it erhoging broodprijs Aan besluit echter vijf voorwaarden verbonden mpMOTlEF Pakhuis op Prinseneiland prooi der vlammen Vier brandweerlieden door rook bedwelmd Faure en Churchill in het nauw w Joden weigeren iedere steun Vuur vrat in kapok A Mens en techniek 1 Bondsdag besluit met 204 tegen 156 stemmen Tweede Kamer eensgezind ontevreden V oeme urn vmi Nachtelijke vuurzee in oud-Amsterdam Minder guur weer; nog wel neerslag Het weer ^rdac JM38# 9 FEBRUARI 1952 tyn'd. 75ste JAARCANC No. 25298 >i Si iM Giftere compensatie bonsverhoging? motorvesten BOUWEN' GEHELE OPPOSITIE STEMDE TEGEN De West-Duitse Bondsdag heeft met 204 tegen 156 stemmen bij zes onthoudingen een bijdrage van West-Duitsland aan de Westelijke defensie goedgekeurd met vijf instructies. De drie regeringspartijen (christen-democraten, vrije Duitse partij en Duitse partij) stemden voor, de sociaal democraten, communisten en de federalistische unie stemden tegen. West-Duitse leger Aanspraken op wettelijke restitutie-subsidies YAM IN TERUG MET INSTRUCTIES? Voorrang aan wapen- leveranties Voor Noord-Atlant. leger Aan weerszijden van het Kanaal Gevaar voor instorting? Zestien man van de Radmar gehaald De „Breezand" weer vlot Overdracht van vlieg tuigen op Schiphol In tegenwoordigheid van de Prins Amerik. superfort in Japan neergestort BLOEMBOLLENPAKKET BAKKER-VAN DIJK UUf„U SWEDESTRAAT 5 él. °n: Redactie 21544, Advertenties 21543 HAARLEM Abi 8iikamemen,en 20800 Postgiro 143480 5ljk '°0' Beverwijk: Stumphlusstr. 45 tel 3998 '°or i\ '•'nr,uicien: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 klachten over de bezorging na 5.30 0, uur 's avorvds 21544 u- ®Uf: 3- W. Boerrigter. \u.-.dredacteur: Drs. H W. M. van Run. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. I ftest-Duitsland neemt aan de Westerse defensie deel ^"'""uiiiiiiiiiMiiimiiiiiiiHiuuiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiHiiiiiniiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiHimiiim Sen jtad Marburg in 1948 dringend een nieuwe gashouder nodig had, ver- It roeSf»S ■''ce autor^e^en, dat er bij een Frankfurter „firma in afbraak en Jh n,0.,..n°ff enige rompen lagen van onderzeeboten. Het was in die dagen Vuitsland staal - te krijgen voor het bouwen van gashouders. 'fitder men do drie rompen van onderzeeboten te bestemmen voor 'nöerriS' ^Iet betrekkelijk geringe moeite konden ze in hoge druk-gashouders end wPrden. Thans liggen de onderzeeboot-gashouders, welke elk tien in '"hiefce meter gas kunnen bevatten, op hun plaats in Marburg. Niet zij geschikt voor het doel, maar bovendien ontsieren zij niet, zoals de verticale gashouders, het stadsbeeld. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Alansholt heeft gistermiddag in de Tweede Kamer niets dan «v"1' te 0,1 maatregelen die hij genomen heeft om o.a. de broodprijs i hMVerhogen. Er was nu werkelijk niemand die er een goed woord voor ;>.e> K.V.P. ging hierbij voorop en haar woordvoerder, de heer Engei- Vn,lemde de maatregelen sociaal beslist onrechtvaardig en onverant- h,Co«*tn-Onral de economisch zwaksten en de grote gezinnen worden getroffen. Ito is e.^tie die de minister meent te zien in de verlaging van de margarine- critiek met vijf kJ'ik i^Pensatie wordt immers afhan- ©eslh®iteld van de te gebruiken 1st ,ec>cn margarine en aldus wordt °r,Veel het gezin er bij in zal V b minister meende, dat dit W.Ve),arih genomen vijf cent zal zijri 't Uito' rtlaar de heer Engelbertink b, ^otP ehend, dat het verlies voor Sezin f 0.50 tot f 1.25 per week W, v.'gf ®en op»dit moment. V hij ?enkt de minister nu te doen? k, het Te Stote gezinnen het tekort iii'1' jTandbouw Egalisatie Fonds 'k s ie8' vaart er nu immers wel (V Seen rni0ioen gulden. Als de mi- tyP Werkelijke compensatie wil V Sebf.r dan het loonniveau om- acht en krijgen wij dan een 'f .'«gej Van de kinderbijslag? De \tfste i m°gen toch immers niet op A^Zty P'aats drukken op de econo- V* 4n 5k;eren en de grote gezinnen. KA u'V'd-A- is c S' Oeer Suurhi Xfe Psverhoging, .V-C ,ornPensatie ie v d.A. is deze mening toege- "eer Suurhof stelde als alter- wanneer er geen compensatie komt. Ook hij dat, (je kostenvermeerdering k^ht „surnent groter zou zijn dan k-ty Week. esüe is dus wel scherp gesteld. iUetee" fictie. Het grote gezin, dat het meeste brood verbruikt, profiteert Van; misschien wel de patates-frites-man! Het lijkt ons echter onwaarschijnlijk, dat dit debat uiteindelijk zal resulteren in een loonsverhoging. Een essentieel punt is in ieder gevai, dat de minister nog moet antwoorden en wij zouden ons daarom liever niet willen wagen aan speculaties hieromtrent. Aan de hele kwestie rondom de broodprijzen zit bo vendien nog vast „de cent voor de bak kers". die de zaak er niet gemakkelijker op maakt. De heer v. d. Wetering (C.H.) heeft er een motie over ingediend op zichzelf genomen vrjj onelegant, daar de minis ter nog niet gesproken heeft, maar ja, de verkiezingen zijn in zicht en op de ge reserveerde tribune zaten heel wat bakkers! De bakkerij zal ten spoedigste broodprijs moeten verkrijgen, die gebaseerd is op de kostprijs van het brood plus een redelijke ondernemers winst, gepaard met een verschiilenreke- ning, zegt de motie. Uit hetgeen van andere sprekers te beluisteren was, valt nog niet op te maken, dat de motie er wel zal komen. Dit wil niet zeggen, dat hetgeen de heer v. d. Wetering heeft voorgesteld voor de bakkerij niet de beste oplos sing zou zijn. Het is echter bekend, dat minister Mansholt afkerig is van het instellen van een verschillen-rekening. Hij wenst liever vast te houden aan zijn compensatietheorie: wat door de bak ker op het volksbrood verloren wordt, moet hij maar halen uit de verkoop van het zgn. blanke brood. Tegen deze theorie heeft de Kamer zich gistermid dag ernstig verzet. De heer Bachg (KVP) vertolkte het algemeen standpunt van de Ka mer wel het best. De bakkers zijn verplicht een bepaalde soort brood te produceren. In die productie moeten zij dan ook hun vergoeding vinden. Hij deed de minister een tweeledig voorstel: de regering kan zorgen, dat er één soort brood komt; de maxi mumprijs op regeringsbrood afschaf fen; minimum-broodprijzen vaststel len, en toeslagen geven aan indivi duele bakkers, of: een collectieve broodprijsverhoging van 1 cent af kondigen. De heer Bachg hoopte dan, dat „na de dagen en nachten, die heen zouden g. an met de besprekingen over deze kwestie, eindelijk dan het morgenrood zou gloren boven ons dagelijks brood en dat er dan weer vrede zou zijn rondom ditzelfde dagelijkse brood". Af gezien van deze lyrische ontboezeming de tribunes zaten nog steeds vol bakkers! lijkt ons dit voorstel zeer redelijk. De verhoging van de brood prijs met 1 cent stelt de bakkers voor lopig althans tevreden en voor de re gering brengt het niet dusdanige moei lijkheden met zich mee, dat zij dit beslist zou moeten afwijzen. Daar komt nog bij dat ook de P. v. d. A. de heer Suurhof aangedrongen heeft op een verbetering van de arbeidsvoor waarden van de bakkersgezellen. Die verbetering zou er kunnen komen, wanneer de prijs van het volksbrood met 1 cent verhoogd wordt. Het is dus wel duidelijk, dat de mi nister zowel voor de consument als voor de bakker en dan hebben wij nog niet eens gesproken over de boer! met éen bevredigend antwoord zal moeten komen, want over het geheel genomen was de Kamer eensgezind in haar ontevredenheid. Of het moet zijn, dat hij zijn rekensommetje, dat als uit komst heeft: de kosten voor het gezin komen op 5 cent per week, staande wil houden. Dan wordt het een „welles- nietes"-spelletje, waarvan moeilijk te zeggen is, hoe het zal aflopen. Advertentie Advertentie 'j Wensen wordt ons Een vooraanstaande Joodse zegsman heeft verklaard, dat de Duitse Joden zullen weigeren in een toekomstig Duits leger dienst te nemen. Heinz Galinsky, lid van de raad van directeuren van de centrale raad van Duitse Joden en voor zitter van de Berlijnse Joodse gemeen schap. zeiden dat de Joden iedere steun aan de Duitse defensievoorbereidingen weigeren zullen. Galinsky, die verscheidene jaren in concentratiekampen heeft doorgebracht, zei. dat de Joden zich ook zullen verzet ten tegen financiële steunverlening aan de West-Duitse defensie. Hiermee ver wierp Galinsky een plan. dat in som mige West-Duitse kringen wordt bespro ken. om de nationale Duitse Joden te vragen om hun wettelijke aanspraken op vergoeding voor verliezen geleden onder de Nazi's te laten varen om aldus vrijstelling te krijgen van militaire dienstplicht. De Joodse zegsman zei, dat de armoe de waaronder de meeste Duitse Joden in totaal ongeveer 25.000 gedwon gen zijn te leven, het practiseh onmoge lijk maakt afstand te doen van hun wet telijke restitutig-subsidies. Advertentie LOCOW" Yamin, de ..koerier" van de delegatie- Supomo zal Dinsdag naar Nederland te rugkeren. Hij zou instructies voor de In donesische delegatie bij zich hebben, die betrekking hebben op de formulering van met Nederland te sluiten overeen komsten. De vijf instructies luiden als volgt" Zolang Duitsland geen lid van de Nato zal zijn. moet het rechten krijgen, die overeenstemmen met de gedachte van een Europese verdedigingsgemeenschap als een vrijwillig samengaan van gelijk gerechtigde partners. De in het buitenland als oorlogsmis dadigers gevangen gehouden Duitsers moeten vrij gelaten worden voor zover zij geen echte misdaden hebben begaan. Aan de bevolking van het Saargebied moeten politieke vrijheden gegarandeerd worden overeenkomstig het handvest der V.N. Beperking der verdedigingskosten, op dat de belastingdruk niet zal worden verhoogd, de sociale orde niet ontwricht en een Duitse verdedigingsbijdrage niet in gevaar zal worden gebracht. Het bezettingsstatuut moet worden opgeheven en de rechtspositie van bui- enlandse troepen moet dezelfde zijn als internationaal gebruikelijk is. Duitsland moet volledige wetgevende souvereini- teit verkrijgen met inbegrip van het recht om geallieerde wetten in te trek ken. Alle controle en eenzijdige beper kingen moeten worden opgeheven. Duit se arbeidsorganisaties die in dienst staan van de geallieerden moeten worden ont bonden. Alle verdragen in het Duits-ge allieerde verdragsstelsel moeten herzien kunnen worden. De V.S. hebben besloten de hoogste voorrang te verlenen aan de wapenleve ranties aan het Noord-Atlantische leger, aldus deelt men in officiële kringen te Parijs mede na een bijeenkomst van twee dagen van het comité voor coördi natie van de defensie van de Nato. De twaalf Nato-landen zullen dit jaar tach tig tot negentig milliard dollar voor defensie besteden, tegen vijftig tot zestig milliard in 1951. Opnieuw is een der oudé pakhuizen op het Prinseneiland te Amsterdam door een vernietigend vuur aangetast. Op korte afstand van de plaats, waar in de zomer en in het najaar van 1949 pakhuizen uitbrandden kleurden ook thans weer vlammen de nachtelijke hemel boven het oude stadsdeel. Deze keer schoten zij omhoog uit het perceel Prinseneiland nummer 11, de opslagplaats van de firma C. Servaas Jr., waar zeer brandbare materialen als vlas, kapok, zeegras, houtwol, alpengras en wolraap lagen verzameld. Een surveillerende agent van politie was de eerste, die de brand ontdekte. Na zijn alarm constateerde de brand weer, dat het vuur, op de eerste etage ontvlamd, haar deze nacht voor eyen zware taak zou zetten. Omstreeks kwArt voor drie werd 't alarm „Grote brgnd" gegeven, waarop zich elf voertuigen rondom het brandende pakhuis groe peerden. Wat later werd. ook de drij vende motorspuit „Jan van der Heyden" present gemeld, welke van de Bickers- gracht uit diepst zou gaan doen als water-aanzuigeri Zestien stralen liet de waarnemende commandant van de Am sterdamse brandweer, commandeur D. Doets. uitleggen. Van het open water rond het Prinseneiland kon hij gelukkig voldoende betrekken. Zijn eerste zorg gold de belendende gebouwen, waar een handelsmaatschappij en een drukkerij gevestigd zijn. Door snel ingrijpen slaag de hij er in overslaan van het vuur te voorkomen. Inmiddels baanden de vlammen zich een weg door het dak van het pakhuis. Een ware vonkenregen verwoei in de nacht over het Eiland. De mening vatte post. dat de brand reeds ver vóór zij ontdekt werd uitgebroken was en zich tussentijds al een weg naar de bovenste oensdag over een week zal in Lissabon de conferentie gehouden worden van ministers van de Atlantisch Pact-landen. Voor de tweede maal is die zo uiter mate belangrijke bijeenkomst uitgesteld. De eerste maal werd dat uitstel verleend op verzoek van de Fransen, die toen met een kabinetscrisis te kampen hadden. Nu is de datum opnieuw verschoven op voorstel van de Britse re gering, aangezien eerst aanstaande Vrijdag de begrafenis zal plaats vinden van Koning George. Dat uitstel schijnt intussen de Fransen opnieuw goed te pas te komen, want de nieuwe premier Faure, die op 20 Januari aan het bewind kwam. staat nog niet sterk; hetgeen niet verwonderlijk is als men bedenkt, dat hij het ten val gebrachte kabinet bijna geheel heeft overgenomen. Eergisteren is die zwakke positie, waarin de jeugdige Faure zich bevindt, nog eens duidelijk aan het licht getre den. Slechts met een zeer geringe stemmenmeerderheid wist hij in de Nationale Vergadering, de Franse Tweede Kamer, het vertrouwen te winnen. Faure heeft zich alle moeite gegeven een bevredigend loonstelsel te scheppen, een probleem, waarmee ook zijn 'voorganger Pleven hevig maar tevergeefs geworsteld heeft. De premier heeft de steun van de Franse vakbonden bij zijn pogingen. Maar in de Kamer vindt hij maar ternauwernood genoeg volksver tegenwoordigers achter zich. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat opnieuw een Franse regering zal struikelen. Pleven heeft het vijf maanden kunnen uithouden, wat in het na-oorlogse Frankrijk een hele prestatie genoemd kan worden, het huidige bewind is immers al het zestiende sedert de bevrijding. Ongeveer twee weken heeft het geduurd voor er een nieuwe regering gevormd kon worden na het heengaan van Pleven. Een accoord over de lonen heeft Faure tenslotte in staat gesteld de socialisten, die overigens niet tot de regering wilden toetreden, in zoverre voor zich in te nemen, dat het hem mogelijk zou worden een kabinet te vormen, dat niet onmiddellijk zou vallen. Conservatieven, radicalen, linksradicalen en leden van de M.R.P. maken nu deel uit van zijn regering. Het is een regering van de middengroep. De communisten en de leden van de partij van De Gaulle, dus uiterst rechts en uiterst links, zijn uiteraard krachtig in de oppositie, maar eergisteren is in de Nationale Ver gadering gebleken, dat ook enige afgevaardigden van de onafhankelijke en van de boerenpartij Faure het vertrou wen hebben opgezegd. In de komende dagen zal dus moeten blijken of de regering-Faure levensvatbaar is. In Lissabon zou Frankrijk zich uiteraard gaarne vertegenwoordigd zien door ministers die op een behoorlijke steun van het parle ment kunnen rekenen. Men hoopt op een spoedige verste viging van de positie van de huidige premier. Het uitstel van de conferentie van Lissabon is de Fransen bijgevolg niet onwelkom. an de andere zijde van het Kanaal heeft de leider van de Conservatieven, premier Winston Churchill, het ook niet gemakkelijk, want de oppositie, de socialis tische partij van Attlee, legt hem het vuur na aan de sche nen. Toen Churchill op 25 October de verkiezingen won, bleek dat de Conservatieven in grote lijnen de buitenlandse politiek van het vorige bewind zouden voortzetten, wat, ondanks alle critiek, die Churchill als leider van de oppo sitie in het Lagerhuis op die socialistische politiek had ge uit, ook algemeen verwacht werd. Vorige week Vrijdag heeft de Britse premier een motie van wantrouwen, inge- Winston Churchill, zoals hij zeven jaar geleden in Londen de overwinningsparade afnam. Links Attlee, rechts de toènmalige premier van Canada, Mackenzie King. diend door Labour, doorstaan. Vooral met de linkse vleugel van deze partij, geleid door de hartstochtelijke Bevan, raak te Churchill bij deze gelegenheid duchtig slaags. Men kreeg in deze Lagerhuis-zitting zelfs de indruk, dat die linker vleugel in de Labour-partij zelf een steeds belangrijker rol gaat spelen, want de woorden van Bevan werden door vele socialisten met enthousiasme aanhoord. Dinsdag heeft de oude Britse staatsman opnieuw een zware strijd moeten voeren met zijn tegenstanders. In een tweedaags debat zou hij ter verantwoording worden geroe pen over zijn reis naar Washington. Men was in Labour- kringen namelijk bang, dat president Truman Churchill zou hebben medegedeeld, dat Amerika niet afkerig zou zijn van uitbreiding van de oorlog in het Verre Oosten en bijgevolg vreesde men. dat de Britten in een dergelijke oor log betrokken zouden raken. De zekere eensgezindheid, die tot nog toe in Engeland had bestaan op het stuk van de buitenlandse politiek dreigde onder pressie van Bevan en diens trawanten ten einde te lopen. Twee dagen heeft het debat niet geduurd, want het plot seling overlijden van de Britse koning in de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een schorsing van het Lager huis tot na de begrafenis ten gevolge gehad. In het debat, dat Dinsdag gehouden werd, is echter gebleken, dat Attlee een breuk met de regering over de buitenlandse politiek toch nog niet heeft aangedurfd. Wel dienden de socialisten een motie in, die tegen Churchill persoonlijk gericht was; van een stemming over die motie is echter niets meer ge komen door de verdaging van het Huis, dat waarschijnlijk eerst Dinsdag over een week weer bijeen zal komen. Zijn de moeilijkheden, waarmee de Britse regering te kampen heeft, niet zo groot als die van het huidige Franse kabinet, in beide landen hebben de premiers het niet ge makkelijk. verdieping had gebaand. Een bijtende rook verspreidde zich. toen het vuur lucht kreeg. Om de brandhaarden te kunnen bestrijden hakte men enige lui ken en deuren aan voor- en achterzijde van het pand open. Zo intens werd op dat ogenblik de rookontwikkeling, dat de nauwe straat jes rond de vuurzee geheel aan de waar neming onttrokken werden. Zelfs de met rookmaskers gewapende brandweerlie den konden hun werk ternauwernood voortzetten. Twee hunner Hepen een lichte rookvergiftiging op. Zij moesten zich onder behandeling van broeders van de Geneeskundige Dienst stellen. Na in een ambulancewagen verpleegd te zijn. konden zij naar de brandweerka zerne vervoerd worden. Enige tijd later moesten nog twee brandweerlieden zich, bedwelmd, voortijdig uit de strijd terug trekken. Een ogenblik hield men rekening met de mogelijkheid, dat de gevel van het uit 1800 daterende pakhuis zou bezwij ken, zodat uit voorzorg de ladderwagen op enige afstand van de pui werd ge plaatst. Met ijzeren ladders beklommen de mannen de gevel om zoveel moge lijk openingen in de voorkant van het gebouw te forceren. Een der grote pak huisdeuren op de tweede étage bezweek eerst nadat men er een haak met een tcuw in had geslagen. Zes man waren er toen nog nodig om het zware hout weg te trekken. Nadat deze opening was ontstaan kwam een verbindingsstuk, aangesloten op het waterkanon van de „Jan van der Heyden", in actie. Liters water stortten zich daarna in de rook en de vlammen. Eerst om 5.42 uur achtte commandeur Doets het veilig het sein ..Brand meester" te geven. Onder de later op de ochtend talrijke toeschou wers merkten wij de burgemeester van de hoofdstad, mr. A. J. d'Ailly, op. Over de oorzaak van de brand kon men ons vanmorgen nog niets meedelen. De aanzienlijke schade wordt door ver zekering gedekt. Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevindt zich sinds gisteren weer in een Noord-Westelijke luchtstroming, die koude en onstabiele lucht aanvoert. Deze luchtstroming is helemaal van de poolstreken afkomstig en wordt in stand gehouden door een depressiegebied boven West-Rusland en een hogedruk- gebied bij IJsland. De koude lucht heeft dus een lange tocht over zee afgelegd en is daardoor in de onderste lagen flink verwarmd, zodat zij met temperaturen even boven het vriespunt in ons land aankomt. Omdat de temperaturen in de hogere luchtlagen nog zeer laag zijn gebleven, ontwikkelden zich regen, bagel en sneeuwbuien. Aangezien uit het Westen een rug van hogedruk naderbij komt, kunnen we verwachten, dat de wind zwakker zal worden, ter wijl de buiigheid tijdelijk iets kan afne men. Het weer krijgt dus een wat minder guur karakter. De reddingsboot President Jan Leis heeft in verband met de slechter wor dende weersomstandigheden Vrijdag middag zes personeelsleden van Van der Taks Bergingsmij. en tien bemannings leden van de Radmar, die nog steeds bij Hoek van Holland aan de grond zit, van boord gehaald. Er zijn nu nog zes man op de Radmar. „De Breezanddie bij de ingang van de haven van Sligo (Zuid-Ierland) was gestrand, is op eigen kracht vlot geko men en doorgevaren naar Sligo. (Van een bijzondere medewerker) Wij leven in een technocratisch tijdperk. Steeds meer wordt al het motorisch handelen en func- tionneren van de mens geregeld door de onweerhoudbaar voortschrijdende tech niek. Ja, zelfs in zijn geestelijk func- tienneren treedt hem de techniek behulp zaam tegemoet. Vaak was en is er iets in de mens, dat zich daartegen verzet. Hoe lang bleef b.v. de slagzin niet leven: er gaat niets boven het handwerk. In de loop der historie h 3bbén arbeiders zich zodanig geweerd tegen de invoering van machines, dat zij vaak niet aarzelden een mechanische weefstoel te vernielen, technische bedrijfsleiders uit de fabriek te ranselen, stakingen te proclameren tegrni naar hun mening te ver gaande mecnanisatie Het was immers hun over tuiging dat zij opzij gezet werden voor een dode machine. Er bleef geen werk meer voor mensenhanden; werkloosheid en armoede zouden het gevolg zijn van deze nieuwlichterij. En inderdaad voer de de toepassing van de techniek plaat selijk en regionaal vaak tot dit ge vreesde gevolg, terwijl de voordelen m geldelijk opzicht bijna uitsluitend ten goede kwamen aan de kapitaalbezitters. Ernstiger nog waren de kwade gevolgen in geestélijk opzicht Niet alleen, dat de verhoudingen tussen kapitaal en arbeid aanvankelijk veel slechter werden, het geen een groot materieel en geestelijk kwaad is. maar bovendien werd de waar digheid van de menselijke persoon zo danig aangetast, dat Paus Pius XI in Quadragesimo Anno tot de tragische constatering kwam: „Terwijl de dode stof veredeld de fabriek verlaat, wordt de mens er onteerd en verlaagd". Toch schrijdt de mechanisatie' voort, onweerhoudbaar. Ook de felste verdedi gers van het arbèiderswelzijn denken er niet aan dit proces te keren. Dat zou trouwens ingaan betekenen tegen de natuur zelf. Prachtig is dit gezegd door de Zwit serse professoren Homstein en Dessauer in hun meesterlijk boek „De ziel in de ban van de techniek": Technische pro cédé's en werktuigen brengen hun macht zelf met zich mee. Die macht is, met al de functies, die zij zal kunnen uitoefenen, voorbeschikt Een brede stroom van zulke technische machts vormen vloeit sedert eeuwen het aardse bestaan binnen maar hij verkrijgt slechts toegang door de poorten van het menselijk vernuft. De techniek is een uit ideeën voortgekomen realiteit van voorbeschikte vorm en machtswerking. Het is gemakkelijker deze dingen uit te drukken in de bewoordingen van de theoloog: God blijft voortwerken aan Zijn Schepping, die zich steeds meer ontplooit en uitbreidt met behulp van de menselijke geest, gevormd naar het evenbeeld van God zelf. De mens vindt wat God hem aanreikt. Hij is hel die de macht geeft. Daar ligt het geheim. In dit dualisme van onweerhoudbaar heid en besliste aanwezigheid van grote nadelen, streeft en zoekt de mens naar evenwicht. Men zoekt het in nieuwe productiemethoden, in meer effectieve loon berekeningen, in muziek tijdens het werk, in personeelsontspanning, men zoekt en vindt het niet. Is het wonder dat dit probleem ook tot bezinning en overpeinzing heeft ge voerd in de kringen van hen, die op de eerste plaats bedacht (moeten) zijn op het zieléheil van hun medemensen. (Vervolg op pagina 5) In tegenwoordigheid van Prins Bernhard heeft op Schiphol de over dracht plaats gehad door de N.V. Kon. Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker van de laatste door haar in een serie van 25 vliegtuigen vervaardigde Seafury dek- landingsjagers aan de vlagofficier ma terieel der Marine, vice-admiraal F. Stam, en van de eerste van een tweed» serie hier te lande gebouwde Meteor straaljagers aan de directeur materieel luchtmacht, generaal-majoor prof. G. Otten. Prins Bernhard maakte van deze gelegenheid gebruik de nieuwe Fokker fabriek te Schiphol te bezichtigen. (Fokker heeft de 25 Seafuries volgens de licentie van de Engelse Hawker-fa- briek voor onze marine vervaardigd. Van de Meteors, waarvan er 330 zijn be steld, was reeds een serie van 90 vlieg tuigen afgeleverd. Deze jagers werden echter gebouwd uit onderdelen, waar van nog enkele door de Engelse Glos- terfabriek werden geleverd. De thans overgedragen Meteor is de eerste, die geheel hier te lande is vervaardigd uit het ruwe materiaal). Gisteravond is in een dorp. ongeveer 65 km. ten Westen van Tokio, tijdens een sneeuwstorm een Amerikaans su perfort neergestort. Een gedeelte van de lading aan bommen ontplofte. Bij de ramp kwamen de dertien leden van de Amerikaanse bemanning en waarschijn lijk vijf Japanners, die zich op de be gane grond bevonden, om het leven. Vijftien huizen werden totaal verwoest. Verwachting tot Zondagavond: Wisselende bewolking met enkele sneeuw- of hagelbuien, maar ook flinke opklaringen. Overwegend ma tige Noord-Westelijke tot Westelijke wind. Vanavond en vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zondag: Zon 8.0617.43 Maan 17.11—8.06. Maandag: Zon 8.0417.45 Maan 18.25—8.20. Advertentie ra goedkoop oü grootbloemige gladiolen, 1UU Franse ranonkels, J Totaal 100 „klavertjes vier", f 375 50 Montbretia's, 25 enkele anemonen. 25 dubbele anemonen, 10 rijkbloeiende dahlia's, 15 rijkbloeiende vaste planter Gr airs ats racJama: 5 p aki as bloamaaad. Betaling onder rembours, per postwissel of op giro 46991 7 HtLLEGOM egt afgebreidepHjso 42 TELEF. 5396 gaMeords albaaldin

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1