Hartchirurgie in stormachtige evolutie Het Hart Grote Amerikaanse belang stelling voor ons vorstenhuis Ticker-tape-tocht langs Broadway met drie muziekkorpsen OMROEPERS r Sinds enkele jaren hoop voor „blauwe" kinderen BELANGRIJKE PLAATS VOOR NEDERLAND Snelfotografie van het hart Hogerhuis geeft zijn oordeel Contract voor bouw van 18 mijnen vegers met de Y.S. getekend Het koninklijk bezoek aan de V.S. Yorstin zal Con gress toespreken J «A©rfca. Kfcwer DINSDAG I APRIL 1952 PAGINA 4 Bovenste JvoUe ondmi koUe èd«r Grote resul taten Amateur begon met liet vervaardigen van kleurenfilms hartoperaties van V 'Linkser Kamer Seredze Khama 26 millioen dollars voor Ne derl. economie Stoffelijk overschot van baby gevonden De massamoord te Katyn Polen geeft geen bewijs materiaal Eden: Russisch voorstel „een stap terug" Verlaging van accijns op. sigaren Wetsontwerp ingediend per m.m.4ioogte Betrekkingen gevr. Betrekkingen aangeboden Te koop gevraagd Te koop aangeboden Rij-, Vaar- Voertuigen en M uziekinstrumenten Lessen Te huur aangeboden Woningruil Huwelijken Ambachten Diversen The only thing toe can do is to give them some fun as long as they live. Deze uitspraak van de beroemde Ame rikaanse chirurg Blalock over het opereren van kinderen met aangeboren blauwzucht te kent de houding, welke men in de medische we reld aanneemt ten opzichte van de laatste ontwikkelingen der hartchirur gie. Men wenst geen goedkope sensa tie. Men wil ctan verkregen resulta ten niet meer betekenis hechten dan men strikt genomen kan verant woorden. Men wil geen onredelijke verwachtingen wekken er. in geen geval de normale rustige ontwikke ling verstoren met klaroengeschal, omdat de ervaring geleerd heeft, dat men de dag niet moet prijzen voordat de avond gevallen is. Desniettemin ziin er wij beper ken ons nu tot Nederland vooral na de oorlog door de diverse hart- teams resultaten bereikt, welke het wettigen, dat daaraan ook in de niet-medische wereld aandacht wordt geschonken. Wij prijzen ons dan ook gelukkig, dat dr. C. L. C. v. Nieuwenhuizen, chef vm het Utrechtse hartteam werkzaam in het St. Ant.oniusziekenhuis te Utrecht, onze verslaggever met inachtneming van alle boven aange duide begrenzingen on dit stuk van voorlichting heeft willen die nen. Wij zijn hem voor deze hulp zeer erkentelijk. (Van onze speciale verslaggever) Er bestaat in de kleine kring van hartchirurgen, internisten, cardiologen, röntgenologen en anaesthesisten een verhaal, dat men met graagte vertelt. Dat is het verhaal van een Barneveldse jongen, die met duide lijk blauwzucht ter wereld kwam. Zijn lot scheen door zijn ziekte bepaald. Op school kon hij nooit met de jongens meedoen. Hij moest worden gehaald en gebracht. Voetballen, hardlopen en zwemmen waren voor hem taboe en de doktoren gaven hem niet meer dan hoogstens twintig jaar te leven. Bovendien werd hij door zijn kameraden weinig ontzien. Scheldwoorden waren hem vertrouwd en zwak als hij was, moest hij het zich laten wel gevallen, dat zijn komen en gaan begeleid werd met het stereotiepe „Blau we, lelijke blauwe". Deze jongen is door een hartteam onderzocht, met al lerlei voor de leek bijkans onbegrijpelijk fijnzinnige instrumenten heeft men de aard van zijn blauwzucht bepaald en na een diepgaande bespreking tussen alle deskundigen besloot men tot de grote stap, waaraan nog altijd het nodige risico is verbonden. De jongen werd geopereerd. De operatie slaagde en eenmaal te rug in zijn geboorteplaats bleek het tere ventje van weleer zich niet onaanzienlijk te hebben ontwikkeld. Een van zijn eerste daden was: op de vuist afrekenen met de jongelui, die hem tot voor kort „Blauwe" scholden. Deze anecdote is veelzeggend. Ze tekent in een sprekend geval de vlucbt, welke de hartchirurgie die in 1896 voor het eerst door Delorme voor een concreet geval werd aange raden in de laatste decennia heeft genomen. De „blauwe" kinderen, die nog geen tien jaar geleden practisch zeker ten dode waren opgeschreven, mo gen op dit ogenblik ten minste hopen, dat er voor hun kwaal genezing bestaat. Ook al kan niemand zeggen of de ver beteringen, die na een geslaagde ope ratie optreden, een mensenleven lang bestendigd zullen blijven en ook al moet men vaststellen, dat er verschillende aangeboren hartafwijkingen bestaan ten opzichte waarvan men ook nu nog vol maakt machteloos is. Er is echter op dat terrein sprake van koortsachtige activi teit. Het wetenschappelijk onderzoek is in volle gang. in de diverse centra wor den tal van dierproeven genomen, voor namelijk op honden, en het valt te ver wachten, dat binnen enkele jaren ook verschillende nu nog hopeloze gevallen voor operatief ingrijpen toegankelijk zijn. Dat betekent niet, dat ze d u s ge nezen zullen worden, want het zou on juist zijn te stellen, dat aan hartopera ties geen risico's zijn verbonden. De vooruitschrijdende kennis der anaesthe- sie inarcose), de groeiende vaardigheid der chirurgen en de zekerheid, dat men in de toekorrtst wanneer de mogelijk heden der hartchirurgie meer en meer bekend zuilen worden de zware ge vallen steeds vroeger en dus op gun stiger tijdstippen zal kunnen opereren, wettigen echter het vermoeden, dat ook de uitkomsten zich dan nog in voor delige zin zullen kunnen ontwikkelen. Hierbij is n°g een gelukkige om standigheid en dat is de plaats, die Nederland, internationaal gezien, op het terrein der hartchirurgie inneemt. Deskundigen zeggen daarvan, dat ons land met zijn hartstations te Gronin gen, Amsterdam, Leiden, Utrecht en een groeiend station te Rotterdam al lerminst achter ligt. Wat dat betekent kan men misschien beseffen wanneer men weet, dat N.-Amerika en Enge land hier de toon aangeven, dat in Zweden sprake is van een zeer goede ontwikkeling, maar dat Nederland er zich op mag beroemen verder te zijn dan België, Zwitserland of Frankrijk en dat er in de rest van de wereld op dit gebied weinig of niets gebeurt. Gezegd mag ook worden, dat ten aan zien b.v van de methodiek der nar cose de professoren Brinkman en Boersma belangrijk werk hebben ver richt. Kleurenfilms Vorig jaar nog werd dr. A. G. Brons als eerste in Nederland benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de thorax- chirurgie en van het Utrechtse hart team mag bovendien worden gemeld, dat men zich van den beginne af be ijverd heeft om de mogelijkheden van de hartchirurgie zoveel mogelijk onder- de aandacht van de huisartsen te bren gen. Van groot belang was daarbij de gelukkige omstandigheid, dat de ama teur-cineast H. Elgersma als pionier op dit gebied er in geslaagd zeer fraaie ge kleurde operatiefilms te vervaardigen, die beter dan welke uiteenzetting ook in staat zijn de arts enig idee te geven van dc gevaren en mogelijkhe den aan dergelijke ingrepen verbonden De laatste jaren bestaat er in Utrecht zelfs een universitair filmcentrum, dat nog onlangs een film vervaardigde Dij de operatieve behandeling van een zeer ernstige hartkwaal. Een zaak, die tot in het buitenland de aandacht heeft getrokken. Kortom, men mag gerust vaststellen, dat er in Nederland overigens in alle stilte wetenschappelijk werk wordt verricht dat de naam van het land van Boerhaave waardig is. Het is uiteraard bijzonder moeilijk de juiste betekenis van de hartchirurgie en de werk. en onderzoekingsmethodes als leek uiteen te zetten. Toch kan men na een urenlang gesprek met een deskun dige de poging althans niet laten. Want het zijn fascinerende, telkens opnieuw zeer aansprekende geluiden die men hoort over die „bloedrode rebel", zoals Jan Campert zijn hart eens bezong. Wij nemen b.v. de beide grote onderzoe kingsmethoden, welke men tegenwoor dig voor het opsporen van hartafwijkin gen bezigt. Het zijn twee wegen, die ge tuigen van een stoutmoedige visie, maar waarvan de expert ons nu eenvoudig zegt: Maar natuurlijk, waarom zou men ze niet noemen? De eerste is de z.g. hart- catheterisatie. Een vreemd woord, waar achter een revolutionnair idee verbor gen gaat, dat in 1928 door de Duitser Forssmann werd ontwikkeld en met vastberadenheid gepropageerd en ver dedigd. Aanvankelijk wilde men n.l. zijn me thode niet accepteren. Men meende, dat zij te gevaarlijk was en eerst nadat Forssmann haar tot 14 maal toe zonder enig schadelijk gevolg op zichzelf had toegepast, vond zij jaren later op voor beeld van Coudnaud algemeen ingang. Het verhaal van deze methode klinkt onschuldig. Men maakt een kleine ope ning in de ader van de linkerarm en brengt door die opening een slappe uiterst dunne holle buis naar binnen, waarvan de top met vloeistof is afge sloten. Men voert deze buis op door de gehele bovenarm tot door de rechter- hart- en in de longslagader. Men kan nu via deze buis, die zich kronkelt door uw bovenste holle ader, uw rechter voorkamer en uw longslagader de druk meten. die direct op grafisch papier wordt vastgelegd. Men kan controleren of er zich in uw hart geen abnormale verbindingen bevinden en men kan van de diverse delen de zuurstofverzadiging meten. Methode nummer twee is de angio cardiography- Een methode, waaraan de namen zijn verbonden van Portu gezen als Moniz, Carvalho en Castel- lanos. Ook het principe van deze me thode is eenvoudig. Men spuit door een ader een jodiumhoudende con trastvloeistof in 't bloed. Dat wil dus zeggen een vloeistof, die bij röntgen fotografie zich duidelijk aftekent ten opzichte van bloedvaten, waarin zich de vloeistof nog niet bevindt. Alles wat men nu te doen heeft is de vloei stof op haar weg naar en door het hart te fotograferen. Dat moet echter snel gebeuren, wil men opnamen kunnen maken, waarbij verschillen tussen de onderscheiden delen van het hart tot uitdrukking komen. Op het ogenblik doet men dat door met bijzondere apparaturen binnen acht seconden acht röntgenfoto's te maken. Diagnose na debat Men werkt in Nederland nog aan een methode, waarbij in die korte periode nog veel meer foto's vervaardigd kun nen worden, terwijl men in Duitsland (Junker-Bonn) in dit geval zijn toe vlucht heeft genomen tot de röntgen- cinematography. de röntgenfilm dus. Langs deze beide wegen bepaalt men dus de diagnose. Een diagnose, waar over het gehele hartteam dat zijn chirurg. internist, röntgenoloog en anaesthesist zich soms urenlang be raden. Want de moderne hartchirurgie mogelijk gemaakt door een groeien de kennis van de anatomie van het hart. door de vorderingen van de long- chirurgie, waardoor men de weg in de borstkas heeft leren kennen en door de bijkans opzienbarende ontwikkeling der narcosetechniek is met het werk van één man. Zij staat of valt met de samenwerking van het gehele team en zij groeit in betekenis naarmate de er varing en het onderling begrijpen der leden toenemen- Langs deze weg ook heeft de ontwik keling van de hartchirurgie zelve haar loop genomen. Het beginpunt ligt on geveer in de jaren tussen 19i0 en 1920. Uit die jaren stamt het eerste operatief ingrijpen bij het verschrompelen en verdikken van het hartvlies, een opera tie aan de buitenzijden van het hart dus. Op dat punt heeft de ontwikkeling geruime tijd stil gestaan. In 1925 no teert men dan een hoogst verwonder lijk feit, dat echter voorlopig op zich zelf blijft. Souttar opereerteen geval van mitralis stenose. een vernauwing van de klep tussen de linkervoorkamer en de linkerkamer. Hij doet dat op pre cies dezelfde wijze, waarop dat nu nog gebeurt, maar na dit ene geval hoort men niets meer van hem. Dan rond '38 komt er een belangrijk geluid van Grosz uit Amerika- Grosz slaagt er in door operatief ingrijpen een einde te maken aan alle ellende, die een open ductus Botalli rret zic.i brengt. Dil behoeft uiteraard een kleine uitleg. De ductus Botalli is een bijzonder klein buisje, dat eigenlijk al leen maar nut heeft zolang het kind zich nog in de moederschoot bevindt. Het brengt n.l. een verbinding tot stand waarvan de ontdekking door iedereen wordt toegeschreven aan een overigens volstrekt onbekende meneer Botallus tussen de lichaamsslagader en de longslagader. Een verbinding, die in de moederschoot efficient is, aangezien daar de functie der longen nog onbe langrijk is, maar die na de geboorte zijn betekenis behoort te verliezen en dat ook doet in 98 van de 100 gevallen. Blijft hij echter open dan leidt zij tot een overloop van bloed in omgekeerde richting, hetgeen op de duur tot grote en ongewenste veranderingen van de longcirculatie leidt, Grosz is nu de man geweest, die op het vernuftige idee kwam dit buisje eenvoudigweg af te bin den en die er ook in slaagde dat idee langs operatieve weg te verwezenlijken. Kind of hond De volgende stap wordt gezet door Blalock, ook een Amerikaan, samen met Taussig Zij richtten zich en met succes op de aangeboren blauwzucht, d.w.z. die aangeboren blauwzucht. die bekend staat als de ziekte van Fallot. Deze ziekte kenmerkt zich door een groep afwijkingen. Er treedt vernau wing op in de klep tussen de rechter- kamer en de longslagader, er zit een fout op de plaats van de lichaamsslag ader en de wand tussen het linker en rechter gedeelte van het hart is de fect. Het gevolg van al deze eigen aardigheden is, dat het bloed, dat via de lichaamsslagader door het lichaam wordt gevoeid. niet voldoende zuur stof bevat en dat bovendien het hart voor dit te geringe resultaat nog extra inspanning moet verrichten. De ge volgen daarvan zijn voor iedereen duidelijk waarneembaar. De patiënt krijgt onvoldoende zuurstof en zijn uiterlijk vertoont dan ook dezelfde kenmerken als dat van de man. wiens keel wordt dichtgeknepen: hij ziet blauw. Bovendien zyn deze patiënten meest al ook anderszins niet bijster gezond en het einde is dan ook als regel een vroegtijdige dood na een ongelukkig en weinig vreugdevol bestaan. Taussig is nu op het idee gekomen, om, ter ver mindering van de gevolgen van deze kwaal, de slagader, die naar de arm leidt, door te snijden, om te klappen en op de longslagader te zetten. Daardoor immers wordt een deel van het te weinig zuurstof houdend bloed nog maals door de longen gevoerd. De ge volgen van dit operatief ingrijpen wa ren fabuleus. Het gaf voor de betrokken patiënten een enorme verbetering, de kinderen konden weer spelen en hard lopen, zij hadden weer „some fun as long as they live" en toen na deze re sultaten er uit de kringen van hen. die de anti-vivisectie voorstaan, nog klach ten kwamen over zijn dierproeven, heeft Blalock het gepresteerd om op een „congres" te verschijnen met een geopereerd kindje en een hond. waarop proeven waren genomen, en de aanwe zigen voor de keus te stellen. Naast Blalock staat de Canadees Potts, die voor hetzelfde probleem een nog eleganter oplossing vond. In de allerlaatste tijd. in 1948, komt dan nog de naam van Broek naar voren. Brock is een Engelsman, die dit jaar naar Nederland komt en die met succes gepoogd heeft de blauwzucht in haar. kern aan te tasten. Hij heeft langs ope ratieve weg een opening gemaakt in de rechterhartkamer, hij heeft een mesje binnengebracht en dit met de bloed stroom meegevoerd naar de klep, die de verbinding vormt met de longslagader. Deze klep wordt door de snijkant van het mesje verwijd en de resultaten daar van zijn bijzonder verheugend. Ten aanzien van een vernauwing van de lichaamsslagader, die coarctatie ge noemd wordt, hebben vooral de Zweden Crafoord (chirurg) en Nylin (cardio loog) zich grote roem verworven. Zij zijn er na langdurige dierproeven toe overgegaan de lichaamsslagader op de bewuste plaats (meestal het vroegere uitmondingspunt van de ductus Botalli) af te klemmen, door te snijden en de eindjes daarvan weer aaneen te voegen. Tenslotte komen wij dan weer bij Souttar. Souttar, die in 1925 als eerste operatief ingreep bij een mitralis ste nose en wiens werk in orize tijd volgens precies dezelfde methode door de Ame rikaan Bailey is voortgezet. Deze ope ratie, dit directe ingrijpen binnen het hart zelf, moet ook sociaal gezien van het allergrootste belang worden geacht. De gevolgen van de mitralis stenose. de vernauwing van de klep tussen linker voorkamer en linker kamer, plegen zich n.l. het meest te doen gevoelen in die jaren, dat de meeste slachtoffers bezig zijn met de opbouw van hun gezin. Hun gehele bestaan dreigt daardoor te wor den omver geworpen en men mag het dan ook als een zegen beschouwen, dat eindelijk ook deze kwaal kan worden geopereerd. De oorzaken et van zijn velerlei. Ze ontstaat soms door rheuma, een klein deel is aangeboren en het komt zelfs wel voor, dat een angina of een of andere schijnbaar onbelangrijke infectie eindigt met de mitralis stenose. De eerste symptomen ervan zijn o.a. spoedige kortademigheid,, hoestprikkel en soms zelfs longbloeding, waardoor men vroeger de mitralis stenose wel met t.b.c. verward heeft. De operatie, terug gebracht tot de kern, schijnt weer aller simpelst. Via een uitstulpsel in de lin kervoorkamer bréngt men een vinger in het hart, men zoekt op de tast de tweedelige klep en scheidt' de daar plaats gehad hebbende vergroeiing door eenvoudigweg de vinger een eindweegs de klep binnen te brengen. Dat is alles. Slechts de chirurg, die dit meesterstuk heeft moeten verrichten, kan U mis schien zeggen wat het hem en zijn medeteamleden aan studie, voorberei ding en ook moed gekost heeft vooraleer hij die vinger durfde brengen in het hart van de ander. Alb. W. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Het Hogerhuis wijdde gisteren even eens een debat van enige uren aan de affaire van Seredze Khama. Hoofdpunt van het debat was de beslissing van de nieuwe minister van Gemenebestbetrek kingen, Lord Salisbury, Seredze Khama voorgoed te ontzetten uit het erfelijk leiderschap van zijn stam, de Bamang- uato. De socialistische edellieden oefen den hevige critiek, doch hun woorden klonken even weinig overtuigend als die van hun collega's in het Lagerhuis, dank zij het feit, dat het niet alleen de conservatieven zijn die op ergerlijke wijze hebben gesold met de meest elementaire rechten van het individu, waar het geldt een stamhoofd in een weerloos protectoraat. In één opzicht haalde Lord Salisbury bakzeil. Toen kort geleden werd aange kondigd, dat een delegatie van de Bamangwato te Londen zou arriveren om de bezwaren van de stam tegen de politiek van de Britse regering voor te leggen aan de betrokken minister, kon digde Lord Salisbury aan, dat hij zou weigeren haar te ontvangen. Gisteren evenwel deelde hij mede in het Hoger huis, dat hij bereid was de delegatie „beleefdheidshalve" te ontvangen, doch dat hij niet van plan was zijn beslissing inzake Seredze Khama te wijzigen. De Britse regering hoopt door een definitieve beslissing ten aanzien van het leiderschap van Seredze Khama rust terug te doen keren bij de stam en hem te bewegen zich te schikken in het onvermijdelijke en een nieuwe leider te kiezen. In het laatste geval is een moge lijke terugkeer van de verbannen Seredze naar zijn eigen land, doch slechts als particulier, in het vooruitzicht gesteld. Inmiddels ontvangt Seredze een toelage van ongeveer twaalfduizend gulden per jaar. Men heeft hem even eens een ambtelijke positie aangeboden in Jamaica, doch Seredze Khama bleek te veel zelfrespect te hebben om dit aanbod van de Britse regering te aan vaarden. In de afgelopen week zijn besprekin gen gehouden tussen vertegenwoordigers van het Amerikaanse departement van Marine met vertegenwoordigers van dc ministeries van Marine en Financiën en van het regeringscommissariaat voor het economische en militaire hulpprogram ma, Deze besprekingen hebben geleid tot een voorlopige overeenkomst tot de bouw in Nederland van achttien mijnen vegers voor Amerikaanse rekening. Deze voorlopige overeenkomst is gisteren in Den Haag getekend door kapitein ter zee U. S. N. Gordon Rule en vervolgens door minister Staf, minister van Marine, met zijn handtekening bevestigd. Het type mijnenveger, dat volgens deze voorlopige overeenkomst door de Nederlandse scheepsbouw zal worden gebauwd, is het Britse type voor een kustmijnenveger. Dit type is door de Noord-Atlantische organisatie aanvaard. De uitwerking van de technische opzet van dit type schip zal door de Konink lijke Marine in samenwerking met de Nederlandse werven ter hand worden genomen Deze achttien mijnenvegers zullen ver- 'moedelljk een bedrag van ongeveer 26 millioen dollars voor de Nederlandse economie opbrengen, waarmede een be langrijke steun is verkregen voor de dollarbetalingsbalans van Nederland. Het contract strekt zich uit over een periode van ongeveer drie jaar. Na vol tooiing zullen deze schepen aan de Ko ninklijke Marine worden gegeven voor de vervulling van taken in het kader van het Noord-Atlantische verdrag. De bouw van deze mijnenvegers vormt één geheel met de bouw van een veer tiental mijnenvegers, die de Nederland se regering voor eigen rekening even eens door de Nederlandse scheepswer ven zal laten uitvoeren. Het met deze veertien mijnenvegers gemoeide bedrag van 76,3 millioen guldens zal, zoals de zer dagen de minister van Financiën heeft bekend gemaakt, worden gefinan cierd uit daartoe vrijgegeven gelden van de tegenwaarderekening. Het Nederlandse ministerie van Ma rine is reeds in oriënterend contact ge treden met de Nederlandse werven, die voor de uitvoering van deze order van twee en dertig mijnenvegers in aanmer king komen. Het ligt in de bedoeling, dat definitieve contracten met de scheepswerven binnen korte tijd zullen worden gesloten, nadat de volksverte genwoordiging haar goedkeuring aan het totale programma zal hebben ge hecht. Het voorstel van de regering aan de volksvertegenwoordiging kan dezer dagen tegemoet worden gezien. Deze order is het eerste scheepsbouw- project, dat de Amerikaanse regering in West-Europa onderbrengt volgens het „off-shoreprocurement program". In de Nieuwe Haven te Rotterdam zag een voorbijganger Zaterdagmorgen op een plaats, die bij laag water droog valt, een pakje liggen. Hij waarschuw de de politie, die tot de ontdekking kwam, dat het pakje het stoffelijk over schot van een pasgeboren meisje be vatte. Het pakje kan er hoogstens een paar dagen gelegen hebben. Het stoffe lijk overschot werd naar de rivier politie overgebracht. (Van onze correspondente) De meeste Nederlanders, die aan deze kant van de oceaan verblijven, ver keren in een lichte staat van nervositeit, en dat wel in verband met het a.s. bezoek van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, We zijn wat zenuwachtig, zoals de leden van een familie zouden zijn, wanneer hun gezinshoofd een bijzonder moeilijke taak in het openbaar moet gaan volbrengen. We weten het wel: de Amerikanen spreken zonder uitzondering met een aller hartelijkste ondertoon over onze Koninklijke Familie men behoeft dagelijks maar de al of niet geïllustreerde stukken te zien, welke nu in talloze Amerikaan se dagbladen en tijdschriften de lezers op het hoge bezoek voorbereiden. Maar het Amerikaanse publiek heeft uiteraard nog geen eigen indruk van het Koninklijk Paar. Ook al zijn er veel details bekend over het gezin op Soestdijk en ook al hebben Koningin Juliana en Haar Gemaal onofficieel reeds verschillende be zoeken aan Amerika gebracht. Een koningin, die een goodwill-bezoek aan Amerika brengt, heeft het echter niet gemakkelijk. Het volk van deze republiek is weliswaar altijd .uiterst nieuws gierig naar de staatshoofden van monarchieën: de verhouding tussen onze Vorstin en haar volk, de tradities welke heide verbinden, de vorm waarin zij met elkan der verkeren en de betekenis, die zij voor elkaar hebben, is iets, dat Amerikanen buitengewoon boeit, omdat ze het niet helemaal begrijpen. land, om illustraties van Nederlandse klederdrachten, om een paar „echte klompjes, of anders een stukje van het houtsoort, waar die klompen uit worden gemaakt Amerika herinnert zich zijn historische handen met Nederland, de pers graaft naar geschiedsfeiten, waarbij Hollandse kolonisten zich een klinkende naam in de Amerikaanse geschiedenis hebben verworven. Amerikaanse radiostations vragen om programma's voor Neder landse muziek en in de komende weken zullen er werken van Badings, Van An- rooy, Wagenaar, Voormolen, Hendrik Andriessen etc. over talloze Amerikaan se zenders worden gehoord. Met dit hele geweldige Amerikaan se publiciteitsapparaat voor het Ko ninklijke bezoek nu in werking, kan men zich voorstellen, dat onze Am bassadeur dr. J. H. van Roj'en en mevrouw Van Roy en in deze weken en dit zij zonder glimlach gezegd met een bepaald heroïsch uithou dingsvermogen werken. ..Hoe ze het volhouden is ons een raadsel", zeg gen leden van de staf der Ambassa de. Maar mevrouw Van Royen staat onverstoord, waar ze ook verschijnt, met kwinkslag en glimlach klaar en charmeerde pas de corresponden ten van Washington, toen zij deze de Ambassade rondleidde, om hun al vast een paar détails te verraden over het diner, dat H.M- op 4 April aan President Truman aanbiedt. Aan twee lange tafels in de eetzaal •der Ambassade zullen vier en veertig gasten aanzitten. President Truman zal aan de rechterhand van Koningin Julia na plaatsnemen, terwijl Prins Bernhard aan de andere tafel mevrouw Truman aan zijn rechterzijde zal hebben. Vier zware zilveren kandelaars zullen op iedere tafel kaarsverlichting dragen, en wijnglazen en tumblers van Leerdam, zilveren fruitschalen door het „Neder landse Gilde" gemaakt en de versiering van bloemen, die per KLM uit Holland worden gebracht, zullen de tafels tot een feest voor het oog maken. Holland se kaas en verse aardbeien zullen voor het genot van de Amerikaanse gourmets ook uit Nederland naar Amerika worden gevlogen, en aan de Hollandse likeuren en chocolade ontbreekt het natuurlijk vanzelf niet. Hollands specialiteiten zul len geen Amerikaan kunnen ontgaan. In New York b.v. waar de Netherland- America Foundation aan H. K. H. een banket aanbiedt, waar 1500 personen aan zullen deelnemen, zal men voor de ta- Merkwaardigerwijze nu, hoe „demo cratisch" Amerikanen ook zijn, met hun zin voor en hun behoefte aan „glamour", pronk en staatsie willen zij heimelijk, dat een vorst of vorstin toch met alle te kenen van deze waardigheid naar buiten optreedt. Het is misschien omdat Ameri ka nooit zelf een koningshof met eigen adelstand gehad heeft, en omdat dit land naast de diplomatenkringen en zijn élite van geleerden slechts de „geldaristocra tie" kent, dat het er juist zo op gesteld is om de vorstelijkheid door leden van een koningshuis gedemonstreerd te zien. En hier ligt de moeilijkheid: in het feit n.l. dat die democratische en wat senti mentele Amerikanen van een monarch enerzijds echt koninklijk vertoon, maar anderzijds de allergrootste eenvoud ver wachten. Intussen is de vloed van Amerikaanse belangstelling, welke in de vorm van verzoeken om alle mogelijke informaties over Nederland en zijn vorstenhuis op de schrijftafels der Nederlandse Ambassade, der Consulaten en Hollandse informatie- bureaux neerdaalt, nauwelijks te verwer-, ken. Plotseling schrijven niet ais anders, enkele, maar tientallen scholen naar deze Nederlandse centra om aardrijkskundig of historisch materiaal over ons land, vragen om films, om boeken over Hol- Polen zal niet ingaan op de uitnodi ging van Amerika bewijsmateriaal te overleggen voor een verder onderzoek van de massamoord in het bos van Ka tyn, aldus een te Londen ontvangen bericht van het Poolse persbureau. De Poolse regering was niet van plan zich verder met de zaak te bemoeien. De commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die naar de massamoord een onderzoek instelt, zal de komende veertien dagen in Duitsland een vijftigtal getuigen, meest Duitsers, horen. Te Londen zullen de volgende maand dertig a veertig getuigen worden gehoord. Bovendien zullen waarschijn lijk te Londen of Parijs een Fin, een Deen, een Belg, een Nederlander, een Zwitser en een Italiaan onder ede wor den gehoord. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft gisteren in een radio-rede verklaard, dat het Rus sische voorstel voor een gewapend Duitsiancj i>een stap terug" vormt. Eden hield voor de Europese dienst van de BBC de eerste toespraak van een serie onder de titel „Groot-Brittannië en de vrije wereld". Eden zei. dat het Russi sche voorstel „beslist het tegenoverge stelde was van alles, waaraan West- Europa de laatste zeven jaar gewerkt heeft". Hij zei te wensen, dat Duitsland zijn rol speelde in een Verenigd Europa „een doel. waardoor niemand bedreigd kan worden". Hij voegde hieraan toe: „Wij moeten ons hiervan niet laten afbren gen". Over de critiek op Groot-Brittannië's aarzeling om deel te nemen aan de plan nen voor de vereniging van Europa, zei Eden: „Laat mij U de verzekering geven, dat het ondenkbaar is, dat Groot-Brit- tannië zich ooit van Europa zou afwen den of zijn toevlucht zou nemen, tot de een of andere vorm van isolationisme. Wij maken deel uit van Europa en zijn altijd betrokken geweest bij het lot van Europa. Toch", zo zei. Eden, „kunnen wij niet deelnemen aan een Europese statenbond. Ik geloof, dat dit thans in Europa tamelijk algemeen begrepen en aanvaard wordt, maar het is evenzeer juist, dat wij een krachtig voorstander zijn van de pogingen van continentaal Europa om tot een grotere eenheid te geraken". Het reeds eerder aangekondigde ont werp van wet tot verlaging van de ac cijns op sigaren is thans aan de Tweede Kamer aangeboden. Het ontwerp bevat een verlaging van de accijns op sigaren van 27 pet. tot 14 pet. en op een senori- tas van 33 pet. tot 20 pet. Het eerst overwogen stelsel van gedifferentieerde tarieven is na overleg met de Benelux- partners niet in het ontwerp gevolgd. Voorts is de gewichtsgrens tussen siga ren en senoritas ten gunste van de si garen verlegd, en wel van 3,5 kg. naar 3 kg. per 1000 stuks. De verlaging zal gedurende twee jaar van kracht zijn. Bij het in werking tre den van de wet zal onder bepaalde voorwaarden een evenredige teruggaaf van sigarenaccijns over de bij de indus trie, groot- en kleinhandel aanwezige voorraden worden verleend. felversiering 6000 tulpen uit Nederlands bedauwde velden halendie dan eveneens per KLM naar New York worden gevlogen. Het is een zwaar programma dat onze Koningin en Haar Gemaal hier wacht. Maar toch zullen er voor hen, als voor de Amerikanen, ontroerende en onvergetelijke momenten komen. Wij denken hier natuurlijk ook aan het ernstig ogenblik als Koningin Ju liana het gehele Congress zal toespre ken. Dit zal geschieden in de vleugel van het Huis van Afgevaardigden, omdat de zaal daar voldoende perso nen kan bevatten. De middendeuren van dit vertrek worden dan geopend en men kijkt door de lange verbin dingsgang van Capitol Hill tot in de Senaatskamer. Behalve Prinses Wil- helmina heeft op Capitol Hill nooit een vrouw voor een verzameld Huis en Senaat gesproken. Er zal ook een ander ernstig ogen blik komen, wanneer H.H. K.K. H.H. in Hyde Park zijn. Hyde Park is een stad je. dat zijn historie begint met een Hol lander, Jacobus Stoutenburgh, die daar in 1742 ging wonen. Het Koninklijk Paar zal op het landgoed van mevrouw Roosevelt een Zondag uitrusten; mis schien zullen zij dan in de rozentuinen even bij het graf van wijlen President Roosevelt vertoeven. Ook denken we hier aan de vroegs morgen van 7 April als H.H.K.K.H.H, uit Hyde Park naar New York zullen rijden, en als eerste begroeting van deze stadhet carillonspel van een kerk zullen horen. Het Nederlandse en het Amerik. volkslied zullen op klokken worden gespeeld, die enkele jaren geleden in Heiligerlee werden gekocht. En dan een paar uur later.... zal de onvergetelijke „ticker- tape"-tocht aanvangen naar het stad huis. Door een veertig-tal bereden politie omringd zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard, door S00 Amerikaanse militairen en zeshon derd manschappen van de New Yorkse politie en stadsdiensten ge volgd, begeleid door drie geweldige muzieksbands. onder een regen van fijne papiersnippers en gejuich langs de straat en uit wolkenkrabbers over Broadway rijden. Zo'n laatste triomftocht gold generaal MacArthur. Toen heeft iemand, in zijn enthousiasme overigens, een oud New Yorks telefoonboek, waar de papiersnip pers gewoonlijk van worden gemaakt, maar in zijn geheel uit het raam gegooid. Maar daar de stad New York zoveel millioenen bewoners rijk is en de vijf telefoonboeken van deze stad elk een paar kilo wegen, was de man, die toen een van die boeken op zijn hoofd kreeg, niet gelukkig. Hij is enkele dagen later gestorven. Hetgeen de Amerikanen recht in het hart zal grijpen, zal het kleine stemmetje van Prinses Marijke zijn, dat over Ame rikaanse zenders de volgende week zal Worden uitgezonden. Prinses Marijke zal wat Frans praten en het liedje van „De mosselman in Scheveningen" zingen. Toen dat liedje overigens in het paleis werd opgenomen, had het prinsesje on gelukkigerwijze de hik. Zij vond dat zelf niet zoals het hoorde en vroeg om „gejonast" te mogen worden, opdat de hik dan misschien zou verdwijnen. Maar het jonassen hielp niet en nu zal Prinses Marijke met een hikje zingen van „De mosselman inningen". (Het hele woord Scheveningen biedt nog onover komelijke moeilijkheden). Prinses Bea trix zal over de NBC de Amerikaanse kinderen in het Engels toespreken en hun vertellen dat zij zo graag mee had willen komen, maar te veel schoolwerk had. en dat vader en moeder nu maar alleen zijn gegaan Maar met „vader en moeder alleen" is Amerika ook al tevreden. Van de Oost tot de Westkust kijkt Amerika naar hen uit MOOIE LICHTE KINDER WAGEN, beslist als nieuw 65.Kleverparkweg 68. Plaatsing geschiedt a Ié cent Opgaven kunnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen, aan de erkende advertentie-bureaux en aaa de erkende boekhandelaren. 2 MEISJES uit het Zuiden des lands, oud 30 jaar, b.z.a. voor hulp in de huishouding in Haarlem of omstr. Br, no. 19245, bur. van dit blad. JUFFR. z.z.g.g. als huish. of kookster. Ook bekend met inrichtingen. Van z. g. ref. voorzien. Br. no. 19259, bur. van dit blad. BAKKERS BEDIENDE b.z.a. Br. no. 19269, bur. v. d. blad. NET ZELFST. MEISJE gevr. in zakengezin, v. d. of v. d. en n. Genegen de gehele huish. op zich te nemen. Huisel. verkeer. Br. no. 19261, bur. v. d. blad. HULP i/d HUISHOUDING gevr, van 95 uur, niet be neden 18 jaar. Goed loon. Aanmelden 's avonds tussen 89 uur. Telef. 26829. Mevr. v. d. Plas. Dahlialaan 29, Aerdenhout. MEISJE, 14 jaar, gevr. V. d. Asdonk, Bilitonstraat 32, Heemstede. BEDIENDE voor bestel- en binnenwerk gevr. door wijn handel; leeftijd 15 16 jaar. Br. no. 19297, bur. v. d. blad. 2e KAPPER(STER) gevr. Anton Boom, Tempeliersstr. no. 37. NET KEUKENMEISJE, in tern. voor direct gevr. in hotel. Br. no. 19273, bureau van dit blad. DEGELIJK R.K. MEISJE voor dag en nacht gevraagd, niet ben. 20 jr., per 1 Mei in klein gezin met 2 schoolg kinderen. Zelfst. kunh. wer ken en koken. Hulp v. werk ster aanw. V.g.g.v. Geriefe lijk huis, prettige huisves ting. Mevr. Hoffscholte, „Scholtehof", Zuidlaan 37, Aerdenhout. Tel. K 2500 26162. NET DAGMEISJE gevr. Van 't Hoffstraat 75. banketbakkersbedien- DE gevr. J. Zeegers, Hagelin- gerweg 50. Santpoort-Dorp. banketbakkersleer. LlNG gevraagd. P. P. J. de Groot. Rijksstraatweg 233. JONG MEISJE voor hulp huishouding gevr., 5 ocht. o. week f 8.Julianalaan 146. HANDELSHUIS LEIDSE- SXRAAT 41, koopt alles. In boedels en zolderopruiming. Telefoon 18258. BOEKEN 25 CT. PER KG. Lach en Piccolo 40 ct. per kg. Tulpenstraat 6a rd. boven. ZOLDEROPRUIMING, meu belen. boeken, naaimachine. 0r. Leydsstr. 7, tel. 20413. VERLOVINGSKAARTEN! Het best slaagt U bij EUREKA, Muideralotweg, 85, tel. 25383 (ook 's avonds be reikbaar). STOFZUIGERS v.a. 2.50 p. w. zonder Bankbemiddeling. J. v. d. Berg, Gen. Cronjéstr. 170, telef. 12786. COMMUNIEJURKJES, in rijke verscheidenheid. Komt U 'ns geheel vrijblijvend een kijkje nemen. Agema, Julia- napark 22, tel. 20872. RADIOTOESTEL (Erres), 2 pakkisten, strijkbout 120 V. en plank, 2-nits gasstel, pri- musstel. Slachthuisstr. 76 rd., Haarlem-O. 80 PERZISCHE TAPIJTJES tegen nog lagere prijzen. Mij er, Kinderhuis vest 19. 'T OPKLAPBEDDENPALE1S. 10 extra korting op on derstaande prijzen. Divan bedden 24.50. Een-persoons opklapbed met ombouw 57. 2-pers. opklapbed m. ombouw 68.1-pers. bedstel 29.—. 2-pers. 48.—. Eerste klas, 15 jaar garantie. Kapokbed- stellen, verende matrassen, wollen dekens, enz. Monster kamers, Orionweg 8, Haar- lem-N., bij Zaanenlaan. Ge sloten huis. Telefoon 23932. IEDEREEN ZEGT HET TROUWENS. De zuinige Re. nault verhuurt Bouwens. Autoverhuurbedrijf Burret- st.raat 10-12, tel. 17734, bij' Turfmarkt, Haarlem. ARIEL. 500 c.c., z. k„ te k. 400, of ruilen voor k,k. Jao. v. Tunen, Starstraat 8. Heemskerk. PIANO aangeb.. in prim* staat. Klein modern model 375.Hooimarkt 24. GRONDIG KNIPPEN LEREN Erkama, Gr. Houtstr. 3 rd. Heden aanm. v. leerl. STALLING V. KL. AUTO te huur aangeb,. omg. Van Eedenstraat, telef. 21076. HUUR- OF KOOPHUIS gevr, voor kl. gezin, met 300 m2. best bollenland, omg. Haar lem of HaarLmeer, üi ruil voor net woonhuis, lage huur, te Lisse. Br. no. 19249, bureau van dit bald. KL. VRIJE WONING te Alk maar of Hoorn aangeb. Ge vraagd: woning in Haarlem of omstr. tot 40.p. mnd. Br. no. 19299, bur. v. d. blad. HUWELIJK. R.K. jongedame. 25 jaar, zoekt nette R.K. jon geman uit beschaafd milieu. Br. no. H-19281, bur. v/d blad. WRINGERROLLEN vernieu wen met, GARANTIE. Alleen bij de Vakman Divendal, Antoniestraat 3, telef. 16269, Haarlem. 6.PERMANENTEN f 6 geheel compleet, bij P. L. van Dam, Koudenhom 14. VOOR UW HUWELIJKS REPORTAGE in stadhuis of kerk. Foto Scherpenhuyzen. Staten Bolwerk 6, tel. 20095. Foto Walbrecht, Spaarnwou- derstraat 21, tel. 15551. DANK aan God door de H- Maria voor verkregen gunst door het bidden der novene der 3 Weesgegr. R.K. VRIENDIN gevr., 17 Br. no. 19279, bur. v. d. hisa.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4