Man,ga toch HUNTER roken/R Tweede Kamer aanvaardt ontwerp ontwikkelingsgebieden Min. v.d. Brink:Geestelijke achter uitgang groot gevaar Sociale Zaken in de Senaat HET DOM Voorjaarsmode Anti-propaganda O Promotiestrijd hoofdklasse tafeltennis begint INDONESIË HEEFT EEN NIEUWE REGERING VIS en VASTEN SCHEEPVAART BERICHTEN WAO De omzetbelasting op advertenties Chefarine „4" doet wonderen Vast Opera-ballet m R.K. clubs in de strijd Wilopö premier en ad-interim aan Buitenlandse Zaken De Ronde is 1460 K.M. lang WOENSDAG 2 APRIL 1952 PAGINA 5 Regionale concentratie van industrie Onderhandelingen met danseressen uit buitenland Nieuwe rang bij Land en Luchtmacht Opbrengst verkoop van Japanse oorlogsbuit Ons land krijgt 12 pet. Vooruitzichten Coppens midvoor in hel Belgische elftal Etappegemiddelde 20 km. minder dan vorig jaar Zij miste opeens zelfvertrouwen en dat in haar eigen keuken. Sportflitsen MARKTBERICHTEN Advertentie (Van onze parlementaire redacteur a.i.) wetsontwerpen tot deelneming van het Rijk in de eerste phase van de ontwik kelingsgebieden zijn er gisteren met vlag en wimpel gekomen. Zelfs de commu nisten zagen er van af om aantekening te vragen dat zij geacht werden tegen gestemd te hebben. Een belangrijk succes dus inderdaad voor minister Van den Br'nk, die ook ditmaal met grote bekwaamheid de regeringsvoorstellen heeft verdedigd. Zijn antwoord was wel zo afdoende, dat er weinig stof tot repliceren overbleef. Het motto van zijn rede: „Als het niet kan zoals het moet. moet hét ïoals het kan" dit als algemeen antwoord op de uitgeoefende critiek heeft kij in elk opzicht aannemelijk weten te maken. Een belangrijke passage in zijn rede was de ontwikkeling van de gedachte dat men bij het beschouwen van de si tuatie van de ontwikkelingsgebieden biet alleen te letten heeft op het sociale en economische aspect, maar vooral ook "P het geestelijke. In de problemenge- "ieden manifesteert zich een geestelijke achteruitgang, die 't grote gevaar in zich houdt van vatbaarheid voor extreme stromingen. In dit licht gezien was spoedige hulp aan deze gebieden nood zakelijk. Maar ook financieel gezien moest hier iets gedaan worden. De jaarlijkse kosten van de probleemgebieden zijn zeer hoog. Deze kosten zouden, wanneer deze ge bieden niet ontsloten werden, jaarlijks feer toenemen. Op het gebied van hulp moet echter ZGer systematisch tewerk gegaan worden, waardoor de activiteit langzaam aan kan warden uitgebreid. Minister van den Rrinfe voejde er niets voor om, zoals hij het uitdrukte, alles ineens overhoop te gaan halen. De indeling in phasen wenste hij te handhaven; van de zijde van de Party van de Arbeid was hierop critiek uitgeoefend. By het ontwerpen van de Plannen is men uitgegaan van de alge mene politiek tot investeringsbeperking. Rit jaar zal elf millioen gulden besteed worden, terwijl men er verder naar streeft nog drie millioen gulden meer te besteden. De voorbereiding voor later uit te voeren werken is reeds aan de sang. Zodoende zullen er het volgend jaar grotere bedragen besteed kunnen worden en zal men ook sneller tot reali satie van de plannen kunnen komen. ,Bij het opstellen van de plannen is uitgegaan van de realiteit, dat Neder land overwegend een industrieland is; het is thans het dichtstbevolkte industrie land van Europa. In de toekomst zal dit nog meer uitgesproken 't geval zijn. Meer dan de helft van de beroepsbevolking zal in de industrie moeten worden opge nomen, namelijk drie- a vierhonderd duizend personen. Hierbij is dan. reke ning gehouden met een vrij omvangrijke emigratie. Er kan maar niet doorgegaan worden, Z0 betoogde minister van den Brink ver- dpr om de industriële bevolking in het Westen van het land samen te pakken. Er moet gestreefd worden naar spreiding van industrialisatie. Dit mag echter geen egale spreiding zijn, maar moet een re gionale concentratie worden. Zoals wij Zaterdag reeds ver meldden, zijn er door de meeste spre kers vele aanmerkingen gemaakt op wat er niet in het wetsontwerp staat. De heer Maenen en enige andere spre kers hebben het aantal aanmerkingen nog wat vermeerderd. Met name ging de katholieke woordvoerder verder in op wat zijn fractiegenoot, de heer Jansen, reeds over Volendam had ge zegd. Volendam moet uit zijn isole ment verlost worden en er zou o.a. In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer zyn enige wets ontwerpen van eenvoudige aard goed gekeurd. O.m- is z.h.s. aangenomen het wetsontwerp, houdende vrijstelling van omzetbelasting voor het opnemen van advertenties en goedkeuring van het Kon. Besluit van 12 Januari 1952, hou dende gedeelteiyke schorsing van de heffing van invoerrecht op couranten papier. De heer Lucas (K.V.F.) heeft hierbjj de hoop geuit, dat het mogelijk zal zijn te geraken tot een verdere ver laging der lasten voor de periodieke pers. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) zei het te betreuren, dat geen gevolg is gege ven aan zijn suggestie om subsidie te verlenen op de prijs van courantenpa pier. De minister van Financiën, prof. Lieftinck. verklaarde, dat voor de pe riodieke pers niet meer kan worden ge daan dan haar vrij te stellen van de omzetbelasting en dat het voorstel van de heer Hoogcarspel niet in overweging kan worden genomen- een verbindingsweg over Monniken dam naar Amsterdam moeten komen. Over het Land van Maas en Waal, dat de laatste tyd byzonder in de publieke belangstelling staat, zei minister van den Brink, dat het in menig opzicht in derdaad in aanmerking komt voor ont wikkelingsgebied. De Kamer kan nu wel critiek uitoefenen op de ambtenaren, die er onvoldoende aandacht aan zouden hebben besteed, maar in het voorlopig verslag hebben de Kamerleden dat zelf ook niet gedaan! Er was een persexcur sie voor nodig om de aandacht van de Kamerleden op dit achtergebleven ge bied te vestigen. Daar kon de Kamer het dan voorlopig mee doen. Overigens was de minister bereid om uit te leggen hoe moeilijk de toestand met dit gebied is. De verkeers technische ontsluiting brengt alleen reed„ kosten met zich mee, die ver uitgaan boven de kosten van de gebieden, die in het kader van dit wetsontwerp ontslo ten worden. In het basisplan, dat door de burgemeesters is opgesteld, vraagt de drinkwatervoorziening alleen al een be drag van 29 millioen. Het totale plan kost 42 millioen gulden. De minister gaf toe. dat de problemen in dit gebied ernstig zijn, zodat er spoedig voorzienin gen getroffen moeten worden. Hij zal in een nota aan de Kamer nog nadere me dedelingen doen over dit gebied. Tenslotte heeft minister van den Brink er nog voor gewaarschuwd, dat men van de plannen met de ontwikkelings gebieden aeen gouden bergen moet ver wachten. Ér zal bepaald geen snelle uit breiding van de industrie komen. Wan neer de regering echter niets zou onder nemen, zou die achteruitgang grotere vormen aan gaan nemen en dat moet voorkomen worden. Achter de regeringstafel in de Eerste Kamer hadden Dinsdagavond minister Jöekes en de Staatssecretarissen Van Rhün en Muntendam plaats genomen, om te luisteren naar de opmerkingen, waartoe de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid de Kamer aanlei ding gaf. De eerste spreker, de heer Schipper (A.R.), bepleitte grotere vrijheid in de loonvorming, zodat aan het overleg over de arbeidsvoorwaarden meer be tekenis kan worden gegeven. Hij was van oordeel, dat de loonpolitiek van de regering de kapitaalverstrekkers en on dernemers uiteindelijk meer voordeel heeft gebracht dan de arbeiders, die on danks harder werken minder verdiend hebben. Was de 5 pet. consumptiebeper king voor de loontrekkenden in April 1951 wel verantwoord, gezien het feit, dat de consumptiebeperking niet eerst op die datum is ingetreden maar reeds in September 1949? De heer Schipper betoogde, dat het beleid van dé minister ten aanzien van de sociale verzekering niet stabiel is. Mr. Vixseboxse (CHU) begon zijn rede met een uitvoerige beschouwing over de invloed van de naoorlogse economische verhoudingen op de sociale voorzienin gen, lonen en prijzen. De huidige situa tie leidt er toe, dat de inflationistische tendenzen worden vervangen door defla- tionistische. waarbij de wapenproductie als katalysator optreedt. Er kan. zo meende spr., gerekend worden op een langdurige periode van dalende prijzen. Men zal in die periode weinig voelen voor lagere lonen. Dat betekent dus ra tionalisatie of inkrimping van de werk gelegenheid in tal van bedrijfstakken. Spr. achtte het in de huidige situatie onverantwoordelijk nieuwe sociale uit keringen aan de bestaande toe te voe gen. Dat leidt maar tot hogere premies dus ook tot hogere kostprijzen hetgeen weer de werkloosheid in de hand werkt. De heer Lomves (VVD) zei niet geheel tevreden te zijn over het beleid van de minister. Er Wordt te weinig aandacb* besteed aan een op de toekomst gericht sociaal beleid. Spr. ontwikkelde een aantal principiële bezwaren tegen het systeem van de sociale zorg. De heer Kramer (Arb.) sprak weer over zijn stokpaardje: de silicose-be- strijding. Hij achtte het bevreemdend, dat de minister geen kennis heeft geno men van de resultaten van het onder zoek naar het aantal silicose-gevallen onder de mijnwerkers. Waarom is dit onderzoek geheel en uitsluitend in han den gegeven van het instituut voor longonderzoek van de gezamenlijke mij nen? Spr. had liever gezien, dat de mijn werkers hierbij een vinger in de pap hadden gehad en dat de overheid het oppertoezicht zou hebben over het in stituut. Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck (KVP) drong aan op erkenning door de over heid van de voorbereidende maatregelen betreffende de schoolartsendiensten in Limburg. De provincie heeft een ach terstand, doordat de desbetreffende ver enigingen in de bezettingstijd hebben ge- weigerd mee te werken aan de school artsendiensten met een nationaal-socia- listische tendenz. Daar mag men hen thans niet de dupe van laten worden door subsidie te onthouden. De vergadering werd daarop verdaagd tot hedenochtend. Advertentie TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 De Nederlandse Opera is bezig plannen uit te werken voor de oprichting van 'n vast ballet, dat in nauwe samenwerking met de Opera zal optreden en werken. Men zal daartoe trachten een aantal dan sers en danseressen uit het buitenland, voornamelijk Frankrijk, te engageren en er zyn reeds vergevorderde besprekingen geopend met o.a. Josette Amil, premier danseuse van de Opéra Comique te Pa rijs, Franqoise Adret en Marguerite Go- ron. Ook een aantal Nederlandse ballet dansers als Hanny Bouman, Johanna Zuiver, Jean Rebel en Cobi Spelstra. zullen aan het nieuwe ballet medewer king verlenen. De algehele leiding van het ballet zal in handen zijn van de Franse danseres Frangoise Adret. Het huidige ballet van de Opera geeft reeds in de middag van de 2de Paasdag een voorstelling in de Amsterdamsche Stadsschouwburg met begeleiding van t orkest van de Nederlandse Opera o.l.v. Charles Brück, waarvoor Gordon Hamil ton en Frangoise Adret, beiden als gast, balletten instudeerden. In deze voor stellingen zullen als gast medewerken Josette Amiel en Youiy Olgaroff uit Pa rijs. Youly Olgaroff is in ons land enige malen opgetreden als eerste danser in het „Ballet des Champs Elysées". Nico Wijnberg en Hans van Norden ontwier pen de decors en de costuums. Op Zaterdagmiddag 12 April wordt een generale repetitie uitgevoerd in de Stads schouwburg te Utrecht, die ook voor het publiek toegankelijk zal zijn. Bij de Landmacht is ingesteld de rang brigade-generaal, liggende tussen kolonel en generaal-majoor- Tot deze rang zijn bevorderd: de inspecteur der artillerie, kol. J. M. Steenmetser, de in specteur der verbindingsdienst, kol. J. J. Marlet, de inspecteur der intendance kol. P. J. Bont, de kolonel van de garde grenadiers K. F. Puffius, gouverneur der Kon. Militaire Academie, de kol. van de artillerie J. Portheine, hoofd af deling opleidingen van de staf van de inspecteur-generaal. Bij de Luchtmacht is ingesteld de rang van commodore, eveneens liggende tussen kolonel en generaal-majoor. De kol vl. wn. J. van der Werff, commandant luchtverdedi ging, is reeds benoemd tot commodore. Met het instellen van de rang van brigade-generaal bij de Landmacht en commodore bij de Luchtmacht zijn te vens de distinctieven van de daar bo ven liggende rangen (gen- majoor, lt- generaal en generaal) veranderd. LINKS: De voorjaarsmode houdt van bijpassende, korte manteltjes en blousende jakjes op de „wan- del"-jurk. Bij deze donkergrijze japon van gladde wollen stof ■wordt een driekwart manteltje gedragen, waarvan de voering bedrukt is met Chinese motieven. RECHTS: Bij deze geklede japon wordt de ronde schouderlijn, die nog steeds favoriet is, geaccen tueerd door de grote cape-ach- tige witte kraag. De mode neemt hoe langer hoe meer terug van de vrouwelijkheid, die ze in de jaren tussen de twee wereldoor logen heeft losgelaten. Gemeld is, dat de oorlogsbuit van het Japanse leger zou worden verkocht en dat de opbrengst hiervan zou worden verdeeld onder een aantal landen, waar onder Nederland, die van de Japanse bezetting te lijden hebben gehad. Deze verkoop heeft thans plaatsgevonden, bericht Reuter. De opbrengst is. naar een woordvoerder van het geallieerde hoofdkwartier te Tokio meedeelde, 3.261.000 dollar en 3.441.000 jen. Neder land krijgt hiervan twaalf procent. Sukarno heeft de samenstelling van een nieuwe Indonesische regering aan gekondigd, waarvan formateur mr. Wilopo van de P.N.I. (nationale partija Premier is en Prawoto van de Masjumi (Islamietische partij) vice-premier is. Het ministerie van Buitenlandse Zaken sal ad interim door de premier beheerd borden. De volledige lijst van ministers luidt als volgt: Premier: mr. Wilopo 'P.N.I.)vice-premier: Prawoto Mang- kusasmito (Masjumi); Buitenlandse Za- *en: mr. Wilopo ad-interim; Binnen landse Zaken: Mohammed Rum (Mas- JUmi); Economische Zaken: mr. Suma- «ang (P.N.I.)Defensie: sultan Hameng- Buwono (partijloos); Financiën: dr. öumitro Djojohadikusumo (Partai So cialist); Justitie: mr- Lukman Wiriaja- S'Hata (Partai Socialist); Landbouw: T ard]an (Masjumi); Gezondheid: dr. 2ab.mena 'Partai Christen); Personeels- sj Pand.ii Suroso (Partai Indone- Openbare Werken: ir. Su- tj. 'Partai Katholik); Verbindingen: ibuanda (partijloos; Onderwijs: dr. Bahder Djohan (partijloos); Voorlich ting: Mononutu (P.N.I.)Godsdienst' Faih Usman (Masjumi); Arbeid: Tedja- sukmana (Partai Buruh-Arbeid); So ciale Zaken: Anwar Tjokroaminoto (P. S. I.-Verenigde Islamietische par tij). De nieuwe ministers zijn Dinsdag avond nog bijeengekomen om de defi nitieve formulering van het regerings programma te bespreken. Premier Wilopo zei op de trappen van het paleis van de president tot de bijeengekomen journalisten, dat in de huidige samen stelling het uiterste is bereikt, wat on der de heersende omstandigheden kan worden bereikt. Indonesië staat voor vele vraagstukken. In de periode, dat het vorige kabinet demissionnair was, is de achterstand in de werkzaamheden op verschillend gebied nog groter ge worden. Hij legde er de nadruk op, dat naar versobering zal worden gestreefd. Op elk gebied dient verkwisting te worden tegengegaan. Het nieuwe kabinet zal Donderdag ochtend worden geïnstalleerd. Van onze tafeltennismedewerker) De R.K. Treffers uit Roelofa rendsveen, die zich door een nederlaag in hun laatste competitiewedstrijd tegen Rapid gesteld zagen voor de noodzaak om via een beslissingswedstryd met dezelfde vereniging het vege ïyf te redden, heb ben zich van deze taak uitstekend ge kweten. De Treffers bereikten onder groot enthousiasme van hun talrijke sup porters het eerst de vereiste vüf pun ten en bleven met 5-3 in de meerderheid, vooral dank zy Wout Heemskerk, die zich nu eens niet door Verdiesen ver rassen Het. Rapid zal nu zijn plaats in de hoofd klasse moeten verdedigen tegen PSV, Never Down, Rapid 2, Sparta 2. Wibo en de winnaar van de wedstrijd UTTC —Hilversum, die wegens een sterfge val opnieuw een week moest worden uitgesteld. In het Zuiden van het land is de com petitie van de Overgangsklasse A in middels beëindigd. De eindstand luidt- PSV 14 26 MTTC 2 14 10 Vaals 14 22 MTTC 3 14 10 De Meppers 14 20 Picus 15 6 Limburgia 14 13 Advance 14 5 Daar Picus zich uit de overgangs klasse terugtrekt, is het de vraag of Advance tot het spelen van degradatie wedstrijden verplicht zal worden. In het Oosten van het land is, behou dens de wedstrijd Tios't Balletje, de competitie eveneens ten einde. De stand luidt hier: Nev. Down 16 Vice Versa 16 Tios 15 't Balletje 15 PTT 16 28 23 20 16 15 Well Shot 2 16 Blue Star 16 Cor du Buy 16 PMS 16 Door een fraai herstel van Well Shot 2 is PMS het kind van de rekening ge worden. In afd. D. eindigde de derby Disnie TOG 1 gelijk. De eindstand werdhierdoor: Rapid 2 TOG 1 Disnie Smash Heemstede 34 28 26 26 20 A VGA HBC Winfried KKK TOG 2 17 18 18 18 18 In afd. F., waarin uitsluitend teams uit de districten Rotterdam en Den Haag uitkomen, luidt de eindstand. Wibo DOS Wifra 2 USV 16 16 16 16 30 29 22 19 de Jagers Batswing. St. Hoger BTTC 16 16 16 16 BTTC zal met de kampioenen eerste klasse van de afdelingen Den Haag en Rotterdam uit moeten maken of het zijn verblijf in de overgangsklasse met een jaar verlengen mag. Ujt de districtscompetitie van Amster dam zijn inmiddels nog enige kam pioensteams van R.K. verenigingen te voorschijn gekomen in de vierde klasse, n.l. Rotak 1 en Ready 1. Het a.s. weekend wordt met de pro- motie-competitie naar de Hoofdklasse een begin gemaakt. R.K Wibo, dat tot de kanshebbers gerekend mag worden, ontvangt Rapid 2, terwijl grote broer Rapid 1 bij een stadgenoot, Sparta 2, in het geweer komt. In Zaltbommel ontmoeten Never Down en PSV elkaar. Daar de spelers van de diverse teams dit jaar weinig tegen elkaar zijn geko men, valt het moeilijk aan een bêpaald team betere kansen toe te kennen. De ervaring heeft bovendien geleerd dat het spelpeil in de verschillende distric ten weinig uiteenloopt. De promotiecompetitie van de eer ste klasse naar de overgangsklasse in het Westen van het land zal na Pasen beginnen met uitzondering van de ont moeting Scilla (Leiden)Smash 2. Mach. 24 De reserves van Smash, die met Scilla om één plaats 'in de overgangsklasse moeten spelen, zullen gedachtig aan het gezegde de eerste klap is een daalder waard ongetwijfeld, geruggesteund door een goede techniek, trachten direct de volle buit te bemachtigen. Het Haarlemse R.K. GTTC zal met Disnie 2 (Hoorn) en APGS (Amster dam) om één plaats in de overgangs klasse moeten spelen. Wat de indeling betreft, behoeft het niet te klagen, want APGS is zeker niet de sterkste represen tant van het eerste klas tafeltennis te Amsterdam, terwijl Disnie 2 al eens eerder tevergeefs aan de deur van de overgangsklasse heeft geklopt. VIF 2 zal, wanneer het kans ziet de Gooise kampioenstitel te bemachtigen, de strijd moeten aanbinden met Barna 2, Barna 3 en Sparta 3 om één van de twee plaatsen in afd. C van de overgangs klasse. In Amsterdam zijn deze week de Am sterdamse kampioenschappen begonnen, die verspeeld worden in de clublokalen van de verenigingen, die hun lokaliteit daarvoor ter beschikking hebben gesteld. De finales worden gespeeld op 26 April aanstaande Het Belgische elftal, dat Zondag 6 April a.s. te Antwerpen tegen Neder land uitkomt, is als volgt samengesteld: doel: Meert (Anderlecht)achter: Diricx (Union St. Gilloise) en Saeren (F. C. Luik); midden: Van Kerkhoven (Da ring), Carré (F. C. Luik) en Maertens (Antwerp F. C-); voor: Lemberechts (F. C. Mechelen). Bensch (Beringen), Henri Coppens (Beerschot), Anoul (F. C. Luik) en Thys (Standard). •Reserves: Seghers (La Gantoise), Schroyens (Beerschot), Mees (Antwerp F. C.), Van Steenlant (St. Niklaas). De Belgische Jeugdploeg is als volgt samengesteld: doel: Paelinck (Aar- schot); achter: Culot (Charleroi) en Gettemans (Anderlecht); midden: Re- nard (Bergen). Gyde (Brugge) en Cor nells (F. C. Mechelen); voor: Valken- borg (Capellen), Borremans (Ander lecht), Van de Wiele (La Gantoise), Bertels (Antwerp F. C.) en Baeten (Tubantia). Reserves: Van der Meirsch (Een dracht). Seeraert (Union St. Gilloise), De Meyer (La Gantoise) en d'Herde (Daring). Naar wij vernemen bedraagt de lengte van het parcours der vqfde Ronde van Nederland ongeveer 1460 kilometer. Ver deeld over de acht etappes welke de renners dit jaar rijden, betekent dat een gemiddelde van iets meer dan 180 km. per etappe. Het totaal van de zeven etappes waaruit de Ronde van het vorig jaar bestond, beliep ongeveer 1400 kilo- ndanks de duidelijk uitgesproken mening van de bisschoppen, zijn er nog altijd katholie ken, die menen, dat zij ge rust een zogenaamde neu trale" krant kunnen lezen Nu zal allicht een pleidooi voor de katholieke krant in een katholiek dagblad uitge legd kunnen worden als een preken voor eigen standje. Het artikel echter, dat „Het Parool" vorige week Vrijdag heeft gepubliceerd over de Volksmissie in Tilburg, lijkt ons voor elke weldenkende gelovige welsprekender dan ellenlange betogen. Het is handig geschreven, zo han dig, dat zelfs vele geestelij ken zich hebben afgevraagd of dit artikel een uiting was van anti-papisme of alleen maar van verregaande dom heid. Overigens lijkt zowel het een als het ander weinig geschikt als aanbeveling voor een dergelijke krant. Geen katholiek zal er prijs op stellen een blad te lezen, dat uitgesproken anti-katho lieke stukken publiceert, maar evenmin zal hij het waarderen daarin artikelen aan te treffen, die getuigen van een volslagen wanbe grip omtrent zijn geloof en zijn kerk. Wanneer immers over dit onderwerp, waar mee de katholiek dus ver trouwd is, dingen worden ten beste gegeven, die kant noch wal raken, wie garan deert :1e lezer dan, dat op ander gebifed, waarop hij minder ter zake kundig is, niet evenzeer dwaasheden worden tén beste gegeven? Wanneer dan bovendien in een dergelijk artikel ook nog voor ieder controleerbaar aperte onjuistheden voorko men, kan dat het wantrou wen alleen vergroten. Zo kan iedereen, die vorige week Donderdag in de kerk van de Heuvel te Tilburg is geweest getuigen, dat deze kerk niet, zoals de verslag gever van „Het Parool" be weert, „matig vol" was, maar dat de opkomst zó groot was, dat er mensen naar huis moesten terugke ren, omdat ze zelfs geen staanplaats meer konder vinden! Veel venijniger dan deze- openlijke onwaarheid ip de insinuatie, dat de katholie ke geestelijkheid volkomen te kort schiet in haar taak als zielzorger. „Het Parool" noemt n.l. een enorm aantal kloosters, orden en congre gaties op in Tilburg zonder er overigens op in te gaan wat de taak en de doelstel ling is van elk van deze. 'In zijn ijver om toch maar een duidelijk beeld te geven van de enorme hoeveelheid en verscheidenheid van kloosters en zielzorgers, noemt de Paroolverslagge ver er zelfs, die nóch de Tilburgers, nóch de Pius- almanak bekend zijn! Maar goed, al die paters, fraters, zusters en broeders hebben niet kunnen verhinderen, dat er bij de katholieken in Tilburg iets mis is, volgens „Het Parool". Zo mis is het er echter nog niet, of vrij wel de gehele bevolking verklaart zich spontaan be reid mee te doen aan deze missie. Men kan van mening verschillen over het wense lijke om aan deze bereidheid uiting te geven op de wijze waarop dit in Tilburg ge beurd is namelijk door het ophangen van raambil jetten en het plaatsen van kruisen in de stad de be reidheid is onmisbaar. Het is niet onze bedoeling hier verder in te gaan op het geschrijf van een blad als „Het Parool". Ons dunkt, dat men moeilijk beter de wenselijkheid van een eigen katholieke krant voor de katholieke lezer kan aanto nen dan door het publiceren van dit soort artikelen, of ze nu uit domheid of uit kwaad willigheid worden neerge schreven. Bij manden en manden vol wordt nu de verse vis aan wal gebracht. Vooral schol, tong en wijting zijn daarbij goed vertegenwoordigd. Om te bakken zijn zeer ge schikt de platvissoorten: tong, schol, schar en bot, verder moten kabeljauw, tarbot en tenslotte schelvis en wijting. Deze vissen leggen we dan opengevouwen in de pan, zo dat zij vlug gaar worden. Gestoofde vis is al even min te versmaden. Hierbij passen dezelfde aardappel en groentengerechten als bij het gebakken zeebanket. Maal laten we schelvis, koolvis of schol ook eens geven ver mengd met drooggekookte rijst en gebakken uien Saus is daarbij niet eens nodig, wel kunt u voor de liefheb bers een potje mosterd of een flesje rode sambal op tafel zetten. (ontgratcn) van Het fileren platvis. De platvis (bijv. schol), van de kop ontdoen, de in gewanden eruit verwijderen en de vinnen in de richting van staart naar kop afsnijden. Een snede midden over de graat geven, met de duim deze snede verbreden en dan met 'n slap mes zonder punt (bijv. een ontbijtmes) het visvlees van de graat snijden. De tweede, derde en vierde filet op dezelfde manier van de vis afsnijden De graten eventueel wassen en er met kruiden visbouillon van trek ken voor saus of soep of om er de vis in te koken of te stoven. Het fileren van rondvis (byv. schelvis). De kop verwijderen door, terwijl men de vis gestrekt houdt, langs de kieuwen de keel los te snijden en meteen de middengraat door te snij den. De kop aan beide zijden vlak achter de schedelbeen deren, insnijden en achter- overdrukken. waardoor deze er gemakkelijk afgaat. Voor het fileren een snede vlak boven de rugvinnen en langs de graat geven aan de rugzijde en naar de buikzijde toe scheren. Bij de lichaams holte voorzichtig de zijgraten lossnijden. De tweede filet op dezelfde manier snijden. U wast natuurlijk de vis goed schoon, vooral de holte waarin de ingewanden ge zeten hebben. Bakken. De vis zouten (het keuken raam open zetten!). Een rui me hoeveelheid boter, marga rine of olie in de pan heet laten worden. De vis wente len door bloem of paneer meel. zodat er een dun laagje om blijft hangen. De vis in het hete vet bruin bakken aan weerszijden: af en toe de pan even heen en weer schudden Hoe dikker de vis. des te langer we moeten bak ken. Bij dikke vissen na het bruin bakken aan één kant de pan sluiten met een deksel totdat de vis aan deze kant gaar is het vlees is dan ondoorschijnend daarna de tweede kant vlug bakken, In ieder geval zorgen dat het vet flink heet is, anders wordt de vis onsmakelijk vet en niet mooi bruin. Na het bakken de in de pan overgebleven boter of margarine verdunnen met iets water en een paar drup pels azijn of citroensap en gebruiken over de aardappe len. olife zeven in een fles. zodat ze de volgende keer weer voor het bakken van vis gebruikt kan worden. Kabeljauw stoven. Moten of een staart kabel jauw (ongeveer 300 g.), boter of margarine, zout, azijn of schijfjes citroen (paneer meel). De vis wassen, zouten en in een braadpan of vuurvaste schaal leggen. Het zout enige tijd laten intrekken. De boter of margarine toevoegen en smelten, maar niet donker bruin laten worden. De vis in de gesloten pan zachtjes gaar stoven in ongeveer 20 minuten. Tegen het einde van de stooftijd een paar kleine gekookte aardappelen naast de vis leggen en een paar lepels stoofnat hierover scheppen. Het nat verdunnen met iets water en op smaak afmaken met azijn (kapper tjes of fijngesneden peter selie). Op dezelfde manier kan de vis in een open pan of vuur vaste schaal in de oven ge stoofd worden; men strooit dan eerst wat paneermeel over de vis Vis met rijst en uien. Hiervoor lenen zich vooral soorten met „los" visvlees, zoals wijting, schelvis, kabel jauw. 500 g. vis, 400 g. rijst, 1 kg. uien; boter of margarine. De rijst afmeten en wassen. Ongeveer tweemaal zoveei water als rijst nemen. Dit aan de kook brengen met zout en de rijst er in strooien. De rijst gaar laten worden zon der er in te roeren. De vis schoonmaken en zachtjes gaar koken in zoveel water dat zij half onderstaat. Het visvlees van de graat nemen en in stukken ver delen. De uien schoonmaken snipperen en in de boter of margarine lichtbruin bakken in een grote pan. De rijst er door roeren en even mee- bakken De vis door deze massa mengen en desgewenst nog extra boter of margarine (en een scheutje visbouillon) toevoegen. (Wat gebakken ui bovenop het gerecht leggen). Hierbij smaakt uitstekend een frisse sla. Advertentie Niets wilde, niets lukte. En dat voor een vrouw, bekend om haar verzorgde maaltijden. Totdat zij merkte dat er iets aan de maieena haperde, 't was niet de maïzena die ze gewend was de naam DURYEA stond niet op het pak. Zeker, ze had MAÏZENA DURYEA gevraagd, zoals altijd, maar nu stond er iets anders in de kast. Zo zie je: Wel ge vraagd, maar niet gekregen. Iets om te onthoudenVoor eens en altijdNiet alleen Maïzena DURYEA vragen, maar ook opletten dat U inderdaad DURYEA krijgt. meter, hetgeen neerkwam op een ge middelde van ruim 200 kilometer per etappe. De grootste afstanden in drie opeen volgende dagen zullen de renners moe ten afleggen tijdens de eerste, tweede en derde rit en wel ongeveer 700 kilo meter in totaal. Vorig jaar hadden de renners er na drie etappes echter al meer dan 900 kilometer op zitten. De organisatoren hebben dus hun voorne men om de afstanden te bekorten wel gestand gedaan. De langste etappe in het parcours van deze vijfde Ronde is de rit tussen Eindhoven en Veendam, waar van de afstand 280 kilometer bedraagt. In het parcours van 1951 zou deze' etappe wat haar lengte betreft echter pas op de vierde plaats zijn gekomen. De Russische grootmeester Paul Ke- res heeft het internationale schaaktour- nooi van Boedapest gewonnen door in de laatste ronde van de Hongaarse kampioen Barcza te winnen. De lengte der verschillende etappes is als volgt: Maandag 2 Juni: Dinsdag 3 Juni: Woensdagi 4 Juni: Donderdag 5 Juni: Vrüdag 6 Juni: Zaterdag 7 Juni: Zondag 8 Juni: le etappe AmsterdamEtten 2e etappe EttenSint Niklaas 3e etappe Sint NiklaasTongeren 4e etappe MaastrichtGeleen (tydrit) 5e etappe GeleenEindhoven 6e etappe EindhovenVeendam 7e etappe VeendamUtrecht 8e etappe UtrechtAmsterdam (tydrit) 220 km. 245 km. 243 km. 62 km. 94 km. 280 km. 250 kin 66 km. Totaal 1460 km. ATLAS p. 2 Kaap de Gata n. R'dam ARIADNE 2 te Amst. mach. schade. AGAMEMNON 2 te Antw. verbeter. AALSUM pass. 2 Ceylon n. Saigon. ALPHERAT 3 te New Orleans verw. ARGOS p. 2 Kp. Vincent 3 te Tanger. AGAMEMNON 2 te Amsterdam. ARENDSKERK 2 te Hongkong. ALIOTH p. 2 St. Paulsrock n. Rott. ALPHARD 1 v. Santos n. Trinidad. ARKELDIJK p. 2 Wight n. N. York. AXELDIJK 2 te New York. AARDIJK p. 2 Dover, 2 te Antw. ALNATI p. 2 Abrolhos n. Rio J. ALPHERAT p. 2 Bahamas n. N. Orl. AR1JNDO p. 2 Ouessant n. Rotterdam. AAGTEKERK 2 nm. te Rotterdam. ANDIJK 1 v. Galveston n. R'dam. BANTAM 2 v. Priok n. R'dam. BLIJDEN DIJK 2 nm. te Antwerpen. CONGOSTR. p. 2 Kp. Vincent n. Amst CLEODORA 1 v. Chittagong n. Bahrein. BARENDRECHT 12 te Mena el Ahm. vw CLAVELLA 1 v. Vado, 7 te Malta. CORYDA p. 2 Sabang n. Madras DIEMERDIJK 2 nm. te Balbao. DONGEDIJK 1 v. Cristobal n. Los Ang. DELFSHAVEN 1 te Vlaardingen. DUIVENDRECHT 2 v. Manati n. N. Y. DUIVENDR. 2 v. Manati n. Albany. ETREMA 1 v Tripolis n. Perz. Golf. ESSO AMST. p. 4 Landsencï n. Rotterdam FELIPES 2 te Pladju. FRIESL. S.S.M. 1 v. Antw. n. Workington. FAIRSEA 1 te Amsterdam. GAASTERKERK 1 te Lorenzo Marques. GOUWE p. 2 Finisterre n. Dakar. GANYMEDES p. 2 Crooked eil. n. Pt. au Pr. HELICON 2 nm. te Ciudad Trujillo HECUBA 2 te Rotterdam. HER A 1 te Manta. HECTOR p. 2 Kp. St. Vincent n. Amst. HECUBA 2 te R'dam. HEELSUM p. 2 Ouessant n. Antw. HERMES 2 te Paramaribo. HESTIA p. 2 Martinique n. Laguaira. HYDRA 1 te Puerto La Cruz. ITTERSUM p. 2 Wight n. N. Orleans. INDRAPÖERA 2 van P. Said n. R'dam. JAVA 2 v. Port Said n. Amst. JOH. v. OLDENB. p. 2 Sabang n. Calcutta. KOT A INTEN p. 2 Wight n. Priok. KEDOE p. 2 Kaap de Gata n. Rott. KIELDRECHT p. 2 Sabang n. Singap. LUNA p. 2 Finisterre n. Malta. LAERTES 2 te Surabaja. LIMBURG 2 te Probolinggo. LISSEKERK 2 nm. te Bahrein. LEOPOLDSKERK 1 v. Khorr. n. Bahrein. LINDEKERK 2 v. Damman n. Bahrein. LOMBOK 1 v. Singap. n. Manilla. LUTTERKERK 2 te Genua. LINDEKERK p. 1 Raselhadd, n. Rott LOÉNERKERK 2 te Suez. LEUVEKERK 2 nm. te Hamburg. MACUBA p. 2 Malakka n. Perz. Golf MARKEN 2 te Rotterdam. MlDAS 2 te Amsterdam. MACUBA I van Aden nr. Fao (Perz. golf). MENTOR p. 1 Malta n. Gibraltar. MUREN A p. 2 Okinawa n. Yokohama. METULA 2 te Adelaide. MEERKERK 1 v. Karachi n. Aden. MELISKERK 2 te East, London, NIGERSTR. p. 2 Ouessant n. Amst. NIEUW AMSTERDAM. 1 te New York. NIGERSTROOM 3 21 u. te Amst. verw. OBERON 1 te St. Marc. ONDINA 2 nm. te Pemis. OBERON 1 nm. te Port au Prince. ORANJESTAD p. 2 Azoren n. Amst. PR. ALEXANDER p. 2 Scilly n. Rott. PR. JOH. WILL. FRISO p. 2 Azoren n. New York. PR. WILL. IV p. 2 Ouess. 3 te Duink. PRINS WILLEM V 2 te Rotterdam. PAPENDR. 13 te Mena el Ahmadi verw. JUPITER 2 te Amsterdam. POEL. LAUT p. 2 Ceylon n. Java. PR. WILL. II p. 2 Azoren n. V. S. RONDO p. 2 Brothers n. Perz. Goïl. ROTTI 2 te Singapore. 1 v- Rio Janeiro n. Kaapstad. STENTOR 1 te Maracaibo. SLAMAT p. 2 Brothers n. Aden STAD MAASSLUIS 2 te Melilla STAD MAASSLUIS 2 te Manilla. SLIEDRECHT 2 te Port Said. SAPAROEA p. 2 Rasfartak n. Bahrein. f£*?£RPENDR- P 2 Runsaljeb. n. Jap. STAD ARNHEM 2 te Nuevitas SAMARINDA p. 2 Recife n. kaapstad. TELAMON 2 te Aruba. TARAKAN 2 te Port Said. TAMO p. 2 Las Palmas n. B. Aires. TRIPANG 2 nm. te Colombo. VEENDAM 2 v. Havre. 3 te R'dam. WOENSDRECHT 5 te Piraeus verw WM BARENDSZ p. 1 Freetown n.' Amst BARENDSZ p. 2 Dakar n. Amst. WOENSDIt p. 2 Algiers. 5 te Piraeus. JYiifJTERSWIJK P 2 Burlings n. Safi. P- Finist., 2 nm. te Lissabon. ZEELAND K.R.L. p. 2 Madeira n. N. Y. ZIJPENBERG p. 2 Lissabon n. Rott. LANGENDLIKER VEILINGEN, 1 April. Het abnormaal koude weer heeft de han del in bewaargroenten gunstig beïnvloed. Vooral de gele bewaarkool kon aanzien lijke prijsverhogingen noteren. Broek op Langendijk kon de hoogste markt voor ge- Ie kool boeken met ruim 20 cent per kg. Het grootste deel van de aanvoer werd afgezet tussen 15 en 17 cent per kg. Rode kool: voor mooie kool van 1 kg. per stuk werd f 30 tot f 31.60 per 100 kg. betaald, kool van 2 kg. bracht 20—23 cent op en grote rode kool steeg in prijs van 15—17 cent. Van de Deense witte konden slechts enkele partijen boven 14 cent maken, mid delgrote Denen voor 10—11 cent. Uien en prei: middelsoort exportuien noteerden 30 —34 cent. prei 25 ct. pel' kg. Witlof 1 no teerde 4555 en lof 2 4045 cent p. kg. Kaasmarkt Bodegraven: 1 April aan gevoerd 24 partijen kaas; le kwaliteit f 2.40-2.45; 2e kwaliteit f 2.35-2.38. Han del matig. VARKENSMARKT LEIDEN, 1 Maart. Aanvoer 352 vette varkens, zware 202206, lichte 198202, zouters 190—200. zeugen 175185: handel 'goed. Voorts 27 nucht. kalv. 1.00—1.13 p. kg ROTTERDAM, veemarkt, 1 April. Aanv. in totaal 5886. Vette koeien en ossen 820, gebruiksvee 1480. vette kalveren 90. gras kalveren 198, nuchtere kalveren 2326, var kens 193, biggen 223, paarden 235, veulens 2, schapen of lammeren 237.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5