Herdenking ondertekening Atlantisch Pact IJSSELDIJK BIJ DOESBURG DOORGEBROKEN EEN CONFERENTIE TE LONDEN RAMPZALIGE EXPLOSIE GROTE SYMPATHIE VOOR NEDERLANDS VORSTELIJK PAAR I I Vier doden I PAAS-RECLAME Staf enHasselman bij Eisenhower Koninklijk Paar onderscheiden Mislukte overval in Haaren Houder met chloor ontploft Stagnatie bij bouw van grote schutsluis Fabrieken deels onder water Koel doch zonnig weer Macht der Ideeën Tot hoofd en hart PLECHTIGHEID IN Constitution Hall Nog lichte was op de Waal DE WEEK VAN TRIËST 'ee MORRIS iefmyca thy! Het weer l VOGES-RUSMAN J Am. uitnodiging aan de Prinsessen ZATERDAG 5 APRIL 1952 o 76ste JAARGANG No. 25346 Tn Aanbieding Carillon Als een raket de lucht in Vier doden eri ruim 100 personen in ziekenhuis .$1^1 i c* Landmijn tussen afval? De „Zuiderkruis" Dinsdag naar Nieuw-Zeeland STRAND-BADKLEDING 100 Gladiolen 10 Dahlia's 10 Dubb. Begonia's J kleuren voor slechts f 3.70 Kom logeren DE „KAREL DOORMAN" TERUG Kruisheren op Java BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45 tel 3998 Bijkant. IJmuiden- Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 looi klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Klokje van het carillon aan Truman overgedragen jr*s&£ rli* fyl, 's driemaal heeft H. K. H. Koningin Juliana Vrijdag te Washington het woord ge boerd by een aantal plechtigheden, die met elkaar wedijveren in betekenis. In de "Middaguren droeg zij het tijdelijke carillon, dat in het Merida Hill park staat op gesteld aan president Truman over. Vijfduizend mensen waren getuige van deze een svmh'>lisch karakter droeg, omdat het hier slechts één klok A, hVt .,lnstc sold van de ganse verzameling, welke het Nederlandse volk anse vo,k schenkt. De Koningin sprak ook bij de herdenking van de ondertekening van het Atlantische Pact drie jaar geleden. Tenslotte vertoefde Z'J temidden van de Amerikaanse pers. Zij gebruikte met Z. K. H. Prins Bernhard de lunch met vertegenwoordigers van de „National Pressclub", die haar na haar toespraak een donderende ovatie brachten. Het was een zeer drukke dag voor het Koninklijk Paar. Een ontvangst op de Nederlandse ambassade vormde het be- gin, een diner ten huize van dé Nederlandse ambassadeur dr. van Royen het slot. De Koningin vond geen gelegenheid zich voor het diner ook maar te Verkleden. Tegenover verslaggevers vertelde prins Bernhard, dat het Koninklijk paar wel de gelegenheid bad gehad om de prinsessen in Nederland op te bellen. Deze derde dag van het bezoek aan de V. S. bewees wederom welk een goodwill het Nederlands vorstenpaar in Amerika kweekt. Het werd overal waar het ver scheen luide toegejuicht. Het begon al bij de ontvangst in de Nederlandse ambassade. Tot half twaalf bleef het Koninklijk Paar in het gezel schap van enige honderden Nederlan ders. Onder hen was een Markens meis je Anna van Brederode, die in Markens costuum met Koningin en Prins op de foto ging. Ambassadeur van Royen stel de ook zijn beide dienstmeisjes aan de Vorstin voor. Er heerste een feestelijke ed genoegelijke stemming, die heel wat blinder formeel was dan die bij de her denking van het driejarig bestaan van de Nato, welke herdenking werd ge houden in Constitution Hall. Vele voor aanstaande figuren als de ministers Acheson en Stikker, de voorzitter van de Amerikaanse stafchefs generaal Omar Dradley en de directeur van de weder zijdse beveiliging Averell Harriman wa- ■Ten hierbij aanwezig. President Truman khdde de Koningin naar het podium. Mmiêter Acheson kondigde haar aan. een loge had Prins Bernhard plaats Senomen naast mevrouw Truman. Hare Majesteit zeide o.a., dat zij de A oord-Atlantische Verdragsorganisatie h de geschiedenis slechts met één ■•Pact" kan vergelijken, namelijk met *!et Romeinse Keizerrijk rond de Mid dellandse Zee. Deze alliantie hield ech- aldus Hare Majesteit, ook een be paalde dreiging in. De Nato-landen ormen een vrijwillige gemeenschap an alle vrije landen en dit kan nooit bedreiging vormen voor de buiten- li« ?eraal Eisenhower zou gisteren T zÜn hoofdkwartier te Parijs de Ne- "rlandse minister van Oorlog en van arine, ir. C. Staf en de chef van de generale staf, luitenant-generaal B. P. F. Hasselman ontvangen. Advertentie CORnELISSTR 55 HAARLEM TEL. 17487 wereld. Ik weet dat president Truman het met mij eens is, dat het Atlantisch Pact nooit alleen negatief kan zijn, maar iets positiefs is. Niet alleen de vrede bewaren doch ook de vrede winnen is het doel van dit pact, aldus Koningin Juliana. Er bestaat geen grotere moed op het grote slagveld van de wereld dan de moed van de geest. wy zijn het er al len over eens, dat het de geest is welke de factor van belang vormt bij al onze ondernemingen. De zaal bracht de Koningin een minu tenlange ovatie. President Truman nam na de Konifl- gin het woord. „Wanneer wij onze po gingen krachtig voortzetten, zo meende hij, kunnen wij duidelijk het tijdstip in het verschiet zien, waarop onzegeza menlijke militaire verdediging sterk ge noeg is om ons tegen elke aanval te beschermen". De volgende sprekers de Amerikaanse ministers van buitenland se zaken en financiën, Acheson en Sny der drongen er op aan, dat de Nato- landen zich grotere inspanningen ge troosten, Harriman en Bradley wezen eveneens op de noodzaak van een snel le uitvoering van het programma der Nato. Toen deze plechtigheid ten einde was spoedden de vorstelijke gasten zich met president en mevrouw Truman en de genodigden naar het Merida Hall park, vlak bij de Nederlandse ambassade, waar duizenden hun komst verbeidden. In het park staat een tijdelijk carillon opgesteld, symbool van het geschenk van het Nederlandse volk aan de V.S. Rond dit carillon schaarden zich de gas ten. Als eerste sprak H.M. de Konin gin. Zjj wees op de kleinste klok en verklaarde, dat het luiden van een klok kenspel iets waariyk Nederlands is: reeds eeuwen kon men het horen in de steden van de lage landen. Het Neder landse volk in al zyn geledingen heeft bijgedragen aan deze gift. De Antillen en Suriname gaven ook hun deel. Het is dus inderdaad een Nederlands ge schenk. Hoe onaanzienlijk de kleinste klok ook moge zijn, zy is van niet min der wezenlijk belang dan haar grotere en machtige zusters. Om een werkeiyke harmonie te verkregen moet men ook recht doen wedervaren aan de kleine en heel kleine stemmen. Het mensdom zou hieruit lering kunnen trekken. President Truman aanvaardde daarop het geschenk. Geen geschenk zou beter de harmonische betrekkingen kunnen symboliseren die immer hebben bestaan en zullen bestaan tussen Nederland en de V. S. Onze beide landen zijn in de geest altijd dicht bij elkander geweest. Meer dan een stad van de Verenigde Staten, te beginnen met de grootste, dankt haar ontstaan aan de eerste Ne derlandse kolonisators, die in Amerika zijn gekomen. Drie van onze presiden ten, Martin van Buren, Theodore Roose velt en Franklin Roosevelt, stammen van Nederlandse voorouders, zo zei hij. In September schreef Koningin Juliana mij een bewonderenswaardige brief, waarin zij haar bezorgdheid uitdrukte over de vluchtelingen in Europa en uiting gaf aan haar hoop, dat iets ge daan zou kunnen worden om hen in hun ellende te troosten en hun een nieuw bestaan te verzekeren. Sedertdien heb ik me beijverd om een oplossing voor dit De aankomst van Koningin Juliana en Prins Bernhard te Washington. Verge zeld door president Truman inspecteert zij op het vliegveld de troepen. probleem te vinden. Het Amerikaanse volk geeft zijp steun aan de internatio nale pogingen om de vestiging in vreem de landen te vergemakkelijken niet al leen aan de ongelukkige vluchtelingen van Europa, doch ook aan allen die in overbevolkte landen wonen en die moe ten emigreren. Nog onlangs heb ik in 'n boodschap aan het Congress verzocht hulp te verlenen aan degenen, die aan de communistische tyrannie hebben kunnen ontsnappen en nog meer immi granten in dit land op te nemen. Ik heb aanbevolen nog meer Nederlandse ge zinnen in de V. S. toe te laten Ik hoop dat het Congress hierop gunstig zal be schikken en indien dit gebeurt zullen wij de nauwe banden die de V. S. aan Nederland binden nog meer kunnen aanhalen. De invasie der Nazi's heeft doen zien, wat de verschrikkingen van de oorlog kunnen zijn. Na de inval in Nederland heeft de moed van de bevolking niet af gelaten. Deze heeft juist zijn beste uit drukking gevonden in het heldhaftig verzet van de Nederlandse patriotten. Koningin Wilhelmina is bij ons geweest in de loop van die droeve, die ver schrikkelijke jaren. Zij was voor ons het voorbeeld van de onsterfelyke moed van het Nederlandse volk en van zijn ge loof in de uiteindeiyke overwinning. (Vervolg op pag. 5) Gisteravond heeft president Truman aan het diner, dat te zijner ere in de Nederlandse ambassade was aangericht, de Koningin en de Prins de hoogste Amerikaanse onderscheiding verleend, die aan bezoekende vorsten gegeven kan worden. Met enkele korte woorden overhan digde hy het Koninklijk Paar de onder scheidingstekenen van „The legion of merit, degree of chief commander" (op- percommandeur in de orde van ver dienste). Een individu heeft de omgeving van Haaren en Oisterwijk in rep en roer gebracht door een overval te willen plegen, welke echter door samenloop van omstandigheden is verhinderd. Aan de Rijksweg te Haaren woont de timmerman G. Bij de vrouw des hui zes vervoegde zich een vreemdeling, die plots voor haar stond en haar met een revolver bedreigde. Op haar hulp geroep schoot een buurman toe, waar door de indringer blijkbaar zozeer van zijn stuk werd gebracht, dat hij vlucht te. De rijkspolitie van de omliggende posten werd in allerijl gewaarschuwd en dra vormde zich een ring rond Ois terwijk, Haaren, Vught, Helvoirt en andere plaatsen. Na een speurtocht met politiehonden door de uitgestrekte Oisterwijkse bossen heeft men laat op de dag de hand weten te leggen op een jongeman. De politie heeft hem naar Oisterwijk overgebracht. Vrydag is in een cellulosefabriek te Walsum in het Ruhrgebied een houder met vloeibaar chloor ontploft. Het ver giftigde, geei-groene gas doodde byna onmiddeliyk vier mannen, die in de na- büheid van de houder werkten. Bij tweehonderd mensen hebben zich min of meer ernstige vergiftigingsverschijn selen voorgedaan. Ruim honderd zijn in het ziekenhuis opgenomen. Na de ontploffing ontstond een pa niek. De arbeiders grepen hun gasmas kers en trachtten zich in veiligheid te brengen, struikelend over elkaar. Het gas verspreidde zich snel. Honderden personen, die in de fabriek werkten of in de nabijheid woonden, zijn met auto bussen buiten de gevaarlijke zone ge bracht. Vrijdagmiddag vond op de Rijksweg AmsterdamDen Haag een ongeluk plaats, waarvan de ernst door deze foto overduidelijk wordt gedemonstreerd. Gelukkig leerd slechts één persoon licht gewond. De botsing ontstond doordat een met sinaasappelen geladen vrachtauto, die plotseling voor een stilstaande auto moest uitwijken, in moeilijkheden kwam, doordat juist een tweede auto wilde passeren. De vrachtautobestuurder remde krachtig; hij kon echter niet voorko men, dat hij de stilstaande auto raakte. Deze kantelde en sloeg over het viaduct. Vrijdagmorgen bezweek plotseling over een lengte van ongeveer tien me ter de Kleidijk bij Doesburg die het wa ter van de Oude IJssel de toegang ver sperde tot het terrein, waar de nieuwe 80 meter lange, 11 meter diepe en 8 me ter brede schutsluis wordt gebouwd. In deze sluig waren vorige week aan een kant de sluisdeuren reeds aangebracht. Met donderend geweld stortte het wa ter zich in de schutsluis en in minder dan zes minuten stond de kolk geheel gevuld. Twee arbeiders konden zich am per in veiligheid stellen. De ladders waarop zij stonden te werken werden door het geweld van het water als luci fershoutjes gebroken. Naar wij vernamen was de dijk Don derdag nog gecontroleerd en in orde bevonden. De vermoedelijke oorzaak zal waarschijnlijk gezocht moeten worden in het feit dat molien en ander onge dierte. vluchtend voor het hoge water, de dijk gedeeltelijk hebben ondermijnd waarna het water de rest deed. De uit- Er viel Vrydag In de plaatsen langs de Waal nog weinig te merken van de vai van het water op de Run. Er was zelfs nog lichte was op de Waal voor Nümc- gen. Het water stroomde nog over de hoge kade. Het kwelwater drong zelfs naar boven in de wijde Ooypolder tussen Nijmegen en de Duitse grens, ofschoon het elec- trisch gemaal dag en nacht werkte. De meeste schade is geleden door een steen industrie langs de Waal en de Rijn. Fa brieken, die in de Uiterwaarden staan, liepen deels onder, waardoor het bedrijf is gestagneerd voor weken. Verschillen de directies hebben voor een paar hon derd arbeiders verlenging van over- bruggingsgeld aangevraagd. Donderdag is te Londen een conferentie begonnen over Triëst. Aan die conferentie wordt deelgenomen door vertegenwoordigers van Engeland, Amerika en Italië. Engeland en Amerika houden sinds 1945 een dêel van het hele Vrije Gebied van Triëst bezet. Dit gedeelte wordt Zone-A genoemd. De Italianen zouden graag zeggenschap hebben in het bestuur van Zone-A. Over die Italiaanse wens wordt nu onderhandeld. Bij het begin van de conferentie is uitdrukkelijk verklaard dat niet gesproken zal worden over het resterende deel van dit Vrije Gebied van Triëst. Dat resterende deel, Zone-B, wordt namelijk bezet door Joegoslavië. Ondanks die toezegging is Joegoslavië toch ontevreden over de gang van zaken, want de Joegoslavische regering had in de besprekingen gekend willen zijn, het geen niet gebeurd is. Maandag heeft de Joegoslavische machthebber, maarschalk Tito, te Belgrado in het parlement met de meeste nadruk geprotesteerd tegen deze conferentie. Joegoslavië wil niet dat Italië meer invloed zal krijgen op het bewind over een gedeelte van het Vrije Gebied van Triëst en Joegoslavië is vooral gekant tegen het toelaten van Italiaanse soldaten in dit gebied. Indertijd zijn bespre kingen gevoerd Tussen Italiaanse en Joegoslavische verte genwoordigers om een basis te zoeken voor een conferentie over het lot van Triëst, maar de Italiaanse premier, Alcide de Gasperi, heeft Donderdagavond te Rome in de Italiaanse Senaat verklaard dat het vinden van een dergelijke basis onmogelijk bleek te zijn. Intussen is dus de kwestie Triëst in enkele dagen tijds, door de felle reactie van Tito, een politieke zaak van de eerste orde geworden. Want Tito heeft niet alleen van zijn misnoegen blijk gegeven over de houding van de drie andere betrokkenen, Italië, Engeland en Amerika: Tito is verder gegaan. Hij heeft gezegd, dat de Westerse mo gendheden, als ze op de steun van Joegoslavië wilden rekenen, in geval er een oorlog zou uitbreken, niet op een dergelijke wijze de Joegoslavische bevolking tegen zich in zouden moeten nemen. Joegoslavië kan tenslotte het Westen heel wat meer steun verlenen dan Italië als er een aanval op het Westen gedaan zou worden, aldus de Joegoslavische regeerder. En die bewering valt niet t° loochenen, want Tito beschikt over zeer goede strijd krachten. De waarschuwing moet dan ook ernstig opgenomen worden. De laatste tijd heeft Joegoslavië, dat zich in 1948 los heeft gemaakt van Rusland, steeds meer toena dering getoond tot het Westerse kamp. En al maakt Joe goslavië dan ook geen deel uit van het Atlantisch Pact, toch zou men wel op deelname van dit land aan een even tuele strijd tegen de Sovjet-Unie kunnen rekenen, want de koude oorlog tussen de regeringen van Tito en Stalin woedt niet minder hevig-dan die tussen bijvoorbeeld de Grote Drie en de Russen. Het hele conflict-Triëst, dat nu weer zoveel beroering verwekt, is eigenlijk op 20 Maart, plotseling weer opgelaaid. Op die dag werd in Zone-A van het Vrije Gebied het feit herdacht, dat vier jaar te voren een gedenkwaardige verklaring was afgelegd. Op 20 Maart 1948 is namelijk door Amerika, Engeland en Frankrijk bepaald, dat het hele Vrije Gebied van Triëst, dus zowel Zone-A als Zone-B, aan Italië zou worden toegewezen. Een wat vermetele toezegging, die de drie mogepdheden niet gestand konden doen, want Joegoslavië zou alleen door gewapend optreden uit Zone-B verdreven kunnen In het Vrije Gebied van Triëst, gelegen aan de Adriatische Zee en grenzend aan Italië en Joegoslavië, zijn in het ge deelte, dat door 'Amerika en Engeland bezet wordt, Zone-A geheten, demonstraties gehouden door voorstanders van Italiaanse deelname aan het bestuur van deze zone. Men ziet hier, hoe enige jongelieden een autobus beklommen hebben, de Italiaanse vlag tonen en een bord meevoeren, waarop staat: „Er is een einde gekomen aan ons geduld. Het moet nu uit zijn". worden. Hadden de Westerse Drie in Maart 1948 al geen zin in een dergelijk optreden, die lust verging hun uiter aard helemaal, toen enkele maanden later Joegoslavië zich van Rusland had losgemaakt, want vanaf dat moment stonden de Joegoslaven aan onze zijde van het IJzeren Gordijn. De Westerse Grote Drie hadden deze verklaring echter afgelegd met zekere propagandistische bedoelin gen, want zij werd bekend gemaakt aan de vooravond van de Italiaanse verkiezingen, die zoals men zich in Nederland maar al te goed herinnert het lot van Italië in belangrijke mate zouden bepalen, want de Christen- Democraten van De Gasperi hadden een zware strijd te voeren tegen de communisten. Op 20 Maart j.L werd de publicatie van deze ver klaring dus in Zone-A herdacht. Bij demonstraties die toen plaats vonden kwamen Italianen in botsing met Engelse po- litie-agenten. Het incident vond grote weerklank in Italië zelf. In tal van Italiaanse steden werden betogingen geor ganiseerd, waarin de bezetters van Zone-A, Amerika en Engeland, verweten werd dat zij met de belangen van Italië niet voldoende rekening hadden gehouden. Zelfs trokken demonstranten op naar de Romeinse ambassades van beide landen, die echter van een speciale politie-bewaking waren voorzien. Want uiteraard hadden deze betogingen de instemming van premier De Gasperi niet; al schreef dan ook de Joegoslavische pers dat de demonstraties door die regering zelf waren georganiseerd. Zo slaat dus eensklaps de kwestie-Triëst weer in het middelpunt van de belangstelling en is die kwestie uit gegroeid tot een zeer verstrekkend conflict. voerders van het werk, de vennootschap gebrs Dubbers uit Vianen, zijn voor deze tegenvaller verzekerd. Het zal wel en kele weken duren, voor men zover is, dat de werkzaamheden voortgang kun nen vinden. Een geluk bij een ongeluk mag zeker het feit worden genoemd, dat het bezoek van een honderdtal ingenieurs en toe komstige waterbouwkundigen Vrijdag middag geschiedde en niet in de voor middag. Was dit bezoek in de voormid dag geweest, en nad men de sluiskolk belleden, zoals meer met dergelijke ex cursies geschiedt dan zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Op de Oirschot[Se heide, naby het vliegveld Welschap te Eindhoven, zyn Vrijdagmiddag drie personen om het leven gekomen bij een explosie van (vermoedeiyk) een landman. Het zyn de zevenentwintigjarige A. de Hommel, geboren te St. Michielsgestel, de zeven jarige Elisabeth Pruymboom en haar vierjarig zusje Antonie. De vader van de beide meisjes, de zesentwintigjarige Cornells Pruymboom, is ernstig gewond. Iiy w erd naar het Binnenziekenhuis te Eindhoven overgebracht, waar hij van morgen is overleden. De vier slacht offers zijn afkomstig uit het woonwa genkamp op het vliegveld Welschap. Het ongeval gebeurde tijdens het doorzoeken van afvalproducten in bomtrechters, die ontstaan zijn door ontploffingen door de mijnopruimings- dienst. In deze trechters werd later het afval gegooid en daartussen heeft zich vermoedelijk een mijn bevonden. Het oudste slachtoffer werd volkomen in stukken gereten, terwijl de beide kin deren door de luchtdruk zijn gedood. Enkele minuten vóór de explosie ge schiedde bevonden zich nog twee vrou wen en een kind méér op de plaats van het ongeluk. Zij waren op het bewuste moment een eindje uit de buurt, even eens zoekende naar oude metalen. On middellijk na de explosie kwamen de dokter en militairen uit de dichtbij liggende legerplaats te hulp. Al blijven de temperaturen overdag nog vrij laag, toch zijn wij na het vo rige weekeinde een flink eind in de goede richting gegaan. Het hoge druk- gebied, dat vandaag in een groot deel van ons land een rustige en zonnige Aprildag zal brengen, wordt in het Wes ten reeds aangetast. Een koudefront, be horende bij een depressie over IJsland, beweegt over Engeland naar het Oosten en kan in de komende nacht of morgen ochtend enige regen veroorzaken. Achter dit front stroomt by Westelijke winden iets koelere lucht naar ons land, al zal daarin morgen later op de dag ook nog weer zonneschijn voorkomen. De vooruitzichten zyn vergeleken by vorige week, toen er nog een felle kou en sneeuw voorkwam, voorjaarsachtig te noemen. Het emigrantenschip de „Zuiderkruis", dat ongeveer twee weken geleden op de Noordzee een aanvaring had, is thans uit het dok terug. Het zal Dinsdag van de kade van de Kon. Rott. Lloyd met achthonderd Nederlandse emigranten naar Nieuw-Zeeland vertrekken en de route nemen via het Panamakanaal. Deze reis was oorspronkelijk bestemd voor cte „Waterman"; omdat dit schip reeds 25 Maart in de plaats van de „Zui derkruis" naar Canada is vertrokken neemt de „Zuiderkruis" de reis naar Nieuw-Zeeland waar. (Van een bijzondere medewerker) Hoe oud is niet het woord, dat het de ideeën zijn, die de wereld be heersen, en hoe weinig blijkt daar in de practijk van het leven aan te worden gedacht. Hoe velen onzer gaan niet mank aan het euvel van het gedachteloos leven. Neem het in welke orde ge ook wilt, de materiële of de geestelijke en onderscheid daarin de sociale, de politieke, de economische sector, schenk eens aandacht aan de wijze, waarop de godsdienst wordt be leefd, de beschaving wordt betracht, de cultuuruitingen worden „genoten". Over het algemeen worden de feiten klakke loos aanvaard en het zijn er maar wei nigen die naar het waarom der dingen vragen. Zelden zijn we het méér met een spreker eens geweest dan toen we dr. Teilegen eens de klacht hoorden uiten dat naar zijn mening de moderne mens te lui is geworden om te denken. Te meer is dit een ernstige klacht, om dat juist die moderne tijd van de mo derne mens veel meer dan ooit in de wereldgeschiedenis vraagt, neen eist, om samen eindelijk de vorm te vinden, waarin we als mens onze overweldigen de opdracht zullen kunnen beleven: wereldbeheersers te zijn. Neen, niet wereld-heersers in de zin als een Alexander de Grote, 'n Julius Caesar, of n Bonaparte. Maar heersers als koningen op onze eigen vierkante me ter grond, zorgend dat rechtvaardigheid, billijkheid en liefde de richtsnoeren zijn van ons handelen en wetend waar om iets rechtvaardig of onrechtvaardig is, liefdevol of liefdeloos. Daar zijn van die grote momenten in het wereldge beuren, waarop heel het aanschijn van de aarde als het ware wezenlijk begon te veranderen- Denken we slechts aan de komst van het Christendom. Ook zij die zich in de huidige tijd tegenstan ders van dat Christendom verklaren en zich bij de verdediging van hun z.g. humanistische theorieën op de oude Grieken beroepen, staan veel sterker onder de invloed van datzelfde, door hen bestreden Christendom dan zij zelf wel vermoeden. De spreekwijze, dat de natuur sterker is dan de leer, kan hier op deze wijze worden opgevat, dat de Christelijke Idee het best beantwoordt aan de natuur van de mens en de daar uit voortspruitende wensen en verlan gens. Het is de tragiek van het mens dom dat het slechts zo uiterst lang zaam, slechts in processen van eeuwen, de weg weet te vinden die uiteindelijk kan en zal voeren naar de verwezen lijking van de grootste aller opdrach ten: Maak de aarde aan u (allen) on derdanig. Met de Franse revolutie kwam een andere denkorde vorm vinden in de practijk der menselijke verhoudingen. Hoe anderen ook mogen oordelen, dat er in het feit der revolutie veel on christelijks was, nimmer zou die maat schappelijke omschakeling naar groter persoonlijke vrijheid. naar een begin van democratie mogelijk zijn geweest zonder dat op de achtergrond het Christendom dat anders denken had mogelijk gemaakt. (Vervolg op pagina 5) Advertentie BaRTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Zondagavond: Vanavond en vannacht over het algemeen nog weinig bewolking met in het Oosten van het land lichte nachtvorst. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met voornamelijk m de Zuid-Westelijke helft van het land plaatselijk enige regen. Matige Zuid- Oosteiyke tot Zuidelyke wind. On geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zondags Zon 6.0419.22 Maan 15.07—4.47. Maandag: Zon 6.0119.24 Maan 16.21—4.58. Advertentie in 4 kleuren in HILLEGOM helpt DE BISSCHOP kerken BOUWEN' Velen kennen het leedvermaak i beter dan het medelijden Mevrouw Hobert M. Corning echt genote van een schoolopzichter .n Washington, heeft de Koningin een aantal brieven overhandigd bestemd voor de vier Prinsessen. De brieven, die geschreven zijn door schoolkinderen in Washington, beschrijven het leven van Amerikaanse jongens en meisjes, hun liefhebberijen en lievelingsdieren. Vele kinderen inviteren de Prinsessen om een poosje bij hen te komen loge ren. Het vliegdekschip „Karei Doorman", dat deel uitmaakt van het oefensmaldeel 5 van de Koninklijke Marine is gister morgen in Rotterdam teruggekeerd na een reis van bijna drie maanden. Het schip is via Het Kanaal en de Azoren naar West-Indië gevaren, waar het op 23 Januari arriveerde. Een daarheen vervoerd squadron vliegtuigen werd 29 Januari officieel aan de gouverneur van de Nederlandse Antillen overgedragen. Op de thuisreis werd de „Karei Door man" bij het smaldeel 5 ingedeeld. De nieuwe apostolisch vicaris van Bandung, mgr. P. Arntz, die dezer da gen de bisschopswijding ontving, wordt als superior reguiaris van de Kruisheren op Java opgevolgd door hoogeerw. heer J. Döhne, pastoor te Tjeribon.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1