Subsidie-regeling voor schilderwerk UITVOERING VAN OUDE MEESTER WERKEN De Wiener Sangerknaben zongen in Heemstede Gemeenteraad Haarlem HAARLEM ZAL VOOR f 53.320.- BESTEDEN Natuur-talenten stelden demonstraties op zeer behoorlijk peil Sterftecijfer in Haarlem ZANDVOORTSE RAAD ZETTE BEGROTINGSDEBATTEN VOORT .sa"1' 4 «o 't 4 I STOFZUIGERS -DE KIANT0J1 BROEKHOF k DONDERDAG 31 JANUARI 1952 pagin*' Haarlemse drogisten over winkelsluitingswet Don Kozakken Koor ©n Théatre Hebertot BLOEMENDAAL Personalia Burgerlijke Stand BLOEMENCORSO Bollenstreek 1952 St. Adelbertvereniging „Het zout der aarde" Haarlemse scholieren op de planken Geslaagde gymixastiek- uitvoering van Leonidas Door Jo Vincent en Die HaerlemscEe Musyckcamer BILJARTEN B.V. „Frans HalsM „Het Witte Paard" REGIONAAL COMIT* „KENNEMERLAND" Burgemeester Cremers voorzitter Schilder haalde lood van zijn woning af Pater Will, de Rooy S.M.A terug naar Nederland In het ruim gevallen Hoger dan gemiddelde van Nederland Gevarieerd programma en dankbaar publiek in Minerva-theater Over kamperen op het Zuidelijk strand en de verkoop van politie-auto STOFZUIGERHUIS „RITSA" Groepsavond „Heemsteedse Trekkers" Vergadering Onderlinge Tuinliedenvereniging Ledenvergadering H.P.C. De naam I\.fyet iocA, Rids en de hindervVJ Bewoners van Haade^ dienden bezwaren .1 i va* u SANT X Plannen van poorts Bloei Beurs van AmsteJ"c Beurs van Ne^' sfo' Y r .■>3$ 70# dj 1' Sportief en eeonomisch- De techniek ver vooruit- importeurJ. Leonard Lang (Vervolg van gag. 1) Behalve de melksanering kreeg de Haarlemse gemeenteraad nog een agenda af te werken van twintig punten. Alles liep betrekkelijk vlot van stapel, alleen de vragen van de heer BLOKDIJK vorm den nog een punt van uitvoerige be spreking. De raadsleden hadden geen commen taar op de voorgestelde geldlening van I millioen gulden, waarvan de opbrengst sal dienen tot dekking van kapitaals-uit gaven ten behoeve van het Gemeentelijk Energie Bedrijf. Bjj de aanvang van de vergadering kreeg de raad nog een voorstel van B. en W. voorgelegd, om de nodige voor zieningen te laten treffen in de Vishal, waarmee een bedrag gemoeid zou zijn van f 800. Daartegen werden geen be zwaren geopperd. De discussies werden du» in eerste instantie gevoerd naar aanleiding van het uitvoeren van schilderwerk in de win termaanden. De heer BLOKDIJK (Arb.) had enkele vragen gesteld, waarmede hij wilde informeren, of er ook van ge meentewege gepoogd wordt gebruik te maken van de subsidie van 20 pet. Wet houder ANGENENT antwoordde, dat de gemeente officieel wel geen circulaire dienaangaande heeft ontvangen, maar dat zij toch direct maatregelen heeft getrof fen om van deze subsidie-regeling ge bruik te maken, waarmede dan ook de werkloze schilders in Haarlem (in totaal 265, van wie er 235 overbruggingsuitke ring genieten) min of meer gebaat kun nen zijn. Men heeft natuurlijk bekeken, of het financieel mogelijk zou zijn en of er werken binnen de vaste termijn konden worden uitgevoerd. De wethouder somde enkele werken op. die reeds op de begroting 1951 zijn uitgetrokken. Voor 1952 heeft Openbare Werken ook een en ander te laten uit voeren. de Vishal moet nodig weer eenz een verfje hebben en vooral de Jan Ligt- hartschool, waarover een apart voorstel ter tafel kwam, vraagt de bijzondere aandacht. Voor het schilderen van de grote con certzaal plus kleinere objecten in het ooncertgebouw zal een bedrag van f 5820 nodig zijn. In totaal zou er dan voor een bedrag van f 53.320 aan schilderwerk kunnen worden uitgevoerd. Wethouder Angenent deelde mede, dat B. en W. direct hebben doorgetast en subsidie in Den Haar hebben aange vraagd. Deze was inderdaad toegezegd, alleen moest de raad nu vergevensge zind zijn, dat hij in deze kwestie niet ge kend was. Alleg moest nu eenmaal op korte termijn geschieden. De raadsleden bleken ditmaal niet zulke grote bezwaren te koesteren, al werden er wel enkele opmerkingen gemaakt naar aanleiding Op 29 Januari kwamen in café-restau rant 'Örtnkmann de drogisten van Haar lem bijeen om hun standpunt te bepalen t.a.v. de winkelsluitingswet. Na het ope ningswoord, waarin de voorzitter speci aal de heer Van Berkel. vertegenwoor diger van de Middenstandscentrale, en de heer v. d. Boom, van de Haarlemse Handelsvereniging, verwelkomde en de juiste bedoeling der wet had uiteenge zet. begonnen de discussies. Toen men tenslotte de vraag stelde van vóór of tegen een middag- of ochtendsluiting, sprak men zich uit vóór een middag sluiting. Vervolgens wenste men een middagsluiting liefst op Dinsdagmiddag, doch alleen dan. wanneer alle zaken in aanverwante artikelen die zelfde dag ook sluiten. Voor een eventuele koop avond voelde niemand iets, terwijl men oen vacantieregeling geheel vrij wil laten. Voordat het Don Kozakkenkoor o.l.v. Serge Jaroff Europa gaat verlaten maakt het een afseheidstournée door Neder land en zal ook weer in Haarlem komen op 28 Februari in het Concertgebouw. Het Théatre Hébertot uit Parijs komt 3 Maart in Haarlem met „Le maitre de Santiago" van Henri de Montherlant. De heer Sybolt Luyben alhier slaagde te Delft met eervolle vermelding voor het candidaats-examen electro-techniek. GEBOREN: J. S. Koridon-Egger- mond; A C. Molenaar-Stremming; S. Kokje-De Vries; A. Wolse-Rosman; M. Ruhe-Van Mer; F. M. Breij-Haverkort (allen zoon). G. M- T. van den Beuken- Sanberg: M. A. van Bentem-Van den Hurk: M. Haver-Nijman; M. Gerritsen- De Haan (allen dochter) ONDERTROUWD: S J. van der Werf en L. de Boer: A. J. Bon en C. J- Bul- ters; W. B Abeelen en C. T. W. M. Scholten; T. J- Kerseboom en M. M. Lijnzaat; B. W Haasbeek en L. A, M. Jansen; N. A. Heus en A. B- M. Nuijten; H. Hemmes en W. Scherpenisse; J. R. Graal en W. M. A. van Oploo; K. van Gijtenbeek en J. J. Klein; H. Kuvener en A. E. de Graaf; C. Venema en A. Franken; H B. Lamme en C E. van Loevezijn; J- R. Visser en M. Smits; H. G. Dijkerman en E. C. J. Kusters: L. G. Smit en C. H Peetoom; J. F. Pigmans en J. van der Pol; G H. van Lunenburg en A. L. Zwilling; W. Buist en G. E. Koning; C. P- Bergman en J. Drenth; T. J. Teeuwen en C- A. Kleinhout; J. W. Dortmundt en J L. Bakker: F. de Vries en F Nijenhuis; W. de Boer, en A. Bultje. GEHUWD: H. Vijgeboom en J. M. Hasert; J. H. Terpoorten en M. M. Se- walt: J N C- Bakker en J. de Boer; J M. P- Jacobs en A. M, Raps; P. A. M. Booms en H. A- Schols; L. Jansen en A. A. Heesterbeek; B. J. Schutte en G. J. M. Rientjes; B. M- van Dijk en A. C. van Riel; D. van Roosenbeek en F Zirkel: P. van de Reep en W. Gou- ririaan; M. Alberts en E A. Kuijpers; R. van Egmond en C- M. Nieste: F. van Geldorp en M. J Timmers: P. F Gooi en D. de Jong; P. Kamper en E- van Wort; D. H. Postma en G. de Groot; H C Wortel en A. Eggink: F T- van Wooning en C. J- de Regt; B. Rijkee en M E. Rijkee: T. A. Stevens en M- M. van Moorselaar. OVERLEDEN: A. Lamboo, 5 m-, Ken- nemerstraat; H. de Jonge. 17 d-, Haze- paterslaan; J. Dekker, 53 j. Beelslaan; C- C. J. M. Mol, 61 j., Velserstraat; J. G- H. van Eeden-Pieters, 81 j., Langendijk- straat; M. G. E Steenkist-Snoek. 68 j-, Bakenesserstraat: IJ. Timmer-Ligthart, 63 j., Gen. de ia Reijstraat. van herstel in de Jan Ligthartschool. Men vroeg zich af. of die oude school zo'n groot geldsbedrag wel waard was, temeer daar "zij na verloop van tijd een andere bestemming zal krijgen. Dan moet er misschien weer gebroken en geschilderd worden. De raad ging tenslotte met het voorstel van B. en W. accoord. Het optrekken der huren door de Haarlemse woningbouwver. werd even onder de loupe genomen door mevr. KERKHOFF (Arb.). Zij vond het niet coulant, dat huurders zo plotseling voor het feit werden gesteld, dat de huur met ingang van 21 Januari werd „gecorri geerd". Zij wilde ook wel eens weten, of ook de middenstandswoningen een ho gere huur zouden krijgen. Wethouder ANGENENT noemde de huurverhoging een lange historie, die reeds van 1949 dateert. Het gemeente bestuur ontving op 17 Januari een brief van het departement, waarin vermeld werd. dat de huuroorrectie moest wor den aangebracht tussen 20 en 23 Jan. Het was dus allemaal zeer kort dag, maar spr. betreurde het, dat een enkele wo ningbouwvereniging haar leden zo bruut over de verhoging had ingelicht. Er is zo verklaarde hij een onder houd geweest met middenstandswoning bouwverenigingen en het is niet onmo gelijk, dat ook die woningen in een huur- correctie worden betrokken. Daarmede was deze kwestie dus weer afgedaan; dé verordening op haven- en kadegeld kreeg nog enig commentaar, maar de raad met uitzondering van de communisten keurde het voorstel van B. en W. ten slotte goed. De overige voorstellen konden zonder meer worden doorgehamerd. Ofschoon nog weinig te bespeuren valt van de naderende lente, maakt het Cen traal Comité Bloemencorso toch reeds plan nen. om dit jaar wecüerom een groots bloe mencorso te organiseren in de Bollen streek. De werkzaamheden, verbonden aan de voorbereiding van het corso, vergen veel tijd, niet alleen van het Comité, doch ook van de deelnemers. Daarom meent het Comité er goed aan te doen reeds thans een oproep te doen voor deelname. Een definitieve datum kan thans nog moeilijk worden vastgesteld. Bij een nor maal verloop van de bloeitijd mag echter verwacht worden dat het corso op 19 April gehouden zal kurtnen worden. Het ligt in het voornemen om dit jaar wederom vanwege het Comité een nog nader vast te stellen idee uit te perken. Het volgen van dit idee zal, evenals vorig jaar, niet verplicht zijn. zodat de gele genheid dus bestaat een eigen icfee te ver wezenlijken, bij voorkeur echter passend in het geheel. Het reclame-element van het corso voor deze streek mag voldoende bekend geacht worden. Het is gebleken, dat telkenjare in film en pers overal ter wereld aandacht aan het corso wordt geschonken. Opge merkt wordt, dat in de afgelopen maanden herhaaldelijk is geïnformeerd naar het bloemencorso 1952, zowel door de deelne mers als door buitenlandse reisonderne mingen. Speciaal Hillegom zal dit jaar in verband met de opening van de bloemboUenbeurg in het corso moeten uitblinken. Voor eventuele inlichtingen kan men zich wenden tot het secretariaat van het Co mité: Raadhuis Hillegom. Aldaar zullen de opgaven voor deelname ook gaama worden ingewacht. Donderdag 7 Februari zal kapitein-lui tenant ter zee J. N. J. v. d. Mey in het Adelbert-home voor de leden van de St. Adelbertvereniging een causerie hou den over „Taak. doel en samenstelling van de Koninklijke Marine, gezien ih de huidige wereldsituatie". Voor de opvoering van „Het zout der aarde" van J. Naaikens, welk toneel stuk vanavond ten bate van de missie in Ambon in gebouw St. Bavo door het Haarlems toneelensemble „Het Masker" wordt opgevoerd, zijn nog parten ver krijgbaar. Het interscfcolair jeugdtournooi heeft in Haarlem en omgeving burgerrecht verkregen en de belangstelling zowel van de scholen als van de ouders der leerlingen neemt telkenjare toe. Dat Is verblijdend, omdat het stimuleren van het beoefenen van een der schone kun sten onder de jeugd vervlakking voor komt en ware levensblijheid oproept. Gisteren hadden de demonstraties van declamatie, toneel en dans plaats en straks volgen muziek, tekenen, handen arbeid en fotografie. Verleden jaar was de Stadsschouwburg éénmaal goed be zet, ditmaal was zowel een matinée als een avondvoorstelling noodzakelijk om alle belangstellenden een plaats te bie den. De wethouder van onderwijs, de heer D. Geluk, mocht dan ook van een groe iend succes getuigen in zijn welkomst woord aan inspecteurs van het onder wijs, rectoren en directeuren van middelbare scholen, hoofden van ULO en vertegenwoordigers van het Nijver heidsonderwijs. Hij roemde het werk van de algemeen secretaris, de heer El- zinga en van de leidster der afdeling to neel, mevr. VaalMuller met haar hel pers. Des middags herdacht hij de die morgen begraven letterkundige Lode- wijk van Deyssel, hetgeen tijdens de avondvoorstelling plechtiger geschiedde, door Godfried Bomans. Een jury van deskundigen had een vóór-keuring gehouden van de werken, die zowel scholen als individuele leer lingen ten tonele wilden brengen, waar door het nog overladen programma aan behoorlijke eisen voldeed. Een tiental declamaties, ernstig zowel als luimig, werden onder opmerkelijke stilte beluisterd. Over het algemeen spraken de meisjes te zacht, zeker bij de entree, waardoor nogal wat tekst verloren ging. Een schouwburg is hu De belangstelling voor de jaarlijkse gymnastiekuitvoering van Haarlems grootste R.K. Turnvereniging was dit maal niet zo groot als we in de laatste jaren gewend waren. Wat daar de oorzaak van kan zijn? We weten het niet, maar de weg blijvers hebben ongetwijfeld ongelijk gehad, want Leonidas heeft met deze uitvoering, welke gisteravond in het Concertgebouw plaats vond, weer alle eer ingelegd. Het is weer eens duidelijk gebleken dat de technische leiding bij de hoofd leider, de heer Th. Vreeswijk, in goede handen is, want niet slechts wist hij het programma in een uitermate vlot tem po af te werken; zijn goede kijk op de nieuwe vormen der gymnastiek kwam met deze uitvoering weer duidelijk tot uiting. Leonidas bezit een groot aan tal meisjesleden terwijl daarentegen het aantal jongens daarbij iets achter biijft. Maar dit is een euvel waarover alle turnverenigingen klagen. Te weinig belangstelling onder de jongens voor de turnsport. Maar wie getuige is geweest van wat de jongens van Leonidas pres teren, zal zeer zeker tot de overtuiging zijn gekomen dat turnen en gymnastiek in het algemeen voor de jongens een bij uitstek gezonde sport is, welke het beoefenen meer dan waard is. Leonidas beoogt met zijn uitvoeringen het nut van de gymnastiek aan te to nen en voor zichzelf reclame te maken. Welnu, in beide gevallen is de vereni ging geslaagd. De heer Vreeswijk, die in de leiding werd bijgestaan door de dames Louk van Turnhout, Ans Del vers en Piëta de Boer. voert het tech nische peil tot een zeer bevredigende hoogte en de oefeningen welke op deze ongetwijfeld geslaagde avond ten uit voer zijn gebracht, mochten de toets der critiek ruimschoots doorstaan. Brug- oefeningen voor dames gaf goede sport, de springkast voor jongens en meisjes liet heel weinig te wensen over en de knotsoefening der dames vóór de pauze oogste een dankbaar applaus. Al met al een prachtige avond waar op we enkele oud-gedienden uit de R.K. Turnsport tegenkwamen. We noe men o.a. de heer Hooy, de nestor valt de R.K, Gymnastiek in Haarlem; voorts de bekende keurturner uit vroeger ja ren Toon Verheem, terwijl de heer Van Turnhout, voorzitter van het district Haarlem van de N.K.S., alsmede ae heer Heyers, inspecteur der Lichame lijke Opvoeding in de gemeente Haar lem. eveneens acte de présence gaven. Leonidas kan met genoegen op avond terugzien. eenmaal groter dan een schoollokaal of een kamer. Het verksken van Felix Timmermans, voorgedragen door Eefje de Vries, de Kindersproke van Marie Boddaert door Maaike Hobbel, de Ek sterogen van Aartshertog Max van Han Hoekstra door Marijke van Geest en Toen ons kindje glimlachte van F. van Eeden door Jeann'tje de Vries, vielen het meest in de smaak. Waar bleven de jongens? (Eén). Opmerkelijk goed speelden leerlingen van de St. Luciaschool een pantomime „De gekleurde bal". Dit Chinese sprook je. weliswaar met declamatie achter de schermen van een volwassene en toe passelijke pianobegeleiding' wist te boe ien door de uitstekende natuurlijke mimiek der meisjes en de sfeer door verlichting en décor. Ook" het Coomhertlyceum kwam kor daat voor het voetlicht met „De woeste ling" van A. Tschekov, in de vertaling van Godfried Bomans. Pim Haak was als Louka, de bediende, wel de beste. Minder enthousiast ben ik over de keuze van de Rijkskweekschool, die 'n bewerking in één bedrijf speelde van „De metalen Eva". De robot-mens is ei genlijk niet zo grappig. Het tempo was traag en van waarlijk toneelspelen kwam niet zo héél veel, al liet de rol- kennis niets te wensen over. Des avonds werd dit nummer volgens afspraak vervangen door een zeer goede decla matie van Ann Born „Het weitje" door Henriëtte van Eyck en een kluchtige interpretatie van Pyramus en Thisbe door vier kinderen van de familie De Vries. Rest de afdeling dans. Ongetwij feld was de ster Maria de Booy met de solo-dans „Het draaiorgel". Van dit meisje is veel te verwachten; zij bezit aanleg en een natuurlijk gevoel voor het expressionisme door de dans. Gaspar Michael demonstreerde een Perzische zonnedans in Oosters gewaad met een voortreffelijk handenspel; zijn afkomst was niet moeilijk te raden.. Het program ma werd besloten met een ballendans door acht meisjes van het Kennemer Lyceum. Meer rhythmische gymnastiek, maar behoorlijk door arrangement. Deze demonstraties bereikten over het algemeen een zeer behoorlijk peil, dat vooral te danken is aan de natuur talenten, zoals men uit de bespreking alreeds zal hebben Opgemerkt. Wij moe ten dankbaar zijn voor de activiteit, die velen belangeloos aan de dag leggen om deze tournooien. mogelijk te maken. v. W. André Kaart heeft voor het concert van zijn Haerlemse Musyckcamer op Donderdag 7 Februari in de Tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een hoogst belangrijk programma sa mengesteld. Het bevat werken uit de 18de en 19de eeuw van Duitse, Italiaan se en Hollandse componisten, zowel voor uitsluitend strijkinstrumenten, als voor solozang met begeleiding van deze instrumenten. Hierbij wordt in beide gevallen de continuo-partij op cembalo gespeeld. Er is dus gestreefd naar een zo stijlvol mogelijke vertolking. Voor de solozang heeft de dirigent zich de medewerking verzekerd van Jo Vin cent, die altoos in dit genre werken, niet het minst in Bachwerken, glo rieerde. Voor zang en orkest viel de keuze op één der wereldlijke Cantate's van Bach: „Non sa che sia dolore" (Men weet niet wat leed is). Deze wereldlijke Cantates, minstens even kunst- en diepzinnig ge schreven als de kerkelijke, zijn minder bekend, omdat men Bach-concerten ge- Finale 2e klas libre, klein biljart: N. Broers 2 gesp., 4 pnt„ gem. 5.77; C. Schermerhom 2, 4. 4.92; P. v. d. Berg 2. 2, 5.16; T. Capinl 2, 2, 4.91; G. van Velsen 2, 2, 4.93; H. Sengers 2, 2, 4.18; T. Kroon 2, 0, 5.11; J. Handgraaf 2, 0, 3.87. Voor de onderlinge competitie van bovengenoemde schaakvereniging wer den de navolgende partijen gespeeld: Groep 2: Bankenv. Deyzen 10; BleekemolenStevens Jr. 01; Klein v. Straaten 10; HeymansH. Happel 01; Stevens Jr.Bleekemolen 10. Groep 3; Willemsev. d. Valk 0—4; Holtkamp Jr.Reeuwijk Jr. 01. Groep 4: v. d. ReepEnsink 10; Cas- tenmillerv. d. Putte 10; Huneker Overdijk I0; Stevens Sr.Baas 10; De VosGoedemans 10. Het Nationale Comité ter bestrijding van het concentratiekampsysteem heeft in voorbereiding de stichting van Regio- naai Comité „Kennemerland", waarvoor zich reeds een groot aantal burgers uit Haarlem en omstreken, die in het maat schappelijke leven bepaalde posten in nemen, bereid hebben verklaard hierin zitting te nemen, zodat het comité is samengesteld volgens nadere publicatie. Nu reeds wordt medegedeeld, dat de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. G. M. Cremers, zich bereid heeft ver klaard om het voorzitterschap van het Regionaal Comité op zich te nemen. De Haarlemse recherche heeft gisteren een 27-jarige decoratieschilder aange houden, die ervan verdacht wordt 10 kg lood ter waarde van 12 gulden van het dak van zijn woonhuis, een huurwoning, gescheurd te hebben. Hij had ljet lood verkocht aan een opkoper in Haarlem. Het geld en het lood zijn in beslag geno men. Maandag 14 Januari is pater Willem de Rooy S.M.A afkomstig uit Haarlem, aan boord gegaan van het s.s. Maaskerk op weg naar het vaderland voor het ne men van een welverdiende vacantie. Pater Willem heeft na zijn eerste vacan tie in 1947 bijna 5 jaar geheel alleen ge staan in de missiestatie Likpe Mate aan de om haar moordend klimaat beruchte Goudkust van West-Afrika. Op weg naai' de haven van inscheping heeft hij nog een bezoek gebracht aan zijn oud ste broer pater J. G. de Rooy. De Maas- kerk zal hoogstwaarschijnlijk morgen in Amsterdam arriveren. De schipper J. G. Mooren was op rijn schip Emmanuel, liggende in de Staal- haven van Hoogovens, bezig de luiken van het ruim te halen, toen hij naar be neden stortte. Daar het vermoeden be stond dat hii inwendige kneuzingen had opgelopen, is hij naar het Rode Kruis- Ziekenhuis vervoerd en daar opgeno men. woonlijk in een kerkgebouw geeft. Een plaats, alleen geschikt voor liturgische en gewijde muziek. Jo Vincent zingt mede een „Salve Regina" van de Italiaanse componist Giovanni Baptist Pergolesi, in ons land vooral bekend door zijn nog steeds uit gevoerde kameropera's en „Stabat Ma ter dolorosa" voor vrouwenkoor. Van Joh. Seb. Bach voert men tevens uit het derde Brandenburger Concert, aldus genoemd naar de opdrachtgever Christian Ludwig von Brandenburg. Dit werk is in Concerto-grosso-stijl ge schreven, de indeling wijkt echter af van het toenmalige, Italiaanse model. Het strijkorkest bestaat hier namelijk uit drie groepen van drie instrumenten: viool, altviool en violoncello. Het werk, kunstig en met innerlijke spanning ge schreven, is door deze driedelige samen stelling vol fraaie, voor die tijd nieuwe contrastwerkingen. Van Pietro Locatelli voert het orkest de „Trauersymphonie" uit. Deze com ponist maakte vele reizen door Europa en verbleef vele jaren in Amsterdam, waar hij, na een drukke werkkring te hebben vervuld, overleed. Wellicht is dit verblijf van invloed op de muziek beoefening in Holland geweest en heeft het de werkwijze van onze componisten beïnvloed. Zoals b.v. die van Hellen- daal. Het programma bevat ook een waar devol werk van deze Hollandse com ponist uit dit tijdperk: Concerto gr8s- so. Dit Concerto van de Leidenaar Pie- ter Hellendaal is wel in de gebruike lijke Handel-stijl geschreven, doch be vat toch veel specifieks in klank, is bovendien effectvol en in de vlugge delen virtuoos geschreven. André Kaart brengt hiermede een niet alledaags, zeer waardevol en in teressant programma, dat, gezien de In het jaarverslag over 1950 van de gemeentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst in Haarlem merkt de directeur, dr. W. B. Smit, op, dat het sterftecijfer in Haarlem zich op een ho ger niveau beweegt dan dat van Neder land in het algemeen. Wel vertoont het cijfer voor Haarlem dezelfde fluctua ties: stijgt het cijfer voor het gehele land, dan doet het dat voor Haarlem evenzeer, bij daling ziet men hetzelfde samengaan. Verheugend is. dat het ver schil tussen beide cijfers dit jaar be langrijk kleiner werd en wel doordat de daling van het sterftecijfer voor Haarlem groter was dan dat voor Ne derland. De cijfers illustreren dit dan ook. want het sterftecijfer voor Neder land bedroeg in 1948 7.4, in 1949 8.1 en in 1950 7.5. Voor Haarlem faren deze cijfers resp. 8.1, 8.9 en 7.8. In totaal overleden in 1950 1277 (1430) Haarlem mers. Over de leeftijdsgroepen verdeeld krijgt men het volgende beeld: onder 1 jaar 88, 14 jaar 22, 514 jaar 6 15 24 jaar 18 25—39 jaar 40, 40—49 jaar 55, 50—59 .jaar 123, 60—69 jaar 258, 70— 79 jaar 398 80 jaar en ouder 269. Het geboortecijfer daalde in 1950 weer verder, zowel voor het gehele land: 22.7 (23.7) als voor Haarlem: 20.0 (20.9). Beide cijfers liggen echter nog steeds boven het vooroorlogse peil. In totaal werden er 3268 kinderen gebo ren, van wie 1657 jongens en 1611 meis jes. Daarin zijn ook 11 jongens en 10 meisjes begrepen, die levend geboren werden doch nog voor de geboorte-aan gifte overleden. Werden er in 1949 120 jongens meer dan meisjes geboren, in 1950 was dit verschil veel geringer. Het geboortecijfer was het hoogst in de maanden April en September. Typisch is, dat het aantal eerstgeborenen be langrijk daalde: 907 (1017). Zelfs heeft deze daling de gehele vermindering van het aantal geboorten veroorzaakt. resultaten van serieuze studie getoond Het aantal doodgeboren kinderen daal- op de vorige concerten, zeker een wel- de eveneens: 50 (67); ook het aantal verzorgde, muzikale vertolking zal ver- onwettig geboren kinderen was weer krijgen. O. K. kleiner dan in 1949: 58 (72). Dat het Minerva-theater in Heemste- overlaadde en daaraan tevens een trac- de gisterenavond tot de laatste plaats was bezet, wil iedereen van ons wel aannemen. De faam van de Wiener San- gerknaben was voldoende om honderden naar de cassa te trekken en de geluk kigen, die een plaatsje wisten te be machtigen, hebben het volle pond ge kregen. Men ging er, wait men noemt „echt voor zitten", en de frisse, geaccle- veerde jongensstemmen bezorgden de toehoorders enkele gelukkige uren. Wij willen hier niet al te diep ingaan op de zuiver artistieke prestatie van dit bijzondere overigens niet unieke jongenskoor, dat velen alleen al boeit door de hyper-correcte sfeer en de ge degen leiding van Peter Lacovich. Daar toe bestaat wellicht gelegenheid, wan neer deze zangertjes binnenkort in Haarlem voor het voetlicht treden. Zoals te doen gebruikelijk, was het programma met de nodige variatie sa mengesteld. De geestelijke liederen vormden een voorname en treffende in leiding en daarvan noteren wij met een dankbare herinnering het „O Sacrum Convivium" van Croce en het bekende „Canite Tuba" van Gallus, dat de jon gens feestelijk en als het ware spelen derwijs hun gehoor toezongen. Een twee tal wereldlijke liederen, Schubert's „La Pastorella" en het prettige „Echolied" van Orlando di Lasso, deed het weer uitstekend en bij de volksliederen bleek het internationale „Sandmanchenn" overigens bijzonder fraai uitgevoerd de publieke smaak alle eer aan. Bij vorige gelegenheden hebben de Wiener Sangerknaben. bewezen ook de acteerkunst uitstekend te verstaan. Gis teravond is die reputatie bevestigd in een bewerking van Mozart's „De Gans van de Kalief". Kostelijk speelden en zongen deze jongens hun spel. Als vol maakte acteurs, in gebaren en alleszeg gende mimiek, brachten zij dat Oosterse verhaal in beeld en herhaaldelijk kregen zij een open doekje in ontvangst te ne men; en terecht, want op dit gebied wordt men hier over het algemeen niet verwend. De wervelende Donauwalzer van Strauss sloot het officiële programma af an dat was tenslotte de vonk, die het publiek in vuur en vlam zette. Een wa re ovatie dwong tot een toegift, en toen Heemsteeds burgemeester in een Duits toespraakje Peter Lacovich en de jon gens met vele waarderende woorden De Zandvoortse raad zette Woensdag middag de bgrotingsdebatten voort. Bij de replieken antwoordde de heer Siegers (KVP) wethouder Kerkman die had ge citeerd de uitlating van de heer de Bruijn der KAB, dat ieder die jaloers is op de arbeiders zelf in de mijnen kan gaan werken. De heer Siegers noemde deze uitlating een belediging van de middenstand, een bevolkingsgroep die ook hard werkt. Dat de wethouder soms de portefeuillekwestie stelt, noemt spr. belachelijk, want de raadsmeerder- heid zal hem weer benoemen! Wethou der Kerkman (PvdA) verzekerde ech ter dan nietmeer terug te zullen ko men en wethouder Slagveld (CH) sloot zich hierbij aan. De heer Tates (VVD) stelde voor, het aantal arbeidsuren voor de ambtenaren te vergroten van 36 tot 42. Besloten werd deze zaak naar B. en W. te verwijzen. Mevr. Mol (PvdA) stelde voor dat de raad zich zou uitspreken voor toelating van kamperen op het Zuidelijk strand. De Voorzitter zeide dat dit tot de com petentie van het Strandschap behoort. Spr. bestreed overigens het voorstel om dat het een grote fout zou zijn in het Zuiden kamperen toe te staan. Zand- voort. heeft al genoeg voor de kam peerders gedaan. Tenslotte besloot de raad met 7—6 stemmen, aan het Strand schap te vragen, na te gaan of het kam peren op dat strandgedeelte toegelaten kan worden. Een langdurige discussie ontstond, toen de heer Koning (AZB) voorstelde de Ford-auto der politie te verkopen. De Voorzitter betoogde met klem, dat de auto noodzakelijk is voor f-en goede vervulling van de politie dienst. Dit wordt bevestigd door een doze I rapport vanwege het ministerie van Jus- i titie. De heer Lindeman (KVP) was ook van oordeel, dat men voor bepaalde ge vallen de beschikking over een gesloten auto moest hebben. De heer Koning trok tenslotte zijn voorstel in. mits de auto zo zuinig mogelijk zou worden ge bruikt. Bij de begroting van het „Zui- derbad" vestigde de heer Lindeman (KVP) de aandacht op de onkosten ad f260.— welke men heeft voor de inven taris, waartegenover slechts een huur van f 400.staat. Mevr. Mol (PvdA) stelde voor, een subsidie groot f4000 voor de stichting ..Alg. Jeugdwerk Zandvoort". De heer Siegers (KVP) meende dat de ouders een taak hebben; spr. achtte de neutrali teit van „A.J.Z." een bezwaar. Men wil de kinderen wel opvangen en naar de organisatie van de gezondheid der kin deren overbrengen maar de rijpere jeugd is voor de Godsgedachte meestal niét-meer vatbaar. De heer van Kui.ik (PvdA) verdedig de het voorstel enthousiast. Men kan zo veel goed werk doen en het gods dienstig element wordt niet verwaar loosd. De heer Lindeman (KVP) staat in beginsel niet onsympathiek tegen over „A.J.Z." maar had het juister ge vonden als deze stichting een gemoti veerde subsidie-aanvrage had ingediend Het voorstel werd tenslotte met 87 stemmen verworpen. De culturele kring' ,,'t Helm" had f 450 subsidie aangevraagd; de financiële commissie stelde f 200 voor. De heer Lindeman gaf uiting aan zijn waarde ring voor ,,'t Helm" en stelde een subsi die van f325 voor. Dit werd aangeno men. Mevr. Mol (PvdA) deed haar traditio neel geworden voorstel om de subsidie aan de Kon. Noord-Zuid-Holl. Redd. Mij. te verhogen, thans van f 250 tot Advertentie Excelsior, Holland-Electro, Ruton, Ritsema, Erres, Pro tos, Hoover. Electro-Lux, General Electric, Progress, Ocoline enz. Betaling ook in over leg vanaf 2.50 per week. Reparatie en verkoop van alle onderdelen. GROTE HOUTSTR. 132 TEL. 16693 HAARLEM, t/o Luxor f300.—. Dit werd aanvaard. De heer Lindeman (KVP) kreeg de toezegging dat de raad in besloten zitting inzage zal krijgen van de steunuitkeringen van „Maatschappelijk hulpbetoon". Nadat de begroting, met de stem van de heer Blom (CPN) tegen, was goed gekeurd bracht de voorzitter de her bouw van 't „Zuiderbad'" ter sprake De raad heeft een plan van prof. Zwiers aanvaard dat f 310.000 kost, mits het rijk 100 pet. vergoeding zou geven. Maar deze toezegging kon met worden verkregen. Prof. Zwiers heeft nu het plan ver eenvoudigd en het kost nu f 260.000, waarvan het rijk vergoedt 195.000; daarvan zal worden afgetrokken f 42000 rentevergoeding die de gemeente kreeg over de inschrijving-Groot boek. De gemeente moet dus f 107.000.zelf fourneren. Op het oude Zuiderbad rust nog f 38.440 schuld, zodat het totale kapitaal ruim f 145.000 zal bedragen. De voorzitter meende dat dit rendabel is te maken. Ir. van Kuijk (PvdA) meende dat de gemeente des noods een klein exploitatieverlies mocht nemen. De heer Lindeman (KVP) vroeg of deze cijfers nu definitief zijn. Op voorstel van de heer Siegers (KVP) werd in principe tot herbouw van het Zuiderbad besloten mits in de raads commissie daarover nog zou worden gesproken, Advertentie l van Broekhof eisen he*steld. en worden nooit tele?r,ft„;wn; Deze week drie spec1311 Gelardeerde lever Pekelvlees viHre) (speciale verpak*0 Gerookte Ossentong KRUISSTRAAT 4 - Tel 1 En dan nog wat: Gelderse boeren met eens! tatie vastkoppelde, zongen de Sanger knaben hün lied ten afscheid. Dat het „Schlafe mein Prinzchen" was. hebt u natuurlijk al geraden, maar wij waren er allen dankbaar voor. De avond zou anders niet volmaakt zijn geweest. H. De afdeling Heemstede van de Neder landse Padvinders „De Heemsteedse Trekkers" hield Woensdagavond in het jeugdhuis aan de Herenweg een groeps avond voor ouders van de Trekkers. De avond werd met een kort woord ge opend door de voorzitter van de Ouder commissie, d heer C. A. J. Meijer, die zeide, het bijzonder op prijs te stellen, d.at niet alleen zovele ouders waren ge komen, maar dat ook de leiders van an dere jeugdgroepen door hun aanwezig heid' hun belangstelling toonden. Spre ker meende daaruit te mogen dpmaken dat van alle kanten de wil tot een goede samenwerking op deze wijze wordt ge demonstreerd dat dit niet anders dan in het voordeel van de jongens kon zijn. Daarna werd de openingsceremonie, het hijsen van de vlag, verricht en het bekende „Hoort, zegt het voort" werd door alle aanwezigen, groot en klein, uit volle borst meegezongen. Op vlotte wijze begon daarna het afwerken van een uitgebreid programma, waarin al lereerst de welpen hun kunnen toon den door enige kleine spelletjes, een leu ke lintendans met een pakkend' slot. De verkenners demonstreerden vervol gens waarom een flinke jongen zich bij hen aansluit en na de pauze gaven de voortrekkers blijken van hun kunnen. Hopman Bakker en zijn staf kunnen ook op deze groepsavond met grote vol doening terugzien. De vergadering welke de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omstreken" Woensdagavond' hield, muntte uit door een flinke belangstel ling. De belangstelling voor de jaarlijk se Lathyrus-prijsvraag viel in dit ver band wel wat tegen want er gaven zich slechts enkele leden op Na behandeling van de zakelijke agenda hield de heer J. Bakker een zeer boeiende causerie over het landschap en de plantengroei in Zuid-Frankrijk, waarbij speciaal de Rivièra werd behandeld. De lezing werd opgeluisterd met zeer mooie lichtbeel- den. Met een dankwoord aan de spreker en de aanwezigen sloot de voorzitter, de heer W. v. Zadel deze ook ditmaal suc cesvolle bijeenkomst. Bijzondere omstandigheden waren oorzaak dat H.P.C. een ledenvergade ring hield in het restaurant Cafetaria aan de Binnenweg. De voorzitter, de heer C. A. Schipper opende de vergade ring en sprak zijn voldoening uit over de aanwezigheid van de erevoorzitter, de heer Guus Braam. In het verdere verloop van zijn toe spraak gaf de voorzitter te kennen dat het afgelopen jaar zowel reden tot vreugde als tot teleurstelling heeft ge geven, Hij sprak de verwachting uit, dat de verschillende ploegen intact zul len blijven en het zo mogelijk nog beter zullen doen dan het vorig seizoen. Ech ter zullen dan alle zeilen bijgezet moe ten worden om de gestelde doelen te bereiken. Na de jaarverslagen van de verschil lende commissies die nogal afwisselend van toon waren, werd overgegaan tot bestuursverkiezing. Met uitzondering van de secretaris, de heer E. Prager, die zich niet herkiesbaar stelde, werd het gehele bestuur herkozen terwijl als se cretaris werd benoemd de heer A. M, Heerkens Thijssen. Met het benoemen van twee verschil lende commissies ging nog al wat tijd heen en daarna werden verschillende bekers uitgereikt. De Saarloos-medaille voor Joris Tjebbes zal door het Bonds- bestuur worden overhandigd. ft? In verband met een verzoek jjj directie van de chemische fa® .„jefL aan B. en W. betreffende de n, v9n' konden de bewoners in de bm11 vjj bedrijf vanmorgen bm twaalf in het stadhuis hun indienen. Aan de voorzitter, if'j Angenent, werd een petitionneBvJ)i geboden met handtekeningen bewoners van Haarlem-Noord. vrees uitten over mogelijkheid' ,sGi zich nieuwe ongelukken bij ver«Pr ,s konden voordoen en over de ding van schadelijke gassen- r> moeten de ramen en deuren xa ien zen in de buurt gesloten gehoUjeXj den, omdat men last heeft van jeiï> De bewoners dringen er me'3jtf";',s aan, dat het gemeentebestuur 1 j f len neemt om aan deze .toeseeIi Af einde te maken en opperden (j hele verplaatsing van het t>e heer mr. Proper wees op een hij reeds 30 Juni had gestuurd f vJr hij had gewezen op het gevaa' aanwezigheid van de chemiscne jcJ Het gaat in de eerste plaats oh' jiof delijke dampen, zo zei hij. Her V#, lijk, dat de in het bedrijf <5 zoutzuurbatterij overbelast 's eeu K door dampen ontsnappen, die rSpt' aangename lucht in de buurt Ljpr den. en laag over de grond zodat zij schadelijk zijn voor d sen. Verder is het ongewenst. 9ts dicht bij de huizen een opslag K'J van gevaarlijke stoffen, die "off j,et j nen veroorzaken. Spr. verzoen1 meentebestuur dergelijke f te treffen, dat het gevaar tot vGfr, mum beperkt wordt. De op dering aanwezige vertegen^ van de Rids zeiden, dat er heler" sprake was van overbelasting jit zoutzuurbatterij en dat het n°' maal te voorkomen is, dat et Jli uitwijken. Op het bedrijf zelf B„jejj, er ook last van. Er is nu een (a installatie gekocht, die binne"^ v maanden geplaatst wordt en spreiding van gassen afdoend' vangt. Wethouder Angenent zekering, dat aan de ingediende ken aandacht besteed zal vor° De V. V. V. „Santpoorts niet alleen naar buiten, maar z 8ts jet arbeidsveld ook in de eigen P' te' j werd in het verleden aanleiding F, organiseren van filmavonden- dL- in de 14 dagen werden gcge^,,ar. i() helaas heeft het bestuur hi®"„ s".,-: wille van de financiën, moe Bestuur en leden k moeilijk verkroppen, dat Bloei" dit werk in eigen kriöj -el«j, eniee WG W staakte en op de enige - K r gehouden jaarvergadering -,idV Ir l' dat het bestuur naar andere zocht om in deze behoefte aan_t 'e ning en ontwikkeling tegeW Het plan, dat nu van de hef^r^l Is gekomen, komt hieraan zoveel mogelijk tegemoet, dp „jt j 22 Februari komt de vogel- kenner Jan Strijbos bij - - J Bloei" geen onbekende A over de reis, die hij in de z 1951 door Spanje maakte. HU niet alleen van vertellen, W kleurenfilm laten zien, die tv-' J deze reis maakte. Verder bee f stuur in beginsel bereid g|0~' een avond voor „Santpoorts verzorgen dr. A. F. i)d£J die de zorg heeft over de li van Artis, dr. Paul Julier J op zijn duimpje kent, en d®sf3' Piet Bakker. Deze namen - op zich reeds, dat de V- ijzers in het vuur heeft staan- (Niet-officiële 3>4 Nederl. 1948 3>/4 pCt. Ned. 1950 3-3)i Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fae. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt Ned. Handel Mil. cert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon Hpogovens eert, Unilever eert. Unilever nwe. Ned. Kabel Philips Philips nwe. Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Hin Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij eert Nieuwe Aku Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Iiennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 86$ 84's 88*f 86s» 144'f 96 117 161 148,, (90 - 184 ''I 202'» 167 163 291-9 0 180 136# 144, 99 2 73# j/i jS> 29/1 59# 51# 13 fit- 64# 20'* 25# 43'? 72# 65# 53 47# 41# Advertentie Sf ADHOUOEBSKADc IK - AMSWtOA** t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2