ENERGIEBEDRIJF: levensader voor Haarlems industrie Stoomketels verslinden 170 ton kolen per dag Kath. H.B.S. voor Meisjes Post voor militairen Taxi? 18000 De Groene Tafelnog steeds zijn hoogste prestatie DE WEEK IN STAD EN STREEK OPENBARING VOOR JONGERE GENERATIE a Electrisch leven aan zijden draad tijdens piekuren altijd wint ijl s ïs De straatverlichting Voor ƒ1150 papier gestolen m BRIEVEN VAN Ballet van Kurt looss in Haarlem SNACK BAR Agent tegen de grond geslagen Si sanjfo ZATERDAG 12 JANUARI 1952 PAGINA 2 Burgerlijke Stand PAROCHIëLE MUZIEK AVOND TE BLOEMEND AAL Verkeerslichten op hoek Zijlstr.Ged. Oude Gracht Uitbreiding Hin's kousen- fabrieken Twee auto's tegen elkaar vmmmA - $||pp^ Vechtpartij in Velsen Dader voor de Haarlemse politierechter hü Priesterfeest pater De Winter Beurs van New York n/t HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten Burgerlijke Stand g, Zondagsdienst 2), Hoeveel Haarlemse industrieën, waarover wij in onze serie reeds geschreven hebben en nog zullen schrijven, zijn er niet afhankelijk van dat ene grote com plex aan de Harmenjansweg, het gemeentelijk energie-bedrijf? Vandaaruit wordt de kracht geleverd, die electro-motoren doet draaien en lampen doet branden. De talrijke grote en kleine industrieën in onze stad vragen veel van deze kracht, al is het dan niet altijd op dezelfde tijden. Op ieder moment van de dag echter moet de electriciteitscentrale in staat zijn om het gevraagde te leveren. Deze past zich geheel aan de optredende electrische belastingen aan. Ook de huis vrouw, die thuis een knopje omdraait en dan zonder meer verwacht, dat er een lamp gaat branden, ondervindt de gedienstigheid van de enorme machines, die daar in Haarlem-Oost dag en nacht in de weer zijn onder het wakend oog van de technici. Deze weten wat hun turbogeneratoren aan kracht kunnen opbrengen en zorgen ervoor, dat ze tijdens de piekuren niet overbelast worden. In dit energie-bedrijf is echter nog een belangrijke afdeling, de gasfabriek, die een uitgestrekt rayon van gas voorziet. Het product gaat verder dan Haarlem en omgeving en komt tot in Zandvoort en Haarlemmermeer. Men kan hier spreken van een regionale gasvoorziening. Op beide afdelingen van dit Haarlemse bedrijf, dat niet alleen energie ter plaatse produceert, maar ook ver buiten de stad distrihueert. werken ongeveer 450 mensen, van wie 194 in de buitendienst en 236 in de binnendienst. leerd worden. Zij worden verhit met het gedeelte van de cokes, dat overblijft na het destillatie-proces. De rest van de cokes gaat naar de brandstoffen- handelaren. Bij de destillatie van de ko len ontstaat koolgas, dat na koeling en zuivering wordt opgespaard in de gashouders. In tegenstelling met de le- De kolentoevoer speelt bij het in wer king houden van de electriciteitscen trale en de gasfabriek een grote roL Per dag verbruikt de centrale 170 ton kolen, die per. schip en 's winters ook wel per trein aangevoerd worden. Langs het Spaarne staan enorme kranen, die in een tijdsbestek van acht uur gemak kelijk 1200 ton van de z.g. magere noot jeskolen aan land brengen. Een vol automatische hangbaan zorgt voor het verdere vervoer naar het kolenpark. Handkracht komt er niet aan te pas. Alle transport gaat met gemechaniseer de werktuigen. Transportbanden bren gen het „zwarte goud" naar de vijf stoomketels, die grote hoeveelheden verslinden. De stoomkracht, die vrij komt, zet turbines in werking, waarvan er twee elk een vermogen hebben van 18000 PK. Deze zijn gekoppeld aan ge neratoren, die uiteindelijk electriciteit opwekken. In dezelfde afdeling waar deze stroomopwekkers dag en nacht draaien, bevindt zich ook de schakel- wacht. Hier controleert men van mo ment tot moment of er voldoende elec triciteit geleverd wordt om aan de vraag te kunnen voldoen. Met een een voudige handgreep kan de verantwoor delijke man, die vele meetinstrumenten in de gaten moet houden, de productie opvoeren, maar ook verminderen. Tijdens de piekuren vraagt de z.g. registrerende kilowatt-meter die elk moment van de dag de electrische belasting aangeeft, zeer veel aandacht. Twee keer per dag in de week 's morgens rond acht uur en 's avonds tegen zeg uur geeft de grafiek van het stroomverbruik een zeer grote stij ging aan, omdat het werk in de be drijven en de schemering op die uren een zeer groot electriciteitsverbruik vergen. Die ..grafische piek" moet men de baas blijven, 's Zondags, als de fabrieken niet draaien en de kan toren en winkels niet open zijn, ziet de grafiek er geheel anders uit. Voor Haarlem en Heemstede, dat ook van de centrale electriciteit betrekt, is in deze wintertijd het verbruik door de week 's morgens 18000 kilowatt, ter wijl 's Zondags op dezelfde tijd maar 6000 kilowatt wordt afgenomen. De grafiek geeft elke plotselinge veran dering in de vraag naar electrisch vermogen weer. Het passeren van de tram Amsterdam-Zandvoort kan men er op aflezen. 's Nachts is het stroomverbruik na tuurlijk zeer gering en dan zijn ook niet alle stoomketels en generatoren in werking. Maar tegen zes uur 's morgens wijkt de registreer-stift van zijn rechte baan af en tekent de bekende piek op het langzaam afrollend papier. Dan be ginnen ook de wijzers op de meet instrumenten te zwaaien. De turbogene ratoren, die in de nachtelijke uren heb ben stilgestaan, moeten er aan te pas komen om de productie in evenwicht te houden met het toegenomen verbruik. Al is dit winterseizoen, waarin van strenge koude nog niets te merken viel, gunstig voor de stroomafname. toch kunnen de electriciteitsverbruikers in Haarlem en Heemstede nog in grotere mate meewerken aan de piekbeperking. Wanneer 40000 Haarlemmers om een voorbeeld in cijfers te noemen 's avonds in plaats van twee schemer lampen van 50 watt ieder er maar één zouden aandraaien, betekende dat voor het energie-bedrijf een vermindering van belasting van 2000 kilowatt. Geluk kig is het nog niet zover gekomen, dat van het afschakelingsprogramma ge bruik moest worden gemaakt. Tot het uitschakelen van stadsdelen gaat men slechts over in uiterste noodzaak en dan nog zodanig, dat slechts een kleine schade het gevolg ervan is. De distributie van electriciteit ge schiedt via kabelnetten. Hoogspannings kabels brengen de stroom naar de transformatorhuisjes, waar de spanning van 6000 volt verlaagd wordt tot 380 volt (voor electro-motoren) en tot 220 volt (voor lampen), waarna de aftak kingen voor verdeling in de stadswijken zorgen. De centrale levert ook een ge deelte van de stroom, die de Neder- landsche Spoorwegen in Noord-Holland nodig hebben. Sinds kort is er ook de levering van stoom voor industrieel gebruik in de directe omgeving van het energie bedrijf en aan de andere afdeling, de gasfabriek, die zelf geen eigen stoom ketels meer heeft en waar het product als hulpmiddel wordt gebruikt. In de gasfabriek zijn 40 hellende ka merovens. waarin de gaskolen gedestil- De Haarlemse politie .heeft eergisteren twee Haarlemmers aangehouden, de 30- iarige koopman M. A. C. en de 38-jarige koopman F. J. v. N„ die ervan ver dacht werden 380 kilogram nieuw papier ter waarde van 1150 geheeld te hebben. Het papier was gestolen door een 34- jarige chauffeur E. F. en een 23-jarige bakker G. A. v. G„ beiden uit Haarlem, ten nadele van een drukkerij in de stad. De hoofddader was de chauffeur, die op een drukkerij werkte, welke een geza menlijke papieropslagplaats had met het benadeelde bedrijf. Het papier is in de loop van een paar weken gestolen. GEBOREN: G. G. Metselaar-Lablans. z.; A. Krot-Koper, z. OVERLEDEN: ,T. in 't Veld. 70 j., U- dijk; P. E. Wildschut, 69 j., Crayenes- terlaan; W. A. van Zanten. 73 j., Ke- r.aupark; C. M. Hoogland, 42 j., Eerste Hceerwoerddwarsstraat; C. H. v. d. List, 1 mnd.. Kamperlaan. vering van electriciteit, die onmiddel lijk geschiedt, wordt gas gedistribu eerd uit een steeds aangevulde voor raad. Met behulp van de gashouder kan zo het spits verbruik van gas tijdens de kookuron 's middags en 's avonds opge vangen worden. De voorraad in de gas houders wordt niet alleen op peil ge houden door aanvoer uit het energie bedrijf zelf. In een gedeelte van de gasbehoefte. ongeveer 25 pet., wordt voorzien door de Hoogovens. Behalve het koolgas produceert de fabriek ook nog watergas, dat verkregen wordt door stoom over gloeiende cokes te laten gaan. Verder ontstaat er bij de zuive ring van het geproduceerde gas nog een tweetal bijproducten. koolteer, als grondstof voor chemische producten, en ammoniak, dat op het bedrijf verwerkt wordt tot huishoud-ammonia. Het gas- buizennet strekt zich ver buiten de stad uit. Regulateuren houden een constante druk op het gas. Deze druk wordt bij de straatverlichting tevens gebruikt om de gaskousjes aan te steken. Ergens in de fabriek laat men de druk plotseling groter worden, waardoor een automaat in de lantaarn gaat werken en het kous je begint te gloeien. Met eenzelfde plotselinge druk doet men de gasver lichting 's morgens uit. Controleurs houden de verlichting In de stad steeds in het oog. Wanneer er ergens in een stadswijk een lantaarn niet werkt, kan dat verschillende oor zaken hebben. Bij de electrische ver lichting is het aantal storingen minder. De mensen van de buitendienst hebben echter werk genoeg, niet alleen om voortdurend te controleren, maar ook om nieuwe leidingen aan te leggen. De meters in de stad worden ook steeds in de gaten gehouden. In het bedrijf is een aparte werkplaats voor reparatie van meters. Er is een goede controle op de juiste werking van de instrumenten, die de mensen van de incassodienst de nodige gegevens verschaffen. De electrische centrale, die- Haarlem en Heemstede van electriditeit voorziet en ook een gedeelte van de stroom levert, die de Nederlandsche Spoorwegen in Noord-Holland nodig hebben. Door do leidingen (rechts) komt de stroom in de turbines, die gekoppeld zijn aan de generatoren (links). Op de voorgrond is de schakel-wacht, waar meetinstrumenten van moment tot moment het stroomverbruik aangeven. Vooral tijdens de piekuren worden zy nauwkeurig in do gaten gehouden In Uw blad van Woensdagavond vind ik een artikel over de bijzondere lycea in Haarlem. U schrijft daarin, vet ge drukt, dat de bijzondere lycea in geen enkel opzicht behoeven onder te doen voor de openbare. Ik ben het, wat de opleiding van meisjes betreft, helemaal niet met U eens. Het is een feit. Jat een meisje waarvoor men R.K. Middelbaar Onderwijs verlangt, in Haarlem niet de zelfde kansen heeft, dan het niet-ka- tholieke. Zeker, wij hebben een R.K. Lyceum voor meisjes, maar daaraan ontbreekt een afdeling H.B.S. A en B. Het meisje, dat later haar studie wenst voort te zetten aan een universiteit, kan terecht op het gymnasium. Het meisje met middelmatige capaciteiten en grote ijver en het meisje, dat terwille van standing een algemene ontwikkeling moet hebben, kan terecht op de M.M.S. Maar voor het meisje met de goede en zeer goede capaciteiten, dat geen gym nasiale opleiding ambieert, zult U tever geefs de geschikte opleiding zoeken Noodgedwongen volgt het, als de ouders het R.K. onderwijs trouw willen blijven, de M.M.S. terwijl het in dezelfde tijd en met dezelfde kosten het meer waarde volle H.B.S.-diploma kan behalen. Men heeft het wil eens willen doen voorko men, dat de H.B.S. een speciale oplei ding voor jongens zou zijn en gelijk waardig daaraan, de M.M.S. voor meis jes. Uit de onderwijsnota van Minister Rutten blijkt dit helemaal niet. Ook hij stelt M.M.S. en A.M.S. beneden de H.B.S. Het is daarom onbegrijpelijk, dat de ka tholieke meisjes in een groot wooncen- trum als Haarlem, niet de gelegenheid hebben, een H.B.S.-opleiding te krijgen Daarom volgen ze noodgedwongen het onderwijs op de neutrale H.B.S. Nederland industrialiseert. Steeds meer meisjes vinden hun weg naar kantoor. De vraag of dit een specifiek vrouwelijk beroep is. fs nu niet aan de orde. Ik laat alleen de feiten spreken. Van katholieke zijde moet hiermede rekening gehouden worden bij de op leiding. Niet alleen bij de avondscholen, maar ook bij de dagopleiding. Ik wil niet beweren, dat ieder M.M.S.-meisje naar kantoor gaat, maar toch zijn het er veel. Waarom moeten zij op kantoor achter staan bij hun collega's, die H.B.S. hebben. De M.M.S. is een geschikte ta lenopleiding, maar geeft van de han delsvakken niets. Haarlem is achter met de opleiding van meisjes en in bepaalde kringen schijnt men dat niet in tp zien. Wat kleinere plaatsen als Heerlen, Deventer, Gouda, Roosendaal, Nijmegen, Maas- richt. Alkmaar hebben, is hier zeker op zijn plaats. Veel ouders ontbreekt het aan objec tieve voorlichting. Zij beschouwen de M.M.S. als gelijkwaardig aan de H.B.S. voor meisjes. Mede door het ontbreken van onderwijs in de handelsvakken is ze dit niet. Men beseft dit vaak pas na het behalen van het diploma bij het zoeken van een werkkring. Sinds 1 Januari j.l. is de portvrijdom voor militairen opgeheven, evenals het gereduceerde tarief voor post aan mili tairen overzee. Deze maatregel houdt in. dat het onze jongens onmogelijk wordt gemaakt een ook maar enigszins behoor lijke correspondentie met thuis te blijven onderhouden. Ter illustratie het volgende: Mijn zoon dient als Marinier op Nieuw-Guinea. Hij schreef tot nu toe pl.m. 5 a 7 brieven per week naar huis en wij naar hem. Eovendien correspondeerde hij met fa milieleden en vrienden. Gezien het feit dat hij voortaan 55 cent voor iedere brief moet plakken, wordt hij gedwongen zich in dezen dras tisch te beperken, terwijl het contact met thuis en Vaderland van zulk een ontzag lijk belang is. Deze jonge knapen doen hun plicht tegenover hun Vaderland onder de moeilijkste omstandigheden, zodat veel post van huis voor hen een levensbehoefte is. Ook voor ons betekent de opheffing van het gereduceerde tarief een ver hoging van 1000 pet, want terwijl het porto is verhoogd van 10 tot 55 cent, is het toegestane gewicht per brief verlaagd van 10 tot 5 gram. Ik vraag mij af, of. daar het Neder landse volk reeds zulke enorme kapi talen moet opbrengen voor zijn Defen sie, deze enkele honderden guldens, die op deze manier worden bezuinigd, een wezenlijk verschil maken. In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan ir> Bloemendaal vond Vrijdagavond een parochiële muziekavond plaats, waar aan medewerkten de gecombineerde Herenkoren van de Drievuldigheids- kerk en der hulpkerk, het dameskoor „St. Caecilia" en het parochieel jon genskoor. Het geheel stond onder lei ding van Kees Bornewasser. terwijl de begeleiding in handen berustte van Jan Krouwels. Zoals de zeereerw. heer pastoor L. Beune in zijn openingswoord reeds op merkte. kunnen wij deze uitvoering eigenlijk beter niet beschouwen als een concert, maar als een parochiële mu ziekavond, tot stand gebracht door eigc:- krachten. Een ieder, die weet wat het zeggen wil te werken met kerkkoren en neven instanties. ondervindt hoe moeizaam deze weg in vele gevallen kan zijn. Men heeft rekening te houden met allerlei omstandigheden van diverse aard. Te meer respect dwingen de resultaten af, die Kees Bornewasser in de korte pe riode dat hij hier nu werkt, reeds wist te bereiken. Ook hem worden de moei lijkheden niet bespaard zelfs op een avond als deze niet. De zaal van het Jeugdhuis gaf aan de zang niet veel mee. waaraan de gordijnen op het po dium debet waren. Inplaats van een warme orgelbegeleiding, moest men zich in sommige werken behelpen met een magere piano. En toch deed alles sympathiek aan. Daar was allereerst een, zij het eenvoudig, maar smaakvol programma. De klan^ van de diverse ensembles was grotendeels beschaafd, en men'kan merken, dat hier. voor zo ver mogelijk, serieus gewerkt wordt. Natuurlijk, er zijn nog vele dingen voor verbetering vatbaar, vocaal, technisch en vooral meer expressiemogelijkhe den. Dit is echter een kwestie van tijd en geduld. Zonder in détails te kunnen treden, noemen wij even afzonderlijk het veelal fris zingende jongenskoortje, dat het zeker in een meer gunstige ruimte, inzake de acoustiek goed zal doen. Jan Krouwels begeleidde een en ander accuraat. Kees Bornewasser liet zich nog horen in piano-soli. Door de droge, nuchtere klank der piano kon men zich helaas geen juist oordeel vor men over de kunstzin van Bornewas- ser's pianospel. Wat er wel viel te con stateren. was, dat Kees Bornewasser beschikt over een gedegen technische pianistiek. Om op een dergelijk instru ment o.m. Chopin's Ballade in g, nog zo helder en technisch verzorgd te spe len. moet men wat in zijn mars hebben. Het geheel bezette zaaltje was niet karig met het geven van applaus. JAN LAARVELD Advertentie BIOSCOPEN: Rembrandt: De melkweg heeft geen we genwacht (a.l.) 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: Ket ding van een andere wereld (18 j.) 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Morgen is te laat (14 J.) 2, 7 en 9.15 uur: Za, en Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Samson en De- lila (18 2.30 en 8 uur; Zo.: 2, 5 en 8 u. City: Three little words (14 1.2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: In de schaduw van de misdaad (18 J.) 2.30. 7 en 9.15 uur. Mi nerva: rWaarom Millie trouwde (14 i.) 2.30, 7 en 9.15 uur: Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Ma.: 2.30 en 8.15 uur. Zaterdag 12 Januari: Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „Mijn zoon Roy", 8 uur. Zondag 13 Januari: Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „In Londen staat een huis 8 uur. Concertgebouw: Bonte Avond met Lou Bandy, 8 uur. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse apotheken wordt waargeno men door: Th. A. Klinkhamer. Koninginne weg 69. tel. 11596; Grijseels Van Hees. L. Veerstraat 19. tel. 11000; Frans Kals- apotheek, Fr. Halsplein 1, tel. 11180. ZIEKENVERVOER; Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9. tel. 11990; Margriet. Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co. Raad huisplein 7. tel. 28523. Op de hoek van de Zijlstraat en Ged. Oude Gracht zijn verkeerslichten ge plaatst. Binnenkort zal de verkeersagent, die nu op de drukke uren van de dag het verkeer ter plaatse regelt, zijn-taak kunnen overlaten aan deze verkeers lichten, die op het ogenblik nog niet in werking zijn. Architect C. C. van Beaumont, te Haarlem, heeft namens de directie van de Kousenfabrieken Hin N.V. alhier na onderhandse aanbesteding gegund aan de laagste inschrijfster. de N.V. van Werven's Timmer- en Aannemersbedrijf te Amsterdam, het vergroten van een Cotton-ruimte voor het fabriceren van damesnylonkousen. Donderdagavond om kw. voor acht kwa men twee auto's op het kruispunt Bron- steeweg en Lanckhorstlaan met elkaar in botsing. De bestuurders werd het uit zicht belemmerd door een autobus, die aan de stopplaats, op de Bronsteeweg stil stond. De auto's liepen schade op. maar kon den op eigen kracht verder rijden. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Advertentie s VIRGINIA s y ;.i ï'WirtL Advertentie Het kon niet anders, of de gevestigde faam van Kurt Jooss en zijn ballet groep moest ook in Haarlem een stampvolle schouwburg verzekeren. En laten wij er aan toevoegen: met alle recht. Een andere generatie heeft de kennisma king met de troep van Jooss nog eens stevig vernieuwd, de jongeren hebben twee uren lang geboeid en volkomen onder de indruk dat dansspel aan zich voorbij Hen trekken, een spel, dat voor hen een openbaring moest zijn. Zo is het ons, gelukkig nog tot een jongere generatie behorend, tenminste gisteravond vergaan. Wij kenden Jooss tot op heden alleen maar van horen-vertellen en het was ons reeds een vreugde niet de desillusie te moeten beleven van de man, die zijn hooggespannen verwachtingen als een kaartenhuis ziet instorten. Het heet, dat de troep zich heeft ver nieuwd en wellicht kan dan het be zwaar worden gemaakt, dat de reputa tie van Kurt Jooss nog steeds gebonden blijft aan de balletten „Wereldstad 1926" en „De Groene Tafel", waaraan hij in zijn vooroorlogse dagen zijn groot ste successen dankte. Van vernieuwing zou dus vrijwel geen sprake zijn, maar dan is het toch opvallend, hoe nu op zijn repertoire twee balletten prijken „Fan tasie" en „Colombinade", die in opzet en stijl sterk afwijken van de reeds ga- noemde. Hier heeft het probleem of zo men wil, het drama plaats moeten maken voor het zorgeloze feest, voor de dans-om-de-dans. En daarin tekent zich de sfeer van onze dagen ten duidelijkste af, een sfeer in de geest van „neem het ervan, morgen is het misschien te laat. Dit in tegenstelling met de bedacht zaamheid van vroeger dagen, welke ove rigens niet verhinderen kon, dat op een goede dag de wereld in brand stond! Maar intussen werden wij gisteravond Speciaal in: adres Loempia Nasi Goreng Bami Goreng sn Satee STATIONSPLEIN 6 Tel. 21750 Misschien gaat het u als zove- len. De talrijke nieuwjuars- redevoeTmgen, die met veel, weinig of zonder voordracht worden uitgesproken, wilt u laten voor wat ze zijfi, maar u bent net 'n tikkeltje te nieuwsgierig om dit voornemen gestand te doen. De kop pén-redac teur van de kramt dat is een man, die ongestraft eil ongemerkt van een vlo 'n olifant moet kunnen maken zorgt wel voor het opwekken van de interesse* der lezers en lezeressen en als in de tekst dan af en toe 'n stukje vet gezet is, kan de lezer er niet meer afblijven. Burgemeesters putten zich uit om het prettige en vervelendi van hun gemeente- bekend te maken, de president van de Kamer van Koophandel had achttien getypte vel len nodig qm een beeld te geven van handel en industrie in ons rayon en verder zijn er dozijnen toespraken gehouden, die niet in aanmerking komen om afgedrukt te worden, ai was de inhoud nog zo interessant. De sociëteit „Vereniging" bekijkt de we reld met nieuwjaar altijd poëtisch. Prachtige rijmen vloeien er dan uit de pen van de voorzitter. Ziehier 'v proeve: „Zouden de machtigsten der aarde niet vaak hetzelfde voelen en Churchill, Eisenhower. Tru man, Stalin soms niet in bed liggen te woelen?" Ik heb het altijd oneerlijk gevon den tegenover de sprekers, die hun wensen uitspraken, dat voornamelijk burgemeesters met hun stijlbloempjes in de krant komen. En daarom zijn in deze rubriek eens anderen aan bod gekomen. Rede van de Inspecteur der Be lastingen: „Dames en heren. In het afgelopen jaar, dat achter ons ligt en voorbij is gegaan, ben ik er diep van doordrongen geweest, dat de belas tingen eenvoudig niet waren op te brengen. Ik kon het persoonlijk niet bolwerken en moest mij zelf herhaal delijk aanmaningen zenden, om niet te spreken van de deurwaarder. Hi verleende mijzelf daarom uitstel. Eerst betalen, dan protesteren en na jaren geld terug krijgen als de „belastingen" daar beslist niet meer onder uit kunnen, is ook in het afge lopen jaar richtsnoer geweest voor do heer Symen. Is er veel ontdoken? God weet het. Slechts indien de zon- denleer op dit gebied belangrijk ge wijzigd wordt, zullen onze opspo ringsambtenaren minder intelligent behoeven te zijn". De bloemenkoopman op de- Maan- dagmarkt sprak als volgt: „In het jaar 1951 gingen de bloe men weer vlot van de hand, onder het motto: „Nul, ik hou 'n bokkie". Al was de kwaliteit van Flora's kin deren met slecht, ze werden verkocht door mijn verhaaltje, dat zestigmaal vernieuwing nodig had. Wat ik heb ontvangen en uitgegeven, gaat nie mand wat aan. Wij blijven pleiten voor verlaging der marktgelden en voor mooi weer op Maandag." „Gemengde gevoelens bezielen me", onthulde de directeur van de Stads reiniging. „Als de mensen niet eens de straten rein houden, hoe moeten ze dan thuis zijn? In 1951 overtrof het onzichtbare vuil nog altijd in belang rijke mate het zichtbare. Over het algemeen blijkt de bevolking wel graag haar vuil kwijt te raken". „Wij hebben nog steeds ivat in de melk Ie brokkelen", zei een anti-saneerder, die met 'n bord op z'n melkwagen rondrijdt, waarop staat: „Uw vrijheid wordt b ereigd door de melksane- ring". „Overziet ons comité zijn ver richtingen over het gestorven jaar, dan is er reden tot blijdschap. He laas, kunnen de anti-saneerders geen lid worden van de A.R.K.A., de prin cipiële organisatie der ambtenaren. Overigens zien wij de toekomst met zorg tegemoet, tegelijk met ministers, kamerleden en burgemeesters". „Wat 'n kunst", verklaarde de voorzitter der Federatie van alle Haarlemse kunstenaars. „Wat. 'n kunst en vlieg werk was er weer nodig om in 1951 elke heilige zijn kaarsje te geven- Het individu verachten nog steeds verschillende leden, maar omgekeerd kan dit ook het geval zijn. Er wordt daartoe een enquête ingesteld. De verwarring over kleine grote kunst cn grote kleine kunst houdt aan". Tenslotte drong ik binnen in een convent van eerwaarde zusters, waar de priorin voor een groot aantal nonnen een nieuwjaarsrede uitspran. „We hebben de gebeden, die wij in 1951 gestort hebben, niet geteld", ver klaarde zij, „wij hebben geen kranten gelezen en ons alleen in uiterste noodzaak met de wereld bemoeid Misschien kunnen tui.? daarom van een zalig en gelukkig jaar gewagen. Wij herdenken de zusters, die de hemel bereikten en zullen thans onze woor den weer in gebed omzetten". SPAARNEBABBELAAR geconfronteerd met dat aangrijpende dra ma, dat Jooss heeft gecomponeerd rond zijn groene tafel. In wezen een drama, dat nog niets van zijn actualiteit heeft verloren, Het is toch altijd nog zo. dat de „kleren in het zwart" rond de confe rentietafel beslissen over dood en leven van millioenen, dat de gewone man huis en haard moet verlaten om zich achter de legervaan te scharen, dat de nasleep van het gevecht triest blijft en dat de heren in het zwart elkaar tenslotte weer de hand drukken. Jooss heeft daar een beklemmend drama van gemaakt, ge heel behgerst door die magische figuur van de Dood, die in heel zijn wezen kennelijk verrast is over zijn eigen rol. Rolf Alexander maakte gisteravond de Dood tot een aangrijpende gestalte, zijn optreden meed alle pathos en zijn be heerst dansen verried de techniek van een meester. Datzelfde kon dikwijls ook gezegd worden van alle anderen, die stuk voor stuk getuigden van een vaar digheid, die de volmaaktheid soms nabij scheen. Wij denken b.v. aan Noelle de Mosa, die als het jonge meisje in oe „Wereldstad 1926" een verrukkelijke dansteehniek liet zien en met Roger George de twintiger jaren als het ware fotografisch in beeld bracht. Zoals ge zegd, de twee andere nummers droegen een geheel ander karakter. In het ballet „Fantasie", een compo sitie van Hans Züllig. scheen ieder vast omlijnd schema te zijn .wegge vallen en daardoor werd eigenlijk aan de gehele troep, en vooral aan de twee solisten UUa Sóderbaum en Hans Züllig zelf, alle gelegenheid gegeven op eigen inspiratie te drij ven En dat gebeurde met veel char me op de muziek van Schubert, maar daardoor kon het wel eens ge beuren, dat een enkele passage te traag naar voren kwam. De „Colom binade" moest het feest van de avond zijn, en dat werd ze ook. Een mix ture van ernst en dwaasheid kregen wij voor ogen getoverd en dat werd allemaal zo kostelijk opge diend. daf ne tragiek van Pier rot (Beatrijs Vi- tringa) bijkans op de achtergrond gedrongen werd. Bij een terugblik op deze bijzondere avond houden wij het echter voorlopig nog bij „De Groene Tafel", verreweg het beste deel van het program. Daar mede heeft Kurt Jooss voor de zo veelste maal bewe zen, dat zijn kunst nog op het eerste plan van het ballet staat, dat zijn troep terdege vernieuwd en zeker niet ver sleten is en dat hij nog steeds duizen den aan zich ver plicht m.aakt. Dat bleek ook weer gisteravond, toen een minutenlang applaus aan het slot uitgroeide tot een ware ovatie. H. Advertentie In de nacht van 10 op 11 Novemt> van het vorig jaar heeft een leen1"» van de Machinistenschool te AmS'61 dam een agent van politie te Ver tegen de grond geslagen. Gistermorg®. stond hij voor de Haarlemse politiere®3 ter terecht wegens mishandeling. V®<( dachte was met zijn vriend uit fietve®» en had verschillende café's bezocjV: Voordat zij naar huis gingen wilden 1 eerst nog wat eten en met z'n twe®% zochten ze een bar op. De klok echter al middernacht geslagen en bar was gesloten. Dat weerhield de tv'® echter niet om aan de deur te ramme'®^' waarachter nog lieht brandde. Toen a deur werd open gemaakt stond er e®, agent voor hen, die hun te kennen S3:' dat zij niet meer naar binnen mocht®»j De politie had juist al een late bezoeh® uit de bar verwijderd. De twee vriend® dachten er echter anders over. wad toen de agent de deur weer wilde died doen, zetten zij de voet er tussen. sfeer werd hierdoor zeer gespannen e de gummiknuppel moest er aan te P'. komen om dc weerspannige bezoekp® uit de deuropening te krijgen. Er volg®1 een vechtpartii. waarbij de agent twee dagen zijn dienst niet doen. slag werd toegebracht door de man, 4:„ nu in het verdachtenbankje stond. Zl) vriend, die niet alleen geslagen h* maar ook op een afstand bad sta33 schelden, was bij de behandeling v'3.j deze zaak niet aanwezig, omdat w' ergens op zee zat. Bij zijn getuigenverklaring merkte agent van politie op, dat in Velsen 4^ mening heerst, dat men na sluiting^ een loopje met de politie kan nem®^ efl klap tegen zijn hoofd kreeg en op grond viel. Tengevolge hiervan kon Het zijn steeds dezelfde personen, een uitdagende houding aannemen denken ..laat de agenten maar koine dan gooien we ze de tent uit". De Officier vond, dat verdachte t,e wel zeer vlegelachtig gedragen had 1 genover een ambtenaar in functie, reeds meer moeilijkheden heeft êe^,t met dat „prettige" publiek. Hij eiste 2 weken gevangenisstraf. - De politierechter veroordeelde de i°3 tot drie weken gevangenisstraf. In het bericht over het priesterfeest van pater A. J. de Win' is door een misverstand een fout l. slopen. Het feest wordt n.l. niet 3' Zondag, doch de daaropvolgende Z° dag, dus 20 Januari gevierd. Voorts delen wij mede, dat op lie'f datum des middags tussen 3. en 4 11 gelegenheid bestaat, de jubilaris huize van zijn ouders, Eikenlaan 24. complimenteren. 10/1 Anaconda Copper 50 Bethlehem Steel 56 Chrysler Corp 69% General Electric 69'4 General Motor* 51'a Hudson Motors 13% Kennecott Copper 86' 2 Montgomery Ward 65 North American Co, 19% Radio Corp 24% Repuolic Steel 41% Shell Oil 69 Southern Pacific «2% Southern Railway 50% Tidewater 46% (J.S Steel 3914 ex div. 4(14 Rolf Alexander als de Dood cn Georges Frosher f,s Oude Soldaat in het ballet „De Groene Tafel Zondag, 8 uur feestavond voor Junio ren en Adspiranten HBC. Maandag. 8 uur. repetitie Laudate Dominum; 8 uur Missie-Naaikrans; 8 u. Volleybal HEC. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 13 Januari waargenomen door Dr. A. L. C. v. Lier. P. Aertslaan 6. tel. 39875 en Dr. J. L. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, Tel. 38032. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camplaan 17. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek. Zandvoortselaan 164, tel. 26772. GEBOREN: J. Th. van Vessum e^jl- G. van Lent, d; J. van Soest en A- -e deboer, z; J. Vermeulen en M- garen, z; F. W. Luijken en A C- - vaP ken, d; G. J. J. Hoeker en 1. M. Lierop, d. „cte'Ü1 ONDERTROUWD: J. Leeuwen» f. en L. A. Hendriks, M. Dalman cnnccOr' W. Dijkman, W. Serné en L. M- u de. J. L. Vis en P. Pilon. Rer1®' GEHUWD: R. Wally en L. F- Jqpo0(' huysen, J. van Roode en M. A- E. F. G. Tollenaar en J. M. Vos OVERLEDEN: F. M. Vosse. L. C. van TaarlingLijbers, 64 .1 Artsen: D. R. Mansholt. Vinkeba Santpoort tel. 8320. S8 Apotheken (ook nachtdienst'- poortse Apotheek, Bloemendaal» weg 145, Santpoort, tel. 8249.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2