MIDDENSTAND WORSTELT MET ERNSTIGE PROBLEMEN Duitser en Nederlander geëxecuteerd O Tussen neus en lippen Belangrijke rapporten aan min. Albregts aangeboden Prijsstijgingen en belastingdruk voornaamste oorsaken van slechte liquiditeitspositie %g tot verbetering aangegeven r Snelste jager ter wereld f Kiesrecht der kleurlingen in Zuid-Afrika Tot hoofd en hart Wetsontwerp met uitgesproken staatssocialistisch karakter H Artsen krijgen hoger honorarium voor ziekenfondspatiënten optima forma etje zwaaide schooltas Totale herziening omzetbelasting Gratie voor drie Duitsers Malan dreigt stappen te nemen tegen de beslissing van het Hof Het Prof. Asselbergs „Osservatore" valt Tito aan CIJFERS SPREKEN DUIDELIJKE TAAL (fee MOR ?1S Êcfcte ycu (mjf weer yWJDAC 21 MAART 1952 75ste JAARGANG No. 25333 Inlopen S*het W Maximum 3000 zielen per huisarts Ai °o r auto gegrepen en aan erzvondingen overleden Amerik. marine-vliegtuig neergestort Detailhandel wordt vrijgesteld Burgemeester van Urk in Buenos Aires Oppositie eist aftreden van de regering Overvaller in Algiers gearresteerd De reis van het Kon. Paar naar de V.S. Visie van medische zijde op ziekenfondswezen III Gabardine Regenjassen hoogleraar te Nijmegen Houding van R.K. Kerk gerechtvaardigd Boerderij afgebrand BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 'ijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45 tel. 3998 Bijkant. I3muiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT A&ViRfENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, I 2.per maand, f 6.per kwartaal. (Van onze Haagse redactie) Commissie van Overleg van de Middenstandsvakcentralen heeft een dezer "'Ken aan minister Albregts aangeboden een tweetal rapporten, die handelen bet liquiditeitsvraagstuk in de detailhandel en in het ambacht. Deze rap- J'rten zijn samengesteld op verzoek van de minister. Zij tonen de oorzaken aan *h de verslechtering van de liquiditeit bij de middenstand en geven tevens sug- hsties om te komen tot een oplossing van de problemen waarvoor de midden tod zich geplaatst ziet. Deze rapporten voorzien ongetwijfeld in een grote be sefte, die er van de zijde van de regering bestond, de behoefte namelijk aan cij- "materiaal. Dat de liquiditeitspositie van de middenstand slecht is, was bekend. N°oit kon er echter materiaal aangebracht worden om dit op overtuigende wijze J*h te tonen. Dat hierin thans voorzien wordt, is de belangrijke betekenis van mag echter worden verwacht, dat deze zo spoedig zulks mogelijk is, de prijs vorming zal vrij laten en de detailhan del zal helpen de nadelige gevolgen van de in de afgelopen jaren gevoerde prijspolitiek te overwinnen. rapporten. li Als oorzaak van de verslechtering der j'üiditeit worden allereerst aangegeven I9d Zeer grote prijsstijgingen, die van '3 af in de detailhandel moeilijkheden Dabben veroorzaakt. Verder wordt als JJ'saak gezien het groter worden van J voorraadt niet alleen in aantal stuks, ,*ar ook voor wat betreft het aantal r?rten Van producten. De omzetsnel- v'Ö nam zeer sterk af door een daling dj.b de koopkracht van het publiek. Bij V- alles kwam de stijging van de kosten tijd levensonderhoud, reparaties, ver ruwingen en dergelijke Or - - e zware belastingdruk ziet men ais zeer belangrijke oorzaak. Wat in de i'selr - - .---„yen jaren voor de inkomstenbe- ^bdg als belastbare bedrijfswinst werd ^gemerkt was veelal slechts ten dele l«h .l'jke winst en voor een niet onbe- tf'gNjk deel schijnwinst. De fiscus akte dit onderscheid niet, doch reken- ia,,u°k de schijnwinst tot de totale be ware winst. Th Hot rapport van de detailhandel als primaire oplossing gesteld het Htjr uaar een gezonde zelffinancie rid B- Pal?' 'h dit kader past slechts een prils te *'ek, welke volledige toepassing van '1 J'ervanKinftswaardc mogelijk maakt daarnaast marges, die een rentabili- U, bereikbaar maken, waaruit de ach- jrstand in de zelffinanciering kan wor- ingehaald. De noodzakelijkheid van j|Usbeheersing onder bepaalde omstan- 'heden erkent men. Van de overheid De fiscale politiek moet er op gericht zijn bij de bepaling van de belastbare winst schijnwinsten te elimineren en tevens de mogelijkheid te openen af te schrijven op basis van de vervangings waarde. Een belangrijk middel ter over brugging van de huidige liquiditeits moeilijkheden is het bankcrediet. In deze richting zijn door de overheid reeds diverse maatregelen genomen, doch de indruk bestaat, dat bij de toepassing van de regeling voor de bijzondere credieten. waarop de detailhandel in hoofdzaak is aangewezen, zulke strakke normen bij de beoordeling van aanvragen wor den aangelegd, dat verhoudingsgewijze slechts weinig credieten tot stand kun nen komen. Verder vestigt het rapport de aan dacht op de noodzaak van het tot stand komen van een credietmogelijkheid voor de detailhandel in de geest van het werktuigencrediet, dat sinds jaren aan ambacht en kleine nijverheid wordt verleend. Ten aanzien van het leverancierscre- diet wordt opgemerkt, dat deze finan cieringsmethode waarschijnlijk niet verder zal kunnen uitgroeien, doch veeleer aan betekenis zal inboeten ten gevolge van de krappe liquiditeitspo- sitie van het bedrijfsleven in het alge meen en tengevolge van de invloed van de crediet-restrictiemaatregelen. Willen de hierboven aangeduide maatregelen effect sorteren aldus het rapport, dan dienen de middenstanders Ziekenfondsraad heeft een circu- aan de algemene ziekenfondsen lp toekomen betreffende de tussen 0rganisaties van algemene zieken- "ï.j_St*n en de landelijke huisartsenver- fyj bg gesloten overeenkomst inzake '»li gesloten overeenkomst aging voc de huisartsen. basishonorarium Dasishonoranum van f 5,per Si her jaar wordt verhoogd met een lp van f 0.46 per ziel per jaar. De- i)( v®rhoging gaat in, voor wat betreft lj^verpiichte verzekering, op 1 Juli en, voor wat betreft de vrijwillige lckering, op 1 Januari 1952. jf!J geldt slechts tot een maximum V 3000 zielen per huisarts, hetgeen V alve betekent, dat in de periode 1 Juli 1951 tot 1 Januari 1952 de a? zal worden betaald over ten IK e. Haagse correspondent van het dqt Slsche persbureau Tass meldt, iüTj.de „grote massa van de Neder wiet^ bevolking verontwaardigd is drjj de barbaarse acties van de »c(lenkanen, die van bacteriologi- Atr, wapens gebruik maken". Een <W lerdamse havenarbeider zou op net ^er9f.dering verteld hebben, dat grootste deel van de Nederland- ''oliti ongeacht politieke 'l'ïlpJ'S en geloof, de barbaarse mis- der 'Amerikaanse agressoren en veroordeelt. Op livh d Mathenesserweg te Rotterdam f"Tar'ge Anthonius C. de Jong, '"'ai ^duend, tengevolge van een on- 4'let leven gekomen. Ik stond met zijn grootvader &t 'ehooit c^theuvel en zwaaide met \j tas. die in aanraking kwam ,j6 Passerende auto. De jongen 'V aan <?S v.ast> kwam eerst tegen de Schedp?K vie] toer> °P de straat. Met -'basisbreuk en een gebroken hoogste 3000 verplicht-verzekerden en met ingang van 1 Januari 1952 over ten hoogste 3000 verplicht- en vrijwil- lig-verzekerden. Uit de aard der zaak worden, wat de op 1 Januari 1952 ingetreden toestand betreft, de kosten van de verhoging over de afdeling verplichte verzekering en de afdeling vrijwillige verzekering verdeeld in de verhouding tussen de aantallen op naam van een huisarts in geschreven verplicht- en vrijwillig ver zekerden. Voorts wordt vernomen, dat over de behandeling van de bejaarden die onder de Noodwet Ouderdomsvoorziening val len nog steeds geen overeenstemming tussen de betrokken partijen is bereikt. De doktoren hebben indertijd geweigerd hen tegen het gewone ziekenfondstarief te behandelen wegens „de slechte risico's" hieraan verbonden. Een viermotorig vliegtuig van de Amerikaanse marine is vandaag in de Golf van Mexico gestort. Het toestel was hedenochtend vroeg uit Corpus Christi (Texas) vertrokken met tien man aan boord, die vermoedelijk om het leven zijn gekomen. Dit is de eerste foto van wat men zegt het snelste jacht vliegtuig ter we reld te zijn: de Hawker „Hunter" De „Hunter", een straaljager, werd in September j.l. tij dens de Britse luchtvaarttentoon stelling te Farnbo rough voor het eerst voorgevlogen Het vliegtuig staat nog op de geheime lijst, zodat geen bij zonderheden over snelheid e.d. be kend gemaakt wer den. De vluchten bij Fcrrnborough. op slechts enkele tien tallen meters boven de grond, deden er echter weinig twij fel over bestaan, dat de „Hunter" op dat ogenblik de snelste Britse straaljager was. onze Haagse redactie) vernemen heeft minister (Van Naar wjj Lieftinck een voorontwerp van wet in zake de totale herziening van de om zetbelasting ter advies toegezonden aan de betrokken instanties van het be drijfsleven. In dit voorontwerp van wet is o.a. opgenomen de vrijstelling van omzetbelasting voor de detailhandel. Zoals bekend, heeft de detailhandel reeds geruime tijd geleden bezwaren geuit tegen het heffen van omzetbelas ting. Verschillende malen heeft de mi nister, die deze bezwaren erkent, toe zeggingen gedaan om de mogelijkheid van opheffing van de belasting te be zien en wel in Beneluxverband. On langs, bjj de behandeling van de be- groting van financiën, heeft hjj toe gezegd, desnoods deze opheffing auto noom te doen plaats vinden, hetgeen dan thans zou geschieden. Zijn wij welingelicht dan gaat het hier niet om een belastingheffing bij de bron. maar om een wegnemen van de laatste schakel tussen producent en consument, zijnde de belastingheffing bij de detailhandel. Donderdag is burgemeester G. Keyzer van het eiland Urk in Buenos Aires aangekomen om besprekingen te voeren met leden van de Nederlandse legatie over het ontslag van achttien Neder landse vissers In Mar del Plata. zelve aan de sanering mede te werken door een doelmatig bedrijfsbeheer te voeren. Voorts, aldus het rapport, is bij voortduring een doelbewuste en ef fectieve middenstandspolitiek, gericht op de verheffing en op de verbetering van de efficiency van het midden- standsbedriff, noodzakelijk. Met name zal de vestigingspolitiek zo nauw mo gelijk bij de eisen van de praktijk moeten aansluiten, opdat een zakelijk en maatschappelijk verantwoorde ont wikkeling van het bedrijfsleven mo gelijk is en bevorderd wordt. Stellig moeten redelijke vormen van concur rentie mogelijk blijven, doch aan een ongebreidelde concurrentiestrijd en déloyale vormen van concurrentie moet een halt worden toegeroepen. In het rapport voor het ambacht wordt o.a. gewezen op het feit, dat het vele moeilijkheden opgeleverd heeft, om aan cijfermateriaal te komen bij de zelfstandigen; n.b. voor een rap port, dat samengesteld moest worden tot verbetering van hun eigen positie! Verder geeft men als oorzaken van de liquiditeitsmoeilijkheden aan het te lang crediet geven aan de afnemers. Bij afbetalingsregelingen zal men tot samenwerking moeten komen. Betaling door de overheid zelve laat in zeer vele gevallen veel te lang op zich wachten. De overheid neemt enor me termijnen, soms van een jaar of langer. Men acht het uitermate wense lijk, dat de algemene instructie, om tij dige betaling van leveranties aan over heidslichamen te bevorderen. stipt wordt nagekomen en het toezicht daar op aanzienlijk wordt verscherpt. Be handeling van klachten zou het best aan een vertrouwensinstantie opgedra gen kunnen worden. Het bedrijfsleven zelf durft namelijk niet met klachten over slechte betaling door de overheid te komen, omdat men bang is voor re presailles van ambtenaren Dr. Malan, premier van de Unie van Zuid-Afrika, fel voorstander van de rassendiscriminatie. De minister van Justitie deelt mede, dat aan de Duitser W. A. Albrecht, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Leeu warden, en aan de Nederlander A. J. Pieters, tot de doodstraf veroordeeld bij arrest van de Bijzondere Raad van Cas satie, geen gratie is verleend. De twee vonnissen zijn Inmiddels voltrokken. Voorts zijn de doodstraffen, opgelegd aan de Duitsers F. Frankenstein B. G. Haase en F. Bellmer, bij wijze van gra tie veranderd in levenslange gevange nisstraf. Frankenstein was ter dood veroor deeld door het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem; aan Haase en Bellmer was de doodstraf opgelegd door het Bijzon der Gerechtshof te Leeuwarden (kamer Groningen). Het enige geval, waarin thans nog niet is beslist over gratieverlening met betrekking tot een opgelegde doodstraf, betreft de Duitser W. P. F. Lages, ter dood veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Ten aanzien van laatstgenoemde is de gratiebehandeling opgeschort in ver band met de spoedig te verwachten in diening van een revisie-aanvrage. Albrecht was van September 1944 af hoofd van het z.g. Aussenkommando Leeuwarden van de Sicherheitspolizei en de Sicherheitsdienst. Een groot aan tal Nederlanders is met behulp van on der zijn bevel staande executiepeletons gefusilleerd. Voorts is bewezen ver klaard dat arrestanten, waarvan hij zich wenste te ontdoen, door hem uit de weg zijn geruimd door aan ondergeschikten opdracht te geven hen dood te schieten. Pieters was hoofd van het z.g. Jagd- kommando dat gedurende de laatste maand van de bezetting eerst te Brum- men en later te Loosórecht een ware terreur heeft uitgeoefend. Talrijke Ne derlanders, onder wie ook vrouwen, zijn door de leden van dit commando gear resteerd en op de meest afgrijselijke wijze mishandeld. Pieters is tezamen met zijn ondergeschikten op 3 Mei 1945 door de Duitse Feldgendarmerie ontwa pend en gearresteerd. Ten aanzien van Pieters is bewezen verklaard, dat tal rijke mishandelingen van gruwelijke aard door hem persoonlijk zijn gepleegd, terwijl andere ernstige wandaden op zijn last en in zijn tegenwoordigheid door ondergeschikten zijn bedreven. Frankenstein, die tijdens de oorlog in dij naar het ziekenhuis W vervoerd, waar hij kort na i« overleden. De premier van Zuid-Afrika, dr. Malan, heeft Donderdag, nadat de uitspraak van het Hof van Appèl bekend was geworden, waarbij de rassenwet van Malan als in strijd met de grondwet wordt gebrandmerkt tegenover het Huis van Af gevaardigden verklaard, dat deze uitspraak een toestand in het leven heeft ge roepen, die niet geduld kan worden. Malan beweerde, dat de wetgevende sou- vereiniteit van de „wettig en democratisch gekozen volksvertegenwoordigers werd genegeerd". De regering, zo dreigde hij, zal de nodige stappen ondernemen. over het hof het aan zulk een gevaar bloot te stellen. Het is dus duidelijk, dat de thans ont stane toestand ontoelaatbaar is. De re gering zou in haar plicht tegenover volk en parlement grovelijk te kort schieten als er geen maatregelen werden geno men om een einde te maken aan deze verwarringwekkende en gevaarlijke toe stand. Het is van dwingend belang, dat de wetgevende souvereiniteit van het parlement boven alle twijfel verheven is. De regering zal te zijner tijd de nodige stappen doen". De leider der oppositie J. G. N. Strauss van de verenigde partij heeft naar aanleiding van de beslissing van het hof het aftreden van de regering- Malan geëist. „Het volk van Zuid-Afrika Malan vervolgde: Het Hooggerechtshof is nu teruggekomen van zijn in 1937 ge nomen beslissing. Over enige tijd, bij een andere samenstelling van het hof, zal misschien weer een andersluidende uitspraak worden gedaan. Ook is het gevaar niet langer denkbeeldig, dat prestige en gezag van het Hooggerechts hof zullen lijden bij het doen van uit spraken over politiek-constitutionele kwesties van fundamenteel belang. Het zal soms moeilijk voor het hof zijn de schijn van bevooroordeeldheid te vermijden. Het is niet billijk tegen- moet nu handelen" zeide Strauss. „Het moet onmiddellijk het aftreden van de regering eisen. Deze eis moet zo alge meen en dwingend in het gehele land gesteld worden, dat deze regering niet in staat zal zijn er weerstand aan te bieden". Het heengaan der regering werd eveneens geëist door het anti-rege ringsgezinde „Fakkelcommando" van de voormalige vliegerkapitein „sai lor" Malan. Reuter tekent aan, dat bij wetgeving van 1936 de inheemsen in de Kaappro vincie van de algemene kiezerslijst wer den afgevoerd en aan deze mensen in de gehele linie het „recht" werd gege ven afzonderlijk te stemmen voor blan ken, die hen moeten vertegenwoordigen. De ter verduidelijking der gebeurtenis sen thans door het hof ongeldig ver klaarde wet breidde dit beginsel uit tot de kleurlingen in de Kaapprovincie. De kleurlingen buiten de Kaapprovincie hebben in het geheel geen stemrecht, evenmin als de vrouwelijke kleurlingen in de Kaapprovincie. De knappe begint daar te denken I waar de domme ophoudt J Gelderland werkzaam is geweest als Hauptscharführer bij de Sicherheitspoli zei, heeft in November 1944 tezamen met anderen 'n zestal personen van Joodsen bloede opzettelijk van het leven beroofd. Door de revisie-behandeling is de on dergeschikte positie van Frankenstein die hem practisch geen uitwijkmogelijk heid bood tegenover het „liquidatiebe- vel" van zijn chef, wel in zoverre aan nemelijk gemaakt, dat tenuitvoerlegging van de zwaarste straf aan de veroordeel de kon worden bespaard. Haase was tijdens de bezetting van 1942 af hoofd van de z.g. Aussenstelle van de Sicherheitspolizei en Sicherheits dienst te Groningen, terwijl Bellmer als plaatsvervangend chef optrad. Beiden zijn verantwoordelijk gesteld voor de terreur, die door de Duitsers met name in het laatste gedeelte van de bezetting in de stad en in de provinicie Groningen is uitgeoefend. Gebleken is dat Haase en Bellmer niet ten volle verantwoordelijk gesteld kunnen worden voor alles wat zich in de stad en de provincie Groningen heeft afgespeeld. Het waren met name enige ondergeschikten, die deze wanda den hebben bedreven en in verschillende gevallen op eigen initiatief hebben ge handeld. Eén van deze ondergeschikten. Lehnhoff. is in handen van de Neder landse Justitie gevallen. De hem opge legde doodstraf werd reeds eerder vol trokken. De internationale politie heeft in Al giers gearresteerd een zekere L. uit Roermond, een der vijf daders van de in November gepleegde roofoverval op de bejaarde veekoopman G. te Geleen. L., die al vaker met de politie in aanra king is geweest, is kort na de overval naar Frankrijk uitgeweken, en vandaar naar Noord-Afrika overgestoken. Hij zal naar Geleen worden overgebracht. De vier overige daders hebben Dinsdag terecht gestaan voor de rechtbank te Maastricht. De gezagvoerder van de K. L. M. Dou glas D C 6, die het Koninklijk Paar naar Washington zal brengen, zal zijn R. P. A. van Rees. oe komt het toch, dat men ter zake der ziekenfondsen zo hard nekkig blijft vasthouden aan een verzekeringssysteem, dat iedere dag op nieuw zijn onbruikbaarheid demon streert, in een periode, waarin de hui dige machthebbers dagelijks te kampen hebben met moeilijkheden, waartegen zij blijkbaar niet zijn opgewassen? Waarom poogt men desondanks, steed» maar weer opnieuw, bevolkings groepen verplicht hierin onder te brengen, zelfs wanneer zij er totaal af wijzend tegenover staan? Men kan dit alleen maar begrijpen, zodra men de zeer gevaarlijke politieke kant van dit probleem herkend heeft; want juist de vorm, waarin deze pseudo- verzekering gegoten is. biedt de enige mogelijkheid, om te komen tot de cen traal geleide gezondheidsdienst, in staats-socialistische zin. Ongeveer in het midden der vorige eeuw werden de ziekenfondsen opge richt, hoofdzakelijk door die kringen, die sympathiseerden met het historisch materialisme van Marx: en dit heeft op dit systeem zijn stempel gezet. Men wist toen nog niet uit ervaring, dat dit materialisme de waarde aantast van de menselijke persoonlijkheid. waardoor het individu vernederd wordt tot een willoos object, van bovenaf geleid en georganiseerd in het grote staatsver band. onder de regelrechte directie van de staat door middel van dirigerende organen. Men wist nog niet, dat dit dirigisme altijd gaat ten koste van een groot stuk persoonlijke vrijheid, en het particuliere initiatief er door gedood wordt. Wie onder deze gezichtshoek de reor ganisatie van ons hele maatschappelijke leven beschouwt. begrijpt plotseling waarom men heden ten dage alles zo wil centraliseren in grote verbanden. De gevaren hieraan verbonden zijn echter velerlei. De menselijke persoonlijkheid wordt vermoord en ontwricht door een lawine van wettelijke verordeningen op ieder gebied; de mens wordt geheel opgeëist voor een staatsidee, die als een ware Moloch alles verslindt. De leuze: „Ik ben niets, de staat is alles" doet opnieuw opgeld, nu niet met klinkende fanfares maar gecamoufleerd, doch daarom niet minder reëel- Het is een soort nieuw-heidendom, dat jarenlang heeft kunnen voortwoe keren, zonder dat men de ware ge daante van dit monstrum, de kanker van ons huidige staatsbestel, herkend heeft; omdat alles schuil ging achter schoonklinkende leuzen als: sociale vooruitgang, geleide economie, vrijheid etc., waarmee uit de aard der zaak ieder redelijk mens sympathiseert. Tot langzaam maar zeker duidelijk werd, dat het resultaat precies het tegenge stelde bracht: een zeer grote persoon lijke o nvrijheid op ieder gebied en een sociale zekerheid, volkomen op losse schroeven gebracht door alle onkosten, die dit dirigisme meebracht, en door de vernietiging die het begeleidde op het gebied van handel, industrie en kapitaalvorming; waardoor het gevaar voor muntontwaarding acuut werd en een milliarden-schuldenlast ontstond, die men practisch en op onverantwoor delijke wijze op het nageslacht afschuift. verkrijgt van volledige bemoeienis met alle interne aangelegenheden, van alle organen, werkzaam op het gebied van de Volksgezondheid, dus ook van de particuliere instellingen; bemerkt men dat deze Raad de macht heeft om fond sen te doen samensmelten eji bepaalde werkgebieden hiervoor af te bakenen, dat hij iedereen die in dit staatsverband werkt ter verantwoording kan roepen en zelfs bestraffen met vrijheidsberoving tot zes maanden en geldboete tot f 2001. dan wordt het staatssocialistische ka rakter van dit hele orgaan zo apert, dat discussie hierover totaal overbodig wordt. Het hangt er nu maar van af, wie in deze organisatie de sleutelposities be kleedt om van tevoren te weten welke koers gevaren zal worden; en dat is het grote gevaar van alle centralisaties in groot verband. Iedere menselijke ar- beids- en denkkracht wordt, als uiterste consequentie van het historisch materia lisme. ondergeschikt gemaakt aan de staatsraison, onder volkomen uitschake ling van de menselijke persoonlijkheid; ieder particulier initiatief wordt gedood. De mens is niet meer een redelijk-zede lijk wezen met een vrije wil, maar een nummer, ergens ondergebracht in een bepaalde organisatie: een pion op het schaakbord, willekeurig geschoven door „hogerhand En dat alles onder de steeds opnieuw herhaalde leuzp „vnj- heid". waarmede volgens de methode Co. het gebrek aan vrijheid wordt weggesuggereerd. Zijn de verzekerden met een derge lijke staatsorganisatie gediend? Tot op heden zijn de resultaten alleen nog maar negatief: meer betalen en minder ont vangen. Dit wat de materiële kant be treft. Bedenkelijker is evenwel, dat voor een groot percentage artsen het werken in dit ambtelijke verband, waarin d i t wel en dat niet mag, deze medicamen- ten wel en gene niet mogen worden voorgeschreven, het moreel wordt aan getast door de druk van-bovenaf-uit- geoefend. Een vrije geneeskundige is meestal een zeer slechte ambtenaar! MEDICUS. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 Verwachting tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Tot krachtig of hard toenemende Zuid-Westelijke wind. Iets hogere temperaturen, vooral des nachts. Zon: 6,38—18.57 Maan: 5.27—14.33 m dit verwordingsproces op me- disch-sociaal gebied aan de hand der feiten toe te lichten het vol gende: Wanneer door de inschrijving van een paar duizend fondspatiënten tegen een kleine premie een arts zich een zekere bestaansmogelijkheid ver- worven heeft, dan is dat bij de huidige verzekeringsvorm gegaan ten koste van een stuk persoonlijke vrijheid, omdat hij geheel ongemerkt in een werknemerspositie gekomen is, ten opzichte van het fondsbestuur. Zolang dat bestuur was samengesteld uit een gelijk aantal leken en deskun digen hielden beide groepen elkaar in evenwicht, en waren de werknemers, in casu de artsen, tandartsen, apothe kers, vroedvrouwen enz., min of meer gewaarborgd tegen uitwassen en on rechtmatigheden. Wanneer evenwel, zoals in het hui dige ontwerp Ziekenfondswet, alle macht gelegd wordt in handen van een Raad, waarin de deskundigen maar een kleine minderheid vormen en de meer derheid voor een belangrijk deel geko zen wordt „gehoord de Stichting van de Arbeid", zoals dat duidelijk in het wetsontwerp vermeld staat, dan wordt het zwaartepunt verplaatst naar het terrein der politiek. Bemerkt men dan, bij nadere bestu dering van dit ontwerp, dat genoemde Raad wetgevende, beherende en uitvoe rende macht heeft en daarbij het recht Koken op zonnekracht Het eerste zonnekook- toestel is in de ambts woning van de minister president van India in gebruik genomen. Pan dit Nehru heeft deze week voor het eerst een avond maal gebru'ikt, dat geheel op zo'n zonnekooktoestel was klaar gemaakt. Over een paar maanden zullen deze toestellen in massa vervaardigd worden. Het toestel is niet groter dan een flink electrisch com- foor. Boven de kookpan hangt een bolvormig ge slepen aluminium kegel van 130 cm. lengtedie de zonnestralen op een glas onder de pan in het brandpunt samenbrengt. De productiekosten van het toestel zijn laag en het verbruikt niet anders dan zonneschijn. Het ko ken van aardappelen duurt 20 minuten in een pressure-cooker en een half uur in een gewone pan, die geïsoleerd is door een omhulsel van glaswol. In Nederland zal het toestel wel niet veel kans hebben. Stelt u maar eens voor, dat u 's avonds vraagt: „En vrouw, is het eten klaar?" „Neen, de zon wou van daag niet schijnen". Wat zouden er harde woorden vallen. Of dat halverwege de kooktijd het lieve zon netje zich achter een wolk gaat verschuilen. Enfin, in India is aan zonnestralen geen ge brek. Koning Boudewijn's bril Koning Boudewijn van België heeft het niet ge makkelijk. Er tj weer een nieuwe kwestie. De uit gifte van. postzegels met de beeltenis van Boude wijn ondervindt name lijk vertraging, omdat de hofdignitarissen het er niet over eens zijn of de jonge vorst met of zonder bril moet worden afge beeld. De ene partij wil de vorst mét bril, omdat de koning ook zo in het openbaar verschijnt. De andere partij vindt, dat de zware hoornen randen van 's kon'ings bril af breuk doen aan het har monisch geheel van de postzegel en hem boven dien niet in de vereiste waardige sfeer plaatsen Zolang dit meningsver schil voortduurt, zullen de Belgen het moeten doen met de zegels, waarop Leopold staat af gebeeld Slaat u uw vrouw? De communistische lei ders in Italië schijnen zich in hoge mate te in teresseren voor het hu welijksleven van de par tijgenoten. Trouwens hun hele doen en laten wen sen zij op de voet te vol gen. Volgens een Ita liaans nieuwsagentschap hebben in de provincie Fiacenza alle leden een lijst thuis gekregen met 174 vragen, die per om gaande beantwoord moe ten worden. Behalve vragen over het huwelijk, zoals „Slaat u uw vrouw wel eens?", wil de partijleiding ook nog graag weten, wat de sociale afkomst van de vrouw of verloofde is. Voorts moet hij vertellen of hij wel eens naar de Mis gaat, graag danst, welke films hij 't mooist vindt enz. Onder aan de lijst staatdat deze naar waarheid ingevuld moet worden. Volgens het nieuws agentschap moet het for mulier opgezonden, toor den naar een geheime commissie, die aan de hand van de antwoorden zal vaststellen of de par tijgenoot wel geschikt en betrouwbaar is om in de communistische partij ge handhaafd te kunnen blijven. Prettig hè, com munist te zijn! Naar wij vernemen zal prof. dr. Gerard Brom na het einde van het lopende studiejaar zijn hoogleraar schap in de Ned. en algemene letter kunde aan de Nijmeegse universiteit niet langer voortzetten. Prof. Brom, die de leeftijd van zeventig jaar heeft bereikt, zal worden opgevolgd door prof. dr. W. J. A. M. Asselbergs (An ton van Duinkerken), thans o.m. bui tengewoon hoogleraar in de Vondel studie aan de Leidse universiteit. (Van onze Romeinse correspondent) ROME. 18 Maart. „Ondanks de druk van het Vaticaan en de Amerikaanse katholieken," zo ver klaarde maarschalk Tito op 15 Maart, „heeft Yoegoslavië niet alleen na de oorlog hulp gekregen van het Westen voor een bedrag van een milliard dollar, maar het land heeft deze hulp bovendien gekregen zonder haar met concessies te kopen en zonder er voor te verzaken aan zijn trouw aan de communistische beginselen van Ilarx en Stalin." Tito zei verder, dat mgr Stepinac niet is vrijgelaten onder druk van het buitenland maar alleen, omdat de Yoegoslavische regering „de anti- Yoegoslavische propaganda van het Va ticaan en de Amerikaanse katholieken wilde doorkruisen". De Osservatore Romano levert op deze uitlating een korte commentaar, zeggen de, dat deze precisering van maarschalk Tito overbodig is. aangezien de katho lieken nooit hebben willen geloven, dat hij de materialistische beginselen en de toepassing ervan zou hebben opgegeven, al verkeert hij dan ook in onmin met het communisme van Moskou. „Wat hü nu gezegd heeft," zo schrijft de Osservatore, „is de openlijke bevesti ging van wat wjj steeds beweerd heb ben: de bevestiging ook van de prac- tische houding van de federale Yoego slavische republiek ten opzichte van de godsdienst in het algemeen en het ka tholicisme in het bijzonder. Het enige waar men zich over zon kunnen ver wonderen is de afkeer ten opzichte van Yoegoslavië, die men toeschrijft aan het katholicisme en de Heilige Stoel. De bevestiging van eigen trouw aan het Marxistische atheïsme, het onder strepen ervan, dat de zogenaamde „be vrijding" van Z. Ex. mgr. Stepinac geen afwijking is van die beginselen, is de rechtvaardiging van de houding van het katholicisme tegenover het Yoegoslavi sche regime". Toen men Donderdag in de boerderij van de familie B. Grashof in de buurt schap Beckum bü Hengelo een gasstel aanstak schoot een steekvlam omhoog, waardoor brand ontstond. Het vee en het huisraad konden nog in veiligheid worden gebracht, maar de boerderij brandde totaal af.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1