Sous le ciel de Paris In Cinema DRIE DORPEN SAMEN IN ÉÉN S.H.S. Het hoofd van Jonker Gerard v. Schapen e WERKSPOOR COMMENTAAR IN DE MARGE YOU BEWOGEN VERHAAL VAN AMSTERDAMSE POORT Kop op! Steek 'n sigaar op! c) HERINGA WUTHRICH SLEUTEL WEG? Toneel in Haarlem Laatste torens LADDERS KLIMMATERIAAL PIJPFITTERS Schildersbedrijf4 M c sihellekins AMBACHTSSCHOOL TE HAARLEM ZATERDAG 5 APRIL 1952 PAGINA 7 Rembrandt City Luxor home treatment Institut de Beaute Haute Coiffure Frans Hals Lido Spaarne Minerva Spaarndammers, Haarlemmerlieders en Spaarnwouders niet meer als „een kat in een vreemd pakhuis" „DE SLEUTELSPECIALIST" LUCAS PASSIE HEINRICH SCHüTZ Vanaf f 34.SO per paar 14 kar. massief g-oud RONDOM EN IN DE STAD AAN HET SPAARNE De Papetoren Jan B. Goed nieuwsOmstreeks Juli prijsverlaging van sigaren le verwachten! „VRIENDEN VAN DE H.O.V." Yelsense tunnelbouw begonnen Werk van vijf jaar Jubileum J. A. van Wees C. J. KRUG c.v. Gerijpt door de warme Siciliaanse zon jtxmr Siciliaanse sinaasappelen, mandarijnen en citroenen zijn smakelijker en rijker aan vitaminen óadJomSe/ 1e verkoopster hulpverkoper(ster) TELEFOON25331 RIJKSSTRAATWEG 408 INSCHRIJVING van nieuwe Leerlingen r K .Julien Duvivier presenteert ons in jhjn jongste film Sous le ciel de Paris "et leven van de Franse hoofdstad, zo- dat geconcentreerd aanwezig is in ®en aantal individuen en situaties, die "ij overigens nogal willekeurig en tege lijk nogal opzettelijk bij elkaar heeft gebracht. Ziehier de dramatis personae: een oude vrouw, die alleen nog voor haar katten leeft: een beeldhouwer, die door op waanzin geplaagd wordt en van tijd JOt tijd een jong meisje afslacht; een kef provinciaaltje, dat haar ouders in ot steek gelaten heeft, op zoek naar haar grote liefde, en slachtoffer van de J^aanzinnige artist wordt; een verlamde keer, die in een verliefde corresponden tie zijn dromen beleeft, waaraan de ver schijning van het provinciaaltje een droevig einde komt maken; een arbei der, die midden in een uitgebreide sta king zit en nog net op tijd aan een feestmaal denkt te komen, als een ko gel van de politie hem per ongeluk in de nacht treft; een student in de medi cijnen, die voor alle examens zakt, klaar de arbeider als door een wonder JJ'eet te redden van een wisse dood; een klein meisje, dat niet van school naar kuis durft en dreigt om te komen in de lacht enz. enz. Al deze individuen hebben op een of andere wijze iets met elkaar te maken, a} is het dan soms alleen maar, omdat kij allen opgenomen zijn in de atmos feer van de grote stad Parijs en hun rol kloeten spelen in het drama van het hoodlot, dat volgens de tekst, overigens alleen over dag op stap gaat om zijn 'treken uit te halen. Wat er aan vriendelijks en treurigs gebeurt zien we in de beelden. De conx- kientaar is vrij banaal en wordt ten on rechte in het Nederlands gesproken, daardoor hij te grote nadruk verkrijgt. Pet geheel is als heel het oeuvre van Puvivier: om beurten bewogen en brok kelig, levenswaar en onaannemelijk van SPzettelijkheid. Maar toch zij gezegd, dat •Uuvivier's film meer aandacht verdient vele sensatie-verhalen, die meer "kdacht krijgen. i, .is reeds veel geschreven over de erbeten strijd dié Amerikaanse mari niers in de laatste oorlog hebben moeten loeren om de door Japanners bezette eilanden in de Stille Zuidzee te herove ren. De maker van de film „Okinawa" heeft zijn aandacht gericht op een onder deel van deze harde gevechten. Op het eiland van dezelfde naam als de rolprent aPeelt zich het een en ander af, dat in realistische beelden op het celluloid ls vastgelegd. De mariniers, die op het Punt staan uit de landingsschepen op de kust af te stormen en vervuld zijn van gedachten aan de gevaarlijke tegen stander ergens in de slopende stilte van ket binnenland, worden stuk voor stuk kelicht. Het gaat hier om een peloton, ryt reeds meer keren met het oorlogs- "honster heeft kennis gemaakt, maai tijd weer zich gesteld ziet tegenover Een zenuwslopende onzekerheid. Met Wterst rake opnamen is hier het epos E'an de Amerikaanse mariniers geschil derd. Wij zullen niet de wanhopig lijken de opmars van dit peloton beschrijven. ~e film verdient zeer zeker gezien te worden, al zal niet iedereen er behoefte ?an gevoelen om weer eens met het oor- °gsgeweld zij het dan op celluloid geconfronteerd te worden. (18 jaar). ..Bomba" is de naam van een blanke f°hgen. die in de gelijknamige film ach- er de bergen diep in een bijna ondoor dringbaar oerwoud leeft. Een fotograaf, r*e zich voorgenomen heeft om opna men te maken zoals er nog nooit door rJJn collega's zijn afgeleverd, trekt de wildernis in tezamen met zijn dochter, die al evenveel liefhebberij heeft in het fotograferen. Het meisje verdwaalt en dntmoet Bomba, die haar verzorgt. In- dfssen krijgt de toeschouwer prachtige Natuuropnamen te zien. Dat de vader ï'ln dochter weer terugkrijgt, ligt voor d® hand. Hij moet echter eerst nog enige °vonturen meemaken. (14 jaar). "Black Jack" (Vrouwen en Opium), ®ri verhaal rond een grote opiumsmok- dat van tijd tot tijd verrassing «pk s.panning teweeg brengt, omdat ver- jf-heidene hoofdpersonen naarmate de «h vordert blijken niet degenen te zijn aarvoor ze zich uitgeven. Politie en misdadigers zijn op een kwistige wijze jj, df'eengemengd en dat verleent aan de kjfi een ongewone en soms interessante ^jEUr. Juiien Duvivier had de regie, ?„ai"}es Spaak zorgde voor het scenario w Kosma voor de muziek, en dus zou u Wel een en ander verwachten. Men tyj. -f echter goeddeels bedrogen uit. Sjere het niet dat Duvivier een goede ly^'fekemng had verkregen van het t0t®"6e Tanger, aan het begin fraaie Verra^e bedreven en hier en daar de f?,st met een fijn trekje, dan zou men "foor kunnen rangschikken onder het .Shee product. Nu komt zij wat bo- Advertentie Geïnspireerd na bezoek aan Mizabeth Ar den's Training- school Londen-Parijs tonen b u gaarne de nieuwste toepassing (Vanzelfsprekend zonder enige verplichting) Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 Op zoek naar fortuin, roem en ge luk sous le ■'ciel de Paris. ven dit niveau uit, al is het niet veel Maar de filmbezoeker-uit-professie, die zoveel middelmatigs tegenkomt, is soms al blij met weinig. Voor boven achttien Dr. Pretorius blijkt een merkwaardig man te zijn en de film aan hem gewijd is al minstens even merkwaardig. Hij is van professie vrouwenarts, maar zijn belangstelling voor andere zaken vooral voor muziek domineert in dit verhaal. Een van zijn collega's blijkt hem niet bijzonder sympathiek te zijn en deze intrigeert tegen hem. zodat hij tenslotte in het openbaar verantwoor ding moet afleggen voor zijn verleden, dat zijn tegenstanders nogal duister voorkomt, maar in werkelijkheid vlek keloos is. Achttien jaar. In het voorprogramma een prettige romance onder de titel „Showboat-Sere- nad»". Over de film ..Bright Victory" hebben we reeds geschreven bij de opening van het nieuwe theater. (14 jaar). De Dolfijn is een schoener, die met een goudlading van een millioen dollar verloren is gegaan op zee. De eigenaar van de schoener kan hierdoor zijn schuld aan een bankier niet betalen. Achteraf blijkt dat er sprake is van diefstal en als Jim, de held van deze film zijn schat tracht terug te vinden, komt hi.i in de gevangenis terecht. Door een paar goede vrienden' wordt hij be vrijd en wanneer hij op zijn speurtocht allerlei nare ervaringen opdoet staan zij hem steeds terzijde. De boosdoener uit „De Spookhaven" vindt aan het eind van deze rolprent een akelig einde en voor Jimmy schijnt het zonnetje weer Veertien jaar. Graham Greene geeft in „The Power and the Glor.v" („Gejaagd") het ontroe rend verhaal van een door dé politie op gejaagd Mexicaans priester, die een zwakke zondaar en een ijverig priester is en tenslotte als martelaar sterft. John Ford heeft van hem het verhaal geleend om er een wild-West-film van te maken, die aan de oppervlakte blijft en niets heeft overgehouden van wat het toch grandioos maakt. 14 jaar. Advertentie HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Zondag 30 Maart j.l. was het drie jaar geleden, dat de katholieke inwoners van Spaarnwoude, Haariemmerliede en Spaarndam de handen broederlijk ineen sloegen en in een. omgeving, waar de sport nog weinig terrein had veroverd, met SHS voor de dag kwamen. SHS be tekent „samenwerking houdt stand", hetgeen ongetwijfeld een reeds dik wijls bewezen waarheid is. maar bo vendien vormt de naam van de jonge sportclub de beginletters van de drie gedeelten der parochie Haariemmer liede. Ware de naam dus al interessant genoeg om deze nogal stoute onder neming onder de aandacht te bren gen, des te belangwekkender wordt het bestaan van SHS, wanneer men voorzitter S. W. Balm hoort verkla ren, dat de sportbeoefening in de drie dorpen „ingeslagen is als koek". De heer Balm is geboren en getogen Spaarndammer, ook al woont hij te genwoordig in Haarlem, waar hij ge meenteraadslid is. en kent derhalve de situatie in en rond zijn woonplaats goed. Spaarndam had weliswaar een neutrale vereniging, maar „sport- minded" kon men de streek aller minst noemen. De meeste nieuwe le den van SHS voelden zich drie jaar geleden dan ook als een kat in een vreemd pakhuis maar kregen on danks een slecht noodveldje en an dere gebreken de techniek van de voetballerij enigszins te pakken. Van de twee seniorenelftallen en het ju nioren- en adspirantenteam. die het eerste jaar als een „aanloopje" be schouwden, werden de 22 jongelieden meteen kampioen. Dit succes maak te de belangstelling van de altijd nog vrij grote schare sceptici wakker en zodoende kan voorzitter Balm nu verklaren, dat de „sport enthousiast ontvangen is". „Het wordt hier altijd gezellig, als er wat te doen is," voegt hij eraan toe. En met het ledenaantal 70 voetballers en 3035 dames en de gunstige resultaten in de com petitie voor ogen, is de voorzit ter met stelligheid van mening, dat er in drie jaar tijds wat bereikt is. Het zijn echter niet alleen de tweede plaats op de ranglijst van de vierde klasse van de H V.B of de promoties van de in Augustus 1950 opgerichte dameshandbalafdeling, die tot deze uitspraak leiden. Want de heer Balm is vooral ver rukt over de grote samenwerking, die na de totstandkoming van S.H.S. tussen de drie parochiegedeelten kon ontstaan. Dit wordt des te verheu gender, wanneer men bedenkt, dat de ipwoners van Spaarndam. Haar iemmerliede en Spaarnwoude nogal enig „standsverschil", zoals dat heet, kennen. Een en ander heeft er ech ter juist toe geleid dat vorig seizoen met vereende krachten het nieuwe veld bij de kerk te Haariemmerliede werd opgeknapt, een groot karwei, waaraan ook de boeren uit de om geving meewerkten. Overigens ,,is men er nog niet", wat duidelijk geïllustreerd wordt door de mededeling, dat Spaarn dam ongeveer duizend inwoners heeft, waarvan één derde deel katholiek is. „Langzaam komt Spaarndam los", aldus de heer Balm. De moeilijkheden met de verschillende maatschappelijke structuur der drie dorpen worden dus steeds kleiner. Daarnaast kent S.H.S. geen gebrek aan ruimte voor vergaderingen e. d.. want de pastoor van Haariemmerliede ver leent ruime medewerking. Zodoen de zijn er ieder jaar twee geslaag de feestavonden, waarbij de band nog eens extra versterkt wordt. Het is overigens opvallend, hoe ook de ouderen zich met S.H.S. ..inlaten". Het derde seniorenelftal bestaat namelijk uit huisvaders, die als vetex-aan voor hun plezier Zondags een partijtje voetballen. Het spreekt bijna vanzelf, dat het kassaldo niet meer dan draaglijk is. De handbalsters moeten nu eenmaal reizen maken en ook de medische sportkeui-ing. die onlangs nóg gehou den is. kost veel geld. Maar toch heeft het bestuur kans gezien een stencilmachine op de kop te tikken en wekelijks verschijnt nu de S.H.S.- koerier. die, aldus vei-zekert de voorzitter ons. minstens even gx-etig gelezen wordt als dit blad.... En wat de heer Balm belangrijker vindt, het orgaan draagt in niet geringe mate bij tot de groei van het jonge S.H.S. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 In de Waalse kerk aan het Begijnhof vond Vrijdagavond een uitvoering plaats van kerkmuziek, die geheel in het teken stond van de Passie-sfeer. Het Haai-lems Kamerkoor onder lei ding van Adolf Hendrikse zong een tweetal choralen, respectievelijk van Gumpelzhaimer en Eccard. Strak en ingetogen van sfeer maakte deze puur klinkende koorwei'kjes grote indx-uk. Het Haarlems Kamerkoor bestaat uit een twaalftal leden. Vanzelfsprekend ontwikkelt dit ensemble geen massale zang, maar dit is ook juist niet de op zet bij uitvoeringen als deze. Treffend is de stemming, die deze zangwijze ten gevolge heeft. Het meest opmerkelijk kwam dit tot uiting bij de „Historia des Leidens und Sterbens nach dem Evangelisten St. Lukas" van Heinrich Schütz, de grote voorganger van J. S. Bach. Dit werk is zonder instx-umen- tale begeleiding, waarbij de solo-par tijen in het vx-ije rhythme gehouden zijn. De evangelist- en de Christus- partij, zowel als de andere kleine par tijen benaderen m wezen zeer dicht de geest van de Gregoriaanse accen- tus. Het geheel moét men dan ook be zien als een stonde van religieuze be zinning. De polyfoon gezette volksko ren, het inleidingskoor en de epiloog verkregen ieder in vertolking de juiste weergave naar gelang de muzikale inhoud varieerde naai- aanleiding der onderstaande tekst van het passiever haal. Gezien het feit, dat we hier meer met een wijdingsuur te doen hadden dan met een uitvoering of concert, volstaan wij dit keei' met het noemen van de vex-tolker der Christus-partij, die gezongen werd door Jan Boeke, terwijl de reciterende partij van de Evangelist door Jan Laax-veld werd voorgedragen. Koorleden vervulden de kleine rollen. Dolf Hendx-ikse om lijstte het programma met twee orgel werken van Joh. Pachelbel en J. S. Bach. Het geheel maakte diepe indruk op de vele aanwezigen. A. I. T ~f aarlem heeft er weer een J~J[ bioscoop bij gekregen; in het ver slag van de opening stond te le< zen, dat het tijd werd voor een zevende filmtheater in de Spaarnestad, omdat na de opening van het zesde de Haar lemse bevolking met 35.000 man was gegroeid. Als de toneelvfiend dat leest, zou hij bijna jaloers worden. Verbeeld je. dat een nieuwe schouwburg nodig was. omdat er een paar tienduizend Haarlemmers méér waren. Jaloers op de tiende muze, de muze van de film. De echte muzen, de authentieke, drukken hun ouderdom in eeuwen uit, de tiende, die door haar vereerders zo'n beetje in het illustere gezelschap is ge drongen. kan haar leeftijd in tientallen jaren wel op de vingers van haar hand aftellen, en: zij heeft niet eens een naamdesondanks kan zij rekenen op meer aanhangers en ijveraars dan de andere negen bij elkaar. Alleen de sport kan met haar concurreren, mis schien vinden wij daar vandaag of morgen ook wel een muze voor. Advertentie De Bloemenstad ligt open naar alle zijden, groeit in het Noorden naar het grote industriecentrum van Kennemerland toe, is in het Zuiden en Westen feestelijk en schoon omringd door bossen en plantsoenen, statige wijken. Ten Oosten is de bedrijvigheid in de richting Amsterdam. De hoofdstad van Noord-Holland is het centrum van aï wat leeft in de provincie, een centrum, waarin men gaarne vertoeft, omdat de stad aantrekkelijk is, gezellig en waardig. Bijna kan men zieh dan ook geen voorstelling meer maken van de Middeleeuwse beslotenheid van de stad, die als een sterke vesting in het omringende land moet hebben gelegen, ook toen reeds het centrum, maar zo heel anders dan nu, niet alleen door koopmanschap en nijverheid haar eerste plaats innemend, maar ook door kracht en overwicht van indrukwekkend machtsvertoon. We hebben op onze tocht rond de Middeleeuwse stad de vestingwerken, torens, rondelen en poorten bekeken, ons rest nog een wandeling langs de Oostzijde, die we vanaf de Janspoort benaderen. Die Janspoox-t is tijdens het beleg in 15721573, ondanks schijnbare onneem- baax-heid, door de Spanjaarden platge schoten hij lag tussen de Ridderstraat en de in 1672 gegraven Nieuwe Gracht werd in 1590 herbouwd, maar viel in 1671 aan stadsuitbreiding ten offer. De vestingmuur strekte zich ten Oosten van de Janspoort uit naar de Ca- trijne- of Spaarnebrug, de invaart uit het Noorder-Buitenspaarne in de stad. Vanzelfsprekend was hier een stevige bescherming nodig, die werd gevormd door twee zwaar gebouwde torens, van zeer oude datum. Zij zagen er aan de buitenkant van de stad gezien als ron delen uit, fier met de vijfhoekige spits- toelopende daken. Aan de stadszijde wa ren deze torens vlak en hadden ze een trapgevel, zoals in de 14e en 15e eeuw de meeste woningen. Ze sloten zich dus aan bij het stadsgeheel. De Spanjaarden hebben het tijdens het beleg vooral gemunt gehad op dit ge deelte van de stad, waar zij tussen Jans poort en Catrijnebrug mogelijk een goe de kans zagen de stad binnen te rukken. Zo vertelt dg geschiedenis dat op 19 De cember 1572 niet minder dan 625 schoten uit het zwaarste geschut deze vesting werken zo grondig vernielden, dat de belegerde Haarlemmers ijlings een nood- wal moesten aanleggen. Het taaie uit houdingsvermogen van de belegerden, hun enthousiasme in deze strijd, maakte de Spanjaarden driester. Ze verdubbel den hun pogingen van deze zijde de stad stormrijp te maken, schoten een der torens van de Catx-ijnebrug in puin. Op 28 April 1573 tijdens het aflos sen van de wacht, vlogen opnieuw de vijandelijke kogels over de hoofden van de vei-öedigers. Jonker Gerard van Schagen, zoon van de Haarlemse burgemeester werd dodelijk getroffen- Volgens sommige geschiedschrijvers werd zijn hoofd door een vijandelijke kogel afgerukt. De beide torens werden in 1589 her bouwd, maar in 1671 een jaartal, dat wij in dit vex-band telkens tegenkomen afgebroken. Gaan we voorbij de Catrijnebrug ver der naar het Zuiden, dan lopen we langs de twintig voet hoge stadsmuur, op vier plaatsen versterkt door x-ondelen en to rens. De belangrijkste en sterkste was de Papetoren, vex-dedigd door rondelen ter weerszijden en bestrijkend de gehele ruimte tussen de Catrijnebrug en de Amsterdamse- of Spaaxnwouderpoort, de weg naar Amsterdam inbegrepen. Het is aan deze in 1868 gesloopte toren, dat dit stadsdeel de naam Papentoren- vest ontleent. In 1853 werd de Papetoren Kruitma gazijn voor de schutterij en voor het gax-nizoen, tot hij voor f 580 in slopers handen overging. Langs en evenwijdig met de stads- muixr liep de stadsgracht, die we nu volgen tot we bij de Amsterdamse poort zijn aangekomen. Deze zeer belangrijke en fraaie poort, die oorspronkelijk Spaarnwouderpoort heette en volgens Allan pas in 1631, toen de Amsterdamse trekvaart werd gegraven, haar tegenwoordige naam kreeg, is van zeer eerbiedwaardige ouderdom. Men kan aannemen, dat zil rond 1425 is gebouwd, als gevolg van de ongeregeldheden, die we de Hoekse en Kabeljauwse twisten noemen. Haarlem lag naar de Amsterdamse zij- Je in die dagen nog altijd open, was on beschermd. Het waren onrustige tijden voor Holland en Utrecht, zodat- de stads regering besloot geen risico's te nemen en een verdediging aan te brengen. Zo is de machtigste en grootste poort van Haarlem tot stand gekomen, een bouwwerk, dat ieders bewondering trekt, met Middeleeuwse accuratesse en aandacht voor ieder onderdeel opge- tx-okken, met Middeleeuwse kunstzin ook een sieraad gemaakt voor de omge ving. Door verbouwingen en verande ring in later tijd, heeft de Amsterdamse pooit de oorspronkelijke vorm ten dele verloren, niettemin blijft het- bouw werk imponerend en fraai. Deze poort heeft gedurende de Spaan se bezetting een belangrijke rol ge speeld. De belegex-den deden zelfs van hieruit meermalen verwoede uitvallen op de vijand, waarbij zelfs krijgsgevan genen weiden gemaakt en vaandels triomfantelijk verovei'd wei-den. Toen Haarlem in de uitex-ste nood was geko men en vergeefs uitzag naar redding, werden vux-en ontstoken op de tinnen van de toren om de aandacht te trek ken van de schepen van de Prins, die ln de Haarlemmei-meer lagen. En toen het dx-ama van Haarlems ondergang zich ging voltrekken, wei-den zwai'te vlag gen uitgestoken op deze pooi-t. Vele zijn de taferelen, die zich rond de Amsterdamse poort hebben afgespeeld. In de zeventiende eeuw groetten alle Haarlemmers, die naar Amsterdam reis. den per trekschuit of met de koets, hun machtige poort', die het symbool was van de kracht der stad. Maar kom,, we zouden te uitvoerig gaan worden en vooruitlopen op de ge schiedenis. Er rest ons nog een stads poort. de Schalkwijkerpoort, waarna wij de wandeling rond het Middeleeuwse Haarlem kunnen besluiten. In het Zuid-Oosten van de stad heeft deze eveneens zeer oude poort tot 1866 gestaan als getuigenis van de wil der Haax-lemmers de stad te verdedigen te gen ieder, die een aanval zou willen on dernemen tegen haar rechten en tegen het stads-eigene. Deze poort is vooral bekend uit de Spaanse bezetting, toen hier veelvuldig de strafoefeningen werden voltrokken aan krijgsgevangenen van beide zijden, een lugubere herinnering. Weinig is overgebleven van dit Mid deleeuwse Haarlem. In 1859 verdwenen de laatste delen van de vestingmuren. Het lot van poortèn en rondelen is de lezers al bekend. De tiende muze is haar populariteit van harte gegund, de toneelvriend voelt alleen nu en dan het verlangen opkomen, dat het theater een beetje kxeeg van de reclame, welke allerwege en altijd voor de film wordt gemaakt. Niet de jubelende vex-halen over de zo gezegde sterren en dex-zelver opinie over de invloed van de maan op de wereldpolitiek, of de daverende adver tenties voor een nieuwe film, maar de reclame, welke ligt in het feit. dat de film vereenzelvigd wordt met een normaal bestanddeel van het dagelijks leven. De reclame, welke overal en door bijna iedereen voor de bioscoop gemaakt wordt. Om maar één voor- beeld te noemen: in een roman, een kort verhaal, een éénactertje van een revue of een sketch in de omroepstudio wordt geen gezellig avondje beraamd, geen medicijn gezocht tegen de verve ling van een verregende middag, geen afspraakje tussen gelieven gemaakt of een echtelijk kibbelax-ijtje bijgelegd, of we horen: laten we gezellig naar de bioscoop gaan. Wij hebben nog nooit het voorstel gehoord om een toneel voorstelling bij te wonen. Het is een ingewikkeld samenstel van factoren, die de film min of meer gemaakt hebben tot een levensbehoef te van de mysterieuze massa, welke wij het grote publiek plegen te noemen. Het toneel zal deze factoren wel nooit kunnen uitschakelen, het zal nooit over zoveel geld beschikken, maar wij kunnen er ook wel zonder geld iets voor doen. In dit verband zij hier her innerd aan iets uit het leven van Al- berdingk Thijm. Onze strijdvaax-dige voorvechter en voorganger op cultu reel gebied is indertijd voorzitter of beschermheer geweest van een toneel club, die zijn naam droegde ruim zestigjarige Haarlemse R.K. Rederij kerskamer is dus niet de eerste, die deze naam voert. De club in de tijd van Thijm bestond uit kruiers, am bachtsmensen, enzovoort; zij zochten bij voorkeur hun repertoix-e in het zwaar romantische en drakerige genre; zij speelde» niets liever dan de x-ol van de markies van Montefiore, „opperhof- opzichter van de hazewindhonden en koninklijke kanariepietjes", een figuur, die de Bouwmeesters overigens ook op Advertentie BELASTINGEN Eer» sigaar is toch maar je ware! Die geeft weer eer» zonnige kijk op het leven. En zo'n goede, fijn geurende sigaar behoedt u tegen 'inhalose'. Op een bijeenkomst. Donderdag in ,.De Leeuwerik" gehouden, zijn de plan nen en wensen besproken tot oprichting van een vereniging „Vx-ienden van de H.O.V." De initiatiefnemex-s tot deze op richting zijn de heren André de la Por te, A. Herkenrath en J. P. Scheltema. De voorzitter van de H.O.V. mr. A. Beets leidde de vergadering en zette uit een, dat de vereniging de artistieke en financiële belangen van de H.O.V. wil behartigen en gaf een ovex-zicht van de financiële positie van het orkest. Ook de heer de la Pox-te zette de doelstellin gen van de vereniging uiteen. In een volgende vergadering zullen de statu ten worden vastgesteld. de planken hebben gezet. Thijm, die zijn leven lang hardnekkig gevochten heeft voor de verheffing van het be roepstoneel, bleef de hele voorstelling van zijn club altijd manmoedig uitzit ten. Wij zién hem zitten, met zijn fijn ge- graveex-de kop, luisterend naar de zwaar declamerende Amsterdammers. Maar wij hóren hem ook redenex-en, dat zijn aanwezigheid voor de kruiei"- max-kies een bewijs moest zijn, dat hij er goed aan deed de muze van het to neel te dienen, en hij zal wel eens een woordje hebben laten vallen, dat zij erg aardig speelden, maar dat zij toch 'ns moesten gaan luisteren naar hun beroepscollega's. Want Thijm be schouwde het als winst, als iemand goed toneel leerde waarderen en hij propageerde deze zienswijze door woord en voorbeeld. Ook in dit op zicht heeft hij ons een boodschap ach tergelaten. En zouden wij ons niet be ter thuis voelen bij hem dan in het ge zelschap van Doris Day of Esther Wil liams, die zo fantastisch goed moet kun nen zwemmen? Hk. A. Vrijdag is de Velsense tunnelbouw in feite begonnen. De dienst sluizen en stu wen van de Rijkswaterstaat in Utrecht heeft n.I. de Amsterdamse Ballast Mfj-, die het werk gaat uitvoeren, opdracht gegeven met het project te beginnen nu de voorbereidende fase is afgeslo ten. Hiertoe zullen in de bestaande bouwput ten Zuiden van het Noordzee kanaal zeven betonnen tunnelfragmen ten worden vervaardigd, die elk achttien meter lang zijn. In deze fragmenten wor den twee autoverkeersbanen en een spoorwegbaan gegoten. Dit gedeelte van het werk vergt naar schatting ongeveer anderhalf jaar. Dezer dagen zal voorts begonnen worden aan het heien van de stalen damwand, die de bouwput moet afsluiten. De totale bouwtijd van de gehele tun nel. die dus uit meer dan zeven frag menten zal bestaan, wordt geschat op vijf jaar. Door de plannen voor de tunnelbouw zal de spoorlijn in Velsen bij het dorp Santpoort moeten aftakken naar de plaats, waar hij onder het kanaal door zal gaan. Hiertoe zal op de afbuiging op deze lijn een station verrijzen. Het weg verkeer zal per tunnel onder de spoor weg worden doorgeleid. De heer J. A. van Wees. chef van de afd. layout der N.V. Drukkerij ..De Spaarnestad" en als zodanig een welbe kende figuur in het bedrijf, vierde zijn zilveren jubileum. Nadat hij door de directie ontvangen was. werd hij in da feestelijk versierde cantine toegespro ken door een lid der hoofdredactie en enkele afdelingschefs. die tevens ge schenken aanboden, waarna de jubila ris met een kernachtig woord dankte. Bezoekt in het tijdvak van Maandag 7 April tot en met Zaterdag 12 April de volledige jaarbeui-scollectie klim materiaal van de Fa. DE KRIJGER op ons terrein Schoter- weg- 81, hoek Pijnboonistraat. VERF- en GLASINDUSTRIE JULIANAPARK 54 TEL. 15848 WAGON. ÉN BRUGGENFABklEK TE UTRECHT vraagt voor uitzending OVERZEE: BEKWAME Eigenhandig geschreven sollicitaties onder volledige vermelding van ver richte werkzaamheden sinds 1938 (inclusief naam huidige werkgever), opleiding, diploma's en leeftijd te richten aan Afdeling Personeel van WERKSPOOR N.V.. Utrecht. Niet in aanmerking kunnen komen loodgieters, gas- en waterfitters. Links boven op sollicitatiebrief dienen de letters PF vermeld te worden. Onnodig te solliciteren indien men niet over ruime vakbekwaamheid beschikt. Schoenmagazijnen vragen een leeftijd boven 23 jaar. Tevens gevraagd een vakkundige voor de Zaterdag- en eventueel Woentdag- middagen. Pari. aanmeldingen liefst Maandag 7 April van 9 uur .m tol 7 uur n.m., Grote Houtstraat 41, Haarlem. kan plaats vinden in de maand April gedurende de schooluren (uitgezonderd de Paasvacantie van 11 t/m 22 April) in de school, Kleverparkweg 183. Onderwijs wordt gegeven in de vakken: Schilderen, Timmeren, Meubelmaken, Metaalbewerken en Electrotechniek. Zij, die opgeleid wensen te worden tot automonteur, moeten eerst 't diploma metaalbewerken verwerven. Het schoolgeld is afhankelijk van het inkomen der ouders en kan ook kosteloos zijn. De leerlingen dienen werkkleding, passerdoos en leerboeken zelf aan te schaffen. De overige materialen en gereed schappen verstrekt de school. Eisen van toelating: de leerlingen moeten 6 klassen van de lagere school hebben doorlopen en op 1 Aug. 12 jaar en 8 maanden oud zijn. Bij de aangifte het geboortebewijs over te leggen. Aanvang van de cursus 1 Augustus a.s. Alle verdere inlichtingen verstrekt de directeur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7