Wereldvereniging morele opheffing door Optreden van inter nationaal koor SC HUMAN: Westers antwoord op Sovjet-nota niet negatief BASISPLAN voor Land van Maas en Waal en Rijk van Nijmegen Wijziging van Russische politiek t.o.v. Duitsland niet uitgesloten CAUX IN BEVERWIJK Contact met Hoogovens Yisserijgolf Kwaliteitszetels der K.Y.P. 15 mille voor mil. artsen Voorjaarsbeurs geopend Desinfectie- maatregelen Potsdam niet definitief Burgemeesters wensen hun gebied tot noodgebied verklaard te zien is 5 nieuwe „Ridders van de Zee" J i p DINSDAG 25 MAART 1952 PAGINA 4 Belangrijke figuren STATIONSCHEF OVERLEDEN Simavi-collecte De badmuts en de hond Korte notities ZANDVOORT Mond-accordeonvereniging „Excelsior" Aanbesteding Culturele Kring ,,'t Helm" HEEMSTEDE Spreekuur wethouder Tien candidaten aangewezen Bij verbintenis voor tien jaar Bureau L.O.-L.K.P. opgeheven Tegen mond- en klauwzeer Bij' emigratie naar Nieuw- Zeeland en Australië Commissie post- en archief zaken Rijksadministratie V- v In ontwikkeling achtergebleven Minister Wemmers reikt onderscheidingen uit Eventuele restitutie accijns op sigaren Om stagnatie in productie en afname te vermijden Aquarellen in Delft Internationale tentoonstelü11^ Gen. Eisenhower wil geen socialisme in Amerika N. Woensdag 2 April zullen arbeiders en werkgevers uit Frankrijk, Engeland, Duits land en Nederland in een voor ieder vrij toegankelijke bijeenkomst in Kennemer- theater spreken over de Morele Herbewapening, ideologie, die de wereld vereni gen kan. Het internationale koor van Caux, centrum van deze Morele Herbewa pening, bestaande uit zangers van acht nationaliteiten, verleent zijn medewerking. Sprekers en koor komen, na in de herfst het Zwitserse centrum Caux verlaten te hebben, via Frankrijk. Duitsland en Denemarken naar Nederland. Vrienden nodigden hen uit behalve Den Haag en Rotterdam ook Beverwijk te bezoeken. Dan trekken zij verder naar Verviers. maken nog een tournee door Scandinavië, om in de zomer weer in Caux te zijn, waar honderden bijeenkomen uit alle lan den van de wereld, sinds 1946 waren het er reeds 40.000. Wat is deze beweging en wat wil zij' Het merendeel van de lezers zal er nog vreemd tegenover staan, hoewel meer dere stadgenoten er reeds intensief ken nis mee gemaakt hebben. De aalmoezenier van de arbeid Pater E van Iersel bracht een veertien dagen in Caux (Zwitserland) door, is bezig over dit centrum een boek te schrijven. Kernvoorzitter Piet Mulder van Hoog ovens heeft in Caux de weg terug ge vonden naar de Katholieke Kerk. Maar daarmee hebben we de vraag nog niet beantwoord. Met een edel enthousiasme, met een bezieling, vreemd aan deze tijd. heeft de Engelsman David Hind ons gistermid dag tijdens een persconferentie in het Statenhuis over de Morele Herbewape ning gesproken. Zijn woorden werden aangevuld door de Deen Leif Kongsrud en de Hollander W. van Dam. De beweging werd in 1921 door Fr. Buchman opgericht, kreeg in 1946 te Caux haar wereldcentrum en wil een wereldkracht zijn van mannen en vrou wen, die leven volgens hun princiepen, die beginnen met zelf absoluut eerlijk te zijn, rein. onbaatzuchtig en liefdevol, een kracht vormen voor eigen volk ter hervorming, daardoor werkend aan de vereniging van de wereld in vrede. De gedachte moet langzaam doordringen, het volk moet veranderen, moet door een grote stuwende idee omhooggeheven worden, op een nieuw plan gebracht, In een nieuw klimaat. De heer Van Dam, die pas terug is van een werk-periode van enkele maan den in Noord-Frankrijk, kon enthousiast verhalen van bereikte resultaten. Men brengt de mensen terug tot de werkelij ke beleving van eigen princiepen. Er wa ren daar ondernemers, die van hun fa briek een gezin maakten, die met de ar beiders samen iets tot stand wisten te brengen. De heer Kongsrud vertelde o.m. van de resultaten in Denemarken. Men zoekt de oorzaak op van de onrust der mensen, da oorzaak van het vergroeien van vele dingen. Een communistenleider men moet hen niet negatief bestrijden, maar positief die in Caux was. kwam tot het inzicht: dit is een betere gedachte dan de mijne- Hij werd een vurig propa gandist voor de Morele Herbewapening. En zo, besloot David Hind, is de Mo rele Herbewapening een „growing force in many, many nations". Van Hoogovens waren dit jaar 23 per sonen, leden van kernen en staf. in Caux. Telkenjare komen er meer. Te Beverwijk zullen Woensdag belang rijke internationale figuren spreken. We noemen Victor en Irene Laure. Irene Laure is een vooraanstaande Franse ver zetsstrijdster, die na de oorlog in Caux kwam. zich geheel als full-timer voor de beweging heeft ingezet, de Duitsers haat te, die haat overwon, en juist in Duits land zeer veel heeft bijgedragen tot on derling begrijpen. Voorts een arbeider uit de Engelse staalindustrie die zal De geringe tong-aanvoeren aan de Maandagmarkt vonden hun weerslag in de prijzen. De grote tong haalde gemak kelijk f2.70 per kilo en voor de grove slips werd gemiddeld f 1.65 per kilo be taald. Met de weegtarbot wilde het nog niet zo bijster vlotten. Wel kwam de prijs ongeveer f 0.25 per kilo hoger te liggen, maar met f 1.80 tot f 1.75 per kilo was deze goede kwaliteit nog niet duur betaaald. De Noord-schol stond in het middelpunt der belangstelling. Gro te en grootmiddel schol noteerde f70 tot f 65 per kist en schol I varieerde van f40 tot f35 per kist. De kleine schol III ging nog weg voor f 15 tot f 13 per kist. Door de grotere aanvoer bracht de grove wijting het niet verder dan tot f 14 per kist, terwijl de kleinere loggersoorten fll en f 10 per kist opbrachten. De eerste noteringen van de regels stijve kabeljauwen waren Maandagmorgen niet erg hoopgevend. Aanvankelijk gold als hoogste notering f 50 tot f 47 per 10 stuks. Maar in het verloop van de af slag bleken de eerste kopers niet slecht af te zijn. want de prijs liep snel op. zo dat gelijksoortige kabeljauw weinige uren later f 90 tot f 85 per 10 stuks op bracht en soms zelfs voor f 100 per 10 stuks werd verkocht. De kisten van 125 kg kabeljauw stegen van. f70 naar f105. Met slechts kleine nuanceringen wisten de overige soorten de prijzen van Zater dag te handhaven. Van de trawlers maakte dit keer de Norma Maria IJM 6 Maandag de hoogste besomming met f24.000 voor een reis van 13 dagen. De Vios I IJM 24 stond als tweede op de ranglijst met f 20.000. ook voor een 13-daagse reis, ter wijl de Eli Chenevière IJM 32 de rij sloot met f 16.000 voor een reis van 12 dagen. De loggerbesommingen liepen uiteen van f 3.500 tot f 2.000 per schip, waarop de Nederland VI KW 37 een uitzondering maakte met een eind-re sultaat van f 6.800. Behalve enkele loggers, die Maandag waren blijven liggen, was er voor de Dinsdagmarkt weinig aanvoer, daar geen trawlers zich voor deze afslag meldden. En de kotter Dolfijn RO 2, die Maandag reeds binnen lag met een aan voer van 500 kilo tong, 30 manden schol en 30 manden diversen, zou evenmin Dinsdag lossen, maar wachten tot Woensdag in de hoop dan een betere prijs té kunnen maken. Voor de Woensdagmarkt worden ver wacht de trawlers Haarlem IJM 9, Mary IJM 61 en Antje RO 15. Deze schepen zijn van de oudste vertrekdatum, maar hadden geen van drieën interesse voor de Dinsdagmarkt. Hoewel reeds bericht van hun binnenkomst is ontvangen, zijn nog geen vangsten bekend. Van de trawlervloot ging Maandag de Joh. Polderman IJM 20 weer ter vis serij. vertellen wat in de Steelworks passeer de; een Duitse mijnwerker, de Egypti sche Prins Hassan en de internationaal bekende contactman van de vakvereni gingen, Jaeger. Zij spreken kort. omdat het interna tionale koor een belangrijk deel van de avond zal vullen. Dit koor zingt speciaal voor hem geschreven en gecomponeerde liederen, o.m. ook een Nederlands lied en een Zoeloe-lied. De avond begint om 7.30 uur. De heer G. Vincent, stationschef van de Ned. Spoorwegen, die wegens ziekte sinds 1 November 1951 niet meer in functie was, is nog onverwachts op 50- jarige leeftijd overleden. De heer Vincent volgde 1 October 1950 de heer M. J. Hofs op en heeft zijn func tie dus slechts één jaar kunnen uit oefenen. In deze korte tijd vyas men hem zeer gaan waarderen. De heer Vincent is ruim dertig jaren in dienst van de Ned. Spoorwegen ge weest o.a. te Tilburg, Nijmegen, Lage Zwaluwe en Maarn. Te Beverwijk is een Simavi-comité gevormd ter propagering van de collecte die voor dit doel van 31 Maart tot 5 April ter stede zal worden gehouden. In het comité hebben zitting: mevr. E. H. A. Boreel-Baronesse van Tuyll van Seroos- kerken. Westerhoutweg 5; mevr. C. M. C. Royaards-Baronesss Bentinck, dr. Schuitstraat 12; mevr. E. A. BosDe Groot, Wijk aan Duinerweg 2 (tevens correspondentieadres); mevr. A. L. M. A. v. HaeffDiepen, Prinsesselaan 3; mevr. C. M. NorelGezelle Meerburg, Zeestraat 86; mevr. M. Prinselaar Schagen, Noorderwijkweg 3a; mevr. W. NooiVan Oosten. Bloemhofstraat 3; mevr. C. v. HoofKort, Noorderwijker- weg 11 a; en te Wijk aan Zee: mevr. O NetelenbosWinter. Julianaweg 71. Het comité nodigt de burgerij dringend uit om zich bij de komende collecte niet on betuigd te laten en diep in de beurs te tasten. Als gevonden voorwerpen staan bij dé politiê gênotèerd: Rozenkransétui, inhoudende een pen ning, vulpotlood, badmuts, herenrijwiel, kinderfietsje, pakje noodverband, kin dermuts, baret met sierspeld, kinder schoen. wieldop van auto, pakje stop verf, drie portemonnaies met inhoud, verschillende wanten en handschoenen. Verder aangetroffen: twee honden. Dinsdag 1 April spelen de Ghesel- len van de Spelewei, o.l.v. Anton Sweers in de K.S.A ..Terug naar Gethsemané" van Gabriël Smit. „De Eglantier" uit Amsterdam komt Donderdag 17 April voor het Arbeiders- toneelfonds in Kennenjer-theater met „Gaslicht". De wedstrijden om de Holland I- beker, waarvoor 90 ploegen van Hoog ovens hebben ingeschreven, zullen Dins dag 1 April beginnen. Voor een goed bezette zaal van „Zo- merlust" gaf de Zandvoortse Mond- accordeonvereniging „Excelsior" Zater dagavond een uitvoering. De verschil lende nummers werden, onder leiding van dirigent J. A. Paap, goed gespeeld (een uitzondering vormde „Tesoro Mio", waarin enkele fouten werden gemaakt). Vooral met het dubbelkwar- tet „Espana" oogstte de vereniging veel succes. De jeugdafdeling kwam aller aardigst voor de dag met „Jan Hen", een bewerking van de dirigent. Het succes van het Chromatic Trio en van de Beierse kapel „De Alpenroos" was al bij voorbaat verzekerd. Maandagmorgen heeft het gemeente bestuur van Zandvoort aanbesteed het maken van een parkeerterrein met bij komende werken, tussen de Burgemees ter Engelbertstraat en de flatgebouwen van de Boulevard. Ingekomen waren 20 biljetten. Ingeschreven werd volgens bestek A (de gemeente behoudt de 20.000 m2 afkomend zand) en bestek B (dit zand komt aan de aannemer). Be groting A f 26.000 en B: f 16.500. Voor A werd het hoogste ingeschreven door Gebr. Keevel, te Amsterdam, voor f 58.000, en het laagst door A. Leclercq, te Castricum, voor f 29.815. Voor B waren de Gebr. Keevel ook de hoogste inschrijvers met f 53.000; het laagst schreef in de heer J. G. Nelis te Haar lem voor f 19.980. De gunning is aangehouden. De culturele kring ,,'t Helm geeft Donderdagavond in „Zomerlust", te Zandvoort, een filmvoorstelling voor begunstigers, leden en introducé's. Ver toond zullen worden de bekende Franse film „Heldenkermis". alsmede een mu zikale tekenfilm met muziek van Chopin. Voor de benoeming tot chef-monteur bij de dienst van publieke werken te Zandvoort, worden aan de gemeente raad aanbevolen: 1. G. Coenegrachts, 2. P Pijper en 3. J. J. v. Dokkum, allen te Haarlem. Wethouder H J. W. B. Disselkoen houdt voortaan zijn spreekuur's Woens dags van 1.30 tot 2.30 uur. Naar wjj vernemen zullen de tien kwaliteitszetels in de nieuwe Tweede- Kamerfractie van de K.V.P. ingenomen worden door mej. dr. A. de Waal (met mej. mr. dr. J. de Vink tot plaatsver vangster), en de heren J. J. Fens (plaatsverv. luitenant-kolonel Schoo- nenberg), H. Moorman (plaatsverv. de kolonel bü de luchtmacht Visch), mr. Th. de Graaf (plaatsverv. mr. Th. Bot), oud-minister ir. F. Wijffels, mr. P. A. Blaisse (plaatsverv. mr. W. K. N. Schmel- zer), mr. K. van Rijckevorsel (plaats verv. mr. A. de Groot), dr. A. Lucas (plaatsverv. dr. J. van Staay), dr. L. Kortenhorst en drs. A. Janssen. Vijf nieuwe namen derhalve, hetgeen betekent dat, indien het aantal leden der Tweede Kamer niet wordt uitge breid, in de nieuwe fractie een aantal leden van de huidige fractie niet zullen terugkeren. Om ons tot de nieuwe gekwalificeer- den te bepalen: Mej. dr. de Waal zal een kwaliteitszetel innemen voor buiten landse aangelegenheden, waarin zij des kundigheid verkreeg door haar werk zaamheid bij de UNO; de heer Moor man zal zetelen als deskundige in ma rinezaken,, hem als staatssecretaris uiter aard wel zeer vertrouwd geworden; oud-minister ir. F. Wijffels versterkt de deskundigheid van de fractie met name terzake van het plan-Schuman; mr. P. Blaisse, die o.m. Nederland ver tegenwoordigd heeft bij de onderhan delingen betreffende hét plan-Schuman en het plan-Pleven, versterkt eveneens de, als wij het zo noemen mogen: bui tenlandse fractie in de fractie. In mr. K. van Rijckevorsel tenslotte, bekend o.m. als raadsman van de Ambonezen, wint de nieuwe fractie een deskundige in juridische aangelegenheden. Bij ministeriële beschikking is bepaald, dat aan artsen, die zich verbinden om gedurende tien achtereenvolgende jaren als officier van gezondheid bij de K. L- te dienen, een premie van 15,000 gulden wordt uitgekeerd. De loonbelasting over dit bedrag komt ten laste van het Rijk. Tot deze overeenkomst met premierege ling is besloten, omdat bij de K. L. op korte termijn dient te worden voorzien in de behoefte aan beroepsofficieren van gezondheid. Het bureau van de stichting L O. L.K.P. aan de Prins Hendrikkade 152 te Amsterdam is thans opgeheven. De stichting zelf zal echter blijven bestaan als reünistenorganisatie onder voorzitter schap van prof. dr. id. H. van Riessen. Het financiële saldo van L.O.L.K.P. is afgedragen aan de stichting 1940-1945. (Van onze correspondent) Hedenmorgen zijn de poorten van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht, zoals gebruikelijk, zonder enig ceremonieel geopend. De hallen en pa viljoens aan het Vredenburg, die hun vlaggen naar een sombere regenlucht steken, maken óndanks de slechte iveersomstandigheden zeker geen ver laten indruk. Er is in alle vroegte reeds een groot aantal bezoekers de controle- loketten gepasseerd. De eerste buitenlander was de Portu gees Antonio Vieira, die als inkoper voor'zijn regering een goed bekende figuur is in Nederlandse handelskrin gen, en die geruime tijd in Nederland zal verblijven in verband met een grote order op een Nederlandse scheepswerf. Enige feestelijkheid aan de eerste och tenduren na de opening der Jaarbeurs verleende de Canadese ambassadeur, Pierre Dupuis, die de officiële openings ceremonie verrichtte van de Canadese stand, die hier voor het eerst in het landenpavil.ioen op het Vredenburg fi gureert. Deze stand is een goede weer spiegeling van de bloeiende handelsbe trekkingen tussen Canada en Neder land. Men krijgt een uitstekend beeld van de materie waar het in het Cana dees-Nederlandse ruilverkeer om gaat: allerlei soorten van metaal en hout, hui den, vellen en verschillende soorten van graan. Nederland stuurt hiervoor naar Canada bloembollen, groenten en fruit in gecondenseerde vorm, chocolade en vanzelfsprekend eieren, boter en kaas. Wij komen op deze expositie, die te midden van de talrijke inzendingen uit andere landen een zeer boeiende in druk maakt, nog nader terug. Na Canada verlangen ook Nieuw- Zeeland en Australië, dat door het emigratieland maatregelen zullen worden getroffen, waardoor het over brengen van mond- en klauwzeer door immigranten voorkomen wordt, De verlangde maatregelen zijn nage noeg dezelfde als voor de emigranten naar Canada. Naar wij vernemen zullen de gege ven voorschriften zéér streng worden gecontroleerd. Aan alle agrarische emi granten werd een circulaire gezonden, Door de Australische regering worden als agrarische emigranten ook degenen beschouwd, die bij de uitoefening van hun beroep gewerkt hebben met ruwe dierlijke producten, zoals slagers, be werkers en vervoerders van huiden, personen uit het zuivelbedrijf en derge lijke. Zoals bekend, werden de desin- fectiemaatregelen reeds toegepast bij het vertrek van emigranten per vlieg tuig naar Nieuw-Zeeland; daarbij is al les regelmatig verlopen. Voor zover het de KLM-vluchten naar Australië betreft blijft de huidige beslis sing, om geen personen uit de agrarische sector aan te nemen, van kracht. Deze zaak zal opnieuw worden bezien door het ministerie van Gezondheid van Au stralië, na ontvangst van het rapport van de veterinaire deskundigen, die een bezoek aan, Nederland brengen. Op een vraag van het Tweede Kamer lid, de heer Beerdink (C.H.). betref fende het tijdstip van de benoeming van de permanente commissie voor de post- en archiefzaken bij de Rijksadmi nistratie heeft de minister van Binnen landse Zaken geantwoord, dat verwacht mag worden, dat binnen zeer korte ter mijn tot benoeming van déze permanente commissie zal worden overgegaan. Het voornaamste doel van de Russische nota inzake Duitsland is naar de mening van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman. van Duitsland een enorm reservoir van industriële en militaire goederen te maken ten behoeve van het Oostelijke blok. Op een gisteren gehouden persconferentie zeide Schu man, dat de Russische nota van twee weken geleden, waarin om een spoedige vier-mogendhedenconferentie werd gevraagd voor het ondertekenen van een vredesverdrag en de hereniging van Duitsland, „misschien een verandering in houdt in de Russische politiek ten opzichte van Duitsland". In dit licht, zo zeide de Franse minister, moet de nota niet bezien worden als slechts een nieuwe pro paganda-manoeuvre. „Alle aspecten van het vraagstuk moeten daarom met ma ximum zorgvuldigheid worden bestudeerd". Schuman zeide, dat Rusland er in het Westelijke antwoord, dat nog heden in de vorm van drie gelijkluidende nota's aan het Kremlin zou worden overhandigd, aan wordt herinnerd, dat de kwestie van de Duitse grenzen by de conferentie van Fotsdam niet is opgelost en dat deze by het vredesverdrag geregeld moet worden. sief leger krijgen, maar alle legers zijn defensief." „Als mên bedenkt", aldus Schuman, „dat Duitsland volledige economische vrijheid zou krijgen, dan kan het zeer goed zijn, dat het zich tot de tegenstan der aangetrokken gaat voelen. Ik ben geneigd aan te nemen, dat dit wellicht de kern van de Russische nota is van Duitsland een reservoir te maken, een potentiële leverancier van wapens, die aan de Oostelijke groep ten goede zou den komen. Duitsland zou dan grond stoffen uit het Westen kunnen krijgen en de afgewerkte producten kunnen exporteren." Robert Schuman heeft te kennen ge geven, dat het Westen gedetailleerde inlichtingen wenst over hetgeen de Russen voor ogen staat, voordat het ingaat op het Russische voorstel van 10 Maart om viermogendheden-besprekin- gen inzake Duitsland te houden. Het Westen, aldus Schuman in een verkla ring aan de pers, wil weten: welke vorm de Russen de centrale Duitse regering willen geven in het geval Oost- en West- Duitsland worden herenigd; welke be voegdheid de Russen de Duitse regering willen geven; in hoeverre er sprake zou zijn van een herbewapening van Duits land en welke vorm deze zou krijgen; als er aan de herbewapening een limiet wordt gesteld, welke zullen dan de garanties zijn, dat Duitsland deze limiet niet overschrijdt? Schuman legde er de nadruk op, dat het Westeiyke antwoord op de Russische nota geen negatief karakter draagt. „Wij wachten op het antwoord van Moskou en wanneer we de zaken helderder zien, zullen wy beslissingen nemen", aldus de Franse minister van Buitenlandse Zaken. „Wij willen geen Duits nationaal leger, zeker niet als Duitsland ontruimd moet worden", aldus Schuman. Volgens de Russische nota zou Duitsland een defen- De Westelijke mogendheden zouden volgens Schuman zeker- willen weten, hoe de Russen zich indenken, dat de ge allieerde bezetting zou functionneren in de période liggend tussen het tijdstip waarop een centrale Duitse regering zou worden gevormd en dat waarop het Duitse vredesverdrag van kracht wordt. In antwoord op vragen van de ver slaggevers zeide Schuman: „Het is nooit mijn bedoeling geweest Duitsland aan zichzelf over te laten. Wij moeten het opnemen in een zo breed mogelijke Europese gemeenschap. Of wij dit snel kunnen doen, met het verschil in regi mes in Europa, is een andere kwestie." Schuman verklaarde nog, dat het Westen wil weten of de eventuele rege ring voor geheel Duitsland tenminste op economisch gebied de internationale politiek van de Bondsrepubliek zou voortzetten. Een hoge Britse functionaris heeft, (Van onze speciale Verslaggever) VUftien burgemeesters van gemeenten uit het Land van Maas en Waal en het RÜk van Nymegen hebben aan de ministers van Economische Zaken, van Bin nenlandse Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid een basisplan aange boden, waarin voorzieningen worden aangegeven die noodzakeiyk zyn teneinde de gebieden tussen de grote rivieren te ontsluiten en tot ontwikkeling te bren gen. Volgens dit plan zullen deze voorzieningen een bedrag van rond 42V4 mil- lioen gulden vergen. Voorafgaand aan dit plan hadden deze vüftien burgemees ters reeds een adres aan genoemde ministers en aan de beide Kamers van de Staten-Generaal toegezonden, waarin zy hun ongerustheid uitspraken over het feit dat het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen niet worden ver meld bij de zogenaamde „ontwikkelingsgebieden" die worden genoemd in het wetsontwerp betreffende deelneming van het Ryk in de eerste phase van de ontwikkelingsplannen voor een achttal gebieden,, die in sociale en economische nood verkeren- In dit adres werd betoogd dat heide gebieden er in economisch opzicht slechter aan toe zün dan de meeste van de acht officieel tot noodgebied verklaarde delen van ons land. Hieruit biykt, dat de latente werk loosheid in het land van Maas en Waal het meest zorgwekkend Is van alle of ficieel als noodgebied erkende nood- gebieden. Dit landsdeel kent het hoogste percentage kleine boerenbedrijven met minder dan vyf hectaren grond. Wat de verhouding ten opzichte van de in komsten- en vermogensbelasting be treft, blijkt dat het Gelderse gebied het armste is van alle delen van ons land. In Maas en Waal was in 1941 slechts één procent van de bewoonde woningen op de waterleiding aangesloten en nauwe lijks een half procent op gas. Het aan tal krotwoningen bedraagt in Maas en Waal negen procent en in de Bommeler- waard twaalf procent. Het E.T.I. stelt Het Rijk van Nijmegen en het Land van Maas en Waal zijn sterk achterge bleven bij de ontwikkeling van de rest van het land. De overheidszorg liet deze gebieden links liggen. Het lage wel vaartspeil, de slechte woningtoestanden, het ontbreken op vele plaatsen van gas, waterleiding, electriciteit en riolering zijn daar duidelijke aanwijzingen voor. Bovendien betaalde de streek tussen de grote rivieren een zware tol aan de jongste oorlog. Het herstel werd met kracht ter hand genomen en tevens werd getracht door het treffen van enkele voorzie ningen op sociaal en economisch ter rein de nood der bevolking te ver lichten. Een enorm ruilverkavelingsplan werd in uitvoering genomen en een plan tot verbetering van de wateraf voer werd op stapel gezet. Met de aan leg van drinkwaterleiding werd een bescheiden begin gemaakt evenals da' met de industrialisatie het geval was. Evenwel is er veel meer nodig om te voorkomen dat nog grotere werkloos heid en verarming de bestaansgronden van de bevolking aantasten. Er worden radicale maatregelen vereist. De ge meentebesturen hadden al hun hoop gesteld op een erkenning van dit landsdeel als noodgebied, hetgeen een ruime financiële regeringssteun tot ge volg gehad zou hebben. Dat heeft niet zo mogen zijn, althans voorlopig niet. Want alles wordt onder nomen teneinde de regering te bewegen alsnog tot deze erkenning over te gaan. Daartoe is van de zijde van het Ecorm- misch Technologisch Instituut voor Gel derland een rapport verschenen. dan ook op grond van deze cijfers, dat Maas en Waal op één lyn gesteld dient te worden met de ontwikkelingsgebie den, welke in het wetsontwerp worden genoemd. In het basisplan van de vijftien bur gemeesters worden de hoofdlijnen aan gegeven waarlangs gewerkt dient te worden om tot betere sociale en econo mische toestanden in Maas én Waal en het Rijk van Nijmegen te komen. In tien punten- worden de noodzakelijkste werken aangegeven. Allereerst dient de waterstaatkundige toestand verbeterd te worden. In het kader hiervan dient de ruilverkaveling in het gehele gebied met kracht te worden uitgevoerd, als mede dient .de verbetering van de wa terafvoer rigoreus ter hand te worden genomen. Door de aanleg van nieuwe wegen moet het gebied geheel ontsloten worden. Dan kunnen er ook industrie terreinen aangelegd worden, die door de ontsluiting attractief kunnen zijn voor industrievestiging. De drinkwater leiding zal ten spoedigste in het gehele gebied aangelegd moeten worden, even als een riolering en gasleidingen. Dan moeten er goede busverbindingen door het gehele land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen komen. In to taal zullen,, zoals vermeld, deze werken rond 42 y, millioen gulden gaan vergen. Tegen de kronkelende Maasdijk aan gebouwde huisjes, die voor de tourist een schilderachtige aanblik bieden, voor de bewoners echter minder plezierig zijn om er in te wonen. Een politie-agemt en. leden van de Britse militaire politie in Triest bewaken een auto, die omver ge worpen werd. tijdens de protest staking tégen de ontbinding van een niet toegestan.de demonstratie op de verjaardag van de beslissing van de drie grote mogendheden om Triest b(j Italië te doen terugkeren. naar Reuter meldt, Maandag te Bon® verklaard, dat de Westelijke mogend heden accoord gaan met het Russische voorstel om Duitsland tot de V.N. te laten, zodra het vredesverdrag ja! zijn getekend. Zij verklaren echter, da' Duitsland, evenals andere landen, ne recht moet hebben zich met andere staten te verbinden, waar het gaat o» doeleinden, die overeenkomen met die van de V.N. De V.N. zün volgens de Westelijke nota, aldus meldt Reuteh nog niet in staat alleen de internationale veiligheid te garanderen, waardoor defensiegemeenschappen, als de Euro pese verdedigingsgemeenschap, zeer be langrijk zün. De Westelijke mogendh6* den zouden volgens deze zegilman n'®" star vasthouden aan toelating van de V.N.-commissie voor Duitsland in de Sovjet-zone. Zij zün echter vastbesloten dat er toezicht op de verkiezingen id geheel Duitsland zal moeten zün, hetru door de V.N. hetzij door neutralen. Kaiser, de West-Duitse minister voor aangelegenheden geheel Duitsland be treffende, heeft verklaard, dat de West- Duitse regering te Berlijn een i®ter,' ministeriële commissie heeft gevorm" voor de behandeling van de vraagstuk" ken, die door een eventuele herenig'®* van Duitsland zouden ontstaan. Op de verjaardag van Neerlat"*® grootste admiraal, admiraal Micb'e' Adriaenz. de Ruyter, heeft Koning'® Juliana vüf nieuwe „Ridders van Zee" benoemd. Het zijn de heren v' Hudig, uit Amsterdam, en J. F. va. Hengel, uit Huntington (New Vork'' die met de gouden De Ruytermeda'11® onderscheiden werden en de heren van Duiken, te Rotterdam, S. de Wü Den Helder en G. A. Kal te HUversu®" die deze onderscheiding in zilver vingen. Op het directoraat-generaal van 4® Scheepvaart te Den Haag heeft de ba nister van Waterstaat, de heer H. t1' Wemmers, de medailles uitgereikt, aanwezigheid van de directeur-genera?' van Scheepvaart, de heer W. L. °8 Vries, de voorzitter van de Ned. Re" dersvereniging, de heer H. G. A. QuaT* les van Ufford en andere vooraanstaan den op scheepvaartgebied. Minïst?» Wemmers kon slechts de heren Hud's (K.N.S.M.), Den Duiken (oud-gezag voerder Holland-Am Lijn) en Kail ('we reldomroep) de in 1907 door Koning'® Wilhelmina ingestelde medaille opspel' den. De heer De Wit bevindt zich radiotelegrafist aan boord van de w''" lem Barendsz en de heer Van Henge bevindt zich op zijn post als ver tegenwoordiger van het directoraat- generaal van Scheepvaart in de Ver. Staten. De De Ruytermedaille werd tot dus verre aan 155 voor de koopvaardij zeer verdienstelijke Nederlanders uitgereikt- Zoals reeds is aangekondigd, het in het voornemen de accijns op tijdelijk te verlagen. Teneinde stagna tie in de productie en afname tan- ren te vermijden, deelt het. T van Financiën mede, dat verlaging tot stand komt de mogel) heid zal worden overwogen onder - paalde voorwaarden evenredige rcs',j.e tie te verlenen van de accijns wei drukt op bij de industrie, groot kleinhandel aanwezige voorraden. De Aquarellententoonstelling in pet Het is generaal Eisenhower's mening, aldus het blad United States News and World Report dat wij in Amerika in sommige opzichten te veel naar links afgedreven zijn. Het blad heeft een interview gepubli ceerd dat Eisenhower in 1950 had toe gestaan, tezamen met een brief van de generaal, waarin hij aangaf dat hij het interview kort geleden nog eens bekeken had en voor publicatie vrijgegeven. Eisenhower zei in dit artikel, o.a.: Ame rika is geen land dat socialisme nodig heeft. Wij kunnen alle hervormingen tot stand brengen zonder tot een dergelijke radicale wijziging van onze economische structuur over te gaan. Er zijn mensen in dit land die beslist naar links willen. Ik ben het er niet mee eens dat de toe komst van Amerika in die richting ligt. •Kapitein C. C. Goedewaagen, te Den Haag, tot dusver gezagvoerder van het m.s. „Sibajak" van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd N.V., is benoemd tot gezagvoerder van de „Willem Ruys". De eerstvolgende thuisreis van de „Willem Ruys" zal kapitein Goedewaagen mee maken als z.g. „staf-kapitein" om daarna het commando van de tegenwoordige gezagvoerder, kapitein G. H. Visser, over te nemen. Stedelijk Museum „Het Prinsenhof Delft, die vanavond door Delfts bur.®el meester, mr. G. E. van Walsum, offiO'® worden geopend, is georganiseerd ih menwerking met „de Hollandsche Adn rellistenkring". Zij onrvat werken v j vooraanstaande meesters uit Nederla'' België, Zwitserland, Duitsland, Jtu land en ook zij het dan minder rijk uit Japan, Italië en Frankru._ Van de vertegenwoordiging van A®> j ka moest worden afgezien in verb met de hoge transportkosten. r<jt De kern van de tentoonstelling Yiod® gevormd door werken uit de Pf, „jj« van 1800 tot heden. Als „inleiding fit er verscheidene aquarellen uit de.ft en de 18e eeuw aanwezig. Men b^jt- niet getracht volledig te zijn, maar j, sluitend hoogtepunten uit de aq®®,eii. leerkunst naar voren willen bi'® Uit de 17e en 18e eeuw vindt werken van o.a. Adriaan van O® vo® Caspar David Friedrich en Wilhel®1 egjl Kobel. In aansluiting hierop rliap- zaaltje gewijd aan het begin der r°f0ng' tiek en de vroege Haagse school' J v0l- kind, Bosboom en Rochussen. In ®e js gende zaal vraagt in het bijzonder.^ aandacht de grote voorloper van h®-juf pressionisme in Engeland Joseph ner- de Een grotere zaal is gewijd aan v8n voornaamste vertegenwoordigers tjeit' het impressionisme en de roma® Pisarro, Renoir, Cézanne, Van ^eelc- Breitner, Maris, Mauve en Pogse®° a£d De laatste (grote) zaal tenslotte v de aandacht voor de latere tijd; vlVrC)i- expressionisten August Macke, ner, De Bruyn Ouboter, Hordijk, en Duty, Gwen John, Pierre Bonn8' „^a, de modernen Paul Klee, Kokos Chagall en Kandinsky. De expositie duurt tot 4 Mei- WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.18 grsm., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8,80 huisvrouw, 9.00 gram. VPRO- 10.00 schoolradio. VARA: 10.20 huisvr., 10.30 piano, 10.45 vrouw, 11.00 gram., 12.00 voordracht, 12.15 dansmuziek. 12.33 platteland, 12.38 dansmuziek, 12.55 ka lender, 13.00 nieuws, 13.15 semi-klass. muziek, 13,40 orgel en zang, 14.00 ge sproken. portret, 14.15 jeugdconcert, 15.00 kinderkoor, 15.20 piano, 15.30 zieken, 16.00 jeugd, 16.50 Natuuronderzoek in Indonesië, 17.05 voetbalreportage, (18.00 nieuws), 19.00 gram. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 politiek com mentaar, 20.15 Promenade-orkest en so list, 20.50 Jeannie, hoorspel. 22.10 strijk kwartet, ,22.45 De weg naar vrijheid, causerie, 23.00 nieuws, 23.15 reportage, 23.25 gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 prot. pr„ 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 zieken, 9.30 gram., 10.30 prot. pr., J1.00 gram., 11.25 Het droomkasteel van Harold van Avezathe, hoorspel, 12.00 altviool en piano, 12.33 amusem.muziek, 12.59 klok gelui, 13.00 nieuws, 13.15 thuisfront, 13.20 madolinemuziek, 13.50 strijkkwartet. 14.15 Metropole-orkest en solist, 14.45 meisjes. 15.00 jeugdconcert, 15.45 zigeu- nermuziek. 16.00 jeugd, 17.20 gram., 17.30 orgel, 18.00 nieuws. 18.15 militaire ka pel, 19.00 chr. verenigingsleven, 19.15 boek, 19.30 gram., 19.40 radiokrant 2().2fl nieuws, 20.10 comm. fam.comp-- (<(iens- Residentie-orkest en solist, 21.30 prot- overdenking. 22.00 zangavond, 22 s 23.00 pr., 22,40 gram., 22.45 prot. Pr",(t dal- nieuws. 23.15 gram.. 23.20 Hoe met mijn kind, causerie, 23.35 tr' 330 ENGELAND. BBC home SPfl;aInb'- m.: 13.25 gevar. muziek. 14.30 - en orkest, 21.00 symphonie-orkest, icoof solisten. 22.15 symphonie-orkes en solisten. m 12.15 BBC, light progr. 1500 en 247 ,345 lichte muziek, 13.15 dansmuz"173o orkestconcert, 16.45 militair- or .n qt. gevar. muziek, 18.00 BBC N° fl 15 man chestra. 20.30 gevar. muziek, doline-orkest en solist. hUNDFUNK NORDWESTDEUTSCHEK ,330 0m; 309 m.: 12.00 lichte i®uzl8„'ziek. l®-3° roeporkest, 15.50 klass. rn.„.„^est e® filmmuziek. 19.30 sympnoni 23.35 solisten, 22.35 arnuseh" lichte muziek, 24.00 karnerm 347 efl FRANKRIJK, Nationaal pro e„ «o- 249 m.: 12.00 symphonie-orKes liste, 19.01 orkestconceri. 1315 kamer®1 BRUSSEL, 324 m-; „„operette. 20.00 Middernachtstango, P 5 groo 484 m.: 12.05 lichte niuz ek. z ]iZl- symphonie-orkest en solist, muziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4