OVER DE GROOTHEIDSWAAN maar eens een o-c VOORVOEGRAADSEL Hoge tegenscore het voornaamste perikel in Oranjeteam Wij luisteren naar PAGINA ZATERDAG 22 MAART 1952 Damrubriek Woensdagavond in Olympisch Stadion: Medisch standpunt LandmanVan der Kuil en Alberts debuteren Centrale hockey-training in Olympisch Stadion Nled. ijshockeyers laatste Schaakrubriek DENEMARKEN en KOPENHAGEN. Sportflitsen Sportagenda Probleem No. 1957 van Jac. v. Velzen te Voorburg; voor geoéfenden. Zwart 12 st. op 7, 9, 12, 13, 15, 16, 17, 18. 19, 21, 25, 26. Wit 13 st. op 24, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 37, 41, 42, 43, 44. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot uiterlijk 15 April a.s. aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36.. Heemstede. Oplossing van No. 1949 van de zelfde auteur. Wit speelt naar: 19, 31. 28, 42, 33, 39, 7, 21 en wint. Een heel mooi stukje werk; hoewel de slagwendingen niet vreemd zijn blijft zulk werk toch steeds boeien. Re c t i f i c a t i e. De aandachtige le zer zal vermoedelijk wel bemerkt heb ben, dat het diagram in de vorige ru briek ondersteboven stond. Voor beginners. No. 197 van P. J. Eype ie Haarlem. waardering te vinden bij het uubliek, dat volbracht hij in zijn fantasie. In de dagen dat hij Aksénti Iwénof tot le ven bracht en zeer gevoelig uittekende, zag hij nog in, dat zijn grootheidsdroom ab surd was. op zelfbedrog be rustte en een uiting was van dreigende waanzin. Jaren la ter moest hij de worsteling opgeven, Gogolj raakte ver ward aan de droomzijde van de grens, het duel op de rand van de afgrond der krank zinnigheid liep fataal af, en Vandaag is een dag van buitengewone vreugde! Spanje heeft een ko ning! Hij is gevonden! Die koning ben ik. Pas vandaag heb ik het ontdekt. Ik moet bekennen dat het plotseling als een bliksemflits bij me opkwam. Ik begrijp niei hoe ik ooit heb kunnen denken, en me verbeelden dat ik ti- tulairraad was...." Aldus schreef Aksénti Iwanof in zijn dagboek en dateerde: ..Jaar 2000, 43 April", enige weken voordat hij in een krankzinnigengesticht werd opgenomen wegens groot heidswaan. Hij versneed zijn nieuwe uniform tot een ko ningsmantel, en toen enige gestichtsbroeders hem met een wagen afhaalden en naar een ziekenhuis voor geestes- gestoorden brachten, ver beeldde hij zich dat het een ^Spaanse deputatie was, die hem, koning Ferdinand VIII, naar de troon voerde. Ak sénti Iwanof, een klein Rus sisch ambtenaartje, is een fantasiefiguur van de grote Russische schrijver Nikolaj Gogolj uit een van diens weergaloze Petersburgse ver tellingen Gogolj zelf was een arme kerel, die leefde op de grens van droom en wer kelijkheid. Aksénti Iwanof was hem uit het hart gegre pen. werd geboren met zijn eigen conflict met de maat schappij. Gogolj voelde zich ook groot en belangrijk, maar werd als zodanig niet dooi de mensen geaccepteerd. De voortdurende strijd tegen de zienswijze van de Peters burgse wereld verbrokkelde zijn psyche, die te fragiel was om deze krachttoer te doorstaan. Wat hem in feite niet lukte: erkenning en terug", „ik ben ongeschikt voor dat werk", „laat ik me niet in die situatie wagen, want ik red het nooit", „ik ga liever naar huis, anders krijg ik hooidpijn van al dat ge praat", etc. Onbewust ligt de figuur juist omgekeerd en oüjkt, na diepe peiling van het gevoelsleven, dat deze mensen zich tè goed en lè belangrijk achten voor de hen omringende wereld en daarom menen onbegrepen te zijn wanneer de wereld voor déze ingebeelde grootheid „blind" blijft. De dagelijkse ervaring dat hun „schitteren de" kwaliteiten worden on derschat, berokkent deze mensen zorgen en pijn, maakt hen verbitterd en doet hen niet zelden vluchten in een apathische houding of een lichamelijke ziekte. In zeldzame gevallen wordt de psyche dei-mate verwrongen en verscheurd, dat de groot heidsidee in een onwrikbare waan verkeert. In psychiatri sche inrichtingen komt men ze tegen, die vastgelopen zijn in de innerlijke overtuiging- dat ze professor, koning of Paus zijn, en zioh dienover eenkomstig gedragen. Goed aardige patiënten mits men hun waardigheid onaangetast laat. Dit over de grootheidswaan n.a.v. het boek van Gogolj. Het is niet voor de eerste keer dat ik de literatuur te hulp roep om een Medisch Standpunt te illustreren. De literatuur bevat enorme schatten, waarmede eenieder zich kan verrijken die de moeite wil nemen een boek op te slaan. Sinds 1900 ver schenen er in Nederland 90.000 oorspronkelijke of ver taalde boeken. Afgezien* van Wanneer de Technische en de Keuze-Commissie van de K.N.V.B. Woens dagavond niet alleen hun zin krijgen, maar ook hun voornaamste doel van dit ogenblik bereiken, zal het Nederlands Elftal in de strijd tegen Engeland B op de alleréérste plaats slechts een geringe tegenscore behoeven te noteren. Zo op het oog is dat een tamelijk negatief program; in werkelijkheid echter is die tegenscore een bijna pijnlijke affaire geworden, aangezien het sedert de zomer van 1950 maar éénmaal is voorgekomen, dat het Nederlands Elftal min der dan vier doelpunten tégen kreeg, n.l. in de wedstrijd tegen Noorwegen te Rotterdam, toen het er slechts drie noteerde en dan ook prompt met 32 verloor. Voor het overige heeft het doelpunten tégen geregend; driemaal wees het scoring- bord een 7 in ons nadeel aan, éénmaal een 5 en viermaal een 4; alles bijeen een gemiddelde tegenscore van 5 doelpunten per wedstrijd, die met de beste wil van de wereld geen perspectieven voor de toekomst opende. hem. Maar ja. zet zo'n man nu eens langs de kant! tweemaal heeft men dat geprobeerd. Tweemaal heeft de Neder landse voetbalwereld gesidderd alsof de Hoekse en Kabeljauwse twisten opnieuw waren losgebarsten Dreigbrieven met zwarte handen en van bloed druipende messen er onder ontbraken niet en. nou ja. eigenlijk kón je een speler als deze Fries op voetbalbenen niet langs de kant laten staan. Je kon hem zelfs niet op een plaats laten staan, waar hij bij deze speltrant misschien het best paste of.... ehhet minste kwaad kon doen aan het systeem als buiten speler of middenvoor maar was min of meer genoodzaakt hem op zijn eigen plaats te zetten. Binnenspeler. Maar daar had je dan ook de herrie in de glazen. Het systeem was op de hélling en het hielp niet of Jantje en Pietje erbij deden, wat Abe (in het ka der van het Magische Vierkant) niet deedEnfin, we hebben U dat enkele weken geleden haarfijn uitgelegd, hoe men nu van plan is de zaak op te lossen, of althans wil trachten zulks te doen. De oefenwedstrijd tegen de Bolton Wan derers heeft aan het licht gebracht, dat er in deze methode misschien wel moge lijkheden zitten en dat ook de spelers daarvoor niet ontbraken, maar dat Van Schijndel, die met Terlouw de lengte, as van de verdediging moet vormen én het rustpunt moet zijn van onze aanval, zijn operatiegebied dan nog meer naar ach teren moet verleggen. zo verdoolde een der mach tigste schrijvers in zijn eigen droom. Er zijn twee redenen waar om ik Aksénti .Iwanof en Nikolaj Gogolj aan U voor stelde. In de eerste plaats wilde ik Uw aandacht vra gen voor de onlangs door dr. Aleida G. Schot vertaalde „Petersburgse Vertellingen", vier in getal, waaronder be halve „Uit het dagboek van een krankzinnige'' het be roemde verhaal „De mantel". Op de tweede plaats bestaat er een verband tussen het vaak voorkomende meer- waardigheidsgevoel en de grootheidswaan. Het vorig jaar beschreef ik hoe het meerwaardigheidsgevoel in vele vormen een integreren de rol speelt in het leven van vele mensen. Slechts weinigen beleven dit gevoel bewust. Meestal staat het verdekt op de achtergrond van het psychische leven en komt tot uiting in argumen ten als: „ik pas niet bij dit gezelschap en trek me liever Was de achterhoede van dat alles de schuld? Het zou natuurlijk de eenvou digste weg zijn, het in die richting te zoeken. Maar hoewel Kraak in de laat ste periode niet meer constant de on verzettelijkheid zelve was en Terlouw zó nu en dan wel eens een gevaarlijke voorkeur voor een wel zeer persoon lijke wijze van „terugspelen" aan de dag legde, was met deze simpele be schuldiging aan de defensie het pro bleem niet opgelost. Wat en wie men ook probeerde, het lek blééf. En ten slotte ging men zich blijkbaar afvra gen, of de spelers die nu in de achter hoede waren opgesteld, niet het slacht offer waren geworden van een onvol komenheid in de hele speelwijze. Deze vraag werd klemmender, toen de verbetering, welke zich tijdens de Am sterdamse wedstrijd tegen de Belgen had aangekondigd (5—4), niet doorzette. Was die 54 dan soms een bevlieging geweest? Neen. Die overwinning was het resultaat van drie belangrijk ver beterde factoren in het spel van het Ne derlands Elftal: positiespel, tempo en conditie, overkoepeld door dat onmis baar goed van een voortreffelijke, kame raadschappelijke mentaliteit. Geen be vlieging dus; want ook in enkele oefen wedstrijden had men er al kennis mee kunnen maken. Desondanks werd het een paar weken later te Rotterdam slechts 44 tegen de Finnen, dia oranje weliswaar in de zomer van het jaar daarvóór te Helsinki met 41 hadden verrast, maar die, naar ieders mening, hun straf voor aie euvele daad in Rot terdam dubbel en dwars zouden krijgen. Hun straf? Men weet, dat het op een gegeven moment wéér 41 was en dat alléén een mentale krachttoer van de Elf de zaak nog kon redden. Maar vóór dien waren er weer vier gaten in ons doel gelopen, tamelijk gemakkelijk entotaal onnodig, omdat de Finnen bij al hun athletische eigenschappen toch volstrekt niet de voetballers waren om de onzen zo n ongezouten lesje te geven. De 76, die daarop tot besluit van 1951 volgde, was het resultaat van zeer bij zondere omstandigheden, gelijk men zich Plaats vóór elk der volgende, uit vier dat zal herinneren. Desondanks was er letters bestaande, éénlettergrepige woor- ook afgezien daarvan, weer die lacune, den één lettergreep van drie letters, welke lettergreep op zich zelf een gang- Alles om Abe baar Nederlands woord moet zijn. Op deze wijze kan men zestien twee- Totdat de geleerden op het idee kwa- lettergrepige, uit zeven letters bestaande men wij hebben daar enkele weken zelfstandige naamwoorden verkrijgen, geleden al over geschreven dat het Bij juiste oplossing moeten de begin- allemaal om Abe ging, of beter gezegd, letters van deze zestien substantieven om wat deze niet was Hij was namelijk in de gegeven volgorde een bekend ge- n i e t een der magische hoeken van Het zegde vormen. Vierkant. Zijn hoek ontbrak totéél. Abe TAAI Lenstra was een der folkloristische res- STOK tanten der fantasie. Het Systeem geneer- stap de zich eerlijk gezegd een beetje voor 2 7! t n V'AN DER KUIL. Werkt het hier, dan is het waarschijnlijk uitstekend. Werkt het niet, dan kén het aan de uitvoering liggen, maar ook aan de methode zélf. En dat zien we dan wel. Het resultaat van de wedstrijd is aan het succes van deze proefneming eigen lijk ondergeschikt, hoewel het er uiter aard enigszins mee samenhangt Hoe net ook zij, over het algemeen ligt het En gelse spel ons niet zo héél slecht. We hebben weliswaar in 1949, eveneens te Amsterdam, met 30 van Engeland B verloren over het professionele „Star team" van Huddersfield spreken we uiteraard niet! maar in Februari van het vorig jaar kon de zege, welke de B- Engelsen in Newcastle behaalden, nau welijks een succesje heten. En op de vooravond van Hemelvaartsdag 1950, toen we met 30 wónnen, was de vic torie klaar als een klontje. Allerlei mo gelijkheden dus. al rekenen we tamelijk sterk op de stimulans waarmee deze jonge Engelse profs het veld betreden. Veel aanleiding tot commentaar geeft het Nederlands Elftal niet. Van der Kuil is na zijn goede wedstrijd te Rotterdam geen verrassing en Alberts eigenlijk ook niet. Misschien had men eerder ver wacht, dat de K.C. zou teruggrijpen op Kraak, dan dat ze Landman na zijn ma tige wedstrijd te Rotterdam tóch zou kiezen. Maar het is niet onbillijk, dat men Landman, die algemeen wordt be schreven als „de beste doelman van de competitie", loyaal een tweede kans geeft. Pas wanneer het goed gaat, wer kelijk goed, zullen hij en Alberts straks te Antwerpen ook tegen de Belgen hun kans krijgen. JAN COTTAAR Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 197 en 198 kunnen tegelijk en liefst per briefkaart ingezonden wor den tot 15 April a.s. aan bovengenoemd adres! Oplossing van No. 193 van J. J. H. Scheyen te Kerkrade. 4-10, 41-46, ge dwongen want op 41-47 volgt eenvoudig 10-15 met winst. 10-5, 17-22, verijdelt het plan om 33-28 te spelen, maar wit weet raad en speelt 31-27, 22x31, en nu: 33-28, 46x10, 5x26 gewonnen. Een klein en ge makkelijk stukje, dat toch aandacht ver dient om de wijze waarop de winst wordt afgedwongen. Nieuwe Boeken Van de hand van onze medewerker, de oud-kampioen van Nederland, de heer F. Raman, zijn 2 nieuwe boeken verschenen, welke bijzondere aandacht verdienen. „De Raadselen der Symme trie" brengt een geheel nieuwe theorie omtrent het vermeende nadeel van de vóórzet in volkomen gelijke standen, hetgeen uiteraard weer van enorm be lang is bij de tempoberekening en bij de toe te passen taktiek in de practischè partij. Terwijl de schrijver toegeeft, dat zijn systeem ontzettend moeilijk en voor vereenvoudiging vatbaar is zegt hij ook: „Hij. die volgens dit systeem een gehele parti,j weat te spelen, heeft binnenkort de titel van wereldkampioen in zijn zak". Hoewel dit wel wat optimistisch klinkt is het een feit, dat het in dit boek beschreven en met vele voorbeel den duidelijk uitgewerkte systeem een geweldige ommekeer teweeg kan bren gen en iedere wedstrijdspeler wel ver plicht om er serieus kennis van te nemen. Schrijver, drukker en de Technische Uitgeverij OCECO te Hilversum hebben eer van hun werk. We komen hierop na der terug. 255 blz.. Uitg. Voorhout, Het Parels»0"^, met illustraties van J' Doeve. Uitg. Nederlands huis, Tilburg. Advertentie De centrale training van het Neder landse hockey-elftal met het oog op de Olympische Spelen te Helsinki en de komende landenwedstrijden zal binnen kort van Klein-Zwltserland in Den Haag naar het Olympisch Stadion te Amsterdam verhuizen. De oefeningen, welke onder leiding staan van trainer Vriezinga en waaraan door ruim twintig spelers wordt deelge nomen, zullen voornamelijk gericht zijn op het verbeteren van. de lichaamstech niek en het uithoudingsvermogen. De eerste maal, dat in het Olym pisch Stadion geoefend zal worden, is op 27 Maart a.s. en vervolgens op elke Woensdagavond. De ijshockeywedstrijd ItaliëFrank rijk in het wereldkampioenschap der B-landen is door de Italianen met 14-5 gewonnen. Engeland versloeg Oosten rijk met 2-1. De stand in het tournooi luidt thans: Engeland 4 3 0 1 6 21-7 Italië 4 3 0 1 6 23-14 Oostenrijk 4 2 1 1 5 20-15 België 4 112 3 16-16 Frankrijk 4 112 2 15-30 Nederland 4 0 13 1 12-25 In ieder geval hebben we alle kans, dat deze semi-interland ons op dit punt haring of kuit zal geven. De Engelsen zijn niet zo maai eens een B-formatie, d.w.z. een groepje spelers, dat óók eens internationaal mag doen. Onder deze jongelieden schuilt de hoop van Enge- lands voetbalbedrijf. Wie in deze wed strijd excelleert is rijp voor een cap, want zó dik liggen de cracks in Enge land blijkbaar al evenmin opgeschept als in ons amateuristisch onder-onsje. Zij zullen er dus voor spélen en zij zullen daardoor dit nieuwe probeersel van ons elftal volledig op zijn waarde testen. Dg wedstrijd BelgiëOostenrijk, Zon dag 23 Maart a.s. te Charleroi, zal ge leid worden door de heer W. B. Aus- sum Jr. uit Dordrecht. In de 22ste ronde van het internatio nale schaaktournooi in Havanna, heeft de Cubaan Gonzales na 27 zetten ge wonnen van Prins (N.). raadsel), N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men ouder of jonger dan 18 jaar is. Oplossing 8 Maart: De gevraagd woorden van rij A. zijn: noest els enkel effect hel gul arm kras even naar kamp das net erg neet pas ruit oranje appel mol. De gevraagde woorden van rij B. zijn: kamp neet naar erg das ruit mol app^l oranje gul noest pas enkel effect els kras hel even net arm. De beginletters zijn dus: Maart-opgave 4. Probleem van R. Kintzig. Opgedragen aan de nagedachtenis van Geza Maroczy. Plaatst men nu deze beginletters in de juiste volgorde, dan is de naam van een Europees land en de hoofdstad van dit land te lezen, namelijk: Na loting wonnen de prijzen: P. v. Dam, Zeeburgerdijk 64 hs.. Am sterdam; J. v. Koppen, Kleverparkweg 19' Haarlem; mevr. A. v. d. Bossche, Hobbemalaan 10, Hilversum. Ons land, zo zei hij, heeft in het mid den van het vorig jaar voor zeer grote moeilijkheden gestaan. In enkele maan den tijds is het financiële beeld echter weer geheel ten gunste veranderd en van „debiteur" zijn wij „crediieur" ge worden in de Europese Betalings Unie. Deze gunstige ontwikkeling moet worden toegeschreven aan het seizoenkarakter van onze agrarische export, aan het feit dat een aanzienlijke hoeveelheid liquide middelen in het begin van het jaar wer den vastgelegd in goederenvoorraden en aan de stringente beperking van de binnenlandse koopkracht. Voorts is waarschijnlijk in deze periode een niet onaanzienlijk bedrag aan zogenaamd vluchtkapitaal naar Nederland gevloeid en is de ruilvoet enigszins verbeterd. Men mag niet aannemen, aldus mr. Milius, dat de gunstige toestand in 1952 zonder meer zal aanhouden. Een eerste symptoom is. dat de invoer in de eerste maanden reeds aanzienlijk hoger lag dan in het vorige jaar. Dit is begrijpelijk, want de brandstoffenvoorraad meet weer worden aangevuld. Voorts zal t vlucht kapitaal voor een deel gaan terug vloeien, waardoor onze betalingsbalans in ongunstige zin zal worden beïnvloed. Tevens moet er rekening mee worden gehouden, dat de export wel eens grote moeilijkheden in de weg zullen kunnen worden gelegd, gelijk thans byv. het geval is ten opzichte van Engeland en Frankrijk. Ondanks de moeilijkheden die ons te wachten staan behoeft de toe komst echter niet somber te worden ingezien. Omtrent de onderhandelingen met Engeland over het nieuwe handelsver drag is men niet al te' pessimistisch ge stemd. Onze toekomst zal voornamelijk in de richting van de kwaliteitsverbete ring moeten worden gezocht. Tevens speelt het prijsvraagstuk een rol, als mede de interne organisatie van de be drijven. Het vraagstuk ligt intussen nog dieper. Extra energie wordt alleen dan ontplooid, indien hiervoor een adequate beloning wordt ontvangen. De algemene klacht nu is, dat de hoge belastingen dermate deprimerend werken, dat het opbrengen van extra energie ,;evaar loopt. Vooral als de belastingdruk een permanent karakter gaat verkrijgen. In de kringen van de middenstand valt een grote mate van onzekerheid waar te nemen. Middenstandsbedrljven hebben een veel geringer weerstandsvermogen dan de grote bedrijven. Bovendien mist hij in veel sterker mate de mogelijkheid om zich te oriënteren. Met grote be zorgdheid wordt derhalve door de mid denstand kennisgenomen van de veran deringen in de wereldgrondstoffenprij- zen. Hierbij wordt dan veelal vergeten, dat de grondstoffenprijs slechts in zeer beperkte mate de eindprijs bepaalt In de eerste plaats zal het zaak zijn, dat hij zich oriënteert en laat voorlicnten over de ontwikkeling in zijn branche. Hij zal zich moeten specialiseren in de service nodig om de verkoop te bevorderen. MAAL Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zendên tot en met 31 Maart aan 't Kasteel van Aemstel" (afd. Prijs- 8.15 gram., 9.00 prot. pi\, 9.15 grain- huisvrouw, 9.35 gram.. 11.00 Op kijk, 11.15 kamerorkest, 12.00 piano, 12.33 In 't spionnetje. 12.38 13.00 nieuws, 13.20 Metropole-orK (ri* Wat. gaat er om in de wereld?, cau„(rP. 14.20 gram., 14.30 voordracht mei j{> spel. 14.45 gram.. 15.15 vrouw, pa®* gram., 16.45 Musicalender, 17.3" jfl.l' vinders, 17.45 gram.. 18.00 nieuWf- tie* militair comm., 18.25 klanken 11 i<Mi derland, 19.00 muzikale causerie, sta' gram.. 19.45 De overgang van naar het weideseizoen, 20.00 'Uja 20.10 radioscoop, 22.30 viool en 1 p.*0 23.00 nieuws, 23.15 dansmuziek, gram. HILVERSUM II. 298 m. NC*L 'pi-ot nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7 „zie* pr., 8.00 nieuws, 8.10 sport, 8.20 f8rti, 8.45 gram.. 9.00 zieken, 9.30 hern- jj.ou comp.. 10.05 orgel, 10.30 plot. Pr"Ki 12.13 ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 8.00 nieuws. 8.18 gram., 8.30 veiligheids praatje, 8.40 orgel, 8.57 sport, 9.00 vacan- tietips. 9.10 gram.. 9.45 causerie. VPRO: 10.00 jeugd. IKOR: 10.30 prot. pr. AVRO: 12.00 klanken uit Nederl., 12.50 jeugd, 13.00 nieuws, 13.50 New York calling. 13.20 politiekapel, 13.50 Even afrekenen heren!, 14.0o gram., 14.05 boek. 14.30 piano, 15.00 film, 15.15 tenor en piano, 15.40 gram.. 16.00 dansmuz., 16.30 sport. VPRO: 17.00 gesprekken met luisteraars, 17.20 causerie. VARA: 17.30 Monus. de man van de maan, hoorspel jeugd, 17.50 sport, 18.15 nieuws, 18.30 cabaret, 19.00 amusem.muz., 19.30 radiolympus. AVRO: 20.00 nieuws. 20.05 weekoverz., 20.20 ge- var. muziek, 21.30 Het testament' van een zonderling, hoorspel, 22.10 omroep orkest en solist, 23.00 nieuws. 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 8.00 nieuws. 8.15 gram. IKOR: 8.30 prot. pr. KRO: 9.30 nieuws, 9.45 gram.. 9.55 Hoog mis. 11.30 gram., 11.40 kamerorkest, 12.15 Apologie, 12.35 gram., 12.40 lichte mu ziek. 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.10 lunchconcert, 13.45 Uit het Boek der Boeken, 14.00 gram., 14.30 Concert gebouworkest, Toonkunstkoor' en solis ten. 15.10 Melodie der bergen, causerie, 16.40 muziek. NCRV: 17.00 prot. pr 18.30 muziek, 19.15 Met. de christenheid van alle eeüwen. causerie. 19.30 nieuws. KRO: 19.45 reportage. 19.52 boek, 20.05 de gewone man. 20.12 gevar. progr.. 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 17.00 opera-orkest, 19.15 symphonie- orkest en koor. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.30 theaterorkest. 13.00 lichte muziek, 20.30 gevar. muziek, 22.00 amusem.muziek. 0.15 zigeunermuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 omroeporkest, -koor en solisten. 13.30 omroeporkest en solisten, 14.30 verzoekprogr.. 16.00 dansmuziek. 18.00 symphonie-orkest. 20.00 gevar. mu ziek. 22.30 rhythmische muziek, 0.10 symphonie-orkest. FRANKRIJK, Nationaal progr. 347 en 249 m.; 15.30 Dédé, operette, 17,50 ork.- concert. 20.15 lichte muziek, 22.45 ka mermuziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.34 accordeon orkest. 14.00 Opera- en Bel Canto-con cert, 22.15 verzoekprogr. 484 m.: 12.08 omroeporkest. 17.10 jazz muziek, 20.00 omroeporkest en -koren en solisten, 21.15 groot symphonie-ork., 23.00 dansmuziek. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws. 7.15 gram., 7.30 id.. 8.00 nieuws, Wit: Kf3, Df8. Tdl en hl, Pfa, pion f4. Zwart: Kfl, Tel en gl, Lf2, pionnen <12, d3, f6, f7, h2 en h3. Wit geeft in 2 zetten mat. Voor oplossing van 2-zetten is opgave van de sleutelzet voldoende. „Vier-paardenspel", gespeeld in de winterwedstrijd van de R.K- schaakclub „De Pion", te Amsterdam. 1. e4 eó, 2. Pf3 Pc6, 3. Pc3 Pf6, 4. Lc4 Lb4 beter is Pe4: Pe4: gevolgd door d5. 5 d3 0-0, 6. 0-0 Lc3: 7. bc3: d5, 8. Lbo de4:, 9- Lc6: ef3: op bc6: volgt Peó:l 10. Lf3: c6, 11. Tel Dd6. 12. a4 dreigt La3 c5 en pionwmst na d4. 12. ...Te8, 13. Lg5 Pd.,. Wit staat beter: open b-lijn, loper- paar. en iets voor in ontwikkeling. 14. c4 Pc7. Ter verdediging was PeT en la ter naar g6 beter geweest. 15. Dd2 f6, 16. Le3 ca om wit van d4 af te houden. 17. Tabl Tb8, 18- Da5 Pa6 dekt beide pionnen, maai het paard komt buiten spel te staan 19. LdóKh8 beter was Kf8 ter dekking van de toren. zö. f4 b6, 21. Db5 Pc7. 22 Dc6! Dc6: 23. Lc6: Te6 anders volgt Leo: 24. Lf3 Pa6 na ef4: Lf4: verliest zwart de kwaliteit! 25- fe5: fe5: na Teö: volgt Lf4 met kwaliteits winst. 26. Ld5 Te8. 27. Lf4 Pb4. 28. Le5; Zwart geeft op. de toestand Is reddeloos geworden De onhoudbare stelling is hoofdzakelijk te wijten aan de onont wikkelde zwarte loper. Alle Maart-opgaven kunnen, ook ge lijktijdig, ingezonden worden tot 15 April aan A. Perquin. Mynixkade 104, Amsterdam. In totaal zijn de wedstrijdèn van de Olympische Winterspelen door ongeveèr 750.000 toeschouwers bijgewoond Een record aantal, n.l. 130.000, werd geboekt bij he; speciale skispringen op dé Hol- menkollen schans. De ontvangsten be liepen in totaal 3.30 millioen kronen of ongeveer 1.760.000 gulden. HAARLEM: EHSDSS (12 uur) DIOBloemendaal, THBSJC. HEEMSTEDE: RCHAjax. HALFWEG: Halfweg—DEC. SASSENHEIM: Teylingen—Rouw koop. NOORDWIJKERHOUT: VVSB—DCO SANTPOORT: TerrasvogelsKin- heim. VELSEN: Stormvogels—OSV. comp.. 1U.UD UlgCi, 1U.OU pioi. I j„- •tenor en piano, 11.25 gevar. muzi gram., 12.25 boer en tuinder, 12A5 lie" 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, W'0p-aw; 14.UV niungciui, lu.i/u ""-u te muziek. 13.45 gram., 14.00 sen 14.35 gram., 14.45 vrouw, 15 16 r 15.30 kamermuziek, 16.00 prot gram.. 17.00 kleuters, 17.15 giaui.i J- .v/v' o, o] i - tet, 17.30 jeugd. 17.45 Indonesië 25 m> na. 18.00 nieuws. 18.15 sport, Vo' litaire reportage. 18.30 gram.. 'Lyse 1®;! en Stnai causerie. 19.15 %nK 20-' operette: i|.00 „rkestcon&k, var. muziek, 1'-<>U "Tict Nationaal orkest en s

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4