DE RIVIER, een film van Jean Renoir C. J. v. d. Broek HBC-tafeltennis tégen „niet al te best voor de dag komen" September-Kermis aan Duin Vuur op de Maartjesberg in Heemskerk Van poorten, rondelen en slimme stadsbewoners De Spanjaard op Overveenseweg COMMENTAAR IN DE MARGE r DUINKANT-BESTKANT SLEUTEL WEG? HERINGA &WUTHRICH Loodgietersgereedschap Oude bewoners Hadio Moors RONDOM EN IN DE STAD AAN HET SPAARNE DAGEN VAN STRIJD ZATERDAG 22 MAART 1952 PAGINA 7 Deze week in Luxor Palace Rembrandt Frans Hals to i.to Spaarne Minerva litot City „EXTRA EDITIE" MET SNIP EN SNAP Revue in Rembrandt- theater „DE SLEUTELSPECIALIST Toneel in Haarlem Onze Gezellen a.s. Zondag kampioen? BLOEMENDAAL Inzameling voor carillon Men zij op zijn hoede J eugd-V redesf estival' Communistische manifestatie Kath. Kinderuitzending ÉiMI< W - T Vijfjarenplan tot goed einde gebracht De witte mannen Katknuppelen HEEMSKERK DOORGRAVING ZEEDUIN Weer schoorsteenbrand mm m y I Wie Jean. Renoir kent als de maker van La béte humaine en La grande II- i 'Usion, mag zich wel verbazen over fijn jongste film De Rivier, waarin hoegenaamd niets van zijn oude stijl I Je herkennen valt. Nochtans heeft Re- I "oir, die voor een Amerikaanse maat schappij een opdracht uitvoerde, geen ehkele poging gedaan Hollywoods mor de dag te komen, wat men onge- 1 W'ijfeid verwachten zou. Hij heeft jjheen maai zeer kennelijk afstand ge- ®aan van zijn vroegere houding jegens him en mensen, naar men moet aan nemen, en eerlijk zijn stof behandeld. ,^'e stof is in genen dele schokkend van rr6. Veeleer is het een vage en aarze lde wereld, die hij filmisch wil intep- u^eren. Het gaat hier namelijk om drie 6"ie meisjes, die verliefd worden op L11 jongeman en geen van drieën aan Ja,r trekken komen. De verliefdheid, de C'he jaloersigheidjes, de lichte emoties, (j droefheidjes en een vleugje tragiek. tj6daar ongeveer alle motieven waarmee ('hoir heeft gewerkt. De jongeman is jh oorlogsverminkte met één been, en ij y'ege een held in de ogen van de K^'he dwëepstertjes. En het drSma (jj6lt zich af in India, waarmede maar L?egd wil zijn, dat er stilte en rust in k* fhythme is en dat alles overschenen (t hit door een milde zon of zich terug- 'Vd in de schaduw van een Indiase jj"' De held zelf is een ongelukkige ij Sen, die naar India is gekomen om tj"s te doen. maar in dat niets doen z.fjn !j?®h leven niet kan ontlopen. Ook daar A hij de liefde of wat er op lijkt, de t6|°d en de vergankelijkheid. En de drie mislukking gedoemde verliefdheden. .Set is wel duidelijk, dat Renoir dit :j'es bedoeld heeft. En dat hij er in j'oagt dit duidelijk te maken mag een mmpliment voor zijn film heten. Toch 1alt er wel een en ander tegen in te langen. Renoir heeft misschien te na- wil- <Jo, Oy. rUkkelijk de stilte en de kalmte ?h treffen en wordt nu en dan be laid vervelend. Men" vraagt zich wel vehs af. of hij niet zo maar luk-raak eft gefilmd in de veronderstelling, V?1 het allemaal wel goed zou komen. a!>r dan ineens wordt men getroffen !°t een fijn tafereeltje, waaraan geen I erdr-ijving te pas komt en dat niet- miin heldere taal sDreekt. En de ma- «ler. waarop Renoir de drie prille Reisjes dirigeert en in een natuurlijke .'aat weet te houden, is uiterst ver dienstelijk. Ook in de kleur staat men voor een p'eevoudig verschijnsel. Van één kant ?.®lpt de kleur van het landschap de "uatie bepalen, van de andere kant t,Pe film „Paradijsvogel" neemt de LSchouwer mee naar een eiland vol i.v. evering. Een jonge Fransman zet er tA aan wal en wordt met een oog- ttjmig verliefd op de eilandprinses. Hij djechter ervaren dat men in dit tij^hijs van zon en palmen andere me- «fen over de liefde heeft dan in ijh" beschaafde wereld. De talloze f,j emde gebruiken willen er bij hem i, direct in. Als hij eenmaal getrouwd >.A" zijn vrouw moet offeren terwille 'v de goden, betekent dat het einde k' zijn illusie en tevens van het ver- t *1 (18 iaarJ Vfx V°°r zover „Snip en Snap" niet op LPknken staan, kan de liefhebber zijn hh', Weer ophalen aan „Annie get your 'IV Deze film bespraken wij reeds Ser. Alle leeftijden. V® liefhebbers van show komen deze V* in „Frühling auf dem Eis" in zo- (ijje aan hun trek, dat kosten noch Vj ?.e gespaard zijn om een technico- lit sbsch geval met veel pracht en praal V,'e stallen. De Weense IJsrevue le- daarin een groot aandeel en zo zal V Wel duidelijk zijn, dat het verhaal V 0p en rond de ijsbaan afspeelt, 's,. r'gens doet het verhaal niet zoveel hAake. Het draait in hoofdzaak om de Vvan de revue-directeur, die niet lt Uitstaan, dat zij dreigt verdrongen fj>rden door een knappe en vaardige Jitt r- Hond deze tragedie, die natuur- k#u ®h gunste van het lieve meisje uit- ,a't. 'V' 's een langdurige ijs-show geen w6rd, die soms te veel van het goede hiaar waarvan de liefhebbers naar v-*ust kunnen smullen. Iedereen kan deetl. >rtde „Karavaan der gedoemden" ope- ,\f een stelletje rovers. Het gebied, fijt wagens van een expeditiebe- door heen moeten, is zeer onveilig ije6epr°m worden soldaten te hulp ge- De °m voor escorte te zorgen. ,'l(je~.9ende lokt de militairen in een ."iflat g en neemt de plaats in van de De niets vermoedende vracht- .'n s Worden door de pseudo-militai- (Mejerrompeid. Tenslotte komen er b 'egermensen aan te pas om aan iwrei§ing door de rovers een einde Als ,en- jaar). liVraa'eede film draait „Gezworen V den". Deze kameraden zijn Stan A. ®n Oliver Hardy en u begrijpt °nti,„ zij voor de nodige vrolijke ren zorgen. i%k "-^avid en Bathsheba" hebben wij V, "itvoerig besproken. Achttien wordt „Bittere Rijst" gepro- Commentaar overbodig. Str. Advertentie ouds bekend. Tel. 14B09 Officieel Philips-reparateur kruisstraat 38 - Haarlem schijnt de maker tevreden te zijn ge weest met de zoetelijkheden, die een onbezielde technicolor pleegt af te leveren. Zo is De Rivier dus een tweeslachtig geval geworden, dat voor de filmvrien den, die Renoir kennen, interessant is en als ernstig werk zal worden gewaar deerd, terwijl de eenvoudige bioscoop- ganger er op zijn beurt wellicht ook iets ongewoons in zal ontdekken, n.l. de af wezigheid van ostentatie. Iets waarlijk ongewoons in de bioscoop. De film loopt in Luxor en is voor alle leeftijden. Bijna aan het eind van het jaartour nee is de Snip en Snap Revue „Extra Editie" nog in het Rembrandt-theater te Haarlem te zien. Daardoor is natuurlijk veel van de frisheid' verloren, hetgeen ook wel merkbaar is, hoewel zeer velen zich toch wel zullen amuseren. De re vue geft weer elck wat wils: veel hu mor, voornameliik van het altijd inte ressante duo Willy Walden en Piet Muyselaar. goede dansen van „The Dan cing Lovelies" en van het Spaanse trio „Paco Reyes", aantrekkelijke décors en een aardig muziekje. De finales en de mi-finales brengen het gehele gezelschap op de planken in behoorlijke costuums, maar „Vliegende Vleugels" is meer een flits dan evi brilliant slot. Het komt ons voor dat al te veel over deze re vue bekend is dan dat wij er nog iets van bekend kunnen maken. Bovendien is het jammer dat een grote stad als Haarlem pas maanden na Amsterdam aan de beurt komt. Kunnen we de al tijd veel publiek trekkende Snip en Snap-creaties niet wat eerder zien? En dan niet in de Vastentijd, als de kaart- potten al opgemaakt zijn? Met een inaugurele rede „Uit het spel der klanken enige beschouwingen uit de Friese klankleer" heeft dr. K. Fokke- ma Vrijdagmiddag in het groot-audito rium van de Leidse Universiteit het ambt aanvaard van bijzonder hoogle raar in de Friese Taal- en Letterkunde. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 De uitdrukking over de goeie ouwe tijd heeft de gevoelsbetekenis, dat het vroeger gezelliger, aardiger, leuker, beter was dan nu. Begrijpelijk. Een oud krotje wordt op enige afstand al gauw een schilderachtig geval, de tijd verzacht alles, herinneringen worden gemakkelijk weemoedig heimwee. Bij objectieve vergelijking maakt echter ook de tegenwoordige tijd nog wel kans op een paar goede punten. Ten opzicht van het toneel hebben we daartoe in de afgelopen week een interessante gele genheid gekregen in de levendige voor stelling door het Amsterdams Toneel Gezelschap van „De liefde van vier ko lonels" door Peter Ustinov. Hij laat daarin de kolonels vier korte stukjes spelen in vier stijlopvattingen, vier tijd vakken, vier hoofdstukken van de to neelgeschiedenis sinds de zestiende eeuw. Het zou nog interessanter geweest zijn, bij het publiek na de voorstelling een soort opinie-onderzoek te houden over de vraag, waaraan men de voor keur geeft. Aan het tegenwoordige to neel. met al z'n zwakheden en vreugden. Of aan de comedies uit de tijd, toen het Parijse publiek kon luisteren naar de spelers 'van het „Hotel de Bourgogne", waar de heen en weer wiegende vrou welijke hoofdrol de hoorders vergastte op bekentenissen: „Hij zegt, dat hij me haat, dus hij houdt van mij", en soort gelijke „terzijde's". Of aan de liefdesdrama's, zeer zwakke nabootsingen van de klassiekè tragedies, toen zowel hij als zij hun „geprangd" gemoed alleen in zeer wijdlopige be schouwingen konden lozen. In de rijke, immer gevarieerde taal van Shakespeare wordt dat een genot van hoog gehalte, bij schrijvers, die gebrek aan emotie verbergen achter breedsprakigheid, wordt het alleen vervelend. En wat zou onze reactie zijn, indien wij twee of drie seizoenen moesten luis teren naar de luxueuze leegheid en moordende verveling van Tsjechow's toneelfiguren, die zelf niets doen en niettemin dromen over een betere we reld voor komende generaties? En laten we eens de programma's van de vorige eeuw nakijken. Zou U sterk aangetrokken worden door De Zwarte Jager, met tweegevechten boven woelende watervallen, of De Schipbreuk van De Medusa, met „beweeglijk golf- gespeel en een echt vlot"? Zou men toen niet meer dan nu reden gehad hebben tot klachten over het onbelangrijke re pertoire? In de tijd, dat Vondel schreef voor de schouwburg op de Keizersgracht, was daartoe geen aanleiding, maar toen was het ook weer niet goed. en na de verheven poëzie van vader Joost waren de kijkers wat blij met lichtere kost van balletten en een soort variétévoor stellingen. Vondel zelf had trouwens geen bezwaar, dat zijn treurspelen wer den „verfraaid" met allerlei vertoningen. Trok hij na de opening van de schouw burg, in 1638, het ubliek, na enkele jaren ging de voorkeur al gauw meer naar de bombarie-Stukken van de rij- Advertentie HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Zondag a.s- 12 uur wordt op het Heemsteeds Sportpark de belangrijke wedstrijd gespeeld tussen Onze Gezel len en RCH 4. De Gezellen hebben aan een gelijkspel voldoende om het kampioenschap van de le klas HVB te behalen en het bestuur van de club rekent er op, dat een groot aantal sup porters de zwart-witten deze Zondag naar Heemstede zal vergezellen. Indien Onze Gezellen er in mag slagen het kampioenschap te behalen, zal het be stuur Zondagavond a.s. om acht uur receptie houden in hotel Lion d'Or aan de Kruisstraat. Aan de spelers van O. G. is thans het antwoord. De inzamelingsactie voor het carillon voor Amerika is in Bloemendaal ge ëindigd. Er is bijna drieduizend: gulden geofferd, hetgeen ongeveer vijftien cent per hoofd der bevolking betekent, voor zover bekend het hoogste bedrag in Ne derland. Het succes van deze inzame lingsactie is voornamelijk te danken aan de onvermoeide ijver waarmede een viertal dames en een zestal collec tanten hun taak hebben opgevat. mende glazenmaker Jan Vos dan naar het klassieke werk van Vondel. Waarmee wij maar zeggen willen, dat het tegenwoordig toch niet zo slecht zal zijn als wij het soms willen voorstellen. Ook in deze overweging is het prettig kijken en luisteren naar de boeiende en genoeglijke les in toneelliteratuur, welke Ustinov heeft ingelast in zijn viervou dige verliefde kolonel. Wij kunnen er tevens bij bedenken, dat wij één voordeel hebben op voor gaande geslachten: wij kunnen gaan kijken naar het nieuwste geestige blij spel uit Nederland. Londen en New York, èn naar Shakespeare, Vondel, Cal- deron, Beaumarchais en alle andere weelde sinds de Griekse Oudheid. Hk. A. Advertentie Er bestaat hier in Nederland een jegdorganisatie, wélke zich ..Alge meen Nederlands Jeugd Verbond" (A.N.J.V.) durft te noemen. Zij is ech ter slechts in zoverre „algemeen" als dit woord moet dienen tot een bedrieg lijke dekmantel voor haar communis tisch karakter. Deze vereniging schijnt van plan te zijn een „Pinksterfestival voor de vre de" te organiseren in Amsterdam op 31 Mei en 1 Juni. Zij heeft daartoe een oproep samengesteld, welke in gesten cilde vorm aan alle mogelijke jeugd- en culturele verenigingen wordt toege zonden. Uit een bijgaand schrijven blijkt de bedoeling: met welke midde len dan ook zoveel mógelijk jonge men sen bije.en te trommelen naar deze zui ver communistische manifestatie waar voor voor de zoveelste keer het vredes- ideaal als lokmiddel wordt misbruikt. De communistische jeugdvereniging moge zich al „algemeen" noemen, haar schrijven aan de jeugdverenigingen moge al onschuldig zijn gesteld, de aap komt voldoende duidelijk uit de mouw door de navolgende passage uit de rond gestuurde oproep: „De welvaart van ons gehele volk wordt opgeofferd aan de voorbereiding van een nieuwe on menselijke wereldoorlog. Hiervoor zijn verantwoordelijk de Nederlandse re geerders en fabrikanten, die slaafs de bevelen van de naar oorlog dorstende Amerikaanse wapenkoningen navol gen." Duidelijker kan het niet. Men weet nu precies met welk soort lieden men te doen heeft. De weldenkende jeugd zij op haar hoede! In de parochiekerk van de H. Joannes de Doper aan de Amsterdamstraat zal pater Louwes M.S.C., onder alle H.H. Missen, een predikatie houden ten be hoeve van de uitzending van zwakke kinderen in Haarlem. Velen uit deze pa rochie profiteren van de vereniging Ka tholieke kinderuitzending en daarom wordt erop vertrouwd, dat de huismoe ders de collecte extra zullen gedenken, als de vaders die nacht de Stille Omgang zullen doen. De Franse (Johan Schmltzde Amerikaanse (Lo van Heilsber gen), de Russische (Rob de Vries), en de Engelse kolonel (Ben Groe- nier). X "W - mm Xv i e activiteit van een vereniging als HBC uit Heemstede wordt reeds voor een groot deel weergegeven met de vermelding, dat deze R.K. club niet minder dan vijf verschillende takken van sport be oefent. J5n naast de voetballerij, die zoals in vele andere clubs de boven toon voert en dan ook het leeuwen aandeel van de Heemsteedse belang stelling voor zich opeist, zijn de andere afdelingen van HBC geen on beduidende groepjes jongelui, die „het er voor hun plezier bij doen". Handbal, tafeltennis, volleybal en gymnastiek worden in Haarlems voorportaal-van-stand, om een ietwat gewaagde benaming te gebruiken, druk beoefend. Tafeltennissen schijnt wel bijzonder tot de Heemstedenaren en -naressen te spreken, want met een vijftigtal leden kan HBC er op bogen een van de grootste tafeltennisafdelingen uit de omgeving te hebben. Wij zijn daarom naar secretaris J. Leuven ge togen, die ons alles over deze bloei ende afdeling kon vertellen. Uit een paar cijfers blijkt, hoe snel deze jonge loot aan de stam van HBC. die in Juni a.s. vijf jaar „oud" is. kans heeft gezien uit te groeien. In 1947 begonnen twee teams in de competitie van de NTTB te spelen. Het pioniers werk van zeven enthousiaste sport liefhebbers vond reeds bekroning in een tweede plaats van het eerste team en een behoorlijke positie van de andere groep. Nu zijn er tien teams. De fine fleur van de heren afdeling komt in de overgangsklasse uit, met de sterke wil zich in de hoofdklasse te werken. In de volgen de klassen zijn de andere HBC-ers ondergebracht. De dames hebben het nog niet verder dan de derde klasse gebracht, doch daarbij moet men niet vergeten, dat zij in 1948 pas met hun manoeuvres achter de groene tafel begonnen zijn. Over de prestaties hoeft niemand dus te klagen, dat staat buiten kijf. Voor een dusdanig groot ledenaan tal is natuurlijk veel ruimte nodig. Doch, het verbaast ons bijna. HBC heeft hier geen gebrek aan. Maandag en Woensdagavond zijn de leden in de gymnastiekzaal van de Jacobus- school aan de Lanckhorstlaan te vin den, waar zes tafels staan. Maandag spelen de dames en heren hun vier a vijf competitiewedstrijden „thuis" en Woensdag kan iedereen naar har telust trainen. In de Jacobusschoo! vinden de leden dus hun tafeltennis- bedje gespreid, bij wijze van spreken. Dit is natuurlijk niet altijd zo ge weest. want indertijd moesten de eerste benodigdheden door de voet balafdeling betaald worden, zo ver telt de secretaris ons. Maar van batje tot „bedje", het is er toch allemaal gekomen Wanneer wij het over de leden hebben, mogen we beslist de juni oren, 25 in getal, niet vergeten. Zij spelen, onderverdeeld in zeven teams, in de competitie van de NKS en krijgen derhalve gelegen heid te over om aan hun jeugdige en dus vrij uitgebreide sportieve behoeften tegemoet te komen. Het bestuur van HBC is perfect georganiseerd. Boven de verschillen de afdelingen regeert de „Sportraad", waarvan de heer P. Kemp president is. Deze instelling is wel nodig, want in een grote vereniging als deze ge meenschap van Heemsteedse en Haarlemse sportliefhebbers gebeuren uiteraard onverwachte dingen. Van de tafeltennisafdeling zal de „Sport raad" echter niet veel last meer heb ben, want secretaris Leuven kan met trots zeggen geen leentjebuur meer te hoeven spelen en het beheer in eigen hand te hebben, d.w.z. in de hand van de tafeltennissers natuur lijk. Hij komt er eerlijk voor uit, dat deze toestand zonder de hulp van penningmeester H. Fokker, die een soort geperfectionneerde Lieftinck schijnt te zijn. niet mogelijk was. En min of meer ook niet zonder de hulp van commissaris J. de Kok, die „de as is, waar heel tafeltennissend HBC om draait" aldus onze zegsman. HBC kweekt zelf zijn spelers op volgens een speciaal trainingsschema. Daarom mogen de bestuursleden met de bereikte resultaten dubbel bevre digd zijn, vooral als men bedenkt, dat ziekte en vertrek naar het buitenland veje moeilijkheden hebben opgele verd. „Doch ons vijfjarenplan is ge lukt" zegt de secretaris, die hieraan toevoegt: „Over het algemeen geldt de gedachte, dat de R.K verenigin gen niet al te best voor de dag komen. Hier willen wij een eind aan maken". Wij geven toe, dat het be stuur er „werk" van maakt. Met een training, die goede vruchten afwerpt, met het door voorzitter Willemse prima geredigeerde clubblad „Shot" en aanstond in September met een groot invitatie-tournooi ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan der voetbalafdeling. Over „niet al te best voor de aag komen" gesproken.... Ad. Z. Het snelle leven heeft ons overrompeld. Telkens valt dit op, wanneer we oude streekverhalen lezen, die herinnering wekken aan perioden van rust. Een arca dia, verhaal van landelijke eenvoud en geluk, heeft voor ons de bekoring van een sprookje bijna. Deze bekoring komt over ons, wanneer we. naar gegevens van „meester" J. Tromp van Heemskerk, een wandeling maken door Heemskerk aan Duin in de jaren omstreeks 1885 en de namen lezen van de bewoners van die tijd. In die dagen gold nog de spreuk: Oostkant-Westkant-Duinkant-Bestkant. We gaan op stap naar dit Heemskerk aan Duin van 1885. Gemoedelijke en gastvrije mensen zijn de veehouders en tuinders van de duinkant. Ze zijn bijna allen katho liek en welvarend. Tussen de Geilweg en tot voorbij de Oude Dijk is alles weiland, ter weerszijden, begrensd tus sen het Kloekenbos tot aan de Molen beek en Kleine Houtweg, halverwege de Luttikcie en tegenover de Bavenlaan beginnen de eerste tuinen. Weiland en tuinen zijn zeer vruchtbaar en lijden niet spoedig van de droogte, omdat de duinen altijd water afgeven en de stroombeekjes, die in de duinen hun oorsprong vinden, bijna altijd vloeien. Het is een schilderachtig plekje grond. Op de achtergrond de duinenrij van jhr. Boreel, in de laagte de grazende koeien, hier en daar een tuin. De veeboeren maken kaas en boter van de melk, markten op Vrijdag in Alkmaar, terwijl de tuinders twee- of driemaal per week met de boot van Beverwijk naar Amsterdam gaan met Het voorjaar lokt. De wind voert de verrukkelijke geuren van de lente mee, terwijl de zon knoppen doet openbersten aan de ontwakende takken der bomen in de Hout, Een wandeling door de Hout wordt een feest, zoals het prettig is langs de singels te gaan, waar de beklemming van de wintertijd weg valt. Op onze tocht door het verleden willen we dicht bij deze natuur blijven. Er gingen vele lentes open boven de Hout, zoals vele malen het voorjaar passeer de langs de singels en grachten. De schoonheid van de natuur bleef, werd telkens genoten door andere mensen maar op eendere wijs, vouwde zich open, telkens voor een veranderende stad. Zo was het toen de Grote Houtpoort naar het Zuiden de weg wees en poorten en rondelen Haarlem tot een machtige vesting maakten, waarbinnen het leven zich veilig voltrok. Van poorten en rondelen willen we ditmaal nog verhalen, het keurslijf van de stad, die uit de wallen groeide en deze historische herinneringen grotendeels offerde aan eisen van moderner tijden. Ja, en nu moeten we hier toch nog even een slimmigheidje van de oude Haarlemmers vertellen. Schippers die door de Singelgracht voeren, werden ter hoogte van de Raamgracht tegengehou den door een dam, die hun verhinderde om de stad heen te varen. Ze moesten door de stad heen, opdatde brug- en havengelden door Haarlem geïnd konden worden. Hoe lang deze dam er gelegen heeft is niet bekend. Ook in de nabijheid van de Raam poort heeft een toren gestaan, de Schut- terstoren, afwel „toren bij de Doelen van de oude Schuts" de Doel was de naam van de korenmolen, die in 1870 is gesloopt. Het was een zwaar en hoog gebouw, waarschijnlijk rond 1550 opge richt. Niet ver van de Grote Houtpoort is rond 1590 de Kleine Houtpoort ge bouwd, een zeer fraai bouwwerk, dat door sommige geschiedschrijvers wordt toegeschreven aan Maarten van Heems- kerek, de beroemde schilder, terwijl an deren voldoende gronden aanwezig ach ten Pieter Jansen Berkhout de bouw meester te noemen. Maarten van Heems- kerek zou reeds vóór de belegering van de stad, in 1571, zijn ontwerp .gemaakt hebben. Hoe mooi de poort was leest men bij Ampzing, die rijmde: „De poorten in het Suijd en na den Hout gelegen, Die daerom van den Hout den name billijk kregen, Hoe heerlijk sijn se wel, so groot, als klcijn genaamd? De kleijne maekt ze al, ja overal beschaemd." De poort lag zeer schilderachtig in de omgeving van de Kleine Houtstraat. TTissen deze beide poorten in heeft tot 1858 een van de voornaamste verde digingswerken van deze zijde van de stad gelegen, de Kalistoren, later kruit magazijn en afgebroken, toen de stads wallen werden gesloopt, in 1858, zoals we reeds opmerkten. We gaan verder, passeren nog even dé Grote Houtpoort, volgen de Singel langs de Ramen om stil te blijven Staan bij de Raampoort, die in 1610 werd ge bouwd. in 1849 is gesloopt, vervangen werd door een ijzeren hek over de Raambrug, dat in 1870 terwille van het verkeer werd weggenomen. Lange tijd stond in de nabijheid van deze poort buiten de wallen een korenmolen. Wanneer we van de Raampoort naar de Zijlpoort wandelen, waar de wal len hoog ziin en stei'k. zien we naast de Schutterstorên ook nog de Peli kaanstoren. de Oranjeboomtoren en de beide Raakstorens, bovendien nog twee andere torens van mindere im portantie. Enkele van deze torens, de Raaksto rens tegenover de Brouwersvaart zijn pas in 1866, naar Allan mededeelt, voor f 585 tot amotie verkocht aan de Spaarn- dammer Pieter Kuyper. De torens waren verenigd tot een boog, waaronder de Raaks doorstroomde, die uit de Brou wersvaart aftakte de Raaks is in 1866 gedempt- De Zijlpoort, ook wel Westerpoort ge heten, was niet een zo fraai bouwwerk als de andere poorten, meer een uit bouw in de wallen, een versterkt ron deel. Deze poort was er reeds tijdens het beleg in de jaren 1572-1573. Een geduchte versterking! Vanuit de toren werd geweldig op de Spanjaarden gevuurd. Menige uitval werd door deze poort naar de duinstrook, op hen onder nomen. Zo in de Oudejaarsnacht van 1573 toen zeshonderd in het wit geklede mannen als angsaanjagende fantomen door de Zijlpoort aanstormden op het grof geschut van de Spanjaarden om dit te vernagelen. De dappere poging mis lukte omdat de Duitsers onder de witte mannen de benen namen. Maar veertien dagen later lukte het beter, werd schrik en verwarring gebracht onder de Span jaarden aan de Overveenseweg, die ge decimeerd werden. Met flinke buit trok ken de mannen 15 Januari 1573 triom fantelijk te Zijlpoort binnen. Een van de oudste poorten van de stad dus. die in 1628 geheel werd vernieuwd volgens het plan van architect S. de Bray. Tegelijk met de Grote Houtpoort is deze aan historie zo rijke poort in 1825 gesloopt. Een ijzeren afsluithek kwam ervoor in de plaats, twee stenen gebouwen voor de stadsbelasting werden ter weerszijde ge zet, maar deze zijn in 1866 weer ver dwenen, toen dit deel van de stad werd verfraaid. We trekken verder naar het Noorden, steeds langs de muren van de stad, pas seren de Pijntoren en komen bij de Kruispoort, die zeer oud is, maar ook vroeg verdween, namelijk reeds in 1672. het gedenkwaardige jaar van een der vorige artikelen, waarin eindelijk werd besloten tot uitbreiding van de stad. De Kruispoort stond iets Noorde lijker dan de Nieuwe Gracht, had een brug over de in 1672 gedempte Ring vaart van de stad (in dat jaar vervan gen door de Nieuwe Gracht). Even Oostelijker dan deze poort heeft de St. Janspoort gestaan, die tijdens hel beleg der Spanjaarden vrijwel ge heel werd vernield. Om de invaart van het Spaarne te besehermen stonden twee torens bij de Catrijnebrug. Dit deel van de stadsverdediging heeft in 15721573 het zwaarst van de aanvallen der Span jaarden te lijden gehad. Maar kom, nog hebben we de wande ling rond de stad niet voltooid. Ook het Oostelijk gedeelte, naar Amsterdam ge richt, is van betekenis geweest, zag veel strijd. Op het Spaarne zien we ech ter het prettige beweeg var, vele sche pen. Hier is het voorjaar jolig en fris. We blijven wat toeven om volgende keer de wandeling voort te zetten en te beëindigen. De damiaatjes strooien opgewekte klanken over Haarlem, de stad schoon in verleden en heden, rijk aan herinneringen, die boeien. Jan B. aardbeien, aalbessen, frambozen, dop erwten en andere producten. Bovendien liggen in het eigenlijke duin de bouwlanden, die de fijnste duinzand aardappelen opleveren. Vanaf de Rijksweg bereikt men Heemskerkerduin langs een smalle straatweg, de Streng. De Voorweg, de Oude Dijk en de Luttikcie zijn zand wegen. Ook vanaf Wijk aan Zee is HeeAskerkerdum te bereiken over de zandweg door de duinen, een particu liere weg, eigendom van Jhr. Boreel, die het verkeer echter goedgunstig toe laat. Nabij het Kloekenbos is in het Heems kerkerduin een vrij hoge duin-heuvel, de Maartjesberg. Hier vermaakt zich de jeugd van de nabije omgeving. Eens per jaar, op St. Matthijs (24 Februari) wordt op deze berg een groot vuur ge stookt. Op die dag gaan de kinderen in groepjes langs de boerderijen om te zingen. Ze krijgen dan enige bossen stro voor het vuur des avond. Ze zin gen het volgende liedje: Tikkie. takkie, too Boer geef me een bosje stro Boer geef me een bosje tarwe, Daar kunnen we ons bij warmen. Op de Maartjesberg Daar slepen wij de schoven Als je 't dan niet geven wil, Dan zullen we jou beroven Ik roof er ien. Ik roof er tien, Ik roof er elf, Ik roof de boer z'n hele schelf. Na dit dreigement gaf de boer. graag en gul, zijn bosjes stro. die door de kinderen onder groot plezier de berg werden opgesjouwd. Des avonds, wan neer de duisternis valt. wordt het vuur, onder toezicht van de ouders, ontstoken. Ver in de omtrek is het te zien, tot vreugde van elke rechtgeaarde „duin der". Eens per jaar, de laatste Maandag in September, is het „aan Duin" kermis. Dan is er in de enige herberg van de buurtschap muziek en wbrdt er gèdanst. Dan komen de familieleden van andere dorpen te gast. Schijfschieten en kat knuppelen zijn de grote volksvermaken. Bij de herberg staat een koekkraam. Kortom ieder is in echte feeststemming. Men zingt: „Komt vriendenschaar, komt bij elkaar, de kermis komt maar eens in 't jaar". Flink wordt gegeten engedronken. Maar zelden hoort men een wanklank. De mensen van de buurtschap zijn el kaar bij voorkomende gelegenheden be langeloos behulpzaam, zoals bij geboor te, ziekte en dood. Bij een begrafenis fungeren tien naaste buren als drager, terwijl de dichtstbijwonende de lijkwa gen rijdt een gewone boerenkar. Het stukje land van een behoeftige weduwe wordt keurig onderhouden door de buren. die het werk bij toer beurt doen. Is er èen bruidspaar dan worden het tuig van het paard en de zweep met bloemen gesierd. Zo leven de mensen van Heemskerk-aan-Duin ver van het gewoel van de wereld, rustig, tevre den en gezellig. Vandaar hun lijfspreuk t Oostkant Westkant Duinkant Bestkant Laten we nu nog even beginnen met ons bezoek aan de bewoners van de buurtschap. We gaan eerst naar 't'Zuid- eind. Daar staan tussen mooie oude bo mend aan de voet van de Ruttenberg twee hofsteden, de eerste bewoond door Willem Mientjes, zijn vrouw Mie tje de Wit en hun zoons Jan en Ruth, de tweede door Klaas Limmen. zijn vrouw Neeltje Mientjes en hun kinde ren Klaas. Jannetje, Guurtje. Piet, Ger- rit en Maartje. Het is goed hier even te rusten en het leven op de boerderij te bezien. Maar we moeten verder, trekken door het Kloekenland en komen langs een klein pad bij de boerderij van Teun Zonneveld. Zijn vrouw Jansje Gooyer laat ons binnen. Drie kinderen spelen op de vloer Jan. Teun en Jansje. Ze wijst ons hoe we verder moeten gaan door een prachtige laan naar de Voor weg. waar op de hoek van de Streng, de tuinder Teun Beentjes ons door zijn vrouw Pietje Durge een schaal heer lijke aardbeien laat aanreiken. „Zoete ruigstelen" noemt Neeltje Beentjes, de dochter, deze soort en ze wijst ons het verschil met de „Platkoppen", de „Ana nas" en de „Zoete Franse". De aardbeien smaken ons zo best, dat we de wande ling hier afbreken om een volgende keer verder te gaan. Jan B. Tot nu toe kon men het Heemskerker- strand vanuit de Heemskerkerduinen alleen bereiken via een trap over het zeeduin. Wü vernemen, dat de betref fende instanties nu aan de gemeente toestemming hebben verleend een toe gangsweg te graven. Een zeer belang rijke verbetering dus. Vrijdagmorgen werd de brandweer weer geroepen voor een schoorsteen brand bij de weduwe B. san de Kleine Houtweg. Dit is de vierde maal dat er binnen korte tijd een schoorsteenbrand is ge weest. De brandweer behoefde in geen enkel geval dienst te doen. De politie zal voortaan procesverbaal opmaken tegen hendie schoorsteenbrand krijgen, daar het in de meeste gevallen verstopte schoorstenen zijn en boven dien zullen de eigenaars de brandweer moeten betalen. Een arkadia, landschap van rust en vredevormde Heemskerk-aan-Duin, de kleine buurtschap benoorden Beverwijk. Het was, zoals op deze schilaertng van Jacob van Ruysdael, een schildering, die een landschap benoorden het stadje Beverwijk voorstelt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7