Collectief organisatie onderzoek noodzakelijk Stichter van de Kaapkolonie Joseph Haydn Ti Ijspaleis op de maan Gunstig 1951 voor Van Gelder Opnieuw een bedreiging voor West-Brabants natuurschoon 1 KARl MAY schepper van Winnetou, Jaarlijkse productiviteitsstijging van 14^2 pet. mogelijk Concertgebouw orkest in Parijs Plannen Woensdrechtse Hei bij het vliegveld Woensdrechtte trekken Old Shatterhand en anderen VOLKSPREDIKER Achilleshiel EKEN cursus ZH. de Paus richt zich tot Roemenen VRIJDAG 28 MAART 1952 PAGINA 7 Min. Albregts meent: Opening I.O.Y. in Den Bosch Militair oefenterrein in de Achterhoek Massaconcert in Sportpaleis Gouden priesterfeest Dr. W. J. Geerts M.S.C. Examens Hoge opbrengst boedel van Mengelberg Meer dan een ton voor rusthuis voor musici GOUVERNEURS BIJ KONINGIN Nederl. vertegenwoordiging Raad van Europa 'Weer vrijwilligers naar Korea Goederentreinen in botsing Met ingang van 1 April Electriciteitsbedri] ven mogen tarieven verhogen Jongeman, die met pistool dreigde, veroordeeld Inbraak in belasting kantoor berecht (Van onze Brabantse redactie) In aanwezigheid van Z. Exc. minister prof. dr. A. H. M. Albregts, van de bij na voltallige Commissie van Beheer, van tal van Brabantse burgemeesters en van zeer vele vertegenwoordigers uit het zakenleven is gistermiddag in Den Bosch het bijkantoor Noord-Brabant van het Instituut voor Oonderzoek en Voor lichting op het gebied van bedrijfs- en bestuursefficiency I.O.V. officieel ge opend. Na een kort openingswoord van de voorzitter van het Provinciaal Bureau van de Kamers van Koophandel en Fa brieken in N.-Brabant, dr. G. de Gruy- ter, hield prof. dr. A. Albregts een in leiding. Spr. zei, dat voor de jaarlijkse groei van de beroepsbevolking in Noord- Brabant, getaxeerd op 6000 a 8000, over wegend emplooi zal moeten worden ge zocht in de industriële sector, waarin thans reeds een beroepsbevolking van 240.000 werkzaam is. Een zodanige op gave te vervullen prikkelt de energie, aldus spr. Door haar werkgelegenheidspolitiek wil de regering de vrees van werkloos heid wegnemen, die ook het productivi- teitsstreven zou kunnen schaden. Daar bij sluit aan het zo sterk mogelijk ori ënteren van het actuele beleid op ex portbevordering. Het is zeker dat onze economische positie in wijdere verban den zoals die van de Benelux, van West- Europese staten,' en van de landen van het Atlantisch Pact in sterke mate be paald wordt door het peil van de pro ductiviteit onzer volkshuishouding. Zonder aarzeling kan worden gezegd, dat de Nederlandse bedrijven over het algemeen bekwaam worden geleid en dat de scholing en het verantwoordelijk heidsgevoel van het personeel de toets van de critiek kunnen doorstaan. Niettemin zijn in de meeste onderne mingen nog belangrijke productiviteits- reserves aanwezig. In het merendeel onzer bedrijven zijn tal van factoren aan te wijzen, waarin soms niet onaan zienlijke verliespercentages zijn verdis conteerd. Spr. denkt aan nodeloos tijds- verlies tengevolge van storingen, wacht tijden, looptijden e.d., aan overbodige, te ingewikkelde en vermoeiende bewegin gen van de arbeiders, enz. Het is geen hersenschim wanneer wordt gesteld, dat de productiviteit in Nederland boven een voor de naoorlogse periode als „normaal" beschouwde jaar lijkse stijging van 414% in enige jaren tijds met circa 10% extra kan toenemen. Het zijn vooral de organisatiedeskun digen, die bij het opsporen van de ver liespercentages een voorname rol kun nen spelen. Niet alleen de grote bedrijven, ook de middelgrote èn kleine ondernemingen kunnen van de organisatie-deskundigen profiteren en wel door middel van een Het ministerie van Oorlog heeft het plan een complex bos- en heidegronden bij het snijpunt van de wegen Almen-- Vorden en ZutphenLochem als mili tair oefenterrein te vorderen. Het be treft hier een complex ter grootte van in totaal driehonderd hectare, ten Zui den van de weg ZutphenLochem, hoofdzakelijk gelegen in de gemeente Vorden. Aangrenzende gedeelten van gronden in de gemeenten Warnsveld, Lochem en Laren zouden er eveneens onder vallen. Van de zijde van de L. V. D. verne men wij, dat dit oefenterrein nodig is voor infanterie-onderdelen in het Oos ten van ons land, die op het ogenblik niet over voldoende oefeningsruimte voor de opleiding van dienstplichtigen beschikken. organisatie-onderzoek op collectieve ba sis. De gedachte van een collectief on derzoek steunt op de ervaring, dat indien men in tien bedrijven een onderzoek instelt, ongeveer 80% van hetgeen men heeft onderzocht aan alle bedrijven ge meenschappelijk is en slechts 20% eigen aan de individuele ondernemingen. Dat het collectieve organisatie-onder zoek vooral in Noord-Brabant een grote rol kan spelen, wordt volgens spreker onmiddellijk duidelijk, wanneer men let op de industriële structuur van deze provincie, waar het kleine en middel grote bedrijf kwantitatief overheerst. Vervolgens sprak de Commissaris dei- Koningin in N.-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, die ook deel uitmaakt van de Commissie van Beheer, zijn waardering uit voor het initiatief. Spr. wees er op, dat de werkzaamheden van het Insti tuut allereerst gericht zullen zijn op de vele kleine en middelgrote bedrijven, die deze provincie telt. De ondernemer in het groot-bedrijf immers verkeert in de bevoorrechte positie, dat hij deskun digen op alle gebied kan aantrekken. De kleine ondernemer kan dit niet, daarom is er voor hem t.a.v. dat werk een zeke re collectiviteit nodig. De wetenschap der psychologie en organisatie is in de laatste jaren zo ontwikkeld, dat door de toepassing daarvan de productiviteit kan worden opgevoerd. Met behulp van het I.O.V. kan men de vraagstukken in collectieve zin te lijf gaan. Na een korte pauze gaf de directeur van het I.O.V. een uiteenzetting over het effi- ciencyprobleem en de taak van het I.O.V. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PAKIJS, hedenmorgen. Het Concertgebouworkest heeft gister avond in het meer door de Zesdaagse dan door kunstmanifestaties bekende Palais des Sports voor een kleine tien duizend Parijzenaars een groot succes beleefd met een programma dat rijk aan effecten genoemd kan worden. Coriolan met zijn pathos, de melodieuze en inge togen vierde van Brahms, het tintelend speelse Rosamunde en het rijk geor kestreerde Romeo et Juliette van Tsjaikowsky. Het rommelige decor met schreeuwende reclameplaten, de zwakke nagalm in de verte en een fris briesje contrasteerden wel een weinig met het verfijnde artistieke musiceren, maar het publiek stapte over deze uiterlijke moei lijkheden gemakkelijk heen en beloonde het orkest en zijn dirigent Van Beinum met een bijna ovationeel applaus. Het is wat spijtig dat onze officiële cultuurbevorderende instanties geèn kans gezien hebben dit orkest nog wat langer in Parijs te houden om het in een behoorlijke concertzaal de gelegen heid te geven de Parijse fijnproevers na zes jaar afwezigheid een nieuwe kennis making te gunnen. In ieder geval heeft het orkest een waardevolle bijdrage geleverd aan een Parijs experiment. Het is namelijk voor het eerst dat 'n orkest in deze zaal speel de voor een groot publiek in een soort massaconcert. De bijzondere aandacht, waarmee het gevolgd werd, mag wel als bewijs gelden hoezeer dit experiment van de kant van het publiek gewaar deerd werd. Het concert werd georgani seerd door de Société des Concerts Sym- phoniques de Paris. Het boekjaar 1951 sloot voor Van Gelder Zonen te Amsterdam met een bruto winst van 20.245.079 (v. j. 14.521.010). Na afschrijvingen ad 8 min. (4,7 min.), toevoeging res. div. belangen ƒ7,5 (6) min. resteert een netto winst van ƒ4.244.389 (3.570.159). Zoals wij reeds eerder meldden, werd voor gesteld hieruit uit tè keren een dividend van 9 (9) pet. op de preferente, 9 (9) pet op de gewone en onveranderd 5 pet. op de prioriteitsaandelen. De directie merkt in haar verslag op, dat alle papiermachines het g'ehele jaar volledig in bedrijf zijn geweest. Het productievermogen werd bovendien nog verhoogd door het aanbrengen van verbeteringen aan enkele machines. De productie kon zodoende worden opge voerd van 156.000 ton in 1950 tot 177.000 ton in 1951. Verwacht wordt, dat de nieuwe pakpapiermachine te Wormer binnenkort in bedrijf zal kunnen wor den gesteld. De pogingen om de productie verder te vergroten door verlenging van de werktijd hebben geen resultaat gehad. De grotere behoefte aan cellulose en houtslijp leidde tot een vrijwel volledige bezetting van de grondstoffenbedrijven. De gunstige bedrijfstoestand was het gevolg van de in het vorig jaar nog steeds aanhoudende vraag naar de pro ducten der Mjj. De leveringen naar het buitenland konden tegen zeer lonende prijzen aanzienlijk worden verhoogd. Ook de afzet in het binnenland bleef zeer bevredigend. De stijging van de prijzen öp de grondstoffenmarkten kwam ook in '51. nog niet tot een eind. Deze ontwikke ling heeft geleid tot een volkomen overspannen marktsituatie, welke onge twijfeld niet gehandhaafd kan blijven en grote risico's met zich medebrengt. Een uiterst conservatieve bedrijfspoli- tiek is derhalve zeer noodzakelijk. Door een en ander zijn in 1951 zeer grote schijnwinsten ontstaan, welke geschei den zijn van de reële bedrijfsresultaten. Met deze bedragen, inbegrepen de vorig jaar onder Crediteuren gereser veerde schijn-winsten, is de boekwaar de der vooraden grondstoffen vermin derd. Tengevolge van het zeer hoge prijs niveau en de opnieuw verhoogde belas tingen blijft de liquiditeitspositie de volle aandacht vragen. In het bijzonder de financiering van de houtcontracten, welke voor het grootste gedeelte in het Nauwelijks is het rumoer, dat vooral in West-Brabant was ontstaan over de bouw van een nieuwe kazerne te Os- sendrecht, een weinig geluwd, of op nieuw is deze streek opgeschrikt door defensieplannen. Zoals men zich zal herinneren, hebben de plannen voor de kazernebouw langs de Belgische grens en de daarmee gepaard gaande ont eigeningen vooral in België veel op schudding verwekt, omdat men daarin een bedreiging zag van het Belgische natuurreservaat, de Kalmthoutse Hei de. Men vreesde, dat de militaire oefe ningen zeker niet bevorderlijk zouden zijn voor de rust in dit ongerepte land schap. De protesten hebben niet mogen baten. De eerste werkzaamheden voor de kazerne zijn inmiddels reeds ver richt. Wel mocht men de toezegging ontvangen, dat niet nog meer gronden in dit gebied zouden worden onteigend ten behoeve van de defensie. Inmiddels is echter bekend gewor den, dat Luchtvaart ernstige plannen koestert om het vliegveld Woensdrecht uit te breiden en van nieuwe startba nen te voorzien. Hiertoe heeft men zijn Oog laten vallen op de op het vliegveld aansluitende Woensdrechtse Hei, die thans als oefenterrein door de land macht wordt gebruikt. Als deze plan nen inderdaad verwerkelijkt zouden Worden, betekent dit, dat dit oefenter rein als recreatie-oora zal hebben af- Bedaan en ook landschappelijk zijn karakteristiek zat verliezen. Volgens deze plannen zou bovendien het bij zonder fraaie, zomer en winter druk Gebruikte rijwielpad van Bergen op Zoom naar Huybergen worden door kneden en aan het normale gebruik onttrokken. Dit fietspaddat in de zo mer zeer m trek is bij toeristen en kampeerders, vormt tevens de kortste verbindingsweg van Huybergen naar Bergen op Zoom en is als zodanig in druk gebruik bij arbeiders, die van en haar hun werk gaan. Uit oogpunt van landschapsbescher- *mg aou de uitvoering van deze plan nen een onherstelbare schade beteke nen. Dit gebied immers vormt de ver binding van de Wouwse Plantage met de grote Belgische bossen, die dus zo, landschappelijk bezien, een aaneenge sloten complex vormen. Het is duide lijk, dat het versnipperen van zo'n aaneengesloten gebied de eerste stap is naar het volledig verdwijnen van het natuurschoon. Dat dit gebied inder daad een geheel vormt, blijkt wel uit het feit, dat het geen zeldzaamheid is, wanneer in de Wouwse Plantage groot wild worrit aangetroffen, dat overgelo pen is uit de Belgische wouden. Het is te begrijpen, dat de stichting „Ons Landschap", die zich speciaal bekom mert om het behoud en de bevordering van het landschapsschoon in Westelijk Noord-Brabant, zich na het vernemen van de alarmerende plannen, gewend heeft tot de afd. Landschapsbescher ming van Staatsbosbeheer, tot de Pla nologische Dienst en contact heeft opgenomen met de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonu menten. Niet alleen zuiver als land schap en als natuurschoon bezien is dit gebied van betekenis, maar ook als recreatieterrein voor een groot deel van het Nederlandse volk. De Zeeuwse bevolking, die in haar provincie vrij wel van alle bos en hei is verstoken, vindt deze hier op bereikbare afstand. Jiaar na jaar neemt ook het aantal kam peerders hier in aantal toe. Bovendien neemt met het voortschrijden van de industrialisatie en de daarmee gepaard gaande concentratie van grote bevol kingsgroepen de behoefte aan recrea tieterrein eer toe dan af. Mede op grond van deze overwegingen is „Ons Landschap" van mening, dat alles in het werk moet worden gesteld om te voorkomen, dat deze vliegveldplannen worden uitgevoerd. West-Brabant heeft reeds te veel van zijn natuur schoon moeten offeren. Men meent, dat de grens thans is bereikt. ,Ons Landschap" te Roosendaal zal gaarne betuigingen van adhaesie met haar streven ontvangen. begin van het lopende boekjaar zijn geschied, stelt zware eisen aan de liqui de middelen. Een en ander is voor de directie aanleiding geweest gebruik te gaan van de mogelijkheid, over te gaan tot wijziging van de fiscale waar dering der voorraden. De belastingreserve ten bedrage van f 27 millioen, nadat hieraan ten laste der exploitatierekening f 17,4 millioen is toegevoegd, is niet alleen toereikend voor de nog verschuldigde belastingen over de verstreken boekjaren, doch ook toekomstige belastingverplichtingen kunnen hieruit gedeeltelijk worden ge dekt. De afschrijvingen op de vaste ac tiva zijn opnieuw in belangrijke mate verhoogd. De reserve diverse belangen is met f 7,5 millioen verhoogd, mede omdat zich sedert kort de eerste verschijnse len voordoen van een kentering in de marktsituatie. Op de balans per 31 December 1951 paraisserén de voorraden met een be drag van f 36,5 milln. tegen f 24,7 milln. in 1950; de debiteuren met f 23,5 milln. (f 16,5 milln) en crediteuren met f 12,6 milln. (f 11,2 milln.). Zaterdag herdenkt pater dr. Willem Geerts de dag, waarop hij voor vijftig iaar het H. Priesterschap' ontving. Ge boren te Sprundel (N.B.) in 1875, ver trok hij als twaalfjarige naar Frankrijk om daar aan de Apostolische school van de Missionarissen van het H. Hart zijn gymnasiale studiën te doen. In 1894 legde hij zijn geloften af in bovenge noemde congregatie. De theologische studies volbracht hij aan het Gregoria- num te Rome, waar hij de priesterwij ding ontving en de doctorstitel in de godgeleerdheid behaalde. In het vaderland teruggekeerd, was hij eerst enkele jaren leraar in de klas sieke talen aan de Apostolische school te Tilburg, en daarna achtereenvolgens directeur en overste aan het Scholas- ticaat (of Theologicum) te Heverlee Leuven, Arnhem en Stein. Sinds 1920, in welk jaar hij gedwon gen was een rustkuur te ondergaan, heeft de jubilaris zijn verzwakte krach ten moeten ontzien. Wat hem evenwel niet heeft belet, deze jaren door predi- caties, leiding van retraites, wetenschap pelijke voordrachten, medewerking aan „Ons Geestelijk Leven" en andere tijd schriften, zeer vruchtbaar te maken. Vooral de studie van ascetiek en op voedkunde, die hij bij voorkeur put uit de geschriften van H.H. Vaders en St. Thomas, heeft zijn bijzondere aan dacht. Bekend is zijn van grote eruditie ge tuigend werk „Dienende Pedagogiek". In de „Opvoedkundige Brochurenreeks" publiceerde hij twee nummers over Kloosterroepingen, terwijl ook een tweetal gebedenboekjes van zijn hand het licht zagen. De laatste jaren vertoeft pater Geerts in het Missiehuis te Stein, waar hij als pater spiritualis der theologanten fun geert en arbeidt aan verschillende eventueel later uit te geven werken. De viering van zijn gouden feest wordt tot na Pasen uitgesteld. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Mathematical models of demo graphic analysis" L. Yntema, geb. te 's-Gravenhafje. Doctorssl scn.ciKun.cic met lof de heer J. Kooi, Amsterdam. Cand. wis- en natuurkunde J. Keyman, Alkmaar. ROTTERDAM (Klinisch Hoger Onder wijs). Semi-arts Ghogin Twong, Rotter dam; E. Gillissen, Beverwijk; W. Hirdes, Amsterdam; M. Santink, Amsterdam en G. Schep, Den Haag Artsexamen J. Nater, Rotterdam; M. Smits, Rotterdam en F. Vaas, Rotterdam. ROTTERDAM. Doctoraal econ. weten- schappen: W. de Róos, Leeuwarden, G Schuth, Assen, B. Bartelings, R dam, J. Noorlandt, Leiden. Bevorderd tot accoun tant F Zandstra, Amsterdam. Gepromo veerd tot doctor in de econ. wetensch J. Ratté, op proefschrift „De Nederlandse doorvoerpolitiek (tot 1850)". LEIDEN. Cand. geschiedenis J. Ver- degaal, Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift „De totstand koming van het ministerie Ruijs de Bee- renbrouck" J. Verhagen geb. te Eindhoven en wonende aldaar. NIJMEGEN. Cand. wijsbegeerte pater P. van Breemen O. P., Zwolle. TILBURG. Cand. econ. wetensch.: L. Horbach, Gulpen; Th. Stevers, Beemster: p. Veuger, pr., Tilburg; H. van de Ven, Breda; G, Linssen, Swalmen. Prop econ. wet<Asch.: L. van Straaten, Oldenzaal; A. Jansfcn, Kaatsheuvel; L. Jansen S.J., Til burg; G. Okkerse, Waddinxveen; W. van Roy, Hintham; J. Snijders, Echt; J. Wie- rema, Bolsward. Doet. soc. wetensch: mej. H. Meyer, Groningen. Cand. soc. weten schappen: A. Jansen, Esch: L. Brouns, Ze venaar. Cand. econ. wetensch.: A. de Lee- de, Schiedam. Doet. econ. wetensch.: J. Neerinx, de Bilt: H. Theeuwes, Rijen; J. Gribnau, Dordrecht. (Tilb. Stud. corr.). UTRECHT. Op het proefschrift „de jeugddienst, zijn geschiedenis, principe en opzet" promoveerde tot doctor in de god geleerdheid J. Beerekamp, geb. te Pae- sens (Fr.). .•.WLMAVA ■'.•'Js'SSSSSSX Hebben jullie ooit de span nende Indianen-avonturen ge lezen van Winnetou, het op perhoofd der apachen; over de heldhaftige Old Shatterhand; over Kara Ben Nemsi, de held van het Avondland? Dat zijn hoofdpersonen uit de bekende jeugdboeken, geschreven door Karl May. 30 Maart is het veertig jaar geleden, dat deze schrijver, wiens boeken in vrijwel alle bekende talen zijn verschenen, is overleden. Men zegt, dat meer dan twee hon derd millioen boeken van zijn hand in de loop van de jaren zijn gedrukt. Velen zullen deze De zilverbuks van Winnetou is te bezichtigen in het Karl May-museum te Dresden. De beroemde berendoder moge in werkelijkheid een olifanten buks zijn geweest, het wapen bestond en bestaat nog altijd. De Henry-buks, waarmee de schrijver in zijn boeken zulke wonderlijke schietproeven placht af te leggen, mag in werkelijkheid nooit zulke sen sationele dingen verricht heb ben, van haar bestaan kan nog steeds elkeen zich overtuigen! 30 Maart 1912 overleed Karl May in zijn villa „Shatter hand" bij Dresden. Hij is ge weldig populair (bekend) ge worden Winnetou, het opperhoofd Apachen-Indianen der Karl May, de schrijver van lndianeri-avonturen. schrijver, die een boeiend ver teller is, dankbaar blijven voor de vele uren, waarin hij hen in de verbeelding haeft meege voerd op zijn tochten door de Wild-West en de Afrikaanse en Arabische woestijnen en hen tot deelgenoot heeft ge maakt van onnoemelijk vele avonturen, waarin steeds en onveranderlijk het recht, de waarheid en de liefde triom feren over het onrecht, de leu gen en de haat. Het merkwaardige van Karl May is, dat hij weliswaar ooit een reis gemaakt heeft door enkele Oosterse landen, doch nimmer de landen heeft be zocht, waar het Indianenleven zich afspeelde, zoals dit in zijn boeken wordt beschreven. Karl May was een Duitser en in zijn jonge jaren was hij o.a. muziekkapelmeester van 'n rei zend muziekgezelschap. Door enige kleine onrechtmatige vergrijpen aan geld kwam hij in de gevangenis terecht en kreeg daar voor het eerst ge legenheid om verhalen te schrijven van bewoners en ge woonten uit vreemde landen, vooral over Indianen. Karl May was onuitputtelijk in het schrijven van Indianenavon- turen. Hij raakte zo verdiept in de belevenissen van Winne tou. Old Shattered en ande ren, dat men moet aannemen, dat hij tenslotte zelf van hun bestaan overtuigd is geraakt. Hij ontving duizenden brieven van lezers, die nadere bijzon derheden verlangden te ver nemen over het leven en be drijf van zijn figuren en hun allen antwoordde hij op een wijze, die bij hen slechts de indruk kon versterken, dat deze gestalten uit zijn boeken werkelijk geleefd hebben. Bovendien verzamelde hij al lerlei zegetekens, die volgens zijn zeggen afkomstig waren van de figuren in zijn boeken en die voor hem langzamer hand inderdaad de waarde ge kregen hadden van stille ge tuigen van nooit volvoerde heldendaden. Winnetou, het edele opperhoofd der Apachen, was slechts een aan de ver beelding van zijn schepper ontsprongen figuur Vorige week hebben wij enige bijzonderheden verteld over Jan van Riebeeck, de stichter van de Kaapkolonie in Zuid-Afrika. Thans willen wij nog iets mededelen over Kaap stad zelf, een der mooiste ste den van dat werelddeel. De hoofdstad van de Kaapkolonie is aan de voet van de Tafel berg gelegen en is regelmatig gebouwd, dat wil zeggen: rechte en brede straten met veel pleinen. De ligging, om geving en natuur zijn van on overtroffen schoonheid. De stad lijkt in alles een moderne Europese stad en het Neder landse karakter is duidelijk kenbaar in taal en levens wijze, in bouwstijl en aanleg van de binnenstad. Want zoals wij vorige week reeds vertel den, is de stad door Neder landse kolonisten onder lei ding van Jan van Riebeeck ge sticht die daar een begin maakte met de bouw van de nederzetting of aanlegplaats, welke thans een wereldstad met havenaanleg is geworden. Maar het oudste stadsgedeelte is echt Nederlands van in deling en bouwwijze. Er zijn ook mooie openbare gebouwen en kerken, o.a. de katholieke bevolking, vier- a vijfhonderd duizend, bestaat voor de helft uit blanken, de andere helft uit negers, Maleiers, hotten- totten, bosjesmannen en kleur lingen (gemengd ras). 31 Maart is het 220 jaar ge leden. dat de beroemde Oos tenrijkse musicus Joseph Haydn te Rohrau werd gebo ren. Toen Haydn nog een kleine jongen was zong hij al de liedjes van zijn vader na. Een neef van de familie Haydn, de schoolmeester Ma- thias Frank, nam de kleine Joseph mee om hem een mu zikale opvoeding te %even. Van hem leerde Haydn viool en piano spelen. Toen Haydn acht jaar was haalde de kapelmees ter van de Sint Stephanusdom hem, om zijn prachtige so- praanstem, als zanger naar Wenen. Lang hield Haydn het hier echter niet uit, want on deugend als hij was knipte hij op zekere dag een stuk staart af van de pruik (die droeg men in die tijd) van een van de zangers. Hij werd toen par does op straat gezet Door het geven van lessen en het spe len op feestjes moest Haydn zorgen aan de kost te ko men. Hij werd echter hoe langer hoe meer bekend en in 1761 werd hij aangesteld als kapelmeester bij vorst Ester- hazy. Tot 1790 heeft hij zijn betrekking als dirigent van de vorstelijke muziekkapel waar genomen. Toen echter werd de muziekkapel opgeheven, maar Haydn behield zijn titel van kapelmeester en kreeg bovendien een goed pensioen. Hij kocht toen een groot huis in Wenen. Van hieruit onder- Gezicht op Kaapstad. Joseph Haydn. nam hij twee grote reizqp naar Londen, die een groot succes zijn geworden. In 1795 werd de vorstelijke kapel weer her steld met Haydn als dirigent. In stille afzondering bracht Haydn zijn laatste levensjaren door. Het was in 1809, toen tic Fransen voor de tweede maal Wenen binnenrukten, dat de grijsaard zich op een morgen temidden van het kanonge bulder naar zijn clavecimbel (soort piano) liet dragen en daar, terwijl hij zichzelf be geleidde, met gebroken stem zong het door hem gecompo neerde Oostenrijkse volkslied ..Gott erbalte Franz, den Kaiser" (God behoede Frans de keizer). Na deze bede zak te hij in een leunstoel en stierf, 31 Mei 1809. Haydn is zeven en zeventig jaar geworden. Er is geen musicus die meer gecom poneerd heeft dan Haydn. Hij heeft meer dan achthonderd werken geschreven, waaronder negentien missen Bovendien schreef Haydn niet minder dan vier en twintig opera's. In Zuid-Afrika worden tijdens de Jan van Riebeeckfeesten speciale postzegels uitgegeven, welke be trekking hebben op Van Riebeeck. kathedraal. Het is een handels stad. Voornaamste uitvoer- producten zijn: goud, diamant, wol, wijn, struisvogelveren. De De vijftiende eeuw kent nog een groot volksprediker. Het is de H. Vincentius Ferrerius. Zijn arbeidsgebied lag in Frankrijk en vooral in Span je. Zijn woord had zoveel kracht, dat niet alleen het ge wone volk, maar ook hoog geplaatste personen, koningen, bisschoppen en andere geeste lijken naar hem luisterden en onder zijn invloed kwamen. Men vertelt, dat alleen in Spanje door de prediking van deze heilige Vincentius en door de wonderen, die zijn woorden vergezelden, met minder dan vijf en twintig duizend Joden en achtduizend Moren tot de H. Kerk zijn toegetreden. Geweldig is dan ook het werk, dat deze Dominicaner monnik verricht heeft. Heel zijn leven had hij in de dienst van God gesteld. Hij stond vroeg op. om iede re morgen een H. Mis met ge zang op te dragen. Iedere dag opnieuw preekte hij. nu hier. dan daar. In totaal moet hij niet minder dan twintigduizend preken gehouden heDben. In derdaad geen kleinigheid. Zich zelf ontzegde hij alles: zijn le ven was één lange vastentijd Naast het gebed en de predi king stond hij steeds voor iedereen klaar om te helpen. Het is te begrijpen, dat iemand, die zo leefde en bovendien van God de gave om zo te spreken ontvangen had een ge. weldige indruk op het vol maakte. De H. Vincentius stierf in het jaar 1419 en werd begraven in de domkerk te Vannes. een plaatsje in Bretagne. De 5de April viert de H. Kerk het feest van deze grote rede naar. De landing van Van Riebeeck de Kaap de Goede Hoop. Groepje Sioux Indianen. De aankomst van Van Riebeeck's kleine vloot in de Tafelbaai. Een der dappersten uit de Trojaanse oorlog was Achilles. Hij gold voor onkwetsbaar, uit gezonderd een kleine plek, die zich bevond aan de onderkant van de dikke pees, welke in het menselijk lichaam van de kuit naar de hiel loopt. Deze plek wist een van zijn tegenstanders met zijn pijl te raken, wat het einde van de Griekse held bete kende. Vandaar dat men wel van een achilleshiel spreekt, als de kwetsbare of zwakke plek van een bepaalde zaak wordt bedoeld. De pees wordt achilles pees genoemd. En waar zijn al die mannetjes gebleven? Ze zijn weg. hele maal weg. Een kleine witte ijs berg staat er, anders niet." „Zeker allemaal dood van de kou?" roept Jan ineens uit. „Dat zou wel erg jammer zijn!" gaat vader verder. „Maar stil, daar komt de fee al weer aan. Ze heeft een witte ijsstaf in haar hand. En daar tikt ze even mee tegen de ijsberg aan. Pang, pang! Daar springt de hele ijsberg uit elkaar. En meteen zijn alle ijsmannetjes er weer. Ze springen en zingen nog even vrolijk als tevoren. Ja, die kun nen zo nog een hele poos door gaan. Maar de lieve ijsfee vindt, dat het nu mooi genoeg ge weest is. Kijk, daar zweeft ze weer door de zaal. Waar gaat ze nu heen? Ha. ik zie het al. Daar hangt ook nog een prachtige klok, ook helemaal van glas. Wat schitteren die twee wijzers. En die ene wijzer staat vlak bij de witte ijszeven. De fee wijst er naar. Nog even en ja hoor, daar slaat die ijsklok zeven uur. En meteen gaat er naast de klok weer een deur open. Wie komt daar nu te voorschijn? Neen, dat is geen ijskereltje. Dat is een grote, donkere man. En hij heeft een zak op zij hangen. Wat zou daar nu in zitten? Kijk. daar haalt hij zijn ene hand uit de zak. Ja, nu zie ik het. Daar zit zand in. Zand.* niets dan zand. O, maar dan moet die man de zandman we zen. Natuurlijk. Kijk maar, hij strooit dat zand uit. Daar komt het al aanzweven. Voel je het. Jan, het komt zo maar in je ogen. Neen. neen. niet wrijven, jongen. Doe je ogen maar dicht en laat mams je maar gauw naar bed brengen." Een watermolen is een geheel ander model dan een koren molen (je ziet ze helaas niet zoveel meer). Het onderste gedeelte is pvramidevormig (schuin toelopend) en is veelal met riet bedekt. Het bovenste gedeelte is rechthoekig van vorm met rijen planken bedekt. Ook het onderste stuk (bij de deur) is met planken bekleed. Rechts staat het hou ten waterrad. Denk aan de richting van de wieken! Naar wij vernemen, heeft de veiling van de Amsterdamse inboedel van wijlen Willem Mengelberg bij de firma S. J. Mak van Waay te Amsterdam, waarvan het vandaag de laatste dag v/as, naar verhouding opmerkelijk hoge prijzen opgebracht. Men verwachtte, dat ir. totaal meer dan f 100.000 als gevolg hiervan ten goede zal komen aan het door Mengelberg bij laatste wilsbeschik king gestichte rusthuis voor musici te Zuort in Zwitserland. De gouverneurs van Suriname en de Nederlandse Antillen, mr. J. Klaasesz en mr. A. A. M. Struycken, zijn Donderdag op het paleis Soestdijk door de Konin gin in audiëntie ontvangen. Bij besluit van de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer zijn aangewezen als vertegenwoordigers voor de raad gevende vergadering van de Raad van Europa: prof. Beaufort (K.V.P.) en de heren Serrarens (K.V.P.), v. d. Goes van Naters (Arb.), v. d. Kieft (Arb.), Schmal (C.H.), Korthals (V.V.D.) en Bruins Slot (A.R.). Binnenkort zullen opnieuw Neder landse vrijwilligers naar Korea ver trekken. 8 April zullen van Schiphol vertrekken 25 man. 15 April gaat op nieuw een detachement per vliegtuig naar Korea, eveneens groot 25 man- Met deze beide aanvullingsdetachemen ten wordt de totale sterkte van het N.D.V.N. op 750 man gebracht. In de tweede helft van Mei zal een aflossings detachement ter sterkte van ongeveer 250 man met bestemming Korea te Rotterdam worden ingescheept. 23 Maart is een detachement van het N.D.V.N. per schip uit Japan naar Europa vertrokken. Het detachement is 168 man sterk, onder wie een 12-tal patiënten. Het 's in hoofdzaak samen gesteld uit personeel, dat 31 Maart 1951 uit Nederland naar Korea is vertrok ken. Het schip wordt eind April op zijn bestemming verwacht. Gisternacht zijn bij de Waalhaven te Rotterdam twee treinstellen van de Spoorwegen, die uit tegengestelde rich ting kwamen, op elkaar gebotst. Van het eerste stel, dat uit de richting IJs- selmonde kwam en uit 32 lege wagons bestond, ontspoorden er 14, waarvan er een geheel werd verspinterd. De wa gons kwamen gedeeltelijk op de rijweg te liggen. Van het tweede treinstel, bestaande uit '30 wagons met kolen, raakte een der wagons uit de rails, ter wijl een andere zwaar beschadigd werd. Er deden zich geen persoonlijke onge- lukken voor. Reeds eerder werd aangekondigd, dat voor de electriciteitsbedrijven de moge lijkheid zou worden geopend tot verho ging van de tarieven over te gaan. waarbij het oorspronkelijk in de bedoe ling lag de betreffende beschikking eerder in werking te doen treden In de Staatscourant van 27 Maart is thans ge publiceerd de Prijzenbeschikking Elec- trische Energie 1952. Deze beschikking opent voor de electriciteitsbedrijven de mogelijkheid met ingang van 1 April a.s. haar tarieven voor kleinverbruikers, zowel wat betreft het vastrecht als de prijs per kwh met ten hoogste 25 procent te verhogen. Voor het verbruik tot 240 kwh per jaar blijft de huidige prijs fier kwh gehandhaafd. Voorts worden met ingang van 1 April de prijzen voor grootverbruikers vrijge laten. De 24-jarige los-werkman J- H. van D. uit Rotterdam is door de Rotterdam se rechtbank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zeven maanden met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij zou een 23-jarig meisje met een imitatiepistool hebben bedreigde De eis was een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek, waarvan i drie voorwaardelijk. Over de grote inbraak die in de nacht van 27 op 28 September van het vorig jaar gepleegd werd in het kantoor van de ontvanger der directe belastingen aan de Breestraat te Leiden, heeft de recht bank thans haar oordeel uitgesproken. Veertien dagen geleden werd deze zaak uitvoerig voor de rechtbank behandeld. De drie min of meer geroutineerde in brekers W. A. P. v. d. V.. Chr. S. en J. K.. die gedrieën met deze inbraak een buit van f 53.909 hadden weten te bemach tigen, hoorden toen resp. 1 jaar en 6 maanden. 3 jaar en 2 jaar en 6 maanden, allen met aftrek, tegen zich eisen. De rechtbank veroordeelde v. d- V. tot 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf met aftrek, S. tot 2 jaar en 9 maanden met aftrek en K. conform de eis tot 2 jaar en 6 maanden met aftrek. In een apostolische brief aan de ka tholieke geestelijkheid en gelovigen van Roemenië heeft Z. H. Paus Pius XII gisteren uitdrukking gegeven aan zijn bezorgdheid over het lot van allen, die omwille van het geloof vervolgd wor den. Het schrijven, in het Latijn gesteld, is uitgegeven ter gelegenheid van de naam dag van St. Johannes de Damaseeen. de grote leraar van de Oosterse katholieke kerk. De brief zal „VeritatenT" heten naar het aanvangswoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7