Mislukte aanslag op Adenauer Thans 3 ton beschikbaar Tussen neus en lippen Onderzoek van het pakket eist één dode en vier gewonden Wekelijks 700.000 liter melk naar Duitsland ■m LUCHTRAMP IN RUSLAND Spoedig antwoord van Moskou PRESIDENT AURIOL ZENDT aan Bey van Tunis PERSOONLIJK SCHRIJVEN Voor Amerikaanse legeronderdelen Met benzine vermengde petroleum oorzaak van ontploffingen Yan der Tuyn rechtsbinnen Kinderen stoken vuurtje Huurverhoging met 25 pet.? Tot hoofd en hart ■Sb Opbrengst bus collecte f174.000 Kind loopt onder autobus Mr. Yan Schaik in ziekenhuis Ren tespaarbrieven Koud winterweer duurt voort Op J JÉp f ?4' -;>v" - w riUKKiü oefoteyui uuij! Het weer VRIJDAG 28 MAART 1952 75ste JAARGANG No. 25339 Vliegtuigbotsing in de lucht eist 70 doden Westerse nota's Ioeristendeviesen voor Joegoslavië Instemming met maatregelen, die de Franse resident-generaal heeft genomen Denemarken van eerste plaats verdrongen MAN VERMIST VERREGAANDE NONCHALANCE BERECHT Vrouw in Raalte het slachtoffer Ned. Elftal en Kraak in het doel In de huiskamer Zware binnenbrand in Groningen Advies aan regering spoedig te verwachten Baby met hóófd in blikken bus wmm iSl - 1 „Klokken voor Amerika" Hongaars vluchteling gegrepen Tijdens reclame-tocht door Groningen Poging tot ontvoering in Laren? Lederen jassen-vesten Dokter rijdt te water Hedenavond weer klank beeld over de P.B.O. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphlusstr. 45 iel 3998 Bijkant. Umuiden Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. IEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. PAKKET met SPRINGSTOF te München geëxplodeerd In de kelder van het hoofdbureau van politie te München is gisteravond een aan de West-Duitse Bondskanselier Adenauer geadresseerd pakket ontploft. Een springstoffen-deskundige werd daarbij zeer ernstig gewond. Later in de avond bezweek hij aan zijn verwondingen. Twee verslaggevers en twee politiebeambten werden eveneens gewond. De ondercommissaris van politie te München, Weitmann, heeft meegedeeld, dat een tot nog toe onbekende man het pakket op straat aan twee jongens van twaalf jaar had gegeven met het verzoek, het te posten. Hij gaf de jongens drie Mark voor de moeite. Door de grote fooi waren de jongens echter achterdochtig gewor den en zij brachten het pakket op het politiebureau. Weitmann vertelde, dat het fatale pakket verpakt was in bruin papier waaronder zich karton bevond. Het ge heel was met dik touw dichtgeknoopt. Als afzender stond op het pakket profes sor Berghof uit Frankfort a. d. Main Deze naam komt echter niet in het adresboek van Frankfort voor. In het pakket bevond zich een deel van een encyclopaedic en daaraan was de ont stekingspen bevestigd. De springstoffendeskundige plaatste het pakket op een tafel en verzocht de aanwezigen het vertrek te verlaten en de ijzeren deur te sluiten. Blijkbaar is het pakket te snel ontploft, want twee politiemannen en twee verslaggevers, die het vertrek nog niet verlaten had den, werden gewond. Toen de ontploffing plaats vond dineerde Adenauer ten huize van presi dent Theodor Heuss. Voordat hij zich daarna naar zijn woning in Rhoendorf begaf sprak hij zijn deelneming jegens de slachtoffers uit. „Ik zal doen wat ik kan voor de gewonden", zeide hij. Op het gebeurde zelf leverde hij geen com mentaar. Per radio heeft de poiitie door ge heel West-Duitsland het signalement laten verspreiden van een ongeveer 30-jarige man van het „zwarte-hande- laarstype" gekleed in lichte overjas en grijze hoed, die er van verdacht wordt het pakket aan de twee jongens ter hand te hebben gesteld. De politie wilde er zich niet over uitlaten of het hier een poging tot aanslag van poli tieke extremisten dan wel van een ontoerekenbare betrof. De deskundige moest voor een collega invallen. Hii lag thuis ziek te bed en werd door een politie-auto naar het hoofdbureau overgebracht om het pak ket te onderzoeken Ruim 70 personen zijn Woensdag gedood bij de grootste luchtramp, die zich sedert de oorlog in Rusland heeft voorgedaan. Boven het vliegveld Tula bij Moskou is een passagiersvliegtuig, dat uit Odessa binnenkwam, in botsing geraakt met een militair transport vliegtuig. Naar te Londen verluidt, zou de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Vishinsky, zijn eerste mening over het Westelijk antwoord op de Rus sische nota inzake Duitsland te kennen hebben gegeven, nadat de diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk, En geland en de V.S. hem Dinsdag de ant woordnota's hadden overhandigd. Hij zou hebben verklaard, dat hij het on eens was met de algemene argumente ring van de Grote Drie, maar hij zou de deur hebben opengelaten voor ver dere gedachtenwisseling. Westelijke diplomaten verwachten thans een spoedig antwoord van het Kremlin en geloven, dat Moskou de Westelijke nota's negatief zal noemen, nieuwe nadruk zal leggen op de een wording van Duitsland en zal blijven aandringen op een regering voor geheel Duitsland, vrij van zogenaamde eenzij dige bondgenootschappen. Ook gelooft men in Westelijke diplomatieke kringen, dat de Sovjet-Unie opnieuw zal aan dringen op vier-mogendhedenbespre- kingen over Duitsland. De reeks van landen, waarvoor toe ristendeviezen beschikbaar worden ge steld, is thans uitgebreid met Joegosla vië. zo deelt de ANWB mede. Voor toe- ristenreizen naar dit land kan men nu ook per persoon in totaal een tegen waarde van maximaal f 400 per kalen derjaar opnemen. Per dag mag per per soon ten hoogste over een tegenwaarde van f 50 worden beschikt. Voor kinderen, die 1 Januari 1952 nog geen veertien jaar waren, zijn deze bedragen resp. f 200 en f 25. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen De president van de Franse republiek heeft gisteren in een daartoe bijeengeroe pen kabinetszitting een persoonlijk antwoord besproken op het beroep dat de Bey van Tunis op hem gedaan heeft. Om het verzoenende karakter van dit ant woord te onderstrepen, wordt het door twee van de naaste medewerkers van Vincent Auriol, vergezeld van de resident-generaal, aan de Bey overhandigd. Op deze wijze hoopt men de doodgelopen besprekingen weer te kunnen hervat ten. Dit antwoord bevat bovendien een nauwkeurige opsomming van de her vormingen die Frankrijk zich voorstelt in Tunis te verwezenlijken. De Bey van Tunis heeft gisteravond geweigerd de twee persoonlijke afge zanten van president Auriol te ontvan gen. Op verzoek van de Bey hebben de Franse resident-generaal en de twee presidentiële gezanten hun bezoek tot hedenmorgen uitgesteld. De twee Tunesische ministers, die Woensdag uit hun hotel te Parijs wa ren verdwenen, zijn Donderdag via Brussel te Genève aangekomen. Op het vliegveld aldaar verklaarden de minis ters, Ben Joessef (Justitie) en Moham med Brada (Sociale Zaken) dat zij op het gerucht, dat zij wellicht te Parijs in hechtenis zouden worden genomen, het beter hadden geoordeeld naar Brus sel uit te wijken. Zij deelden mee over Cairo naar Tu nesië te zullen reizen. Te Cairo zouden zij besprekingen voeren met Arabische leiders. Naar door Reuter van welingelichte zijde is vernomen, wordt verwacht, dat het Frans-Tunesische geschil de vol gende week voor de Veiligheidsraad zal worden gebracht. De groep van vijf tien Arabische en Aziatische landen overweegt thans met spoed op welke wijze de kwestie het best zou kunnen worden voorgedragen. CVan onze correspondent) Dagelijks rijdt er een speciale melk- trein van 12 tot 15 koelwagens over de Nederlandse grens tussen Venlo en Kaldenkirchen. Nederland levert onge veer 700.000 liter melk per week aan de Amerikaanse legeronderdelen in Europa en men is vol lof over het Nederlandse product. De Amerikaanse legergroepen in Europa hebben op de Europese fnarkt naar de artikelen gezocht, 'die Voor de ravitaillering van deze leger macht nodig zijn. Aanvankelijk werden melk en melkproducten vrijwel uitslui tend uit Denemarken betrokken, doch sinds 1950 is daar Nederland bijgekomen. En na verloop van tijd was het zo, dat Denemarken ongeveer 40 procent lever de en Nederland de overige 60 procent. De hoeveelheid melk wordt voortdurend groter, want, steeds meer Amerikaanse soldaten komen naar Europa om voor onbestemde tijd hun bivak hier op te slaan. De 700.000 liter melk worden voor een belangrijk deel 600.000 liter gele verd door de N.V. Sterovita, de N.V., die in 1950 deze millioenenorder naar Ne derland wist te krijgen. „De Sierkan" Verzorgt ruim 80.000 liter. Naast de belangrijke hoeveelheid, die haar Duitsland wordt vervoerd, wordt Nederlandse melk geleverd aan Frank rijk en in kleinere hoeveelheden per vliegtuig aan Engeland. De Amerikanen hebben als voorwaar de van levering gesteld, dat de melk hiet alleen afkomstig moest zijn van 'b.c.-vrij vee, doch ook uit een zgn ^gesloten t.b.c.-vrij gebied". Lange tijd ls deze eis een grote hinderpaal geweest Voor Nederland. De Drentse boeren Verenigd in de Coöperatieve Vet "Homo", zijn er echter in geslaagd hun veestapel t.b.c.-vrij te maken. Een karavaan van tankauto's rijdt dagelijks van Drente naar Amsterdam en Dordrecht, waar de rauwe melk ge standaardiseerd, verwerkt en gebotteld wordt. Ook gaat er ongeveer 300.000 liter per week in geparaffineerde dozen weg, een zuiver Amerikaanse methode die voor Europa enkel nog maar wordt toegepast in het Dordtse Sterovita- bednjf. Koning Boudewijn van België heeft dezer dagen manoeuvres van het Belgische leger bijgewoond in de omgeving van Arlon in de Arden nen. Veel belangstelling had hij voor een in België vervaardigde Bazookadie hij zelf wilde probe ren. Het tweede schot op een af tandse tank was raak. De groepscommandant der Rijkspolitie te Driebergen verzoekt namens de echt genote bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van Adrianus Marinus Eikelenboom, geboren te Rotterdam 25 Februari 1911, vertegenwoordiger, wo nende te Driebergen, die op 12 Februari 1952 verdwenen is. Toen Eikelenboom vertrok was hij in het bezit van een aanzienlijk bedrag. Hij was zwaarmoe dig, zodat een ongeluk niet uitgesloten wordt geacht. Begin December 1950 heeft zich in Raalte en in Nijverdal bij het gebruik van, naar men meende, petroleum een reeks ontploffingen voorgedaan, bij één waarvan een inwoonster van Raalte het leven verloor. Deze zaak werd Donderdag voor de Zwolse rechtbank behandeld. Als verdachten waren ge dagvaard wegens dood door schuld G. H. depot-chef van een benzinestation te Almelo, H. B., te Coevorden, chauf feur van een tankauto en H. J. B., win kelier te Raalte. Op de zitting bleek, dat 21 November 1950 in Almelo een tankauto is volgeladen met benzine en petroleum In Nijverdal werden uit deze auto drie vaten gevuld met tezamen 600 liter brandstof. Eén van deze vaten werd naar Raalte getransporteerd. Het is later gebleken, dat deze brandstof voor ongeveer tachtig procent uit pe troleum en voor twintig procent uit benzine bestond. Deze omstandigheid heeft vele ongelukken veroorzaakt, welke betrekkélijk goed afliepen, maar in één geval was het gevolg rampzalig. 4 December 1950 wilde mevrouw Van D.—Z., een inwoonster van Raalte, de kachel aanmaken met behulp van pe troleum De petroleumkan stond te dicht bij de Kachtel en de vlam sloeg er in. Een ontploffing volgde en de vrouw werd zo ernstig gewond, dat zij enige weken later overleed. De subsituut-officier van Justitie meende, dat de depot-chef te Almelo niet verantwoordelijk is voor deze gang van zaken. Hij vroeg voor H. ontslag van rechtsvervolging. De chauffeur H. B. achtte hij echter wel verantwoordelijk. In dit geval eiste h(j f 100 boete Tegen de Raalter win kelier werd f 250 boete geëist Uitspraak 10 April. Het Nederlands elftal voor de wed strijd tegen België, Zondag 6 April a.s. te Antwerpen, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: De Jong (ADO) en Alberts (Vitesse) Midden: Wiertz (DWS), Terlouw i Sparta) en Biesbrouck (RCH) aanv. Voor: v. d. Kuil (VSV), v. d. Tuyn (Hermes DVS), Van Melis (Eindhoven) Lenstra (Heerenveen) en Clavan (ADO). Reserves: Landman (Sparta), Bakers (PSV), Van Schijndel (SW) en v. d. Bogert (DOS). (Van onze correspondent) In de Star Numanstraat te Groningen wisten vier kinderen van de familie W. lucifers te bemachtigen, toen de moe der even weg was. Ze stookten hiermee een vuurtjein de kamer. In een oogwenk stond het vertrek in lichter laaie en tastte het vuur de meubels aan. Een buurman, die te hulp kwam, sloeg met zijn vuist door een ruit en liep hierbij een slagaderlijke bloeding op. Hij werd door de G.G.D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De brandweer was spoedig ter plaat se en slaagde er in met de mistspui* het vuur te blussen. De inboedel werd echter voor een belangrijk deel ver woest. De kinderen kwamen er zonder letsel af. (Van onze Haagse redacteur) Naar te Den Haag vernomen wordt verkeert het advies van de interdepar tementale commissie voor lonen en prijzen inzake de aangekondigde ver hoging van de huur in een vergevor derd stadium van voorbereiding. Het desbetreffende rapport is nog niet bij de regering ingediend, doch er zijn re denen om aan te nemen, dat de gedach ten der L. P. C. gaan in de richting van een verhoging der huurprijzen met gemiddeld 25 pet. Dit geldt dan, zoals bekend, slechts voor woningen, die voor de oorlog ge bouwd zijn (de grens is hierbij Decem ber 1940). Het huurpeil van de oude huizen zou dus opgetrokken worden naar dat van de nieuw gebouwde wo ningen. Uit de becijferingen, welke mi nister In 't Veld eerder heeft opgezet, sviel een huurverhoging met 35 procent te concluderen. De opbrengst der huurverhoging wordt op 150 millioen gulden per jaar ge raamd. Naar verluidt zou een derde hiervan toevallen aan de huiseigena ren en twee derden aangewend worden voor het nieuw bouwen van woningen. Mevrouw P. te Arcen meende haar beide dochtertjes veilig in de kinderbox achtergelaten te hebben, toen ze zich naar de keuken begaf. Maar tijdens haar werk werd ze ongeschrikt door hevig geschrei. Toen ze in de kamer terug keerde vond ze de baby van één jaai met een blikken bus over het hoofdje. De ouders slaagden er niet in het kind te bevrijden. Een dokter kon de baby uit haar netelige positie bevrijden. Het kind werd daarna naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. Zowel van gelukzaligheid als van ellende is de ziel de zetel irsass JLjf 1 -■> - - i, - In het St. Henricus Gesticht te Grave heeft frater Antoine de zorg over een veertigtal blinde kinderen. Eén dezer dagen heeft de cultuurdienlst van de K.A.B. aan frater 'Antoine voor zijn pupillen vijfentwintig „vliegende hollanders" ge schonken. De aanbieding geschiedde door een deputatie van de K.A.B. uit ae afdelingen AmersfoortNoordwijkerhout, Veldhoven. Groerilo, Wychen en Zaan dam. De kinderen van het St. Henricus Gesticht zijn met de „vliegende hollan ders" even gelukkig als elk amder kind. Het duurde maar heel kort of zij vermaakten zich uitstekend op de binnenplaats van het Gesticht. Hedenavond zal de K. R. O. hieraan een speciale reportage wijden. De voorzitter van het werkcomité „Klokken voor Amerika", mr. Korten- horst, heeft medegedeeld, dat de bus- collecte een bedrag van f 174.000.96 heeft opgebracht. Zuid-Holland gaf met 149 gemeenten f 45.000, Noord-Hol land met 101 gemeenten f 29.000, Over ijssel mét 58 gemeenten f 21.000. Gel derland met 88 gemeenten f 18.000. Noord-Brabant met 112 gemeenten f 14.000, Groningen met 57 gemeenten f 11.500. Utredjt met 36 f 7000, Limburg met 93 f 9500 .Friesland met 45 f 7500, Zeeland met 43 gemeenten f 7000 en Drenthe met 23 gemeenten f 4500. Verder kwamen 796 persoonlijke giften binnen, variërende van f 1 tot f 10. Deze beliepen in totaal f 4196. Voorts 242 gif ten variërende tussen f 10 en f 250. De totale opbrengst hiervan was f 13.184. Mr. Kortenhorst wees er op, dat de cijfers uit het Nederlandse bedrijfsleven hier nog niet bij waren. Giften zijn en zullen nog ontvangen worden van de textielindustrie in Twenthe. van de scheepvaart, de K.L.M.. de mijnbouw, de jeugd (ongeveer f 6000) de Neder landse vrouwenorganisaties en de ban ken. gemeenten gemeenten gemeenten Een jonge Hongaarse vluchteling, Georg Santoi, die twee maanden geleden uit Boedapest is vertrokken om via Honga rije en Tsjechoslowakije de Amerikaanse zone van Duitsland te bereiken, is gis teren door de politie gearresteerd in de Sovjet-zone van Oostenrijk. Toen hij tot de ontdekking kwam, dat hij uitgeleverd zou worden aan de Rus sische bezettingsautoriteiten, trok hij een mes en trachtte zich los te worstelen. Na een wild gevecht tegen de politie mannen. moest hij echter voor de over macht bezwijken. Hij is een twintig-jarige boerenknecht en heeft de tocht van Boedapest af gé- heel te voet afgelegd. Op een nacht, toen hij van plan was de grens over te steken, moet hij echter de richting kwijt zijn ge raakt en in plaats van de Beierse grens passeerde hij in het donker de Oosten rijkse grens en kwam in de Russische zone. Birma De premier van Birma, Tha- kin Noe, heeft Woensdag op een pers conferentie verklaard, dat ..grote mili taire operaties zijn begonnen" tegen Chi nese Nationalistische troepen aan Bir- ma's Oostelijke grens. In totaal beschikt men nu over een bedrag van drie ton. De bestelling van de beiaard bjj de Nederlandse klokken gieters. die volledig samenwerken, kan nu gedaan worden. Binnen enige dagen zal het contract worden getekend. Zoals bekend, zal de Holland-Amerika Lijn het carillon gra tis vervoeren, maar het transport in Amerika naar Washington moet nog betaald worden, zodat er zeker in totaal vier ton moet komen. (Van onze correspondent) In de Jan van Galenstraat te Gronin gen is gisteren het driejarig meisje A. M. D. vlak voor het ouderlijk huis op tragische wijze om het leven gekomen. Er werd een reclameactie gehouden voor deelname aan de rentespaarbrieflening, met geluidswagen en een met reclame borden beklede gemeentebus. Plotseling reed het driejarig meisje met naar auto ped de rijweg op, vlak voor de autobus Het kind geraakte onder de wielen en was op slag dood. De actie werd onmiddel lijk stopgezet. Omstreeks tien uur Woensdagavond is een onbekend individu# door verbreking van een ruit een villa in de buitenwijk van Laren, terwijl de bewoners thuis waren, binnengedrongen De man is naar boven gegaan, heeft een elfjarig meisje van haar bed gelicht en naar be neden gebracht. Op het hulpgeroep van het kind snelde de vader, die zich reeds te ruste had begeven, naar beneden. Hij trof daar zijn dochtertje in de woonka mer aan. De „ontvoerder" verdween haastig door de openstaande tuindeuren in het struikgewas. Van de man ont breekt tot nu toe ieder spoor. De minister van Staat, mr. J. R. H. van Schaik, lid van de Raad van State, is na een val te Den Haag naar het zie kenhuis Johannes -de Deo aldaar over gebracht. Het laat zich echter aanzien, dat mr. Van Schaik het ziekenhuis weer spoedig zal kunnen verlaten. Vriendschap De veertienjarige school jongen Uno Sandkvist was een vurig voetbalsuppor ter, hoewel hij zelf niet kon spelen, daar hij leed aan een ernstige nierziek te. De Zweedse midvoor Gunnar Nordahl van de Italiaanse beroepsvoetbal club Milaan was zijn held. Een goed jaar geleden schreef Uno aan Gunnar en vroeg om een handte kening. Hij kreeg die en daarna volgden vele brie ven en ansichtkaarten. Toen de Milanese club vorig jaar Zweden be zocht, ontmoette Uno zijn vriend voor de eerste keer. Nordahl nodigde de jongen bij alle wedstrijden van Milaan in Zweden uit en betaalde zijn spoor kaartjes en hotels en zag er op toe, dat hij altijd 'n goede plaats bij de ibed- strijden kreeg. Uno was gelukkiger dan ooit tevoren en toen de Italiaanse tour voorbij was, zetten hij en Gunnar hun correspondentie voort. De moeder van de jon gen had aan Nordahl geschreven, dat Uno aan een fatale ziekte leed en de Zweedse voetballer zorgde er voor, dat zijn brieven met de regelmaat van de klok arriveerden. Hij beloofde Uno, dat hij deze zomer de voetbaluit rusting van Milaan zou krijgen. Nordahl behoeft zich daar geen zorgen meer over te maken. Verleden week is Uno gestorven. Hij had het polshorloge om, dat hij verleden jaar van Nordahl had gekre gen. Onder de bloemen op het graf van Uno bevond zich een grote krans met „een laatste groet van de familie Gunnar Nordahl". Verzamelaars Twee verzamelaars heb ben een merkwaardige ruil gedaan. George Water man, directeur van het Bell Cort-museum in Newport, Rhode Island, ruilde de kogelvrije Packard van wijlen pre sident Roosevelt tegen de gepantserde Mercedes- Benz van Adolf Hitler, die in het bezit was van Christopher Janus, een fabrikant uit Chicago. Janus moest nog u-at geld toe betalen. Zijn hartewens is nu de auto van Stalin in handen te krijgen. Die krijgt hij misschien ook nog wel. Verkeerd adres Een lid van een Duits schip, dat de haven van Narvik binnengelopen was, zag een douanebe ambte voor een mede plichtige aan en overhan digde hem 10.000 ongeban- derolleerde sigaretten en enige flessen likeur. Hü wil er bjj zjjn Een 80-jarige inwoner van Dallas, Texas, die met maagklachten bij de dok ter kwam, smeekte de geneesheer: „Hou me a.ti.b. in leven tot de pre sidentsverkiezingen in November." Gevaarlijk vuurwerk Tijdens een feestviering te San Marco nabij Fog- gia in Italië zijn vier kinderen om het leven ge komen, toen een vrouw een bom wierp in een vreugdevuur. Twee en twintig andere personen liepen verwondingen op- De toestand van verschil lenden is critiek. In de straten ran San Marco werden op ver schillende plaatsen vreug devuren ontstoken. Vol gens de goede gewoonte schaarden kinderen en volwassenen zich om de vuren om gezamenlijk te zingen. Bij een van de grootste vuren zat een vrouw, die een echt feestelijk tintje aan de bijeenkomst wilde geven. Ze wilde wat vuur werk maken en had daartoe een oorlogsherin nering meegebracht, een grote stalen buis, die ze gevonden had. Het projectiel kwam in de vlammen onmiddellijk tot ontploffing. Vier kin deren werden practisch op slag gedood. Enkele an dere kinderen en volwas senen moesten met ver brijzelde benen wegge bracht worden. (Van een bijzondere medewerker) In Februari zijn de nationale leningen voor de woningbouw geannonceerd en met inzet van alle propaganda- mogelijkheden bij het publiek aanbevo len. Zoals bekend, werden een drietal leningen geïntroduceerd: A. een 25-jari- ge 4'«i lening; B. een 22-jarige 0 5/10% lening, en C. rentespaarbrieven. Al deze leningen zijn voor beleggers en spaar ders aantrekkelijk. Met de beide eerste leningen werd een beroep gedaan op de kleine en grote beleggers, met de laatste op de kleine spaarders. De inschrijving, op 10 Maart j.l., voor de beide obligatieleningen leverde een groot succes op, maar wij hebben de indruk, dat het beroep op de kleine spaarders nog niet het resultaat heeft opgeleverd hetwelk men daarvan mocht verwachten. Gedurende de eerste tien dagen, dat de spaarbrieven verkrijgbaar zijn, werd slechts voor f 4.200.000 ver kocht. Wij geven toe, dat het nog te vroeg is om een eindconclusie te trek ken. want de verkoop staat tot 1 Juni a.s. open, maar naar ons oordeel zou de kleine spaarder bij een anders geregelde propaganda beter aan de tot hem ge richte oproep hebben beantwoord. De propaganda is nu ingezet tegelijk met de openbare uitgifte van de obli gatieleningen. welke voor de beleggers tamelijk gunstige perspectieven bieden. Dit blijkt trouwens uit het feit dat deze obligaties zich inmiddels in de vrije handel ter beurze omstreeks de koers van uitgifte konden handhaven. Nu de beide obligatieleningen zijn ge plaatst en de verkoop van de rente spaarbrieven nog tot 1 Juni a.s. moet doorgaan, blijkt de propaganda te zijn uitgewerkt, want deze is %'oor dit deel der nationale woningbouwleningen te vroeg ingezet. Dat is jammer, want de rentespaar- brief is in verschillend opzicht een ge lukkige vondst. Vooreerst voor de kleine spaarders. De kleine coupures van 25 en 100 maken het voor grote groepen der bevolking mogelijk aan deze vorm van sparen deel te nemen. De gekweekte rente wordt niet in geringe jaar lijkse bedragen uitbetaald maar later, als de spaarbrief ter aflossing wordt aangeboden. Hiervoor bestaat om de vijf jaren de gelegenheid en de uitkering stijgt van 125": in 1958 tot 250% in 1974. Zo kan men de gestorte gelden bestem men voor in de toekomst te verwachten hoge uitgaven voor studie der kinderen, voor huwelijksuitzet, enz. Ook voor de overheid is de rente- spaarbrief aantrekkelijk, want dat is een goed middel om de bevolking weer tot sparen te brengen en op die wijze een einde te maken aan het euvel der ont- sparing, hetwelk de voornaamste oor zaak is van de stagnatie in de woning bouw. De bevordering van de woningbouw is een motief waarop allen, die op enigerlei wijze de openbare mening kunnen beïnvloeden, de propaganda voor de rentespaarbrief kunnen voort zetten. Wij denken hierbij in het alge meen aan besturen a*i hrote en kleine organisaties. Ook de gemeentebesturen die nog geen ,.burgerzin"-lening uit schreven, zouden een actie voor de ver koop van rentespaarbrieven kunnen in zetten. Bijvoorbeeld ook bij de woning zoekenden. die voor hun moeilijkheden herhaaldelijk de aandacht vragen van de gemeentelijke organen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Zaterdagavond: In het Noorden van het land aan vankelijk verspreide opklaringen Overigens veel bewolking met in de Zuidelijke provincies tijdelijk sneeuw. Krachtige tot harde, langs de kust wellicht tot stormachtig toenemende Noord-Oostelijke wind. Aanhoudend koud. Zon: 6.2219.08 Maan: op 7.14 In de Noordelijke provincies is gis teravond flink wat sneeuw gevallen. De wind, die veranderlijk was, is opnieuw naar het Oosten gedraaid, waarbij kou de lucht uit Scandinavië weer over ons land stroomt. Gisternacht werd op Schiphol dicht bij de grond 7 gr. C. gemeten. In de afgelopen nacht kwam de laagste temperatuur van 5 gr. C. in Groningen en Friesland voor. Boven Frankrijk dalen de barometers sterk, terwijl de luchtdruk ten Noorden van ons land hoog blijft. Er blijft hierdoor een krachtige Oostelijke wind waaien met 's nachts flinke vorst. Het koude winterweer kan nog enige dagen aan houden. Behalve in Scandinavië en in Rusland, waar 's nachts plaatselijk nog meer dan 15 gr. vorst voorkomt, heeft de koude lucht nu ook vrijwel geheel West-Europa overspoeld. De plotselinge terugkeer van koning winter in het Noorden van ons land in de vorm van een flinke sneeuwjacht, ge paard gaande met uiterst gladde wegen, veroorzaakte gisteravond voor het ver keer veel overlast. Tal van slippartijen en kleine ongelukken waren het gevolg hiervan. Aan het Winschoterdiep reed een auto, bestuurd door dr. F. C. M. uit Midwolda in het kanaal. De bestuurder wilde een andere auto passeren toen de wagen slipte en pardoes in het Winscho terdiep schoot. Dr. M. bleef uiterst kalm. Hij wachtte tot de auto vol water was gelopen, klom naar buiten en zwom naar de wal. De kraanwagen van de Groninger brandweer takelde de auto uit het kanaaL Van 21.50 tot 22.10 uur zendt de KRO in de serie „Om de toekomst van ons Volk" vanavond het tweede klankbeeld uit over de P.B.O. Daarin treden o.a. op mr. F. J. F. M. van Thiel, lid van de Tweede Kamer; J. A. Middelhuis, algemeen-secretaris van de KAB. met wie Louis Beumer, propaganda-leider van de KAB. een kort vraaggesprek houdt. Het klankbeeld sluit met een al gemene oproep van de KAB-voorzitter A. C. de Bruijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1