taiCiG.3 Aardappels, Russen en een Hollandse pastoor Sovjets trachten Oostenrijk te vangen met wijn en suiker Proces tegen dagblad inzake onrechtmatige bejegening Luiers in kleur van rammelaar -"■ tl Beraadslagingen over tweede Technische Hogeschool Probleem f 850 millioen Marshall-gelden vrijgegeven De familie DELUSSON Speelse overvloed van textiel op de voorjaarsbeurs te Utrecht Voorlopig verslag der Tweede Kamer „Verschrikkelijke schildpad" Voor schuldaflossingmijnenvegers en opvoering productiviteit [3 p'door Jacques Ducharme RHEUMIN LENING VAN VEERTIG MILLIOEN VOOR NIEUW-GUINEA DINSDAG 25 MAART 1952 PAGINA 3 Si Graanvracht verlaagd Nog geen nieuws over richting der prijzen Eiser wenst schade vergoeding van 10 mille Examens Wetsontwerp bij Tweede Kamer ingediend „RADMAR" IS TE KOOP het iief v v J JL JL Ze zyn toegankelijker geworden, niet alleen onder journalisten. Het is de nieuwe Russische tactiek. Vroeger na men ze slechts zelden deel aan ge meenschappelijke reizen, en wanneer ze het deden, dan alleen in hun eigen auto. Nu zitten ze met de anderen in dezelfde bus. Ze zoeken contact, waar ze maar kunnen: met socialisten, intel lectuelen en vooral met z.g. vooruit strevende (progressieve) katholieken. Zij interesseren zich voor de kerkelijke .politiek" van de „Stefansplatz 6" (de Weense Maliebaan) en zouden willen weten of kardinaal Innitzer een andere politieke richting heeft dan zijn coad jutor dr. Jachym- Zjj trachten ook de bevolking voor zich te winnen en hebben in steden en £en autobus vol met journalisten rijdt door het zogenaamde Marchfeld. Het is de streek ten Noord-Westen van Wenen, een grote laagvlakte, niet zeer aan trekkelijk voor Oostenrijkse begrippen, maar vruchtbaar. Het Marchfeld is jfe graanschuur van Wenen, het is ook het gebied van de aardolie. Men passeert hier het berucht geworden Zistersdorf met zijn honderden boortorens en verderop Aderklaa. het nieuwe oliecentrum. De autobus rijdt langs de grens van Slowakije. Hier geen spoor van diepe Prikkeldraadversperringen zoals aan de Hongaarse grens. De scheidingslijn wordt hier getrokken door het riviertje de March Hier liggen twee werelden vlak naast maar ook tegenover elkaar, alleen gescheiden door een smalle rivier Wanneer de Oostenrijkse jongens in de zomer een bad willen nemen, moeten ze oppassen "iet over de streepprecies in het midden te zwemmen, want aan de hndere kant staan de Slowaakse gendarmen met het geweer in de aanslag. 4*3echische jongens schijnen niet te zwemmen. Wij zijn journalisten onder elkaar en ?'J zoeken naar een „story". Maar de Kussische olievelden zijn ontoegankelijk 'b Zistersdorf en het gaat ook niet aan 0rn even in Deutsch-Wagram uit te stap an en daar de bevolking uit te horen ®f de Russische bezetting inderdaad zo veel huisraad „organiseerde". Er zijn ook ■Kussen in de bus. Toch spreken de honderden boortorens ®en eigen taal over de grote rijkdom men op de Oostenrijkse bodem die voor ^ostenrijk verloren zijn. Soms vliegt er 6en bon mot heen en weer: Waarom is ,er nu toevallig geen bootje met vluch te- Kogen de March overgestoken, zoals op f* februari j.l. toen zes Slowaken in een acr-phibie-wagen de grens overstaken? £ij kwamen veilig en wel in de Ameri kaanse zone. Slechter ging het met een ®®ntal Tsjechische priesters die twee •baanden geleden het water overzwom men en in het land van de vrijheid door Oostenrijkse gendarmen aan de Russi- 8ehe commandant werden uitgeleverd ••Befehl ist Befehl!" De wereld aan de andere kant is een Stoot vraagteken. Wat weten wij er van? .Maar wanneer men in Stillfried op de "euvel gaat staan, ziet men in grove lij ben toch al verschil: aan de Oostenrijkse ?aöt kleine stukjes land, verkaveld, door "eggen van elkaar gescheiden indivi dualistisch aan de andere zijde één Stote vlakte, zonder afscheidingen, zon der persoonlijk karakter één grote «olchóse. Vroeger...., niet alleen onder de Oostenrijkse monarchie, maar ook onder de Tsjechische republiek gingen de Slo waakse jongens in Mistelbach op het fjunnasium. Er lag een brug over de parch. Die brug is er nog, maar zij is jb onbruik geraakt. De Oostenrijkers Krijgen zelfs geen brieven meer van hun vroegere vrienden op één kilometer af stand. Het is een vruchtbaar land, rijk aan Staan, wijn en zuivelproducten, bekend d°k om zijn goede aardappels. Deze eldvrucht werd hier bijna tweehonderd «ar geleden f1761) door een Hollandse ""stoor bekend gemaakt. De bewoners ab het Marchfeld wilden er eerst niets ab weten. Ze begonnen met het lof 8n dat vonden ze niet lekker; toen aten 6 de rauwe knol en die beviel hun niet- Toen leerde hun de Hollandse bastoor ook de kookkunst. Tweemaal bij hongersnood in 1770-1771 en in 1816- #17. redde deze vrucht het leven van Veel inwoners van het Marchfeld. Die hollanden heette Joannes Jonkbloed, hij 'tar pastoor in Prinzendorf bij 'nistelbach en later hebben zijn "dankbare parochianen" een gedenkte ken voor hem opgericht dat in stumpe- «ge verzen zijn roem verkondigt: Wandelaar neem af uw hoed: Hier ligt Johann Eberhard Jungblutt. Men stapt weer in de bus: Oostenrij ks, Italianen. Duitsers, Hollanders en f-bssen. Men stapt in Mistelbach uit en bewondert in de nieuwe landbouw school niet alleen de moderne installa- Je- maar vooral de wijnkelder Wie de •Oostenrijkse wijn heeft Ieren waarde- be.n, komt hier niet bedrogen uit. De ""Jn maakt de tongen los, men praat ;v"r van alles heel laat zelfs over Politiek, over begane „fouten" aan beide ahten.en de Russen klinken met dorpen hun coöperatieve U.S.I.A-win- kels geopend in de laatste weken zelfs hun eigen wijnlokalen waar zij levensmiddelen, stoffen, likeur en wjjn verkopen, ver beneden de Oostenrijkse prijzen. Het doel? Niet op de eerste plaats om de Oostenrijkse belasting te ontduiken of de handelsbalans in gevaar te bren gen, maar eigenlijk om de Oostenrijkse bevolking voor zich in te palmen met hun lage prijzen Voorlopig willen ze niet aan politiek doen. Wijn en suiker zijn neutraal- Iedereen kan denken wat hij wil, maar hij zal moeten toegeven dat de Russische levensmiddelen en de wijn van de Balkan goedkoper zijn en zeker niet slecht. En de Russen? Het moet zover komen dat men het verle den vergeet en straks zegt: Die zijn zo kwaad nog niet. Intussen zit Oostenrijk weer midden in een nieuwe regeringscrisis- Het wordt zo langzamerhand een latent verschijnsel. Na het loven en bieden om de bezittingen van vorst Starhem berg hebben de socialisten een compro mis gesloten waarmee de ras-Marxisten niet tevreden zijn. Het recht heeft zijn beloop gekregen en Starhemberg blijft de jure eigenaar van zijn kastelen en landgoederen. Zijn de socialisten kort zichtig geweest? Toen volgde de flater van minister Gruber die de communisten het argu ment in de hand speelde dat de Oosten rijkse regering met bewapeningsplan nen bezig was. Tot tweemaal toe was Gruber's positie in gevaar; hij wordt aangevallen door de socialisten en zijn Advertentie eigen volkspartij en toch zit hij nog altijd achter de regeringstafel. Daarna ging de socialistische vice- kanselier, dr. Scharf, naar Amerika en verklaarde kort voor zijn vertrek uit de Verenigde Staten dat de socialisten zich niet kunnen verenigen met de fi nanciële politiek van de volkspartij. Wanneer daar geen verandering in zou komen, zien zij zich gedwongen de coa litie te verbreken en nieuwe verkiezin gen te laten uitschrijven. Een nieuwe crisis. En daarbij schijnt men hier te vergeten dat de vijand reeds binnei. de muren is, dat hij op de loer ligt en niets liever ziet dan dat de socialisten in een isolement geraken- Dat gevaar is niet denkbeeldig. En intussen zijn dc Russen vriendelijk en drinken op de gezondheid van Oos tenrijk .-. met een glas volksdemocra- tische wijn. (Van onze verslaggeefster) De handel leeft van verkopen, en om te verkopen in een verzadigde samen leving moet men nieuwtjes bedenken. Een van de nieuwtjes op de vandaag geopende textielbeurs (met 53 Nederlandse en zes Belgische standszijn de mannenhemden met dikker geweven rug. Het menslievend motief daarvoor is, dat de rug het meeste werk doet, het meeste warmte nodig heeft en het snelst afkoelt! Volgend jaar hopen wij op hemden met ingebouwde infrarode stralen, uit volkgezondheidsoogpunt nodig in een land met meestal grauwe hemel. Er is, op het gebied van dessous rijkelijk vertegenwoordigd in de Beatrix- en de Irenehal van het Utrechtse Jaarbeursgebouw een vooruitgang te be speuren in de verwerking van nylon. Er is nu ook de kous van geheel Neder landse nylon, uit enkalon (dit is Nederlandse nylon) garen geweven, en gebreid in een Nederlandse kousenfabriek. In de fraai ingerichte stands is de textiel op boeiende wijze geëxpo seerd. Men heeft niet de indruk te dwalen in een stug bos, doch eer der tussen luchtig struweel. Het vraagstuk van de tweede Tech- Jjsche Hogeschool heeft de Tweede Ka- j"er in de afdelingen bezig gehouden 'a-v. het wetsontwerp, dat beoogt p 5.000 te voteren voor de voorbereidin- voor dat instituut. Van verschillende Oden is, blijkens het voorlopig verslag, W'nformeerd naar de strekking van dit htwerp: verklaart men zich, door vóór ,®t bedrag te stemmen, ook voor het eede instituut en misschien zelfs voor vestiging daarvan in Eindhoven, aarop de regering voorlopig haar keu rt® heeft laten vallen? Voor men over ®Ze beide zaken beslist, zou men echter tparne nog met de regering van gedach- wisselen over allerlei bezwaren. Op de eerste plaats zijn niet alle Jeden het eens met het bevestigend "htwoord op de vraag, dat decentrali satie van het Technisch Hoger Onder- 'is inderdaad noodzakelijk is. Vele •eden onderschrijven wel de motieven, ?le de minister daarvoor aangevoerd JJeeft, maar zij zouden daar toch gaar de een nadere adstructie op vernemen vooral na de geconstateerde terug- «ang van het aantal studenten in Delft. andere leden achtten opvoering het aantal ingenieurs inderdaad jjbdzakelijk i.v.m. de industrialisatie, aar zij wezen toch op de grote werk- l93Jh®id onder de academici in de jaren 1940 en op de mogelijkheid, dat de teaKstrialisatie kon mislukken. De gro- »hpn hoefte aan ingenieurs aangeno- lpdjzien zij drie mogelijkheden; 1) vol- "ati 6 concentratie op Delft; 2) combi- 6h„.? Van de decentralisatie met univer- *Ute elders; 3) onafhankelijke insti- hit d' eMers. Zij wilden graag de keuze Zien Ze hrie mogelijkheden gemotiveerd tfa|. en wezen er verder op, dat decen- g «atie nuttig is voor hen, die wel be- (ta. zïni maar financieel te weinig tp ,tghrachtig om ver van de woonplaats tJoOI. heren. Men kan hen ook helpen d6ce ®en. beurzenstelsel, maar als men kiezatrahsatie ook om die reden zou ken waarom zich dan slechts beper kt eén nieuw instituut? Studieprogram J** het vormen van drie studie- Wf>„il1,ngen voor het tweede instituut »- rKtuigbouwkunde. ?h electrotechniek cnemische technologie bleek men t>r0~eens- Wel wilden vele leden -het a8), ,am gericht zien cp de behoefte 'ngenieurs voor het bedrijfsleven en zij pleitten daarom voor een proef met het z.g. coöperatieve systeem in samenwerking met het bedrijfsleven. Vele andere leden vroegen om een re geling, die afgestudeerden van de MTS gemakkelijker toegang kan verlenen tot het technisch hoger onderwijs. Zij gingen er mee accoord, dat de specialistische studie voor speurwerk- of ontwikke lingsingenieur, voor Delft gereserveerd zou blijven. Zij waarschuwden zelfs te gen een begrijpelijke expansiedrang, waardoor het tweede instituut een du plicaat zou kunnen worden van Delft. Over de verhouding tot Delft is trouwens nog uitvoerig gesproken en met name is uitdrukkelijk gevraagd of de voorgenomen uitbouw van Delft tot een beter geoutilleerd, vol waardig instituut voor 3500 studenten, niet vertraagd wordt door de plannen voor het tweede instituut. Vooruitlopende op de uitslag van het onderzoek van 'n nog in te stellen com missie ad hoe hebben vele leden ook reeds gesproken over de vraag, of een gemeenschappelijk bestuur voor Delft en het tweede instituut wenselijk zou zijn: zij achtten wel samenwerking, maar ook zelfstandigheid noodzakelijk. Vele anderen suggereerden een gemeen schappelijk curatorium, waartegen van andere zijde weer bezwaren rezen. De meeste leden wilden van het nieu we instituut een openbare en geen bij zondere instelling maken; enkele leden waren voor een bijzondere (neutrale) instelling. Wat de plaats van vestiging betreft: vele leden, die meenden dat vooral het Zuiden in aanmerking komt en die Maastricht, Eindhoven en Den Bosch ge lijkelijk geschikt achtten, legden zich bij de keuze van Eindhoven neer. Van verschillende andere zijden zou men die keuze gaarne nader gemotiveerd willen zien. De Noord-Atlantische scheepvaartcon ferentie heeft besloten om de vrachtprijs voor het vervoer van gestort graan naar Antwerpen en Rotterdam van Noord- Amerikaanse havens uit met een dollar 50 cent te verlagen tot 12.50 dollar. Deze verlaging gaat onmiddellijk in. Wij kunnen op het gebied van nylon nog wel niet concurreren met het bui tenland, maar het gaat crescendo, zowel wat betreft de toepassing van nylons voor lingerie, waar hier een en ander van wordt getoond, o.a. in nylon-char- meuse, als ook bij de nylonstoffen. Ge heel nieuw is een luchtig nylonmateri aal, doorweven met cellophaan, wat een lamé-effect geeft. Het oxydeert echter niet. Aantrekkelijk is om diezelf de reden ook de hier geëxposeerde rayon ribszij, met goudachtig cello- phaandraad doorwerkt. Nog niet zo heel ang ggleden, een jaar of zeven, waren er moeders, die haar kindertjes bij gebrek aan tex- tielluiers bakerden in kranten. Als ze die tenminste hadden! Nu zijn wij wel zover, dat men baby een luier aan kan doen die het beste kleurt bij zijn wieg of zijn rammelaar. Er zijn op deze textielbeurs groene, rose, blauwe en gele luiers, om uit te kie zen! Proefondervindelijk getest door de babies van de jaarbeursdirectie, en wat de kleurvastheid betreft, bestand bevonden tegen wassen, koken en ook wat aan bevochtiging daaraan vooraf pleegt te gaan. Een uitkomst voor ge breid babygoed zijn de allernieuwste breigarens, die door een tiental fabri kanten thans zodanig worden ver vaardigd, dat het gebreide bij wassen niet krimpt en niet vervilt. Zestig stands met louter textiel: stof fen, lingerie, bovenkleren, kousen, de kens, shawls, tafelgoed, truitjes, schor ten, kant, gordijnstoffen, geven heel wat te zien. Hef zou vermoeiend zijn als het niet zo boeiend was geëxposeerd. En daar wordt intensief naar gestreefd. Evenals vorig jaar heeft de bezoeker niet het gevoel rond te dwalen in een stug bos met logge bomen, hij waant zich eerder tussen luchtige struiken die het doorzicht niet belemmeren. Dit we derom dank zij de vernuftige construc ties mef smalle witte ijzeren buizen, waardoor het geheel iets zeer lucide krijgt. De verlichting speelt daarin op ingenieuze wijze mee. En het artistiek vernuft van de heer Martin Engel man heeft in menige stand nogal saaie textielproducten op hoogst aantrekke lijke wijze weten te bezielen. Met een paar fel gekleurde stukken wollen stof maakte hij o.a. een „Venetiaans feest door vier gemaskerde marionet-ridders elk een lap als mantel om het lenige lijf te werpen. Er zijn ook èóhte mannequins. Ze pa raderen op een smal podium dicht bij de confectiestands, niet als attractie voor het publiek, maar slechts voor de cliënten van de verschillende expose rende confectiefabrikanten, die vooral midzomergoed laten zien. Want tot Me» zijn de winkels nu wel bevoorraad, en aan voorjaarsgoed wordt alleen bijge- kocht zodra de detaillist ziet in welke richting de voorkeur van het publiek gaat. Een midzomerartikel is in de man tel-branche bijvoorbeeld de topper. Wij zagen een halflang „stoppy Joe" jasje met bolle rug en band op de heup, en een „demi" met de door Parijs voorge schreven laag aangebrachte „martinga le". De lage ceintuur is zomernieuws! Nieuws over de richting der prijzen in de textielbranche kon zelfs een inge wijde als de heer P- F. Fentener van Vlissingen, voorzitter der Stichting „Ne derlandse Textiel Jaarbeurs", in zün uitgebracht exposé niet geven. Er is nog steeds geen stabiliteit, gevolg van het gebrek aan internationale politieke sta biliteit. Wel gaf deze insider in de beurswereld als zijn mening, dat. in deze tijd waarin wij moeten leren zuinig te zijn, er niet in een jaar vijf textiel beurzen moeten zijn, zoals dit voorjaar het geval is geweest. Er mogen dan ar gumenten ziin voor een aparte vakbeurs (besloten deelneming, gunstig seizoen, keuze van stad), de versnippering heeft grote nadelen, omdat deze zoals ge' zegd verspilling van kostbare tijd en werkkracht tot gevolg heeft en de pro paganda in het buitenland bemoeilijkt Een oplosing is te vinden door, in over leg met de Jaarbeurs, een „eigen" beurs te houden, „waarbij de verschillende be langen zo goed mogelijk in elkaar wor den gepast, onder behoud van het gro te geheel." Zie deze textielbeurs! Voor de civiele kamer van de recht bank te Amsterdam zijn gisteren de pleidooien gehouden in de zaak, die de Rotterdamse parfumeriehandelaar P. L. H. (eiser) begin 1951 aanhangig heeft gemaakt tegen „de Volkskrant" als ge daagde. De heer H. achtte zich door een publicatie in dit blad van 15 Juli 1950 onrechtmatig bejegend. Hij dag vaardde het blad wegens onrechtma tige daad en eiste een schadevergoe ding van f 10.000. De advocaat van eiser. mr. J- C. van der Steenhoven uit Dordrecht, besprak allereerst het bewuste bericht, dat de koppen droeg „Groot smokkelcomplot in prikkelfilms ontward", „Op zoek naar compagnon van „Oom Tom". In dit bericht wordt gezegd, dat de zeden politie van Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Apeldoorn en Enschede heeft samengewerkt bij nasporingen enz. ter ontwarring van genoemd com plot. Volgens een verklaring van een getuige zou P. L- H. als koper van de films zijn opgetreden en deze hebben vertoond in Den Haag en Rotterdam. Voorts aldus mr. Van der Steenho ven wordt in dit bericht vermeld, dat mijn cliënt zich beweegt op smok- kelgebied. In het artikel aldus plei ter wordt de naam van mijn cliënt ook genoemd in samenhang met die van Kitty van der Have (de geliqui deerde Rotterdamse koerierster). Dit is overigens niet vreemd, omdat mijn cliënt, als zovelen, daarover is gehoord Maar de indruk wordt gewekt, dat hij in die zaak betrokken zou zijn geweest Bovendien werd gepubliceerd, dat H. door veertien instanties zou worden ge zocht. Ik ontken zo ging de advocaat verder dat mijn cliënt betrokken is geweest bij de import van pornografi sche films- Dat hier sprake is van een smokkelzaak, zoals de tegenpartij aan voert, is uitgesloten. Mr. Van der Steenhoven zei, dat zijn cliënt na de gewraakte publicatie met zijn leveranciers enige tijd moeilijk heden heeft gehad over het betrekken van goederen- Hoe groot de hierdoor geleden schade bedraagt is niet te be palen. Spr. wilde het geëiste bedrag vermin deren naarmate de rechtbank een of meer delen van het bericht als onrecht matige daad zou vaststellen. „Het gaat niet om het geld", aldus de advocaat. Van onrechtmatigheid is geen sprake Mr- A- J. M. van Dal uit Den Haag trad op voor de gedaagde. „Het is een zakelijk, rustig gesteld bericht wat de vorm betreft. Het bevat geen persoon lijke kwalificaties en is niet sensatio neel opgemaakt", aldus deze advocaat, die vervolgde: „Hier is geen sprake van onrechtmatigheid. De waarheid houden wij staande in de vorm waarin het gesteld is- Eveneens, dat als tussen persoon in de smokkelarij van de films een Parijzenaar heeft gefungeerd. In besloten gezelschap, waarbij geen min derjarigen aanwezig waren, zijn de films vertoond. Daarom aldus mr Van Dal heeft de politie er niets tegen kunnen doen. Dat de wijze van invoeren niet is onderzocht was voor gedaagde een justitieel raadsel. Voorts weet iedereen in Rotterdam, dat er tus sen H. en „Oom Tom", A- K-, een nauwe relatie heeft bestaan Voorts heeft H. J. de G- in dienst genomen voor het smokkelen op Praag. En deze juffrouw is aldus de aHvocaat wel betrokken geweest in de zaak Kitty van der Have" Er is wel degelijk zorgvuldigheid be tracht; gedaagde is niet zo maar tot publicatie overgegaan. De naam van eiser zo vervolgde mr. Van Dal is de voorafgaande jaren talloze malen genoemd. Nooit is het in die zaken tot een vervolging gekomen- Dinsdag 6 Mei zal de rechtbank uit spraak doen- Toen ik Zondagmiddag met mijn neefje Hans een wandelingetje door de Am- sterdame Haven maakte, kwamen wij ook voorbij het „Lloyd-hotel"; precies op het moment dat de gevange nen werden gelucht en ge boeid en wel hun per pas afgemeten wandelingetje ach ter de tralies maakten. Hans zag het; en ineens zat hij vol problematiek, dat was duidelijk. „Wat dóén die mannen", vroeg hij. „Wandelen", zei ik euphemistisch. „Waarom komen ze dan niet hier wandelen", vroeg Hans. „Mag niet van de politie." Nou ja, ik moest tóch iemand de schuld geven. „Waarom niet?" „Die mannen hebben allemaal een bekeuring gehad", antwoordde ik. „Kèn jij die mannen?" ,„Nee." Het broeide in het summier innerlijk van mijn neef. Hij zweeg een poosje en toen zei hij ineens: „En laatst had je het nog over Manus Oly." AMSTERDAM. Doctoraal aardrijkskunde mej. S. Bakker Schut (Arnhem) en de heer A. de Haas (Amsterdam); cand. soc. aard rijkskunde mej. A. Meertens en mej. A. Hootsen (Amsterdam). LEIDEN. Doctoraal Ned. recht: W Molenaar, Leiden, W. Blokzijl, Den Haag. UTRECHT. Semi-arts. ex. P. Walma v. d. Molen, Utrecht; P. v. Abeelen, Val- kenswaard; J. Pijnenburg, Den Bosch; F. Sloof, Jutphaas; S. Mishre, Zeist; mej. E. Spijkerboer, Utrecht. Arts-examen: W. de Heus, Rotterdam; F. de Stoppelaar, Drie bergen; A. Boel, Utrecht. A?£A Vt*t TIL nTCR TtfVx' PEDA - Een Amerikaanse uitvinder Les G. Scherer te Los Angeles heeft een één-mans tank ontworpen, welke hij „verschrikkelijke schildpadgedoopt heeft. Uit bo- venstaande tekeningen blijkt, hoe het voertuig door de enige inzittende wordt bediend De tank kan een snelheid bereiken van bijna 50 kilometer per uur. Zij kan een raket afschieten door middel van een intrekbare afvuurinrichtinp bo ven het zware stalen omhulsel. De bestuurder ligt op 'n rubber matras. Door middel van periscopen vóór en achter kan hij zich oriënteren. Hij kan behalve de ra ketten twee 30 mm machine-geweren bedienen, terwijl in het stalen omhulsel 650 kleine 'granaten zijn bevestigd, die langs electrische weg in alle richtingen kunnen worden afgevuurd. De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer aangeboden een nota inzake de met de regering van de'Ver. Staten van Amerika bereikte overeen stemming inzake de besteding van 856,3 millioen gulden ten laste van het saldo der speciale rekening ten name van de Nederlandse regering bij de Nederland- sche Bank, waarop de tegenwaardegel- den worden gestort, voortvloeiende uit de economische en militaire hulpverle ning. Voor de volgende drie projecten werd thans overeenstemming bereikt over de financiering ten laste van de genoemde speciale rekening. 1. Schuldaflossing bij de Ned. Bank f 750.000.000. 2. De bouw van 14 mijnenvegers f 76.300.000. De Nederlandse vertaling door Gabriel Smit is verschenen bij de UITGEVERIJ HET SPECTRUM NEGENDE HOOFDSTUK Toen Etienne even later thuis kwam vertelde zijn vader hem van het nieuwe plan en hij vroeg hem de volgende dag mee te gaan naar de eigenaar van het huis. Etienne was blij, want hij besefte dat deze uitnodiging een onderscheiding was; zij wees hem duidelijk aan als de oudste zoon. Daarenboven vond hij het prettig dat zij de benedenstad zouden verlaten, want de meesten van zijn vrienden waren Amerikanen of- Ieren en zij woonden allen op de heuvel. Zij hadden hem vaak bespot omdat Jiij een Fransman was, maar dat vond hij niet erg. Dat hij in de oude stad woon de vond hij erger en later dacht hij altijd met schaamte aan het huis in de Ely Street terug. Hij sprak over deze dingen met nie mand, doch het vooruitzicht van de andere woning stemde hem gelukkig Hij besloot alles te doen om de verhui zing te bespoedigen. Morgen zou het feest beginnen. De gehele familie ging die avond in een opgewonden stemming naar bed. Voor zij zich terugtrokken, zei Jean Baptiste nog tegen zijn vrouw: „De kinderen schijnen het heerlijk te vinden". Zijn vrouw knikte: „Ja. Ik geloof, dat de benedenstad niet meer zo geschikt is om te wonen. Alle goede families gaan verhuizen. Louise vertelde het mij vanavond. An dere kinderen plagen hen er mee, da» ze hier zitten." Jean Baptiste werd even kwaad bij de gedachte dat zijn kinderen het voor werp waren van spot en plagerij, maar dadelijk zakte het weer. Hij glimlachte en zei: „Wanneer alles loopt zoals we dat ho pen, zijn we hier al over een paar da gen weg. Wat mij betreft, ik zal er blij om zijn." Hij gaf de reden van die blijdschap niet op, doch de laatste tijd begon hij erg de ruimte te missen, die hij op de boerderij in Saint Valérien jarenlang om zich heen had gezien. Cécile beaamde zijn wens, want zij wil de wat haar man en haar kinderen wil den. Wanneer zij in een ander huis ge lukkig zouden zijn dan zij ook. De volgende morgen ging Jean Bap tiste naar de eigenaar van het huis; Etienne vergezelde hem. Na de gebrui kelijke praatjes over het weer en de zaken kwam Jean Baptiste voor de dag: „Ik heb het huis in Maple Street gezien, dat je verkopen wilt." De eige naar heette Mercure en hij was, evenals Jean Baptiste, een Canadees. In alle Canadezen stroomde nog jets van het oude veehandelaarsbloed, waardoor zij erg veel hielden van loven en bieden. Daarom zei Mercure spottend: „Wil ik dat werkelijk verkopen?" Daarna lachten zij en Jean Baptiste vroeg: „Hoeveel moet je er voor hebben?" „Vijftienduizend." „En de hypotheek?" „Vijfduizend op de bank van North ampton." „Dan blijft er tienduizend over. Dat ie een héél bedrag, Mercure." „Zoveel heeft het mij ook gekost." „Heus?" Nu was het Mercure's beurt om te lachen en lachend zei hij: „Ik zal je een redelijk voorstel doen, Delusson. Hoe veel kan je contant betalen?" Jean Baptiste haalde zijn schouders op. „Zeg maar hoeveel je hebben wilt, dan zal ik je zeggen of ik het betalen kan." „In orde. Vijfduizend contant. De rest in jaarlijkse termijnen van vijf honderd, tien jaar lang." Jean Baptiste dacht er over na. Hij had ongeveer zevenduizend dollar op de bank, er zou dus nog tweeduizend over blijven. Natuurlijk hoopte hij het oude huis te verkopen en daarenboven had hij geregeld de binnenkomende bedra gen, die zijn kinderen verdienden. Hij kon Mercure's voorstel dus best aan nemen. maar hij besloot nog verder af te dingen: „Luister, Mercure; als ik zesduizend contant betaal, kan ik het dan kopen voor negenduizend?" Mercure schudde zijn hoofd: „Nee, Delusson, dat gaat niet. Het is mijn uiterste prijs." Jean Baptiste had niet verwacht, dat zijn bod zou worden aanvaard, maar het gaf hem tijd om vlug in zijn hoofd alles uit te rekenen. Het zou toch al goedkoop zijn. Plotse "ag dacht hij nog aan wat de makelaar nem gezegd had: „Mijn vrouw en ik zouden graag de benedenverdieping in één kamer ver anderd willen zien." „Dat kan. Je hebt een groot gezin?" „Zeven kinderen." „Dan heb je je tijd goed gebruikt. Hoe lang ben je al getrouwd?" „Bijna twintig jaar." (Wordt vervolgd). 3. Productiviteitsbevordering »s> Ne derland f30.000.000. De f 750 mill, zullen worden besteed voor aflossing van de schuld, welke is ontstaan door de overneming van de uit de Duitse bezetting stammende rijks- marksaldi van de Ned. Bank door de staat. Ter handhaving van de monetaire sta biliteit is het gewenst om een aanzien lijk deel van de geaccumuleerde gelden voor schuldaflossing te bestemmen. Met de beschikbaarstelling van 750 millioen voor schuldaflossing wordt een belang rijke bijdrage geleverd tot de sanering van de Nederlandse schuldenpositie. De 14 mijnenvegers zullen op Neder landse werven voor de Nederlandse ma rine worden gebouwd. De bouw van deze 14 mijnenvegers maakt deel uit van een meer omvattend plan, hetwelk de constructie van in totaal 32 mijnenvegers beoogt. Over de bouw van de overige 18 mijnenvegers, door Nederlandse werven af te leveren voor Amerikaanse reke ning, zijn thans nog onderhandelingen gaande. Wat de besteding van een bedrag van 30 mill, voor de opvoering van de pro ductiviteit betreft, ligt het in de bedoe ling van de Nederlandse regering om deze gelden te gebruiken voor een sub sidiëring van technische bijstandprojec ten, de financiering van een aantal pro jecten ter verhoging van de productivi teit van het Nederlandse bedrijfsleven, alsmede voor subsidies aan de Contact groep Opvoering Productiviteit en an dere instellingen, die zich tot doel stel len de productiviteit in Nederland te bevorderen. Advertentie Op voordracht van de minister van Financiën is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin de Sta- ten-Generaal machtiging wordt gevraagd aan Nieuw-Guinea een crediet te ver lenen ten bedrage van veertig millioen gulden. Het crediet is bestemd tot dek king van tekorten op de kapitaaldiensl van de begrotingen van Nieuw-Guinea voor de dienstjaren 1950 en volgende. In de Memorie van Antwoord betoogt de minister van Financiën, dat de ont wikkeling van Nieuw-Guinea middelen vraagt, die niet in dit Rijksdeel zelf kunnen worden gevonden. Het is daar om nodig, dat Nederland steun biedt Aangezien het hier kapitaalsuitgaven betreft, acht de minister het redelijk dat deze steun gegeven wordt in de vorm van een lening. Een lening van de noodzakelijke omvang kan echter niet in Nieuw-Guinea zelf worden geplaatst; plaatsing daarvan op de vrije kapitaal markt hier te lande stuit op het bezwaar dat deze de politieke status van het Rijksdeel onvoldoende zeker acht. zodal de" lening alléén kan worden verstrekt uit 's Rijks schatkist. Volgens de huidige plannen is voor haven-, vliegveld-, en wegenverbetering. inclusief de aankoop van een drijvend dok, bestemd 11.6 millioen gulden; voor de bouw van tweehonderd woningen, een centraal gouvernementskantoor en een ziekenhuiscomplex 5.7 millioen gulden; voor energievoorziening en werkfclaatsverbetering 3,3 millioen gul den; voor werken op de buitenposten op het gebied van haven- en wegenverbete ring en gebouwen 4,5 millioen gulden. Enige kleinere projecten zoals de aan schaffing van schepen ten behoeve van zeevisserij, bestuur en politie en ver beteringen van technische outillage van het boswezen, de radio, de luchtver keersbeveiliging enz. vragen een bedrag van omstreeks tien millioen gulden. Het is de bedoeling de lening te ver strekken voor vijf en dertig jaar te re kenen van 1 Januari 1952 af, tegen een rente van vier pet 'sjaars. De Britse vrachtboot „Radmar" die begin van dit jaar bij het verlaten van de nieuwe Waterweg aan de grond is gelopen op de Maasvlakte en die geruime tijd later werd geborgen, is thans te koop. Het schip Ugt in de Wilhelmina haven te Schiedam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3