Prins Bernhard: Grootste vertrouwen in jDe woestijn ingestuurd m BOMPAKKET ONTDEKT „Joodse Partisanenorganisatie' zich verantwoordelijk stellen J Tussen neus en lippen Koningin: Wij verheugen ons bijzonder op deze reis Treinramp bij Lissabon Tot hoofd en hart v.. Uee niMKio öefmycu Lij! Het weer Roofmoord op onderneming iS fii v€ Bestemd voor leider van Duitse delegatie55 te Den Haag Heeft men met een anti-semietische camouflage-manoeuvrete dóen? ZOU Gloster „Meteor" verongelukt 18-jarig meisje vermoord Hevige paniek in bioscoop Elj doden en ongeveer vijftig gewonden DE MISLUKTE AANSLAG OP ADENAUER BEWEGING GEHEEL ONBEKEND Westerling uit Frank rijk uitgewezen? Piloot gedood Poch interlandwedstrijd via de televisie! K.R.O. heeft de primeur Burgemeester geschorst DINSDAC 1 APRIL 1952 76ste JAARGANG No. 25342 Nadat-Koningin Juliana en Prins Bernhard vanmorgen om twintig minuten vóór elf per auto van het paleis Soestdijk waren ver trokken en een half uur later op Schiphol waren gearriveerd, na men zij om kwart vóór twaalf plaats in het viermotorige DC-6- toestel van de K.L.M., de „Prinses Beatrix". Enkele minuten later nam het vliegtuig zijn aanloop en verdween, nagestaard door enkele duizenden aanwezigen, in de wolken, op weg naar Amerika. Zo is de reis van het Koninklijk Paar vandaag begonnen om vijf minuten vóór twaalf. Op Schiphol werd medegedeeld, dat Koningin en Prins naar thans wordt verwacht de terugreis uit Amerika zullen aan vaarden op 27 April. Rotsblokken vielen omlaag TENNIS-SHORTS-SKIRTS f Werkprogram K.V.P. Ernstig mishandeld langs de weg levenloos aangetroffen Tien kinderen omgekomen, 39 gewond BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45 tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.— per kwartaal. KONINKLIJK PAAR naar de V.S. vertrokken Vlak voor het vertrek spraken Konin gin Juliana en Prins Bernhard in de I.C.A.-hal op het vliegveld Schiphol beiden enkele woorden voor een drietal microfoons van radio, televisie en film. „Wij zijn nu op weg naar Amerika", zei de Koningin. „Wij verheugen er ons bijzonder op. Ik geloof, dat het heel nuttig is, dat op deze wijze contacten worden gelegd tussen verschillende vol keren. Ons wacht een lange reis door de Verenigde Staten. Wij zullen een hele boel verschillende steden bezoeken en als wij terugkomen wie reist kan veel verhalen zullen wij veel hebben te vertellen." „Ik verheug mij er in het bijzonder op cm nog even naar Canada te gaan. Al zal mijn bezoek aan dit land onofficieel zijn. ik ben toch vreselijk blij om er nog even te komen." Daarna stelde Prins Bernhard zich achter de microfoons op en zei: „Ook voor mij is deze reis bijzonder aange naam. Ik heb in Amerika veel vrienden en ken een groot gedeelte van het land. Eén woord wil ik hier zeggen voor die Nederlanders, die er zich ongerust over maken, dat wU de reis per vliegtuig on dernemen. Ik wil niet nalaten hier te zeggen, dat wij het grootste vertrouwen hebben in de KLM. Wü beschouwen ons op zijn minst gezegd even veilig in de lucht als in een auto op weg van Soest dijk naar Amsterdam, soms zelfs vei liger. Wanneer er mensen zijn, die de overtuiging hebben, dat het einde van een mensenleven voorbestemd is op een bepaald moment, dan hangt dat heus niet af van een transportmiddel, waarin iemand reist". Op dit punt. van zijn vlot a l'improvis- te gehouden korte afscheidsrede vulde Koningin Juliana deze aan met de in stemmende woorden: „Dat is ook mijn mening; ik zou ook best de kindereD per vliegtuig willen laten reizen." Reeds ver voor het vertrek van het Koninklijk Paar maakte Schiphol zich op voor de komende gebeurtenissen. Talloze leden van het Amsterdamse politiecorps en van de Koninklijke Ma rechaussee zorgden voor de afzetting, de talloze belangstellenden werden naar do gang boven het restaurant gedirigeerd en de officiële genodigden werden toe gelaten in de I.C.A.-hal. De Amerikaanse en Nederlandse vlag gen wapperden bij de hoofdingang in de zon, terwijl de ene grote auto na de andere de vele hoogwaardigheidsbekle ders naar de I.C.A.-hal bracht. Zij stap ten allen uit op het platform en verza melden zich in een afgesloten gedeelte. Daar waren o.a. de minister-president, dr. W. Drees, dc minister van Verkeer en Waterstaat H. H. Wemmers. minister P Lieftinck, alsook de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin en zijn Canadese ambtgenoot P. Dupuy. Bij dit gezelschap voegden zich voorts ook nog burgemeester A. J. d'Ailly van Amster dam en de directeur van de luchthaven, de heer U. F. M. Dellaert. Om 11.07 reed de Koninklijke wagen het vliegveld op en stopte voor de ICA- hal, waar de president-directeur van de K.L.M., dr. A. Plesman, de Koninklijke gasten ontving. Zij traden de ICA-hal binnen en onderhielden zich vijf en twintig minuten lang met de vele geno digden. De Koningin was gekleed in een bruine bontmantel, waaronder een grijs mantelpak met zwarte biesjes langs de revers en om de zakken en een witte blouse, afgezet met kant. Heur haar ging gedeeltelijk schuil onder een wit lentehoedje met een voile. Prins Bernhard was gekleed in een grijs costuum; in zijn knoopsgat droeg hij een witte anjer. Terwijl het gevolg van het Konink lijk Paar. onder wie zich ook de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, bevond, vrijwel onopgemerkt het toestel binnenging, begeleidde dr. Plesman het Koninklijk Paar om half twaalf naar de negen bemanningsleden van het vliegtuig, die in een andere hoek van de ICA-hal op een rij waren opgesteld. Hij stelde de gezagvoerder. H. Groe- neveld aan Koningin en Prins voor, waarna de heer Groeneveld zelf zijn acht collega's bij het Koninklijk Paar introduceerde. Vervolgens viel plot seling in de hal. die tot op dat mo ment zo vol van geroezemoes was ge weest, een absolute stilte, toen de Vorstin en de Prins de reeds geme moreerde woorden voor de micro foons uitspraken. Intussen was het twintig minuten voor twaalf geworden en hadden de beman ningsleden hun plaatsen in het toestel i ingenomen. Uit de cockpit staken de Nederlandse en de Amerikaanse vlag, aller ogen waren op het toestel geves tigd. Uit de ICA-hal schreed de Koningin met dr. Plesman aan haar zijde en daarachter Prins Bernhard. gevolgd door de voornaamste gasten. Bij de roltrap schudde het Koninklijk Paar ten afscheid vele handen, terwijl film- en persfotografen dit moment op de gevoelige plaat vereeuwigden. Om kwart voor twaalf precies beste gen Koningin en Prins de roltrap. Vóór zij het toestel binnentrad wuifde Hare Majesteit naar de vele honderden be langstellenden, die achter de afzetting hun Vorstin uitgeleide deden. Daarna trad zij het toestel binnen, gevolgd door de Prins en gelijktijdig werden de beide vlaggen uit de cockpit naar binnenge trokken, waarna de Koninklijke stan daard uitgestoken werd. Eén minuut la ter taxiede de grote machine, nagewuifd door alle aanwezigen, de startbaan op en verdween enkele minuten later, hoog in de lucht, uit het gezicht, op weg naar de nieuwe wereld. Mlch Ul GR RAP/OS 5 Apr 11 6 A*r< OETflCiT <4 Ar 6 A*nl wroPK 7-a-9A»Ml Indianö Of»\io l7Aprll J SAN FRANCISCO .J W«ft J«r««y— [WASHINGTON !-3-4A,r>l~ virginit Kentucky rcHiiessee vaust Tenn. to Apr Caroline Z«M Carol. ATLANTISCHE - OCEAAN I Georgia Alabama i i St A ISLAND Paat. «tcktntf Bahama «II —Golf von Ongeveer tien kilometer van Lissabon is Maandag een aantal rotsblokken, die door de zware regens van de laatste dagen waren losgespoeld, op een per sonentrein gevallen. Volgens de laatste berichten kwamen hierdoor elf trein reizigers om het leven, terwijl er onge veer vijftig werden gewond. Op het punt, waar de ramp plaatsvond, loopt de spoorlijn slechts enkele meters van de zee verwijderd. Een man, die ongedeerd uit een van de vernielde rij tuigen wisf te komen, heeft verteld, dat een paniek uitbrak, toen de passagiers zich een uitweg trachtten te banen. Men was bevreesd, dat de rijtuigen in zee zouden storten. Men schat, dat de grondverschuiving een breedte van dertig meter had en dat geweldige rotsblokken van een hoog te van zestig meter zijn neergestort. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking niet later enkele sneeuw- of hagelbuien. Van nacht weinig wind en bijna overal lichte vorst. Morgen overdag matige wind tussen West en Noord en dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 6.13—19.15 Maan: 10.17—3.24 De Bandoengse rechtbank heeft der tien beklaagden, oud-manschappen van de ondememingswacht van de onder neming „Tjibeuni", die betrokken zou den zijn geweest bij het rampok- en moordgeval op de onderneming ruim anderhalf jaar geleden, waarbij de he ren Van der Mat en Veenther om het leven kwamen, wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken. Slaande bij de 'ingang van het vliegtuig wuiven Koningin en Prins naar dege nen, die hen uitgeleide deden. Een briefpakket met explosieven, be stemd voor de „leider van de Duitse delegatie" is Maandagmiddag op de postkamer van het Duitse consulaat Den Haag tijdig ontdekt en' in handen van de Nederlandse politie gesteld. Het pakket was gericht aan het hoofd van de Duitse delegatie, die op het ogen blik met vertegenwoordigers van Joodse organisaties onderhandelt over schade vergoedingen aan verdreven en gestor ven Duitsers van Joodsen. bloede. Het uit Amsterdam afkomstige pakket wekte door vorm en gewicht argwaan. De Ne derlandse politie stelt thans onder leiding van de procureur-generaal in Den Haag een onderzoek in. In Duitse kringen te Den Haag is men over deze aangelegenheid zeer terughoudend. Te Bonn werd inmid dels verklaard, dat er drie pakketten zouden zijn geweest. Zulks wordt te Den Haag ontkend. De Nederlandse politie weigert hangende het onderzoek, dat onder leiding van de Haagse procureur- generaal plaats vindt, alle inlichtin gen. Volgens doorgaans betrouwbare bron te Bonn wekten niet alleen vorm en gewicht van het pakket, doch eveneens een opschrift in het Frans de argwaan. Het opschrift luidde: „Aan de leider van de Duitse delegatie te Den Haag". Als adres was de paspoortafdelïng van het Duitse consulaat te Den Haag opge geven, waar alle poststukken voor de Duitse onderhandelaars binnenkomen. Het ANP kreeg door de procureur- generaal in Den Haag. mr. D. J. van Grise, bevestigd dat gistermiddag op de Duitse ambassade een brief bezorgd werd, bestemd voor de Duitse delegatie, die op het ogenblik in kasteel Oud Wassenaar met vertegenwoordigers van Joodse organisaties onderhandelt over schadevergoeding aan verdreven en ge storven Duitsers van Joodsen bloede. Het was een brief van licht gewicht. Een frankering van 15 cent port zou voldoende zijn geweest. Er was echter voor 40 cent postzegels opgeplakt. Op de Duitse ambassade werd de brief aan één zijde opengemaakt. Men zag toen, dat zij bestemd was voor de Duitse delegatie. Per koerier werd de brief daarop naar hotel „De Witte Brug" doorgezonden, waar de Duitse delegatie logeert. Daar sneed men de enveloppe aan de zijkanten verder open. Daarbij kwam een draadje aan het licht, dat aan enkele vellen papier was bevestigd. Het bewuste draadje werd doorge knipt, doch aangezien men door een en De Franse bladen hebben gisteren een copie van een getypte brief ontvangen, waarin verklaard wordt, dat de „Joodse Partisanenorganisatie" verantwoordelijk is voor de aanslag op Bondskanselier Adenauer. De brief is gedateerd in Zürich en gepost in Genève en zegt letterlijk: „Onze kameraden hebben 27 Maart hun eerste actie op Duits grondgebied uitgevoerd." De brief spreekt van „het leed dat de Joden van de zijde van het Duitse volk hebben ondervonden". „De Duit sers moeten weten," aldus de brief, „dat er geen vergiffenis voor hun misdaden bestaat. Wij zullen hun alles betaald zetten. Het eerste geschenk Is zojuist ont vangen. Er volgen er meer." In de brief wordt verder gezegd, dat het Duitse volk „thans onze vergiffenis zocht onder het valse voorwendsel ons een deel van onze geroofde rijkdommen terug te zullen geven." „Het tracht ons en de gehele wereld om de tuin te leiden door besprekingen te voeren met vertegenwoordigers van het Joodse volk en denkt, dat het op deze wijze berouw toont en het vertrouwen weer waardig wordt," aldus de brief. vlugschriften uit Zwitserland afkom stig was, vanwaar ook de Parijse bla den thans brieven van deze z.g. Jood se organisatie hebben ontvangen. De groep van Aberg wil volgens Marx de Joden de schuld geven van de aanslag op Adenauer, teneinde nieuwe haat te kweken en de huidige Duits-Joodse onderhandelingen over herstelbetalin gen te saboteren. Marx zegt, er van overtuigd te zijn, dat geen Joodse or ganisatie iets met de aanslag te maken heeft. Karl Marx, redacteur van het alge mene Joodse weekblad in Duitsland, heeft het bericht een „anti-semietische camouflage-manoeuvre" genoemd. Hij zei. dat. onlangs een anti-semietische or ganisatie, geleid door de Zweed Einar Aberg, West-Duitsland. West-Berlijn, Zwitserland en andere landen had over stroomd met anti-Joodse propaganda-, waarin gesproken werd van een „orga nisatie van Joodse partisanen". Marx zei, dat een deel van Aberg's De centrale raad der Joden in Dussel- tlorf verklaarde dat men nooit heeft gehoord van de z.g. „organisatie van Joodse Partisanen" en gelooft, dat de brief uit Genève de uiting is van een „fascistische mentaliteit". Een zegsman van de „World Jewish Congress" in Lon den heeft gisteren pertinent het bestaan van een organisatie van Joodse partisa nen tegengesproken. De zegsman is van mening, dat de brief geschreven is door anti-semietische of neo-nazistische on ruststokers. Ook de Zwitserse politie sprak met stelligheid het bestaan van een dergelijke organisatie tegen. De po- litie-autoriteiten in Genève en Zürich en zegslieden van het ministerie van Justitie in Bern verklaarden nog nooit van de organisatie gehoord te hebben. Ook in Frankrijk is nooit van de orga nisatie vernomen Inmiddels wordt de jacht op de ver dachte, de ongeveer 30-jarige Mirelli, voortgezet. De Bondsregering heeft gis teren een beloning voor het vinden van de verzender van het pakket verdrie voudigd. De beloofde beloning bedraagt thans vijftienduizend mark. Uit vinger afdrukken is vast komen te staan, aldus meldt U.P., dat de man. die het bom- pakket naar de post wilde laten bren gen, d,ezelfdc is, die het pakket in elkaar heft gezet. De twee jongens, die het pakket naar de politie hebben gebracht, zouden vandaag naar Bonn gaan om daar de persoonlijke dank van Adenauer in ontvangst te nemen. Met uitlachen bereikt, men slechts verbittering ander argwanend was geworden, werd de politie gewaarschuwd. De politie ontdekte, dat wanneer de vellen papier uit de enveloppe getrok ken zouden worden, het draadje aan een ontsteker (detonator) zou trekken. Tus sen de vellen papier lag een licht donker bruin pakje met een heel klein droog batterijtje. Men vermoedt, dat wanneer aan het draadje getrokken zou zijn, de batterij stroom afgegeven zou hebben, die de stof in het bruine pakje tot ont ploffing zou hebben gebracht. Het is nog niet met zekerheid bekend of dit bruine pakje explosieve stoffen bevat. Dit zou hedenmiddag worden onderzocht. Het politie-onderzoek geschiedt on der leiding van de procureur-generaal mr. Van Gilse. Reeds is gebleken, dat het Amsterdamse afzendersadres op de enveloppe gefingeeerd is. De straat, die er op is aangegeven, bestaat niet in Am sterdam. Naar het A.N.P. verder nog verneemt was men aanvankelijk zeer verrast, dat de Duitse delegatie en niet de Joodse een bompakket kreeg toegezonden. De Nederlandse politie was er voor ge waarschuwd, dat een felle Joodse groe pering scherp afwijzend staat tegen de Duits-Joodse onderhandelingen en dat deze groep niet voor drastische maatre gelen pleegt terug te deinzen. Men had de indruk, dat eventuele reacties zich uitsluitend tegen de Joodse onderhan delaars zouden richten. Daarom werden speciale maatregelen genomen voor de veiligheid van de Joodse delegatie-le den. Naar verluidt heeft dit" incident niet geleid tot stopzetting van de onderhan delingen of tot vertroebeling van de sfeer, waarin de onderhandelingen wor den gevoerd. Het bericht, dat er drie bompakketten zouden zijn bezorgd, wordt van officiële zijde in Den Haag tegengesproken. De premier van Tunis en drie van zijn ministers ver blijven momenteel, nadat zij in hechte nis zijn genomen, in het sub-tropische dorp Kebili, midden in de woestijn. Zij hebben da-ar enige bewegingsvrijheid en mogen zo nu en dan een wandeling maken. V. I. n. r.: De minister van Handel, van Open bare Gezondheid, de premier en de minister van Bui tenlandse Zaken helpen elka-ar over een zandheuvel. Ondertussen ont ving De Bey van Tunis Sidi Lamme Pasha in zijn paleis Jean de Hautecloc- que. de Franse re sident-generaal, en benoemde hem tot minister van Bui tenlandse. Zaken (foto onder). De enige socialistische Tunesische leider, die tot nóg toe nog op vrije voeten was. Hedi Noeira, is gisteren te Tunis gearresteerd, nadat, hij geweigerd had deel u'it te maken van de nieuwe Tu nesische regering. Het Franse blad Combat meldt, dat de Franse politie aan de Indonesische vrouw van Westerling, die in de omge ving van Parijs woont, een bevel tot uitwijzing zou hebben overhandigd. Westerling zou in Brussel vertoeven: rèeds eerder zouden de Franse autori teiten tot zijn uitwijzing hebben beslo ten. De familie Westerling zou ongeveer 300.000 francs aan hotelkosten schuldig zijn Thans is verschenen het Verkie zingsprogram 1952 van de Katholieke Volkspartij. Dit program, dat als Werkprogram betiteld wordt, en waar van wij indertijd de voornaamste in houd reeds hebben weergegeven, is verkrijgbaar bij het algemeen secreta riaat van de K.V.P., Koninginnegracht 40, 's-Gravenhage. „Ruimtestation" Is het mogelijk een ra ket te onttrekken aan de aantrekkingskracht van de aarde? Het is mo gelijk. En hoe ziet het „ruimtestation" er uit, dat als een door mensen gemaakte maan ten eeuwigen dage om de aarde zal draaien? Het ziet er uit als eert groot wiel, dat op zijn kant ligt. Kan de mens er te gen. wanneer hij de aardse aantrekkingskracht niet meer voelt, dus to taal gewichtloos is? Dat is een kwestie van wennen. Zo ongeveer is de in druk, die men krijgt na lezing van het Zaterdag 22 Maart verschenen num mer van „Collier's", het 'Amerikaanse tijdschrift dat al meer opzienbarende pubiicati.es op zyn naam heeft staan, „De mens gaat weldra het heelal in", zo luidt de titel, die dit alles dekt. Het ver voermiddel daartoe zal de raket zijn en het verwon dert aan ook niet, dal men ae naam van de V-2-deskundige dr. Wem- her von Braun aantreft onder een gedegen arti kel dat betoogt: het is alleen een kwestie van tijd (Hen jaar) en van geld (vier milliard dol- ,lan-,). Behalve een militaire (zo' n ruimtestation be strijkt door zijn richting en zijn snelheid het ge en zijn snelheid het ge hele aardoppervlak), zit er aan deze zaak ook een veel aantrekkelijker kant, namelijk een wetenschap pelijke. Is men er name lijk eenmaal in geslaagd zo'n kunstmaan te vesti gen, dan zal geen en kele sterrenkundige waar neming daar worden ge stoord door die vele malen verwenste spelbreker: de dampkring. Die heeft men dan immers ver achter zich gelaten. Men bevindt zich op 1730 km. hoogte boven het aardoppervlak de aardatmosfeer is maar een honderd km. dik. Maar hoe ziet die basis er zelf nu uit? zal men vragen. Wel, als een enorm fietswiel. Het draait ook om zijn mid delpunt door middel van een motor. Zo wekt men een middelpuntvliedende kracht op, die als surro gaat kan optreden voor de zwaartekracht, waaraan de mens op aarde is gewend. De bemanning verblijft in de holle velg van het wiel, want hier zijn de labora toria. observatoria e.d. ge bouwd. Zuurstofapparaten zorgen voor de lucht; wie (door een luchtsluis) naar buiten gaat, moet een ruimte-palc dragen het lijkt op een duikerpak. Spreken is dan nog alleen per radio mogelijk- er is geen lucht en het geluid trilling van lucht plant zich niet. voort. Alles is doodstil. Stopt de raketmotor en houdt de draaiende beweging op. dan wordt alles ge wichtloos. Een stuk ge reedschap dat men los laat blijft op dezelfde hoogte hangen. Men moet drinken met. een rietje. want vloeistof la.at zich niet schenken. Men kan op de vloer lopen en op het plafond: begrippen a-ls boven en onder houden op te bestaanBuiten ziet men de enorme aardbol. Men zal haar oppervlakte in twee uur tijd geheel onder zich zien door draaien. Want de snelheid van dat ruimte-station be draagt meer dan 25.000 kilometer per uur. Of als u dat meer zegt: ruim zeven kilometer per se conde! En de oppervlakte van de aarde is 1730 kilo meter beneden u. Want op die hoogte en met die snelheid zal bereikt zijn dat het grote fietswiel nóch op aarde valt nóch het heelal in vliegt, omdat het zich juist op die hoogte en met die snel heid zal gedragen als een satelliet van onze planeet, die even braaf als de maan haar eeuwige kring loop om onze aarde zal beschrijven. Wij zullen haar ook zien: zij ver toont zich als een snel bewegende ster. Men bereikt haar per raket. Von Braun geeft een gedetailleerde be schrijving van het toestel dat moet dienen om deze hoogte te bereiken. Het is de drietraps-raket, waarvan staart- en mid denstuk na hun brandstof te hebben verbruikt, per parachute op aarde te rugkeren, terwijl het voorste deel voortjaagt tot het zijn doel heeft bereik. Op die manier wordt brandstof bespaard: de raketmotor van het middenstuk begint pas te werken als die van het staartstuk is uitgewerkt, idem ten aanzien van voorste deel en midden stuk. Door te starten in Oostelijke richting krijgt men bovendian de om wentelingssnelheid van de aarde aan de evenaar bijna een halve Ic.m. per seconde cadeau. In feite zal het zo zijn, dat eerst vrachtraketten de onderdelen van het ruim te-station naar hun plaats brengen, daarna begint de bouw van deze prefabri cated"basis. Technisch is alles reeds tot in détails klaar in theorie. De practijk zal nog slechts een kwestie van tijd zijn. In de toe komst. zal het ruimte station dienen als basis voor raketvluchten naar de maan en naar de naast-bije planeten. Mars en Venus. Jules Verne's droom wordt werkelijk heid. Hedenmorgen omstreeks kwart over tien is bij het gehucht Deurningen. op zeven kilometer afstand van de vlieg basis Twenthe, een Gloster „Meteor" straaljager verongelukt. De piloot is om het leven gekomen- Het verongelukte vliegtuig, dat behoorde tot een formatie van vier, kwam met een der andere toestellen in botsing. Dit andere toestel werd slechts licht beschadigd en kon vei lig op de vliegbasis landen. De ..Meteor" is volkomen vernield. De machine heeft voor zij op de grond terecht kwam een hele reeks bomen geraakt. voordat zij tenslotte terecht kwam in een weiland- Het toestel ligt op circa honderdvijftig meter afstand van de driesprong DeurningenWeers- seloGammelke. De plaats van het on geluk is onmiddellijk afgezet. Voor zover thans bekend is. is er in het toestel geen brand ontstaan. Maandagmorgen omstreeks tien uur werd onder Hilvarenbeek langs het Wilhelminakanaal de achttienjarige dienstbode E. van B. ernstig mishandeld levenloos aangetroffen. Het slachtoffer was dienstbode te Tilburg en had zich Maandagmorgen, zoais gewoonlijk, om streeks half acht per rijwiel naar haar werk begeven. Daar zij niet op de plaats van bestemming arriveerde, werd bij de ouders om inlichtingen gevraagd. Een broer van het slachtoffer, die op nader onderzoek uitging, vond het stoffelijk overschot van zijn zuster achter de langs het Wilhelminakanaal lopende dijk. De politie en het parket werden terstond gewaarschuwd. Omtrent de be. weegredenen van deze moord is niets bekend, terwijl men omtrent de dader nog volkomen in het duister tast. Hoewel er tussen de K.N.V.B. en de televisie nog geen overeenkomst over teTevïsïe-uïtzendingen van interlandwed strijden is gemaakt, kunnen bezitters van een televisietoestel daar vanavond toch al een proefje van genieten. Dit is mogelijk geworden, omdat de K.R.O. een reportage maakt van de heden in Ant werpen gespeelde wedstrijd tussen de z.g. Gele Duivels en een team uit de Belgische Congo. De wedstrijd, die om 8.15 uur op liet televisiescherm komt, wordt verslagen door Leo Pagano. In een bioscoop te Lima (Peru), waar een kinderfilm werd vertoond, zag ie mand een foto van de muur vallen. Hij riep „aardbeving" en snelde naar de uitgang. Er ontstond een hevige paniek, waarbij talrijke kinderen onder de voet werden gelopen. Tien kinderen kwa men om het leven, 39 werden gewond, van wie tien ernstig. De overtredingen van de Wederop- bouwwet bij fabrieksbouw, welke de laatste tijd in de gemeente Roden zijn begaan, hebben opnieuw tot moeilijk heden geleid. Ged. Staten van Drente hebben hierin aanleiding gevonden om de heer H. Helwerda, burgemeester van de gemeente Roden, te gelasten zijn werkzaamheden als zodanig te staken. De heer P. D. Edel, burgemeester van Peize. is tijdelijk belast met de waar neming van het burgemeestersambt van Roden. (Artikel 66 van de Gemeentewet geeft Ged. Staten de bevoegdheid de burgemeester voor één maand te schor sen. Na deze tijd kan de Kroon deze schorsing overnemen en betrokken opnieuw voor drie maanden, schorsen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1