Uitgebreide en gemoderniseerde Visserijschool heropend De Dromedaris vlugger naar Kaapstad dan 300 jaar geleden STAMBOEKYEE DOOR DE LUCHT NAAR ITALIË T DOMEIN D Inboedel van W. Mengelberg onder de hamer principieel Sinaasappelen met huid en haar De vrouw koopt elk jaar 5 shawls 1 VAN NELLE one Viskunde thans ook op het lesrooster Ned delegatie t.g.v. Jan van feesten naar Zuid-Afrika vertrokken Tien stieren tonen hun koppigheid Geen nieuwe mantel maar wel een nieuw floddertje WOENSDAG 26 MAART 1952 Pagina 4 Kennis geen doel Minister Wemmers op Schiphol Eén mislukking maar toen werd ze wijzer... Sleephellingen doen het best Waterstanden Kwestie-Bertha Hertogh Geen nieuwe behan deling te Londen Vaste commissie B.V.D. Samengesteld uit de Tweede Kamer Nieuw-Guinea-comité zet plannen uiteen Geen bemoeienis met politiek" Indonesische delegaties naar Moskou Geen subsidies verleend MARKTBERICHTEN Deelneming van Kamer met vliegramp DURF TE ZIJN Iedereen is enthousiast over de kwaliteit van de Van Nelle Number One. Neem de proef en vergelijk deze perfecte Virgi* nia-sigaret eens met import I In aanwezigheid van een grote schare genodigden, onder wie de inspecteur-gene raal van het nijverheids-onderwijs, mr. ir. M. Goote, de wethouders H. de Boer, J, C. Aschoff en F. J. A. Strijhosch van V'elsen, de gemeente-secretaris de heer J. Veenstra en tal van vooraanstaande personen uit het visserjj-leven, is Dins dagmiddag de uitgebreide en 'gemoderniseerde gemeentelijke visserijschool te Umuiden officieel heropend. Er was voor deze heropening inderdaad grote be langstelling, want onder de aanwezigen merkten wij o.m. ook op de directeur der visserijen, ir. G. Lienesch. dr. Olie, het bestuur van de redersvereniging, van de vakgroep gToothandel in vis, de Unie verkeer, raadsleden en hoofen van dien sten in de gemeente Velsen, hoofden van scholen voor lager en voortgezet onder wijs, de heer F. P. Vermeulen en vele anderen. Ook de eerste directeur der school, de heer Duyckinck Sanders, was met zijn echtgenote aanwezig, alsmede de eerste leraar van de school, de heer J. Plu. De heer P. J. Verwayen, directeur der school, constateerde in zijn welkomst woord. dat de belangstelling voor de visserij groeiende is. De visserijschool is een onmisbare schakel geworden in dit bedrijf en de onaangename herinne ringen aan de tijd van miskenning zijn begraven. De school werd in 1916 ge bouwd. Het was een voor die tijd aardig gebouw met echter een zeer gebrekkige huisvesting voor de werkplaats in een afzonderlijk gebouwtje, net groot genoeg voor 6 leerlingen tegelijk en op een af stand van rond 20 m van het hoofdge bouw. De crisisjaren hadden tot gevolg dat velen, zonder werk. die tijd benutten om weer naar school te gaan. waardoor het ruimte-tekort steeds nijpender werd. En toen in 1935 klachten kwamen over de aangevoerde vis. welke tenslotte werden toegeschreven aan de onvoldoende be handeling aan boord, werd de idee ge boren om aan de school een afdeling visserij-kennis te verbinden. In 1904 waren de plannen en begro tingen klaar, maar de bezettingstijd stak een spaak in het wiel en toen in 1942 de school door de bezetter in beslag werd genomen, waren de plannen hele maal van de baan. Na de bevrijding kwam eerst het opnieuw inrichten van de school aan de orde. maar daarna werd opnieuw een studie gemaakt van de uit breiding. met het gevolg, dat op 13 De cember 1950 met de bouw kon worden begonnen. Nu het gebouw helemaal klaar was, had de directeur woorden van dank aan allen, die er aan meegewerkt hadden. Mensen die gevaren hebben, zijn niet altijd even gemakkelijk in de omgang, aldus de directeur, maar ondanks de strubbelingen, die ook hier geweest zijn. kon steeds prettig samengewerkt wor den. Openbare Werken heeft de school echter niet af kunnen leveren, zoals deze dienst wel gewenst zou hebben, zo als b.v. ten aanzien van de lambrizering in de gang, die uit grauwe cement be staat. Maar wie weet komen daar in de toekomst ook nog wel eens tegeltjes. Ook de rederijen kregen dank toege zwaaid. omdat zij vele en belangrijke materialen en onderdelen voor het on derwijs voor niets of voor een spotprijs beschikbaar hebben gesteld. De inspecteur-generaal voor het nij verheids-onderwijs. mr. ir. M. Goote, die namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de officiële opening een feit verklaarde, wees er in zijn rede op. dat de opleiding steeds meer vraagt. Voor het bereiken van een positie in de maatschappij wordt een steeds grotere theoretische en practische opleiding vereist. In deze nieuwe school, waar nu ook een lokaal is ingericht voor visbewerking en -verwerking, zal aan deze practischr opleiding veel aandacht worden besteed. De nieuwe vleugel is ruim en licht, zodat het er voor leraren en leerlingen prettig zal zijn om te werken. Want de school moet meer geven dan kennis en huiswerk: hij moet ook een bepaalde sfeer scheppen. De leerling, die graag iets doet. zal het doorgaans ook goed doen. De kennis is geen doel, maar de leerling moet leren zijn kennis in de praktijk te gebruiken. Deze school kan. aldus mr. ir. M. Goote een nieuw moment betekenen in de ontwikkeling van het visserij-onder- wijs in IJmuiden. mits de leraren en leerlingen de school als middel goed weten te benutten. Hij besloot dan ook met de wens uit te spreken, dat het gebruik zodanig zal zijn, dat men over jaren nog met genoegen op deze her opening zal kunnen terugzien. Met de wens, dat de visserij in deze school een nieuwe stimulans zou mogen vinden voor ontplooiing van haar krachten, verklaarde hij de school voor geopend. De rij van sprekers was hiermee nog lang niet ten einde. Wethouder H. de Boer herinnerde aan de pioniers, particulieren, die dit werk zijn begon nen en de moeilijkste jaren hebben meegemaakt. En met vreugde en dank baarheid constateerde hij, dat Velsen thans een der modernste scholen op dit gebied van het vasteland van Europa heeft. Deze school is er niet alleen voor Velsen, want vele leerlingen komen uit andere plaatsen. En het is in de eerste plaats wel een visserijschool. maar daarnaast leidt hij ook op voor de zee sleepvaart en de binnenvaart, terwijl er tevens een avondcursus is voor scheepswerktuigbouwkunde. Wethouder De Boer noemde het verheugend, dat er nu ook een lokaal is voor de be- en verwerking van vis, waaraan grote be hoefte bestond. Er zijn natuurlijk nog dingen, die ontbreken, zoals een schoolschip en een internaat, welke wel in de ge dachten spelen, maar die er voorlopig zullen moeten blijven. Maar het sport veld is er ook nog niet, doch dat komt er wel. De sport is voor de leerlingen noodzakelijk en dat zij er raad mee weten, bewezen zij met de roeiwed- strijden bij het vijf en zeventigjarig bestaan van IJmuiden en te Amster dam door in beide gevallen te winnen. Helaas is het nu met de visserij niet gunstig gesteld. Het zou echter onjuist zijn het onderwijs te richten op de toe stand van heden. Het gaat om de toe komst. IJmuiden heeft een naam op visserijgebied, zowel nationaal als in ternationaal, en wij moeten, aldus de wethouder, weer tot de besten van Europa gaan behoren. Daartoe zullen wij de zelf-critiek niet dienen te schuwen, maar de oorzaken moeten zoeken, waardoor de belangstelling voor het visserijbedrijf is gedaald, zodat de gemiddelde leeftijd van de opvarenden ontstellend hoog is. In dit verband wek te hij de hoofden van de lagere scho len op. ook eens met de leerlingen van de hoogste klassen een excursie te maken naar de school. Mr. Ewout Vermeulen, sprekende als voorzitter van de vereniging tot bevor dering van zeevaart-onderwijs, kwam na een opsomming van Koninklijke Be sluiten tot de conclusie; dat de bloei van de visserij niet gelegen is in de toename van het aantal leerlingen, (Van een onzer verslaggevers) Dinsdag om twee uur is de Neder landse delegatie voor de Jan van Rie- beeckfeesten met de K.L.M. D.C.-6 PH TPM „Prinses Marijke" van Schiphol naar Kaapstad vertrokken. Bjj de start had een van de delegatieleden een van de vele cadeaux, die ln Kaapstad aan verschillende autoriteiten zullen worden aangeboden, op zijn knieën. Het was een getrouwe copie van de „Dromedaris", een pinas (driemaster), waarmee Jan van Rlebeeck in 1652 naar Afrika is ge varen. De heer A. van Woerdekom, con cierge van de hoofdadministratie van het Kroonbedrijf, die voor zijn indienst treding bij het koninklijk huis acht jaar heeft gevaren, heeft er in zijn vrije tijd ruim 500 nur (anderhalf jaar) aan ge werkt. Namens hem zal het schip door de delegatie worden aangeboden aan mevr. Malan, de echtgenote van de pre sident van Zuid-Afrika. De delegatie bestaat uit de heren jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice- president van de Raad van State. mr. J. Donner, president van de Hoge Raad der Nederlanden, die met zijn echtge note reist, de heer J. Koning, directeur van de bank van Zuid-Afrika, die de reis maakt in de functie van voorzitter van de Holland-Zuid-Afrika-vereniging, de heer Sj. Mook, directeur van de Hol- land-Zuid-Afrika-Lijn. de heer G. J. Reyers, hoofd lijnbedrijf Afrika van de K.L.M., en de heer D. J. Lambooy, hoofdredacteur van het A.N.P. Onder de geschenken, die zullen wor den aangeboden, bevindt zich een wand bord van de burgemeester van Rotter dam. mr. P. J. Oud, en een Delfts blauw dienbord met enkele Delfts blauwe pul len. aangeboden door een Nederlandse (Van een onzer verslaggevers) De minister van Verkeer en Water staat. de heer H. H. Wemmers, heeft Dinsdag voor het eerst officieel een be zoek gebracht aan de luchthaven Schiphol. Hij deed dit op uitnodiging van de burgemeester van Amsterdam, mr. Am. J. d'Ailly, die hem met de directeur van Schiphol, de heer F. Dei- laert, over de luchthaven heeft rondge leid. Minister Wemmers heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om afscheid te nemen van de Nederlandse delegatie, die Dinsdag naar de Jan van Riebeeck-feesten is vertrokken. maar in de kwaliteit, de kunde der mannen, die in het visserijbedrijf wer ken. De heer C. M. Tuntler, voorzitter van de commissie van toezicht op de visse rijschool, noemde de heer Verwayen, de schipper op een verlengde en gemoder niseerde logger en de heer J. C. Pronk, voorzitter van de redersvereniging, stak de heer Verwayen een pluim op de hoed voor het vuur, waarmee hij voor deze uitbreiding geijverd heeft. De heer J. v. d- Grijn, voorzitter van de vereniging van oud-leerlingen bood. na een feestelijk en onopgesmukt woord een schilderstuk aan, voorstellende een trawler op punt van vertrekken. De rij van sprekers werd. na een fe licitatie van de heer J. Daalder, leraar aan de school, gesloten door de oud leraar J. Plu. die herinneringen opriep aan vroeger, herinneringen, die hem zelf ontroerden. Met een foto, genomen bij de eerste officiële opening der school, gaf hij inderdaad een waardig aandenken aan dit verleden. Nadat verversingen waren aangebo den, werd het gezelschap in tweeën gedeeld om afzonderlijk de nieuwbouw te gaan bezichtigen. De school is uit gebreid met twee ruime leslokalen, een nieuw verblijf-voor de concierge, een lokaal voor „viskunde", waar tevens de be- en verwerking onderwezen kunnen worden en tot slot een ruime, in twee delen gesplitste werkplaats, waar grote draaibanken, werkbanken, smidsvuren, maar ook complete stoom-machines het practisch onderwijs tot uitstekende hulpmiddelen kunnen dienen. Deze lo kalen zjjn zeer licht en ook in een aangename kleur geschilderd, terwijl de afvoer van afgewerkte lucht en gassen op prima wijze verzorgd is- Advertentie Moeder en moeders moeder gebruikten al Maizena DURYEA, dus bestelde 't jonge vrouwt je 't ook. Maar. zij verzuimde te doen, wat die ervaren moeders deden en nög doen toezien dat ze ook Maizena DURYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet U letten, om zeker te zijn dat ge inder daad Maizena DURYEA koopt, die vermaarde Maizena voor t binden van groenten, soepen en sausen. De motorlogger Cornelis de Boer Jr. IJM 268, die reeds geruime tijd uit de vaart is, was Dinsdagmiddag voor het Staatsvissershavenbedrijf proefkonijn. Men heeft namelijk deze logger als eerste de sleephelling opgetrokken en al valt er zo'n eerste keer nog heel 'wat. uit te proberen, de proefneming mag als uitstekend ge slaagd worden beschouwd. Donderdagmid dag wil men de proef nemen met de twee de grote helling, waar dan een trawler bij wijze van proef drooggezet zal worden. Woensdag 26 Maart. Hoog water: 4.01 uur en 16,17 uur Laag water: 12.03 uur Donderdag 27 Maart. Hoog water: 4.38 uur en 16.56 uur Laag water: 0.22 uur en 12.45 uur (Van een onzer verslaggevers) Tien jonge stieren, de eerste van een groep van Vijftig zijn Dinsdagmor gen per vliegtuig van Schiphol naar Milaan vertrokken. Beperkende bepa lingen op de doorvoer van vee via Frankrijk en Zwitserland in verband met het mond- en klauwzeer, maakten het op de eerste plaats noodzakelijk de beesten door de lucht te vervoeren, maar de voordelen van het luchtver voer boven het vervoer per schip of per trein hebben uiteraard ook gewicht in de schaal geworpen- Iedere dag dat een stier niet in de wei is. komt het beest op een verlies van anderhalf pro cent van zijn vet te staan. Nu men de tijdsduur van de tocht van de vijftig stieren van Nederland naar Italië heeft teruggebracht van twee dagen op onge- distilleerderij. Verder neemt 't vliegtuig ook nog een brief mee van de burge meester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, gericht aan de burgemeester van Kaapstad. Met deze extra vlucht zijn verder 43.000 enveloppes verzonden, voorzien van het Jan van Riebeeck- zegel, die terug zullen komen voorzien van speciale Zuid-Afrikaanse postzegels. Deze enveloppes zijn verstuurd door een groot aantal binnen- en buitenland se philatelisten. De extra vlucht van de „Prinses Ma rijke" zal voortdurend in het teken van de Jan van Riebeeck-feesten staan. Tus sen Lissabon en Kaapstad zullen de twee stewards en de stewardess het K.L.M.- uniform verwisselen voor zestiende- eeuwse costuums. Hedenmiddag zullen de passagiers een speciaal samengestelde oud-Hollandse maaltijd gebruiken, „op- chediend in die Vliechende Hollander bo ven die Woestieye van Barbarie", zoals op een feestelijk menue-vaantje staat vermeid. Het Hof van Appèl te Singapore heeft thans, evenals het Gerechtshof, het ver zoek van Mansoor Adabi om de kwestie- Bertha Hertogh aan het Privy Council ln Londen voor te leggen, van de hand gewezen, aldus bericht United Press uit Singapore. Toen het Hof deze uitspraak deed. bevonden zich op de tribune slechts twee toeschouwers en twee politie-agenten. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Bij het begin van de vergadering der Tweede Kamer van gistermiddag herin nerde mr. Kortenhorst aan de toezeg ging van minister Beel, om met de Ka mer overleg te plegen over het werk van de Binnenlandse Veiligheids D!enst. Naar aanleiding hiervan besloot de Kamer op voorstel van de voorzitter tot het instellen van een vaste commissie voor de B.V.D. Lid hiervan zullen zijn de heren Schouten, Tilanus, Oud, Donker en Romme. Op de algemene vergadering van het nationaal Nieuw Guinea comité is Zater dag het Tweede-Kamerlid F. H. van de Wetering geïnstalleerd als algemeen voorzitter. Dinsdagmiddag gaf deze op een persconferentie te Den Haag een uiteenzetting over de nieuw begonnen activiteit van genoemd comité, welke de laatste jaren geremd is geweest door de onzekerheid die bestond ten aanzien van de politieke status van dit gebiedsdeel. Het comité gaat uit van het regerings standpunt, zoals neergelegd in de voor stellen tot Grondwetswijziging, n.l. dal Nederlands Nieuw Guinea behoort tot de Overzeese Rijksdelen. Het bemoeit zich niet met politiek en wenst geen samenwerking met de verschillende ver enigingen die politieke werkzaamheid ten opzichte van Nieuw Guinea ontwik kelen. Het doel van het comité is allereerst de bevolking van Nederland meer ge voel en besef voor de betekenis en de mogelijkheden van het eiland bij te brengen en wel met name -door voor lichting. In de tweede plaats richt het doel zich op Nieuw Guinea zelf, aller eerst ook op de Papoea's. De vraag, in hoeverre Nieuw Guinea een tehuis voor de Indische Nederlanders zal kunnen worden, die in Nederland verblijvende, terugverlangen naar 'n tropische slreek. zal het comité zeer sterk bezig houden. Wanneer de ontwikkelingsplannen, waarvan de begrotingen voor 1951 en 1952 iets laten zien, worden uitgevoerd, zullen velen hunner hier een plaats kunnen vinden. Ook in de mijnbouw, de oliewinning, de landbouw, de veeteelt, het onderwijs en de technische bedrij ven. zal de mogelijkheid voor hen groter kunnen worden. Daartoe is nodig dat nu reeds de mankracht wordt berekend en voorbereid die binnenkort nodig zal zijn. Het demissionnaire Indonesische kabinet heeft Zaterdag uitspraak gedaan over het verzoek tot het verlenen van subsidies ten behoeve van delegaties naar Moskou. Dit verzoek werd verworpen. Als reden werd opgegeven dat de conferentie in Moskou niet van regeringswege is uitgegaan. veer vijf uur, heeft men het verlies van ruim 500 pond vet weten te voorkomen. Dinsdagmorgen om half acht begon men met laden. Stuk voor stuk kregen de veertien maanden oude beesten gelegen heid hun traditionele koppigheid eer aan te doen, toen zij over een smalle loopbrug het vliegtuig werden binnen gebracht. Het was een grote, tweemo- torige Bristol 170, een vrachtvliegtuig van de Britse luchtvaart maatschappij ..Silver City", waarvan de neus open geklapt kan worden, een constructie die bij grote legertransportvliegtuigen ook dikwijls wordt toegepast. Men had ruim een uur nodig om het Westfriese stamboekvee dooi de neus van de machine te werken. De Britse piloot, die bij verschillende chartervluch ten al 20Ó0 stieren over het Kanaal heeft gevlogen, schudde zijn hoofd. „Niet vastbinden", zei hij, maar twee Nederlandse 'experts, veehandelaren uit de kop van Noord-Holland, wisten het beter: de stieren moesten in een speci aal voor veevervqer ontworpen kooi worden vastgebonden. Een druk pra tende Italiaanse veekoopman deelde 't Hollandse standpunt. De piloot haalde zijn schouders op en de beesten werden aan hun koppen vastgebonden. Om tien uur, vlak voor het vertrek, inspecteer de de gezagvoerder nog even zijn „passa giers" en toen bleek dat twee van de stieren kennelijk niets voor emigratie naar Italië voelden en zich aan hün touw aan het ophangen waren. In al lerijl werd de neus van de Bristol weer opengemaakt. de loopbrug uitgelegd, acht stieren met tegenzin eruit ge haald en de twee andere uit de strop verlost. Een uur later waren ze alle tien weer in het vliegtuig, niet vastgebonden. Op het platform stonden twee Nederland se en een Italiaanse vee-expert het vliegtuig na te kijken. VEEMARKT LEIDEN, 25 Mrt. Aanvoer 362 vette varkens. Notering: zware f2.04 —2.00. lichte f 1.98—1.96. zouters f 1.951.90, zeugen f 1.80—2.85. Handel stroef, 19 nuch tere kalveren van f 0.901.10 per kg. le vend gewicht. ROTTERDAM, veemarkt, 25 Maart. Aan voer in totaal 5947 stuks. Vette koeien en ossen 790, gebruiksvee 1720, vette kalveren 85. graskalveren 192, nuchtere kalveren 2467, varkens 120, biggen 265, paarden 153, schapen of lammeren 82, welde/zuiglam- meren 17. Vette koeien, prijs in cents per kg., resp. Ie kw„ 2e kw. en 3e kw.: 2.85—3.10 2.65— 2.80 2.352.60. vette kalveren 2.702.90 2.50 2.60 2.352.45, slsehtpaarden 2.30 2.20 2.10. Graskalveren, prijs in guldens per stuk. resp. Ie kw., 2e kw. en 3e kw.: 375 275 200, nuchtere kalveren 50 47 43, biggen 58 52 46. schapen 140 120 100, melk- en kalf- koeien 1000 900 780, vare koeien 775 700 625, vaarzen 780 700 630, pinken 570 470 375. VEEMARKT DOETINCHEM, 25 Maart. Aangevoerd 1258 runderen (waaronder be grepen 136 vette runderen), 190 vette kal veren, 1068 nuchtere kalveren, 22 schapen, 23 geiten, 16 paarden, 662 biggen en 11 lopers. Totaal aangevoerd 3250 stuks vee. De prijzen waren als vólgt: kalf- en melkkoeien f 675—975. kalfvaarzen f 670 870. guste koeieu f 450680. guste vaar zen f 460—660. pinken f 360—480, graskal veren f 240320, fokkalveren f 100130, schapen f 100—125. geiten f 22—40. biggen f 40—50, lopers f 60—75. nuchtere kalveren f 33—50 alles per stuk. Voorjaarskalvende koeien f 670—830 per stuk, slachtvee eerste kwaliteit f 2.85—3.— per kg. geslacht ge wicht, tweede en derde kwaliteit f 2.302.70 per kg., vette kalveren f 1.602.p. kg. levend gewicht. KAASMARKT BODEGRAVEN, 25 Mrt. Aangevoerd 22 partijen kaas, le soort f2.39 2.44, 2e soort f 2.342.38, extra tot f 2.55. Handel matig RUBBERTERMIJNMARKT, Amsterdam 25 Maart. Stemming prijshoudend. Note ringen; Mrt. 3.25%, April 3.202Mei 3.15(2. Juni 3.10'i, April-Juni 3.15, Juli 3.05 Aug. 3.00, Sept. 2.95, Juli-Sept. 3.00, Oct 2.90, Nov. 2.85, Dec. 2.82, Oct.-Dec. 2.87. Het veilinggebouw van S. J. Mak van Waay te Amsterdam stroomde Dinsdag vol met deels kooplustige en deels nieuwsgierige mensen. De inboedel van dr. Willem Mengelberg ging onder de hamer, of althans de schilderijen, teke ningen en etsen uit de inboedel. Het begon al direct mef een geanimeerde verkoping en een hoopvol bod; „Het lijden van Christus", een schilderij van de Antwerpse School, ging als eerste stuk voor 3900 gulden de deur uit. Daar na varieerden de biedingen op de etsen, tekeningen en gravures, van hoog tot laag van elf tot 2300 gulden. Het hoog tepunt van de ochtendveiling was de Bij het begin der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, dr. L. Kortenhorst, medegedeeld, dat hij aan de K.L.M. namens de Kamer een brief heeft gezonden om haar deelne ming te betuigen met de ramp van de „Koningin Juliana". De Vasten is al weer voor meer dan de helft voorbij. We heb ben dus al volop gelegenheid gehad te zien, hoe men van verschillende kanten op deze boetetijd reageert. Vreemd genoeg moet men dan dik wijls constateren, dat niet- Katholieken in dit opzicht vaak meer begrip tonen dan onze eigen geloofsgenoten. Een kennisje van me is op kantoor bij een niet-gelovi- ge familie. Mevrouw heeft de gewoonte 's morgens al tijd even de meisjes in de huiskamer te nodigen voor een kopje koffie en 's mid dags voor een kopje thee. Nu herinnert ze zich van verleden jaar, dat de meis jes in de Vasten bedankten voor het koekje, dat ze daarbij anders gebruikten. Dit jaar liet ze uit zichzelf op de eerste dag van de Vas ten het koektrommeltje in de kast. Ze nam dus ook zelf geen koekje, alleen uit fijn gevoeligheid tegenover de katholieke meisjes. Wel schril steekt daarbij af de houding van tal van katho lieke vrouwen die bij haar katholieke gasten blijven aandringen. „Nu zeg. een koekje bij de thee mag je toch zeker wel nemen. Toe neem nu wat. Zo'n droog kopje thee is zo ongezellig." Natuurlijk zijn er ook nog heel wat mensen, die de Vas ten nog wel willen aanvaar den als ze er maar zakelijk geen schade van ondervin den. Wat moeten we b.v. zeggen van die katholieke slager, die, toen een van zijn klanten zei: „boterhammen- vlees heb ik deze week niet nodig, slager, nu het Vasten is", antwoordde: „nou. me vrouw, u zult er anders niet voor naar de hel gaan." In Amsterdam zijn restau rants en eethuizen, die speciale „vastenmenu's" aanbieden of lijsten ophangen met het opschrift „speciaal aanbevolen voor de Vasten". Vreemd genoeg heb ik deze dingen in het katholieke Zuiden, waar men ze toch eerder zou kunnen verwach ten, nog niet gezien. Integen deel! Dezer dagen vertelde een kennis mij het volgende. Hij logeerde in een hotel in een grote stad in Brabant, 's Morgens zei hij tot de ober: „Ik wil graag een ma ger ontbijt." „O, maar het is vandaag geen vastendag, mijnheer", antwoordde de ober. Twee minuten later stond het ontbijt klaar, met ham en rookvlees. Deze heer die erg principieel en boven dien een zakenman was, werd nu werkelijk boos. „Ober," zei hij, „het is op het ogenblik Vasten en dan mag men maar één keer per dag vlees eten. Dat geldt ook als men op reis is. Het is al drie jaar zo, dus dat diende u te weten. Ik wens een ma ger ontbijt." U begrijpt, dat dat magere ontbijt er snel was. maar het is wei duidelijk, dat er maar weinig mensen zullen zijn, die zo hun principes verdedigen. Als wij dat echter allemaal eens met wat meer ijver de den. zouden we waarschijn lijk gauw van een optreden als van bovengenoemde sla ger en ober verlost zijn. Allerwege, uit etalages en van groente- en fruitkarren. lokken de sinaasappelen, ci troenen en mandarijnen ons aan. Zij zijn hier gekomen uit het zonnige Zuiden, Haal, als het enigszins kan, die ge zanten van zon en zomer uw woning binnen! Het is een goede en prettige gewoonte om elke dag alle gezinsle den op een paar partjes sinaasappel of mandarijn te tracteren of, zo u 't ver kiest, tenminste twee maal per week op een hele vrucht. Vooral voor de kleintjes is dit aan te bevelen, want de sinaasappel is de beste bron van vitamine C, die de na tuur ons in dit jaargetijde biedt. Bovendien is deze vrucht heerlijk tegen de dost en fris na een win terse maaltijd. Laten we dus zoveel mogelijk van de verse Zuidvruchten profiteren. Zij komen uit warme stre ken, uit de landen rondom de Middellandse Zee en uit de Middenstrook van Ame rika (Californië, Brazilië en Suriname). Daar groeien de vruchten aan bomen die wel wat aan onze hulstboompjes doen denken; hun bladeren zijn donkergroen, leerachtig en glanzend. TJ kunt u dus voorstellen dat een sinaas appel- of citroenaanplant met rijpe vruchten een fraai ge zicht oplevert! De meeste vruchten die hier ingevoerd worden zijn echter niet aan de boom ge rijpt. Zij zijn groen geplukt en dan in bewaarruimten ge bracht. waar men door rege ling van de temperatuur en de vochtigheidsgraad de ont wikkeling van kleur, geur en smaak enigszins in de hand houdt. Op deze wijze kan men het ogenblik van rijpen vervroegen of verla ten. Zo kan men dus ook zorgen, dat steeds een ge deelte van de oogst geschild, is om gegeten te worden, zo dat wij lang van dit geurig fruit kunnen genieten. Niet alle sinaasappelen hebben dezelfde eigenschap pen. Zo herkent men de Europese en Noord-Ameri kaanse aan hun oranje kleur, zachte vliezen, frisse smaak en dunne schil. De grote Jaffa's hebben een dikke schil, de betrekkelijk kleine vrucht daarbinnen is vrij droog pitloos en zeer zoet van smaak. De Surinaamse vruchten zijn, ook in rijpe toestand, geel-groen van kleur; het iets flauwe vlees bevat zeer veel sap en is om huld met een dun huidje. Dan zijn er nog de donkere bloedsinaasappeltjes. soms zeer droog, soms heerlijk sappig. Ook bij mandarijnen vin den we veel verschillen. Er is dus keus genoeg en voor ieders smaak valt de juiste vrucht te vinden. Belangrijk is het in ieder geval om vruchten met een frisse, gave schil te kopen. Van de schilletjes kunnen wij allerlei heerlijks maken, dat ons het gehele jaar her innert aan de appelen van oranje: marmelade, gecon- fijte snippers en droge snip pers. Op uw verzoek zullen de huisgenoten de vruchten vast wel heel dun willen afschil len. zodat u in de keuken het wit niet meer van de schillen behoeft te snijden. Sinaasappel- en/of mandarijnmarmelade. De schillen schoonborstelen en enige tijd uur) in warm water leggen. Ze daar" na (van het wit ontdaan) op elkaar leggen en in small® reepjes snijden. Deze desg® wenst klein snijden en b_e' dekken met zoveel water wat citroen- of ander sap< dat ze ruim onder staan. De massa meten en eeft gelijke hoeveelheid aan sui^ ker nemen. Schillen en ter met vruchtensap en een gedeelte van de suiker op zetten in een wijde pan me^ deksel en aan de kook bren* gen. Jfl De massa een kwartiert)® zachtjes laten koken de snippers doorschijnend zijn. De rest van de suiker toevoegen en laten smelten; De massa inkoken (daarby het deksel van de pan n?' men) totdat een druppel, die we op een schoteltje la'e® vallen, niet meer uitvloeit. De pan van het vuur nemen, het schuim van de jam laten wegtrekken en deze over* doen in goed schoongemaakte potjes. De potjes sluiten me^ een deksel of cellophaan* papier. Deze marmelade kan bereid worden met een pee* tine-preparaat. Dit toevoegen nadat de schilletjes zacr.t zijn gekookt. Verder de ge- gebruiksaanwijzing bij het preparaat volgen. Geconfijte sinaasappel- of mandarijnsnippers. Bij de bereiding van hierboven beschreven maJ' melade een gedeelte van de snippers uit de pan nemen voordat de massa geheel in* gekookt is en in een pot)e overdoen. Dit afsluiten a's jam. Ook kan men een du» stroopje maken van water en suiker (drie eetlepels suiker op een kopje water) en de schoongemaakte snipPer® hierin zachtjes koken, totdat zij doorschijnend zijn. D® snippers dan uit het stroop)® nemen en in een potje over doen. De snippers gebruiken in zoete nagerechten, gebak e.d. Hebt u dit jaar al sterkers gezaaid? Wanneer u vandaag een pakje zaad koopt en dit 'n een bakje met aarde of een bedje in de tuin zaait, da» kunt u met Pasen al een „product van eigen grond" op tafel zetten! verkoping van een Van Gogh, die na veel en enthousiast bieden een bedrag van 12.000 gulden opbracht. Er was meer belangstelling voor de veiling dan verwacht werd en ook des middags boden de kopers en hamerde de veilingmeester voortdurend op het tweede gedeelte van Willem Mengel- berg's schilderijenverzameling. Vandaag Donderdag en Vrijdag blijft de hamer doorhameren bij Mak van Waay en Vrijdagavond zal het meest interessante deel worden geveild: de oude en ouder wetse muziekinstrumenten zoals fluiten, trommels, ruiterpistolen, schalmeien, oeroude serpenten, baspijpen, de Aïda- trompet en vele andere soorten, die hij als groot musicus zijn leven lang heeft verzameld. Zo wordt de inventaris, waar het hart van een mens aan hing, door de hamer van de veilingmeester verstrooid naar alle zijden Willem Mengelberg, die geen nakomelingen had, heeft het zó gewild. De opbrengst is bestemd voor het in standhouden van zijn huis in Zuort. in Zwitserland, als rustoord voor musici, waarbij de leden van het Concertge bouworkest de voorkeur genieten. De shawl hóórt bij de terugkeer der vrouwelijkheid in de mode. ƒ17 een tijd van geringe koopkracht, als de vrouw weinig grote stukken voor haar garderobe aanschaft, is er een hausse in shawls en pochettes. Och ja met een nieuw shawltje voelt men zich ook nieuw. En er is momenteel in de winkels zo verleidelijk, veel van die bloesem der textiel. Hoeveel shawls koopt de gemiddelde vrouw bij ons per jaar, hebben wij gevraagd aan de heer Jam van Gooi, die de Jago"-shawls maakt, bedrukt en laat bedrukken, ze verkoopt in binnen, en buitenland en ook mooie puur- zijden shawls importeert, o.a. uit. Frankrijk en Halte. Hoeveel per jaar? Dat getal staat zó niet in de boeken, maar dat zal zeker een ge middelde zijn van ongeveer vijf. Daar vallen de hoofd doeken dan ook onder. De gewone vistra shawl hoofddoek is „het'" artikel voor de Nederlandse vrouw, die tegen over nouveautés nogal schichtig is. Een nieuwigheid als bijvoorbeeld het geplisseerde geor gette shawltje, is pas „gegaan", na dat de aanvankelijke aarzeling met moeite overwonnen was. Dat alles hebben we ons laten vertellen in het bovengenoemde shawl-paradijs, dat te Amsterdam gevestigd is in een oud- Hollands huis midden in de kranten wijk. We hebben ons daar tussen de shawls gevoeld als in een bollenveld, een even groot feest van kleur en een even grote rijkdom van assortiment. Een seizoens collectie shawls bestaat uit circa tach tig dessins en ieder dessin is er in on geveer een dozijn kleuren. Als wij vrou wen met begerige vingers uit de rijke keuze in de winkel de shawl naar ons hart wegplukken, realiseren we ons volstrekt niet, wat er aan het ontstaan van dat futiiiteitje allemaal heeft vast gezeten. Overal ter wereld, maar voor al in Parijs, werken ontwerpers, die zich voortdurend moeten laten inspire ren in deze veeleisende, veelbiedende wereld. Iedere veertien dagen worden nieuwe dessins aan de collectie toege voegd. Het bedrukken van zijden shawls gebeurt vooral in Frankrijk en Italië. Soms wordt de zij uit Japan ingevoerd De vrouw koopt per jaar gemiddeld vijf shawls. en naar Frankrijk gezonden om be drukt te worden! Merkwaardig is het, dat vele van de strelende puur zijden shawls in de klassieke, rustige dessins het hier in het land niet „doen". Ze gaan vooral naar het buitenland, met name Frank rijk, België en ook Scandinavië- (Hoe wel de Noren ook grote afnemers zijn van onze katoenen hoofddoeken be drukt met alle bloemen van de berg wei!) Ligt de smaak van het Neder landse publiek heus nog altijd zo ach ter? Men moet het wel geloven, als men het telkens weer te horen krijgt van de verkopers in het modevak, die toch geacht mogen worden de publieke Nederlandse smaak te ken nen. Nu vindt de (zuinige) Nederlandse vrouw, die ook de fantasie niet heeft van haar met name Latijnse zusters om met een shawl iets te creëren aan zichzelf, het bedrag voor een echt zijden shawl al gauw te hoog. Het is helaa» ook hoog, omdat er tachtig procent lu<® belasting bovenop zit In Parijs kan men dit voorjaar jacquard-zijde aan het stuk voor shav'1® kopen. Zij is op de vereiste breed'® geweven en de verkoopster knipt l.. af op de gewenste lengte, waarna rij handig en snel de einden uitrafelt. D® langwerpige shawl, van omhullend dr®' peersel tot de kleine stola onder de k1» geknoopt, is evenzeer in de mode de vierkante die men tot drieho®* vouwt. Die shawl-liefde van de ffl®", van nu hóórt geheel en al bij haar te' rugkeer tot de vrouwelijkheid. Lengte-shawls, die de rug warm ho»' den op een zomeravond, zijn er ond® andere in strepen, die naar de einde breder worden- Het is vooral de ha', monie der kleuren die zo'n shawl m®? maakt. Trouwens, de kleur-combin3'1 maakt of bréékt een shawl. Er is naast kunstzij, pure zij, ge0;e gette, wol en vistra ook een g>'®,. keuze in katoen. Van een gemerc®' seerde katoen, zo fijn, dat het hij® batist lijkt, hebben wij shawls gezien een originele bloktekening van °n!L' mene, tegen elkaar aanleunende. g®teI£, perde kleuren- Rustig en zeer smaan„ vol. En als originele De hoofddoek, die verstrooiing geeft in de kerk. 'er m"»'"o hoofddo®J veel geschikter dan de doeken "ae vogeltjes en paardjes en anecdotisc® voorstellingen, die toch ook een be® speelgoed zijn en die in de kerk m® aanleiding geven tot verstrooiing wie er achter zit! gg[.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4