Rond Tignes wast het water Ziekenfondspraktijk mag geen lopende-bandwerk zijn All round"-orgel, uitvinding van de gebr. Drukker EISENHOWER acht huidige functie thans zijn belangrijkste taak Europese landen houden hem liever als opperbevelhebber Tussen neus en lippen ■J Vijf broers om gekomen Pest-epidemie in Rood-China? Combinatie van en electronischorgel ■s m Het weer Tot hoofd en hart JA ÜgDAG 18 MAART 1952 75ste JAARGANG No. 25330 Bij poging elkaar uit een beerput te redden Luit-kolonel krijgt anderhalf jaar Wegens aannemen van steekpenningen VOORPUI VAN HUIS STORT IN Na aanrijding door Engelse dumpwagen Visie van medische zijde op ziekenfondswezen I Artsen en verpleegsters uit O .-Duitsland onderweg Waarschuwing van het Franse episcopaat k Mn openbaring voor Muziekliefhebbers" OPPERBEVELHEBBER NATO-LEGERS OF PRESIDENT V.S.? V V Amerikaanse hulp aan Ierland ingetrokken TENTNIS-SHORTS-SHIRTS I Gebroken scheenbeen van Wim Roozen Handicap voor Haarlem 8uREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21S4S Abonnementen 20800 Postgiro 145480 ''(kantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45 tel. 3998 ®'jkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 "°or klachten over de bezorging na 5.J0 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Ors. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, t 2-— per maand, f 6.per kwartaal. v v - - w De deuren in de stuwdam bij Tignes zijn gesloten, langzaam stijgt het water en crrer twee maanden zal het dorpje geheel onder water staan. Onder toezicht van een sterk contingtnt militaire poli tie is gisteren het archief uit het ge meentehuis gehaald en is ook de weg die naar het kerkhof leidt, van sneeuw bevrijd. Uit Parijs is een groep doodgra vers gekomen om de lijkkisten op te graven en naar een ander dorp otter te brengen. Zeven millioen. gulden heeft de Franse regering beschikbaar gesteld om de bevolking voor het verlies van hun eigendommen schadeloos te stellen. Zes tig ven de 450 inwoners hebben tot nu toe dit aanbod geweigerd, doch met het wassen van het water zal het aantal weigeraars wel spoedig slinken. Verhuis wagens rolden gisteren het dorpje bin nen om het huisraad uit de woningen te halen. In het dorpskerkje werd Zon dag voor het laatst een H. Mis opgedra gen. De vrouwen, die va het bijwonen van de godsdienstoefening voor de laat ste maal de pang naar hun door het water bedreigde woningen maakten, ver borgen hun gelaal om zich aan de be langstelling van journalisten en fotogra fen te onttrekken. Vijf broers zijn Maandag in Brescia (Italië) om het leven gekomen toen ze probeerden om elkaar te redden uit een met gas gevulde beerput op hun boer derij. De vijf broefs trachtten de beerput met een pomp te legen. Toen de pomp niet meer werkte, liet de 36-jarige Jino Sirani zich in de put zakken om te zien wat er aan de hand was. Boven gékomen raakte hij buiten bewustzijn en viel weer in de put. Daarop lieten de andere broers zich een voor een in de put zakken om hun voorgangers te helpen. Zij waren Vin- cenzo (46 jaar>, Giuseppe (44), Ersillio (39) en Guerrino (36). Een zoon van Vincenzo haalde ten slotte hulp na vergeefse pogingen om zijn vader èn ooms te redden. Toen was het echter reeds te laat. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de 68-jarige voormalige reserve-luite nant-kolonel F. H. E. uit. Den Haag ver oordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf. De advocaat-fiscaal had veertien dagen geleden één jaar gevangenisstraf tegen hem geëist. E., die tot taak heeft gehad, een groot aantal reserve-officieren voor uitzending naar Indonesië uit te zoeken, heeft het vertrek van bepaalde mensen, die door hun werkgever ongaarne gemist werden, verhinderd en daarvoor geld aangeno men. In Purmerend is een Engelse dump wagen tegen een huis op de Kanaaldijk gereden, waardoor de gehele voorpui instortte. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De chauffeur van de wagen was een Engels militair, die op Spijkerboor is gestationneerd en on der invloed van sterke drank ver keerde, Er is de laatste tijd heel wat te doen over het Ziekenfondswezen zulks voornamelijk in verband met het voorontwerp Ziekenfondswet, waarover onze Zaterdagse medewer ker voor sociale aangelegenheden reeds op 23 Februari j.l. zijn licht heeft laten schijnen. Een der door hem naar voren gebrachte grieven van de Kath. Bond van Ziekenfond sen tegen genoemd wetsontwerp komt hierop neer. dat het in wezen staatssocialistisch is. Het is dit laat ste aspect, dat bijzondere behandeling vindt in een drietal artikelen over het ziekenfondswezen, dat wij door een medicus kregen toegezonden. Omdat hier iemand aan het woord is, die uit hoofde van zijn beroep de oorspronkelijk goede doch allengs gevaarlijk wordende aspecten van het ziekenfonds-systeem uit jaren lange ervaring kent, zijn wij in de gelegenheid ook eens de ..visie van uit de medische praktijk" weer te geven over een laatstelijk zo druk besproken aangelegenheid. Waar hier een specialist aan het tcoord is over een specialistisch on- derwerp, moeten wij zijn bewerin gen, waar deze de medische praktijk 'raken, uiteraard voor zijn rekening laten. De hoofdlijn van zijn betoog dunkt ons echter van groot belang voor een juiste opinievorming in deze ingewikkelde materie. In China zou een omvangrijke epide mie van builenpest zijn uitgebroken, ai- dus verneemt A.P. in Parijse diploma tieke kringen Uit Oost-Duitsland zijn artsen en verpleegsters naar China ge reisd om in de Chinese ziekenhuizen te assisteren. Ook trachten de Chinezen medicijnen uit Oost-Duitsland te krijgen. Het Franse episcopaat heeft alle Chris tenen aangespoord, zich te verzetten tegen „de golf van immoraliteit, die de reinheid van de Franse jeugd, de huwe lijkstrouw en de openbare zeden be dreigt". In een verklaring, uitgegeven na de jaarlijkse bisschoppelijke conferen tie. spreekt het episcopaat tevens be zorgdheid uit over de huidige methoden van sexuele voorlichting. 4: (Van een on^er verslaggevers) iloJ; maanden lang hebben de gebroeders Jaap en Bernard Drukker uit Am- Nsf" gewerkt aan een nieuwe uitvinding op het gebied van muziekinstru- Ijt en; over twee maanden hopen zij hun resultaat, een oil round"-orgel, voor ee.fst aan de wereld te kunnen tonen. Het orgel, dat een combinatie is van \eP%>orgel en een electronisch orgel en dat zij daarom een electronisch pijp- •W hebben genoemd, heeft in verschillende kringen een zeer grote belang- "tjjj n9. Het bestuur van een Nederlands theaterconcern is op het plan van de e broers afgekomen en heeft onmiddelllijk beslag gelegd op het eerste orgel, <few Qeheel nieuw geluid zal kunnen produceren, omdat dit is samengesteld •lis»?6 uitvloeiende pijporgeltonen en het synthethische geluid van een electro- v n orgel. ■^Pli nnnnknvinrr Dit tijdsverschil zou alleen maar zijn op te heffen, wanneer de productie van het electronische geluid iets kon worden verlangzaamd, hetgeen evenwel uitslui tend kan geschieden op mechanische wijze b.v. door tussenschakeling van een magnetisch hefboompje, dat het verlang de contact vertraagd tot stand brengt werkplaats van Jaap Drukker, 5.Technische zijde van de vinding 6 rekening heeft genomen, wordt fotw, ogenblik het nieuwe instrument K^teerd. Bernard Drukker, de be- Sm bespeler van het pijploze orgel, Jji he/egelmatië een °°Sie in bet zed pts 1 vorderen van het werk. Hij im- «rijgt de moeilijke taak te vervul- t 5aC beide geluidsoorten van het or- t'1*6 kten te voeSen tot een harmoni ca» .Tankcombinatie en een artistiek A c M'°ord geluid. Er moet namelijk i" tv, bipromis tot stand komen tussen h-Ai 6e S00I'ten geluid, om het, in het Cüw Van de broers reeds hoorbare, geluid Maandag is te Washington de inhoud van een brief bekend gemaakt, die gene raal Eisenhower voor de in New-Hampshire gehouden verkiezingen heeft ge schreven. In deze brief zegt de generaal dat het hem toeschijnt dat hij in de eerstkomende maanden geen belangrijker taak kan verrullen dan de thans door hem beklede functie. Hij voegt daaraan toe: Natuurlijk ber, ik voor de- N.A.T.O. en het opperbevel der verbonden strijdkrachten in Europa niet onmisbaar. Het is juist mijn streven geweest een organisatie te doen ontstaan die, ongeacht verlies van personeel, zal kunnen blijven functionneren. Thans ben ik er van overtuigd dat, ook al zou ik morgen aan de dag mijn functie van opperbevel hebber der geallieerde Europese strijdkrachten neerleggen, dit opperbevel door andere, bekwame handen met succes zou worden uitgeoefend. h t'e geluid te verkrijgen. Daarvoor ei(j ®en bepaalde muzikale ongelijk- c *t C ordcn ondervangen, daarvoor e -Pijploze" melodie worden aan- ,0Vo «a„ de pijporgelaccoorden en 51 or ook moet de aanslag op ds> dan normaal zijn 8eva?^en anders vaj j*j Hu atltleer de organist een toets van HvQ^bPorgel aanslaat, duurt het even. de lucht in de pijp tot trilling lo0s Qruen; een aanslag op een pijp- echter doet ogenblikkelijk **Uin °ntstaan, omdat de electronische iVy in een flits tot stand komen, bien- 6 bespeler van het nieuwe instru ct hu twee soorten geluid precies Toejj Taten beginnen, dan zal hij de Van bet pijporgelgedeelte een van een seconde eerder moeten De brief van Eisenhower is een ant woord op een schrijven van negentien leden van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden, die de candidatuur van generaal Eisenhower voor het president schap der V.S. steunen. De Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen heeft voor on bepaalde tijd een stemming uitge steld over de politiek delicate kwestie of generaal Eisenhower zal worden uitgenodigd naar de V.S. te komen om getuigenis af te leggen over president Truman's program voor hulp aan het buitenland. De voorzitter van de commissie, de democraat Tom Conally, noemde als een van de redenen waarom niet over de motie (ingediend door de democraat McMahon) zou worden gestemd het feit dat generaal Grünther, stafchef van generaal Eisenhower, dezer dagen te Washington zal aankomen om over Tru man's program gehoord te worden. De „New York Times" deelde Maandag Hiermee neemt men echter het speet fieke karakter van het pijploze orgel weg, dat gebaseerd is op een snelle aan slag, waarmee men b.v. xylophoonspel kan nabootsen, iets dat met het „trage" pijporgelgeluid nooit kan worden be reikt. Dit alles behoort tot het werk van de organist: het tijdsverschil te overbrug gen. Daarenboven wordt het pijporgel geluid door de nieuwe combinatie uit gebreid met een haast ontelbaar aantal klankkleurmogelijkheden, zodat de or ganist een geluidsgebied krijgt, dat prak tisch niet is te overzien, want alle ge luidssoorten van het pijporgel kunnen ook meelopen op de aanslag van het pijploze orgelgedeelte. De beide broers zien met spanning het ogenblik tegemoet, waarop de hon derden draadjes zijn aangesloten, waarop de paar duizend pijpen zijn ingeschakeld en waarop Bernard ach ter de modern gebouwde speeltafel kan plaats nemen, om als eerste het synthetische en het pijporgelgeluid te zamen door de werkplaats te laten klinken en zo een geheel nieuw geluid te voorschijn te toveren. Hoe dit pre cies zal klinken? „Een openbaring voor muziekliefhebber*", meent Jaap hoop- voL mee. dat de meerderheid van de leiders der groepen, die generaal Eisenhower tot president van de V.S. gekozen willen zien, besloten heeft, de generaal te ad viseren, dat hij tussen 15 Mei en 1 Juni naar de V.S. terugkeert. De Parijse correspondent van het blad schreef, dat generaal Eisenhower waar schijnlijk in de eerstkomende twee a drie weken zal beslissen, of hij als com mandant van de N.A.T.O. zai aftreden en naar de V.S. zal terugkeren De Gallup-instituten in verschillende West-Europese landen hebben tegelijker tijd de volgende vraag gesteld: „Wat is naar uw mening beter voor ons land: dat Eisenhower in Europa werkzaam blijft of dat hij president wordt van de V.S.?" Dit zijn de antwoorden van het pu bliek in Nederland: 40 pet. dat Eisenhower in Europa blijft; 10 pet. dat hij president in de V.S. wordt; 12 pet. maakt geen ver schil; 38 pet. geen oordeel. t» X\ VU 1% Vft De gebroeders Jaap en Bernard Drukker uit Amsterdam bekijken de modern gebouwde speeltafel van hun „electronische pijporgel", een nieuw muziek instrument met een „nieuw geluid", dat zij over twee maanden aan de wereld tullen laten horen. In de andere Europese landen, waar de Gallup-instituten dit onderzoek ver richt hebben, zijn de uitslagen aldus: Engeland: 45 pet. Eisenhower in Eu ropa, 12 pet. president. Denemarken: 42 pet. in Europa blijven, S pet. president. Noorwegen: 56 pet. in Europa blijven, 16 pet. president. Het bureau voor de wederzijdse be veiliging (M.S.A.) heeft bekend gemaakt, dat d» economische hulp aan Ierland is ingetrokken, omdat dit land weigerde de verplichtingen opgelegd door de wet op de wederzijdse beveiliging, na te komen. Een vaak geuite klacht van het hedendaagse publiek is: De dok ters hebben tegenwoordig nooit meer tijd voor je; ze hebben het alle maal even druk. Komen ze bij je op bezoek, dan zijn zij al haast weer weg, voor je goed en wel aan het woord ge- kómen bent; en wanneer je de spreek kamer binnenkomt, grijpen zij al naar pen en receptenpapier, alvorens je de gelegenheid krijgt, je klachten goed en wel kenbaar te maken. Neen. geef mij maar de vroegere ouderwetse huisarts; die had altijd de tijd om naar je te luis teren. wist alles van je af en van de hele familie. Daar moge in een dergelijke uitspraak over het algemeen veel overdrijving gelegen zijn. een kern van waarheid bevat zij toch wel. En waar het hier gaat om een hoog goed. ais de beharti ging der volksgezondheid, is het toch wel van belang om eens na te gaan, of er ook een oorzaak voor dit euvel na te speuren is. Vanwaar die haast, in vele gevallen, dat toenemende gebrek aan belangstelling? Het ziekenfonds wezen is een abonne ment-systeem, waarin de arts, tegen een kleine vergoeding van enkele guldens per jaar per persoon, het hele ziekte risico te aanvaarden heeft. Dit was in het verleden een alleszins bevre digende oplossing, bij de behan deling van armlastige patiënten en ge zinnen met een klein inkomen; omdat de inkomsten uit de particuliere prak tijk een voldoende aanvulling vormden om een behoorlijke bestaansmogelijk heid te verzekeren. Toen evenwel door het ziekenfonds- besluit, en de verhoging van de wei standsgrens. ongeveer 6070 pet. der bevolking in de fondsen werd inge schreven. veranderde de zaak principi eel. Daardoor krompen de inkomsten uit de particuliere praktijk aanmerkelijk in en zagen velen zich. terwille van de bestaanszekerheid, gedwongen om. door de lage premie, het te gaan zoeken in een hoog aantal ingeschrevenen. Voor zover deze laatsten van het abonnement-systeem een nog al vrij moedig gebruik maken, bevolken zij de jvachtkamers in een dusdanig groot aan tal, dat aan ieder niet meer het volle pond gegeven kan worden, omdat de tijd daartoe te beperkt is en voor de buiten- rit ook meestal weer tientallen bezoe ken wachten. Door dit alles is de ziekenfondsprak tijk in de loop der jaren afgezakt naar het peil van intellectueel lopende-band werk met alle ongewenste gevolgen van dien; en het verklaart dan ook afdoende het tempo, waarin gewerkt dient te worden, dat zeer terecht op het publiek zo'n onaangename indruk maakt. Heel deze arbeid is hierdoor terecht gekomen op het min of meer grauwe, troosteloze, interc-sseloze niveau van de fabrieks arbeider. die ook "vaak jarenlang ge doemd is tot eenzelfde lopende-band werk en dit dan maar eindelijk aan vaardt, omdat daarin een middel van bestaan gevonden wordt. Begrijpelijk wordt nu ook, waarom juist de serieuze arts. overtuigd als hij is van het onvolledige en gevaarlijke van dit grove selectiewerk. uit zorg om iets ernstigs over het hoofd te zien. in twijfelgevallen snel doorstuurt naar specialisten en ziekenhuizen. Maar het gevolg daarvan is weer, dat de polikli nieken der specialisten overvuld raken (waar dan veel werk geschiedt, dat feitelijk in de huisartsenpraktijk thuis behoort, wanneer er maar voldoende tijd ter beschikking was), naast een chronisch plaatsgebrek in de zieken huizen. Wetenschappelijk gesproken is dit grove selectiewerk zonder be hoorlijk uitgebreid vóóronder- zoek altijd gevaarlijk en ongewenst. Gevaarlijk, omdat een lijder, vooral in het beginstadium, herhaaldelijk nauw keurig bekeken moet worden; onge wenst, omdat men alleen door de dage lijkse oefening de zo fijne onderzoek techniek meester blijft, wijl daardoor de geest gescherpt wordt en men wordt behoed voor inslapen op wetenschappe lijk gebied. Ook is het publiek zich er De vrouw en de rat Een Britse huisvrouw heeft zich dezer dagen voor de rechter te Leominster moeten verantwoorden, omdat zij over de post een dode rat had gestuuid aan een vrouw, die zij niet goed kon uitslaan. Toen zij laatst langs de etalages liep om iets ge schikts te vinden om de andere vrouw te geven, kwam zij plotseling op de. gedachte „een rat natn een rat te sturen". De posterijen dienden een aanklacht in en dies moest zij voor de rechter verschijnen, beschuldigd via de post een „schade lijke substantie, in casn een rat" te hebben ver stuurd. Haar verdediger betoogde, dat het niet zo erg gesteld was met de rat. Zij was de avond te voren gevangen en be vend Zich in prima con ditie. Bovendien, aldus de verdediger, was zij heel hygiënisch ingepakt. Zij zat tussen verscheidene lagen papier in een kar tonnen doos. Het was bo vendien geen schadelijk type rat. Het motief van de vrouw was geweest de andere vrouw een lesje te geven, zo vervolgde de verdediger. De vrouw, een zekere mrs. Pfucll, reide: „ik had het recht te doen wat ik gedaan heb en nu zijn mijn man en ik en onze drie kinderen weer bfj elkaar". De rechtbank vond het zo prachtig en sprak hoar vrij. Koude oorlog om meer warmte Een werktuigkundige uit New York heeft met goed gevolg een koude oorlog gevoerd tegen zijn huisheer om meer warm te in zijn appartement te krijgen. Een stedelijk re giement schrijft voor, dat verhuurders van cen traal verwarmde kamers er voor moeten zorgen, dat de temperatuur boven een bepaald minimum blijft. De huisheer be kommerde zich echter niet om dit voorschrift. De werktuigkundige bouwde toen een vernuf tige installatie in zijn kamer. Wanneer de ther mometer beneden een bepaalde graad daalde, werd automatisch een grarpofoon 'in werking gesteld, die de huisheer herinnerde aan de straf op het overtreden van het door hem genegeerde gebod, nl. 500 dollar boete of een jaar gevangenis. Bij stijging van de tem peratuur werd de verma nende stem weer tot zwij gen gebracht. De huis eigenaar daagde de ka merbewoner voor het ge- iecht, waar hij verklaar de, dat het lawaai hem krankzinnig maakte. De rechter gaf hem echter de raad naar huis te gaan en zich beter aan de voor schriften te houden. Vrouw aan de ketting Andrea Vicino uit Mon- ctovi (Italië) wa$ gear resteerd, omdat hij zijn vijftigjarige echtgenote sinds verscheidene maan den iedere avond met ket tingen in haar slaapkamer liori vastgebonden. Oo de terechtzitting verklaarden zijn kinderen, dat hun moeder steeds weer 's avonds wilde uitgaan. Vicino had tot de kettin gen zijn toevlucht geno men om haar thuis te houden. De drie rechters spraken eenstemmig Vi cino vrij. over het algemeen weinig van bewust dat het door bepaalde, vaak gesigna leerde, gewoonten niet alleen zichzelf, maar ook de medeverzekerden ernstig benadeelt Wie bijvoorbeeld gewend is om met iedere kleinigheid naar een dokter te gaan. kan er zeker van zijn. dat hij op den duur door zijn arts niet meer au sérieux genomen wordt. Maar dat is hoogst bedenkelijk, want daar door loopt hij het niet denkbeeldig ge vaar, dat ziin klachten, wanneer hij werkelijk wél iets mankeert, verkeerd geduid worden en de arts eerst in een verder stadium der ziekte bemerkt, dat er dit keer inderdaad iets aan de hand was. Dan zijn er mensen, die dit sys teem voortzetten tot laat in de avond en zelfs in de nacht. Hierover kunnen we kort zijn: geen geneesheer, die zich zelf respecteert, zal niet voldaan van een nachtbezoek thuis komen, wanneer hij werkelijk een mens in nood heeft kunnen helpen. Maar wordt hiervan misbruik gemaakt, dan bedenke men. dat niemand opgewassen is tegen een al te vaak gestoorde nachtrust na een inspannende dagtaak, met als gevolg, dat zulk een arts voor zijn zieken op den duur de dag daarop geen volwaar dige arbeidskracht is. Dat zijn alles de logische gevolgen van één en dezelfde oorzaak: een prin cipieel verkeerd opgezet verzekerings systeem. dat eigenlijk helemaal geen verzekering is. omdat het risico volle dig wordt afgeschoven (terwijl het be hoorde te zijn een overbruggingsor gaan. dat het risico van de enkeling verdeelt over de massa) maar dat aan de andere kant weer tot 1941 grote verdiensten had en bij een be- perkte omvang goed werk ver richtte; de grote ziekenfondspraktijken uit die periode uitgezonderd, omdat deze praktisch laboreerden aan het thans algemeen waar te nemen euvel- Bepaald funest is de invloed van dit abonnementsysteem op de moderne geneesmiddelenvoorziening. Hier beslist een raad van drie deskundigen, welke specialité's in de fondspraktijk mogen worden voorgeschreven; en daar dit lijstje slechts zeer beperkt is. wordt dus praktisch 6070 pet. der bevolking van een belangrijk deel der moderne recep tuur uitgesloten. De arts, die zich aan deze voorschriften niet strikt houdt, ziet de extra kosten, die zijn overtre ding het fonds bezorgt, gekort op ziin honorarium. Het is ook verboden om aan de zieken voor te stellen, deze me dicamenten maar zelf bij te betalen: de facade, dat het fonds alles betaalt, dient naar buiten onaangetast te blijven. Hier wordt op ernstige wijze de arts aangetast in de vrije uitoefening van zijn beroep en dringt de staat zich op ongepaste wijze in de delicate verhou ding geneesheer-zieke. Wel op zeer dui delijke wijze komt hier het van boven af geleide staatssocialistische karakter van dit hele systeem voor den dag en gluurt de tweehoofdige Januskop van de totale autoritaire medische beamb- tenstaat om de hoek. MEDICUS- Advertentie DARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Woensdagavond: Vannacht en morgenochtend hier en daar mist en in het Noorden van het land plaatselijk lichte nachtvorst. Overigens veranderlijke bewolking, droog weer, zwakke tot matige Oos telijke wind, en weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.45—18.51 Maan: 3.41—10.12 (Eigen bericht) Degenen, die Zondag j.l. met spanning het treffen tussen DWS en Haarlem gevolgd hebben, waren bij deze belang rijke strijd getuige van een ongelukkige trap tegen 't been van Haarlems midden voor, Wim Roozen. De gevolgen van deze trap lieten zich aanvankelijk niet zo ernstig aanzien, want Roozen zat even later al naast Kick Smit langs de lijn. Maar hoewel enkele bladen van een bloeduitstorting hebben gesproken, bleek gisteravond na bestudering van de ge maakte röntgenfoto, dat het scheen been van Haarlems middenvoor gebro ken was. Dit betekent, dat hij minstens vier weken in een gipsverband, dat van daag in het St. Joannes de Deo-zieken- huis gelegd zou worden, moet blijven lopen. Rekent men daar de weken van „oefenen" nog bij. dan is het duidelijk, dat Wim Roozen dit seizoen niet. meer actief tussen de witte lijnen zal rond lopen. De sportiviteit van DWS werd gisteren nog eens onderstreept door een bezoek van het bestuur en aanvoerder Fanger, die Roozen een fruitmand kwamen aan bieden. „Haarlem" is ondertussen één van zijn belangrijkste troeven kwijt, juist nu het alles op alles moet zetten om de wed loop met DWS naar het kampioenschap in de eerste klasse A vol te houden. Maar laten we er het beste van hopen, zowel van het scheenbeen van Wim Roozen als van de kansen der Haar lemmers. De Apostolisch vicaris van Tsinan, in de Chinese provincie Santung. mgr. Cyril Rudolph Jarre, een Duitser, is. naar A.P. te Hongkong verneemt, op 8 Maart in China in gevangenschap overleden. Het kompas van utc geweten waarborgt u een behouden vaart

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1