan nodig is. Ze 1 veranderen is meestal nie meer dan een kwestie v'a even opletten en aanwennen Zelf doen en ook de kinde* ren er op wijzen. Het 1 slechts een kleine moelte' die zichzelf heus beloont Afwisseling is en blijft een belangrijke zaak bij onze maaltijden! Behalve door het kiezen van verschillende levensmiddelen kunnen we die variatie ook bereiken, door de spijzen niet altijd op dezelfde manier klaar te maken. Zo zal eenzelfde groente een heel andere in druk maken als ze gesmoord is. dan wanneer ze gekookt, als sla toebereid of rauw of gekookt in stamppot of stoof pot verwerkt is. Prei en witlof of brusselslof behoe ven niet altijd klein gesne den te worden: het lof kan ook in hele struikjes, de prei in lange repen worden op gedaan. Spinazie wordt in het bui tenland wel toebereid zoals bij ons de andijvie: grof ge sneden en door een melk- sausje gemengd. Van melk- sausjes gesproken: deZe kun nen bij koolraap, knolselde rij, schorseneren en witte- kool ook eens vervangen worden door sausjes van het kooknat, met tomatenpuree, bruin van jus, aroma of een De opruiming, 't festijn voor de vrouw, heeft heel wat vrou wen onrustig ge maakt, De koopzie ken willen „er bij" zijn, want ze heb ben het gevoel, dat haar zeker iets goeds ontgaat als ze er niet met de neus opzitten. Of al het geld, dat deze dagen ge rold heeft en rolt, ook werkelijk goed besteed is? Daar kan men een groot vraagteken achter zetten. De „oprui- mings"-tijd vraagt nu 'eenmaal veel zelfbeheersing, om dat er zoveel schijn baar aanlokkelijks bij is. Volgens de wet mag de winter- uitverkoop duren tot 1 Februari. Er zijn ook zaken, die er al eerder mee op houden. Is de op ruiming gedaan en zijn de „restanten" uit de confectie winkels verdwenen, dan komt de voor jaarsmode aan bod. Bijgaand zom.ertoiletje is van de Ne derlandse Confectie. bouillonblokje. Gesmoorde groente is bijzonder smake lijk, vooral wanneer ze in spekvet inplaats van boter of margarine gaargesudderd wordt. Ook kan men som mige groenten koken met olokjes rookspek. Verder kunnen niet alleen worteltjes, maar ook andere groenten zoals bloemkool, knolselderij, schorseneren, knolraap, wittekool, spruitjes en ook aardappelen smake lijk worden afgemaakt met fijngesneden peterselie. Ook met vlees zijn er allerlei mogelijkheden: Een runder- of varkens lapje kunnen we in zijn ge heel oakken en nastoven, maar een andere keer zullen we het voor het bakken in stukjes snijden en dan na het stoven de jus bijbinaen tot een saus. Het vlees kan dan gegeven worden als bruine ragout of als haché (daar voor laten we het sudderen met gebakken uien. kruiden en azijn). Lichte ragout kun nen we maken door de blok jes vlees te koken en de bouillon tot een dikke saus te verwerken. Gehakt kan aangemaakt worden en gebraden als één grote of enkele kleine bal len, ais koekjes of lange worstjes, net als saucijsjes. Maar we kunnen het ook (niet aangemaakt) met een vork losroeren en bakken in de koekenpan en het daarna opdienen in een sausje of het door gekookte groente, aardappelpuree, gebakken aardappelen of een rijst- of macaronischotel roeren. Hieronder volgt een week- menu met stevige winterge- rechten. De recepten, die worden uitgewerkt van ver- micellisoep en prei, laten zien, hoe de bereiding ook eens op andere wijze kan ge schieden. Zondag: gebonden vermi- cellisoep; gestoofd runder- of v.arkenspoulet. spruitjes. aardappelen: gevulde appel met bessensapsaus. Maandag: (roerei), prei, aardappelen, rest jus; grut- tenpap. Dinsdag: stamppot van koolraap en aardappelen vermengd met melk (en restjes in blokjes gesneden kaas); gruttenkoekjes (3-in- de-pan) met stroop of sui ker en kaneel. Woensdag: schotel van stokvis, aardappelen en/of rijst, gebakken uien en mos terd of mosterdsaus; sinaas appel. Donderdag: (spek) capu- eijners, aardappelen, slaatje van appel en rauwe andijvie of veldsla. Vrijdag: dikke groente soep met (rest capucijners kooknat en) verse'1 groente1" maizenapudding. Zaterdag: gebakken bl0jf, worst of leverworst, ro° kool, aardappelen. Aangenomen hoevec per maaltijd voor 4 perso: Ihcdf ine"* Aardappelen, vuil geW1®^ 3 kg.; groenten, vuil s wicht 1—li-, kg. (250 8' rauw); vlees 200 gr.; of 30 gr.; of kaas 200 gr.; of 1 2 st.; of melk (als nagereed1 1 1.; margarine 100 gr. Recepten voor 4 person®® Gebonden vcrmicelliso^ 1 1. water (met bouillonblo'' jes) of bouillon van v'ej;j 20 gr. grové vermicelli, mespuntje kerrie, 30 gr- eetlepels) boter of marga' ne, 30 gr. (3 eetlepels) bl°e® zout, (melk). it ei De bouillon, of het wa aan de kook brengen. ""J vermicelli breken, er strooien en 10 minuten laten koken. De boter margarine smelten,-de kef' hieraan toevoegen en bruin bakken. De bloem door roeren en bij scheu'i tegelijk, onder steeds roel.„' hete soep hierbij schenk® Pas nieuw vocht toevoeg wanneer de massa glad gebonden is. De resten ve, de bouillon of het water tc voegen en de massa n„ enige minuten laten kok®, totdat de vermicelli gaai' De soep op smaak afmai (met zout en/of aroma' beschuitkruimels en er V- een bruin korstje op komen. Dinsdag heeft voor de Maastrichtse rechtbank terecht gestaan de 29-jarige vertegenwoordiger A. E. M. uit Venlo, die in de nacht van 19 op 20 October een 80-jarige winkelier, wonende aan de Mauritslaan te Geleen, in zijn woning overviel, hem met een hamer neersloeg en hem toen beroofde van* een bedrag van ongeveer 600. De officier van Jus titie, mr. Gelinck, eiste drie jaar ge vangenisstraf, waarna ter beschikking stelling van verdachte aan de regering. Minister Van den Brink zal van Maan dag 14 tot Donderdag 17 Januari een be zoek brengen aan de West-Duitse Bonds republiek. De West-Duitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, heeft zijn Nederlandse collega uitgenodigd tot deze reis naar Bonn, die geldt als tegen bezoek voor het bezoek, dat minister Erhard enige tijd geleden aan Den Haag heeft gebracht. Minister Van den Brink zal p.m. enige Duitse industrieën bezich tigen. De meest belangwekkende en tevens verheugende ervaring, die men op dc gisteren te Utrecht gehouden Nationale Productlviteitsdag verkreeg, was onge twijfeld wel de vry intensieve belang stelling die er in het bedrijfsleven blijkt te bestaan voor het nijpende probleem hoe de productiviteit in ons land verder op te voeren. Een belangstelling, die niet alleen tot uitdrukking kwam door de vrij omvangrijke formatie sprekers, die in korte en veelal heldere betogen hun mening over bovengenoemd probleem weergaven, maar tevens uit de grote belangstelling, die zowel van werkne mers- als van werkgeverszijde en zeker niet op de laatste plaats van de zijde van de overheid gedurende de gehele dag werd getoond. Als wij, nadat wij gisteren reeds de openingsrede van minister Albregts weergaven, een korte samenvatting zouden willen geven van de betogen van de verschillende sprekers, dan zouden wij willen aanvangen met de inleiding van dr A. M. Kuylaers S.J. Hij stelde zeer duidelijk dat de over bekende reden voor een vermeerde ring van de productiviteit n.l, hand having resp. verhoging van de levens standaard in zijn algemeenheid de ar beidende mensen niet tot grotere in spanning zal kunnen bewegen. Daar moet volgens spr. bijkomen dat zij zelf, onmiddellijk en ervaarbaar var; die grotere inspanning profiteren. Dan eerst zal de wil tot productieverhoging van de bedrijfsgenoten werkelijk wor den gewekt. Spr. wees dan op de menselijke ver houdingen in het bedrijf. De menselijke arbeid moet n.l. een behandeling krijgen, waarop hij als mens recht heeft. Hij neemt geen genoegen met uitsluitend middel te zijn en slechts een sluitstuk van het kostenelement. Men moet zeer wel beseffen, dat het kenmerkende van de productiefactor mens is, dat hij een eigen onvervreemdbare absolute waarde heeft. De bedrijfsgènoot zal altijd zich zelf tot doel stellen Men zal hem daar om ook niet als middel maar als doel moeten behandelen. Het is allerminst de bedoeling van dr. Kuylaars een eng egoïsme de vrije teugel te laten. Het so ciaal-economisch belang van de bedrijfs genoten omvat immers de continuïteit van bestaanszekerheid en werkgelegen heid. En deze continuïteit veronderstelt noodzakelijk het voortbestaan evt. uit breiding van de gezonde technische en financiële structuur van het bedrijf. Zeer duidelijk stelde hij, dat leiding in uit gebreide zin noodzakelijk is, welke lei ding een complement moet krijgen in de algemene bereidheid van de onderge schikten om zich naar die leiding te voe gen. Maar dan moeten de bedrijfsgeno ten het vertrouwen hebben, dat het ten slotte in een lijn ligt met hun eigen so ciaal-economisch belang. Recapitulerend stelde hij vast, dat de opvoering van de productiviteit langs de weg van de menselijke verhoudingen in dit bedrijf ten zeerste gebaat zal zijn: a. met een bedrijfsdoel, waarin het so ciaal-economisch belang van dc bedrijfs genoten harmonisch is opgenomen; b. met een sociale, d.i. dienende houding van bedrijfsgenoten en bedrijfsleiding t.o.v. het belang van bedrijf en maat schappij. Als middelen noemde hij o.m. het rechtstreeks verband tussen arbeidspres tatie en loon, tussen zekerheid van blij vende werkgelegenheid en arbeidspres tatie, taakverruiming al dan niet ge combineerd met decentralisatie, contact tussen hoogste leiding en bedrijfsgeno ten en de houding van de vakvereni gingen. Op enkele van deze middelen gingen enige andere inleiders in. Zo o.a. de heer Veyfeyken, die met klem aandrong op een serieus en regelmatig overleg en de noodzaak van een doelbewust streven naar verbetering in de verhouding tus sen leidinggevende en uitvoerende ar beid. Hij achtte meer en betere voor lichting over de redenen voor en de ge volgen van productiviteitsverhoging noodzakelijk. Tenslotte bepleitte hij een vervanging der starre hantering van het loonplafond door een soepeler houding te dien aanzien. In de morgenuren werden een zeven tal inleidingen gehouden op technisch- organisatorisch gebied. Interessant was hier b.v. de korte in leiding van de heer C. M. Hage, die wees op het grote belang van mechanisatie in de chemische industrie, welke vrij wel het enige middel is om de concur rentie met het buitenland, dat zijn markt veelal door hoge tariefmuren beschermt, te kunnen volhouden. De heer A, A. van Donkelaar besprak de verhoogde productiviteit, die een ge volg is geweest van de toepassing van seriebouw, sectiebouw en electrisch las sen in de scheepsbouw. Bij de serie- bouw kan men gebruik maken van de ervaringen opgedaan bij de bouw van de eerste schepen, hetgeen ertoe leidt, dat de tekeningen kunnen worden verbe terd, de werkvoorbereiding vollediger kan zijn en de bouwprogramma's juis ter, terwijl op de werf een geperfection- neerde uitvoering mogelijk is. De sec tiebouw komt op zijn beurt beter tot zijn recht als de verbindingen tussen de onderdelen electrisch worden gelast, hetgeen bovendien een materiaalbespa ring aan staal oplevert van 1520 pro cent vergeleken bij een geklonken constructie. Prof ir. J. P. Mazur'e leidde het onder werp productiviteit in het bouwvak in, waarbij hij een onderscheid maakte tus sen drie factoren, welke de efficiency bij het bouwen bepalen, te weten a. de efficiency van het bouwprogramma, b. de efficiency van het ontwerp en c. de efficiency van de uitvoering. Bij de minder courante bouwobjecten schuilt de grootste mogelijkheid tot opvoering van de productiviteit in punt a. Bij de woningbouw komt het accent meer te liggen op de punten b en c. Al wordt hier- uiteraard reeds sterk naar zuinig heid gestreefd, toch zijn er nog ver schillende bronnen van verlies aan te wijzen. Een doelmatige massaproductie van bouwonderdelen wordt nog steeds belet door de te grote variatie in details. Combinatie van opdrachtgevers, met het doel om te komen tot meer gestandaar diseerde bouw van volkswoningen, lijkt spreker een middel om verbetering te bereiken. inwerken. Een volgende vraag JI\ Va® een scheutje melk. wapnf5j de kerriesmaak te st®' mocht zijn. Gestoofde prei: l'i ff'. prei, zout, boter of marl ne, aardappelmeel, bruin jus of opgeloste jusp2'^ (paneermeel of beschuiten1 mcls). De prei van het strong het buitenste blad en de 1 harde groene bladeren doen. De groente eenmaal de lengte en eenmaal dw'a doorsnijden en goed wasS® De prei met een bodem kond water met zout opz ten en gaar koken in goed gesloten pan. De gr0*',, te na enige tijd omlegd (kooktijd ongeveer 15 m>«' De prei uit het vocht dit pittig maken met brU!n van jus of juspasta en weinig binden met aai'°aG pelmeel. Er een klontje b°te of margarine door roeren de groente met dit sausje 0 dekt nog een paar minm verwarmen. Heeft men f~ oven, dan de groente °g( strooien met paneermeel^ late" Het bestuur van de Vereniging v0[j misvormden te Leiden heeft geantwo®1 op de „open brief" van dr. ir. A. M Deventer en dr. T. Sperna Weiland. richt aan de voorzitter der verenig!®?) prof. dr. L. J. van Hoek, inzake de mo* lijkheden in de Annakliniek te Lejd®.j Op de vraag: Is het ethisch verantwCL, een medisch adviseur voor het bes*1',, te benoemen, wiens taak het is een f.® je ganisatieplan uit te voeren, waarbof in functie zijnde geneesheer-dire''j(,, wordt ontslagen, en daarna deze ,e. dische adviseur aan te stellen al? neesheer-directeur, wordt geantw-0" In het licht der bestaande verhoud)®» „f ja. Bovendien is de medische adv'scet van het bestuur pas benoemd toen reeds voor het bestuur vaststond d3* ;<5s van Nes zou worden ontslagen. Het dus nodig dat zijn opvolger zich d® IC® „open brief' luidde: Wordt het efNer' verantwoord geacht, een genee?'1®^ directeur, die meer dan zestien jaar z beste krachten aan de Annak)in_,0, heeft gegeven en onder wiens dir'-v.fl, raat deze kliniek een nationale ternationale vermaardheid heeft êe\(. gen, zonder opgave van redenen het beidscontract op te zeggen? Het 3 j woord luidt: Dr. van Nes wist zeer na al de onderhandelingen en kingen van ruim een half jaar. om w0f redenen hij ontslagen werd. Daar een geneesheer-directeur nog gehee' dere eigenschappen vereist worde» alleen een bekwaam operateur ie 0c kan „zestien jaar zijn beste krachtei ven" niet als enige overweging S® De patiënten van dr. van Nes ^eNeti, 31 December de Annakliniek vor en voor zover zij niet naar huis k gaan, werden zij door dr. van Nes elders overgebracht. Het „leeglopen Annakliniek betreft dus uitsluitend overgangstoestand, welke door he> stuur voorzien was. Inzake bet vertrek van de me°'lCzJ, staf is een onjuiste voorstelling va» ken gegeven. Een tweetal zeer jonge assist® van wie een de schoonzoon van Nes was, waren in de loop tuuf; tweede halfjaar 1951 door het r\r» xroy"7rvt*lr iron Hr Vfln NéS. 331*» --gK 3® op 1 op verzoek van dr. van ^es- af ,fPrir^ tot uiterlijk 1 Januari 1952. Het op 1 Januari stond dus bij het a van hun verbintenis reeds van ,,epSt vast. Ze waren beiden in militaire ja en slechts enkele uren per dag Annakliniek werkzaam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4