Minister Mulder ij e verwerpt de „kans van zijn leven oubt f.7.25 Acht woorden tegen één kogel Alle amendementen behalve van K.V.P. ontraden Zwitserse fabrikanten gluren door kijkgaatjes Stijl De familie I DELUSSON Tegengaan lichtvaardige echtscheiding 13 millioen meer gevraagd Veel buitenlanders op de Jaarbeurs Lof der jenever Verbindingsdienst is de slagader van het leger Het grootbedrijf van het leger \f~door Jacques Ducharme VRIJDAG 28 MAART 1952 PSGflWt 3 Kerkgenootschap en organisatie niet op één lijn Bioscoop op de Voorjaarsbeurs Gouverneur Klaasesz voldaan vertrokken Ook regenverzekering in Scheveningen Ned. en Belg. katholieke ondernemers Bespreking te Brussel Garantiewet Indonesië KAS-AARDBEIEN Audiëntie BERICHTENVERKEER VAN GROTE BETEKENIS Geheimtaal eist zeer verfijnde apparatuur Dader van inbraken in Groningen gepakt Nederlander in Duitsland veroordeeld Voorlopig accoord in het bakkersbedrijf Drie jaar voor candidaat- notaris Persoonlijke aanvallen in de radio Amer. orchideeënkenner te Aalsmeer Pauselijke onderscheiding (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Minister Mulderije heeft gisteren „de kans van zijn leven" niet aangegrepen. Het amendement van prof. Gerbrandy, dat hem die kans had willen geven, heeft hij ontraden. HU voelde er weinig voor, een weldoener van het volk te zijn, zoals prof. Gerbrandy gevraagd had. Bij zijn motivering kon hij aansluiten op wat ver scheidene sprekers reeds over het amendement gezegd hadden, n.l. dat het buiten het kader viel van de te behandelen materie. Bovendien vond de minister, dat men er door van de wal in de sloot zou raken, omdat men, door te eisen dat de rechter uit de gebezigde bewijsmiddelen de overtuiging heeft geput van de juist heid der feiten, een der partijen tot het plegen van verboden handelingen drijft. Meineed is dan al het minste wat er kan gebeuren. Die consequentie durfde minister Mulderije niet nemen. Hij voelde er meer voor om nog maar wat, voort te sukkelen met wat we op het ogenblik hebben. Intussen liet de minister wel blijken dat hij niet gekant was tegen de geest van het'voorstel van prof. Gerbrandy. Wie zou immers niet willen meewerken aan het opruimen van wat men is gaan noemen „de grote leugen'.' Een zeventig jarige practijk buigt men echter zo maar niet om, als het ware a l'improviste. Met name zou de vraag gesteld moeten worden of al dan niet overgegaan moet worden tot het uitbreiden der echt scheidingsgronden. Met de Kamer was minister Mulderije het eens, dat de echtscheiding de grondslagen van onze maatschappij aantast. Helaas is het euvel der echt scheiding in ons land onmiskenbaar. Ook in ons land worden futiliteiten de facto aangenomen als redenen tot schei ding. Hier kunnen nu de gezinsrechter en de gezinsraad heilzaam werk ver richten. Hij toonde vervolgens aan, dat de op dit moment bestaande verzoe ningspoging uit de tijd is. Het wets ontwerp heeft daarom tot doel een sterke intensivering en een vertraging van het verloop der verzoeningspoging. Het wil die poging een redelijke kans geven. Vooral mevr. Fortanier-de Wit (VVD) had bezwaren gemaakt tegen het impe ratief optreden van de gezinsraad. Ook op dit punt was de bewindsman niet van zijn stuk te brengen. Een ander bezwaar van deze spreekster gold het niet wettelijk voorschrijven van de ge heimhoudingsplicht voor de leden van de gezinsraad. Het door de heer Bachg ingediende amendement zou hiervoor de oplossing kunnen brengen. Daar was de minister het roerend mee eens, maar dat was dan ook het enige amendement dat hij niet ontried en zelfs in de wet wenste op te nemen. Een punt dat de gemoederen nog even in beroering bracht was een kwestie die door het indienen van een amendement van mevr. Ploeg-Ploeg ter tafel kwam. In het wetsontwerp wordt n.l. voorgeschreven, dat het verzoekschrift tot echtscheiding moet vermelden het kerkgenootschap, waar toe men behoort. Mevr. Ploeg nu stel de voor om ook in de wet op te ne men het vermelden van de organisa tie van levens- of wereldbeschouwe lijke aard waartoe partijen of één van haar mochten behoren. Zij werd hier in gesteund door mevr. Fortanier. Mag. Stokman had hiertegen overwe gend bezwaar. Op de eerste plaats vond hij de uitdrukking „organisaties van levens, of 'wereldbeschouwelijke aard" zeer vaag. Dieper ging' zijn be zwaar tegen liet feit, dat het amende ment op één lijn stelt, of althans de indruk wekt dit te doen, de kerk genootschappen en genoemde organi saties, De Katholieke Kerk bijv., die van Goddelijke oorsprong is, is nu een maal niet gelijk te stellen met deze organisaties. Het gold hier dus een principieel bezwaar, waarbij Mag. Stokman wel wenste aan te tekenen, dat hij overigens alle waardering had voor wat het Humanistisch Verbond want hier ging het met name om presteert op het gebied van hulp in levensmoeilijkheden. Dat bracht de heer Burger in het ge weer. Het argument van Mag. Stokman vond hij volkomen onjuist. De bedoe ling van het artikel in het wetsontwerp was, de gezinsraad zo goed mogelijk te doen informeren. Daarvoor kon het Advertentie (Van onze Utrechtse correspondent) Zwitserland heeft in het landenpaviljoen op de Voorjaars- beurs een kleine bioscoop ingericht, waar regelma tig op het witte doek de aandacht wordt geves tigd op de noviteiten, die de Zwitserse industrie de mensheid niet onthouden wil. In dit minuscuul, maar intiem vertrek, dat zeer natuurgetrouw voor zien is van een nooduit gang voor de bezoekers, en van kijkgaatjes, waar door Zwitserse fabrikan ten de reacties in de zaal ongestoord kunnen gade slaan, is ons gisteren een bij uitstek levendig beeld gegeven van de activitei ten van de rups, die, uit het ei van de motvlinder geboren, grote schade in wollen goederen pleegt aan te richten. Wij zijn nu ook te weten gekomen wat ons te doen staat, wanneer we de treurige levenslust van dit dier drastisch willen beper ken. De Zwitserse firma J. R. Geigy A.G. te Bazel heeft na jarenlange stu dies en proefnemingen een middel gevonden, waardoor alle in ons land etende rupsen kunnen worden vernietigd. Het wonderlijke product, dat Mitin is genoemd, en in de wol wordt gefixeerd, vindt reeds in verschil lende Nederlandse brei wolfabrieken toepassing en ontslaat iedere huis vrouw levenslang van haar halfjaarlijkse plicht de naphtaline of motbal- len te verversen, die zij voorheen met bedenkelij ke resultaten gebruikte. Het importcontingent van Zwitserse horloges is helaas nog steeds zeer klein, maar het is wellicht prettig te weten, wat er op dit gebied in de toe komst te koop zal zijn. De Zwitserse horloge-indus trie heeft een nieuw hor loge in de handel ge bracht, dat voorzien is van een wekker. Het ver haal doet de ronde mis schien óók een product uit Zwitserse bodem! dat op een vergadering van de wapenstilstands- commissie van de U.N.O. een van deze prachtige wek-horloges afliep, juist nadat de gedelegeerden van de U.N.O. en die van het Rode China twee uren en 17 minuten tegenover elkaar hadden zitten zwij gen, omdat men niet tot overeenstemming wilde komen. De Chinezen wa ren echter op deze Wes terse vorm van agressie niet bedacht geweest en hebben toen ijlings water bij hun wijn gedaan. Iets geheel nieuws zijn de Zwitserse breimachi nes voor huishoudelijk ge bruik. Met dit apparaat kan iedere huisvrouw in minder dan twee uur een gehele jumper breien. Het toestel wordt op de Beurs gedemonstreerd. even goed van nut zijn te weten tot welke organisatie partijen behoorden. Overigens betrof het hier maar een in- vulformulier, in het geheel niet be langrijk dus. Minister Mulderije betreurde het, dat deze kwestie zo was toegespitst. Vol gens hem girig het er alleen maar om te weten tot Atpeik kerkgenootschap men behoorde*omdat daaruit kan biijken hoe partijen principieel behoren te staan tegen een ontbinding van het huwelijk. Hij ontraadde het amende ment. Dit is wel het voornaamste van wat gisteren uit het debat naar voren is gekomen. Aan een stemming over de amendementen is de Kamer niet meer toe- gekomen. Die zal vandaag plaats vinden. (Van een onzer verslaggevers) Met de K.L.M. DC-6 P.H.-T.P.W „Prinses Wilhelmina" is de gouverneur van Suriname, mr. J. Klaasesz, vanmor gen om negen uur van Schiphol naar Paramaribo vertrokken, „zeer voldaan", zoals hij zeide, over de besprekingen, die hü tijdens zijn bezoek van ruim twee weken aan ons land met de Nederlandse regering en vele andere autoriteiten heeft gevoerd. „Mijn verblijf in Nederland", zo ver klaarde mr. Klaasesz, „moet gezien wor den als een routinebezoek." In anderhalf jaar heeft hij geen persoonlijk contact met de Nederlandse regering gehad. „En er zijn nu eenmaal altijd van die onder werpen, die je niet goed kunt behande len als een oceaan je scheidt." Als voorbeeld van deze aangelegen heden, die voor Suriname „zo bijzonder delicaat zijn", noemde mr. Klaasesz b.v de kwestie van de Nederlandse troepen: komen er mariniers of eenheden van de landmacht? Over deze kwestie is nog geen beslissing genomen. „Ik heb gelukkig mogen constate ren", zo zeide mr. Klaasesz, „dat er in de kringen van de Nederlandse rege ring grote belangstelling bestaat voor de verschillende projecten in Surina me". Hij heeft tijdens zijn verblijf in ons land o.a. contact opgenomen met Nederlandse experts op het gebied van landbouw en scheepvaart om een oplossing te vinden voor de handels problemen tussen Suriname en Cura- gao. Suriname zou grote hoeveelheden goederen, o.a. verse groente, fruit, hout en rijst, aan Curagao kunnen le veren, maar Curagao heeft geen ex portartikelen waarmee de vracht schepen voor de terugweg geladen zouden kunnen worden. De gouverneur van Curagao, mr. A. A. M. Struycken, is in Februari reeds in Suriname geweest om deze kwestie te bespreken; een oplossing is evenwel nog niet gevonden. Bij de besprekingen die mr. Klaasesz in de afgelopen weken heeft gevoerd, is de komende Ronde Tafel Conferentie met de West zeker niet het voornaamste onderwerp van gesprek geweest. De heer Klaasesz heeft slechts eenmaal de Nederlandse delegatie ontmoet, en tijdens deze be sprekingen heeft hij zich nog geen vol ledig oordeel kunnen vormen over de standpunten van de delegatieleden. Dit was trouwens slechts een informatieve bespreking. Mr. Klaasesz werd op Schiphol uitgeleide gedaan door de heer S. Nijdam van het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, mr. dr. Pos, algemeen vertegenwoordiger van Suriname in ons land, mr. H. de Vries, gecommitteerde voor Surinaamse zaken, dr. E. J. a Campo, directeur van het Planbureau Suriname en president directeur van de stichting Machinale Landbouw in Suriname. In het komende seizoen zal voor gas ten van de Scheveningse hotels, beho rende tot de N.V. Exploitatie Maat schappij Scheveningen, de mogelijkheid bestaan om voor één of meer dagen van hun verblijf aldaar een regenverzekering af te sluiten. De premie voor deze verzekering be draagt een voor verschillende maanden van de zomer wisselend percentage van de geldende pensionprijs per dag. Bij regenval te Scheveningen gedurende bepaalde ochtend- en middaguren van de dag van 3 mrrr of meer wordt het volledige pensiongeld van die dag ver goed. De meting van de neerslag 'zal ge schieden door het waarnemingsstation van het K.N.M.Ï. op het terrein van het' pompstation te Scheveningen. Het is voor de Nederlandse en Belgi sche ondernemers belangrijk nauwkeu rig op de hoogte te zijn van de ontwik keling, die zich in beide landen op so ciaal en economisch gebied aan het voltrekken is. Beide organisaties heb ben een gemeenschappelijke mede-ver antwoordelijkheid bij de kerstening van het economisch leven in de lage landen. Hoewel vele Destuursleden van de Algemene Katholieke Werkgeversver eniging (A.K.W.V.) en van de. „Fede ration des Patrons Catholiques de Bel- gique" (F.E.P.A.C.) reeds min of meer geregeld contact met elkaar hadden, werd er toch behoefte aan gevoeld dit contact nader te regelen. Als gevolg hiervan werd emge tijd geleden een bespreking gehouden in Breda. Thans zal de Belgische Katholieke Ondernemersorganisatie 31 Maart te Brussel als gastvroüwe optreden. Er zal in deze samenkomst van gedachten worden gewisseld over de bedrijfsorga nisatie in België en in Nederland. Ook de ondernemingsraad in beide landen zal een onderwerp van bespreking Uitmaken. Het aantal personen aan wie uitke ringen op de voet van de Garantiewet Indonesië dienen te worden verstrekt, is in de loop van 1951 belangrijk toegeno men. In het wetsontwerp tot wijziging der begroting 1951 van Uniczaken eu Overzeese Rijksdelen, dat bij de Tweede Kamer is ingediend, wordt voorgesteld de desbetreffende post met f 13.200.000. te verhogen. Voorgesteld wordt verder, de bijdrage van Nederland in de uitkeringen inge volge de Indonesische algemene oorlogs- ongèvallpnregeling op f 5.350.000.te stellen. De subsidie voor de stichting voor Nederlands onderwijs in Indonesië dient te worden vastgesteld op f 2.570.0C0. De voorgestelde raming van het desbe treffende artikel moet nu met f 2.515.000 verhoogd worden. De uitgaven voor vervoer van leden van het ex-K.N.I.L. en hun gezinnen be lopen over 1951 f 1.450.000. Als gevolg van de per 31 Mei 1951 vol tooide afvoer van de K.L. en het K.N.I.L. uit Indonesië moest de Legergraven- dienst tijdelijk onder het Hoge Commis sariaat van het Koninkrijk der Neder landen in Indonesië worden gesteld, daar de liquidatie van deze dienst op die ciatum nog niet was beëindigd. Verwacht wordt dat van genoemde datum af tot aan de voltooiing van deze liquidatie een bedrag van f 630.000 benodigd zal zijn. In verband met de algemene finan ciële toestand van de koninklijke ver eniging „Instituut voor de Tropen" te Amsterdam en de verruiming van haar werkzaamheden als gevolg van door de gewijzigde verhoudingen noodzakelijk geworden heroriëntatie wordt voorge steld het subsidie met f 50.000 te verho gen. Gedurende de eerste drie dagen van de Voorjaarsbeurs te Utrecht werden bezoekers geregistreerd uit niet minder dan 37 landen. Het grootste deel, n.l. ettelijke honderden kwamen uit België, onmiddellijk gevolgd door enige honder den Duitsers. Veel bezoekers kwamen ook uit Engeland, Frankrijk, Zwitser land en de V.S. Het binnenlands bezoek was tamelijk kalm te noemen. Wat het zakendoen op de beurs be treft, kreeg men globaal gesproken de indruk, dat deze, gezien de verwachtin gen die men hieromtrent koesterde, tot dusverre niet onbevredigend zijn. Donderdag zijn in Nederland gearri veerd de buitenlandse gasten van de Jaarbeurs uit Zuid-Amerika. Zij zijn 34 in getal en afkomstig uit Argentinië, Uruguay, Brazilië en Venezuela. Tot de gasten behoren de directeur van Spoorwegen van het ministerie van Verkeer uit Argentinië en de directeur van het ministerie van Openbare Ge zondheid. Voorts de ex-minister van Buitenlandse Zaken uit Uruguay, de di recteur van de afdeling havens, kanalen en rivieren van het ministerie van Ver keer en Openbare Werken, de president van de federatie van fabrikanten van Sao Paulo. Tot het gezelschap behoort voorts een aantal journalisten, dat als gast van de Jaarbeurs de tocht naar Ne derland meemaakte. (Van onze parlementaire redac teur a.i.) Bij het wekelijkse vragenuurtje heeft de socialistische afgevaardigde in de Tweede Kamer, de heer Evert Vermeer, gisteren een gedistilleerd- muzikale aangelegenheid aangesne den. De heer Vermeer stelde aan de Staatssecretaris van O. K. en W. de vraag of het juist is, dat van rege ringswege aan de componist B. van den Sigtenhorst Meyer een opdracht is gegeven om een werk voor een mannenkoor te schrijven. Uiteraard was het de vragensteller niet begon nen om uitsluitend een bevestigend antwoord op deze informatie. De dissonant bij deze muzikale ge schiedenis was de omstandigheid, dat genoemde componist voor dit werk. het gedicht „De lof der jene verheeft gekozen en zijn werk heeft opgedragen aan een Amster damse jeneverstokerij. De heer Vermeer wilde weten of de ministervan O. K. W. het juist acht, dat werken, welke in opdracht tot stand zijn gekomen, aldus wor den gebruikt voor reclamedoelein den. Mr. Cals kon bij zijn beantwoor ding de juistheid der feiten niet ont kennen. Een bekroond werk blijft echter eigendom van de componist. De Staatssecretaris betreurde het, dat de heer v. d. Sigtenhorst Meyer niet begrepen heeft, dat het wei nig elegant is het werk aan een han delsfirma op te dragen. Op de veiling te Wageningen zijn de eerste kas-aardbeien, vijf doosjes van één pond. aangevoerd. De aardbeien gin gen voor 21 cent per stuk van de hand. De Aartsbisschop-Coadjutor, Z. H, Exc. Mgr. Dr. B. J. Alfrink, zal in de komende week alleen na afspraak audiëntie verlenen. Vertegenwoordigers van de zestien West-Europese landen nemen deel aan de conferentie over landbouw- integratie van West-Europa het „groene plan" welke te Parijs gehouden wordt. Men ziet hier enige leden van de Nederlandse delegatie. Het zijn van links naar rechts: J. Biesheuvel, hoofd van de afdeling buitenland van de Stichting voor de Landbouw; mr. J. Linthorst Homan, die als algemeen landbouwdeskun dige door minister Mansholt werd uitgenodigd aan de conferentie deel te nemen en dr, J. J. van der Lee, chef ter directie van de interna tionale organisaties. Als U het ons vraagt is het maar een schokkend evenement geweest die voetbalwedstrijd tegen de Engelsen eergisteren. Of beter gezegd als U het de sportverslaggever van de „Volkskrant" vraagt. Zie wat er volgens die illustere stylist allemaal gebeurd is in het Stadion en wat er zoal te zien is geweest. Om te beginnen was daar dan „een donkere athleet met een tackle als een vossekiem en een trap als een rukwind". En nu weet U meteen waarom die 65.000 toeschou wers allen met hun kraag op hebben gezeten; zeker, het was niet om te harden met al die rukwinden. Dat Abe ook mee heeft gevoetbald schi.int eenvoudig op een misverstand te be rusten; want zo kon U in de ..Volks krant" lezen „Lenstra zocht anderhalf uur naar een tikje genie". De stoere Fries heeft natuurlijk vergeten zijn zoeken tot de perstribune uit te strek ken. Maar Van der Kuil was ook niet mis; die brave borst kon ..de bal steeds grijpen met een voet zo zeker alsof het een hand was". Een gecompliceer de bezigheid, die alle enthousiasme van het legioen tenvolle rechtvaar digde. En ook dat van onze lyrische collega van de „Volkskrant". Een schrijver met een pen als een storm ram en een stijl als een atoomont ploffing; een man die gewoon door het genie wordt achtervolgd en die soms fraaie beelden hanteert m,et een fantasie zo zeker alsof zij een spring vloed was. (Van onze speciale verslaggever) Dit verhaal is afkomstig van Overste Mulder van het Eerste Regiment Ver bindingstroepen in Utrecht. Hij noch wij kunnen voor de volledige juistheid er van geheel instaan, maar zelfs al zou het rijkelijk zijn overdreven, dan nog is het bepaald veelbetekenend. Dat verhaal wil n.l., dat de Amerikanen gedu rende de laatste oorlog een telling hebben gemaakt van de densiteit van het militaire berichtenverkeer, vergeleken met het totaal-generaal der verschoten kogels. Zij hadden toen n.l. een geheime militaire verbinding over practisch de gehele wereld. De kanalen daarvan liepen van Washington naar Eisenhower in Afrika, naar MacArthur in Azië en daarna via San Francisco weer terug naar Washington. Op een dag nu, dat aan alle fronten tegelijk hevige gevechten los braken, heeft men zo goed en zo kwaad als dat gaat het totaal aantal ver schoten kogels en projectielen vergeleken met het totaal aantal rondgeseinde woorden. En al stond bij voorbaat vast, dat het resultaat van een dergelijke telling eigenlijk in het nadeel van het berichtenverkeer zou moeten uitvallen omdat het berichtenverkeer niet tijdens, maar juist vóór de slag zijn hoogte punt bereikt toch was de uitslag niet meer of minder dan een openbaring. Het bleek, dat tegenover iedere verschoten kogel toch nog altijd minstens acht woorden stonden, welke die dag de gehele wereld waren rondgegaan. En hiermede is dan ook in a nut shell aangegeven welke enorme be tekenis in de oorlog aan het berichten verkeer moet worden toegekend. Een leger zonder berichten is als een lamp zonder stroom. Nutteloos en volstrekt onbruikbaar. De goede Egyptenaren hadden daarom destijds al 'n ingenieus systeem van lopers. Zij kenden hun heliografen of zonnespiegels waarmee zij naar hun inzichten in 'n blik- temtempo berichten konden uitwisselen. De heer Dzjengis Khan verving de lo pers door ruiters en de nog wijzere Ro meinen ontwierpen 'n systeem van vaste rook en vuursignalen, waarmee ze naar men zegt binnen twee maal vier en twintig uren in Rome het antwoord ontvingen op een aan Nederland gestel de vraag. Wie daaraan mocht twijfelen, kan zich in Voorburg nog altijd het res tant van zo'n Romeins berichtenkan- toor tonen laten. Het is na dit alles dus wel duidelijk, dat een leger en ook het onze een goed functionnerend verbindingsapparaat be hoeft. Wat niet zo voor de hand liggend lijkt, is het feit, dat men daarvoor een apparaat nodig heeft van een zo hoge graad van technische perfectie, dat de leek er lichtelijk van duizelt. Dat te be wijzen is ook minder eenvoudig. Men zou daarom eigenlijk iedereen eens een ogenblik met een of andere afzichtelijk gecompliceerde radioset moeten con fronteren om hem daarvan althans eni germate te overtuigen. Maar misschien kan een enkel voorbeeld helpen. In een nprmale tank bevindt zich een radio- c.q. een telefoon-apparatuur, die in aan schaf duurder is dan de vorstelijke auto, waarvan U misschien al jaren ge droomd hebt. Men werkt bij het leger te velde dat betekent dus ook onder de hevigste bombardementen en ook bij de meest abnormale weersomstandighe den met apparaten, waarvan bijv. de frequentieband een nauwkeurigheids graad kent van 10". Dat betekent, dat de apparaturen sinds de eerste wereld oorlog ongeveer 10.000 maal zijn ver fijnd. Op het hoofdkwartier van een leger moeten per dag niet zelden 45.000 woor den in geheimtaal worden omgezet. Een werk, dat voor mensen practisch onuit voerbaar is, maar dat door een enkele vercijfermachine met feilloze accurates se wordt verricht en wel zo dat eerst na tientallen millioenen aanslagen de zelfde lettercombinatie in de vercijferde tekst wordt herhaald. Practisch ieder apparaat werkt met een zo hoge graad van technische per fectie, dat storingen en fouten niet met het blote oog kunnen worden geconsta teerd. Men behoeft daarvoor de meest verfijnde electrische meet- en controle apparaten en toch vergt men tegelijker tijd, dat alle in gebruik zijnde toestel len niet bij de eerste de beste kleine moeilijkheid uitvallen. Men heeft niet zoals bij de P.T.T.-bedrijven in vredes tijd prachtige werkkamers met ge controleerde temperatuur- en vochtig heidsgraad. Men heeft hotsende, botsen de wagens Apparaten, die worden Dloot- gesteld aan weer en wind. Telefoons, die bij voorkeur ook onder water moe ten kunnen functionneren en bovendien stelt men dan nog de eis. dat alle instru menten licht en handig vervoerbaar zijn. Ze mogen niet opvallen en daarom b-v. heeft de lange antenne van de man met de walkie-talkie allang plaatsge maakt voor de verborgen, onzichtbare antenne langs de broek. Kortom ook het leger wordt in de moderne oorlog geheel beheerst door de techniek. Zij is doorgedrongen tot alle wapens en evengoed als bij marine en luchtmacht kent ook het leger uitge breide technische diensten. Wie bijv. een dag rondloopt in de verbinóings- school te Utrecht wordt steeds dieper overtuigd van de enorme vlucht weike de techniek der verbindingsmiddelen alleen al sinds de laatste oorlog geno men heeft. Men ziet er de meest ver fijnde Zwitserse apparaturen Zwitser land heeft zijn neutraliteit behoorli k ten nutte gemaakt) en mer. hoort en passant iets over de rol, welke b.v. de Philips-fabrieken spelen bij de ontwik keling en de research van en naar nieu we nog betere instrumenten- Tenslotte voor vandaag nog een ding. Het regiment verbindings troepen is geen oorlogseenheid. Al deze technici aan wier opleiding enorme sommen worden besteed, wor den bij mobilisatie opgedeeld over de diverse oorlogseenheden. Wie vaak de Hojelkazeme passeert, kan horen hoe de verbindingsman daarvan zingt met weemoedige aanhankelijkheid aan zijn eigen dienst. „De oorlog", zo staat er in zijn lied, „verstuift ons als kaf voor de wind... Laat ons hopen, dat dit niet letter lijk in vervulling behoeft te gaan Kort na een serie inbraken te Gro ningen is de Groninger recherche er reeds in geslaagd de dader, de 19-jarige arbeider D. V. te arresteren, die in dienst was bij de timmerfabriek, waar de inbraken werden gepleegd. Eerst brak hij in bij de fabriek aan de Emma- straat. Met het hier ontvreemde geld en een fiets, die hij van zijn werkgever stal, fietste hij naar de zaak in bouw materialen aan de Verl. Hereweg, welke zaak onder dezelfde directie staat. Hij overnachtte in de garage in een perso nenauto en ging de volgende morgen met de auto er vandoor, richting Leeu warden. Bij Visvliet reed hij tégen een boom en moest de vernielde auto ach terlaten. Vervolgens ging hij te voet en per autobus verder met de bedoeling naar Amsterdam of Rotterdam te gaan, om aldaar te monsteren op een schip. Hij werd evenwel door de politie te Bolsward gesnapt en gearresteerd. Een Amerikaans gerechtshof te Frank fort heeft de Nederlander W. P. J. M., oud 42 jaar, veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf op beschuldiging van bedrog en omkoperij, gepleegd toen hij in dienst was bij het inkoopbureau van het Amerikaanse leger te Frankfurt. De Nederlandse vertaling door Gabriël Smit is verschenen bij de UITGEVERIJ HET SPECTRUM Die middag was het gezin Delusson in razend tempo aan het werk. Alle kinderen, behalve Etienne en Marie, waren thuis en hielpen bij het inpak ken. Teen de verhuizers kwamen twee zware Ieren met een grote wa gen werd het nog erger. De meu bels en het huisraad waren 's morgens al klaargezet, toen Jean Baptiste en Pierre naar Northampton waren, en het duurde dus niet lang of ze stonden in de wagen. Na veel heen- en weer- gepraat werd besloten, dat de verhui zers de volgende dag zouden terug komen om de rest te halen. Jean Baptiste zei later altijd, dat hij nooit in zijn leven zo hard had ge werkt als die dag en hij vroeg zich ver wonderd af, hoe zijn vrouw dat had klaargespeeld, toen zij met de kinderen uit Canada kwam. Ongeveer acht uur 's avonds waren de meeste dingen in het nieuwe huis en kon er een eenvoudig maal worden bereid. De bedden werden haastig in elkaar gezet en opgemaakt, zodat ieder tenminste slapen kon. Etienne en Ma rie zouden die nacht bij kennissen lo geren. Allen waren doodmoe en zij gingen naar bed, dadelijk toen de laat ste borden waren gewassen en wegge zet. TIENDE HOOFDSTUK Ter gelegenheid van zijn Eerste Hei lige Communie kreeg Pierre van zijn ouders enkele cadeaux: van zijn moe der een mooi kerkboek, goud op snee, en van zijn vader een splinternieuw dollarbiljet. Hij was die dag het mid delpunt van het feest en er kwam een taart op tafel, die precies leek op de taarten die moeder altijd op zijn ver jaardag bakte. Hij raakte een beetje in de war door alle drukte, die over hem werd gemaakt. Hij had tenslotte nip' anders gedaan dan zó góed zijn cate chismus geleerd, dat hij door het exa men kwam. Hij liep naar de commu niebank om de Heilige Hostie te ont vangen en hij deed alles daarbij pre cies zoals het hem gezegd was. niet zoals de kleine Turgeon, die voortdu rend rondkeek toen zij geknield lagen en wiens hoofd door de priester moest worden omgedraaid. Pierre gedroeg zich keurig, zijn ouders waren trots op hem en zij vier den feest om hem te tonen hoe geluk kig zij waren. Bij iedere Eerste Heilige Communie in de familie hadden zij op deze wijze de dag gevierd en dit was de vijfde maal. Later zouden zij het nóg tweemaal vieren, eerst voor Ade laide en tenslotte voor Léopold. Pierre verbaasde zich die dag over de godsdienst. Er was iets wonderlijks en geheimzinnigs in, zodat hij gedu rende de Mis met wijd open ogen zat te kijken. Wat was daar, op het altaar? God. Maar wie was God? Hij was het Opperwezen. Zo had de catechismus het hem geleerd, maar dat waren grote woorden, die hij niet begreep. Hij was gewend te meten met de maten uit zijn naaste omgeving, anders kon hij de gedachte niet omspannen, anders kon zij niet zijn eigendom worden. Nu, met de taart op tafel en zijn cadeaux in zijn handen zag hij God voor ééns en altijd als een wezen, dat goed was, want al leen de gedachte aan goedheid of barmhartigheid kon deze geschenken rechtvaardigen. Van Pierre's feest werd meer werk gemaakt dan bij de oudere kinderen was gebeurd. Geen van de zoons of dochters had nog het verlangen geuit tot de geestelijke levensstaat; misschien zou Pierre deze weg naar de hemel kiezen. Hij was echter nog erg jong en zijn ouders behoefden het niet te we ten vóór hij een paar klassen verder was. Hij zat nu in de vierde klas, zij moesten dus nog een paar jaren ge duld hebben. Maar toch ging Cécile al naar Pierre's onderwijzeres om te vragen of het kind enige bizondere voorliefde vertoonde. Door het vriendelijke ge zicht van de zuster aangemoedigd ver telde Cécile wat zij op het hart had, wat haar man en zij al enige jaren vu rig hoopten. De zuster bewonderde de ze wens van de trouwe, gelovige ouders, maar zij kon Cécile, eerlijk ge zegd. geen enkel bemoedigend feit me dedelen. Ja, Pierre was vroom, maar bijna alle kinderen van zijn leeftijd waren dat wanneer zij de Eerste Hei lige Communie ontvingen. Peinzend, teleurgesteld, verliet Cécile de school en zij vroeg zich af, zoals zij dat al zo vaak had gedaan, of haat liefste wens ooit zou worden vervuld Zij kon nu nog alleen kinderen ver wachten van God, opdat zij er Hem minstens één zou kunnen teruggeven Zij zei haar man niets van h,aar bezoek aan de school. Uit sommige van zijn opmerkingen kon zij afleiden, dat hij over hetzelfde probleem liep na te den ken. Als hij naar de pastoor was ge weest kwam hij thuis en zei. dat het leven van een priester heerlijk was. Of hij praatte terloops over een kennis, In wiens familie een priester of een non was, en in zyn stem klonk spijt en overleg. (Wordt vervolgd). Alleen de radio-appearatuur van zo'n tank kost al meer dan een vorstelijke auto voor privé-gebmik. De bakkersorganisaties hebben een voorlopig accoord bereikt over de door de bakkersgezellen geëiste sociale ver beteringen. De bonden van bakkers en gezellen zullen hun voorstellen tot verbetering van de loon- en arbeidsvoorwaarden bij het College van Rijksbemiddelaars in dienen. Twee werkgeversorganisaties de Nederlandse Bakkersbond en de Christelijke Bakkerspatroonsbond (voor het kleinbedrijf) staan niet achter deze voorstellen. Het Haagse Gerechtshof heeft de can- didaat-notaris E. L. M. P. uit Scheve ningen veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf met aftrek. Wegens verduistering en valsheid in geschrifte meermalen gepleegd waar van een oude schaapherder en een Haag se weduwe de dupe werden veroor deelde de rechtbank te 's-Gravenhage P. tot vier jaar gevangenisstraf met af trek. Veertien dagen geleden conclu deerde de procureur-generaal in deze zaak tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. Het Tweede-Kamerlid Weiter (KNP) heeft aan de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen gevraagd of de regering het goedkeurt datt.n radio-uitzendingen persoonlijke aanval len worden gedaan op politieke tegen standers, zoals bijvoorbeeld gebeurd is Maandagavond in de V.A.R.A.-uitzeu- ding „Op de korrel". De heer Welter vraagt maatregelen te treffen, opdat hieraan een einde wordt gemaakt. Een Amerikaanse orchideeënkenner en -jager dr Earl W. Wells en diens echt genote, hebben gisteren eén bezoek ge bracht aan het orchideeënbedrij f van de fa. G. A. de Jong te Aalsmeer en aan de centrale veiling in dit bloemencen- trum. Dr. Wells, die bekendheid heeft verworven, vooral na zijn proeven met orchideeën door middel van injecties wist hij het groen en de kleur dezer planten en bloemen te beïnvloeden toonde grote belangstelling voor de cul tuur in Aalsmeer. De oud-burgemeester van Batavia, drs. A. Bogaardt te 's-Gravenhage. ;s benoemd tot commandeur is de Si. Sil- vester-orde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3