Humor en ernst tijdens de Vorstelijke persconferentie Eric de Noorman: lfef land der duisternis Het Westen moet refugié's bij de strijd tegen het communisme inschakelen Pyramide van hoge prijzen dreigt in te storten Gedachteniskerk aan de Grebbe Zal de gehele wereldhandel worden gefnuikt? I B Mensen op reis D Eerste „goedkope" woning geopend Werkloosheid in Maart gedaald Oekraïns vluchteling geeft zijn visie: Ideologisch element basis van onder nemingen der Sovjets Moskou vreest de uitgewekenen FINANCIËN EN ECONOMIE Macht der Ideeën Beroep op Katholiek Nederland Offers gevraagd KONINKLIJK BEZOEK AAN DE V.S. Bouw 3000 woningen voor militairen 1 Deze week: Grondstoffen beheersen economische situatie Haagse landmijnzaak voor het Hof ZATERDAG 5 APRIL 1952 PAGINA 5 Persconferentie Friesland een voorbeeld Vierling in geitenwereld geboren IV Tegen beide verdachten drie jaar geëist Liturgische weekkalender (Vervolg van pag. 1) Toen hebben wij samengewerkt voor de overwinning, thans werken wij samen voor de vrede. Het volk van dc V.S. prijst zich gelukkig en is er trots op, zijn bijdrage te hebben kunnen leveren aan de hergeboorte van Nederland na de oorlog. Wij zijn onder de indruk geko men van de energieke manier, waarop het Nederlandse volk heeft gewerkt om de staathuishouding weer op te bouwen. De menigte, die zich in Meridian Hill Park had verzameld, was zeker zes duizend mensen groot. Wie niet op de begane grond een plaatsje had kunnen vinden, was op de daken van auto's en omliggende huizen ge klommen of had zich genesteld in de bomen. Met kennelijk genoegen luisterde men naar de frêle stem metjes van de Nederlandse jochies in witte blouse met oranje das, die Hollandse liederen zongen in af wachting van het officiële gebeuren. Nadat de officiële plechtigheid was beëindigd met de wijding van de klok ken, waarop eerst nog het Nederlandse en het Amerikaanse volkslied waren ge speeld, begaf Koningin Juliana zich over het plankier, dat over het grasveld was uitgelegd, naar beiaardier le Fèvere in zijn klokkenhuisje om hem persoonlijk te complimenteren met het door hem ten gehore gebrachte klokkenspel. De lunch heeft het Koninklijk paar genoten met een groot aantal Ameri kaanse journalisten. Walter Lippman presideerde de tafel en de rede, die de Koningin afstak, verwekte dikwijls een daverend gelach, omdat zij typisch Ame rikaanse zegswijzen bezigde en vele hu moristische opmerkingen maakte. „De Amerikaanse bladen hebben zoveel ge schreven over mijn privéleven dat tl meer van mijzelf afweet dan ik", zo zei de Koningin. Ze merkte op, dat het haar heerlijk leek om zoals de persmensen elkaar tegen te spreken en, ernstig wor dend. zei Hare Majesteit, dat het ver schrikkelijk moest zijn voor de Ameri kanen dat het buitenland om steeds meer geld vroeg en langzamerhand be schouwd werd als een kip, die gouden eieren legde. De hulp van de V.S. aan Nederland was noodzakelijk maar n^et vergeefs, zo verklaarde de Koningin. Tevoren had Walter Lippman haar toegesproken. Hij begon met zelfcritiek. Hij sprak over de Amerikaanse pers. die „zo buitengewoon welingelicht isen over de „tact en delicaatheid waarvoor de Amerikaanse journalisten welbekend zijn Hij bood vier met de hand vervaardig de Indiaanse armbanden van zilver en turkoois aan voor de vier prinsessen. Deze armbanden zijn gemaakt in de Zuni-reservaten van Nieuw-Mexico, die tot de oudste Indiaanse nederzettingen behoren. „Wij eren U niet alleen als koningin, maar ook als vrouw met grote kwalitei- De directeur-generaal van de Weder opbouw en de Volkshuisvesting, dr. ir. Z. IJ. van der Meer, heeft vandaag in Oosterwolde de eerste van de zgn. goed kope woningen in Friesland geopend. Hij vroeg zich af of niet geleidelijk de tijd gekomen is, wat meer zorg te be steden aan de opruiming der éénkamer woningen. Een gelukkige omstandig heid daarbij noemde hij het, dat het woningtekort in Friesland geringer is dan dat in het hele land. Per 1 Januari W'as het voor Friesland 2.1 procent voor Nederland 8.8 procent. Om de oplossing van beide problemen te bevorderen, zal met de ons ten dienste staande midde len zo veel mogelijk gewoekerd moeten worden. Daarom aldus spr., hebben wij in Den Haag met grote belangstelling het initiatief gevolgd van een aantal Friese bouwers. Wonderen zijn er niet verricht, ofschoon je wel eens die in druk kreeg bij het lezen van enkele zwaar opgemaakte persberichten. Het is een kwestie geweest van nuchter en nauwkeurig berekenen en ontwerpen, en van zakelijk inzicht. Er is gezocht en er is te voorschijn gekomen een wo ningtype, dat voldoet aan de rijks- en gemeentevoorschriften, waarbij met de minste offers de hoogste graad van doeltreffendha d wordt bereikt en de bouw ervan is strikt zakelijk opgezet. Het resultaat is een woning, die alles zins acceptabel is en die wordt beschik baar gesteld tegen een prijs, die voor een belangrijk aantal woningzoekenden betaalbaar is. Een tweede reden waarom spr. zich over dit initiati ef verheugt, is, dat op deze wijze het eigen woningbezit wordt aangemoedigd. De huurwoning heeft het peil van onze volkshuisvesting geen afbreuk gedaan maar toch betekent de verdringing van het eigen huis met name op het platteland een groot ver lies. Het a gen huis moedigt de spaar zin aan, verhoogt de liefde voor de wo ning en de eigen omgeving en zijn de kosten eenmaal afbetaald de fi nanciële draagkracht van de bewoner. Gelukkig heeft het Noorden in dit op zicht een voorbeeld en andere delen van ons land niet in de laatste plaats door het werk van de Bouwkas der Noord-Nederlandse gemeenten en thans door dit inittatief. Overleg tussen de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting en de s'aatssecretaris van Oorlog heeft geleid 4ot overeenstemming omtrent de bouw van ongeveer 3000 woningen ten bchoe- Ve van het personeel van de ministeries *an Marine en Oorlog, door toepassing yan duplex-bouw wellicht op te voeren t°t een aantal van 3200. Er zal naar worden gestreefd, het' be- 5°epspersoneel met de gezinnen zoveel mogelijk in of nabij de standplaats een voning te verschaffen. Hiervan wordt ®eh aanzienlijke besparing verwacht op e kosten, die thans nog op de militaire egroting drukken wegens het geschei- en leven van gezinnen. Daarom zal ten ehoeve van de financiering van het t °ujvplan een bedrag van zeven millioen e n jaste van de begrotingen van Marine .Oorlog komen. (0 ft. de gemeenten Assen en Amers- ov 's reeds overeenstemming bereikt hov' een bouwplan, met Den Helder en p enige gemeenten maakt het overleg in vorderingen. Verwacht wordt, dat oogeveer een half jaar alle 3000 wo- §en in uitvoering zullen zijn. pe^ „Sonja" van de heer J. Kui- reld p ij00™ heeft een vierling ter we- n;s .j>ebracht. Een dergelijke gebeurte- SeibJL"~ volgens deskundigen in de €reld hoogst zeldzaam. 1 ten van hart en verstand, die U een ko ninklijke rang verlenen in welk land dan ook" aldus Lippman. Toen Koningin en Prins de zaal had den verlaten, schoof iedereen iets dich ter naar de hoofdtafcl om vragen af te vuren op minister Stikker, die zich be reid verklaard had een persconferentie te houden. Minister Stikker verklaarde: Met mi nister .Acheson heb ik tijdens een lange bespreking talrijke problemen diepgaand besproken. Ik kan u zeggen, dat er geen enkel probleem was waarover wij het niet eens waren. Op de vraag of Ne derland niet van zins is zijn volle ver plichtingen op militair gebied ten bate van de gemeenschappelijke defensie na te komen antwoordde hij, dat de gehele bevolking de last accepteert, die ons land is opgelegd. Wij hebben met onze defensie-uitgaven een punt bereikt, waarop we zeggen dat dit offer voldoen de is. Als een land kan geven wat wij geven voor de defensie met behoud van een economische stabiliteit, is dit de beste bijdrage die een land kan geven. Op de vraag of generaal Eisenhower door een Amerikaan of door een Euro peaan opgevolgd moet worden, ver klaarde minister Stikker: „Wij zouden ons gesterkt voelen als iemand gelijk aan de figuur van Eisenhower zijn taak zou overnemen en ik geloof te mogen zeggen, dat wij gaarne op dit punt een hernieuwde bijdrage van de V.S. zouden accepteren. Na de persconferentie van minister Stikker had de Koningin een ontmoe ting met de groep van vrouwelijke verslaggevers van het Witte Huis. 62. Het gegrom van het woedende dier weergalmt spookachtig in het holle gewelf als Eric het tegemoet treedt. Reeds maaien de machtige klauwen in zijn richting. Doch het zwaard van de man is sneller. Een flitsende slag doet da beer terugdeinzen. Verbaasd staat het dier een ogenblik roerloos. Bloed druppelt langs de ruige vacht. Dan, in een razernij die hem iedere voorzichtigheid doet vergeten, stormt het beest grauwend op de kleine figuur tegenover hem toe. De Noorman wacht roerloos, het zwaard opgeheven. Doch als het woeste dier hem tot op enkele passen genaderd is, schiet het wapen sneller dan het oog kan volgen omlaag. Een razend gebrul dat wegsterft in een scherp gejank, klinkt op. Dan wordt alles stil. Orm raakt voorzichtig de arm van de Noorman aan, die onbeweeglijk neerstaart op zijn verslagen tegenstander. „W-we leven nog mompelt de roerganger onge lovig. Bij alle geesten van de zee; het is niet te geloven. We l-leven Vooruit. Waar wacht ge op. We moeten dat gat zien te bereiken en ontvluchten eer Scorr en zijn troep wildemannen er achter komen dat we nog l-leven... Zoiets moet geheim gehouden worden op deze duivelsplek." „Dat dier was net zo goed een gevangene van Scorr als ik zegt de Noorman zacht. „In het woud zou hij me nooit hebben aangevallen." Hij draait zich plotseling cm en loopt weg. „Ce hebt gelijk, Orm!" zegt hij kort. „We moeten onze rekening met Scorr vereffenen. Probeer het gat te bereiken." Doch juist als Orm hun metgezel van het Verbond der Dolken op de schouders heeft genomen en deze met een juichkreet de rand van de opening onder zijn handen voelt, hoort de Noorman een scherp gerucht boven hen. Op hetzelfde ogenblik onderscheidt hij aan de rand van het valluik een donkere gestalte, en hoort hij Scorr's snijdende stem: „Snel! Grijp hen! Zij trachten te ontkomen..." H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bemhard brachten een be zoek aan het huis van George Washington. Mrs Bolton, afgevaar digde van de republikeinen: in het Congress, leidde het Koninklijk Paar rond. Het aantal mannelijke werklozen daalde in Maart van 166.016 tot 145.387, t.w. 105.962 geheel werklozen (Febr. 126.319). 38.959 DUW-arbeiders (38.077) en 466 geheel werkloze wachtgelders (1620). Dit jaar nam de werkloosheid sterker af dan in Maart 1951. De oor zaak hiervan was, dat de werkloos heidsdaling in Februari j.l. werd ge remd door slechte weersomstandighe den. De werkloosheid daalde o.a. onder de bouwvakarbeiders van 41.131 tot 32.388 en bij de landarbeiders van 29.194 tot 22.747. Het rijksgemiddelde bedroeg 47 per 1000 tegen 55 op 31 Jan. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 8378 tot 7576 (voorjaarsschoonmaak). WW ■J..JULL..1.L (Van onze redacteur) De tegenwoordigheid van de Oost-Europese refugié's in het Westen is een ernstige waarschuwing. Toen zij hun vaderland verlieten, geloofden zij te kunnen vechten op een achterlinie van het front, maar ditmaal met hun Westelijke broeders. Het Westen echter zag in hen slechts slachtoffers van de oorlog. Daarom meende het zijn plicht te volbrengen met charitas te beoefenen." Maar terwijl het zijn krachten organiseert voor de strijd tegen het Sovjet-gevaar, denkt het niet aan een plan om de uitgewekenen uit Oost-Europa op een waardige wijze te gebrui ken. En toch kunnen deze refugié's de zwakheden van de Sovjet-regering het best doen begrijpen. Zij worden door Moskou meer gevreesd dan een vliegtuig of atoombom. Zij tasten het Sovjet-communisme in zijn zwakheid aan. Zij zijn de pioniers voor een toekomstige samenwerking tussen het Oosten en Westen. Sovjets ook de economische. Daarmee moet West-Europa zich meten. Het moet een werkelijk beleefd Christen dom als uitgangspunt nemen. De Sovjets hebben hun strijders voorbe reid om hun heerschappij uit te dragen, Het Westen wijdt milliarden aan de productie van oorlogsmateriaal. De voorbereiding van mensen, die minder kost dan materiële bewapening, maar een grote morele inspanning zou ver gen, wordt verwaarloosd. Niettemin is ze van het grootste belang. En voor de toekomst van Oost-Europa, waarvoor constructieve elementen nodig zijn, en voor de huidige strijd tegen het com munisme. die, wil men hem met succes voeren, moet steunen op een goed be grip van de tegenstander. De refugié's beschikken over dat begrip. Zij zijn al in oorlog met de Sovjets. Zij leven on der abnormale omstandigheden. Voor hen is het geen vrede meer. Te lang bleef het Westen onver schillig voor Oost-Europa. Het Wes ten werd door de Russische expan sie verrast. Het zocht een oplossing in co-existentie. De dynamische be weging der Sovjets is evenwel dia metraal gekant tegen de logica, op vattingen gn aspiraties van het Westen. Een in vrede naast elkaar bestaan is voor de Sovjets onmoge lijk. Wat hen nog weerhoudt van de bezetting van het Westen is de twijfel of hun heerschappij in het Westen duurzaam zal zijn. Wat de Sovjets vrezen, is dat het Westen hen noodzaakt hun actie te wij zigen. Het ideologische element is de basis van alle ondernemingen der nadat ze overal hun religie goed geves tigd hadden. Zo moet ook net Westen handelen. Het kan zich daarbij bedienen van de uitgewekenen. Elke dag een moment besteden om na te denken over Europa, onze plich ten als Europeaan en het Sovjet-gevaar is weinig gevraagd in een tijd waarin men zoveel materiële offers bren,gt. Aan i cties moeten wij ons niet over geven. Het verzet in de Oekraïne is tê verwaarlozen. Het sorteert te weinig nuttig effect. Van binnen uit zal Rus land niet onder gaan. Het riskeert nog geen oorlog, zolang het met de koude n onze vorige overzichten hebben wij meermalen gewezen op verschillende ekenen, die duiden in de richting van een naderende economische crisis van wereldformaat, en vastgesteld, dat in verschillende takken van bedrijf, ook in Nederland, de depressie reeds zichtbaar was geworden. De vorige grote crisis, die in Ame rika uitbrak in het jaar 1929, breidde zich later over de gehele wereld uit, maar zij werd in Europa eerst gevoelig merkbaar in 1931. Zij was voorafgegaan door een scherpe daling, men zou zelfs kunnen spreken van een ineenstorting, van de grondstoffenprijzen. Het gevolg hiervan was, dat de landen die deze grondstoffen voortbrengen om te be ginnen minder geld hadden om afge werkte producten in te voeren. Op hun beurt waren de landen, die afgewerkte producten fabriceren, minder en min der in staat grondstoffen te kopen. De daling van grondstoffen had der halve de eerste stoot gegeven en het steentje aan het rollen gebracht. De bij hoge prijzen opgebouwde pyramide viel als een kaartenhuis in elkaar. De crisis werd verscherpt door de omstandigheid, dat de eerder, bereikte hoge prijzen in de hand waren gewerkt door een net werk van credieten. De daarop volgen de credietbeperkingen gingen gepaard met een onvermijdelijke en universele verlaging van de productie- In dit licht bezien is dan ook het jongste besluit van de Nederlandse Bank om in ons land de eredietbeperking tot nader or der op te heffen als een wijze daad te beschouwen. De vraag blijft evenwel bestaan of over het algemeen de economische we reldgeschiedenis zich zal herhalen. Ook thans maakt men immers reeds opnieuw een sterke daling van verschillende toonaangevende grondstoffen mede. Terwijl de landen, die grondstoffen produceren, reeds ernstig te kampen hebben met prijsdeflatie, moeten ver schillende West-Europese landen nog altijd het hoofd bieden aan het inflatie gevaar. In verscheidene landen moet men, zoals wij dit eerder opmerkten, gelijktijdig rekening houden met belde gevaren, niet wetend welk verschijnsel de overhand zal krijgen. Wat Neder land betreft kan uit het opheffen van de credietbeperkingen worden opge maakt, dat men het deflatiegevaar wenst op te vangen ter bevordering van de werkgelegenheid, de productie, de uitvoer van producten en ook de in voer van grondstoffen en kapitaalgoe deren. Waar echter de grens tussen de- flatiebestrijding en inflatiebevordering ligt. is moeilijk aan te geven. De op heffing van de eredietbeperking is trouwens tijdelijk en met de weder-in- voering kan men een veiligheidsklep aanwenden. eziet men nu eerst de moeilijkhe den der producenten van grond stoffen, dan kan men op de eer ste plaats Australië noemen, waar de wolprijs van 3.13 is gedaald met bijna tweederden, de voornaamste oorzaak van een groot tekort bij de handelsba lans, met als gevolg invoerbeperking door dit land. Daardoor boekt Engeland een beknotting van zijn uitvoer naar Austra lië met niet minder dan 80 pet. wat betreft automobielen, textielwaren en whisky, zodat het op zijn beurt ook moet overgaan tot een belangrijke beperking van alle invoeren uit het buitenland. Engeland is een der grootste afzetge bieden van Nederland, dit deze toe stand dan ook aan den lijve zal onder vinden. In Malakka en Indonesië is rubber, het belangrijkste exportproduct van Indonesië, teruggelopen van 78 cents met meer dan de helft. In het lopende jaar verwacht men een wereldproductie van rubber met een overschot van 350.000 ton. Rubber is voor Malakka en Indonesië een bron van dollar-inkom sten. Voor Engeland, dat in tegenstel ling met Nederland zelf nog profiteert van deze harde-valuta-inkomsten uit overzeese gebieden, is dit een tweede harde slag. Voor Nederland evenwel evenzeer en namelijk indirect door een verdere verarming van zijn afzetgebied in Engeland en de kans op devaluatie van het Pond Sterling, die ons land niet onberoerd kan laten. Direct ook door de verarming van Indonesië, een ander afzetgebied van Nederland In India en Pakistan bemerkt men de ineenstorting van de goudprijs en, wat misschien nog erger is, van jute, het voornaamste exportproduct van de ze gebieden, naast de daling van ka toen, waardoor een algemene prijsda ling is veroorzaakt. Ook in Ceylon, dat eveneens minder rubber uitvoert, is invoerbeperking noodzakelijk gewor den. In Japan, dat door het vertragen van de strijd in Korea reeds een ern stige crisis meemaakt, is bv. de produc tie van katoen met 40 pet. teruggelopen. Argentinië, dat gemeend had zijn wol boven de wereldprijzen te kunnen ver kopen, blijft er nu mee zitten. Evenals Australië heeft dit land te veel geïn vesteerd in de industrie, zodat het min der landbouwproducten uitvoert. De export van bevroren vlees ls tot een onbetekenend cijfer ingekrompen. Engeland en Frankrijk, die zwaar in de schuld zijn gekomen bij de Euro pese Betalings Unie, hebben hun invoe ren zó sterk beknot, dat hierdoor in de Belgische textielindustrie reeds ernstige werkloosheid is ontstaan. België, dat bevreesd is geworden voor de gevolgen van de belangrijke vorderingen, die dit land heeft gekregen in het kader van de E. B. J., moet daarentegen thans kunstmatig zijn uitvoer beperken. Frankrijk bevindt zich door een reeks van noodlottige politieke misgrepen op de rand van de afgrond, hetgeen zijn dollarkloof alleen maar kan verwijden. Engeland, dat altijd nog het middelpunt is van de Europese handel, is evenwel het sterkst getroffen door een crisis, die nog slechts is aangebroken en reeds vele landen begint te raken. Ook Duitsland voelt, ondanks zijn groot weerstands vermogen, de fundamenten van zi.in nauwelijks herstelde economie wanke len als door de eerste verschijnselen van een aardbeving. Zelfs Amerika maakt een soort van kopersstaking me de. omdat oorlogsvrees de Amerikanen spaarzaam maakt bij de gedachte, dat het uitbreken van een wereldconflict hun gezinnen plotseling van hun nor maal inkomen zou kunnen beroven, in geval van mobilisatie. Deskundige waarnemers en bevoegde economen vragen zich thans af, of de aangebroken crisis slechts betekent, dat de balans is omgeslagen of dat men op de drempel staat van een algehele in eenstorting van de internationale han del, waarbij elk land op zichzelf aange wezen zou zijn. Een der ernstige aspecten van de al gemene toestand is evenwel, dat de plotselinge beperking van de productie in de meeste landen niet, zoals gehoopt en verwacht werd, tijdig genoeg kon worden opgevangen door het overscha kelen van vredes- op oorlogseconomie. Ook in ons land hebben reeds verschei dene bedrijven in dit verband klachten doen horen. Paul Reynaud, de vergrijsde Franse oud-minister-president, die nog altijd zeer actief deelneemt aan het politieke leven en een schrandere kijk op het we reldgebeuren toont, heeft niet ten on rechte kort geleden gezegd, dat Stalin met het doen oplaaien van oorlogsge weld in Korea de economieën der vrije democratische landen in de kern heeft aangetast. „Het is vanavond weer verschrikke lijk", zucht de politieman, die met vele collega's de stroom bezoekers voor de Huishoudbeurs in de R.A.I. binnen de bedding tracht te houden. „Iedereen denkt: laat ik maar door de week gaan; U zal zien: Zaterdag en Zondag is het heel rustig. Ho, mevrouwtje, nog even geduld hebben Dan rent opnieuw een portie hoge en lagefhakken naar de loketten. De dames, die haar echtgenoot meegeno men hebben, sleuren haar mannen mee naar binnen. Rond het podium triphakker» de jonge dames verrukt de maat van „To Young" mee. Een juffrouw uit Zaan dam vraagt vertioijfeld in haar zangerig Zaans aan haar vriendin: „Waar zullen wij beginnen?" „Hier", zegt een verkoper met zijn charmantste glimlach en loodst de beide dames zijn stand in: Engels le ren. „Hier wordt, wat je noemt, huisge houden!" merkt een heer sarcastisch op als een dame op zijn tenen gaai staan. Dan stevent onze groenteman voorbij in het kielzog van zijn ega. Hij voelt zich kennelijk onwennig in zijn Zondagse pak op een doorde weekse dag en: dan tussen al die vrou wen. Ook een paar Amerikaanse solda ten-op-verlof zijn op de Beurs ver dwaald. Met hun handen in de zak kauwgommen zij onverschillig naar het Dierenpark. „Ohomefoete", lispelt een Amster damse moe en strompelt het restau rant binnen. Vier mannen uit Aalsmeer hebben de verstandigste weg gekozen. De vrouwen beurzen, de heren wachten gelaten achter Sigaren en chocomel. Een jong stel van 19 jaar durft smiespelend over hun trouwen en een merk gasfornuis te praten. „Druk, hé ober?' vrargen wij de gerokte man. „Gelukkig wel", beaamt de keilner. „het is weer een echte mensenbeurs" „Wat wil u daarmee zeggen?" „Op zo'n beurs kan je zo mooi men sen bekijken". Op een dezer dagen te Amster dam gehouden persconferentie heeft de Oekraïnse vluchteling dr. ir. A. Kiskha zijn visie gegeven op het probleem der refugié's een visie die meer dan gewone belangstelling verdient. Zijn zienswijze hoe de re fugié's uit Oost-Europa in te scha kelen in de strijd tegen het commu nisme wordt in het nevenstaand ar tikel uiteengezet. Dr. Kiskha heeft tijdens zijn verblijf in Nederland gesproken met. de aartsbisschop-co adjutor, de Pauselijke Nuntius en voorts spreekbeurten voor de radio vervuld. In België had hij o.a. een onderhoud met kardinaal Tisserant en de president van de Senaat, de heer Van Cauwelaert. Hij is als do cent werkzaam te Madrid. oorlog nog zoveel veroveringen boekt. Terwijl het Westen zijn defensie ver sterkt, mag het zijn morele krachts inspanning niet staken. Op dat terrein wordt nu de strijd uitgevochten. De refugié's zelf proberen hun onder linge verdeeldheid op te heffen. Medio Maart is te Parijs een overeenkomst ondertekend, waarbij de Poolse generaal Anders en Russische refugié's de gren zen met Polen opnieuw vaststelden. Overal tracht men de eenheid over de verdeeldheid voor de toekomst te doen zegevieren. Wanneer het Westen een constructief plan voor Oost-Europa klaar heeft, dat Oost-Europa niet in een vernederende positie brengt, staan de refugié's tot uitvoering gereed. Zij vormen de voorhoede van een nieuw Oost-Europa Voor Stalin een gevaar, voor de vrije volkeren een waardevolle keurtroep. De Haagse rechtbank heeft indertijd I. C. D. en L. G. uit Den Haag ieder tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens verduistering in dienst betrekking en uitlokking daarvan. D. werkte in een fabriek, waar, voort bouwende op Duitse ervaring, een type landmijn met dubbele ontsteking werd ontwikkeld. De mar. kwam in geld nood en besprak zulks met G., die wel iets voelde voor verkoop van de land mijnplannen aan een vreemde mogend heid. G. stond ^pet zekere F., die zich particulier detective noemt, in ver binding. Deze zou de zaak wel in orde maken, doch stelde zich in verbinding met de binnenlandse veiligheidsdienst. De B. V. D. stelde met behulp van F. een val. waarbij een oud overste van het K.N.l.L. de rol van een gebrekkig Engels sprekende mijnheer Winsky vervulde. Na een bespreking in een café was deze bereid een voor schot van 10.000 gulden voor een in compleet model van de mijn te geven, mits de tekeningen zouden volgen. D. en G. gingen accoord. De mijn werd overgegeven en juist toen het op beta len aankwam, viel de recherche op een sein van „Winsky" het café binnen. Iedereen werd gearresteerd. D. en G. werden veroordeeld. Zij kwamen Vrijdag bij het Haagse Gerechtshof tegen de strafmaat in ho ger beroep. Hun verdedigers voerden aan, dat de verduistering van de mijn door D. niet voltooid is geweest, wes halve de uitlokking van G. zulks ook niet was. De procureur-generaal eiste voor beide verdachten drie jaar ge vangenisstraf. De verduistering van de in feite niet geheime mijn was daar om zo erg, omdat dader en uitlokker er zeer slechte bedoelingen mee had den. Zij trachtten immers grote scha de toe te brengen aan de landsbelan gen. Dit is met verraad gelijk te stel len, aldus de procureur-generaal. Het Hof wijst 18 April arrest. (Vervolg van pag. 1) Van slavernij naar horigheid, van horigheid naar herendiensten. van herendiensten naar een vrij arbeids contract, zijn telkens stappen van ge weldige afmeting. Weliswaar heeft zich de beginperiode van het z.g. vrije ar beidscontract gekenmerkt door een af schuwelijke wantoestand, (de overheer sing van het kapitaal i, maar de vrijheid was er in principe. Alleen, „men" moest nog leren die vrijheid enerzijds te ge bruiken, anderzijds, het recht op het gebruik van die vrijheid in anderen te respecteren. Wie geschiedenis in perio des durft te zien, leert geduld beoefe nen, die weet dat sociale ontwikkeling geen verhaal is van in vergaderzalen genomen beslissingen- Dat zijn slechts de slotphases van in denkende hoofden en voelende harten gegroeide Ideeën. Het vrije individuele arbeidscontract, nadrukkelijk o.a. in Rerum Novarum nog verdedigd als in zich niet onrecht vaardig, het contract dus, waarin wordt overeengekomen, dat een arbeider tegen een vooraf afgesproken vergoeding zijn rechtvaardig aandeel in de in samen werking met het kapitaal tot stand ge brachte productie ontvangt, is reeds lang bezig te verdwijnen. De collectieve arbeidsovereenkomst en een stelsel van sociale voorzieningen, hebben aanvan kelijk de aan het systeem klevende fouten getemperd. De lang verdedigde gedachte van samenwerking deed het verlangen naar medezeggenschap ont staan. Medezeggenschap betekent me deverantwoordelijkheid, betekent op zijn beurt mededelen in de uitkomsten van het bedrijf, hetzij die vóór- of na delig zouden zijn. aar is evenwel aan heel die ont wikkeling van die Ideeënwereld nog een geheel andere kant. die weliswaar min of meer parallel loopt met de hier ontwikkelde lijn, maar toch van een andere orde is, én met de be spreking waarvan we aan ons punt van uitgang zijn teruggekeerd. Een Franse revolutie ontstond niet spontaan, maar uit een complex van oorzaken, alle» i uiteindelijk terug te voeren tot de Idee geboren m hoofd en hart van denkers. Welke waren de theorieën die aan de Hogeschool van Parijs de laatste honderd jaren voor het uitbreken van die revolutie werden gedoceerd? Hoe discussieerden geleer de denkers onderling? Zoek daar de sleutel en laat ons dan bedenken hoe zij langzamerhand hun gedachten over brachten op de grote massa van het volk. Ideeën zijn als de morgenzon op een alpentop. Als de gletscher reeds zijn schitterende kleuren heeft ontvangen, is in het dal alles nog duister; hoe hoger de zon klimt hoe helderder het ook wordt in de onderste spelonken. Maar dit natuurbeeld gaat niet altijd op, het gaat zelfs in mindere mate op naar gelang het volk nauwer betrokken wordt en worden kan bij de toepassing der Ideeën. De tijd dat de grote massa analphabeet was is voorgoed voorbij. Zij kunnen nu zelf rechtstreeks kennis némen van wat er uitgedokterd wordt in de studiekamers der geleerden en in de conferentiezalen der practici. Hoe komt het, dat de massa dit niet doet? Zelf kan zij toch de lijn meebepalen en het tempo tevens waarop en waarin het ondermaanse menselijke doel zal kun nen worden bereikt- „De moderne mens is te lui geworden om te denken", klaagt dr. Tellegen. Zit het alleen daar in? Maar waardoor is hij dan te lui ge worden? Wordt er te veel voor hem gedacht en.... gedaan? Het is eigenlijk jammer dat we de mensen niet kunnen verplichten zo nu en dan eens een we tenschappelijk tijdschrift te bestuderen. Het zou weliswaar niets uithalen om dat we van jongsaf aan niet anders ge wend zijn dan dingen te leren, waaraan we in de practijk van het leven ver draaid weinig hebben. Maar jammer blijft het. omdat aan onze moderne Hogescholen nu de theorieën gevormd worden, waarlangs zich het maatschap pelijke leven van de nabije toekomst zal blijven ontwikkelen. En wij allen zijn er zo nauw bij betrokken, dat we elke kans om van die theorieën op de hoogte te komen en te blijven, moeten benutten. We overaachten dit alles toen we een hoogst belangwekkend artikel lazen van prof. dr- F- J. H. M- van der Ven over sociale voorziening en parti culiere bezitsvorming. Gaarne willen we volgende keer een poging doen dit nader onder de aandacht van onze lezers te brengen. ZONDAG 6 April: Palmzondag: Mis v. d. dag: passieverhaal; Credo; prefatie v. h. H. Kruis; (in stille H.H. Missen: laatste evan gelie v d. Falmwijding) paars. MAANDAG: Mis v. d. dag; 2 voor Kerk of Paus' prefatie v. h. H. Kruis; paars. DINSDAG: Mis v. dag; 2 voor Kerk of Paus; passieverhaal; prefatie v. h. H. Kruis; paars. WOENSDAG: Mis v. d. dag: 2 voor Kerk of Paus: passieverhaal; prefatie v. h. H. Kruis, paars. DONDERDAG: Witte Donderdag; Mis v. <f. dag: Credo: prefatie v h. H. Kruis; wit. VRIJDAG: Goede Vrijdag; geen H. Mis. ZATERDAG: Paaszaterdag; Mis v. d. dag; Paasprefatie; wit. ZONDAG 13 April: Verrijzenis des Heren; Mis v. d. dag; sequentie; Credo; Paaspre fatie, wit. Het bedrijfschap voor Visserijproduc ten heeft voor garnalen minimum ver koopprijzen voor de vissers vastgesteld, welke met ingang van Maandag zullen gelden. Voor garnalen, bestemd voor exportdoeleinden, bedraagt de minimum prijs 60 cent per kg; voor garnalen, be stemd voor het binnenland, d.w.z. han dels- en pellerijgamalen. geldt een minimumprijs van 50 cent per kg. De bijdrage van de vissers in het garnalen- vissersfonds. dat is ingesteld om deze minimumprijzen te kunnen handhaven, is vastgesteld op 3 procent van de op brengst. De hoofdlegeraalmoezenier mgr. H. J. J. M. van Straelen, de hoofdvlootaalmoe- zenier mgr. J. F. M. de Sain en de stafaalmoezenier luit. kol. R. H. M. Verhoe ven zullen dezer dagen, op de katholieken van Nederland een beroep doen voor de bouw van een gedachteniskerk aan de Grebbe. Van deze kerk uit zal „voort durend een stroom van gebeden en offers vloeien over de zielen van alle katho lieke gevallenen. Dit moet de eeuwige vlam worden welke wij onderhouden ter ere en ter hulpe van alle slachtoffers. Zulk een monument moet dan worder. ge zien als een daad van geheel katholiek Nederland voor alle gevallen katholie ken". gegeven. De kerk zal sober en waar dig zijn, het interieur zal op kunst zinnige wijze uitbeelden de benau wenis van Nederland in die dagen. In deze kerk zal een kapel of altaar wor den gewijd aan de gesneuvelde ka tholieken, die dan deel hebben aan alle H.H. Missen welke aan dat al taar worden opgedragen. Door een fundatie zal worden vastgelegd, dat daar geregeld H.H. Missen voor deze gesneuvelen worden opgedragen. De kerk zal worden gebouwd aan de voet van de Grebbeberg en tevens kunnen dienen tot parochiekerk van Rhenen. Er is een ere-comité van aanbeveling gevormd waarvan Z.Em. Joh. Kardinaal de Jong voorzitter is. Leden van het erecomité zijn de heren: mr. L. H- N. F. M. Bosch Ridder van Rosenthal, burgemeester van Rhenen, A. C. de Bruijn. voorzitter van de K. A- B„ lid van de Eerste Kamer, H. J. Bunnik, Zonder maar iets te willen afdingen op de offers en de heldendaden welke andere plaatsen in ons land stempelen tot historische plaatsen, menen de aal moezeniers voor de oprichting van een Gedachteniskerk als plaats de Grebbe berg te mogen voorstellen. Als daar door katholiek Nederland een waardige Ge dachteniskerk is gebouwd, kan deze, al dus de oproep o.m. ook het centrale punt gaan worden, waar de katholieke doden worden herdacht wier graven liggen ver buiten onze grenzen. Hoewel de plannen nog niet in on derdelen zijn vastgesteld en de uit voering er van zal worden beïnvloed door de mate van offervaardigheid van de katholieken in Nederland, kunnen deze als volgt worden weer- voorzitter van de Ned. R. K. Onderof ficierenvereniging „Sint Martinus", C, M. Dosker, voorzitter van de Katholie ke Nederlandse Dagbladpers, L. S. J. Hanekroot, voorzitter van de Katholie ke Nederlandse Journalistenkring, G. W. Kampschöer, voorzitter van de Katholieke Boeren- en Tuindersbond, lid van de Tweede Kamer, J. A. Koops, voorzitter van de Ned. Katholieke Mid denstandsbond, prof. mag. J. B. Kors O.P., voorzitter van de K. R- O-, mr. dr. L. G. Kortenhorst. voorzitter van de Tweede Kamer, H. C. W. Moorman, staatssecretaris van Marine, mevr- M. van Nispen tot Sevenaer, jonkvrouwe Ruys de Beerenbrouck. presidente van het centrum van de Ned. Vrouwenbe weging, deken J. J. H. van Rossum van Arnhem, gen. maj. J. A. A. Sitsen, voor zitter van de Algemene R. K. Officie renvereniging, R. Stafhorst, voorzitter van het Nationaal Katholiek Thuisfront, mr. F. J-G. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van het hoofdbestuur van de St. Adelbertsvereniging en luit.-gen. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, oud commandant van het veldleger, adju dant in buitengewone dienst van H. M. de Koningin. Het secretariaat van het bouwfonds Gedachteniskerk aan de Grebbe is gevestigd te Rhenen, Heren straat 95.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5