Ml Ziekenhuis „Sint Joannes de Deo groeiend met Haarlem-Noord wntal opnamen sedert 1939met 160 pet. toegenomen è&tleend aan Sursum Corda) 2' 12nraa' st- Bavo (Leidsevaart) If 'Hoogmis) en 11 uur. In het land van GROENENBAAL Te weinig katholieken kennen de weg naar „hun Verslag over 1951 boekerij Hak om de Houtriep brouwer Kies I 'hqa 0V Broeders van Barmhartigheid 65 jaar in Haarlem hijgende behoefte aan ziekenhuis- ruimte vraagt oplossing Üelft der patiënten katholiek WAVE?? taDIJK'S KAPSALONS -Madame sans STEUNZOLEN De Staat gegadigde voor Hartekamp Naar een Katholiek Cultureel Centrum in Heemstede Toneel in Haarlem COMMENTAAR IN DE MARGE STRIJD ROND DE ZWANENDRIFT Poorten van de stad itde JSS ifï 4S? GêNE" Rotterdammers in Stadsschouwburg ^wt,Van. Dijk was een stoere, in. H.h. missen op ,oV WUTHRICH verwarming Kath. Openb. bibliotheek en leeszaal in Haarlem RONDOM EN IN DE STAD AAN HET SPAARNE ZATERDAG 15 MAART 1952 PAGINA 7 rei' 'iü S^de V ij» ■?'«e ZONDAG en I* y Haarlem °N OLIEBRANDERS 50 pet. uit Haarlem-Noord P. J. NACHTEGELLER Gouden jubileum R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Een landjuweel Zwanendrift De jeugd Kring van Beeldende Kunstenaars Zondagsdiensten R.K. Verenigingsgebouw 116 verschillende soorten.... BAKKER voor beter behang Gen. Cronjéstraat 135 ^Toch «•af" f&tuux r .j hè' Soege* E. n Bic* lier» lit n»' jorc1' J va» we^r i een rach* S er te Éuide' F eeh» 1 ee# *i. Bi"1 t ee" \V» ie sa' li f rnie"' Vssa»1' proe- |cünen ippe". $iiyf "hij <tf va" de jtie'; t'C" lies 01 K 37Ó .95. Maar»- '«B 'i morSen vüf en zestig jaar ge- 'iil öat de Broeders van Barmhartig- 'ij ,.an Sint Joannes de Deo hun werk (»art'r:frtadigheid en naastenliefde in Slf? begonnen. Zjj waren toen reeds Ij., taar in Nederland werkzaam, li(,(°D,.t'e tSe Maart 1887 begonnen zij (ja. Sint Nicolaasgesticht in de Jans- iti "iet de verpleging van twee ouden _agen. Van een ziekenhuis was dan gevankelijk geen sprake, al kregen 'ii 0r°efers door hun wijkverpleging 'i| j"<'e,'e mannen een goede populari- 'I j ('e Spaarnestad. Al spoedig werd rt''rrein aan de Maerten van Heems- Sh gekocht met het doel op deze Ven 'n 'iefdesgesticht te bouwen ten V?e van de verzorging van bejaarde "de en de verpleging van zieken r verschil van godsdienst te maken riJ'.geschiedde het, dat 1 Januari 1892 ,'Jde inkomste der ouden van dagen nieuwe gebouw gevierd kon wor- in 1899 werd besloten tot uit- i(leng van het bestaande complex ten- een scheiding te kunnen maken patiënten van verschillende "baardig is, dat toen besloten werd Advertentie L Ja, maar van ÏPüOKTEKVLEIN 1. Tel. 19706 op jaren over Nt Mtoneelliefhebbers pgpt^ken, die het p ,*8oir spreken, dan hoort daarbij tsthkken, die het publiek wild be- hevj-Es „Madame Sans Gêne", waarin rote f MannBouwmeester en de »er jtpuis samenspeelden, fin wanneer ÏOfri, Nederlandse films gedebatteerd '"'Hu, dan Koml „Pygmalion" met Lily •heester in de titelrol er nogal goed ;;his we nu eens Liiy de Madame E1 spelpn, overdacht de directie E"et Kotterdams Toneel, zou daar- geen kansje voor een kasstuk ;v eb? Het bevestigend antwoord op Ba" werd gisteravond in de Haar- U Stadsschouwburg gegeven, al was :V°erin8' met vaart en als een ïn- '"H. "bt kijkspel begonnen, teleurstel- 'iju regisseur Frits van Dijk kon de ,jbiet in toom houden, hoewel aan tl "ontering en de costuums vooral Isd>5?rS was besteed. Nu en dan was <t °'oog beslist niet meer te verteren, Ej een voor deel ook veroorzaakt h; boor te weinig vrijheid in het J1 de soms nare ernst, waarmede 6rd diets gemaakt, dat het in de ,fu Van Napoleon allemaal niet zo Hebrig Was binnen de muren van bouwmeester veroorzaakte wel de jE vrolijkheid als de wasvrouw, "•I 1'°gin geworden is en een gouden '<t .Of'aagt onder een ruwe bolster, t^'J.kon het niveau veelal niet b' dat het oude beestje moest red- Ep kende, maar wat lawaaiige .boot, Frits van Dijk 'n Napoleon Je -.Plaatje, Richard Flink de baar- :V°Uché en Adolf Rijkens 'n vrij .'i)0Aenende Graaf van Neipperg. En Es ""een ruim twintig andere ac- 'Etj .actrices, veelal met klinkende 4. in prachtige technicolor-gewa- bien had wel pret, kreeg wat fsieue naar Pygmalion en nam dé d l)pbbeid van de intrigues met een "art. v. W. °zef (Jansstraat); 6.45, 8, 9.15 Abto 1(E)-r'us van Padua (Nwe Groen- A2 UUr30, 7 3°- 8 3° 'Hoogmis), 10, 11 Cannes de Doper (Amsterdam- A ;,.b-30. 7.30 8.45, 9.30 (Hoogmis) V^h Uur 'fk f," Habt van Jezus (Kleverpark- fkr. 7.45. 9. 10.30 (Hoogmis) en ^'isabeth en Barbara (Paul Kru- 6.30. N. "at); 7.45, 9 (Hoogmis) q- yj 0 9.0ft Rozenkrans (Spaarne); 6.15. w k,dlllö30 (Hoogmis) en 12 uur st5,r,a (Rijksstraatweg): 6.30,7.30. I. ^Hoogmis) en 11.30 uur. '5 "Vo w van Zeven Smarten en 'Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, gIBls). 10.15 en 11.30 uur. (P rieëenheid. (Bloemendaal); '|S S^bogmis) 10.15 en 11.30 uur Uur 'bent (Bloemendaal): 7.30 u. 'Hoogmis) °iw Onbevlekt Ontvangen Jj 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30 1 ^btoi,, Jur- t) 8 (."'Us van Padua (Aerdenhout): Sjhav °ogmiS) en 11 uur. ,0 W 'Heemstede): 7.15 8.45, 10 en *1 8 •!„°lIW Hemelvaart (Heemste- f ?ath« 1815 en 11.30 uur. ^deik 'Zandvoort): 7. 8.30 en 10 u. b. (jJ'-'ns (Spaarndam); 7.30 en Hoogmis). Advertenttt een minder kostbaar gebouw te doen op richten van meer tijdelijke aard bestemd voor de derde klasse, verbonden met het oorspronkelijke gebouw. Dat gebouw van tijdelijke aard. dat in 1899 tot stand kwam, staat er thans nog! Vooral de laatste decennia heeft de stichting, het gerechtvaardigde aanzien gekregen van een ziekenhuis voor man nen met een capaciteit van 150 bedden. dat aan alle eisen van de moderne tijd voldoet en een vergelijking met de an dere ziekenhuizen ter plaatse glansrijk kan doorstaan. In 1939 hadden er 819 opnamen plaats met 38245 verpleegdagen. In 1949 1674 opnamen met 52391 verpleegden en ver leden jaar 2126 opnamen met 54088 ver pleegdagen. Uit de indices van het aantal opnamen blijkt, dat de stijging in 1951 bijna 160% bedroeg ten opzichte van 1939 Deze abnormale stijging is te ver klaren uit het feit. dat in 1939 nog een groot aantal chronische zieken aanwezig was met een lange verpleegduur. Na het vertrek of overlijden van deze patiënten werden deze bedden echter uitsluitend of bij voorkeur ter beschikking gesteld aan specialistische hulp behoevende pa tiënten. Het aantal verpleegdagen steeg met 40%, waardoor de aanspraak op kli nische verpleging ook sterk toenam. Uit een statistiek, samengesteld door drs. F. A. Vissers, oeconoom van het zie kenhuis, die tevens enkele andere be schouwingen in een rapport heeft sa mengesteld komt ook duidelijk naar voren de vermindering van de verpleeg duur der patiënten in verband met nieu we medische opvattingen. Bedroeg het verblijf van een patient tot 1946 nog tus sen 40 en 49 dagen, sinds dat jaar is een daling te constateren van 34.3 dagen tot 23.93 m 1951. De gemiddelde verpleeg duur van een patiënt daalde derhalve met circa 40% in een periode van twaalf jaar. Bij deze statistiek moet in aanmerking genomen worden, dat tot 1946 nog di verse verpleegden aanwezig waren als pensionnaires en dat er tevens een t.b.c.- afd. was van 28 bedden, hetgeen veel is voor 'n ziekenhuis van 150 bedden. Een en der staat in verband met de longohirur- gie. die in het ziekenhuis intensief beoe fend wordt. Nu zijn er nog slechts twee pensionnaires. Door de abnormaal hoge bezettings graad kon de capaciteit Van het zie kenhuis vergroot worden tot 95.50 terwijl normaal tot 80 a 85% gegaan wordt. Dit houdt verband met het feit, dat de individuele welstand van de bevolking geen maatstaf meer is voor ziekenhuisopname. De sociale groei is nog niet ten einde, waaruit volgt, dat met nog groter stijging aan zieken huisbehoefte rekening moet worden gehouden, hetgeen voor „St. Jan de Deo" des te klemmender wordt als men diverse factoren, waaronder de centrale ligging, mede in aanmerking neemt. In de laatste jaren zijn de opnamen voor alle specialisten en speciaal voor de longchirurgie sterk vooruit gegaan. Er is dan ook behoefte aan meer dan één operatiekamer, omdat de chirurgische polikliniek overbelast is. Het aantal operaties bedroeg in het afgelopen jaar 1666 (in 1946 nog maar 940). De nieuwe röntgenafdeling kan op een zeer intensief gebruik bogen en het aantal patiënten voor de polikliniek neemt jaarlijks belangrijk toe. Over het algemeen blijkt, dat het aantal katho lieken ongeveer de helft uitmaakt van het totaal. Bij de opname wordt echter niet gevraagd, of de patiënt al of niet practiserend is. Interessant is ook de statistiek over het aantal verpleegden naar klasse. Deze wijst uit, dat 90% in de derde klasse gerubriceerd moet worden. De oeconoom heeft ook een onderzoek ingesteld naar de plaats van herkomst van de patiënten. Ruim 76% is uit Haarlem-zelf afkomstig, 11% uit de randgemeenten en het res tant van elders. Belangrijk is echter, dat een onder zoek over de laatste vjjf jaren heeft uitgewezen, dat ongeveer dc helft van de opgenomen patiënten woonachtig Is in het stadsgedeelte, gelegen ten Noor den van het station, met de Schotersingel als scheidingslijn. Dit is begrijpelijk, want geheel Haarlem-Noord heeft theo retisch de beschikking over één zieken huis, en dan tot nu toe alleen nog maar voor mannen, namelijk het ziekenhuis Sint Joannes de Deo, daar de overige drie ziekenhuizen in Zuid gelegen zijn. Welk een groot vraagstuk dit feit op roept, spreekt nog meer uit de omstan digheid. dat steeds meer woonwijken in het Noordelijke gedeelte der gemeente verrijzen. Drs. Vissers heeft berekend, dat in Haarlem thans een dringend tekort is aan 105 bedden, teneinde het percentage op 4.5% per duizend inwoners te be reiken. De veronderstelde bevolkings aanwas in de komende tien jaren ver hoogt dit aantal echter tot 245 bedden, en in twintig jaren tot 500. Vijf en zestig jaar geleden zijn de Broeders van Barmhartigheid van Sint Joannes de Deo dan in Haarlem begon nen. Zij hebben een vooruitziende blik gehad door een zeer groot terrein aan te kopen, waarop belangrijke uitbrei dingen kunnen geschieden. Zij hopen daartoe in staat gesteld te worden en achten zich daartoe ook in staat, zelfs in de volwaardige betekenis, welke men aan een all-round ziekenhuis moet ge ven. Advertentie Plastic, roestvrij metaal, aluminium, volgens gipsmodel. ATELIER VOOR ORTHOPAEDIE EN KUNSTLEDEMATEN. Gasthuisvest 17a Telefoon 18505 Door H.H. Doktoren als vakkundig orthop. instrumentmaker erkend. Ziekenfondsleden korting. Aan onze zaak is een PEDICURE-afdeling verbonden, onder gediplomeerde leiding. Zaterdag 22 Maart hoopt de heer J, Nooy, wonende aan de Houtmarkt no. 3. alhier, de dag te herdenken, waarop hij 50 jaar geleden in dienst trad bij de kaashandel van de firma Gebroeders Stuijt te Haarlem. HeU zal de jubilaris, die meer dan 30 jaar de leiding in de kaasfabriek heeft gehad, op die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Het bestuur van DWS deelt ons mede dat voor de voetbalwedstrijd DWS Haarlem op a.s. Zondag geen plaats bewijzen meer verkrijgbaar zijn. Het heeft dus geen zin om Zondag zonder kaartje naar de Spaarndammerdijk te gaan. Van officiële zijde is een berient ge lanceerd, waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat de buitenplaats „De Hartekamp" te Heemstede, welke thans geveild wordt en waarop in eerste instantie een bod is gedaan van ruim drie ton, evenals alle buitenplaatsen aan de duinvoet valt onder de bepalingen van het nationale plan. Dit verplicht, zo wordt medegedeeld, tot kennisge ving van alle op de Hartekamp voorge nomen werken, ook al zouden deze in overeenstemming zijn met het bestaande uitbreidingsplan. Van de zijde der makelaars deelde men ons mede door dit bericht ten hoog ste verrast te zijn. Het is hun namelijk bekend, dat ook de Staat zelf gegadigde is voor de Hartekamp, en wel voor de fensiedoeleinden, maar dat zijn bod veel te laag bleef. Zij achten zich dan ook ernstig benadeeld door de wijze, waarop aldus een veiling tussen inzet en toeslag wordt gekruist met alle scha delijke gevolgen van dien. De belang hebbenden zouden zich hedenmorgen beraden over het protest, dat tegen een dergelijke gedragslijn zou moeten uit gaan. Enige jaren geleden werd een poging ondernomen om de belangstelling voor meer cultureel begrip bij het gehele katholieke deel der Heemsteedse bevol king los te slaan eri daartoe werd de Raad van Overleg gevormd, bestaande uit de voorzitters der standsorganisa ties en de presidente van de Katholie ke Vrouwenbeweging. De Raad van Overleg bracht het tot enige vergade ringen, waarvan we ons vooral her inneren de Zondagochtendbijeenkomst waarin een Vastenbrief over de sociale rechtvaardigheid werd behandeld. Deze bijeenkomst vormde tevens cfe slotcli- max van deze Raad van Overleg, want nadien heeft hij maar weinig meer van zich laten horen. De resultaten van de plaatselijke K.A.B. omtrent het brengen van meer Bij de huldiging van Jan Musch, Maandag in de Stadsschouwburg, heeft één spreker ontbroken. J. B. Schuil heeft wel het woord gevoerd als secretaris van het erecomité, en dit comité is de vertegenwoordiging van de burgerij, maar toch was het naar onze mening goed geweest, indien ook N.N. had gesproken, een onbekende uit de vele onbekenden, waaruit tenslotte het publiek voor een toneelspeler be staat. En deze N.N. had ongeveer het volgende kunnen zeggen: Tot u, Jan Musch, getekend door een groot talent en geadeld door zestigjarige dienst van de Muze, had ik eigenlijk een paar woorden moeten zeggen né uw eigen toespraak. Want ik sta hier als N.N., iemand uit het u onbekende publiek (al zijn dat uw meest onmis bare medewerkers), en het publiek heeft altiid het laatste woord met ziin applaus. En dat is goed. Want het applaus moet de toneelkunstenaar bijblijven als de laatste indruk van bewondering en dankbaarheid voor een kunst, die nog steeds dè meest universele van alle kunsten is. Dat laatste woord hoort u dus van N.N... de man die overal in het land, van "Wildervank tot Stad aan 't Haring vliet. in het parket zit en in zijn ivo ren toren van het schellinkje, en wacht op de opening van het doek als de uitnodiging tot het schone avon tuur. Het avontuur, dat hij met geluk kige verwaching tegemoet ziet. omdat hij weet dat Jan Musch meespeelt en Jan Musch nooit teleurstelt. Want Jan Musch is een groot comediant. Dat wil zeggen een artist, die de Muze naast zijn wieg had staan, al wou de Toneel school hem niet hebben; een artist, die het talent in zijn vingertoppen heeft, de zwier in zijn stem en zijn gebaar, en de gelukkige allure voor alle situaties. Die N.N. is een van de tienduizenden, die zestig jaar lang gelukkig en tevre den op zijn pluche stoel en harde ker- misbankje gezeten heeft en naar Jan Musch gekeken heeft, die hem alle le lijke en harde zorgen van het leven deed vergeten voor het gekristallis- seerde leven op het toneel. Wat 'n mu ziek in die stem, wat 'n klokken in dat prachtige, diepe geluid, wat 'n rijkdom aan sfeer en uitdrukking! V/at Nieuwe aanwinsten: C. Bruyn, De zwerftocht van Egge Jan Korse; B. Graafland, Fokker. Zijn leven en car rière; W. G. van de Hulst. Het nieuwe voorleesboek. Moedervertellingen; R. E. Pool Een nieuw lied voor Amerika. Het leven van George Gershwin; A. Schro der, Muzikant van Esterhazy. Het leven fan Jozef Haydn; E. Uyldert, Avontuur lijke reizen van Bontekoe; E. Uyldert, Het eenzame hart. Het leven van Robert Schumann; H. J. de Water, Amundsen. Een leven in het poolijs; P. de Zeeuw J. G. zn., Robin Hood. 'n breed register voor alle genres! NJJ. ziét Jan Musch als Jago. het afschuwe lijke web van vunze verdachtmakingen spinnen rondom de argeloze Othello; hij vóélt de beminnelijke verge noegdheid en de naïeve trots van de pantoffelheld (De baas in huis) in dat ene zinnetje „Ik heb een sigaartje van de baag gekregen": hij ziét Jan Musch verpletterd worden onder de verwijten van het gehele komende mensdom, wanneer hij als Adam 'in Laudy's „De Paradijsvloek" zijn befaamde alleen spraak houdt: En uit de kerkhofgraven zie ik rijzen De knook- en knekeloptocht der ge raamten, Der honderdduizend honderdduizen den. De straten vol, de wereld vol een heir Vermoorden achter vader Moordenaar! En Satan pijpt: Vooruit!.... en Adam gaat voorop. Voor dat alles huldigt N.N. u niet, Jan Musch. Hij is alleen dankbaar, om dat hij door die grote comediant keer op keer getuige is geweest van het wondere mysterie van een mens, die in een ander mens verandert. jan jvjusch als de „Spaansche Braban- En hij vindt het erg jammer, dat u der". Op de achtergrond Jo Walhaim nu afscheid neemt Hk. A. als Robbeknol. Chirurgische polikliniek in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo te Haarlem. De heer Jansen, die jarenlang z'n wo ninginrichting had op de hoek van de Warmoesstraat en Anegang, is thans een welverdiende rust gaan genieten. Er is nu nieuw bloed in de zaak gekomen met de komst van de heer H. Kühling, die er nu een speciaalzaak in bedden, tapijten en gordijnen in heeft geves tigd. Vele katholieke Haarlemmers moeten toch nog de weg leren naar hun eigen Katholieke Openbare Leeszaal en Bi bliotheek. Dat is ons wel duidelijk ge worden uit de cijfers, die ons van het jaar 1951 onder ogen kwamen. Niet, dat hier een „cri de coeur" gegeven moet worden, maar de buitenstaander, die deze cijfers eens nauwkeurig onder de loupe neemt, mag zich toch wel met enige bezorgdheid afvragen, of de katho lieke Haarlemmer zich wel bewust Is van het kostbaar goed, dat hij in deze bibliotheek bezit. Spreekt het geen boekdelen om in de termen te blijven dat van de 61000 katholieken in Haarlem er eind 1951 985 als lid van deze instelling geboekt stonden, namelijk 796 volwassenen en 189 jeugdleden. (Gelukkig mag worden vastgesteld, dat het ledental dit jaar de duizend is gepasseerd.) Nu moet men wel rekening houden met het feit, dat onze stad b.v. vijf Vincentiusbibliotheken telt en dat ook verschillende- parochies een eigen „boe kerij" er op na houden, maar de eerlijk heid gebiedt toch te erkennen, dat déze niet op hetzelfde peil staan als de grote bibliotheek aan de Nieuwe Gracht. Die bibliotheekjes hebben trouwens ook niet die pretentie en hun streven is er voor namelijk op gericht aan een bepaalde kring van leeslustigen (moreel) goede zij het dan alledaagse lectuur te De achtste Maart van het jaar 1573 heerste grote bedrijvigheid aan de zuidzijde van de stad. Het voorjaar kwam traag met een nog krachtloze zon, de knop pen zwollen aan de takken. De Haarlemmers, angstig teruggeschrokken voor het geweld der aanrukkende Spanjaarden, hadden in het najaar van 1572 de Grote Houtbrug afgebroken, een bolwerk gemaakt van de eens zo statige Hout poort. Nu echter zouden de Engelse en Waalse haakschutters. de Haarlemmers te hulp komen, van deze zijde een uitval op de vijand ondernemen. Met man en macht werd gewerkt om de poort weer vry te maken en een noodbrug te slaan. De negende Maart trokken de vierhonderd vijftig haakschutters naar buiten, sloe gen op de vijand in, maar werden met zware verliezen teruggeslagen. De onder neming was op niets uitgelopen. De grote Houtpoort bleek waardeloos, verviel geheel tot ze in 1590 groots werd herbouwd: een statig hoofdgebouw met vier kleine torens op de hoeken en twee achtkante torens spits boven het geheel ge heven. s s In vorige artikelen hebben we verteld van de verschillende uitbreidingen, die de stad in de loop der tijden onderging, we moeten nu toch even stilstaan bij enkele* opmerkelijke gebouwen, die in deze perioden ontstonden, en meermalen reeds verdwenen zijn. De grote Houtpoort is een daarvan. stig toe: „De Hout moet weg". Hij sprak met zoveel vuur en overtuiging, dat een legertje Haarlemmers de Hout in trok, een voor een vielen de statige bomen, die 'de vijand een prachtige kans zou den hebben geboden zich te verschui len, de stad tot dichtbij te benaderen. Duizenden bomen vielen. Het welzijn en de veiligheid van de stad eisten het! De Grote Houtpoort zag spoedig uit op een kale vlakte, waar eens honderden hun wandelingen hadden gemaakt on der lommerrijk geboomte! Eiste het welzijn van de stad deze maatregel, de koude en de schaarste aan brandstof fen vroegen eveneens hun tol. Belege raars en belegerden hebben menige bopm tot brandhout gehakt. Het deed de Haarlemmers pijn dat deze maatregelen genomen moesten worden. Zo spoedig mogelijk, reeds in 1585, werd dan ook op bevel van de stadsregering overgegaan tot nieuwe aanplant, terwijl nog in de vorige eeuw, in 1861, tot uitbreiding van de aanplant werd overgegaan. Toen wer den zelfs op het Plein bomen gezet. Ook andere taferelen, van prettiger aard, heeft de Grote Houtpoort meegemaakt. Plechtig en statig, in deftige en feeste lijke stoet, heeft in 1560 de eerste bis- Deze zeer fraaie poort is tot het na jaar van 1824 een sieraad van de stad geweest. Op 1 October van dat jaar werd de poort voor afbraak verkocht aan de heren Loman, Bergman en Co. voor f 3-500. In December 1824 werd het leggen van twee stenen bruggen aanbesteed en bouwen van twee ge bouwen voor de belastingen. In het na jaar van 1826 was een en ander vol tooid. Later zijn weer vele veranderin gen aangebracht- Zo werd in 1869 het ijzeren hek gesloopt, dat in 1829 was aangebracht op de brug. Maar, we keren terug tot de tijd, dat de Grote Houtpoort nog bestond. Een indrukwekkend beeld bood deze, wan neer men op het Plein stond en de stad inkeek, en hoe mooi moet het geweest zijn, wanneer men komend uit de stad door deze poort de schoonheid van de Hout voor zich zag. Een schoonheid, die echter niet altijd is geweest. Daarvoor moeten we nog iets verhalen uit de ja ren 15721573, toen de stad werd be- legèrd- De vurige patriot brouwer Kies stond op de hoeken van de straten, sprak de belegerde Haarlemmers ern- schop van Haarlem, Monseigneur Nico- laas de Nova Terra (Nieuwland) door deze poort zijn intocht gehouden in de stad, afgehaald door de stadsregering, priesters en schooljeugd. Enkele tien tallen jaren later, in 1585, kwam de Graaf van Leicester, even indrukwek kend, door de Grote Houtpoort de stad binnen. In het begin van de zeventiende eeuw. toen de rederijkerskamers bloeiden, heeft de Haarlemse Kamer „Trouw moet blijken", een landjuweel uitgeschreven. Twaalf Hollandse rede rijkerskamers, uit Amsterdam, Bever wijk, Leiden en andere steden, kwa men in 1606 naar Haarlem, speelden voor duizenden op een toneel, dat vlak bij deze historische Grote Hout poort stond opgesteld. Het landjuweel maakte een overwel digende indruk. Ongetwijfeld werd het nieuw vermakelijc Bruijlofts-spel ge speeld van de onbekende Haarlemse re derijker. die lid was in die dagen van „De Wijngaerdranck". Een jongeling „inwendigh swaer en pinkelend ge pijnd" wordt door Wulps Leven aange spoord zich op te tooien en te zorgen bij allerlei publieke vermakelijkheden aanwezig te zijn om de aandacht der meisjes te trekken. Hij moet z'n „gene zing" zoeken bij „de vrouwkens vande gildt". Dan komt Reden hem echter waarschuwen. Een lang dispuut tussen Wulps Leven en Reden komt tenslotte tot een goed eind: de jongeling besluit te trouwen en het spel eindigt met een wens aan bruid en bruidegom en een lofrede op het huwelijk. (Het spel is in 1932 door dr. N. v. d. Laan bij Martinus Nijhoff heruitgegeven). Enkele eeuwen lang heeft naast de Grote Houtbrug, onder de koepel van burgemeester D. Hoeufft, een hok de aandacht getrokken. De Haarlemmers noemden het populair de Zwanendrift, omdat in dat hok de zwanen van de Gildebord van de meest bekende rede rijkerskamer, die aan het landjuweel bij de Grote Houtpoort deelnam, D'Rg- lantier van Amsterdam. Iedere rede rijkerskamer had haar eigen wapen en zinspreuk. stad de wintermaanden doorbrachten. De stad Haarlem had het recht van Zwanendrift, een oud middeleeuws recht tot het houden van zwanen. Het was door de grafelijkheid aan enkele steden en edelen geschonken, maar Haarlem kreeg de eerste zwanendriften pas in 1608, toen deze voor f 900 werden gekocht van „Jufvrouw" Josina van Groeneven. In 1596 was dé stad reeds in een proces gewikkeld met Dirk Nuis- zenburch. Dit werd de aanleiding zelf een zwanendrift te kopen en een „pluimgraaf" aan te stellen, die voor de dieren moest zorgen. Het publiek werkte niet erg mee om deze kostbare en sierlijke vogels te be waren en te beschermen tot sieraad van grachten en waterpartijen, evenmin als het andere vogels ontzag. Daarom wer den maatregelen genomen. Zo werd 30 Mei 1749 een strafbepaling uitgevaar digd tegen het beschadigen en doden van zwanen, het weghalen van eieren en het vangen van nachtegalen „aldus een yder berovende van derselver aange naam geluijt en gezang" Zes gulden boete kreeg men voor het doden van een zwaan. Hebben we ons vandaag wat op en rond de Grote Houtpoort bewogen, een vol gende maal willen we de andere stads poorten bezoeken, om dan de geschiede nis na de grote stadsuitbreiding voort te zetten. Jan B. verschaffen. Daarmede wordt voor een groot deel cc- ongezonde invloed, die van een neptfale winkelbibiiotheek kan uitgaan, ondervangen. Maar wie zich op een hoger plan wil bewegen, zal toen aangewezen zijn op de bibliotheek aan de Nieuwe Gracht. En daarom kan het slechts worden be treurd, dat nog zo weinigen daar ge bruik van maken. Vastgesteld mag ove rigens worden, dat er een goed contact bestaat tussen de grote bibliotheek en die van de St. Vincentiusvereniging. Op 1 Januari van dit jaar bestond het boe kenbezit uit 21.464 banden. Het vorig jaar werden er 1342 nieuwe banden in geschreven en 463 afgeschreven. In to taal werden 34.978 boeken uitgeleend en het is interessant na te gaan, waarvoor de grootste belangstelling bestond. Uit het jaarverslag van de Heem- steedse Openbare Leeszaal en Biblio theek, dat wij Maandag publiceerden, bleek, dat op de katholieke afdeling 3325 studieboeken en 12.153 romans werden uitgeleend. Een opvallend ver schil dus, dat zich in Haarlem in ge heel andere verhouding manifesteerde. De volwassenen betrokken in Haar lem namelijk 10.354 studieboeken en 17.640 romana Werd dus te Heemstede aan studieboeken slechts 23 pet. van het totaal aan romanlectuur uitge leend. in Haarlem bedroeg dit percen tage liefst 60 pet. Wij zullen van de studieboeken met alle cijfers gedetailleerd geven, maar vermeldenswaard is toch, dat in de gods dienstige rubriek (uiteraard een specia liteit) 1996 boeken werden uitgeleend. Aardrijkskunde, land- en volkenkunde volgen' met 1592, geschiedenis en letter kunde resp. met 1260 en 929. De Nederlandse romans geven het respectabele cijfer te zien van 1493 en bij de romans in vreemde talen gaan de Engelse weer aan de kop met 1440. 594 Duitse en 39 romans in andere talen uitgeleend. Het bezoek aan de leeszaal mag niet onbevredigend worden genoemd; deze werd bezocht door 4236. de studiezaal door 816 personen, een totaal dus van 5052 bezoekers. In een onderhoud, dat wij gisteren mochten hebben met de directrice van de bibliotheek, mevrouw Boeren-Ver- steegh, werd getuigd van een bijzondere belangstelling voor de leeslievende jeugd. Men kent op verschillende scho len het „instituut" van de schoolbiblio theek, een in vele opzichten lofwaardige instelling. Maar het zal toch noodzake lijk zijn, dat de kinderen in hun school jaren de weg leren naar hun eigen afde ling op de Nieuwe Gracht. Wanneer zij ae school hebben verlaten, zal het moei lijk zijn een vaste band met de biblio theek te leggen. Bij een vorige gelegenheid schreven wij reeds over de jeugdleeszaal, waarvan toen zo'n druk gebruik werd gemaakt. En met een zekere voldoening kon me vrouw Boeren verklaren, dat die be langstelling nog steeds toeneemt. Uit alle delen van de stad komen de kin deren naar hun leeszaal en op sommige Woensdagmiddagen tel! men er wei een zeventig. Het gebrek aan ruimte doet zich hier helaas gelden, want het zaaltje is berekend op ten hoogste veertig kin deren. Een plaatsje op de vloer is voor sommigen blijkbaar geen bezwaar, maar het ongestoord lezen kan natuurlijk wei eens in het gedrang komen. Het vorige jaar werd de jeugdleeszaal door 1460 kinderen bezocht. Bij de uitgeleende boeken nam de jeugd er 6984 voor haar rekening, t» weten 1640 ontwikkehngs- en 5344 ont- spanningsboeken. Letterkunde had bij de ontwikkelingsboeken de grootste be langstelling (377) en van de andere ru brieken noemen wij techniek (241), sport en spel (195) en geschiedenis (128' Het bovenstaande moge intussen de zekerheid hebben gegeven, dat de toege wijde staf van onze Katholieke Open bare Leeszaal en Bibliotheek alies in het werk stelt om de bezoekers ie bieden wat mogelijk is. cultuur aan -de leden, kunnen evenmin daverend worden genoemd. Slechts bij enkelen leeft een bepaal de intéresse voor zaken die schoon en goed zijn en waarmede men wel de geest maar niet de portemonnaie ver rijkt en dat zijn dan ook de idealisten die vol wilian houden, desnoods tot het bittere einde toe. Een troost, zij het dan ook een schrale, is het dat het bij de rest van de bevolking uit het land van Groenen- daal niet zo heel veel beter is gesteld. Voor de oorlog bestond hier een kwij nende Heemsteedse Kunstkring, die ten slotte door gebrek aan levenskracht de geest heeft gegeven, nadat hij geduren de een aantal jaren zeer goed werk had verricht. Welke oorzaken daartoe hebben geleid, is thans niet meer te achterhalen; waarschijnlijk heeft de aanwezigheid van een voor dit doel geschikte zaal deze ondergang in de hand gewerkt. Nu wij echter het Minerva-theater rijk zijn geworden, hebben enige inge zetenen wederom met elkaar beraad slaagd, teneinde te komen tot de vor ming van een nieuwe kunstkring, die waarschijnlijk een andere naam zal krijgen. Daarmede is ook voor de ka tholieken de tijd aangebroken, over te gaan tot de vorming van een katho liek cultureel centrum, dat zich voor stelt ten nauwste met de organisatoren van de nieuwe kunstkring samen te werken, waarbij de verhouding tussen de Openbare en de Katholieke Leeszaal als voorbeeld wordt gesteld. Een groot winstpunt is wel het feit, dat de organisatoren van de nieuwe Kunstkring ervan overtuigd zijn, dat voor de Katholieken ten aanzien van kunst en kunstwaardering andere nor men gelden dan voor niet-katholieken. Daarnaast blijven er nog voldoende terreinen over om samen te werken, waarbij als voorbeeld het terrein van de muziek kan worden genoemd. Met grote voldoening kan hier wor den medegedeeld, dat tussen enige Ka tholieke ingezetenen en de hierboven bedoelde organisatoren reeds contact is gelegd over een mogelijke samen werking. Zeer spoedig zal een circu laire aan de ingezetenen worden ge richt, mede ondertekend door en;ge Katholieke ingezetenen, waarin mede delingen worden gedaan omtrent de plannen voor de naaste toekomst en waarin van alle ingezetenen de steun wordt gevraagd. Het is daarbij de be doeling, dat de Katholieke ingezetenen zich organiseren in een Katholiek Cul tureel Centrum, dat weer een onder deel zal worden, met natuurlijk gelijke rechten, van ac algemene kunstkring. Er worden daarbij geen speciale eisen gesteld; slechts is het wenselijk dat men bereid is met de verschillende kunstuitingen kennis te maken en, wat wel zeer belangrijk is, de jaarlijkse contributie te betalen, die vermoede lijk ongeveer f 5.zal bedragen. Wellicht ten overvloede kan bet goed zijn te weten, dat de Katholieke ingezetenen, dia öe komende circulaire mede ondertekend hebben, slechts zeer vorlopig als zodanig wensen op te tre den. Mocht mer, in onze kringen van mening zijn. dat zij beter door anderen vervangen kunnen worden, dan is daartegen niet hei minste bezwaar. Het Katholiek Cultureel Centrum moet trouwens nog worden gevormd. Nu kan men de vraag stellen, waarom deze mede-ondertekenaars geen contact hebben gezocht met de reeds genoem de Raad van Overleg en met de di verse standsorganisaties. Het antwoord luidt, dat daarvoor de tijd heeft ontbio- ken.Bovendien leek het de mede ondertekenaars bepaald ongewenst eerst de algemene Kunstkring te laten vormen en dan met een Katholiek Cul tureel Centrum te verschijnen. Wat wordt nu van de Katholieke ingezetenen in de allereerste plaats verwacht? Dat allen, die in staat zijn per jaar de som van f 5.te kunnen en willen missen, zich onverwijld op geven als I'd van bet Katholiek Cultu reel Centrum. Evenals bij de Katho lieke Leeszaal gaat het er om zo goed mogelijk voor de dag te komen met een groot aantal leden. Laat men zich nu geen zorgen maken om het te kie zen bestuur, want dat komt later wel Een bij uitstek klemmend argument is ongetwijfeld het nog niet aan iedereen bekende feit, dat het gemeentebestuur des te eerder en wellicht ook iets roya ler met een subsidie het werk van de algemene Kunstkring, gecombineerd met het Katholiek Cultureel Centrum, zal steunen, wanneer ook op het ge bied van de kunstwaardering tussen twee voorname bevolkingsgroepen een harmonische samenwerking ontstaan is. Ter gelegenheid van de onlangs ge houden expositie van beeldende kunst, georganiseerd door de Heemsteedse kring van beeldende kunstenaars, werd een loterij georganiseerd om de kosten daarvan zoveel mogelijk te dekken. Vrij dagavond vond in „Het Wapen van Heemstede" onder politietoezicht en veel belangstelling de trekking plaats met als inzet de eerste en enige prijs, n.l. een schilderij, hetwelk door de gelukkige winnaar gekozen mag worden uit zeven verschillende werken, vervaardigd door leden van de Kring. De prijs is gevallen op no. 290 en de eigenaar daarvan is nog niet bekend. Hij of zij zal, wanneer men eenmaal weet wie het is, in de gelegenheid worden ge steld, zijn keus te maken en de geluk kige winnaar althans zal geen spijt heb ben, dat hij een lot heeft gekocht. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 16 Maart waargenomen door dr. P. M. v. d. Gugten Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903 en dr. A. L. C. v. Lier, Pieter Aertszlaan 6, tel. 39875. Wijkverpleging: zuster G. E. v. d. Hoek, Lankhorstlaan 117, tel. 38573. Geopende apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 208-208, teL 38320 Maandag. 8 uur: vergadering gezel schap van de Stille Omgang. 8 uur Mis sie Naaikrans. Dinsdag. 8 uur: repetitie R.K Harmo nie St. Michaël, 8 uur: repetitie Kath. Gemengd Koor Woensdag: 2.30 uur: Kath. Kinder koor: 7.30 uur: Damclub „St. Bavo". Donderdag; „Viva Maria", Volksdans groep, St. Vincentius Vrijdag: Repetitie HAT. Advertentie behang, die alle goedkoper zijn dan 1.— per rol, vindt U bij BAKKER in de Cronjé- straat. Randjes worden afgesneden voor 5 ct. per rol. Vakkundige behangers beschikbaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7