Herwonnen Levenskracht leeft onder de Haarlemmers Herdenkingstentoonstelling in museum „Huis Van Looy Geen melksanering, tenzij op van vrijwillige uitruil basis k tk Midden-Brabant verwacht kampeerders en touristen I Huizenbouw i® Oost Overzicht van de basketlu' competitie Uitbreiding van het werkterrein Reeds meer dan 13.000 hand tekeningen voor de vrijheid DE KATHOLIEK LEEST MEER ROMANS DAN STUDIEWERKEN Bloeiende instelling met nijpend ruimtegebrek s t1 i.p f 7.95 voor een twee-persoon5 /ers" tot f 12.50 voor een voor vij£"cL nen bestemd. Voor het cortP1 „Ons Huis" zullen de huren ëe 'oedra' f 8.45 per week en per woninfj eC' gen; zij variëren van f 7.75 v,o0r twee-persoons tot 9 voor die 5 ui',' personen. Voor de twaalf winke'aLeu' gegaan van een huur van f 1® P® 0e' per winkel. De gronden zullen 1 .«ve" tijd in erfpacht worden u. vj!"' maar in de raadsvergaderinSte11 Goede resultaten van Antilopen (1' H.O.C.-teams t 5 i i' pagina JOKE STOOK, JONG GESTORVEN ILLUS TRATRICE VAN KINDERBOEKEN HERINGA WUTHRICH Comité Haarl. Huisvrouwen in open brief: Heemsteedse Leeszaal en Bibliotheek in 1951 3.607.000.- voor 354 woningen '5 X l ju S' MAANDAG 10 MAART 1952 1 WASSERIJ DUYN 10.000STE OP DE VOOR- JAARSBEURS Kath. Vrouwenbeweging groep Gilde BILJARTEN Competitie district „Haar lem" van de K.N.B.B. Zuinig: 1 liter op 20 km. St. Christoffel Auto over de kop op Zandvoort circuit De opening ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Protest tegen David en Bathseba" Waterpolo-uitslagen Waterstanden Jongelui wilden besloten dansavond meemaken R.K. Ver. voor E.H.B.O. „St. Bernardus" 'n TIP VAN BOOTZ Fraai recreatieoord in Kaatsheuvel Burgerlijke Stand Radiorallye door Nederland Neemt Prins Bernhard deel? VROEGE OOIEVAAR Sa N Ni Beurs van Amsterdam 3 Beurs van New rk r. sf 5 i t i 1 (Haa^ïed* Het bestuur van het plaatselijk comi té van Herwonnen Levenskracht is met de subcomité's in gebouw Sint Bavo bijeen gekomen onder voorzitterschap van de heer B. Reijnders. Deze richtte een bijzonder woord van welkom tot het comité van Vijfhuizen, dat een spe ciale actie wil gaan voeren. De secre taris, de heer A. J. Overtoom, begon zijn jaarverslag met de woorden: „Ge lukkig zijn zij, die in het zich geven aan anderen hun hoogste vreugde vin den." Uit zijn verslag bleek, dat een jaar met veel activiteiten achter de rug ligt met zeer goede resultaten. Het Goede-Week-offer bracht f500.meer op, de speldjes-actie, die in samenwer king met Santos werd ondernomen, bracht bijna f 5000.extra in kas. De loterij slaagde weer beter, omdat zes honderd loten meer verkocht werden dan tn 1950. In het afgelopen jaar werden acht patiënten in Berg en Bosch verpleegd en konden vijf patiënten hersteld naar huis gaan. Een bedrag van bijna f 3500. of duizend gulden meer dan een jaar tevoren kon besteed worden aan huis- verpleging van zes en twintig patiënten. De ontvangsten van de donateurs ble ven gelijk, maar het aantal contribuan ten nep met tweehonderd terug. Over het algemeen genomen is er echter alle reden tot tevredenheid. De penning meester, de heer J. Willemse. ontving van alle acties f 13.409.51. Daarna volgde een uitgebreid ver slag van de heer Th. Uittendijk, pen ningmeester der donateursactie. Applaus en dankwoorden van de voorzittel; aan allen, die zich inspanden om het comité te steunen, waardoor het mogelijk is geworden, dat Herwonnen Levenskracht veel werk kon verzetten. De districtspropagandist voor Noord- Holland, de heer L. Luisterburg, be sprak de nieuwe taak van Herwonnen Levenskracht. Wanneer de kiem ge legd is voor een gezonde financiële basis, waartoe een enorme uitbreiding van de donateursactie noodzakelijk is, zal H. L. beginnen met de bestrijding van andere volksziekten, met name kanker, rheuma en neurose. Volksziek ten. welke enorme bedragen ter be strijding vragen, hetgeen de gehele K.A.B. ook inziet. De bestrijding zal haar aard moeten vinden in het op richten en in stand houden van sana toria. Een grote moeilijkheid staat de in stelling op 1 Januari 1953 te wachten. De sanatoriumverpleging zal per patiënt tussen f9.a f9.50 per dag komen te liggen, met als gevolg, dat de patiën ten een bijdrage zullen moeten leve ren. Het is dus raadzaam, dat men zich voor dergelijke gevallen gaat verzeke ren. Kan dit niet bij de Ziekenfondren. waarvan, men lid is, dan bestaat daar toe de gelegenheid bij de Stichting Ne derlandse Sanatoriumverzekering (N. S. V. te Den Haag). Men weet, dat de Haarlemse zie kenfondsen aan patiënten, die lijden aan t.b.c., kanker, rheuma of andere slepende ziekten, na hoogstens acht Advertentie AMSTERDAMSEVAART 20 T KL-110 53 Het was Zaterdag en Zondag een ge zellige drukte op de Haarlemse Voor- jaarsbeurs voor de Vrouw. Zoals verleden jaar wordt de 10.000ste bezoekster of bezoeker reeds vandaag verwacht. Prachtige prijzen werden wederom uitgereikt, o.a. een vacantie- reis naar het zonnige Zuiden- Als jubileum-attractie zullen heden naast de bekende artisten optreden de Chico's, de volgende avonden het Majoco-trio- De modeshow, nigntdress-show en de kousen- en schoenenshow trekken grote belangstelling. Mevr. C. Roorda-van Maris zal Don derdag 13 Maart om 8 uur in rest. Brink man spreken over „Onze kinderen van 6 tot 12 jaar". Stand in de verschillende afdelingen per 8 Maart: Afd. A. 1. Hof van Holland 1 2. S.V.V. 1 3. D.E.S. 1 4. Excelsior 1 5. Hof van Holland 3 6. D E S. 2 7. Centrum 1 8. Scheiwyck 1 9. Hof van Holland 2 Afd. B. 1. Suisse 1 2. D.E.S, 3 3. O.V.S. 1 4. 't Noorden 1 5. I.V.O. 1 6. Royal 7. Spaarndam 1 8. Vriendenkring II 1 9. Hof van Holland 4 Afd. C. 1. 't Noorden 2 Insulinde Suisse 2 Frans Hals 1 Hof van Holland 3 Vriendenkring II 2 D.E.S. 4 De Vaart 1 Suisse 3 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Spaarndam 2 Afd. D. 1. De Vaart 2 Centrum 2 0.5.V, 2 Frans Hals 2 Insulinde 2 D.E.S. 5 1.V.O. 2 T.O.P. 1 Suisse 4 10. Vriendenkring II 3 Afd. E. 1. I.V.O. 3 2. Insulinde 3 3. Suisse 5 4. Centrum-Heemstede 5. T.O.P. 2 6. S.V.V. 2 7. D.E.S. 6 8. O.S.V. 3 9. De Vaart 3 Afd. E. 1. Excelsior 2. Onder Ons 3. Meerestein 1 4. Meerestein 5. Scheiwyck 6. De Zon 2 De Zon 1 8. Scheiwyck 2 De Zon 3 Vosje 3 Vosje 2 Excelsior 2 Vosje 1 9 10. 12 13. gesp. 4 4 4 4 4 4 4 5 4 gesp. 4 4 4 4 3 3 3 4 3 geps. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 gesp. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 gesp. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 gesp. 3 5 5 5 5 4 5 4 4 3 5 pnt. 21 21 20 20 17 16 15 14 8 pnt. 21 20 19 18 16 10 10 10 4 pnt. 24 20 20 17 16 16 13 13 12 9 pnt. 23 22 20 13 18 16 16 12 9 6 pnt. 25 24 20 17 17 15 14 6 6 pnt. 33 28 26 26 24 18 18 17 17 10 10 9 4 weken de ziekenhuisverpleging stop zetten, zodat de patiënten dan zelf een weg moeten zoeken om de ver dere kosten te kunnen betalen. Her wonnen Levenskracht is nu begonnen om met medewerking van de K.A.B. in de Raad van Overleg een eind te maken aan deze moeilijkheden, des noods met verhoging van de premie. De vergadering besloot na een vrucht bare discussie achter deze actie te staan. Aan het Goede-Week-offer zijn de Haarlemse katholieken al een beetje gewend. Men doet wat geld in een aan geboden enveloppe en de opbrengst dient voor de huisverpleging van t.b.c.- patiënten. Met waardering kan melding gemaakt worden van een royale gift, die dezer dagen uit de nalatenschap van een ka tholieke Haarlemmer ontvangen werd. Advertentie Prijs voor Gemakkelijke ondernemer ^0/ U." betalingsvoorwaarden Importeur: J. Leonard Lang STADHOUDERSKADE 114 e AMSTERDAM TEL 27100 BIOSCOPEN Rembrandt: David en Bathseba, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Lassie's grote avontuur, a.l. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Hoffmann's vertellingen, 18 j. 2, 7 en 9.30 uur. Frans Hals: Rudolf Valentino, 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Diamantsmokkel op Holland. 18 j. 2.15, 4.30, 7 en 9.30 uur. Spaarne: Het geheim van donker Afrika, 13 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Staatsge heim, 18 j. 2.30 en 8.15 uur. Maandag 10 Maart Stadsschouwburg: Jubileum Jan Musch. Amst. Toneel Gezelsch. met „De Spaanse Brabander", 8 uur. Dinsdag 11 Maart Concertgebouw: H.O.V.-concert o.l.v. Toon Verhey, solist Theo Bruins, piano, 8 uur. Stadsschouwburg: Toneelgezelsch. Johan Kaart met „Potasch en Perlemoer", 8 uur. De gehouden Maartvergadering van de R. K. vertegenwoordigers was matig bezocht, ondanks de belangrijke agenda. De voorzitter vestigde speciale aandacht op de candidaatstelling voor een alge meen voorzitter en op verschillende moeilijkheden welke zich door momen tele lusteloosheid in de handel voor deden. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. De geestelijke adviseur be handelde de vasten- en onthoudingswet. Een der leden gaf een uiteenzetting van de Werkloosheidswet en beantwoordde de gestelde vragen. Na opwekking deel te nemen aan de Stille Omgang op 2223 Maart a.s. sloot de voorzitter deze vergadering. Zondagmorgen om 10 uur is op het circuit te Zandvoort een personenauto over de kop geslagen. De chauffeur, di recteur van de gasfabriek te Wormer- veer, reed met grote snelheid in één De bovenzaal van Museum „Het Huis van Looy" biedt in de ko mende weken een bijzondere aanblik. De versiering met bloemen en groen, haast kinderlijk-primitief, geldt de nagedachtenis van de jong gestor ven Haarlemse illustratrice Joke Stook, wier korte leven na een langdurig ziekbed in 1950 werd afgesloten. Zij was toen 23 jaar. Het is niet noodzakelijk deze tragi sche bijzonderheden te kennen om waardering te kunnen opbrengen voor het gevoelig-fijne werk, dat hier zo pieus is geëxposeerd. Maar de kennis er van roept in de mens een verwonde ring op over de geest, en respect voor de werkzaamheid van het meisje en ten laatste de jonge vrouw Joke Stook, die een oeuvre opbouwt als nam zij deel aan het leven, zo volledig en zorge loos als wist zij het einde in het verre verschiet van de ouderdom. Hoe ver- klaarbaar immers ware de uiting van een larmoyante geest aie men had wil len opbeuren, hoe indrukwekkend een ernstige meditatie, die men met de hoed in de hand ter harte zou genomen heb ben, als men uit het carnaval van het leven even zou zijn binnengestapt in et Memento van een langgerekt sterf bed. Maar wat Joke Stook heeft gemaakt zijn verhaaltjes voor kinderen, fijntjes geïllustreerd, blij en geestig: amusante kinderboekjes, waarbij men geen ge dachte krijgt aan het zieke lichaam, dat zich heeft ingespannen om deze blijheid zichtbaar te maken. Er is hoe genaamd geen verband aan de opper vlakte tussen de mens en het werk en dit zou kunnen wijzen op een voorbeel dig blijk van uitwendige overgave, een volkomen vrede, verkregen uit inner lijke vertrouwdheid met het lijden. Daaruit is iets te leren en dit wilden wij niet verzwijgen Wat het artistieke aspect van hot werk betreft, hebben wij hier te maken met een talentvol vertelster die de kunst verstaat de onwerkelijke wereld van het sprookje te scheppen en waar te maken, zij het zonder gebruik te ma ken van de moderne stijlmogelijkhe den, maar dan toch op een overtui gende wijze die sfeer treffend waarom het sprookje vraagt. Zij vertoont veel fantasie in het ver werken van haar motieven, meest die ren, en zij heeft geestige vondsten. De beste hier geëxposeerde boekjes (enkele zijn uitgegeven) zijn wel die van de Katten-manoeuvres, de honden matrozen en van de muizen-historie. Toen zij haar eerste werk maakte, was zij zelf nog een kind, en er valt daar na een gestadige groei waar te nemen, waarvan het ons de verdienste toe schijnt. dat zij het kinderlijke weet te behouden, terwijl als zij het zelf-kind- zijn ontwast, stil-aan een rijpheid groeit, die met haar leeftijd overeen komt. Met genoegen bevelen wij een aan dachtig bezoek aan de bovenzaal van ons museum aan. zowel om het feit, dat dit een herdenking van een te jong ge storven talent betreft ais om het frisse werk zelve, waarvan de verdienste zich uitstrekt nog na haar leven. De tentoonstelling werd Zaterdag middag geopend door de directeur van het museum, de heer H. P. Boord, die de liefde tot het leven zelf de grote be weegreden van Joke Stook's activiteit noemde. De figuren van St. Franciscus Advertentie HAARLEM Tijdens de morgendienst in de vijf kerkgebouwen der Gereformeerde Kerk en de beide Christelijke Gereformeerde kerken te Haarlem is een kanselbood- schap voorgelezen, waarin gewaar schuwd wordt tegen de vertoning van de film „David en Bathseba". Men kan, aldus de boodschap, door de aankondi ging van deze film als „Een bijbels epos" in de waan verkeren hier te doen te hebben met 'n product, waarnaar een christen ook wel heen kan gaan. On danks enkele en dan nog verdraaide Schriftgegevens achten deze kerken de film volstrekt onaanvaardbaar. De kerkeraad ziet in deze film een geraffineerde poging van Satan om het Woord van God krachteloos te maken. DWT 2 boekte in de 2e klasse dames een overwinning van 60 op HVGB 3. In de wedstrijd DWT 4HVGB 4 wer den de punten gedeeld 33. DWR 2 heeft in de tweede klasse heren de eerste ne derlaag geïncasseerd; met 21 werd verloren van HVGB 3. In de derde klasse heren eindigde de wedstrijd HVGB 6 DWT 2 13; voor de wedstrijd Haarlem 5HVGB 5 kwam Haarlem 5 niet op. zo dat HVGB 5 met 50 won. De meisjes wedstrijd HVGB—DWT eindigde in 9—1. Dinsdag 11 Maart Hoog water: 3.55 u. en 16.06 u Laag water: 11.48 u. Maanstand: volle maan 19 14 u. en St. Antonius. welke zij bijna levens groot verbeeldde (ter expositie aanwe zig), hebben haar uiteraard zeer ge boeid. En bij de visioenen van de Hei lige Antonius van Padua gaan onze ge dachten onwillekeurig naar de aan vi sioenen grenzende fantasieën van Joke Stook zelf, die zij in het boek „Tha- mara" onder woorden heeft gebracht, aldus de inleider. In de gevoelige en fantasierijke Christuskind-legenden, die onder deze titel zijn uitgegeven, vinden we haar bijzondere begaafdheid en rijpheid het schoonst aanwezig. Zoals hier omringd van kinderen en kinderarbeid om het interscholair tour- nooi, zou Joke er zelf prijs op gesteld hebben in het openbaar op te treden. Spr. dankte de ouders van de over leden kunstenares, die de verborgen heid van haar werken steeds hebban gerespecteerd, voor het afstaan van een keuze uit de nagelaten werken. L. T. De 19-jarige Haarlemse student R. V. en zijn 18-jarige vriend Th. de la R- gingen Zaterdagavond naar het gebouw Cultura in de Jansstraat met het plan daar eens gezellig te dansen. Zij wer den echter bij de deur teruggewezen, want het was een besloten dansavond. De twee jongelui besloten om toch langs een omweg binnen te komen. Zij klom men over een muur achter het ge bouw in de Lange Begijnestraat, sta ken een binnenplaats over en trachtten via een regenpijp het dak te bereiken. Deze klimpartij viel niet al te begt uit, De 19-jarige student kwam van geringe hoogte op de grond terecht en liep enige schaafwonden op. Zijn vriend was; reeds hoger geklommen, toen een beu gel van de regenpijp brak. De jongen werd bij zijn val zodanig gewond, dat hij naar Johan de Deo vervoerd moest worden. De leden van St. Bernardus" worden eraan herinnerd, dat Dinsdagavond 11 Maart de eerste maandelijkse oefenavond gehouden wordt onder leiding van dr. M. C. Hilbrink. Aanvang 8 uur. Het Algemeen Comité van actie van huisvrouwen tegen de gedwongen melk sanering te Haarlem heeft vandaag aan het bestuur van de Coöperatieve Vere niging van Melkhandelaren in Haarlem en omstreken een gedrukte open brief gezonden, waarin o.a. het volgende naar voren wordt gebracht. Voorop zij gesteld, dat wij niet tegen elke vorm van sanering zijn, aldus de brief, want onder onze medestanders zijn niet alleen de huisvrouwen van arbeidersgezinnen vertegenwoordigd, doch ook die vay zakenmensen, die terdege de grote moeilijkheden van de handel, ieder in hun eigen branche, da gelijks meemaken. Het gaat hier uitsluitend tegen de vorm, te weten: het monopolistische de bochten en kon zijn wagen niet meei karakter, waarbjj zowel slijter als con in bedwang houden. Zijn passagier, di recteur van een textielfabriek in Wor- merveer. liep een d'ijbeenfractuur op. Een dokter uit Wormerveer, die even eens met' zijn auto op het circuit rond toerde, verleende de eerste hulp. De inzittenden van de verongelukte auto zijn naar een ziekenhuis in Zaandam ge bracht. Advertentie Dagelijks hoort men mensen klagen, Hun lot is bijna niet te dragen. Nu Is het waar, 't Is werkelijk zwaar. Maar Tip van Bootz zal hun steeds schragen. Inz. Hr. L. v. R. te Schagen ontv. fl. Tip 4- 1 fl. Bootz' Oude Genever. sument een nummer wordt. Ieder vrij heid ontbreekt in de keuze van de leverancier en straks misschien ook in de keuze van het product, die thans nog wel bestaat. Als de minister de melk handel in overweging geeft efficiënter te werken om het prijspeil te behouden, dan hoeft dat niet noodzakelijk in te houden het leggen van een monopolie. U "merkt op, aldus de open brief tot de coöperatie, dat er bij de door U ge kozen saneringsvorm ook sociale voor zieningen getroffen kunnen worden, o.a. bij ziekte en ouderdom. Bij het vrijwilli ge saneringsplan „De Mol" vrijwillige uitruil van cliënten worden deze voorzieningen echter eveneens getroffen. Wannéér gij meent, dat de sanering met uitruilbureau alleen maar nadeel voor het publiek brengt, omdat de melkhandelaar geen verantwoording schuldig is aan wie dan ook, dan wii- Over de exploitatie van de gemeen telijke openbare leeszaal en bibliotheek te Heemstede in 1951 kunnen alleen maar prettige mededelingen en gunstige cijfers vermeldt worden. Gebrek aan ruimte is de enige bclemming voor ver dere uitbouw voor deze culturele onder neming. In de open uitlening kunnen dientengevolge niet meer boeken ge plaatst worden en een tentoonstelling, hoe klein dan ook, is in het geheel niet mógelijk. De belangstelling, voor de kunstafde ling blijkt de laatste jaren zo groot te zijn. dat belangrijke werken op dit ge bied gekocht moesten en konden wor den. Men hoopt in de toekomst het voor beeld van Laren te volgen en de ge meentebibliotheek een centrum van Heemsteedse kunst en kunstenaars te maken. Er werden verleden jaar 1125 boeken op het, gebied van de beeldende kunst uitgeleend. Ook voor de afdeling tech niek, die zeer dure boeken vereist, zo dat nooit geheel in de behoefte voorzien (Van onze Brabantse redactie) eder jaar weer als de lucht naar lente ruikt, is er iets dat ons dwingt de fiets te pakken en naar Oisterwijk te gaan. Als die kriebel over ons komt, is het nog vroeg in het jaar. De touristen zijn nog niet gearriveerd en de bossen staan nog kaal. Maar onderweg zien wij al weer de wilgen katjes glanzen als zilver in het dunne voorjaarslicht en hier en daar bengelen de gele elzenkatjes al aan de gladde twijgen. We moeten wel opletten dit jaar om ze te vinden, deze voorjaarsboden. Men schijnt n.l. druk doende geweest te zijn om de eer tijds zo plezierige Oister wijkse baan van Tilburg naar het Vennendorp te „verbeteren".. Het fiets pad is inderdaad vrij goed. Zelfs bromfietsers kunnen er tevreden over zijn, maar de beplanting, die de laatste jaren toch al povertjes was, is nog arm tieriger geworden. De struiken zijn zo schaars, dat ik het niet waag een simpel bosje katjes voor kamerversiering af te plukken. Ik voel me niet verantwoord van deze schamelheid nog iets aan de gemeenschap te ont trekken. Men is in Brabant op het ogenblik druk doende met een rijwielpadenplan, waardoor de voor natuur minnaars aantrekkelijke plaatsen beter bereikbaar zullen worden en waar door het tevens mogelijk zal zijn per fiets gemak kelijk de grote plaatsen te bereiken. In vele gevallen betekent dit een verbete ring, verbreding en/of verharding van reeds be staande, smalle fietspaden. Nu wij de Oisterwijkse Baan hebben teruggezien, houden wij ons hart vast. Als men op deze wijze de Brabantse fietspaden gaat verbeteren, kunnen wij daar maar weinig bewon dering voor hebben. Oisterwijk met zijn bossen en vennen, is niet minder mooi dan het ooit is ge weest, dat kunnen wij uit eigen aanschouwing getui gen, maar onze fietstocht erheen miste tachtig pro cent van de aantrekkelijk heid. die hij vroeger voor ons bezat. Wij hopen nu maar, dat in de toekomst de bosjes en het hout weer zullen opschieten, want eerlijk is eerlijk, ook de Oisterwijkse' vennen zijn nu, het tweede jaar na de grote reiniging, mooier dan direct na de schoonmaak. Het schijnt, dat tal van Nederlanders met plannen rondlopen om zich daar persoonlijk van te komen overtuigen. Na het zeer ongunstige zomerseizoen 1951 zijn de aanvragen om pensions dit jaar talrijker dan in jaren het geval is geweest. Het gemeentebestuur en de zeer actieve V.V.V. zul len hun best doen het deze bezoekers zo aange naam mogelijk te maken. Men zoekt op het ogen blik b.v. naar mogelijkhe den om het fraaie natuur- theater intensiever te be nutten. Hoewel men grote waardering heeft voor de wijze, waarop de plaatse lijke amateurs hier jaar na jaar hun zeer verzorg de openluchtuitvoeringen op Zondagmiddag bren gen, zou men het toe juichen als er een moge lijkheid kon worden ge vonden om dit theater ook nu en dan 's avonds te be nutten. Openluchtuitvoe ringen, avondconcerten en de poppenkastvoorstellin gen van Cia van Boort, dat is het soort amuse ment, dat de vacantie- ganger in Oisterwijk ligt. Oisterwijk heeft daaren boven nog plannen voor een grootse ontvangst van zijn 10.000ste bewoner, die deze zomer verwacht wordt, terwijl men het vacantieseizoen evenals verleden jaar wil beslui ten met een Braderie. Oisterwijk en trouwens het geheie gebied van Midaen-Brabant is bij uit stek geschikt als vacantie- oord voor hen, die geën mondain amusement, maar rust en de vrije natuur verkiezen. Vooral bij kampeerders is deze streek zeer in trek. De nog jonge streek V.V.V. Mid den Brabant, die haar werkzaamheden uitstrekt over Tilburg en 17 het ten Noorden. Zuiden en Oos ten omringende dorpen, stelt thans pogingen in het werk om te komen tot uniforme kampeerregelin- gen voor al deze gemeen ten. De wenselijkheid hiervan blijkt wel duide lijk als men bedenkt, dat hier kampeerterreinen liggen o.a. in Drunen, Hel- voirt, Loon op Zand, Oisterwijk, Moergestel, Oostel-, Midden- en Westel-Beerze, Oirschot en Hilvarenbeek en dat bijna overal min of meer van elkaar afwij kende bepalingen bestaan, wat voor de duizenden kampeerders, die in de zomer dit gebied bezoe ken. zijn moeilijkheden meebrengt. Onder Helvoirt ligt ook een zeer aantrekkelijke kolonie van vacantie- huisj es. Naast Oisterwijk, dat al sedert jaren het dagre- creatieoord bij uitstek -was voor Tilburg en Den Bosch, vraagt thans ook het Natuurpark „De Ef- teling" onder Kaatsheuvel de aandacht. Dit park, dat aansluit op het bekende duinengebied is in totaal 65 ha. groot. Het omvat een prachtig sport- en wandelpark, een unieke kinderspeeltuin, een fraaie Engelse siertuin en een theehuis met groot terras. In de toekomst zal het nog worden uitgebreid met een natuurbad, met watersport- en siervijvers en met een sprookjestuin, zodat zowel volwassenen als kinderen hier ontspan ning naar eigen smaak zullen kunnen vinden. De streek V.V.V Mid den Brabant heeft op het ogenblik de uitgifte van een kaart in voorberei ding, waarop niet alleen ieder wegje en ieder ge hucht. maar ook iedere bezienswaardigheid in haar gebied zal worden aangegeven. kan worden, is grote interesse. In een jaar tijd steeg het aantal uitleningen in aeze rubriek van 470 to 691. Het aantal volwassen lezers in de katholieke afdeling liep van 510 tot 468 terug, dat van de jeugdlezers in deze afdeling steeg evenwel van 283 tot 310. Toch is het aantal R.K. vol wassenen nog meer dan een derde van het gehele aantal leden, terwijl de aanwas van jonge katholieken een be grijpelijke tijdelijke teruggang van volwassenen zal compenseren, begrij pelijk. omdat bij de opening van deze speciale afdeling een massaal toetre den geschiedde. Bjj het „bezoek" valt op te merken dat de katholieke lezers hun leeszaal vee! minder frequenteren dan de niet-katho- lieken de algemene leeszaal, maar het aantal uitleningen aan katholieken is in goede verhouding tot dat der niet-katho- lieken, zij 't dat de romans bij hen wel zéér de voorkeur genie<>en boven de ontwikkelingslectuur. Vergeleken we deze cijfers met die van vergelijkbare andere R.K. Openbare Leeszalen in den lande, dan blijkt dat de pl.m. 8000 R.K. inwoners van Heemstede meer boeken lezen dan de R.K. inwoners van vele andere gemeenten, maar minder ontwik- kelingtsiectuur en studiewerken. Dit geldt niet alleen op het gebied van de geesteswetenschappen én vreem de talen, maar ook op dat der sociale- en rechtswetenschappen, der exacte wetenschappen, techniek, handelsweten schappen, folklore, vooral op het gebied van beeldende kunsten en toonkunst, zelfs op de gebieden van land- en vol kenkunde, reisbeschrijvingen en ge schiedenis. Er is hier dus geen sprake van te moeilijke lectuur, maar van ge brek aan belangstelling voor andere lectuur dan romans. Bij de aanschaffing van boeken wordt nauwkeurig rekening gehouden met hetgeen door andere Katholieke leeszalen wordt gekocht en bij vergelijking van Amsterdam en Haarlem bleek 't de Katholieke assis tenten dat in Heemstede vrijwel al de moderne Katholieke lectuur voorhan den is, die men met redelijkheid in een R.K. leeszaal mag verwachten. Het wei nige dat nog ontbrak is in Januari 1952 aangeschaft. Het totaal aantal uitgeleende banden blijkt ruim 84.000 te zijn. hetgeen bete kent dat in Heemstede pim. 24 000 in woners meer wordt uitgeleend dan in vele steden met een belangrijk grotere bevolking, terwijl ook procentsgewiize de cijfers voor Heemstede heel hoog liggen. Hetgeen op zichzelf van wpinig betekenis zou zijn indien het gehalte der lectuur te wensen overliet- Ook dit gehalte kan de toets volkomen door staan. Het aantal ingeschreven lezers be droeg 2154 (2089 het jaar te voren). Op 1 Januari waren 12626 banden inge schreven in de bibliotheek voor vol wassenen en 2321 in die voor de jeugd. Van de stadsbibliotheek te Haarlem waren er 328 permanent in bruikleen De boekerij nam toe met 2132 banden, waaronder 449 geschenken. De extra subsidie van f 1.000 werd voor de ru brieken techniek, kunst en godsdienst besteed. Daar nu een evenwichtiger verdeling een feit is. komen de romans in vreemde talen aan de beurt. Ter in zage waren 15 dag-, 50 week- en 111 maandbladen. Aan de lezers werden 84.230 boeken uitgeleend (het jaar te voren 77.869), te weten 16-618 studieboeken, 40.716 ro mans en 26.896 jeugdboeken. Daarvan nam de R.K. afdeling resp. voor haar rekening 3-325, 12.153. en 11.628. Nederlandse romans waren het meest in trek met een aantal van 34.108 (R.K. 11.091). Het aantal bezoekers aan de leeszalen bedroeg 10.502 G0-040). Merkwaardig is. dat bij dit aantal slechts 2451 vrou wen zijn, van wie 828 R.K GEBOREN: G. van den Hoorn—Zeven bergen, z; M. J. Junge—Bertholee, z; C. C. OlsthoornStokman, z; J. M. C. Passchiervan Emmerik, d; J. C. Le Noblevan Vliet, d. GEHUWD: H. A. Bosch en R. Waisvisz. OVERLEDEN: H. Dijkstra, 68 j„ Grote Houtstraat; P. J. Boeree—Smits. 83 j; E. L. Paap—Snelling, 27 j., Kamperlaan. len wij opmerken, dat een melkhan delaar zonder verantwoordelijkheids gevoel het aan zichzelf te wijten heeft, wanneer hij zijn klanten verliest. Bij de ruilsanering heeft de consument tenminste nog het recht zelf een andere handelaar te kiezen, en het is juist de vrijheid van keuze, die wij willen behouden en waarvoor wij de actie voeren. „Beter vrijheid met on volkomenheden dan een perfectie monopolie met schijnmedezeggen- schap". Gij pronkt gaarne, zo gaat de brief verder, met de 240 reeds gesaneerde ge meenten, maar bet zou wel eens dé moeite waard zijn, als het publiek wist, volgens welke vorm daar gesaneerd is en hoe groot het aaptal der gemeenten is, dat deze vorm gekozen heeft. Ook zou men van al die gemeenten moeten weten, hoe de werking in de praktijk voldoet. Dat had een mooie taak voor de vrouwenorganisaties kunnen zijn. Thans hebben de bestursters van deze organisaties zich al bij voorbaat met handen en voeten gebonden, overgele verd door zondre haar ledn te horen in een vertrouwenscommissie zitting te ne men. In de brief worden dan een aantal in gezonden stukken uit andere gemeenten en uit verschilende bladen over deze kwestie gepubliceerd. In Gouda trekt de saneringscommissie zich nu al bijna twee jaar niets aan van de wensen der vertrouwenscommissie; daar kan gerust van terreur gesproken worden. Hoewel het personeelsvraagstuk bui ten onze competentie valt, aldus het comité van huisvrouwen willen wij er toch op wijzen, dat de 25 bezorgers, die ontslagen zullen worden, gedurende zes maanden een wachtgeld krijgen van 80%. Wie vult het verlies voor deze mensen aan? Bij het stelsel met vrije uitruil behoeft geen enkel peroneeislid ontslagen te worden, zodat ook bij dit vraagstuk alleen maar eigen belang voor de leden van de coöperatie naar voren komt. De brief besluit: „Wy zullen onze actie tegen een gedwongen sanering pas sta ken, indien dit stelsel voorgoed van de baan is. Voorlopig geen sanering, en in dien enige regeling noodzakelijk is, dan het stelsel der vrywiilige uitruil. Het aantal handtekeningen op de lijsten be draagt thans meer dan dertienduizend." (Ongecorrigeerd) Het ligt in de bedoeling op 24 Mei a.s. een radio-rallye te organiseren door Ne derland over een afstand van 240 km. Een en ander zal georganiseerd worden door de KRO. in samenwerking met de automo bielclub „De Hertogrijders" uit Den Bosch. Als startplaatsen zijn aangewezen Hilver sum, Den Haag voor het Westen. Breda voor het Zuiden en Zwolle voor het Noor den van het land. De rijtijd is van U uur tot 5 uur. De mogelijkheid bestaat dat Z. K. H. Prins Bernhard ook aan deze rallye zal deelnemen. i In Leerdam is dit keer wel bijzonder vroeg de ooievaar op het nest op het gemeentehuis weergekeerd. Dit nest wordt elk jaar nog trouw door de lape laar bezet, maar het is gewoonlijk pas tegen eind Maart vóór de langbenen er hun tenten opslaan. en W. van Haarlem vragen ten Cf u tem - w rï diet van f 3.607.000 voor het kou''® ,aat- 354 woningen, 12 winkels met 1\rein sen en een kantoortje op een 1 legen ten zuiden van de Ams ^oor vaart, te weten: 165 woningen jg9 woningstichting „Het Oosten vv0. woningen en 12 winkels d°°r. Dian ningstichting „Ons Huis". „ken. verdeeld in zestien woningblok ne» de woningen van „Het Oosten zj,ipen worden gehuisvest achttien vjii van twee personen, vijfenveen s vjj[ vier personen, zevenentwintig v° erj0' personen, vijfenzestig van zevetn.ee vsn nen, twee van acht personen, n pa negen personen en zes gezinnen v tfj(i ximaal vijftien personen en in per- „Ons Huis" zes gezinnen van per sonen, honderd en negen van v ersonen sonenn, achtenvijftig van vü'-f juin en zestien van zes personen. D* pul- van het complex van „Het Oost" pef len vermoedelijk gemiddeld {Aire®-'" week per woning bedragen; v»9 *MST" Noog van het type variëren de Woensdag zal de raad deze <4 reeds beschikbaar moeten stell'lL „ft Ongeco Ipi In verband met de brand, die heeft gewoed op de terreinen v8, ,p, H. Muller en Co. N.V. te Rotte.S e'5 de 45-jarige arbeider H. B. Z„ ®'-e„ wagon zijn brandende sigaret h«eI geworpen, in arrest gesteld. (Niet-officlële koersen' tl Vorig °P]0' slot S<4 Nederl. 1948 074 3>/4 pCt. Ned. 1950 87.» 3-3G Nederland 1947 85'» 3 Ned 62-64 bel -fac. 89* Inschr. Grtbk 48 3 pCt 871» Ned Handel Mii eert 142 A.K.U. 147 Nieuwe Aku 140' Van Berkels Patent 864 Calvè-Delft cert. 111'? Van Gelder 148') Kon Hoogovens eert 129 Onliever eert. 132'» Onliever nwe. 176'* Ned. Kabel 192, Philips 148'» Philips nwe. 143'» Kon Petroleum 290--* „Amsterdam" Rubber 86 Holl Amerika Liln 169,» Kon. N. Stoomb Mij 127'» Ned. Scheepv, Unie 137'» H.V.A. 95'» Deli Mü eert 75 j 11 9« ]2»'< Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater US Steel 7/3 48* 49* 69'» »ll 56 'i 5? j3* Sub 13'» él'; 6" 80"» 01'» 20 25'» 41" 41* 75* 64 53'» 5» 47'-» 39 Nu de competitie voor enkele weken stilstaat, is het wel eens aardig de resul taten van de diverse Haarlemse teams te bezien, waarbij wij tot de conclusie ko men dat er in de diverse afdelingen nog volop spanning is. In de eerste klasse heren gaat de strijd nog voort tussen het team van Antilopen en Oosterkwartier, waarbij eerstge noemd team een voorsprong heeft van twee punten, met een wedstrijd minder gespeeld. Aangezien beide teams echter nog een heel zwaar programma hebben af te werken. Antilopen o.a. nog tegen O.K. en HHC en O.K. nog tégen Anti lopen, HHC en HOC, is er van de kam pioen nog niets te zeggen, boewei wij het Antilopenteam de beste kansen ge ven. In de heren 2e klasse heeft het tweede team van Antilopen reeds een veilige voorsprong verkregen, waardoor het kampioenschap vrijwel zeker is. Bij de heren 3e klasse A gaat het twee de team van RAO aan kop, hoewel HHC 3 hier betere kansen heeft, terwijl in 3 B heren het team van Schoten I bovenaan staat, hoewel Antilopen 3 als HHC 4 hier nog goede papieren hebben. In de eerste klasse dames is het team van HOC nog ongeslagen bovenaan, maar de dames van S.C. Haarlem volgen hier prachtig, en wij achten een gelijk eindigen va'n deze teams wel tot de mo gelijkheden behoren, hoewel het HOC- t.eam technisch toch wel hoger aange slagen moet worden dan haar tegen standster. Het tweede team van HOC staat in de 2e klasse met een veilige voorsprong bovenaan, waardoor het kampioenschap vrijwel zeker bij dit team terecht zal ko men. hoewel de HGA-dames zullen trachten nog van plaats te verwisselen Als wij de derde klasse bekijken, blijkt dat het team van Schoten ook hier bo venaan staat (een mooi resultaat', waar door deze vereniging blijk geeft nie* lang in de laatste klasse te willen ver blijven. Tot slot laten wij hier de volledige rangliisten volgen: (bijgewerkt tot 29-2-52): Heren le klasse Antilopen 1 Oosterkwartiër HHC 1 S.C. Haarlem 1 HOC 1 RAO 1 HGA 1 PSVH 1 10 9 0 1 18 11 8 0 3 16 10 5 1 5 11 11 5 1 11 10 5 0 5 10 10 5 1 •4 9 11 2 1 8 11 2 0 9 4 Heren 2e klasse Antilopen 2 HHC *2 IHJ 1 HOC 2 HGA 2 PSVH 2 Oosterkwartier 2 S.C. Haarlem 2 Heren 3e klasse A RAO 2 HHC 3 HGA 3 S.C. Haarlem 3 HOC 3 Heren 3e klasse B Schoten 1 HHC 4 Antilopen 3 Oosterkwartier 3 S.C. Haarlem Res. Politie 1 HGA 4 HOC 4 Dames le klasse HOC 1 S.C. Haarlem 1 Antilopen 1 PSVH 1 HHC 1 Oosterkwartier 1 Rapiditas 1 Dames 2e klasse HOC 2 HGA 1 HHC 2 S.C. Haarlem 2 Antilopen 2 Rapiditas 2 Dames 3e klasse Schoten 1 HOC 3 Rapiditas 3 S.C. Haarlem 3 PSVH 2 HGA 2 HHC 3 10 12 12 10 12 12 12 12 12 10 11 12 11 11 9 9 9 6 7 9 8 11 11 10 11 11 11 11 9 10 9 9 9 9 10 10 11 8 8 8 8 10 10 7 6 4 3 3 2 10 9 4 3 11 10 5 4 4 2 2 0 1 1 9 1» i« 9' i 9 I 8 4 4 2 verliespunten wegen- 0 0 0 0 0 0 0 nie' 2 4 *4 2 5 7 S of I« 4 4 1' 0 toto" rf»1' del' C5lie' Het eerste gedeelte is tha" n welke 6 week-ends v Jicaat e* hef lopen, waarbij het P ^o0r a j. r werd behaald^ j. _v. zwaar wera UCi/rLi" ml "fli> v. d. Veen (Ada /tStarietP j^ 8 H. Snel .I»'"*gele' nrieP n cursus nou—te oed' Het tweede ^,0rdei» (R'dam) en H. e„ ft heren reeds deeigenoiPe va„ <L» een cursus hadden Aeel 0v**^ 'd*l cursus zal gehouden ber a.s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2