AANTAL DIVISIESIN EEN JAAR VERDUBBELD Volkeren speelden op blinde wijze het spel van Stalin Vurig pleidooi voor eenheid Koninklijk bezoek m De Gasperi nodigt Tito uit Tot hoofd en hart Oorlogskansen zijn niet toegenomen Tussen neus en lippen d; Einde zonnige weer Generaal Eisenhower over ontwikkeling van Europa's defensie 4000 vliegtuigen eind 1952 Eén maand geëist tegen vlieger Schade aan bloem bollen valt mee Ned. mijnwerker vermist Gezamenlijk kwestie-Triest op te lossen Explosieve stof in briefpakket De Waal stijgt nog steeds Amerik. waarnemers beschouwen de boodschap als een propagandastunt mmmmn jtal WÊm-t Wt WÊmËÊmÊm: Tiger Moth maakt noodlanding Jee nuftKiü veftuym buy/ Het weer WOENSDAG 2 APRIL 1952 o 76ste JAARGANG No. 25343 Laatste grote verklaringT \V est-Europese verdedigingssysteem In hoger beroep Buiten voorgeschreven sector gevlogen Kaas naar Duitsland Nieuwe atoomproeven in Nevada Klein wapen boven de grond tot ontploffing gebracht Niet meer van werk in België thuisgekomen Protestnota van\ Joegoslavië Verwacht Alleen huishoudzeep goedkoper Onderzoek wijst uit Politie doet nasporingen naar afzender Nog één meter was verwacht Belgische reder contra Urker vissers Conflict onoplosbaar KONINGIN 19 MEI NAAR ROTTERDAM BOODSCHAP VAN MAARSCHALK STALIN journalist ontving ^wee vertalingen f - M lÊÊÊÊÊÈÊÊÊNwÊmNÊ> ■I MBi Piloot ongedeerd Fedde Schurer berust in arrest Gerechtshof Stagnatie treinverkeer A'damHaarlem I WIND JACKETS-S WEATERsl Aanwakkerende wind en kans op neerslag BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphiusstr. 45 tel 3998 Bijkant. ITmuiden Bonifaciusstr. 27. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W, Boetrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogt# Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voot advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week. f 2.per maand, f 6.per kwartaal. PARIJS, hedenmorgen. Ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van de SHAPE, het hoofdkwartier van de geallieerde strijdkrachten in Europa, heeft Generaal Eisenhower een overzicht gegeven van de militaire situatie in de bij het Noord-Atlantisch ver drag aangesloten landen. In het bijzonder heeft generaal Eisenhower in het verslag getracht vast te leggen welke vooruitgang in de loop van dit jaar geboekt is, welke behoeften er nog bestaan en hoe de huidige stand is van onze veiligheid. Na een korte historische terugblik op de eerste helft van deze eeuw, waarin twee oorlogen de krachten van Europa welhaast hebben uitgeput, con stateert Eisenhower, dat de volkeren van Europa op blinde wijze het spel ge speeld hebben van Stalin. Wij kunnen de loop van deze gebeurtenissen slechts veranderen, als wij de wijsheid hebben een nieuwe en stoutmoedige houding aan te nemen. De zedelijke grondslagen schetsend van het Europa, van welker verdediging hij de verantwoordelijkheid draagt, levert Eisenhower een vurig pleidooi voor de eenheid van Europa, waarin de arbeider een bondgenoot en een gelijke is, die zowel aan de productie als aan de verantwoordelijkheid deel moet hebben. De verdediging van de vrije wereld is een zaak die alle burgers van Europa aangaat en waarbij niemand ais passief toeschouwer achter mag blijven. Door onze daden moeten wij aantonen, dat wij meester zjjn over ons eigen lot. In de boezem van de Atlantische gemeenschap en in Europa hebben wij thans de mogelijkheid een sterke en eensgezinde centrale stelling op te bouwen, die een werkelijk bolwerk van de vrede is. Generaal Dwight D. Eisenhower, opperbevelhebber van de geallieerde troepen in Europa, heeft zijn eerste jaarverslag uitgebracht over de militaire organisatie van de NATO in zijn hoofdkwartier te Rocquencourt in Frankrijk. De gebeur tenis werd door radio ert televisie uitgezonden. Met betrekking tot het misbruik, dat een herbewapend Duitsland van zijn herbewapening zou kunnen ma ken. onderstreepte de generaal de voortschrijdende democratisering van Duitsland, welke aangemoedigd moet worden door Duitsland nauw te be trekken bij de Westelijke verdedi gingsplannen. De integratie van alle strijdkrachten maakt het moeilijk voor welk land ook om zich van deze eenheid los te maken, vooral omdat de bevoorrading en de logistiek cen traal georganiseerd zijn. Ten aanzien van enkele technische moeilijkheden, zoals het verschil in taal, gebruiken en de nationale geest, is reeds in de vorige oorlog en ook thans weer in Korea" het bewijs geleverd, dat ze verre van onoverkomelijk zijn. In de loop van het jaar is het aantal divisies in Europa verdubbeld. Hoewel de thans opgebouwde strijdmacht voor een eventuele aanvaller geen onover komelijke barrière vormt, kunnen onze landen er trots op zijn, dat zij gereed staan onl de verdediging op zich te nemen. Zonder te gewagen van de nieuwe strijdkrachten, v elke op vijf en twintig divisies kunnen worden geschat en die door het toetreden van Grieken land en Turkije de NATO versterken, beschikken wij thans in West-Europa over vijftig divisies, waarvan vijf en twintig gevecht-sklaar zijn en de ove rige binnen een tijdsverloop van drie a dertig dagen gevecbtsklaar gemaakt kunnen worden. De Europese naties zullen om budgetaire redenen nooit in staat zijn permanent zodanige effectie- Vandaag arriveren Koningin Juliana en Prins Bernhard, na een voor spoedige tocht over de Oceaan, ;n dc Ver. Staten van Noord-Amerika, waar zij officieel gedurende enkele weken de gast zullen zijn van president Truman en van het Amerikaanse volk. De band, die beide volken bindt, is eeuwen oud. Die band, in de tweede wereldoorlog reeds zo hecht, omdat beide volken te gen een gemeenschappelijke vijand stre den, is na de oorlog nog hechter geworden. De economische hulp, door de Ver. Sta ten geboden om het bij het einde van de oorlog totaal uitgeputte Nederland weer op de been te helpen, is door het Nederlandse volk niet alleen dankbaar aanvaard, maar het heeft deze finan ciële hulp ook zo productief mogelijk omgezet, teneinde het eigen land weer op te bouwen. Het is geen geheim, dat Amerika grote bewondering koestert voor hetgeen Nederland in de afgelopen jaren heeft gepresteerd. Amerika's hulp en eigen initiatief zijn de pijlers gewor den waarop Nederlands wederopbouw is gegrondvest. Een gevoel van dankbaar heid en een zeker gevoel van trots van heel het Nederlandse volk vergezellen ongetwijfeld Koningin Juliana en Prins Bernhard bij hun bezoek aan de Ver. Btaten. „Ik geloof, dat het heel nuttig is, dat op deze wijze contacten worden gelegd tussen verschillende volken", zei de Ko ningin gisteren even voor haar vertrek. Inderdaad, beiden, Koningin en Prins, treden op als goodwill-ambassadors. Reeds verscheidene malen heeft vooral Prins Bernhard bij zijn bezoeken aan Noord- en Zuid-Amerika getoond welk een voortreffelijk goodwill-ambassador hij is. Ongetwijfeld zal dit ook bij dit hoge bezoek aan de Ver. Staten weder om blijken. Het is een moeilijke en zware missie, welke zij vervullen. Maar het doel van dit koninklijk bezoek zal zeker bereikt worden, te weten een nóg nauwer aanhalen van de banden, die beide volken verbinden: het volk van het machtige Amerika, gelegen tussen twee oceanen, en het kleine, maar vrije Nederlandse volk. met zijn grote tra dities, aan de Noordzee. Het machtige volk. waartegen heel de Westerse we reld vol vertrouwen opziet in deze moeilijke tijden, waarin de volken zich op de rand van de afgrond tussen oor log en vrede bevinden, en het kleine volk aan de zee, dat in Europa toch pok strategisch zo'n belangrijke plaats inneemt. Al deze gedachten bestormen ons volk bij het begin van deze konink lijke reis. Moge het koninklijk bezoek in alle opzichten een groot succes worden. ven te handhaven als nodig zouden zijn om een Sovjet-invasie terug te slaan. Daarom dient de verdediging van het Westen te berusten op het gebruik van goed getrainde dekkingstroepen onder steund door reserve-eenheden, die on middellijk na het uitbreken van de vijandelijkheden in actie kunnen ko men. Daarvoor js nodig, dat de oplei ding van de reservestrijdkrachten op het vasteland aanmerkelijk wordt ver volmaakt. Eind 1952 zullen de lucht strijdkrachten van de NATO ongeveer vierduizend gevechtsvliegtuigen om vatten, waarvan een aanmerkelijk deel wordt gevormd door straaljagers. Op maritiem gebied is de situatie in de West-Europese wateren gunstig te noe men, hoewel er nog een tekort bestaat aan mijnenvegers en torpedojagers en de havenverdedigingen nog moeten worden verbeterd. Deze tekorten zullen spoedig zijn aangevuld. De militaire machtsontwikkeling dient te berusten op een gezonde auto nomie en het js juist op dit gebied, dat zich op het ogenblik de grootste pro blemen voordoen. In ieder geval is het economisch Potentieel van het Westen groter dan dat van het Oosten. Het is onze taak om de economische productie en de techniek van het Westen zodanig te organiseren, dat aan al onze be hoeften kan worden voldaan. Nog dreigt de inspanning van de NATO verlamd te worden door infla tie. Mag- in sommige landen is men deze moeilijkheid reeds te boven ge komen, in andere evenwel duurt zij voort en bedreigt zij de bewapening. In dit opzicht is het van belang, dat binnenkort Europa zelf een belangrijk en stijgend aandeel zal krijgen in de bewapeningsproductie, waarvoor de V.S. de machines, die voor deze pro ductie nodig zijn, zullen verschaffen. Eisenhower leverde in zijn verslag geen enkel commentaar op zijn binnen kort verwachte vertrek naar Amerika om aan de strijd om het presidentschap deel te nemen, aldus meldt Reuter. Men gelooft echter, dat het verslag van Ei senhower de laatste grote verklaring is voor hij president Truman zal verzoe ken hem ontslag te verlenen als NATO- opperbevelhebber. Voorts is men, volgens Reuter, de mening toegedaan, dat Eisenhower in de tweede of derde week van Mei zijn post zal verlaten voor een snelle reis langs de meeste NATO-hoofdsteden, alvorens naar Amerika terug te keren. 'JS LA RUSSISCHE COMMANDO OWJET UNIE Atle»ti«cti MLIT ATSNNANOI MCT MCT VESTEN De Krijgsraad te Velde Oost heeft 17 Januari j.l. de res.-eerste luitênant-vl. P. F. K. uit Bergen (N.H.) veroordeeld tot een maand hechtenis onvoorwaar delijk en veertien dagen militaire deten tie voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. K. vloog 23 Mei 1951 met een Gloster Meteor straaljager zeer laag over Alkmaar. Hij bevond zich daarbij buiten de vliegsector van de lucht machtbasis Leeuwarden. In beroep tegen dit vonnis bij het Hoog Militair Gerechtshof werd bestre den, dat K. te laag gevlogen zou hebben. De advocaat-fiscaal vroeg vrijspraak voor het ten laste gelegde lage vliegen doch eiste voor het feit, dat K. zich niet aan de hem voorgeschreven sector heeft gehouden, wegens opzettelijke on gehoorzaamheid een maand onvoor waardelijke gevangenisstraf. Uitspraak 8 April. De bloembollenkwekers hebben de schade opgenomen van de winter op de bloembollen. Voorzover zij thans kun nen zien hebben de storm, sneeuw en hagel wel enige schade toegebracht, doch deze is niet verontrustend. In bol- lentermen zegt men: „Het valt alles wel mee". Even nieuwsgierig als de bollenmen- sen naar hun bollen waren, waren ook de organisatoren van de „Keukenhof" naar de gevolgen van de winter op hun tentoonstelling. Hier is helemaal geen schade te constateren, omdat de bollen door de hoge bomen en het vele struik gewas volkomen beschut waren tegen de storm- Dc Westduitse autoriteiten hebben voor invoer van kaas uit Nederland een bedrag toegestaan van 12.6 millioen D. M. en voor invoer van textiel eveneens uit Nederland een bedrag van 270.000 D. M. Boven „Frenchman Flat". in een woestijngebied ongeveer 130 km ten Noord-Westen van Las Vegas in de Ame- rik. staat Nevada, is Dinsdagmiddag een nieuwe serie atoomproeven begonnen. Een oranje-rode lichtflits was bij helder dag licht van Las Vegas uit tegen de horizon te zien. Men hoorde echter geen geluid en voelde geen schok Een correspondent van A.P., die de ontploffing waarnam van een vliegtuig uit, dat op ruim twintig' km van de plaats van de ontploffing rond cirkelde, vertelde dat de ontploffing op geringe hoogte boven de grond plaats vond, on geveer op driehonderd meter, en dat deze niet 20 hevig was als de zeven ontplof fingen die in de afgelopen herfst tot stand zijn gebracht. Naar eerst thar.s bekend wordt is een Limburgs mijnwerker in België, de vier en dertigjarige J. H. Ritchi uit Maas tricht, sedert 7 Maart j.l. niet meer in zijn woning teruggekeerd. De man ver trok op de avond van die dag naar zijn werk in de steenkolenmijn te Cheratte. Aangezien hij toen veel last had van hoofdpijn, zou hij aan collega's gezegd hebben dat hij van plan was zich ziek te melden. Blijkèns een schriftelijk be richt van de mijn-directie aan de echt genote heeft R. op 8 Maart zijn loon nog in ontvangst genomen. Aangezien R. verschillende goede kennissen in Zwitserland heeft, alwaar hij gedurende de oorlogsjaren geruime tijd verbleef, veronderstelt men dat hij daarheen is getrokken. Premier Alcide de Gasperi van Italië heeft gisteren een uitnodiging gericht aan maarschalk Tito van Joegoslavië om gezamenlijk te trachten een oplos sing te zoeken voor het geschil over de toekomst van Triëst. De premier deed dit aanbod in de Senaat, in antwoord op de redevoering, die eergisteren door maarschalk Tito in Belgrado is uitge sproken. De Italiaanse premier zeide nog: „Laten wjj traèhten ons te ver zoenen. Wat ons betreft, wjj vragen U niets, wat U zou kunnen vernederen, niets wat ons niet rechtens toebehoort en niets dat aan de samenwerking van twee volkeren, die naast elkaar moeten leven, in de weg zou kunnen staan". De Joegoslavische ambassadeur te Londen, Joza Brislej, heeft de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken. Anthony Eden, te verstaan gegeven, dat Brits- Amerikaanse steun aan Italiaanse aan spraken op het gehele gebied van de vrije zone van Triëst, eenernstige uit werking op de openbare mening in zijn land zou hebben. Naar U. P. uit Belgrado meldt, verwacht men dat Joegoslavië een protestnota aan het Westen zal sturen over de Londense conferentie inzake Triëst. Men verwacht, dat de Joego slavische regering hierin ernstig de Engels-Amerikaanse opvatting zal be strijden, dat de conferentie de rechten van Joegoslavië niet aantast; herroe ping zal vragen van de driemogend- hedenverklaring van 1948; het reeds geruime tijd geleden gedane voorstel zal herhalen om de kwestie-Triëst door rechtstreekse onderhandelingen tussen Joegoslavië en Italië te rege len. Generaal-majoor Sir John Winterton, de commandant van de Britse troepen in de zone „A" van Triëst, is gisteren te Londen aangekomen en onmiddellijk besprekingen met functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken begonnen. Hij zal de conferentie over Triëst bijwonen Zoals reeds gemeld vertonen de prij zen van verschillende grondstoffen, die in de zeepindustrie verwerkt worden, de laatste tijd een dalende lijn. Het gevolg hiervan zal zijn, aat de prijs van huis houdzeep binnenkort verlaagd zal kun nen worden. Wellicht zou de mening kunnen postvat ten, aldus de veren, van zeepfabrikanten, dat ook de meest bekende merken toilet zeep en zelfwerkende wasmiddelen goedkoper zullen worden.- Daar echter in deze producten ingrediënten verwerkt worden, die op de kostprijs een belang rijke invloed hebben en deze geen prijs daling vertonen, behoeft een prijsver laging van deze merken niet verwacht tewórden. I Weldadigheid geeft groter voldoening dan al het genot van overvloedj Een onderzoek heeft aangetoond, dat de geruchtmakende brief, die aan de leider van de Duitse onderhandelings delegatie te Den Haag is gezonden, in derdaad explosieve stof bevatte. Niet kon worden medegedeeld, met welke soort ontplofbare stof men te doen heeft. De Nederlandse politie is allerwege doende met nasporingen om te trachten de afzender (s) van deze brief in handen te krijgen. Verwacht wordt, dat dit on derzoek tenminste enige dagen in beslag zal nemen. Dinsdagmiddag had de Waal voor Nijmegen een stand bereikt van ruim 12 m. plus N.A.P. Het water, dat enige meters over de hoge kade stroomde, nadert dc kelders der huizen aan de kade. De coupures in de straten, welke in de binnenstad uitmonden op de kade, zijn sinds Maandag met kunstma tige keerkaden gedicht. Er wordt nog minstens één meter was verwacht. Bij Druten had de Waal met de overstro mende uiterwaarden al een breedte ge kregen van ongeveer 1.000 meter. De hoogste stand van de Waal voor Nijmegen in deze eeuw was in 1926; toen steeg de rivier tot 13.74 plus N.A.P., waarbij het water was binnengedrongen in de steegjes van de benedenstad. Een dergelijke stand wordt thans niet ver wacht. ofschoon Keulen gistermorgen nog ruim 70 cm. was meldde. De burgemeester van Urk, de heer Keijzer, heeft te Buenos Aires medege deeld, dat het conflict tussen de Bel gische reder Van Isseghem en de Urker vissers, die niet op Zondag willen wer ken. onoplosbaar is. Hij heeft daarom besloten zich verder te wijden aan de pogingen van de Argentijnse autoritei ten, teneinde een verblijfsvergunning voor de vissers te verkrijgen, opdat zij ander werk kunnen vinden. H.M. de Koningin heeft het voorne men om op Opbouwdag, welke dit jaar op 19 Mei wordt gevierd, een bezoek te brengen aan Rotterdam en de eerste steen (e leggen voor de wederopbouw van de St. Laurenskerk. James Wiek, een Amerikaans journalist, die gisteren met achttien collega's na een rondreis van een maand door Europa in de V.S. is teruggekeerd, heeft de ontvangst bekend gemaakt van een boodschap van maarschalk Stalin, waarin deze zegt, dat een derde Wereldoorlog niet dichterbij is dan twee of drie jaar geleden. Voorts zegt Stalin, dat een bijeenkomst van de leiders der grote mogend heden mogelijk wel van nut zou kunnen zijn. De tijd was thans geschikt voor de eenwording van Duitsland. De boodschap vormt het antwoord op vier vragen, die de journalisten aan Stalin hebben gezonden. Op de vraag: „Op welke basis is het tezamen bestaan van kapitalisme en communisme mogelijk?" heeft Stalin geantwoord: „Het vreedzaam naast elkaar bestaan van kapitalisme en commu nisme is heel goed mogelijk als wederzijds de wens tot samenwerking bestaat, als men bereid is de aangegane verplichtingen na te komen, ais het principe van gelijkheid en niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen wordt nageleefd." Een functionaris van de Sovjet-Russische ambassade te Washington heeft verklaard, dat de boodschap van Stalin aan de journalisten authentiek is. Amerikaanse waarnemers zijn van mening, dat de boodschap van Stalin aan de Amerikaanse verslaggevers niet veel om het lijf heeft en voor de Sovjet-Unie misschien enig belang heeft als propagandastunt. De antwoorden, die Stalin geeft op de vragen, zeggen op zichzelf niets, aldus de waarnemers. De Perssecretaris van het Witte Huis. Joseph Short, heeft verklaard, dat de reactie van het Witte Huis op Stalin's boodschap luidt: „Geen enkel commentaar." James Wiek. directeur van de „Daily Times te Niles in Ohio, heeft ver klaard, dat twee Russen hem de bood schap gisteren ter hand hebben gesteld. Zij stelden zich voor als S. K. Tsarap- kin, plaatsvervangend vertegenwoordi ger bij de V.N., en A. K. Startsef. twee de secretaris van de delegatie. Tsarap- kin vertaalde de boodschap, die in het Russisch gesteld was. mondeling, aldus Wiek. Later ontving Wiek een telegram in het Engels, dat dezelfde antwoorden be vatte. Het kwam uit Londen en was ondertekend door dc Russische ambas sadeur Zaroebin. Beide versies waren niet identiek in zoverre, dat de vertalingen kleine ver schillen vertoonden. Volgens het ene antwoord had Stalin geantwoord op een der vragen, dat het in vrede naast el kaar bestaan van het kapitalisme en het communisme ..zeer wel" mogelijk is. Volgens het andere was dat „volle dig" mogelijk. West-Duitse regeringskringen zien Stalin's verklaring als een versterking van het op 10 Maart door de Russische regering gedane voorstel voor een vre desverdrag met een verenigd Duitsland, aldus meldt Reuter. Men verwacht te Bonn, dat de Sovjet-Unie verdere stap pen zal doen. naarmate opneming van West-Duitsland in de West-Europese gemeenschap vordert, en dat Rusland hierbij aanstuurt op een climax tegen de tijd. dat het plan voor een Europees leger moet worden bekrachtigd. Het feit. dat Stalin zijn opvattingen in de vorm van antwoorden op hem door een groep Amerikaanse journalisten gestel de vragen heeft weergegeven, wordt gezien als een poging om deze opvattin gen aan een groter publiek kenbaar te maken dan het aantal mensen, dat be lang stelt in een diplomatieke nota. Idylle De 68-jarige afgevaar digde in de Kamer Albi no Stella uit Turijn heeft zijn mede-afgevaar digde, de 58-jarige Ginor Ettore Viola, bij een he vige scène in de Kamer van afgevaardigden met een harde rechtse op de kaak neergeveld. Het slachtoffer had te voren een aantal afge vaardigden, onder wie Signor Stella, met zijn lederen actentas bedreigd. De herrie begon toen de afgevaardigde Viola pro testeerde tegen een op merking, die een andere gedelegeerde in een rede voering maakte. Hij eiste dat deze opmerking zou worden ingetrokken, maar de Kamer brak uit in gejuich en gejoel. Blijkbaar woedend over opmerkingen van afge vaardigden in zijn nabij heid, gooide Viola hun zijn actentas naar het hoofd en begaf zich naar het podium in de zaal. De president schorste de zit- ting. Toen Viola het po dium bereikte was Stella daar al aangekomen en gaf hem de opstopper Viola werd naar de kleedkamer gebracht, waar hem eerste hulp werd verleend s - Waarschuwing; aan scheidsrechters Krachtens een nieuwe Argentijnse politieveror dening kan aan scheids rechters, wier partijdig heid of onachtzaamheid" de oorzaak is van ongere geldheden, een gevange nisstraf van een week en een boete worden opge legd. Overeenkomstige straffen gelden ook voor degenen, die hen hebben aangenomen Kopje koffie Een lunchroom te Dan- vers, waar drie mannen onlangs koffie zaten te drinken, toen een ge pantserde auto met 681000 dollar, die aan hen was toevertrouwd, werd ge stolen, voerde een prach tig reclame-idee uit. In de etalage hing een van de koffiekoppen, waaruit de drie mannen op de voor hen fatale dag hadden gedronken. Aan de kop hing een kaartje met als opschrift: „Koffie. 200.000 dollar per icon." Vergissing? Een lid van de offi ciële Russische culturele delegatie, die een rond reis door India maakt, wilde te New Delhi op zijn Indische toehoorders indruk maken door in hun eigen taal een liedje te zingen. Hij was echter niet gelukkig in zijn keuze, want de aanwezi gen fronsten de wenk brauwen, toen hij zong: Hindoestan Hamara Hai, hetgeen betekent: India is van ons. De onbekende bestuur der van een Zwitsers postvliegtuig is sinds Zaterdag de weldoener van het Italiaanse grens- dorpje Germanico. dat midden in de nacht, ter wijl alle inwoners in diepe slaap gedompeld waren. door vlammen bedreigd werd. De bestuurder, die te gen zonsopgang met zijn vliegtuig langs de Zwit sers-Italiaanse grens vloog, zag hoe enorme vlammen oplaaiden uit twee gebouwen in het dorpje, welks inwoners zich van geen gevaar be wust waren. Hij cirkelde vlak over de huizen. totdat de mensen wakker werden en de brand begonnen te bestrijden. Het vuur, dat door de krachtige wind aangewakkerd werd, ver nietigde vier huizen, een houtfabriek en de sa cristie van een kerk. Nie mand werd gewond. Umm jj Gezicht op Hyderabad House in New Delhi. Hier woont de Nizam ran Hyderabad, de rijkste man ter wereld. Dinsdagmiddag zag de leerling vlieger L. Brunt, die met een Tig^r Moth (PH-HAPi van de Rijkslucht vaartschool Ypenburg een oefenvlucht uitvoerde, zich genoodzaakt hij Reeu- wijk, vermoedelijk door een motor storing, een noodlanding te maken. Het toestel kwam evenwel in een sloot terecht en werd volkomen vernield. Brunt bleef ongedeerd. De bestuurder van de gisteren veron gelukte „Meteor" was de 22-jarige ser geant-vlieger J. H. Nagtegaal uit Alphen aan de Rijn. Hij was sinds October 1951 leerling op de jachtvliegschool van de vliegbasis Twenthe. Hij was ongehuwd. Fedde Schurer heeft na overleg met zijn verdediger, mr. Abel J. Herzberg, besloten te berusten in het arrest van het Leeuwarder Gerechtshof en van cassatie af te zien. Zoals bekend is. is de heer Schurer veroordeeld tot 150. of dertig dagen hechtenis. Doordat vanmorgen om vijf uur bij Halfweg de bovenleiding defect raakte, hadden de electrische treinen op het traject AmsterdamHaarlem vertra ging. Op een gedeelte van het baanvak moest over enkel spoor gereden wor den. Om 7.08 uur vanmorgen was de bo venleiding hersteld, zodat het normale verkeer hervat kon worden. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 15439 1 i k Verwachting tot Donderdagavond: Vannacht opklaringen met weinig wind en in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag over het algemeen veel bewolking met later kans op enige neerslag. Tot krachtige toenemende Westelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Zon: 6.10—19.17 Maan: 11.27—3.55 Het K.N.M.I. deelt mede. Nog steeds wordt Europa in twee helften verdeeld door een frontlijn, waarlangs zware neerslag voorkomt. Zondagmiddag lag deze frontlijn, die de begrenzing vormt tussen koude en war me luchtmassa's, over Zuid-Limburg. Sindsdien is ze ver naar het Zuiden te ruggedrongen,- zodat ze zich vanmorgen uitstrekte van het Westelijke deel van de Middellandse Zee over Noord-Italië en Hongarije naar West-Rusland. Ten Zuid-Oosten van de frontlijn worden hete luchtmassa's. die rechtstreeks uit de Sahara afkomstig zijn. naai het Noord- Oosten getransporteerd. In Libye kwa men gistermiddag temperaturen van 38 en 39 graden voor. Vele stations in Hon garije en de Balkan meldden 25 graden en uit Polen werden maximumtempe raturen van 15 graden gemeld. Het overige deel van Europa en dus ook Nederland bevindt zich in koude lucht, waarin des nachts lichte tot mati ge vorst voorkomt. Toch is het weer overdag in Nederland belangrijk zach ter geworden. Dit is voor een groot deel te danken aan de zon. die het wol kendek wist te doorbreken, maar ook aan het feit, dat de wind naar het Noor den is gedraaid, zodat luehtaanvoer over het Noordzeewater plaats vindt. In de Noordelijke stroming bewegen enkele storingen mee. die van Groenland zijn gekomen, en plaatselijk in Nederland enkele buien veroorzaken. BÜ IJsland ontwikkelt zich nu echter een nieuwe en tamelijk actieve depres sie, die morgen waarschijnlijk reeds een einde aan het vrij zonnige weer zal ma ken. De neerslagkansen nemen dn# weer toe, terwijl de wind uit Westelij ke richtingen zal gaan aanwakkeren, waardoor tijdelijk minder koude lucht wordt aangevoerd en de kans op nacht vorst afneemt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1