Prof. Gerretson neemt minister Peters in bescherming Eric de Noorman: Kef land der duisternis Rouwdienst in Frankfort Beroering bij debatten in het Lagerhuis Lof en critiek voor C arisen (scheepvaabiberichien) Departement Uniezaken wormvormig aanhangsel in Regeringslichaam Zware geldboeten geëist tegen N.V. Vergunningen toerwagenbedrijf dienen afgestemd op behoefte Staal naar Oost- Duitsland Stewardess Gautier buiten levensgevaar Seretse Khama door regering als hoofd van zijn stam afgezet Zuid-Amerikanen op de Jaarbeurs is teren naar J VRIJDAG 28 MAART f952 PftGW*. 5 I BEGROTING UN IE ZAKEN IN EERSTE KAMER Wegens overtreding ham ster- en prijsopdrijvingswet Moeilijkheden ontstaan door het aantal toerwagens dat vervoersbehoefte verre overtreft Interesse in Brazilië voor Ned. scheepsbouw Nederland er niet bij betrokken Bekorting werktijd in textielindustrie ma Conservatieven winnen stemming Begrafenis mevr. Friedstein Rede van de Prins voor de Wereldomroep Commissie van onder zoek brengt rapport uit Rallve voor autobussen op 26 April Tijdrit Maastricht-Geleen in Ronde van Nederland Amsterdams elftal voor Brussel RECORDPOGING VAN SLIJKHUIS Restitutie op benzineprijs in België en Luxemburg WAGTMANS KLIMT IN KLASSEMENT Van ParijsCote d'Azur MARKTBERICHTEN V.. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Het gisteren voortgezette Eerste-Kamerdebat over de begroting van Uniezaken was naar en miste grotendeels allure. Hadden de eerste sprekers, de Dreu en Algra, ieder op eigen wijze de dag tevoren de grote lijnen getrokken waar een gedachtenwisseling in de Senaat haar betekenis door krijgt, de heer Molenaar, woordvoerder van de V.V.D.-fractie, zette Donderdag de beschouwingen in met een redevoering, welke opgebouwd was uit details zonder veel belang. Gememoreerd moge worden, dat spr de vraag stelde welke minister terzake van de verhouding t.o.v- Indonesië nu in de eerste plaats verantwoordelijk is: die van Buitenlandse of die van Unie- ïaken. Voorts sprak de heer Molenaar er zijn vreugde over uit, dat binnenkort een definitief standpunt in de kwestie- Nieuw-Guinea bepaald zal worden. Wanneer het ooit zou uitdraaien op een eigen keuze van de autochthone be volking, dan mag men daar in geen enkel opzicht op vooruitlopen, bijvoor beeld door initiële stappen in de rich ting van een gedeelde souvereiniteit of anderszins. Voor opdracht der souve reiniteit aan een internationaal orgaan voelde de heer Molenaar niet. Tenslotte vroeg hij zich nog af waarom Indonesië wel aanspraak doet gelden op Nieuw- Guinea en niet op Brits Noord-Borneo of het Portugese deel van Timor. Verder kwam in zijn betoog aan de orde de inbeslagneming van Nederland se wapens door de Indonesische func tionarissen en heeft deze spreker zich nog eens uitvoerig bezig gehouden met het zelfbeschikkingsrecht. De heer Ruys de Beerenbrouck liet een reëel geluid horen met zijn opmer king vooraf, dat hij de bewindsman niet lastig wilde vallen met critiek op de werking der Unie, aangezien de sa menwerking met Indonesië in Uniever- band zich niet Iaat afdwingen. Het Is moeilijk gewaar te worden of Indonesië werkelijk nog samenwerking met ons land wil, temeer omdat er ginds nog steeds geen algemene verkiezingen zijn gehouden. Ook deze spreker was ontstemd over de incidenten met de „Blitar" en de „Talisse", welke hij een ernstige aan tasting van de Nederlandse hoogheids rechten noemde; voorts protesteerde De procureur-generaal bij het Ge rechtshof te Leeuwarden heeft tegen een N.V. in huiden en vellen te Meppel de oplegging van drie geldboeten gere- quireerd, en wel van f 5.000, f 10.000 en driemaal f 5.000 met verbeurdverklaring Van de in beslag genomen vellen tot een waarde van f 113.082,29 en der „zwarte" kas tot een bedrag van f 25.549,50. we gens overtreding der prijsopdrijving- en hamsterwet. De procureur-generaal requireerde te gen de directeur R. M. een gevangenis straf van vijf maanden, waarvan drie maanden voorw Uitspraak 10 April. hij tegen de moordaanslagen op plan ters. Op het stuk van Nieuw-Guinea was spreker's visie als volgt: men hoort wel eens scepsis ten aanzien van Nederlands mogelijkheden om dit gebied in te scha kelen in de wereldhuishouding, doch het is de vraag of de bevolking met die inschakeling werkelijk gediend zou zijn. Uiteraard zullen er offers gebracht moeten worden voor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea; het geschil met In donesië oefent echter een verlammende invloed uit op onze activiteit. Zich aan sluitend bij zijn partijgenoot De Graaf uit de Tweede Kamer stelde de katho lieke woordvoerder, dat hij de samen werking met Indonesië als een groot goed beschouwde, maar deze samen werking mag niet gekocht worden met het offer'van Nieuw-Guinea. De Indo nesische eis dient dan ook te worden afgewezen; tegen een internationale op lossing van het geschil had hij bezwa ren en een trustee-beheer was voor hem alleen acceptabel als er een oplossing geforceerd moet worden en de nood zaak daarvan zag de heer Ruys kenne lijk niets. Dan was er ook deze dag prof. Gerretson. Het grootste deel van zijn redevoering bestond in een verdere uitpluizerij van een vroeger debat, waaruit hij met her haalde verwijzingen naar de „Handelin gen" een nauwelijks opmerkelijke, doch in zijn ogen uiterst belangrijke stand puntsverandering bij de Regering in de kwestie Nieuw-Guinea distilleerde. In eerste termijn was toegezegd, dat in geen opzicht een wijziging der situatie bevorderd zou worden, waarop de Ka mer haar accoord gaf. Toen de Rege ring dit eenmaal in de broekzak had, was zij echter in tweede termijn stille tjes overgeschakeld op een andere for mule: geen ingrijpende wijziging. Ergo de armslag voor een niet-ingrii pende wijziging, concludeerde prof. Gerretson. Reden waarom hij van het debat van gisteren een derde termijn maakte, ten einde te verklaren, dat de Regerings verklaring vanaf dat moment lek was. De toezegging om Nieuw-Guinea voor een internationaal hof te brengen impli ceert in beginsel een wijziging van ,de status-quo. aldus spr. en hij zag hierin een ernstige concessie buiten de Staten- Generaal om: de bereidheid om te po gen de souvereiniteit over Nederlands territoir in' gevaar te brengen is even strafbaar als het feit zelf. Ten aanzien van de begroting zelf wilde hij onderscheid maken tussen de minister en het ministerie. Het departe ment noemde spr. 't wormvormig aan hangsel in het regeringslichaam; de be windsman echter, die het beheer op zich heeft genomen over een failliete boedel, was hem sympathiek. De socialistische woordvoerder had gezegd, dat prof. Gerretson behoorde tot een partij van schemerige kleur; spr. herinnerde er evenwel aan, dat de kleur van echte fascisten pikzwart is. Hij voegde er aan toe: krachtens mijn geestelijk geboorterecht ben en blijf ik in en buiten de Kamer volksvertegen woordiger. <3 55. Smartelijk, zucht de roerganger, als Eric over de kantelen van het bolwerk verdwenen is. „Dit is het einde," mompelt hij hol. „Die komt nooit meer terug. Ach, en het was zo'n flinke jonge kerel! Had hij maar naar mij willen luisteren. Ik heb hem nog gewaarschuwd." Hij verstart plotseling van angst als iets zachts, bewegends zijn blote arm raakt. Maar als hij eindelijk waagt te kijken ziet hij tot z'n ver bijstering dat het een koord is, dat van de kantelen wordt neergelaten. En meteen duikt daarboven een schim op, in wie hij de gestalte van de Noorman herkent. „Alles in orde, Orm. Kom omhoog Onder droef gemompel van gesmoorde protesten klimt de roerganger naar boven „Het deugt hier niet!" bezweert hij Eric, als deze hem behoedzaam over de borst wering hijst. „L-laten we l-liever terug gaan. Er was hier zopas een wachter. Ik h-heb h-hem zelf gezien „Kijk dan nog maar eens," zegt de Noorman kort. ,£)aar ligt hij." En als Orm in de aangewezen richting kijkt, knikt hij enigszins gerustgesteld. „Dat ziet er uit als vakwerk," stelt hij deskundig vast. „M-maar wat gaan we nou doen Terug Eric antwoordt niet. Met een hoofdbeweging wenkt hij zijn schichtige makker hem te volgen. Een smalle deuropening, waarachter zich een stenen, trap aftekent, leidt naar het binnenste van het sombere gebouw. En als zij de trap afdalen omsluit hen een doodse stilte, als van een grafgewelf (Van onze Haagse redactie) Aangezien de situatie, waarin het toerwagenbedrijf in Nederland na de Oorlog is komen te verkeren, bepaald ongezond is te noemen, heeft de Neder landse Vereniging van Transport-On dernemingen dezer dagen een rapport Uitgegeven, dat enige met statistische gegevens gestaafde beschouwingen be vat inzake het verlenen van bedrijfs- vergunningen voor toerwagenritten en ongeregeld vervoer. De financiële moei lijkheden in deze bedrijfstak zijn voor al te wijten aan het feit, dat het aantal toerwagens de vervoersbehoefte verre overtreft. Deze toestand, waarbij iedere autobus slechts de helft aflegt van het aantal kilometers, benodigd voor een rendabele exploitatie, ontstond in de Jaren voor de tweede wereldoorlog. In 1939—1940 heeft men de chaos' in het toerwagenbedrijf willen ordenen door de invoering van een vergunningsrege ling. Na de bevrijding werd er een tweede vergunningverlening ingevoerd, waarbij de oude toestand werd gehand haafd. In beide gevallen was het be schikbare materieel te omvangrijk voor het aanbod van het betreffende vervoer. Binnen korte tijd hoopt men nu een sa nering in deze toestand te brengen De komende vergunning, verleend voor toerwagenritten en ongeregeld vervoer, zal de fouten moeten herstellen door het beginsel, dat het aantal ver gunningen dient te worden afgestemd op de behoefte. De N.V.T.O., waarin 49 streekbedrij- ven, .0 stads-autobusondernemingen en 7 zuivere toerwagenbedrijven zijn ver enigd, heeft een rapport laten opstellen dat een bedrijfseconomische analyse geeft van het toerwagenbedrijf in Ne derland. De oplossing, welke dit rapport uit stippelt, is in tegenstelling tot die. wel ke in de Kamers is behandeld, van eco nomische aard. De N-V.T.O. gaat bij haar advies uit van de vervoersbehoef te. Naar de N V.T O. stellig meent, zul len er bij een grote sanering volgens haar richtlijnen slechts weinig slacht offers vallen. Slechts de ondernemers, die een of meer toerwagens als neven- bedrijf exploiteren, zullen die in de meeste gevallen moeten opgeven. De Voor zijn vertrek naar Nederland heeft de voorzitter van het industriële centrum in de staat Sao Paulo verklaard dat hij met de Nederlandse autoriteiten de mogelijkheid zou bestuderen om in dustrieën naar Brazilië over te brengen, die zich gespecialiseerd hebben op •cheepsbouwgebied. tweede oorzaak van de moeilijkheden in het toerwagenbedrijf is gelegen in het uitgesproken seizoenkarakter van het busvervoer. De N.V.T.O. is van me ning. dat een oplossing primair moet worden gezocht in een afvlakken van de seizoenspits. Deze verbetering van het seizoenverloop is te bewerkstel- liggen door een juiste, op de seizoen- drukte afgestemde tariefsregeling. In een Londens persbericht is vorige week melding gemaakt van het trans port van zacht staal uit ons land naar Londen. Daar zou het staal zijn overge laden op een Nederlands schip voor ver voer naar de Russische zone van Duits land. Uit een onderzoek, dat ook door de Nederlandse ambassade in Londen is in gesteld, is gebleken, dat hier geen spra ke is van de uitvoer van staal uit Neder land naar de Russische zone, noch van een Nederlandse transitohandel. Het betreft hier geen Nederlands staal, maar staal, dat uit Düsseldorf en Duis burg naar Rotterdam en vervolgens via Londen naar Rostock werd vervoerd. Een Nederlandse expediteur kreeg van een buitenlandse firma opdracht het naar Rotterdam gezonden staal naar Londen te doen vervoeren. Dat geschied de met een Duits kustvaartuig, de „Ja cob Pollmann", dat juist beschikbaar was. In Londen werd het staal op ver zoek van een Britse opdrachtgever over geladen in een Nederlands schip, voor transport naar Rostock in de Russische zone van Duitsland. Voor wat ons land betreft is dus hier alleen sprake van doorvoer van staal uit West-Duitsland naar Londen. Daarvoor zijn geen ver gunningen nodig en bestaan geen res tricties. Het algemeen voorkomend gebrek aan voldoende orders in de textielindustrie heeft de N.V. Gebrs. Janninlc te Enschede genoodzaakt de werkweek terug te bren gen tot 24 uur. In de spinnerij van deze fabriek werken ca. tweehonderd arbei ders. Zij komen thans in aanmerking voor de wachtgeldregeling en krijgen tachtig procent van de helft van hun loon krachtens deze regeling uitbetaald. Bij de N.V. Gerh. Jannink en Zn., eveneens te Enschede, zal met ingang van de volgende week om dezelfde redenen in de weverij op Zaterdag niet meer gewerkt worden. In de kapel van de centrale begraaf plaats te Frankfort is Donderdag een rouwdienst gehouden voor de vijfen veertig slachtoffers van de verongeluk te „Koningin Juliana". Geestelijken van de Rooms-katholie- ke, de protestantse en de Grieks-ortho doxe kerk leidden beurtelings de dienst, die werd bijgewoond door leden van het diplomatieke corps, onder wie de Nederlandse ambassadeur in Duitsland, vice-admiraal J. M. de Booy, functiona rissen van de K-L.M., leden van de West-Duitse regering en van het ge meentebestuur van Frankfort, en enkele verwanten van de omgekomenen. Hon derden ingezetenen van Frankfort wa ren eveneens aanwezig. Een aparte dienst werd voor de twee Israëlische slachtoffers gehouden op de Joodse begraafplaats. Vice-admiraal De Booy en de vice- president van de K.L.M., F. von Ballu- seck. hebben in een toespraak enige worden gewijd aan de Duitsers, die in het brandende vliegtuigwrak zijn door gedrongen om overlevenden te redden. Bij de kisten waren kransen gelegd van diverse West-Duitse regerings instanties, de staat Hesen en de K.L.M De toestand van mej. Truus Gautier is thans goed. Het levensgevaar is ge weken. De toestand van mevrouw Horn Steinbrenner blijft onveranderd gunstig. Zij is overgebracht naar de orthopaedi- sche kliniek van de universiteit te Frankfort. De Nederlandse slachtoffers zullen op onderstaande data ter waarde worden besteld: Maandag 31 Maart: 14 uur, M. J. C. Smit, begraafplaats Bosdrift, Hilver sum. 14-30 uur, H. A. Bennink, na ver trek van de aula van het Juliana-Zie- kenhuis te Apeldoorn. 15 uur. J. H. Feuth, begraafplaats Crooswijk, Rotter dam. Op het vliegveld Deelen hebben Donderdagmiddag leerlingen van de militaire brandweeivchool, die een speciale opleiding hebben ontvangen, een brandweer demonstratie gegeven. De brand, die ontstond nadat een vliegtuig een „nood landing" had gemaakt, wordt op vakkundige wijze bedwongen. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Het Lagerhuis werkt op volle toeren. De zitting welke eergisteren om half drie in de middag begon duurde zonder onderbreking voort tot gistermiddag half twee bijna 23 uren. De gehele nacht en dc gehele morgen had spreker na spreker uiting gegeven aan de stijgende ongerustheid over de toekomst van de Britse textielindustrie en over de snel toenemende werkloosheid. De morgen van gisteren bracht hevige beroering in het debat, toen de uiterst militante en.agressieve mevrouw Braddock, socialistisch parlementslid voor Liverpool, de ongehoorde beschuldiging uitte dat de waarnemende Speaker haar moedwillig buiten het debat had gehouden. De Speaker zelf moest tussenbeiden komen en, volgens de traditionele procedure, „noemde" hy de schuldige. Eveneens volgens de traditie diende daarop de leider van het Huis, minister Cruikshank, een voorstel in dat de schuldige geschorst zou worden. De motie werd aangenomen, hetgeen bete kende dat mevrouw Braddock zich vijf dagen lang niet mocht vertonen binnen de muren van de parlementsgebouwen. Ook de nieuwe zitting, welke gisteren op de gewone tijd om half drie begon, duurde wederom voort tot diep in de nacht. Twee onderwerpen beheersten de debatten: de veranderingen in de Natio nale Gezondheidsdienst, volgens welke patiënten zelf bij moeten dragen in som mige gevallen, zoals o.m. bij tandheel kundige verzorging, en een nieuw rege ringsbesluit aangaande de toekomst van Seretse Khama, de leider van de Ba- mangwato-stam, die twee jaar geleden door de socialistische regering werd ver bannen en die sindsdien met zijn blanke vrouw in Engeland woont. De regering maakte namelijk bekend dat zij besloten heeft Seretse Kham.i voorgoed af te zetten als leider van dc stam. Dit veroorzaakte een storm in het Lagerhuis. De socialisten protesteerden hevig en hielden hun protesten drie uren vol. Hun protest was terecht ge fundeerd op de zekerheid dat het laatste onrecht, Seretse Khama aangedaan, ge baseerd is op de oude reden, namelijk het bezwaar van de Zuid-Afrikaanse re publiek tegen huwelijken tussen blank en zwart, vooral in een protectoraat Seretse Khama is opgeofferd aan louter opportunisme, tunisme. Doch het protest van de Engelse so cialisten in het Lagerhuis zou overtui gender geklonken hebben indien niet de socialisten zelf twee jaar geleden de euvele situatie hadden geschapen dcor Seretse Khama te verbannen. Een van de socialistische Lagerhuisleden bekende dit openlijk, toen hij zei dat de socialis tische regering ernstige vergissingen had begaan in deze zaak. Het maakte dan ook een enigszins cynische indruk toen Gordon-Walker, minister van Gemene bestbetrekkingen in de vorige regering, het in het debat van gisteren opnam voor Seretse Khama, want hij zelf draagt de voornaamste verantwoordelijkheid voor Seretse's oorspronkelijke verban ning. Het was de leider van de liberalen, Clement Davies, die, als neutrale partij in het debat, de socialisten welverdiend op hun nummer zette. Hij zei, dat de oorzaak van de huidige moeilijkheden bij de Bamangwato-stam lag in het be sluit van de Labourregering het wettige stamhoofd voor een aantal jaren uit zijn land te verbannen, zulks tegen de wil van de leden van de stam. „Het optre den van de Labourregering," aldus Davies, „was een misdaad tegen de vrij heid". En de vraag met wie een man of een vrouw wenst te huwen, was een zaak voor de man en de vrouw alleen en voor niemand anders. Het debat ein digde met een stemming, waarin de conservatieven wonnen met 308 tegen 286 stemmen. De socialisten, die twee jaar geleden zich neerlegden bij het grove onrecht Seretse Khama aange daan door hun eigen regering, bleken gisteren eenstemmig voorvechters van zijn vrijheid te zijn, nu het kwaad eens en voor altijd is geschied. Gisteren heb ben derhalve de conservatieven hun steun aan Malan's apartheidsleer ver leend, zoals de Labourpartij dit twee jaren geleden heeft gedaan. Het nieuwe onrecht aangedaan aan Seretse Khama, zal grote bitterheid brengen in de open lijke en verborgen strijd, die op het ogenblik woedt in geheel Afrika van Marokko tot Kaapstad, de strijd van de inheemse bevolking tegen overheer sing door de blanke minderheid. De -rfst van het debat ging over de Nationale Gezondheidsdienst. Bevan was op zijn best. Naar aanleiding van de bijdragen te heffen van patiënten deed hij het voorkomen dat de voor standers van deze politiek besloten hadden dat het land zich niet kan ver oorloven de gehele medische verzorging kosteloos te maken en dat men derhalve een selectieve lijst wenst te maken van hen die moesten sterven en besloten had de armen het eerst te laten over lijden. Het was een treffend argument. Doch zoals gewoonlijk was Bevan te simplistisch. Waarom het gaat is de vraag of een land zich kan veroorloven de nationale doktersrekening (die in Engeland nu reeds meer dan vier milliard gulden per jaar bedraagt) on beperkt te laten stijgen. Twee socialis tische ministers van financiën hebben zelf voorheen gezegd dat er ergens een grens behoorde te zijn. De maatregelen van de huidige regering ljjken vol komen rechtvaardig, vooral daar er voor gezorgd is dat kinderen hun be handeling geheel vrij zullen blijven krijgen, evenals toekomstige moeders, mensen met invaliditeitspensioen en allen die niet betalen kunnen. Dinsdag 1 April, 10 uur, R. J. de Vries, begraafplaats Buitenveldert (na bij Stadion) te Amsterdam, na uitvaart mis om 7 uur en gezongen Requiemmis om 9 uur in de parochiekerk van de H. Augustinus te Amstelveen- 10.30 uur, tweede bestuurder J. J- Gart, Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage. na Re quiemmis in de kerk van de H. There- sia van Avila aan het Westeinde; 11.45 uur, tweede telegrafist S. de Waard, al gemene begraafplaats aan de Kerkhof laan te 's-Gravenhage; 13.45 uur, eerste boordwerktuigkundige C- van Etten, Nieuw Eyckenduynen te 's-Gravenhage. 14 uur, gezagvoerder L. E. J- Poutsma, algemene begraafplaats te Krommenie; derde bestuurder A. M- van der Stelt, na een kerkdienst te 14 uur in de nood kerk te Werkendam; eerste telegrafist C- Hoefnagel om 14 uur op Zorgvlied te Amsterdam; tweede boordwerktuigkun dige H. van der Lee om 14 uur op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam; tweede steward J. Blaauw om 14 uur op de algemene begraafplaats te Dor drecht. Woensdag 2 April: 12.30 uur, eerste steward F. J. Koershuis op de begraaf plaats Rijnhof te Leiden; 14.30 uur. A. de Koning, algemene begraafplaats te Schiedam (Vlaardingerdijk). In alle eenvoud is op de Joodse be graafplaats van de Amsterdamse Israë litische Gemeente te Muiderberg mevr. R. L. Friedstein uit Zuid-Afrika, een der slachtoffers van de ramp met het K.L.M.-vliegtuig „Koningin Juliana", ter aarde besteld. In de aula van de begraafplaats sprak de heer A. Salo mons namens de Amsterdamse Israëli tische Gemeente in de Duitse taal woor den van deelneming jegens allen, die door de jongste vliegramp zijn getrof fen. (Van onze Utrechtse correspondent) In een barre, winterse koude zijn he denmorgen de gasten van de Jaarbeurs uit Argentinië, Uruguay, Venezuela en Brazilië op grootscheepse wijze te Utrecht ontvangen. De koninklijke com missaris van de Jaarbeurs, Z.K.H. Prins Bernhard. heeft hen in het jaarbeursge bouw allen persoonlijk de hand gedrukt. De Prins heeft vervolgens een rede uit gesproken die door de Wereldomroep naar de Zuid-Amerikaanse landen werd uitgezonden. Nu er een groep van aanzienlijke per sonen van verschillende Zuid-Ameri kaanse landen, aldus de Prins, naar Ne derland is gekomen om de Jaarbeurs te Utrecht te bezoeken, heb ik het genoe gen om voor de radioluisteraars van Spaans Amerika en Brazilië uitdrukking te geven aan de diepe voldoening die ons dit bezoek verschaft. Ik ben ervan overtuigd dat hun aanwezigheid zeker een gunstige invloed zal hebben op de verinniging van de banden die reeds tussen de levensterreinen van Nederland enerzijds en de Spaans en Portugees sprekende landen aan gene zijde van de Oceaan bestaan. De monetaire, commer ciële en industriële ondernemingen in Nederland, en heel speciaal de J beurs te Utrecht, rekenen het zich Uk een eer, er zorg voor te dragen dat het bezoek van uw landgenoten, wier komst wij zozeer op prijs stellen, voor hen een heel bijzondere waarde heeft. Moge dit bezoek zo eindigde de Prins, een ma nifestatie van vriendschap worden die niet gauw uit hun geheugen gewist zal worden. Na de officiële verwelkoming zijn op het Vredenburg-terrein de vlaggen gehe sen van de landen der gasten. In een snijdende wind speelde de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van kapi tein Rocus van Yperen de volksliede ren. Na het hijsen van de Nederlandse vlag onder de tonen van het Wilhelmus, maakten de gasten onder leiding van de Koninklijke Commissaris een rondgang langs de stands op het Vredenburg. Zij bezochten o.m. de inzending militaire producten, de textielafdeling en het lan- denpaviljoen. De commissie van onderzoek van de Amerikaanse kustwacht heeft rapport uitgebracht in de zaak van de „Flying Enterprise". De commissie is tot de conclusie ge komen dat kapitein Kurt C'arlsen vol gens de beste tradities van de zee heeft gehandeld toen hij weigerde zijn schip te verlaten. Maar de commissie zegt ook dat het misschien verstandiger was ge weest als Carlsen de diensten van enige leden der bemanning had geaccepteerd, die hadden aangeboden met hem aan boord te blijven. Deze mannen hadden kunnen helpen een sleeplijn vast te maken ongeveer vier en twintig uur vroeger dan nu ge beurd is. De commissie bevond dat de lading die voor het gTootste deel uit ruw ijzer bestond, gestuwd is zoals dit algemeen gebruikelijk is. Men had het echter wat stabieler kunnen doen. (Van onze correspondent) Voor het eerst in de geschiedenis van cfe Nederlandse autosport zal op Zater dag 26 April een binnenlandse rallye worden georganiseerd voor autobussen van de leden der Nederlandse Vereni ging van Transport Ondernemingen (N.V.T.O.). De bussen zullen komen uit alle delen van het land. Ze starten in Hoevelaken, Amsterdam en Vianen en eindigen hun tocht op het circuit te Zandvoort. Langs de routes, die elk 108 kilometer lang zijn, worden geheime tijdscontróles opgesteld om te voorko men dat de wagens de voorgeschreven snelheid van 36 kilometer per uur zul len overschrijden. Bij Zandvoort moe ten regelmatigheidsproeven worden af gelegd. Hiervoor krijgt iedere bus een controleur aan boord, die de kilometer teller dichtplakt. waarna de chauffeur over een bepaalde afstand op gelijke snelheid moet blijven rijden. Onderweg zal ook een kaartleesproef moeten wor den afgelegd. Na de klassementsproeven, waaraan de busberijders zich eveneens in Zandvoort moeten onderwerpen, wordt met de hele sleep koers gezet naar Avifauna. Te midden van de exo tische vogels vindt dan de prijsuitrei king plaats. Behalve de tachtig chauf feurs kunnen ook de reizigers prijzen in de wacht slepen. De busbewoner, die de beste reisbeschrijving inlevert, wordt met aanlokkelijke meerdaagse reizen beloond. Overigens zullen de reizigers zich tijdens de tochten niet behoeven te vervelen. Naast veel natuurschoon zal het oog worden gestreeld door folklo ristische dansen, welke op stopplaatsen door de streekbewoners worden uitge voerd. De vierde etappe van de Ronde van Nederland, die tevens de eerste tijdrit is, zal worden gereden van Maastricht naar Geleen, over een afstand van ongeveer 62 kilometer. Het wordt een zware maar interessante rit door de Zuid-Limburgse heuvels; de aankomst is in het sportpark van Geleen, waar al verschillende malen een etappe is geëindigd. Het Amsterdams Elftal, dat Zaterdag 5 April in Brussel zal uitkomen tegen een vertegenwoordigende ploeg uit de Belgische hoofdstad, is als volgt samen gesteld: Doel: Hagenaars (Vol.); achter: Pot- harst (Ajax) en Boonkamp (Blauw Wit); midden: Kersbergen (Blauw Wit). Kii (DWS) en Fanger (DWS); voor: Olden- hof (Watergraafsmeer). Michels (Ajax), Hessels (Blauw Wit). Tjepkema (Blauw Wit) en Bartels (Ajax). Reserves: Van Veen (Watergraafs meer), Kuiper (Vol.), Niessen (Zeebur- gia) en Feldmann (AFC). Wim Slijkhuis zal heden, Vrijdag 28 Maart tijdens de Zuid-Afrikaanse athle- tiekkampioenschappen in het Van Rie- beeck-stadion in Kaapstad, een aanval doen op het wereldrecord 5000 m. Hij komt uit op de mijl en de drie mijl en zal op deze laatste afstand ongeveer 173 m. doorlopen, waar een speciale groep tijdopnemers zijn tijd over 5000 m. zal opnemen. Het huidige wereld record staat sinds September 1942 op naam van de Zweed Gunder Haegg met 13 min. 58,2 sec Evenals vorige jaren, zo meldt de A.N.W.B., wordt ook in 1952 weer, in de periode van 1 April tot 30 Septem ber, bij een verblijf van tenminste drie opeenvolgende dagen in België of Luxemburg aan gebruikers van perso nenauto's en motorrijwielen een resti tutie van frs. 2.— per liter op de ben zineprijs verleend. Deze maatregel is beperkt tot een dagverbruik van 20 liter en een totaal verbruik van 300 liter. De voorjaarsrit. waarmee de KNMV het motorseizoen pleegt te openen, zal op Zaterdag 5 April worden gehouden. De eerste halve etappe Annonay— Vergeze van de wegwedstrijd Parijs— Cote d'Azur werd door Bobet (Frank rijk) gewonnen. Hij legde de 216 kilo meter in 5 uur, 5 min. en 49 sec. af. Onze langenoot Wout Wagtmans ar riveerde in een groep renners, die ex aequo 9/22ste werd geklasseerd ia dezelfde tijd als de winnaar. Voor de tweede halve etappe waren tussenklassementen ingesteld, die pun ten opleverden. Bij de eerste controle kwam Wagtmans achter Dotte en Bu- chonnet op de derde plaats. De laatste sprint werd gewonnen door Impanis, die met een tijd van 59.3 sec. winnaar van deze etappe werd verklaard. Wagtmans maakte een tijd van 1 uur 21 sec. Het algemeen klassement ziet er na als volgt uit: 1. Louis Bobet (Fr.) 20.57.09 2. Zam- pini (It.) z. t.; 3. Teisseire (Fr.) 20.58.53; 4. Impanis (B.) 21.00.21; 5. Keteleer (B.) 21.00.52; 6. Remy (Fr.) 21.01.48; 7. Ze- lasco (Fr.) 21.04.29; 8. Dotto 'Fr.) 21.04.51- 9. Wagtmans (N.) 21.05.45. Koblet"(Zwits.) is 21ste met een totaal- tijd van 21.14.01. AALSDIJK 2 8te Antwerpen. ALNATI p. 28 Madeira n. Rio Jan. AALSDIJK 28 te Antwerpen. ARNEDIJK 26 te Galveston. ARENDSKERK 28 te Kobe n. Rott. AALSUM p. 27 Socotra n. Saigon. ARGOS p. 28 Dungeness n. Lissabon. ALMDIJK 28 te Tampico. AMP EN AN 28 te Bintang. AAGTEKERK 28 te Bremen. ALIOTH p. 28 Rio Grande n. Rott ALKAID p. 28 Kanaal-ei].. 29 te Antw. AMSTELPARK p. 28 Landsend n. V. S. BAARN 27 v. Hamburg. 29 te Antw. BANTAM 28 te Semarang. BALI p. 28 Perim n. Suez. BENGKALIS 27 v. Durban n. Maurit. BENNEKOM 28 te San Antonio. BOSCHFONTEIN" 28 te Dar es Salam. BARENDR. p 28 Lor. Marq. n. FahaheeL COTTICA p 28 Madeira n. Paramaribo. CHAMA p. 28 Finisterre n. Stanlow. CASTOR 27 te Curasao (verbetering). CELEBES 28 te Singapore. DELFSHAVEN'. 29 n.m. te R'dam vcrw. DIEMERDIJK 28 v. Los Angel. n. R'dam. ESSO AMST. p. 28 Azoren n. Amst. EEMDIJK 27 te Londen. EOS p. 28 Kp. Gata. 29 te Algiers. ESSO HAAG p. 28 San Miguel n. Aruba. ETREMA 27 v. Algiers n. Tripolis. FRIESL K.R.L. 27 v. Singap. 29 te Priok. FRIESLAND S.S.M.. 28 te Antwerpen. GAROET 27 v. Priok, 29 te Singap. GAROET 27 v. Priok. 29 te Singapore. GROOTEKERK p. 28 Finisterre n. Antw. GRAVELAND 28 te Santos. GAASTERK. p. 28 Kp Delgado Amst. HECTOR p. 20 nm. Kp. Bon n. Antw. HERCULES p. 28 Algiers n. Didjelli. HELICON 28 te Maracaibo. HOOGKERK 28 te Penang. IRIS 28 te Palermo. JAVA p. 28 Perim, 30 te Port Sudan. JOH. VAN' OLDENB. 28 te Priok. KLIPFONT. 27 v. Kaapstad n. Amst LIMBURG 28 te Semarang. 29 te Surabajk. LIEVE VROUWEKERK 28 te R'dam. LINDEKERK 28 te Bahrein. LEKKERKERK 27 te Calcutta. LOENERKERK 28 te Djiboeti. LOMBOK 27 v. Calcutta n. Singap. LARENBERG 28 te Loanda. LEERDAM 27 v. New-York n. R'dam. MADOERA 28 te Singapore. MAETSUYCKER 27 v. F-cm n. Geralctt. MURENA 27 v. Miri n. Yokohama. MAASKERK 28 te Akkra. MARIEKERK p. 28 Brothers n. Aden. MATARAM 26 v. New York n. Bombay. MARPESSA 27 v. Yokohama n. Miri. M3TRA p. 27 Sabang n. Curasao. NOORDAM 29 v. R'dam n. N. Y. NESTOR 28 v. Beyrouth n Famagusta. ORANJEFONTEIN p. 27 Siera Leone R. Kaapstad. ORION 28 te Heraklion (Kreta). OOTMAHSUM p. 28 Abaco, 29 tc Jacksv. OOTMARSUM 29 te Jacksonville verw. ORANJE 28 te Belawan. POEL LAUT p. 28 Guardafui n. Java. PHRONTIS 28 te Port Said. RIJNDAM 29 te Halifax ROSSUM 28 nm. te Saffi. ST. DORD. 30 te R'dam verw. SUMATRA 28 te Semarang. SLAMAT p. 28 Messina n. P. Said. SOESTDIjk 28 V. Suez r,. Java SOMMELSDIJK 31 te R'dam verw. SUMATRA 28 te Semarang. SCHIEDIJK p. 28 Key-West. 30 te Houst SCHERPENDR. 29 te Bahrein verw. SCHIEDIJK d 26 Cape Fear, n. Houston. SLOTERDIJK 28 v. P Said n. N. Y. ST. LEIDEN 27 v. Santa Cruz r Media Luna. SAPAROEA p 27 Str. Jubal n. Pcrzië. SCHIE p 28 Kp. de Gata n. d. Levant. SLIEDRECHT p. 28 Algiers n. Aden. TJIBADAK 27 V. Adelaide n. Melb. TJIKAMPEK 27 v. Hongkong n. Priok. TJIWANGI 28 te Hongkong. TOSARI 27 v. Surab 29 te Makassar. TEIRESIAS 28 te Semarang TARAKAN p. 28 Kp. Gata. 29 te Algiera. TJIBESAR 27 v. Inagua r. Curasao TITUS p 28 Malta. n. Tel Aviv. TAMO 27 te Antw. (lat. bei UTRECHT 25 V. San Franc. n. Manilla. WESTERDAM 29 v. N. York n R'dam. ZAAN 28 nm. v. R'dam n. Lissabon. PLUIMVEEMARKT BARNEVELD. 27 Maart PluimveemarktAanvoer ca. 21000 stuks. Prijzen: oude kippen. 1ste kwaliteit f 2.202.40. 2de kwaliteit f 1.952.15. ion- ge hanen f 2.30—2.60, N. H. blauwe kui kens f 2 25—2.50. alles per kg. Overige per stuk: oude hanen f 3.506.oude eenden f 1 402 .30 tamme konijnen f 4.50—8.50 Eiermarkt. Matige handel. Aanvoer ca. 700.000 stuks, prijzen f 13.5014.10. alge mene prijs f 13.70 oer 100 stuks, kiloprijs f 2.24. EIERMARKT BARNEVELD/EDE, 27 Mrt. Aanvoer ca 520.000 stuks 'voorverkochte en geveilde eieren samen j Prijzeneieren van 55/60 gram f 12.70—13.60. van 61/65 gr. f 13.70—14.25. eendeneieren f 11.0011.80, ganzeneieren f 35.kalkoeneieren f 25. krielkipeieren f 6.50. alles per 100 stuks. VARKENSMARKT BARNEVELD. 27 Maart Vlugge handel aanvoer ca 160 stuks. Prijzen: biggen 54.0064.schram men f 7090. drachtige zeugen f 325400, alles per 100 stuks. KAASMARKT BARNEVELD. 27 Maart. Trage handel. Aanvoer 8 partijen boeren kaas. Prijzen f 2.40—2.42 per kg. KAASMARKT GOUDA, 27 Maart Pre zen: le kw. met rijksmerk f 2.382.43, 2e kw. met rijksmerk f 2.322.37. extra tot f 2.45. Handel flauw. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws. 8.18 orgel, 8.50 hulsvrouw'. 9.00 gram. VPRO: 10.00 causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10-20 herh., 11.35 piano. 12.00 gram-, 12.33 lichte muziek. 13.00 nieuws, 13.15 Kleine zonden, hoorspel. 13.30 Metropole-ork., 14.10 film. 14.35 Fries progr.. 15.00 dans muziek, 15.30 Van de wieg tot het -maf. 15.45 gram.. 16.15 sport, 16.30 kamer orkest. 17.15 jeugd. 18.00 nieuws, 18.20 lichte muziek. 18.40 Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 artistieke staal kaart. VPRO. 19.30 Passepartout, cause rie, 19.40 prot. pr. 19.55 Deze week, cau serie. VARA20.00 nieuws, 20.05 actua liteiten, 20.15 gevar. progr., 21.15 Weense muziek, 21.45 soc. comm.. 22.00 accordeonorkest. 22.30 Onder de pan nen. hoorspel. 22.50 gram., 23.00 nieuws. 23.15 orgel, 23.30 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn.. 7.30 muziek. 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw. 9.35 gram., 10.00 kleu ters, 10.15 strijkkwartet, 10.45 gram 11.00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.09 nieuws, 13.20 amusem-muziek, 14.00 boek, 14.10 jeugd, 14.20 Engelse les, 14.40 jeugdkoor, 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.38 harmonie-orkest. 16.05 gram.. 16.20 De schoonheid van het Gregoriaans, 16.50 jeugd. 17.50 sport. 18.00 nieuws, 18.15 journalistiek week overzicht. 18.25 gram., 18.45 buiten! cor- reso.. 1S.00 gram.. 19.15 parlementsover- zicht. 19.25 Metropole-orkest en soliste. 19.52 actualiteiten. 20.00 nieuws. 20.08 de gewone man. 20.15 Lichtbaken, 20.35 gram 21.00 La Traviata, opera (le -n 2e acte) (gr.pl.), 21.57 verzoekproer., 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 nieuws. 23.15 Esperanto. 23.25 gram. ENGELAND. BBC. home service 330 m.: 12.00 orkestconcert. 12.45 lichte mu ziek, 17.20 Schots orkest. 19.40 lichte muziek. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.00 lichte muziek. 12.30 militair orkest. 14.45 gevar. muziek. 19.00 jazzmuziek. 22.00 orkestconcert. 23.15 dansmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem-muziek, 13.30 ge var. muziek. 14.00 orkestconcert15.00 koor- en volksmuziek, 16.00 amusem.- muziek, 17.00 gevar. muziek. 22.25 sym- phonie-orkest. 22.40 gevar. muziek. 1.00 rhythmische muziek. FRANKRIJK, Nationaal progr 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert. 14.12 sym- phonie-orkest en solist, 16.50 kamermu ziek. 20.00 orkestconcert. 23.10 kamer muziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 salonorkest. 12 34 licht omroeporkest, 15.15 ethnische muziek, 16.00 verzoekprogr., 16.45 En gelse les. 19.30 accordeonmuziek. 19.50 accordeonmuziek. 20.00 Weense muziek. 21.15 omroeporkest en solisten. 22.1a jazzmuziek. 484 m.' 15.00 Bel Canto. 16.15 dansmu ziek. 20.15 Die lustige Witwe". operette.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5