Van GIPS tot BRONS een Haarlemse gieterij Merkwaardige ontmoeting in chaos van armen en benen Keukenhof wordt instelling van gehele bloembollenvak DE WEEK IN STAD EN STREEK E Liederenrecital van Jo Vincent W Taxi? 18000 DIOCESAAN LEIDSTER Klein bedrijf, géén industriemaar bekend tot ver over de landsgrenzen Propagandistische waarde van groot belang Indonesische dans- en theaterkunst „De Hartekamp verkocht ZATERDAG 22 MAART 1952 Op bezoek bij Binder Verkooplokaal Notarishuis INBOEDELVEILING 8/9 APRIL LIEFDADIGHEIDS MODESHOW BRENGT DE LENTE IN „DREEFZICHT" K.A.V. Kring Centrum Burgerlijke Stand Geven de toon*san GTCouvreur&Fils Raden Mas Jodjana voor „Geloof en Wetenschap" 16-jarige arbeider bekneld Pluimveevereniging „Haerlem" CHAMPAGNE HEEMSTEDE Schooltournooi Zondagsdiensten ZANDVOORi Bezinningsavond K.A.B. Aanbesteding l! a"°sehouc,en SANTPOORT Zondagsdienst Voor Muzen Forum Beurs van New YoH* 771? Hel Bestuur van het Diocesaan Vrou welijk Jeugdzorg- en Gezinswerk in hei bisdom Haarlem roept op sollicitanten voor i- 1 TI7 eken achtereen heeft de trouwe lezer op deze plaats een reportage kunnen yy aantreffen van een of andere industrie, welke voor Haarlem in het bijzon der en dikwijls'voor Nederland in het algemeen van bijzonder grote bete kenis is. De onderwerpen, die aan de orde kwamen, betroffen alle mogelijke branches in het bedrijfsleven en steeds mocht weer blijken, hoe Haarlem als de stad aan het Spaarne niet alleen als woonplaats fungeert, maar wel degelijk grote mogelijkheden aan de industrie biedt. Ook deze week zijn wij er op uit getrokken, maar ditmaal valt het ons moei lijk ze spreken van een industrie in de gebruikelijke zin van het woord. Een bedrijf toch als een bronsgieterij staat op een zeker artistiek peil en zonder al de andere bedrijven ook maar enigszins te kort te willen doen mag hier vastge steld worden, dat in een bronsgieterij, waaraan de bekwaamste beeldhouwers hun werken toevertrouwen, het riiveau hoger ligt dan in de normale verbruiks- i ndustrte. U hebt het al begrepen. De brons gieterij van de heer Binder hebben wij voor deze week uitgezocht om daar het zoeklicht op te werpen. Het is misschien niet juist uitgedrukt, want eer» zoek licht veronderstelt altijd een persoon of zaak, die in het donker gehuld is of waarmede de buitenwereld niet be kend is. Niets is echter minder waar, want de naam Binder heeft niet alleen in Haarlem en omgeving, maar ook en vooral in heel het land en tot ver over onze landsgrenzen een uitstekende en opvallende klank. En daar zeggen wij niets te veel mee. De heer Binder mag er zich tenminste op beroemen, dat hij zo niet de enige, dan toch de meest vooraanstaande oronsgieter is in ons land. Alleen is hij er het typ» niet naar om met grote woorden te werken en nog minder om zich meer dan gewenst is op de voorgrond te plaatsen. Als ge een middag bij hem doorbrengt en hij zo mompelend de leek een techni sche uiteenzetting geeft van zijn werk methodes daarbij geassisteerd door zijn echtgenote, die met nadruk als verklarende tekst fungeert dan gaat dat allemaal even simpel, bijna van zelfsprekend, maar hij is er zich van bewust, dat de bezoeker moeite heelt om heel dat procédé te volgen en te begrijpen. Intussen moeten wij bekennen, dat het bezoek aan het bedrijf van de heer Binder voor ons toch het meest verras sende was. Het is op zich al aantrek kelijk op zoek te gaan naar zijn domein. Want sedert een jaar is hij uit- Overveen vertrokken en heeft hij zich gevestigd aan de Nieuwe Weg. die tot op heden toch nog gerekend moet worden tot de verlatenheid in Haarlems omgeving. Zo om en nabij de geprojecteerde Schipholweg ligt de Nieuwe Weg tus sen het weiland en als ge niet secuur de huisnummers in het oog houdt, dan zoudt ge er zo voorbijtrekken. Pas als ge het erf opgetrokken zijt en er zeker van geworden bent beslist niet met een boerderij te doen te hebben, durft ge het te wagen een grote stenen loods binnen te gaan, waar de heer Binder met zijn mensen dat merkwaardige vak van bronsgieter uitoefent. Dan moet ge het eigenlijk ook zo treffen als wij. na melijk, dat de heer Binder bezoek heeft en dat u daardoor de tijd wordt gelaten Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdrjkstraat b. d. Zijl weg HAARLEM Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst om vrijelijk rond te neuzen en u te verwonderen over de chaos, die ge daar aantreft. Men versta ons goed. Die chaos schijnt een noodzakelijke voorwaarde te zijn om het bedrijf te laten function- neren en bij ons is zo de gedachte op gekomen, dat de wereld er aldus in den beginne moet hebben uitgezien. Losse armen, en benen liggen daar in broe derlijk gezelschap, een losse rompt ligt zielloos daar tussen en ge moet u niet verwonderen, als ge bijna struikelt over het hoofd van een of andere mytholo gische godheid. Zo is nu eenmaal het vak van de bronsgieter. Hij amputeert zijn modellen met het grootste gemak, moet ons inziens wel een behoorlijke anatomische kennis bezitten om op zo'n voortreffelijke wijze het menselijke li- chaam-in-gips in verschillende brokken te ontleden en de leek vraagt zich af, hoe uit deze mengeling van gips en li chaamsdelen het monument te voor schijn moet komen, dat straks met zo veel glorie zal worden onthuld. De heer Binder maakt er zich niet zo druk om, hij laat dat althans niet blijken. Zijn mensen leveren ieder hun aandeel en langzaam maar zeker krijgt het werk die vorm. welke de beeldhouwer er in zijn gipsmodel aan heeft gegeven. Laten wij ons er aan wagen om in grote trekken weer te geven, hoe de heer Binder te werk gaat. Hij ontvangt het gipsmodel van de beeldhouwer met opdracht het in brons te gieten. Om het model wordt vormzand (Brus- «sels aarde) aangebracht in ijzeren vormkasten. die precies op elkaar pas sen. Het vormzand wordt gedroogd en zo ontstaat een negatief van het te gie ten beeld in het gedroogde zand. Nu zou het natuurlijk eenvoudig zijn om dat negatief vol te gieten met brons, maar dan zou het beeld volkomen mas sief zijn, waardoor het een abnormaal gewicht zou krijgen en moeilijk ver voerbaar zou worden. Daarom beschikt de gieter over een bijzondere techniek, waardoor het hem mogelijk wordt via een ijzeren geraamte het negatief van binnen te voorzien van een „wand", die enige ruimte vrijlaat tussen de bin nenzijde van het negatief en de „vul ling". Bij het gieten loopt dan de over gebleven ruimte vol (het gieten ge schiedt bij een temperatuur van 900 tot 1100 gr. Celsius), waarna het vormzand er af geciseleerd kan worden. Die bewerking ineens kan uiteraard alleen maar geschieden bij kleine beel den, plaquettes enz. Grote monumenten worden in gedeelten gegoten, waarna de verschillende delen onzichtbaar aan elkaar worden gelast. Wij hebben deze technische uiteen zetting zeer beknopt gehouden; wie er een juist begrip van zou willen krijgen, zou de gehele gang van gipsen model tot bronzen monument zelf moeten zien, waarna hij waarschijnlijk nog tot de conclude moet komen, dat het hem soms toch te hoog gaat. Momenteel heeft de heer Binder nog verschillende grote stukken onder han- Het bestuur van de Stichting Kinder bewaarplaatsen te Haarlem, dat telken- jare een attractie uitdenkt om de kas weer enigszins op peil te brengen, nam ditmaal zijn toevlucht tot een modeshow, die Vrijdagmiddag in Dreefzicht enige honderden dames in verrukking bracht Alle bezoeksters ontvingen bij haar bin nenkomen een corsage en op de tafeltjes geurden fleurige voorjaarsbloemen. De presidente, mevrouw Nieuwenhuis, sprak een welkomstwoord en hoopte dat deze eerste dag van de lente 1952 velen in een feestelijke stemming zou brengen. Daar knoopte de ladyspeaker, de actrice Enny MolsDe Leeuw, aan vast door er op te wijzen, dat de zon in de twee crèches moet blijven schijnen. In Noord vinden 600 kinderen alle verzorging en daar wordt het sociale werk zodanig beoefend, dat de vorige week een deputatie Ant werpenaren een kijkje is komen nemen. Het geduld van de dames stelde zij niet lang op de proef, want na dit propagan distisch woord, dat later vele donatrices opleverde, toonden de eerste charman te mannequins al de nieuwe mode, waar bij mevrouw Mols in welaandoend Ne derlands uitleg gaf. Het is alles show wat de klok de laat ste weken slaat. De dames zullen onder hand wel weten wat er te koop is, maar de kunst blijft om een juiste combinatie te maken van japon en/of mantel, hoed, handschoenen, bijoux en zelfs kapsel. Verschillende Haarlemse zaken werkten daartoe samen, waardoor zowel het za kelijke als het charitatieve het volle pond kregen. Deze show had een bijzon der kunstzinnig karakter en mag op één lijn gesteld worden met die der voor aanstaande zaken in Amsterdam, wat ook betekent, dat de genoemde prijzen gro tendeels boven het gemiddelde te rang schikken zijn. Bij de wandeljurkjes, de mantelpakjes en voorjaarsjassen vielen vooral op de Italiaanse tweeds, een dubbel geweven mantelpakje met opgevulde heupen, met corsage, hoed en handschoenen als ge waagde. maar zeer smaakvolle eenheid; een. gesigneerde Franse jurk van Zwit serse katoen, getiteld „Hanengevecht", de katoen geweven linnen jurk met Picasso- motieven bedrukt. Veel bijval kreeg een grijze linnen japon met borduursel van wol, waarbij de mannequin een Bor deaux-rood hoedje droeg en dito hand schoenen. Of was men nog meer ver rukt over een pakje van nog geen half pond. met, volgens de mode, bijoux op de schouder? Terecht concludeerden vele i bezoeksters, dat bij een zwart rokje ontelbare combinaties te vinden zijn. Ook strand-ensemolès werden getoond, waaronder het halve cocktail-halve strandcomplet. vVist u dat het ."T-5-fen van een „vruchtenketting" om de hals uw smaak 1952 verraadt? Cocktail-creaties en weelderige, maar ook kostbare avondjaponnen ontlokten na de pauze bewondering. De bruid zeer decent voorafgegaan door een bruidsmeisje en jonkertje, besloot de show. Dat het kiezen van een hoedje een zaak van gewicht is en de „dame" kan maken werd wel heel bijzonder geac centueerd. Er waren zelfs exemplaren, die op twee geheel verschillende manie ren te dragen zijn. Gewaagd maar zeer artistiek was het witte hoedje met grote rode bloemen, waarover een groene voile; het werd gedragen bij een zwarte robe waarbij groene handschoenen geko zen waren. Als extra attractie werd een demonstratie gegeven van modern kap sel. In een kwartier tijds passeerden er 14 de revue, waarvan het kapje met levende bloemen meer in de smaak viel dan dat met vergulde mosselen-schelpen. Ook de vlinder van haar ontlokte een applaus. En tenslotte: dames, die grijze vlokjes haar uit de zwarte dos trachten te verjagen, weet, dat hier en daar een wolkje van zilver- of goudpoeder een noviteit is. En zo was iedereen tevreden, het meest ongetwijfeld het bestuur der Stichting Kinderbewaarplaatsen. Daar ging het ook om. den. Wij noemen slechts een groot ver- zetsmonument voor Vlissing'en, een mo nument ook voor Maastricht, een groep, die uit zes beelden van drie meter en uit twee beelden van twee meter be staat. Verder gaat er nog alle moge lijk „kleingoed" onder zijn handen door en hij zou met geen mogelijkheid kun nen zeggen, wat hij per jaar zoal moet afleveren. Uit een en ander zal het wel duidelijk zijn geworden, dat de heer Binder een zeer gespecialiseerd vak beoefent. En het antwoord op onze vraag, hoe hij daartoe, is gekomen: „Dat is een kwestie van roeping" spreekt in dezen reeds boekdelen. Hij heeft er een gedegen studie voor moe ten maken, doorliep een kunstacademie en werkt nu al meer dan vijftig jaren als bronsgieter, waarvan twee en dertig jaar in Nederland. Het is weer een genoegen apart in de gezellige huiskamer van de heer Binder de talloze foto's te bekijken, die genomen zijn van door hem gegoten monumenten. Wij noemen bijv. het grote Willibrordusmonument in Utrecht, dat van Sint Maarten, even eens in de Domstad, de deuren van het Koninklijk Paleis op de Dam, het Moerdijkmonument en dat op de Af sluitdijk, het monument in Den Hout en niet te vergeten de grote regerings- klok, die vervaardigd werd voor de wereldtentoonstelling in New York. Deze (lui) klok was versierd met niet minder dan 350 figuren, die alle zich konden bewegen en die prominente fi guren uit die dagen (o.w. dr. Colijn) voorstelden. Een geweldig werk, waar mede Nederland destijds bijzonder veel eer inlegde. V zult het wel begrepen hebben, dat wjj geen spijt hebben gehad het bedrijf van de heer Binder bezocht te hebben. Het is voor ons een prettige onderbre king geweest in die lange rij van an dere industrieën, die financieel voor Haarlem wellicht meer betekenis heb ben en waaraan wij de komende weken weer onze aandacht zullen schenken. De naam van de heer Binder, verbon den aan Haarlem, spreekt in deze en vooral cultureel echter ook een woord je mee. De K. A. V. kring Centrum nodigt haar leden uit voor een bijeenkomst op Dinsdag 25 Maart, des avonds 8 uur in het K.A.J.-gebouw Prinsen Bolwerk. De bekende radiospreekster mevr. Clarenbeek—'van Klaveren bespreekt het onderwerp „De moeilijkste aller ta ken, de opvoeding". Tevens is deze dag bid- en boetedag voor de gehele katholieke vrouwenbeweging. U wordt uitgenodigd deze dag een bezoek te brengen in de Mariakapel in de Jans- straat. GEBOREN: A. SteringaKinderman, z; N. RemptSteenken. d; A. M. Fran sen—Stoel, d; A. J. M. van Vlijmen— Oppers, d. OVERLEDEN: F. Lijnbach, 64 j., Maerten van Heemskerkstraat. Advertentie xefrife dirigent BIOSCOPEN: Rembrandt: Annie get your gun, a. 1., 2 en 4.15 uur; Snip en Snap-revue, 8 uur. Palace: Paradijsvogel, 18 j., 2, 4.15, 7 en 915 uur. Luxor: De rivier, a. 1., 2, 7 en 9.15 uur. City: Bittere rijst, str. volw., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Frtihling auf dem Eis, a. 1., 2.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: De karavaan der verdoemden en Gezwo ren kameraden, 14 j., 2.30, 7 en 9.15. Minerva: David en Bathsheba, 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur; Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 22 Maart Stadsschouwburg: Haagse Comedie met „Victor", 8 uur. Vishal: Tentoonstelling ,,De Noordzee", geopend 101, 1417 en 1922 uur. Zondag 23 Maart Stadsschouwburg: Haagse Comedie met „Bloedbruiloft", 8 uur. Vishal: Tentoonstelling ,,De Noordzee", geopend 1018 en 1922 uur. Paterskerk: Orgelconcert Albert de Klerk, 7 uur. Maandag 24 Maart Stadsschouwburg: Nederlandse Comedie met „De bruiloft van Figaro" 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Kunsthandel Leffelaar: Illustratieve te keningen van Viep Westendorp; tekenin gen van C. H. van Huijzen; karakteristie ke poppen van Dirk Overbosch. Geopend op werkdagen van 1017 uür (tot en met 4 April). Huis Van Looy: Werkstukken, hand werken en handenarbeid, foto's en teke ningen in het kader van het Interscholair Jeugdtournooi. Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. Zo.: 14 17 uur. Woensdag- en Zaterdagavond te vens van 19.3022 uur. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse apotheken wordt waargeno-, men door: Th. A. Klinkhamer, Koningin neweg 69, tel. 11596; Grijseels en v. Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. ^IEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. Advertentie Advertentie De Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur zal haar 213de algemene vergadering houden op Maandag 7 April des morgens om half elf it. de tuinzaal van het Concertgebouw. Op deze ver gadering zullen de jaarverslagen wor den uitgebracht. Verder komt in be handeling een voorstel van het hoofd bestuur tot wijziging van het regle ment scheidsgerecht voor de bloembol- lenhandel. Verder staat op de agenda een voorstel het hoofdbestuur te mach tigen om te streven naar het sluiten van een zodanige overeenkomst met de Stichting Keukenhof, dat deze perma nente tentoonstelling onder leiding komt van de vakorganisaties onder na der genoemde voorwaarden. Hoewel de samenwerking tussen de Flora en de Keukenhof in 1953 de bestaande moei lijkheden gedeeltelijk oplost, blijft te gen de Stichting Keukenhof in het kader van het organisatiewezen van het bloemenvak het bezwaar bestaan, dat een dergelijke tentoonstelling wordt georganiseerd en bestuurd door een aantal als particulieren optredende vakgenoten zonder enige binding met de vakorganisaties, aan welke, teneinde versplintering te voorkomen het ten toonstellingswezen zoveel mogelijk dient te worden toevertrouwd. De organisatoren van Keukenhof zijn bereid aan de oplossing mede te wer ken: Een nieuw bestuur van Keuken hof zal dan samengesteld moeten wor den, waarin „Bloembollencultuur" vijf leden en de Bond van Bloembollen handelaren vieleden zal hebben. De gemeente Lisse, die telken jare een doorlopend crediet aan de Stichting Of nu iedereen uiterst voldaan huis waarts is gekeerd na het optreden van Raden Mas Jodjana mogen wij betwijfe len en het zou ons in, ieder geval niet verbazen, als de een of ander de Stads schouwburg wat teleurgesteld heeft ver laten. Die teleurstelling moet dan zeker niet op rekening geschreven worden van het gezelschap, datgisteravond voor de leden van „Geloof en Wetenschap" op trad, maar veeleer aan de enorme af stand die er ligt tussen onze Westerse cultuur en die van het Verre Oosten. En die afstand moet dan niet zozeer geogra fisch gezien worden als wel karakteris tiek, m.a.w., met de beste wil van de wereld kan de westerling zich niet in leven in hét gevoelsleven van de oos terling en daarom zal ook altijd tijdens een voorstelling als gisteravond dat con tact tussen dansers en publiek ontbre ken, dat nu eenmaal een noodzakelijke voorwaarde is om de juiste waardering op te brengen. Intussen konden wij zoals ook reeds bij een vroegere gelegenheid weer vaststellen, dat Raden Mas Jodjana een gevoelig kunstenaar is, die niets zal nalatén om zijn bezoekers de intentie van een dans zo duidelijk mogelijk te maken. Dank zij een bijzonder prettig verklarende tekst is zijn optreden, even als dat van Roensahlaiselan, als het ware een demonstratie geworden van de mo gelijkheden, die het lichaam biedt om klare taal te spreken. De gebaren im mers zijn elementair en vormen gedach ten en emoties tot een zwijgzaam monu ment, dat voor de toeschouwer met veel hoffelijkheid wordt onthuld. En nu is het maar de vraag, of de toeschouwer dat monument in die primitieve gedaan te apprecieert. De dansen van gisteravond droegen bovendien veelal een uitgesproken Ja vaans karakter, waardig, elegant en uiterst sober. Een groot verschil met de Ambonese folkloristische dansen, die le venöiger zijn in uitvoering en begelef ding en dikwijls gemakkelijker aanspre ken. Daar moet echter meteen aan toe worden gevoegd, dat b.v. de Ambonese dansen, die ons in Holland in overvloe dige mate worden voorgeschoteld, soms sterk in de Europese sfeer getrokken zijn en daardoor veel aan oorspronke lijke waarde hebben ingeboet. Raden Mas Jodjana heeft in dezen dan de grote verdienste, dat hij geen enkele concessie doet. Hij werkt zijn dansen af volgens de oerregelen van de rite en wij herinneren slechts aan de Passoc Penan, de droom in de tempel.die hij indrukwekkend voor het voetlicht bracht. De leden van „Geloof en Wetenschap" kregen zo een stijlvolle avond voorgezet, waarvoor velen zich dankbaar toonden. H. I r is alle reden om de functie van portier bij een groot be drijf een hogere betekenis te geven dan die van doodgewoon deurwachter. Al beslist zo'n al of niet geüniformeerde figuur niet over leven en dood, hij beslist toch maar of u het gebouw verder moogt betreden en de man, die u zoekt al of niet zult ontmoeten. Hij weet twee minuten na de melding in zijn loge hoe uw naam precies gespeld wordt, waar u vandaan komt, wat u in het schild voert en of u een kans hebt om uw doel te bereiken. Verneemt hij, dat u ver wacht wordt, dan blijft hij toch waakzaam, want hij heeft al in zijn jonge jaren geleerd, dat de mens van nature vindingrijk en soms sluw is. Meent hij, dat de directie geen interesse heeft, dan is zij af wezig, waarbij hij zelfs voor de schijn de secretaresse opbelt met de vraag: „is meneer al terug?" waarop de juffrouw weet te ant woorden, dat zulks niet het geval is, hoewel ze tegenover hem zit om brieven op te nemen. Wee de man, die binnen komt met „mogge chef, ik wens de direc teur te spreken, meldt me met spoed", of „zo vriend, steek 'n sigaartje op, heeft meneer Dinges vanmorgen 'n goeie bui?" De goe de portier, die zijn vak als een roe ping beschouwt, kent dan zijn plaats en is plotseling een autori teit, waarmede niet te spotten valt. Goed beschouwd is de portier be schermengel van de baas en diens hoger personeel, is éénmanslijf- wacht, is Cerberus met manieren. Bij het bezoeken van Haarlemse industrieën voor onze reportage serie hebben we steeds met een portier te maken. Een krantenman wekt enige twijfel in hem op. Aan de ene kant voelt hij een machtig mens tegenover zich, aan de andere kant een gevaarlijk wezen. Hij be gint dan ook, tacticus, als hij dopr zijn beroep is, met zeer voorko mend en vriendelijk te zijn. Ver neemt hij, dat met de directeur al een afspraak gemaakt is, dan is hij zelfs in staat om te vergeten, dat hij altijd met de mogelijkheid reke- r 'ng moet houden beduveld te worden. „Melden bij de portier" stond bij de ingang van een der fabrieken. Ik kreeg het onweer staanbaar gevoel om dit niet te doen en fluitend door te lopen. Maar geen drie passen was ik van de portiersloge verwijderd of de waker stormde zonder hoed dus met grote kans om verkouden te worden naar buiten om mij met een „hé daar, wat moet dat" in het gareel te brengen. Ik verklaarde de man, dat ik zijn waakzaamheid bij de directie zou roemen tijdens de afgesproken rondgang in de fa briek, maar hij bleef mijn gedrag onbehoorlijk vinden, nam 'n brief je, liet me dit invullen en drukte mij op het hart, dit weer af te ge ven als ik het terrein wilde verla ten. „En als ik het kwijt ben?" vroeg ik de man. Even aarzelde hij, toen werd beslist: „Als u van plan bent het kwijt te raken, komt u er bij voorbaat niet in". Een andere uiterst welwillende deurbewaarder plaatste mij met veel égards en beleefdheden in een spreekkamertje, alwaar ik twee en dertig minuten in retraite moest blijven. En nog weet ik niet wie me die morgen vergeten heeft: de portier, de secretaresse, de telefo niste of de directeur. Goed, praten we niet meer over, ze hebben alle maal excuus gemaakt en de schuld aan een ander gegeven. Portier van Thienen, die deze week met pensioen is gegaan en jarenlang de hoofdingang van „De Spaarnestad" bewaakte, wist wat hij waard was en het publiek wist hem anderzijds naar waarde te schatten. Ik heb hem nooit on vriendelijk of uit z'n humeur mee gemaakt, ook al kon hij zijn voeten hoe langer hoe slechter warm hou den. Hij was even trots op z'n kin deren als op employé's, die hij als jqng maatje had zien komen en nu hele pieten wist. Hij kon in de be groeting „goede morgen directeur" een toon leggen, die tegelijkertijd huiselijk was én een bewijs vorm de, dat de directeur ook werkelijk directeur genoemd mocht worden. Jarenlang heeft hij in zijn later ge moderniseerd giazen nuis aoorge- bracht. Enige tijd zelfs in gezel schap van een miniatuur-pprtiertje met echte pet en glimmende kno pen. Hij bracht echter liever zelf de bezoekers naar het boven gele gen heilige der heiligen. Als hij nu wéér dé trappen bestijgt, komt hij pensioen halen. Hij behoeft zich niet bij de portier te melden, zelfs niet als de nieuwe óók gepension- neerd is, e moeten deze week toch echt nog eoeover „Keu kenhof" praten. Daar barst de rijk gevoede grond door de levensdrift van de '.nllert en mani festeert de natuur zich weer op majesteitelijke wijze Het m.aoie weer heeft de nog stevig ingepakte bloemen extra onrustig gemaakt; ze willen er uit, wat van die haas tige wereld zien en coquetteren tegen die honderdduizenden men sen, die hun schoonheid zullen be wonderen om zelf rijker van in houd. te worden. Nog'n paar weken en het feest is in volle gang. Tussen het trillende leven van de bloemen zal men het onbewogen graniet van modern beeldhouw werk aantreffen. Een noviteit, die zeker de aandacht zal trekken. Nederlandse kunstenaars expose ren hun oeuvre, dat de belangstel ling van binnen- en buitenland verdient. Er is echter heel wat te doen geweest vooraleer de selectie definitief was, voornamelijk door het uitwegen van de begrippen ultra-modern en gekleed of ont kleed. In heel het land kent men het rumoer om het Bevrijdings monument van Stauthamer te Lisse, de zich oprichtende naakte mannenfiguur. Verleden week pas seerdenwij het forse, voortreffe lijke kunstwerk, waarbij ons min der opviel dat het er na alle pro testen nog stond, dan dat het zo treffend is door eenvoud en ex pressie. Maar op de nationale bloe mententoonstelling „Keukenhof" heeft dan een sanering plaats ge vonden. Of iedereen het eens is met de keuze mag nauwelijks veron dersteld worden, maar laat ons met elkander verheugd zijn, dat deze tere kwestie geen revoluties, protestmeetingen en schandalen veroorzaakt heeft. U kent het liedje van het roosje dat zo'n keurig kleedje aan had. De bolbloemen doen er niet voor onder, zodat niemand aanstoot wordt opgedrongen. verschaft, is tér wille van de eenheid bereid van haar bedongen drie be stuurszetels afstand te doen, aoch ver langt, dat althans de burgemeester in het bestuur blijft zolang van dit cre diet .gebruik gemaakt wordt. Dit stand punt wordt aanvaard. Onder het be stuur van de Stichting en door dit be stuur te benoemen zal een commissie van uitvoering werkzaam zijn, die de thans voor Keukenhof verdienste lijke medewerkers zou dienen te be vatten met een zekere aanvulling van vertegenwoordigers van de (Algemene Vereniging. De Stichting Keukenhof verkeert 'n een goede financiële toestand, zodat ook in de toekomst niet voor tekorten behoeft te worden gevreesd. Niettemin zal het juist zijn, dat het samen te stel len bloembollencomité door een garan tiefonds financiële risico's dekt. Door deze nieuwe regeling zou Keukenhof een instelling worden van het gehele georganiseerde bloembollenvak. Keu kenhof is van grote propagandistische waarde voor het vak gebleuen en zal dit ook na de Flora van 1953 blijven. Het hoofdbestuur van de Algemene Vereniging vertrouwt dan ook. dat het voorstel tot samenwerking door de vergadering zal worden goedgekeurd. Op een terrein aan de Harmen Jans- weg staat een installatie voor het lossen van zand en grind, die in werking wordt gebracht door een electrisch gedreven lier. Deze lier werd in een houten keet bediend door een 16-jarige arbeider uit Santpoort. Gistermorgen om elf uur werden de arbeiders in de buurt opge schrikt door een luid geschreeuw, dat uit het gebouwtje kwam. Het bleek dat de 16-jarige jongen met zijn linkerarm tussen de draaitrommel van de lier en de staaldraad bekneld zat. Een arbeider zette direct de motor af en door de staaldraad door te knippen bevrijdde hij de jongeman, wiens arm op twee plaat sen gebroken was. Zijn armspier was eveneens gescheurd. Hij is naar de Mariastichting vervoerd. Men onderzoekt nu of het slachtoffer met de shawl, die hij om de hals droeg, in aanraking is gekomen met de staaldraad. Onder voorzitterschap van de heer A. Valbracht heeft de pluimveevereniging „Haei-lem" haar jaarvergadering gehou den in café-restaurant Brinkmann. Het verslag van het secretariaat ontving de goedkeuring van de vergadering, alsook dat van de penningmeester. Het bleek dat de vereniging er financieel goed voor staat en in dit opzicht de toekomst met vertrouwen tegemoet kan zien. De heren P. de Droog én H. Ketelaar wer den als bestuurder in hun functie her kozen, terwijl in de bestaande vacature werd voorzien door de benoeming van de heer C. J. Dekkers. Het bestuur werd gemachtigd maatregelen, te treffen voor het houden van een grote tentoonstelling in het begin of half December 1952. Nu de pseudo-vogelpest minder van zich doet spreken, bestaat de mogelijkheid dat door de overheid toesteming wordt gegeven voor bedoelde show. Nadat de prijswinnaars van de tentoonstelling te Aalsmeer bekend waren gemaakt en de gewonnen prijzen uitgereikt, werd de heer S. Rode in de gelegenheid gesteld voor het houden van een lezing over de sierduiven. De heer S. Rode, geen onbekende in de nog steeds groeiende sierduiven-lief- hebberij, behandelde ditmaal hoofdzake lijk de kleuren, terwijl hiervoor enkele Branders of Deense Tuimelaars waren medegebracht. Voor de talrijke aanwe zigen een leerzame en prettige avond. GEBR. Si BOER Naar wij vernemen is de buite»' plaats „De Hartekamp" te Heemstede aangekocht door de makelaar J- H. van den Putten te Haarlem In "P* dracht van diens lastgever. De aange kondigde afslag op Maandag a.s. S®4 derhalve niet door. De Broederscholen van Heemstede e® Bennebroek hebben een geslaagd v0 I baltournooi georganiseerd, dat zo 1®°?* zamerhand een traditie gaat worde Vier prijzen kwamen terecht bij Broederschool van Bennebroek, de cobaschool, de St. Josephschool en St. Aloysiusschool. De laatste drie Heemstede. De Zondagsdiensten voor artsen Wo den 23 Maart als volgt waargenomeI Dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763 dr. A. G. Degenaar, Pieter de Hoog" straat 11, tel. 35008. Wijkverpleging: Zuster L'. Dudok va Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Geopende Apotheken: Heemsteeds Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197; Ael denhout Apotheek, Zandvoortselaan 1® tel. 26772. Onder niet geringe belangstellid^ hield de KAB een bezinningsavond t® gelegenheid van het feest van St. Jo seph. De heer v. d. Mey vertoonde een filr» over een reis naar Rome. De pracht grootsheid van de Euwige stad werd® door kapelaan Blom op duidelijke WU» uiteengezet. Ook de korte film van de viering vaf het eeuwfeest der parochie werd z®e op prijs gesteld. n Pater Hildebrand hield hierna ee stijlvolle en verdiepende inleiding °v„ het onderwerp: „Een man van formaa .j Een zeer boeiende verdieping over leven van St. Joseph als Man en Va» van het Heilig Huisgezin. Met een dankwoord aan allen die het welslagen van deze avond ha1 medegewerkt en een oproep tot deel"1 me aan een Buitenfeest in Mei a.s. sl de voorzitter deze zeer leerzame av° t Voor de gemeentebedrijven ie - en voort werd aanbesteed de bouw van reinwaterkelder en filtergebouw bijkomende werken aan het V°r<S-nn. tion te Bentveld. Begroting J'' e(l Hoogste inschrijver Betonbouw Kool Wildeboer te Hoogkerk (Gr.) 1te Laagste inschrijvers firma Berkhout Zand voort f 94.863 en G. v._d. Meu en Zn., Zwartsluis f 90.940. De gunn Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 23®' Santpoort, tel. 8510. Apotheken (ook nachtdienst): Sa» poortse Apotheek. Bloemenóaalsesti'aa weg 145, Santpoort, tel. 8249. Spaarnebabbeladr. De laatste avond in de abonnements serie in het gebouw „Domi" te Over veen, uitgaande van het cultuurcentrum .Muzen Forum" te Bloemendaal werd verzorgd door de sopraan-zangeres Jo Vincent, aan de vleugel begeleid dooi Emmy wan Eden. Steeds weer opnieuw wordt men door de stem van Jo Vincent getrof fen inzake de nobele klank zich deze avond opmerkelijk in de laagte ver bredend, en de grote eenvoud, c^ie van alles uitgaat. Haar voordracht is' inne mend, zonder overdrijving, terwijl de schoon klinkende stem de rest doet. Men kan over een en ander lang of kon praten, feit is. dat deze natuurlijke eenvoud juist in een zangvoordracht, op bijna iedere toehoorder onmisken baar zijn invloed heeft. Dit wil niet zeggen, dat Jo Vincent's zang gespeend is van iedere gekunsteldheid. Maar deze wordt echter zo natuurlijk, zon der dikdoenerij, aangewend en met charme toegepast, dat zij zonder meer door iedereen als geheel normaal ge accepteerd wordt. Jo Vincent zong liederen van Schu bert, en wel een viertal bekenden, waarvan de weergave ,An die Laute" om boven omschreven reden niet na liet indruk te maken. Vijf Zuid-Afri kaanse liederen van Rudolf Mengel berg herbergden mooie momenten, alhoewel de totaal-indruk aan het slot zeker geen grote naklank deed blijven behouden. Van de vier Tschaikowsky- liederen zong Jo Vincent er drie in het Russisch. Het tot slot van deze groep gezongen liefdeslied geschiedde met de nodige muzikale vaart en spanning. De vier liederen uit de kinderkamer van Moussorgsky, eveneens in het Rus sisch gezongen, kenmerkten zich in de uitvoering door oterke muzikale beelöingskracht, waardoor het va» werd van de boeiende originaliteit een Moussorgsky sterk te kunne» L. nieten. Mede door het suggestieve PgIl nospel van Emmy van Eden, wer» prachtige reproductie geschonken deze telkens weer verrassend sC„ta»^ muziek. Tot slot was het de kWh tet> var, één der grootste liedcomp»» j.jn' Hugo Wolf, die ons de vele schak eji gen van het menselijke gevoel®Ljjf' wederom openbaarden. Wolf wijze verandert, misschien on°e f bij iedere tekstdichter. De geefW lX>r schreven en niet minder geest if ,P» tolkte „Mein J Linger Herz" fa»" denkst niit einen Fadchen mich zl.|)ilcj' gen" uit het Italienischer Lied® <j »3 spanden verreweg op deze aV kroon. ee» Langdurig applaus, bioemer.. e\^e^ toespraak door de heer Reling ver bet bestuur van „Muzen Form» JtebK tolkten de dank aan beide k»%enot ressen voor het vele muzikal® dat zij boden. JAN LAAP Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U S. Steel 20/3 48>t& 50ri 73 59 53 s) 1414 78 6344 2» 27)4 41Ï8 82)2 68 '6 52 48 W 39'» 21/3 47)'» 50 Ls 73/8 58% 53)2 1446 6346 20'» 27 U ilr'* 81 66'» 5246 48 39'» Ervaring met werkzaamheden ondei soc. zwakke gezinnen en jeugd vereist Diploma van een der erkende scholen van Maatsch. 'Werk, alsmede acao vorming strekken tot aanbeveling Leeftijd 30—35 jaar. Aanvang der in diensttreding in overleg vast te steue Uitvoerige soil, met gewenst salaris aande Voorzitter van voornoemd Bestuur, Fujsw j Haagweg 139, onder vermelding van na geboortedatum, opleiding, diploma's, erva fc in het jeugdwerk of ander maatsch. w referenties, enz. V T J r Vn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2