Eisenhower's aanhang is verbazingwekkend groot t ot instelling van mijnen- uitkijkdienst >Y~'I In financieel opzicht heel wat verbeteringen denkbaar E' Dorp in opstand tegen carabinieri bij Napels VISSEN BI] DE BLOEMEN 1 E Tussen neus en lippen Tot hoofd en hart MC )RK VOOR VERKIEZINGEN IN MINNESOTA Ruim honderd duizend stemmers schreven zijn naam op hun biljet Autodieven bij de grens gegrepen Bacteriologische oorlog op Korea? Eisenhower s naam MUIZEN OVERLEEFDEN DE PROEF Landhervormingen ongeldig verklaard Op „Keukenhof Thunderjets voor onze luchtmacht Het weer St?» dee IjS lefne^miutj! dONDERDAC 20 MAART 1952 75ste JAARGANG No. 25332 Generaal Eisenhower heeft in de voorverkiezing in de Ameri kaanse staat Minnesota een groot succes behaald,. De stemming 'red Dinsdag plaats en eerst Vrijdag was de bepaling opgehe sen, dat de oorspronkelijke candidatenlijst niet door de kiezers kon worden uitgebreid. Ruim honderd duizend van de ongeveer driehonderd duizend schreven Eisenhowers naam •Is die van een voorkeureandidaat bij. Slechts Harold Stassen, in Minnesota geboren en driemaal tot gouver neur van deze staat gekozen, wist meer stemmen op *ich te verenigen, doch het verschil tussen de aantallen op bassen en Eisenhower uitgebrachte stemmen is slechts enkele Percenten. oede vangst van Belgische douanebeambten Korea beslissend voor Truman VS. vragen Rusland hulp bij onderzoek Plannen in voorbereiding rlJtvilHgers kunnen zich straks melden kost veel hoofdbrekens 130 km. de lucht in Vier apen kwamen om toen valschermen weigerden Visie van medische zijde op ziekenfondswezen II Plaatsaanduidingen in bet Fries? New York registreert zware aardbeving Epicentrum zou in Indonesië liggen 20 toestellen in Kopenhagen aangekomen Reeds 76 knipperlicht- installaties Barteljorisstp jwiND JACKETS-SWEATERS Ongerustheid in Gouda JONGETJE ALLEEN OP STAP Ventje van vier jaar per autoped naar Boskoop Commissionnair lot één jaar veroordeeld Duitsland wil eieren opslaan 50 mill, stuks uit Nederl.f Huishoudzeep wordt goedkoper „Willem Barendsz" op thuisreis bureau SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45 tel 3998 Bijkant Dmuiden Bonifaciusstr, 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week f 2.per maand, f 6.per kwartaal. «ik ■Amerikaanse soldaat John J. Luka- die dienst doet in het vooruit y schoven kamp te Moesan-Ni in Ko- Ja, streept een datum op de kalen- p j" af. Zijn linkerhand rust op de sta- officiële verslagen van de wapen- „istandsbesprekingen in Korea. De Ij^Pe! is één volledig verslag van da brekingen, welke nu sinds Juli 7052 gehouden worden. jjAan de grens te Nispen zijn twee i 'ïenaars van resp. dertig en achttien fj door Belgische douaniers gegrepen, ^'de mannen waren zonder papieren d grens gepasseerd. Ze werden door delgen aan de Nederlandse mare- l 8hssee overgeleverd, die het tweetal (j :pnde omdat door de politie uit °sendaal een signalement van hen V*s doorgegeven. De mannen werden l^ ord en het bleek toen dat zij had- Vj getracht in België een koper te "klh1 V0°r 6en aUt°' diS Zi-1 in Rotter" ïjj 1 hadden gestolen. De auto hadden tjf. 'algs de weg in de omgeving van i* °SG«daal laten staan, toen zij bij de een paar patrouil- van de stad «tr 6hd, %e e agenten hadden gezien. Het tjt deze agenten die de mannen met «jn niet hadden vertrouwd en hun >al61 ment naar begeven de grenspost hadden Politieke waarnemers zijn van mening dat de uitslag van de voorverkiezing in Minnesota, meer nog dan die in New Hampshire, een bewijs is van de ver bazingwekkende omvang van Eisenho wers aanhang. Ook de naam van senator Taft werd door zijn aanhangers aan de republi keinse candidatenlijst toegevoegd, doch op Eisenhower werden bijna vijf maal zoveel stemmen uitgebracht als op Taft. Aanhangers van senator Taft ver klaarden, dat, indien deze niet de over winning zo0 behalen in Wisconsin, waar de Republikeinse partijorganisatie pro- Taft is, hij geen kans heeft om tot can- didaat van de Republikeinse partij te worden aangewezen. Zij achten het zelfs mogelijk, dat hij zich vóór de in Juli te houden partijconventie zal terugtrekken. Niettegenstaande regen en sneeuw hebben in Minnesota twee maal zoveel mensen hun stem uitge bracht als men had verwacht. Toen vanmorgen de uitslagen van 3521 van de 3769 kiesdistricten bekend waren, was de stand als volgt: Republikeinen. Harold Stassen: 127.630 stemmen,; Edward Stettedabl: 21.216 stemmen. Bijgeschreven candidaten: Generaal Eisenhower: 106.512 stemmen: Robert Taft: 23.879 stemmen; Earl Warren; 5160 stemmen; Generaal MacArthur: 1533 stemmen. Democraten; Hubert Humphrey: 98.491 stemmen. Bijgeschreven candidaten: Estes Ke- fauver: 10.7.50 stemmen: President Tru man: 3590 stemmen. Frank Mc Kinney, Nationaal voorzit ter van de democratische partij, heeft Woensdag op een persconferertie te Key West, medegedeeld, dat president Truman zijn besluit, of hij zich candi- daat zal doen stellen bij de komende presidentsverkiezingen, zal grondvesten op het vinden van een bevredigende oplossing voor het Koreaanse geschil. Op de bijeenkomst van de sub-com missie voor toezicht op het bestand in Korea hebben de communisten vandaag een nieuwe V.N.-Iijst van aanvoerha- vens, die gedurende het bestand ge bruikt zullen mogen worden, aanvaard, aldus heeft een V.N.-woordvoerder mee gedeeld. Benjamin Cohen, Amerikaanse afge vaardigde in de ontwapeningscommis sie van de V.N., heeft de Sovjet-afge vaardigde, Jakob Malik, Woensdag ge vraagd, of zijn regering haar goede diensten by de Chinese en Noord-Ko- reaanse regeringen zou willen aanwen den om een onpartijdig onderzoek naar de beschuldigingen, dat de Amerikaan se troepen in Korea 'n bacteriologische oorlog voeren, te aanvaarden- Engeland Het hoofdbureau van de Nato heeft bekend gemaakt, dat de nieu we permanente commisie van Nato- vertegenwoordigers op 4 April haar werkzaamheden zal beginnen. Op die datum zal de bestaande raad van plaatsvervangers ontbonden worden, terwijl de nieuwe secretaris-generaal Lord Ismay zijn taak officieel zal aan vaarden. Koninklijke Marine zijn plan- lat" «p»'""bereiding voor het instellen 1 «oijnenuitkijkdienst langs zee- *1®* di V,, Oorin11St zal zÜn in T'jd van oorlog deze watergebieden HtSi havent°egangen, zoals IJmui- jj van Holland, de Schelde, e taak van het personeel van 15 a'^ew°rpen of gelegde mij- te observeren, teneinde de i> ^nnen vaststellen en melden. Vh'Serf ln de bedoeling hiervoor vrij- "ip ben lan te trekken, wonend bin- Vi?st rriA van de plaats waar de ripej.Worden verricht. Zij zullen it.'? kUt._, diensturen in hun eigen wo- ApJ. kunüfn V""blijven. Deze vrijwilli- verbintenis bij de Marine sluiten, waarna zij door de Marine voor hun taak worden opgeleid. Zowel voor de opleidingstijd, als voor de dienst verricht in tijd van oorlog of oorlogsgevaar, is een bezoldi ging ingesteld. In aanmerking zullen komen, voor lopig, mannen van achttien tol» vijftig jaar, die kunnen dienen tot hun zestig ste jaar. Zij dienen echter de eerste militaire oefening' bij een der krijgs machtenonderdelen te hebben volbracht en geen militaire mobilisatiebestem ming te hebben. Zij, die zich reeds hebben verbonden bij de Nationale Re serve, de reservepolitie. de reserve grensbewaking of soortgelijke instellin gen, komen niet in aanmerking. Aanstelling van vrijwilligers zal ge schieden volgens het oordeel der ma rine-autoriteiten en na lichamelijke keuring. Mededelingen omtrent open stelling van de gelegenheid tot aan melding en de wijze waarop dit kan geschieden, zullen te zijner tijd worden gedaan. Generaal Eisenhower heeft zijn aan hangers in Minnesota heel wat hoofd brekens bezorgd. Op de stembiljetten van de voorverkiezingen kwam zijn naam n.l. niet voor, omdat hij een officieuze candidaat was. De kiezers, die op hem wilden stemmen, moesten zelf zijn naam op schrijven. Sommigen noemden hem kortweg „Ike". Andere versies waren: Izen- hour, Eizenhour, Isenhower, Izen- hower, Eisenhawer en Eisinhuffer. Apen en muizen bevonden zich in de V-2, die als een katapult geen veertig, maar meer dan 130 km het luchtruim is ingeschoten, aldus heeft Woensdag dr. J. P. Henry van het medische laborato rium op de vliegbasis Wright-Patterson in de V.S. meegedeeld. Het was een voorlopige proef om na te gaan, of de mens buiten de dampkring of op de grens daarvan tot op een hoogte van tweehonderd kilometer in leven kan blijven. De muizen, die zich tijdens de vlucht vrij konden bewegen, waren bij terug komst nog in leven en vermenigvuldig den zich vrijelijk. Hun bewegingen zijn gedurende de gehele vlucht gefotogra feerd. De vijf apen overleefden de eigen lijke vlucht eveneens, doch vier van hen kwamen om, toen hun 'valschermen, die hen naar de aarde terugbrachten, niet opengingen. De vijfde aap kwam behou den op de begane grond aan, doch stierf tengevolge van de hitte in de woestijn van Nieuw-Mexico. De apen. die voor de vlucht een slaap middel toegediend hadden gekregen, waren uitgerust met instrumenten voor het registreren van de polsslag, de ademhaling, de hartslag en de bloed druk, waarvan het resultaat gedurende de gehele vlucht per radio naar de aarde werd geseind. De V-2 bereikte een snel heid van drie duizend kilometer per uur. De klokken, die u'it de kerktoren vavi Tignes zijn gehaald, staan gereed om ver voerd te worden naar het nieuwe kerkje, dat in 't dorpje Bonsses wordt gebouwd. 0e inwoners van het dorpje „Villa Literno" bij Napels zijn Woensdagavond in verzet gekomen tegen de carabinieri, toen een boerenarbeider bij een protest demonstratie voor het gemeentehuis door revolverschoten werd gedood en een ander zwaar gewond. De dorpelin gen protesteerden tegen een bevel van het ministerie van Landbouw, waarhij de landhervormingen ongeldig werden verklaard, omdat de toewijzingen on juist waren. De boeren moesten het hun toegewezen land ontruimen, waarna het opnieuw verdeeld zou worden. In de afgelopen week hadden enkele kleinere demonstraties plaats gehad. Woensdagavond werd het gemeente huis echter door ruim duizend protes terende boeren en boerenarbeiders om singeld De luitenant der carabinieri loste en kele schoten met zijn revolver, toen de In verband met de wettelijke voor schriften' van de wegenverkeerswet en het wegenverkeersreglement hebben de gemeentebesturen er zorg voor te dra gen, dat de gemeentegrenzen en de bebouwde kommen met een plaatsna- menbord worden aangeduid. De raad van de Friese Beweging doet in verband hiermee een beroep op de Friese ge meentebesturen, om die plaatsnamen in de Friese taal aan te brengen, of althans naast het Nederlands ook het Fries te gebruiken, waartoe, naar de raad meent, geen wettelijke bezwaren kunnen wor den aangevoerd. 11111111 Bollen velden Aanbevolen route Spoorweg Tramweg Station Wegen ennebroek I Hillpgommer beek uirachfoverde Alleen v velden niieen /oor wandelaars Bushalte Haar- lem- illegom Uitzicht de velden Keukenho Noordwij Katwuk Meer dan ooit zal de „Keukenhof'' dit jaar een feest van kleuren en fraaie vormen zijn. De bloemen zullen daarin vanzelfspre kend de boventoon voeren en de meeste aandacht voor zich opeisen. Hun fleur en pracht zal weer tienduizenden in vervoering brengen. Maar meer dan an dere jaren zullen zij hun pracht tonen in een omgeving, die een natuurlijke fraaie omlijsting zal vormen. Beelden zullen het park aankleden en sier lijke vissen zullen met de bloemen wedijveren in schoonheid van vorm en kleur. Gis teren zijn in de vij vers een groot aan tal edelkarpers, goudvorens, goud winden en goud karpers uitgezet. Op de achtergrond ziet men het beeld van een ruiter te paard van Paul Ko ning. Links een kaartje van de mooiste rou tes door de bollenstreek met de pun ten, vanwaar men de mooiste uitzich ten heeft op de bollenvelden. De Fordham-universiteit te New York heeft Woensdag resp, om 12.16 en 12.18 uur een zeer zware aardbeving geregis treerd, waarvan het epicentrum, naar men vermoedt, in Indonesië ligt. De afstand van de twee schokken bedroeg ongeveer veertien duizend kilometer van New York. De grootheid van de mens is gelegen in het volmaakte doen van zijn plicht van elke dag menigte de deuren van het gemeente huis trachtte te forceren. Te midder nacht was de overheid de toestand nog niet meester. Het nieuws van de schiet partij werd door de correspondent van het te Napels verschijnende dagblad „II Mattino" persoonlijk op het redac tiebureau afgeleverd, omdat de tele foonverbinding verbroken was. Hij zei, dat de mensen klaar stonden om het dorp in brand te steken. Ongeveer 100 carabinieri waren in actie en verster kingen zijn onderweg. Twaalf nieuwe Thunderjet-toestellen, bestemd voor de Nederlandse lucht strijdkrachten, zijn vorige week uit Amerika in Kopenhagen aangekomen. Deze week zullen er in dezelfde haven nog acht worden aangevoerd, eveneens voor Nederland bestemd. De straaljagers werden met Ameri kaanse en Deense schepen naar Kopen hagen vervoerd. Gelijk met de Neder landse zending waren er toestellen, be stemd voor Denemarken, Noorwegen en België aan boord. De nieuwe toestellen voor Nederland zijn alle van het type F 84g. Eerder ontving ons land Thun derjets van het type F 84e. De F 84g ziet er precies zo uit als het oudere ty pe, maar het is in zoverre verbeterd, dat dit vliegtuig in de lucht kan tanken. De toestellen zullen door Nederlandse vliegers worden overgevlogen en op Vol- kel gestationneerd worden. In de nabije toekomst worden nog meer Thunderjets verwacht. Met de twee automatische knipper lichtinstallaties meegerekend, die 28 Maart te Ilpendam en te Horst-Sevenum in dienst worden gesteld, zal het aantal dezer installaties bij overwegen gestegen zijn tot 76. wordt de laatste tijd herhaalde lijk geschreven over het faillisse ment van het huidige ziekenfonds wezen; en terecht, want ondanks ver hoging van premies ontvangt de contri buant steeds minder. Vooral de oudere generatie patiënten, die de verstrekkin gen van vroeger (toen de premie nog veel lager was), vergelijkt met de steeds krimpende lijst' van heden, be grijpt maar niet, hoe men toen met een enkelvoudige premie uitkwam, terwijl nu de bijna drievoudige premie der ver plicht verzekerden niet meer toereikend is. Bij een vakkundige bestudering van het nu bijna een eeuw oude zieken fondswezen. valt het op, dat de eigen lijke disfunctie begonnen is, toen in 1941 de z.g. verplichte verzekering werd ingevoerd. Daardoor werd het finan ciële beheer gecentraliseerd, en onder controle van de staat geplaatst; terwijl door het verleggen van de welstands- grens naar boven bet aantal verzeker den sprongsgewijze opliep. Voordien functionneerden de fond sen in hoofdzaak voor de maatschappe lijk minder goed gesitueerden, die met een klein inkomen en soms een groot gezin maar zien moesten, hoe ze uit kwamen. Voor deze categorie mensen, waren de locale, ten dele regionnaire, fondsen, opgericht door de Mij. tot be vordering der Geneeskunst, een ware uitkomst. De weistandsgrens bedroeg 2500; de besturen bestonden uit een gelijk aantal medisch deskundigen en leken, en het geheel functionneerde prima. Voor ziekenhuisopname, specia listische behandeling en ziekenvervoer vingen de locale ziekenhuisverplegings- fondsen tegen een geringe jaarpremie en voor iedere beurs bereikbaar, het risico op. Waarom dan nu deze chronisch wor dende tekorten? Valt er dan nergens te bezuinigen, of deugt de staatssocialisti sche centraliserende structuur van het geheel niet? In een hoofdartikel van de Maasbode, enige tijd geleden, waarin de ze materie ook behandeld werd be weerde de schrijver, dat volgens des kundigen op de administratie niet be- zuimga kon worden en men zich daar maar bij neer moest leggen. Is dit in derdaad waar? Is de centrale administratie met de hele staf van personeel niet veel te hoog ambtelijk opgeschroefd? Waarom die uitgebreide papierlawine voor de aan vrage voor een eenvoudig specialistisch consult of voor een ziekenhuis-opname met of zonder vervoer per auto. Bij de locale ziekenhuisverplegingsfondsen worden hiervoor slechts een paar van de allernoodzakelijkste gegevens inge vuld en behoeft er geen controlerend geneeskundige aan te pas te komen, om toestemming voor opname te verlenyi Uiteindelijk is dit toch maar zuiver een zaak van gelijk inzicht tussen de huis arts en de ziekenhuisspecialist. Wat heeft hiermede een controlerend arts te ma ken, die een patiënt pooit van tevoren ziet of onderzoekt, en slechts zijn fiat eraan behoeft te geven? Hoe hoog mogen de_ gezamenlijke kosten van deze con- trölestaf over heel Nederland verbreid wel zijn, kosten waar geen enkel tast baar nut tegenover staat? Een ander voorbeeld: Een collega uit een middelgrote stad. die zich een men senleven lang aan het ziekenfondswezen gewijd heeft, deelde mede, dat vroeger de hele specialistische administratie daar ter plaatse en in de omgeving, omvat tende 200.000 inwoners, verricht werd door een administratrice die f 2.500 per jaar verdiende. Nu resideert voor deze arbeid een hele staf, om een vol komen overbodige papierlawine te ver werken: centralisatie in staatsdienst be tekent heus geen bezuiniging. Waarom, zo redeneert men blijkbaar daar. zouden wij eenvoudig en efficient werken, als het ingewikkeld kan? en grote financiële strop voor de ziekenfondsen is het onderbrengen van de Dienst der Volksgezondheid op het budget van de sociale verzeke- Mr. President Zoals Dinsdag j.l. ge meld, heeft de Ameri kaanse radiocommentator William Hillman een boek geschreven onder de titel „Mr. President", waarin hij tal van citaten geeft uit Truman's dagboeken. Hieronder geven wij nog enige interessante citaten uit het nieuwe boek, waaruit blijkt, dat Tru man zeer geestig kan zijn en niet zelden ook over een flinke dosis galgen humor beschikt. Met Kerstmis 4 1947 schreef Truman: „Ik heb een minister voor de re actie benoemd. Ik wil. dat hij de vliegtuigen afschaft en mij vertelt, hoe de os senwagens, roeiboten en zeilschepen weer in ge bruik genomen kunnen worden. Wat zou hij mij een zorg besparen ais hij de atoom weer in elkaar zou zetten en zou zorgen, dat. hij niet meer gesplitst kan worden. Wat zou me dat een last minder be zorgen, en Wisjinsky „Ik heb ook een minis ter voor de semantiek aangesteld, een uiterst be langrijke functie. Hij moet mij een veertig of vijftig woorden verschaffen en me leren ja en nee te zeg gen ln dezelfde zin zonder dat ik mezelf tegenspreek. Hij moet me leren me stil te houden en toch alles te zeggen." „Het presidentschap van de Verenigde Staten is een ontzettende verant woordelijkheid voor een man." „Ik voel me altijd zo al leen, wanneer mijn vrouw en dochter weg zijn. Ik heb niemand die dan ka baal gaat schoppen over mijn dassen, de manier, waarop ik mijn haren laat knippen, mijn schoenen en de rest wat ik draag. Ik doe gewoonlijk een ver schrikkelijke das om om dan prompt een hevig protest te krijgen van Bess en Margie. Als zij weg zijn doe ik de juiste das om en daar is niets aan." „Je weet. ik wandel, zwem en pieker weinig. Ik benoem lieden op verant woordelijke posten, die voor mij moeten piekeren. Je kunt je niet voorstel len, hoe plezierig dat is." Truman vertelt dat Mar shall het althans gedeel- delijk met hem eens was over Apul Hume, de mu- ziek-criticus, die van de vresident een boze brief ontving, omdat hij had durven schrijven. dat Margaret niet goed zong. Aan een vriend schrijft Truman naar aanleiding hiervan: „Het enige, wat hij volgens Marshall niet becri tiseerde, was het vernis van de piano. En fin, ik heb hem zelf ge schreven, wat ik er van dacht." „Ik vertelde hem, dat hü nog minder waard was dan Mr. X. en dat deze opmerking heel wat meer inhield dan alleen maar een beledigende opmer king over zijn afkomst. Ik zou nooit durven zinspelen op de moeder van een man. omdat, moeders niet aangevallen mogen wor den. Hoewel de mijne meermalen aangevallen is." Mr. X. was de overzicht schrijver Westbrook Peg- Ier, die zei, toen hij hoor de dat Truman hem ge noemd had: „Laten w bidden Elders in het boek schrijft Truman: „Ik schrijf zelden boze brie ven. De meeste brieven die ik in mijn leven ge schreven heb, zijn die ra» een goede buurman." Is het werkelijk eenzaam in het Witte Huis? Ach, Truman ver telt wel, dat hij soms door een verrekijker voor een van de ramen van het Witte Huis heeft staan kijken naar een baseball wedstrijd, „Eens", vertelt hij spijtig, „kon ik hef niet uithouden en wandel de naar het sportterrein om me onder de toeschou wers te mengen. Maar toen ik er kwam. werd terstond de wedstrijd on derbroken." Over zijn oratorische talenten schrijft Truman zelf: „Ik geloof niet, dat iemand in het land slech ter uit zijn woorden kon komen dan ik, toen ik pas begon. Maar dank zij de hulp van vrienden heb ik wel wat geleerd." Onherkenbare aanvallers. Dinsdagmorgen om half drie rapporteerden waar nemers aan de radarloe- stellen te Seoel, dat „on herkenbare aanvallers" van de kust in de nabij heid van Intsjon naderden met een snelheid van on geveer 136 km. per uur. Terstond werd luchtalarm gegeven en stegen jagers op om de aanvallers te onderscheppen. De piloten konden echter niets vin den. Maar de radarmen sen localiseerden de on bekende vliegers vlak bo ven hun hoofd. Toen de aanvallers terugzwenkten naar Intsjon, maakte het afweergeschut zich ge reed om vuur te geven- Op dat moment werd in de zoeklichten een vlucht reuzen-sneeuwganzen zichtbaar. De luchtaan val" was voorbij. ring; al zou geen medicus, die zichzelf respecteert aan het grote belang van de prophylactisehe geneeskunde twijfelen. Maar wie de uitgaven beziet, die van 3.6 millioen in 1940 tot 13,3 millioen in 1949 gestegen waren en die voor 1952 ge raamd worden op 33.7 millioen. slaat toch wel de schrik om het hart en men vraagt zich bezorgd af. bij welk bedrag eindigt deze steeds stijgende lijn; en blijft er in de toekomst nog wel wat over, wanneer wij werkelijk ziek zijn? Over al deze vragen, zou een gedetail leerd jaarverslag nauwkeurig kunnen inlichten (niet zo'n vodje papier waar op alleen maar percentsgewijze de uit gaven in een stuk of tien posten verge lijkenderwijze zijn samengeperst) en het zou een royale geste zijn, wanneer aan de pers hierover nauwkeurige gegevens zouden worden verstrekt ter publicatie, omdat zo'n heel groot deel van het Ne derlandse volk hierbij financieel geïnte resseerd is en toch recht heeft te weten, hoe er met het geld wordt omgesprongen. Maar dan ook dusdanig gespecificeerd, zoals dat voor elke andere verzekerings maatschappij wettelijk is voorgeschreven. Hoeveel er in de diverse jaren aan re serves gekweekt zijn. waarover men nu maar in het onzekere tast; hoe deze reserves belegd of verbruikt zijn; en in het laatste geval voor welke doeleinden. Want reeds na enige jaren had de ver plichte verzekering een reserve van 155 millioen, die weer enige tijd later ge stegen was tot 240 millioen en nu weer gesloken schijnt te zijn tot 140 millioen. Dat zijn toch alles bedragen en interin gen, groot genoeg om de belangstelling te wekken bij de 70 of 80% van de be volking, die hierbij geïnteresseerd is. Men zou dan aan de hand van deze gegevens met financiële experts uit het particuliere bedrijf (ik denk in dit ver band aan de L.T.BJ eens na kunnen gaan of er nu werkelijk niet drastiscn met het snoeimes gewerkt kan worden, om dit hele systeem op een gezonde fi nanciële basis te brengen. Want zoals het nu gaat is iedere sociale zekerheid voor de arbeidende bevolking min of meer illusoir, omdat men vandaag niet weet voor welke premieverhoging men morgen komt te staan, of welke ver strekkingen opnieuw geschrapt zullen worden, of waarop bijbetaald moet wor den. Het particuliere bedrijf werkt nu eenmaal altijd efficiënter en goedkoper dan een staatsbedrijf, omdat het eerste moet uitkomen met het financiële budget en het laatste altijd nog op de belastingbetaler kan teruggrijpen; reden waarom de adviezen uit de eerste hoek waardevoller plegen te zijn. MEDICUS Advertentie IAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Vrijdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, maar later ook enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke tot Weste lijke wind. Vannacht iets zachter, morgen overdag dezelfde temperatu ren als vandaag. Zon: 6.41—18.55 Maan: 5.03—13.01 Een jongetje van vier jaar uit Gouda, is gisteren, geheel alleen, per autoped naar Boskoop gegaan- De ouders, die een ongeluk vreesden, hadden zich tot de politie gewend met verzoek om op sporing. Het ventje, dat des morgens om half twaalf van huis was vertrok ken. werd pas tegen de avond in Bos koop opgemerkt- De dolgelukkige ouders hebben hun kind later op het politiebureau in Gouda in ontvangst kunnen nemen. De 53-jarige Hilversummer M. F. H vroeger commissionnair in effecten, is conform de eis van de officier door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De veroor deelde had effecten van zijn cliënten in onderpand gegeven om eigen schuld aan te zuiveren. Het invoer- en voorraadbureau voor vetten van de Duitse bondsrepubliek heeft het voornemen 110 millioen eieren op te slaan, waarvan de helft uit het bin nenland en de helft uit het buitenland afkomstig zal zijn. Voor het opslaan van eieren in koelhuizen zullen voornamelijk Nederlandse eieren worden gebruikt. Naar het A.N.P. verneemt is een prijs verlaging voor huishoudzeep aanstaan de. Deze prijsverlaging, die waarschi.in- lijk nog enige weken op zich zal laten wachten, vindt haar oorzaak 'n de da ling der grondstoffenprijzen. De Nederlandse walvisvaarder ..Wil lem Barendsz" is gisteren. 19 Maart, van Kaapstad naar Amsterdam vertrok ken De tanker ..Barendrecht" is 19 Maart te Kaapstad binnengelopen en zal bin nen enige dagen eveneens koers zet ten naar ons land.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1