BUITENGEWONE bevoegdheden voor burgerlijk gezag niet Bakkersgezellen wensen de dupe te worden Eric de Noorman: Kef land der duisternis i\ A-i* m'i- Atoomenergie in dienst van de kankerbestri j ding Zender voor de Zd.-Molukken 0 De familie I DELUSSON De moord op de 80-jarige Keesje Scheurs Spaarsysteem voor aanschaf van winterbrandstof zwitsalJ Wek de gal 'Nuw LEVER OP Beduchtheid voor bedreiging der democratische vrijheden Staking in bedrijven van bestuursleden Alg. Ned. Bakkersbond? Op de Rijntentoonstelling in de Amsterdamse R.A.I. 10 Hoor Jacques Ducharme Tegen verdachte vrouw 10 jaar geëist Heilige ontvoerd Spaarzegels op postkantoren en bi] handelaren verkrijgbaar k VRIJDAG 21 MAART 1952 PAGINA 3 Tweede Kamer neemt omstreden wetsontwerp onder de loupe rch Vele vragen gesteld aan minister Beel GRIEPPOEDfR Het conflict in de bakkerswereld Prins Bernhard bezoekt de N.S.F. Thiessen in Verre Oosten Mislukte tocht vanuit Australië met sloep genéést geschaafde en gesmette huid J Wereldbank leent KLM 7 millioen dollar Voor de aankoop van 23 nieuwe vliegtuigen Misdrijf opgehelderd na vier en een half jaar Concertgebouworkest voor 11.000 Parijzenaars Inzending aangiftebiljet ten tot 29 April Zegels van een gulden en een rijksdaalder Italiaan elf meter in ruim gevallen Audiënties de de rste id 'd« 15 ueKiijas ae eerste upze 'ed' d1 W n0ta ne integraal ver Men kan het vaak met de heer Wel- Cr oneens zijn. doch zijn opmerking ditf verband over de wenselijkheid. 1 een Regering zich van tevoren ter- J|age rekenschap geeft met wat -oor nderwerp zij in het parlement ver jont, steeg toch wel boven de bij hem wj.oruikelijke retrospectieve beschou- 'hgen uit. Üy vroeg de Regering om concrete w t."°rbeelden, waaruit zon blijken dat jV de buitengewone bevoegdheden no- b? heeft en wat men in andere West- |j.*ropese landen doet. waar dezelfde ^bdsverraderlijke activiteiten als ten 'ent kunnen voorkomen. Pr- voelde meer voor een moderne. Ij e.er soepele regeling van de Staat van V'eS. Als hij moest kiezen tussen be- dJïSdheden voor de B.V.D. die bij de f öerhavige materie een belangrijke op de achtergrond speelt, en voor k leger, dan opteerde hij voor het Jtste. De heer Weiter wist bij dit alles 'et! geen maat te houden; zijn afwij- P ee-indheid deed hem hardnekkig \!J e„ken over „concentratiekampen in jJe(lestyd" en dit was nu wel een erg °°t woord. k^°k de heer Ritmeester van de V.V.D. yam met critiek. Met name uitte hij talvaren, omdat reeds bij de eerste Sfse (de toestand van „verhoogde L akzaamheid") getreden wordt in de lnv°egdheden van de burgemeesters. U beginsel achtte hij het onjuist alles a„ brengen onder een centraal bestuurs- Pfiaraat. ïjr^'et gemakkelijk in tweeërlei op- minister t7fie bet maakte deze liberale spreker het met het afvuren van een vragen. Er is, onder communis- protest, bij de behandeling van 'tiö voorstel een spreektijdbeperking 61e v°erd en bij zo'n rantsoenering be-egt de heer Ritmeester nog wel eens lL spreektempo op te voeren. Prof. kon het niet meer bijhouden en V spreker, hierop geattendeerd, ging Si Sop °ok de vraag te voorschijn kwam, v0n ®?1 personen er op dit moment lt0 r internering in aanmerking zouden s^men. Er is enige benieuwdheid hoe tht.^at de bewindsman hierop vandaag O °ordt. 8erf meeste instemming kreeg de Re- e6t'bg van de heer Burger die aller- bigï de communisten, die natuurlijk tfj,zuinig waren geweest met hun W:ek, de les heeft gelezen; het was i'Hi, biet bekend, dat er bij de C. P. N. 8en 6 ernstige bezwaren bestaan te- U ®en dictatuur, leirtjj- er overigens ook maar enige aan- 'ijftmg voor wie dan ook zou kunnen I Otitjjbm te spreken over een dictatuur, i *>w.ebde spreker. Alle wezenlijke ele- b van het ter tafel liggende voor- j jier, Zl-in in de bestaande wetsbepalin- .°v®r de staat van oorlog en be- Narnrug te vinden. Wij leven, daar iau'm het bij mr. Burger op geer, al 'n situatie, welke thans zo I het wordt afgeschilderd. Zó simpel v^hcle nu ecBter ook weer niet; de bij- •jaaj. m bevoegdheden gaan nu immers 'at Pe burgerlijke overheid en als I Voleen essentiële verandering is, m dan dit wetsontwerp? maar een dictee geven, waarbij Met zijn reminiscentie aan het M.G., dat zjjn bevoegdheden tot de volle maat wilde uitoefenen, ongeacht de vraag of zulks wel nodig was, stond de socialistische woordvoerder s»er- ker. Het was een van zijn hoofdargu menten om bijzondere bevoegdheden zo lang mogelijk bij het burgerlijk ge zag te houden. Verder wees hij op ver schillende garanties waarmee de bui tengewone bevoegdheden zijn omringd, zoals de inschakeling van de Staten- Generaal. En over de kampen gespro ken, oud-minister Weiter herinnerde zich misschien de in het voormalige Nederlands-Indië zonder een geko zen volksvertegenwoordiging ge- Advertentie (Van onze parlementaire redacteur a.i.) de Grondwetsherziening is de Tweede Kamer direct komen te staan voor een J^etsóntwerp, dat hoewel niet van dezelfde orde toch wel van bijzondere bete- *ebis is en waarvan sinds de indiening, ruim twee jaar geleden, duidelijk geble- is> dat het tot de publieke verbeelding spreekt: er is veel serieuze critiek te- po geuit en er is ook het een en ander aan demagogie mee bedreven, 'b 194g werd door middel van een initiatief-voorstel-Romme in de Grondwet 'art- 196) de mogelijkheid geopend het burgerlijk gezag voor buitengewo ne omstandigheden over meer bevoegdheden te doen beschikken ter hand- jjjp'bg van de openbare orde, rust en veiligheid. Ter voorziening hierin is f w.o. gecreëerd, dat nadat het flink bewerkt is geworden vanwege de los- «komen bezwaren gisteren bij de Kamer in behandeling kwam. Het voorstel „Buitengewone bevoegd heden burgerlijk gezag" schept bij op- foerige beweging, oi deverstoring of ern- °'ige vrees voor het ontstaan daarvan p mogelijkheid tot het afkondigen van pee z.g. uitzonderingstoestanden: in de prste phase die van „verhoogde waak zaamheid" (van korte duur) en ten peede de „burgerlijke uitzonderingstoe stand". Tot dusverre kende men alleen staat van oorlog en van beleg, waar- P'j diverse bestuursbevoegdheden aan rjp militair gezag toevallen. In de pans geprojecteerde verhoudingen Jpedt een militair gezag eerst op, wan- 6er zulks militair noodzakelijk is. Aan de verst strekkende der twee Bijzondere toestanden zitten voor de hiinister van Binn„.ilandse Zaken doorgaans handelend in overeenstem ming met zijn ambtgenoot van Justi tie bijzondere bevoegdheden vast, pelke normaliter bij de burgemees ters en commissarissen der Konjngin liggen. Voorts o.a. het verbieden van films en vergaderingen, huiszoeking, fouillering, beslagneming en interne ring. De grondgedachte is uiteraard, dat de burgerlijke overheid de mo gelijkheid tot haar beschikking moet nebben om zo nodig tegen een vijfde eolonne op te treden, doch het behoeft Seen betoog, dut er van meer dan één rijde beduchtheid bestaat voor bedrei- Sing der democratische vrijheden. .Die vrees was er in vrij brede kring de oorspronkelijke redactie van het jptsontwerp. dat de verantwoordelijk- P'd te zeer bij de minister van Bin nenlandse Zaken legde, te weinig in- Jpakeling van de Volks vertogen woor- j'png bij de maatregelen kende, de ge ïnterneerde niet genoeg rechtszekerheid etc. Tweemaal is het voorstel reeds P de omstreden punten gewijzigd, °ch er blijft nog oppositie. w.Het meest overtuigend maakte zich het Kamerdebat van Donderdagmid dag hiervan tot tolk de heer Weiter. (J1 na zijn partij met veel élan te heb- meegeblazen bij de Grondwetsher- „P'ing. ook bij dit onderwerp in zijn Vi^ie geen verstek liet gaan. Het w.o. ap dan wel veranderd zo zei hij Pp de oorspronkelijke redactie wa! fe/i? wel veelzeggend voor de men- ;teit van het toenmalige kabinet. In 6 Pprn;irs" is destijds de eerste opzet 7 cent per poeder bruikte machtsmiddelenDeze toe speling op Boven-Digoel viel niet zo bijster goed bij het Kamerlid Weiter. Eigenlijk maar één punt ging er bij de heer Burger niet zo gemakkelijk in. En dat was de herhaaldelijk in dis cussie gebrachte Binnenlandse Veilig heids Dienst. Hij vroeg de minister een specifieke toezegging over instelling van een Kamercommissie voor deze dienst. Dr. Drees is bij het gehele de bat over de grondwetswijziging niet van zijn secondantenplaats geweken. Bij déze BVD-aangelegenheid had men de vice-premier wel aanwezig willen zien en zo ook bij het hele debat de minister van Justitie, over wiens po sitie bij de buitengewone bevoegdhe den zoveel te doen is geweest. Zij ga ven geen acte de présence. Tussen de standpunten van de com munisten, de heer Weiter en de VVD (maar die zal ondanks het bezwaarde hart vermoedelijk toch wel vóór stem men) enerzijds en van de PvdA aan de andere kant lagen de opvattingen van katholieken, anti-revolutionnairen en christelijk-historischen, welke als cri- tische instemming in verschillende gradaties gekarakteriseerd kunnen wor den. De instemming, min en meer openlijk betuigd, is er, omdat de bur gerlijke overheid per slot van rekening over de middelen moet kunnen be schikken om zich te handhaven, doch de critiek op het oorspronkelijke voor stel pruttelt ook nu het wetsontwerp in zijn tweejarige geschiedenis op en kele belangrijke punten gewijzigd is, nog wat na. Misschien juist door het compromiskarakter van hun visie ge lukte het de heren de Haas, Verkerk en Beernink niet erg goed hun betogen uit de grondverf te halen. De katholieke spreker de Haas moest met name aversie overwinnen, omdat een geïnterneerde met minder waar borgen wordt omringd dan de „dode stof"hij vond het b.v. maar een schamele regeling, dat de redenen van internering slechts desgevraagd wor den medegedeeld. Een aangelegenheid, waarin hij overigens door amendering verbetering trachtte te brengen; wij komen hier bij de behandeling der amen dementen nader op terug. Zoals wy gisteren reeds berichtten, be staat er op het ogenblik in de bakkers wereld een conflict. Bij nadere infor matie nu is ons gebleken, dat de hele affaire een nasleep is van de motie-v. d. Wetering, die ongeveer zes weken gele den door de Tweede Kamer werd aan genomen. Zij was een van de resultaten van het broodprijzendebat. In deze motie wordt de regering uitgenodigd een broodprijs te doen vaststellen op basis van de kostprijs plus een redelijke winst. Op dit moment zou dit dan neer komen op een prijsverhoging van het brood met één cent, of een subsidiever hoging zodat de bloemprijs omlaag zou gaan. Het lijkt echter onwaarschijnlijk, dat minister Mansholt tot dit laatste zou besluiten. Een en ander zou voor de bak kersgezellen betekenen een verbetering van de arbeidsvoorwaarden, iets wat zo wel de regering als de bakkerspatroons- verenigingen noodzakelijk vinden. De Algemene Nederlandse Bakkers- bond is van mening dat de minister eerst de motie maar eens moet effectueren; pas daarna wil men gaan praten over verbetering van de arbeidsvoorwaarden van de gezellen. Het is nu reeds zes we ken geleden dat de motie is aangenomen en er is nog steeds niets gebeurd. De andere werkgevers- en patroons verenigingen echter verwachten van mi nister Mansholt. dat hij op zo kort mo gelijke- termijn de motie zal uitvoeren Intussen zijn zij bereid maatregelen te nemen ter verbetering van de arbeids voorwaarden van de bakkersgezellen. Zij hebben de verwachting, dat die ver betering doorbrekend zal mogen worden Deze groep heeft dus blijkbaar meer vertrouwen in de minister en in de Tweede Kamer dan de Algemene Neder landse Bakkersbond, hoewel deze groep het ook betreurt dat er nog steeds niets gebeurd is en de indruk heeft, dat de zaak getraineerd wordt. Het bezwaar van de Bakkersbond beeft dus inderdaad als argument grote waarde; het wordt echter verkeerd ge bruikt, namelijk tegen de bakkersgezel len. Deze hebben dan ook niet nagelaten van hun misnoegen blijk te geven. Gis teren hebben de werkgeversbonden en -verenigingen een schrijven ontvangen van de Bedrjjfsunie van Bakkersgezel len. waarin o.a. te verstaan wordt gege ven, dat. wanneer men het standpunt van de Algemene Nederlandse Bakkers bond zou gaan delen, de bakkersgezellen tot actie over zullen gaan. Naar verluidt ligt het in het voornemen van de Be drjjfsunie, om de gezellen, die werkzaam zijn bij bestuursleden van de Nederland se Bakkersbond en bjj de provinciale voormannen, te laten staken. Overigens lijkt ons deze actie van de Bedrijfsunie wat voorbarig. De kwestie is namelijk nog niet aanhangig gemaakt bij het College van Rijksbemiddelaars en bij de Stichting van de Arbeid. Intussen zullen de verschillende orga nisaties zich over de kwestie beraden en zal er op Donderdag 27 Maart a.s. op nieuw georganiseerd overleg plaats vin den. Dan eerst kan eventueel een defini tieve beslissing genomen worden over de te volgen gedragslijn. Prins Bernhard heeft Donderdag een bezoejc gebracht aan de Philips tele communicatie N.V. v.h. Nederl. Sein- toestellenfabriek te Hilversum. Tijdens dit bezoek werden aan de Prins de moderne telecommunicatiemiddelen, ook voor de navigatie, getoond. De Prins werd in het ontspannings gebouw der N.S.F. ontvangen door ir. F. J. Philips en ir. P. F. S. Otten van de raad van bestuur van de N. V. Phi lips en het directorium van de N.S.F. Nadat de lunch was gebruikt, werden verscheidene laboratoria bezichtigd 49. „Orm!!!" Eric kan zijn ogen haast niet geloven als hij in de argwanend rondloerende figuur, welke plotseling tussen de rotsen voor hem opduikt, de doodgewaande roerganger herkent. „Orm! Bij alle zeeheksen en zevenkoppige honden die ge ooit verzonnen hebt, zijt ge het werkelijk!" „Bah gromt de morsige stuurs. ,JDacht ge soms dat een rond zeeman zich door een weggelopen slaaf in de luren laat leggen? Dat landvolk weet niet wat vechten is. Let op mijn woorden!" „Ik meende werkelijk, dat ik u voor het laatst gezien had," zegt de Noorman opgelucht. „En ik had er op kunnen zweren, dat gij uw laatste dans gedanst had," mompelt de roerganger snuivend. „Een mooie streek om uw vrienden in doodsangst te laten zitten" Hij rukt verongelijkt aan zijn snor, maar in zijn kleine oogjes glimt een vochtige ontroering. „Ik had het kunnen weten! Niemand let er op hoe een een voudig varensgezel zich voelt," sputtert hij kwaadaardig. „Heb ik me daarvoor zoveel moeite gegeven om die slaaf netjes over de rand te werken! Als ge niet toevallig mijn aanvoerder en mijn koning waart, legde ik nu een goed eind touw over uw ribbenkast, jongmens! Let op mijn woorden!" ,JIet spijt me, maar het was nodig," zegt de Noorman vrolijkterwijl hij zijn arm om de schouders van de mompelende roerganger slaat en hem naar een paar stenen voert „Ga zitten, Orm. Wc moeten eens krijgsraad houden. Hoe voelen Haifa, Togir en Pum-Pum zich?" Als klamme zeevis in de bek van de haai," zegt de roerganger zwartgallig. ,Jdaar gezond van lijf en leden, als u dat bedoeltHoewel ge maar moet afwachten hoe lang dat duurt, met Scorr in de buurt." ,JIebt ge iets kunnen ontdekken over het doel van de tocht? Wat zijn Scott's plan nen met zijn gevangenen „Geen idee!" mompelt Orm somber. iemand wilde daarover iets loslaten. Ik heb zo mijn eigen gedachten wat er met hen gaat gebeuren, maar die schurk van een voerman zei alleen maar, dat ze voor de beren gegooid zullen worden. Dus laten we het beste blijven hopen (Van een medewerker) Op de Rijntentoonstelling in het Am sterdamse R.A.I.-gebouw van 21 Mei tot 6 Juni, ter gelegenheid van de opening van het AmsterdamRijnkanaal, zal een stand ingericht worden, die op populaire wjjze het publiek laat zien hoe de atoomenergie in dienst gesteld wordt ter bestrijding van de kanker. De baten van deze stand komen geheel ten goede aan het Koningin Wilhelmina Fonds. De heer A Kreuger uit Amsterdam, wiens werk ligt op het terrein der mo derne atoomwetenschap, kent het ge bruik in Amerika, waar de bezoekers aan het atoomcentrum als souvenir een munt hebben ontvangen, die radio-actief gemaakt was. Hierdoor kreeg de heer Kreuger het idee ook het Nederlandse volk op de hoogte te stellen van de mo gelijkheden van atoomsplitsing, nu in dienst gesteld tot heil van de mensheid, speciaal ten opzichte van de kankerbe strijding. Samen met de Nederlandse atoomspecialist prof. Bakker heeft de heer Kreuger dit idee ontwikkeld. Op de Rijntentoonstelling wordt een stand ingericht, die uit laat komen, dat Amsterdam in Nederland het centrum van wetenschap is op het gebied van kernphysica. In de stand staat opgesteld een model van de Nederlands-Noorse kernreactor uit Kjeller bij Oslo. Aan wezig is ook een model van het Amster damse cyclotron. Door middel van een radio-actieve bron zullen muntstukken radio-actief gemaakt worden, die aan de tentoonstel lingbezoekers verkocht worden. De op brengst hiervan komt geheel ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds. Tevens zal het publiek door middel van de Geiger Müller-Teller ter plaatse de radio-activiteit kunnen vaststellen en controleren. Medewerkenden aan deze stand zijn prof. dr. C. J. Bakker, prof. dr. A. Sizoo, het Kernphysisch Instituut Amsterdam, de Vrije Universiteit Am sterdam, het Anthonie van Leeuwen hoekhuis Amsterdam en de N.V. Philips. Op deze stand krijgt het Nederlandse volk dus een duidelijk beeld van de ont wikkeling der atoomenergie, die ook voor de kankerbestrijding vele belangrijke resultaten oplevert. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Richard Casey, heeft medegedeeld, dat een groep personen met een aan Australiërs toebehorende sloep vergeefs gepoogd heeft een radio installatie in handen van een „Indone sische opstandige beweging" te spelen. De onderneming stond zonder twijfel in verband met de Zuid-Molukse beweging. De voornaamste personen van de groep zijn Johannes Thiessen en Pietei Lokollo. Deze kwamen onlangs naar Australië en huurden in Darwin de sloep. In totaal waren zeven personen aan boord, toen de sloep op 30 Januari vertrok. Het schip ankerde 15 Februari ter hoogte van het eiland Misool (Ne derlands gebied) bij de Westpunt van Nieuw-Guinea en bleef daar vier dagen. Nederlandse militairen en politie en voorts een Nederlands korvet begaven zich naar de sloep. De groep werd gead viseerd Misool direct te verlaten. 9 Fe bruari vertrok de sloep en 14 Februari, na een deel van de reis onder escorte van het korvet te hebben afgelegd kwam zij in Darwin aan. Advertentie WASHINGTON, 20 Maart De We reldbank heeft bekend gemaakt, dat zij aan de K.L.M. een lening heeft ver strekt, groot 7 millioen dollar a 4% pet., voor de aankoop in de V.S. van 23 nieu we vliegtuigen, waaronder 9 Constella tions „Lockheed", 7 Douglas D.C.-6 en 6 Convairs-340, en onderdelen. De lening wordt gegarandeerd door de Nederlandse regering en heeft een looptijd van 6V, jaar. Chase National Bank financiert de helft van de lening; dit is de eerste maal dat een particuliere bank aan een lening van de Wereld bank deelneemt. In het totaal zou de vernieuwing van de luchtvloot der K.L.M. 33 millioen dollar vergen. De K.L.M. hoopt met deze uitbreiding aan de toekomstige groei van het luchtverkeer het hoofd te kunnen bieden. Bovendien zal de mij beter aan de concurrentie het hoofd kunnen bieden De Nederlandse vertaling door Gabriël Smit is verschenen bij de UITGEVERIJ HET SPECTRUM Nu was hij nog te jong om er over te beschreef hij als schapenwol of makereei- denken en hij moest met andere dingen wolken, al naar hun variatie. Wanneer bezig zijn. hij op deze wijze de wolken onderschei- Sindsdien dacht Pierre nog vaak na ^en bad, vertelde hij Pierre wat ze voor over hetgeen zijn moeder hem had ver- spelden en welk weer te verwachten teld,, maar hij was nog te klein om te vleA- Later wist Pierre zich deze lessen vermoeden welk probleem hij aansneed abijd nog te herinneren en hij beschouw en welke moeilijkheden later door het ze a's een gedenksteen voor zijn va- ontwaken der hartstochten zouden wor- der Advertentie ®it morgens „kiplekker" <i„ alt bed springen. V 'igeij® ™°et uw lever een liter gal In uo, nden d°en stromen, anders ver- stom "oedsel niet het bederft U raakt humeurig en loom. Neem CARTER S LEVERPIL- Sj? spHa„?I? die hter gal op te wekken en hit- tvii»«ertng eD Stoelgang op natuur- ttijdel te regelen. Een plantaardig zacht •hen ""overtroffen om de gal te doen gal Carter'e Leverpilletjea. den veroorzaakt. 's Avonds nam zijn vader hem nree op een wandeling naar de rivier. De zon ging prachtig onder. Hij had al weer vergeten wat hem gekweld had en sa men met zijn vader bewonderde hij de wisselende kleuren aan de hemel. Jean Baptiste had even goede ogen als zijn zoon, want hy was een buitenman en hij had vroeger altijd terdege op de wolken gelet omdat ze voor hem de boden wa ren van droog weer of regen, vorst of sneeuw. Zelfs in de stad keek hij nog voortdurend naar de lucht en door velen werd hij beschouwd als een onfeilbare weerprofeet. 's Avonds ging hij aan de achterdeur staan, keek even naar de lucht en snoof de wind. Dan kwam hij de keuken in en zei gewoonlijk tegen zijn vrouw: „Morgen krijgen we regen", of „het zal voorlopig droog blijven." Pierre had deze wetenschap van zijn vader altijd bewonderd en hem al een paar keer gevraagd hoe hij toch wist hoe het weer morgen zou zijn. Daarom nam Jean Baptiste voor gewoonte het Maar het probleem van de bruiloft was nog lang niet afgedaan. Etienne praatte nooit veel en Pierre verwonder de zich daarom zoveel te meer over de aantrekkingskracht, die meisjes voor zijn broer hadden en deze omstandigheid bespoedigde zijn ontwikkeling in dit opzicht. Hij was menselijk genoeg om vooral nieuwsgierig te zijn naar iets waarvoor zijn moeder hem zo uitdrukke lijk gewaarschuwd had. Langzamerhand vormde zich dan ook in zijn hoofd het begrip, dat kinderen het resultaat van een huwelijk waren en niet alleen ge schenken van de hemel. De ooievaar was in de Frans-Canadese sprookjeswe reld onbekend. Wanneer een kind ge boren was, vertelde men aan de andere kinderen: „De Indianen zijn daar vannacht in huis geweest". De kinderen kenden Indianen alleen van horen-zeggen en uit schoolboeken. Zij stelden zich deze wezens voor als donker gekleurde mannen, die 's nachts door de straten van de stad slopen en kind gedurende die avondwandelingen dan kleine kinderen op de stoepen leg- op de verschillende soorten van wolken te wijzen. Hij wist de wetenschappelijke namen niet. maar hij beschreef ze als veren of bollen wol, waarmee hij stratus en cumulus bedoelde. De cirrus-wolken den. Het kwam niet in hen op zich af te vragen hoe die kleine kinderen in leven kwamen. Zij hadden genoeg an dere dingen om aan te denken; hun leven was gedurende die eerste jaren een zo overstelpend feest voor ogen, oren en neuzen, dat zij het nauwe lijks verwerken konden. Gedurende de wintermaanden verwonderde Pierre zich wel eens over de wind, die vreemde ge luiden maakte als hij om de hoeken van de huizen blies en hij vroeg zichzelf dan af waar de Indianen nu met hun kleine kinderen heen zouden gaan. 's Zomers maakten zij niet zoveel lawaai. Hij dacht over die dingen dan nog even na wan neer zijn ouders over een pas geboren baby spraken, maar dan was er iets dat hem afleidde totdat hij opnieuw over kleine kinderen en Indianen hoorde spreken. Een week na de bruiloft had hij zich .veer in de gunst van de onderwijzeres hersteld door enkele goede beurten bij het opzeggen van zijn les en door enkele goede aantekeningen bij zijn huiswerk. Toen Jacques Dulhut en zijn jonge vrouw terugkwamen van hun huwelijksreis en de Delussons een be zoek brachten, was Pierre wel weer even verbaasd. Maar Anne had kandij voor de kinderen meegebracht en schuchter pakte hij een stukje aan, ter wijl hij dacht dat het heerlijk moest zijn om getrouwd te wezen en kandij weg te kunnen geven. Later zou hij hetzelfde doen, tenminste wanneer hij genoeg voor zichzelf had. Pierre hield, evenals zijn vader, veel,van zoet, nog meer zelfs dan de meeste kinderen. Cécile had met haar man over Pierre's vragen gepraat en zij had zijn raad ge zocht. Toen zij trouwde wist zij nog niets van dergelijke dingen af en dacht, dat dit bij alle anderen ook het geval was. Zou zij de oudere kinderen in dit op zicht wijzer maken? Jean Baptiste wist zelf niet wat hij zeggen zou. Ook hij was volkomen onkundig getrouwd en het was allemaal gelukkig verlopen. Hij had nooit ergens zorgen over gehad. De laatste tijd had Etienne wel eens enkele opmerkingen gemaakt, waaruit bleek dat zijn oudste zoon min of meer op de hoogte was van de moeilijkheden, die tussen beide geslachten konden rijzen. (Wordt vervolgd). (Van onze correspondent) Tijdens een zitting, waarvoor zeer veel belangstelling bestond, heeft de officier van Justitie bij de Bredase rechtbank, mr. Temmink, tegen de verdachte J. H. uit Zierikzee Donderdag wegens moord tien jaar gevangenisstraf en daarna ter beschikkingstelling van de regering ge- eist. De verdediger, mr. Van Ginneken, kwam na zijn pleidooi tot het verzoek: vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. De vrouw wordt ervan verdacht 26 Augustus 1946 de tachtigjarige Zeeuwse boer Keesje Scheurs, die toendertijd in Bergen op Zoom woonde, door een slag met een gummistok in de nek van het leven te hebben beroofd. In Maart 1951 werd het misdrijf pas opgehelderd, toen uit een beerput achter het huis, dat door de vrouw was bewoond zU was in middels naar Zierikzee verhuisd de stoffelijke resten van Scheurs werden opgevist. De tenlastelegging was lang. Primair sprak deze van kalm beraad en rustig overleg en het doden van de oude Scheurs door een slag met een gummi stok op het hoofd. Het lijk zou daarna in de kast zijn gelegd en later in een gedeeltelijk gevulde ondergrondse beer put zijn geworpen. Voorts was diefstal ten laste gelegd van een horloge met ketting en distributiebescheiden en ten slotte het opzettelijk verbergen en weg maken van het lijk. Twintig getuigen had de officier ge dagvaard, onder wie de gqtuige-deskun- dige dr. Hulst uit Leiden, die als altijd in jacquet verscheen en met zijn jaren lange ervaring de details van zijn on derzoek van het stoffelijk overschot toelichtte. Uit het getuigenverhoor bleek, dat Keesje Scheurs verschillende keren bij de verdachte aan huis was geweest. Uit Zeeland geëvacueerd, verbleef hij in het Sint Catharina-gesticht. waar hij als een nette man bekend stond Om voor hem kleren te kopen had de oude Scheurs aan de verdachte honderd gulden gege ven. Er werden nooit kleren gekocht. Verdachte eigende zich dit geld toe en daarover kwam de oude Scheurs klagen. Dit gebeurde op 26 Augustus 1946. Tij dens dit bezoek zou de verdachte de oude man hebben doodgeslagen, het lijk in een kast hebben gelegd, om het drie dagen later in de beerput te gooien. Twee rechercheurs van de Bergen op Zoomse politie kwamen dit alles beves tigen. Tegenover de politie en de rechter commissaris alsmede de psychiater, dr. Janssens. had de verdachte in eerste in- Het Amsterdamse Concertgebouwor kest zal op 27 Maart een concert geven in het Palais des Sports, te Parijs dat voor deze gelegenheid speciaal zal zyn ingericht om 11.000 mensen te kunnen bevatten. Het orkest zal het volgende program ten gehore brengen: Ouverture Coriolan van Beethoven, de vierde symphonie van Schubert, ouverture en ballet uit Rosamunde van Schubert en Julia van Tsjaikoiski. stantie een volledige bekentenis afge legd. Voor de officier kwam zij echter van deze bekentenis terug. Zij wierp de schuld van de moord op haar overleden man, de wachtmeester der Rijkspolitie Goense. Deze stierf plotseling, vijf we ken na de moord Een dochtertje van de verdachte stierf ook plotseling. Beide lijken zijn nog opgegraven, maar de des kundige dr. Hulst had niets gevonden, dat op moord wees Volgens de vrouw zou haar man met de gummistok hebben geslagen De middagzitting begon met een vreedzaam duel tussen de psychiaters dr. Janssens en dr. Sinnighe; de laatste was uitgenodigd door de verdediger. Dr. Janssens meende, dat de vrouw, ook als geen bewijs geleverd wordt, ter beschik king dient te worden gesteld. Dr. Sin nighe was deze mening niet toegedaan. Beide psychiaters verklaarden, dat de vrouw hysterisch is. Tenslotte werd de uitspraak bepaald op 3 April. Vannacht om half twee is in zyn woning te Enschede overleden de heer Klaas de Rook, oprichter en meerdere jaren dirigent van het Twents, thans Overijssels Phil harmonisch Orkest. Gisteren ben ik in Volen- dam geweest. Niet uit touristische overwegingen, maar gewoon om er een heeldje weg te halen. Een beeldje van de H. Liduina, 1.20 m. hoog en met een gewicht van ongeveer 300 kg. Het zal u niet ganse lijk duidelijk zijn, maar u moet dan weten dat mijn vriend beeldhouwer is, dat hij de schepper is van bovengenoemd meesterwerkje, dat hij mee gaat doen aan een expo sitie in de hoofdstad en dat hij Kortom, de H. Liduina moest ver voerd worden van Volendam naar Amsterdam. Mijn vriend had behalve mij, een bevriende collega en een zes-persoons auto gehuurd voor de expeditie. Het had veel weg van een ontvoering toen wij in Volendam aan het werk gin gen, alhoewel alles van te voren was afgesproken. De school, waar het beeld was geposteerd, bleek gesloten. Toen mijn vriend ergens de sleutel had opgehaald, drongen wij gedrieë- lijk behoedzaam het gebouw binnen, lichtten in een halfduistere gang de heilige van haar voetstuk en droe gen haar. de man 100 kg., naar het gereedstaande vervoermiddel. Nou ja, ik hoef u nauwelijks te vertellen dat ik onderweg wij hadden ongeveer 150 m. af te leggen verscheidene malen op het punt stond mijn handen weg te trekken omdat er iets in mijn rug knakte en dat alleen mijn liefde voor de kunst en mijn weerzin tegen vandalisme mij daarvan weerhielden. Bovendien had mijn vriend destijds maanden aan dat beeldje gehakt, zo als u zult begrijpen. En al dat werk mag je nou eenmaal niet met één slag ongedaan maken. Enfin, wij het beeld zo in de auto geschoven dat het nergens op de ver keerde plaats steunde. En een van ons sloeg op de terugweg liefderijk zijn arm om de 300 kg. steen, ten einde alle onheil te voorkomen. Toen wij na afloop van de expeditie in een café zaten bij te komen, vroeg mijn vriend argeloos: „Hoe vind je dat beeldje eigenlijk?" „Prachtig", zei ik. en veegde geest driftig het laatste restantje gruis uit mijn ogen. In verband met de omstandigheid, dat de effectenkoerslijst 1952 pas op 25 Maart 1952 zal verschijnen, kon de in zending van de aangiftebiljetten in komstenbelasting en vermogensbelas ting, die in de eerste helft van deze maand zijn uitgereikt, door de belas tingplichtigen, tot wier vermogen ef fecten behoren, niet dadelijk ter hand worden genomen. De minister van Financiën heeft hier in aanleiding gevonden te bepalen, dat aan de belastingplichtigen niet vóór 1 Mei 1952 een waarschuwing zal wor den gezonden, zodat zy nog tydig zyn, indien zy het aangiftebiljet 29 April a.s. indienen. Op initiatief van de Katholieke Bond van Kolenhandelaren ,,St. Theobald" is thans een spaarsysteem in het leven geroepen, dat het mogelijk maakt op eenvoudige en practische wijze het voor de winterbrandstof benodigde geld bij een te sparen zonder dat daardoor de klant gaat delen in het bedrijfsrisico. Het systeem is in samenwerking van de Federatie van Kolenhandelaren en dc Rijkspostspaarbank tot stand geko men, Het heeft een landelijk karakter en treedt 31 Maart in werking. Het komt hierop neer, dat de Rijks postspaarbank kolenspaarkaarten heeft doen vervaardigen, die door de georganiseerde kolenhandelaren aan hun klanten worden uitgereikt. De kaart wordt voorzien van de namen van de spaarder en van de kolenhan delaar. Op elke kaart is plaats voor twintig spaarzegels van een gulden of van twee gulden vijftig. Op een kaart mogen slechts zegels van een waarde worden gebruikt. Deze spaar zegels zijn te koop op de post- en hulppostkantoren en bij de kolenhan delaren. Het ligt in de bedoeling, dat de handelaren bij hun „spaarklanten" geregeld deze zegels te koop zullen aanbieden om te bevorderen, dat men ook werkelijk spaart. De geheel of gedeeltelijk volgeplakte kaart kan bij elke georganiseerde kolenhande laar als betaling voor brandstof wor den afgegeven. Men hoopt op deze manier te berei ken, dat zowel het kopen van de kolen meer over het gehele jaar verspreid zal geschieden, alsook dat men door ge leidelijk sparen niet by het ingaan van het koude seizoen opeens voor al te grote uitgaven komt te staan. Waar de prijs van de kolen sinds de oorlog on geveer vervijfvoudigd is. brengt de be taling vaak moeilijkheden mee. Maar de handelaar, die eveneens met deze hoge pryzen te kampen heeft, is wel genoodzaakt uitsluitend a contant te verkopen om niet zelf in liquiditeits moeilijkheden te raken. Men hoopt, dat ook werkgevers en sociale diensten eventuele kolenvoor- schotten in de toekomst in de vorm van kolenspaarzegels zullen gaan geven. Dit soort spaarsysteem, dat in het ver leden op diverse plaatsen reeds op klei nere schaal is toegepast, bleek zeker in een behoefte te voorzien. Men verwacht dan ook dat nu deze kolenspaaractie een landelijk karakter krijgt, velen er ge bruik van zullen maken. De kolenhan delaren dringen er tevens op aan, dat degenen, die gelegenheid hebben om zexf kolen op te slaan, ook reeds in het voor jaar en in de zomer kolen zullen aan schaffen. In verband met de import is het namelijk noodzakelijk, dat de ko lenhandel maandelijks bepaalde hoe veelheden afneemt. Zowel met het oog op de beschikbare opslagruimte als op de financiering is daarom medewerking van het publiek dringend gewenst. Donderdagavond elf uur is de 37-ja- rige Italiaanse matroos Giuseppe Amoré aan boord van het Italiaanse stoom schip „Spiga". liggende in de buitenha ven by de Hoogovens, tijdens het los sen van de lading elf meter diep in het ruim gevallen. Met vermoedelijk een schedelbasisfractuur en inwendige kneuzingen is de man tinr het Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk overge bracht. Vanmorgen was het levensge vaar nog niet geweken. De Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht, Z. H. Exc. Mgr. Dr. B. .J. Alfrink, zal in de komende week alleen na afspraak audiëntie verlenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 25 en Woensdag 26 Maart geen audiëntie verlenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3