Ook Bloemendaal voorziet sluitende begroting IJmuiden leeft in spanning over de „Alkmaar" Sluitend met f 53.000- voor onvoorziene uitgaven MAAR*» TRIUMPH Sfe i tit k f I f 5f 4 iS Jongejannen in Stadsschouwburg Haarlem in 1953 lichtstad Nasporingen Donderdag tevergeefs PYAMA 's Waar zal dit jaar de geldlening van f 1.800.000— verkregen worden? altijd wint @0 Bi D 4 it X t Vraagt nieuwe R.K. kerk wijziging van uitbreidingsplan Sparrenheuvel Plan Kop Zeeweg definitief Uitslag sportprijsvraag Van Henri de Vries naar Enny Mols-de Leeuwe De Heemsteedse begroting 1952 Hogere vermakelijk heidsbelasting „Tien kleine negertjes5 en het pechduiveltje BeniiT Franken 55J Ruim 60.000 NedeP landers nemen er aan deel s K *41 VRIJDAG 18 JANUARI 195* PAGINA 2 ,£parrenheuvel' LEVENSGEVOEL VAN DE „MODERNE" MENS Lezing van A. van Duin kerken voor H.K.G. Ouden van dagen uit Burgerlijke Stand JUBILEUM N. J. VAN DEN NOUWLAND Kampioenskansen voor Leonidas (handbal) Voorbereidingen in volle gang Haerlems Studenten Gildt Kosteloze rechtsbijstand HALVE PRIJZEN Optimisten Burgerlijke Stand 7 ANDVOORT FLATBOULEVARD DE FAVAUGE Verandering van eigendoms- vorm Raadsvergadering VIRGINIA Vijftig jaar Perolin Comp. De tweede Bloemlustten- toonstelling te Lisse Dagelijks speelt in ROYAIj (Stationsplein) het ensemble BASKETBALL Boeiende eindstrijd school wedstrijd A'damHaarled BILJARTEN WATERPOLO Waterpoloprogramma R.K. Sportvereniging „T.Y.B.B." Oefeningen in Duitsla Vordering van auto's wN t*S Va Jt Waterstanden Beurs van Amsterdam VIb- A Beurs van New V V! ?s V De raad der gemeente Bloemendaal kwam Donderdagmiddag in openbare vergadering bijeen. De voorzitter, jhr- mr. C. J- A. den Tex, verklaarde geen N'ieuw jaarsbeschouwingen te zullen houden, omdat deze beter passen bij de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting 1952, die in de twee de helft van Maart aan de orde zullen komen. Door ziekte van bepaalde functiona rissen is de begroting ditmaal zeer laat. Dit uitstel is echter geenszins te betreu ren. Ware de begroting eind November behandeld, dan zou een zeer grote strijd nodig geweest zijn om de noodzakelijke bezuinigingen te vinden. In de laatste week van December zijn echter enige flinke meevallers genoteerd, die het mogelijk maken een sluitende begroting in te dienen zonder al te grote offers. Bovendien zal het straks beter mogelijk zijn de gevolgen te overzien van de woning bouwplannen, die dan in openbare behandeling zijn geweest. Enige discussie ontstond over het voorstel tot het nemen van een beslis sing op een aantal bezwaarschriften tegen plaatsing van eigendommen op de monumentenlijst. Ten aanzien van ..Sparrenheuvel", op welk terrein de nieuwe R.K. Kerk eerlang zal verrijzen, werd opgemerkt, dat het huis reeds van Rijkswege beschermd wordt en daarom niet op de gemeentelijke lijst mag ont breken. De gronden met vijverpartij behoeven bescherming, zolang de defi nitieve plannen van dit terrein nog niet tot uitvoering kunnen komen- De heer Pinxter (K.V.P) deelde me de, dat de plannen zijn ingediend, zoals de maquette en dat dus een beslissing op het bezwaarschrift beter kan wor den aangehouden. De voorzitter deelde mede, dat de plannen Maandag door de Schoon heidscommissie behandeld zullen wor den, zodat in de loop van dit jaar de noodzakelijke wijziging van het par tieel uitbreidingsplan ter plaatse haar beslag kan krijgen. De heer Pinxter: dus van de kerk kan dit jaar nog niets komen? De voorzitter: ik zie niet in, dat de kwestie niet in een maand geregeld kan zijn. Men moet t.a.v. de vijver nuchter redeneren. Als hij gevaar loopt moet hij zeker nu op de lijst komen en als dit niet het geval is, kunnen er geen bezwaren zijn. De heer Vliegen <P.v.d.A.): we moe ten wat te zeggen hebben nu de vijver door Rijksmonumentenzorg beschermd wordt. Na enige verdere discussie maakte de Anton van Duinkerken (prof. W. As- selbergs), die gisteravond in een der zalen van het Frans Halsmuseum voor de leden der Haarl. Kunst Gemeen schap heeft gesproken over „Het levens gevoel van de modem genoemde mens", begon met vast te leggen, dat hij onder „levensgevoel" datgene verstond wat ligt achter kunstschepping en kunsterva ring en onder „modern" een aanduiding, bij gebrek aan beter gebezigd door en voor de hedendaagse mens. Ter belich ting van de achtergrond van dit levens gevoel weidde hij uit over een kentering met betrekking tot enige grondstellin gen van het menselijk denken betreffen de de geschiedenis als weergave van feiten, de wet van oorzaak en gevolg en de gelijkheid van ieder ding aan zich zelf. Tegelijk met een in discussie stel len van het tot dan toe met betrekking daartoe algemeen aanvaarde, aldus spre ker, is er ook t.a.v. het levensgevoel een kentering ingetreden, omdat ook, mede onder invloed van Tolstoi, er een zodanige wijziging kwam in de klassie ke schoonheidsleer, dat kunst tenslotte werd gelijk gesteld aan gevoelsover dracht. Daarmee werd een gespletenheid ingevoerd tussen rechtstreekse gevoels ontlading en verstandelijke verantwoor ding, welke gespletenheid tenslotte te ruggaat op de grondstructuur der men selijke persoonlijkheid. Deze zo direct mogelijke, ook wel eerlijk genoemde, gevoelsoverdracht heeft onvermijdbaar de neiging tot „excessen" te leiden en in botsing te komen met te voren gehul digde moraalbegrippen. „Het kan even wel een garantie zijn voor de moraal" aldus .spreker, „dat zij op de een of an dere manier ook van vroeger is." En ten aanzien van het breken met de verstan delijke beschouwing merkte hij op, dat van de rede op zijn minst dan gebruik wordt gemaakt wanneer men haar ver oordeelt. De moed tot spontaneïteit en directheid zag hij ook gaarne aangewend tot het zeggen van wat door het gezond verstand wordt beaamd. Het „chaotische" in de hedendaagse kunst achtte spreker evenwel in zover re vruchtbaar en tot verbetering leidend als door het inslaan van nieuwe wegen er op die wegen allicht een nieuwe boodschap kon worden gebracht of ge haald. De afdeling Haarlem van de perso neelsvereniging Ontspanning na Arbeid van het aan de Hoogovens werkende personeel zal Zaterdagavond een uitvoe ring geven. Zaterdagsmiddags wordt in het gebouw Sint Bavo in de Smedestraat de generale repetitie gehouden, welke toegankelijk is gesteld voor de Ouden van Dagen van het Oudemannenhuis aan de Schotersingel en het Sint Jacobs Godshuis. Enige Haarlemse firma's zul len er zorg voor dragen dat de oudjes bij deze toneelmiddag getracteerd wor den op gebak en chocolademelk. GEBOREN: S. van EekelenWiegel, z; H. PlaggenborgKruizinga. z; G. van de Klok—Ebbenhorst. z; M. M. Pley- sierVoorvelt. J. E NoijonsRam, z. ONDERTROUWD 17 Jan.: J. H. Ter poorten en M. M. Se walt, GEHUWD 17 Jan.: J. F. van Dam en A. Spithoven, J. F van Opzeeland en M. M. Bijster, G Moeke en J. Bouw huis, K. van Dam en J. E. Tames OVERLEDEN: S. F. Keizer, 71 'j., M. van Heemskerkstraat; T. C. M. Kreuger, 1 dag. Reitzstraat; N. Meijer—Cornelis- sen. 78 j.. Kleine Houtweg; J. Admiraal, 48 j.. Gasthuisvest; J. van Rooden, 43 j„ Kamperlaan; R. H. C. Dieulefit, 55 L Kamperlaan; H. P. Mooijekind. 50 j., Kamper la an raad geen bezwaar tegen aanhouding van het beroep tegen de plaatsing op de monumentenlijst. Op voorstel van de heer Smidt van Gelder (V.V-D.) werd ,,'t Hemeltje" weer op de lijst geplaatst, ook al is al leen de bovenbouw nog in de oude staat. Van mevrouw Honig-Mostert werd een stuk grond van 80 m2 gekocht ter verbreding van de Militairenweg. Voor de zomer zullen de werkzaamheden ver richt zijn. Er blijft nog één stuk over om de gehele verbreding mogelijk te maken. Wethouder v. Geluk deelde me de, dat de eigenaar niet wil meewerken, maar dat nogmaals overleg geopend zal worden, teneinde onteigening te voor komen- Als nummer 1 op de voordracht voor benoeming van een onderwijzer aan de Hartenlustschool stond de heer E- J. Toosse, tijdelijk onderwijzer aan die school. De V.VD.-fractie achtte niet voldoende inlichtingen aanwezig over de andere candidaten op de voordracht, zodat zij een maand uitstel vroeg. Hoe wel wethouder Rohling verklaarde, dat de heer Toosse tijdelijk benoemd werd om na goede rapporten in vaste dienst te komen, bleef de V.V.D.-fractie vol harden. Het wordt nu Februari vooral eer er beslist zal zijn. Het voorstel tot vaststelling van een verordening t.a-v. vergoeding van kos ten, verband houdende met ziekte van het gemeentepersoneel, werd na enig debat omgezet in een navolging van een rijksregeling. B. en W. stelden voor het presentie- (Zondag 13 Januari) lste prös f 10.A. J. A. van Zon, 2de Zuidpolderstr. 43, Haarlem, 7 pnt. 2de prijs f 7.50: H. van Berkel, Schoolstr, 10, Lisse, 7 pnt. 3de prijs f 5.Th. Rosenhart, Boogstr. 34, Haarlem, 7 pnt. éde prijs f 2.50: P. J. den Elzen, Haar- lemmerstr. 56, Hillegom, 7 pnt, Vijf inzendingen met 7 punten werden uitgeloot. geld voor de raadsleden te verhogen van f 5 tot f 8. Hierover werd gestemd. De verhoging werd aangenomen met 153 stemmen. Het partieel uitbreidingsplan „Bloe mendaal aan Zee" werd definitief vast gesteld. De heer Thirion (V.V-D.) wilde op deze zaak terugkomen, maar de voor zitter achtte dit wel zeer ongewenst, te meer daar er een generatie overheen gegaan is vooraleer het in kannen en kruiken was. Dat neemt de mogelijkheid tot enige wijziging zonder de essentie aan te tas ten, niet weg. Een ruimer plan is thans onuitvoerbaar- De heer Thiriön bleef het betreuren, dat het plan te klein en te gedrongen is. Het kunnen van de raad is niet ge lijkwaardig aan dat van de architect (Komtër) zei de voorzitter nog. De overige punten van de agenda werden goedgekeurd. Bij de rondvraag wqes de heer Van Holten (V.V.D.) er op, dat aan de bo- ven-zijweg' van de Elswoutslaan bomen gerooid zijn, terwijl die op de monu mentenlijst staan. De voorzitter erkende dit. Men had de rentmeester kunnen vervolgen, maar dit zou niet van ruime geest getuigen. Staatsbosbeheer wist er van. De bomen waren oud en ziek en het risico, dat een voorbijganger getroffen zou wor den, was niet denkbeeldig. Na deze op merking werd de vergadering gesloten. Zaterdag zal het gezelschap van Joh. Kaart in de Stadsschouwburg een voor stelling geven van „De appels van Eva", van de Amerikaanse schrijver dr. Allan Berthal. In dit toneelspel vervult de ac trice Enny Molsde Leeuwe niet min der dan zeven rollen. Wij noemen dit „Jongejannen'een uitdrukking, die is ontstaan toen Henri de Vries een halve eeuw geleden toevallig ook zeven rollen vervulde in „De Brand in de Jonge Jan", waarover straks. Dr. Berthal heeft zelf bedoeld, dat de zeven vrouwenrollen in zijn thriller door één actrice gespeeld zouden worden. De schrijver weet de spanning te be waren, welke wij in een thriller ver wachten, en Enny Molsde Leeuwe weet ontegenzeglijk variatie te bren gen in haar rollen van de geslagen Ann Saunders, de venijnige Jeanne Heagy, de zielige mevrouw Rankins, de mal- Iqtige Sally Spencer en de andere fi guren. Er moet aardig wat techniek en organisatie in de vele verkleedpartijen zitten, belangrijker is, dat Enny Mols frappanta dingen met haar stem doet en knappe voorbeelden van typeringskunst laat zien. Haar voorganger is Henri de Vries geweest; haar voorganger, niet haar voorbeeld'. Een dergelijke, artistiek ver antwoorde krachttoer kan niet geïmi teerd worden. De Vries is het eerst in deze richting gedreven, toen hij in hét begin van onze eeuw aan de Tooneelver- eeniging van Herman Heijermans ver bonden was. Toen het gezelschap „Het Zevende Gebod" in studie genomen had, waarin De Vries de rol van vader Dob- be had, moest hij plotseling invallen voor Henri v. Kuyk, die ziek was ge worden. Zijn eigen rol ging naar een an der, maar toen deze er niet geschikt voor bleek, stelde De Vries voor, zijn oorspronkelijke rol van Dobbe óók te spelen. Heijermans had, er geen bezwaar tegen, de première bewees, dat De Vries zijn eigen talent niet had overschat. Het succes en de vleiende beoordelin gen, welke hij van verschillende kan ten te lezen en te horen kreeg, brachten hem op het denkbeeld, dat hij in deze richting verder moest werken om een dierbaar plan te kunnen uitvoeren. Dat plan was naar het buitenland te gaan en daar naam te maken, en wel liefst met een stuk, waarin hij verschillende rollen zou spelen, zodat hij met slechts enkele andere krachten een eigen gezelschapje kon vormen en met iets aparts met een bijzonder programma, het publiek in het buitenland kon proberen te vangen. Dergelijke stukken zijn niet bij dozij nen voorhanden, maar Heijermans schreef voor hem wat hij nodig had: De Brand in de Jonge Jan, een één-acter. die oorspronkelijk als feuilleton in het Handelsblad was verschenen. Het stuk speelt zich af in de kamer van de Offi cier van Justitie, die een vrij verdachte brand in de zaak van Jan Arend on derzoekt. De Vries zou er zeven rollen in spelen. Dat schijnt voor dit soort stuk ken een mooi getal te zijn. De eerste voorstelling in de Holland'se Het aantal jubilea dat op de N.V. Drukkerij De Spaarnestad wordt ge vierd neemt ook dit jaar weer snel toe. Op 17 Januari was het de heer N. J. van den Nouwland, hulpvakarbeider van de Etserij, die in verband met zijn 25-jarig jubileum zijn opwachting bij de Directie van de Spaarnestad maakte. Nadat hij de gebruikelijke felicitaties en blijken van waardering in ontvangst had genomen, begaf hij zich naar de Etserij, waar hij temidden van zijn col lega's werd toegesproken door de heer Herber, assistent-bedrijfsleider. Deze werd als spreker gevolgd door de heer Spekenbrink, die de jubilaris en diens echtgenote resp. een lederen portefeuille en een bloemstuk overhandigde. De heer Scheffer, voorman van de afdeling, zet te zijn speech kracht bij door de jubi laris namens het jubileumfonds een en- veloppe-met-inhoud te overhandigen. Nadat de heer Van den Nouwland ver volgens een kort dankwoord had ge sproken, werd de feestelijke zitting nog lange tijd in ongedwongen sfeer voort gezet. Zondag a.s. om 2 uur speelt het eerste herenelftal van Leonidas zijn louts te wedstrijd in de competitie van de le klas, district Amsterdam. Na een moei lijk begin heeft het team zich prachtig omhoog gewerkt en dingt thans zelfs mee naar de bovenste plaats, mits a.s. Zondag gewonnen wordt van KDO uit Amsterdam. In dit geval zou Leonidas eindigen met 14 punten, hetgeen alleen nog maar door KDO kan worden geëve naard. De juiste competitiestand is als volgt: Jong Leven 10 gesp., 13 p.; KDO 8 gesp. 12 p.; Leonidas 9 gesp., 12 p. Schouwburg te Amsterdam was een suc ces en wees al naar de honderdste, die het volgend jaar in de Stadsschouwburg op het Leidseplein werd' gegeven. De pers was geestdriftig en vrijwel eenstemmig in haar lof, niet alleen, over de ongewone prestatie, maar vooral over de bewijzen van zijn variabel talent, welke De Vries in zijn creaties gaf. De ze en gene vroeg zich af, of alle zeven zo uiteenlopende typen door één acteur werden gespeeld, één criticus was pas overtuigd, toen hij achter de schermen had geconstateerd, dat De Vries en nie mand anders de figuren tot leven bracht. In 1904 zat De Vries in Londen en waagde daar een riskante onderneming: Jongejannen in het Nederlands. Het lukte! De Ldndense crietiek was zeer gunstig, en dat werd het begin van een succesvolle loopbaan in Engeland. Oor spronkelijk wilde het met erg, omdat het stuk, dat vóór de pauze werd gespeeld, het niet deed. Dat veranderde echter spoedig, toen een knappe vakman en een handige theaterdirecteur met hem gin gen samenwerken. Toen werd het wel een succes, en wel zo goed, dat De Vries aan Amerika ging denken. In 1906 ging hij erheen, en ook daar oogstte hij met zijn zeven rollen lauweren, nog een beetje grotere en duurdere dan in En geland. Daar is het nu eenmaal Amerika voor. Maar zijn grootste succes heeft hij toch in eigen vaderland behaald. Want daar is de herinnering aan zijn werk blijven leven en weet iedereen, wat er bedoeld' wordt met de uitdrukking: jongejannen. Hk. A. BIOSCOPEN: Rembrandt: De Maniak (18 J.), 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Moeder Augustina (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Morgen is te laat (14 j.), 2, 7 en 9.15 uur; Za.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Samson en De- lila (18 j 2.30 en 8 uur. City: Variété (13 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: Het rimboemeisje (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Macadam (volw.) 2.30 en 8.15 u.; Za.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 18 Januari: Concertgebouw: H.O.V.-concert o.l.v. Ma- rinus Adam; solist: Henk Lagendaal, 8 uur. Stadsschouwburg: De Nederlandsche Co- medie met „Cocktailpartij" (G. en W.), 3 u. Zaterdag 19 Januari: Stadsschouwburg: Toneelgezelschap oohan Kaart met „De appels van Eva", 8 uur. Tijdens een hedenmorgen gehouden persconferentie van de Stichting „Haarlems Bloei", waarop wij morgen nauer terugkomen, heeft de voorzitter, de heer D. Geluk, o a. medegedeeld, dat Haarlem tijdens het „International Flower Festival" een lichtstad moet zijn, teneinde een stroom van vreem delingen aan te trekken. De eerste voorbereidingen zijn reeds getroffen en mr. A. Menalda, samensteller van het boekje „Haarlem as it is", is voor dit doel als secretaris van de voorbe reidingscommissie aangesteld. Over wogen wordt de gehele weg van de „Flora" te Heemstede tot Haarlem- stad speciaal te verlichten. Reeds is naar talrijke grote organisaties in het land het verzoek verzonden om in 1955 in de Bloemenstad te congresseren. Het Haerlems Studenten Gildt zal ter gelegenheid van de dertiende Dies Natalis verschillende feestelijkheden organiseren. Op Vrijdag 18 Januari zal de heer F. C. Maus om half zeven in de Stadsdoelen zijn Diesrede uitspre ken, nadat om half zes een receptie be gonnen is. Maandag 21 Januari heeft in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum een kamermuziekavond plaats m.m.v. Marijke Helmann, violoncello, en Mathilde de Clerck, piano. Woens dag 23 Januari voetballen de studenten des middags om drie uur op. het H.F.C.- terrein tegen de Haarlemse doktoren o.l.v. dr. C. Spoelder. Na afloop begeeft men zich naar de sociëteit. Voor de le den staan verder allerlei feestelijkhe den nog op het programma. De Raad van Bijstand in strafzaken bij de Haarlemse arrondissementsrecht bank hield in het afgelopen jaar 52 zit tingen. In deze zittingen vervoegden zich 65 (vorig jaar 67) bezoekers en bezoek sters, terwijl buiten de zittingen om zich nog 18 (vorig jaar 16) mensen tot de Raad wendden. In 14 gevallen (17) werd voldaan aan het verzoek tot toevoeging van een raadsman. In civiele zaken was het drukker bij het bureau van consulta- ten. Daar kwamen 1275 personen (in 1950: 1216 en in 1949: 1194), terwijl bui ten de zittingen van het bureau om zich nog 149 (142 en 125) mensen tot het bu reau wendden. In 1012 gevallen werd voldaan aan het verzoek tot toevoeging van een advocaat voor geheel kosteloze bijstand. Voor het genootschap Nederland Engeland zal kapitein Payne Best op Donderdag 24 Januari in de muziek zaal van Brinkmann spreken over het Venlo-incident. De gehele Donderdag heeft IJmui- derj in spanning gezeten over het lot van schipper J. Koeman Jr. en zjjn 14 mannen, die sedert Maandag niets meer van zich hebben laten horen. Zaterdag 5 Januari was de Alkmaar IJM 31 naar zee gegaan om zijn geluk te gaan beproeven rond de 60ste breedtegraad. Het weer zat hem niet mee en het schip liep enige averij op, die in de Noorse haven Harstadt werd verholpen. Het laatste bericht, dat men van hem kreeg, dateert van Maandag 14 Januari. Zijn positie was toen 59 gr., 15 min. NB. en 3 gr., 10 min. O.L., dat is ter hoogte van Sta- vanger op ongeveer 250 mijl van IJmuiden. Sindsdien is het schip niet meer in de aether geweest. Op alle mogelijke manieren heeft men Donderdag getracht verbinding met het schip te krijgen, zich vast Klemmend aan de hoop, dat de radio installatie defect zou zijn. De Eli Chenevière IJM 32 van de rederij Marezaten, die tamelijk dicht in zijn buurt zat, riep hem voortdurend aan en zocht onderwijl de omgeving af. De Viking Bank IJM 183 en de Berger, IJM 16 deden hetzelfde en dienden te vens als contactpunt met de rederij in IJmuiden. De rederij had intussen de familie leden van de opvarenden in kennis gesteld van het zwijgen van dc Alk maar en liet geen middel onbeproefd om de opsporing zo intensief mogelijk te laten geschieden. Met het vliegveld Valkenburg werd contact opgenomen om een Marine-vliegtuig aan het on derzoek te laten deelnemen. De eerste berichten luidden, dat dit vliegtuig in derdaad was vertrokken, maar later kwam het. bericht, dat deze mogelijk heid niet benut kon worden wegens de onvoldoende actie-radius van de beschikbare vliegtuigen. Daarop zijn de radio-stations in De nemarken, Noorwegen en Zweden om hulp gevraagd die regelmatig oproe pen de wereld inzonden aan de sche pen in de buurt om naar de Alkmaar uit te zien. De Bergen IJM 16, die van dezelfde rederij is als het vermiste schip, ging Dinsdag naar zee, maar kreeg van de rederij opdracht niet te gaan vissen, doch uitsluitend deel te nemen aan het opsporingswerk. In de loop van de middag zjjn uit Noorwegen vier reddingsboten uitge varen om ever.,eens naar de vermiste trawler te zoeken. Bovendien werd aan de havenmeesters op de kleine eilandjes voor de Noorse kust ver zocht extra uit te kijken en iedere ontdekking direct te melden. De motortrawler Alkmaar IJM 31 werd in 1933 bij P. Smit te Rotter dam voor Hollandse rekening ge bouwd. Het schip was echter nog in Advertentie ZEER GROTE COLLECTIE TEGEN TOT 1 FEBRUARI COSTtTUMS HEKENMODE REGENJASSEN, Eergisteren z\jn de bedrijf she gr o tingen van Heemstede verschenen; thans de ge meentebegroting zelf Een lijvig stuk van financiële „planning" voor 1952. Zoals wij reeds schreven sluit de be groting voor 1952. Dat is niet zo zeld zaam. Heemstede is immers een van de weinige gemeenten, die nimmer nood lijdend is geweest, al moest zij vlak na de oorlog een belangrijk deel van de reserves aanspreken om de zelfstandig heid te behouden. Spoedig liep het be ter. vooral door de grote bijdragen, die werden ontvangen aan ondernemings belasting. Bij de begroting voor het vorige jaar zag het er echter naar uit. dat het ge daan was met de gezonde financiële basis. Om de begroting sluitend te ma ken, moest f 30.000 uit de reserve wor den geput Hoewel de dienst 1951 nog niet is afgesloten, wordt verwacht, dat deze manipulatie niet nodig zal zijn. Thans laten B. en W. in de nota. waarbij zij de begroting aan de raad aanbieden, minder sombere geluiden horen Er is een normale sluitende be groting met een bedrag van bijna f 53.000 voor onvoorziene uitgaven. De gevolgen van de 3e loonronde zijn thans in de begroting verwerkt. Ook zijn vele ramingen hoger door de prijs stijgingen. Dat de begroting ondanks de hogere ramingen sluit, komt voorname lijk door de gunstiger uitkering uit het gemeentefonds. Over deze uitkering heerst minder ontevredenheid dan het vorige jaar In 1951 zijn van verschillende zijden aan vallen op de regering gedaan in ver band met de onbillijke en willekeurige beschikking over de aan de gemeenten toekomende gelden van het gemeente fonds. De behandeling in de Tweede Kamer heeft enkele onbillijkheden opgeheven. Zo zal thans het kortingsartikel (kor ting op de rijksuitkering, wegens het heffen van een lagere belasting door de gemeente dan mogelijk is) niet meer worden toegepast. Dit scheelt Heem stede reeds ruim f 23.000. De uitkering, welke per inwoner uit het fonds aan de gemeente wordt betaald, kan thans worden geraamd op 135 pet. van de basis-uitkering van 1948. hetgeen neer komt op f 563.000. Naast de beschouwingen over de be groting zelf. geven B. en W. een uit voerige toelichting op het gewijzigde model van de begroting Gestadig wordt gestuurd in de richting van de voor het bedrijfsleven geldende boekhoud- methode, waarbij ook het vermogen ge- administraeerd wordt en waaruit dui delijk kan worden gezien wat bepaalde objecten thans kosten. Uit de begroting blijkt (voor het eerst), dat de niet afgeschreven objecten, op het eind van 1952 voor f 9.500.000 te boek staan. Hierin zijn begrepen de voor 1952 geraamde voorzieningen ad ruim f 800.000. De saldi van de lopende geldschulden zullen per 31 December ruim f 6.000.000 bedragen. De geraamde kapitaalsuitgaven van f 800.000 openen geen nieuwe perspec tieven. Zij betreffen o.a. de uitbreiding van het gezondheidshuis. waartoe reeds is besloten, de in aanbouw zijnde 50 middenstandswoningen, de uitbreiding van de bedrijven en de financiering van voorraden. Bepaald optimistisch is de raming van aan te gane geldleningen van f 1.807.000, ter dekking van de thans geraamde en van de reeds voorlopig gefinancierde investeringen. Er zal nog wel wat moe ten gebeuren eer dit geld binnen is. Voor de politie zal in 1952 bijna f 220.000 moeten worden uitgegeven, waaronder ruim f 170.000 voor perso neelskosten of bijna f 9 per inwoner. In de politiekosten geeft het rijk een bijdrage van ruim f 188.000 Deze bij drage is gebaseerd op een regeling, waarbij aan de gemeenten met eigen politie, theoretisch alle kosten worden vergoed, welke zij meer moeten maken, waar rijkspolitie is. Burgemeester en wethouders van Heemstede achten het daarom onbillijk, dat nog zo'n belang rijk bedrag zelf zal moeten worden ge dragen. terwijl toch de kosten zo laag mogelijk zijn gehouden. Ook aan det volksgezondheid wor den belangrijke bedragen besteed. Een bedrag van f 57.544 blijft ten laste van de gemeente 1951: (f 41.071). De kosten van volkshuisvesting wor den enerzijds gunstig beïnvloed door de huurverhoging ad 5 pet., welke de na delige saldi op de exploitatie van wo ningen heeft verminderd, doch ander zijds brengen rente en aflossing van nieuwe complexen en nieuwe voorzie ningen hogere kosten mee. Het nade lige, saldo op het hoofdstuk volkshuis vesting wordt begroot op f 36.052 (1951: f 22.603). Voor het risico, verbonden aan de exploitatie van nieuw gebouwde com plexen, wordt reeds een deserve ge vormd. In de begroting zijn nog niet opgeno men de cijfers voor de onlangs aan bestede 17 duplex- en 8 eengezinswo ningen. welke door de financiële mede werking van de burgerij kunnen wor den gebouwd. Het bekoorlijke van Heemstede als forensengemeente bestaat uit de goed verzorgde plantsoenen en parken. Er is echter heel wat geld mee gemoeid, waarvan niet alleen de inwoners, doch ook vele anderen, profiteren. Voor het onderhoud van plantsoenen wordt ge raamd f 88.775 (1951: f 86.170), ter-wijl de .exploitatie van „Groenendaal" en „Meer en Berg" f 43.540 aan de ge meentekas zal vergen (1951: 43.639). Een bedrag van f 10 wordt gevraagd voor de aankoop van niuwe dieren. Voor het middelbaar en gymnasiaal onderwijs zal in 1952 ruim f 53.000 moe ten worden betaald. De boog kan niet altijd strak gespan nen zijn. Voor volksfeesten f 6225. Voor de muziek daarbij f 1400. Voor maatschappelijke steun en zie kenverpleging zal in totaal f 218.220 ten laste van de gemeente komen (1951: f 205.576) Ondersteuning aan behoefti- gen wordt begroot op f 77.000 (f 75.000). De kosten van verpleging zijn belang rijk gestegen. Werd voor 1951 nog f 36.000 voldoende geacht, in 1952 zal f 10.000 meer nodig zijn. Als nieuwe post prijkt op de begro ting „Rechten ingevolge de bioscoop wet" Van het bedrag van f 3750 zal de gemeente niet rijk worden, temeer daar ze er nog deel van aan het Rijk moet afdragen; wel echter van de ver makelijkheidsbelasting, welke het vo rige jaar nog was geraamd op f 15.000, doch thans wordt begroot op f 25.000. GEBOREN: J. H. Kramer en A. Chr. van Leemput, d; G. Kromhout en Th. M. Bosman, d; F. Th. van Gelder en E. van Eis, d. OVERLEDEN: Wed. C. F. van Kessel van Leuven, 82j; IJ. Delissenvan der Meer, 77 j; L. Moolevliet, 26 j. De bouw van het flatcomplex aan de boulevard De Favauge, waarover wij indertijd uitvoerig schreven, zou in ge vaar zijn als het gemeentebestuur zou blijven vasthouden aan de bepaling be treffende het in één hand blijven van het te stichten complex. De verlangde eigendomsvorm maakte het juridisch voor particulieren vrijwel onaanvaard baar om aan de flatexploitatie deel te nemen. Blok I zal drie trappenhuizen hebben, waardoor een splitsing in drie gescheiden delen plaats heeft. Daarom is latere wijziging in een hotel voor dit blok niet mogelijk, B. en W. achten de bezwaren steekhoudend. Zij willen de clausule vervangen door de bepaling dat de voorwaarde niet geldt voor de blokken I en III, n.l. de beide flatgebou wen, Blok II omvat een aantal maison nettes dat eventueel gemakkelijk tot hotel zou kunnen worden ingericht. De Zandvoortse raad komt Dinsdag avond in vergadering bijeen. Aan de orde komen o.a. de onteigeningskwestie met Bloemendaal, de herbenoeming van de gemeentegeneesheer C. J. Tichelaar en een voorstel om de geldlening aan de speeltuinvereniging „Kindervreugd" met f 1500 te verhogen, teneinde Laar in staat te stellen tot de bouw van ds opzichtersruimte met toiletten. aanbouw, toen het naar Frankrijk werd verkocht. Vandaar verhuisde het naar Engeland, toen naar Noorwegen om na de oorlog weer in ons land terug te keren als eigendom van de rederij Petten. Het schip meet 326 br. reg. ton, in 45,80 M. lang, 7,50 M. bleed en 3,40 M. diep. De voortbewe ging geschiedt door een Burmeister- Wain-motor van 750 pk. Het schip is de grootste motortrawler te IJmuiden en slechts enkele stoomtrawlers zijn nog groter dan de Alkmaar. Vanmorgen was in de toestand nog geen enkele verandering gekomen. De rederij had geen berichten ontvangen en het enige wat gemeld kan worden is, dat het zoeken met kracht wordt voort gezet. Intussen doen tal van geruchten de ronde, maar deze zijn pertinent on juist. Men weet absoluut niets en al wordt de kans op een goede afloop klei ner, het blijft toch altijd nog mogelijk dat de „Alkmaar" terecht komt. Zolang het tegendeel niet bewezen is, blijft de hoop op een teken van leven bestaan. Advertentie Gisteravond zijn wij weer eens op be zoek geweest bij de griezelige negertjes, die Agatha Christie hebben geïnspireerd tot een spel, dat weliswaar met alle logica spot, maar dat de toeschouwers enkele uren lang in een beklemmende spanning geboeid houdt. Het verhaal van „De tien kleine negertjes" mogen wij zo langzamerhand wei bekend veronder stellen en het kan alleen maar verwon dering geven, dat onze amateurgezel schappen dit stuk nog steeds op hun repertoire houden. In November van 1950 kregen wij reeds de negertjes voor geschoteld door Ludamus, een geluk bij een ongeluk. Want St. Genesius, dat gisteravond in de Stadsschouwburg met deze thriller voor het voetlicht kwam, kon ter elfder ure een dankbaar ge bruik maken van Jan van Eeden uit Ludamus ter vervanging van Jan Sas sen, die plotseling wegens ziekte verhin derd was. Het zat St. Genesius derhalve niet mee, en bij de voorbereidingen had het pechduiveltje zich reeds meer doen gelden. Daarom werd het gisteravond geen voorstelling, zoals wij gewend zijn van St. Genesius. Het ging allemaal te traag, de articulatie liet veel te wensen over en de enkele Engelse woorden, die gebruikt werden, kwamen er niet zo ge lukkig af. Daarom mogen wij nu kort zijn over spel en spelers, Miep van Oostrom maakte een dankbaar gebruik van de haar toebedeelde rol en had ste vig succes met haar Emily Brent. Jules van der Veldt typeerde Sir Margrave ten voeten uit en Jan van Eeden ten slotte kreeg een verdiend applausje voor de wijze, waarop hij zich van zijn moei lijke taak kweet. Dit jaar nog, 27 October, viert St. Genesius zijn zilveren jubileum. Hope lijk zal het pechduiveltje dan naar andere richting hebben koers gezet. De verwachtingen zijn in ieder geval hoog gespannen. h. Op 23 Januari is het vijftig jaar ge ledeen dat te Haarlem werd opgericht de Perolin Company, fabriek van stof- bestrijdingsartikelen en poetsmiddelen. De directie zal die middag in hotel Brinkmann recipiëren. Een 19-jarig meisje kwam gisteren in botsing met een auto op de Leidsevaart. Zij slipte met haar fiets op de tramrails en viel tegen de passerende wagen. Met een hersenschudding en een bloedende wond aan het achterhoofd is zij naar de Mariastichting vervoerd. Van 22 tot en met 26 Januari is de grote hal van het Veilinggebouw aan de Grachtweg te Lisse weer in een bloemenpaleis herschapen. Duizenden tulpen, narcissen en hyacinten in een grote verscheidenheid van kleur staan dan op kunstzinnige wijze gerangschikt met bloeiende voorjaarsheesters. De meest bekende kwekers stellen er hun nieuwe aanwinsten ten toon en kampen om de acht zilveren wisselbekers en twee definitieve prijzen, waaronder een publieksprijs. Trok de Kersttentoon stelling reeds meer dan zeven duizend bezoekers of bijna het dubbele aantal van het vorige jaar, voor deze ten toonstelling bestaat ook weer een grote belangstelling. In een aangrenzende hal wordt een oppervlakte van 1400 m.2 ingenomen door een mechanisatie-tentoonstelling'. De nieuwste machines, die in het bloembollenvak worden gebruikt en soms zeer vernuftig van samenstelling zijn, staan er opgesteld en worden voor zover dit mogelijk is gedemonstreerd. De tentoonstelling wordt op 22 Jan., des middags om twee uur geopend door dr. jr. van den Muyzenberg, direc teur van het instituut voor Tuinbouw techniek te Wageningen. Advertentie De met spanning tegemoet wedstrijd voor de finale schoolbask®' Amsterdam—Haarlem is in een !/«•,- lijke overwinning (5731) voor de sterdammers geëindigd, hetgeen 0 t geen verwondering wekt, gezien feit dat in het Amsterdamse school'® liefst drie spelers uit het le teart\j.n, het Amsterdamse Blue Stars ®Pe® %i waaronder Tolen (A'dams team) Schuit (Nederl. Jeugdteam). Onder geweldige belangstelling geveer 700 personen) en enorme s moedigingen begon de wedstrijd in hoog tempo, waardoor de H.B.S. re „j direct een voorsprong wist te nemen' bij de rust reeds 2912 bedroeg. scorers Tolen, A'dam en De Boer, ™a lem). de isrfi Direct na de hervatting bleek dat Haarlemmers zouden vechten voor behoorlijk resultaat, hoewel zij tèchn1* natuurlijk minstens een klasse nu°a 1 waren. ,(S In diverse perioden wisten zij meer te scoren dan de tegenpartij, zoo vooral na een sensationele 3 mi°0 periode, waarbij de bal op onbegriJP lijke wijze steeds weer uit de bask terugkwam, de eindstand met 57—3' het voordeel van de H.B.S. kwam. In principe is besloten dat de Aï°sL, dammers binnenkort naar Haarlem men om dan te spelen tegen een HaL lem? schoolteam, zodat het Haane°j publick dan ook kan genieten van en snel jeugdbasketball. De uitslag van de eerste ronde ot° Kandia Coupe luidt: J. Lamers 350 27 67 A. Niessen 226 27 35 J. Steffers 350 29 60 P. Dickmann 294 29 56 W. Bakker 241 24 51 H. Koomen 350 24 94 A. Niessen 263 30 54 K. Merve 350 30 53 d Voor de tweede klasse heren van competitie kring Haarlem KNZB 's j helft van de wedstrijden gespeeld e° de stand: DWR 2 Haarlem 3 HPC 3 HVGB 4 HVGB 3 Haarlem 4 0 1 0 0 1 0 0 10 1 7 3 4 3 4 3 3 4 2 Het programma van de op Zat^'j 19 Januari in het Sportfondsenba» 'fl spelen waterpolo-competitiewedstrjJ y luidt: Heren tweede klasse: HPC-o; HVGB 3. Dames bekercompetitie DWT 1Robben 1. Heren centrale j tercompetitie KNZB: HVGB 1—Het WJ; Heren eerste klasse: DWT 1—DWp HPC 2Haarlem 1, jj Dinsdagavond 22 Januari worden het Sportfondsenbad gespeeld: Da,e', eerste klasse VZV 1—DWR 1. derde klasse: DWR 3—HPC 5. b' Zondag 20 Januari des avonds teZfi acht organiseert TYBB voor haai' -ev-5 en donateurs de. tweede uitvoering jji, dit winterseizoen in het gebouW Bavo, Smedestraat. Door de toneelafdeling in 8aMer> ft king met de damesband van TYBBjé Hamuto's. zal opgevoerd worden f blijspel met zang „In het Witte PaS (Van onze Haagse redacteur) Dit jaar zullen in September om militaire oefeningen in geaU' jjl verband worden gehouden. Ook jtf keer geschieden de operaties in 0 land; de omvang wordt nog groter bij de oefening „Countherthrust" f geval was. Frankrijk, Engeland. Ji rika, België, Nederland en ook Ca jji- en Noorwegen zullen aan deze oe'c gen deelnemen. Voor wat ons treft is reeds bekend, dat onze 6 M krachten met 60 a 70.000 man z° meedoen. Wanneer ons land bij deze oefe011 ki ii als aanvoergebied zou fungeren. A moet de mogelijkheid onder de v,j( bi., worden gezien van vordering,^- auto's, zo heeft minister Staf jfl deeld. De bewindsman zou hieft® nodig op korte termijn bevoegdhe'® eet de Kamer vragen. Inmiddels staa1 ±i en ander nog niet vast en de pract'y bezwaren b.v. het overschilder®0 de wagens, dat dan toch nodig zpl1 vormen nog een puzzle Vrijdag 18 Januari. Hoog water: 7.23 uur en 19.38 Laag water: 2.58 uur en 15.18 Zaterdag 19 Januari. f Hoog water: 8.02 uur en 20.22 Laag water: 3.32 uur en 15-55 (Niet-officiële koersen) 3«'« Nederl. 1948 314 pCt. Ned. 1950 3-312 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van- Gelder Kon Hoogovens eert. Unilever cert. Unilever nwe. Ned. Kabel Philips Philips nwe. Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Hoil. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij, Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. Nieuwe Aku Vorig 0fV slot 8414 84v 84 8744 86*4 14412 157''2 93')gb 112 159 150' 187*4 18714 £06 169 165* 287* 93 182' 1331 a 143* 99* 72gh tV if1 16/1 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 50* 51* 69* 59 51* 13* 87* 64* 19* 24 42* 66 61* 50 48* 40 va

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2