TRUMAN STELT ZICH NIET MEER CANDIDAAT Truman's besluit Verwarring in de democratische partij over keuze van zijn opvolger I TELEVISIE-EXPERIMENT IN OLYMPISCH STADION Joegoslavië wijst bij voorbaat besluiten over Triest af Zware sneeuwval in groot deel van Europa Wim/ ZES STEDEN IN ZUID-HOLLAND Zaterdag zonder stroom Hoog water te Nijmegen Tot hoofd en hart v d-J Gasten aan het „Jefferson ]ackson"-diner verrast Grote demonstratie in Belgrado Staat van beleg in Teheran Metersdikke laag in Moskou Kortsluiting in net bij de Biesbosch en in Limburg de oorsaak GASLOZE UREN IN DEN HAAG WINTERWEER houdt nog aan Het weer Carillon op zijn plaats gebracht MAANDAG 31 MAART 1952 75ste JAARGANG No. 25341 Mogelijke gevolgen van Truman's besluit SCHIP OP MIJN In IJmuider Haring- Kaven verdronken DE KOMENDE CONFERENTIES TE LONDEN Wilson neemt ontslag Als hoofd van industriële mobilisatie in de V.S. F 'Y- Kon. Paar naar de VS. AfscKeid van Prinsessen op paleis Soestdijk De Urkers in Argentinië Besprekingen zouden een bevredigend verloop hebben Bevolkingsregister in Het buitenland Met het oog op brand of oorlogsgeweld Harde windstoten en overstromingen reemde situaties door uitvallen van het licht Wat er gast o est el heeft het begeven Veertig minuten in een lift Kade overstroomd Ameland door laag water bijna geïsoleerd Stalin verschijnt in Opperste Sovjet Bezoek Kon. Paar aan V.S. Receptie in Ned. ambas sade te Washington Fraai boekwerk voor T ruman BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45 tel 3998 Bijkant. Umuiden Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milllmeter- Koogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogie De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week. f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. Op de dag van de stichting der De mocratische Partij heeft president Truman als zijn onherroepelijk besluit medegedeeld, dat hij geen nieu we candidatuur van zijn partij voor het presidentschap der Ver. Staten, welke zware taak hij thans zeven jaar vervuld heeft, zal aanvaarden. Dat hij met deze verklaring voor- en tegenstanders van zijn beleid, zijn eigen democratische partijgenoten en de rivalen van zijn partij, de republikeinen, hogelijk ver rast heeft, behoeft' nauwelijks betoog. In Truman's eigen kamp heerst begrijpe lijk grote verwarring, daar men zo maar niet een geschikte candidaat om mede te dingen naar het presidentschap heeft ge vonden. Had Truman opnieuw een can didatuur aanvaard, dan had hij juist in zijn functie van president zelf al zijn troeven zo handig mogelijk kunnen uit spelen. Een Stevenson. Kefauver of een Kerr staan in ieder geval in een veel ongunstiger positie. Hun positie is daar om ook zo ongunstig omdat zij vrijwel zeker tegenover zich zullen hebben staan de populaire, uiterst bekwame Eisenhower, opperbevelhebber van de N.A.T.O. De motieven, die Truman tot dit be sluit gebracht hebben, zullen waar schijnlijk velerlei zijn. Men zegt, dat zijn echtgenote zich altijd als eerste vrouw van het land in het Witte Huis als een „goudvis in een aquarium" gevoeld heeft. Nu geven wij toe„ dat vrouwen op de carrière van een man grote in vloed kunnen uitoefenen, maar wij ge loven toch niet, dat bij een diehard als Truman in het verleden vaak heeft bewezen te zijn zonder die eigen schap komt men niet tot het Amerikaan se presidentschap deze sentimentele overweging een rol heeft gespeeld. Veel eer geloven wij, dat Truman, die altijd een scherp gevoel heeft getoond voor een juist afwegen der politieke verhoudin gen op een bepaald moment, de stem ming onder het volk heeft getest, waar bij de jongste uitslagen der voorverkie zingen in New Hampshire en Minnesota hem het nemen van de definitieve be slissing ongetwijfeld gemakkelijker hebben gemaakt. Men vergete ook niet, dat een herverkiezing van een president geen gewoonte, maar altijd een uitzon dering in het Amerikaanse politieke le ven is geweest. In het kamp der Republikeinen zal men intussen met meer vertrouwen dan óóit met een candidaat als de over' de gehele Westerse wereld gerespecteerde onkreukbare figuur van Dwight D Eisenhower de komende presidentsver kiezingen in het najaar tegemoet zien. Het merkwaardige is, dat juist Truman, blijkbaar zeer bewust de persoon van Eisenhower,, in de kaart speelt. Want met Eisenhower als president weet Tru man, dat zijn buitenlandse poli tiek in grote lijn zal worden voortgezet, waarmede hij Europa en heel de Wes terse wereld, die in zo'n kwetsbare poli-, tieke en economische positie verkeert, een niet genoeg te waarderen dienst be wijst. Wat de binnenlandse politiek van de Ver. Staten aangaat zal een republi keins president zeker een meer rechtse koers varen, hetgeen ook zijn invloed elders in de wereld wel zal hebben. Een belangrijk besluit is Zaterdag ge vallen, een besluit, niet alleen belang rijk voor de Ver. Staten, maar waar schijnlijk ook voor heel de Westerse we. reld. Op het Zaterdag j.l. te Washington gehouden diner ter gelegenheid van „Jeffer- son-Jackson Day" heeft president Truman ten overstaan van zesduizend leiders der democratische partij bekend gemaakt, dat hij zich niet candidaat zal stellen voor de presidentsverkiezingen in November. Dit waren zijn woorden: ,,Ik zal geen candidaat zijn voor herverkiezing. Ik heb mijn land lang gediend en, naar mijn mening, doelmatig en eerlijk. Ik zal geen herbenoeming aannemen. Mijns inziens is het niet mijn plicht nog vier jaar in het Witte Huis door te brengen." Toen verslaggevers na het diner aan Truman vroegen, of er een mogelijkheid was, dat hij van besluit zou veranderen, antwoordde de president: „Geen enkele." Truman's perschef, Joseph Short, heeft verklaard, dat Truman ongeveer een week geleden het „Jefferson-Jackson"-diner heeft vastgesteld als gelegenheid om zijn besluit mede te delen. De tekst van zijn rede werd Zaterdagmiddag voor uit aan de journalisten ter beschikking gesteld, doch deze hield geen enkele aanwijzing betreffende zijn bedoelingen in. Truman legde de eigenhandig ge schreven aankondiging van zijn besluit in het in leer gebonden boek, waarin hij altijd zijn redevoeringen bewaart. Helemaal op het eind van zjjn rede las hij de aankondiging voor. De gasten schenen volkomen verrast te zijn door Truman's besluit. De president heeft in zijn rede niets gezegd omtrent de vraag, wie hij bij de democraten het meest geschikt acht voor het presidentschap. Men is de mening toegedaan, dat Truman gouverneur Stevenson van Illinois candidaat zou willen stellen voor de presidentsverkiezingen. Toen deze werd gevraagd, of het besluit van Truman enige wijziging in zijn positie bracht, antwoordde Stevenson echter: „Het was een volkomen verrassing voor mij. Ik ben nog steeds candidaat voor het gouverneurschap van Illinois, en niets anders." Uit persberichten blijkt, dat Truman's mededeling verwarring heeft gebracht in de democratische partij over de keu ze van een opvolger en dat de medede ling de republikeinse aanhangers van generaal Eisenhower meer moed heeft gegeven. Volgens Reuter beschouwen enkele republikeinen de stap van Tru man als een aftreden ten gunste van Eisenhower op grond van het indruk wekkende aantal stemmen, die de Noord-Atlantische opperbevelhebber bij de onlangs gehouden voorverkiezingen in New Hampshire en Minnesota heeft behaald. Andere aanhangers van Eisen hower zeggen, dat Truman door zijn be sluit te kennen heeft gegeven, er van overtuigd te zijn, dat mocht een demo craat er niet in slagen president te wor den ?n gene.raa! Eisenhower wel, het ambt in handen zal zijn van een man, die Truman's buitenlandse politiek zal voortzetten. „Het besluit van president Truman om zich niet beschikbaar te stellen voor het democratische candidaatschap, werpt vele moeilijkheden op voor de democra tische partij", aldus heeft de republi keinse Senator Taft, zelf een candidaat voor het presidentschap,, verklaard. „Waarschijnlijk zullen de democraten ontdekken, dat alle mogelijke andere democratische candidaten zwakker zijn dan Truman. Mogelijk zullen zij zich dan toch tot Truman wenden", aldus Taft. Volgens Taft zou Truman's besluit geen invloed hebben op de strijd om het republikeinse candidaatschap. In Frankrijk heeft Eisenhower's pers chef verklaard, dat de generaal geen verklaring zal afleggen naar aanleiding Een dag voordat President Truman zijn onverwachte aankondiging deed, dat hij met opnieuw de candidatuur voor het Presidentschap der Verenigde Staten zou aannemen, keerde hij terug van een vacantie van drie weken in Key West in Florida. Hij nam zijn intrek in het gerestaureerde Witte Huis. Tezamen met zijn echtgenote betreedt President Truman zijn ambtswoning. Het Olympisch Stadion te Amsterdam fc Zaterdagmiddag het terrein geweest van een interessant experiment. De technische staf van de Nederlandse Te levisie Stichting verzorgde een proefuit- zending van een voetbalwedstrijd, waar aan door twee en twintig juniores van Blauw Wit, die wegens de snerpende koude de shirts over hun gewone kle ding hadden aangetrokken, werd mede gewerkt. Buiten de muren van het sta dion stond de televisie-reportagewagen van Philips, die door de stichting wordt gebruikt en daarin kon men het resul taat zien. Die „men" waren o.a. de heer G. Kruyver, lid van het bondsbestuur; de heer L. Brunt, secretaris-penning meester van de K.N.V.B. en de heer D. Bessem, directeur van het Stadion. Het resultaat van het werk van de twee ca mera's een op het dak van de ere tribune en een opgesteld in de bocht tussen deze tribune en het scoringsbord viel, gezien het bijzonder donkere weer, buitengewoon mee. Televisie-re gisseur Eric de Vries zeide, dat hij met •Tie camera's in plaat» van één ca mera in de bocht een tweede daarnaast en wat zonneschijn een prachtige re portage van een voetbalwedstrijd in het stadion zou kunnen maken. Mochten de besprekingen, die tussen de stichting en de K.N.V.B. worden ge voerd, waarbij ook het Olympisch Sta dion is geïnteresseerd, een gunstig re sultaat voor de Televisiestichting op leveren, dan zal men zo mogelijk nog dit seizoen een landenwedstrijd per te levisie uitzenden. Vanmorgen om vier uur is het s.s. „Picarie" twee mijl ten Noord Westen van Ameland op een mijn gelopen. De sleepboot „Holland" is onmiddellijk van Terschelling ter assistentie uitgevaren, evenals de „Seefalke" van Borkum. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. van Truman's besluit. Harold Stassen is van mening, dat het moeilijker zou zijn de democraten te verslaan, nu Truman geen candidaat zal zijn. Het besluit van Truman betekent, dat wijlen Franklin Roosevelt tot dusver de enige president der V.S. is geweest, die meer dan twee ambtsperiodes heeft ver vuld. Er zal in de toekomst ook niemand meer in staat zijn zo lang in het Witte Huis te wonen, omdat verleden jaar een amendement op de grondwet werd aan genomen, waarbij werd bepaald, dat een president slechts eenmaal herkozen kan worden. Truman zelf werd hiervan uit gesloten, doch zijn beslissing, zich niet herkiesbaar te stellen, maakt deze uit zondering zuiver academisch. Op 20 Januari 1953 zal Truman's ambtsperiode zijn afgelopen. Op 12 April 1945 werd hij president bij de dood van Roosevelt. Een van zijn eer ste daden was order te geven, de plan nen voor het bijeenroepen van een conferentie te San Frqnsisco ter op richting van de U.N.O., ten uitvoer te brengen. Truman liet in zijn rede niet doorschemeren, wat hij zal gaan doen als hij het Witte Huis verlaten heeft. Truman's biograaf William Hillman heeft in het onlangs gepubliceerde boek „Mr. President" geschreven, dat Truman hoopt eenmaal professor te worden in bestuursaangelegenheden. Democratische politici zijn van me ning, dat indien Truman zich, naar in sommige kringen wordt aangenomen, in het openbaar voor senator Ste venson verklaart, hij dat waarschijnlijk doen zal na de voorverkiezingen iri Il linois op 18 April, waarbij Stevenson candidaat is voor een nieuwe ambts periode als gouverneur van deze staat. De eerste gevolgen van Truman's besluit zullen waarschijnlijk zichtbaar worden in Wisconsin, waar morgen presidentiële voorverkiezingen worden gehouden. Truman's besluit beeft de democraten in Wisconsin bij verrassing genomen. Twee van de candidaten, die voor Truman zijn, namelijk Jerome Fox en Charles Broughton, hébben verklaa.rd, dat zij morgen candidaten der regering zullen blijven, omdat zij geloven, dat Truman op zjjn besluit zal terugkomen. Broughton was van mening, dat Tru man zou toegeven als hij „gevorderd" zou worden door de democratische con ventie, zoals in 1940 en 1944 door Roosevelt gedaan was. In de nacht van Zaterdag op Zondag is de 58-jarige schipper G. Oudmast in de Haringhaven te IJmuiden gevallen en verdronken. De man had met zijn vrouw een bezoek gebracht bij een zoon in de Krügerstraat. Zijn vrouw bleef daar slapen, maar hij keerde naar zijn schip terug, de kolenlichter VS 32. Zondag morgen zou hij weer naar de Krüger straat gaan, maar toen hij daar niet ver scheen, waarschuwle men 's middags de politie. Enige uren later heeft men zijn stoffelijk overschot uit de haven opge- dregd. De man moest in de nacht om zijn schip te bereiken over een ander schip, de VS 34, lopen. Vermoedelijk heeft hij daarbij door de gladheid en de harde wind zijn evenwicht verloren en is met de fiets op zijn schouder in de haven gevallen. De politie heeft bij het dreg gen bijzonder veel hulp ondervonden van andere schippers, die met hun sche pen in de Haringhaven liggen Ondanks de ijzige wind en de voortdurende ha gel- en sneeuwbuien hebben zij uren lang in open bootjes meegeholpen om het stoffelijk overschot te bergen. De Joegoslavische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Leo Ma tes, heeft Zaterdag in antwoord op een vraag in de Nationale Vergadering ver klaard, dat z«n land zich niet gebonden zal achten aan de besluiten van 'de ko mende conferenties van Engeland, Amerika en Italië te Londen ovlr Triest Mates ze.de dat Joegoslavië zich nooit zal neerleggen bij de drie-mogendheden- verklarmg van 1948 over de oplossing van de kwestie-Triëst In deze verklaring werd door Amerika, Engeland en Frankrijk de toezejnnn<r ve- daan dat het Vrije Gebied van Triëst weer aan Italië zou worden teruggegeven. Hij beschuldigde Italië er van twee- of driemaal in het jaar een anti-Joego- slavische campagne te beginnen. Ook de Sovjet-Unie, zo zeide Mates, maakte van de kwestie-Triëst gebruik tegen Joegoslavië. Mates voegde er aan toe dat Joegoslavië bereid was Italië te ontlasten van bepaalde beperkingen in het vredesverdrag, zodra de kwestie- Triëst en andere hangende zaken ge regeld zouden zijn. •Uct Italiaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Zaterdagavond de protesten van het Zuidslavische parle ment inzake Triëst afgewimpeld met de opmerking, dat de regering Tito niet streeft naar een ware regeling van de kwestie. Woordvoerders voor het mi nisterie zeiden, dat Italië steeds be reid is met Belgrado rechtstreekse on derhandelingen te beginnen. Terwijl Mates zijn verklaringen in het parlement aflegde, demonstreerden naar het Joegoslavische persagentschap Tanjug meldt, honderdduizend Joego- slaven in de straten van Belgrado. Troepen beschermden de ambassades van de Sovjetsatellietlanden en het Ita liaanse gezantschap. Ook te Zagreb, Serajewo, Maribor en een aantal andere steden vonden demonstraties plaats. In het centrum van de Joegoslavische zone van Triëst werd door 2500 Joego slavische oud-strijders een betoging ge houden. In Rome hebben drieduizend Italiaanse oorlogsinvaliden gepro testeerd tegen de gebeurtenissen in Triëst. Zij eisen de inlijving van het gehele Vrije Gebied, het door Joego slavië bezette deel inbegrepen. De Perzische regering heeft Zondag de staat van beleg afgekondigd in Tehe ran voor één maand. Voorts zal van elf uur 's avonds tot vijf unr in de ochtend een uitgaansverbod in Teheran van kracht zijn. In een regeringscommuniqué, wordt gezegd dat de regering tot genoemde maatregelen heeft besloten omdat zij in het bezit is van gegevens volgens welke zekere elementen voorbereidingen tref- ren om de openbare orde opnieuw te verstoren. Volgens het communiqué werden bij de ongeregeldheden te Teheran van j.l. Vrijdag, waarbij pro-communistische be togers slaags raakten met anti-commu nistische demonstranten, drie personen gedood. Ongeveer vijftig personen wer den gewond. Charles E. Wilson is Zondag naar aan leiding van een loongeschil in de staal industrie afgetreden als hoofd van hpt Amerikaanse bureau voor de mobilisatie voor de defensie. President Truman heeft het ontslag aanvaard en John Steelman. de speciale assistent van Wilson verzocht voorlopig als hoofd van de defensie-mobilisatie op te treden. Vandaag zouden vertegenwoordigers van de grote staalondernemingen te New York bijeenkomen voor besprekingen, zulks met het oog op een staking, die op 8 April dreigt te zullen uitbreken. Naar de bollen! Ja heus, het staat met grote letters op het houten bord, maar jvij geloven, dat de lentekinderen: tulpen, narcissen en hyacinten het zullen beschouwen als een flauwe sarcastische grap van de mens. die er toch ook heus mets aan doen kan, dat Maart niet wil luisteren naar de smeekbeden om een klein beetje zon. De vier Prinsessen zullen zo verne men wij morgenmiddag bij het ver trek van haar ouders naar de Verenigde Staten niet op Schiphol zijn. Op Paleis Soestdijk zullen zij afscheid nemen, opdat zij niet de school behoeven te verzuimen. Ook Prinses Wilhelmina zal van_ de Koningin en de Prins reeds op Paleis Soestdijk afscheid nemen. Burgemeester Keyzer van Urk heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de Nederlandse landbouwnederzetting in Tres Arroyos. United Press verneemt, dat de onderhandelingen, die de heer Keyzer voert over de kwestie der ont slagen Urker vissers bevredigend ver lopen: een verklaring is binnen enkele dagen te wachten. (Eigen bericht) De regering bereidt een plan voor waardoor het mogelijk zal zijn de be volkingsregisters, die door brand of door oorlogsgeweld mochten worden vernie tigd, zo snel mogelijk te reconstrueren. Het is de bedoeling, in een plaats in het buitenland een centraal bevolkings register voor aile Nederlandse gemeen ten in te richten en bij te houden. LENTE 1952. Geen bloembollen, doch sneeuwballen. Uit vele delen van Europa werd het afgelopen week-einde zware sneeuwval gemeld. In Moskou lag de sneeuw giste ren in verscheidene straten twee en een halve a drie en een halve meter dik. Van Donderdagnacht tot Zaterdag heeft het er onafgebroken gesneeuwd. Er werden temperaturen van vijf en twintig tot acht en twintig graden onder nul gemeten, de laagste in dit gebied sedert honderd jaar. In Zuid-Engeland heeft men Zaterdag de koudste sneeuwstorm sedert zes en dertig jaar beleefd. Het verkeer langs de weg en per spoor ondervond vertraging door de sneeuw, welke op verscheidene plaatsen zeventig centimeter dik lag. In Italië echter hebben inwoners van de zon kunnen genieten. In het Zuidelijke deel van het land heerst zelfs een hittegolf. In Napels bereikte het kwik 32 gr. Celsius in de schaduw en de boeren vrezen, dat de hitte schade zal veroorzaken aan de oogst. In West-Duitsland is het gevaar voor overstromingen door het smelten van de vele sneeuw, die in de afgelopen acht en veertig uur is gevallen, toegenomen. Het water in de Rijn is enige centime ters gestegen en in Bonn is de linker oever achter het West-Duitse parle mentsgebouw overstroomd. In het gebied van Frankfort is de Main op verschei dene plaatsen buiten de oevers getreden. Uit Bonn wordt de zwaarste sneeuwval van het jaar gemeld. Het sneeuwdek was er 12 cm dik. Door kortsluiting op het landelijke 150.000 volt koppelnet in de buurt van de Biesbosch en in Limburg hebben Den Haag, Dordrecht, Leiden, Delft, Voorburg en Leidschendam Zaterdagavond van ongeveer half twaalf tot tien over twaalf zonder licht gezeten. De duisternis, die daardoor over deze steden viel, heeft een na-ooriogs euvel, namelijk de te geringe capaciteit van verscheidene electrische centrales, duidelijk merkbaar doen worden. en monteurs brachten de eigen cen trales weer op gang en toen boven dien uit Velsen. Amsterdam en Utrecht stroom werd toegevoegd, kon het licht de duisternis weer ver drijven. Het treinverkeer werd door de kortsluiting niet gestagneerd, wel door de sneeuwval. De electrische centrale van Den Haag b.v. is niet bij machte het eigen gebied geheel van stroom te voorzien- Via het landelijke koppelnet wordt daarom uit andere gemeenten en ook uit het buiten land i dit laatste om kolen te besparen stroom geïmporteerd. In het week einde drijft Den Haag geheel op de in Limburg in ons land komende buiten landse stroom. Toen deze electriciteits- levering Zaterdagavond door kortslui ting uitviel konden de electrische cen trales van Den Haag en de andere hier boven vermelde gemeenten dus niet bij springen. In allerijl opgeroepen ingenieurs Het plotselinge wegvallen van het licht heeft in Den Haag, naar wij van de zijde der politie vernamen, gelukkig niet tot ongelukken geleid. Wèl ontstond er een vreemde ituatie. Het leek of de stad plotseling ophield met adenén. Ramen, waardoor eerst nog een gezellig licht naar buiten viel, staarden met een don ker oog de nacht in, de radio viel overal uit, trams stonden stil. Dit laatste was voor talloze bioscoopbezoekers een ramp. Er wa n.l. bijna geen taxi te het gemeentelijk gasbedrijf te s-Gravenhage is een watergastoestel on klaar geraakt. Het apparaat verkeerde de gehele winter reeds in vrij labiele toestand en is „bezweken" toen het gas verbruik plotseling sterk toenam ten gevolge van de weersomstandigheden van de laatste dagen. Hierdoor is het gasbedrijf genoodzaakt vandaag voor en kele wijken, buiten de kookuren, gas- loze perioden in te stellen. Dit geldt voor het Benoordenhoutkwartier. Seg- broek (met Componistenbuurt), Bohe- men en Vogelwijk. krijgen, zodat velen door de sneeuw storm naar huis moesten strompelen. In hotel Central beleefden twee leden van het personeel enige angstige ogen blikken Toen de stroom uitviel, hingen zij met de lift juist tussen twee etages in. Door de liftkoker riep men hun moed en geduld 'toe. Zij hebben veertig minuten in de Jiftkooi ge",vangen ge zeten. (Van onze weerkundige medewerker) Met uitzondering van Limburg, waar in het Zuiden de temperatuur gisteren tot 10 gr. C. steeg, hield elders in ons land het koude winterweer aan. Op tal van plaatsen is veel sneeuw gevallen, vooral in de Noordelijke helft van ons land. In De Bilt is het de laatste vijf tig jaar zo laat in Maart niet zo koud geweest. Wij hebben met een extreem koude periode te doen. De temperatuur zal overdag iets tot boven het vriespunt kunnen stijgen, maar een belangrijke stijging laat nog op zich wachten, zodat het koucfe win terweer ook de eerste dagen van April nog zal aanhouden. Het water van de rivier de Waal voor Nijmegen bereikte Zondagmiddag een hoogte van 11.80 meter plus NAP. De hoge kade is overstroomd. Men verwacht voor de Waal en de Rijn nog meer was. Te Deest bij Nijmegen kon vanwege de hoge waterstand en de felle Noord- Oosterstorm die een snelheid had van twintig meter per seconde, de 3000 ton metende Franse tanker „Esso ie Karou- bier" niet te water worden gelaten. Als gevolg van de zware storm was Zaterdag het water op de Waddenzee zó laag 5 AP), dat de „Waddenzee" om twee uur op ongeveer 1300 meter van de pier bij Holwerd aan de Friese kust bleef steken en de ruim honderd passa giers. in hoofdzaak D.U.W.-arbeiders, die voor het weekeinde naar huis gingen, per amphibievaartuig aan wal moesten worden gebracht. Tien maal moest dit vaartuig heen en terug om de passa giers naar de steiger te brengen, het geen ruim vier uur in beslag nam. De postboot was al een uur te Iaat. omdat zij als gevolg van de lage water stand de omweg langs het Danzig Gat had moeten maken. Zonder het amphi bievaartuig en de voorzorgsmaatregelen van het bootpersoneel om de postboot in diep water te houden, zou Ameland geïsoleerd zijn geweest. Zaterdag is maarschalk Stalin aanwe zig geweest be de eindvergadering van de Opperste Sovjet der federatieve" Rus sische reoubliek. Naar Reuter uit Mos kou meldt, maakte de 72-jarige premier een gezonde en krachtige indruk. Hij was gekleed als marschalk van het Sovjet-leger. Hij werd door de aanwe zigen vijf minuten lang toegejuicht. Stalin werd begeleid door Molotof en andere leden van het Politburo. Radio- Moskou heeft dit nieuws uitgezonden. Het was de eerste maal sedert ruim twee maanden dat Radio-Moskou Stalin noemde. Dikwijls handelen we onjuist omdat voorkeur ons leidt juist Advertentie DARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 GABARDINE REGENJASSEN Verwachting tot Dinsdagavond: Over het algemeen veel bewolking en morgen later op de dag kans op sneeuw of regen. Zwakke tot matige en later wellicht weer tot krachtig toenemende Noord-Oostelijke tot Noordelijke wind. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen ais vandaag. Zon: 6.15—19.14 Maan: 9.14—2.40 Ter gelegenheid van het komende be zoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard is in het gebouw van de Ne derlandse ambassade te Washington een luisterrijke receptie gehouden, waarop o.m een aantal korte films over Neder land en de Koninklijke familie is ver toond. De receptie werd door talrijke diplomatieke vertegenwoordigers te Washington bijgewoond. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken. Dean Acheson. was vertegenwoordigd door Michael McDermott. Het voorlopige carillon van 32 klokken, dat Vrijdag officieel door Koningin Juliana aan president Tru man zal worden aangeboden, is thans op zijn plaats gebracht, name lijk in Meridian Hill Park te Wash ington. De heren K. R. van Staal, directeur van het uitgevers- en drukkersbedrijt BoomRuygrok N V. Haarlem, en de auteur Ton Koot, hebben Zaterdag op paleis Soestdijk aan H. M. de Koningin en de Prins der Nederlanden een exem plaar in fraai lederen band aangeboden van het boekwerk „Spell of the Nether lands" en tevens een exemplaar, in de zelfde uitvoering bestemd voor de pre sident van de Verenigde Staten. De Ko ningin en de Prins zullen dit bij hun aankomst in Amerika aan Truman aan bieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1