H.O.V. besluit het seisoen TRIUMPH SPORT IN HAARLEM Stakingsmonument (lii Bij Jan Beentjes de herberg Taak van Haarlem tijdens Flora Rn Duinkan t—Bestkan t in Air. Meijer Hongaar Magyar speelt Tzigane win* F v De Dokwerker" van Mari Andriessen iwmmmp* Dames-Deux-Pièces Oude bewoners BAKKERs BEHANG VRIJDAG 28 MAART 1952 PAGINA 2 Voor de Haarl. rechtbank Brand in verffabriek te Zaandam Voorman zou roekeloos te werk gegaan zijn Borreltje in Concertgebouw Roken bij Sociale Zaken Raadzaal wordt opgeknapt Uitspraken rechtbank Burgerlijke Stand NIEUW STATION BLOEMENDAAL Concreet plan van Ned. Spoorwegen Bach's Johannes Passie Kennemer Oratorium- vereniging HEEMSTEEDSE RAADSVERGADERING Frequentie busdiensten wordt gewijzigd R.K. Harmonie Michaël" ,St. ZANDVOORT Geen prijsvraag voor boulevardcentrum Gemeenteraad Parkeergelegenheid TOURING ZANDVOORT Verschillende attracties in nieuwe seizoen Film voor ,,'t Helm" HET TREINVERKEER MET ZANDVOORT Minder wachten in Haarlem Gouden jubileum te Overveen Extra subsidie voor stadsvertier n jHte ":-m VIRGINIA Wm ^YVJM Pff N.KS. tafeltennis G.T.T.C. 1 kampioen eerste klasse Reclame-aanbieding plastiek-behang v.af 85 c. p. rol Gen. Cronjéstr. 135 - Tel. 11657 Schaken VERKOPINGEN Deken Boekhorst vóór Pasen met emeriaat HJB.C.-nieuws Winnaars sportprij svraag Beurs van New York J. DE GRAAF wollen tricot Altijd iets aparts Verbetering energiebedrijf Op het laatste winterconcert voerde i Toon Verhey de tweede Brahms' sym- phonie uit Eén der standaardwerken, die hem bijzonder gunstig liggen en waarmede hij het Haarlems kunstzin- I' nig publiek volkomen vertrouwd heeft gemaakt. Brahms' symphonieën zijn door Verhey's herhaalde bestuderingen in de ware zin des woords gemeen goed geworden van orkest en publiek. 1 al zijn ze nog niet in dezelfde mate geliefd, zoals die van Beethoven. Door de bijwoning van deel I der Jo hannes Passie konden we deze Sym- phonie niet horen. Van bevoegde zijde verzekerde men ons dat het werk een klankrijke, indrukwekkende uitvoe ring verkreeg. die uitermate in de smaak van het publiek viel. Solistische medewerking verleende de violist Thomas Magyar, nu eëns niet met een bekend concert, maar met twee kleinere werken: Saint-Saëns' „In troduction et Rondo capriccioso" en Ravel's ..Tzigane". Een enigszins onge wone keuze, die ons echter niet ver raste. Magyar speelde namelijk op zijn eer ste ,.Toonkunst"-recital muziek vanaf oude meesters tot en met Dohnanyi. De den de Sonates van Porpora en Mo zart gereserveerd aan. werden de moeilijkheden in Paganini's ..I Palpiti" met een zekere koelbloedigheid over wonnen. doorvoeld, charmant spel hoor de men eerst in Franck's Sonate en het ware artistenbloed deed zich vanzelf sprekend kennen in „Ruralia Hungari- ca" van Dohnanyi met het meeslepen de Andante „alla Zingaresca"! Zo ook nu hoorde men mooi Frans spel in genoemd werk van Saint-Saëns, als mede pikant en grillig waar het zijn mag en moet. Het Hongaarse kunstenaarshart sprak natuurlijk het sterkst in de „Tzigane". Donderdag stond oe 45-jarige P. P. uit Zaandam voor de Haarlemse rechtbank terecht, on-.dat hij de schuld zou hebben van een brand in een verffabriek te Zaandam, waarbij een arbeider gedood en twee gewond werden. Op 25 Aug. was de verdachte als voorman op de verfmengerij met zijn arbeiders bezig de bovenverdieping schoon te maken. Er werd hiervoor een brandbaar schoon maakmiddel gebruikt. Het was de ge woonte om kleine oppervlakken te be sprenkelen, omdat de dampen van de vloeistof een grote stank verspreiaden. Men wilde echter die dag vlugger klaar zijn en de arbeiders stelden de voorman voor cm grotere hoeveelheden tegelijk te gebruiken. Dat werd toegestaan. Even later stond de verdieping in brand. Een van de arbeiders sprong uit het raam en maakte een dodelijke val. Twee an deren liepen brandwonden op. Binnen vijf minuten was het vuur geblust. Hee de band ontstond weet niemand. De officier van Justitie meende, dat de oorzaak te wijten was aan de hoogst roekeloze, onnadenkende en ondeskun dige wijze, waarop de verdachte te werk was gegaan. De voorman heeft zijn ver antwoordelijkheid opzij geschoven om aran de wensen van de arbeiders tege moet" te komen. 'De verdachte opperde de mogelijkheid vair kortsluiting, ont staan doordat in een ander lokaal een motor was aangezet. Op een desbetref fende vraag van de president zei hij, dat er niet gerookt was. De officier eiste f 50 boete subs. 30 dagen en 3 weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De exploitatie van het gemeentelijk Concertgebouw, welke naar de mening van B. en W. toch al reeds moeilijk is, ondervond een ernstige belemmering door de omstandigheid, dat in dit ge bouw geen vergunning ingevolge dt drankwet aanwezig is. Bij het gewone gebruik voor concerten en muziekuit' voeringen is daaraan geen behoefte, maar wel wanneer dit gebouw los van zijn muzikaal culturele bestemming ge bruikt wordt voor congressen, partijen en bijeenkomsten van bijzondere aard en "mvang. B. en W. delen nadrukkelijk mee, dat ij afwijzend zouden staan tegenover het verlenen van een vergunning in dit pand, wanneer dat ten gevolge zou hebben, dat de foyer een permanente vergunnings- loealiteit zou worden, zodat men in de pauze van een normale muziekuitvoering een borreltje zou kunnen drinken. De exploitatie van het gebouw eist echter, "at voor andere gevallen een vergunning aanwezig moet zijn, die dan echter slechts kan gelden op dagen en uren 'oor B. en W. aart te wijzen. Het college vraagt machtiging aan de minister van ciale Zaken voor te steller de paehtet van de buffetten een tapvergunning te even. Aan de Haarlemse gemeenteraad wordt voorgesteld ter afdoening in han den van B. cn W. te stellen een adres van F. M. Nieuwenhuize inzake het roken door dames in de wachtkamer van de gemeentelijke dienst voor Soci ale Zaken. B. en W. vragen een crediet van 4500 voor het vernieuwen van de vloerbe dekking, de gordijnen en de tafelkleden in de Statenzaal en het treffen van enige voorzieningen in de anti-chambre. die tevens tot leeskamer voor de raads leden zal worden verheven. Veertien dagen geleden stond een 23-jarige metaalbewerker uit Zaandijk terecht voor de Haarlemse rechtbank, omdat hij zijn vrouw zou mishandeld hebben. Tegen hem werd acht maan den gevangenisstraf geëist, waarvan ijf voorwaardelijk. Donderdag ver oordeelde de rechtbank hem tot acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk. De 20-jarige ketelmaker, die in Pur- merend voor zijn plezier brand sticht te. hoorde veertien dagen geleden een eis van twee jaar jeugdgevangenis. Hij werd veroordeeld tot anderhalf jaar jeugdgevangenis. GEBOREN: A. Klaver—Dijkstra z; C. d'Hont—Vork z;; J. C. de 3aar—Senders z; J. W. LakAmels d; E. G. M. van Spanjen—Fictoor d. "ONDERTROUWD: T. A. van der Zwet en C. G. Stut; K. Benjamins en F. M. de Boever; K. de Jong en N. Beek. GEHUWD: H. Beck en R. Polak; H. Konings en W. J. Leewes; P. C. Sluis en J. C. Kinders. OVERLEDEN: J. C. Dooge, 72 j.. Pega- susstraat; J. van Norden, 92 j., Wester- houtpark; W Tuinstra, 63 j., Westerhout- park; N. Botje—Bakker, 75 j., Schalk wijkerstraat; C. E. MartensKensen, 65 j.. Eenhoomstraat; G. Steenmets, 78 j., Jelgersmastraat; P. van der Meer, 61 j„ Tulpenstraat. al is dit werk van een Franse compo nist. Zigeunermuziek met haar vrije fantasie en veelal improviserend ka rakter inspireerde Ravel tot een werk, dat zeker met de Hongaarse muziek wedijvert. Het vereiste karakter wordt benaderd en hoogst waardevol is de spanningsvolle qpbouw: solo a la impro visatie. opmerkelijk verrassende ver menging van solo- en orkestspel. dat geleidelijk stijgt naar een verbluffend slot. Magyar' virtuoos spel trekt sterk de aandacht, de fel uitkomende karakteris tiek van de Tzigane domineerde echter toch boven alles uit. Daarnevens valt ook nog de mooie toonvorming, de goe de smaak (Saint-Saëns!) en naast de markante •rhythmiek een zekere élé- gance op. Bij Magyar's visie sloot het orkest zich in alle opzichten op superbe wijze aan. Zulke muziek schenkt een wel kome verademing tussen de andere, meer ernstige en diepzinnige werken. De „Polka en Fuga" uit de opera „Shvanda" sloten zich goed bij de vioolsoli aan. De Polka vooral door haar geestig karakter en de Fuga door haar knappe opbouw. Behaalde de solist veel succes, ook voor de dirigent en orkest toonden de aanwezigen zich hoogst dankbaar. Op de dirigentenlessenaar vond Verhey een fraai bloemstuk! O. K. Uit een voordracht van B. en W. aan de gemeenteraad van Haarlsm betreffen de eigendomswisseling van percelen grond in het uitbreidingsplan „Omgeving Station-Bloemendaal" puren wij een in teressante bijzonderheid. In het onlangs vastgestelde uitbreidingsplan is name lijk voor het toekomstige station Bloe- mendaal een aanmerkelijk kleinere op pervlakte gereserveerd dan in het vroe gere uitbreidingsplan. De Neder landsche Spoorwegen hebben thans de plannen voor een aldaar te bouwen nieuw station gepreciseerd, waardoor te veel gereser veerde grond vrij komt voor andere doeleinden. Zoals bekend zal de woning bouw in deze omgeving in de toekomst krachtig worden voortgezet. Dirigent Piet Halsema gaf met zijn Kennemer Oratoriumvereniging en Sym- phonie-orkest Haerlem wederom een uitvoering van Bach's Johannes Passie. Ditmaal niet in de Immanuël-, doch in de Nieuwe Kerk, wat een verbetering met zich mede bracht. Wanneer de uitvoering in het vorige jaar veel te wensen liet, lag dit groten deels aan de minder goede acoustiek, het. weinige contact tussen orkest en orgel en de niet gunstige plaatsen voor de solisten en koristen in de Imma- nuël-kerk- Nu is de Niéuwe Kerk wel niet ideaal voor een passie-uitvoering, de opstelling was echter toch beter dan voorheen, wat de uitvoering ten goede kwam. Volkomen vertrouwd met Bach's pas siemuziek zijn koor en orkest natuurlijk nog niet. Ieder passie-koor heeft eerst na jarenlange, intense studie zich dit speciale, veeleisende genre weten eigen te maken. Toch was er een vooruitgang te bespeuren wij woonden door het H.O.V-concert de uitvoering slechts ten dele bij de koren waren klankrijker, niet het minst de sopranen, men zong vrijmoediger en met meer overtuiging. Evenrediger bezetting der partijen blijft gewenst. Het orkest was onderling ook niet geheel evenredig. De hoboïsten do mineerden nogal, zowel in het voorspel, als bii de koor- en solozang Het fluit spel sloot zich beter bij het klankvolume der strijkers aan. Overigens werd er dóórgaans zuiver en voldoende metrisch en rhythmisch gespeeld. De aangekondigde solisten waj-cn voor ons totaal onbekenden en wellicht de butanten. Vocalisten, die óver goede stemmiddelen beschikken en zich in menig opzicht goed van hun taak kwe ten. Mejuffrouw Irma Brester, een mooi getimbreerde sopraan, droeg haar oar- tij smaakvol voor, de alt mevrouw Dien Tceset.-Vrij imponeerde met haar aria (jammer dat hierin de hobo's domi- neerdenl. Joop Kramer gaf met zijn fraai lyrisch geluid het verhaal goed gearticuleerd weer en Bernd Süsskind zong de Jezus-partij met zijn sonoor ge luid op waardige wijze. Jan Hulsbos vervulde verdienstelijk de kleine partijen en mej. Betsy Neder- koorn speelde de orgelpartij stijlvol en volgzaam. Een talrijke schare volgde met eer bied dit treffende, meesterlijk ver klankte lijdensverhaal! O. K. De Heemsteedse raad kwam gisteren in vergadering bijeen. De agenda telde 16 punten die in twee uur werden be handeld. Voor de behandeling van de agenda deed burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard mededeling van de resul taten van de besprekingen, die het ge meentebestuur met de directie van de NZHVM had gevoerd over de busdien sten in de gemeente. Voortaan, zo zei deze, zal de frequentie van de diensten worden gewijzigd en zullen de lijnen een en twee de gehele dag door een twaalfminutendienst onderhouden. Dat wil dan zoveel zeggen dat bij het knoop punt van deze «twee lijnen (het Raad huisplein) iedere zes minuten een bus vertrekt. Het vervoer naar en van De Glip zal worden geregeld door een dienst die iedere zes en dertig minuten loopt via de Javalaan naar dit afgelegen deel van Heemstede en dezelfde weg terug. Beide regelingen zullen volgens de burgemees ter als proef gelden en Zondag a.s. van kracht worden. Veel noemenswaardigs werd er verder tijdens de raadsvergadering niet meer gesproken. De Rijksbijdrage groot vier duizend gulden per jaar voor de instand houding van het wandelbos Groenen- daal en drie duizend gulden voor de buitenplaats Meer en Berg evenals de geldlening van honderd duizend gulden werden zonder verdere discussie aan vaard. Tot vakonderwijzeres aan de Bronstee- school werd verder benoemd mevrouw C. BodenhausenVeen te Zandvoort en de commissie tot wering van het school verzuim werd samengesteld uit de heren Th! M. Schelling, D. Kikkert, J. P. van Hemert. J. van der Weiden, J. Kijne, K. Blom en mej. A. Bossaert. Vrijdagavond hield de R.K. Harmonie St. Michaël" onder voorzitterschap van de heer W. Luiten in het R.K. Ver enigingsgebouw haar jaarveigadering welke vrij goed was bezocht. Na het gebruikelijke woord van welkom kwa men de jaarverslagen aan de orde. Uit het verslag van de secretaris, de heer F. Veenings te Haarlem, bleek, dat „St. Michaël" niet alleen een zeer druk, maar ook een zeer succesvol jaar achter de rug had en dat het aantal donateurs, dank zij de gevoerde actie onder leiding van de heer W. Westerhoven, ongeveer verdubbeld was. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer J. Bakker, waarin o.m. de klacht voorkwam, dat sommige leden een aanzienlijke achter stand in de contributiebetaling hadden, sloot met een vrij behoorlijk batig saldo. Hier werd hulde gebracht aan mevrouw Westerhoven, die, wat betreft de inning der donatiegeiden, buitengewone presta ties heeft geleverd. De aftredende bestuursleden, de he ren A. Gozeling. G. Brouwer en W Westerhoven werden bij enkele candi- riaatstelling ais zodanig herkozen. Bij ar rondvraag werden tal van onderwer pen aangesneden, o.a. de toestand van het tamboercorps, waarvoor men wel een nieuwe instructeur op het oog had, doch die een ander model slag prefe reert, waardooi enige leden, die meen den dat zij deze niet meer konden eigen maken, bezwaren maakten. Het bestuur zal deze aangelegenheid in eigen kring nader onderzoeken. Dank zij het feit, dat men zich aan de wens van de voorzitter om vooral korte en zakelijke besprekingen te houden, had onderworpen, kon deze vergadering reeds te half elf met een dankwoord op dé gebruikelijke wijze worden gesloten. In het rapport der studie-commissie wederopbcuw-badplaals-accommcd'atie te Zandvoort wordt geadviseerd een prijsvraag uit te schrijven voor 'n schets- plan van 'n eventeueel te stichten bou levard-centrum, waarin zoveel mogelijk desiderata van de studiecommissie zou den worden verwerkt Zon prijsvraag zal echter meer dan f 80.000 kosten, zo dat B. en W. voorstellen er van af te zien. Ook het geven van een opdracht aan een architect wenst het college nog niet te doen. De Zandvoortse raad komt Dinsdag avond in vergadering bijeen ter be spreking van een agenda van 21 pun ten. Teneinde de parkeergelegenheid in het Zuidelijk deel van Zandvoort te ver groten is een plan ontworpen om zo'n terrein te maken aan het Zuideinde van de Brederodestraat, plaats biedende aan 154 auto's. De kosten daarvan worden geraamd op f 31.470. Daar crit geld niet kan worden opgebracht, stellen B. en W. voor een gedeelte te maken, waar door 80 auto's plaats kunnen krijgen. Zij vragen daartoe een crediet van f 14.520. Op 1 April is de heer W. Flooren 50 jaar in dienst bij de familie Van der Vliet op „Vaart en Duin" te Overveen. De heer Flooren verricht op het land goed werkzaamheden binnen en bui tenshuis en deze functie houdt in, dat hij vaak met de heev. Vliet op jacht gaat. Ook zet hij een traditievoort, want zijn vader die onlangs is over leden diende ook zo lang bij de fa milie. Aan belangstelling zal het de jubilaris zeer zeker niet ontbreken op deze dag. De heer W. Flooren' met de spaniel „Pat" op zoek naar wild. Het algemeen bestuur van de stichting „Touring Zandvoort" kwam Maandag avond in vergadering bijeen ter vast stelling van het zomerprogramma 1952 ter bevordering van het vreemdelingen verkeer. Op Zondag 11 Mei wordt een brom- fiets-rallye georganiseerd in samen werking met de motorclub Zandvoort, namelijk de „Zeester-rit De finish zal plaatsvinden nabij dg Watertoren. In de maanden Juli en Augustus zui len op acht Zaterdagavonden en zes Donderdagavonden, openbare concerten worden gegeven. Gedurende het seizoen zal een foto wedstrijd worden gehouden. Elke week wordt de aantrekkelijkste foto bekroond en omstreeks half Augustus zullen alle foto's door een jury beoordeeld worden; daarna worden de prijzen toegekend. Op het programma staan vgrder nog zandbouwwedstrijden, een ballonwed strijd en voetbalwedstrijden. De voorbe reiding van de Noordzee-estafette (Lo westoftZandvoort) heeft ook de aan dacht van „Touring Zandvoort". In de maand Augustus zullen ver schillende openluchtfilmvoorstellingen worden gegeven. Het omvangrijke zomerprogramma vermeldt voorts een bloemententoon stelling. In samenwerking met de hoof den der Zandvoortse scholen zullen de kinderen bloemen kunnen opkweken. Ongeveer 350 kinderen doen hier aan mede. In September worden deze ten toongesteld. Voor de best verzorgde planten worden prijzen beschikbaar ge .steld De filmvoorstelling van de Zand voortse Culturele Kring ,,'t Helm" was Donderdagavond goed bezocht. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, mr. A. Merens mede, dat de bedoeling is vóór het a.s. zomerseizoen nog een cy clus te geven van vier avonden: een filmvoorstelling, een lezing en twee mu ziekuitvoeringen. Hierna worden ver toond een geestige muzikale tekenfilm met piano-muziek van Chopin en de hoofdfilm „Heldenkermis". De laatste muntte uit door fraaie opnamen. De ge luidsweergave stelde wat teleur. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, heeft zich dezer da gen met een schrijven, gewend tot de heer Ir. F. Q. den Hollander, president directeur der N.V. Nederlandse Spoor wegen te Utrecht, waaraan het vol gende wordt ontleend: „De aansluiting op het station Haar lem voor reizigers, komende uit de richting Bloemendaal er. gaande in de richting Zandvoort, en tevens voor hen. die in omgekeerde richting reizen, is buitengewoon ongunstig. In beide geval len moet immers als regel telkens 27 minuten op de aansluiting worden ge wacht, terwijl het zeer vaak voorkomt, dat 4 minuten voor de aankomst in Haarlem de vorige aansluitende trein is vertrokken. Een en ander heeft tot ge volg dat b.v. iemand, die op een mooie zomeravond Zandvoort wil bezoeken, hiervoor tweemaal drie kwartier aan reistijd nodig heeft, d.w.z. 90 minuten, waarvan 2 x 27 minuten 54 minuten op het station Haarlem moeten worden doorgebracht met doelloos wachten. Hoezeer ik mij er ook van bewust ben, dat het niet wei doenlijk is om bij de opstelling van de dienstregeling met alle wensen rekening te houden en deze wensen tevens te coördineren met de eisen welke het bedrijf stelt, richt ik tot U het dringende verzoek wel te wil len bevorderen, dat de nodige wijzigin gen in de dienstregeling worden aange bracht, zodat de reis van Driehuis, Santpoort en Bloemendaal naar Zand voort vice versa minder oponthoud met zich mede brengt dan thans~hct geval is. Dinsdag 1 April hoopt de heer W. Flooren. wonende Korte Zijlweg 23, de dag te herdenken, waarop hij 50 jaar geleden in dienst trad bij de fa milie Van der Vliet op Vaart en Duin. Het zal dc jubilaris die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Zoals bekend stelde de Haarlemse ge meenteraad in zijn vergadering van 20 December 1950 een bedrag van ten hoogste f 50.000 beschikbaar als subsidie aan de Algemene Vereniging voot Bloembollencultuur ten behoeve van Flora III. B. en W. achten het in het bijzonder voor de hotels, winkeliers en dergelijke in onze stad van belang om te trachten de bezoekers aan deze tentoonstelling eveneens een bezoek zo mogelijk van niet te korte duur te doen brengen aan Haarlem, waardoor bovendien een Advertentie De beeldhouwer Mari Andriessen uit Haarlem is gereed gekomen met het ontwerp voor zijn monument, dat als herinnering aan de Februari-staking opgesteld zal wor den op het J. D. Meyerplein nabij het Waterlooplein. Het monument stelt een dokwerker voor; een der ster ke mannen uit de haven, de gangma kers van het grote spontane verzet te gen de Joden-raz zia's, der Duitse be zetters. De dokwer ker is een zeer mi litant beeld gewor den, fel en bijzon der expressief. Gis teren zijn een aan tal Amsterdamse wethouders en ge meenteraadsleden naar Haarlem ge weest om het ont werp, dat stond op gesteld in de tuin van Andriessen's huis, te bezichtigen. Dit ontwerp is ech ter aanmerkelijk kleiner dan het beeld, zoals het in werkelijkheid zal worden. Dezer da gen zal het naar Parijs worden gezonden om te worden vergroot in een' speciale inrichting van de firma Bonsquet. In Nederland oefent niemamd het vak van „grandeur" uit en daarom zijn de Nederlandse beeldhouwers in dergelijke gevallen op Parijs aangewezenwaar een beeld tot op de millimeter nauwkeurig op elke gewenste maat kan worden vergroot. Daarna zal het beeld in brons worden gegoten. De totale lengte van het monument zal uiteindelijk 4.10 meter bedragen. SS - Dank zij een gelijk spel van de groot ste concurrent Prowano is het eerste team van GTTC er in geslaagd het kam pioenschap in de eerste klasse te beha len. Voorwaar een kranige prestatie, ge zien de korte tijd, dat dit team in de hoogste klasse van Haarlem speelt GTTC, van harte proficiat en succes op de weg naar de Overgangsklasse. Het kampioenschap zat de groen- witten ongetwijfeld in het hoofd, want zjj leden tegen Prowano nog een 73 nederlaag. Winfried 2 behaalde tegen Hotac nog een verdienstelijk 55 gelijk spel, terwijl Rapidity zijn zoveelste ne derlaag kreeg te slikken, en wel tegen Heemstede 2 met 73. Voorts werden in deze klasse nog gespeeld H'stede 2 TOG 3 7—3 en Hotac—Togido 4—6. Er was deze week nog een kampioen in het Katholieke kamp, en wel HBC 2, dat de hoogste eer behaalde in de twee de klasse B. De Heemstedenaren lieten in de beslissende wedstrijd geen twijfel bestaan aan hun plannen en verpletter den hun tegenstanders maar liefst met 10—0. Ook HBC hartelijke gelukwensen met deze fraaie prestatie. Het zal nu in de promotie naar de eersté klasse een volkomen R.K. aangelegenheid worden. In de beide tweede klassen werd een team van een Kath. vereniging kam pioen, n.l. GTTC 2 en HBC 2, terwijl in de eerste klasse Rapidity aan het kortste eind trekt. Bij de dames waren er niet veel ver rassingen Winfried 1 behaalde een re- Advertentie ZIET ONZE ETALAGES gelmatige 82 zege over HBC 1 en won ook Heemstede 1 tweemaal, en wel van Te Zaanen en Hotac, beide malen met 9—1. Het zal hier dus op een beslissings wedstrijd tussen deze teams uitdraaien. HBC 1 deed nogmaals van zich spreken, door van Heemstede 2 met maar liefst 91 te winnen. Dit team maakt hierdoor een goede kans op de derde plaats. Win fried 2 had geen moeite met Togido (100), maar stelde ernstig teleur door van Tog met 73 te verliezen. De overige uitslagen luidden als volgt: Heren 2 A: Tog 4—Winfried3 91; B: H'stede 3—Te Zaanen 10—0. ATT—HBC 2 3—7, Togido 2—Winfried 4 7—3, GTTC 3—Rapidity 2 6—4, PWN 2—Togido 2 3—7, ATT—H'stede 3 2—8, Te Zaanen— GTTC 3 1—9. 3 A: VGZ—HBC 4 6—4, TOG 6—Velsen 37, Winfried 5Te Zaanen 2 64. GT TC 5—Rapidity 3 3—7. TOG 6—Te Zaa nen 2 3—7, Velsen—HBC 4 4—6, Win fried 5—VGZ 5—5, OZ 3—GTTC 5 5—5; B: HBC 5—Geel Wit 5—5. GTTC 7— ATT 2 2—8, PWN 3—GTTC 6 8—2. TY BB 2—GTTC 7 6—4. ATT 2—HBC 5 9—1, Geel Wit—TOG 5 9—1. Zondag a.s. organiseert het Afdelings bestuur van de NTTB in de kleme zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart de jaarlijkse Haarlemse kamipoenschap- pen. De wedstrijden beginnen om 12 uur. Ook voor publiek is de zaal geopend. De volgende 2e klas kampioenen zul len promotiewedtrijden spelen om twee plaatsen in de le klasse van de N.H.S.B.. Weenink (Beverwijk), Kijk Uit (IJmui- den-Oost), HWP (Haarlem), Schaaklust (Andijk), alsmede de kampioen van afd. D waar nog geen beslissing is gevallen. Als eerste promotiewedstrijd is voor Dinsdag 1 April vastgelegd: Weenink HWP. Voor de clubcompetitie van „Het Witte Paard" werden de navolgende wedstrijden gespeeld: Groep 1: v. d- Velde—W. Happel 1—0, De Lange—Th. Happel 0—1; HooglandDe Ree 01. Groep 2: Stevens Jr.Spoo 10;; Ban ken—H. Happel l—O. Heymansv. d. Stoop 0—1; Groep 3: Holdrop—v. d. Valk 10; v. d. BergReeuwijk Jr. 01; Groep 4: Ensink—Castenmiller 1—0; Stevens Sr.—Overdijk 'A- algemene propaganda voor onze ge* meente wordt bevorderd. De daaraan verbonden werkzaamheden komen neer op een uitbreiding van de taak van het bureau der Stichting Haarlems Bloei. Deze instelling is echter, vooral in de zomermaanden, reeds zodanig met werk overladen, dat extra en geschikt perso neel moet worden aangesteld. Het col lege meent, dat beschikbaarstelling van een Bedrag van ten hoogste f 10.000 voor het aangegeven doel volkomen verant woord is. Tevens wordt voorgesteld ten behoeve van het te Haarlem op 6 en 8 October 1952 te houden internationaal orgelcon cours een subsidie te verlenen van ten hoogste f 1000. Ter dekking van een eventueel tekort is verder een beroep gedaan op het departement en het Prins Bernhardfonds. Voorts worden pogingen aangewend om met behulp van particu lieren een garantiefonds te vormen. Uitslag van de verkoping van Don derdag 27 Maart 1952 in 't Notarishuis: De Genestetweg 24, Bloemendaal f 8500 N.N.; Kleverlaan 81, Bloemendaal f 7400 Bijman en Zwart; Delftstraat 19 zw. en rd. f1100 J. W. van Santé qq.; Delft straat 27 zw. en rd. f 805 J. W. Heuper man qq.; Delftstraat 37 en 39 zw. en rd- f 1910 C. Keur; Nieuwe Kerksplein 16> f 1800 J. J. Stuurman qq.; Gortestraat 5, f 630 H. I. van Goor qq.; Korte Anna- straat 16 en 18, f 1285 N.N.; Eindenhout- straat 30, f 4600 J. W. Heuperman e.s.; Muiderslotwèg 119, opgehouden f7100; Emmakade 27, niet geveild; Soutman- straat 3, f 3125 F. H. van Emmerik qq.; Ceramstraat 1, hoek Lombokstraat, f 5000 A. Volkers qq.; Prinsen Bolwerk 9, f 12000 J. Hollander; Van Marumstraat 27 zw. en rd., f3000 F. A. Groen qq-l Spoorbuurtstraat 3, Zandvoort, f 2700 S. Attema qq.; Papentoren vest 30, f905 P. J. van Goor; Rijksstraatweg 9, f 9150 J. J. Haye Jr. qq,; Haitsma Mulierstraat 21 en 25, f10305 F. Wildeboer qqJ Lange Heerenvest 58, opgehouden f 4405. Naar wij vernemen zal de deken van Ouderkerk en pastoor van Buitenvel- dert, de hoogeerwaarde heer C. J. Boek horst. met emeriaat gaan. Hij zal blij ven wonen in de pastorie van Buiten- veldert. maar is voornemens t.z.t. te verhuizen naar het R.K. Weeshuis aan de Kalfjeslaan. Wie zijn opvolger zal worden is nog niet bekend. Op Dinsdagavond 1 April bestaat er voor de leden van HBC gelegenheid kaarten aan te vragen voor de inter landwedstrijd HollandZweden, die "P 14 Mei a.s. gespeeld wordt. De gelegen heid daartoe is in de gymnastiekzaal van de St. Jacobaschool aan de Lanckhorst- laan tussen half acht en half negen. (Zondag 23 Maart) Iste prijs, f 10.—: K. Visser, Reitzstr. 24, Haarlem, 9 pnt. 2de prijs, f 7.50: A. Lommers, Amster damstraat 74, Haarlem, 8 pnt. 3de prjjs, f5.—: A. v. d. Meer, Vijf- herenstraat 15, Heemstede, 8 pnt. 4de prijs, f2.50: C. Heemskerk, Ael- bertsbergstraat 59, Haarlem, 8 pnt. Vijf inzendingen met 8 punten werden uitgeloot. 20 3 Anaconda Copper 46% Bethlehem Steel 49% Chrysler Corp. 74% General Electric 5® General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can 214% Radio Corp. Republic Steel 40% Shell Oil HV.t Southern Pacific 66% Southern Railway 52^ Tidewater 47% U.S. Steel 38% 27/3 47% 49% 76 58% 53% 13% 77% 63% 20% 27% 41 83% 68 54% 46% 39% Advertentie RIJWIELEN KLEVERPARKWEG 2A HAARlf1 Bezoekt onze Rijwiel-Show pad door het Heemskerkerduin Advertentie Tricot-Specialist GROTE HOUTSTRAAT 16 BIOSCOPEN: Rembrandt: Van een bruiloft komt. een bruiloft, a. 1., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur; Pa lace: Huwelijkstragedie, 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Frühling auf dem Eis", a. 1„ 2.30, 7 en 9.15 uur; City: Altijd naar wens, 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Minerva: Waar de rechte weg eindigt, 18 j.. Vrijdag en Maandag 2.30 en 8.15 uur, Zaterdag: 2,30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: De plunderaars, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor; Afgekeurd. Vrijdag 28 Maart Vishal: Tentoonstelling „de Noordzee". Zaterdag 29 Maart Stadsschouwburg: Comedia met „De dood van een handelsreiziger", 8 uur. B. en W. vragen een bedrag van f 1.192.000 vor het kopen van vijftig kleine kV- en zes kV-materiaal meet- transformatoren, beveiligingen en ka bels. Een en ander tot versterking van het hoogspanningsdistributienet van het 'gemeentelijk energiebedrijf. Dit jaar zal van dat bedrag moeten worden betaald f 298.000 en het volgend jaar het res tant, beide van de kSpitaalsdienst. We derom zal getracht worden de opdracht zoveel mogelijk bij Nederlandse onder nemingen te plaatsen. Wat is overgebleven van het streekeigene, waarmee we in het vorige artikel kennis maakten? Heel weinig. Sinds 1885, het jaar waarin we de wandeling door Heemskerk aan Duin begonnen, is in steeds sneller tempo de ontwikkeling van de streek verder gegaan. Een ontwikkeling, die voorlopig nog niet stilstaat, maar gelukkig het grootste deel van Heemskerk aan Duin nog intact liet, slechts even beroerde. Nog is dit hoekje van Middcn-Kennemerland, natuurarm geworden, een gebenedijde plek, waar landelijke rust en eenvoud weldadig aandoen. Hoog ovens vormen nog slechts de stoffering van een anders ongebroken horizon. Ver lijken nog de fabrieksschoorstenen. Dichterbij zijn de mensen van de industrieën en van de stad, die in deze arkadia een voortreffelijk recreatie-gebied vonden: contact met de natuur. Maar om te mijmeren zijn we onze wandeling niet begonnen. We hebben bij leun Beentjes genoten van de Zoete Ruigstelen en gaan nu verder de kennis making aanknopen met de bewoners van Heemskerk aan Duin in 1885, schaar, Ruth, Jan, Jansje, Maartje en Marijtje. zijn omringd. Jan voelt zich wat alleen tussen al de zusjes. Nu die laan in, weer wat terug naar de Rijksweg, zul je een lief klein huisje vinden, vertelt Guurtje. Het is verscholen tussen de vlierbomen. Drink er een kop koffie bij de weduwe Antje Broekman, die zorgen genoeg heeft sinds Piet Ben- ning, haar man, overleed en haar met de kinderen Baafje, Klaas en Bertus al leen achterliet. Onderweg ontmoeten we zowaar Piet Broer, de rijksveldwachter, die in het zelfde laantje woont. Daar links kom je bij Cees Beentjes, de tuinder, vertelt hij ons, die is getrouwd met Jansje Hees terbeek en heeft de weduwe van Cees Duin, Geertje van Roon met haar doch ter Guurtje bij zich in. Kan hij doen, want hij heeft maar één kind. z'n zoon Piet. De duinders helpen mekaar alle maal, en mij ook, lacht Piet Broer. We komen nu toch dicht bij de Voor weg, waar we een herbergje weten, om wat uit te rusten, maar eerst rest ons nog een bezoek aan Jaap de Wildt, die in het huis inet de berg woont, Neeltje Rees schonk hem zes kinderen. Een tuin pad brengt ons nog even van de weg af, waar Gerrit Limmen met z'n vrouw Maartje Mors een zeldzaam mooie, oude boerderij bewoont. In het dubbele woonhuis aan de overkant, treffen we We gaan nu weer even de prachtige laan terug, die ons naar de Voorweg voerde. Ons oog valt op een groot oud huis, dat door drie gezinnen wordt be woond, naar onze gids, meester J. Tromp, weet te vertellen. Sijmen de Ruyter stelt ons zijn vrouw Jansje van Zon voor en de kinderen Cees, Jansje, Betje en Simon. Een flink tuindersgezin. Maar de medebewoner Willem de Ruyter en z'n vrouw Antje Tuinman mogen er ook zijn Ze brach ten vijf kinderen groot, Betje, Piet, Antje, Cees en Grietje. Sijmen, Zonne veld, de derde bewoner, met z'n vrouw Engeltje Liefting, zijn kinderloos geble ven. Een vluchtige groet en we gaan ver der, lopen over een pad door de tuinen, tot we aan de zeer oude, echt landelijke woning van de tuinder Jan de Wildt komen Jan van Hille zeggen de „duinders". Hij woont er alleen met z'n dochter Neeltje, die aanspraak genoeg heeft aan Jansje Voerman, de pleegdocn- ter van buurman Dirk de Wildt en diens vrouw Maartje Bleeker. Jansje gaat met ons mee dieper het duin in, waar Jaap Mientjes woont. Zijn vrouw Guurtje Visbeen nodigt ons bin nen, waar we spoedig door de kinder- Cees van Roon, die is getrouwd met Maartje de Graaf; hij heeft z'n oude vader bij zich in en drie kinderen Cors, Bet' tus en Geertje. Naast hem woont JaaP Limmen, die z'n vrouw Grietje Diemee>" dagelijks ziét ploeteren om de nege" kinderen knap te houden. Het zou onvriendelijk zijn, wanneer we niet even binnenwipten bij Janslf Heistek, de weduwe van Dirk Pilanen» die met haar vijf kinderen in een k'el„ verscholen huis achter het weiland va Gerrit Limmen woont. Maar dan stappen we toch btj Beentjes binnen. Zijn oude herberg »9 de Voorweg nodigt gezellig uit en vrouw Aagje Zoon tapt er zo'n heerUiJJ glaasje bier, dat we kunnen weerstaan. de verleiding de Wie hebben we hier allemaal aan Voorweg, vragen we Aagje, die eTV aj gaat zitten om ons dat eens allem haarfijn te vertellen. Hier verderop, midden in de w woont Arie van Zelf met Maartje H de. Twee kinderen, telt ze op haar gers, Arie en Guurtje. Ik heb er v Neeltje, Jannetje, Piet en Bertus, ze ons in de gauwigheid nog even .r, B heeft trouwd met Marijtje Docter, geen. En dan de overkant, gaat ze der. Daar heb je de boerderij van J ,n Zonneveld, Maartje Schermer heer ,g vrouw twee kinderen Dan *01 aan „De Horn", waar Hein Bleijen met Maartje Huibers woont. Vier k ren. We hebben er hier allemaa c„. noeg. Piet Zonneveld heeft er n Maar z'n vrouw Antje Hoogewerx het best af. f is Arie Schuijt met Antje de laatste van de weg. 'n JK oeg? mompelt Aagje. En weet 3eJllJ18(jie iö Je hebt ze nu allemaal geha-o. koin Heemskerkerduin wonen, want ander® je aan de Oude Dijk. Een be buurtschap. Alleen heb Jf v-aac" te niet eraan gedacht naar had je gaan, midden in het duin. D kunne® Jan Schuyt en Maartje MienUes treffen. Ze hebben een pl^oon lem Langendijk en boeuren, g het bi«r' We bedanken Aagje, betalen" Janne- krijgen een handje van Neel ^,eer tje, Piet en Bertus en stappen da» gauw van 1885 naar 1952 over. Ja»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2