3000 Haarlemse schoenen trekken iedere week uit over het land Circusballet in het Openluchttheater DE WEEK IN STAD EN STREEK VAN GELOOIDE HUID TOT HET NIEUWSTE VOORJAARSMODEL „Ik werk graag met de groep uit Kennemerland Taxi? 18000 M STEUNZOLEN D BENZINE C. J. v. d. Broek M Wie de schoen past trekke hem aan De gewelfde rubber- zool ïelevisie- telelens ZATERDAG 5 APRIL 1952 PAGINA 2 lilllllltWIli Pöre/s der UTERatuur Waterstanden INTERVIEW MET MARIA PETRELLI OVER: P. J. NACHTEGELLER Burgerlijke Stand Radio Moors V. "Y'iAsz/ï- Mars en défilé van Haarl. Reserve-Politie Biljarten H.H. MISSEN OP ZONDAG Beurs van New York WEGENAANLEG IN SANTPOORT Zondagsdienst Zuid-Amerikaansen in Haarlem Openstelling van de Vlees hal voor het publiek Kindermiddag Eervol ontslag voor hoofdinspecteur Vreman HEEMSTEDE Ledenvergadering Bloembollencultuur R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten Burgerlijke Stand Op onze tocht langs de Haarlemse industrieën zijn we deze week aangeland bij een bedrjjf, dat we helemaal niet in onze stad verwacht hadden; veel eerder in Noord-Brabant, in de Langstraat, de schoenenstreek van ons land. De oprichters van de industrie zjjn echter toevallig in Haarlem gekomen. Zij vonden in de Bloemhofstraat een geschikt gebouw. Vroeger werden er bollen geveild, nu maakt men er schoenen. Misschien is er toch eèn directe reden, waarom de nieuwe fabrikanten zich niet hebben aangesloten in de rij van hun Zuidelijke collega's, want hun product is een buitenbeentje: de schoen met geperste rubber- zool. Er is patent op. Na jarenlange experimenten werd het plan, dat in het brein van een schoenmaker rijpte, verwezenlijkt. Het speciale artikel overigens voor een leek op het oog helemaal niet speciaal „sloeg in" en nu werken er dagelijks 120 man aan de fabricage van het product. De Haarlemse schoenenfabriek spreekt een woordje mee bij het vullen van de magazijnen der schoenwinkels, die vooral nu het voorjaar er weer is gereed moeten zijn om hun klanten te ontvangen. Bij ons bezoek aan 't bedrijf hebben we alleen mannelijke arbeidskrachten aan het werk gezien. Dat is voor een schoenenindustrie eigenlijk iets onge woons, want in de fabrieken, verspreid in de Langstraat, zien we voor 90% meisjes achter de machines van de stikkerij zitten. De Haarlemse meisjes voelen echter niet veel voor dit werk. Het is tenminste niet gelukt vrouwe lijke werkkrachten aan te trekken. Blijkbaar stikken zij liever een japon dan schoenen. We hebben evenwel ge zien, dat de mannen het zeker zo goed kunnen stellen met de stikmachines als hun vrouwelijke collega's op de af delingen van een confectiebedrijf. Alles gaat er even snel toe en overal valt de vlugheid op. waarmee gewerkt wordt. Als wij na een rondgang gemaakt te hebben langs de snelle en ingenieuze machines van onze eids te horen krijgen, dat er per week 2500 a 3000 schoenen af geleverd worden, komt ons dat niet meer zo ongelooflijk voor. De leersnijders tonen hun handigheid en ervaring. Zij krijgen grote stukken gelooide huid onder hun ogen en snij den de schacht, het bovenstuk van de schoen, uit, volgens een bepaald model. Er zijn diverse ontwerpen voor kinder-, meisjes-, jongens-, heren- en werkschoe nen, zoals er ook verschillende leersoor ten zijn. De voorkant van het product wordt van het beste leer gemaakt en voordat de snijder begint, moet hij daar om letten op slechte plekken in de ge looide huid. Hij kan niet zomaar het stuk leer van begin tot einde onder han den nemen. Het door hem uitgesneden model ver huist naar de stikkerij. waar rappe han den in een ommezien van tijd de ma chine-naalden over het leer iaten krui sen en er allerlei stikselfiguren op laten maken'De bovenkant van wat later een sportschoen moet worden krijgt boven dien nog te doen met de ponsmachine, die er netjes onder het oog van de vak man gaatjes in slaat. Het stukje leer heeft in deze afdeling geen lang opont houd. Terwijl het zijn reis vanaf de snij tafel begint, gaat tegélijkertijd de bin nenzool van start, die van geheel ander leer is gemaakt. Beide onderdelen van de schoen ontmoeten elkaar op de af deling, waar de z.g. zwikmachines staan. De binnenzool wordt onder tegen een houten leest gespijkerd, en als er intus sen voldoende schachten zijn gearri veerd, kunnen de machines met hun werk beginnen.. Zij doen dat met een razende snelheid. Drie stalen armen grijpen het boven leer vast en trekken het strak over de houten leest en de daaronder bevestigde binnenzool. Uit- het binnenste van het apparaat, rollen vlak daarop spijkertjes naar de plaats waar het soepele leer om de stijve zool gebogen zit. Als ze er nog maar juist gearriveerd zijn, krijgen ze een flinke tik met een hamer, die ook ergens uit het inwendige te voorschijn komt, en de twee stukken leer zitten aan elkaar vast. De werking van deze ma chines is voor iemand, die voor de eerste keer komt kijken, een attractie op zich, De neus van de schoen is niet zo hard, omdat men er een extra stukje stevig leer aan de binnenkant tegen heeft ge plakt. maar de hardheid het is niet alles leer wat er aan een schoen blinkt wordt veroorzaakt door een celluloid- plaatje. Om een. model in het plaatje te krijgen en het celluloid gelegenheid te geven zich volledig naar vorm van de neus te zetten moet het .j de behan deling in de machines warm zijn. Zo gauw het afgekoeld is, blijft het model er onwrikbaar in zitten. Voor een ma chine-bankwerker. die zware stukken ijzer precies boven zijn tenen laat vallen, zou een stukje celluloid niet voldoende zijn om hem te vrijwaren van lichamelijk letsel, en daarom wordt de neus van zijn werkschoen van staal gemaakt. Tot zover gaat het er in de Haarlemse fabriek precies hetzelfde toe als in de andere schoenfabrieken van ons land. We komen nu echter met onze half-vol- tooide schoen in een bijzondere afdeling terecht- Dat bijzondere is te vinden in de ubber-buitenzool. In de fabriek is geen nijderij, waar men dit belangrijke on derdeel van de schoen zelf fabriceert. De zolen komen kant en klaar in het bedrijf aan, en zijn precies op maat en voorzien van de nodige welvingen op een rubberfabriek gemaakt. Alle „on effenheden" zijn er dus tevoren inge perst. Dit in tegenstelling met andere bedrijven in ons land. die ook schoenen met rubber-zolen maken, maar waar men een vlakke plaat rubber tegen de binnenzool lijmt. In Haarlem is het zo, dat het voltooide bovenstuk van de schoen zonder meer past als* een deksel op een doos. De wel ing van de voet is in de rubber reeds te zien. De arbeider heeft naast zich een stapeltje van deze zolen staan, strijkt de binnenkant vol met gevulcaniseerde lijm en plakt de gewelfde rubber bodem te gen de binnenzool. Na de bevestiging van de hak is het product practisch klaar. Het leer wordt alleen nog even gestreken en gepolijst, waardoor de schoen zijn prachtige glans krijgt. Met een apparaatje, dat hete lucht uit blaast. gaat men langs de schacht. Het oepele leer verliest al zijn rimpels en wordt door de voorbij glijdende warmte glad gestreken. Voordat het product in de schoenendoos terecht komt neemt het eerst nog een bad. waarin het doffe uiterlijk als bij toverslag verandert in een glanzende aantrekkelijkheid. Dat is echter dan ook de laatste bewerking. In totaal zijn er 90 bewerkingen nodig om van een stuk gelooide huid een schoen te maken. We hebben een vluchtige rondgang gedaan en zijn niet bij iedere machine blijven stilstaan. Er zijn heel wat ma chines. kleine en grote, in dit Haarlemse bedrijf en elke heeft haar taak om de onderdelen voor een volledige schoen te maken. De vervaardiging van de schacht vraagt het meeste werk. vooral in deze speciale schoenenfabriek, /waar de bo venkant van de schoen niet binnenzool volgens nauwkeurige berekening moet passen op een tevoren klaar gemaakte rubber bodem. Het magazijn van dit Haarlemse be drijf is nu nog vol. Over een paar weken zal ieder de schoen aantrekken, die hem past en dan zullen de machines op volle toeren draaien om aan de vraag te kunnen voldoen. Bij Faasbest behoren keurige schoenen, passende schoenen en geen eksterogen. Tijdens onze reportage hebben wij ons er met onze eigen ogen van kunnen overtuigen, dat die kwel geesten beslist niet in de dozen schuilen. Nadat de leren binnenzool op de houten leest bevestigd is, wordt liet boven stuk van de schoen' er over heen gerekt. De machine, die u hier op dit plaatje ziet. maakt het leer aan elkaar vast. Het is een zeer ingenieus apparaat. De hal voltooide schoenen rechts op de tafel worden eerst gecontroleerd, alvorens de man links ze in handen krijgt. De gestikte biezen moeten recht zitten. In deze afdeling krijgt de schoen zijn juiste vorm. Advertentie zegt de letterkundige. Zaterdag 5 April Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „Het witte schaap van de familie", 8 uur. Zondag 6 April Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „Het witte schaap van de familie", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Vishal: Tentoonstelling ..De Noordzee", dagelijks geopend van 101, 1417 en 19 —22 u.; Zo.: 10—18 en 19—22 uur (t.m. 21 April). APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse apotheken wordt waargeno men door: apotheek Van Rijn, Kleine Hout weg 15, tel. 10539; Firma C. G. Loomeyer en Zn., Zijl weg 34. tel. 12495: Nolf's apo theek, Kruisstraat 26, tel. 11174, Schoter- bos-apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 25711. ZIEKEN VERVOER: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9. tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 19 rd„ tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. Zondag 6 April Hoog water: 1.33 uur en 13.54 uur. Laag water: 9.06 uur en 21.44 uur. Maandag 7 April Hoog water: 2.17 uur en 14.32 uur. Laag water: 9.55 uur en 22.24 uur. Evenals het vorige jaar zal de Spaan se danseres en danslerares, Maria Petrelli Ruiz, het ballet zetten, dat een onderdeel vormt van het tijdens deze zomer in het Bloemendaalse Openlucht theater op te voeren spel „Kermis- caprices" van David Koning. „Tegen het einde van deze maand zal ik met de repetities kunnen beginnen", vertelt Maria Petrelli bij een bezoek, dal we aan haar als studio ingerichte zolder aan de Prinsengracht in Amster dam brachten. „Met deze opdracht ben ik buitenge woon in mijn schik. Ik zal namelijk niet alleen de dansen instuderen, maar ook de choreographie verzorgen, de costuums uitzoeken en misschien wel enkele costuums mogen ontwerpen, net als verleden jaar. Ditmaal voeren we een zogenaamd Circusballet op, dat o.a. bestaat uit een paardjesdans, de dans der acrobaten, de dans der clowns ,en een oude zigeunerdans. Ik werk graag met deze groep uit Kennemerland; de opgave om op mu ziek van -Max Vredenburg deze dansen te'leiden; vind ik méér dan interessant. Misschien wel omdat ik zelf vroeger in een circus heb opgetreden. Toen ik een jaar of acht was, leerde ik al paard rijden en kunstjes maken op de rug van mijn paard. Ik houd van de piste, ik bedoel, ik houd ervan om naar de uitvoeringen te kijken. De weerzin, die ik altijd gekoesterd heb tegen dressuur, zal ik nooit kunnen overwinnen. Om mij geheel aan de dans te wijden, 155 heb ik heel wat hindernissen moeten „nemen". Maria Petrelli wipt luchtig van het ene onderwerp op het andere en ver staat de kunst om haar gesprek boeiend te houden. Zij komt uit Andalusië. doch woont nu al meer dan twintig jaar in Neder land. In onberispelijk Nederlands ver volgt ze: „Mijn ouders waren beroeps halve veel op reis en ik trok met hen mee naar alle landen die zij Dezocnten. In Parijs heb ik ballet- en internatio nale volksdanslessen genomen. Daarna heb ik mij gespecialiseerd in de dans van mijn hart en mijn land. de Spaanse dans. Juan Martinez, die nu een restaurant heeft in Amerika, en Garcia waren mijn leermeesters. Het was beslist niet ge makkelijk om steeds weer het studie geld bijeen te krijgen. Ik heb er hoed jes voor gemaakt, costuums ontworpen, als bakvismannequin gewerkt en als verkoopster in de winkel gestaan. Een tijd geleden hebben mijn Spaanse col lega's mij opgezocht in Amsterdam. Heerlijk was dat. Heerlijk was dat. Terwijl Casado, de. flamenco-zanger, zin gend kippetjes braadde, trainde ik met Garcia, Malino. de gitandanser, met An- Advertentte en zou zich als outsider kun nen afvragen waarom in een concertgebouw sterke drank te koop moet zijn. Bij muziek be hoort dit geestrijk vocht evenmin als bij sportbeoefening, al zou ik niet graag 'n fles zeer oude be schikbaar willen stellen voor elke compositie die in gezelschap van een alcoholhoudende drank tot stand is gekomen. Goed, het zou te 'mal zijn als in de pauze van een H.O.V.-concert bladen met glazen jenever zouden gereed staan in plaats van met koppen geurende koffie. En dan de pauze een half Advertentie Plastic, roestvrij metaal, aluminium, volgens gipsmodel. ATELIER VOOR ORTHOPAEDIE EN KUNSTLEDEMATEN. Gasthuisvest lie Telefoon 18505 Door H.H. Doktoren als vakkundig orthop instrumentmaker erkend. Ziekenfondsledén korting. Aan onze zaak is een PEDICURE-afdeling verbonden, onder gediplomeerde leiding. GEBOREN: J. Scheelingsde Bondt, A. S. H. HonigBouma, M. G. van der PloegReus, P. Vogel-Meijer ailen een zoon; J. BakkerZweiphennig, M. Maar- sevan der Zwaard. M. E. van Niel Akersloot, J. TemminkVisser. G. Brou wervan Dalfsen, G. C. Kouwen'oerg— van der Erf, M. SmeelsWeijers alle» een dochter. OVERLEDEN: A. W. H. van Beek, 69 j.. Planetenplein; E. van der Putten— Floris, 79 j., Gasthuissingel; A. Kooijker de Vries, 70 j„ Anna van Burenlaan; J. C. Roussac. 71 j„ Olmenstraat; Th. D. P. Gijzen, 80 j„ Bantamstr.; J. P. van MeescheBouwens,. 73 j.. Pol 6; P. J van den Berg, 78 j.. Westergracht. Advertentie MO UPS OAOIO Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Phiiips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem uurtje verlengen, omdat zovelen er „nog eentje willen nemen". Maar in ons gemeentelijk concertgebouw wordt niet alleen gemusiceerd, maar soms ook gedineerd en feest gevierd, weshalve de raad besloot een vergunning voor dit gebouw aan te vragen. Nu zijn er in onze vroedschap enige principiële drank bestrijders, die door dik en dun de kurk op de fles willen houden en daarvoor met een bewonderens waardige, energieke en veelal ge noeglijke wijze pleiten, zodat de voorzitter gaarne volledige vergun ning tot spiritueel spreken geeft. Daartegenover hadden tot voor kort enige notoire wijnhandelaren zitting, in het college, waardoor de fles nogal eens op z'n kop kwam te staan en de raad nog lang niet naar huis ging. We missen deze edele proevers, -maar zijn blij, dat we de ■onthouders nog hebben vanwege de geest, die Zij in hun verdediging leggen en het lesje, dat zij geven in de leer van het sportieve verlie zen. Toevallig bladerde ik dezer da gen in een legger van vijftig jaar geleden. Mensenkinderen, wat dronk dat oude geslachtvoor een koopje. Als er toen goede mi nisters van Financiën geweest wa rendie geweten hadden wat ac cijnsheffing is, zouden er niet op één Zaterdagavond vier en twintig dronken lieden naar het politiebu reau gebracht zijn. En dgn die Maandagmorgen. Nu zijn de win kels grotendeels dicht, maar toen lagen werken stil, omdat de arbei ders laveloos waren. Op de preek stoel wordt dan wel eens met veel of weinig pathos beweerd, dat de bioscopen met dat verderfelijke witte doek volstromen met mensen die sensatie zoeken, maar man en vrouw kunnen beter in de cinema huilen om de vermoorde onschuld of het kind van de straat, dan voor heen de vrouw in de huiskamer, omdat de man in de kroeg zijn weekgeld verdronk. Nee, die ge heelonthouders of blauweknopers hebben goed werk gedaan en ze mogen nu lachend proberen nog wat alcoholvrije zieltjes na te oog sten. En als ze een dreigende vin ger opheffen tegen dronken chauf feurs hebben ze de algemene sym pathie, zelfs van de pachter in het Concertgebouw, die nu in het on vervalste vaderlandse borrelglas een aperitief kan opdienen. ,e 1-April-mop blijft ook on- I vervalst vaderlands. Van alles is er weer uitgehaald, soms origineel, soms flauw. Bij de origi nelen mogen d> leerlingen gere kend worden van ia der middelbare meisjesschool ,,'t Kopje" en van 4M van het Moatessori-Lyceum te Elswoud. De meisjes t i die klas sen spraken af eer. v.n wisseling 'ot stand te brengen, teneinde de lera ren en leraressen in at war ;e brengen. Op >e 'ere school we'd een .„helper" aangewezen, die ii „nieuwelingenbinnen zou lood sen, hetgeen op ,,'t Kopje" niet zo eenvoudig was. De beide directeu ren en de docenten namen de April-grap erg sportief op en kwa- tarie dan eens op 1 April met de roltrommels en de bezems op stap gaan en de stadsreinigers zich over de burgerlijke stand ontfermen; als de staf van de gemeentelijke ge neeskundige dienst dan eens in het slachthuis ging amputeren en de koedoders zich achter de loketten aan de Nieuwe Gracht nestelden. O, er kunnen nog veel meer moge lijkheden bedacht worden. De vis handelaren gaan in de slagerijen helpen en omgekeerdde inspec teurs van politie maken een krant en de journalisten delen op het po- litie-bureau de lakens uit: de offi cieren van het Openbaar Ministerie verkopen ijs en de ijscomannen eisen in naam van Vrouwe Justitia in de Jansstraat; ateliermeisjes werken in een gezin en mevrouw op het atelier. Wat zou dat 'n vrolijke boel wor den en wat zouden we elkanders beroep beter wairderen. Moeten we eigenlijk wel wachten tot voL gend jaar? Ook met een zonnebad op mijn geliefd terras? Nu ik dit schrijf zit het voorjaar nog in een krat met houtwol, zodat de conversatie van mijn mede-koffie drinkers' achter de ramen plaats heeft. Ze hebben het over de ko mende verkiezingen, niet in Ame rika, maar in ons landje. Het zal er spannen, zegt de een, want hij heeft het eerste voorbereidende verkiezingspamflet gelezen. Je zal wat beleven, zegt de ander, daar is de Labour niks bij. Wat 'n onrust in de partijen, gaat de een verder. Ze verliezen allemaal, vult de an der aan. Dan wordt de Kamer zeker gehalveerd, denk ik. Eigen lijk nog zo gek niet met die woning nood en bovendien staat op Kamer splitsing 'n premie. Maar er wordt juist gepraat over Kameruitbrei ding; hoe kan dat kloppen met de beschikbare kubieke meters? De Eerste Kamer wil er niet aan én die is nog wel het kleinst. Ja, zo bezien zal het er spannen en zullen we wat beleven. In ieder geval is het te hopen, dat we de beste Kamer krijgen. Links blijven houden, zegt de een. Ferme zwaai naar rechts, zegt de ander. Als nu eerst maar dat voorjaar uit die krat komt. men zelfs met lekkernijen voor de dag. Er werd in de ene school een film over Parijs gedraaid en in andere dichtte men gezamenlijk een toepasselijke tekst op de melodie van „De Speeltuin", Deze mop naar ik verneem ook elders uitgehaald biedt gro te perspectieven voor het volgend jaar. Als de ambtenaren ter secre- Spaarnebabbelaar tonia en Consuelo, familieleden van Garcia, onder de zolderbalken. Hier klonk het rhythme van de dans, daar de prachtige stem van Casado, in de ene kamer de lokkende tonen van een gitaar en in een andere het klepperen der castagnetten. Net als in Spanje! Garcia was erg enthousiast over de resultaten, die de jongens en meisjes hier bereiken. Het is jammer, dat velen moeite hebben hun terughoudendheid in de dans te overwinnen. De activiteit, die de Nederlander kenmerkt, helpt hem echter de tech niek van de dansen volmaakf te be heersen. Maar Garcia had gelijk, toen hij opmerkte; „II manqpe ie soleii", de zon ontbreekt". Het emotionele karakter van de Spaanse danseur of danseres drukt op de uitvoering van de dans een stem pel, die niet te imiteren is. Dit jaar ga ik beslist naar Spanje, ik verlang er echt naar mijn vader land weer terug te zien. Ik neem dan meteen wat materiaal mee terug, zo als castagnetten, nieuwe schoentjes en dergelijke. Hier kan ik mijn keus niet maken. Intussen zijn er verschillende leer lingen op dè studio gearriveerd, die popelen om met de lessen te beginnen. Enkele ogenblikken later regeren Enri que Granados, Isaac Albeniz, Manuel de Falla en vele andere bekende en ook onbekende Spaanse componisten in deze Amsterdams-Spaanse, rose gekleurde studio, waar Hollandse jongens en meisjes klassieke- en volksdansen le ren, waar ook de bekende Indische danseur Kamodjojo de gecompliceerde passen der Spaanse dans van Maria Pe trelli geleerd heeft. De kunstschilder Bob Buys zendt gezeten voor zijn piano de warrfi- klinkende melodie- en de studio in. Vanaf een troon tje kijkt een Spaan se Madonna, die gehuld is in een wit met schitterende lo vertjes bezet kleed op dit Zuidelijk ge tint toneeltje neer. Er liggen slechts enkele trappen tus sen dit zonnige „Zuiden" en de koele Prinsen gracht Volgens de politieverordening mogen de over- en naasteburen van een radio- en televisiehandelaar geen hinder onder vinden van het geluid, wat in feite be tekent,. dat er practisch geen geluid naar buiten mag komen. Eén zaak bezit ech ter zelf de belendende percelen en heeft een vrij terrein tegenover haar, zodat daar bij elke uitzending honderden men sen kijken en luisteren. Gisteravond werd een record gehaald, Het mooie weer en de reportage van het Koninklijk bezoek aan Washington trokken de „klanten", die zelfs geen vermakelijk heidsbelasting of kijkgeld behoeven te betalen. Wie niet vooraan stond en niet slim was, zag alleen ruggen van men sen. Slimmeriken stonden op zadels var} fietsen of op 'n kistje, sommigen zelfs met een toneelkijker gewapend om het beeld dichterbij te halen. Opmerkelijk was echter, dat door allerlei commenta ren het gesproken woord genegeerd werd. Jongens en meisjes in de vlegel jaren maakten zelfs opmerkingen over het Koninklijk paar, die „leuk" bedoeld moesten zijn, maar alleen maar van on beschaafdheid getuigden. De jeugd mag waarachtig wel wat meer respect opbrengen voor onze in Amerika zo hoog om haar intelligentie en charme gevierde Koningin. Of blijft men op de scholen Karei de Grote nog altijd voornamer achten? Vanmiddag zal een gedeelte van de Haarlemse Reserve-Politie, voorafgegaan door de Haarlemse Politiekapel, een mars door de stad maken. De reservis ten stellen zich op om half vier op het Nassauplein en marcheren via de Grote Markt naar de Gen. Cronjéstraat. Van daar trekken zij weer terug naar het centrum van de stad tot aan de Doelen, waar zij om half vijf defileren voor de burgemeester en een aantal genodigden- De burgemeester zal hen toespreken. Donderdag zijn in café Hof van Hol land de wedstrijden begonnen van het persoonlijk kampioenschap hoofdklasse libre, afcf. Haarlem. Bloemink vestigde in zijn eerste par tij een nieuw districtsrecord door met het hoogste partij-gemiddelde en de hoogste serie zijn wedstrijd te winnen. De uitslagen zijn Advertentie Sold eerlampen Soldeerbouten Korver v. d. Broek v. d. Linden Bloemink Karman v. d. Linden v. d. Broek Bloemink 189 31 18 6.09 250 31 34 8.06 64 8 32 8.— 250 8 154 31.25 223 25 48 8.92 250 25 83 10.— 188 28 35 6.71 250 28 52 8.92 De uitslagen van de wedstrijden van Vrijdagavond zijn: Korver 183 20 30 9.15 Karman 250 20 59 12.50 v. d. Linden 250 28 36 8.92 v d. Broek 243 28 48 8.67 Bloemink 182 25 30 7.28 Korver 250 25 48 10 v. d. Broek 250 23 54 10.86 Karman 250 23 37 10.86 De wedstrijden worden hedenmiddag en avond voortgezet, evenals morgen. Burgemeester en Weth. hebben bepaald dat het op de zuidelijke weghelft van de Paviljoenslaan verboden is voertui gen te doen of te laten staan, anders dan gedurende de tijd, die nodig is voor en gebruikt wordt tót het onmiddellijk in- of uitstappen van personen of voor het onmiddellijk laden of lossen van goederen (wachtverbod). Alleen de zon ontbreekt. (Ontleend aan Sursum Corda) Kathedraal St. Bavo (Leidsevaart) 6.30, 7.30, 8.40 (Hoogmis en 11.15 uur. H. Jozef (Jansstraat): 6.45, 8, 9.00 (Hoogmis» en 11.15 uur. H. Antonius van Padua (Nwe Groen markt): 6.30, 7.30 8.30 (Hoogmis), 10, 11 er 12 uur. H. Johannes de Doper (Amsterdam straat): 6.30. 7.30, 8.45, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 uur. Allerh. Hart van Jezus (Kleverpark weg): 6.30 7.45. 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara .Paul Kru- gerstraat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6.15 7.30, 9, 10.15 (Hoogmis) en 12 uur. H. Liduina (Rijksstraatweg)6.30, 7.30. 8.30, 10 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vrouw van Zeven Smarten en SV Bavo (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30. 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. Allerh. Drieëenheid (Bloemendaal): 7, 8.15 (Hoogmis) 10.15 en 11.30 uur. H. Sacrament Bloemendaal): 7.30 u„ 10.15 uur (Hoogmis). O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Overveen): 7, 8 9 (Hoogmis), 10.45 u. en 11.30 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout) 7.30. 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede): 7.15, 8.45. 10 en 11.45 uur. O. L. Vrouw Hemelvaart (Heemste de): 7 8.15. 10.15 en 11.30 uur. H. Agatha (Zandvoort): 7, 8.30 en 10 uur. H. Adelbertus (Spaarndam): 7.30 en 9.30 u. (Hoogmis). Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kénnecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 3/4 4/4 47>4 40 50 V2 50% 74% 74% 57V2 57% 54% 54ii 141/2 14% 771/2 78% 62?4 83% 20% 20% 27% 27 411.2 41% 81% 80% 71% 70 55% 54% 4S% 48% 391/4 38% In ons bericht van gisteren onder bo venstaande titel is tot onze spijt een naamsverwisseling geslopen. De uitslag van de aanbesteding was: laagste in schrijver P. A. Heeremans te Santpoort met f 26.888, op de voet gevolgd dooi de firma W. Jansen uit Haarlem met f 26.988. Hoogste van de zestien in schrijvers werd A. Le Clerq uit Assen delft met f 42.800. Artsen: A. de Groot Hoofdstraat 165, Santpoort, tel. 3310. Apotheken: Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort, tel. 8249. (Ook nachtdienst). Hedenavond wordt in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum een af scheidsdiner gehouden, dat door het be stuur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs wordt aangeboden aan de da mes van het Zuid-Amerikaans gezel schap. dat ter gelegenheid van de juist gesloten Jaarbeurs ons land heeft be zocht. Het ligt in de bedoeling, te beginnen met Zaterdag 12 April, de Vleeshal open te stellen voor het publiek en wel op werkdagen van 10-13 uur en van 14-17 uur. 's Zondags als regel van 1.4-17 uur en in sommige gevallen ook op Zondag morgen Het bestuur van de Stichting „Haar lems Bloei" is bezig met medewerking van de directeur van het Frans Hals museum dit prachtige oude gebouw, een aantrekkelijk interieur te geven, zodat de bezoekers niet alleen 't gebouw, doch ook 'n collectie oude kunstvoorwer pen. curiosa, wapenschilden e.d. zullen te zien krijgen De Nederlandse Katholieke Vrouwen beweging, afdeling Haarlem, organiseert voor de kinderen (van 6 tot 13 jaar) van haar leden een gezellige middag op Woensdag 16 April, in gebouw St. Bavo. De heer Zoutendijk zal optreden met een poppenspel. De leden kunnen zich voor toegangskaarten vervoegen bij kringbesturen en contactleden. De burgemeester van Zandvoort heeft aan de heer G. J. W. Vreman. hoofdin specteur-korpschef van de gemeente politie Zandvoort, op de meest eervolle wijze ontslag verleend, onder dankzeg ging voor de door hem aan de gemeente bewezen diensten. De heer Vreman kwam 15 Februari 1921 bij de Zand- voortse politie als adj.-inspecteur. M.i.v. 1 Jan. 1923 werd hij bevorderd tot in specteur en op 1 Januari 1946 werd hij hoofdinspecteur. Vrijdagavond kwamen de leden van de afdeling Heemstede der Alg. Vereni ging voor Bloembollencultuur in restau rant „Groenendaal" bijeen om de be schrijvingsbrief voor de komende alge mene vergadering te behandelen. Bij ontstentenis van de voorzitter, de heer J. F. Ch. Dix, was de leiding, toever trouwd aan de heer A. J. Braam, die in zijn openingswoord een overzicht gaf van de algemene toestand in het vak en daarbij constateerde dat, al waren soms de uitzichten somber, de resultaten vaak zeer zijn meegevallen. De behandeling van de beschrijvings brief had tot resultaat, dat de voorgestel- do wijziging "vafl artikel 24 der- statuten. het verlenen van meer vrijheid aan de afgevaardigden, werd verworpen. Ten aanzien van de plannen omtrent „Keu kenhof", waarover nogal uitvoerig werd gesproken, ging de vergadering accoord met een voorstel om de huur van dit terrein te beperken tot 10 jaar, dus ongeveer zoals de afdeling Bennebroek het heeft geformuleerd De bestuursverkiezing had tot resul taat dat in de plaats van de heer J. F. Dix Jr., die .zich als voorzitter niet meer beschikbaar stelde, de heer A. J. Braam werd benoemd. Wel werd de heer Dix als gewoon bestuurslid gekozen, evenals de heer C. Roozen. Maandag 8 uur, repetitie „Laudata Dominum"; bestuur H.B.C.; Missie Naai- krans. Dinsdag 8 uur, repetitie Kath. Ge mengd Koor; repetitie R.K. Harmonie St. Michaël. Woensdag 2.30 uur, repetitie Kath. Kinderkoor; 7.30 uur klaverjasavond damclub „St. Bavo". De Zondagsdiensten voor artsen op 6 April worden waargenomen door dr. K. L. Kout, Herenweg 197. tel. 26224, en dr. W. v. d. Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 34606. Wijkverpleging: zuster G. E. v. d. Hoek, Lanckhorstlaan 117, tel. 38573. Geopende apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg. 98, tel. 38197; Aerdenhout-Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. GEBOREN:H. M. J. Juffermans en A. G. Bierman, d.; B. van Hees en C. M. F. Wibaut, z.; H. H. C. Zumpolle en M. W. S. Moormann. z.; C. van Rijn en C. Rothert, z.; H. van der Meij en G. J. Visser, z.; N. Sleutel en H. A. P. Kroone, d.; A. van der Meer en E. Tibboel, z.; W. C. de Groot en Ch. J. van Zoelen, d. GETROUWD: C. van der Werff en H. de Jong: F. N. L. Aberson en C Th. de Clercq; J. B. Schepers en I. Molijn; W. J. van der Peet en A. M. Weenen. OVERLEDEN: Cr. G. W. Schultsz. 81 W. J. Maatman. 38 j.: wed. A. E. Tolk— van Munster. 93 j.; P. H. Krauwel, 50 j.; J. van Lent—Swart. 66 j.; G. M. Eelman Monté, 72 j In de kunsthandel Heerkens Thijssen aan het Plein te Haarlem kan men dezer dagen een miniatuur spoorwegnet bewonderen, hetwelk door de modelbou wer de heer Bastet geconstrueerd is. Het zijn nu echter niet de kinderen die dê heer Bastet met dit magnifieke complex van railsen, spoorbruggen, treinen etc. wil lokken, doch de ouderen, daar de opbrengst van deze tentoonstelling be stemd is voor de Stichting „Het vierde Prinsenkind."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2