Pro en contra de uitbreiding van Tweede Kamer Huivering t.a.v. amendement Andriessen c.s. H. Vader spreekt gelovigen in Roemenië moed in Hew DflGRAVIT 8 Oorzaak ramp bij Frankfort nog niet te bepalen Paasnachtwake in ere hersteld I De familie I DELUSSON t Verzorging van kamerplanten SULTAN VAN DJOCJA WEER AAN DEFENSIE? -bed is ook voor U ideaal! Katholieken hebben geen gelegenheid zich tegen alle aanvallen te verweren Begrafenis van enkele slachtoffers Dit jaar ook in de bisdommen Haarlem en Utrecht door Jacques Ducharme De Sansevieria Wilopo premier EERSTE KAMER OVER GRONDWETSHERZIENING Bronzen Ster ook voor kapitein Uyldert De werkzaamheden dei- Tweede Kamer Stewardess Gautier spoedig in ons land Verschillen tussen oud en nieuw KILOMETERS BETER! Dit jaar tien duizend naar Australië Navo-dag op Utrechtse voor j aar sbeurs DINSDAG 1 APRIL 1952 PAGINA 3 Lekker warm en volkomèn geruisloze vering. Prijs voor Jan de Hartog VITAM dragee Bezwaren ondervangen RIJWIEL MOTOR Wat er veranderde Begrafenis Emigratie van Nederlanders Drie duizend naar Canada Sigarenindustrie Overbruggingsregeling bij verkorte werktijd Nieuwe postzegels van H. M. de Koningin Canadese chef-staf in ons land Advertentie Wt het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot wijzi ging van de Grondwet blijkt allereerst, dat verscheidene leden bezwaar hebben tegen uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer. Zij achten de argu menten, voor die uitbreiding aangevoerd, niet steekhoudend. De Tweede Kamer voldoet, aldus deze leden, wat haar werkzaamheden betreft, aan hoge eisen, en het is niet waarschijnlijk, dat uitbreiding van het ledental aan de kwaliteit van haar werk ten goede zal komen. Het argument, dat in toenemende mate op de leden der Staten-Generaal een beroep wordt gedaan om deel te nemen aan internationale conferenties en zit ting te nemen zowel in internationale als in supra-nationale organisaties, oor delen de hier aan het woord zijnde leden weinig overtuigend. Vele andere leden verklaren, te kun nen instemmen met de uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer en achten de argumenten, voor bedoelde uitbreiding aangevoerd, overtuigend. Vooral de toenemende deelneming van leden der Staten-Generaal aan interna tionale conferenties e.d. wettigt huns inziens vermeerdering van het ledental, opdat worde voorkomen, dat het buiten lands beleid zich uitsluitend of in hoofd zaak in de ambtelijke sfeer voltrekt, waardoor de volksinvloed op dit hoogst belangrijke onderdeel van staatsbeleid steeds geringer zou worden. Dat de werkzaamheden van de Kamerleden, die zich met het internationale werk bezig houden, voornamelijk tijdens het reces zouden kunnen worden verricht, acht men een veronderstelling, welke ten eerste reeds door de ervaring wordt ge logenstraft en bovendien te weinig recht doet wedervaren aan het karakter dier werkzaamheden. De leden, hier aan het woord, betreu ren. dat tengevolge van de aanvaarding door de Tweede Kamer van de amende- menten-Andriessen c.s. de kwestie der uitbreiding van het aantal Kamerleden is vertroebeld, en dat daardoor het vor men van een oordeel over deze aange legenheid zeer is bemoeilijkt. Ettelijke leden opperen grote bezwaren tegen de voorgestelde wijziging van art. 108. Volgens de thans bestaande grond wetsbepaling mogen de Kamers afzon derlijk noch in verenigde vergadering beraadslagen of besluiten, zo niet meer dan de helft der leden aanwezig is. Voorgesteld wordt nu, dat bij de Tweede Kamer, mogelijkerwijze bestaande uit 150 leden, de grens komt te liggen bij 50 en bij de Eerste Kamer, wellicht te zijner tijd bestaande uit 75 leden, bij 25. Het komt de hier aan het woord zijnde leden voor, dat deze nieuwe bepaling het absenteïsme zal bevorderen en daar door afbreuk zal doen aan de waarde ring van de volksvertegenwoordiging. Het voorgestelde art. lila (inzake stern- overdracht) accentueert nog hun bezwa ren. Sommige leden kunnen zich met dit wetsontwerp verenigen, voor zover het betreft de voorgestelde vermeerdering van het aantal leden der Tweede Kamer. Zij zien hierin een aanmerkelijke ver betering, als men het nieuwe aantal ver gelijkt met het thans voorgeschrevene. Uitbreiding Eerste Kamer Verscheidene leden verklaren, geen enkel redelik argument aanwezig te achten voor uitbreiding van het aantal Eerste-Kamerleden. Nooit is, aldus deze leden, de wenselijkheid, laat staan de noodzakelijkheid, van zulk een uitbrei ding in de kring van dit staatscollege vroeger bepleit. Huns inziens behoort zij achterwege te blijven. Sommige leden zijn van oordeel, dat dezelfde argumenten, die pleiten voor uitbreiding van het ledental der Tweede Kamer, ook hier gelden. Zij achten die argumenten in casu zelfs nog klemmen der, omdat tengevolge van het kleinere aantal leden de bezwaren, aan de hui dige toestand verbonden, in de Eerste Kamer nog sterker worden gevoeld, ook al mogen dan de werkzaamheden gerin ger in omvang zijn. Leeftijdsgrens Vele leden zijn van mening, dat er geen aanleiding bestaat om de leeftijd voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer en van de Provinciale Staten te verlagen. Wordt iemand rijp geacht om als staatsburger een keuze te doen tus sen onderscheidene politieke partijen, dan wil dit nog niet zeggen, dat hij ook rijp is om als volksvertegenwoordiger aan het legislatieve werk deel te nemen. Sommige leden, die voor het overige hetzelfde politieke beginsel zijn toege daan. zeggen. een ander standpunt m te nemen met betrekking tot de voorge stelde verlaging van de leeftijdsgrens. Zij zijn van mening, dat als men de 23- jarige burgers geschikt en bekwaam acht voor de uitoefening van het actieve kiesrecht, dat de besten onder de jongere generatie voor verkiesbaarheid in aan merking moeten kunnen komen. Verscheidene leden zouden prijs stel len op een dieper gaande toelichting van de voorstellen tot wijziging van het veertiende hoofdstuk (overgang naar een nieuwe rechtsorde) dan de regering aan de Tweede Kamer had verstrekt. Zij zijn van mening, dat de voorge stelde wijzigingen als het ware beogen, de klok terug te zetten. In het veertiende hoofdstuk toch zijn met betrekking tot onze verhoudingen ten opzichte van In donesië hoge idealen neergelegd, welke v/aren gericht op terugdringing van het souvereiniteitsbegrip volgens zijn klas sieke en naar moderne begrippen verouderde inhoud ten gunste van een supra-nationale band tussen de beide staten, welke band aan de onderlinge verhouding tussen deze twee een fede raal of, wil men, prae-federaal karakter gaf. Het Uniestatuut is niet opgezet als verdrag in de gewone zin. Het verwe zenlijkte moderne idealen, welke thans voor de internationale betrekkingen in het middelpunt van de belangstelling staan, met dien verstande, dat juist voe ging van de grondwet naar die idealen van verschillende zijden werd bepleit. Nederland en Indonesië hebben in het internationale kader met de Unieverdra gen een voorbeeld gesteld, en de grond wetgever van 1948 heeft hiertoe de weg gebaand. De grondwetgever van 1952 zal die weg niet mogen afsluiten, doch veel eer moeten streven naar versteviging van de supra-nationale banden en in elk geval moeten waarborgen, dat de inter ne rechtsorde vdti het koninkrijk in overeentemming wordt gebracht met 'O men wil, zelfs gesubordineerd aan de nieuwe rechtsorde, welke ons met In donesië verbindt. Bij een en ander zal men zich moeten bezig houden met de positie van de Kroon ten opzichte van die van Koningin als hoofd van de Unie bekleed met de zorg en de verantwoor delijkheid gelijkelijk tegenover beide deelgenoten in de Unie. Vele leden verklaren, dat zij reeds bezwaar hadden gehad tegen de oor spronkelijke tekst van dit wetsont werp. Het in artikel 1 op één lijn stellen van Nederlands Nieuw-Guinea met Nederland, Suriname en de Ne derlandse Antillen achten zij onjuist. Voorts loopt hun inziens een nadere regeling van de betrekkingen tussen Nederland, Suriname en de Neder landse Antillen zonder noodzaak vooruit op het door deze landen nog verder te plegen overleg. Hun be denkingen zijn bovendien nog In ernstige mate toegenomen door de aanvaarding in de Tweede Kamer- van het amendement-De Graaf c.s. op artikel 212. Ettelijke leden stemmen gaarne in met het voorstel tot schrapping van het huidige artikel 209. Zij deelden het standpunt van de regering, dat alles wat onze verhouding tot Indonesië betreft, niet meer wordt beheerst door de Grond wet, doch is vastgelegd in het charter- van overdracht, het Uniestatuut en de verdere overeenkomsten. Tegelijk met aalmoezenier pater L. v. d. Vrande. zal ook aan de kapitein G. C. Uyldert uit Heemstede, die deel uit- maakte van het N. D. V. N„ de Ameri kaanse onderscheiding van de Bronzen Ster worden uitgereikt. De plechtigheid is, zoals bekend Donderdag in de Engel- brecht van Nassaukazerne te Roosen daal, om elf uur. A dvertentie ROME, 27 Maart De Heilige Vader heeft een Apostoli sche Brief gezonden aan de katholieken in Roemenië, die begint met de woorden „Veritatem facientes" en gedateerd is op heden. „Wij weten heel goed, hoeveel gij tot dusverre hebt moeten lijden. Wij weten dat gij geen enkele bisschop meer hebt, die zijn Bisdom vrijelijk kan be sturenallen zijn ontrukt aan hun bisschopszetel en zijn of wel gevangen ofwel verdreven, ver van hun kudde. Zo is het woord in vervulling gegaan- „Ik zal den Herder slaan en de schapen der kudde zullen worden verstrooid" (Matth. 26:31). Bo vendien weten Wij, dat de Kerk van de Oosterse Ritus, die bij u zo bloeit in deugd en aantal gelovigen, doov de wet als niet meer bestaand verklaard is, en dat de gewijde gebouwen en instituten bestemd zijn voor andere doeleinden, alsof zulks in overeenstemming ware met de wensen van de gelovigen zelf. Zeer vele religieuze congregaties en orden zijn verstrooid en de scholen waai de jeugd onder leiding van die religieu zen „werd opgevoed" zijn verboden en aan anderen toevertrouwd omdat ze schadelijk en gevaarlijk zouden zijn voor het land." Vele priesters, die trouw bleven aan het geloof hunner vaderen en aan de Heilige Stoel zijn ofwel gedepor teerd naar verre streken, veroordeeld tot dwangarbeid of gevangen gezet: zij leiden een ellendig leven, maar dat tegelijk roemrijk is in de ogen van God en de eerlijke mensen. Dit alles is over hen gekomen, omdat zij op geen enkele manier hun Chris telijke standvastigheid verloochen den. hun geweten niet wilden be vlekken of verzaken aan hun plicht. „Daarbij komt, dat de katholieken in het geheel geen gelegenheid hebben hun stem te laten horen, de waarheid te ver kondigen en de heilige rechten van de Kerk in het licht te stellen, terwijl er anderzijds een overstelpende hoeveelheid boeken, kranten en vlugschriften is. En zo kan men dan makkelijk de Kerk voorstellen als een staatsgevaarlijke vijand. Maar het is overduidelijk, dat de trouwe Christenen, die hun best doen hun geloof in practijk .te brengen, voor niemand onder hoeven te doen in respect voor de overheid en gehoorzaamheid aan de wet, mits deze niet verplicht tot handelingen, die in strijd zijn met de natuurwet of de Goddelijke en Kerke lijke voorschriften". Nadat de Paus in deze sobere woorden de kerkvervolging in Roemenië gecon stateerd heeft, spreekt Hij de gelovigen moed in en spoort hen aan tot volhar ding, Hij herinnert hen aan het voor beeld van hun heiligen en zegt onder meer: „Houdt vol en blijft in onbuig zame kracht de vervolgingen, het lijden en de ellende verdragen; houdt vol en verdraagt de ballingschap, gevangenis straffen en het verlies van al uw goede ren liever dan uw geloof te verraden, en de band met de Heilige Stoel te bre ken of te verzwakken. En weest er vast van overtuigd, dat het u nooit zal ont breken aan Goddelijke hulp, wanneer die met vertrouwen wordt afgebeden." De Nederlandse schrijver Jan de Har tog heeft Zondagavond te New York de prijs ontvangen voor het beste to neelstuk van het New Yorkse seizoen. Hij kreeg de prijs voor zijn toneelstuk „The Four-poster". Namens de Hartog is de prijs in ont vangst genomen door twee toneelspe lers, die een rol in het stuk vervuld heb ben. De werkzaamheden der Tweede Ka mer in haar huidige samenstelling lopen ten einde. Naar verwacht wordt, verga dert de Kamer nog slechts enkele dagen 'gedurende deze week om dan op Paas- reces te gaan tot het laatst van de maand. De lopende werkzaamheden zul len dan nog een vergaderweek in beslag nemen. Voorts zullen in Mei nog enige dagen nodig zijn om de openbare be handeling van een aantal wetsontwerpen af te doen. De Kamer gaat dan naar huis om vóór de verkiezingen niet meer bijeen te komen, buitengewone omstan digheden daargelaten. Binnen enkele dagen zal mej. Gautier de stewardess van de bjj Frankfort verongelukte „Koningin Juliana" voor verdere behandeling naar Nederland worden overgebracht. Op een persconferentie heeft de di recteur van de KLM in Duitsland. La ponder, verklaard, dat haar toestand vooruit gaat. Zij kan zich echter nog niets herinneren van de ramp en ge hoopt wordt, dat zij na een langere periode van rust zich meer zal kunnen herinneren, aangezien haar getuigenis van groot belang zal zijn voor de com missie, die een onderzoek instelt naai de oorzaak van de ramp. n de afgelopen jaren is gebleken, dat er verschillende bezwaren verbonden waren aan de traditioneel in de zeer vroege morgen van Paaszaterdag beginnende Paasviering: bezwaren van liturgische en zielzorgelijke aard. Het deed immers altijd wat vreemd aan, dat zo direct na de stille, op meditatie ve ingekeerdheid gerichte. Goede Vrij dag de Paasjubel losbrak in de vroege morgen van de dag die overigens nog niet tot het eigenlijke Paasfeest behoor de en in de chronologische volgorde van het heilsgebeuren eigenlijk een stille dag had behoren te zijn, gericht op de overdenking van Christus' ver blijf in het graf, waaruit Hij immers eerst in de vroege morgen van de derde dag (de stervensdag meege rekend) is opgestaan. Menigeen zal zich herinneren hoe voor hem in zijn kin derjaren deze ongerijmdheid het voel- baarst tot uiting kwam in de tegen stelling tussen de vroege jubel van de Zaterdagmorgen en de daarna plots weer intredende ingetogenheid, welke hem o.a. noopte tot een niet als na tuurlijk verdragen versterving vóórdat te twaalf uur in de middag het snoep- trommeltje kon worden aangebroken. Van een andere ordev waren de meer orthodox-liturgische bezwaren, door vele gelovigen gevoeld, wanneer zij in de riten telkens bevestigd von den, dat de Paaszaterdagviering ei genlijk in de nacht behoorde te ge schieden. In de bekende jubelzang „Exsultet" wordt bijv. onder veel- vuldige herhaling van het „Dit is de 'nacht..." herhaaldelijk gezinspeeld op het plots in de nachtelijke duister nis doorbrekende licht. In zielzorgelijk opzicht kwamen de bezwaren vooral hierop neer, dat be trekkelijk weinigen in de gelegenheid waren de zeer lang durende ochtend lijke plechtigheden ten volle mee te vieren, omdat hun dagtaak hieraan in de weg stond. Ter ondervanging van al zulke be zwaren is vorig jaar Februari een Pauselijk decreet uitgevaardigd, waarbij de oude Paasnachtwake, zoals zij ook in de eerste christelijke tijdenen in het Oosten altijd door is gevierd, in de Westerse ritus in ere werd hersteld. Hier in Nederland hebben alle bisdommen, het Utrechtse en Haarlemse uitgezon derd, onmiddellijk van dit decreet ge bruik gemaakt om aan de Paasvigilie haar oude luister te hergeven; dit jaar worden ook de gelovigen van beide ge noemde diocesen in de gelegenheid ge steld tot het medevieren en daarin her ontdekken van wat mag gelden als een opnieuw zuiver gesteld symbolisme. Wanneer wij tot voorlichting van onze lezers met een enkel woord zullen ingaan op de „verschillen tussen oud en nieuw", dan moge al zijn gebleken, dat met „nieuw" eigenlijk „ouder dan oud" bedoeld wordt, want in feite is men zich immers gaan heroriënteren op de vroegste tradities. Het zou te ver voe- j ren, binnen het bestek van dit artikel- Advertentie De Nederlandse vertaling door Gabriël Smit is verschenen by de UITGEVERIJ HET SPECTRUM Toen Etienne vertrok, zei hij: „Er komt niets van hem terecht." Haar moeder schrok en zei: „Maar, Marie, hoe durf je dat van je broer zeggen?" Marie bleef 0p haar standpunt staan: „Heeft hij je dan ook verteld, dat hij ver van huis werk wildé gaan zoeken?" „Ja, moeder." „Waarom heb je mij dat niet gezegd?" „Ik dacht, dat u het wel wist, moe der." Cécile brak opnieuw in tranen uit en Pierre ging naar zijn kamer; hij kwam langs de kamer van Etienne en keek naar binnen alsof hij verwachtte zijn broer te zien. Pierre voelde Etienne's afwezigheid het diepst van allen, want hij was hem het naast geweest. Lang zamerhand werd Etienne's naam steeds geweest; nu ging zy bijna iedere morgen rajnciei. genoemd. In menig opzicht leek naar de Mis, want de nieuwe kerk was 0-f ^ij had opgehouden een lid van slechts éen straat ver van hun woning famjhc te zijn en of er een stille af- verwijderd. Op de stille uren van de spraa^ was gemaakt, dat er zo weinig dag nam zij een of onder gebedenboek over hem zou worden gespro- ter hand en las de gebeden op de blad- hen Alleen wanneer er een brief van rlw, r-w 1 tnrnrnllm /-ir»onol.-\art 1 II* „Moeder, bent u er niet in het diepst zijden, die zij toevallig opensloeg. Du kwam, noemde zijn moeder zijn 1 4 i „1 J 1 _1 r —v lr„l «vi «V rt Tv n O llTfl W n OOU Til li O T 1 T O I D T "1 i van uw hart zeker van, dat ik de waar heid zeg?" Cécile wilde dit niet toegeven, maai sindsdien was zij bekommerd om Etien ne. Toen zijn brieven schaarser en vager werden, was zij dagenlang ongerust en vroeg zich af wat haar jongen overko men was. In haai- gebeden verdubbelde zij haar smekingen tot God, dat Hij haar zoon wilde behoeden voor de bekorin gen van een verdorven wereld, bekorin gen, die zij niet kon noemen, maar waar door zij Ètienne in haar verbeelding voortdurend bedreigd zag. Na Etienne's vertrek ontwikkelden de karakters van de andere kinderen sneller dan voorheen. Hun vader en moeder waren stiller geworden; zij trok ken zich steeds meer terug in de zwijg zaamheid van die onuitgesproken ver standhouding, die lang getrouwde men sen soms het leven lichter maakt. Zo lang zij er waren, zouden de kinderen om hen veilig zijn. Het waren goede kin deren en zij behoefden zich niet onge rust te maken. Marie bleek meer en meer een uitstekend huishoudster te zijn kalmeerde haar, wanneer zij liep te tob- naam Het nieuws was gewoonlijk goed ben over een bepaalde, financiële moei- n;euws Hij verdiende erg veel of hij lijkheid of wanneer zij zich ongerust was bevorderd, en soms was er geld in maakte over Etienne. Zijn afwezigheid brieven voor zijn moeder. Dat was was nu het eruge verdriet van naai ajjes Etienne vroeg bijna nooit naar de leven en het deed haar meer pun da welstand van het gezin en als adres gaf zij feitelijk wilde toegeven. Zij kon ei ajtijd de fabrieken op, waar hij met niemand over spreken, want Jean werkte. Baptiste was de oorzaak van Etienne s pjerre was dertien jaar toen hij dé vertrek en van de kinderen had alleen jagere school had afgelopen. Gedurende Pierre sympathie voor Etienne. Doch vacanties had hij niet op de fabriek toen Pierre eens op een dag van school gewerkt. zoals zijn broers en zusters kwam. zag hij zijn moeder zitten inbaar hadden gedaan. Men had het aan hem stoel voor het eetkamerraam en hij zag ze]f overgelaten en hij had er de voor- ook, dat er tranen in haar ogeri waren, ^eur aan gegeven vrij te zijn. Wilfrid. ..Moeder waarom huilt u. vroeg ^,je egn jaar 0U(jer was, had tijdens de Pierre met een kinderlijke mengelin„ vacanties gewerkt, maar Pierre had er van wreedheid en medelijden. nooit iets v00r gevoeid. „Ik dacht aan Etienne". De laatste schooldag was een gewich- Het koste haar moeite dit toe te geven, tig ogenblik, want hij wist, dat hij nu maar zij was blij dat een ander haar aan het werk zou moeten gaan. Zijn zorgen wilde delen. En het antwoord vader was naar de chef van de katoen van Pierre verraste haar. fabriek geweest om te vragen of zijn „Het spijt mij, dat hij is weggegaan, jongen er aan de arbeid kon komen, moeder." Hij zei tegen Pierre, dat de chef hem „Waarom?" vroeg zij. verwachtte op de Maandag, volgende op „Dat weet ik niet. Wij gingen vaak zijn afscheid' van school. Dat viel op een Doop van een volwassene tijdens de Paaszaterdag-vliering. tje een schets te geven van de histori sche ontwikkeling, welke ten grondslag heeft gelegen aan het steeds vervroegen van de oorspronkelijke nachtwake: een langzame verschuiving van de nacht van de Eerste Paasdag naar de avond van Paaszaterdag en daarvandaan weer naar de middag, tenslotte naar de vroege ochtend van diezelfde dag. De onmiddellijk in het oog sprin gende voordelen van de nieuwe Vigilie- dienst is, dat zij beknopter is, op een logisch en liturgisch juist uur geschiedt, de zinrijkheid van alle handelingen en gebeden ook in, hun symbolische rijkdom tot aansprekende begrijpe lijkheid brengt en aan het verband tussen Verrijzenis en heropstanding in Christus een pastoreel accent verleent door afgezien van de" doopplechtig heid welke in sommige parochies te recht juist dan plaats vindt een al gemene hernieuwing der doopbeloften in te voegen, waaraan de voltallige gemeente nadrukkelijk en luidop deel neemt. De „moeilijke" en langdurige profe tieën, tevoren een twaalftal, zijn tot vier ingekrompen, hetgeen zal bijdragen tot het gespannen houder, van de aan dacht. De wijding en het ontsteken van het vuur ondergingen ingrijpende doch zinvolle veranderingen; complicaties en onbegrijpelijkheden zijr, vervallen. De verbreiding van het „licht van Chris tus", bij de Paaskaars zijn oorsprong nemend, over de kaarsen in de handen van geestelijkheid en volk brengt in de taal der symboliek op drastische wijze de heilswerkelijkheid nabij. De litanie van alle heiligen herkrijgt haar oude functie en de wijding van het doop water wordt terecht een centraal ge beuren in de Vigilieviering. Tenslotte culmineert de ganse plechtigheid in de viering' der Eucharistie, de „Vigiliemis", die nauwelijks enige afwijking' vertoont van de Mis die voorheen op Paaszater dag-morgen werd opgedragen. Voor wat de details aangaat zij men verwezen naar de tekstboekjes van de nieuwe ritus, welke voor een zeer ge ringe prijs bij de boekhandel en/of de kerken beschikbaar zijn. Naar wij hebben gelezen in het Tijd schrift voor Liturgie (Jaarg. 1951, nr. 4), waaraan ook de hoofdpunten van deze korte uiteenzetting zijn ontleend, is de nieuwe viering in de Zuidelijke en Belgische bisdommen vorig jaar door geestelijkheid en volk over het algemeen als alleszins geslaagd aan gemerkt. In daarover ingezonden ver slagen werd blijk gegeven van grote geestdrift en dankbaarheid. De heer Laponder verklaarde voorts, dat het ingestelde onderzoek tot op heden nog geen bijzonder heden aan het licht heeft gebracht, die de commissie in staat stellen de oorzaak van de ramp te bepalen. Het schijnt echter wel zeker, dat de veronderstelling, dat de „Koningin Juliana" de aanwijzingen heeft ge volgd, die voor een vóór het KLM- toestel uitvliegende machine be stemd waren, niet juist is. Dat vliegtuig was op het ogenblik van de ramp reeds geland en voorts stond de .Koningin Juliana" op dat ogenblik nog niet in verbinding met de verkeerstoren van het vliegveld Rijn-Main, aldus Laponder. Voorts sprak de heer Laponder een bericht tegen, volgens hetwelk de piloot van het KLM-toestel kort voor het on geluk had meegedeeld, dat hij „moei lijkheden met de hydraulische stuur inrichting had". Laponder merkte op.' dat het verongelukte toestel niet met hydraulische stuurinrichting was uit gerust. A. D. Snitslaar, chef-vliegdienst van de KLM. heeft te Frankfort gezegd, dat aan het wrak van de verongelukte „Ko ningin Juliana" slechts zeer weinig on derdelen van instrumenten zijn gevon den, die opheldering over de oorzaak van het ongeluk kunnen geven. „Mis schien," zo zei hij, „heeft een brand of een zeer belangrijke technische storing de piloten doen pogen zo snel mogelijk te landen." Onder zeer grote belangstelling werd Maandagmiddag op de algemene be graafplaats „Crooswijk" te Rotterdam het stoffelijk overschot ter aarde be steld van de heer J. H. Feuth, in leven een der directeuren van Kauffmann's Huidenhandel N.V., die verongelukt is bij de vliegramp van de „Koningin Ju liana". In de aula van de begraafplaats voer den verscheidene sprekers het woord, o.a. de directeur van de N.V. te New York, de heer G. Kaufmann, en de heren H. A. A. de Vos, namens de Raad van Commissarissen. M. Cats, namens de directie. G. Dupuis van de Société International des Cuirs" te Brussel, C. H. de Monchy namens het Verbond van de Ned. Groothandel, A. Polak na mens de Vereen, v. Importeurs v. Over zeese Huiden, C. H. Hauber namens de Vereniging van Nederlandse Huiden handelaren. en de heer J. C. van der Kloot, onder-directeur van de KLM. De baar was met vele bloemstukken bedekt. Pierre Jacobson, onder-directeur van de Europese migratiecommissie, heeft te Genève medegedeeld, dat meer dan twintigduizend Eurojieanen met behulp van de commissie zijn geëmigreerd in Februari en Maart. Over de plannen van de commissie voor de rest van 1952 zei Jacobsen te hopen, dat nog 10.090 Nederlanders naar Australië en 3000 naar Canada kunnen. Op het rustige kerkhof van Rekken (gemeente Eibergen) is Maandag het stoffelijk overschot van H. A. Bennink uit Apeldoorn ter aarde besteld. De directie van de KLM werd bij deze plechtigheid vertegenwoordigd door de heer Custers. het personeel door de heer Viehoff, agent der maatschappij, beiden uit Den Haag. Het gemeentebestuur van Eibergen was vertegenwoordigd door burgemeester Van Wensen. Tij dens de kerkelijke samenkomst werd o.a. het woord gevoerd door de heer Barelds en de heer Blok van Crone- stein namens de medewerkers van de overledene uit Apeldoorn, door burge meester L. H. van Wensen namens het Eibergse gemeentebestuur, ir. Becker namens de Wageningse instituten, de Walcherense Maïskweker Van den Have namens de gezamenlijke Neder landse maiskwekers en door een ver tegenwoordiger van de sportvliegclub Teuge, waarvan de overledene lid was. Een schat van bloemen dekte de baar. Velen waren Maandagmiddag op de Nieuwe Algemene Begraafplaats te Hil versum samengestroomd om de laatste eer te bewijzen aan wijlen kapitein ter zee b. d. ir. N. J. C. Smit. een der slachtoffers van de vliegramp met de „Koningin Juliana". Onder hen bevon den zich o.m. de secretaris-generaal van het ministerie van Marine, J. J. van Houten de schout bij nacht van administratie R. Deelder, hoofdinten dant zeemaeht, en de schout bij nacht van de technische dienst J. B. Berck, als vertegenwoordiger van de minister van Marine, de heren A. G. J. Schoite van de commerciële dienst Nederland en H. F. Albarda, chef vervoer West- groep namens de KLM., en vele hoge functionarissen uit marinekringen. De baar was gedekt met vele bloem stukken. waaronder van de zeemacht, de KLM en het personeel van het vliegveld te Frankfort. Schout bij nacht J. B. Berck schetste de overledene als een harde werker, die door zijn opge wektheid en goedhartigheid aller sym pathie had weten te verwerven. De heer S. von Felde van de rederij Vinke noemde het verscheiden van de heer Smit, die men bewonderde om zijn grote vakkennis, ook voor de rederij een gevoelige slag. Een sierlijke plant. vooral in het moderne interieur, is de Sanse vieria. die men ook wel eens de zwaardplant hoort noemen. De lange, bajonetvormige bladeren komen in een strakke omgeving vooral goed tot hun recht en het is dan ook daarom, dat de laatste jaren de Sansevieria enorm veel wordt aangeschaft. Wij kennen van deze plant twee va riëteiten: de donkergroen gekleurde, die in de breedte van het blad grijsachtige dwarsbanden draagt en de bonte, die zich kenmerkt door de gele strepen in dc lengte van de bladeren. De mooiste van de twee is ontegen zeglijk de laatste, want het blad van deze is veel breder en steviger en de plant is veel levendiger door de gele strepen, die meer effect maken. De bladeren kunnen een lengte van 8090 cm. bereiken en zijn dan naar verhouding 78 cm. breed. Deze variëteit is afkomstig uit Zuid- Afrika, terwijl de eerste uit N.-Guinea stamt. Het zijn dus planten, die van warmte houden en daarom moeten wij ze 's winters nooit kouder zetten dan 60 tot 65 gr. Fahr. Bij deze temperatuur geven wij ook maar zeer weinig water, v/ant de bladeren verdampen dan maar weinig vocht. Wanneer de aarde te nat is en het wordt niet vlug genoeg' door de plant verwerkt of door de kamer- warmte verdampt, dan gaan wortels en bladeren rotten. Ogenschijnlijk is er dan aan de plant niets te zien, maar plotse ling constateert u dat het ene blad na het andere wegrot en omvalt. De klachten, die men gedurende de winter maanden dan ook geregeld hoort, zijn uitsluitend te "wijten aan het te veel water geven. Het is een oersterke plant, mits men hiermede rekening houdt. Geef daarom in een kamer, waar een normale kamertemperatuur van 60 tot 70 gr. Fahr. heerst, niet vaker dan één keer per week een beetje water. De aarde mag nooit nat zijn, doch alleen zeer weinig vochtig. Wanneer de tem- jieratuur 's nachts erg afkoelt doordat wij de haard of verwarming zo zuinig mogelijk afstellen, dan is het zelfs vol doende om ééns in de veertien dagen maar een beetje water te geven. Het water moet ook steeds op kamertempe ratuur zijn; nooit koud water uit de kraan. Gedurende de zomermaanden, als het overdag erg warm is, dan mogen wij om de andere dag een beetje water geven, want in deze maanden groeit de plant en heeft dus wat meer voedsel nodig. en langzamerhand liet Cécile zeer veel samen wandelen en hij vertelde mij al- Woensdag. hij had dus nog een paar dingen aan haar over. Louise deed het meeste werk van de huishouding en zo kreeg Cécile dus meer rust. Zij was altijd een diep gelovige vrouw steden hij allemaal wilde zien." lerlei dingen." dagen heerlijk vrij om te doen wat hij „Wat vertelde hij je dan?" wilde. .,0. wat hij wilde gaan doen en welke (Wordt vervolgd). Aneta heeft te Djakarta van welinge lichte zijde vernomen, dat op de lijst, die formateur Wilopo ter goedkeuring aan Sukarno heeft voorgelegd, vier le- den van de Masjumi (Islamietische par tij), vier van de PNI (Nationale partij), twee van de PSI (Socialistische partij), één katholiek, één lid van de Parkindo (Christelijke partij), één lid van de Partai Buruh (Arbeidspartij), één lid van de PSII (Verenigde Islamietische Partij), een lid van de Parindra (Partai Indonesia Rakjat) en drie partijlozen voorkomen. Formateur Wilopo (PNI) zou het pre mierschap bekleden. De PNI zou voorts de portefeuilles van Buitenlandse Za ken (door middel van Mukarto, die thans tot de staf van Palar bij de V.N. behoort), Econom. Zaken, (mr. Suma wang) en Voorlichting (de huidige mi nister Mononutu) beheren. De Masjumi zou het vice-premierschap bekleden (Prawoto, een van de voormalige for mateurs), en de portefeuilles van Bin nenlandse Zaken (oud-minister Rum), Godsdienstzaken (Fakih Usman) en Landbouw (Sardjan) beheren. De Sultan van Djocja zou volgens de ze ljjst het ministerie van Defensie be heren. Vele nieuwe leden hebben zich bij voorkomende gelegenheden uitgesproken tegen de MSA-overeenkomst en tegen het vredesverdrag met Japan, dat te San Francisco werd gesloten. Van Mu karto zegt het Indonesische persbureau dat hij, om evenwicht in de bui tenlandse politiek te brengen, de spoedige vestiging van diplomatieke betrekkingen met Moskou voorstaat. Vandaag was het de Navo-dag in de Utrechtse voorjaarsbeurs. Om tien uur verzamelde zich in de buitenlandse club een tachtigtal militaire autoriteiten, waarvan 35 uit de V.S., 12 vertegenwoor digers uit Goot-Brittannië, 4 Canadezen, 5 Fransen, 4 Belgen, 3 Noren, één Deen, één Italiaan en 7 Nederlanders. Onder hen merkten wij op de heer Clarence Hunter van de M.S.A. in Neder land, sir Harold Parker uit Groot-Brit- tannië. lt. generaal J. Simons ,de Cana dese chef staf, de Nederlandse staats secretaris van oorlog mr. F. J. Kranenburg en de schout bij nacht J. B. Berck. De voorzitter van de raad van beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs, mr. H. W. H. Fockema Andreae, sprak een welkomstwoord en verstrekte enige technische gegevens, de beurs beterffende. Om de veertien dagen een beetje Pokon of vloeimest bevordert een gezonde, stevige ontwikkeling; doe dit echter matig of volgens gebruiksaanwijzing. De Sansevieria verlangt veel licht; de kleur van de bladeren zal zich eerst goed tonen, wanneer wij aan deze levenseis gevolg geven. In het voorjaar kunnen wij de Sanse vieria ook verpotten en wanneer zij te zwaar geworden is, ook scheuren. Een mengsel van half verteerd beu kenblad en wat oude koemest, ver mengd met wat scherp zand, is de beste plantaarde. In verband met de huidige moeilijk heden in de sigarenindustrie (veroor zaakt door de aangekondigde, accijnsver laging voor sigaren), hebben de organi saties van werkgevers en werknemers in die bedrijfstak zich tot de regering gewend met het verzoek om evenals in 1950 voor korte tijd maatregelen te tref fen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft op het verzoek gunstig beschikt door goed te keuren, dat de bijzondere regeling voor de si garenindustrie. welke in 1950 heeft ge golden met een kleine wijziging weder om toepassing kan vinden. Dit houdt in, dat de werknemers bij verkorting van de werktijd, waartoe bij de arbeids inspectie toestemming moet worden ge vraagd. maximaal over drie dagen per week een aanvullende overbruggings- uitkering kunnen ontvangen. Het is de bedoeling dat deze regeling zal gelden van 1 April tot uiterlijk 12 Juli. In 1953 zal een nieuwe uitgifte ver schijnen van de Nederlandse postzegels met de beeltenis van H. M. de Koningin. In de nieuwe serie zullen geen zegels van een hogere waarde dan f5.wor den opgenomen, omdat voor het fran keren van luchtpostzendingen gebruik kan worden gemaakt van de luchtpost zegels van f 15.en f 25. De chef-staf van het Canadese leger, luitenant-generaal G. Simonds, is Maan dag, vergezeld van de Canadese gene- raal-majoor Clark, voor een bezoek aan ons land op Schiphol aangekomen. De generaal komt hier op uitnodiging van de Nederlandse regering en de Jaar beurs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3