Nieuw kabinet in Tunis Eric de Noorman: Hef land der duisternis Demonstraties in Zuid-Afrika zonder incidenten verlopen Herberg op de Oceaan Kazernekolder N' 1 SCHEEPVAARTBERICHTEN '-S! voorbespreking ln Veiligheidsraad? I rans succes in Indo-China Bezettingsstatuut voor W.-Duitsland V.S. vervaardigen waterstofbom Laffe overval op oud echtpaar Goede roman over het leven van Jan van Riebeeck Dameshockeyteam in Glasgow gelijk C f MAANDAG 7 APRIL 1952 PAGINA 7 Noorverkiezingen in Michigan en Idaho Geen duidelijke voorkeur bij meeste republikeinen Rusland wil zaken doen met het buitenland ^alin ontvangt ambas sadeur uit India MS. dienen plan in voor wapencontróle erzië vraagt om een maand uitstel (']1 behandeling oliegeschil °or Internationale Hof Mederzijds overleg der h °hammedaanse landen Besprekingen in laatste stadium In de praktijk of op papier Indringer rooft f 265 uit winkelcassa Ambonese volksdeel breidt zich uit Vijfhonderd babies naar Nederland Burgemeester van Urk bij Argentijnse gezant Labour behaalt grote successen In verkiezingen voor de graafschapsraden 55 5 April 16525 April 1952 55 KNOOP Veiligheidstoestand van de mcrgelg roeven Het Britse betalings balans-tekort in 1951 Franciscanen terug naar Katwijk Examens Niéuwe diagnostiek der schildklierfuncties Belangrijk proefschrift van R. D. J. Kuipers MARKTBERICHTEN Het ..all round orsel '7 c Dp premier van Tunis Salah Eddine acconche is er in geslaagd een kabinet e vormen. Vandaag zou hij, naar ver dacht, tie ministerslijst bekend maken. 1 heeft hij een verklaring afge- ?o. waarin hij het de eerste taak van kabinet noemde de hervormingen in unis, zoals ze door Frankrijk zjjnvoor- T,'d. tot stand te brengen, v e Frans-Tunesisehe commissie voor studering van het Franse hervor- "i?splan zal spoedig met haar werk S'unen. De premier heeft een lijst op gesteld van zeven Tunesiërs, die in de ^«mmissie zitting hebben. Alle politieke Ont zi'n hierbij vertegemvoordigd, k de nationalistische Neo Destoer. t„e Veiligheidsraad zal vermoedelijk .'rusdag de Tunesische kwestie behan- dat a worc" waarschijnlijk geacht, beh ^merika zich voor een volledige handeling van het geschil zal verkla- n' zulks in afwijking van het vorige sta6 door de Amerikanen ingenomen 3 hdpunt. Een Amerikaanse woordvoer en heeft verklaard, dat zijn delegatie ncier de indruk is gekomen van de ar- gjJhenten die vorige week door de Ara bon-Aziatische groep van 12 landen meeste republikeinen in Michigan C"hen bij de verkiezingen van afge- sardigden naar het Nationale Congress l®n duidelijke voorkeur voor een can- ^naat voor het presidentschap getoond. de 46 afgevaardigden, die gekozen orden, worden 33 geacht niet een be ulde candidaat te zullen steunen. Van w overige dertien staan zeven achter bonhower en zes achter Taft. - h Idaho is eveneens gestemd. De re- a. l'keinen namen daar een resolutie r h, waarin wordt verklaard, dat zij ui1- - tir üti veertien afgevaardigden geen op- 81 c^t geven hoe te stemmen, overtuigd S? zij zijn, dat zij Taft „in elke redelijke ate'' zullen steunen. lid van de delegatie der Sovjet- Hjh'e bij de economische conferentie te kla Nesterov, heeft Zaterdag ver- v0ard, dat de Sovjet-Unie bereid is la rsteUen voor ruilovereenkomsten op |?üee termijn met landen in West- 'Pi, Noord- en Zuid-Amerika, Azië ZPj Afrika in overweging te nemen. Hij e. dat het mogelijk is door middel \v h dergelijke overeenkomsten de Sa?|r(ic van de buitenlandse handel der tk '"-Unie, die thans ongeveer zeven- 8 htilliard gulden bedraagt, in twee W.r'c jaar op te voeren tot 28 a 38 'ard gulden per jaar. 8^'^'-chalk Stalin heeft Zaterdag de "'assadeur van India. Radhakrisjnan, benoemd is tot vice-president van in gezelschap van de minister van 'teniandse Zaken, Vishinsky, ontvan- Radhakrisjnan is na twee jaar de *erste buitenlandse ambassadeur, die 'a"n bezoekt. ambassadeur zei, dat zijn regering o 'hcht nadere mededelingen over zijn herhoud met Stalin zal doen. ii!? ^jn afscheidsbezoek aan Stalin 'ocif hti aan de pers mede: ..Ik ge- bl p' dat er geen enkel belangrijk pro- tikpht is in onze verdeelde wereld, dat 1^ 1 «an worden opgelost door bespre- 0n,.ëeri en onderhandelingen. Het zou Verstandig zijn de deur dicht te doen r elke toenadering. p,jPe Franse legerleiding in Indo- Jhina heeft bekend gemaakt, dat de hie-strijdkrachten in een tiendaagse Peratie in het Zuid-Oostelijk gedeelte an de Tonkinese Delta 1200 man van Vietminh hebben gedood en 1400 jwvangen genomen. Het betrokken ge- ®d ligt tussen Thaibinh en de zee. k^n Fr; de actie hebben 15 bataljons van anse Unie deelgenomen met steun ^.atillerie en vliegtuigen. Twee Viet- Hl(,j bataljons zouden zijn vernietigd. ne groepen van de Vietminh pogen omsingeling te ontkomen. b'bbi V.S. hebben bij de ontwapenings- vo0r Ussie tier V.N. een plan ingediend oobtróle der bewapening, strijd- en militaire installaties, met '.P van atoom- en mogelijke bac- ^Sfsche wapenen over de gehele or 'ndiener van dit plan Benjamin voor deze controle in vijf :'nr,s? Uit te voeren te beginnen bij de «ot e S'eheime gegevens en zo voort P met de nieuwste wapens. b van bijeenkomst der Kamer in Perzië nog niet he il?' Int 's de regering voornemens aan d^ag j rnationale Gerechtshof te Den j-e verzoeken de behandeling van i? tot c verzoek inzake de oliekwes- i ssario Jun' uit te stellen. Premier 2Htin wi' eerst de nieuwe Kamer pWp ijPp hebben alvorens hij zich naar b Mei .begeeft. Het Hof zou de zaak efzië PPhandelen. De verkiezingen in Jn nog niet afgelopen. heeft de premiers van twaalf ')^Ppbkof^aanae landen uitgenodigd - te 'i.u„u besprekingen te beginnen ik^Üds en tot sen stelsel van we- in aangelegenheden van >t>e Schappelijk belang, h;v'Pte j land zijn: Afghanistan, ha' Liha^ s's, Perzié, Irak, Jorda- Turku011' Kibye, Saoedi-Arabië, Sy- Je en Jemen. &t; a"lië Z-.P buitp„7" e Amerikaanse minister fci-.de vnl J^ilc?se zaken. Dean Acheson, M b^eng maand een bezoek aan naar voren zijn gebracht. Het. krachtig ste argument was dat het onbillijk is de behandeling van deze zaak zondermeer van de hand te wijzen als 12 landen, een vijfde deel van het aantal leden dus, er van overtuigd zijn, dat er een geschil bestaat. De leider van de Pakistaanse delegatie heeft inmiddels voorgesteld de Bey van Tunis uit te nodigen voor de Veiligheidsraad te verschijnen om „vrij uit'" te spreken. De drie Westelijke Hoge Commissa rissen en bondskanselier Adenauer heb ben belangrijke vorderingen gemaakt bjj hun besprekingen over de contractuele overeenkomsten-: die het bezettingssta tuut zullen vervangen, a!dus meldt het Duitse persbureau D.P.A. Volgens welingelichte geallieerde en West-Duitse kringen te Bonn is thans het laatste stadium van de besprekingen bereikt Men hoopt de overeenkomsten voor eind Mei voor ondertekening gereed te hebben. Woensdag zal gesproken worden over belangrijke financiële en econo mische artikelen. Men hoopt dan in het bezit te zijn van het rapport van de des kundigen in zake het Europese leger, die zich te Parijs bezig hebben gehouden met het berekenen van de West-Duitse financiële bijdrage voor dit leger voor de periode van Juli 1952 tot en met Juni 1953. In een interview heeft de Ameri kaanse senator McMahon, voorzitter van de senaatscommissie voor atoomenergie, verklaard, dat de vervaardiging van een waterstofbom door de V.S. op dit ogen blik aan de gang is. Hjj maakte niet duidelijk, of hij bedoelde, dat met de werkelijke constructie van de bom is begonnen. De commissie voor atoomenergie heeft bekend gemaakt, dat de V.S,, Engeland en Canada zijn overeengekomen, enkele van hun gemeenschappelijke atoomge heimen ter beschikking te stellen van universiteiten en laboratoria, die zich met niet-geheim atoomonderzoek bezig houden. De inlichtingen zullen omvatten het' gedrag van uranium en plutonium in een atoomoven en de radio-actieve-vorm van het gas xenon Kleine atoombommen, die „onbeperkte aanvalsmogelijkhèden bieden voor de luchtvaart van de marine", kunnen door alle nog te vervaardigen gevechtsvlieg tuigen der Amerikaanse marine worden meegenomen, aldus heeft vice-admiraal Hohn Cassady, plaatsvervangend chef der vlootoperaties. Zaterdag verklaard in een geheime zitting van een subcom missie van de senaat, die de paraatheid van de V.S. onderzoekt. CO* MAITIN IOOM3M SWmOA 63. Grijp hen!" sist Scorr als hij Eric en zijn beide makkers door het smalle gat in de wand ziet verdwijnen, maar hen niet bereiken kan. Hij wendt zich driftig tot de priester van de Beer, die hem heeft gewaarschuwd, dat hij de Noórman in de valkuil heeft gelokt. „Dwaas! Waarom stelde je mij niet sneller op de hoogte. Moet deze Noorse hond mij voor de tweede keer ontgaan! Vang hem'. Neem alle krijgers die ge nodig hebt en doorzoek dit gebouiv! En wanneer ge hen niet vindt..." De voerman Alhabar lacht tevreden als hij het dreigende gebaar ziét waarmee zijn meester de laatste ivoorden aanvult. Intussen heeft Eric zijn mannen naar het einde van de smalle gang geleid. Die gang voert achter het gat omhoog. De Noorman weet, dat Scorr alles in het werk zal stéllen om hen in handen te krijgen, en in plaats van op Orm te letten, die somber mompelend het aantal doden opsomt wat een behoorlijk zeeman in deze omgeving zoal kan sterven, wendt hij zich scherp tot de man van het. Verbond der Dolken. „Ge kent dit gebouw. Snel. Denk na. Is er een plek waar wij ons kunnen verschuilen?" „Ik ken zo'n plaats, heer," knikt de man ernstig. „Maar zij is ver van hier ver wijderd en het zal moeilijk zijn haar te bereiken." „Het is onze enige kans,*' zegt de Noorman kort. „We hebben geen keus. Wijs ons de weg. Wij volgen." Snel volgen zij de telkens angstig rondspiedénde man door het doolhof van gangen en trappen. Doch juist als zij een kruispunt bereiken, verneemt de Noorman in de verte een waarschuwend geschreeuw. En op hetzelfde ogenblik duiken enkele krijgers op. Syrië De Syrische regering heeft alle politieke partijen in het land ont bonden en haar kantoren gesloten. Een nieuwe wet zal binnenkort de vorming van nieuwe partijen toestaan. Zaterdagmiddag is te Rotterdam een laffe 'overval -gepleegd op een 72-jarige ziekelijke man en zijn 72-jarige vrouw. Terwijl de oude mensen (het echtpaar Tierolf) in de woonkamer, gelegen achter hun winkel in kleermakersfour- nituren,, zaten te eten, is een ongeveer 30-jarige man naar binnen, gedrongen. Hij heeft het echtpaar onder bedreiging met 'n revolver op stoelen vastgebonden met handdoeken, die hij uit de linnen kast had gehaald. Vervolgens heeft hij geld uit de winkelkassa geroofd, ten bedrage van ongeveer 265, waarna hij ijlings de vlucht nam, Vijfhonderd Ambonese babies zijn op komst. Dit blijkt uit een medede ling van „Pihan", particulier initiatief tot hulp aan Ambonezen. Deze organi satie tracht de vijftienduizend in Ne derland vertoevende Ambonezen daar te helpen, waar de overheid niet helpen kan. Op het ogenblik is deze organi satie bezig geld en goederen in te za melen om babygoed, sport- en spel materiaal en zomerkleding te kunnen verstrekken. Woensdag zal de burgemeester van Urk door de Argentijnse gezant worden ont vangen. De oudste dochter van de burge meester zal bij die gelegenheid aan de gezapt een oorkonde pamens de Urker be volking aanbieden, om de dank te betui gen voor de reeds verleende hulp en voor de bijstand welke de gezant nog verder heeft toegezegd. Duizenden naturellen, Indiërs en kleurlingen en ook een aantal blanken hebben Zondag in Zuid-Afrika gede monstreerd tegen de apartheidspolitiek van de regering. Van incidenten is geen melding gemaakt. Te Johannesburg kwamen 5000 mensen op het Vrijheids plein bjjeen. Te Durban demonstreerden 1200 personen en te Port-Elizabeth 10.000 niet-blanken, meest naturellen. De betogers wekten op tot steun aan een plan van actie, aangenomen door het Afrikaanse Nationale Congres en het Zuid-Afrikaans-Indische Congres. Het plan beoogt de selectie van vrijwilligers, die bepaalde rassenwetten moeten nege ren en tenslotte een massaal verzet tegen de wetten, die onrechtvaardig ge acht worden. In de voornaamste steden van India is Zondag een „Dag van Zuid-Afrika" ge houden om de door de Indiërs in de Unie van Zuid-Afrika georganiseerde beto gingen te ondersteunen. Door verscheidene politieke partijen, in het bijzonder door de socialistische partij, waren bijeenkomsten georgani seerd. Er werden resoluties aangenomen, waarin de regering van India verzocht werd ..met alle middelen de strjjd van de Indiërs in Zuid-Afrika te steunen". (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De Engelse socialisten gaan door met het behalen van successen in de ver kiezingen voor de graafschapsraden. Be halve in de Londense graafschapsraad hebben de socialisten nu ook een eind gemaakt aan de voormalige Conserva tieve meerderheid in Essex en West- Riding. Tot heden hebben de socialisten in de verkiezing'en voor de graaf schapsraden bijna driehonderd zetels van de Conservatieven gewonnen. „Den 5 April 1652. Omtrent vijf glazen in den namiddag zagen wij, Gode lof, het land van de Cabo de boa Esperance, namelijk den Tafel berg". Hei is een citaat uit het scheepsjour naal van de „Dromedaris", het schip, dat, vergezeld vam de „Reiger" en de „Goede Hoop", op Kerstavond 1651 van het Marsdiep was uitgezeild, om Jan van Riebeeck en Maria de la Queille- rie, diens vrouw, naar de Tafelbaai te brengen, waar het 6 April 1652 voor anker ging. Wij evenwel halen het aan uit de roman „Herberg op de Oceaan" van Evert Zandstra, gewijd aan de stichter van Kaapstad. Laten wij er direct aan toevoegen, dat het een goede roman is, met een welbeheerst vakmanschap onderhou dend geschreven, doortrokken van een bescheiden, heldere poëzie, getuigend van een nuchtere en tevens gevoelige kijk op de menselijke eigenschappen. De held van net verhaal, Jan van Riebeeck wordt er namelijk in gete kend als een karaktervast man, met de mannelijke eerzucht, vermoedelijk wel eigen aan iedereen, die iets meer dan het normale gepresteerd heeft, met helder inzicht, diplomatieke gaven voor het onderhandelen met inlanders, met mannelijke gevoelens, en boven dien een zeer liefhebbend echtgenoot; kortom, als een weibegaafd man, met precies die eigenschappen, die hem als pionier deden slagen hoezeer hij ook naar een andere, in zijn ogen roemvol ler carrière in de Oost hunkerde. Evert Zandstra heeft het verhaal weloverwogen gecomponeerd. Het be gint op de dag, dat Van Riebeeck in Culemborg geboren wordt. Zijn vader is daar chirurgijn, een man ook met eerzucht, gedragen door de roem van zijn voorgeslacht, maar zonder veel succes. Hij verhuist spoedig naar Schiedam, waar hij jarenlang leger- chirurgijn is, trekt dan naar de West om zijn fortuin te zoeken, maar sterft er zonder het gevonden te hebben. Zijn zoon en dochter, dan al wees, zijn in Schiedam achtergebleven, waar Jan ook voor chirurgijn leert; hij heeft de eerzucht van zijn vader, maar meer in zicht en vasthoudendheid en in zijn kinderspelen is al gebleken, dat hij de geboren leider is. Hij trekt naar Indië, waar hij in dienst van de Oost-Indische Compagnie snelle successen boekt, maar naar de gebruiken van de tijd te leer op eigen voordeel let, zodat hij naar het vaderland wordt teruggeroe pen. Daar wordt hij snel verliefd op Maria de la Queillerie, met wie hij zeer gelukkig zal zijn. Hij biedt zich zelf aan om de pleisterplaats halverwege Ne derlandIndië te vestigen, omdat hij dat beschouwt als de aanloop voor een nieuwe carrière in Indië. In één jaar hoopt hij zijn taak Y°",racht te heb ben. hij blijft er tien jaar en brengt de jonge nederzetting met vaste hand tot bloei. Daarna krijgt hij zijn lang ver beide aanstelling in Indië; hij doet er goed werk, maar de stichting van de „herberg op de Oceaan" blijft het in belangrijkheid verre winnen. Evert Zandstra volgt deze levens loop niet strikt op de voet; hij kiest er een groot aantal episoden uit, die hij boeiend en nauwkeurig beschrijft; de episoden geven gezamenlijk de grote lijnen aan, de heldere, met poëzie vermengde beschrijving van de details daarin geeft een levendig iet, dat ik me zo bijzonder graag meng in de zaken van mijn su perieuren, maar ik vond het ver dacht. toen ik onverwachts bij de ka pitein binnenkwam en hij ijlings een papier waarin hij 'had zitten lezen, in de kachel wierp; met een hoogrode kleur begon hij onverschillig allerlei voorwerpen op zijn bureau onderling van plaats te verwisselen, zat daarna een tijdje opgewekt te fluiten en riep mij uiteindelijk woedend toe dat ik dat gespionneer in het vervolg achterwege kon laten. Ik ging op de plaats rust. staan. „Kap'tein!" zei ik, „stond er in dat telegram soms dat ik bevorderd ben?" Hij staarde me een wijle ver bluft aan en begon toen honend te lachen. „Jij bevorderd?" kreet hij op onzekere toon, „dan zou toch zeker. Hoe weet je het, ellendige?" Ik ant woordde slechts met een glimlach, die van alles kon betekenen. Kon ik hem zeggen dat ik relaties heb. daar waar een heer ze dient te hebben? Mocht ik mijn superieur vernederen door te ont hullen, dat de minister me de vorige avond op de schouder geklopt had met de woorden: „Roland, je bent een prul, maar als we je eenmaal op de plaats van je kapitein hebben gezet, zal het niet meer zo opvallen"? Zou hij me zelfs maar geloofd hebben als ik hem had geopenbaard, dat de burger ambtenaar op het ministerie me die morgen had opgebeld: „Zeg Roland, ik heb hier jê bevordering, gefeliciteerd, je weet het nou, en is het nog nodig dat we je commandant inlichten?" Ach neen, ik kon het niet doen. Dus glimlachte ik. „ln ieder geval", verbrak de kapitein de pijnlijke toestand; „ik zal je in het vervolg aan mijn tafel moeten dulden. Kom niet te dicht bij me zitten en neem een spoedcursus in tafelmanie ren bij de hofmeester. Hij vertelde me onlangs, dat je de gewoonte hebt gla zige aardappelen en uitgekauwde spek- randen bij je buurman in de zak te stoppen". Op mijn kamer begon ik nijver aan de slag te gaan. Ik raadpleegde een militair voorschrift betreffende de on derscheidingstekenen, en bevond dat ik in dén vervolge een tweetal knopen op mijn kraag diénde te torsen: ik belde dan ook onmiddellijk de maga zijnmeester op om deze dingen aan te vragen. Met deze man viel niet te pra ten; ik legde de hoorn néér en redde me zo goed ik kon. Met de handen in mijn zakken hobbelde ik weer bij de kapi tein binnen. „Hier ben ik dan weer, kaptein", zei ik. „Helaas," antwoordde hij. ,,Maar een gelukwens is het waard zeker in jouw omstandigheden. Geef me een hand. Nee, een schone. Wel verduiveld, Ro land!" ging hij plots woedend verder, „haal die boerenknuisten uit je zak ken". Ik gehoorzaamde; er klonk een zacht geritsel en de kapitein blikte vol afschuw onder de tafel door naar mijn broek, die op mijn schoenen lag. „Een -misselijk grap, Roland", zei hij afkeu rend. „Het spijt me", antwoordde ik, „maar de knopen die ik op mijn kraag heb genaaid, moest ik elders uitsparen", en ik wierp mijn thans waardeloze bretels kletterend in zijn koffie. „Ver wijder dat frubbel uit mijn koffie!" kreet mijn chef, „en hijs dat kleding stuk op. broekeloze!" Ik deed dit en de conversatie werd voortgezet. „Uiteraard", vervolgde cje kapitein, „moet ik je aan de heren voorstellen. Maar zijn je nagels wel Schoon?" Hij rukte mijn kraakzindelijke vingeren in zijn richting, zodat zich rond mijn middel opnieuw een textielverschui- ving voordeed. Mijn chef trok zich dit zeer aan; hij liet een soldaat halen, die met zo'n kracht mijn broek naar boven rukte, dat hij met dit kledingstuk door het plafond heenschoot en mij in hel dere en gesteven oncierkleding op het compagniesbureau achterliet, maar het werkte zeer nadelig in op mijn pres tige, vooral toen de kapitein tegen de soldaten bulderde: „zie je die scherts figuur daar, jongens? Dat is nu jullie nieuwe baas!" en allen vermaakten zich zeer, maar ten koste van mij. In stilte heb ik achteraf overwogen, dat prestige toch meer in karakter ligt gegrond dan in een hoge rang; en daar mee heb ik me getroost. Dat was dan Ook het enige wat me nog te doen bleef, dunkt me. FRANK ROLAND. Jan van Riebeeck beeld, zowel van het karakter van de man als van de aard van zijn onder nemingen, vooral die in Zuid-Afrika. Bij de Van Riebeeck-feesten is deze roman zeer actueel, maar zijn onder houdende kwaliteiten blijven ook on afhankelijk daarvan bestaan. (Uitg. Het Wereldvenster). R. Op vragen van het Tweede Kamerlid Dassen (KVP) in verband met de vei ligheidstoestand, waarin de mergel groeven zich bevinden, heeft de minis ter van Economische Zaken schriftelijk o.a. het volgende geantwoord: De vei ligheidstoestand in de voor ontginning of andere doeleinden in gebruik zijnde ondergrondse groeven is naar het oor deel van de inspecteur-generaal der mijnen in voldoende mate verzekerd. Dit oordeel is gebaseerd op grond van de regelmatig gehouden inspecties in de in gebruik zijnde ondergrondse groe ven, waarbij in het bijzonder wordt ge let op de toestand, waarin de zoldering en de pilaren zich bevinden, door een drietal ambtenaren van het staatstoe zicht op de mijnen, t.w.: een inspecteur der mijnen, een speciaal met het toe zicht op de ondergrondse groeven be last mijnteehnisch ambtenaar en de mijnmeter. Wat betreft de oude gedeelten van groeven, waarin geen exploitatie meer plaats heeft, kan worden opgemerkt, dat, voor zover deze niet wegens de on veilige toestand zijn afgesloten, con trole van tijd tot tijd geschiedt. Con trole in de om veiligheidsredenen afge sloten gedeelten van ondergrondse groeven vindt wegens het daaraan ver bonden levensgevaar niet plaats. In een witboek deelt de Engelse rege ring mede, dat het tekort op de Engelse betalingsbalans in de tweede helft van het afgelopen jaar 428 millioen pond sterling heeft bedragen tegen 93 millioen pond sterling in de eerste helft. In 1950 wees de betalingsbalans een overschot van 244 millioen aan. (Van onze correspondent) Hoewel de restauratie van het Missiecol lege St. Willibrordus te Katwijk aan den Rijn nog niet geheel voltooid is, zullen de paters Franciscanen en hun leerlingen er toch na Pasen hun intrek in nemen. Het Codegc werd tijdens de oorlog uitgewoond door de Duitsers, daarna vielen er enige bommen op de gebouwen en tenslotte werd het door de bezetters flink geplunderd. De paters en seminaristen vonden onderdak in „Watersleije" bij Sittard, dat eigendom is van een andere congregatie, die het ge bouw na Pasen zelf weer nodig heeft. De herstelwerkzaamheden in Katwijk zijn verleden jaar reeds begonnen, maar thans nog niet voltooid, zodat de bewoners zich de eerste maanden zullen moeten behel pen. AMSTERDAM. Cand. rechten mej. Th. V. Eek, mej. E. Stolle, mej. Th. de Waard en de heren J. v. d. Kley, W. Reumer en H, v. d. Biggelaar. AMSTERDAM (Vrije Universiteit). Cand. theol. A. Nagelkerke, Wolphaertsdijk. LEIDEN. Cand. Ned. recht mej. A. Spruit, Den Haag, C. L. Harinxma Thoe Sloten. Leeuwarden, Tjlo Liang Hoat, Lei den, B. Tholen, Wezep, A. Ribberink, Den Haag, A. Steenbergen, Krimpen a. d. Lek, A. Th. Maagdenburg, Gouda, G. v. Hat- tum, Enschede, M.. v. Rhijn, Zeist, F. F-ienfait. Amsterdam, P. Gründemann. Haarlem, A. Kloppenburg, Den Haag. J. Jonas, Rotterdam en W. Houwink, Leiden. Doctoraal Ind. recht C. Visman, Apel doorn. UTRECHT. Cand. rechten: G. Lam- pe, Eindhoven, K. v. Bree. Den Bosch, F. von Hcyden, Utrecht, mej. W. Wels, Zeist, L. de Booy, Bilthoven. Doet. rechten; inr. J. v. Aalst, Utrecht, mej. A. Thiessen, Hil versum, G. v Duyvendijk, Utrecht, mej A. Ramspeck, Utrecht. Doet. geografie (vrije studierichting): mej. J. Sunier, Rot terdam. Doet. ex. geneeskunde: mej. J. Aghina. Amersfoort, J. de Fockert, Mid- delharnis, W. de Fijter. Eethen (N. B.), F. Juch, Sliedrecht, B. Rienmjjer, Utrecht, H. Roebers, Ermelo. Prop. examen theol.: C. Metting v. Rijn, Utrecht, B. Koole, Utrecht. F. Verweij, Utrecht. J. Ley. Rot terdam, A. v. Duist, Utrecht, A. Jense, Utrecht, J. de Waard, Utrecht, mej. M. Borstkap, Amsterdam, Het is om twee redenen van belang te wijzen op het proefschrift, waarmee dr. R. D. J. Kuipers aan de gemeente universiteit van Amsterdam de graad van doctor in de medicijnen heeft ver kregen. Deze katholieke medicus be handelt hier een nieuw en waardevol diagnosticum, dat de medicus in staat stelt, door bepaling van het jodiumme- tabolisme, dat een maat vormt voor de schildklierfunctie. vermoede dysfunc- ties van de gl. thyreoidea vast te stel len. Met name geschiedt dit door de in voering van het routineonderzoek met radioactief Jodium J 131, als traceerele- ment, waarvan de lotgevallen in het lichaam tengevolge van de uitgezonden bèta- of gammastraling door eenvou dige meting kunnen worden nagegaan. Dit is' een geheel nieuwe wijze van onderzoek, die de vroegere methoden als minder bruikbaar achter zich laat, een onderzoek, dat in Holland nog maar weinig bekend is en belangrijke per spectieven voor het genezen van de zo ingrijpende schildklierafwijkingen kan vormen. Niet alleen dat dit proefschrift voor de medische wetenschap op dit gebied baanbrekend is, het heeft ook de bij zondere verdienste, zoals één der oppo nenten der wis- en natuurkundige fa culteit. prof. dr. A. H- W. Aten. zeer waarderend naar voren bracht, dat deze medicus er niet voor terugge schrokken is ten bate van zijn onder zoek. zich ver in het gebied van het zuiver physieke te begeven, daarbij de enge grenzen der aan de faculteit ge bonden specialisatie verlatend en zo door zijn werk weer eens een bewijs heeft geleverd voor de onderlinge ver bondenheid van alle wetenschap voor de naar waarheid speurende onder zoeker. Dat het de jonge doctor gegeven moge zijn zijn belangrijke ontdekkin gen met succes, op zijn patiënten m Sit tard toe te passen, was de wens van de promotor, professor dr. J. van Ebben- horst Tengbergen. M- J. V. VEEMARKT UTRECHT. 5 Apr. Aanvoer 1378 st., waarvan 1353 runderen (312 tbc.- vrij). Prijzen: stieren 400—775. kalfvaar- zen 650—000. 124 graskalv. 175—300. 1750 nucht kalv. 3548. pinken 350500. melk koeien 750—050. kalfkoeien 7501000, vanrskoeien 525—775. 192 schapen 100—140. 73 lammeren 30—40. 224 magere varkens 60—110, 283 zeugen 300—400. 535 biggen 40— 68, 42 bokken en geiten '340. VEILING POELDIJK, 5 April. Sia A 20.80 25.20. idem B 11.0020.10, idem B2 9.00— De dam es-hockev we (strijd Schot landNederland, die in een gelijk spel 22 eindigde, nadat de rust met 11 was ingegaan, is niet onder bepaald gunstige omstandigheden gespeeld. In de morgen had het hard geregend, waardoor het veld glad en modderig werd en moeilijk bespeelbaar. Hiervan hadden vooral in het begin de Neder landse dames veel last. Niettemin heeft het Oranjeteam naar mate de wedstrijd vorderde zich heel Tgoed her steld. Er werden meer aanvallen opge zet, en de strijd ging gelijk op. met beide ploegen om beurten in het of fensief. Mej. Smallwood gaf uit een doel- worsteling haar team de leiding met een voor de Nederlandse keepster Jurissen onverwacht schot: 10. In deze perio de van de strijd klopte het niet erg in de Nederlandse achterhoede. De bei dp achterspelers mej. Roelofsz en mej. Ho- gestijn en de linksmidden mej. Wijn stroom konden de cadans niet vinden en werden herhaaldelijk gepasseerd, wat deels ook te wijten was aan het gladde veld. Later kwam het drietal er veel beter in. In de voorhoede wilde het een tijdlang evenmin lukken. Mej. Bleekemolen en mej. Coops hadden weinig steun aan het binnentrio, dat zich veel te veel liet afdekken en ove rigens in te ver teruggetrokken positie speelde. Even voor rust kreeg het Ne derlandse team een strafcomer te ne men. Mej. Bleekemolen benutte deze op de van haar bekende wijze, waar door de stand op 11 werd gebracht. Het pleit voor de conditie van onze landgenoten dat zij op het zware terrein het tempo tot het einde toe konden volhouden, en zelfs nog door mej. Goe- ting de leiding wisten te nemen. In de allerlaatste minuten zorgde mej, Tor rance voor de gelijkmaker. Dinsdag 18 Maart j.l. hebben wij een en ander medegedeeld over een vinding op het gebied van de orgel bouw. Een lezer schrijft ons in ver band hiermee het volgende: „Inzake uw publicatie betreffende het „all round"-orgel van de gebroe ders Drukker, zou ik graag het vol gende willen opmerken. Met alle res pect voor het werk van de beide he ren moet ik verklaren, dat hun vinding allerminst nieuw is misschien wel voor Nederland, maar niet voor En geland want in 1938 reeds heb ik de fabriek van „The John Compton Or- gancompany Ltd. te Willesden, Lon den, bezocht, waar dergelijke gecom bineerde orgels al in gebruik waren. Een der directeuren, de heer Tailor, leidde mij persoonlijk rond door de fabriek, waar zowel pijporgels als pijp- loze of electronische orgels wor den gemaakt. Het pijploze orgel werd in vrije grote series aangemaakt in een speciale afdeling van de fabriek. Men kende er twee types: één voor het amusementsbedrijf. het Compton Theatron" en één vooi kerkelijke doel einden, het „Compton Electrone. Mo del II". Dit laatste type is een pijploos orgel met 34 vast ingestelde registers. In een afzonderlijke demontratiezaal stonden verschillende types opgesteld en ter beoordeling van de onderlinge klankverhouding was eveneens in ae grote zaal een concertspeeltafel ge plaatst, waaraan zowel een pijporgel als een pijploos orgel was aangesloten. Op deze speeltafel konden beide in strumenten afzonderlijk en ook .gecom bineerd worden bespeeld. Het eigenaardige is, dat bij gecombi neerd gebruik de helaas altijd enigs zins droge en soms zelfs abruptè toon van het electronische gedeelte volko men wordt geabsorbeerd door de na tuurlijke tonen van het pijpencomplex. Het totaal evenwel versmelt zeer goed ineen en geeft hier en daar verrassend mooie effecten. Een en ander heb ik persoonlijk kunnen constateren, terwijl ik zelf geruime tijd deze instrumenten heb mogen bespelen. De toepassing van deze combinatie van een pijploos- en een pijporgel komt voort uit het feit, dat verschillende kerkbesturen niet tot de aankoop van een electronisch orgel wilden overgaan, 9.50, idem C 6.00—9 50, per 100 stuks. Stoof-- j„_ h«t nliofrnnt miot,? nó n .n_n in KntnaHe 0.48—0.40 n ke. omdat men dan het pijpfront miste. De Compton Organcompany kwam aan deze wens tegemoet door het aanbren gen van een front met één register, dat tegelijk met het pijploze orgel mee kon worden bespeeld. Dat het experi ment van de gebr. Drukker zéér zeker met goed resultaat kan worden toege past, is dus bewezen, doch iets nieuws is het in geen geval." K. V. VEEMARKT ROTTERDAM, 7 April. Aan voer in totaal 1497 stuks, waarvan 835 vette koeien, prijzen le kw. f 2.90—3.15. 2e kw f 2.70—2,80. 3e kw f 2.40—2.60, voorts 662 varkens le kw. f 2.10, 2e kw. f 2.07, 3e kw. f 2.03. VEEMARKT LEIDEN, 7 April. In verb m. Goede Vrijdag zal de veemarkt te Lei den deze week op Woensdag worden ge houden. ARGOS b te Aigieis. AM.STELKERK 7 te Takoradi. AAGTEDIJK 7 te Paranagua. ABBEKERK p 7 Finisterre n. Mars. ALAMAK 6 te Bombay. AI.HENA 7 van Montevideo n. Rott. ARENDSLIJK 6 van Rio J. n. Montev, AGATHA 7 te Port Swettenharo. ALDEGONDA 7 te Singapore. ALGENIB p. 7 Fern. Nor. n. Rotterdam. ALKAID 7 te Bremen. AALSUM p. 6 Sabang n. Saigon. ABBED1JK 6 te Havana. ALCHIBA 7 te Bremen. ALNATI 6 van Rio 8 te Santos. ALPHACCA 7 te Santos. AMSTELKERK 6 van Monrov. n. Takor. ANDXJK p. 6 Bermuda n. Rotterdam. ALDERAMIN p. 7 Ouessant, 8 te Antw. ARMILLA 6 te Haiphong. BREDA 7 te Antofagasta. BAARN p. 7 Ouessant n. Curagao. BOSKOOP 7 te Antwerpen. BENGKALIS 6 van Mauritus n. Singap. CRONENBURGH 7 te Le Havre. CLEODORA p. 7 Minicoy n. Bahrein. CORYDA 6 te Madras. CERAM 7 te Colombo. CONGOSTROOM 6 te Antwerpen. DELFT p. 7 Bahama's n Antw. EDAM p. 7 Wight n. Halifax. EENDRACHT p. 6 Kp. Gata n. Catacolo. ESSO AMST. 7 terug te Rotterdam. ETREMA p. 7 Djeddah n. Bahrein. ESSO HAAG 6 van Aruba n. R'dam. EOS 7 van Napels n. Valencia. ESSO ROTTERD. p, 6 Mona-eil. n. Rott. GAASTERLAND 7 te Rio Grande. GRAVELAND 7 te Rio Janeiro. GADILA 7 te Fawley. GANYMEDES 7 te Cindad Trujillo. GAROET 7 te Port Swettenham. HERMES 7 te Georgetown. HECTOR 6 te Antw. HEELSUM 7 nm. te Rotterdam. HERCULES 7 te Thessaloniki. HAARLEM p. 7 Azoren n. San Juan. HYDRA 7 te Paramaribo. HELDER 5 van Curasao n. Antwerpen. HERSILIA 7 van Curasao, 8 te Aruba. HECUBA p. 7 Ouessant n. Barbados. HOOGKERK p. 7 Minicoy n. Aden. JUPITER 7 te Hamburg. JAPARA K.R.L. 6 v. Singap. 8 te Priok. JOH. v. OLDENB. p. 6 Minicoy n. Suez. KERTOSONO 7 te Surabaja. KIELDRECHT 6 van Singap. n. Hongk. KOTA BAROE 7 te Hollandia. KOTA GEDE p. 7 Madeira n. Java. KOTA INTEN 7 te Marseille. RIJNKERK 6 te Antwerpen. KOTA AGOENG 6 te Bandar Shapour. KLIPFONTEIN 7 te Teneriffe. LAERTES 6 van Surab. 8 te Makassar. LINDEKERK p. 7 Pt. Sudan n. Suez. LOMBOK 7 van Manilla n. Vancouver. LIEVEVROUWEKERK p. 7 Glbr. n. Mars. LEERSUM p. 7 Texel n. Houston. LOPPERSUM p. 7 Ouessant n. Casabl. LUTTERKERK p. 7 Napels n. Suez. LAURENSK. p, 7 Messina n. Genua. MOD.JOKERTO 6 te Antwerpen. MURENA 5 te Yokohama. MjiLISKERK 7 van Durban n. Lor. Marq. MAP1A 7 v. Southampton n. Indonesië. MEERKERK p. 7 Periib n. Port Said. MARKELO 7 te Freetown. MELISKERK 6 te Durban. MENTOR p. 7 Lissabon n. Rott. MALVINA p. 7 Aden n. Rastanura. MARISA p. 7 Miami na Curasao; MERWEDE p. 7 Keywest n. Houston. MITRA 7 v. Aden n Curasao. NESTOR 6 te Haraklion (Kreta). NIEUW AMSTERD. 7 van N. Y. n. Rott. PHRONTIS p. 5 Soeotra n. Penang. ORION p. 7 Kp. St. Vincent n. Hamb. ORESTES 7 v. Gonaives n. Cp. Haitien. OMALA p. 7 Sabang n. Madras. ONDINA 6 te Nordenham. OOTMARSUM p. 6 Cap. Race n. Antw. ORANJE 7 van Port Said n. Amst. OVERIJSEL 7 nm. te Antwerpen. OBERON 6 van San Juan n. A'dam. OVULA 7 te Aruba. PYGMALION 7 te Paramaribo. PR. WILLEM III 6 te Hamburg. REMPANG 7 te Curasao. ROTULA 7 te Brisbane. RAKI 5 te Tj Priok. ROSSUM p 6 Finisterre n. Amsterd. RODAS 7 nm. te Curasao. SOMMELSDIJK 7 van Antw. n. Havana. ST. LEIDEN 6 van Santiago n. Cuba. SALLAND 7 te Adam. ST. MAASSL. p. 7 Azoren n. IJm. STENTOR 7 te Port au Prince. SAPAROEA 6 te Bahrein. SCHIE 7 te Beyrouth SLIEDRECHT 7 te Aden. SOESTDIJK p. 7 Kp. Dondra n. Penang. ST DORDR. p. 6 Ouess. n. Pt. Empedoc. st' SCHIED. p. 7 Azoren n. Hmptnrds. SALATIGA 8 te A'dam verw. ST. VLAARD. p. 7 Kp. Race n. Ned. SALATIGA p. 7 Ouessant, 8 te Amst. SLAMAT p. 6 Guardafui n. Indonesië. ST. HAARL. p. 7 Ouessant n. Livorno. THEMISTO 7 te A'dam. TOMORI 9 te R'dam verw. THESEUS 7 te Kopenhagen TERO p. 6 Barbados n. Baltimore. TIBIA 7 te Menael Ahmadi. TITUS 7 te Lattakia. TELAMON 7 te Punta Cardon. TABINTA 6 v. Surabaja n. Bombay. TJIJALA 6 van Kaapst. n. B. Air. TOM1NI p. 6 Ouessant n. Pt. Said. TARAKAN 7 v. Djeddah n. Indonesië. TJIBODAS 10 te Hongkong, verw. TJILUWAH 6 v. Makass. 9 te Priok. TABIAN p. 6 Sabang n. Suez-N. Y. TAWALI p. 5 Dondrahead n. Belawan. TJIPANAS 6 te Lorenzo Marques. TONGKOL 7 van Suez n. Surabaja. VAN RIEBEECK 6 te Semarang. VAN RIEMSDIJK 6 te Djakarta. VAN HEUTSZ 7 te Hongkong. WAAL p. 7 Fern. Nor. n. Amst. WILLEMSTAD 7 te Curacao. WM. RUYS p. 7 Malta 9 te P. Said. WESTERDAM 7 te Rotterdam. WINTERSWIJK 5 te Saffi. WESTLAND p. 7 Kp. St Vine. n. Z. Am. IJSSFL p. 7 Kaap de Gata n. Rott. ZONNEWIJK p. 7 Azoren n. Rott. ZIJPENBERG 7 nm. te Antwerpen. ZIJPENBERG 7 te Rotterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7