ZQ_ wordt U prijswinfl Over zindelijk maken en bedwateren Een militair driemanschap moet de strategische operaties leiden Hoge Oorlogsraadmet Amerik president als voorzitter Engelse burgerluchtvaart haalt haar achterstand na oorlog geheel in Straalvliegtuigen omspannen in 1954 de wereldbol ENGELAND BEREID MET ROOD-CHINA TE BREKEN Wanverhouding tussen staats en particulier crediet Opzienbarende publicatie van generaal Kruis Churchill haalt „bakzeil" Fransen vernietigen bolwerk BritsPerzisch verdrag ongeldig' Enorme kosten vormen nadeel Bij schending door Roden op Korea van eventuele wapenstilstand GEEFT U FOTO-Tl' GANZENBORDSPEL lN BETALINGSUNIE kleurenfotografie pagina ZATERDAG 19 JANUARI 1952 Medisch standpunt Betere voorlichting noodzakelijk Amerikaans opperbevel hebber in A tl. Oceaan Meer diesel-electrische treinen bij N.S. FIN AN Cl ëN EN ECONOMIE Ondanks zware belastin- g AIS," SS Opzegging door Pef$ binnenkort verwacht Voorzieningen voor grote gezinnen S.E.R. zal advies uitbrengen Besprekingen over de te volgen koers thans av8n eenvoud'? als zwart/wit fotograf10 lukjes" zijn ook hier vaak een teken van P' g Ga dan in eerste instantie i u zelf te rade of u het i in enig opzicht tekort gedaan. Koel daaren uw wraak niet op oe ne, want deze heeft efli, ner gevoel voor reent digheid dan u. Zolang de blaas de onvoldoende lang houden, heeft 's nachts nemen weinig of gcen ,efj« Bedwateren na het £e„ jaar is te begrijpen ais onbewust protest tegen - ongewenste situatie 0( voorbeeld een verhuiz1"»^, een nieuw kindje) en tcg leertijd een onbewuste P0»gS. om net te doen als of geboren baby, en op j»1® jej nier de moeder te zich bijzonder met de wateraar bezig te hou Als algemene regel z° eeH willen stellen: juist als„0e- pasgeborene zoveel van ders aandacht opeist, niet vergeten ook de oudere kinderen extra haar liefde op te nemen- boorling wekt zeer vaas jalouzie van de broertje zusjes. Deze voelen veronachtzaamd en vervai onopzettelijk in een vr°e ;c|i' hebbelijkheid teneinde t zelf in het middelpunt de belangstelling en zot* ja plaatsen. De behandeling deze gevallen is primair ft schenken van meer aand en liefde en het negeren de nachtelijke gebeurte £|1, sen. Daarnaast kan menj opvallend de hoeveel' j. drinken na de middag fPj minderen en eventueel prettig iets in het v00!:aiit zicht stellen als de PaLni zich betert. Vanzelfsprejf£|t geen straf: het kind beh juist het tegenoverges1 e Indien U moeilijkh® hebt op de genoemde v ten, wendt U dan onver* j, tot de huisarts, het c°n"0p' tatiebureau of medisch voedkundig bureau. Ue kjnil ste levensjaren van UW zijn dermate belangrijk v zijn toekomstig geluk, °8 £it gemakzucht U in deze -j, parten mag spelen. J' Het zindelijk maken van de baby lijkt een pro bleem dat door de ou ders moet worden opgelost, is echter in werkelijkheid een ontwikkelingsvraagstuk van het kind dat door het kind zelf uit de wereld wordt geholpen als het dit kan en dit wil. Hoe meer de ouders zich hierover het hoofd breken, des te meer mengen ze zich in de rechten en de plichten van het kind ten opzichte van zichzelf en zijn omgeving. Een kind be grijpt niets van vuile luiers en van de rompslomp, die zijn onzindelijkheid voor „Zolang de Sovjet-dictators hun besluiten op redelijke gronden baseren, zullen zij niet openlijk tot het ontketenen van eer. oorlog overgaan, tenzij en dit is een belangrijk voorbehoud zij de kans zien om de huidige ongunstige verhouding tussen hun eigen kracht en die van hun vijan den te doen keren door het verwerven van enkele snelle successen in een plotseling offensief. Wij moeten niet ver geter. dat de Sovjet-Unie sedert enige tijd sterke land strijdkrachten gereed heeft die gesteund worden door krachtige luchtstrijdkrachten, waardoor het land in de mo gelijkheid verkeert een onverhoedse aanval aanvankelijk met succes beloond te zien." „Als Sovjet-Rusland een oorlog begint om de wereldhege monie te verwerven zullen de Russen uiteraard tenslotte hun wil moeten opleggen aan de Verenigde Staten van Amerika. Nu is het kennelijk onmogelijk om het Ameri kaanse vasteland te veroveren en het te bezetten. Russi sche strategische luchtstrijdkrachten zouden daarom een beslissend aandeel moeten hebben in de vernietiging van het Amerikaanse oorlogspotentieel. Maar de Russen zullen nooit in staat zijp de Verenigde Stater, aan zich te onder werpen zolang zij niet West-Europa, en mogelijk het Mid den-Oosten, in hun macht hebben." „Of het Westen in staat zal zijn pal te staan teger.over Mos kou en zijn politieke doeleinden zal kunnen verwezenlij ken, is afhankelijk van drie factoren. De eerste factor zou den we kunnen aanduiden als het probleem van het lei derschap, de tweede factor als het probleem van de middelen, en de derde factor als het probleem van de inlichtinge n." moeder teweegbrengt. Het is dan ook fout om het kind met deze zorgen te belasten door boze blikken en onge duldige hardhandigheden. Als het kind ongeveer één jaar oud is, begint het zich voor zijn eigen darmfunctie te interesseren. Het sympa thiseert met zijn ontlasting, is er trots op en speelt er mee. Houdt de moeder met deze volkomen normale ge voelens geen rekening en gedraagt ze zich alsof het héér ontlasting is, dan wekt ze verzet in haar telg. Het kind weigert om het potje te gebruiken en doet het ex pres in de hoek van de ka mer of in zijn broek; moge lijk dat het kind zijn ontlas ting ophoudt uit wrok; dit kan echter ook 't gevolg zijn van harde ontlasting waar door het afgaan uiterst pijn lijk wordt. Als de moeder haar liefde op het spel zet en tracht de baby ervan te overtuigen, dat hij stout is omdat hij zich met zijn ont lasting bevuilt, dan kan het angstgevoel voor „vuil" zich mettertijd gaan uitstrekken over alles wat de mensen terecht of ten onrechte vuil noemen. De kans is groot, dat uit dit geïntimideerde hoopje mens een pietepeute rige, formalistische, scrupu- In het zojuist verschenen Januari nummer van het gezaghebbende Amerikaanse tijdschrift over inter nationale politiek Foreign Affairs heeft generaal H. J. Kruis, die van November 1945 tot Februari 1951 chef u>as van de Nederlandse gene rale staf, een artikel geschreven over „De verdediging van Europa", waar van wij hiernaast een samenvatting in citaten geven. slagen van het Plan-Pleven mogen we hopen dat het mogelijk zal zijn tot overeenstemming te komen over een gemeenschappelijke strategische theorie betreffende standaardisering van wa penen en uitrusting, en dat Europese hogere krijgsscholen en militaire aca demies zullen kunnen worden opge richt." „Het is een grauwe en sombere waar heid dat, zolang de parate strijdkrach ten in Europa te zwak zijn om hun taak te vervullen, wij heel ernstig rekening zullen moeten houden rpet de mogelijk heid dat, in geval van oorlog, grote delen van de vitale gebieden van Euro pa in de steek gelaten zullen moeten worden. Maar de levensbelangen van zowel Europa als de Verenigde Staten eisen de onderwerping van de Sovjet- Unie, als de Russen zouden aanvallen. En het concentreren van alle beschik bare strijdkrachten op één enkel front, hoe belangrijk het betreffende gebied ook zou zijn, zou het Kremlin niet be letten de oorlog te winnen. We kunnen er niet op vertrouwen dat wij West- Duitsland uit de handen der Russen zullen kunnen houden als in de naaste toekomst een oorlog zou uitbreken, noch kunnen wij er zeker van zijn dat West-Europa ten Westen van de Rijn geheel of gedeeltelijk voor Russische bezetting gespaard zou blijven." „Het js voorts van het grootste belang het grote bolwerk dat Afrika is niet te verliezen, terwijl Spanje een bruggehoofd naar Afrika zal moeten worden opgenomen in de defensie van het Europese vasteland." „De derde factor betreft betere voorlichting over de crisis waar mee wy allen worden geconfronteerd. Die voorlichting moet worden gegeven op georganiseerde en intensieve wijze; niet alleen over de aard en de omvang van het gevaar, maar ook over de mid delen waarmee dat gevaar kan worden gekeerd. Het pessimisme en de onver schilligheid die het Westen de ont plooiing van zijn volle kracht beletten kunnen worden weggenomen. Als iede re Europeaan beseft wat hij kan ver wachten van een Russische overwin ning, en als hij weet wat hü kan doen om een dergelijke overwinning te voor komen, dan zal die eensgezinde toe gewijde inspanning het uitbreken van een oorlog beletten of, zonodig, ons de overwinning brengen." „Als de landen van West-Europa on der de voet zouden worden gelopen door de Sovjet-Unie zou dat het einde van hun bestaan betekenen. Zij zouden evenals de huidige satelliet-landen door de Sovjet-Unie leeggeplunderd worden; de bevolking zou worden geterroriseerd en verspreid; de industrieën zouden worden ontmanteld en de machines zouden naar Siberië worden getranspor teerd, als de fabrieken tenminste niet te voren, door Amerikaanse bommen zouden zijn vernietigd. Misschien zou den deze West-Europese landen na vele jaren worden bevrijd wanneer de Ver enigde Staten tenslotte de rollen om gekeerd zouden hebben. Dan zou echter het ergste gebeurd zijn wat men zich denken kan. De Westerse strategie moet er voor zorgen dat er geen twijfel over kan be staan dat. als er een oorlog uitbreekt. Rusland die zal verliezen. Dat moet de Sovjet-leiders duidelijk worden ge maakt. De structuur van de Westerse militaire organisatie en de omvang van de strijdkrachten moeten bepaald wor den door de eisen van die strategie. De eerste eis is dat de Westerse landen werken onder een leider die weet wat hij doet en ziet waar hij naar toe wil". „De Verenigde Staten verwijten Europa terecht gebrek aan eens gezindheid. De daden van de Euro pese landen kunnen en moeten veel beter worden gecoördineerd. Zowel de voorbereidingen voor een strijd tegen Stalin's veroveringsplannen, als, zo nodig, die strijd zelf, zouden veel doelmatiger kunnen worden ge organiseerd als de Verenigde Staten zouden kunnen samenwerken met een Verenigd Europa- Maar al is de be hoefte aan grotere eenheid in Europa ook nog zo groot, het zou drm zijn te denken dat die eenheid op korte termijn zou kunnen worden bereikt, zelfs tegen de achtergrond van dit steeds toenemend gevaar. De interna tionale betrekkingen in Europa zijn te oud en te diep geworteld in de ge schiedenis van het Europese vasteland en in het karakter en het nationalis me van de verschillende volkeren. Dat alles kan niet met één slag weg gevaagd worden". „De Nato kan niet de benodigde bo vennationale lichamen leveren, noch de Verenigde Naties. Er zou moeten ge vormd worden een „Organisatie van Verenigde Chefs van Staven", bestaan de uit niet meer dan drie militairen van hoge rang met een Amerikaan als voorzitter. Aan zulk een organisatie zouden alle niet-communistischc landen, in laatste instantie, in geval van een wereldoorlog de leiding van de mili taire operaties moeten opdragen. Deze Organisatie /an Verenigde Chefs van Staven, zetelend in de Verenigde Sta ten, zou richtlijnen moeten geven aan de opperbevelhebbers in alle delen van de wereld. Gedurende de hele oor log zouden de Verenigde Chefs van Staven instructies moeten krygen van een politieke organisatie op het hoogste niveau. Deze Hoge Oorlogsraad zou uit niet meer dan drie leden moeten zijn samengesteld- Voorzitter zou moeten zün de President van de Verenigde Staten of diens afgevaardigde". De tweede factor die het bestaan van het Westen bepaalt is die van de mid delen. „Ofschoon wij er goed aan zouden doen niet te veel te rekenen op het wel- In een communiqué na het laatste onderhoud van Churchill met president Truman is Vrijdag te Washington be kend gemaakt, dat Winston Churchill heeft toegestemd in de benoeming van een Amerikaanse admiraal tot opper bevelhebber voor het gebied van de Atlantische Oceaan. De twee staatslieden zijn het er ver der over eens bij de NATO bepaalde veranderingen aan te bevelen, waardoor het Britse commando tot een deel van de Atlantische Oceaan wordt uitge breid en meer soepelheid wordt gege ven. aan het leiden van operaties in het Oostelijk deel van de Atlantische Oceaan De bezwaren van de Britse premier zijn hiermede echter nog niet geheel uit de weg geruimd. Hij heeft zich het recht voorbehouden later nog wijzigin gen voor te stellen Generaal H. J. Krult. Nadat 7 Januari de electrische exploi tatie van de lijn AmersfoortZwolle in gebruik is genomen, zal zoals bekend met de zomerdienstregeling van 1 Mei ook naar het Noorden van het land elec- trisch worden gereden. Het diesel-elec- trisch materieel, dat nu nog ten Noor den van Zwolle, dus via Meppel naar Groningen en Leeuwarden, de dienst onderhoudt, komt dan vrij en zal op andere lijnen gaan rijden. Met de elf uit Duitsland teruggekomen DE-treinstel- len. die na langdurige reparatiewerk zaamheden geleidelijk in dienst komen en met de 34 nieuwe DE-treinstellen die in 1952 door de Nederlandse industrie worden afgeleverd zal steeds meer die- sel-electrisch materieel de nog lopende stoomtreinen gaan vervangen. In hoeverre dit reeds per 1 Mei zal kunnen gebeuren, maakt een punt van voortdurende studie uit bij de voorbe reiding van de aanstaande zomerdienst regeling. Naar wij vernemen is de kans groot, dat het baanvak NijmegenAm- hemZutphenHengelo reeds per 1 Mei met diesel-electrische tractie zal worden bereden. Voor wat betreft Arn hemZutphen zou dat dan tot 1 Janu ari duren, waarna hier volgens ver wachting de eïectrificatie zal worden 'n gevoerd. nog zeer kort geleden een tegenovergi non vorkantp int atio stelde beweging liet voorzien, is h( gei! veri^cipie IIIIICJIIC vermoeden gewettigd, dat hier verra: Landbouwcredietbanken, het Ver^. van Nederlandse Werkgevers, het 0 ij» trum voor Staatkundige Vorming- Kamers van Koophandel, de Neder'8), sche Bankiersvereniging en de Vei'e Ag ging voor den Effectenhandel z°n it mr. Van Leeuwen, directeur vannde' Twentsche Bank. die zonder uitz0';^ ring critiek hadden geleverd. onm° ,el, verklaard. Dit betekent, dat hanjlft industrie en bankwezen. kortom.- gehele bedrijfsleven, zich aan m'^r meer dictatoriale richtlijnen zullen ben te onderwerpen- «et* Volgens te Londen ontvangen j berichten, heeft de rechterhand premier Mossadeq, de vroegere P^l, vervangende premier Hoessein gisteren verklaard, dat het Brits-I"-9^, se vriendschapsverdrag van 18&" ef geldig is. Naar men meent, duidt d'^ op, dat de Perzische regering di' drag in een nota aan Engeland zeggen, wellicht zelfs dezer dag*0- De Franse legerleiding heeft Vrijdag medegedeeld, dat troepen der Franse Unie, die beschikken over pantserwa gens en artillerie en ondersteund wer den door kanonneerboten der marine, een bolwerk der Vietminh in het oer woud, dertig kilometer ten Noorden van Saigon, hebben vernietigd. In de afgelopen zeven dagen hebben 2000 man Franse troepen dertien mili taire kampen, een oefenschool voor re- cruten, een werkplaats met gereedschap pen en verscheidene verbindingsposten der Vietminh vernietigd. Bommen, land mijnen en handgranaten werden buitge maakt. Twintig opstandelingen sneuvel den en twintig anderen zijn gevangen genomen. Twee Franse pantserwagens zijn door landmijnen beschadigd. Minister Lieftinck heeft in de Eer ste Kamer de verblijdende tijding gebracht dat Nederland in plaats van schuldenaar thans schuld eiser is geworden in het kader van de Europese Betalings-Unie. Ook de jong ste weekstaat van de Nederl. Bank wijst in de richting van een verder toenemen van het nationaal deviezen- bezit, hetwelk thans de intussen weer afgenomen biljetten-omloop voor onge veer zestig pet. dekt Waar noch de financiële bewindsman nóch de centrale bank het tot nu toe nodig of nuttig hebben geacht deze ge stadige verbetering nader toe te lichten De Sociaal-Economische Raad is be gonnen met de behandeling van het uit e brengen advies over de vraag, of ten behoeve van grote gezinnen nadere wettelijke voorzieningen dienen te wor den getroffen. Omtrent dit onderwerp was aan de Raad een prae-advies voor gelegd. opgesteld door een door de Raad ingestelde commissie onder voorzitter schap van prof. dr. G. M. Verrijn Stuart. De Raad zal de bespreking in zijn vol gende vergadering voortzetten. Voorts heeft de Raad een vaste Com missie voor Vervoersvraagstukken inge steld. waaraan is opgedragen in voorko mende gevallen de minister van Ver keer en Waterstaat en de Raad van ad vies te dienen over zich in het kader van de vervoerspolitiek der regering voordoende algemene vraagstukken, welke van belang zijn voor de Neder landse volkshuishouding als geheel. Niet tot de competentie der commissie behoren echter vraagstukken betreffen de de zeescheepvaart of de luchtvaart, de verhouding werkgever-werknemer en de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. verkeerslijnen van Londen naar Zuid- Afrika en het Vre Oosten dienst ge daan en daarbij zeei opmerkelijke vluchten gemaakt. Zo vloog dit vlieg tuig in Juli 1951 in 17 uur en 34 minu ten van Londen naar Johannesburg en weer later in 10 uur en 30 minuten van Londen naar Cairo en tenslotte nog eens in 24 uur en 35 minuten van Londen naar Singapore, waarbij er aan nog rekening mee moet worden gehouden, dat het vliegtuig op deze reizen ette lijke uren op de tussenstations aan de grond verwijlde. Dit waren echter slechts proefvluchten om de nodige er varing met dit nieuwe type vliegtuig te verkrijgen, een vliegtuigtype, dat ruim tweemaal zo snel is als de door snee vliegtuigen, die thans op deze routes worden gebruikt. Door de snel heid, waarmede het zich beweegt stelt het nieuwe navigatie- en landingspro blemen. Behalve een aantal genodigden en technici, bevonden er zich geen passagiers aan boord. fn April a.s. zal de B. O. A. C. de eerste Cornet inschakelen op de uchtlijn LondenJohannesburg en gelijdelijk aan, als er 'meer Comets beschikbaar komen op de luchtlijn naar het Verre Oosten, door Pa kistan en India naar Singapore en Australië. Weer later, als de lange- ifstand-Comets met zuiniger Rolls Royce „Avon"-straalmotoren ge reed komen, zal men waarschijnlijk ook over de Atlantische Oceaan naar New York vliegen. In 1954, als de Canadian Pacific Airlines en de British Commonwealth Pacific Airlines over Comets beschikken, die, de verbinding tussen Australië on Amerika zullen onderhouden, wordt de gehele wereldbol over spannen door straalvliegtuigen. De vliegtuigen zullen dan op de noordelijke routes gelijke tred hou den met de zon, m.a.w. als men om 12 uur met de Cornet in Londen vertrekt, dan komt men, als de wind niet ongunstig is, om onge veer dezelfde tijd in New York aan. Het is echter de vraag of de B.O.A.C. de Comet rendabel zal kunnen exploite ren. Het brandstofverbruik is enorm en 't kan alleen binnen redelijke proporties worden gehouden door zeer hoog te vliegen op een hoogte van circa 13.000 n eter. 'Dit stelt weer hogt eisen aan de kajuitverwarming en het druksysteem en ook aan de plaatselijke iuchtver- keersregeling. Het vliegtuig moet n.l. van grote hoogte direct naar „binnen" en het kan zich de weelde niet veroor loven om dichter bij de grond wat rond te cirkelen. Resumerend kan men zeggen, dat Engelands kansen in hoofdzaak afhan gen van het straalvliegtuig voor de kortere vluchten in Europa de „Vis count" terwijl de Verenigde Staten tot nog toe weinig geneigdheid bezit ten om het straalvliegtuig voor de bur gerluchtvaart te gebruiken. Advertentie Skymasters en de Constellations be schikten, die niet alleen voor het korte- afstand-, maar ook voor het lange- afstandluchtverkeer uitstekend bleken te voldoen. Het was dan ook geen won der, dat de vliegtuigen uit de Verenig de Staten het luchtruim beheersten en dat de Constellation de „leader of the Atlantic" werd. Maar het was al even begrijpelijk, dat deze toestand de En gelsen allerminst bevredigde en dat ze al het mogelijke zouden ondernemen om deze stand van zaken te wijzigen. Reeds in 1942, 'oen de Engelsen nog vrijwei alleen de last van de strijd moesten dragen, werd onder voorzit terschap van Lord Brabazon een rege ringscommissie geïnstalleerd, die de problemen van de naoorlogse civiele luchtvaart in ogenschouw zou nemen. Eerst in W45, toen de oorlog een goed einde had genomen, konden de plannen van deze commissie verwezenlijkt wor den. Het was in die tijd, dat de bouw van de Brabazon begon en dat ver schillende andere burgervliegtuigen, grote en kleine op stapel werden ge zet. De Tudors, die het eerste gereed kwamen, blek,en niet te voldoen en de bouw van de Brabazon en de Princess- vliegboten bleek zo'n vertraging te on dervinden, dat de eerste reeds als ver ouderd kon worden beschouwd, toen het vliegtuig gereed kwam. Het gevolg is dan ook, dat de Engelse luchtvaartmaatschappij, de B. O. A. C„ heden ten dage nog met Stratocruisers en. Constellations vliegt. Op een ander gebied heeft de Engelse luchtvaartindustrie wel degelijk presta ties geleverd. Dank zij het genie van Sir Frank Whittle, de grondlegger van de moderne straalmotor, behaalden de Engelsen opmerkelijke resultaten by de bouw van gasturbines, zowel voor de straalvoortstuwing als voor het ge bruik voor luchtschroef aandrijving. Vele ontwerpen, o.a. de Rolls Roycc „Nene", werden door licentiebouw aan Amerika en zelfs aan Rusland ver kocht. De Britse dollarverdiensten voor de aan het buitenland verkochte straalmotoren lopen in de millioenen. Het was dus ook niet zó vreemd, dat de Engelsen met het eerste straalvlieg tuig voor de burgerluchtvaart voor de dag kwamen: de „Cornet", en dat zij behalve deze ook nog eett aantal an dere zeer verdienstelijke turbine-ver keersvliegtuigen met schroef aandrijving bouwden, zoals de Vickers „Viscount" en de Bristol „Britannia". De „De Havilland Cornet", het eerste exemplaar, dat gereed is gekomen, heeft in het afgelopen jaar een maand of zes bij wijze van proefneming op de Terugblikkend op de zes na-oor- logse jaren komt men allicht tot de overtuiging, dat de Engelse vliegtuigindustrie een geweldige acti viteit heeft ontplooid. Het moet echter gezegd worden, dat deze activiteit wat betreft de bouw van civiele vliegtuigen niet altijd tot tastbare resultaten heeft geleid. Op dit gebied hebben de Engel sen nogal enige teleurstellingen te ver werken gekregen en niet bereikt wat men eigenlijk bereiken wilde. Het ziet er voorlopig ook niet naar uit, gezien de grote aandacht, die de militaire luchtvaart thans voor zich opeist, dat alle doelstellingen en verlangens, die men aan het einde van de tweede we reldoorlog koesterde aangaande de burgerluchtvaart, verwezenlijkt zullen worden. HeL kan niet ontkend worden, dat Engeland wat dat betreft het getij ook niet mee neeft gehad. In de bijna zes lange jaren van de tweede wereldoor log en het jaar daarvoor hadden de leiders van de vliegtuigindustrie wel andere dingen aan hun hoofd. Men bouwde toen Spitfires en Hurricanes en Lancaster bommenwerpers en het zou ook wel zeer onverstandig zijn ge weest om dat niet te doen. Het gevolg was echter, dat in het jaar 1945. toen het burgerluchtverkeer zich op een ongekende wijze ontplooide, in Enge land geen enkel vliegtuigtype bestond, dat redelijkerwijze kon voldoen aan de eisen, die hieraan worden gesteld. Te erger was dit, daar de Amerika nen tegelijkertijd over de Dakota's, de Deze formulering /is een vervanging van die, welke wij hierboven van U.P.' weergaven (Red.). Het Foreign Office heeft Vrijdag ver klaard dat een intrekking van de Britse erkenning van rood-China slechts een van de vele krachtige maatregelen zou zijn, die in het gestelde geval tegen communistisch China genomen zouden worden. Engeland en Amerika en zekere ande re mogendheden overleggen op het ogenblik wat er gedaan zal worden als geen overeenstemming met de commu nisten over een wapenstilstand op Korea wordt bereikt. De woordvoerder wei gerde de andere betrokken landen te noemen. Een gezaghebbende Britse woordvoer der te Washington heeft er Vrydag op gewezen, dat Groot-Britannië zo nodig bereid is de diplomatieke betrekkingen met China te verbreken, als de commu nisten een eventuele wapenstilstand op Korea zouden schenden, aldus meldt U.P. De regering-Churchill, aldus de zegs man, zal niet toestaan, dat de Anglo- Amerikaanse meningsverschillen over da erkenning een krachtige gemeen- schappeiyke politiek om het hoofd te bieden aan nieuwe communistische agressie in het Verre-Oosten in de weg staan. Naar verluidt zou Churchill voorstan der van een verbreking der diplomatie ke betrekkingen met China geweest zijn na de Chinese interventie in Korea. Op het ogenblik acht de Britse rege ring echter geen bijzondere reden aan wezig om die erkenning in te trekken terwijl de wapenstilstandbesprekingen gaande zijn. Volgens Reuter is in gezaghebbende kringen te Washington meegedeeld, dat de Britse erkenning van communistisch China een eventueel Brits-Amerikaans optreden in geval van schending van het bestand, niet in de weg zal staan. De „De Havilland Comet'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4