Communisten behandeling traineren de der artikelen Tegengaan lichtvaardige echtscheiding in de Kamer Proeve van de Rijnse wijn D.A.F. toont legervoertuigen op Jaarbeurs te Utrecht MELKCH VERZORGING VAN KAMERPLANTEN E Belgische boteraankoop in Denemarken 33 maal betraden CPN-sprekers het spreekgestoelte Regering wil gezinsrechter en gezinsraad in het leven roepen De familie I DELUSSON Dorus buitengewone bevoegdheid burgerl. gezag in kamer Nederland na Engeland en de ES. de grootste importeur l4 ~door Jacques Ducharme Hertshoornvaren In strijd met geest en letter van de BeneluX'Overeenkomsten Engeland zet invoer van pluimvee stop Blinde kinderen voor de microfoon WOENSDAG 26 MAART 1952 PAGINA 3 h, Me mmi blijft goedkoper! 90 ct. per 250 gram n Boterham- belegging die nooit verveelt 1 REB US-PRIJS VRAAG „DE ZONNEBLOEM Jan Musch Officier Orde van Oranje Nassau Sluitstuk van kleine maar sympathieke actie SCHOOLGAANDE KINDEREN (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Als we ons niet verteld hebben, heeft gisteren bij de artikelsgewijze behandeling *»n het wetsontwerp „Buitengewone bevoegdheden burgerlijk gezag" in de Tweede Kamer de heer Gortzak acht keer het woord gevoerd. Zijn fractiegenoot ïaken bracht het slechts tot vier maal, doch mr. Stokvis besteeg tien keer het sPreekgestoelte en de heer Hoogcarspel haalde het record met niet minder dan "f maal het woord te vragen. Men beleefde dus een middag communistische ob structie tegen de wet, welke de regering om met minister Beel te spreken 'b staat moet stellen om te regeren. Mr. Kortenhorst's aankondiging van de vo- r'ge week, dat hij bij de Algemene Beschouwingen de spreektijd moest rantsoe neren doch zulks by de behandeling van de artikelen niet zou doen, was de heren kennelijk niet ontgaan. spel voegde er aan toe: wat heeft men aan inlichtingen, die men kan inwinnen, wanneer ze in feite niet ingewonnen kunnen worden. De communistische drukte latend voor wat ze waard is, moet men toch constateren, dat deze critiek niet geheel ongegrond was en de bewindsman heeft iets te vaak te ruggegrepen op de goede bedoelingen van de Regering om deze bezwaren te kunnen ontzenuwen. Een ander onderdeel, dat wel even bijzondere aandacht trok, was het over leg met de Staten-Generaal inzake bij zondere regeringsmaatregelen ter hand having van de inwendige veiligheid van het Rijk. Zal een dergelijk debat met de gehele Kamer plaats vinden, wilde de heer Gortzak weten, of moet men er mee rekenen, dat dan reeds de verte genwoordigers van een bepaalde kleur geïnterneerd zijn? Minister Beel liet zich niet gemakkelijk uit zijn tent lok ken: als alle leden der Staten-Generaal hun plicht verstaan, zo antwoordde hij. dan zal ook met allen overleg worden gepleegd. Over plichtsverzaking en plichtsbetrachting lopen de meningen uiteen, riposteerde de communistische spreker. Minister Beel kwam tenslotte tot de formule, dat de Regering ver trouwt met alle Kamerleden in een der gelijk geval te zullen kunnen beraadsla gen; of dit ook inderdaad het geval zou zijn dat hebben de leden zelf in de hand. I Zes maal vroeg de C.P.N.-fractie hoof- Jslijke stemming over verschillende ar- jfkelen, waarbij de uitslag hen natuur- ''jk prompt alleen liet staan; een keer Rechts schaarde zich de heer Weiter aan "ün zijde, namelijk op een punt. waar hij tijdigheid van het w.o. meende te zien "iet het Verdrag tot bescherming van de échten van de mens en de fundamentele vrijheden. Waar een groot deel van de belangrijk- 'te amendementen reeds door een Rege ringsnota van Wijzigingen was opgevan- 'en, kreeg het debat door deze gang van 2aken inmiddels een nogal eenzijdig ka- fakter: minister Beel, zo kort mogelijk 'ntwoordend, leverde slag met de com munistische sprekers; mr. Burger wierp "og enkele duiten in het zakje, maar }'erder mengde vrijwel niemand zich er Ui. Ten aanzien van één punt viel dit te "'treuren. Men had namelijk ook wel 'un andere dan communistische zijde ^'Ulen horen, dat de bepaling voor de {toestand van verhoogde waakzaam heid", welke de minister, de Commissa- ''s der Provincie en de burgemeester ?e bevoegdheid geeft bij een ieder in- '■'htingen in te winnen, niet bijster ele- ?ant is. Die inlichtingen immers mag de larger weigeren, maar, zo zei mr. Stok- l's- intussen wordt dan toch maar de "druk gevestigd, dat er ook een mede- ''ingsplicht bestaat. De heer Hoogcar- (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Tweede Kamer is gisteravond begonnen aan de behandeling van een rege- 'Ugsvoorstel, dat wijziging wil brengen in de bepalingen in het Wetboek van Urgerlijke Rechtsvordering, die betrekking hebben op echtscheiding. Het betreft lei een wetsontwerp, dat destijds is ingediend door minister Van Maarseveen 'n dat tot doel heeft lichtvaardige echtscheidingen tegen te gaan. Twee nieuwe hstituten wil de regering hiervoor in het leven roepen, namelijk dat van de ^'genaamde gezinsrechter en dat van de gezinsraad, als een apparaat, dat de «'zinsrechter ter beschikking moet staan. De gezinsraad is gedacht als een uit- uw van de tegenwoordige voogdijraad. Deze raad heeft als voornaamste taak p°gingen in het werk te stellen om tot een verzoening der echtgenoten te komen. De thans bestaande toestand komt in hele affaire kan alleen maar nuttig werken. De reeds ingediende amendementen van de heren Stokvis en v. d. Feltz, om de werking van de gezinsraad tot drie maanden te beperken, wees zij van de hand. Wel was zij er voor om de wer king van de raad niet dwingend voor te schrijven. Er zouden zich namelijk ge vallen kunnen voordoen,, waarbij het °ofdzaak hierop neer, dat echtelieden, 'e tot echtscheiding willen overgaan, UU huwelijk binnen enkele weken kun- eh ontbinden, wanneer er sprake is Vatl gemeen overleg. Slechts voor de °rm vindt in zo'n geval een proces ^aats, ter louter formele voldoening *ah de bepalingen der wet. Deze schijn- ®r°cedure betekent in wezen een nutte- '°Ze belasting 'PParaat. van het rechtsprekend De bezwaren, die aan de bestaande Pfactijk op het gebied der echtschei dingen kleven, zijn zeer ernstig. Men ^an wel stellen, dat was ook zo onge ler het oordeel van de eerste twee sprekers in dit debat, dat in de maat- Schappelijke opvattingen een sterke Waardedaling van het huwelijk dreigt. Daardoor wordt ook de maatschappe lijke bescherming van het huwelijk aangetast. Door de voorgestelde rege- T'ngsmaatregelen komt er een krach tiger verzoeningspoging en wordt de *chtscheidingsprocedure verlengd, zo dat waarborgen geschapen worden te- 8en overijlde beslissingen van de ech olieden. c De heer v. d. Feltz (CH), die het vol- oD>hen eens was met de redenen die i°.?r de regering gesteld werden om tot tlziging van de bestaande bepalingen komen, vond, dat het probleem der Abtscheiding met het doorvoeren van ke Wijziging niet zou zijn opgelost. Daar lif'ft de heer d. Feltz inderdaad ge- in, maar dat is ook niet de bedoe- ïfh ----- - -- jj' dat kan het ook niet zijn van d wetsontwerp. Men kan wel stellen, v(,f de heiligheid van het huwelijk door Ob niet meer erkend wordt en dat de ij btkerkelijking" daarvan de oorzaak is; gaat het hier niet om. Overigens - een erkenning van die heiligheid st eenmaal niet door een wet worden oJ^dwongen. Het gaat er alleen maar dat een lichtvaardige echtscheiding Gj-'dt tegengegaan. Het wordt de ech g0 ®den moeilijker gemaakt om voor d van elkaar te gaan. evrouw Ploeg-PIoeg (PvdA), die ^"'cravond haar maidenspeech hield z'i deed dat op verdienstelijke wijze in' '"toonde haar instemming met het leven roepen van de instituten Vfo de gezinsrechter en gezinsraad. Zij V0 zichzelf zeer terecht af hoe men to„ de gezinsraad geschikte personen 'h A-dbuen vinden. Het zullen mannen 'ik f(ven moeten zijn, waaraan in W0 «Pzicht hoge eisen gesteld moeten eb eji die op maatschappelijk ge- ?'®bd sP°ren >noeten hebben ver- laW-,Zi-i raakte hiermede aan het be- V, SrUkf> T,„r,l 4-112 de etsniA gezinsraad, waarover ïn het N»rdt 'Werp niets wordt gezegd. Wel *kden er voorgesteld om de voogdij- J'Z»n«i.VOorloP'g biet de taak van de m te belasten. Dat achtte me- 'h om -eg ob.juist; kinderbescherming 'h »i R van huwclijksmoeilijkhc- Jb twee totaal verschillende zaken. een vertraging van de echt en jbgsprocedure door het optreden Wasr e gezinsraad had zij geen be- "tbige maanden bezinning op de Het meest omstreden artikel in het w.o. is nog altijd dat betreffende de in ternering. De heer Roolvink (KVP) was beducht, dat de minister het verdrag van Rome te ruim interpreteert. Het wetsontwerp spreekt namelijk over in grijpen bij ordeverstoringen e.d. of bij vrees voor het ontstaan daarvan en laatstbedoelde situatie sluit het verdrag uit. De heer Weiter handhaafde zijn kwa lificatie „concentratiekampen"; verder is men gisteren niet gekomen. De heer Stokvis sloot de sprekersrij en zijn geestverwant Hoogcarspel zou vandaag het spel voortzetten. Advertentie De Lucifer: DE ROXY: „Wat zeiden die Heren?" „Een Roxy, ja graag!" (Van onze verslaggever) Ter gelegenheid van de Jaarbeurs heeft de organisatie van Duitse wijn exporteurs, Verband Deutscher Wein- exporteure, te Frankfort aan de Main, in hotel Esplanade te Utrecht een keur van Moezel-, Rijn- en Nahewijnen ge schonken, voor welke Weinprobe van de zijde van de wijnhandel grote be langstelling bestond. Twintig van de beste merken werden hierbij op hun waarde gesavoureerd. Namens de Duitse wijnexporteurs hield dr. Fahrnschon een inleiding. In de wereldwijnbouw speelt Duitsland slechts een bescheiden rol. Volgens het Office International du Vin te Parijs De D-A.F.-fabrieken te Eindhoven hebben van de Ne derlandse regering een order voor de levering van le gervoertuigen gekregen ten bedrage van 175 millioen gulden. Naast de producten voor civiel gebruik, zijn de mi litaire voertuigen thans geëxposeerd op de Utrechtse Jaar beurs. Men kan er de sneltanker zien, waarmee 1000 liter benzine per minuut in de tanks van de straaljagers kan worden gepompt; er is de D.A.F.-jeep die overigens niet onder de Nederlandse militaire order valt en verder de hier afgebeelde 3 tons artillerietrekker en de „wapendra ger" Het laatste type (foto rechts) heeft onafhankelijke wielaandrijving met extra versnellingen en torsiestaafvering om het voor rijden in moeilijk terrein geschikt te maken. De wagen munt uit door snelheid en prima ligging. Naast de functie als wapendrager wordt dit type, speciaal ingericht, o.a. ook als „staf'-wagen en Rode-Kruisvoertuig gebruikt. De artillerie-trekker heeft zijn verbazingwekkende capa citeiten in het ruwste terrein reeds voldoende getoond. Toen Franse en Amerikaanse experts dit voertuig in actie zagen beweerden zij: „Met deze trekker is een nieuwe phase in de ontwikkeling van het wielvoertuig ingeluid". De aandrijving van dit voertuig kan zowel op de achterwielen alleen als op alle zes de wielen geschieden. optreden van de raad overbodig of zelfs ongewenst zou zijn. Vandaag of Donderdag zullen de be raadslagingen over dit wetsontwerp worden voortgezet. De Tweede Kamer heeft verder nog in behandeling genomen een wetsont werp tot wijziging van de eis in bur gerlijke zaken. De communist Stokvis heeft kans gezien hierover een grote rede te houden en twee amendementen in te dienen. Alleen de heren Burger en v. d. Feltz en minister Mulderije uiteraard zijn er op ingegaan. Van daag zal over die amendementen ge stemd worden. In een mededeling van het Britse ministerie van Landbouw is Dinsdag aangekondigd, dat de invoer van levend pluimvee en broedeieren uit Nederland, Canada en Zuid-Afrika met ingang van Donderdag zal worden opgeschort in verband met het voorkomen van vogel pest in die landen. Het besluit geldt voor hoenders, parelhoenders, kalkoenen, gan zen, allerlei soorten eenden, fazanten en patrijzen. Advertentie De Nederlandse vertaling door Gabriel Smit is verschenen bij de UITGEVERIJ HET SPECTRUM Mercure was nog niet lang in Holyoke en Jean Baptiste had hem nog nooit ontmoet. Hij had wel over hem gehoord, want hij scheen vrij rijk te zijn. Hij was echter een van de witte boorden", zoals de veramerikaniseerde Canadezen al tijd werden genoemd. Zij spraken ai dat zij de volgende dag naar de notaris zouden gaan om de noodzakelijke pa pieren in orde te maken. Jean Baptiste zou dan ook een aanbevelingsbrief krij gen voor de president van de bank in Northampton. Daar zou hij de hypotheek moeten regelen. Wanneer al die dingen gebeurd waren, kon hij met zijn gezin het nieuwe huis betrekken. Aanvankelijk had hij gedacht dadelijk te gaan verhuizen, maar bij nader inzien vond hij het beter te wachten tot alles geregeld zou zijn. Er kon soms nog iets mislopen. Toen hij thuiskwam en Cécile het re sultaat van zijn bezoek aan Mercure vertelde, waren zij beiden erg blij en zij omhelsden elkaar. „Bedenk eens," zei Cécile, „we zullen een vast inkomen hebben, zelfs al wer ken we niet. En je kunt zelf zorgen voor de reparaties, zodat we niets met tussen personen te maken hebben. We worden er nog rijk van." Jean Baptiste lachte om het enthousi asme van zijn vrouw en hij bedacht, dat zagen hoe gelukkig hun vader en moeder waren, werden zij blij en dachten zij, dat zij de beste ouders van de wereld hadden. Er hing die avond een geluk kige stemming in het huis en allen spra ken er over wat zij zouden meenemen of wegdoen. Maar moeder zei, dat al die besprekingen nog voorbarig waren; daar mee moesten zij wachten tot alles gere geld was. Dan konden zij alles verder bepraten. Een week later waren alle papieren getekend. De kamers werden schoonge maakt en voor hun ontvangst in ge reedheid gebracht. Alleen de hypotheek mpest nog in orde worden gemaakt. Dat zou Jean Baptiste doen, terwijl zijn vrouw en zijn kinderen thuisbleven om alles klaar te maken voor de verhuis wagen, die 's middags laat komen zou. Jean Baptiste kleedde zich aan om naar de trein te gaan, toen zijn oog viel op Pierre en hij zei tegen hem: „Pierre, zou je met mij willen mee gaan naar Northampton?" „Graag, vader." „Ik zal Pierre meenemen. Wij gaan anders altijd samen wandelen en hij is nog nooit buiten Holyoke geweest. Waar is zijn jas?" Pierre danste van opwinding de ka mer rond. Hij mocht naar Northampton, zij de waarheid gesproken had. Het nieu" voorbij de bergen. Hij behoefde niet we huis was een soort verzekering voor meer alleen naar de stad te kijken van rlft l/\oIrn»v»pi+ IlTnMMAn. 1i. 1 i-éïa Koï-rt o f Uil mAnkl n If t- de toekomst. Wanneer zij het oude huis tegen een redelijk bedrag konden ver kopen, zouden zij een nieuwe bron van de berg af, hij mocht er nu zelf heen. Hij werd bijna duizelig van spanning. Even later vertrokken zij, Pierre vaste inkomsten hebben en daardoor stevig aan de hand van zi.in' vader alsof een veilig crediet bij de bank. Het le ven scheen heerlijk op dat ogenblik. Toen de kinderen thuiskwamen en hij bang was. dat hij hem zou kwijtra ken. Zij namen de eerste trein naar het Noorden en toen zij instapten had Pierre het gevoel, dat hij een soort he mel binnenkwam. De coupé had brede, fluwelen banken en er hing een zware lucht, die Pierre hield voor een koste lijk parfum. Verheerlijkt zat hij op de plek voor het raam en gespannen keek hij naar het perron, wachtend op het eerste teken van beweging. En toen, plotseling, met een ruk. begon de trein langzaam het station uit te rijden, over de brug en langs de rivier in de richting van Northampton. Nooit had Pierre de rivier zo mooi gezien. Evenals van de oudste Grieken bestond zijn gehele filosofie uit bewe ging. Kleur was een soort beweging voor zijn ogen en nu zag hij de rivier langs zich trekken, terwijl hjj zelf voort bewoog met wat hem een zeer grote snelheid scheen. Hij zei niets en Jean Baptiste liet hem maar zitten, want hij was verdiept in zakelijke berekeningen omtrent de hypotheek. Het kind merkte dus niet, dat zijn va der hem aan zijn lot overliet en keek gespannen uit hét raampje, vol van blijd schap, die hij nauwelijks verwerken kon. Het duurde ongeveer twintig minuten vóór de trein van Holyoke naar North ampton gereden was, maar het kind dacht, dat de beweging veel langer had geduurd. Jean Baptiste was al een paar keer in Northampton geweest en kende de stad dus enigszins. Eenmaal vroeg hij een voorbijganger naar de weg en toen waren zij er dadelijk. Voor Pierre was Northampton echter een teleurstelling. Altijd wanneer hij iemand had horen praten over een of andere stad buiten Holyoke, had hij ge dacht dat er geheel andere huizen zou den zijn en dat de mensen er anders zouden uitzien dan de mensen, die hij iedere dag om zich heen zag Maar dit was nu Northampton, hij zag dezelfde houten en stenen huizen, en de mensen op straat zagen er precies eender uit als de mensen in Holyoke. Hij zei het niet tegen zijn vader, doch hij vroeg zich wel af of ze nu waren waar ze wezen moesten. Toen vroeg hij; „Vader, is dit Northampton?" (Wordt vervolgd). Aan het speciaal daarvoor gecon strueerde staartstuk van het chassis bevindt zich de trekhaak, die door middel van een kabel aan de lier ver bonden is. Deze lier wordt vanuit de cabine door de bestuurder bediend. Het aankoppelen van het kanon ge schiedt door één man. Nadat de trek haak vanuit de cabine door het over halen van een handle is losgekoppeld, kan de trekhaak aan het trekoog van het kanon worden bevestigd. Daarna wordt de lier ingeschakeld, de lierka bel ingelierd en hiermede wordt het staartstuk van het kanon van de grond gelicht. Het conische vooreinde van de trekhaak wordt via een rol en een vangmuil in de zitting geleid. Als de trekhaak in haar zitting komt, wordt zij automatisch vergren deld en tegelijkertijd wordt automa tisch de lier uitgeschakeld. Het nut hiervan, vooral bij het verlaten van een stelling, waarbij veel gerangeer met de trekker wordt voorkomen, is wel over duidelijk. Wanneer de trekker zich in zodanig terrein bevindt, dat de trekkracht on voldoende zou zijn om trekker en ka non samen te verplaatsen, kan men de trekhaak weer vanuit de cabine ont koppelen. Het kanon blijft dan staan en door de lierkabel aan de trekker verbonden. De trekker rijdt nu verder tot een gunstig punt is bereikt en daarna wordt het kanon weer bijgelierd, zoals hierboven is omschreven. Dit gebeurt dus geheel en alleen door de bestuur der vanaf zijn zitplaats. (Van onze correspondent) De rebus-prijsvraag, uitgeschreven door „De Zonnebloem", de Katholieke nationale stichting tot bevordering van het welzijn van de zieken, is een groot succes geworden. Er zijn meer dan 300.000 oplossingen binnengekomen, een aantal dat alle verwachtingen van de organisatoren heeft overtroffen. Gisteren zijn onder toezicht van notaris Swane te Utrecht de meer dan driehonderd prij zen onder de goede oplossers verloot. De vijf eerste prijswinnaars zijn: le prijs: J. T. Slamp te Hengelo (f 8000 ter beste ding); 2e prijs: mej. van Gestel te Gilze (huis- of slaapkamerameublement); 3e prijs C. Hogervorst-Ruygers te Rotter dam (bromfiets); 4e prijs: W. Dekker te Enschede (electr. wasmachine). 5e prijs: W. Hardeman te Veenendaal (vloer kleed). De overige prijswinnaars zullen dezer dagen bericht ontvangen. De acteur Jan Musch is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau, Dat is hem Dinsdagavond medegedeeld door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. J. Cals, tijdens de huldiging, welke werd gehou den na afloop van de Haagse opvoering van Bredero's „Spaanse Brabander", in welk stuk Jan Musch, zoals bekend, de rol van Jerolimo vertolkt. bedroeg de totale ter wereld voor wijn cultuur gebruikte oppervlakte in 1950 ongeveer 8,810.000 ha. met een oogst van 192.000.000 hectoliter wijn. Slechts 0.7 pet. hiervan ligt binnen de Duitse gren zen met een oogst van ongeveer 3.000.000 hl. Na Engeland en de Verenigde Staten is Nederland de belangrijkste importeur, al zijn de cijfers de laatste decennia te ruggelopen: vóór de eerste wereldoor log 160.000 hl., tussen de beide oorlogen 45 tot 50.000 hl„ in 1950 weer 23.000 hl., het vorig jaar vermeerderd tot 38.000 hl. vertegenwoordigend een waarde van 12.8 millioen Mark. Met rode wijnen behoeft Duitsland niet te trachten tegen andere landen te concurreren. De witte wijnen zijn echter favoriet, in het bijzonder door het ty pisch rinsige, dat zij bezitten, de lichte charme en het voortreffelijk bouquet. In het St. Henricus-gesticht te Grave heeft frater Antoine de zorg over een veertigtal blinde kinderen. Deze kinde ren wilde hij graag helpen aan vijfen twintig vliegende Hollanders van een speciale constructie en mitsdien wendde hij zich tot de Cultuurdienst van de K.A.B. Deze liet een speciale werkteke ning maken en moedigde de actie aan. Dezer dagen nu kon Louis Beumer, lei der van genoemde dienst, in aanwezig heid van een kleine K.A.B.-deputatie uit de afdelingen Amersfoort. Zaandam Groenlo, Wychen, Veldhoven en Noord- wijkerhout de gevraagde vliegende Hol landers reeds aanbieden. Het is een korte maar treffende gebeurtenis ge weest. De frater-directeur dankte vooral de werkers aan deze actie, die in hun vrije uren alles gratis hebben vervaai- digd. Ontroerend was het dankwoordje van een der blinde kinderen, in dicht vorm voor de microfoon opgezegd. Want de K.R.O. was er met een speciale reportagewagen en Wim Jansen heeft zowel de kinderen als de medewerkers geïnterviewd. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat in Amersfoort ook de leden van het N.V.V. en het C.N.V. aan deze actie spontaan hebben meegedaan. Vrijdagavond .kwart voor zeven wordt een en ander voor de K.R.O. uitgezon den als sluitstuk van een kleine, maar sympathieke actie. Er viel een eerbiedige stilte in de gelagkamer toen er een man met grij zend haar en ganselijk ver pakt in een leren jekker met indrukwekkende om slachtigheid binnen kwam. De waard boog zich over de tapkast naar mij toe en fluisterde vol ontzag: „Dat is Dorus. Inbreker. Maar alleen eerlijke zakies. Zo'n jongen", en hij maakte het bekende gebaar van de opgestoken duim. Dorus posteerde zich naast mij, bestelde een borrel, keek mij een ogenblik onderzoekend aan en zei met slepende stem: „Zó. docter". „Goeienavond", zei ik, ietwat on zeker; want ik mag niet zeggen dat ik geregeld met inbrekers conversatie heb. „Goeie zaken gedaan?" ging Dorus op dreigende toon verder. Mijn hemel, schoot het door me heen. die denkt dat ik een Rus* ben. „Ik doe geen zaken", zei ik stroef, want ik wilde toch geen krimp geven. De waard voorzag moeilijkheden, kwam haastig naderbij en fluisterde Dorus iets in het oor. „Da's wat anders", zei die gewichtige man; hij schoof zijn pet achterover en beval gulhartig „geef die vrijer een borrel". Die vrijer was ik. De waard schonk zonder dralen mijn glas vol en knip oogde joyeus tegen mij, als wilde hij zeggen: „Ik wist wel dat je in goeie aarde zou vallen". Nu, Dorus werd steeds inschikkelij ker, dat moet ik zeggen. Tenslotte ver klaarde hij zelfs plechtig dat hij naar mijn inboedel en naar die van al mijn vrinden beslist „geen póót" zou uit steken. Hetgeen mij uiteraard tot geestdriftige dankbaarheid stemde; zijn belofte verleidde mij er zelfs biina toe zijn aandacht te vestigen op een tot de rand gevulde brankast, die ik ergens wist te staan. Maar dat kon ik nog nèt inslikken. Dorus en ik werden hele goeie winden, die elkaar écht begrepen. En toen hij luidkeels zingend begon te betogen: .Al ben ik dan een schooier door iedereen ver acht, tóch is mijn liefde veel mooier", was ik zó bewogen, dat ik op het punt stond hem mijn goede diensten voor zijn eerstvolgende expeditie aan te bieden. Op dat moment besefte ik ook terdege, dat ik geen goede reclasse- ringsambtenaar zou zijn. Dorus en ik zijn samen weggegaan. Buiten namen wij hartelijk afscheid van elkaar. Want ik moest dit stukje nog schrij ven. En Dorus had, naar hij zei, óók nog wat te doen. Nee, ik heb niet gezegd waar U woont, Voor lezers die niet zo op de hoogte zijn van de in« zekere kringen gebrui kelijke taal zei hier vermeld dat met „Rus" in dit geval een rechercheur in burger wordt bedoeld. en typische plant voor de woon kamer en vooral ook voor een serre is de Hertshoornvaren of ook wel geweivaren genoemd. De internationale benaming voor de Hertshoornvaren is Platycerium bifur- catum; het is een tropische plant, die in de tropen op bomen groeit zonder van die planten voedsel te gebruiken. Het is dus een epiphyt. Wij moeten deze plant echter niet vergelijken met onze mistletoe of vogel lijm; dit is een parasiet, omdat zij van de bomen, waarop zij groeit, vocht en zouten onttrekt en dus helemaal para siteert op een ander. De Platycerium hecht zich alleen op andere planten vast en neemt zelf het voedsel uit de lucht op. Als wij de afbeelding goed bekijken, dan zien wij dat de plant twee ver schillende soorten bladeren heeft. De geweivormige bladeren zijn fertiel d.w.z. vruchtbaar. Evenals bij alle va rensoorten zien wij, dat zich op een bepaalde tijd aan de achterzijde van deze bladeren de sporen ontwikkelen, die ter voortplanting dienen. De gewei vormige bladeren zijn lichtgroen en op de duur zet zich een fijn, grijsachtig waas hierop af. Dit waas mogen wij niet ver wijderen, daar de plant hieronder zal lijden. De schutbladeren, die wij op de afbeelding over de rand van de pot zien groeien, dienen ctm de plant tegen uitdrogen te beschermen. In de vrije natuur spelen deze een grote rol, want daar groeien zij om de wortels en druk ken zich stevig vast tegen de takken, zodat de plant er niet gauw zal af waaien. Deze schutbladeren zijn blauw, groen en viltachtig. Na ongeveer een jaar worden zij helemaal dor, maar er- over-heen ontwikkelt zich weer spoe dig een nieuw, fris blad. Het is dus een bijzondere plant, die overigens zeer ge makkelijk te verzorgen is. De Hertshoornvaren wordt geplant in een zeer luchtig grondmengsel. dat in hoofdzaak bestaat uit een soort goed vochthoudend mos. Sphagnum genaamd. Als wij er voor zorgen, dat dit mos ge regeld vochtig blijft en wij zetten daar bij de plant goed in het licht, dan heb ben wij aan haar geringe levenseisen reeds voldaan. Het is een tropische plant, dus zij houdt van warmte. Zet haar net als alle varensoorten niet in de zon en probeer ook een zo hoog mogelijk vochtgehalte van de lucht in haar om geving te bevorderen. Een omgekeerd schoteltje in een bakje met water en daarop de bloempot, is de simpelste oplossing hiervoor- Wie een geschikt plaatsje heeft aan de muur, om daar zo'n plant op kurkschors gebonden op te hangen, kunnen wij aanbevelen dit eens te proberen. De plant kan zo ty pisch groeien en juist tegen een muur zal zij zich volkomen vrij kun nen ontwikkelen. Het water geven is dan wel minder gemakkelijk, maar als wij de kurk schors dan b.v. twee keer per week in een emmer met water dompelen en even laten uitlekken, dan is ook dit bezwaar weer overwonnen. Nu de gunstige tijd voor de kamer planten weer aan breekt, kunnen wij u aanbevelen een Hertshoornvaren aan uw collectie toe te voegen. Op vragen van het Tweede Kamer lid Droesen (KVP) over de door de Belgische regering toegelaten invoer van een aanzienlijke hoeveelheid bo ter uit een ander land dan Nederland heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening het volgende geantwoord: Het is juist, dat de Belgische regering een hoeveelheid van 500 ton boter in Denemarken heeft aangekocht voor in voer in België. Het voornemen tot deze aankoop werd kort voordat de desbe treffende beslissing door de Belgische regering werd genomen door middel van een telefoongesprek namens de Belgische minister van Landbouw kenbaar ge maakt aan de plaatsvervangende direc teur-generaal van de voedselvoorziening. Daarbij werd evenwel niet de vraag ge steld of Nederland de bedoelde hoeveel heid geheel of gedeeltelijk zou kunnen leveren. Gevraagd is slechts of de Ne derlandse minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening zou kunnen instemmen met de invoer door de Bel gische regering van 500 ton uit Dene marken. Van Nederlandse zijde is uitdrukke lijk te kennen gegeven, dat met dit voornemen niet kon worden ingestemd en dat de desbetreffende hoeveelheid uit Nederland zou kunnen worden betrok ken. Naar de mening van de Nederland se regering heeft de Belgische regering door het verrichten van deze koop in Denemarken, zonder voorafgaand over- Advertenti* hebben vooral In Maart een goede voeding nodig. Geef hun daarom da gelijks een schepje VITAMINE GIST- VLOKKEN. dan kunnen zij er tegen! Want VITAMINE GISTVLOKKEN', een product van de Koninklijke Neder landse Gist- en Spiritusfabriek, be vatten het volledige Vitamine B com plex, benevens een hoog percentage eiwit en beide zijn onontbeerlijke voedingsstoffen voor het opgroeiende kind. leg te plegen met Nederland, gehandeld in strijd met de geest en de letter van de Benclux-overeenkomsten op dit punt. De Nederlandse regering heeft ter stond na het bekend worden van deze aankoop door Hr. Ms. ambassadeur te Brussel een nota doen overhandigen, waarin zij haar teleurstelling heeft uit gesproken over het feit, dat de Belgische regering nagelaten heeft overleg met haar Nederlandse Benelux-partner te plegen, en waarin zij op grond van het boven gestelde protest heeft aangetekend tegen hetgeen naar haar mening een in breuk is op de gemaakte afspraken. Ant woord op deze nota, die 13 Februari door de ambassadeur werd overhandigd, is nog niet ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3