In Mei ondertekening van vredescontract met Bonn Nog twee geheimzinnige pakketten voor Adenauer SNEEUW IN GROOT DEEL VAN ONS LAND KOEKFABRIEK in de as gelegd ZEVEN JAAR NA POTSDAM i Wordt Dr. Poels miskend? GESLAAGD.. Tot hoofd en hart ORR mm GEALLIEERD-DUITS VERDRAG Acheson, Schuman en Eden zullen hun regeringen vertegenwo tordig en Dader van aanslag nog niet opgespoord BOTSING VOOR NED. KUST Negen verdachten gedagvaard Kon. Paar vertrekt Dinsdag 12 uur morgen nog zeer koud weer Ook Hele straat te Uitgeest met ondergang bedreigd Onbekende schepen bij Oost-Java? Grote brand te Winschoten Het weer DRIE ZENDERS OPGESPOORD HILVERSUM J ZATERDAG 29 MAART 1952 75ste JAARGANG No. 25340 NIEUWE PAPIEREN RIJKSDAALDERS Onlusten in Teheran Britse motortorpedoboot gezonken In fraudezaak van de Leeuwarder gevangenis Piloot Creel vandaag op Schiphol DANK Zll De a.s. reis naar de V.S. Koningin eredoctor in Michigan Bronzen Ster voor pater L. van de Yrande Maart roert zijn staart N. Drie brandweerlieden gewond DE WEEK VAN DE WESTERSE NOTA'S Twee of drie onderzeeërs gesignaleerd Meisjes geronseld voor Antwerpen Elf varkens omgekomen schade f 400.000 Dak van twee villa's prooi der vlammen Aew orks burgemeester groot-officier O.-N. Aetherpiraten brengen de luchtvaart in sevaar KONINGIN 28 MEI NAAR CULEMBORG BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor BeverwijkStumphiusstr. 45 iel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. De West-Duitse Bondskanselier, Konrad Adenauer, heeft gisteravond te Bonn bekend gemaakt, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der Westerse Grote Drie in Mei naar Duitsland zullen komen om het Geallieerd-Duitse vredescontract te tekenen. Adenauer zei, dat het contract, waarbij de Duitsers ten Westen vas het IJzeren Gordijn zo goed als volledige souvereiniteit verkrijgen, getekend zal worden in de tweede helft van Mei. Dean Acheson, Robert Schuman en Anthony Eden zullen hun regeringen vertegenwoordigen, aldus Adenauer. Naar te Den Haag vernomen wordt, ligt het in de bedoeling waarschijnlijk over enkele maanden de in omloop zijn de papieren rijksdaalders met de beelte nis van Koningin Wilhelmina uit de circulatie te nemen en te vervangen door muntbiljetten met de beeltenis van Koningin Juliana. „De West-Duitse sociaal-democraten blijven er bij, dat een verenigd Duits land in volledige vrijheid moet kunnen beslissen of het al dan niet tot het West- Europese verdedigingsstelsel zal toetre den," aldus heeft de waarnemend leider van de partij, Erich Ollenhauer, gisteren te Bonn verklaard. In een commentaar op de notawisse ling over een Duits vredesverdrag tus sen de Sovjet-Unie en de Westelijke mogendheden, zeide hij, dat noch de regering van bondskanselier Adenauer, noch de „Grote Vier" de handen van een toekomstige regering voor geheel Duitsland mogen binden door vooraf voorwaarden te stellen. De Westelijke mogendheden hebben niet het recht om de eenwording van Duitsland af hankelijk te stellen van de deelneming van een verenigd Duitsland aan het Europese leger of het Plan-Schuman. Evenzo kan de Sovjet-Unie een ver enigd Duitsland niet dwingen de Oder- Neisze grens te aanvaarden, vóórdat er verkiezingen in het gehele gebied zijn gehouden, aldus Ollenhauer, die hieraan toevoegde, dat het vredesveri drag door onderhandelingen tot stand moet komen, waarbij Duitsland niet slechts toeschouwer is, doch actief deel zou moeten nemen. „Om misverstan den te vermijden." verklaarde Ollen hauer. dat „de socialistische partij bij talloze gelegenheden heeft duidelijk gemaakt, dat Duitsland tot het Westen moet behoren" Iedere poging van de Westelijke mogendheden om Duitsland, vóór het houden van algemene verkie zingen. tot haar bondgenoot te maken, zou echter zijns inziens de kansen op een overeenkomst met de Russen „ern stig in gevaar brengen" en de positie van Duitsland alj cmderhandelaar oe-' langrijk verzwakken Naar Ollenhauer meedeelde, zal de leider van de sociaal-democratische op positie, dr Schumacher, in Mei zijn po litieke activiteit hervatten. Hij verblijft op het ogenblik te Badenweller (Zmd- Duitsland) voor herstel van gezondheid. In het centrum van Teheran hebben gisteren schermutselingen plaats gevon den tussen ongeveer 200 door commu nisten geleide jongelieden en 23 poli- tie-agenten. Vijf personen kwamen daar bij om het leven. Op resp. 22, 23 en 25 Februari ver scheen, met de letter M. onder tekend, in de Maasbode een drie tal artikelen onder de titel: De mis kende stands-organisaties van dr. Poels. Ondertoon van de gehele beschouwing is een niet onzachte critiek op onze grote sociale organisaties, hierin culmi nerende: Gij, K.A.B., N.R.K.M.. Kath. Werkgeversver., St. Adelbertsver. Boe- renorganisatie en Werknemende Mid denstand, gij hebt de idee van dr. Poels miskend, gij verkracht op dit ogenblik, en zulks reeds vanaf 1916, de stands organisatie en dit ten bate van een vak beweging, die vermaterialiserende ten- denzen vertoont en in feite (al wordt dit ontkend) een nieuwe vorm van klassenstrijd heeft opgeroepen. Het is hoogst belangwekkend hetgeen- in deze beschouwingen wordt gesteld, te meer omdat moet worden geconsta teerd, dat de schrijver blijk geeft het Poelsiaanse ideaal goed te kennen. Om evenwel de critiek volledig te kunnen waarderen, zou nodig zijn te weten wie de schrijver is- We vragen ons af of het nodig is om bij zulk een „eerlijke po ging, om aan te tonen waar de eigen lijke oorzaak ligt yan het gevaar dat nu onze eenheid bedreigt", zich achter een initiaal te verschuilen. De letter M zowel als de van kennis van zaken ge tuigende omschrijving van de taak ener standsorganisatie, doen vermoedens gaan in de richting van een van dr. Poels' voormalige naaste medewerkers. Zou dit vermoeden juist zijn (en het is inderdaad niet méér dan een vermoe den) dan dienen we toch deze critiek met de nodige reserves te lezen. Dan immers gaat ze uit van iemand die de zaak op een afstand beoordeelt en van de interne verhoudingen slechts de naar buiten tredende verschijningsvormen waarneemt. Is de schrijver iémand, die zelf volop deelneemt aan het leven van onze stands- en vakorganisaties, dan heeft zijn critiek een veel grotere waar de. vooral omdat we er dan van mogen verwachten, dat hij in eigen kring een ernstige poging zal gaan ondernemen de naar zijn mening bestaande tekort komingen te doen omgroeien naar de juiste verhoudingen. Schrijver noeme derhalve zijn naam. Overigens is de Idee van Poels te groots, dat de critiek op de practische beleving er van zonder belangstelling zou mogen blijven- Zien we het juist, dan is de hier bedoelde critiek tot twee hoofdpunten terug te brengen. Voor eerst herhaalt de schrijver tot driemaal toe de bewering dat de standsorganisa ties na het bisschoppelijk communiqué van 1916 niet de kans hebben gekregen zich te ontwikkelen en voorts stelt hij dat het niet zozeer in de personen zit als wel in de structuur van de hui dige organisaties. (Vervolg op pagina 5) I De West-Duitse politie te Bonn houdt zich thans bezig met het onderzoek van twee geheimzinnige, aan bondskanselier Adenauer geadresseerde, pakketten. Zoals bekend is Donderdag bij het ontploffen van een eveneens aan de hondskanselier geadresseerd pakket een politie-expert om het leven gekomen, terwijl vier per sonen verwondingen opliepen. Een van de twee pakketten was drie dagen gele den op het postkantoor van de kansela rij aangekomen. Als afzender staal een boekhandel te Miinchen vermeld. Men gelooft niet, dat de inhoud gevaar op levert. Het tweede pakket is in de kan selarij zelf gevonden. Het is in bruin pa pier gewikkeld. Ook dit pakket zai door springstofdeskundigen worden onder zocht. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft ver klaard. dat er geen aanwijzing bestaat, dat de ontploffing te München iets an ders is geweest dan 'n op Zichzelf staan de daad van een enkeling. De West-Duitse politie deelt mee, dat ongeveer veertien personen voor onder vraging zijn aangehouden, doch inmid dels weer vrijgelaten. Ongeveer dertig W-ttsopen zijn als getuigen ggbpovd., (Jet onderzoek wordt geleid door de procu reur-generaal van het Constitutioneel Gerechtshof te Karlsruhe. Hubert Schrübbers. Bondskanselier Adenauer heeft de weduwe van de omgekomen politie- expert Reichert 3.000 Mark gezonden. De Britse admiraliteit heeft medege deeld, dat Donderdagnacht twee Engel se motortorpedoboten voor de Neder landse kust met elkaar In botsing zijn gekomen. Een er van is gezonken. Er zijn geen slachtoffers. Een der twee boten, de M.T.B. 1030, zonk ongeveer dertig mijl voor de kust van Hoek van Holland. De andere boot, de M.T.B. 1032, werd licht be schadigd en ging door naar Rotterdam. Na vele maanden van onderzoek naar de gevallen van fraude, gepleegd in de Leeuwarder gevangenis, is thans, naar wij uit goede bron vernamen, het on derzoek gesloten. Aan negen verdach ten is de dagvaarding betekend. Bij deze negen verdachten, die zich moeten verantwoorden ter zitting van de Leeuwarder rechtbank van 9 Mei a.s- terzake van gepleegde verduisteringen, bevinden zich de directeur A. J„ de adjunct-directeur van de arbeid F. W- A. V. en Van K-, opzichter van de Rijksgebouwendienst. Gezagvoerder Creel, die er Zondag j.l. in slaagde de Constellation „Venlo" zonder persoonlijke ongelukken bij Bang kok aan de grond te zetten, wordt van middag tegen vier uur met een groot deel van zijn bemanning, op Schiphol verwacht Griekenland. Admiraal Alexander Sakellariou, de Griekse minister van Defensie, is Vrijdagavond afgetreden. Advertentie Bekende schriftelijke cursus Opleiding voor Erkende diploma's De twee gewonde politiemannen kre gen kleinere bedragen. Adenauer heeft twee polshorloges gestuurd naar de twee jongens die het pakket naar het politiebureau hebben gebracht. Vele or ganisaties, handelsondernemingen en particulieren hebben aangeboden het gezin van Reichert financieel te steu nen. Wij vernemen omtrent het vertrek van Koningin en Prins naar Washington op 1 April, dat om kwart over elf de Koninklijke gasten op Schiphol worden verwacht. Zij zullen zich daarna bege ven naar het ICA-restaurant, waar de leden van de bemanning van het vlieg tuig aan Koningin en Prins zullen wor den voorgesteld. De Koninklijke perso nen zullen zich hierna onderhouden met de autoriteiten, die uitgeleide doen, waarna zij zich zullen begeven naar het afgesloten gedeelte van het vliegveld om een enkel woord van afscheid te spreken voor televisie en film. Om kwart voor twaalf gaat men aan boord, waarna om twaalf uur het vliegtuig zal opstijgen. Curatoren van de universiteit van Mi chigan hebben de definitieve schikkin gen goedgekeurd voor de toekenning van een eredoctoraat aan Koningin Ju liana tijdens haar bezoek aan Michigan. De doctorsbul zal H.M. in een speciale promotie-bijeenkomst worden uitgereikt. Donderdag 3 April zal de Amerikaan se militaire attaché kolonel Bruce W. Bidwell aan pater L. van de Vrande M.S.C., die als aalmoezenier bij het oor spronkelijke Nederlandse detachement Verenigde Naties in Korea was inge deeld, dè Amerikaanse onderscheiding van de Bronzen Ster uitreiken. De uitreiking geschiedt om elf uur in de Engelbrecht van Nassau-Kazerne te Roosendaal voor het front van de troep. BOVWE/V.' Ue onschuld behoeft niet verdedigd te worden; zij verdedigt zich zelf Het K.N.M.I. deelt mede: De koude lucht uit Rusland, die in de afgelopen; dagen ongehinderd Europa kon binnenstromen, is boven Frankrijk in botsing gekomen met een zeer warme uit Noord-Afrika afkomstige stroming. Als gevolg hiervan komen er nu buiten gewoon grote temperatuurtegenstellin- gen voor. In Scandinavië vroor het de afgelopen nacht weer twaalf tot vijftien graden en in Engeland, Nederland en Noord-Duitsland daalde het kwik tot twee a drie graden onder het vriespunt. In Zuid-Frankrijk daarentegen meldden sommige stations na zonsondergang nog een temperatuur van twintig graden en in Italië was het gistermiddag zelfs zomerswarm. In de Golf van Biscaye, dus in de zone waar de koude en warme lucht elkaar hebben ontmoet, ligt thans een depres sie, waarvan de fronten over Frankrijk naar het Noorden bewegen Het eerste front wordt voorafgegaan door een om vangrijke neerslagzone. Ver voor het front uit valt de neerslag in de vorm van sneeuw, dichter bij het front komt regen voor. De sneeuwzone die zich snél naar het Noorden verplaatste, be reikte omstreeks middernacht Maas tricht. Om zeven uur vanmorgen sneeuwde het vrijwel overal ten Zuiden van dè Rijn-Lek. De combinatie van Oosterstorm met sneeuwval maakte het weer toen buiten gewoon onaangenaam. Na het passeren van het eerste front, hetgeen in de loop van de dag wordt verwacht, neemt de neerslagactiviteit in belangrijke mate af en ook de wind wordt aanzienlijk zwak ker. We blijven evenwel in de koude lucht. Deze koude lucht kan pas verdwij nen wanneer een tweede front dat heel langzaam beweegt en vanmorgen nog in midden-Frankrijk werd aangetroffen, ons zou bereiken. Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat dit morgen al zal gebeuren. We moeten daarom ook morgen op aanhouden van koud weer rekenen N (Van onze correspondent) Hedennacht omstreeks half twee Is door onbekende oorzaak brand ontstaan in het achterste gedeelte van de koekfabriek van de firma Starreveld in de Sche- velstraat te Uitgeest. Het vuur, aangewakkerd door de hevige en felle Noord- Oosten wind, greep zo snel om zich heen, dat na ruim een uur tijds de gehele fabriek tot de grond toe afbrandde. Een geweldige rookzuil en een grote vonken regen hebben anderhalf uur lang dwars over de huizen van de Kerkbuurt ge staan, die al die tijd voortdurend in gevaar verkeerden. De brandweren van Uitgeest en van Alkmaar hebben hierdoor hun peroneel en slangenmaleriaal over de gieheie Schevelstraat en het Achterpad moeten distribueren, omdat ook daar telkens gevaar dreigde. Zodoende kon het blussingswerk van de kolossale vuurzee, de koekfabriek met het daaraan verbonden woonhuis, niet op volle kracht worden verricht. Bij de werkzaamheden werden drie brandweerlieden gewond. Een kwartier na het ontdekken van de brand bleek dat de plaatselijke brandweer niet bij machte was het vuur meester te worden. Men concentreerde de aandacht voornamelijk op de belen dende percelen, die alle door het vuur en de aanhoudende vonkenzee werden be dreigd. Vooral het huis en de schoen makerij van de firma B. Waardijk maak ten zeer precaire ogenblikken door. Alle huizen in de straat echter kwamen in gevaar, omdat door de storm de vonken zich vastzetten aan daklijsten en tussen de pannen vlogen. Om ongeveer kwart voor drie arriveerde de brandweer uit Alkmaar met groot materieel. Het is vooral aan deze brandweer te danken dat de Schevelstraat voor verdere ram pen gespaard is gebleven. Om drie uur lag in de Schevel straat. Achterpad en Bonkenburg een wirwar van slangen waarmee de vuurhaard en ook de vonkenregens werden bestreden. Een uur na het ontstaan van de brand echter was de koekfabriek totaal uitgebrand: nog slechts de muren stonden als een trieste, zwartgeblakerde ruïne over eind. waarin de vlammen nog voort woekerden. Verwoede pogingen werden inmiddels ondernomen om het woonhuis naast de n Potsdam, gelegen op enige afstand ten Zuid-Westen van Berlijn, zaten op 2 Augustus 1945, rond een tafel die getooid was met de vlaggen van Amerika, Engeland en Rusland, drie staatslieden bijeen om het slotcommuniqué op te stellen van een conferentie, die twee weken te voren was begonnen. Alvorens de drie staatslieden opstonden om huis waarts te keren, spraken zij elkaar nog in hartelijke bewoor dingen toe: Duitsland, de gemeenschappelijke vijand, was na een lange en verwoede strijd verslagen en alle drie landen, die door deze mannen vertegenwoordigd werden, hadden daarin een groot aandeel gehad. Nu had men overlegd wat er verder met deze verslagen staat zou moeten gebeuren. Men was er in geslaagd een gezamenlijk plan op te stellen. De mannen, die hier in zo goede stemming uiteen gingen waren: Truman, enige maanden te voren, door de dood van Roosevelt, president van de Verenigde Staten geworden; Attlee, die midden in de conferentie Churchill, tengevolge van de verkiezingsnederlaag der Conservatieven was opge volgd, en.... Stalin, regeerder van Sovjet-Rusland. Op deze conferentie was. volgens het communiqué dat dezelfde dag nog werd uitgegeven, overeenstemming bereikt ten aanzien van een eensgezinde geallieerde politiek jegens de onder worpen natie. Het nationaal-socialisme efi het militarisme zouden worden uitgeroeid. Alle ex-Nazi's zouden uit verant woordelijke functies geweerd moeten worden en Duitsland zou niet weer in de gelegenheid gesteld worden een militaire mogendheid van betekenis te worden. Inmiddels zijn wij bijna zeven jaar verder. Ex-nazi's rijn zowel in West- als Oost-Duitsland weer naar voren getre den. Anderhalve week geleden is bekend geworden dat vele vroegere nationaal-socialisten werken op het West- Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn. wat een zeer bedenkelijk verschijnsel genoemd moet worden; hetgeen door vele verstandige West-Duitsers dan ook ingezien wordt, zodat we mogen verwachten dat er maatregelen zullen wor den genomen. Al veel eerder was algemeen bekend dat in Oost-Duitsland. met instemming van de Russische autoritei ten, voormalige aanhangers van Hitier weer tal van vooraan staande functies bekleden, vaak nu als verwoede „.commu nisten". Op 10 Maart jongstleden heeft de Russische waarnemend- minister van Buitenlandse Zaken. Andrei Gromyko, in Mos kou aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk gelijkluidende nota's overhandigd, waarin onder meer voorgesteld werd om een verenigd Duits land nationale strijdkrachten te laten opbouwen en de Duitse oorlogsindustrie weer te laten herleven. Maar dat nieuwe Duitsland zou zich niet mogen aansluiten bij enig militair verbond, gericht tegen een vroegere vijand van Hitler's natie. Een uitspraak die maar voor één uitleg vat baar is- Aansluiting bij het te vormen Europees leger of het Atlantisch Pact is uit den boze, zeggen de Russen. Precies twee weken waren er voorbijgegaan voor Dinsdag jongstleden de Westerse Grote Drie hun antwoord klaar hadden. In eveneens gelijkluidende nota's dienden Amerika, Engeland en Frankrijk de Russen van repliek: Duitse herbewapening achtten zij slechts dan verantwoord als dergelijke strijdkrachten zouden zijn opgenomen in een internationaal verband, zoals in het plan voor een Europees leger bijvoorbeeld is voorgesteld. Voor Duitsland moet de mogelijkheid open blijven staan, aldus de Westerse Grote Drie, om in een verenigd Europa op te gaan. Het Westen voelt er niets voor om Duitsland te „neutraliseren wat kennelijk het plan van Moskou is, en zeker niet als dat neu rale Duitsland over eigen strijdkrachten zou komen te be schikken. De Russen hadden op 10 Maart voorgesteld een President Truman en maarschalk Stalin, zoals zij zich in de zomer van 1945, gedurende de conferentie van Pots dam, hebben laten fotograferen. In de nota's, die de Westerse Grote Drie Dinsdag aan Moskou hebben doen toekomen, is „Potsdam" weer ter spreke gekomen. viermogendhedenconferentie bijeen te roepen om een vre desverdrag met Duitsland voor te bereiden. Maar er hebben sinds Potsdam nu al zoveel besprekingen met de Russen plaats gevonden, die tot niets hebben geleid, dat de Westerse mogendheden eerst een basis willen vinden waarvan men op een dergelijke conferentie zou kunnen uitgaan. Ook liet Westen wil nu wel eens tot een vredesverdrag met Duits land komen en daarvan is dan ook het laatste jaar we! blijk gegeven, maar eerst zouden de Westerse Grote Drie willen weten of er een democratisch bewind, als waarvan de Rus sen in hun nota van twee weken geleden spreken, in Duits land gevormd kan worden. In West-Duitsland bestaat zo'n bewind al. In Oost-Duitsland is onlangs een commissie van de V.N. die de mogelijkheid tot het houden van vrije ver kiezingen had willen nagaan de toegang tot het land ont zegd, hetgeen dus wel een bewijs is dat er daar van derge lijke verkiezingen niet veel terecht kan komen. In de Sovjet-nota van 10 Maart is ook gesproken over do grenzen van het te vormen verenigd Duitsland. De Oost grens zou samenvallen met de rivieren de Oder en de Neisse, dat wil zeggen zij zou komen te liggen op tussen de 75 en 150 mk. ten Westen van dé vooroorlogse Duitse grens. Dat is sedert de conferentie van Potsdam reeds de Oost-grens van Oost-Duitsland. De Russen beweren nu dat in Potsdam deze grens definitief is vastgelegd. De Westerse Grote Drie hebben deze week Dinsdag in hun antwoord echter uitdrukkelijk verklaard, dat deze grens toen slechts voorlopig was ge trokken en dat over de permanente grenzen eerst in een vredesverdrag beslist kan worden. Als men de negatieve resultaten van deze nota-wisseling nagaat kan men dus slechts tot de conclusie komen dat een viermogendhedenconferentie over Duitsland voorlopig zeker niet zal plaats vinden. Een mager positief resultaat van deze correspondentie tussen Washington. Londen en Parijs enerzijds en Moskou anderzijds is. dat de Duitsers nu dui delijk weten waar ze voorlopig aan toe zijn. In Oost-Duits- iand, waar een dictatuur heerst, kan de bevolking zich met uitspreken. Van West-Duitsland weten we dat de op demo cratische wijze verkozen regering beseft, dat het land zich- bij West-Europa moet aansluiten. fabriek te behouden alsook het perceel van de firma Waardijk. de schoenen- handel. Slechts in dit laatste mocht de brandweer slagen. Het woonhuis van de familie Starreveld brandde geheel uit. Om ongeveer kwart vóór vier liet het zich aanzien, dat de brandweercorpsen het vuur. meester waren. Vermoedelijk is de brand ontstaan in de nabijheid van de heetwateroven. die in het achterste gedeelte van de fabriek staat opgesteld. De totale oppervlakte van de fabriek is duizend vierkante meter, 's Avonds om tien uur was het bedrijf nog gecontroleerd, maar er was niets, dat aan het komende onheil deed denken, mnacht om half twee echter bemerkte wachtmeester De Jong vanaf de Bonkenburg een vuurgloed in de fa briek. Dadelijk alarmeerde hij de brandweer van Uitgeest, maar toen deze aankwam, had het vuur reeds een gat in het dak gevreten en verschillende ruiten doen springen. Hierdoor joeg een felle wind de fabriek binnen, wakker de het vuur aan en zette de fabriek, nog vóór de brandweer zijn slangen had uitgelegd, reeds over een lengte van twintig meter in lichter laaie. De geweldige hitte maakte hel de brandweer onmogelijk de fabriek bin nen te dringen, zodat deze zich moest bepalen tot het lokaliseren van de brand om de Schevelstraat van onder gang te redden, waar de bewoners met koortsachtige haast hun have en goed in veiligheid stelden. Toen omstreeks half zes het grootste gevaar was bezworen en het nablus- singswerk werd voortgezet door de brandweer van Uitgeest, sprak de bur gemeester van Uitgeest, de heer P. v. d. Ven, in hotel ..De Ooievaar" zeer waar derende woorden van dank tot de brandweer van Alkmaar. Hij kon zeg gen. dat het voornamelijk aan het werk van de Alkmaarse brandweer te dan ken was. dat Uitgeest voor een grote ramp gespaard is gebleven. De schade van deze brand moet wor den geraamd op driehonderdduizend gulden. De commandant van de marinebasis Surabaja, kolonel Nazir, heeft aan Ane- ta medegedeeld, dat in de afgelopen drie maanden ook onbekende schepen zijn gesignaleerd aan de Zuidkust van Oost- Java in de buurt van Popoh en Patjitan. Nazir ontving n.l. berichten van het bin nenlands bestuur, die hij doorgaf aan Djakarta; deze berichten spraken van twee of drie onderzeeërs, die drie maal bij de kust werden gesignaleerd, doch geen contact met de wal hadden. Van de zijde van de provinciale voorlich tingsdienst in Oost-Java werd aan Ane- ta nog medegedeeld, dat rapporten wa ren binnengekomen over de aanwezig heid van een groot schip van onbekend type en onbekende nationaliteit, dat 12 Maart ongeveer tien km van de zuid kust van Oost-Java in Westelijke rich ting voer. Het schip lag in de baai van Patjitan enige minuten stil, waarna het in Oostelijke richting verdween. De Officier- van Justitie bij de Bre dase Rechtbank heeft tegen de zeven en veertigjarige Belgische vrouw A. V. uit Esschen wegens het ronselen van meisjes voor Antwerpen vier jaar ge- eist. Vrijdagavond om negen uur brak aan de Rodeweg achter het station te Win schoten brand uit in de grote opslag plaats voor kunstmest en veevoer van de Zaad- en Kunstmesthandel Dekker voorheen Plas, die in eigendom toebe hoort aan de familie Hart, wonende in de Verenigde Staten. De opgeslagen negenhonderd ton kalk- en ammonsalpeter, vijftig ton vee voer en turfstrooisel gingen geheel ver loren, elf varkens kwamen in de vlam men om. Drie paarden konden nog bij tijds in veiligheid gebracht worden. De schade bedraagt bijna f 400.000. Vrijdagmiddag is brand uitgebroken in perceel Utrechtsestraatweg 23 te Heelsum in villa „De Hut", waarschijn lijk door het uitbranden van 'n kraaien nest in de schoorsteen. Het rieten dak vatte vlam en aangewakkerd door de Oostenwind stond het dak spoedig in lichtelaaie. De brandweren uit Renkum en Oosterbeek waren snel ter plaatse. Zij bestreden het vuur met acht stralen. Weldra kwam er assistentie van de brandweer uit Arnhem, die slangen uit legde naar de Heelsumse beek om meer water te krijgen. De brand was inmid dels overgeslagen naar het pand Utrechtsestraatweg 25, genaamd ..Ten Anker", dat ook met riet was bedekt. Ook hier brandde het dak af. Burgemeester Impelitteri van New York is benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje Nassau. De heer baron de Vos van Steenwijk. de NederL consul- generaal in New York, heeft hem de versierselen van de orde overhandigd. Advertentie Verwachting tot Zondagavond: Overwegend zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk op vele plaatsen sneeuw of regen. Geleidelijk afne mende Noord-Oostelijke wind. Iets minder koud. Zon 6.20—19.10 Zondag: 7.43—0.32 Maandag: Zon 6.1819.12 8.22—1.42. Maan Maan c? Dinsdag heeft de opsporingsdienst van de P.T.T. in samenwerking met de Haagse gemeentepolitie, een eind ge maakt aan een zeer ernstige vorm van aetherpiratendom, dat in de laatste we ken in Den Haag de kop weer had op gestoken. In begin Januari werden vier clandes tiene zenders in beslag genomen, te Den Haag. waarbij o.m. proces-verbaal was opgemaakt tegen de 19-jarige scholier J K. B. uit de Tedinger Brouckstraat. Deze zenders ontzagen zich niet op een zodanige golflengte te werken, dat het vliegveld Ypenburg en andere officiële instanties werden gestoord. Sedert enige weken werkten weer drie clandestiene zenders op de Zondag middagen in Den Haag en nu op een golflengte van 86.2 meter. Deze golf lengte is toegewezen aan de internatio nale luchtvaartdienst, zodat, zo zegt de P.T.T., het geen nader commentaar be hoeft aan welk misdadig spel deze aetherpiraten zich schuldig maakten. Peilingen wezen uit, dat ook thans uit de Tedinger Brouckstraat werd uitge zonden. en nog wel uit hetzelfde perceel als in Januari. Dinsdag is het gelukt om de apparatuur in beslag te nemen. Wederom werd proces-verbaal opge maakt tegen de 19-jarige scholier J. K. B Hij werkte onder de roepletter Z.Z. Ook de beide andere clandestiene zenders werden die dag gesnapt, terwijl proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 19-jarige leerling-instrumentmaker P. J. A. en de 16-jarige scholier E. K. Beide laatste zenders werkten onder de roepletters N.A.B. en O.A.I. De gehele apparatuur en een hoeveelheid gramo- foonplaten werd in beslag genomen. Op het gemeentehuis in Culemburg is bericht ontvangen dat H. M. de Ko ningin 28 Mei Culemburg zal bezoeken in verband met de van Riebeeckfees- ten. Advertentie Zendt dahlia Hmegom-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1