Het Lido-theater feestelijk geopend Blokwalserij van Hoogovens in bedrijf gesteld SANTPOORT HULDIGDE DR. DE GROOT Tal van genodigden waren getuige van een ..Bright Victory" Rail-roading in Haarlem, bijzondere attractie een bij Taxi? 18000 DISCUSSIE OVER HET RAPPORT BADPLAATS-ACCOMMODATIE Eerste stap grote uitbreiding staalindustrie BLIKSEMAFLEIDERS Van 5 tot en met 20 April Heerkens Thijssen Onteigening van gronden te Bentveld werd aangehouden Truus Gautier in Amsterdam Visserijgolf ere-burger van_ gemeente Grote belangstelling bij jubileum van huisarts BOEKHOUDEN HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 2 APRIL 1932 PAGINA 2 Bright Victory HET MONUMENT VAN PROF. BRONNER Orgelbespeling in Teyler- museum Orgelconcerten in de Grote Kerk Schaken ■mp f E X AM E N O P L E I D. I N Q 1 HU GAS ELGERSMA POTGIE S E k Ten bate van „Het Vierde Prinsenkind": DIEFSTAL VAN NYLONKOUSEN Vier arbeiders aangehouden H.O.V. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde HEEMSTEDE Jaarvergadering Heem- steedse Reddingsbrigade Nuts-Spaarbank DAMMEN Kampioenschap van Heemstede WATERPOLO Twee nederlagen voor H.V.G.B. Bezwaren tegen schroot- politiek der regering Gemeenteraad Zandvoort WASSERIJ DUYN 2 VEERTIGJARIG JUBILEUM In ziekenhuis opgenomen Beurs van Amsterdam Beurs van New York Het Houtplein stond gisteravond in het teken van een ongewone drukte; de politie moest op het kruispunt by de Tempeliersstraat regelend optreden en vele Haarlemmers zagen toe. hoe tal van genodigden het gloednieuwe Lido- theater, dat overigens nog een finishing touch moest ondergaan, naar binnen gingen ter bijwoning van de eerste voor stelling. De zaal was vrijwel gevuld met auto riteiten uit Haarlem en omgeving, zo dat wij ons ontslagen achten van de ge bruikelijke plicht om namen te noe men. Alvorens de eerste meters film wer den afgedraaid, sprak de directeur van de Nederlandse Bioscoopbond woorden van gelukwens tot de directie van het theater, de heren Van Franke en Ryp- ma. en hii gewaagde van de vele moeilijkheden, die overwonnen moesten worden, voordat met de bouw van het theater kon worden begonnen. Hij prees beide heren om hun doorzettingsver- vermogen, en herinnerde er aan, hoe Haarlem een zevende bioscoop toch wel nodig had Zlestien jaar geleden was immers het laatste theater geopend en sedert dien was de bevolking toegeno men met 35.000 zielen. Hij sprak de ver wachting uit. dat voor Haarlem en om geving Lido een verrijking van het amusement zou betekenen. Daarna voer den de architect en een der familieleden van de heer Van Franke het woord en tenslotte was het de heer Van Franke zelf. die allen hartelijk dankte voor hun belangstelling en medewerking. Een aantrekkelijk filmprogramma werd daarna afgewerkt, waarvan de hoofdfilm „Bright Victory" inderdaad het glanspunt was. Mark Bobson is de regisseur van Bright Victory, die onder de naam Het licht dat verdween, in Lido gaat lopen. De film is wel typisch Amerikaans. De nuchtere zakelijke beschrijving van een harde werkelijkheid van oorlogs- blinden, die moeten leren „zien" met hun handen, hun voeten en hun intelli gentie wordt niet zuinig doorbroken door een liefdesaffaire, die er bijna in slaagt, het drama tot een aangename afwisseling te maken. Daar waar de blinden onder leiding van experts hun leven leren dragen en opnieuw opbou wen. is de film een boeiende geschie denis. die iets kenbaar maakt van de verwoestende invloed van de oorlog en de bovenmenselijke inspanning om die invloed te overwinnen. Er zit een in teressant stuk sociaal gevoel in. Maar de liefdeszaken nemen gaandeweg een zo grote plaats in en worden door zo veel sentimentele muziek begeleid, dat zij de strekking van het geheel eniger mate ontkrachten. Het drama, dat aan vankelijk alle blinden aangaat, glijdt spoedig over naar de enkeling, wiens confrontatie met de liefde wel erg glad verloopt. Het leven voor deze gelukkige is nauwelijks van het leven der ziende mensen te onderscheiden. Het zij hem en allen gaarne gegund, maar is het de werkelijkheid en zo niet, streeft de film Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd nam de heer J. Woudstra, con cierge van de Middelb. Technische School te Haarlem, afscheid van de directeur, de heer ir. G. L. Ludolph. Zaterdag zal hem door da Vereniging van Afgestudeerden en het corps der leerlingen in Brinkmann een receptie worden aangeboden. Foto: Op de trap van het schoolgebouw neemt de heer Woudstra afscheid van de directeur (links). Prof. Bronner is dermate ontstemd over de publicatie op 1 April van zijn plan om weer tot het oude Hildebrand- monument terug te keren, dat hij er van af ziet en tóch maar de vorm van de nieuwe beelden handhaaft. Zondag 6 April zullen de bespelingen van het 31-toonsorgel in Teylermuseum worden hervat. De bespeling zal ge schieden door studenten-amateurs, het geen aan de middag een eigen karakter zal geven. Het programma wordt tussen twee en drie uur uitgevoerd voor leden van het Sodalitium Studiosorum Musi- cum „J. Pzn. Sweelinck" te Amsterdam. Het programma vermeldt kerksonates voor twee violen, cello en orgel van Mozart en praeludium en fuga in A kl. t. van Bach. Voor dit jaar hebben B. en W. van Haarlem de uren, waarop van gemeente wege de kosteloze toegankelijke orgel concerten in de Grote Kerk worden ge geven, als volgt vastgesteld: in de maanden April tot en met Octo ber op Donderdagmiddag van 3 tot 4 u; in de maanden Mei tot en met Septem ber bovendien op Dinsdagavond van 8 tot 9 uur Met hét oog op de lage temperatuur in de kerk zal het eerste orgelconcert plaats hebben op Donderdagmiddag 17 April. Te Beverwijk werd de le promotie wedstrijd voor de le klasse van de N.H.S.B. gespeeld tussen Weenink en H.W.P. De voorlopige uitslag was 4-3. De standen van de afgebroken partijen doen echter vermoeden, dat H.W.P. met öh-i'4 zal winnen. dan haar doel niet voorbij? Op gelukkige wijze is een neven- intrigue ingelast, het negervraagstuk betreffend, doch veel verder strekkend dan dat vraagstuk, daar het gemis der ogen de blinde soms gedachten doet for muleren, die hij. ware hij ziende ge weest, niet zou geuit hebben. Het licht dat verdween maakt hem omzichtiger in zijn omgang met anderen en legt er de nadruk op, dat de ogen soms ook bedrieglijk kunnen waarnemen en het hart beletten oprecht te kloppen. Al met al een interessante film, onder houdend en vol goede bedoelingen. De talrijke aanwezigen beloonden de film met een hartelijk applaus en zij werden aangenaam verrast, toen na af loop Polygoon met een actuele bliksem- reportage kwam over de opening van het theater. Een prachtig stukje werk. dat allen veel plezier bezorgde. Advertentie jnctykdipM$ Dinsdag 8 April vangt een nieuwe cursus aan voor het practükdiploma opleidende v/h examen DEC. 1962. In hat jaar 1951 slaagalan 586 door ons opgeleide eandldatan voor dit officiële axaman, merendeels mat uitstekende cijfers. Behaald ward: 301 x hat cijfer 8; 91 9 en 7 i 10. Slechts 28 0/0 studeerde langer dan da normale opialdlngstljd. Inl. en inschr. dag. van 9—13 en van 19—21 u.; Zaterdag van 15—17 uur Fram Halsplein 9 Tel. 16372 'DFN HAAG - HAARlfiM - A MSTf ft t>A M ROTTERDAM - -UTRECHT - GRONINGEN De blinde en zijn leermeester in de film „Bright Victory". Ten bate van „Het Vierde Prinsen kind" wordt er van 5 tot en met 20 April iets bijzonders georganiseerd in een der zalen van kunsthandel Heer kens Thijssen aan het Houtplein. De heer J. A. Basket zal daar zyn rail roading opstellen, waaraan de bezoe kers veel plezier kunnen beleven. Deze railroading is een volledig spoor- emplacement, met treinen, wissels, sein lampen enz. De tafeloppervlakte (circa 170 vierkante voet) is voorzien van eeti vrij ingewikkeld stelsel van railbanen, welke alle met elkaar in verbinding slaan door wissels, die het publiek, via electrische drukknoppen zelf kan be dienen. Daar er verschillende treinen tege lijk op deze banen rijden, is het een ware hersengymnastiek om geen ver keerde wisselstanden te maken, en vaak moet men snel kunnen denken en handelen om wissels en seinen in de juiste stand te zetten. Een automatisch beveiligingssysteem is hier achterwege gelaten, zodat het uitsluitend van het publiek afhangt, of alles langere of kor tere tijd zonder ongelukken blijft lopen. Maar ongelukken gebeuren er toch wel, vaak tot grote hilariteit van iedereen, doordat iemand door zijn wisselomzet- ten een ander dwingt om fouten te maken. Vaak onstaat er een portieve fmailie- sfeer, en de ervaring heeft geleerd, dat zulks voor velen een grote attractie is. De heer Basket zag een dergelijke rail roading in New York en dadelijk rijpte bij hem het plan om ook een rail roading te bouwen, n 1936 kon hij er echter pas mee beginnen en langzaam aan groeide de omvang in de loop der De Haarlemse politie heeft een viertal arbeiders op een kousenfabriek in Haar lem aangehouden. Een 20-jarige vormer wordt er van verdacht diefstal van ny lonkousen uitgelokt te hebben. Hij be loofde aan een 19-jarige oplegger, even eens op de fabriek werkzaam, f 2.50 voor ieder paar kousen, dat deze zou wegha len. In verband met het onderzoek is ook, als verdacht van diefstal, een 32-jarige vormer aangehouden. Een andere arbei der wordt verdacht van heling van het gestolene. In een paar maanden zijn er 20 a 30 nylonkousen door diefstal ver dwenen. Op Donderdag 3 April, des avonds om 8 uur, zal in hotel De Leeuwerik door dc donateurs van de Haarlemsche Orkest Vereeniging een vergadering worden gehouden, teneinde te komen tot het op richten van een vereniging „Vrienden van de H.Cf.V." De afdeling Bloemendaal van de Mij. voor tuinbouw- en plantkunde telt thans 103 leden. De door de kring op gerichte onderwijscommissie van tuin- bouwonderwijs in Kennemerland deed belangrijk werk, zodat enige cursussen bloemisterij, alsmede een cursus onder houd van plantsoenen en openbare tui nen georganiseerd konden worden. De voor 1951 beschikbaar gestelde medaille voor de beste gevelversiering zal dit jaar niet uitgereikt worden. Verschillende lezingen en excursies werden gehouden. Een bloembindcursus voor amateurs slaagde uitstekend. Verleden jaar wer den aan „Gloralia" verstrekt 2729 plant jes, waarvan 66% later ter keuring wérd aangeboden. Het jaar tevoren be droeg dit percentage 60. jaren. Zijn werk werd zo groot, dat het niet meer bij hem thuis kon worden op gesteld. Ten bate van een of ander goed doel kwam daarna deze railroading in ex ploitatie. Ditmaal is het dan „Het Vier de Prinsenkind" en verwacht mag wor den, dat deze attractie ook in Haarlem een groot succes zal worden. In andere plaatsen gebeurde het wel, dat op één middag het bezoek over de duizend mensen beliep. Men kent het doel van „Het Vierde Prinsenkind", namelijk een welzijnsver- zorging van de kinderen, wier ouders in de oorlog gefusilleerd werden. Vele van deze kinderen zijn zelf ook nog oorlogsslachtoffer. Men kan van 5 tot en met 20 April bij Heerkens Thijssen terecht, 's morgens van 10 tot 12 uur, 's middags van 2 tot 4.30 uur en 's avonds van 8 tot 10 uur; 's Zondags alleen in de middag- en avonduren, 's Avonds kunnen alleen volwassenen bij deze railroading terecht. De Heemstéedse Reddingsbrigade voor Drenkelingen houdt hedenavond haar jaarvergadering in het gebouw van de heer H. v. d. Moolen, Raadhuis straat, welke te 8 uur begint. In de maand Maart is bij de Nuts- spaarbank té Haarlem ingelegd een be drag van f 833.539.63. waaronder via de Ophaaldienst f 46.561.68 en bij de afde ling Jeugdspaarbank f 3.415-27. Terugbetaald werd f 835.646.67- Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 417. Daarnaast hebben zich 46 nieuwe deelnemers bij de Jeugdspaar bank aangemeld. Op 31 Maart 1952 bedroeg het totaal aantal inleggers 64.540 met een tegoed van f 23.846.244.61. Wegens het samenvoegen van de afd. Centrum en Zuid heeft het districtsbe- stuur besloten van deze gecombineerde afd. voor elke klas drie en van de afd. Noord twee deelnemers in de finale, te plaatsen. De eerste ronde voor de finale zal plaats vinden op 9 April te Bever wijk bij B.D.C. Aan de finales nemen nu deel: Hoofdklasse: T. Postma, J. v. Straten, P. Hollenberg, H. Willemse en N. Blom. Eerste klasse: A. de Zeeuw, C. Sprenkeling, A. Douma, J. Kroon en N. M. Oud. Tweede klas: J. v. Velzen, C. Ory, G. Faay, A. v. Duin en J. v. d. Let. Jeugdafdeling: L. Fopma. H. Beliën, A. v d. Steen, H. Langbroek, C. Roos Jr., C. Klaus en A. v. d. Marei. Van deze afd. heeft Noord vier candidaten wegens de grote deelname aan de voorwed strijden. Traditiegetrouw zal St. Bavo weer de wedstrijden om het kampioenschap van Heemstede organiseren. Aan dit tour- nooi kunnen deelnemen alle damlief hebbers woonachtig te Heemstede en zij, die niet te Heemstede wonen, doch lid zijn van de plaatselijke damclub. Er zal gespeeld worden in 4 klassen, t.w. hoofd-, 1ste, 2de en een afdeling voor zgn. thuisdammers, die zich niet sterk i genoeg achten om tegen clubspelers op te treden. Er wordt gespeeld" op Woens dagavond in het R.K. Verenigingsge bouw aan de Herenweg van half 8 tot 12 uur. Het inleggeld bedraagt voor de hoofd- en 1ste klasse 75 cent, voor de 2de klas 50 cent en voor de thuisdam mers nihil. De wedstrijden zullen aan- vangen_ op 23 April, terwijl men kan in schrijven tot uiterlijk 16 April bij de secretaris: W. M. v. Leuffen, Raadhuis straat 44 te Heemstede. Als eerste wedstrijd werd Dinsdag avond in het Sportfondsenbad gespeeld de wedstrijd HVGB-DWR, eerste klasse dames. Alhoewel DWR regelmatig in de aanval was was het voor de rust slechts eenmaal dat een schot, het was van Jenny de Waard, doel trof. Na de rust was het Ina Braun, die geheel vrij- liggend de HVGB-keepster de bal het nakijken gaf en daarmede de DWR- voorsprong op 20 bracht. Echter di rect hierop ging Margot Marsman met de bal op het DWR-doel af om daarna de HVGB-achterstand te verkleinen. Nadat Riet Thuisvan Veen een straf- worp gemist had deed ze het hierna tot tweemaal toe beter, zodat de eind stand werd 41 in het voordeel van DWR. Hierna ging HVGB 2 te water tegen Haarlem, eerste klasse heren- De Haar lem-achterhoede wist de HVGB-aanval- len onschadelijk te houden terwijl Bijlsma en Ten Berge voor het ingaan van de rust Haarlem een 20 voor sprong bezorgden. Ook na de rust was het een aardig partijtje en werd de eindstand door Van Wamel en Ten Ber ge 40 voor Haarlem. In het verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nieuwe deel neming in het kapitaal van de N.V. „Breedband" met f 32 min., wordt ge vreesd voor een te geringe rentabiliteit van de N.V. Gevraagd wordt, waarom een gedeelte van het bedrag in de vorm van een lening is toegekend, waardoor het belang van de staat bij de N.V. ook relatief weer groter wordt. Het heeft enkele leden bevreemd, dat de regering bij verkoop van het voor sloop bestemde s.s. „Voléndam" toegestaan heeft, dat het verkregen schroot wordt uitgevoerd, ondanks het bestaande exportverbod. De motivering dat hiermede werkgelegenheid wordt geschapen, achten deze leden zeer ge vaarlijk, daar hierdoor een ernstig pre cedent wordt gecreëerd. Ook met het oog op de betalingsbalans achten daze leden de transactie weinig aantrekke lijk, daar thans het aanbod van schroot aan de Nederlandse industrie wordt beperkt, zodat straks onze scheepspla- ten zullen moeten worden geïmpor teerd. De Zandvoortse raad vergaderde Dins dagavond onder voorzitterschap van bur gemeester Van Fenema. Het rapport voor de studiecommissie Badplaats-accommo datie ontmoette bezwaren bij de heer v. d. Werff (CH) die het rapport geen le'draad wilde doen zijn" voor het beleid van het gemeentebestuur. De heer Tates 'VVD) was van dezelfde mening. Ir. Van Kuijk (PvdA) bracht hulde aan de commissie voor haar arbeid. Men mag blij zijn, dat er een leidraad i s. Als men daarin al een binding 'ziet, gaat men te ver. De heer Weber (AZB) wilde het rapport zonder meer voor kennisgeving aannemen. De heer Siegers (KVP) sloot zich aan bij ir. Van Kuijk. Spr. begreep dat men geen f 80.000 kon uitgeven voor een prijsvraag. Maar moet dat wel zo veel kosten? Spr. meende dat men de eerste prijs met f 5000 zou kunnen hono reren. De voorzitter verbaasde zich over de schrik van de raadsleden. Zien zij geen spoken? Men kan het rapport zoveel mogelijk als'leidraad gebruiken. Wijzi gen de omstandigheden zich, dan kan men er van afwijken. De prijsvragencommis- sie der B.N.A. heeft de cijfers van kosten verstrekt. De heer Siegers (KVP) merkte op, dat hij destijds heeft deelgenomen aan een prijsvraag voor het stadion te Amster dam. De prijzen waren toen niet zo hoog. De voorzitter zeide dat het project- zomercentrum-Zandvoort niet in ver houding staat tot dat van een stadion. De eerste prijs zal ruim f 10.000 moeten bedragen. Met 8 tegen 3 stemmen werd het voorstel van B. en W. aanvaard. Bij het voorstel tot het maken van toiletten bij het in aanleg zijnde trek kerskamp, deelde de voorzittermede.dat tot zijn spijt de weersomstandigheden hebben belet de op j.l. Zaterdag uitge schreven excursie van raadsleden te houden. Mevr. Mol (PvdA) drong aan op een goedkopere oplossing voor de huisvesting van de kampleider, wiens salaris (f 50 p. w.) zij laag noemde. De heer Blom (CPN) wees in dit verband op de administratieve werkzaamheden van de kampleider en wilde ook een huisje voor de kampleider bouwen (kos ten f 10.000). De heer Koning (AZB) maande tot voorzichtigheid met het doen van uitgaven omdat het niet zeker is of het kamp direct grote opgang zal maken. De voorzitter zei dat het college niet te hoge uitgaven wil doen hoewel spr. het met de heer Blom eens was. De capaciteit van het kamp is 100 tenten; men zal daar hoogstens twee weken kunnen blijven. Het wordt dus geen „forensen-kamp". Het sociale belang staat voorop. Het kamp wordt dus geen winstobject. Weth. Slagveld (CH) was aanvankelijk tegenstander van dit kamp, maar heeft loyaal uitvoering' gegeven aan het besluit. Nu blijkt dat verschil lende uitgaven niet zijn voorzien. Spr. waarschuwde tegen het maken van grote onkosten. De heer Siegers (KVP) wilde zomoge lijk een tent van de strandhuurders in het kamp plaatsen. De heer Blom (CPN) stelde voor f 10.000 uit te trekken voor een stenen gebouwtje voor de kamplei der. Dit voorstel werd niet gesteund en bleef dus buiten behandeling. Bij het voorstel tot onteigening van gronden te Bentveld pleitte de heer Gosen (AR) er voor dat de grondeige naars zelf de grond bouwrijp zullen kun nen maken. De heer Tates (VVD) wilde het bouwverbod langs de Zandvoortse- laan opheffen,, dan kon het wederöp- bouwplan-Bentveld vervallen, want de mensen kunnen dan herbouwen op hun vroegere percelen. Ir. van Kuijk (PvdA) wees erop dat de gemeente een ernstige poging heeft gedaan om met de eige naars tot overeenstemming te komen, maar tevergeefs. Onteigening achtte spr. dus onvermijdelijk. Spr. juichtte het bouwverbod aan de Zandvoortselaan toe. want dat voorkomt lintbebouwing. De Advertentie AMSTERDAMSEVA,VBT ZO TEL.1105J De in Nederland en vooral in Frankrijk grote bekendheid genietende mozaïek schilder Anton Molken boer hoopt 8 April zijn SOste verjaardag te vieren. Anton Molkenboer in zijn atelier te Haarlem bezig aan het gedenk-mozaiek ter gedach tenis aan prof. Jos. Alberdingk Thijm, dat zot aangebracht worden in het inte rieur van zijn vroegere woning aan de N.Z. Voorburgwal te 'Amsterdam. Gisteren vond bU de Hoogovens de eerste walsing in de nieuwe Blokwal serij met goed gevolg plaats. De Blok- walsery, welke een eerste stap betekent in. het grote uitbreidingsplan van de staalindustrie, is ondanks moeilijkhe den met verlengde leveringstermijnen geheel overeenkomstig het oorspronke lijke tijdschema gereed gekomen. Door de nieuwe Blokwalserij zal het mogelijk wbrden zwaardere stalen blokken te verwerken, hetgeen een uit breiding van het productieprogramma van de dikke-plaatwalserij van Hoog ovens ten gevolge zal hebben. Verder zal het product van de Blok walserij de grondstof vormen voor de dit jaar nog gereedkomende .warmwal- serij voor dunne plaat van Breed band N.V. Voor deze inbedrijfstelling. die een eenvoudig en intern karakter droeg, waren alleen de mannen, die aan de bouw eh installatie van het begin af of regelmatig hebben medegewerkt, uitge nodigd, welke groep overigens nog et telijke honderden bedroeg. In een uitvoerige toespraak schetste Higr. A. Drijver, Hoofd van de afdeling Nieuwbouw, de geschiedenis van de totstandkoming van dit nieuwe indruk wekkende apparaat der Hoogovens en. de betekenis, die dit voor de fabriek heeft. Aan het slot van zijn rede (waarin uiteraard voor vele medewerkers dank en waardering werd uitgesproken) richtte Higr. Drijver zich tot de be drijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies aan de volgende woorden: „Het is al vaker gebeurd, dat de Nieuwbouwafdeling een nieuwe uitbrei ding of fabriek aan het bedrijf heeft overgedragen en ook nu is dat het ge val. Wij hebben, mijnheer Spies, ge tracht deze blokwalserij binnen het raam van de beschikbare middelen zo goed en efficiënt mogelijk te maken en zij heeft ons veel tijd en veel zorg ge kost, maar het werken aan dit project heeft ons ook veel vreugde gegeven. Wanneer wij deze walserij thans overdragen, dan is het daarom begrij pelijk, dat we dat slechts met graagte doen, wanneer wij vertrouwen hebben in een goed beheer en een zorgzame be handeling van de nieuwe apparatuur. Dat dit onder de hoede van U, de heer Van der Woude, de heer Van der Koogh en Uw andere medewerkers, het geval zal zijn, daaraan twijfelen wij niet. U krijgt deze walserij in een vroeg sta dium, eigenlijk mankeert zelfs de staart nog. maar wij menen, dat het mogelijk is ermee te produceren en daar gaat het U tenslotte om. Ik zou nu dus deze blokwalserij moe ten overhandigen, d.w.z. dan behoort er iets over te gaan van de ene hand in de andere, maar daar is dit object wat zwaar voor. Daarom meende ik dit min of meer symbolisch te kunnen doen door U een foto van de walsing van he) allereerste blok te overhandigen, die U denk ik wel als een herinnering aan deze le April 1952 in Uw kantoor een plaats zult willen geven. Bedrijfsdirecteur Spies aanvaardde vervolgens deze fabriek. In zijn dank woord bracht hij bijzondere hulde aan allen, die zich hadden ingezet om de Blokwalserij, niettegenstaande de hin dernissen, op de gestelde tijd gereed te doen zijn. Spreker memoreerde de hulp der E.C.A. en nodigde tot slot directeur P. R. Bentz van den Berg uit, door het overhalen van een handle, de walserij in bedrijf te stellen. heer Siegers (KVP) stond aanvankelijk op het standpunt van de heer Gosen, maar het is spr. gebleken dat deze grond is bestemd voor herbouw van langs de Laan gesloopte huizen. Het Rijk heeft alleen financiële faciliteiten als die men sen zelf herbouwen; particuliere exploi taties is dus onmogelijk. De voorzitter was voorstander van particulier initiatief, maar dat is hier onmogelijk, want de claimhouders zouden daardoor worden gedupeerd. Er is geen sprake van dat cie opheffing van het bouwverbod langs de Zandvoortselaan eventueel zal wor den goedgekeurd. Persoonlijk heeft spr. geen bezwaar tegen stichting van een villa op een groot terrein. De heer Tates stelde voor. het bouwverbod op te hef fen. De voorzitter wees er op dat dit inhoudt een wijziging van het wederop- bouwplan, dat gaat zo maar niet. Het voorstel werd niettemin aangenomen. De onteigening-Bentveld werd aange houden. Van de heer Tates was een verzoek ingekomen om B. en W. te interpelleren over de doelmatige verdeling van woon ruimte. De voorzitter herinnerde er aan dat de heer Tates in 1943 een derge lijke interpellatie heeft aangevraagd. De laad stond die toe, maar de Kroon heeft dit raadsbesluit vernietigd, omdat de woonruimteverdeling niet behoort tot de huishouding der gemeente. Persoonlijk neemt spr. een ruimer standpunt in en het college is bereid in besloten verga dering op een bepaalde vraag te ant woorden, maar een interpellatie is niet toelaatbaar De heer Tates wees er op, dat de raad regelen heeft gesteld om trent de doelmatige verdeling van woon ruimte, spr. baseerde daarop zijn inter pellatie. De voorzitter antwoordde dat dit onderwerp desondanks niet tot de huishouding der gemeente behoort. Deze zaak werd hierop in besloten zitting behandeld De brandalarm-sirene werd voor f 750 van de gemeente Haarlem gekocht. Zon der stemming besloot de raad in beroep te gaan bij de Kroon tegen een besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij goed keuring werd onthouden aan door de raad vastgestelde contröle-regelen-ge- meentefinanciën. Voor een benzinesta tion aan de Boulevard Barnaart werd grond verhuurd aan de heer A. E. P- Sauveplanne te Zandvoort. De exploita tie van het kampeerwagenterrein werd voor vijf jaren verhuurd aan de heer E. H. van Breemen. Ruim f 14.000 werd beschikbaar gesteld voor de aanleg van t en parkeerterrein voor 80 auto's aan het einde van de Brederodestraat. De heer C. Versteeg is gisteren by de fa. D. Honig gehuldigd in verband met het feit. dat hy veertig jaar by dit lootl- gietersbedryf in functie was te Bever wijk. Advertentie HAARLEM (Van een onzer verslaggevers) Mej. Truus Gautier, het enige lid van de bemanning van het bij Frankfurt verongelukte K.L.M.-vliegtuig, dat deze ramp heeft overleefd, is vanmorgen met het K.L.M-toestel uit Johannes burg, de D.C. 6 „Prins Bernhard" uit Frankfurt op Schiphol gearriveerd. Zij is onmiddellijk met de ambulance-wa gen naar de „Vereniging voor Zieken verpleging" op de Prinsengracht te Amsterdam vervoerd- Haar komst kwam voor de directrice van deze ziekenin- richting zo onverwacht, dat zij van- d3ag nog samen met een andere pa tiënte op cén kamer wordt verpleegd. Morgen zal zij een eigen kamer ter be schikking krijgen. Voor haar vertrek naar de hoofdstad sprak de K L.M.-stewardess op Schiphol enkele ogenblikken met een paar "col lega's. Van de zijde van de K.L.M. is medegedeeld dat haar toestand thans goed is. Met. uitzondering van de tongen die ook Dinsdag nog f 2.50 per kg. voor de grote en f 1.80 per kg. voor de grove slips konden handhaven. daalden de overige soorten iets in prijs. Hoewel direct nog van geen lage noteringen sprake was. waren enkele soor ten naar verhouding tot de geringe aan voeren toch te laag genoteerd. De schelvis bijvoorbeeld, die slechts met goed 100 kis ten was vertegenwoordigd, kon niet meer uitmaken dan f37 tot. f35 voor de grote en f28 voor de schelvis 2. De wijting was eveneens aanmerkelijk goedkoper. Grote trawlersoorten, die Maandag nog gemakke lijk f 18 per kist konden bedingen, brachten niet meer op dan f 12, terwijl de kleinere loggersoorten dreigden voor de opvangre- geling té moeten worden toegewezen. De kabeljauw bleef goed genoteerd. Exporteurs namen weer vlot af voor f 110 tot f 100 per kist van 125 kg. en betaalden f 110 tot f 30 voor de regels grote stijve. De zwarte kool- vis, die aanvankelijk noteringen van f 46 maakte, kwam later op de dag op f 40 te staan. Enkele kisten kleine schol 2 kregen afnemers voor f24 tot f30 per 50 kg. en v/aren, de kwaliteit in acht genomen, hier mede goed betaald. De Abraham VL 77 die eerst voornemens was Woensdag te markten, maar nog op tijd binnenkwam om van de Dinsdagmarkt te profiteren, werd de hoogste besommer. Voor een korte twaalf daagse reis werd f 24.00o besomd. De Bergen 1JM 16 deed het wat kalmer aan, maar wist toch neg f 17.190 te behalen voor een 14-daagse reis en de Eveline IJM 116 noteerde een resultaat van f 15.150 voor een 13-daagse reis. Zoals ge woonlijk waren de HD 79 en de HD 87 weer de favorieten onder de loggeraanvoer- ders en baten het spit af met besommingen van respectievelijk f8.900 en f9.500 voor reizen van anderhalve week. Daar de Abraham reeds Dinsdag loste in plaats van Woensdag, konden vandaag de resterende vier liefhebbers alle een losbeurt krijgen. Aan de afslag kwamen de Viking- bank IJM 183 met 250 kisten makreel, 60 kisten haring, 70 kisten schelvis en piepers. 50 kisten kabeljauw en gul, 60 kisten zwarte koolvis, 110 kisten gestripte wijting en 7° kisten dichte wijting; de Catharina Duyvis IJM 60 met 180 kisten schelvis en piepers. 220 kisten makreel, 80 kisten zwarte kool- vis. 75 kisten gestripte wijting, 75 kisten dichte wijting, 35 kisten haring; de Fla mingo IJM 25 met 180 kisten makreel. 140 kisten schelvis en piepers. 20 k. haring. 70 kisten gestripte wijting. 120 kisten kabeljauw en gul, 30 kisten diversen en de Medan IJM 57 met 80 kisten schelvis. 450 kisten makreel. 150 kisten haring, 100 kisten kool- vis. 80 kisten wijting. 10 kisten tarbot. 5 kisten radio, 50 kisten stokkebit. Verder kwamen er weer vele kotters en enkele kust- en Noordloggers aan de afslag. De kotters maakten even een tussenweekse af slag en vertrokken daarna weer naar de visserij Van de trawlervlooi vertrok Dinsdag weer naar zeê de Thorina IJM 33. Verder vertrokken weer de twee Belgische loggers Z 583 en Z 449, die Zondag voor het slechte weer tijdelijk een onderkomen in de Vis sershaven hadden gevonden. Santpoort vlagde gisteren de gehele dag. Aan iedere vreemdeling, die vroeg wat er voor byzonders aan de hand was, werd het duidelyk uiteengezet; onze dokter viert feest! Dr. De Groot is hier 50 jaar geleden als huisarts gekomen. We zetten hem vandaag in de bloemen. Iedereen kon zich van deze waarheid overtuigen. Dat van die bloemen was waarlyk niet overdreven. Het podium in de zaal van café „Zomerlust" leek wel een siertuin. De jubilaris zat er met zyn familie midden in. Aan de huldiging, die hier plaats vond, scheen geen einde te komen. Buiten verdrongen zich in een lange ry de Santpoorters die wacht ten op het moment, dat de laatste spre ker aan de beurt was geweest en zy de jubilerende huisarts persoonlijk konden feliciteren. Dat moment was vooreerst nog niet daar. Dr. De Groot is gistermiddag over stelpt met woorden van dank en hulde. De heer mr. L. Vorstman, v-oorzitter van het huldigingscomité, sprak namens geheel Santpoort. We weten, aldus deze spreker, dat U er afkerig van bent om in het zonnetje van de openbaarheid gezet te worden, maar deze schone ge legenheid. die dit jubileum ons biedt, zullen we niet laten ontglippen. Reeds 25 jaar geleden hebt U bewijzen van erkentelijkheid ontvangen van de Sant- poortse burgerij. Bij de groei van onze plaats hebt U niet aan de kant gestaan, maar leiding gegeven. Op een dag als deze is er veel te gedenken. De wapen feiten zijn talrijk. Met Gods hulp bent U voor ons 50 jaar lang een goede dok ter geweest. Na ditpionierswerk reali seren wij ons, dat U nog altijd de wapenrusting aan hebt en weigert deze uit te trekken. Al wat U gedaan hebt is terug te brengen tot de liefde voor de evenmens, de naastenliefde. Spreker betrok ook de echtgenote van de jubi laris in de hulde en noemde haar een goede doktersvrouw. Tenslotte bood hij een oorkonde aan en een miniatuur reistas met inhoud, „omdat de harte- wens van dr. De Groot is een reis te maken naar het zonnige Zuiden". De heer W. F. Visser, wethouder van de gemeente Velsen. was de tweede spreker. Hij sprak namens het gemeente bestuur en herinnerde er aan, dat de jubilaris ook 40 jaar in dienst is geweest van de gemeente en een zekere tijd lid was van de raad. Hij deed de verrassen de mededeling, dat het gemeentebestuur besloten had om dr. De Groot tot ere burger van de gemeente Velsen te be noemen. Pastoor Goossens zei nu de kans van zijn leven te hebben om zijn waar dering en hoogachting te uiten jegens de jubilaris en bood hem een boek aan, getiteld „10.000 baby's". Hij merkte op, dat dr. De Groot bekend staat als de dokter van de kraamvrouwen. De voorzitter van de plaatselijke huisartsenvereniging wees op het bij zondere feit, dat iemand vijftig jaar als huisarts werkzaam is en dr. Mans- holt legde nog eens de nadruk op de goede samenwerking tussen de huis artsen in Santpoort. Nadat een oud-vriend van de jubile rende dokter in dichtvorm zijn geluk wensen had aangeboden, kwam de diri gent van het fanfarecorps „Wilhelmi- na" met een origineel en muzikaal ge schenk. Hij had een mars gecomponeerd en deze opgedragen aan de ere-voor- zitter van het corps, de dokter zélf. Het muziekstuk kreeg de titel „Dr. De Groot-mars" en zal op het festival deze zomer voor het eerst worden gespeeld. De heer J. P. Nijssen, oud-wethouder van de gemeente Velsen, sprak een per soonlijk woord van hulde. De rij va» sprekers werd gesloten door een ver tegenwoordiger van de EHBO en van de schaakclub, waarin de jubilerende dokter ook zijn mannetje stond. Onder de aanwezigen in de zaal wa ren verder nog afgevaardigden van het R.K. parochieel armbestuur, plaatselijke verenigingen en ziekenfondsen. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening 3% Nederl. 1948 3% uCt. Ned. 1950 3-3',2 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Nieuwe A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Unilever nwe. Ned. Kabel Philips Philips nwe. Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. 31/3 r/4 Anaconda Copper 4G 47',, Bethlehem Steel 51 50 !i Chrysler Corp. 76% 74% General Electric 59 V* 58"» General Motors 5554% Hudson Motors i4:',8 14%* Kennecott Copper 79% 78% Montgomery Ward 63'4 «3 North American Can 20% 20*4 Radio Corp- 27V4 27'i Republic Steel 41% 41% Shell Oil 31 81% Southern Pacific 70% 70 Southern Railway 55% 54% Tidewater 47 4'% U.S. Steel 38% 39% slot 2/4 87-/2 87 IA 88 Ys 90 "4 88 V2 1411,2 142 136-4 1-88 »0V* 113 Va 15 DA 134U 176% 177% 171U 172% 183 147% 1421/4 143% 293 Ti 298 833 2 83% 154 U 127 As 1271,2 136% 136% 93% 71 70»,4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2