REDDINGSWERK WAS ZEER MOEILIJK De vier en veertig slachtoffers van de ramp met de „Koningin Juliana Slangen moesten over afstand van 500 meter worden uitgelegd De familie I DELUSSON Levensbijzonderheden van de omgekomen Nederlanders Vliegramp in de radio herdacht Ned. kustvaartuig aan de grond De „Zuiderkruis heeft aanvaring Driejarig kind omgekomen Druk bezoek aan de „Keukenhof Bijna f 24.000 bijeen door Jacques Ducharme WILDE JACHT OP SMOKKELAUTO MAANDAG 24 MAART 1952 PAGINA 3 Alle opvarenden gered, schip verloren Wijzigingen in afvaart emigrantenschepen Grote partij koffie achterhaald Missionarissen van Mill-Hill Aantal missievelden tot veertien gestegen Zware binnenbrand in parfumeriefabriek Afgeknapte bomen grote obstakels Onbewaakte overweg ^oor vallend gesteente getroffen Mijnwerker aan verwon dingen overleden Stiefkind in kastlade 600 variëteiten tulpen bloeien in de kassen 40 x 1000 40.000 Wordt geraamde bedrag nog overschreden Bemanning Nederlandse passagiers PRINS BERNHARD BIJ EISENHOWER Nieuwe ontslagen in textielindustrie Burgemeester Keyzer in Mar del Plata De Nederlandse radio heeft de ramp met 't KLM-toestel „Koningin Juliana'' herdacht door zowel na de eerste al* de extra-uitzending, waarin berichten over het ongeluk werden verstrekt, één mi nuut stilte in acht te nemen. In de loop van de verdere dag hebben de KRO en de VARA het programma in die zin ge wijzigd, dat verscheidene uitzendingen van lichter genre zijn komen te verval len en in de plaats daarvan meer ernsti ge programma's zijn uitgezonden Uit alle delen van de wereld zijn op het algemeen secretariaat van de KLM telegrammen binnen gekomen, waarin deelneming wordt betuigd met de ramp van de „Koningin Juliana". In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is in een storm het Nederlandse kust vaartuig ..Borneo", 342 ton metende, bU Workington (Noord-West-Engeland) aan de grond gelopen. Zaterdagmiddag heeft de reddingboot van Workington de bemanning van zes personen en de vrouw van de kapitein van boord ge haald. De „Borneo" maakte water door gaten in de romp. Een zevende lid van de bemanning was na de stranding, omdat de nood signalen van het schip door de zware mist niet opgemerkt werden, overboord gesprongen en naar de kunst gezwom men. Na een wandeling van enige kilo meters bereikte hij een huis. Hij wekte de bewoner en deze belde de kustwacht op De kustwacht, die op geen andere wijze met de „Borneo" in contact kon komen, kalkte toen de mist was opgetrokken met grote letters op een muur „Sleepboot onderweg" en de bemanning van het gestran de schip gaf door wuiven te kennen, dat de boodschap goed „ontvangen" was. Kapitein H. Westers van de ..Borneo" heeft gezegd, dat men alleen met lucht- tanken het schip zal kunnen behouden Wanneer men dergelijke tanks aan weerskanten van het vaartuig aan bracht, zou het schip de twintig km. naar de haven van Workington kunnen worden gesleept om daar te worden hersteld. De kustvaarder ligt op korte afstand van de kust ter hoogte van het plaatsje Netherton. Het vaartuig, dat op weg was van Antwerpen naar Silloth. in de buurt van Workington, heeft vier ga ten in de romp. Bij laag water is de bemanning weer aan boord gegaan om zoveel mogelijk te redden. Het Nederlandse passagiers-en vracht schip „Zuiderkruis" dat uit Halifax, in Canada, op weg was naar Rotterdam, is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag als gevolg van de mist op de Noordzee in aanvaring geweest met het Franse koopvaardijschip „Colonel Vielieux". De schok, waarmee beide schepen op elkaar liepen, was tamelijk hevig. De ..Colonel Vieljeux" liep met zijn voorsteven op de „Zuiderkruis" in. Het Nederlandse schip werd licht beschadigd. Het heeft zijn reis naar Rotterdam voortgezet. In verband met deze aanvaring is het noodzakelijk gebleken enkele wijzigin gen aan te brengen in het afvaartschema van de regeringsemigrantenschepen. Deze wijzigingen zijn de volgende: In plaats van de „Zuiderkruis" zal de „Wa terman" 25 Maart van Rotterdam naar Halifax vertrekken. De afvaart van de „Waterman" op 3 April naar Nieuw Zee land komt te vervallen. In plaats var dit schip zal de „Zuiderkruis" 8 April van Rotterdam naar Nieuw Zeeland ver trekken. Zoals bekend zijn de „Zuiderkruis" en de „Waterman" zusterschepen, zodat er geen wijzigingen behoeven te worden aangebracht in de boekingen. Te Geldern aan de Nederlands-Duit se grens zjjn Zaterdag Duitse douane beambten er na een wilde jacht in ge slaagd de hand te leggen op een auto met meer dan duizend kilogram koffie. De douane had de auto achter volgd tot op een landingsterrein van de vroegere Duitse luchtmacht Op dit ter rein bleef de wagen van de smokke laars in een bomkrater steken. De smok kelaars wisten te ontkomen. De H. Congregatie van de Voortplan ting heeft 17 Januari j.L de Apostolische Prefectuur van Kashmir en Jammu op gericht en aan de missionarissen van Mill Hill toevertrouwd. Juist een week voordien was ere zorg voor de nieuwe Apost. Prefectuur van de Falkland Eilanden aan Mill Hill opgedragen. De St. Joseph Congregatie van Mill Hill ziet met de Prefectuur van Kashmir en Jammu haar aantal missievelden tot veertien gestegen. Het zal een zwaar missiegebied zijn en veel volharding en moed zal van de missionarissen worden gevraagd. Op het ogenblik is de bevol king van Kashmir voor 95 pet. Moham medaan en van Jammu voor 50 pet. De totale bevolking is ongeveer drie milli- oen, waarvan slechts weinigen katho liek zijn. Er is een ziekenhuis met Zus ters Franciscanessen van Maria in Bara- mulla en een school onder leiding van de Ierse Presentatie Zusters in Kash mir's hoofdstad Srinagar. Reeds in 1887 viel een deel der nieuwe Prefectuur on der de zorg van de Missionarissen van Mill Hill en van 1947 af was Mgr. N. Hettinga als Bisschop van Rawalpindi in Pakistan tevens kerkvorst over Kash mir. De benoeming van de Apost Pre fect moet nog worden afgewacht. Een zware binnenbrand heeft Zater dagmiddag ernstige schade veroorzaakt in de parfumeriefabriek Rhodel, geves tigd aan de Nieuwe Havenstraat in Den Haag- Een vertrek op de tweede etage, waar verpakkingsmateriaal lag opge slagen. brandde geheel uit. Andere ruim ten liepen aanzienlijke waterschade op. (Vervolg van pag. 1) Op Main vier kilometer afstand van Rijn- stortte het neer, zonder dat men lr op hetvliegveld iets van bemerkte, 'oen het vijf minuten later nog niet was p'and begon men op de verkeerstoren I et vliegtuig te missen. Tien minuten ang trachtte een telefonist contact op 'o nemen. Om 11.03 uur kwam telefo- a'sch bericht binnen van het ongeluk en ?aarop rukten onmiddellijk alle ambu- ance- en brandweerauto's uit, zodat het 'üegveld zelf van alle hulpmiddelen 'ristoken was. Het gevolg was dat °ndere binnenkomende vliegtuigen het evel kregen in de lucht te blijven, het- jjeen internationaal onder dergelijke Omstandigheden is voorgeschreven. Voor ?eii K.L.M. „Convair", die vlak achter ari verongelukte toestel zou hebben ge bogen, was dit geen bezwaar, wel echter voor een toestel van de „Swiss- 'lr", dat meldde niet voldoende ben- htie meer te hebben. Het mocht toen etl „emergency landing" maken. Want het zicht was vrij slecht in de pigeving van het Rijn-Main-vliegveld, '°en de vliegramp zich Zaterdagmor gen voltrok. Omstreeks kwart voor elf pUurde de gezagvoerder de „Koningin jhliana" in een lichte motregen uit de laaghangende wolkenvelden naar ;>hlaag en naderde het vliegveld ,°Ms altijd bij de heersende Zuid-Wes- ;?Mjke wind uit Noord-Oostelijke pchting. „Het was erg mistig", vertelde jrier een van de drie overlevenden, ?!evrouw Horn. Vier kilometer van de 'Noord-Oostelijke uithoek van het "Uegveld staat een Duitse tegelfabriek, aan de Oostzijde van de Frankfurter- jWasse, een lange, rechte asfaltweg, a'e aan beide zijden begrensd wordt a°or bossen. Enkele arbeiders van ?eZe fabriek zagen de machine zo laag «aderen, dat zij gedurende enkele ogen- °hkken vreesden, dat het toestel tegen 6 fabriek op zou vliegen. Maar het vliegtuig vloog schuin 'yer de weg en botste daar met één neugel in wilde vaart tegen de kruin »an een hoge den die afknapte. Bij volgende boom brak de tip van arie vleugel af. Ais een bulldozer *ette het vliegtuig zijn weg voort •hvars door de vele bomen. Terwijl ;veral stukken van de aluminiuin- '°<hp rondvlogen en tientallen bomen fri krakend geweld als lucifershoutjes in b, stukken braken en versplinterden '?gon de „Konin- jrn Juliana" steeds Pctere tegenstand y ondervinden, zo- y zij snel vaart Moor en op steeds J'Kkere en minder 'gzame stammen jpotte. Bij de ^hkfurterstrasse Binnen weinige ogenblikken, nadat de „Koningin Juliana" was neergestort, arriveerden vijftig ambulance-auto's met gierende sirenes, tientallen brand weerauto's, politie-auto's, bulldozers en een kraanwagen op de plaats van de ramp. Aanvankelijk hadden de red dingsbrigades bij hun pogingen om hulp te bieden zeer vele en grote moei lijkheden te overwinnen. Het blussings- werk werd bemoeilijkt, doordat de slan gen over een afstand van ruim vijfhon derd meter moesten worden uitgelegd naar de dichtstbijzijnde brandkraan. In het begin was men dus uitsluitend op de schuimblus-apparaten aangewezen. De afgeknapte bomen belemmerden de brancarddragers bij hun werk en be letten de andere redders de toegang tot het vliegtuig. Met de kraanwagen werd een deel van de romp, dat gekanteld was. overeind gezet. In koortsachtig tempo werden bomen afgezaagd en weggesleept. En daarna scheurden bulldozers de romp en de stuurhut open, omdat dit de enige manier was om de omgekomenen te bereiken. Een aalmoezenier van de Amerikaanse luchtmacht, luitenant-kolonel James H. Grady, diende de laatste Sacramenten toe; drie uur lang verbleef hij op de plaats van het ongeluk. Zaterdagavond reeds is een in derhaast samengestelde Nederlandse commissie van onderzoek op de plaats van de ramp met haar werkzaamheden begonnen. Van deze commissie maken o.m. deel uit de heer J. J. van Balkom, onder-directeur van de K.L.M., en ir C A. F. Falkenhagen. hoofdinspecteur van de Rijks Luchtvaart Dienst, Zon dagavond zijn zij beiden weer naar Ne derland teruggekeerd. De leiding van de Nederlandse commissie berust thans - wat de K.L.M. betreft bij het Hoofd-Vliegbedrijf, de bekende piloot A. D Snitselaar, en wat de Rijks Luchtvaart Dienst betreft bij inspec teur M. S. Kamminga. „Het onderzoek is op dit ogenblik nog niet zo ver gevorderd, dat met een begin van zekerheid gezegd kan worden wat de oomaak is," was gis termiddag het antwoord van de heer J. J. van Balkom, onder-directeur van de K.L.M., op een desbetreffende vraag. ,,Wij mogen echter verwach ten," zo voegde hij er aan toe, „dat er in dit vraagstuk in de loop van de komende drie dagen verduidelijking zal komen." Het onderzoek staat onder leiding van een Amerikaanse dienst van het bezettingsleger. de Civil Aeronautic Administration, die echter met de Ne- vi, de eerste vSgel af. honderd de meter ver- N Vet de machine J-^ele der vier 'Otoren, een stuk 'in de staart met wt achterste ge pelte van de romp 'J1 het reeds uitge- Jolten landingsge el achter. .Maar nadat dc naehine zich reeds vVer een lengte rit driehonderd Ariër een weg door l5* bos had ge jend, bleef de ,';st van de bijna - eUgelloze romp e' Over een af- 'riid van nog eens C'hi honderd me v"r velde het ge iarte opnieuw e'e bomen tot het 'ch tenslotte met Ha heus in de grond °°rde en een laat ste ïh !„ri de cockpit zijn nog voortzet- boom met stronk al ontwortelde Een der vier machtige motoren van de DC-6 „Koningin Juliana". Zij liggen meters van het toestel verwijderd in het woud. Zondagmorgen omstreeks half tien is dc spoorlijn Nijmegen-Den Bosch on- ®r JVychen het driejarige zoontje van e heer J. H. uit Wychen bij een over ig door een Diesel gegrepen en gedood. „Ue 4i.jarige schipper J. de J. uit Rotterdam raakte in de duisternis op L°®k naar zijn schip, dat in de Binnen ben lag, de weg kwijt. Daardoor t V'am hij op het spoorweg-emplacement Cecht„ waar hij door een rijdende trein ietd gegrepen. De J. liep een ernstige f/'riifractuur op en zal waarschijnlijk fA' linkerbeen moeten missen. Hij werd k®ar het St. Joseph-ziekenhuis overge- acht. 0r? bet ondergrondse bedrijf van de mijn Nassau I te Heerlen is de een en ii|3K-iarige houwer J. H. Lamby uit Klim- ^iv opruimen van materialen door hit het dak vallende steen getroffen. Hij u?.aarbii zo ernstige verwondingen op, ^'as ter Plaalse overleed. Het slachtoffer Sehuwd en vader van één kind. Advertentie (0^cbt U misschien in Uw portefeuille Pb t 'n een la) een briefje van vijf- öii!ï'ntig of honderd als „stiefkind"" lweUes. die U niet graag uitgeeft, doch <lane^ bewaart! Laat zo'n „stiefkind b iets voor U doen, namelijk eien tot twee „stiefkinderen"! Nu W' d&t. Elke f 100.(of f25.—) be ^rii ln een Rentespaarbrief van de 10 .°nale Woningbouwleningen is over SbbK a,r aangegroeid tot meer dan het tt bij ^espaarbrieven zijn verkrijgbaai f6et_ ön.ken of commissionnairs in ef- eil |j.. 'in stukken van f 100.en f 25. '25 1 Postkantoren (in stukken van °8tr>v, kunt ze ook bestellen bij de rileque- en Girodienst. derlandse commissie ten nauwste con tact houdt. Onderzocht moet worden de reden waarom het vliegtuig zo laag vloog. Plaats en vliegrichting waren vlak voor het ongeluk zo, dat volgens experts de landing zonder enige moeite of extra bochtèn had kunnen worden uitgevoerd, indien het toestel op een verantwoorde hoogte boven de grond was gebleven. Met de commissie van deskundigen is Zaterdagmiddag op haar eigen aan dringen ook mevrouw Hoefnagel, de nog jonge echtgenote van de omgekO' men telegrafist van de „Koningin Ju- j liana" met een speciale Dakota naar Frankfort vertrokken. Zij wist toen nog niet of haar man al dan niet tot de overlevenden behoorde. Toen de extra machine Zaterdagmiddag over het wrak vloog en daarna op de landingsbaan van het vliegveld van Frankfort neer streek en op het platform tot stilstand kwam verkreeg zij eerst zekerheid. Personeel van de luchthaven wist, dat op de stewardess na alle leden van de bemanning van de „Koningin Juliana" om het leven waren gekomen. Mevrouw Hoefnagel bleef onder de goede zorgen van een stewardess op het vliegveld en keerde enkele uren later met het eer- ste het beste toestel naar Amsterdam terug. De ouders en de verloofde van de enige overlevende van de Nederlandse bemanning, de stewardess Truus Gau- tier, hebben haar Zaterdagavond in het ziekenhuis te Frankfort bezocht. Om half zeven Zaterdagavond waren zij met een tweede extra-Dakota van de K.L.M naar Duitsland gevlogen. Haar verwon dingen bestaan evenals die van mevrouw Horn uit been- en armbreuken en won den aan het gezicht. Haar toestand is redelijk. De toestand van de Zuid-Afrikaanse overlevende dr. P. Schaumburg, die met een ingedrukte borstkas in het zie kenhuis is opgenomen, is zeer critiek. Aan boord van het toestel bevonden zich twaalf kisten met in totaal 491 kg. plaatgoud, bijna drie millioen gulden waard, afkomstig uit Zuid-Afrika. Op 50 kg. na kon de hele zending, die via Amsterdam verder moest worden door gezonden, worden geborgen. Naar het restant, dat ruim twee ton vertegen woordigt. wordt nog gezocht. Gelokt door de lentezon hebben vele duizenden zich Zondag naar Lisse be geven voor een bezoek aan „Keuken hof". Zowel op de terreinen, waar de narcissen dagelijks in steeds grote aan tallen ontluiken, als in de kassen was het vooral in de namiddag zeer druk. In de kas bloeien op het ogenblik on geveer zeshonderd variëteiten tulpen, waaronder de nieuwste die nog niet eens „voor de grote kweek" bestemd zijn en dientengevolge nog niet in de handel zijn. Ook de tentoongestelde beelden van Nederlandse kunstenaars trokken veel belangstelling. De door de K.R.O. op touw gezette actie „40 X 1000 40.000" ten behoeve van de wederopbouw van de missie van de Witte Paters in Tanganyika (Afrika), werpt goede resultaten af. Tijdens de uitzending van Zaterdagavond j.l. werd een bedrag van bijna f 24.000 bereikt. Wim Jansen had eergisteren weer een bijzonder feestelijk gezelschap rond zijn microfoon verzameld; een mondorgel- club uit St. Willibrord onder leiding van broeder Oscar vormde daaronder een zeer jouyeuze noot. De jongelui, die op weg waren naar de Stille Omgang, kwamen en passant de K.R.O.-luisteraars maar even op een concert vergasten. In het bijzonder de jeugd laat zich bij de ze hulpactie niet onbetuigd. En het ziet er zeker naar uit dat tijdens de tweede helft van de Vasten ook de tweede helft van bet ten doel gestelde bedrag zal worden ingezameld. De Nederlandse vertaling door Gabriel Smit is verschenen bij de UITGEVERIJ HET SPECTRUM Jean Baptiste zag in, dat zijn vrouw gelijk had. Hij had zijn sluimerende ge dachte niet geuit als een verzoek, hij wilde alleen zijn wens naar voren bren gen en wanneer de tijd daarvoor rijp was, zouden Cécile en hij zeker tot over eenstemming komen. Hii trok even met zijn schouders en zei: „Inderdaad, we hebben nu flink wat geld gespaard en ik geloof, dat een huis geen slechte belegging daarvoor is. Wacht eens even, morgenavond heb ik werk Laten we overmorgen gaan kijken. Komt je dat gelegen, Cécile?" Cécile stemde toe. Zij was blij, dat alles zich zo vlot regelen liet. Zonder dat Jean Baptiste het wist, was zij enkele weken tevoren met een vriendin, die ook wilde verhuizen, de stad inge gaan. Zij liepen door de Maple Street om te kijken of daar soms huizen leeg stonden. Cécile's oog 'was toen op dat huis gevallen, zij informeerde naar de eigenaar en vroeg hoeveel het kostte Toen zij met haar man naar de nieuwe woning van Jacques en Anne Dulhu: ging. was zij dus op het onderwerp „verhuizen" voorbereid. Op de afgespro ken avond kleedden Jean Baptiste en Cécile zich aan om naar het huis te gaan kijken; zij waarschuwden de kin deren, dat zij goed op zichzelf moesten passen en voegden er aan toe. dat zij gauw terug zouden zijn. Zij gingen eerst naar de makelf ar, die hun het huis liet zien en er alles van vertelde Er waren acht kamers in en wanneer zij het zouden kopen dan kon van de benedenverdie ping altijd één grote kamer worden gemaakt Die laatste opmerking gaf de doorslag. Eén grote kamer zou heerlijk zijn. Er was ook een prachtig uitzicht: zij kon den over de stad heen te kijken en wan neer Cécile eens niets te doen had kon zij in een stoel voor het raam gaan zit ten en zichzelf vermaken met de men sen en de rijtuigen, die steeds voorbij kwamen. Weer was Cécile in haar gedachten bezig het huis in te richten en zij stelde Jean Baptiste voor hier een stoel neer te zetten, daar een tafel en daar een kast. Alles was nog betrekkelijk nieuw en de kamers behoefden dus niet ge schilderd of behangen te worden. Eén of twee zouden er enigszins opgeknapt moeten worden, dacht Cécile, maar ver der was alles keurig in orde. Wat een verschil met hun huis in de Ely Street! Het had erg mooi geleken toen zij uit Canada kwamen, maar nu scheen het zelfs klein, vergeleken bij de eerste ver dieping van de nieuwe woning. De volgende morgen zou Jean Bap- iste naar de eigenaar gaan om de zaak, :o mogelijk, af te handelen. Toen zij veer naar huis liepen, zei Cécile: ,,Ik hoop, dat het nog niet verkocht s voor je er bent, Jean." „Dat geloof ik niet. En wanneer het wel is gebeurd, zullen we gauw genoeg een ander vinden. Dit huis is intussen erg mooi en het heeft ook een mooie tuin. Heb je die gezien? Ik ben ook in de kelder wezen kijken, daar heb je ruimte genoeg om veel te kunnen ber gen. Ik iaën blij, dat we dit hebben ge vonden. Of liever: jij vond het." Hij glimlachte tegen zijn vrouw en zij lachte terug. Zij scheen erg klein naast haar man, maar zij vormden beiden een De plaats des onheils, direct nadat met schuimblusapparaten de brand geblust was en men zich voor de tweede maal in het wrak begaf om reddingpogingen te ondernemen. De omgekomen gepensionneerde ka pitein ter zee ir. J. N. C. Smit, die vijf tig jaar was, was sinds korte tijd chef van de technische dienst bij de rederij Vinke en Co. te Amsterdam. Eind vorig jaar vertrok hij per vliegtuig naar Kaapstad en vervolgens per tanker naar de walvisvaarder „Willem Ba- rendsz" om op deze dienstreis gegevens te verzamelen, die van groot nut zijn voor de bouw van een nieuw schip voor dit doeL Hij was onlangs per tanker van de „Willem Barendsz" laar Kaap stad teruggevaren en keerde thans per vliegtuig naar ons land terug. Ir. Smit, die een zwager was van de huidige staatssecretaris van Marine, was ge huwd en vader van twee kinderen. Als chef van de machinekamers van de „Piet Hein" heeft ir. Smit in 1942 de slag op de Javazee meegemaakt. Hij is een der weinigen die deze slag heb ben overleefd. Lange tijd dreef hij na de ondergang van zijn schip op een vlot op zee rond en na wonderbaar lijke redding kwam hij op Lombok aan land. Onmiddellijk nam hii hier de leiding op zich om reddingspogingen te ondernemen ten einde te trachten nog mannen van de gezonken oor logsbodems op te pikken. Het is ook aan zijn onvermoeid optreden te dan ken, dat het plaatselijke hoofd van Lombok onder rijn leiding verschei dene reddingsexpedities uitrustte naar omliggende eilanden om naar over levenden te zoeken Daarbij is men er o.m. in geslaagd op een klein eiland je op een onbereikbaar stukje strand twee mannen, die de hongersnood na bij waren, van een wisse dood te red den. Twee anderen waren helaas reeds aan uitputting gestorven. De omgekomen heer J. H. Feuth is in 1911 te Schiedam geboren. Hij was direc teur van Kaufmanns huidenhandel N.V. te Rotterdam en woonde te Wassenaar. Hii was verder commissaris van de Delftse leerlooierij en drijfriemenfa- briek v.h. A. Adam te Delft en oud commissaris van de N.V. de Arbeiders pers Met de „Koningin Juliana" keerde hii terug van een zakenreis naar Zuid- Afrika. De heer Feuth laat vier kinde ren achter. De heer Arie. de Koning, die bij het vliegtuigongeval bij Frankfort om het leven is gekomen, was 46 jaar oud en constructeur-tekenaar (groepsleider in de afdeling scheepsbouw/nieuwbouw) bij de dok- en werf maatschappij „Wilton- Fijenoord" N.V. te Schiedam. Hij was ruim 24 jaar bij de onderneming in dienst. In December 1951 is hij in op dracht van de directie van Wilton-Fijen- oord met h?t tankschip ..Papendrechi" naar de reeds aan de Zuidpool aanwe zige walvisvaarder „Willem Barendsz' vertrokken om aan boord van deze wal visvaarder de werking van de fabrieks- installaties te bestuderen in verband met de bouw van de nieuwe walvisvaarder. De leden van de Nederlandse com missie van onderzoek zijn unaniem van mening, dat gezagvoerder Poutsma een uitstekend vlieger was. Hij stond be kend als een der veelbelovende jongere gezagvoerders. 18 Maart was hij precies zes jaar in dienst van de K.L.M. Hij is geboren te Amsterdam, woonde te Krom menie, was gehuwd en had twee kin deren. J. Gart, de tweede bestuurder, was ook ruim zes jaar in dienst van de K.L.M. Hij is geboren te Amsterdam, woonde te Zwanenburg (bij Halfweg), was ge huwd en had twee kinderen. De derde bestuurder, Arie van der Stelt, maakte een van zijn eerste vluch ten. Eind vorig jaar is hij van de Rijks- Luchtvaartschool gekomen en op 1 Ja nuari trad hij in dienst bij de K.L.M. Hij is geboren te Almkerk, woonde te Amsterdam en was ongehuwd. Het is de tweede maal, dat de le radio-telegrafist C. Hoefnagel met een DC6 neerstort De eerste keer ge beurde dat op Schiphol, waarbij geen slachtoffers te betreuren waren. Dit ongeluk heeft -de heer Hoefnagel inder tijd evenwel ernstig geschokt. Hij is geboren te Rotterdam, woonde te Am stelveen, was gehuwd en had twee kin deren. 17 Februari 1939 trad hij in dienst bij de K.L.M. S. de Waard, 2e radiotelegrafist is geboren te Kota Radja. Hij woonde te Amsterdam. Sinds 18-8-1947 is hij in dienst bij de KLM. Hij was ongehuwd. Zijn ouder wonen in Den Haag. le boordwerktuigkundige: C. van Et- ten is geboren te Gouda, woonde te Den Haag. Hij was gehuwd en had een kind. Op 2-9-'46 trad hij in dienst bij de KLM. H. van der Lee is geboren en woonde te Amsterdam. Sinds 21-10-1951 was hij in dienst van de KLM. Hij was gehuwd en had een kind. le steward F. Koershuis is geboren te Enschede, woonde te Wassenaar en is sinds 3-12-1945 in dienst van de KLM. Hij was gehuwd en had twee kinderen. 2e steward J. Blaauw is geboren te Assen, hij woonde te Dordrecht. Op 15-5-1951 trad hij in dienst van de KLM. Hij was gehuwd en had twee kinderen. Onder de vier en veertig inzittenden van de „Koningin Juliana", die bü het vliegongeluk om het leven zijn gekomen, bevinden zich dertien Nederlanders en een Nederlander van origine, die jaren geleden Amerikaans staatsburger is ge worden. Van de andere slachtoffers bezitten er zes de Zuid-Afrikaanse, vier de Noorse, zes de Britse, twee de Amerikaanse, twee de Israëlische, twee de Ita liaanse, twee de Franse, een de Duitse, een de Egyptische en een de Armenische nationaliteit. Van drie slachtoffers heeft men de nationaliteit nog niet vast kun nen stellen. De namen van de omgekomen bemanningsleden zijn; Gezagvoerder Lykle Emmo Jelmers Poutsma, 33 jaar; 2e best. Jacobus J. Gart, 35 jaar; 3e best. Arie M. van der Stelt, 24 jaar; le telegrafist Cornells Hoefnagel, 34 jaar; 2e telegrafist Simon de Waard, 29 jaar; le boordwerktuigkundige Cornells van Etten, 25 jaar; 2e boordwerktuigkundige Hendrikus van der Lee, 26 jaar; le steward Fredericus J. Koershuis, 36 jaar; 2e steward Jan Blaauw, 28 jaar. De namen van de omgekomen passa giers zijn: Ir. J. N. C Smit (Nederland), J. H. Feuth (Nederland), A. de Koning (Nederland), R. J. de Vries (Nederland). H. A. Bennink (Ned. van origine), mevr. R. L. Friedstein (Zuid-Afrika). mevr. A. W. H. Woffindin (Zuid-Afrika), J. Jaffe (Zuid-Afrika), N. Kuhn (Zuid- Afrika), J. Schorr (Zuid-Afrika). P. R. Botscheider (Zuid-Afrika), A. Hansen (Noorwegen), A. Arvesen (Noorwegen), K. Larsen (Noorwegen). N. Nilsen (Noorwegen), mevr. Steiner (Engeland), mevr E. G. Knott (Engeland), A. J. Knott (Engeland). I. Schaffer (Enge land). Gulliver (Engeland). J Schmeid- ler (Engeland), J. Bickford (Amerika), E. Angle (Amerika, D. Otzari (Israël), I. Bezner (Israël), P. Pizzonia (Italië), L. Nali (Italië). Abdul Heidi Medjoub (Frankrijk), Strebelle (Frankrijk), K. Hom (Duitsland), B. Fuad Girgis (Egypte), Jirdirian (Ar menië), E. Garber, P. Da vies, mevr. F M. Jardine Elk ongeluk, dus ook een vliegtuig ongeval, brengt een golf van ellende over de nabestaanden. Het verongelux- ken van de „Koningin Juliana" maakt hierop helaas geen uitzondering. Een der gevallen is zeer tragisch. De heer H. J. de Vries, waarnemend stationschef der K.L.M., was op weg van Johannes burg naar Amstelveen om zijn echtge note en drie kinderen, na een korte va- cantie in Nederland, mede te nemen naar Zuid-Afrika. Hij had namelijk in Zuid-Afrika zijn emigratie uit Neder land voorbereid en was thans in het bezit van de vereiste papieren. De heer H. A. Bennink uit Apeldoorn, die bij de ramp met de „Koningin Ju liana" 0m het leven is gekomen, heeft zich bekendheid verworven door zijn kennis van de hybride maïsrassen. Ja renlang heeft hij in de Verenigde Sta ten gewoond, waar hij studies op dit gebied heeft verricht. Na de oorlog ves tigde hij zich in Nederland. Door zijn veredeiingswerk heeft hij tal van hy bride maïsrassen gevonden, waarmee onder de Nederlandse omstandigheden gunstige resultaten konden worden be reikt. Door zijn werk heeft de maïsteelt in ons land belangrijke vorderingen ge maakt. uitstekend paar en zij waren goed ge kleed. Zij. overwogen nog of zij even bij Jacques en Anne Dulhut zouden bin nenlopen om van hun plannen te ver tellen. maar zij besloten recht naar huis te gaan waar de kinderen zouden wach ten, nieuwsgierig waarom hun ouders die avond waren uitgegaan. Toen zij hun huis binnenkwamen was het erg stil en Cécile was een ogenblik bang, dat er iets ergs was gebeurd. Een geluid uit de achtertuin stelde haar echter gerust. De kinderen waren daar aan het spelen met twee van de kinde ren Dulhut. Jean Baptiste ging naar de achterdeur en riep: „Etienne!" In plaats van Etienne's stem hoorde hij Wilfrid: „Hij is hier niet, vader." „O, komen jullie dan allemaal naar binnen. We hebben een nieuwtje." De kinderen renden naar binnen de Dulhuts bleven beleefd buiten staan benieuwd om te horen wat hun ouders zouden zeggen. Aan de klank van va- der's stem hadden zij al gehoord, dat het goed nieuws zou zijn. Toen zij om hun ouders heen in de keuken stonden, zei Cécile: „Misschien gaan we over een poosje verhuizen." En de kinderen riepen: „Waarheen?" „Naar de heuvel?" En de oudste dochter, Marie, vroeg: „Krijgen we dan ieder een eigen ka mer?" Moeder gaf op alle vragen antwoord en ze verschafte ook nog andere inlich tingen. Sommige kinderen dachten, dat ze wisten welk huis het was, anderen zeiden dat ze het niet wisten, maar al len waren ze er erg blij mee. De ouderen vonden het prachtig, dat ze naar de heu vel gingen, want dat betekende een sport hoger op de maatschappelijke ladder en zij waren juist oud genoeg om het fijn te vinden wanneer zij zeggen konden „Ik woon op de heuvel" en niet „Ik woon in ue benedenstad." (Wordt vervolgd). Van de bemanning van 't verongelukte K.L.M.-vliegtuig Koningin Juliana" vonden negen le den de dood. Van links naar rechts boven: L. E. J. Poutsma, gezag voerder; J. J. Gart, tweede bestuurder; A. M. van der Stelt, derde bestuurder; C. Hoefnagel, eer ste radio-telegrafist, en S. de Waard tweede radiotelegrafist. Van links wal rechts onder: C. van Etten, eers'e boordwerktuigkundige; H. van der Lee, tweede boordwerktuigkundige; F. J Koershuis, eerste steward; J. Blaauw, tweede steward. Prins Bernhard is Maandagmorgen door generaal Eisenhower op het Atlan tisch hoofdkwartier te Parijs ontvangen. De Prins zou hedenmiddag een onder houd hebben met de opperbevelheb ber der Atlantische strijdkrachten en de voornaamste leden van diens opper commando. Aan het eind van de mid dag zou de Prins zich naar Fontaine- bleau begeven, waar hij zal worden ont vangen op het hoofdkwartier van de Centraal-Europese zone. Hoewel het bezoek aan Eisenhower ,,'n beleefdheidsbezoek" wordt genoemd, geloven waarnemers, dat Prins Bern hard, die inspecteur-generaal van de Landmacht is, de kwestie van de Neder landse bijdrage' aan de defensie met Ei senhower zal bespreken. (Van onze correspondent) De ontslagen in de Twentse textielin dustrie blijven aanhouden. In het kader van de personeelspolitiek, die thans door de fabrieksdirecties gevolgd wordt, zijn nu ook tegen 1 April a.s. bij de N.V. Twentse Textielmaatschappij te Enschede 27 arbei ders ontslagen. Ook in Haaksbergen en wel bij de Firma D. J. ten Toopen en Zn. is aan 15, hoofdzakelijk ongehuwde arbei ders ontslag aangezegd. Burgemeester Keyzer van Urk is Zater dag in Mar del Plata aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3