Gematigde tevredenheid Honderdduizenden juichten Koninklijk Paar toe rijkelijk opgesmukt Washington Sleutel van de stad aan Koningin aangeboden 1 TAFT wint in Wisconsin en leidt in Nebraska Wetsontwerp tot wijziging van Noodwet Ouderdomsvoorziening v. Tussen neus en lippen m Acheson: Van geen betekenis Het Fries nogmaals struikelblok in de rechtszaal Anjer verovert Washington Overwinning voor Kefauver in beide staten Senator Lodge naar Eisenhowei Hoge prijzen in Staatsloterij Tot hoofd en hart vee nuftftio oe$myou my! weer. Grote schade aan baksteenindustrie W. F. Hermans vrijgesproken J DONDERDAG 3 APRIL 1952 76ste JAARGANG No. 25344 De boodschap van Stalin Hartelijke begroeting op luchthaven w\\\w Staatsierit Lemster dierenarts weer tri conflict met kantonrechter te Heerenveen Regen Uitbreiding tot nieuwe leeftijdsgroepen en herziening aftrekregeling 26 April bloemencorso in Bollenstreek m FALCON REGENJASSEN Millioenen stenen verloren gegaan Tien jaar voor moord op Keesje Schreurs BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45 tel. 3998 Bijkant. Umuiden Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging ne 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.ppr maand, f 6.per kwartaal. Het overzicht, dat generaal Eisen hower, als opperbevelhebber der Atlantische strijdkrachten in Europa gegeven heeft op de eerste ver jaardag van zijn benoeming als zodanig, is bepaald geen ambtelijk stuk, dat door de publieke opinie gelijkmoedig kan worden bijgezet bij de vele tot vergetel heid gedoemde gelegenheidsverklaringen van hoge gezagdragers. Eisenhower is ook in zoverre een Amerikaan, dat hij geen verplichte geste kan stellen zonder daarin tevens iets zakelijks en eerlijks tot uitdrukking te brengen, in casu iets waarnaar het de moeite waard is te luisteren, omdat men er wel degelijk wijzer van kan worden. En waar het hier gaat om de verdediging van West- Europa kan men moeilijk zeggen, dat het de eenvoudige burger niet aangaat wat een opperbevelhebber daarover te zeggen heeft: de verdediging van Europa betekent immers de verdediging van onszelf, het borgen van onze eigen vrijheid en die onzer kinderen. De hoofdtoon van zijn verslag was deze: er is in één jaar tijds veel be reikt. maar laten we er toch vooral voor oppassen, ons over te geven aan de be drieglijke waan dat er nu verder geen kou aan de lucht is. Tevredenheid over de gemaakte vorderingen liet hij met opvallende nadrukkelijkheid afwisselen met waarschuwingen tegen zelfgenoeg zaamheid. En als we od de zakeliike gegevens letten, blijkt daar ook alle reden toe. Men zou immers van de ene kant ju belend kunnen vaststellen, dat het aantal divisies in Europa in één jaar tijds ver dubbeld is. Dit lijkt een indrukwekken de vordering maar men bedenke wel, dat meestentijds het gemakkelijkst kan worden verdubbeld wat het geringst aanwezig was. Anders gezegd: het is meestal gemakkelijker 1 tot 2 dan 50 tot 100 te verdubbelen. Zo kan de ge signaleerde verdubbeling der divisies ook worden uitgelegd als een bewijs voor de geringheid der aanwezige strijdkrachten. Van de andere kant dient men. in de orde der zakelijke gegevens blijvend, te blijven bedenken, dat een jaar geleden er aan gene zijde van het IJzeren Gordijn 175 gevechts- klare divisies klaar stonden tegenover minder dan 15 in West-Europa: ginds was er een luchtmacht van 20.000 vlieg tuigen. hier bedroeg dat aantal nog geen 1000! Oo grond van zulke omstandigheden concludeert Eisenhower, met tevreden inachtneming der gemaakte vorderingen, tot een vastberaden voortgaan op de in geslagen weg. Letterlijk zegt hij. dat het rampzalig zou zijn. wanneer men uit de gunstige tekenen zou afleiden dat er vol doende veiligheid ware bereikt. Daartoe is nog slechts een begin gemaakt. Het beslissende werk moet m.a.w. nog ge schieden. Hoe? Op de eerste plaats door de grootst mogelijke samenwerking in West-Europa zelf In dat ver band wijst de generaal op het plan- Schuman als op een gunstig symptoom, op een werkelijke Europese defensiege- i icenschap als on een welhaast noodza kelijke voorwaarde Maar dan een de fensiegemeenschap met West-Duitsland als onontbeerlijke partner. In dat ver band ware het toejuichenswaardig ge weest. indien er ook een hartig woordie over Engelands houding was gezegd. En wat de deelname van West-Duitsland betreft: de noodzaak daartoe kan op geen treffender manier in het licht worden gesteld dan door te wijzen op Ruslands krampachtig pogen om daar een stokje voor te steken via het diplomatiek ge marchandeer met de idee van een ver enigd Duitsland. Stalins jongste ant woord op een aantal vragen van Ameri kaanse journalisten (inmiddels ook door Achesori als een zoveelste propaganda stunt gedoodverfd! schijnt volgens ge zaghebbende commentatoren eveneens te wijzen op een streven om West-Duits land buiten het Atlantisch verband te houden zulks langs de omweg van vredelievend gepraat en door de tijd voor Duitslands hereniging nadrukkelijk rijp te achten. Naast een diplomatieke en een strikt zakelijke kant is aan de kwestie der West-Europese verdediging echter ook een psychologische kant verbonden. Deze betreft het moreel der volken, die hun vrijheid trachten veilig te stellen. Het betreft in laatste instantie het moreel der individuen om wier heil het gaat. Zolang de inspanningen van men sen als Eisenhower hoe knap hun mili taire en economische plannen ook mo gen zijn, niet gedragen worden door een vastberaden gezindheid van de West- Europeanen zelf, blijft er een onmis baar element in de defensieve potentie ontbreken. En in dit opzicht vallen er nog steeds teleurstellende tekenen waar te nemen. Nog altijd zijn er goed willende idealisten en naïevelingen die menen, dat een keuze vóór het vrije Westen en tégen het op agressie zinnende Oosten niet dringend zou zijn doch meerdere mogelijkheden naast zich zou hebben. Op dit verschijnsel zijn wij laatst uitvoe rig ingegaan bij een bespreking van de vredesbeweging die zich de Derde Weg noemt. Zulke bewegingen doen afbreuk aan de West-Europese zaak. Zij culti veren hersenschimmen en staan aan de zo nodige eensgezindheid, cement voor het moreel, danig in de weg. Ook in psychologisch opzicht zijn wij er m.a.w. nog lang niet. Evenmin als in politiek en economisch opzicht. De waarschuwing tegen zelfgenoegzaamheid schijnt terecht gegeven. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft Woensdag op zjjn wekelijkse persconfe rentie op een desbetreffende vraag ver klaard, dat de boodschap van maar schalk Stalin aan een groep Amerikaan- *e journalisten niets anders is dan een reeks algemeenheden, die niet bijdragen lot een verbetering van de internatio nale toestand. Hij beschouwde de ver klaring dan ook niet als van enige Hj- '"-ndere betekenis. Naar zijn mening is ket werkelijke standpunt van de Rus- s'sche regering vervat in de nota over Duitsland, die de Sovjet-Unie onlangs aan de drie Westelijke grote mogenhe- k<n heeft gezonden. Aan Churchill zal de volgende week 'n het Lagerhuis de vraag worden ge steld, wat hij denkt van Stalin's verkla ag, dat een bijeenkomst van de lei ders der grote mogendheden mogelijk "kttig zou zijn. GRANDIOOS WELKOM IN Washington, de hoofdstad van de Verenigde Staten, heeft Koningin Juliana en I'rins Bemhard gisteren bij hun aankomst in Amerika een grandioos welkom bereid. Honderdduizenden, in metersdikke rijen opgesteld iangs de prachtige lanen van de weelderige parkachtige stad, die rijkelijk opgesmukt was met hon derden Nederlandse en Amerikaanse vlaggen en kostelijke bloem versieringen, waarbij oranje tulpen en witte anjers de boventoon voerden, hebben het Ko ninklijk Paar uitbundig toegejuicht Op zijn weg van het vliegveld van Washing ton naar het Witte Huis, de ambtswoning van president Truman. En daarbij ver hoogden nog een stralende zon, slechts af en toe onderbroken door lichte bewol king, de prachtige magnolia's en de beroemde kersenbomen van Washington in volle bloei de feestelijke sfeer. Twaalf minuten voor vier, plaatselijke tijd, was de DC-6 „Prinses Beatrix ver schenen boven de luchthaven van Washington. Er werden aanstalten gemaakt om onmiddellijk te landen, doch toen de televisie-reporters, die nog niet met hun voorbereidingen gereed waren, verzochten de landing enige minuten uit te stel len, voldeed de Koningin gaarne aan dit verzoek en precies vier uur (22 uur Ned. tijd) landde daarop het vliegtuig op National Airport. Toen de „Prinses Beatrix" tot stilstand was gekomen en de staatsietrap was aan geschoven verlieten achtereenvolgens H.M. de Koningin en Prins Bernhard het toestel. De Koningin was gekleed in een frambozenrode organdi-japon met drie-kwart-mouwen en klokrok waar op enkele zwarte filigraan-noppen. Zij droeg een grote hoed, oorhangers met diamanten en robijnen, zwarte peau de suede handschoenen en don kere opengewerkte schoenen. De Prins droeg de admiraalsuniform. Koningin en Prins bleven boven aan de staatsietrap staan terwijl de ruim 150 meter van het vliegtuig opgestelde sa- luutbatterij uit tien lopen 21 saluut schoten vuurde. De eerste die het koninklijk paar op Amerikaanse bodem begroette was niet de president der Verenigde Staten, doch de dezer dagen naar Amerikaanse maatstaven met bijna „legendarische macht" beklede chef van het protocol, de heer John F. Simmons. Deze stelde op protocolaire wijze de Koningin en de Prins voor aan president Truman Volgens dezelfde protocolaire- regels stelde Hare Majesteit daarop minister Stikker, Baronesse van Boetzelaer van Oosterhout, jhr. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer en de directeur van het kabinet der Koningin, mej. mr. Tei legen, aan de president voor. De president stelde op zijn beurt ze ven leden van zijn kabinet met aan het hoofd de minister van Buitenlandse Za ken, Dean Acheson voor aan het Ko ninklijk Paar. Vervolgens leidde de president het Koninklijk Paar naar een op het vlieg veld opgetrokken podium en kloette Koningin en Prins met de volgende woorden: „Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid, het is voorwaar een zeer groot genoegen voor mij als hoofd van de regering der Verenigde Staten, u in dit land te verwelkomen. Ik hoop dat U een zeer prettig bezoek zult heb ben en als nog groter vrienden zult weggaan, dan toen U kwam, als dat mogelijk is. Ik moge U zeggen dat me vrouw Truman en ik ten zeerste de vriendschap appreciëren waarmee U onze dochter behandeld hebt toen zij in uw grote land was en ik hoop dat wij in zekere mate in staat zullen zijn die gastvrijheid te beantwoorden. Mijn dochter is op een concertreis, omdat, zoals u weet, haar plannen gewijzigd werden en zij moet optreden wanneer zij dat is overeengekomen. Het spijt mij erg dat zij niet hier is, maar ik heb niet half zo veel spijt als zij heeft. Ik hoop dat u een prachtige tijd zult heb ben terwijl u hier bent." De Koningin antwoordde: „Mijnheer de President, ik dank u HETJEZ0EK AAN DE VER STATEN 5-9April verblijf inNewYork enomg. lOJOuSl-Martmt ktr* AltMrkhitrm itvdhan -LMfKh Rtctt 6 Apr. dtzo*k*nMarb* knit WrHafm Lundi.D/nrr 9Apr. Privé bnofkm t*i b+- itrk eau hef- theater 10 Apr. vertrek uit New Zerk 5 Apr. Korf bn Halter recept 12 u. vertrek zeer voor uw vriendelijke woorden en uw hartelijk welkom. Wij hebben ons er zeer op verheugd hierheen te komen. Wij ontmoetten elkander hier niet als vreemden wij zijn hier tijdens de oorlog veel geweest. Ik wens u de groeten over te brengen van het volk van Nederland aan het Amerikaanse volk, hetgeen de voornaamste missie van onze komst hier is. En voorts wil ik u eenvoudigweg danken voor uw zeer hartelijk welkom. Het spijt mij dat Margaret niet hier kan zijn. Haar bezoek aan ons was zo prettig, maar zij is niet haar eigen baas. Dank u zeer voor uw welkom. In een minder formele conversatie, welke op de officiële begroeting volgde, merkte de Koningin nog eens op, dat Margaret Truman „eigenlijk niet meer haar eigen baas" was. waarop de presi dent gevat repliceerde met te zeggen, dat „zelfs Margarets vader niet meer zijn eigen baas is". Na deze formele begroeting leidde de president zijn koninklijke gasten naai de erewacht, die was samengesteld uit eenheden van de vier onderdelen van de strijdkrachten. Een stafkapel speel de het „Wilhelmus" en het „Stars spangled banner" en de Koningin in specteerde de erewacht. Onmiddellijk daarop begaf men zich naar de wach tende auto's. Omstreeks half vijf plaatselijke tijd verliet de stoet het vliegveld in de rich ting van Memorial Bridge, de eigenlij ke toegang tot de stad. Van daaraf tot voor het Witte Huis was een cordon ge vormd door onderdelen van het leger, mariniers, de marine en de luchtmacht tezamen enkele duizenden geünifor meerde mannen die het straatbeeld van de ettelijke mijlen lange Constitu tion Avenue tot de twaalfde straat bij de Pennsylvania Avenue beheersten. Achter dit massieve cordon, op tal rijke plaatsen vele rijen dik, stonden duizenden en duizenden inwoners van Washington, van wie velen reeds voor de normale beëindiging van de ar beidstijd vrij- hadden gekregen, en juichten het koninklijk paar en hun president toe. De kantonrechler te Heerenveen mr. S. R. Wolthers zag Woensdag voor de tweede maal de Lemster dierenarts S. van der B. voor zich verschijnen. Er be stond, hoewel het hier slechts om een verkeersovertreding van geringe bete kenis ging. een flinke belangstelling voor deze zaak, ook van de zijde van de Friese Beweging. Toen onze Lemster dierenarts een half jaar geleden ook voor de Heeren- veense kantonrechter moest verschijnen en zich bij het verhoor van de Friése taal bediende, zei mr. Wolthers name lijk. nadat hij eerst had onderzocht of er ook een tolk aan te pas moest ko men: „Ik versta u officieel niet". Dat was de aanleiding tot veel rumoer rond de Friese beweging. Fedde Schurer schreef over deze gebeurtenis het arti kel: „De laatste man van de zwarte hoop" waardoor hij later zowel door de politierechter als door het gerechtshof te Leeuwarden werd veroordeeld. De zitting verliep niet zonder inciden ten. De heer van der B. bediende zich weer van de Friese taal en zodra hij daarmee begon, legde de kantonrechter een verklaring af. „U hebt een half jaar geleden ook Fries tegen mij gespro ken" zo zei hij, „en ik heb u toen dui delijk mijn mening over de toelaatbaar heid daarvan uiteengezet. U hebt daar op gereageerd door het verloop van de zaak ruchtbaar te maken maar ondanks alles blijf ik volkomen bij mijn stand punt dat door niemand minder dan de minister van Justitie werd bevestigd, toen hij zei., dat het voor de hand ligt, dat in het Nederlandse rechtsverkeer de taal wordt gebruikt waarin de wetten zijn geschreven en welke iedere Neder lander leert spreken en schrijven. Hier op kan echter een uitzondering worden gemaakt, wanneer een verdachte de Ne derlandse taal niet behoorlijk machtig is en er zich dus ook niet goed in kan verdedigen". In zo'n geval zal spreker gebruik van het Fries gaarne toestaan. Maar van zo'n uitzondering is hier vol gens hem geen sprake omdat de ver dachte een academisch gevormd man is, die zich in het Nederlands zeer wel kan uitdrukken. Vervolgens vroeg de kantonrechte aan de heer van der B. of hij bleef bij zijn standpunt en toen deze daar bevestigend op antwoordde zei de kantonrechter: „Ik kan het u niet verbieden en ik zal het u niet ver bieden maar de consequenties zijn natuurlijk voor u". Een debat over deze kwestie wilde mr. Wolthers niet toestaan, maar verdachle kreeg nog gelegenheid te zeggen, dat de Nederlandse wet nergens voor schrijft, dat gebruik van het Fries in de rechtzaal verboten is en dat hier dus Sprake is van e-n persoon lijke uitleg door de kantonrechter. Daarna stelde cte ambtenaar van het O. M. de vraag of verdachte Neder lands zou willen spreken. Hij woont namelijk nog niet lang genoeg in Fries- larid om de taal behoorlijk te' kunnen verstaan. De heer van der B. antwoord de op dit verzoek in te gaan, maar ver klaarde nadrukkelijk dat hij blijft bij zijn standpunt, dat in de rechtzaal Fries gesproken mag worden. Om niet de in druk te vestigen, dat hier van onwil sprake is. sprak verdachte verder in het Nederlands. Bij nadering van het districtsgebouw dat de zetel is van het plaatselijk be stuur, trok de rij auto's onder een groot zwart en wit spandoek door, dat over de Pennsylvania Avenue was opgehangen aan een torenhoge puntige boog van brandweerladders. Op dit spandoek stond in het Nederlands „Welkom Ko ningin Juliana en Prins Bernhard" Toen de Koningin uit de auto stapte werd zij begroet door John Russell Young, voorzitter van de raad van dis trictscommissarissen, die haar vergezelde naar het midden van de groenwitte ere tribune. De Koningin nam plaats in het centrum-paviljoen en Truman zette zich rechts van haar, terwijl Young ter lin kerzijde plaats nam. Achter Young zaten de Prins en mevrouw Truman naast elkaar. Young bood de Koningin een boeket rode rozen en witte anjers aan, dat, zo zeide hjj, een symbool was van de vriendschap van de stad. Commissaris Young sprak daarna de welkomstrede uit, in herinnering roe pend, dat toen ruim driehonderd jaar geleden Henry Hudson binnenvoer wat thans de New York baai is. de nauwe band tussen Nederland en Amerika ontstaan was. Hij bood de Koningin de sleutel van de stad Washington aan. Toen de Koningin opstond om de sleutel aan te nemen, stond ook de pre sident op en hij ging het publiek voor in een krachtig applaus. De Koningin dankte kort en zeide kennelijk ontroerd: „Dank u zeer voor het grote voorrecht weer in Washing ton te zijn. U maakt dat wij ons zo thuis voelen in deze wonderschone bloemenstad. Op het moment dat de genodigden terug gingen naar de auto, terwijl de kapel van de stedelijke politie speelde, brak een plotselinge regenbui los, waar voor men overhaast een onderkomen moest zoeken. De bui hield echter spoedig op en de kap van de presiden tiële auto, die opgezet was, ging weer omlaag zodat de menigte langs de kan ten de koningin wederom kon zien. De stoet, voorafgegaan door twee auto's De witte anjer, door Prins Bern- hard beroemd gemaakt, is op het ogenblik misschien wel de populair ste bloem in Washington. In een dagbladadvertentie,- geplaatst door een utinkel, kon men lezen: „Dit is een dag, die in herinnering brengt, dat een anjer een vreemde overwel diger weerstond". Daaronder stond te lezen, hoe de anjer van Prins Bernhard een symbool van verzet tegen tyrannie is geworden. De advertentie besloot met een oproep aan de Washingtonse bevol king, om, evenals het personeel van de betrokken winkel, witte anjers te dragen als een welkom aan de koninklijke gasten. Een van de grootste warenhuizen vim Washington plaatste een adver tentie van welkomover een gehele pagina met foto's van de hoge gasten en de route van de stoet. waarop een aantal filmers zich met hun toestellen hadden opgesteld, her vatte de negen kilometer lange route, die overal was afgezoomd door een haag van juichende en applaudisserende mensen. Te kwart over vijf reed de presiden tiële auto het park van het Witte Huis in en de presidentiële auto stopte bij de Noordelijke zuilengang die uitzicht biedt op de grote perken die fris groen lagen na de regen. Nabij de deur werk ten de fonteinen. De duizenden tulpen, die rond de centrale fontein staan, toonden voor het merendeel slechts groene knoppen, maar aan de andere zijde stonden de vele oranje tulpen in volle bloei. Nadat de Koningin en de Prins zich in de hun ter beschikking gestelde ap partementen van het Witte Huis ver frist hadden, werd door president Truman een informele thee aangeboden. De republikeinse Senator Robert Taft heeft by de voorverkiezingen in de Ame rikaanse staat Wisconsin het grootste aantal stemmen op zich verenigd. Vier entwintig van de dertig gekozen afgevaardigden van Wisconsin naar de republi keinse conventie, waar de candidaat voor de presidentsverkiezingen zal worden aangewezen, staan achter Taft. In Wisconsin kon niet op Eisenhower worden gestemd. In de staat Nebraska, waar Eisenhower's naam op de stembiljetten worden geschreven, leidde Taft, toen ruim de helft der uitslagen bekend was, met zesduizend stemmen op Eisenhower, terwijl toen nog de uitslagen uit de districten in Omaha, waar Taft veel aanhangers heeft, moesten binnenkomen. Hij zal, naar men verwacht, zestien van de achttien afgevaardigden uit Nebraska achter zich krijgen. In Wisconsin zullen alle 28 afge vaardigden naar de democratische conventie senator Kefauver steunen Ook in Nebraska wijzen de cijfers uit, dat Kefauver de overwinning zal be halen. De democratische senator Keri heeft toegegeven, dat hij in feite al door Kefauver is verslagen in Ne braska. De voorverkiezingen te Ne braska vormden de eerste kracht meting tussen democraten onderling na Truman's besluit zich niet her kiesbaar te zullen stellen. In totaal kan Taft nu, de zestien ge delegeerden van Nebraska meegerekend op de stemmen van 99 gedelegeerden re kenen. Generaal Eisenhower heeft 41 gedelegeerden achter zich plus het aan tal gedelegeerden dat Warren eventueel aan hem zal overdoen. Earl Warren heeft in Wisconsin zes gedelegeerden achter zich gekregen, die allen reeds tevoren bereid waren generaal Eisen hower te steunen als Warren zich terug zou trekken. Verwacht wordt, aldus meldt A.P., dat de aanhangers van Eisenhower opnieuw een dringend beroep op hem zullen doen, spoedig naar de V.S. te komen om zelf een verkiezingscampagne te kun nen leiden. Senator H C. Lodge, voorzitter van de „Elsenhower for President"-commissie, is Woensdag voor conferenties met ge neraal Eisenhower per vliegtuig naar Parijs vertrokken. Toen men hem vroeg of hjj er bij de generaal op zou aandrin gen naar de V.S. terug te keren, zei hij echter tegen verslaggevers: „Ik zon daarop nooit bij hem aandringen." Blijk baar had men gepoogd het vertrek van Senator Lodge geheim te honden. Zijn naam werd pas op de passagierslijst ge plaatst toen hij op het vliegveld ver scheen. Generaal Eisenhower heeft gisteren in een brief aan vrienden in zijn geboorte plaats doen weten, dat het zijn „innig ste" wens is voor de republikeinse na tionale conventie op 7 Juli naar de V.S. terug te keren. De generaal zinspeelde er echter niet op of hij voornemens was zijn taak als opperbevelhebber in Europa neer te leg gen en actief deel te nemen aan de campagne voor de presidentsverkiezin gen. Speciale aandacht wordt bij de opbouw van het Nederlandse leger besteed aan de technische opleiding van officieren, onderofficieren en manschappen: Een leerling van de School Mechanische Uitrusting oefent op de nieuwe bulldozer van de Genie. Hij zal een der technische specialisten van het leger worden. SENATOR TAFT Bü de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot nadere wijziging van de Noodwet Ouderdomsvoorziening (uitbreiding tot nieuwe leeftijdsgroepen en herziening van aftrekregeling). De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft al eerder als zijn mening te kennen gegeven, dat, indien een nieuwe Ouderdomswet niet tijdig gereed zou zijn, aan een nieuwe uit breiding van de Noodwet Ouderdoms voorziening tot één of meer verdere leeftijdsgroepen niet zou zijn te ont komen. De noodzakelijkheid van een zodanige maatregel doet zich thans voor. Als gevolg van de voorgestelde wijzi ging zullen ook personen, die in het tijd vak van 1 October 1952 tot en met' 30 October 1955 de leeftijd van 65 jaar be reiken, voor een ouderdomsuitkering in aanmerking kunnen komen zodra zij die leeftijd bereikt hebben. De regering heeft in de voorgestelde verdere uitbreiding van de werkings sfeer van de Noodwet Ouderdomsvoor ziening aanleiding kunnen vinden, enigermate tegemoet te komen aan de telkenmale geuite bezwaren tegen de inkomstenaftrek, welke overigens een noodzakelijk gevolg is van het systeem der wet. Zij is namelijk na rijp beraad tot de conclusie gekomen, dat thans een bedrag van 100.van de in komensaftrek vrijgesteld zou kunnen worden. Een vrijlating van de inkomensaftrek van een bedrag van 100.heeft ech ter tot gevolg, dat de minimumuitkering, welke thans ƒ24.per jaar bedraagt, verhoogd wordt tot 108.per jaar. Een minimum-uitkering van 108. per jaar zou betekenen, dat een zeer gering verschil in inkomen er de oor zaak van kan zijn. dat van een groep ouden van dagen, die overigens in na genoeg dezelfde omstandigheden ver keren, enigen een uitkering van 108. per jaar zullen ontvangen en anderen in het geheel niet voor een uitkering in aanmerking zullen komen, omdat hun inkomen juist ligt boven de vastgestel de grens. Dit verschil dient naar de mening van de minister te worden overbrugd. Zulks is mogelijk door voor perso nen, wier eigen jaarlijks inkomen de thans geldende grenzen enigermate overschrijdt, afzonderlijke, hogere in komensgrenzen vast te stellen, en wel op zodanige wijze, dat een aflopende In de 515de Staatloterij. vijfde klasse, achtste lijst zjjn de volgende twee hoge prijzen gevallen: op lot no. 9200 f 15.000 en op lot no. 17706 f 10.000. Naar wij vernemen is het bloemen corso in de Bollenstreek thans officieel vastgesteld op Zaterdag 26 April. Velen danken hun gerust geweten aan hun slecht geheugen HU wou 't niet geloven Het Londense loodgie tersmaatje Albert She pherd won Maandag 75000 pond sterling in een voetbalpool. Toen zijn baas hem vertelde, dal hij schatrijk was, zei hij „denk je mij op 1 April te nemen?" en ging ge woon aan zijn werk Maar toen zijn maats hem op hun schouders het huis uitdroegen het toeval wilde, dat zv een karwei hadden in het oude Huis van Baron Rothschild in Piccadilli en hem de nieuwe ba ron Rothschild doopten begon hij het toch te ge loven. Van het geld is hi van pian eerst eens eer flinke vacantie te nemen verder een huis te laten bouwen, en tenslotte wil hfj ook een flink bedrag aan zim ouders geven Dan gaat hij weer wer ken. Hij verdiende ruim 60 gulden per week. Sneeuwmannen De afschuwelijke sneeuwman, over wie wij al eens eerder in deze rubriek schreven, is wer kelijk een mens en niet een dier, zo beweert een groep Tibetanen, die op y wvj/ j - v - -w. -r- het ogenblik in India ver- gedacht toeven. Zij zeggen allen goedgeld de sneeuwmannen wel eens gezien te hebben. Het zijn mannen van ruim drie meter, die in het Himalaya-gebergte wo nen op 7000 meter en hoger. Volgens de Tibe tanen worden zij altijd aangetroffen in groepen van vijf of zes. Hun lichamen zijn bedekt met lange, witte haren en hun wordt een bijzonde re kracht toegeschreven. De Tibetanen beweren, dat iedere sneeuwman even sterk is als tien ge wone mannen. Eenzame reizigers worden soms door hen gepakt en opge geten. snippers weer aan elkaar waren gepast, bleek, dat zij 740 dollar had ver scheurd. Het kind had dat het speel- was. Zij zei, dat zij de biljetten thuis in de slaapkamer had ge vonden. Later bleek, dat een huisvriendin het geld tijdens een bezoek aan de ouders van het meisje had verloren. Dure schoorsteenveger Als de schoorsteenve ger de schoorsteen van Kind verscheurt dollar biljetten Eula McGlothan u'it Chicago, een tienjarig meisje, zat dezer dagen op het plein voor haar school bankbiljetten te verscheuren. Toen de de Franse ambassade te Moskou met zijn touwen en takken gereinigd heeft, presenteert hij een rekening van 1200 dollar. Ook moeten de Fransen voor de ambassade in Moskou meer huur beta len dan welk ander land ook, n.l. 19.835.000 francs. Om zeven keukenpannen te laten repareren, vroe gen de Sovjet-arbeiders 59000 francs. Deze cijfers werden in Parijs bekend gemaakt om te bewijzen, dat de Sovjet-Unie het leven van de Westerse diplomaten in Moskou zo moeilijk mogelijk maakt. uitkeringsschaal, eindigende op een be drag van ƒ24 per jaar wordt bereikt. Deze nieuwe inkomensgrenzen zijn opgenomen in een nieuw artikel der Noodwet Ouderdomsvoorziening. Teneinde een inzicht te krijgen in de uitkeringsbedragen voor deze nieuwe groep van gerechtigden, volgt hier de schaal, welke bij de voorgestelde rege ling voor gehuwde mannen in een ge meente der eerste klasse wordt verkre gen: Inkomen: 1552 t/m 1559.99 ouderd.uitkering 103 1560 1566 1578 1590 1602 1614 ƒ1626 1565.99 1577.99 1589.99 1601.99 1613.99 1625.99 1649.99 96 84 72 60 48 24 De kosten, verbonden aan een vrijla ting van de inkomstenaftrek van 100, worden geraamd op veertien millioen. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot VrUdagavond: Half tot zwaar bewolkt en aanvan kelijk droog weer, maar later kans op enige regen. Matige en later vooral aan de kust krachtige wind tussen West en Zuid-West. Over het alge meen iets hogere temperaturen en vannacht slechts hier en daar in het binnenland lichte nachtvorst. Zon: 6.08—19.19 Maan: 12.40—4.17 De onverwachte zeer sterke stijging van het water in de rivieren en de strenge nachtvorst hebben de baksteen industrie zwaar getroffen. Millioenen pas gevormde ongebakken stenen zijn bevroren en gingen hierdoor verloren. De abnormale hoge waterstanden heb ben het vormen van stenen voor onbe paalde tijd stopgezet. Vele fabrieken staan gedeeltelijk onder_ water. Dit oe- tekent voor de steenindustrie een aan zienlijke schade en het productieverlies stelt verscheidene bedrijven voor ern stige moeilijkheden. Alles zal in het werk worden gesteld om de achterst-and in de productie in te halen en dus de voorziening der bouw werken te verzekeren. De in de laatste maanden gevormde voorraden gebak ken stenen op de fabrieken zullen er toe bijdragen, dat de nu weer opgeluw- de bouwactiviteit geen noemenswaardi ge belemmering zal ondervinden. Johanna G.. die is beschuldigd van de moord op het 80-jarige Zeeuwse boertje Keesje Schreurs te Bergen op Zoom in 1947, is door de Bredase rechtbank con form de eis veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest (een jaar) en ter beschikking stelling van de regering. De Rechtbank heeft hedenmorgen de auteur W. f'. Hermans vrijgesproken van de hem ten laste gelegde beledi ging van de katholieke volksgroep. De rechtbank heeft daarbij overwogen dat de beledigende uitlatingen in het frag ment uit zijn roman „lk heb altijd ge lijk" in de mond zijn gelegd van een der romanfiguren, die over het alge meen zijn afkeer tegen de Nederlandse zeden en gebruiken in onverbloemde taal uit; die bovendien wordt voor gesteld als een psychopaatb. De beledigende uitlatingen zijn niet zó geformuleerd dat de onbevooroor- deeldé lezer de indruk moet krijgen dat de auteur daarmede instemt. Derhalve heeft de schrijver zelf zich niet ir. be ledigende zin uitgelaten. De conclusie daaruit is vrijspraak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1