A. VIRULY 25 JAAR VLIEGER en SCHRIJVER i .MAASDAM" TE WATER GELATEN Culemborg demonstreert de trots op zijn grote zoon Twintig koeien een prooi der vlammen de «ha<3 naactlw smaak De familie Zijn logboek vermeldt 17.000 vlieguren Beroep ongegrond verklaard Twee gevangenen ontsnapt Schip dringend nodig voor vervoer van Amerikaanse touristen Marktplein vol vlaggen en wimpels V r~door Jacques Ducharme MATTHAEUS PASSION Ruim een half millioenkilo stro en vijf vrachtauto's verloren gegaan Humanitaire taak van het vliegtuig m ZUID-AMERIKANEN NEMEN AFSCHEID Nieuw merk lucifers Jan van Riebeeck opperkoopman en commandeur van de Kaap TWEE BOERDERIJEN VERBRAND Weinig actief raadslid Gaven van Thuisfront Arti-medaille voor mevr. J. BauerStuippff MAANDAG 7 APRIL 1952 PAGINA 3 Banket in kasteel „De Haar" Eoor de kankerbestrijding Eater M. Burger O.F.M. f ï>00! - dat zaurbranden J Uw maag et paar Rannies. Ontslag hoofdcommissaris G. W. Valken Uit gevangenis te Zutphen Na korte jacht echter weer gegrepen Uitlening arbeidskrachten Operazangeres Wilhelmina van der Hoeck overleden r Ouderdomspensioen in gevaar Voor onze troepen in Nieuw-Guinea (Van onze luchtvaartmedewerker) In het restaurant Intercontinentaal van het stationsge bouw op Schiphol is het warm en behaaglijk. Er hangt een Seur van vers gezette koffie en een welverzorgde maaltijd. Kuiten in het donker van de avond jaagt de fijne jacht- sneeuw over het kale platform van het vliegveld en bedekt een eenzame vier-motorige „Conny" met een dikke witte vacht. Binnen een half uur zal dit vliegtuig vertrekken naar ï'restwick. Gander en New York met een aantal reizigers, d'e nu nog in het behaaglijk warme restaurant verwijlen. Het zijn slechts enkele van de meer dan 60.000 reizigers die S'eh in de loop van 25 jaren aan de zorg van gezagvoerder Adriaan Viruly toevertrouwden, aanvankelijk in de oude Fokkers en later in de Douglas en Constellation vliegtuigen die nu vrijwel alle delen van de wereld bereiken. Vandaag is het immers alweer een kwart eeuw geleden, dat het vliegbre vet van de Federation Aéronautique Internationale aan onze Nederlandse Vlieger-schrijver werd uitgereikt. En daarom maakten we dezer dagen, even Voor het vertrek van de New York- Constellation, op Schiphol een praatje ihet de jubilerende gezagvoerder. De zevende April 1927 bevroedden hellicht weinigen met een schrijver in de dop te doen te hebben, evenmin als de toen 22-jarige vlieger, die zo enthou siast de stuurknuppel van de Fokker '*5-4 hanteerde, er zelf enig vermoeden Van had, dat hij nog eens met grote luchtbussen over de Oceaan zou vlie den. Thans heeft gezagvoerder Viruly echter een 17.000 vlieguren in zijn log boek aangetekend, om n aar niet te sPreken over het fantastische aantal kilometers dat hij in die tijd heeft afge legd. 17.000 vlieguren is geen kleinigheid, Zeker niet als men bedenkt dat Adriaan Viruly, naast zijn bezigheden als vlie ger en auteur, een uitgebreide werk kring heeft als algemeen chef-vlieger bij de K.L.M. Het valt dan ook niet te verwonderen dat wij op onze vragen: .Hoeveel boeken hebt u nu al geschre ven en hoeveel malen bent u met zo'n Conny over de Oceaan gevlogen?" ten Untwoord krijgen: ,.Ik zou het werke lijk niet weten. Maar er wordt wel er gens een administratie bijgehouden ivaar dat uit te zoeken is!" Maar ook zonder dat zal menigeen wel weten dat ha „Voor vrij! Contact!", Viruly's eerste boek dat m 1927 verscheen, er een uit gebreide boekenserie van zijn hand is Verschenen, een serie die, naar men hiag hopen, nog lang niet als afgesloten kan worden beschouwd. Gezagvoerder Viruly vliegt tegen woordig nog met zijn Constellation naar Hew York en op de nieuwe lijn naar Sydney in Australië en voorts maakt bij nog vele andere en kqrtere vluchten 'h Europa- Minder bekend zal het zijn, dat deze K.L.M.-vlieger in 1942 kans Zag naar Zweden te komen om van daaruit in Engeland te belanden. Het Hheekt vanzelf dat men daar zijn capa- yVeiten op hun juiste waarde wist te Jbatten. Korte tijd latër reeds begon zijn eerste trans-Atlantische vlucht n dienst van de BO.A.C. Met Ameri- Adriaan Viruly in zijn werkkamer op Schiphol, Op de achtergrond een groot portret van zijn collega en vriend Parmentier. kaanse Liberator-vliegtuigen bracht hij post en belangrijke vracht over en ook wel V.I.P.'s, (very important persons, zeer belangrijke personen) wier over komst in het belegerde Engeland met spoed werd verwacht. In 1944 werd Viruly chef-vliegdienst bij de gestrande K.L.M. in Bristol, die er in de oorlogsjaren een miniatuur vliegdienstje op na hield met één iijn: BristolGibraltar. 1600 maal werden deze vluchten uitgevoerd. Eenmaal be reikte een K.L.M.-vliegtuig de plaats van bestemming niet- Het vliegtuig werd in de golf van Biskaje door een Duitse jager neergeschoten. De vluchten met graaf Bernadotte in dienst der Verenigde Naties liggen Viruly nog vers in het geheugen. Een bewonderenswaardige figuur, graaf Bernadotte, een man met veel moed en intelligentie. Deze episode brengt het gesprek op de grote voordelen der luchtvaart, die de afstanden op aarde doen ineenkrimpen en de be woners ook figuurlijk gesproken dichter bij ellcaar kunnen brengen. Het vliegtuig kan en zal een belang rijke taak vervullen in de komende internationalisatie in het kader van de Verenigde Naties, zo meent Viru ly, want lang niet alle vliegtuigen zijn bommenwerpers. Kijk naar de vluchten naar Lourdes en andere be devaartplaatsen. Hoeveel zieken en invaliden hebben hier geen genezing en troost gevonden, die anders dan met een vliegtuig deze plaatsen nooit zouden hebben betreden. Het vlieg tuig' heeft wel degelijk een zeer hu manitaire taak te vervullen. En dan dwaalt gezagvoerder Viruly af naar het probleem van de werving van piloten bij de K.L.M. Men weet het, er zijn in ons land te weinig ver keersvliegers en de aanwas is niet voldoende om hierin in de naaste toe komst een grote verbetering te bren gen. Van de ongeveer 3.000 leerlingen die jaarlijks de H.B.S. met een diplo ma op zak verlaten, kunnen er hoog stens 30 a 40 bereid en geschikt ge vonden worden om een opleiding als verkeersvlieger te volgen. De eisen Zaterdagavond is afscheid genomen van een groep vooraanstaande autori teiten uit het Zuid-Afrikaanse bedrijfs leven, die tijdens de Utrechtse Jaar- beur^ een bezoek aan ons land brach ten. Dit afscheid bestond uit een ban ket in de verlichte zalen van het kas teel „De Haar" te Haarzuilen, waaraan tverd deelgenomen door de Nederland se ministers prof. mr. P. Lieftinck, de heer S. L. Mansholt, en prof. dr. A. H. Albregts, de gezanten van Brazilië en Venezuela, resp. J. de Sousa-Leao en M. Pagnino, de Commissaris der Koningin th de provincie Utrecht, de heer M. A. Keinalda, en een vijftigtal directeuren van grote Nederlandse ondernemingen. Na een inleidend woord van mr. W. H. Fockema Andreae, de oorzitter van de Raad van Beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs en een korte toespraak door ir. M. H. Damme, pre sident-directeur van Werkspoor en on dervoorzitter van de Jaarbeurs, brach ten de voorzitters van de delegaties van de vier Zuid-Amerikaanse landen hun gastheren dank. De leden van de Braziliaanse delega tie hadden hun dank vastgelegd in een «aai manifest, dat, getekend door alle {eden van de delegatie, aan het slot van het banket door de Braziliaanse gezant 'I- de Sousa-Leao met een korte toe spraak werd overhandigd aan de voor zitter van de Jaarbeurs, mr. W. H. "ockema Andreae. De maaltijd werd opgeluisterd door locale medewerking van mevr. Gre Brouwenstein en Frans Vroons. Aan het slot werd aan de gasten een Spaan se editie van een Utrechtse krant aan geboden. Deze krant was in nauwe sa menwerking met de Jaarbeurs samen gesteld en bevatte een overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen tijdens het Pezoek van de Zuid-Amerikanen aan Nederland. J, Zondagmorgen zijn de gasten naar arijs vertrokken Ten bate van de kankerbestrijding u°or het Koningin Wilhelminafonds *ah men van heden af bij alle siga- e'iwinkeliers in ons land tegen be ta! lnë van slechts drie cent een nieuw Jherk lucifers kopen, n.l. K.W.F.- 1 -*icis lucifer), hfen. Moge het fonds er wel bij lh de Braziliaanse missie is overle- Pater Michael Burger O.F.M. Hij ^®rd geboren in 1906 en ontving de Priesterwijding in 1939, waarna hij a leraar in Brazilië werkzaam was. Advertentie hel^°ndhf> op hoe korte termijn die vóój. h'. Binnen een paar minuten! Nog j t-cil uiiuum-u, i,v,tD tonc A Kennies zijn gesmolten op Uw yei-ièrio hoort het zuurbranden tot het inticrnf"' Kennies kunt U altijd en overal enten ook. onopvallend, zonder water of Advertentie IBIS Het Ambtenarengerecht heeft het be roep van de heer G. W. Valken, tegen het hem verleende ongevraagde eervol ontslag als hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage, ongegrond verklaard. De heer Valken zal zich nader beraden of hij zich tegen deze uitspraak zal ver zetten. zijn hoog, dat is zeker, maar het feit dat de aanstaande verkeersvliegers in militaire dienst eerst een tijdje met straaljagers moeten vliegen, brengt er vele ouders toe hun jongens er van te weerhouden het vak van verkeers vlieger te kiezen. Daar komt nog bij dat de straaljagervliegers veelal die eigenschappen worden aangekweekt, die ze als verkeersvlieger nu juist niet moeten hebben. Zo is de K.L.M. voorlopig nog voor een groot deel aangewezen op buiten landse vliegers die dat mag wel eens worden gezegd na een dure opleiding bij de K-L.M. voltooid te hebben, na enkele jaren veelal in het buitenland een nieuw emplooi zoeken, in tegenstel ling tot onze eigen vliegers, die, enkele uitzonderingen daargelaten, veel hok vaster blijken en vee] meer geneigd zijn hun jaren bij de K.L.M. uit te die nen. Een van de meest sprekende voor beelden hiervan is wel gezagvoerder Viruly, die, nu de klok inmiddels naar tienen loopt, zich met de overige leden van de bemanning naar de wachtende Constellation begeeft voor de tocht over de donkere Atlantische Oceaan. De zo veelste vlucht van Viruly in vijf en twintig jaar. Opnieuw zijn twee gevangenen uit het Huis van Bewaring te Zutphen ontsnapt. Zaterdagnacht bemerkte men, dat H., uit Arnhem, verdacht van het plegen van diefstal in een juwelierszaak te Arnhem, en S., een fotograaf uit Am sterdam, die een serie inbraken in ver schillende gemeenten heeft gepleegd, waren ontsnapt. Onmiddellijk werd de politie in de omliggende plaatsen ge alarmeerd. Zondagmorgen werd H. in De Steeg, gemeente Rheden, aangehouden. S. was in zijn gezelschap, doch wist te ontko men. Na een langdurige jacht in de bossen, waaraan werd deelgenomen door politie, boswachters en jachtopzieners, werd S. des middags slapende aangetrof fen onder een bosje. Beiden zijn weer naar het Huis van Bewaring te Zutphen overgebracht. De Rijksverzekeringsbank deelt het volgende mede: Mede gelet op bepaalde uitspraken van de Centrale Raad van Beroep, is het bestuur der Rijksverzekeringsbank van oordeel, dat indien een ondernemer gebruik maakt van werklieden, die hem zijn „uitgeleend" door een natuurlijk persoon of een rechtspersoon die al of niet uitsluitend van het „uitlenen" van arbeidskrachten zijn op winst gericht bedrijf maakt, deze werklieden in dienst zijn van bedoelde ondernemer en deze dan ook die werklieden op de loonlijst behoort te vermelden. Ingevolge geschied overleg met ande re uitvoeringsorganen zal derhalve, in dien zulks niet reeds ook over vroegere perioden is geschied, met betrekking tot overeenkomsten van uitlening als vorenbedoeld voor zover hun werkings sfeer zich uitstrekt over perioden, ge legen na 30 April 1952, overeenkomstig vorenomschreven standpunt worden ge handeld. Te Amsterdam is in de ouderdom van 77 jaar overleden de operazange res Wilhelmina van der Hoeck. De be grafenis zal a.s. Dinsdag geschieden op Zorgvlied. «liliii De te waterlating van de .Maasdam" te Schiedam was op een tijdstip gezet, dat niet alleen de werknemers van Wil- ton-Fijenoord er getuige van konden zijn, maar ook hun vrienden en ver wanten in de ruimste zin. Zelfs troepen schoolkinderen, onder leiding van on derwijzers. trokken naar het uiterste puntje van de werf om er Zaterdag 8500 ton met een snelheid van meer dan 30 km. van stapel te zien lopen. (Van onze Utrechtse correspondent) Zaterdag was het precies driehonderd jaar geleden dat Sinjeur van Riebeeck na een reis van bijna vier maanden het land van Kaap de Goede Hoop betrad om aldaar in opdracht van Heeren Zeventien een nederzetting te ves tigen, die dienen moest als verversingsplaats voor de schepen in de vaart naar Oost-Indië. De moedige onder neming van deze man, die op het ogenblik in het diepste Zuiden van het werelddeel Afrika terecht gevierd en gehuldigd wordt als grondlegger van een natie, is ook herdacht in Culemborg, het Gelderse stadje waar hij ge boren werd. Hoe trots Culemborg is op deze zoon is Za terdag gebleken toen hij daar met velerlei festiviteiten werd gevierd. De officiële inzet van het feest vorm de een herdenking in de oude Barbara- kerk, die werd bijgewoond door de minister-president Z. Exc. Dr. W. Drees, door de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, kol. P. I. Hoogenhout, de commissarissen der Koningin in de pro vincies Gelderland, Zuid-Holland en Utrecht, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal en tal. van andere wereldlijke en gees telijke autoriteiten. Tijdens deze her denking heeft Z. Exc. mr. W. F. Schok king, oud-minister van Oorlog, eèn re de uitgesproken. Mr. Schokking wees er op, dat het geen zin heeft de blik naar het verleden te richten wanneer het heden en de toekomst hiervan geen voordeel ondervinden. Maar de opper koopman en eerste commandeur van de Kaap heeft voor onze tijd betekenis. Het is terecht, dat wij omzien naar de voortvarende arbeid van Jan van Rie beeck, omdat hij een voorbeeld kan zijn tussen de polen van verleden en toekomst, aldus mr. Schokking, die met verve de grote eigenschappen van Van Riebeeck heeft geschetst. Tijdens de stijlvolle bijeenkomst, die met orgelspel en een voortreffelijk blaaskwartet mu zikaal werd omlijst, is een bronzen ge denkplaat onthuld, die de doop van lan Ook de jongste tambour-maitre trok mee door de straten van Culemborg met het harmonie corps „Pieter Aafjes" tijdens de Van Rie- beeck-jeesten. van Riebeeck in deze kerk in herinnering brengt. Na afloop van de plechtigheid in de Barbarakerk nam de feestviering een aanvang, waaraan de gehele Cu- lemborgse gemeenschap heeft deelge nomen. Op het Marktplein, vol vlaggen en wimpels, fleurig onder de vriendelij ke zon, begon een défilé van vele ste delijke verenigingen, dat door de ho ge autoriteiten vanaf het met groen en hyacinten versierde bordes van het oude raadhuis werd gadegeslagen. De twee stedelijke harmoniekorpsen, aangevuld met het Haagse muziek corps „Paul Kruger", dat een serena de kwam brengen aan de ambassa deur van de Unie van Zuid-Afrika, De Nederlandse vertaling door Gabriel Smit is verschenen bij de UITGEVERIJ HET SPECTRUM In Holyoke moest Marie intussen hel- 1 De twee mannen bleven die avond pen koken, zo goed en zo kwaad als het lang praten; Jean Baptiste kon niet ge- ging: Adelaide hielp haar bij het werk noeg krijgen van de avonturen, die zijn in de huishouding. Het huis scheen erg groot en verlaten, vooral Jean Baptiste zag het zo. Naarmate de da^en verlie pen hoopten de dochters, dat er niets zou gebeuren, waaraan hun moeder zich stoten zou. Op een avond, toen zij in de keuken waren, werd er gebeld. Jean Baptiste deed open en daar stond zijn zoon, Etienne. „Dag, vader", zei Etienne, aarzelend, want hij wist niet hoe hij zou worden ontvangen. „Etienne." zei de vader en omhelsde hem, Jean Baptiste had in zijn eenzaamheid wat afleiding nodig en Etienne had niet op een beter ogenblik kunnen komen. Hij vroeg zijn zoon binnen te komen en toen hij het avondmaal had gegeten, dat zijn zusters voor hem hadden klaarge maakt, vertelde Etienne waar hij was geweest en wat hij had gezien. Hij had eerst vier jaren in het Oosten gewerkt en was toen naar Chicago ge gaan. Daar had hij op verschillende ma nieren zijn brood verdiend en het was hem best gegaan. Hij was nu bij de spoorwegen en hij werkte-als stoker op een van de treinen tussen New York en Washington. Hij had toevallig een paar dagen vacantie en was naar huis geko men. Het verbaasde hem, dat zijn moe der er niet was en Jean Baptiste ver telde hem van Léopold's besluit priesi- ter te worden en van de reis naar Ca nada. zoon hem vertelde. Hij vroeg zich af of het wel juist was geweest, dat hij ge tracht had Etienne ervan af te houden weg te gaan. en hij kon het er met zich zelf niet over eens worden. Hij was blij dat Etienne nu terug was, en dat was genoog. Hij vergat al het verdriet van die dag, jaren geleden; zij zaten in de keuken, spraken over hun werk en Etienne vertelde wat hij had gehoord of gezien of gedaan in deze of gene stad. Het gaf Jean Baptiste een won derlijk gevoel van vrij te zijn in zijn eigen huis, nu andere leden van zijn gezin ergens in de verte waren. Zelfs Cécile, die hem altijd de personificatie van onwankelbare huiselijkheid had geleken, was nu weg. Maar Jean Bap tiste had nooit erg veel zin gehad in reizen en terwijl hij rondkeek in zijn huis, luisterde hij weer met nieuwe be langstelling naar Etienne. evenwel zon der enig verlangen al die vreemde en verre steden te zien. Etienne bleef drie dagen in Holyoke. Toen moest hij weg, want zijn vacantie was bijna om. Zij vonden het jammer, dat hij ging, want hij had vele herin neringen aan gelukkige dagen met zich meegebracht; maar er was niets aan te doen; dit was de werkelijkheid. Etienne zwaaide met zijn hoed, ter wijl zijn vader en Marie hem nakeken uit het voorkamerraam, hetzelfde raam, waardoor Pierre hem had zien weg gaan enkele jaren geleden. DERTIENDE HOOFDSTUK Cécile voelde zich niet op haar ge mak in Canada; zij wilde weer thuis zijn, bij haar man. Zij verhaastte dus haar terugkeer, maar tante Flavie wil de Louise nog graag een tijdje bij zich houden. Zo werd besloten, dat Pierre met zijn moeder mee terug zou gaan, terwijl Louise in Montreal mocht blij ven tot haar moeder haar nodig zou hebben. Pierre ging met gemengde gevoelens naar huis terug. Hij moest weer aan het werk, dat wist hij. Maar hij hield van Canada, en Montreal in het bijzon der, zonder precies te weten waarom. De stad beantwoordde ongeveer aan alle dromen, die hij als kleine jongen had gekoesterd, dromen van ruimte en verte, van kleur en beweging. Mon treal was een zeehaven van grote be tekenis; Pierre ontdekte al gauw de wonderlijke bekoring van de kade en hij bracht er veel van zijn tijd door. Hij ging voor het eerst naar de haven toen zijn moeder met Léopold naar het Col lege was. Hij zag schepen uit verre, vreemds landen met namen, die hij alleen kende uit zijn vroegere aard rijkskunde- en geschiedenisboeken. Het zien van al deze wonderen gaf hem een onbestemd verlangen. waarvoor hij geen verklaring wist. Hij verliet Mon treal met spijt en stapte in de trein met zijn moeder, die reikhalzend naar haar terugkomst in Holyoke uitzag. De reis scheen hem ditmaal veel te kort. Jean Baptiste, Marie, Wilfrid en Adelaide wachtten hen op aan het sta tion. Cécile was gelukkig toen zij Jean Baptiste's armen weer om zich heen voelde en haar kinderen weer bij zich zag. Nadat zij de eerste woorden met el kaar hadden gewisseld hoorde zij, dat Etienne intussen thuis was geweest. Dat was een bittere teleurstelling, want zij had haar oudsten zoon erg graag ge zien maar de blijdschap van de thuis komst maakte deze pijn weer ongedaan en tenslotte was er algemene vreugde. (Wordt vervolgd). zorgden voor een plezierige stemming, die door de Culemborgers met ap plaus werd ontvangen en onderhou den. Het gemeentebestuur van Culemborg met burgemeester Koningsbruggen aan het hoofd heeft de officiële genodigden een diner aangeboden, waaraan ook mi nister Drees en de Zuid-Afrikaanse am bassadeur en vele andere autoriteiten hebben aangezeten. Buiten verspreidde intussen een nieuw carillon van 47 klok ken zijn fluwelen klanken boven dë vro lijke, feestende stad Culemborg, die Jan van Riebeeck. haar grote zoon, tot laat in de avond in vele toonaarden heeft bezongen. „Drommedaris" landt opnieuw In Zuid-Afrika zelf zijn Zaterdag talrijke toeschouwers getuige ge weest van een herhaling van de landing van Jan van Riebeeck in de Tafelbaai, zoals die 6 April 1652 is geschied. Bij stralend weer zeilde een model van Van Riebeeck's schip, de „Drommedaris" de baai binnen. Na het afvuren van een saluutsalvo roeide de bemanning, gekleed in zeventiende- eeuwse costuums, naar de wal. In de laatste van de vier sloepen was „Van Riebeeck", zelf gezeten, vergezeld van zijn vrouw Maria de la Queillerie. Hij plantte de Nederlandse vlag op een heu vel en de menigte zong het Wilhel mus. Daarna is de eerste steen gelegd voor het monument „,De Poort van Zuid- Afrika". De Zuidafrikaanse minister van Justitie Van der Sandt Centlivres, heeft daarna een rede uitgesproken. Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Nederlandse Raad van State, sprak als „tolk van het broe dervolk" de hoop uit, dat de poort blij vend uitdrukking zou geven aan de dankbaarheid voor hetgeen bereikt werd. „De poort moge doortocht geven aan alles, wat bijdraagt tot vrede, voor spoed en geluk van land en volk van Zuid-Afrika". Op een teken van dr. Malan werd de steen door een hijskraan omlaagge- bracht. Vier jongelui metselden om beurten met een zilveren troffel de steen vast. Daarna sprak Malan: ..Ik verklaar thans, dat de eerste steen van Afrika goed en juist gelegd is". Zondagavond zijn de Van Riebeeck- feesten in Kaapstad officieel gesloten door de minister van Binnenlandse Za ken, Doenges. Hij zei, dat de Portugese regering een standbeeld van Bartholo- meus Diaz zou schenken voor plaatsing in de „Poort van Afrika" en dat het Nederlandse Van Riebeeck-comité een standbeeld van Maria van Riebeeck—de la Queillerie zou aanbieden. De doopplechtigheid was zodanig ge rationaliseerd, dat het steeds vaker voorkomende euvel van solide cham pagneflessen, die niet willen breken, verholpen was. Mevrouw Gips, de echt genote van een der commissarissen van de Holland-Amerika-lijn, knipte nu eerst een lint door, waardoor de fles met wiskundige zekerheid tegen de boeg Kapotschoot. De „Rijndam" kan nu spoedig een volwaardige kracht naast zich verwach ten om de Amerikaanse toeristen naar Nederland over te brengen. Dat dit no dig is, blijkt uit de mededeling van de heer de Monchy, de directeur van de Holland-Amerikalijn, dat de „Rijndam" met 850 Amerikanen op weg is naar Nederland, een volgeboekt schip, vóór het grote reisseizoen nog begonnen is. 15 Juli hoopt men met de „Maasdam" de technische proefvaart te kunnen ma ken en dan zal ongeveer een jaar na de „Rijndam" dit schip met een bruto ton nage van 15000 ton de reis naar Ame rika kunnen aanvaarden. Al diegenen, die na de stapelloop ble ven wachten op het leggen van de kiel voor een nieuw schip, werden teleurge steld. Wilton-Fijenoord zit vol orders, maar voor de vier schepen, die besteld zijn en waaraan men onmiddellijk wil beginnen, is maar zestig tot vijfenzeven tig pet. van het scheepsstaal voorradig. Dit is voor de hele Nederlandse scheepsbouwindustrie een zeer ernstige kwestie. Eerst als men zeker is van de levering van de rest. kan men beginnen en ook inderdaad afbouwen. Dit heeft een der directeuren van Wilton-Fijen oord, ir. J. E. Woltjer, medegedeeld. Van de zijde der regering en andere in stanties- wordt alles in het werk gesteld om over dit dode punt heen te geraken door aankoop van staal in Frankrijk, Duitsland, Zweden of zelfs Japan. Men heeft nu reeds zestig man van Van der Giesen aan het werk gehad, omdat daar bij gebrek aan werk en gebrek aan staal niet voldoende emplooi was. Orders zijn er genoeg. De „Maasdam", het 8500 ton metend zusterschip van de „Rijndam", kort voor de tewaterlating op de helling. Ook nu uitvoeringen van de Matthaeus- Passion in ons land erg in de mode zijn. geldt de Amsterdamse uitvoering dit jaar oJ.v. Eduard van Beinum nog steeds als een der voornaamste. Reeds jaren lang immers kent Amsterdam zijn Mafthaeus-Passion uitvoering op Palm zondag met vooruitvoeringen op Don derdag en Zaterdag en tevens is het 'n traditie dat hiertoe de beste krachten samenwerken. Vandaar dat de verwachtingen dan ook steeds hoog gespannen zijn, niet min der nu men na de perfecte maar roman tisch georiënteerde uitvoeringen van vroeger in Amsterdam een vernieuwing tracht te bereiken. Een soberder sentiment, waarnaar Van Beinum reeds eerder streefde, brengt echter ook gevaren met zich en het kwam ons voor dat er deze keer, on danks de wijding die van de uitvoering uitging, toch minder bezield is gemusi ceerd. Het Toonkunstkoor attaqueerde iets minder fel; de koralen klonken stroever en de vocale hoogtepunten hebben wel eens meef glans gehad. Een minder zware begeleiding, vooral in de contrabassen, zou het geheel elastischer kunnen ma ken en het verslappen van het tempo kunnen voorkomen. Wat meer kopsstem- klank in het jongenskoor (Zanglust.) kan het effect van deze prachtige partij nog verhogen. Dit zijn enkele aanteke ningen, die wij tijdens 't luisteren maak ten van de feilen die het artistiek geheel uiteraard nadelig beïnvloedden. Men wil nu eenmaal het allerbeste horen! Onder de solistische medewerkenden troffen wij dit jaar voor het eerst aan Helmuth Krebs die met heldere tenor stem sober de Evangelist zong. Chris Scheffer die een belangrijke aanwinst kan worden en David Hollestelle nog wat onwennig in zijn bas-aria's. Leo Rommerts was in de kleine partijen al eens gelukkiger; Laurens Bogtman, An nie Hermes en Jo Vincent zongen hun partijen weer met pieuze muzikaliteit. Hierbij kwamen dan het vocaal koor (Toonkunst Amsterdam) en het instru mentaal koor: het Concertgebouworkest met zijn bekende solisten en tenslotte Janny van Weering, Henk van Wezel en Piet van Egmond voor Continuo en orgel. De Amsterdamse traditie, levend als zij is. zal een volgende keer op de wen sen die thans niet vervuld werden, onge twijfeld een antwoord weten. T. Vr. In enkele uren tijds zjjn Zondag te Goudriaan in de Alblasserwaard twee boerderijen afgebrand. Twintig koeien kwamen in de vlammen om. Omstreeks één uur in de middag brak brand uit in de boerderij van G. Zwij nenburg. Het vuur greep razend snel om zich heen zodat men zelfs geen kans zag het vee uit de stal los te maken. Twintig koeien verbrandden. De vlam men sloegen over op het dak van de boerderij van H. v. Ermen, welke even eens tot de grond toe afbrandde. Hier kon het vee worden gered. De schade aan beide boerenbedrijven wordt geschat op een bedrag, dat aan zienlijk hoger dan f 100.000 moet lig gen. Een felle brand in een grote stro opslagschuur te Nieuwolda heeft grote schade veroorzaakt. Ruim een half millioen kilo stro alsmede vijf vrachtauto's gingen verloren in een Er is in Geleen een raadslid, oud wethouder, die 'in de huidige zittings periode nog geen enkele raadsvergade ring heeft bijgewoond, terwijl hij de vorige zittingsperiode slechts één maal een vergadering heeft bijgewoond. Dit raadslid, de heer E. G., heeft po gingen in het werk gesteld, om wethou der te worden. .Blijkbaar als reactie op het mislukken van deze pogingen is hij daarna niet meer in de raadzaal ver schenen. De heer G. is nu door een besluit van de raad voor de keuze gesteld vóór 1 Juni af te treden, of de eed als raadslid af te leggen, zo niet, dan verliest hij het recht op ouderdomspensioen, waarop hij als oud-wethouder aanspraak kan ma ken. Immers, op deze vergadering werd een verordening aangenomen, waarin het ouderdomspensioen van de oud-wet- wethouders wordt geregeld. Hierin komt een artikel voor dat „geen ouder domspensioen wordt toegekend aan hem. die tot raadslid gekozen zijnde op zettelijk nalaat zijn eed als zodanig af te leggen, ofschoon daartoe opgeroepen zijnde". enorme vuurzee. De brand die waar schijnlijk is ontstaan door kortslui ting in een van de vrachtwagens breidde zich door 't kurkdroge stro uiteraard zeer snel uit. De schade is nog niet bekend, doch wordt op vele tienduizenden geraamd. De blijvende nood van onze troepen in Nieuw-Guinea is voor het bestuur var. Nationaal Katholiek Thuisfront aanleiding geweest een belangrijke zen ding goederen, zoals tafels, stoelen, biljart, spelen, een kerkklokje, enz. ter beschikking van de hoofdlegeraalmoeze nier te stellen. Per S.S. Rempang js een en ander naar onze troepen in Nieuw-Guinea verzonden. De voorzitter van de maatschappij Arti et Amicitiae heeft Zaterdag in het gebouw van deze maatschappij onder grote belangstelling de jaarlijkse voor jaarstentoonstelling geopend. De stij gende animo van de leden om hun wer ken op deze tentoonstelling te expose ren, noodzaakt het bestuur en de be oordelingscommissie van bijna allen slechts één werk toe te laten. Van de in de loop der laatste maanden over leden leden H. van BorssumBuis man, Haarlem, Corn. Koning, Amster dam, Harrie Kuyten, Groet (N.H.) en mej. Chr. S. A. Mo rei, Blaricum zijn meer doeken opgehangen als eerbie dige hulde aan hun nagedachtenis. De voorzitter besloot zijn openingsrede met de mededeling, dat hij thans de Arti-medaille 1952 mocht uitreiken aan mevr. J. BauerStumpff, Amster dam, voor haar werk „Schetsboekbla den'' (nr. 7 dezer expositie). De tentoonstelling bevat 99 schilde rijen, 12 tekeningen en grafieken en 9 beeldhouwwerken. Zij blijft tot 4 Mei opengesteld. De afd. Valthermond van d« N.V. Kon. Fabrieken Talens en Zn. te Apeldoorn, die zich in hoofdzaak bezig houdt met half- fabricage. zal in de loop van deze maand worden stilgelegd. Twintig personeelsleden werd ontslag aangezegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3