Winterse lente bracht schade van duizenden guldens AUTO-RADIO Heeft H.O.V. deze winter aan haar verplichtingen voldaan? Pakistan zal Veiligheidsraad om spoedzitting vragen DRONKEN AUTOMOBILIST VOOR HET GERECHTSHOF HAARMODE 1952 Feest bij Jilles Dal Zoon Santpoortse „St. Eloy" in het goud Zeer zekermaar zomer concerten vragen andere koers Verzwaring van straf geëist Visserijgolf H. J. Maertens N. V. KLACHT INZAKE TUNIS MOIENDUK S KAPSALONS DINSDAG 1 APRIL 1952 PAGINA 2 Oosterstorm ging te keer onder de bollen Wethouder Happé opent nieuw bedrijf UITSPRAAK HAARL. SANATORIUM-GEVAL Agent vrijgesproken, hoofd redacteur veroordeeld Gouden echtpaar Haarlem leent ruim vier ton Burgerlijke Stand Inbouw- en Service Station Massale doorlichting Haarlemmermeer T.b.c.-cijfers boven het Nederlands gemiddelde R.K.G.V. „Virtus" R.K. Tekenschool Herdenkingsvergadering in café De Viersprong Vrienden van de H.O.V. Plan tot oprichting van vereniging Het ministerie en de Haarlemse successen De II.O.V.-concerten Nederlandse solisten Zomerconcerten ZANDVOORT Ned, Reisvereniging Kunstkring ,,'t Helm" Wedstrijd cabaret-amateurs Uitbreidingsplan „Kostverloren" P.S.V. naar Haarlem Per postkoets van Kaapstad naar Amersfoort (Transvaal) Twee doden in Marokko ZIJN VROUW WILDE NIET MEERIJDEN HAARLEMSE TAFEL- TENNISKAMPIOEN SCHAPPEN Goede organisatie en goede sport R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Aanwinsten Dr. Spoelder spreekt BLOEMENDAAL Spreekuur wethouder HEEMSTEDE Jan Cottaar voor K.J.B. AALSMEER Gevonden en verloren Waterstanden Beurs van Amsterdam Beurs van Nêw York - Vandaag het zonnetje weer doorge broken en de lente zal heel misschien werkelijkheid gaan worden. Maar intus sen hebben sneeuw, vorst en wind hun kwaad werk gedaan, vooral in de bol- lengebieden tussen Haarlem en Leiden en de streek rond Anna Paulowna. De schade is uiteraard niet met een vast om lijnd bedrag te bepalen, maar vast staat wel. aldus een insider dat de kwe kers rekening moeten houden met een strop van duizenden guldens. Het is hier vooral de wind met lage temperatuur, die funest is geweest voor de velden. Verstuivingen konden daar door niet uitblijven en menig bloemblad heeft te kampen gehad met de vliegende zandkorrels, waardoor het zo gevreesde „vuur" de bladen kan aantasten. Was het nu maar zo geweest, dat eerst de sneeuw was gevallen en de wind later was opgestoken, dan zou de schade waar schijnlijk niet van zo'n grote omvang zijn geweest. De weergoden hebben echter Met veel feestelijkheid is gisteren een nieuw gedeelte van de grafeerin- richting-stempelfabriek Jilles A. Dal en Zn. aan de Zijlweg in gebruik geno men. Vele genodigden, het voltallig per soneel en vele andere belangstellenden waren aanwezig, toen de heer Dal Jr. een welkomstwoord sprak en daarbij de vele moeilijkheden memoreerde waar mede men te kampen had gehad om deze uitbreiding tot stand te kunnen brengen. Overigens was het niet de eerste keer, dat het bedrijf werd uitgebreid, maar nimmer was er aanleiding gevonden om dat feestelijk te vieren. Het bereikte resultaat van thans smeekte als het ware om een officiële bijeenkomst en dat dit gerechtvaardigd was. bleek wel uit het uitvoerig overzicht, dat de heer Dal van de gang van zaken gaf. Alle mogelijke instanties moesten worden ingeschakeld en tenslotte moest minister v. d Brink eraan te pas komen om de uitbreiding na twee jaar vechten mogelijk te maken. De heer Dal dankte het gemeentebe stuur voor zijn medewerking en in het bijzonder herinnerde hij aan de steun van de heer Meeusen. de parel van het gemeentelijk ambtenarencorps, die dit resultaat helaas niet meer mocht mee maken. maar aan wie toch veel dank verschuldigd was voor zijn grote mede werking Wethouder Happé, tevens voorzitter van de Stichting tot Ontwikkeling van de Industrie te Haarlem, verklaarde, dat het gemeentebestuur gaarne zijn mede werking had verleend. Het gemeentebe stuur. zo zeide hij. laat zich graag voor een wagentje spannen, dat goed gecon strueerd is en goed bestuurd wordt. Hij gewaagde van een belang voor Haarlem, dat dit bedrijf, waar vakkunde overgaat in vakkunst, binnen zijn muren geves tigd is en verzekerde, dat gespecialiseer de bedrijven hard nodig zijn. Met de beste wensen voor de familie Dal en het bedrijf verklaarde de wethouder het nieuwe gedeelte voor geopend. Ds. Hille sprak daarna een zeer per soonlijk woord, dat hij speciaal ook in oe geestelijke sfeer trok. en tenslotte was het de heer Dal Sr., die aan allen die hun medewerking hadden verleend zijn hartgrondige dank betuigde. De aanwezigen kregen daarna gelegen heid het bedrijf in werking te bezich tigen en vanmiddag konden de vele relaties persoonlijk hun gelukwensen aanbieden. Hedenmorgen heeft het Amsterdamse Hof in hoger beroep uitspraak gedaan in de zaak, welke was aanhangig ge maakt tegen de hoofdredacteur van de N. HaarL Crt.. H. W. M. van R., en de agent van politie J. B.. omdat zij zich zouden hebben schuldig gemaakt aan smaadschrift jegens dr. Van S., direc teur van het districts-consultatiebureau voor tuberculose te Haarlem. De N. Haarl. Crt. had n.l. publicatie gege ven aan de inhoud van een door J. B. ingezonden stuk, waarin deze zijn grie ven had geuit jegens diverse instanties, waaronder dr. Van S., die zouden heb ben geweigerd hun medewerking te verlenen tot de opname in een sanato rium van zijn ernstig aan t. b. c. lij dende zuster. Voor de Haarlemse rechtbank was de hoofdredacteur vrijgesproken, de agent evenwel veroordeeld tot een boete van f 75.— en een voorw. gevangenisstraf van een maand. Het Hof veroordeelde thans eerstgenoemde tot een boete van f 100 (subs. 50 dagen hechtenis); de agent J. B. werd vrijgesproken. De eis tegen de hoofdredacteur was geweest f 400 boete, tegen de agent f 40 boete en een maand voorwaardelijk. Het echtpaar Roekens-van Maas in Huize Delftweide aan de Orionweg is 9 April 50 jaar getrouwd. De bruid is 75 en de bruidegom 74 jaar en beiden verheugen zich nog in een goede ge zondheid. De heer Roekens is 40 jaar werkzaam geweest op de centrale werk plaats van de N.S. Vanaf hun trouwen is het gouden echtpaar geabonneerd op onze krant. B. en W. stellen voor een aanbieding te aanvaarden van de Bank van Neder landse gemeenten voor het verstrekken van een lening groot f 410.509. aan te gaan op ondershandse schuldbekentenis a pari met een looptijd van 25 jaar en tegen een rente van 4 pet. De opbrengst van deze lening zal dienen tot conso lidatie van de vlottende schuld voor de restant-kosten der stichting van 150 montage woningen nabij de Jan Gijzen- vaart. Geboren: A. S. M. Lampede Bok. z.: G. ReindersJongejans. z.; H. Boxem— Vleck, z A. A. Hoogervorst—de Wit, z.; T. OppersmaGroeneveld, z.; N. A. A. GraauwelmanAnspach, z C. M. H. Berkhout—Köbken, z.; S. M. Schneider— Alleijn. z.; F. de Vries—Nijenhuis, z.; E. Slijboom—Clazenburg. d.; J. E. M. van der Reep—Nederkoom. d.; J. G. Heicfa Vroom, d.; M. F. Jonker—Hogeslag, d.; F S. ZwiepZoomer, d.; N. M. Metselaar Kemp, d.; G. Stutvoet—van der Meij, d.; M. M. MarchandHorn, d.; A. J. van der HulstNederkoom, d. Ondertrouwd: A. A. Dammers en B. J. van den Houten; M. Sieraad en J. E Claassen. Overleden: G. van Staveren. 70 j„ De Witstraat. M. A. Eggink—Groenewoud. 87 j., Van Oosten de Bruijnstraat. C. H. van der Hulst—Hulsman. 46 j.. Kamperlaan. J C. Smit—Leis, 87 j Hagestraat. A. E Tolk—van Munster, 93 j.. Kijkduinstraat. anders gehandeld en de algemene zij het dan schrale troost is. dat alle kwekers met deze winterse lente hebben te maken gehad. Vakmensen zeggen nu; de winter heeft voor ons de bollen geraapt, waarmede zij maar zeggen willen, dat de oogst sterk gedrukt zal zijn. De enigen, die geluk hebben gehad, zijn de kwekers, die de bollen nog niet ontdaan hebben van het winterdek. Zo zijn er bijv. enkele in Anna Paulowna. doch in de streek tussen Haarlem en Leiden zijn ze maar sporadisch. De ge volgen van deze beroerde weersomstan digheden zullen natuurlijk niet uitblij ven. De kwekers zullen alle hens aan dek moeten zetten om ziekten in de bol len te bestrijden en hun gewassen zo scherp mogelijk te controleren. Het is nog niet na te gaan, welke invloed een en ander op de prijzen zal hebben. De handel ligt op het ogenblik vrijwel stil. omdat men niet weet wat Engeland zal doen en welke houding Frankrijk zal aannemen. Op Amerika en Zweden is men in bollenkringen wel gerust. In ieder geval wordt wel veronder steld. dat de prijzen zullen zakken. Gesteld echter, dat de oogst, die het vorig jaar bijzonder groot was. nu 20 pet. minder zou zijn, dan is er toch al tijd riog voldoende om de export te voorzien. Overigens blijft het parool: afwach ten, wat het weer zal worden. Van de komende drie weken zal alles afhan gen. Advertentie NASSACSTRAAT S, HAARLEM, Tel. 15220 Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van het gemeentebestuur om ae gehele bevolking van de gemeente Haar lemmermeer in September 1952 te laten doorlichten, hetgeen officieel betiteld wordt als bevolkingsonderzoek op tuber culose. Naar schatting 36000 personen boven de 3 jaar zullen op een nader te bepalen datum voor de actie wordep op geroepen. Er is reeds een onderzoek ingesteld door dé plaatselijke gezondheidscom missie welke cijfers heeft gepubliceerd die niet verontrustend zijn, maar toch hoger liggen dan het gemiddelde van het gehele land, van de provincie Noord- Holland en van de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. B. en W. heb ben daarom aanleiding gevonden om de doorlichting van de gehele bevolking zo veel mogelijk te bespoedigen en daartoe ae medewerking gevraagd van verschil lende overheidsinstanties. Het centraal bureau voor keuringen op medisch-hy- giënisch gebied te Den Haag zal de door lichting verzorgen. De kosten bedragen f 1.05 per persoon waarvan het centraal bureau 95 cent ontvangt en het restant gebruikt kan worden voor voorberei- dingskosten ter plaatse etc. De ervaring in andere gemeenten heeft geleerd, dat gemiddeld 70 pCt. van de onderzochte personen de verschuldigde bijdragen betalen. B. en W. vragen dan ook een crediet van f 11.500 om het res tant te kunnen dekken. Naar het bestuur der R.K.G.V. ..Vir tus" meedeelt kunnen de kleuterlessen van Woensdagmiddag 2 April niet door gaan. De eerstvolgende les is op Woens dag 9 April. Woensdagavond zal om kwart voor acht de diploma-uitreiking plaats vin den in het schoolgebouw Kamperstraat 37 van de tekenschool der St. Josephs- gezellenvereniging. Gisteravond werd voor de leden van de Nederlandse R.K Metaalbewerkers- bond „Sint Eloy", wonende in Sant poort. een herdenkingsvergadering ge houden ter gelegenheid van het gouden jubileum van de landelijke bond. Het zaaltje van café ,.De Viersprong" was stampvol toen de afdelingsvoorzit ter, C. Klister, de vergadering opende. In zijn openingswoord uitte hij zijn vreugde over de grote opkomst en deelde hij mede. dat ook dit jaar weer voor de leden, woonachtig in Santpoort, aparte vergaderingen zullen worden belegd, zodat zij niet naar IJmuiden- Oost behoeven te komen. De penningmeester van de afdeling kon de verheugende mededeling doen, dat in de periode 1 Januari-31 Maart 1952 15 nieuwe leden werden inge schreven, zodat het ledental thans 310 bedraagt. Van deze 310 wonen er 100 in Santpoort. Het bestuur van de H.O.V. heeft tot zijn genoegen geconstateerd, dat bij velen, die het orkest een goed hart toe dragen. de wens leeft om te nomen tot de oprichting van 'n vereniging „Vrien den van de H.O.V.". Enige heren hebben in overleg met het bestuur op zich ge nomen deze plannen in zo kort mogelijke tijd tot werkelijkheid te brengen. Daar om zal op Donderdag 3 April, 's avonds om acht uur, in hotel De Leeuwerik een bijeenkomst worden gehouden van de genen, die hun vriendschap reeds te kennen hebben gegeven en hun intro- ducé's. Het is echter nodig, dat men zich tevoren van een plaatsbewijs voorziet. De avond zal worden opgeluisterd door enige muziek te geven door Ans Bouter. piano, Eduard Biele. cello, Jan Hesmerg, viool. Marius Ruijsink, fluit, en Tineke de Smidt, piano. Staatssecretaris mr. J. Cals van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bij de aanvang van het thans afgesloten winterseizoen aan de besturen van de gesubsidieerde svmphonie-orkesten, waartoe de H.O.V. behoort, een brief gericht inzake uit voeringen van Nederlandse werken en medewerkingen van Nederlandse solis ten buiten hen, die ais concertmeester of soloblazer van het orkest contractuele rechten tot optreden kunnen doen gel den. Alhoewel de Staatssecretaris consta teert, zo lezen we in die brief, dat de ze uitvoeringen en medewerkingen, in de laatste jaren over het algemeen ge nomen een stijgende lijn vertonen, meent hij toch te moeten wijzen op de niet voldoende verkregen resultaten. Mr. Cals ziet de moeilijkheid in van artistiek samengestelde programma's, die niet de belangstelling van het gro te publiek trekken. De Staatssecretaris noemt in verband hiermede een sluiten de begroting een primair belang! Hij is echter van mening, dat bij een oör- deelkundige dosering resultaten kun nen worden verkregen, welke voor de Nederlandse muziek en de Nederlandse kunstenaars niet zonder betekenis z*;n Hieruit menen we te mogen conclude ren, dat genoemd ministerie Nederland se werken (de allerbeste natuurlijk) onder artistieke werken rekent. Daar het de Staatssecretaris voor komt, dat niet overal het maximum be reikt is van hetgeen in dit opzicht ge daan zou kunnen worden, wijst hij op de volgende punten: de muziek van de levende Neder landse componisten kome regelmatig tot uitvoering, ook buiten de abonne mentsconcerten, het publiek moet deze muziek beter lezen kennen, daarom zijn herhalingen in hetzelfde of volgende seizoen nodig, uiteraard zal bij de keuze een scher pe selectie dienen te worden gemaakt. Met deze wetenschap zullen velen de vraag stellen: beantwoordden de pro gramma's van de winterconcerten der H.O.V. aan de wensen van het Ministe rie van O., K. en W.? Bij de aanvang van dit seizoen ver meldden wij reeds, dat de 8 Symphonie- orkesten ruim 40 Nederlandse werken zouden uitvoeren,, waarvan de H.O.V. een viertal. Op de H.O.V.-wintercon- certen zijn wel niet precies de toenmaals vermelde werken gespeeld wellicht komen de nog ontbrekende werken in het zomer- en volgende seizoen tot uit voering maar toch vormen de thans uitgevoerde werken een betekenisvol le bijdrage tot bereiking van het be oogde doel. Hierbij moet men niet te veel afgaan op het aantal, doch meer op de om vang en de waarde van de werken. Vooral het laatste bepaalt de belang rijkheid er van. Wat is nu van Neder landse componisten tot uitvoering ge bracht? In eerste uitvoering te Haarlem: Symphonie van Sas Bunge, Mouvement Symphonique van Marinus Monniken dam en Concertino voor viool en orkest van Robert de Roos, waarbij zeer zeker de eerste uitvoering van de Ouverture van wijlen dr. Joh. Wagenaar en de her haling van het Pianoconcert van wijlen Willem Pijper mogen worden toege voegd. Vervolgens gaf de H.O.V. een herhaling van Badings' Vijfde Sympho nie, die men wat omvang aangaat mag gelijk stellen met minstens drie kleinere werken. Maar al zou men dit laatste niet in aanmerking nemen, dan nog voldoet het uitgevoerde door zijn hoog artistiek ge halte aan de wensen van het ministerie. Ook de moeilijkheidsgraad van de wer ken moet in aanmerking worden geno men. Welke langdurige en tevens in tense studie sommige werken vereisen, blijkt uit het aantal benodigde repetities. Dirigent Verhey verklaarde ons, dat b.v. voor de eerste uitvoering van de Symphonie van Badings in totaal een 15-tal repetities gehouden zUn voor de orkestgroepen apart en voor het gehele ensemble. Voor de herhaling waren op nieuw nog 8 repetities benodigd en we derom een ten volle verantwoorde, ar tistieke uitvoering te bereiken. Voor Bunge's Symphonie heeft de dirigent 6 maal gerepeteerd na het werk, twee maal met de 'componist tot in de fines ses te hebben bestudeerd. Zulke tamelijk lange bestuderingen hebben uitermate hun nut bewezen; de uitvoeringen stonden op het vereiste hoge peil. De H.O.V. heeft er haar goe de naam mede bevestigd! Nu volgt nog het punt: solistische me dewerking. Óp de 18 serie-concerten traden 19 solisten op. van wie 9 Neder landers, onderverdeeld in 4 pianisten, 3 violisten, 1 cellist en 1 zanger, waar aan de solo-fluitist van de H.O.V. mag worden gevoegd, daar hij de solo-partij in de tweede Bach-Suite heeft vertolkt. Van deze solisten speelden er twee Ne derlandse werken n.l. van Robert de Roos en Willem Pijper. Hierbij mag stel lig worden opgemerkt', dat onze eigen solisten een alleszins goed figuur heb ben geslagen en het publiek zeer inge nomen was met hun spel. Nu volgt de traditionele Beethoven- cyclus. Een van de vier Pianoconcerten, het Vioolconcert en drie van de vier partijen van het solokwartet in de „Ne gende" worden vervuld door Neder landers, de Slotzang hierin door een Haarlems Koor. Ook hier is dus met de wens van mr. Cals rekening gehouden. Tot slot komen de Zomerconcerten, waarover we nog geen gegevens bezit ten. Deze concerten hadden oorspronke lijk in de Haarlemmer Hout plaats, in verband met de gemeentelijke subsidie. Vanwege het ongestadige weder moch ten deze concerten later in de Gemeen telijke Concertzaal worden gegeven. Men ving aan met de verplichting voor de bezoekers van het kopen var een programma van 10 cent. Langzamerhand zijn de prijzen geste gen; men koos voor de programma's betere werken dan de gebruikelijke op de gratisconcerten en liet solisten van naam optreden. Hiermede is het oorspronkelijke doel: gratis concerten met licht genre muziek totaal verdwe nen. Voorzien nu de tegenwoordige Zomer concerten in een bepaalde behoefte? Ge zien de opkomst van het publiek in 1951 luidt het antwoord neen! Het vorige jaar hebben wij na afloop van de Zomerconcerten dan ook gepleit voor een lichter genre muziek, maar dan toch van elk genre het allerbeste: ope ra- en operette-fragmenten, film-, des noods jazz- en balletmuziek, enz. En is de H.O.V. op een en ander niet spe ciaal ingesteld, laat het dan door een ander orkest spelen. Doorgaan op het zelfde schema concerten zoals de vorige zomers heeft geen nut, dat zal wel door bestuur en dirigenten worden ingezien. We wachten af, wat men ons in deze zo mer tegen niet te hoge entréeprijs zal brengen! O. K. Aangezien de districtsbestuurder ver hinderd was deze vergadering bij 1e wonen, werd de herdenkings-toespraak gehouden door de heer Küster. Hij ging in het kort de tot stand koming groei en bloei van de bond na en bracht hulde aan de „mannen van het eerste uur". Hij wees op de moeilijke tijdsomstandigheden ten tijde van de oprichting en de moed en het optimis me van hen, die met dit zo mooie, doch ook zo noodzakelijke werk zijn begon nen. Werd vroeger een werknemer, als hij bij zijn patroon over sociale pro blemen kwam praten, in negen van de tien gevallen weggestuurd, thans is het zo, dat werkgever en werknemer samen om de conferentietafel zitten om ge zamenlijk over bepaalde punten tot overeenstemming te komen in het be lang van fabriek en arbeider. De vele collectieve arbeidsovereenkomsten zijn daar een sprekend voorbeeld van. Zon der vakorganisatie zou de toestand niet zijn, zoals ze nu is, aldus spreker. Hij besloot zijn toespraak met de opwek king aan de leden om allen te zijn zo als de pioniers van de vakbeweging. Als dank voor alles wat in de afge lopen 50 jaar is bereikt zal op 20 April in de parochiekerken van de gemeente Velsen een H. Mis worden opgedragen. De geestelijke adviseur van de afde ling, de weleerw. heer P. Hamers, gaf de leden nog een kleine injectie, zoals voorzitter het noemde, en spoorde hen aan om behalve een goed lid van de vak- en standsorganisaties een goed Christen te zijn, die zijn geloof uit draagt. De heer B. Berbee tenslotte brak een lans voor de Stichting R.K. Speeltuin Santpoort, waarover in ons blad van Zaterdag leeds geschreven werd. Met een sierlijke asbak, vervaardigd van een koper-legering (het geschenk van de bond aan de leden) keerden de aanwezigen huiswaarts. De Nederlandse Reisvereniging te Zandvoort heelt tegen Donderdag 3 April a.s. een avond georganiseerd, ge wijd aan Parijs. De heer C. H. de Boer zal een causerie houden met lichtbeel den. Na de pauze wordt de kleurenfilm „Voila Paris" vertoond. Voor de Zandvoortse culturele kring ,,'t Helm" zal de bekende katholieke beeldhouwer en publicist B. Marjorick op Donderdag 10 April a.s. een lezing houden over „Religie en moderne kunst". Nadere bijzonderheden worden nog bekend gemaakt. Ter gelegenheid van Koninginnedag zal de Oranjevereniging te Zandvoort op Woensdag 30 April in Monopole een wedstrijd houden voor cabaret-amateurs. Zowel kinderen als volwassenen kunnen aan de wedstrijd deelnemen. Fraaie prijzen worden uitgeloofd. Deelnemers kunnen zich tot 16 April a.s. aanmelden bij de heer A. F. C. Siegers Jr., Grote Krocht 39. Op het raadhuis te Zandvoort ligt ter visie een ontwerp van een partiële her ziening van het uitbreidingsplanKost verloren. Aanvankelijk was in het uit breidingsplan de mogelijkheid geopend op het binnenterrein tussen de Stolberg- weg en de Emmaweg twintig bóx-gara- ges te bouwen. Naar aanleiding van door de omwonenden ingediende bezwaren, werd dit plan door de raad op 26 Fe bruari j.l. verworpen. Het thans ter inzage gelegde ontwerp houdt ickening met deze uitspraak van de raad en geeft aan de bewuste grond de bestemming van tuin en erf. Gistermiddag werd de definitieve overeenkomst getekend voor de bouw van twee en dertig mijnenvegers in Nederland. Achttien van deze schepen zullen door Amerika worden betaald, terwijl Nederland zelf de veertien andere voor zijn rekening zal nemen. De order is 26 millioen gulden groot Kapitein Gordon Rule tekent namens 'Amerika, naast hem admiraal Carey Jones. Staand van links naar rechts: Staatssecretaris vice-adnnraal Moorman. Selden Chapin, de ambassadeur van de V. S., Clarence Hunter en minister ir. C. Staf. Pakistan zal, gesteund door twaalf Arabische en Aziatische leden-staten van de V.N., de Veiligheidsraad verzoe ken een spoedbüeenkomst te beleggen om het Frans-Tuneslsche geschil te be handelen. Het verzoek zal vóór Woens dagmiddag worden ingediend, aldus heeft een woordvoerder van de groep betrokken landen Maandag te New York meegedeeld. Verwacht wordt, dat nog enkele Arabische en Aziatische landen zich spoedig bij de actie zullen aan sluiten. De groep zal de klacht uitspreken, dat sedert Frankrijk Tunis bezette, het een zijdig de Bey van Tunis beroofd heeft van zijn souvereine rechten en het volk belet heeft zijn rechten van zelfbestuur uit te oefenen. De tweede secretaris van de „Neo- Destoer", Hedi Noeira, is gisteren te Tunis gearresteerd, nadat hij gewei gerd had deel uit te maken van de nieuwe Tunesische regering van Salah Eddin Baccouche. Noeira was de enige nationalistische leider, die nog op vrije voeten was. Hij weigerde de functie, omdat, naar zijn zeggen, de regering „onder druk" werd gevormd. Noeira is overgebracht naar het kamp van Remada, waar zich reeds andere lei ders van de „Neo-Destoer" bevinden. In een vraaggesprek heeft Noeira ver klaard, dat de nieuwe premier hem Zondag had medegedeeld gezien de moeilijkheden de Bey zijn opdracht terug te zullen geven. Volgens persberichten zou Baccouche gisteren op het punt gestaan hebben zijn pogingen, een kabinet te vormen, op te geven. Volgens politieke waarnemers zijn de meeste representatieve leiders in Tunis Baccouche vijandig gezind. Bac couche zou er gisteravond echter na een onderhoud met de Franse resident- generaal in hebben toegestemd zijn po gingen voort te zetten. Voor vandaag is een staking uitgeroe pen door het Algemeen Vakverbond. De kleinhandelaars zullen geen voedings middelen ontvangen, daar de centrale marktbedrijven geen aanvoer hebben. De Franse autoriteiten hebben aange kondigd, dat zij alle regeringsarbeiders, die aan de staking meedoen, zullen be straffen. BIOSCOPEN: Rembrandt: Van een bruiloft komt een bruiloft, a. 1„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Pa lace: Huwelijkstragedie, 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Frühling auf dem Eis, a. 1. 2.30. 7 en 9.15 uur; City: Altijd naar wens. 18 j.. 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur; Spaarne: De plunderaars. 14 j., 2.30, 7 en 9.15 u.; Luxor: Afgekeurd. Dinsdag 1 April Stadsschouwburg: Haagse Comedie met „Zijne Excellentie". 8 uur. Woensdag 2 April Frans Halsmuseum: Kamennuziekavond, Dyck Koster en Tineke de Smidt, 8 uur. PSV, de landskampioen van het vorig seizoen, zal deze week naar Haarlem komen, waai- de Eindhovenaren een lichtwedstrijd zullen spelen tegen Haar lem. De wedstrijd begint Zaterdagavond om acht uur. Ter gelegenheid van de Jan van Rie- beeck-herdenking in Zuid-Afrika heeft de burgemeester van Amersfoort, H Molendijk, aan zijn collega fn het dorp met dezelfde naam, gelegen in Trans vaal, een bijzondere boodschap gezon den. Deze boodschap is met een speciale postkoets van Kaapstad naar het Zuid- Afrikaanse Amersfoort overgebracht Zij ging vergezeld van een luchtfoto van de Nederlandse stad en voorts van een plattegrond van het oude Amersfoort en een afbeelding van de Appelmarkt, Te Safi aan de Westkust van Marokko zijn Maandagavond twee Marokkanen, van wie één 'n jongen van tien jaar, om het leven gekomen en twee gewond bij een botsing met de politie. Latei- vielen Marokkanen Europeanen aan, waarbij zeven personen werden gewond. De ongeregeldheden begonnen toen de politie een Marokkaan in hechtenis nam. die anti-Franse leuzen riep. In Tanger was het na de onlusten van Zondag, waarbij volgens de laatste ge gevens van dg internationale politie vier personen om het leven kwamen en 157 werden gewond (van wie 17 zwaar), gis teren rustig. Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1 - Tel. 19706 Het Amsterdamse Gerechtshof heeft Maandagmorgen de zaak berecht van een Amsterdamse groentehandelaar, die 14 dagen gevangenisstraf had gekregen van de Amsterdamse rechtbank omdat hij dronken een auto had bestuurd. Zijn rijbewijs was voor een jaar ingetrokken. In hoger beroep voor het Hof werd ver zwaring van de straf tot een maand ge- eist. De groentehandelaar had met zijn vrouw een feestje bijgewoond en was na afloop daarvan, des nachts, in zijn auto weggereden. Twee agenten, die hem op de weg zagen slingeren, wilden hem aanhouden, maar de groentehande laar reed door en de agenten konden slechts hun levens redden door op zij te springen. Op het Olympiaplein werd hij toch achterhaald. Voor het Hof ontkende hij dronken te zijn geweest en hij had vooral be zwaar tegen de intrekking van zijn rij bewijs, dat hij voor de uitoefening .-an zijn beroep nodig heeft. Hij beweerde het stopteken van de agenten,, die hem wilden aanhouden, niet gezien te heb ben. Toen hij op het Olympiaplein een stopteken kreeg heeft hij direct gestopt want dat teken had hij wel gezien. In zijn nadeel pleitte, dat' zijn vrouw na afloop van het feestje geweigerd had mei hem mee te rijden, omdat ze dat niet veilig vond. Ze was met- een taxi naar huis gegaan. Dat was voor de Pro- Ir. de grote zaal van het Krelagehuis vonden Zondag de Haarlemse tafel- tenniskampioenschappen plaats. Evenals vorige jaren was ook nu weer het aan tal deelnemers bijzonder groot en liet de publieke belangstelling niets te wen sen over. Reeds om twaalf uur namen de eerste partijen een aanvang en het was ruim tien uur in de avond toen de laatste beslissingen vielen. De R.K. Tafeltennissers hebben zich in dit kampioenstournooi aardig' ge weerd, hetgeen uit onderstaande uit slagen blijkt. De finales hadden de volgende resul taten: Herenenkelspel Overgangsklasse :B. Duits (TOG) sl. E. v. d. Kuyl (Togido) 21—14, 21—11. Herenenkelspel eerste klasse: P. van Eyk (Prowano) sl. E. v. d. Kuyl (Togi do 21—9, 25—23. Herenenkelspel tweede klasse: A. Kuipers (Togido) sl. C. Hageman <HBC> 11—21, 21—16. 21—14. Herenenkelspel derde klasse: H. Ha- zelhoff (Heemstede) sl. R. Voogd (To gido) 18—21, 28—26, 22—20. Herenenkelspel vierde klasse: N. Janssen (TYBB) sl. H Bonke (DIOS) 21—17, 21—19. Damesenkelspel derde klasse: A. Hogeslag (GTTC) sl. J. Overmeer (HBC) 21—14. 22—20. Damesenkelspel vierde klasse: M. Sombroek (Winfried) sl. J. Kluft (VGZ) 21—18, 21—10. Herendubbelspel eerste klasse: J. BrandseD. Wolthers (Heemstede: sl. B. DuitsE. van Abbevé (TOG) 1221, 21—17, 21—16. Herendubbelspel tweede klasse: F. de RidderTh. van Honschoten (Win fried) sl. R- Tjia—C. Nieiand (ATT) 21—16, 21—16. Herendubbelspel derde klasse: R. VoogdG. Bethe (Togido) sl. J- Schou tenJ. v. d. Meer (Winfried) 2114, 21—16. Herendubbelspel vierde klasse: H. BonkeG. Akkerboom (DIOS) sl. J. v. HeusdenL. van Heusden (HBC) 12—21, 21—17, 21—18. Damesdubbelspel derde klasse: H. VaderR. de Ridder (Winfried) sl. F. v. d. PluvmJ. Overmeer (HBC) 21—18. 21—17. Damesdubbelspel vierde klasse: M. SombroekR. Sombroek (Winfried) sl. J. WempeT. Goedemans (TYBB) 17—21, 21—5, 21—13. L'Art allemand contemporain. Numéro spécial de „Documents", revue mensuelle des questions allemandes. Henri Ger- aedts. Béla Bartók. Arnold L. Has kell. Ballet Dr. A I. M. Kat, Palestri- na. J. W. Molin Sr. en Jr. De moderne dans en haar uitvoering. Naar een katholieke filmcultuur. Verslag van het nationale Katholieke Film Actie-congres. Auguste Rodin. Beeldhouwwerken. Fiet Tiggers. Verkenningen door de muziek. Otto van Tussenbroek. Ruimte, vorm. sfeer in het binnenhuis. D. J van der Ven. De haard in ons volksleven. Donderdag 3 April organiseert de Commissie voor Jeugdvoetbal in de HVB de laatste avond van de jeugdleiders cursus in café-restaurant Brinkman aan het Plein, aanvang half acht. Op dezë sluitingsavond zal dr. Spoel der het woord voeren. Het te behandelen onderwerp is: „Jeugdleider, gezin en school". Wethouder Rohling zal de gehele maand April geen spreekuur houden. Wethouder Hijszeler is verhinderd van avond zijn spreekuur te houden. Woensdagavond 2 April om 8 uur komt Jan Cottaar voor de leden van- de K.J.B. van O. L. Vr. Hemelvaart in haar clublokaal een sportpraatje houden. Gevonden: sjoelblok, linker-gummi- Jaars, vulpen en vulpotlood in étui, gou den ring. koffersleuteil. muziekinstru ment in fluwelen foudraal. idem in een houten kistje, bruine lederen actentas, linnen kap van een regenjas, grijze das, ziekfondspremieboekje met zegels, Verloren: zilveren armbandje, tram boekje, portemonnaie met inhoud, turn- schoen, zwarte lederen portemonnaie met inhoud, grijze plastic damestas, zil veren armbandje met schakel, zwart vest. Aan komen lopen: zwart-bruin-wit kortharig hondje, reu; grijze poes. VB stad Haarlem vijf cureur-generaal aanleiding om een maand gevangenisstraf te vragen mét intrekking van het rijbewijs voor een jaar. Daarna stond een andere Amsterdam mer in hoger beroep voor het Gerechts hof terecht, omdat hij op de Adm. dé Ruyterweg dronken een motorfiets zou hebben bestuurd. De rechtbank had hem een week gevangenisstraf met een half jaar intrekking van het rijbewijs op gelegd. Verdachte beweerde, dat hij griep had gehad en kruidenbitter en co ca-cola door elkaar had gedronken. H'i was daarvan misselijk geworden, had zijn motorfiets tegen een lantaarnpaal gezet en zijn maag ontlast. Hi.f dacht, dat- hij toen wel weer in staat was om zijn motorfiets te besturen, maar juist op het moment, dat hij wilde opstappen hield de politie, die door enige voorbijgan gers was gewaarschuwd, hem aan! De Procureur-Generaal bleek dit ver haal niet erg te geloven en vroeg beves tiging van het vonnis van de rechtbank. Uitspraak 10 April. De noteringen van de Maandagmarkt te IJmuiden waren voorzover dit de plat en fijnsoorten betrof, nog niet veel min der dan Zaterdag. Het geringe aanbod en de goede exportmogelijkheden dreven de noteringen voor enkele soorten zelfs zo ver op dat van geforceerde prijzen spra ke was. Zo werden o.a. de tongen 1 vlot voor f2.10 verkocht en konden de grove slips tot f 1.70 bedingen. Met d.e schol was dit eveneens het geval. Het grootste aanbod bestond uit de kleinere maten, welke in de sorteringen 2 en 3 respectievelijk f 25 tot f 20 en f 18 tot f 15 opbrachten. Enkele Noordschol- kwaliteiten bereikten de fabelachtige hoge noteringen van maar liefst f70 voor de middelsoorten. De schelvis- prijzen bleven ook nog goed. Grote en grootmiddelschelvjs varieerde van f45 tot f 50 en de braatschelvis van f 35 tot f 48 naar gelang de kwaliteiten. De wij ting en de makreel daalden in prijzen. Makreel, welke de vorige week nog f 30 behaalde, kon het nu niet verder dan f 18 brengen mits de kwaliteit en grootte goed waren; de kleinere soorten daalden zelfs al tot f 13 per kist. De grove trawlerwijting liep terug van f 18 naar f 15 en de loggerwijting kon zich met moeite op f 14 staande houden. De voor export bestemde grote kabeljauw- soorten bleven ongewijzigd gehand haafd- op f100 per kist van 125 kg en f 90 tot f 100 voor de regels van 10 stuks. Dinsdag was er ook weer voldoende aanvoer. Maandag waren reeds be kend de Eveline IJm. 116 met 160 kis ten gestripte wijting 110 kisten dichte wijting 160 kisten makreel. 60 kisten zwarte koolvis, 30 kisten haring, 70 kis ten diversen en de Bergen IJm. 16 met 40 kisten schelvis en piepers, 160 kisten makreel. 75 kisten haring, 65 kisten kabeljauw en gul, 85 kisten koolvis, 175 kisten gestripte wijting, 150 kisten dichte wijting, 5 kisten stokkebit en 325 stuks stijve kabeljauwen. Van de loggervloot waren Maandag op de thuisreis de HD 87 met 110 kisten schel vis. 110 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten diversen en 150 stuks stijve ka beljauwen en de HD 79 met 150 kisten schelvis en piepers, 100 kisten koolvis, 30 kisten zwarte koolvis en 150 stuks stijve kabeljauwen. Verder bleven Maandag noa liggen voor de Dinsdag- markt de KW 95. die 8 kisten zwart- vis, 24 kisten schol en 5 kisten diver sen aanbracht en de KW 114 met 10 kisten zwartvis en 27 kisten schol. De vele schepen, die voor de Woens- dagmarkt inmiddels op de thuisreis zijn gegaan, zullen niet alle kunnen lossen, wegens de beschikbare losploegen. die een dergelijke invasie van schepen op één marktdag niet kunnen verwerken. De lossing zal dus afhangen van de volgorde der binnenkomst van die schepen. waarbij waarschijnlijk drie van de vijf gegadigden aan bod zullen kunnen komen. Op de thuisreis zijn de Vikingbank IJm. 183 met 250 kisten makreel, 60 kisten haring. 60 kisten schelvis en piepers, 50 kisten gui en kabeljauw, 60 kisten koolvis. 110 kis ten gestripte wijting 70 kisten dichte wijting en 40 kisten diversen, de Ca- tharina Duyvis IJm 60 met 180 kisten schelvis en piepers, 220 kisten makreel, 80 kisten koolvis. 75 kisten gestripte wijting. 75 kisten diversen. 50 stuks stijve kabeljauw., de Medan IJm. 57 met 450 kisten makreel. 50 kisten schelvis en piepers. 400 testen wiiting en 150 kisten diversen, de Flamingo IJm 25 met 180 kisten makreel, 140 kisten schelvis en piepers. 60 kisten gestripte wijting. 90 kisten dichte wijting, 120 kis ten kabeljauw en gul. 20 kisten haring, 10 kisten platvis en 20 kisten stokke bit en de Abraham VL 77 met onge veer 1100 kisten totaal, -waarvan ech ter tot heden nog geen vangstspecifi catie werd ontvangen. Verder zal de Texel IJm. 5 ook nog aan de afslag ko men met. een aanvoer van ruim 800 zwarte kabeljauw en gul. Van de trawiervloot vertrokken Maandag weer naar zee de Haarlem IJm 9. de Maria van Hattum IJm 10 en de Tzonne IJm 1. Twee Belgische loggers n.l. de Z. 449 en de Z. 538, zochten Zondag een. veilig onderkomen in de Vissershaven in afwachting van beter weer. Van de Poolse vissersvloot kwam Zondag de GDY 189 te IJmuiden bin nen. Woensdag 2 April Hoog water: 8.48 u. en 21.27 u. Laag water: 3.59 u. en 16.31 u. Maanstand: eerste kwartier 9.48 u. (Niet-officiële 3<« Nederl. 1948 3)4 uCt. Ned. 1950 3-3(2 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Nieuwe A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon Hoogovens eert. Unilever eert. Unilever nwe. Ned. Kabel Philips Philips nwe. Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij eert 29/3 31/3 Anaconda Copper 48">„ 48 Bethlehem Steel 52 51 Chrysler Corp. 76'4 76', General Electric 59'4 59 Vi General Motors 55 55 Mi Hudson Motors 14',j 14 5» Kennecott Copper 7.9 7944 Montgomery Ward 63'4 6314 North American Can 2054 20'i Radio Corp. 27^4 27'Vt Republic Steel 424174 Shell Oil «2'4 81 Southern Pacific 691* 70', Southern Railway 34 T„ 55'4 Tidewater 4H'S, U.S. Steel 404, 38H koersen) Vorig Opening slot 1/4 87 y4 8714 88/, 88»4 90 vN X> cc 141 141 >2 136®, 1364 90 112 149)4 134 17844 177 173 '4 171 Vi 186', j 14714 14214 143*4 293'-, 293 83', 2 63*,* 154 125'4 127 135 136 93*t 71(4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2