Suikercultures nu voor belangrijke beslissingen Erie de Noorman: Het land der duisternis V O.E.E.S. besluit Europese tot opvoering productie Hope van de Helmbuuitgeroepen tot Miss Winner 1952 (g~% NUr zwitsal] r Inkrimping areaal wenselijk? De Hauteclocque Min. van Buitenl. Z. Proefboringen bij Winschoten Amsterdam wint van Antwerpen ,,Net een lammetje Wij luisteren naar fsCHIEPVAARIBEMCHItN) u rm MAANDAG 31 MAART 1952 PAGINA 5 Toenemende armoede Bey van Tunis maakt: Kabinetsformatie Indonesië Wilopo biedt Sukarno lijst van namen aan Zontsporen aangetroffen Examens PLAIN TRACTEER Uzelf met PASEN 13 zege in tafeltennis- stedenwedstrijd Wie leidt de „Cupfinal' Groninger landarbeiders naar Moskou Ex-libris-kring 20 jaar Ronde van N.-Holland uitgesteld Zwemwedstrijden Leeuwarden J. M. Nijssen kampioen terreinrijden Engelse voetballers er op uit Rallye BayeuxEindhoven blijft klasseloos Sportflitsen genéést schrale ruwe huid brandt Voetbal in buitenland Surabaja, Maart 1952. (Bijzondere correspondentie) De komende periode van enkele maan den is voor de Indonesische suiker cultuur erg belangrijk; er moet namelijk beslist worden over het al of niet in de grond brengen van een nieuwe aanplant, die dan in 1953 zal worden vermalen. Volgens de nieuwe grondhuurregeling, zijn de grondhuren met 50 pCt. ver hoogd en ook de lonen stijgen nog voort durend. De kostprijs van de suiker is hierdoor reeds opgelopen tot boven dc wereldmarktprijs, zodat export onmoge lijk is geworden. Voor de binnenlandse consumptie stelt de regiering de prijs vast en deze laat uiteraard niet veel winst. De begrijpelijke sombere stemming van de suiker-ondernemers wordt daarenboven nog verslechterd door het feit, dat de banken een suiker- aanplant, waarin 400 k 500 milliocn rn- piahs gaan zitten, nauwelijks meer kun nen financieren; óók voor de r ij s t- voorziening van Indonesië zijn een paar honderd millioen rupiahs crediet nodig. De „geleerden" zijn het er niet over eens of er nu wel of geen inflatie is. Een feit is in elk geval, dat de handel behoorlijk vast zit. Geen wonder zegt men dat de overheid de hulp heeft in geroepen van de goochelaar Schacht. In regeringskringen is men echter niet best te spreken over zijn rapport; hij gaf vrijwel dezelfde adviezen als de Neder landers! De Bey van Tunis heeft de Franse resident-generaal Jean de Hauteclocque tot zijn minister van Buitenlandse Za ken benoemd, nadat tevoren de nieuwe minister-president, de Frans-gezinde Salah Eddine Baccouche, begonnen was aan de lastige taak om een kabinet te vormen. Overeenkomstig de bepalingen "van het verdrag van Bardo van 1881 heeft Frankrijk het recht de Buiten landse Politiek van het protectoraat te behartigen. De Vrijdag aangewezen nieuwe Tu nesische premier heeft zijn besprekin gen nog niet voltooid. Na een onder houd met Hadi Noera, de enige leider van de nationalistische Neo-Destour, die nog niet is gearresteerd, verklaarde deze, dat de partij niet aan de nieuw te vormen regering zal deelnemen. Naar U.P. verneemt is de kabinetsfor mateur op moeilijkheden gestuit. Het is niet uitgesloten, dat hij pas aan het eind van deze week een lijst van ministers aan de Bey zal kunnen voorleggen. De twee oud-ministers van Tunis, Salah Ben Joessef en Mohammed Badra die thans te Cairo verblijven, hebben zich Zaterdagavond tot enige wettige re gering van Tunis uitgeroepen en ver klaard, dat zjj naar New York zullen gaan om de Tunesische kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Volgens Radio-Indonesia heeft de In donesische regering uit Cairo een ver zoek ontvangen de kwestie-Tunis zo spoedig mogelijk aan de Veiligheidsraad voor te leggen. A.F.P. meldt, uit Ka rachi,. dat de Pakistaanse regering haar gedelegeerde in de Raad, Bokhari, op dracht heeft gegeven de kwestie in te dienen. Van 1 April af zal Bokhari voor zitter van de Veiligheidsraad zijn. De Indonesische kabinetsformateur, mr. Wilopo, heeft Zondagmiddag een lijst van namen van leden voor het nieuwe kabinet aangeboden aan president Su karno, die vandaag hierover een bespre king zal voeren met de vice-president, drs. Moh. Hatta. Naar verwacht wordt, zal de president Dinsdag zijn beslissing bekend maken., Aneta verneemt nog, dat de lijst acht tien namen bevat. Momenteel is men aan het Winschoter Zuiderveen bezig met het plaatsen van een boortoren. De N.A.M. heeft in de afgelo pen maanden n.l. verschillende exploraties in den lande verricht. Bij de proefboringen in de omgeving van Winschoten heeft men zoutsporen aangetroffen In begin April zal men zover zijn, dat men proefboringen zal kunnen doen tot een diepte vah 600 meter. AMSTERDAM. Doctoraal Engels: W. Ver schoor, Den Haag. Cand. Engels; mej. C. Frenkel en de heer H. Geerlink, Amster dam. Cand. psychol.: mej. O. Rodenko, Am sterdam. mej-. F. Schmidt, mej. G. Dijkstra en de heer Th. Stok, Amsterdam. Cand. rechten: mej. M. v. d. Berg en de heer F. v. Mastrigt, Amsterdam. Cand. econ.' Chr. Schijf. Hilversum; J. v. 't Loo, Culemborg; P. v. d. Weiden. Haarlem en A. Kok. Am sterdam. Doctoraal econ.: C. Grijpma. LEIDEN. Cand. geneesk.: de dames J. v. d. Bel, Leiden; J. Groenhof, Schiedam; J. Lindhout, Noordwijk; A. Wiersinga, Baarn en de heren: O. Awani. Scheveningen; D. Bastmeijer, Den Haag; E. Brokeman, Voor burg; 'r. Brouwer, Leiden; O. Cupedo, Noordwijk a. Z.: I. Ekker, Den Haag; J. Eversteijn, Voorburg; E. v. Hasselt. Den Haag; F. Jennekens. Maastricht; O. Kem- pees. Den Haag; J. Marinus, Den Haag; A. Muller, Bussum; F. Prins, Rotterdam; C. Romeijn, Zwijndrecht; P. Rozendaal. Piers- hil (Z.H.I; S. v. Straten. Nieuwpoort; P. Strijkers, Maastricht: Tan Hoan Giok. Lei den: W. Weijzen, Maastricht en J. Wieg man, Terheijden (N.B.). Cand Ned. recht: mej. J. Hebert, Scheveningen, en de heren D. Rutgers. Oegstgeest; H. Beerto, Zutphen. ROTTERDAM. Doctoraal in de econ. wetensch. H. Booij. Alphen a. d. Rijn en B. Neijcndorff en M. Nijenhuis, beiden te Rotterdam. UTRECHT Doctoraal ex. rechten: mej. C. Dingemans, Utrecht, C. Vliegentliaro, Vught, J. Jarolimek. Utrecht, J. de Valk, Nunspeet, C. Bavink, Baarn. Cand. Ro maanse philologie (Spaans) mej. A. van Pampus (cum laude), Den Bosch. Doctor, geneeskunde; mej. D. den Hartog Apel doorn, G. Kok, Tilburg, J. Scholten, De venter, mej. A. Verbrugge, Utrecht, I. Weeda, Gouda, mej. A. Wesselink, Utrecht, G. van Zijl, De Bilt. Cand. rechten: H. Korte, Bussum, A. Vaandrager, Slikker veer. Op het proefschrift ,,The place of the categories of being in Aristotle's phi- lisophy" promoveerde tot doctor in de let teren en wijsbegeerte, de heer L. de Rijk, geb. te Hilversum (cum laude). UTRECHT. Semi-arts ex.: mevr. J. Har- tingRumke, Utrecht; G. Smit. Rijssen; L. Greve, Utrecht en J. Lantink, Borne. Arts- ex.; mej. W. von Wolzogen Kuhr. Biltho- ven; H. Rutten. IJmuiden en W. v. Tie], Tilburg. Tandartsex.: B. Jessurun. Utrecht. Doctoraal geogr. (vrije studierichting): A. Taselaar, Utrecht. Wat verder de suiker betreft: per ha. rietaanplant is ongeveer Rp. 10.000 crediet nodig, en algemeen is men dan d6k zeer benieuwd hoeveel grond de fabrieken kunnen en willen inhuren. Het Suiker-Syndicaat heeft daarmede op zichzelf weinig te maken, elk con cern regelt naar eigen financiën, of schoon een algemene inkrimping van areaal en productie natuurlijk zeer te betreuren zou zijn. Sommigen beweren evenwel, dat dit de enige rem zou vor men op de toegeeflijkheid van de re gering t.a.v. de eisen der vakbewe gingen. Hier in Oost-Ja va mogen we over de persoonlijke veiligheid niet klagen. Er heerst echter veel armoede, want het aantal zwervers in Surabaja neemt toe. Men ziet ze op alle pleinen en in alle parken, langs de spoorbanen en onder de winkelgalerijen. Ze bedelen niet eens, doch liggen apathisch in hun lompen te verkommeren. Dit behoeft geen verwondering te wekken, wanneer men bedenkt, dat de rijstprijs reeds is gestegen tot Rp. 2.503.00 p. kg. Maïs kost plus minus rp. 1.50 p. kg. en zelfs oebi wordt een kostbaar artikel. Het kabinet is demissionnair, van alle mooie plannen is weinig terecht geko men. Men heeft geld genoeg (Rp. 1 mil liard overschot op de begroting 1951!), maar geen geschikte mensen om de plannen uit te voeren. Er heerst bij alle regeringskantoren een gevoel van moe heid en onmacht, men kan de proble men niet aan en stuit overal op poli tieke tegenstand. Zelfs Nieuw-Guinea trekt niet veel belangstelling meer, het probleem is doodgepraat. Vermoedelijk komt vroeg of Iaat een schijn-oplossing op internationaal niveau, om alle pres tigekwesties en sentimenten te bevredi gen. Van een gezamenlijk bewind ver wacht feitelijk niemand hier enig heil; waar zou Indonesië trouwens de ambte naren vandaan moeten halen? Zelfs een overplaatsing naar Borneo is voor een Javaan een straf en degene, die zich politiek sterk voelt, weigert zo'n over plaatsing eenvoudig. Naast dit alles zijn er toch wel mensen die vrij zijn van sentimenten en de groep Indonesiërs, die vinden, dat het woord „koloniaal" niet idenitek is met „Wes ters" neemt ongetwijfeld toe. Dit getuigt het feit. dat in het Indonesische par lement onlangs onomwonden werd ver klaard, dat sommige maatregelen van ae tegenwoordige eigen regering meer koloniaal zijn dan de vroegere Ned.-Ind, regering ooit zou hebben gedaan. Dit naar aanleiding van het feit, dat bij de spoorwegen wederom een indeling van drie klassen is ingevoerd, waarover de parlementsleden al naar gelang belang rijkheid werden ingedeeld, dus gewone leden derde, raadsleden tweede en leden van het dagelijks bestuur eerste klasse! m 57. Opnieuw galmt een schreeuw van pijn door de holle gangen. Er komt een verbeten trek op het gelaat van de Noorman. „Blijf hierOrm!" beveelt hij zacht. „Ik ga kijken wat daar gaande is." O-ongeluk en ellende hakkelt de roerganger gesmoord. „Ge w-waagt uw jonge leven voor niks! L-let op mijn woorden!" „Degene die daar schreeuwt is een vriend. Dat is voldoende!" En de Noorman drukt zich tegen de muur en sluipt geluidloos naar de verlichte deuropening. Een hoog gewelf ligt voor hem. Het vale licht van de flambouwen tekent sombere schaduwen langs de kille wanden, en werpt een onheilspellende glans op de vier gestalten, die daar samengroepen. Twee hunner zijn slaven, de derde een barbaars getooide krijger, wiens gelaat getekend is door een mengsel van minachting en wreedheid. Maar wat Eric's hand als vanzelf het heft van zijn zwaard doet zoeken is de vierde man. Het is een jonge krijger. Machteloos hangt hij aan een koord, dat een der slaven thans hoger optrekt, en in zijn ogen ligt de redeloze angst van iemand die a.lle hoop heeft opgegeven. „Wel slaaf! Wilt gij ons thans vertellen wie uw makkers zijn van het „Ver bond der Dolken"?" vraag de krijger slepend. Ontken niet langer, dwaas. Tegen de macht van Scorr valt niet te vechten! Waar komen uw makkers samen? Noem de plek! Spreek, of Een nieuwe kreet doet Orm huiveren in zijn schuilhoeken hij heeft moeite een gil van schrik te onderdrukken als een schim op datzelfde ogenblik geluidloos voor Jiem opduikt. „Snel, Orm! Kom mee." beveelt Eric strak. „Ze trachten de arme duivel het enige geheim of te persen, dat hun nooit bekend mag worden! We moeten helpen! Het zijn niet meer dan drie tegenstanders „B-behalve de tienduizend demonen en monsters die in dit gebouw rondspelen, dan zeker," gromt de zeeman mistroostig. „Nu ja, dan maken we er maar een eind aan. Alles beter dan dit, z-zeg ik maar. Tenslotte heb ik een mooi leven achter de rug, en Maar de Noorman drukt hem plotseling krachtig tegen de muur „Stil!" fluistert hij gespannen. „Voetstappen! Iemand komt onze richting uit Advertentie Advertentie A/ OP 'N GROTE DOOS VAN 50 stuks! De raad van de organisatie voor Eu ropese Economische Samenwerking heeft een uit vijf punten bestaand plan goedgekeurd tot vergroting in de komende vijf jaren van de Europese industriële en agrarische productie .net 25 procent. De raad verzocht de des kundigen, die bet plan hebben opge steld, rapporten uit te brengen over de vorderingen, welke met de uitvoering van het plan worden gemaakt. De raad verzocht de Verenigde Staten en Cana da om minder belemmeringen aan de invoer uit Europa in de weg te leggen en in het bijzonder om een scheepvaart- politiek te volgen, welke het mogelijk zou maken, dat de Europese landen vrijer met de Amerikaanse koopvaar dijvloot kunnen concurreren. De vijf punten, welke in het rapport worden genoemd, zijn: 1) vergroting van de totale electriciteitsproductie van West-Europa van 250 milliard kilo watts in 1951 tot minstens ongeveer 350 milliard in 1956. 2) Vergroting in de tijd van vijf jaar van de totale productie van ruw staal van ongeveer 56 millioen ton in 1951 tot minstens ongeveer 70 millioen ton. 3) Vergroting van de totale agrari- sche productie met 17 procent ten op zichte van de omvang van verleden jaar. 4) Bespoediging van het tempo van de huizenbouw tot ongeveer 2 millioen woningen in 1956 5) Opheffing gedurende de komende vijf jaar van beperkende bepalingen, for maliteiten en andere hinderpalen voor de vrije beweging van arbeiders tussen de aangesloten landen. In een afzonderlijk rapport, dat door de raad Donderdag reeds werd goedge keurd, ewrd er op aangedrongen de ko- lenproductie tegen het einde van 1953 met 7 tot 10 procent te verhogen ten opzichte van die van 1951 en op maatregelen, die het mogelijk moeten maken, dat Europa in 1956 geen kolen meer zal behoeven in te voeren. Zwitserland wenst, dat de debiteur- landen der E.B.U. verplicht worden, eerder en in grotere omvang in goud te betalen. Verder heeft Zwitserland voor gesteld, dat het bestuur der O.E.E.S. voortaan maatregelen zal kunnen ne men om te voorkomen, dat aangesloten landen in een betalingscrisis komen te verkeren. Zoals bekend, kan het be stuur thans slechts ingrijpen, wanneer er reeds een crisis is ontstaan. (Van onze verslaggever) Zaterdag heeft een Amsterdamse tafel tennisploeg, bestaande uit mej. Siotter, Cor du Buy, Cor Pelser en Jan Stoop, gewonnen van een stedelijke ploeg uit Antwerpen. Met 7-3 moesten de mannen uit de Scheldestad het onderspit delven. Stoop verraste reeds in de eerste partij door in drie sets de Belgische internatio naal Willy van Ganzen te slaan met 17-21, 21-18, 21-17. Du Buy en Pelser moesten echter voor de tweede maal in enkele maanden tegen Van Ganzen het loodje. leggen. De partij tussen Stoop en Van Ganzen wekte bij het geringe aantal toeschou wers de verwachting, dat van goede sport genoten zou worden. Deze ver wachting werd echter niet bewaarheid, want met uitzondering van de slotpar- tijen tussen Stoop en Kustermans en Du Buy-Van Ganzen, was er van hoogstaand spel geen sprake. Cor Pelser, slecht op dreef, won met grote moeite van Kustermans met 27-25, 21-19, terwijl Du Buy tegen Spruyt naar een rustige 21-13, 21-12 zege speelde In de vierde partij van de avond moest Pelser de kracht van Van Ganzen on dervinden met 21-13, 21-12, maar Stoop en Du Buy vergrootten daarna in wei nig boeiende wedstrijden tegen resp. Spruyt en Kustermans de Amsterdamse voorsprong tot 5-1. De dames, mej. Siotter en mevr. Over loon zorgden voor een niet oninteressant intermezzo, waarin de Antwerpse duide lijk de sterkste bleek. Pelser dwong hierna Spruyt met 21-18, 21-15 op de knieën, terwijl Stoop in een boeiende aanvalspartij de zich goed verdedigende Kustermans met 21-15, 21-19 bedwong. In de sprankelende slotpartij tussen Du Buy en Van Ganzen werd hard om de overwinning gevochten. Van Ganzen wist vooral in de derde set regelmatig door de verdediging van Du Buy heen te komen. Bij de stand 20-10, in de derde set in het voordeel van Van Ganzen leek de nederlaag van Du Buy nog slechts een kwestie van seconden. Plotseling werd dit zwakke verdedigen van Du Buy muurvast, en liep hij in tot 20-18. Hier na maakte Van Ganzen de partij echter uit. In Engelse voetbalkringen breekt men zich het hoofd over de keuze van de scheidsrechter, die de eind strijd om de „Cup" zal moeten leiden. Het is geen gemakkelijk probleem, omdat met een groot aantal factoren rekening moet worden gehouden. Niet alleen speelt de bekwaamheid van de scheidsrechter een rol, maar, wat zeker even belangrijk is. hij zal ook volkomen neutraal moeten zijn. Dit beperkt de keuze aanzienlijk. Zo staat het nu reeds vast, dat men geen Lon- dense scheidsrechter kan kiezen, om dat twee hondense clubs, Arsenal en Chelsea, in de halve finale tegen elkaar hebben geloot en dus een van hen in de finale komt. Een arbiter, die men graag de leiding in de cup finale zou hebben toevertrouwd, is Mervyn Griffuths uit Wales, maar En geland heeft hem reeds voorgedragen voor de wedstrijd tegen Schotland in Hampden Park, waardoor hij van de beker-eindstrijd zou worden uitge sloten. Een groep Groninger landarbeiders zal, naar wij vernamen, binnenkort op „excur sie" gaan naar de Sovjet-Unie, klaarblijke lijk om de zegeningen van het Sovjet paradijs met eigen ogen te aanschouwen. Deze reis zal ongeveer drie maanden duren. Onder deze groep bevindt zich een land arbeider, die georganiseerd is bij het Chris telijk Nationaal Vakverbond. Hij is echter inmiddels geroyeerd. (Van een onzer verslaggevers) Twee miezerige, onverzorgde straat hondjes zaten gistermiddag urenlang regen, wind en sneeuw trotserend hoogst verwonderd voor de ingang van de Amsterdamse 'Apollohal te luisteren naar het voortdurend keffen, blaffen en bassen van zevenhonderd en vijftig tot in de puntjes verzorgde soortgeno ten de adel van de hondenwereld die elkaar onder aanvoering van de verwoed kammende en borstelende eigenaars, naar de kroon staken. Op dat moment dribbelde „Hope van de Helmburg" reeds met vaste, zij het uiterst sierlijke schreden naar een wel zeer uitzonderlijke overwinning. De bijna drie jaar oude Bedlington-terrier en haar „vrouwtje", mej. H. Cloppen- burg uit Winterswijk, zijn tenslotte met een zilveren bokaal, drie Zilveren bekers, een medaille en twee geldprij zen gaan strijken. De blauw-zilveren terrier werd uit geroepen tot de „beste hond" en kreeg daarmede de hoogste prijs van de ten toonstelling, bestaande uit de zilveren medaille van H. M. Koningin Juliana en de „Jubileumprijs Raad van Be heer", een zilveren beker, die ter be schikking is gesteld ter gelegenheid van het gouden bestaansfeest van de Raad van Beheer op kynologisch ge bied in Nederland. Verder verwierf „Hope van de Helmburg" de eerste prijs in de groep terriers, de zilveren medaille van Prins Bernhard voor de beste zelf gefokte hond, de prijs voor de beste zelf gefokte terrier, de prijs voor de beste' zelf gefokte hoogbenige terrier en de speciale prijs voor de meest succesvolle Bedlington-terrier in 1952. Deze laatste prijs was overigens beschikbaar gesteld door de eigenares van de kampioene. Deze Bedlington-terrier heeft hier mede reeds haar dertiende interna tionale kampioenschap behaald en deze successen zijn in zes verschil lende landen verkregen. Het dier be zit dan ook zeer uitzonderlijke kwa liteiten. Het munt - vooral uit in de voor haar ras zo karakteristieke wijze van lopen, de sierlijke, soepele, deinende gang, die zo sterk aan die van de windhonden doet denken. Verder is zowel maat als kleur en beharing van deze hond voortref felijk. Zelden zal dan ook een hond met zoveel instemming tot de beste van de tentoonstelling zijn uitgeroe pen als deze keer. Zelfs het publiek was het er grotendeels mee eens, hoewel velen de hond „net een lam metje" vonden. De opkomst van het publiek heeft overigens teleurgesteld; het weer heeft de organiserende vereniging, de Ko ninklijke Nederlandse Kennelclub „Cynophilia" ongetwijfeld parten ge speeld Maar kynologisch gezien is Winner 1952" een groot succes ge- De kampioene neemt bezit van haar prijs. worden. De deelnemende honden wa ren óver het algemeen van zeer goede kwaliteit. Zoals gemeld waren dit jaar uitsluitend Nederlanders aangewezen voor de keuring van de honden, in verband met het gouden bestaansfeest van de Raad van Beheer. De voorzitter van deze raad, dr. W. K. Hirschfeld, noemt het een zeer verheugend ver schijnsel, dat meer dan honderd bui tenlandse deelnemers prijs hebben ge steld op het oordeel van Nederlandse keurmeesters. De verdere voornaamste uitslagen Beste hond: 2e prijs Tong Wun of Alderbourne, Pekingees (tevens le prijs van de bui tenlandse honden) van mevrouw Y. de Nobele uit België. 3e pr. Yvati, Chow- chow, van comtes- se R. de Changy uit België. 4e prijs Else v. d. Burg Hohen- schütz, Duitse her der, van J. Kra- winkel uit Duits land. Beste jacht hond in de „field Arialklasse": Red- hunter, Ierse Set ter, van mevrouw J. Frederichs uit Den Dolder. Dog- achtigen: le prijs Archibald v. d. Spoolderberg, New- Foundlander, van G. Hendriksen uit Hoogeveen. Wind honden: le prijs Salva's Siberto, Ier se wolfshond, van P. Martens uit Den Bosch. Jachthon den; le prijs Fen- gewood Blue Rib bon, Dalmatische hond, van F. de Graaff uit Hazers- woude. Pinchers en Schnauzers: Grille v. d. Blau- tanne, Schnauzer, van J. van Erp uit Tilburg. Op 9 April zal het 20 jaar geleden zijn. dat te 's-Gravenhage de Neder- landsche Exlibris-kring werd opgericht door Johan Schwencke en ir. Eug. Strens. Het doel van deze kring, die na de oorlog herrees in de vorm van een stichting, is het opwekken tot en be vorderen van de studie en de toepas sing van de grafische en typografische kunsten, in het bijzonder van de Exli- briskunst en de gelegenheidsgrafiek. De N.E.K. is met ruim 600 leden de grootste vereniging ter wereld op dit gebied. Het 20-jarig bestaan zal op 26 April 1952 worden herdacht in huize Molenaar te Utrecht, waar het bestuur een re ceptie houdt, en een feestmaaltijd wordt aangericht. Ook zullen bij die gelegen heid enkele ereleden wordèn benoemd. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: Johan Schwencke, ir. Eug. Strens. Chr. Leeflang. A. I. J. M. Schel- lart en Joh. H. A. Jansen. De Ronde van Noord-Holland voor amateurs, die Zondag verreden zou worden, is wegens de slechte weersom standigheden afgelast. De wedstrijd zal worden gehouden op Maandag 5 Mei (Bevrijdingsdag). Ter gedegenheid van haar 15-jarig bestaan organiseerde de Leeuwarder Dames Zwemclub onder grote belang stelling nationale wedstrijden. De voor naamste uitslagen luidden: 100 meter schoolslag dames: 1. Ria Brouwer (HDZ) 1 min. 25,4 sec.; 2. C. Plak (DZV) 1 min. 27,2 sec.; 100 meter rugslag heren: 1. Van der Veen (LZO) 1 min. 08,2 sec; 2. Halvorsen (Het IJ) 1 min. 13.6 sec.; 100 meter vrije slag dames; 1. Koosje van Voorn (DZN) 1 min. 09.6 sec.; 2. Betty van der Meer (GDZ) 1 min. 10.9 sec.: 200 meter vrije slag heren: 1. Ten Thije (LZO) 2 min. 16 sec., beste pers. prestatie; 2. Elzenga (ZCG) 2 min. 18,2 sec.; 100 meter rugslag dames: 1. J. Rubingh (DZN) 1 min. 17.4 sec.; 2. C. Kleijn (GDZ) 1 min. 23.2 sec.; 100 meter schoolslag heren: 1. Wiering (Het IJ) 1 min. 12 sec; 2. Nijland (Walvis) 1 min. 22.4 sec.; 4 x 100 meter vrije slag esta fette dames; 1. HDZ 4 min. 56.8 sec.; 2. DZN 4 min. 58.4 sec.; 4 x 100 meter vrije slag heren: 1. Het IJ 4 min. 21.8 sec.; 2. ZCG 4 min. 22.9 sec. Op de terreinen van ,.De Vogelen zang" te Vogelenzang is onder abnor maal slechte weersomstandigheden een wedstrijd gehouden om het Nederlands kampioenschap terreinrijden 1952. ge organiseerd door de Noord-Hollandse Ruitervereniging. Deze wedstrijd be stond uit een dressuurproef, een cross country. tweemaal een wegparcours resp. van 4000 en 9000 meter en een springconcours. Kampioen van Neder land werd: drs. J. M. Nijssen op Patrick met 406 H punt. 2. A. Jansen op Paprika met 404 5/12 punt, 3. M. van Loon op Flying Enterprise 397 'A pnt.. 4. D. J. M. v. d. Heyden op Roulette 38514 punt, 5. H. H. A. M. Eysvogel op Sportsman ipet 383 5/6 punt. Aan deze wedstrijd was tevens het districts-kampioenschap terreinrijden voor equipes verbonden. De equipe van het Centrum bestaande uit de heren drs. J. M. Nijssen (Patrick). D. J. M. v. d. Heyden (Roulette) en J. Nijland (Grand Prix) was de enige, die aan de gestelde eisen voldeed en met 1140); punt de eerste plaats bezette. Als over een week of vier de voetbal competitie in Engeland achter de rug is en de strijd om de Cup is beslist, zullen de Engelse voetballers uitzwermen in een mate, zoals sinds de oorlog niet is voorgekomen. Het vertegenwoordigende Engelse elftal gaat naar het Europese vasteland, waar het op 18 Mei tegen Italië uitkomt. een week later tegen Oostenrijk en op 28 Mei tegen Zwitserland. Engeland B speelt op 18 Mei in Saarbrücken en vier dagen daar na tegen Frankrijk B. Daarnaast gaat nog een groot aantal clubs uit de eerste en tweede divisie naar ver uiteengelegen lam den. De Rallye Bayeux—Eindhoven, die in de autosport de opmars der bevrijdings legers "symboliseert, staat dit jaar voor het eerst op de internationale kalender: op 16 en 17 September zal de rit voor de vierde keer verreden worden. De voornaamste bepaling is. dat,deze kaart- lees- en betrouwbaarheidsrit, welke over 1200 km. van Noord-Frankrijk naar Eindhoven zal worden uitgestippeld, zijn klasseloos karakter zal handhaven. De uitslag van de ronde der vier can tons. een wegwedstrijd over 231 km. luidt: 1. Fritz Schaer (Zw.) 6.34.48; 2. Brun (Zw.i: 3. Zwietti (It.)4. Baffert (Fr.), 5. Torti (Zw.): 6. Stettler (Zw.); 7. Die- derich 'Lux.), allen z.t. Vervolgens een groep van vijf renners, bij wie Lam brichs (Ned.) Rossi (Zw.) en Georges Aeschlimann (Zw.), die ex aequo 8-12 werden geklasseerd in dezelfde tijd als de winnaar. Op 64-jarige leeftijd is te Barcelona over leden de vroegere Spaanse- en oud-wereld kampioen biljarten Claudio Puigvert. De rugby-wedstrijd EngelandNoord-Ier- land is met 30 door de Engelsen gewonnen. Eén uur na het begin van de Zesdaagse te Kiel heeft onze landgenoot Lakemar. in verband met een opgelopen griep de strijd moeten staken. John Davies heeft het wereldrecord 200 yards schoolslag verbeterd en gebracht op 2 min 12.9 sec. Het oude record stond op naam van de Amerikaan Brawner met 2 mi nuten 13.1 sec. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE Distrit West I Derde Klasse: IJmuiden—SSVO 0—3. HUIZEN: Oefenwedstrijd West I—West n 3—3. Advertentie GOri DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO; 7.00 nieuws, 7.15 gram.. 7.45 Morgengeb., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw. 9.35 gram., 9.40 Lichtbaken, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 10.40 schoolradio. 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio, 12.00 Angelus. 12.03 gram.. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 actualiteiten. 13.25 amuse mentsmuziek. 14.00 Peter en de wolf. muzieksprookje, 14.30 gram., 15.00 school radio, 15.30 Ben je zestig?. 16.00 zieken. 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd. 17.45 Hst landbouwvraagstuk in Suriname. 18.00 nieuws. 18.15 parkeerproblemen in de hoofdstad, 18.20 sport, 18.30 RVU: Ver leden. heden en toekomst van het Ne der], landschap, 19.00 amusem.muziek. 19.40 Dit is leven, 19.50 gram., 20.00 nieuws, 20.08 de gewone man. 20.15 gram.. 20.30 Lijdensmeditatie, 21.30 om roeporkest en solist. 22.20 cello en pia no. 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws. 23.15 gezond gezin, causerie, 23.25 gram HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 8.45 idem, 9.00 prot. pr., 9.15 gram.. 9.25 huisvrouw, 9.30 gram., 10.50 kleuters. 11.00 zieken, 11.30 mezzo-sopraan en piano, 12.00 gevar. muziek. 12.33 platte land, 12.40 gram.. 13.00 nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 vrouw, 14.30 gram., 14.40 schoolradio, 15.00 gram 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 gram., 16.30 kleuters. 16.50 kinderkoor. 17.15 gram-. 17.30 piano, 18.00 nieuws. 18.15 dansmuziek, 18.55 kleuters. 19.00 piano 19.15 Paris vous parle. 19.20 koor klanken, 19.45 gram., 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 gevar. progr.. 21.15 gram., 21.30 Ik weet. ik weet. wat u niet weet. 21.45 lichte muziek. 22.15 discogram. 22.45 buitenl overzicht, 23.00 nieuws, 23.15 jazzmuziek. 23.45 gram. ENGELAND. BBC. home service 330 m.: 12.00 rhythmische muziek. 15.10 lichte muziek. 16.45 Schot orkest en solist, 20.00 licht progr. BBC. light progr. 1500 en 247 m.: 12.15 variété-orkest, 13.15 lichte muziek. 13.45 orkestconcert. 16.45 lichte muziek. 17.30 lichte muziek. 18.30 revue-orkest en so listen. 23.25 gevar. muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.- 12.00 orkestconcert. 13.30 orkest concert. 16.10 kamerkoor. 20.00 gevar. muziek. 23.30 dansmuz., 0.3o lichte muz. FRANKRIJK, Nationaal progr. 347 en 249 m.- 12.30 orkestconcert. 19.00 orkest- concert. 20.00 kamermuziek. BRUSSEL. 324 m.: 16.30 kamermu ziek. 19.30 operettemuziek, 22.15 lichte muziek. 484 m.: 12-05 amusem .muziek. 17.15 amusem.orkest. 22.10 strijkensemble. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. KRO: 20.15 Actualiteit. Kampwaren langs de evenaar. Fototentoonstelling te Eindhoven. Jocabed bijbels spel. Juventus houdt de leiding van de Ita liaanse voetbalcompetitie stevig in handen door een fikse overwinning op Udine. Met 7 treffers scoorde deze club bijna een kwart van alle doelpunten, die in de Italiaanse eerste klasse werden gemaakt. Intemazionale staat nu alleen op de tweede plaats. Het schudde Mi laan van zich af, dat het tegen Bologne niet verder bracht dan een gelijk spel. Juventus heeft nu 44 punten. Intema zionale 39 en Milaan 38. Legnano is hekkesluiter met 10 punten. 9 minder dan de voorlaatste club. Atalanta Luik kon door het gelijke spel tegen Union Saint Gilloise zijn voorsprong van drie punten op deze concurrent in de Belgische competitie handhaven. Het spon bovendien zijde bij de neder laag van F. C Mechelen. dat onver wacht van S. C. Charleroi verloor en daardoor van de derde plaats terugviel naar de vijfde. De stand aan de kop is nu: 1. Luik, 38 uit 26. 2. Union St. Gilloise 35 uit 25. 3—4. R. C. Mechelen en Luik. elk 33 uit 26. Onderaan de ranglijst staat nog altijd Doornik met 10 uit 26. Racing Brussel bezet de op een na laatste plaats met 16 uit 26. Nice handhaafde zich aan de le;dmg in Frankrijk door een zege op Lyon, maar Bordeaux blijft op de voet volgen. Rijssel raakte achterop door een ne derlaag tegen Reims. Het moet nu ae derde en vierde plaats delen met Metz. dat van Sete won. Stand aan de kop: 1. Nice 40 punten, 2. Bordeaux 39 pnt.. 34. Rijssel en Metz, elk 37 pnt., 5. Le Havre 34 pnt. Op de ranglijst in Zwitserland staa. Bazel bovenaan met 27 punten uit wedstrijden. Grasshoppers en Chiasso staan gelijk op de 2e en 3e plaats hpof beide 24 punten uit 18 wedtrijden. On deraan staat Young Fellows met 11 pun ten uit 17 wedstrijden en Biel sluit de rij met 8 punten uit 18. Op de eerste plaats in het klassement van de Oostenrijkse competitie staan Rapid en Austria, beide met 27 pnt. Kapfenberg sluit Se rij met 8 pnt. AAGTEKERK 30 te Antwerpen ALBLASSERDIJK 31 te Vera Cruz ALDERAMLN p. 31 Las Palm. n. Antw. ALPHACCA 29 v. Trinidad n. Santos AMSTELDIJK 1 Aprü te Antw verw. AARDIJK p. 31 Ouessant 1 te Antw. ALIOTH p. 31 Bahia n Antw \LKAID 30 te Antwerpen verbeter. ALWAKI 30 te Baltimore. AMPENAN 30 v. Bintang. 1 te Macass. AMSTELVEEN P- 31 Madeira n. Curac. ANNENK p. 21 Kp Leeuwin n. Melb. ARMILLA 31 v. Saigon. ARUNDO p. 31 Ouessant n Rott. AXELDUK p. 31 Kp. Sable n_ N. Y 1RGOS p 31 Finisterre, 1 te Lissabon. ABBEKERK 30 te Rotterdam. AALSDIJK p. 31 Wight n. Tampa ALAMAK 29 v. Calcutta n. Bombay. ALBIREO 31 te Rosairo. ALBLASSERDIJK 31 te Vera Cruz. ALGENIB 30 te Rio de Janeiro. ALPHARD 31 v. Santos n. B. Aires. ALT AIR 30 te Santos. AMSTELKERK 31 te Dakar. AMSTELSTAD 31 te Calcutta. ARENDSDIJK 31 te Rio de Janeiro. ARKELDIJK 30 v. Bremen. 31 te Antw. BENNEKOM 30 te Caldera. BOSKOOP 31 te Hamburg BLOEMFONT. p. 31 Kp. Fno n. Kpst. CÖNGOSTR p. 31 Madeira n. Antw. BOSKOOP 30 te Hamburg. CALLISTO 29 te Cienfuegos (Cuba). CORILLA 31 te Tarakan CERONIA 4 April te Baltk Pappan verw. CHAMA p. 31 Scillv; 1 te Stanlow. CERAM 30 v. Karachi. 1 te Bombay. CONGOSTR. 30 v. Laspalm. n. Antw. DONGEDIJK 31 te Cristobal DUIVENDRECHT 30 te Manati DUIVENDIJK p 31 Ouess. n. Antwerpen. DANAE 31 te Amsterd. EEMDIJK 31 te Bremen. ELMINA 31 nan. te Amst. EENDRACHT p. 31 Wight n. Catacolo. ENGANO 30 te Khorramshar EOS p. 31 Stromboli n. Genua. GAASTER KERK 31 te Lorenzo Marques GROOTEKERK 30 te Antw. GORDIAS 31 te Hamburg. HAARLEM p. 31 Dungeness n. San Juan. HECUBA 30 te Antwerpen. HERCULES 31 te Malta. HELICON 31 te Kingston (J). HEEMSKERK 31 te Port Kembla. HERA 30 te Guayaquil HERMES 31 te Port of Spain. HERS ILIA 31 te La Guaira. JOH v OLDENB. 29 v. Priok n. Amst. 1DOE p 30 Pantellaria r Rotterdam. 1RTOSONO 30 te Tj. Priok. KOTA GEDE 30 v. N. Y. n. Alexandrië. LEARTES 31 te Semarang. LAAGKERK 30 te Rotterdam. LIMBURG 31 te Surabaja. LUNA p. 31 Ouessant n. Malta. LINDEKERK 29 v. Bahrein n. Suez LOENERKERK p. 31 Pt. Sudan n. Suez. LOMBOK 31 nm. te Singapore. LINGE 30 te Sunderland LOOSDRECHT 30 te Hamburg. LOFPERSUM p. 31 Ouessant n. Rott. MADOERA 31 te Semarang. MODJOKEFTO p. 31 Ouessant n Priok. MACOMA 29 v. Tarakan 1 te Pladju MIDAS p. 31 Dover, 1 April te Rotterd. vrw. MADOERA 31 te Tdj. Priok. MANOERAN 30 te Bintang. MAPIA 30 te A'dam. MACUBA 29 te Aden. MALEA 30 V. Bahrein n. Yokosuko. MALVINA 31 v. Aden n Beira. MEERKERK 31 te Karachi NOORDWIJK p. 31 Kp. Gata n. Saffl. NESTOR 31 te Yeraktai. NIEUW HOLLAND 1 te Priok. NIEUW AMSTERD. p. 30 Abaco, 2 te N Y. NOORDAM p. 31 Scilly n. New York. OBERON 30 te Cartagena. OMALA 31 te Pladju ORESTES 30 v. Trinidad n. Aruba. ORANJE p. 31 Dondrahead. 1 te Colombo. OVULA 6 April te Aruba verw. ONDINA 30 nm. te Yarrow on Tyne. OBERON 31 te Port au Prince OVERIJSSEL p. 31 Lissabon n. Rott. PAPENDRECHT 31 v. Suez n. Perzi*. PHRONTIS p. 31 Brothers n. Aden. PR. MAURITS 1 April St. John verw PR. FRED. HENDR. p. 31 Wight n. Chic PR. J. W FRISO p. 1 Madeira n N. Y PR. WILL. IV p. 31 Finist. n. Duink. PR. WILLEM V 30 te Antw. ROSSUM 31 te Saffi. ROTULA 30 v. Melb. 1 te Sydney. RADJA 31 n.m. te Mobile. RAKI 31 te Surabaja. RONDO 31 te Port Said. RUYS 31 te Rio de Janeiro RIJNDAM 31 te New York. SALATIGA p. 29 Bermudas n. Rott. SCHIE 31 v. Tunis n. Levant. SI.AMAT 31 v. Port Said n. Java ST. DORDR. p. 30 Ouessant n. R'dam. STR SOENDA 31 v. Osaka n Yokoh. ST. MAASSL. p. 31 Gibr. n. Melilla. SUMATRA 31 te Surabaja. SCHIE 30 te Tunis. TARAKAN p. 31 Malta n Indon. TEIRESIAS 31 te Djakarta. TEUCER 30 te Belawan. TABIAN 31 te Belawan. TAMO p. 31 Madeira n. Montevideo. TAWALÏ 31 V. Aden n Makassar. TEGELBERG 31 te Mauritius. TERO p 31 St Paulsrock n. Baltimore. TJIBESAR 30 te Curasao. TJISADANE p. 1 Sabang n. Mauritius. THESEUS 31 te Amsterdam. TAL1SSE 31 te Hamburg W. v. ORANJE p. 31 Wight n. Chicago. WATERLAND 31 v. Montevieo n. Amst. WELTEVREDEN 30 te Singapore. WESTERDAM v. New York n. R'dam p. SI Kp. Sable n. Rotterdam. Wm BARENDSZ p. 31 Kp. Palmas n. Amst. WOENSDR p. 31 Madeira n. Piraeus WATERMAN p 31 Kp. Sable, 2 te Hallfax. ZEELAND 31 te Huil. ZAAN p 31 Ouessant n. Lissabon ZIJPENBERG p. 31 Azoren n Rott. ZEELAND K.R.L p. 31 Kp Gata n. Halifax.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5