Haarlemse reservisten op mars door de stad Palmpasen met KEUKENHOF BLIJFT LOS VAN BLOEMBOLLENCULTUUR Afgevaardigden te Haarlem wezen samenwerking af met 226 tegen 221 stemmen v veel storm FIAT SPORT IN HAARLEM FOYER MINER VA-THEATER J* 500c Toespraak van burgemeester Cremers op binnenplein dér Doelen HERINGA WUTHRICH MAANDAG 7 APRIL 1952 Pagina 2 Burgemeesterreserve-politie present 3 ELEKTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Bespeling prof. Fokker- orgel in Tevlers museum Burgerlijke Stand Botsing op Wagenweg weg Eekhoorn stak de over Twee auto's zwaar beschadigd Haarl. Reddingsbrigade won wisselbeker NIEUW LOURDES- COMITé HAARLEM CONCIERGE M.T.S. NAM AFSCHEID Druk bezochte receptie Zuinig: 1 liter op 20 km. ■n TIP VAN BOOTZ Basketball SC „Haarlem" (dames) wint van H.O.C, Spannende strijd om boven ste plaats in eerste klas GROTE AANWINST VOOR HEEMSTEDE Goede lokaliteit voor kamer muziekuitvoeringen PALMPASENOPTOCHT Waterstanden DuitsJoodse bespre kingen heden hervat VOLLEYBAL Ongeluk bij voetbalwedstrijd HJS.V. „De Kampioen" Bloemink kampioen Stadsbibliotheek en ■Leeszaal Tentoonstelling „Kunst zij ons doel" ZANDVOORT Het vertrek van de heer Vreman Lichtmasten langs Zuid- en Middenboulevard School volleybaltournooi WASSERIJ DUYN BILJARTEN Beurs van Amsterdam York a 11 n m „Burgemeester, reserve-politie pre sent". Kort maar krachtig stelde in specteur P. Wurkum, de commandant van de Haarlemse Reservepolitie, zijn troep, bestaande uit zes en vijftig man, voor aan burgemeester P. O. F. M. Cre mers. Die plechtigheid geschiedde Za terdagmiddag op het binnenplein van de Doelen, waar de burgemeester de manschappen met een waarderend woord toesprak. Tevoren waren de talloze Haarlem mers, die op straat profiteerden van een ongewoon mooie lente-middag, getuige geweest van een uitstekende mars, die de Reserve-politie maakte door de stad. Uiteraard was de belangstelling groot en de pittige muziek van de Haarlemse politiekapel zorgde er voor, dat de be kende leuze ..muziek houdt fit" werke lijkheid werd. Op het Nassauplein werd gestart en na een mars van ruim een uur mar cheerden de politiekapel en de reser visten het Doelenplein op, waar ver schillende autoriteiten onder wie he- halve burgemeester Cremers ook wet houder A- J. Angenent, hoofdcommissa ris J. Fontyne en enkele raadsleden een geslaagd défilé afnamen. Nadat commandant Wurkum de troep gemeld had, verklaarde de burgemees ter in zijn toespraak, dat hij met grote belangstelling de manschappen had zien marcheren. Het publiek zou daardoor zeker de overtuiging hebben gekregen, dat de Haarlemse politie in tijden, dat zulks nodig mocht blijken, goede steun zou krijgen van de reservisten en en dat de burgerij daarop ook zou kunnen vertrouwen. „Dat u uw vrije tijd voor de training hebt opgeofferd aldus mr, Cremers lag niet in het verlangen naar een uniform en naar een parade door de stad. Zo zijn wij Nederlanders en Haar lemmers niet. Gij hebt dat alles begre pen als een plicht, waarvoor iedereen u dankbaar moet zijn." De burgemeester was er voorts van overtuigd, dat mede door het werk van de Reservepolitie de kloof, die Advertentie HAARLEM De door de koude onderbroken orgel- bespeiingen op het door prof. Fokker ontworpen 31 toons-orgei zijn wederom hervat. Zondagmiddag werd door leden van het Amsterdamse studentenmuziek- coliege „J. Pzn. Sweelinck" een 8-tal Kerksonates van Mozart voor 2 violen, cello en orgel uitgevoerd. De naam Mozart doet in verband met het Fokker-orgel met zijn oude stem ming vreemd aan. De gelijkzwevende temperatuur, waardoor het mogelijk werd op een klavierinstrument in alle toonsoorten te kunnen spelen, zij het dan met licht gewijzigde toonafstanden, is namelijk in Bach's tijd uitgevonden en (alhoewel niet direct algemeen) in gebruik genomen. Na die uitvinding schreef Bach aldra een verzameling van Preluden en Fuga's in alle toonladders, ten gebruike op het volgens de nieuwe wijze gestemde klavier. Nu is er wel in Bach's tijd een strijd gevoerd voor het behoud van de oude, beslist zuivere stemming, maar men mag veilig aannemen, dat deze strijd in Mozart's tijd tot het verleden behoorde. Dit is te bemerken aan de schrijfwijzen van de componisten inzake het gebruik van meerdere tonaiiteiten. enz. Dit is mede te constateren bij Mozart's Kerk sonates. Wij hebben niet kunnen opmerken, dat de strijkers hun instrumenten pre cies volgens het orgel hadden gestemd. Bovendien was hun spel niet altoos zuiver en toonvast. Dientengevolge kon den wij niet beoordelen of het uitvoeren van Mozart's muziek in oude stemming mogelijk is en voldoening schenkt. De Prelude en Fuga van Bach uit genoemde verzameling deden vanzelf sprekend vreemd aan. Deze zijn speciaal voor de toenmaals nieuwe stemming geschreven. Tot nu toe hebben we met grote in teresse oude werken, zoals die van Sweelinck en ook eigentijdse voor dit geschreven orgel- en zangmuziek aan gehoord, maar dit Bach- en Mozart-spel kon ons niet behagen. Organist Paul Westering ging veel oordeelkundiger te werk. Zijn programma's waren verant woord en wekten grote belangstelling voor Fokker's orgel. Met verlangen zien we naar het vol gende programma uit! O. K. GEBOREN: M. K. TwiskHuisman, z; A. B. RoodenburgDiemer, z- P. G. S. Hofman—Hoogerhuis, z; Th. W. B Goes—Hofstra, z- A L. van der Aar— Möhringer, d; W. Oosterbroek—Wie- di.ik, d; G. A. van EijkSmit, d; A. C. Tukker—Verhallen, z; M. P. Warlé Born, d. OVERLEDEN: G. Smit, 47 j., Gast- huisvest. vroeger wel eens kon bestaan tus sen burgerij en politie, overbrugd xrerd. Hij noemde het corps van de Haarlemse reservisten bevredigend groot in vergelijking met die in an dere gemeenten, doch lang nog niet groot genoeg. Hij sprak tot slot daar* om de verwachting uit, dat deze mars door de stad de aandacht van de Haarlemmers zou hebben getrok ken en dat daardoor de gelederen van de reservisten met nieuwe krachten versterkt zouden worden. Daarmede was de plechtigheid ten einde en weer voorafgegaan door de po litiekapel marcheerden de reservisten het Doelenplein af. Een eekhoorn, die (zonder op het ver keer te letten) Zondagmorgen om half twaalf de Wagenweg ter hoogte van de Spanjaardslaan overstak, heeft een bot sing veroorzaakt tussen twee auto's. De chauffeur van de ene auto wilde het diertje ontwijken en week daarom iets naar links uit. Op dat moment passeerde echter een achteroprijdende wagen. Een botsing was niet te voorkomen. De auto's werden zwaar beschadigd. Bij Brinkmann werd Zondagmiddag door het District Noord-Holland van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen de jaarlijkse wedstrijd „Hersengymnastiek" gehouden. Ook nu weer bleek, dat deze wedstrijd voor leden van reddingsbrigades zeer nuttig is. Dat de gestelde vragen de bouw van het menselijk lichaam, het hulp verle nen aan drenkelingen, de kennis van stromen en reddingsmiddelen betroffen behoeft hier geen betoog, want een ge oefend redder moet met al deze dingen goed op de hoogte zijn, wil hij zich pa raat voelen om op de juiste wijze hulp te verlenen. De heer G. J. Timmermans stelde 45 vragen aan iedere groep. De Haarlemse Reddingsbrigade won met 33 punten en kwam voor een jaar in het bezit van de wisselprijs. Bloemendaal volgde met 29' i punt en Amsterdam liet 27 punten noteren. In tegenwoordigheid van deken Kuil man is 2 April een nieuw comité Zie kentransport Haarlem en Omstreken voord e Nat. Ned. Bedevaart naar Lour- des geïnstalleerd. Het comité zal ook dit jaar weer de zieken uit hun rayon, die met de 52e Nat. Ned. Bedevaart van 24 Juli-Au gustus naar Lourdes willen gaan, be hulpzaam zijn bij hun aanvragen en correspondentie met de directeur der Ziekenverpleging. Het rayon van het comité beslaat Haarlem en omstreken, de Westelijke helft van N.-Holland. ge heel Kennemerland, ten Zuiden van Haarlem t/m Noordwijkerhout. Het comité organiseert het vervoer der zieken vanaf hun huis naar het station Haarlem en vandaar per speciale trein naar Roosendaal, alwaar de zieken in de ziekentrein van de Nat. Bedevaart worden overgebracht. Het is daarom van het grootste belang, dat de zieken zich terstond opgeven aan de secretaris van het comité. Hierdoor bespaart men zich zelf en het comité veel onnodig werk, terwijl aan het invullen van de aan giftebiljetten veel meer zorg kan wor den besteed en het transport beter kan worden voorbereid. De beslissing over de al of niet deelname van de zieke wordt genomen door de directeur van de Ziekenverpleging en dus niet door het comité. Zij die als pelgrim de bedevaart naar Lourdes willen medemaken worden ver zocht zich rechtstreeks te wenden tot de president van het comité, die alle ge wenste inlichtingen kan verstrekken. De prijzen voor de pelgrims zijn, reis. verblijfkosten etc. inbegrepen vanaf Roosendaal: 188, 202 en 247, naar gelang de klasse, trein en hotel die men wenst. Het comité spoort alle pelgrims aan zich als infirmiëre of als brancardier voor het ziekenwerk beschikbaar te stellen. De werkzaamheden zijn verdeeld in lichte tot zware diensten toe, zodat practisch voor iedere pelgrim een ge schikte taak te vinden is. Onnodig te zeggen, dat hier voor pelgrimerende verpleegsters een pracht taak is weg gelegd. Door deel te nemen aan het zieken werk maakt men de bedevaart tot de ware pelgrimstocht naar Maria's genade oord Lourdes. Het comité is thans als volgt samen gesteld: F. N. Duijn, president, Kerk- laan 133, Heemstede; mej. A. M. Bron- string, penningmeesteresse, Grebberstr. 32, Haarlem; Mej. H. M. Roozenkrans, Spaarne 98. Haarlem; chirurg A. W. F. van Rijn. geneesk. adv.. Raamsingel 8, Haarlem; Th. P. M. van den Bos, secre taris, Lanckhorstlaan 93, Heemstede. Het heeft de heer J. Woudstra Zater dagmiddag op de receptie, die hem we gens zijn afscheid als concierge van de Middelbare Technische School te Haar lem door de vereniging van afgestu deerden der MTS en het corps van leer lingen werd aangeboden, niet aan be langstelling ontbroken. In de Bilderdijkzagl van' restaurant Brinkmann was het een drukte van be lang. elen hadden zich met moeite een plaatsje veroverd, toen de heer van Swieten van het Nijverheidsonderwijs als eerste spreker het woord voerde. Hij noemde de arbeid, die de scheidende concierge 33 jaar lang verricht heeft, de huishouding van de school. In al die tijd heeft de heer Woudstra vier directeu ren zien komen en drie zien weggaan. Hij maakte de geschiedenis van de school mee. Voor de manier waarop de concierge zijn veelomvattende taak ver vulde bracht spreker dank. De heer J. H. v. d. Have sprak na mens leraren en personeel. Hij haalde enige aardige momenten uit de loop baan van de heer Woudstra in de herin nering terug en uitte waarderende woorden over de ouderlijke zorg van het echtpaar Woudstra. Spreker over handigde als geschenk van het corps van leraren en het personeel een radio toestel. De leerlingen vonden hun dank ver tolkt door de woorden van de heer Vos, die een cadeau aanbood in de vorm van een broodrooster. De heer G. L. Ludolph, directeur van de MTS, voegde zich eveneens in de rij van sprekers. Na hem kwam de voor zitter van het corps van leerlingen, de heer G. Kampsteeg, die met enige woor den van dank en waardering mevr. Woudstra een leren handtas en bloe men ten geschenke gaf. Namens de ver eniging van afgestudeerden bood de heer van Marle een enveloppe met in houd aan. Er werd door de sprekers herinnerd aan de goede zorgen van het echtpaar Woudstra in de cantine van de MTS. Het werd een receptie, die de schei dende concierge nog lang zal heugen. Hij is die middag tezamen met zijn echtgenote met dankwoorden overstelpt. De heer Woudstra dankte tenslotte alle sprekers. Nam men vroeger hier en daar in Haarlem en omgeving het initiatief om een Palmpaasoptocht te organiseren, waardoor het mogelijk was daaraan ook in de courant aandacht te beste den, thans zijn deze optochten dermate gesplitst en georganiseerd, dat het vrijwel onmogelijk is iedere heilige zijn kaarsje te geven. De katholieke vereniging „Voor het gezin", die de zorg heeft voor een zes tal speeltuinen, heeft in elk kwartier, waarin de tuinen gelegen zijn, de jeugd een feestelijke ommegang laten ma ken, die met muziek en versierde palm- paasstokken niet alleen de belangstel ling van kinderen, maar ook van zeer vele groteren heeft getrokken. Er was weer veel werk gemaakt van de versie ringen, maar een sterke wind heeft heel wat kinderen parten gespeeld. De burgemeester van Zandvoort zal op Woensdag 9 April geen spreekuur houden. In de hedenmorgen te Haarlem be gonnen algemene vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur herdacht de voorzitter, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, allereerst de overleden vakgenoten, de heren A. J. Goemans, L. M. van Noort en mr. L. V. Hoog. Als wij de situatie van het bloembollenbedryf beschouwen op dit ogenblik, aldus spr„ dan moet het ons opnieuw duidelijk worden, hoezeer in dit bedrijf slechts een momentopname te maken is en hoe snel de toestand kan veranderen. Nog slechts enkele maanden is de oogst verwijderd en in die maan den zal de beslissing vallen over de export naar Engeland, Frankrijk en Duitsland, van zo overwegende invloed voor de uitkomsten van dit jaar. Niet zonder bezorgdheid, doch ook niet met berustend pessimisme ziet het vak de naaste toekomst in. De krachtige rem, die wellicht op de zo verheugende uitgroei der laatste jaren wordt gelegd, mist uiteraard haar psychologische uit werking niet, doch juist dan is het zaak zich tegen te groot pessimisme te weer te stellen. Het is gebleken, hoe groot de reële vraag naar bollen in de wereld is, een vraag, die door de Onpersoonlijke Reclame krachtig is bevorderd. Een be drijf, op een dergelijke reële vraag op gebouwd, al wordt deze dan tijdelijk afgegrendeld, is goed gefundeerd. Het levendig houden van deze vraag ook achter de afgegrendelde deuren blijft een taak. De voorzitter wees er vervolgens op, dat de Flora 1953 dóór en vóór allen een succes zal moeten worden. Spoedig zal het Bekroningsfonds een beroep doen op de vakgenoten en vele anderen. Reeds hebben enige instanties belangrijke bijdragen daarvoor in uit zicht gesteld. Niet één enkel lid blijve achter daaraan het zijne toe te voegen. Volgens de statuten is het de afdelin gen der vereniging verboden om in een Jaar van de Flora eigen tentoonstellin gen te houden. Het is duidelijk, dat dit artikel beoogt de inspanning der vakge noten en de aandacht van de bezoekers te- concentreren op de Flora. Dit slaat dus ook, en op de eerste plaats, op de wintertentoonstellingen in de eerste maanden van 1953. Nu gaan vele dezer tentoonstellingen thans uit van Stichtin gen, niet zijnde afdelingen der vereni ging. Op hen is dit verbod dus niet toe passelijk, doch de oorzaak en de reden van dit verbod toch minstens evenzeer! Op al deze betrokkenen deed spr. een dringend moreel beroep om voor één keer datgene, wat het zwaarst is, ook het zwaarst te laten wegen, al betekent zulks voor hen dan ook een offer. Overigens verheugde het spr. te kun nen mededelen, dat de voorbereidingen voor de Flora goede voortgang maken. Reeds is het gehele terrein aan inzen ders uitgegeven, zijn de gebouwencom plexen aanbesteed en worden uit geheel de wereld blijken van belangstelling en verzoeken om nadere informaties ont vangen. Met de overige groepen van sierteelt i? overeenstemming bereikt over de tentoonstellingen in het Bloe- rnenpaléis. Het affiche wordt door hen, die tot oordelen bevoegd zijn, als één der allerbeste Nederlandse affiches van de laatste jaren geprezen. Nog rest veel te doen, doch met uw aller steun en hulp zal de Flora 1953 een waardige plaats, innemen in de rij van haar voorgangers, besloot jhr. v. Nispen. De vergadering, die daarop volgde, leverde verschillende verrassingen op. De voornaamste daarvan was wel deze, dat het voorstel van het hoofdbestuur om gemachtigd te worden met de stich ting Keukenhof een zodanige overeen komst te sluiten, dat deze permanente Advertentie tentoonstelling onder de leiding komt van de vakorganisaties onder bepaalde voorwaarden, verworpen werd met 226 tegen 221 stemmen. Alvorens dit besluit viel, werd er uit voerig gediscussieerd en het hoofdbe zwaar van de verschillende afdelingen was wel, dat de overeenkomst aange gaan zou moeten worden tot 1970. Men kon er wei mee accoord gaan, wanneer de termijn zou lopen tot I960, waarna dan verlenging alsnog onder de loupe genomen zou kunnen worden. De voorzitter wees er echter op, dat de termijn tot 1960 practische bezwaren met zich mede zou brengen. Vele inves teringen moeten er gedaan worden en de onkosten zullen dan zo groot wor den, dat het moeilijk zal zijn deze in de nog resterende zeven jaren te over bruggen. Verschillende sprekers merkten echter op, dat als alles voor Keukenhof zo gunstig loopt, de organisatie van de tentoonstelling niet op het vak behoeft te worden afgewenteld. De afdeling Hülegom wees er speciaal op. dat Keukenhof beter in handen kan blijven van particulieren; dan zijn de resultaten in ieder geval goed. De voorzitter zette nog eens de bedoe ling uiteen en toonde aan dat gedegen samenwerking het vak alleen maar ten goede zou komen. De gang van zaken blijft ongeveer dezelfde, maar de super visie komt nu bij het vak. In feite zal er niet veel veranderen. Ook financieel mogen er géén bezwaren zijn, want Keukenhof beschikt over een flinke reserve, het terrein wordt gehuurd voor een prijs van f 16.000 en de te verpach ten parkeergelegenheid zal daartegen over weer een bedrag van f 10.000 bin nen brengen. Vele afgevaardigden bleken echter niet te overtuigen en nadat een van de initiatiefnemers tot het samengaan, de heer Hogewoning, naar voren had ge bracht, dat de Algemene Vereniging aan Keukenhof niets meer zal kunnen ver wijten, als het voorstel van het hoofd bestuur zou worden verworpen, ging men tot stemming over. Het resultaat hebben wij reeds hierboven gemeld. De door velen verlangde samenwerking tus sen Keukenhof en Bloembollencultuur zal dus niet doorgaan. Advertentie Prijt voor - Aftyn ^emaKKeiijke ondernemer *»Ö/U.- betalingsvoorwaarden Gemakkelijke ImporteurJ. Leonard Lang STADHOUDERSKADE 114 AMSTERDAM TEL. 37100 3—25 14—13 19—24 22—19 11— 8 12—13 Schoten n.o. 19—24 27—28 18—18 16—35 26-28 25—17 Mama. die graag een hoedje had. Zegt tegen papa: „Ik weet wat. Ik een fles Tip halen Jij mijn hoed betalen". En waarachtig, hij deed dat. In/,. Hr. J. Z., Leiden, ontv. 1 fl. Tip 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Uitslagen van 3 en 4 April gespeelde wedstrijden: DAMES Antilopen II—HOC II HHC IAntilopen I HG A II—HOC III HHC II-HGA I SC Haarlem III—PSVH II HOC ISC Haarlem I Schoten I—Rapiditas III HEREN HG A II—HHC II PSVH ISC Haarlem HOC IVSC Haarlem IV PSVH IIAntilopen II RAO IOosterkwartier I HHC IHGA 1 In de afgelopen week hebben zowel SC Haarlem, als Oosterkwartier een be nauwde overwinning kunnen boeken, op resp. PSVH en RAO (heren), terwijl ook HHC I geen walk-over heeft gehad tegen het team van KGA; de leiders in de tweede klasse heren Antilopen II en HHC II hebben door een overwinning nog rteeds goede kansen voor het kam pioenschap behouden, terwijl HOC IV in de derde klasse het eerste puntje wist binnen te halen. Ook is in de eerste klasse dames nog geen beslissing gevallen, want wat niet verwacht zullen hebben is gebeurd; de dames van SC Haarlem zagen kans het ongeslagen HOC-team een nederlaag toe te brengen, waardoor in een beslissings wedstrijd zal worden uitgemaakt, welk team de afdeling Haarlem zal vertegen- •voorduen te Amsterdam b:j de lands kampioenschappen. Doordat in de derde klasse dames het Schoten-team verstek liet gaan en de dames van SC Haarlem III (met veel moeite) wisten te winnen, is ook in deze afdeling nog alles mogelijk; het Schoten team is uitgespeeld en zal dus rustig moeten wachten wat haar tegenstandster zal doen in de komende wedstrijden. Programma voor Donderdag 10 April a.s. 7 uur in het Krelagehuis. Het Contact-Centrum van Nederlandse Musici gal' in samenwerking met het Nederlandse Impresariaat zijn zesde Contact-middag, ditmaal in Heemstede. De doelstelling van dit Impresariaat is de door zijn Adviescommissie samenge stelde keur van jonge toonkunstenaars in de gelegenheid te stellen op te treden. Die keur bestaat uit niet minder dan een 80-tal vooraanstaande vocalisten en in strumentalisten en het is begrijpelijk, dat het laten optreden van dit 80-tal moei lijkheden met zich mede brengt. Men heeft dan ook besloten ieder jaar enkele van de meest vooraanstaande te laten concerteren, zo b.v. dit jaar de pia nisten Ria de Groot, Utrecht en Gerard van Blerk, Amsterdam, laatstgenoemd'» is in Haarlem al geen onbekende. De overige jonge toonkunstenaars heb ben ingezien, dat in afwachting van hun optreden het is te hopen dat het aan tal van twee kan worden uitgebreid, an ders duurt het 40 jaar voor de gehele keur is afgewerkt een voortdurend contact tussen de leden tot gezamenlijk musiceren en onderlinge waardering kan leiden en dus zeer nuttig is. Dien tengevolge is genoemd Contact-Centrum met plaatselijke afdelingen opgericht. De afdeling Haarlem en omstreken or ganiseerde deze zesde middag en liet daarvoor haar keuze vallen op de Foyer van het Minerva-theater. Het bleek al dra, dat de sfeer van deze kleine zaal uitstekend en de acoustiek meer dan ruim voldoende is voor kamermuziek Men kan wellicht de term „goed" ge bruiken, als iedere optredende musicus het forteklankvolume in goede evenre digheid weet te houden tot de tamelijk kleine zaal. Bij een te grote uitzetting van de klank boet deze aan timbre en glans in, wordt zelfs ietwat dor. Dit viel niet zozeer bij cello- en fluitspel, wel bij pianospel en zang op. Het is zoals bij de grote en eigenlijk bij elke zaal' mer» moet zich volkomen op de ruimte instel len. Die opmerking over cello-spel schrij ven we met opzet nadrukkelijk, omdat wij de optredende celliste, Dyck Koster, juist Woensdag j.L in het Frans Hals museum hoorden en daardoor een verge lijking konden maken. Deze celliste ont wikkelt geen bijzonder groot klankvo lume. In genoemd museum voldeed dan ook dit volume niet, kwam haar spel niet voldoende uit. Het bleek nu, dat de min der gunstige acoustiek hieraan, zij het ten dele, schuld had. In de Foyer was de verhouding anders. De celliste ontwik kelde hier voldoende klank en verkreeg haar spel meer karakter. Zij speelde de zelfde nummers als in het museum, door ons Donderdag j.l. besproken. Verder traden overbekende artisten uit onze omgeving op, gelukkig echter grotendeels met nieuwe, hoogst belang wekkende werken. De zangeres introdu ceerde Franse Volksliederen in de Pij- per-bewerking. Hierin trof zij op uit muntende wijze de juiste karakteristiek, niet het minst in het droevige „Gen- tils galants do France", waarin een sol daat de dood van zijn wapenbroeder aan diens minnares mededeelt met de beves tiging: „Wij hebben zijn gelezen rouw dienst bijgewoond". Bovendien zong Didi Sanders verruk kelijk aandoende gezangen van André Caplet met begeleiding van fluit alleen of fluit en piano en een cyclus van 14 Japanse gedichtjes door de componist Delincourt tot een geheel verenigd en sterk typerend getoonzet. De zangeres voelde deze typering opvallend goed aan. Het fluitspel van Frans Vest-er sloot fraai bij de zang aan. In deze fluitpartij hoorda-men o.a. een door de compo nist voorgeschreven tremolo-spel (lichte, vlugge tongslag). Voorts speelde Vester op stijlvolle wijze een onderhou dende Sonate van Blavet Pianiste Miep van Luin begeleidde zo als altijd muzikaal en slagvaardig, ver tolkte daarenboven met haar kunstzuster Ans Bouter de vierhandige Sonate van Hindemitb. Een interessant werk. waar van bijzonder het slotdeel de aandacht trekt en men niet kan begrijpen, dat zulke muziek gedurende het Hitier- regime aanleiding gaf tot de speciale ac tie: „Hindamit" genaamd! Het succes voor de pianisten was groot, evenzo voor de andere medewerkenden. De Foyer was geheel bezet met aan dachtige en voldane hoorders, onder wie zich vele andere Contact-leden, ook Uit andere plaatsen, bevonden! Heemste de, gelukgewenst met de aanwinst van 1 dit intiem zaaltje. O. K- Langzamerhand begint de Palmpasen optocht, die elk jaar door de kinderen van de beide katholieke parochies wordt gehouden, een traditie te wor den. Een traditie is het ook, dat er elk jaar op deze Zondag een stevige wind staat, zodat de kinderen altijd extra voorzorgen moeten nemen, om het re sultaat van hun werk in goede staat te houden. Te half één hadden de jeugdige deel neemsters en deelnemers van Valken burg zich bij de scnool op de Molen- werfslaan verzameld en voorafgegaan door de R.K. Harmonie „St. Michaël" trok de stoet door de parochie, waar als gewoonlijk veel belangstelling was. Na ongeveer drie kwartier werd op de Molenwerfslaan de stoet weer ontbon den en gingen vele kinderen naar „Meer en Bosch", om de zieken daar een blij ogenblik te bezorgen met hun Palmpaasgeschenken. Te half twee was Berkenrode aan de beurt en ook hier was de deelname zeer behoorlijk en met „St. Michaël" voorop ging de stoet dwars tegen de harde wind in door de straten en lanen van de parochie. Na afloop werden hier vele zieken aangenaam verrast door het. bezoek van een jongen of meisje, dat een geschenkje kwam bren gen. Misschien komt het nog wel eens zo ver, dat in beide parochies alle kinde ren aan ditf aardige gebruik deelne men, want zover is men op het ogen- Dinsdag 8 April: Hoog water: 2.51 u. en 15.05 u. Laag water: 10.37 u. en 23.01 u. De besprekingen tussen de Israëlische en Westduitse delegatie over de schade loosstelling, zijn hedenmorgen op kasteel Oud-Wassenaar hervat. Zoals bekend keerde prof. Franz Boehm. leider van de Westduitse dele gatie, Vrijdag naar Bonn terug, tenein de een nader rapport uit te brengen aan dr. Konrad Adenauer. Tezelfdertijd keerde Hermann Abs, leider van de Westduitse delegatie op de schuldencon ferentie te Londen, naar Bonn terug, zodat Adenauer gelegenheid had het ge heel der Duitse schuldverplichtingen in de Duitse betalingscapaciteit te over zien. DAMES Rapiditas IISC Haarlem. Antilopen I —Rapiditas I HGA II—PSVH II. HOC II —HHC II. HEREN Oosterkwartier III—HHC IV, Schoten I —SC Haarlem IV, Antilopen I—HHC I, HGA IVAntilopen III. Programma voor Vrijdag 11 April a.s. 7 uur in het Krelagehuis. DAMES SC Haarlem II—HOC II, Antilopen II —Rapiditas II, HOC III—HHC III. HEREN HHC III—HOC III. HHC II—Antilopen H, SC Haarlem IHOC I, Res. Politie I —HOC IV, SC Haarlem IV—HGA III. Voor de eerste klasse heren zijn twee wedstrijden vastgesteld, waarvan de wedstrijd HHC I—Antilopen I wel de meest belangrijke is, want nu er geen titel meer op het spel staat, verwachten wij een goede en spannende wedstrijd, waarbij het Antilopen-team zal moeten tonen, dat zij inderdaad d e kampioen zijn. Ook in de tweede klasse heren is een wel zeer belangrijke ontmoeting vast gesteld, n.l. HHC IIAntilopen II; slaagt het team van Antilopen er in te winnen (wat nog niet zo zeker is) dan heeft deze vereniging zijn twééde kampioen, hetgeen zeer zeker een geweldige pres tatie genoemd mag worden. Bij de da mes is in de eerste klasse een belang rijke ontmoeting vastgesteld voor de Ra- piditas-dames, want slagen deze dames er in te winnen of zelfs maar gelijk te spelen dan moet Oost.erkwartier, welk team de laatste plaats bezet, degradatie wedstrijden spelen. Stand onderste plaatsen le kl. dames: Rapiditas I 11 2 0 9 4 Oosterkwartier I 12 2 0 10 4 In de tweede klasse dames kan het team van HOC II de kampioensvlag hij sen, terwijl onderaan in deze afdeling de teams van Rapiditas II en Antilopen II zullen uitmaken welk team de onder ste plaats moet bezetten. De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld in de Nederlandse Volleybal Bond afd. Haarlem e.o. op 1 April zijn als volgt: Dames le kl. A: VeloxVCR 2-2. VCK—Die Raekse 1-3, IHJBGV 1-3; Dames le kl. B: Kl. Houtstr.BGV 2 0-4, Velox 2PSVH 2 1-3, Ramplaan— VCR 2 2-2. Heren le klasse: OSSVCR 2-2. HVSPSCB 4-0, VCK—CIOS 0-3; Heren 2e kl. A: MSO—HVS 2 0-4, OVRA Brandweer 2 3-1, RapiditasCIOS 2 0-4; Heren 2e kl. B: HVS 3b—MSO 2 3-1, PSVH 2—Velox 2 2-2, Rapid. 2—Kl. Houtstr. 2-2; Heren 2e kl. C: Rapiditas 3PWN 2 2-2, HBC 2—Groentjes 0-4. HaarlemBrandweer 3 1-3. Uitslagen van 2 April 1952: Dames le kl. A: PSVH—BGV 4-0, VCK—PWN 4-0, RapiditasHVS 0-4; Dames le kl. B: RamplaanHaarlem 2-2. VCR 2 Rapiditas 2 4-0, OVRA—OSS 1-3. Hei en le klass: HVSBrandweer 4-0. VCR— Die Raekse 2-2, PSCBCIOS 0-4; Heren 2e kl. A: VCR 2—PSVH 2-2, MSO—CIOS 2 1-3, HBC—PSVH 2-2: Heren 2e kl. B: HVS 3b—PWN 3-1, Kl. Houtstraat— PSVH 2 0-3, Velox 2—Boru 4-0; Heren 2e kl. C: VCR 3—OVRA 2 2-2, Haar lemRapid. 3 1-3, GroentjesHVS 3a 0-3. De doelverdediger Henk Bosman van het juniorenelftal van „The Zandvoort Boys" maakte tijdens een wedstrijd te gen de Hoofddorpse Boys te Hoofddorp een formidabele sprong. Hij kwam daarna ongelukkig terecht en werd met een beenbreuk in de Mariastich- ting te Haarlem opgenomen. De uitslag van de eerste rit Lente lompt zijn: A en B-klasse 60 km.: 1. C. Bijster, 2. K. Koper, 3. Bes. 4. Mulder, 5- Koek. C-klasse 40 km.: 1. Vaars, 2. v. We ren. 3. Smit, 4. A. v. d- Hulst, 5, Vroom, 6. Mathot. De winnaar van het kampioenschap hoofdklasse libre van het district Haar lem is dit jaar Bloemink van Hof van Holland. De eindstand is: In Maart' werden de volgende aantal len boeken uitgeleend door: de Prinsen hofbibliotheek 12.900; het filiaal „Huis te Zaanen" 4.901; de uitleenpost Spaarn- dam 299 en de Muziekbibliotheek 1.070. De Gemeentelijke Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan 4.237. De Gemeente lijke Jeugdbibliotheek in het filiaal „Huis te Zaanen" 1.709. Tezamen werden uitgeleend: 25.116 boeken (v.j. 18.143). Het aantal bezoekers aan de leeszalen bedroeg: de Prinsenhofbibliotheek 5.S42 en het filiaal „Huis te Zaanen" 681. Te zamen werden de leeszalen bezocht door 6.323 bezoekers en bezoeksters (v.j. 5.848) Onder auspiciën van de vereniging „Kunst zij ons doel" zai van 10—27 April in de expositiezaal van het „Huis van Looy" een tentoonstelling worden gehouden van werken van 7 leden de zer vereniging. De deelnemende kun stenaars zijn: J. B. Kamp, S. Klinken berg, Oscar Meudlik, S. le Poole, A. Potgieter, S. H. de Roos en Jan Visser. Het aan de heer G. J. W. Vreman ver leende eervol ontslag als korpschef van de Zandvoortse gemeentepolitie gaat op 1 October a.s. in. Gedurende het aan staande badseizoen zal de heer Vreman dus nog in functie zijn. In zijn ruim 32 dienstjaren heeft de heer Vreman de ontwikkeling van Zand- voort als badplaats meegemaakt; een ontwikkeling, welke de politie herhaal delijk voor moeilijkheden plaatste zowel op het gebied van de handhaving der openbare zedelijkheid als op dat van het verkëer. In al deze omstandigheden toonde de heer Vreman zich een be kwaam en sopel politieman. Zijn diplo matieke gaven wist hij vooral in de be zettingsjaren te benutten. Van het over heidspersoneel bevond de politie zich wel in het moeilijkste parket. Zeker in Zandvoort met zijn grote aantal NSB- ers, vooral toen deze gemeente na eva cuatie van 80% der bevolking tot „Sperrgebiet" werd verklaard. De heer Vreman wist de talloze Duitse instanties op slimme wijze om de tuin te leiden. Hoewel op verschillende wijzen illegaal werd gewerkt, konden de bezetters op de korpschef en zijn mannen geen „vat" krijgen. De Zandvoortse politie bleef daardoor onder goede leiding en onbe trouwbare elementen konden niet in het korps doordringen. Wat dit voor de eigen burgerij betekende wordt door velen nauwelijks beseft. De heer Vreman zal zich t.z.t. in Laag Keppel vestigen. Langs de Zuid- en Middenboulevard te Zandvoort en de daarop uitlopende wegen zijn dezer dagen bijna 100 hoge lichtmasten voor de straatverlichting opgericht. Hiermede wordt in een drin gende behoefte voorzien, want reeds lang werd door bezoekers en inwoners geklaagd over de onvoldoende vérlich ting van de boulevards. Het werk zal waarschijnlijk nog vóór Pasen gereed komen. De exploitanten van de uit?irhtgele- genheid in de Zandvoortse watertoren werken met grote inspanning om de bovenste verdiepingen van de toren zo spoedig mogelijk als café-restaurant te -kunnen exploiteren. Men hoopt deze zaak nog vóór de Paasdagen te kunnen openen. Advertentie Bloemink 6 0 12 1904 12.86 v. d. Linden 5 0 10 1747 9.70 v. d. Broek 4 1 9 1811 9.90 Karman 2 1 5 1638 9.75 Korver 2 0 4 1586 8.48 Op 16 April zal in het Krelagehuis een school-volleybaltournooi gehouden worden, onder auspiciën der afdeling Haarlem van de Nederlandse Volleybal- bond. Hoewel het spel officieel in Neder land pas 5 jaar bestaat hebben 44 ploe gen ingeschreven. De wedstrijdcommissie bestaat uit de heren P. M. Bei.ien, W. A. van Soèst en A. Booij (secretaris). \MSTKKI>AMSEVAA>IT 20 TH-11053 Uitslagen competitie van het district „Haarlem" van de K.N.B.B.: Scheiwijck 1SVV 1 17; Suisse 3 't Noorden 2 2—6; Frans Hais 1—Vrien denkring II 2 62; DES 5Frans Hals 2 44; Suisse 4TOP 1 62; Vrienden kring II 3—Insulirtde 2 3—5; Suisse 5— De Vaart 3 62: Hof v. Holland 5 Spaarndam 2 44; Suisse 2Insulinde 1 44; OVS 2Centrum 2 26: De Vaart 2—IVO 2 6—2; DES 6—OVS 3 4—4; Insulinde 3—IVO 3 2—6; TOP 2— Centrum-Heemstede 26; Hof v. Hol land 2Scheiwijck 1 0—8; Suisse 4 Vriendenkring II 3 08; Hof v. Holland 3Centrum 80; DES 4Suisse 3 44; Hof v. Holland 5De Vaart 1 62; Suisse 2Vriendenkring II 2 8—0; 't Noorden 2Frans Hals 1 26; De Vaart 2—TOP 1 6—2; DES 1—Excelsior 1 8—0; DES 2—SVV 1 6—2; IVO 1—DES 3 4—4; De Vaart 3Centrum-Heemstede 2—6; DES 5Insulinde 2. 44; Spaarndam 1 OVS 1 44; Spaarndam 2Insulinde 1 4_4; OVS 2—Frans Hals 2 2—6; DES 6TOP 2 2—6; Insulinde 3—OVS 3 4—4; IVO 3—SVV 2 2—6; Scheiwijck 3 —De Zon 3 44; De Zon 2Vosie 2 80: Vosje 3Meerestein 2 26; Ex celsior 3Dc Zon 3 62; De Zon 2 Meerestein 1 35; Excelsior 2Onder Ons 26; Scheiwijck 3Vosje 1 80; Scheiwijck 2Vosje 3 53; De Zon 1 Meerestein 2 08; Scheiwijck 2—Mee restein 2 44; Onder OnsDe Zon 3 6—2; Excelsior 2Vosje 2 62; Excel sior 3De Zon 1 08; Scheiwijck 3 Vosje 3 80; De Zon 2Vosje 1 80. (N iet-officiële koersen i Vorig Opening 3Nederl. 1948 3% uCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtbk '48 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U Nieuwe A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-DeJft eert. Van Gelder Kon Hoogovens eert. Unilever eert. Unilever nwe. Ned. Kabel Philips Philips nwe. Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel slot 7/4 87 87 87'4 87% 39% 80 Vs 140 141 135 72 91 135% 111 Ki 149% t( 132% ta 176 hi 171 171 lh 182 Ya Id 1471,2 142% 143% V? 291% 290% 8512 85 153 125% 125 134% 134 95 95 ds 71% 72*2 iw 4/4 5/4 »i 46% 50% 501 z 74% 74 57% 5674 54 V* 54% 14% 14ts 0 78% 774 63% 20% 27 41 80% .70 5412 38% 20% 26% 40 80% 70'3 »4;* 48 v<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2