Bases voor de V.S in Engeland in een noodtoestand na gezamenlijk overleg DE „FLYING ENTERPRISE drijft hulpeloos rond Kapitein weerschip „Cumulus" wordt 70 jaar t Voorkomen beter genezen H dan Tussen neus en lippen D J RESULTAAT BESPREKINGEN CHURCHILL EN TRUMAN Verzet tegen de communistische Tot hoofd en hart ös. Niemöller uit Moskou terug Verpleegster stal paarlencollier Frameggen is los Storm belet het opnieuw bevestigen van een sleeptros Afvaart voor die gelegenheid uitgesteld Het weer Automobilist reed door geel licht DREIGING IN HET VERRE OOSTEN Stalin's gezondheid CARLSEN NOG VOL GOEDE MOED ee riUKKlO oejmycu öm Margriet herhaalt haar - fraaie ski-prestatie Ongewone deklast Beurs van voedings middelenindustrie DONDERDAG 10 JANUARI 1952 75ste JAARGANG No. 25272 3^-vreden over besprekingen Met Zorin gesproken over krijgsgevangenen 4 1 mm Sieraad van f 100.000 weer aan eigenaresse terug 99 Informatieve opdracht voor Bidault Lamshuid handschoenen Wielrijder na aanrijding overleden bureau SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45 tel. 3998 Bijkant. llmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Volle steun aan Europees vorming defensieblok van Washington is een officieel communiqué bekend gemaakt over de besprekin gen, die Truman en Churchill hebben gevoerd. Hierin wordt gezegd, dat Re eide regeringen haar volle steun zullen blijven verlenen aan de pogingen, die 'p het ogenblik gedaan worden om een Europese defensiegemeenschap op te hchten. Dit is volgens hen de beste methode om een democratisch Duitsland als *cn volledige en gelijke deelgenoot op te nemen in een zuiver defensieve organi- •atic voor de Europese veiligheid. „De verdediging van de vrije wereld zal ver hevigd en verenigd worden door de stiehting van een Europese defensiegemeen- *c|,ap als een element in de zich voortdurend verder ontwikkelende Atlantische Gemeenschap", aldus het communiqué. ..Gedurende de afgelopen twee dagen "ebben wij op een vertrouwelijke en persoonlijke basis de problemen van dit pHtieke tijdsgewricht kunnen bespre- en. Onze besprekingen zijn gevoerd 1,1 een sfeer van wederzijdse vriend- 'ehap, eerbied en vertrouwen. Onze re- Seringen hebben daardoor een beter egrip gekregen voor eikaars gedachten *n doeleinden". Het communiqué vervolgt: „De V.S ?ebben het recht bepaalde bases in het /erenigd Koninkrijk te gebruiken. Wij ;,Prklaren nogmaals het er over eens te Ln, dat het gebruik van deze bases in *en noodtoestand een zaak zou zijn Por een gezamenlijk besluit van Zijner ■Jiajesteits regering en de regering van e V.S. in het licht van de dan heersen de omstandigheden". Churchill en Truman geloven biet dat een oorlog onvermijdelijk ts. „Dit is het fundament van onze Politiek", aldus het communiqué. ..Wij zullen elkaar diepgaand blijven raadplegen over ontwikkelingen welke de kans voor de handha ving van de wereldvrede groter maken". Churchill en Truman zijn tot de con fusie gekomen, dat hun doelstellingen v°or het Midden-Oosten volkomen met e'kaar overeenstemmen en „onze beide filisters van Buitenlandse Zaken zul- ;h tezamen de overeengekomen poli- uek ter verwezenlijking van deze doel- 'ellingen uitwerken". "Wij achten het ter bevordering van vn?e gemeenschappelijke doelstellingen an groot belang, dat zo spoedig moge- ri* een geallieerd commando voor het Adden-Oosten tot stand komt. Wat ?ypte betreft, wij vertrouwen er op, de voorstellen der vier mogendhe- en de beste kans bieden op een ver hindering van de bestaande «en. spanmn- "Wij beiden hopen, dat het initiatief ,an de Internationale Bank voor her- v el en ontwikkeling zal leiden tot een j,°or alle belanghebbenden en betrok kenen aanvaardbare i i •i«i ferzisch G'Ug. oliegeschil" en oplossing van het aldus de verkla- b Wij hebben vele ernstige problemen y^Proken, die onze beide landen in het >:frre Oosten onder ogen moeten zien. 1 die besprekingen is een ruime ma- jAs. Niemöller, het hoofd van de Evan- tj 'Sche kerk in Hessen, is gisteren per fAgtuig van zijn bezoek aan Moskou te a0kfort teruggekeerd. Van een tussen- ohfing te Berlijn maakte hij gebruik S een bespreking te hebben met het jv°fd van de Evangelische kerk in ^l'tsland, dr. Otto Dibelius. Niemöller 4- een week in Wiesbaden verblijven dan naar Engeland reizen. Tn een verklaring van de leiding van protestantse kerk wordt gezegd, dat ds. Niemöller te Moskou met de Plaatsvervangende minister van Bui- inlandse Zaken, Zorin, besprekingen heeft gevoerd over de Duitse krijgs gevangenen. die zich nog in Rusland fevinden. Zorin had beloofd het i'aagstuk op een'van de eerstkomen de. vergaderingen van de raad van ministers ter sprake te brengen. VaStalin zou volgens berichten afkomstig 0p. de Russische ambassade te Berlijn J9 December j," js December j.l. een operatie aan de tij ^Pieren hebben ondergaan. Nadat tijd toestand aanvankelijk niet ongun- scheen is begin Januari een achter- v0| ng ingetreden. Stalin bevindt zich Sens dit bericht, dat wij ontlenen iq de „Nieuwe Rotterdamse Courant", (fjde buurt van zijn geboortestad Gon loqd°rgië) in een sanatorium. Een aantal te ®h van het Politburo zouden zich Vs, naar Stalin's verblijfplaats bege- U'"ebben. Een Russische autoriteit dezer dagen in een redevoering G^Uit sen te Berlijn zijn ongerustheid alin °Ver de gezondheidstoestand van reeds Zaterdag j.l. meldden Cpa °T§ens communistische kringen in Nwj n Stalin wellicht bij overlijden npgevolgd door een drieman- 541 h- gevormd door Molotov, Beria en Avjhkpv, allen vice-presidenten van de '-Unie en leden van het Politburo. te van overeenstemming gebleken, want we erkennen dat de allesbeheersende noodzaak, om ons teweer te stellen te gen de communistische dreiging in dat gebied, prevaleert over de menings verschillen zoals die in onze politiek ten opzichte van China bestaan". Truman en Churchill hopen dat bin nenkort een accoord aangekondigd zal kunnen worden over de behoefte van Engeland aan extra staalleveranties uit de V.S. en de behoefte der V.S. aan levering van andere grondstoffen met inbegrip van aluminium en tin. Bij d= besprekingen hierover zijn goede vor deringen gemaakt. Geen van beide landen acht het „op dit kritieke ogenblik verstandig de belangrijke stap te nemen om van ge weer te veranderen". „In het belang van de zuinighqid. zowel aan tijd als geld, zijn wij het er over eens geworden, dat de V.S. en het Verenigd Koninkrijk zich zul len verlaten op de geweren en de munitie, die zij thans in voorraad heb ben en produceren". In het belang van een eventuele standaardisatie echter, zijn zij het er ook over eens geworden, dat beide lan den hun nieuwe geweren en munitie slechts op een experimentele schaal zul len vervaardigen, terwijl een gemeen schappelijke poging gedaan zal worden geweren en munitie te ontwerpen, die voor een toekomstige standaardisatie geschikt zijn. De kwestie van het Atlantische com mando wordt nog besproken. „Geduren de de besprekingen zijn wij onder de indruk gekomen, dat het noodzakelijk is, de Noord-Atlantische verdragsorga nisatie te versterken met alle middelen die in ons vermogen liggen en in volle dige overeenstemming met onze medele den. Wij zijn vastbesloten een Atlanti sche gemeenschap te stichten". niiMHMiiiimiiiiiiiiiMMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimMiiiiiiiMiiiiiimiiiiuiiiiiiiHiiiiiiiiiMiMiiiiiiiiiiiiMiiiiiiimiiMiiMiiiiimimuiii y... - Het Noorse vrachtschip Frameggen(2086 ton) is, 'precies een week nadat het anderhalve kilometer ten Zuiden van Petten op de Hondsbossche Zeewering liep, Woensdagmiddag om tien over twee bij vloed met behulp vcm zes sleep boten weer losgekomen en teruggekeerd in zijn element. De „Frameggen", die zijn schroef heeft verspeeld en volkomen stuurloos is, wordt thans naar Den Helder gesleept. Honderden belangstellenden wuiven het schip na. Dezer dagen vermiste een dame uit Wassenaar, die in een ziekenhuis te Den Haag was opgenomen, haar paarlencql- lier, dat een waarde van f 100.000 ver tegenwoordigde. Eerst meende zij het verloren te hebben. Het collier was echter door de 19-jarige verpleegster K. T. gestolen, die het aan een andere verpleegster ter hand had gesteld om dit voor haar te bewaren. De verpleegster K. T. is door de poli tie aangehouden. Zij had aan haar col lega gezegd, dat het vermiste collier een ander was. dan dat zij haar in be waring had gegeven. Het onderzoek in deze zaak is nog in volle gang. daar het niet uitgesloten wordt geacht. dat de zuster nog meer sieraden gestolen heeft en deze aan anderen in bewaring heeft gegeven. Het collier is aan de eigenaresse te ruggegeven. Precies een week, nadat het Noorse schip „Frameggen" twee kilometer be zuiden Petten op de Hondsbossche zee wering liep is dit schip, zoals reeds gis teren in een groot deel van onze oplage kon worden gemeld. Woensdagmiddag bij hoog water om ruim twee uur door een sleepboot van Doeksen uit Terschel ling en twee schepen van de firma Wijs muller uit IJmuiden over de strekdam heengetrokken, waar het Dinsdagavond op vastliep. Bij hoge zee en volkomen stuurloos hangend in de zware trossen is de „Frameggen" naar Den Helder ge sleept om gerepareerd te worden. De honderden belangstellenden op de dijk wuifden schip en bemanning een vriendelijk afscheid toe. De houders van consumptietentjes pakten onmiddellijk hun spullen in. Voor hen was het be richt. dat de Noor weer in zijn element terug was, een tegenslag. De sleepboot Oceaan heeft Woensdag middag bij het maken van een verbin ding nog een aanvaring gehad met de „Frameggen". De voorste mast van de Oceaan knapte af en sloeg overboord. Op deze mast bevond zich de antenne, zodat de radio onklaar raakte. De mar conist van de Oceaan. P. de Boer, liep bij deze aanvaring een gekneusde voet op. Eva Peron, de echtgenote en rechterhand van de dictator van Argentinië, heeft na een zware operatie het ziekenhuis verlaten. Dezer dagen heeft de chirurg Ricardo Finochietto op het presidentieel paleis een onderscheiding ontvangen voor zijn goede zorgen. Men ziet hem hier tussen Eva Peron en haar echtgenoot. Kapitein J. P. Groen, gezagvoerder van het weerschip „Cumulus", wordt 4 Februari zeventig jaar. Voor deze gele genheid wordt de afvaart van de „Cu mulus" op 3 Februari uitgesteld, zodat deze oudste actieve zeekapitein ter' we reld de grote dag thuis zal kunnen vie ren. Hiervoor moest internationaal over leg gepleegd worden, omdat de „Cumu lus" en de „Cirrus" in het internationale systeem van weerschepen op de Atlan tische Oceaan zijn ingeschakeld. Kapitein Groen is een afstammeling van een Schevenings redersgeslacht. Reeds op zijn twaalfde jaar voer hij mee ter haringvangst en zo roestte de liefde voor de zee bij hem in. Thans is hij de oudste zeekapitein ter wereld, nog altijd uiterst actief, fris en kernge zond. „Ik voel me pas veertig", zo be weert hij, „en een mens is zo oud als hij zich voelt Vijfendertig jaar lang, tot aan de oor log, voer deze vitale man voor de rede rij Erhard en Dekkers te Rotterdam. Juist 10 Mei 1940 was hij Rotterdam met een lading graan binnengekomen, en hoewel hij hemel en aarde bewoog om de „Cumulus". Men kan zich geen ge- Het is de „Turmoil" gisteren niet gelukt om de sleeptros, die in de nacht van Dinsdag op Woensdag tijdens een storm gebroken is. opnieuw te bevestigen aan de „Flying Enterprise". Hulpeloos dreef het Amerikaanse vrachtschip af in de richting van Frankrijk. Gisteren, laat in de dag. bewoog de Enterprise zich met een snelheid van een halve tot een hele knoop in Oostelijke richting. Het weer werd gisteren in de loop van de middag en de avond zeer ongunstig voor de „Flying Enterprise". Carlse* bleek uitgeput te raken door alle po gingen, om samen met stuurman Dancy van de „Turmoil", de tros te bevesti gen. Zes tot zeven meter hoge golven over spoelden zelfs de bovenste dekhut. Het schip maakt nu constant een slagzij van 70 graden, tien graden meer dan de vorige dagen. Schepen in de nabijheid meldden, dat men bij tijden in de pijpen van het schip kon kijken. Carlsen en Dancy, die nu zwemvesten dragen, wer den bij een der pogingen, de tros weer te bevestigen, bijna van boord gespoeld. De tragische toestand, waarin de .Enterprise" verkeerde, werd nog ge accentueerd door de wetenschap, dat het schip gisteren al in veilige haven zou zijn geweest, ware de tros niet gebroken. Toen Carlsen en zijn metgezel er in geslaagd waren met metaalzagen de resten van de oude tros te verwijderen, werd besloten de pogingen op te geven tot het weer licht zou worden. Voor het invallen van de duisternis werden aan boord van de „Willard Keith" plannen besproken om de twee mannen in geval van nood van. de „Enterprise" te halen. Carlsen en Dancy hebben opdracht gekregen om. zodra zij merken, dat de „Enterprise" gaat zinken, vuurpijlen af te schieten en van de achtersteven in het water te springen. Het dichtstbijzijnde escor tevaartuig zal hen dan bij het licht van de sterke schijnwerpers van de „Willard Keith" pogen op te pikken. Carlsen is alleen op het dek, als het hoogst noodzakelijk is. Hij en Dancy willen krachten verzamelen voor de hernieuwde pogingen om contact te maken, die bij het licht worden zouden worden ondernomen. In boodschappen, die gewisseld wer den tussen de „Enterprise", de „Turmoil" en de „Dextrous", een zusterschip van de ..Turmoil", en welke opgevangen werden door de kuststations, werd ge sproken over de mogelijkheid om de „Enterprise" met behulp van ketting en anker hedenochtend vroeg naar een haven te slepen. Volgens een zegsman van de Ameri kaanse marine in Londen ging het er hierover, dat de twee sleepboten tussen elkaar een lijn spannen met de „Enter prise" in hun midden. Hierop zouden Carlsen en Dancy het anker moeten laten zakken hetwelk dan zou worden opgepikt door de lijn tussen de beide schepen. Het geheel zou dan enigszins overeenkomen met mijnenvegen. „Het is een gewaagde onderneming, maar het is mogelijk", aldus deze Ame rikaanse marine-zegsman. met zijn schuit weg te komen, over kwam hem toen de 'eerste grote pech van zijn leven. De Duitsers waren hem te vlug af. Hij moest buigen voor de hagel van kogels, bommen en granaten. Aan het einde van de oorlog daagde de pensioengerechtigde leeftijd'. Een bu reaubaantje bij „scheepvaart", dat de kapitein twee jaar waarnam, beviel hem niet. Hij is er nog altijd dankbaar voor, dat zijn grootste kans kwam toen de dienst voor weerschepen werd' opge richt. Dat was een kolfje naar zijn hand. Hij nam zeer actief deel aan de voorbe reiding er van en aan het inrichten van lukkiger mens' voorstellen dan kapitein Groen toen hij als gezagvoerder van dit schip voor het eerst na vele jaren weer de oceaan opvoer. De evoluties van kapitein Carlsen met de „Flying Enterprise" worden van zelfsprekend door kapitein Groen met aandacht en spanning gevolgd. Zelf heeft hij ook eens zo'n „akkevietje", zij het dan veel minder spectaculair, ge had. Daarvoor kreeg hij van Prinses Wilhelmina de „De Ruyter-medaille" En voorts is hij ridder in de orde van Oranje-Nassau. De „Turmoil" verleent op basis van het beginsel zijn diensten ,geen berging. Gesprekken en gedachten gaan vaak gelijktijdig hun eigen uieg geen betaling een gebruikelijke over eenkomst bij de sleepvaart. Dit betekent, dat de sleepvaartmaatschappij geen geld ontvangt, als de „Turmoil" er niet in slaagt de „Flying Enterprise" weer op sleeptouw te nemen of indien het Ame rikaanse vrachtschip zou zinken. De gehele dag patrouilleren in de lucht boven de „Flying Enterprise" Lancaster bommenwerpers, voorzien van rubber reddingboten, welke onmiddellijk zullen worden uitgeworpen als Carlsen zijn lichtsignaal geeft. Inmiddels blijkt uit de radioberichten, uitgezonden door Carlsen, dat hij nog steeds vol goede moed is. Zelden heeft de moed van een man zo gesproken tot de nationale verbeelding van Engeland als nu. Te Falmouth is men begonnen de straten te versieren. Gisteren, toen men nog hoopte, dat de. „Flying Enterprise" in de loop van de nacht zichtbaar zou worden van de rotsen af, stroomden bezoekers de stad binnen om aanwezig te kunnen zijn bij de begroeting. Hoezeer het gehele land meeleeft met de kapitein van de „Flying Enterprise" blijkt uit het feit, dat de redactiebureaux van de nationale Britse dagbladen gisteren de gehele dag door via de telefoon van vreemdelingen drin gende adviezen kregen betreffende mo gelijkheden een nieuw sleeptouw te be vestigen aan de „Flying Enterprise De ruwe zee in het Engelse Kanaal in de richting waarvan het schip dreef trok het bij de snelle wisseling van het getij vanmorgen de andere kant op. De daaruit voortvloeiende tegenstroom heeft het naar het Oosten drijven ten minste tijdelijk tot staan gebracht en vanmorgen dobberde de „Enterprise' nog steeds ongeveer 35 mijl ten Zuid- Oosten van de lichtboei van Lizard en net een dag verwijderd van de veilige haven van Falmouth. Het weer is nog altijd slecht. Vanmorgen is de grote reddingboot van Falmouth uitgevaren om zich bij het konvooi aan te sluiten. uismoeders: gebruikt niet te veel was bij het onderhouden van het zeil. Als het zeil te glad wordt en iemand de voet zet op een matje of kleedje, dat er op ligt, is het gevaar groot, dat hij uitglijdt en lelijk terecht komt. Wrijft voorts de dorpels niet met was in: als ge wist, hoe vele onge lukken al door gladde dorpels zijn ver oorzaakt!Overigens, weet ge. dat er soorten was bestaan, die geen glad heid tot gevolg hebben? Antislipwas heten zij. En als ge de W.C.-bak met bleekloog schoonmaakt, weest dan niet te ongeduldig. Want wanneer het u niet gauw genoeg gaat en ge doet er zout zuur bij, komt er chloor in de lucht, die ge inademt, met als gevolg be nauwdheid, bronchitis en soms zelfs be wusteloosheid. Doet ge het vaatwerk met een oplossing van een of ander chemisch afwasmiddel, gooit dan niet te veel van dat middel bij het water: ge zoudt een huidaandoening, eczeem, kun nen oplopen. Denkt ge er verder aan. dat de roeden van de lopers op de trap lang genoeg moeten zijn en de ogen, waar de uiteinden van de roeden in worden gestoken, niet te ver van el kaar mogen zijn verwijderd? Doordat dit wordt vergeten, vallen vele mensen van de trap. En als ge met een emmer bezig zijt en er wordt gebeld, zet dan, alvorens open te doen, de emmer zo weg, dat een ander er niet de benen over breekt. Intussen zijn mannen vaak even on voorzichtig als sommige huismoeders. Hoevele arbeiders laten te verwerken of verwerkt materiaal of gereedschap in fabriek of werkplaats in de weg staan, zodat een ander er een val over doet? Het komt voorts helaas nog veel te veel voor. dat in een fabriek de gangpaden op de grond niet zijn afge tekend en geen actief toezicht zorgt, dat de looppaden vrij blijven. Iets anders: ge kent de schrikdraden, die. onder lage stroomspanning, de weilanden omgeven, zodat koeien en schapen niet van het land af raken. Natuurlijk moet de stroom laag zijn en dus getransformeerd worden, maar tel kens weer gebruikt iemand het stop contact met 220 volt. waardoor dieren worden gedood en kinderen en volwas senen gevaar lopen. Denkt ook aan het gele gevaar: dat van de bananen- en sinaasappelschil len, achteloos op straat geworpen en waardoor men, als men er over uit glijdt, een leli.ike smak kan doen. En opent, als ge met de trein het station van de plaats uwer bestemming binnenrijdt, niet te haastig de deur. Van tijd tot tijd leest men, dat iemand, die zich verbeeldde, geen seconde te kunnen wachten, tussen perron en rails of (wat natuurlijk nog veel erger is) op de rails is terechtgekomen. Fabrieksmeisjes, wat zijt ge toch coquet! Gij weigert, de muts te dragen die moet voorkomen, dat de machine in de nabijheid waarvan ge werkt, uw haar grijpt. Of ge draagt de muts zo boog en schuin op het hoofd, dat zij u misschien goed staat, ja. maar niets te gen ongevallen helpt. Als er een onge luk van komt. kunt ge wellicht nooit meer aan uw zucht tot behagen vol doen! IJdel zijn zulke meisjes, vindt ge niet, mannen? Maar zijn velen uwer niet even onverstandig? Over het alge meen weigeren arbeiders, die werken aan slijpmachines of aan andere ma chines. waar metaalkrullen af spatten, een schutbril te dragen. Hij staat zo raar, menen zij! Honderden mensen zonder bril krijgen een vuiltje in het oog. Vaak laten zij het vuiltje niet eens op de juiste wijze verwijderen. Narigheid en arbeidsverzuim tot schade van de productiviteit zijn het gevolg. In Amerika geeft men de arbeiders in vredesnaam maar een gewone bril met grote glazen. Er zit dan wel geen rand om de glazen, zodat zo'n bril niet zo goed werkt als een schutbril. maar de arbeiders dragen zo'n bril ten minste en de gevaren zijn dan althans minder groot dan als de arbeiders ge heel onbeschermd zijn. Een fabriek in Nederland heeft er nu een proef mede genomen, met succes. Doch een schut bril zou beter zijn. O, hoe coquet zijn vele mannen! Van belang is Eerste Hulp Bij Onge lukken. ook in het huisgezin. Huisvrouwen kunnen niet allen ge- De voormalige Franse premier Geor ges Bidault heeft gisteren een informa tieve opdracht tot regeringsvorming aan vaard. Gisteravond heeft Bidault bespre kingen gevoerd met partijleiders. Een verslaggever vroeg gisteren tijdens een film- première o.un mevrouw Churchill, of zij al iets van haar man uit Washington gehoord had. Hij schrijft me nooit, alles wat ik over hem weet lees ik in de kran ten", was haar antwoord. Te jong Een woedende vader stapte te Vasteras (Zwe den) de kerk binnen, waar zijn 20-jarige doch ter in het huwelijk zou treden. Hij onderbrak de kerkdienst en beval haar naar huis te gaan. „Je bent nog te jong om te trouwen", zei hij. De bruid ging gedwee met hem mee. Bewusteloze vogels De douane heeft te Dur ban in Zuid-Afrika 34 ge chloroformeerde Zuid- Amerikaanse wilde vogels in beslag genomen, die ontdekt waren in kleine zakjes, welke om her middel hingen van een juist gearriveerde vogel verzamelaar. De douane vond de man opvallend gezet. Bij onderzoek werd de bewusteloze contra bande ontdekt. De chlo roform was gebruikt om te beletten, dat de vogels beweging of geluid zou den maken. Bankoverval onder hypnose? Vorige zomer is er een overval gepleegd op de Landbouwersbank te Ko penhagen, waarbij twee bankbeambten werden gedood. Volgens het Ko- penhaagse blad „Politi- ken" heeft deze zaak nu een sensationele wending gekregen, daar gebleken is. dat de dader waar schijnlijk onder hypnose heeft gehandeld. Zelfs zou hij gedurende een deel van de tijd, die hij in de gevangenis heeft door gebracht, nog onder In vloed van zijn hypnoti seur zijn geweest. Volgens een politiedeskundige zou de hypnotiseur deze in vloed door middel van brieven hebben kunnen behouden. De man op de „achter grond" is gearresteerd. oefende E.H.B.O.-ers zijn, maar moeten wel voor het geval, dat een gezinslid een wond heeft opgeiopen, zodat infec tie dreigt, een flesje jodiumtinctuur en een doosje met verbandmiddelen, leuk oplast. enz., bij de hand hebben en de wond kunnen verbinden. e hierboven vermelde voorbeel den van onvoorzichtigheid, waar door iemand een ongeluk veroor zaakt voor zichzelf of anderen, kunnen met tientallen andere worden vermeer derd. Maar wij hebben de belangrijke rol. die de onvoorzichtigheid als oor zaak van ongelukken speelt, voldoende duidelijk gemaakt. Een controlerend geneeskundige van de Arbeidsinspectie zeide ons onlangs: Men kan niet zeg gen. dat elk ongeval door onvoorzich tigheid wordt veroorzaakt, maar wel, dat in het overgrote deel van de onge vallen onvoorzichtigheid een factor is. Blijkens de Ongevallenstatistiek van de Rijks-Verzekerings-Bank werden in 1947 ruim 43.000 bij de Bank aange geven ongevallen veroorzaakt, doordat mensen een val deden van ladders en trappen, door of uit zolder-, kelder- en hijsgaten, in scheepsruimen of van steigers of doordat zij struikelden of uitgleden. Daarvan hadden bijna 3.600 ongevallen een invaliditeit van meer dan 6 weken en 64 ongevallen de dood tot gevolg. Tengevolge van verwonding door uit stekende spijkers, door het afspringen van splinters en spanen bii het slijpen enz. en door het stoten tegen hinder nissen vonden in 1947 ruim 78.000 bij de Bank aangegeven ongevallen plaats, waarvan bijna 1.500 met invaliditeit van langer dan 6 weken en 5 met de dood als gevolg. Het vallen van gehesen voorwerpen en van materiaal en gereedschap ver oorzaakte in 1947 ruim 11.000 bij de Bank aangegeven ongevallen, waarvan 852 met meer dan 6 weken invaliditeit en 32 met dodelijke afloop. Brengt eens een bezoek aan het Vei ligheidsmuseum. Hobbemastraat 22, Amsterdam, geopend van 10 tot 4. des Zondags van 1 tot 4 uur. Gij leert daar op een machtig interessante manier, wat kan worden gedaan tot bevorde ring van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen, enz. En weest zelf voorzichtig! Bedenkt, wat bovenvermelde cijfers betekenen aan verlies van arbeidsproductiviteit, aan millioenen guldens voor uitkerin gen en renten en voor geneeskundige hulp en (dit is het ergste i aan pijn en zorg en leed. soms leed. dat levenslang duurt, soms leed om een onherstelbaar verlies. Zoudt ge dan niet uw uiterste best doen. dat nooit een ongeluk door uw schuld worde veroorzaakt? A. J LUIKINGA. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Vrijdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Zachter, vooral des nachts. Zon: 8.44—16.51 Maan: 15.45—8.51 Woensdagavond is een ongeveer 55- jarige wielrijder op de kruising Stad houderskadeHemonylaan, te Amster dam, door een automobilist aangereden. De man werd zeer ernstig gewond in het Onze Lieve Vrouwegasthuis opge nomen, waar hij na aankomst is over leden. De automobilist, die met grote snelheid door het gele licht is gereden, rook bij zijn aanhouding zo deelde de politie mede naar sterke drank. De gehele Koninklijke Familie heeft Woensdag in de Vorarlberg per auto een uitstapje gemaakt naar Zurs. om daar de ski's onder te binden. Prinses Mar griet toonde hierbij dat de fraaie pres tatie, die zij enkele dagen geleden bij en slalom-afdaling leverde, geen „uit schieter" was, want in Zurs maakte Zij de afdaling zonder ook maar een enkele keer te vallen. De Prins maakt gemid deld vijf afdalingen per dag. Woensdagmiddag heeft oe Koninklij ke familie een bezoek gebracht aan het huis van de skileraar van de Koningin. Funder, waar naar ouder gewoonte de „Jause" (koffiemaaltijd) werd gebruikt. De tocht naar het huis van de heer Fun der werd' per arreslee gemaakt. Het m.s. „Celebes" van de Stoom vaart Maatschappij .Nederland" is naar Indonesië vertrokken met de meest unieke deklast, welke een schip in de historie van de Maat schappij heeft vervoerd. Aan boord bevinden zich 2 locomotieven met tender, één personenrijtuig, 4 ha venbootjes, 2 laadboten van de S. M. N„ één goederenwagen, één K. P. M.-lichter en nog een kléiner vaar tuig. Voor verdere variatie in de lading zorgden 40 koeien. Deze haan, sieraad op een tentoonstelling te New York, filosofeert over het probleem: het ei en ik. Naar verluidt zou het bestuur van de Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht voor nemens zijn in September a.s. in de Ahoyhallen te Rotterdam een grote beurs te organiseren voor de voedingsmiddelen industrie. Van de zijde van de directie van de Ahoyhallen kon men ons dit be richt echter nog niet bevestigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1